loader

Súbor cvičení pre pupočníkovú prietrž

Umbilická hernia je časté ochorenie dospelých aj detí. Ale ak v dospelosti a staršom detstve, liečba by mala byť chirurgická, potom u detí do 5 rokov môžete urobiť bez chirurgického zákroku. Cvičenia vykonávané s pupočníkovou prietržou sú zamerané na posilnenie prednej brušnej steny a pupočného krúžku. Musíte ich vykonávať obozretne a dodržiavať niektoré pravidlá, ktoré budeme v článku zvažovať..

Výhody gymnastiky s kýlou

Kýla je vyčnievanie brušných orgánov (zvyčajne omentum alebo slučky čreva) cez široký pupočníkový krúžok pod kožou. V detstve nie je tento jav neobvyklý, pretože svaly omrvinky sú stále slabé a nemôžu držať pupočníkový krúžok. Cvičebná terapia je najúčinnejšia na pupočníkovú prietrž u detí prvého roku života. Vykonáva pasívnu alebo polopasivnú gymnastiku a masáže. Zvyčajne sa na pozadí tohto ošetrenia nastavuje výčnelok už pred dosiahnutím veku šiestich mesiacov. Aj keď je možné neskoršie zníženie - až 5 rokov.

Liečba pupočnej kýly u dospelých je iba chirurgická, spontánne zníženie nie je možné. Existujú však situácie, keď je operácia kontraindikovaná, potom môže telesná výchova zabrániť porušovaniu. Poranenie prietrže je nebezpečná komplikácia, pri ktorej sú orgány v hernálnom vaku stlačené svalmi a okolitými štruktúrami. Ich prísun krvi je narušený, dochádza k zápalu a ak sa včas nedostane pomoc, časť orgánov zomrie a vyvíja sa peritonitída..

Terapeutické cvičenia by sa nemali po operácii zastaviť. Pomáha predchádzať recidíve brušnej prietrže. V pooperačnom období sa odporúča nosiť obväzy a súčasne sa vykonáva gymnastika, ktorá podporuje rozvoj brušných svalov a urýchľuje hojenie tkanív..

Všeobecné pravidlá

 • Prvýkrát to musíte urobiť pod dohľadom cvičiaceho inštruktora;
 • Bez ohľadu na vek pacienta musíte pred tréningom skontrolovať, či je výstupok nastavený;
 • Pred začiatkom hodiny sa odporúča vykonať špeciálnu svetelnú masáž prednej steny brucha;
 • Odporúča sa školiť pacientov v obväze, aby sa znížilo riziko porušenia predpisov;
 • Všetky gymnastické prvky sa vykonávajú hladko, pomaly a bez výrazného úsilia svalov;
 • Trvanie tried sa postupne zvyšuje;
 • Počas zaťaženia svalov je dlaň prednostne držaná v pupku;
 • Ak je v pupočnom prstenci bolesť a nepohodlie, musí sa školenie zastaviť.

kontraindikácie

Malo by sa pamätať na to, že fyzická aktivita je kontraindikovaná pri:

 • Akútne infekčné a zápalové procesy;
 • Ťažké poruchy kardiovaskulárneho alebo dýchacieho systému;
 • Akékoľvek chronické ochorenia vnútorných orgánov v akútnom štádiu;
 • Vysoké riziko porušenia herniového výčnelku;
 • Bolesť v bruchu;
 • Tehotenstvo v trimestroch II a III.

Cvičenia na brušných svaloch v niektorých prípadoch vedú k porušeniu prietrže, preto sú pri tejto chorobe kontraindikované.

Cvičebný komplex

Pre každý vek existuje súbor vhodných gymnastických prvkov, ktoré môžu pomôcť pri liečbe pupočnej kýly. Nezabudnite, že pred akýmkoľvek namáhaním musí byť výstupok nastavený a pripevnený obväzom, obväzom alebo lepiacou omietkou..

Prvé cvičenia pre batoľatá

Deti sú predpísané špeciálna pasívna gymnastika zameraná na zvýšenie pevnosti prednej steny brucha. Všetky prvky lekárskej gymnastiky sa vykonávajú s pomocou matky alebo detského inštruktora cvičebnej terapie.

 1. V prvých mesiacoch života dieťaťa je dôležité ho rozložiť pred každým kŕmením na bruchu na tvrdom povrchu. Najprv na krátku dobu (asi minútu) a potom dlhšie - na 7-10 minút. Poznámka. Prítomnosť nezhojenej pupočnej rany nie je kontraindikáciou pre položenie na žalúdok. Naopak, tak to bude rásť rýchlejšie.
 2. Kým dieťa leží na bruchu, položte si dlaň na nohy tak, aby sa reflexne snažil odraziť a plaziť sa.
 3. Trénujte svoje dieťa, aby sa obracalo na brucho a chrbát, podporovalo ho, usmerňovalo pohyby jeho rúk a nôh, aby vytvorili správny motorický stereotyp.
 4. Otočte dieťa na hlaveň a držte ho v tejto polohe po dobu 7 sekúnd, potom odbočte.
 5. Zdvihnite omrvinky po podpazuší tak, aby boli nohy úplne narovnané, podržte 10 sekúnd.
 6. Stále držíte dieťa na váhe, napodobňujte drepy, „položte“ nohy na tvrdý povrch. Zdvihnite a spustite až 10-krát.
 7. Keď sa dieťa naučí spoliehať sa na nohy, môže si ho položiť na koleno a držať rukoväte, sklopiť dozadu a potom sa vrátiť späť..
 8. Dajte dieťa na chrbát, uchopte rukoväte. Opatrne ju nadvihnite do zvislej polohy. Opakujte 5-7 krát.
 9. Keď sa deti začnú plaziť, je pre nich vhodné nasledujúce cvičenie: otočte dieťa na brucho a umiestnite pred neho svetlú hračku mimo dosahu. Dieťa sa pokúsi plaziť k maličkosti.
 10. Dajte dieťaťu na chrbát a ukážte mu rôzne farebné predmety tak, aby siahol po nich.
 11. U dojčiat sa tiež môžete zapájať do fitballu, položením brucha na loptu a otáčaním sa sem a tam. Zároveň držia dieťa za nohy.

S dieťaťom je potrebné zaobchádzať pred kŕmením, aby sa zabránilo regurgitácii a nenarúšalo trávenie. Svaly lisu by mali byť pripravené na tréning, napríklad pred začatím hodiny je dôležité v oblasti pupku urobiť ľahkú masáž v smere hodinových ručičiek..

Cvičebné hry

Staršie deti sa už môžu zapojiť samostatne, pod dohľadom dospelých. Musia však byť unesení školením, aby neboli rozptyľovaní a potešení. Na tento účel boli vyvinuté herné možnosti cvičení:

 1. "Stroj." Vykonajte brušnú masáž s tým, že kruhové pohyby okolo pupka sú otáčkami kormidla a slabý tlak na pupok je zvukovým signálom.
 2. Klobása. Pozvite svoje dieťa, aby sa naklonilo na podlahu a otočilo sa tvárou nadol, zo strany na stranu, potom na druhú stranu a tak ďalej. Len sa uistite, že cvičenie sa nevykonáva príliš rýchlo a bez náhlych pohybov.
 3. "Vrtuľník". Dieťa roztiahne rukoväte do strán a otočí sa doprava a doľava. Potom sa nakloní a dosiahne jednu alebo druhú ruku na podlahu, zatiaľ čo druhá je pritiahnutá k stropu.
 4. "Kyvadlo". Dlane sú nasadené na opasku, nohy sú rozmiestnené od seba. Vyklápanie sa robí doprava, potom doľava.
 5. "Mushroomer". Dieťa sa nakloní dopredu, sklopí ruky a dole a predstiera, že si vyberá huby. Potom sa narovná, aby sa „huba“ vložila do koša a naklonila sa nad ďalšiu.
 6. "Rozrastiem sa." Pozvite svoje dieťa, aby vám ukázalo, ako vyrástol. Najprv dieťa drepne, potom postupne vstáva a narovnáva nohy - rastie. Mladším deťom môže byť poskytnutá pomoc.

Všetky úlohy sa opakujú 5-7 krát.

Cvičenie dospelých s pupočnou kýlou

Cvičenia pri pupočnej hernii pre dospelých zahŕňajú cvičenie, ktoré posilňuje svalovú kostru. Každú úlohu zopakujte 10-krát.

 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohýbajte kolená a položte ich na zem na pravej strane tela. Ľavou rukou natiahnite doprava a úplne sa otočte do polohy na vašej strane. Duplikát vľavo.
 2. V horizontálnej polohe nechajte nohy ohnuté. Postavte sa na podlahu pomocou lopatiek a nôh a zdvihnite panvu.
 3. Z pôvodnej východiskovej polohy sklopte kolená striedavo doľava a doprava.
 4. Ľahnite si priamo a potiahnite nohy k sebe. Zdvihnite hlavu a hruď nad podlahu a pokúste sa rozoznať prsty na nohách. V takom prípade je potrebné napnúť iba horné brucho.
 5. Postupne vykonávajte kruhové pohyby v bedrovom kĺbe s jednou alebo druhou ohnutou nohou.
 6. Posaďte sa na stoličku, položte kefy na opasok. Otočte kryt striedavo doprava, potom doľava.
 7. V podobnej polohe sklopte trup doľava a doprava..
 8. Postavte sa rovno, položte dlane na pás a odložte šírku ramien nôh. Vykonajte klasické hlboké drepy s rukami natiahnutými pred vami.
 9. Z rovnakej polohy sa nakloňte dopredu a prsty dosahujte na nohy.
 10. Ľahko položte ruky na operadlo stoličky a nohy vyklopte dozadu.
 11. Rozložte ruky do strán. Nakloňte sa dopredu a striedavo dosiahnite podlahu s jednou, potom druhou s narovnanou rukou a otočením tela.

Užitočné video - Masáže a gymnastika pre dospelých s pupočnou kýlou

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Aby ste zabránili tvorbe pupočnej kýly u dojčiat, nezabudnite ich pravidelne ukladať na brucho. V tejto polohe sa dieťa zvyčajne pokúša otočiť, plaziť sa, zdvíha hlavu. To všetko prispieva k vytvoreniu silného svalového rámu..

Okrem toho deti musia pravidelne búrať, jemne na ňu tlačiť a pohybovať prstami okolo pupka v smere hodinových ručičiek. Ďalším spôsobom: palec a ukazovák umiestnite 1,5 cm od pupku a stlačte ho 10-krát do kožného záhybu. Rovnaký postup zopakujte s prstami nad a pod pupočnou jamkou..

Uistite sa, že vaše dieťa má pravidelný pohyb čriev bez zápchy. Nenechávajte dieťa plakať na dlhú dobu - súčasne sú brušné svaly veľmi napäté.

Pre dospelých medzi preventívne opatrenia patria:

 • Nosiť obväz počas námahy, v pooperačnom období, počas tehotenstva;
 • Kontrola telesnej hmotnosti;
 • Prevencia zápchy;
 • Včasná liečba kašľa s respiračnými chorobami;
 • Obmedzte zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • Denné prechádzky po dobu najmenej 2 hodín;
 • Pravidelné cvičenie.

Pri pupočníkovej prietrži v detstve je cvičebná terapia hlavnou liečebnou metódou, ktorá sa vyhýba chirurgickému zákroku. Úloha gymnastiky u dospelých by sa však nemala podceňovať. V prípade potreby pomáha oddialiť operáciu a predísť opätovnému vytvoreniu prietrže po šití.

Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou

Fyzická aktivita je priaznivá pre zdravie a fyzická terapia tiež nebola zrušená. To však neznamená, že akúkoľvek chorobu možno liečiť fyzickou aktivitou..

A čo viac, sami by ste si nemali „predpisovať“ fyzioterapeutickú terapiu - výsledky môžu byť jednoducho nebezpečné.

Podstata problému pupočnej kýly

Pupočná prietrž je rozšírená patológia, ktorá sa vyskytuje u detí a dospelých. Ide v podstate o vyčnievanie obsahu brušnej dutiny (môže to byť koleno alebo omentum) do pupočného krúžku..

U dojčiat je pri pupočnej kýle veľmi častá, ale obyčajne odchádza sama o sebe, keď sa dieťa vyvíja (príčinou je prirodzená slabosť brušných svalov detí)..

U dospelých je taká kýla liečená iba chirurgickým zákrokom, ktorý sám o sebe nezmizne. Príčiny môžu byť rôzne:

 • nadmerné zaťaženie;
 • popôrodná komplikácia;
 • výrazná nadváha;
 • tehotenstvo (zvlášť problematické).

Pri slabej svalovej stene je nástup patológie pravdepodobnejší. Preto je častou otázkou: je možné prečerpať lis pupočnou prietržou?

Zdravie od mladého veku

Ak sa otázka týka malého dieťaťa, odpoveď je kladná: môžete si stiahnuť tlač s pupočníkovou kýlou. Musíte však pochopiť, že komplex cvičení pre dieťa sa nijakým spôsobom podobá Schwarzeneggerovým triedam a nepotrebuje ani „kocky“ na bruchu. Posilnenie brušných svalov prispeje

 • pravidelné ukladanie brucha;
 • samočinné otáčanie a plazenie;
 • „Drepy“ s podporou (a potom skutočné);
 • visiaca poloha;
 • zdvíhanie a ohýbanie nôh.

Pred vykonaním gymnastiky musí byť prietrž opravená a fixovaná (jednoducho prilepte kúsok lepidla) a nezabudnite masáže pripraviť svaly na záťaž. Podrobnejšie odporúčania poskytnú pediatrovi.

Staršie deti (zväčšenie pupočníkových krúžkov zvyčajne končí o 5 rokov), aby si mohli stiahnuť tlač. Je to nielen povolené, ale aj potrebné. Nie je to však potrebné na liečenie prietrže (už by nemalo byť), ale na všeobecný fyzický vývoj a prevenciu choroby v staršom veku.

Pre vyšší vek

Dospelí sa môžu úplne zbaviť prietrže iba operáciou. Ak sa však operácia z nejakého dôvodu nevykoná, cvičenia pre tlač s pupočníkovou prietržou môžu pomôcť vyhnúť sa porušovaniu.

Existujú však pre nich značné obmedzenia. Najdôležitejšie je, že nemôžete skutočne hýbať tlačou s pupočníkovou prietržou, zaťaženie by malo byť nepriame a malé.

Cvičenia s pupočníkovou herniou

Všeobecne odporúčame ležiace cvičenia ako

 • otočenie ohnutých nôh do strán;
 • výška panvy;
 • otočenie nôh s následnou rotáciou tela;
 • dychové cvičenia.

V tomto prípade by sa prietrž mala opravovať a fixovať pomocou obväzu. Nezabudnite sa najskôr poradiť s odborným chirurgom. Pri pupočníkovej prietrži nie je možné fyzickú aktivitu používať ako hlavný prostriedok na chudnutie (aj keď je potrebné znížiť nadváhu).

Môžete uvažovať o tom, že na konci rehabilitačného obdobia, keď sa chirurgicky odstráni prietržová kýla, začne pumpovať tlač. Silné svaly chránia pred relapsmi. Ale aj tu sa musíte poradiť s lekárom a záťaž sa musí zvyšovať veľmi pomaly, postupne.

Šport s pupočnou kýlou u dospelých

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Cvičenia pri pupočnej kýle u dospelých a detí

Umbilická hernia nie je dôvodom, prečo by ste sa mali vzdať športu, ale k lekciám je v tomto prípade potrebné pristupovať s prihliadnutím na zvláštnosti vystupovania a tak, aby nedošlo k vyprovokovaniu jej ďalšieho rozvoja..

Nadmerné cvičenie je jednou z najbežnejších príčin pupočníkovej prietrže. Je to spôsobené skutočnosťou, že v čase úsilia sa tlak vo vnútri brušnej dutiny prudko zvyšuje a ak majú peritoneálne tkanivá defekty alebo patológie, nie sú schopné sa s tým vysporiadať a vznikajú výčnelky, ktoré sa nazývajú prietrž.

Športové aktivity sú rozdelené na profesionálne a amatérske. Profesionálny šport je pre telo veľkou záťažou a v tomto prípade je na prvom mieste dosiahnutie určitých športových výsledkov. Amatérske športy sú vo väčšine prípadov zamerané na zlepšenie pohody a celkovej funkčnosti tela.

Najviac ohrozeným rozvojom pupočnej kýly sú ľudia vo veku nad 50 rokov, vzpierači a ženy počas tehotenstva a bezprostredne po ňom..

U niektorých ľudí je slabosť peritoneálnych tkanív spôsobená genetikou a u nich sa môže v každom veku tvoriť pupočná kýla.

Jednou z priorít športu s pupočníkovou herniou je posilnenie brušných svalov. Toto tvrdenie však vôbec neznamená, že s pupočnou kýlou môžete tlačiť. Takéto zaťaženie vôbec nevyvoláva ďalší vývoj herniového výčnelku. Súbor cvičení by mal vyberať kompetentný odborník a každý z nich by mal jemne pôsobiť na telo, zaťažovať svaly, ale zároveň by nemal vytvárať zvýšený tlak v brušnej dutine..

V počiatočnej fáze sa pupočná kýla prakticky vôbec neprejavuje a výčnelok sa objavuje iba občas, bez toho, aby spôsoboval akékoľvek nepohodlie a najmä bolesť. V tomto prípade nie je ľahké fyzické cvičenie kontraindikované, ale lekári ho tiež odporúčajú všetkými možnými spôsobmi, najmä hovoríme o fitnes triedach. Mnohé cvičenia sú však kontraindikované. Vysoké riziko zranenia je teda obruč, najmä vyrobená z kovu, ktorej rotácia je nevyhnutne nevyhnutná na odmietnutie.

Hlavné cviky s pupočníkovou herniou sú zamerané na zdvihnutie nôh v takých pózach, keď sú brušné svaly mierne napnuté..

Ak sa už vytvorila pupočná kýla, jej odstránenie prostredníctvom športu je nemožné. Preto sú u umbilikálnych hernií u profesionálnych atlétov okamžite zaradení do chirurgického zákroku.

Operácia sa vykonáva hernioplastikou. v priebehu toho je nainštalovaný sieťový implantát, ktorý spoľahlivo uzatvára herniálne goliere a zabraňuje tvorbe relapsov.

Obdobie rehabilitácie je pomerne krátke a ak sa dodržia všetky odporúčania lekára, môže sa človek postupne vrátiť k športu a pilatesu..

Umbilická hernia u dospelých (hernia umbilicals adultorum) - patologický stav sprevádzaný uvoľnením akýchkoľvek vnútorných orgánov (omentum, črevné slučky) prirodzenou dierou v brušnej stene - pupočníkovom krúžku.

Vždy, keď sa u dospelých objaví pupočná kýla, jej výskyt môže byť nasledujúci:

 • zvýšený tlak v bruchu (chronická zápcha, silné zdvíhanie),
 • tehotenstvo,
 • oslabenie svalov brušnej steny po pôrode (následky ťažkého pôrodu),
 • obezita (častejšie u dospelých mužov),
 • dedičná predispozícia,
 • pooperačné jazvy.

U detí je celkom jednoduché zistiť, že výstupok v pupočnej oblasti je pupočnou kýlou; u dospelých nie sú príznaky v počiatočnom štádiu zrejmé - vyzerá to ako malá vydutina, ktorá môže úplne zmiznúť pri ľahnutí.

Potom, so zvýšeným herniálnym výbežkom, s fyzickou námahou, silným kašľom, vzpieraním, sa u dospelých prejavia príznaky pupočnej kýly: bolesť brucha, nevoľnosť.

Ak kýla dosiahne takú veľkú veľkosť, že takáto formácia prestane zapadať do brušnej dutiny (steny hernálneho vaku rastú spolu s okolitými tkanivami), príznaky sa zhoršujú: objaví sa zápcha, vracanie a narušenie močenia. To významne zhoršuje kvalitu života pacienta. Pri absencii chirurgického zákroku je možný vývoj nebezpečných komplikácií - porušenie, hrozba zápalu, poškodenie nádoru, rozvoj koprostázy..

Bez ohľadu na kliniku, ktorá je sprevádzaná pupočníkovou prietržou, sa u dospelých liečba vykonáva iba chirurgicky.

Diagnóza pupočnej kýly u dospelých:

 1. vyšetrenie chirurgom, ktorý určí, ako liečiť kýlu;
 2. Röntgenové vyšetrenie dvanástnika a žalúdka;
 3. Ezofagogastroduodenoskopie;
 4. herniography;
 5. ultrazvuk
 6. CT sken.

Konzervatívna liečba (nosenie obväzov, obmedzovanie fyzickej aktivity, masáže, chudnutie) je možná iba pri absencii komplikácií a pri kontraindikáciách pri chirurgickom zákroku:

 • exacerbácia chronických chorôb,
 • akútne choroby,
 • kardiovaskulárne a pľúcne zlyhanie,
 • neskoré tehotenstvo.

Najúspešnejšie je odstránenie prietrže, keď je výstupok stále voľne nastavený - to zníži množstvo chirurgického zákroku a umožní obmedziť šitie pupočníkového prstenca. S jeho výraznou expanziou sa používa plast..

Operácia sa vykonáva jednou z dvoch metód:

 1. Napätá hernioplastika (tradičná) - na odstránenie herniovej poruchy sa používajú vlastné tkanivá pacienta (zdvojnásobenie aponeurózy). Táto metóda je vhodná na liečenie malých prietrží..
 2. Ťahová hernioplastika - herniálny vak sa vylučuje vonkajším oblúkovým rezom v pupku a je nainštalovaný implantát zo sieťoviny.

Existujú dva hlavné spôsoby inštalácie syntetického implantátu:

 1. Sieť je inštalovaná medzi peritoneum a pupočníkovým krúžkom v subaponeurotickom priestore, čo bráni tvorbe adhézií medzi vnútornými orgánmi (omentum, črevné slučky) a sieťou, potom sa pupočníkový šijací stroj zašije. Hlavnou výhodou tohto spôsobu sú nízke náklady na operáciu v dôsledku nízkej ceny implantátov.
 2. Po otvorení vonkajšieho herniálneho vaku sa priamo do brušnej dutiny inštaluje špeciálna viacvrstvová kompozitná sieťovina, ktorej jedna strana má povlak, ktorý zabraňuje tvorbe adhézií medzi samotnou sieťou a orgánmi brušnej dutiny. Táto metóda je výhodná pre veľké kýly. Nevýhodou tohto spôsobu sú vysoké náklady na operáciu, ktorá závisí od typu použitého implantátu.

Tieto liečby sa líšia:

 • technická jednoduchosť vykonávania,
 • schopnosť odstrániť prietrž pri akomkoľvek type anestézie (spinálna, lokálna, celková anestézia),
 • rýchla rehabilitácia po operácii a uzdravení,
 • malé percento relapsov (nie viac ako 1%),
 • vynikajúci kozmetický výsledok.

Tieto metódy nemajú významné nevýhody.

Iným spôsobom je oprava laparoskopickej pupočnej kýly; u dospelých sa chirurgický zákrok (ktorého cena závisí aj od nainštalovaného implantátu) vykonáva pomocou špeciálneho laparoskopického zariadenia. Aby sa uzavrela hernálna defekt, sieť sa vloží prepichnutím do brušnej steny..

 • ľahké pooperačné obdobie na zotavenie,
 • krátke rehabilitačné obdobie,
 • nízka invazívnosť.
 • potrebné drahé vybavenie,
 • vysoké náklady na zložené oká a fixačné zariadenia,
 • počas operácie je potrebné vstrekovať vzduch do brušnej dutiny pod tlakom, čo je nebezpečné pre pacientov s kardiopulmonálnou patológiou,
 • nedostatok schopnosti šiť herniálne brány s veľkými kýlami.

Neodporúča sa liečiť pupočníkovú prietrž samostatne alebo tradičnou medicínou, pretože pri pokuse o odstránenie prietrže (čo je prísne zakázané), ako aj v pokročilých prípadoch existuje vysoké riziko zovretia alebo zápalu obsahu prietrže, čo spôsobuje, že situácia ohrozuje život!

Umbilická hernia sa u dospelých môže liečiť iba chirurgicky. Lekár však niekedy môže predpísať konkrétne cvičenia, aby sa zabránilo možnému porušeniu výčnelku. Podrobnosti o týchto postupoch môže povedať iba ošetrujúci lekár. Konzultácie o tejto otázke by mal viesť chirurg..

Cvičenia na vylučovanie prsníka môžu zahŕňať tieto postupy:

 • zdvíhanie hrude v polohe na bruchu;
 • zdvíhanie panvy v polohe na bruchu;
 • postupné krútenie tela zákrutou;
 • dychové cvičenia.

Takéto postupy pomáhajú sprísniť svaly brucha bez toho, že by spôsobili ďalšie zaťaženie pupka, ako je to napríklad pri zvyčajnom švihu lisu..

Pred začatím takýchto manipulácií je dôležité opraviť pupočnú prietrž a pripevniť ju obväzom alebo obväzom. Počas procedúr držte oblasť pupka rukou.

Týmto spôsobom dochádza k postupnému krúteniu tela s rotáciou: človek leží na chrbte a pomaly mu začína ohýbať nohy, stavia ich napravo od tela. Potom sa ľavá ruka pomaly natiahne doprava a krúti trup tak, že osoba je v náchylnej polohe na pravej strane s ohnutými kolenami. Rovnaké cvičenia sa robia opačným spôsobom..

Pokiaľ ide o prvky respiračnej gymnastiky, človek leží na chrbte a zhlboka sa nadýchne, najskôr hrudníkom, potom žalúdkom. K výdychu dochádza pri otrasoch, ale žalúdok nie je postihnutý.

Z ľudových prostriedkov dospelí, ktorí majú pupočníkovú prietrž, niekedy používajú vákuovú masáž. Robí sa to pomocou sklenenej nádoby alebo hlinenej nádoby. Malo by sa však pamätať na to, že bez konzultácie s lekárom môžu akékoľvek ľudové prostriedky a metódy skôr poškodiť ako pomôcť.

Pri pupočnej kýle je fyzická aktivita zvyčajne obmedzená, takže vyvstávajú rôzne otázky. Napríklad, aké prísne by mali byť obmedzenia, môžem športovať, z čoho budú mať výhody cvičenia s pupočnou kýlou u dospelých a detí? Ak sa pri dospelej osobe zistí prietrž, potom je lepšie zabudnúť na ťažkú ​​fyzickú námahu, pretože po operácii môže spôsobiť porušenie alebo opätovný rozvoj patológie. V iných prípadoch budú prospešné individuálne cvičenia a súbor terapeutických cvičení, pretože posilňujú svalové tkanivo.

Umbilikálnu prietrž je možné liečiť u dospelých, to znamená, že sa ju úplne zbaví iba pomocou chirurgického zákroku. Cvičenie s pupočnou kýlou u dospelých problém nevyrieši a neodstráni prietrž. Odborníci nesúhlasia s výhodami cvičenia pre dospelých.

Všeobecné pravidlá

 • Pred začatím cvičenia je potrebné upraviť hernálny výčnelok a chrániť ho obväzom alebo obväzom,
 • Počas vykonávania držte oblasť pupka rukou,
 • Všetky pohyby vykonávajte plynulo a pomaly,
 • Určite dodržiavajte všetky obmedzenia..

Čo nemôže byť

 • Pritiahnite brušné svaly,
 • Zdvíhať závažia,
 • Zaťaženie tela trupom,
 • Vibračný brušný stres.

Čo nemôže byť

Cvičenia s pupočníkovou herniou

Posilnenie brušných svalov tlačou je dobrou preventívnou metódou na vytvorenie prietrže. Čerpanie tlače, ak sa prietrž už vytvorila, však nie je účinné a cvičenie nepomôže. Naopak, veľké zaťaženie oblasti lisovania môže mať vplyv na zvýšenie hernálnej chyby a viesť k rozvoju porušenia.

Ak z nejakého dôvodu nie je možná operácia odstránenia pupočnej kýly (napríklad počas obdobia nosenia dieťaťa), liečba sa obmedzí na obmedzovanie fyzickej aktivity pomocou špeciálneho posilňovacieho obväzu..

K dnešnému dňu je iba chirurgická metóda účinným spôsobom liečenia pupočnej kýly. Vykonáva sa niekoľkými metódami. Rozhodnutie o výbere spôsobu odstránenia prietrže sa v každom prípade robí individuálne, v závislosti od klinických parametrov: veľkosť a tvar pupočnej prietrže, stav brušných tkanív, prítomnosť alebo neprítomnosť adhézií..

Niekedy má osoba oddelenia niektorých vnútorných orgánov, ktoré idú za hranice brušnej steny otvorom v pupku. Takže existuje pupočná kýla.

Obsah:

 • Je účinné prečerpávať lis pupočnou prietržou?
 • Príčiny pupočnej kýly
 • Pupočná kýla je rozdelená na vrodenú a získanú:
 • Predispozičné faktory, ktoré oslabujú pupočníkový kruh, sú:
 • Pupočné prietrže sa tvoria so silným tlakom brucha, ktorý sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:
 • Liečba a prevencia pupočnej kýly
 • Existuje niekoľko metód chirurgického zákroku:
 • Ak sa prietrž nelieči, môžu sa vyskytnúť komplikácie:
 • Tie obsahujú:
 • Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Zbohom návštevník!
 • Ďakujeme, že ste nás navštívili!
 • Cvičenia s herniou brucha: indikácie, pravidlá vykonávania
 • Príprava na liečebné cvičenia
 • kontraindikácie
 • Lekársky komplex
 • Hlavné menu
 • Je možné prečerpať lis pupočnou kýlou u dospelých
 • Príčiny prietrže
 • Ako rozpoznať chorobu?
 • Ako liečiť chorobu u detí?
 • Ako liečiť túto chorobu u dospelých?
 • Aké môžu byť komplikácie po operácii??
 • Liečba pupočníkovej hernie bez chirurgického zákroku: je to možné?
 • Prečo je potrebné liečiť pupočníkovú prietrž??
 • Ako to urobiť bez chirurgického zákroku?
 • Aká je operácia?
 • Pooperačné obdobie
 • Aké môžu byť komplikácie operácie?
 • Anestézia počas operácie
 • Čo píšu ľudia, ktorí mali operáciu pupočnej kýly?
 • Je možné prečerpať lis odhalenou pupočníkovou prietržou
 • Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou
 • Cvičenia pre rôzne vekové kategórie
 • Pre batoľatá
 • Pre staršie deti
 • Pre dospelých
 • Čo nemôže a čo sa dá urobiť
 • V akútnom období
 • Vo fáze zotavenia
 • Diagnóza pupočnej kýly a fyzickej aktivity
 • príčiny
 • cvičenie
 • Pravda a omyly: či je možné švihnúť lisom s pupočnou kýlou?
 • Prečo je zlé čerpať tlač?
 • Odkiaľ pochádzajú mylné predstavy o tlači?
 • Je možné robiť športy s pupočnou kýlou
 • Je účinné prečerpávať lis pupočnou prietržou?
 • Príčiny pupočnej kýly
 • Pupočná kýla je rozdelená na vrodenú a získanú:
 • Poznámka
 • Predispozičné faktory, ktoré oslabujú pupočníkový kruh, sú:
 • Pupočné prietrže sa tvoria so silným tlakom brucha, ktorý sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:
 • Liečba a prevencia pupočnej kýly
 • Existuje niekoľko metód chirurgického zákroku:
 • Ak sa prietrž nelieči, môžu sa vyskytnúť komplikácie:
 • Tie obsahujú:
 • Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou?
 • Športovanie s pupočnou kýlami
 • Po navigácii
 • Cvičenia pri pupočnej kýle u dospelých a detí
 • Príčiny pupočnej kýly u dospelých
 • Príznaky pupočnej kýly u dospelých (príznaky)
 • Liečba pupočníkovej hernie u dospelých
 • Dôsledky operácie (obdobie rehabilitácie)
 • Cvičenia pri pupočnej hernii
 • Gymnastika a cvičenia na pupočnú kýlu
 • Prečo gymnastika?
 • Prvé cvičenia pre batoľatá
 • Cvičebné hry
 • Cvičenie dospelých s pupočnou kýlou
 • Aktivity pre deti
 • Gymnastika pre batoľatá
 • Štandardná súprava cvičení pre batoľatá
 • Cvičenia pre staršie deti
 • Cvičenia pre dospelých
 • Všeobecné pravidlá
 • Čo nemôže byť
 • Je dôležité to vedieť!

Malé pupočné kýly nezaťažujú ich majiteľa. Veľké kýly spôsobujú pre človeka problémy s propagáciou obsahu v črevnom trakte a spôsobujú zápchu. Stav osoby sa zhoršuje, objavujú sa nepríjemné pocity v žalúdku a nevoľnosť.

 • Užívateľský blog - tan9882
 • Ak chcete pridávať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte

V skutočnosti je užitočné stiahnuť tlač, pretože posilňujú sa brušné svaly. Ale s pupočníkovou prietržou je lepšie nerobiť to, pretože môžete výrazne poškodiť svoje telo. Aj keď sa mi zdá, že to nie je len škodlivé, ale spôsobuje to aj nepohodlie, keď sa tlačí.

 • Ak chcete pridávať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte

Ľudia, ktorých lekári diagnostikovali túto chorobu, sa zaujímajú o otázku, či je možné prečerpať tlač pupočníkovou prietržou. Pokúsme sa zistiť, aké účinné sú fyzioterapeutické cvičenia pre rôzne vekové skupiny a či ďalšia fyzická aktivita poškodí telo.

Každý vie, že fyzická aktivita je pre telo dobrá, ale pri niektorých chorobách nie je fyzická aktivita vždy indikovaná. Komplikácie nie sú vylúčené, ak sa rozhodnete samostatne uzdraviť pumpovaním pupočnej kýly pomocou fyzických cvičení. Je potrebné poznamenať, že pupočná prietrž sa vyskytuje pri ťažkých nákladoch, ktoré sú spojené so zdvíhaním ťažkých predmetov..

Silné fyzické cvičenia a športy s pupočníkovou prietržou neprinášajú žiadne výhody. Naopak, riziko porušenia sa ešte viac zvýši. Ochorenie sa vyskytuje u mnohých športovcov, ktorí na základe záznamu nepočítajú svoju silu. V dôsledku veľkého zaťaženia sa brušný tlak často zvyšuje, čo je charakteristické, že sa vytvára výčnelok prietrže. Umbilikálna prietrž môže byť dosť veľká, čo je priamou indikáciou pre chirurgický zákrok.

Ochorenie môže sprevádzať diastázu - divergencia svalov, napínanie alebo nadúvanie na oboch stranách bielej línie brucha oddeľujúcej ľavý a pravý sval. Táto patológia vyvoláva obezita alebo náhly úbytok hmotnosti, pôrod, predĺžený kašeľ, vzpieranie..

 • Prečo je zlé čerpať tlač?
 • Odkiaľ pochádzajú mylné predstavy o tlači?

Ľudia sa často pýtajú, či je možné napumpovať lis pupočnou kýlou? Odpoveď je jednoznačná. S touto patológiou je prísne zakázané sťahovanie tlače a účasť na iných ťažkých cvičeniach. Aby ste pochopili dôvod, musíte vedieť, ako sa toto ochorenie vyvíja.

Po prvé, pupočníkový kruh je oslabený, vytvárajú sa „herniové brány“. Pri silnom fyzickom strese sa vytvára vnútrobrušný tlak a časť čreva alebo väčšie omentum vyčnieva za brušnú stenu..

Riziková skupina zahŕňa:

 1. Tí, ktorých profesia je spojená so zdvíhaním ťažkých váh (stavitelia, sťahováci atď.).
 2. Športovci (kulturisti, vzpierači).
 3. Tehotná žena.
 4. Pacienti s chronickou zápchou.
 5. Ľudia s pretrvávajúcim kašľom (vrátane fajčiarov).
 6. Deti, ktoré smú veľa plakať.
 7. Ľudia s dedičnou predispozíciou.

Obezita, náhly úbytok hmotnosti a zranenia brucha môžu tiež viesť k prietrži.

Mnohí sa mylne domnievajú, že svalová slabosť vedie k prietrži a s prvými príznakmi, ktoré sa ponáhľajú pumpovať. Táto metóda je nielen chybná, ale aj mimoriadne škodlivá. Slabosť spojivových tkanív vedie k prietrži, žiadna gymnastika ich nemôže ovplyvniť, takže oneskorené posilnenie svalov je neúčinné.

Zapojenie sa do ťažkých športov môže viesť iba k zvýšeniu herniálneho opuchu alebo k zovretiu. To je spojené so smrťou tkanív zovretého orgánu, jeho hnisaním a následkom intoxikácie..

Čím väčšie je zaťaženie lisu, tým rýchlejšie sa vyskytnú komplikácie. Keď sa objaví prietrž, mali by ste bežať k lekárovi a nie do telocvične.

Prečo sa ľudia aj napriek jednoduchosti vysvetlenia pýtajú, či je možné prečerpať tlač pomocou pupočnej kýly? Odkiaľ pochádzajú tieto chyby??

Tu je jeden z dôvodov. Lekári predpisujú terapeutické cvičenia pre malé deti s pupočnou kýlou. Je to veľmi efektívne. Preto sa dospelí, ktorí počuli o tomto prístupe, rozhodnú, že budú podobným spôsobom uzdravení..

Terapeutické cvičenia však pomáhajú iba deťom mladším ako 5 rokov.

Faktom je, že ich telo sa konečne nevytvorilo a stále je „vyladené“ na odstránenie „defektov“. K rozvoju spojivového tkaniva prispieva masáž, ktorá spôsobuje prietok krvi do boľavého miesta, a gymnastika, posilnenie stien brušnej dutiny. O 5 rokov takáto vlastnosť tela zmizne. Preto sa s dospelými, u ktorých sa všetko už dlho formovalo, zaobchádza výlučne operatívnym spôsobom.

Liečitelia pridávajú palivo do ohňa a tvrdia, že ležiace cvičenia alebo gymnastika v bandáži sú bezpečné a vedú k uzdraveniu. Pred tým, ako dôverujete takýmto ľuďom, premýšľajte o tom, či majú dostatočné vedomosti na poskytovanie poradenstva v oblasti medicíny. Ako môže dojička, zámočník alebo krajčírka vedieť, čo sa na univerzite učilo 6 rokov??

Stupeň „obmedzenia vašej fyzickej slobody“ môže určiť iba lekár. V niektorých prípadoch vám lekári umožňujú robiť ľahké cvičenia bez stresu: zákruty, zákruty a iné. Avšak brušné cvičenia sú prísne zakázané pre akýkoľvek stupeň závažnosti vašej choroby..

Nakoniec stojí za to dodať, že nosenie obväzu nezachráni pred ďalším „rastom“ kýly. Toto je len spôsob, ako zabrániť stlačeniu. Preto sa neoplatí dúfať, že vás bandáž ušetrí, ak sa rozhodnete do nej pumpovať tlač.

Všeobecne sa uznáva, že brušné cvičenie je najlepším profylaktickým prostriedkom na prietrž. Mali by sa však vykonať iba v prípade, že ste ešte nepoznali prietrž.

Malé pupočné kýly nezaťažujú ich majiteľa. Veľké kýly spôsobujú pre človeka problémy s propagáciou obsahu v črevnom trakte a spôsobujú zápchu. Stav osoby sa zhoršuje, objavujú sa nepríjemné pocity v žalúdku a nevoľnosť.

Ak z nejakého dôvodu nie je možná operácia odstránenia pupočnej kýly (napríklad počas obdobia nosenia dieťaťa), liečba sa obmedzí na obmedzovanie fyzickej aktivity pomocou špeciálneho posilňovacieho obväzu..

Obsah:

 • Je účinné prečerpávať lis pupočnou prietržou?
 • Príčiny pupočnej kýly
 • Pupočná kýla je rozdelená na vrodenú a získanú:
 • Predispozičné faktory, ktoré oslabujú pupočníkový kruh, sú:
 • Pupočné prietrže sa tvoria so silným tlakom brucha, ktorý sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:
 • Liečba a prevencia pupočnej kýly
 • Existuje niekoľko metód chirurgického zákroku:
 • Ak sa prietrž nelieči, môžu sa vyskytnúť komplikácie:
 • Tie obsahujú:
 • Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Zbohom návštevník!
 • Ďakujeme, že ste nás navštívili!
 • Cvičenia s herniou brucha: indikácie, pravidlá vykonávania
 • Príprava na liečebné cvičenia
 • kontraindikácie
 • Lekársky komplex
 • Popruh na pupočníkovú prietrž - klady a zápory
 • Čo to je?
 • Tyčinka na bradavku pri pupočníku
 • Fyzické cvičenia
 • Je možné robiť športy s pupočníkovou prietržou pre dospelých?
 • Čo je kýla brucha a prečo k nej dochádza?
 • Môže cvičiť s kýlou brucha?
 • Fyzioterapeutické cvičenia na brušné kýly
 • Cvičenie pri pupočnej kýle u detí
 • Profylaxia brušnej hernie
 • Hlavné menu
 • Cvičenia pri pupočnej kýle u dospelých a detí
 • Príčiny pupočnej kýly u dospelých
 • Príznaky pupočnej kýly u dospelých (príznaky)
 • Liečba pupočníkovej hernie u dospelých
 • Dôsledky operácie (obdobie rehabilitácie)
 • Cvičenia pri pupočnej hernii
 • Gymnastika a cvičenia na pupočnú kýlu
 • Prečo gymnastika?
 • Prvé cvičenia pre batoľatá
 • Cvičebné hry
 • Cvičenie dospelých s pupočnou kýlou
 • Aktivity pre deti
 • Gymnastika pre batoľatá
 • Štandardná súprava cvičení pre batoľatá
 • Cvičenia pre staršie deti
 • Cvičenia pre dospelých
 • Všeobecné pravidlá
 • Čo nemôže byť
 • Je možné robiť športy s pupočnou kýlou
 • Je účinné prečerpávať lis pupočnou prietržou?
 • Poznámka
 • Príčiny pupočnej kýly
 • Pupočná kýla je rozdelená na vrodenú a získanú:
 • Predispozičné faktory, ktoré oslabujú pupočníkový kruh, sú:
 • Pupočné prietrže sa tvoria so silným tlakom brucha, ktorý sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:
 • Liečba a prevencia pupočnej kýly
 • Existuje niekoľko metód chirurgického zákroku:
 • Ak sa prietrž nelieči, môžu sa vyskytnúť komplikácie:
 • Tie obsahujú:
 • Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou?
 • Športovanie s pupočnou kýlami
 • Po navigácii
 • Cvičenia pri pupočnej kýle u dospelých a detí
 • Príčiny pupočnej kýly u dospelých
 • Príznaky pupočnej kýly u dospelých (príznaky)
 • Liečba pupočníkovej hernie u dospelých
 • Dôsledky operácie (obdobie rehabilitácie)
 • Cvičenia pri pupočnej hernii
 • Gymnastika a cvičenia na pupočnú kýlu
 • Prečo gymnastika?
 • Prvé cvičenia pre batoľatá
 • Cvičebné hry
 • Cvičenie dospelých s pupočnou kýlou
 • Aktivity pre deti
 • Gymnastika pre batoľatá
 • Štandardná súprava cvičení pre batoľatá
 • Cvičenia pre staršie deti
 • Cvičenia pre dospelých
 • Všeobecné pravidlá
 • Čo nemôže byť
 • Je dôležité to vedieť!
 • otočenie ohnutých nôh do strán;
 • výška panvy;
 • otočenie nôh s následnou rotáciou tela;
 • dychové cvičenia.

Cvičenie dospelých s pupočnou kýlou

Tlaky v bruchu by nemali byť nadmerné, pretože aj pri miernom strese sa zvyšuje riziko zovretia prietrže. Terapeutické cvičenia by sa mali vykonávať striktne pod dohľadom špecialistu. Príklad cvičenia:

 1. nakloňte sa dopredu, dajte ruky na nohy a podlahu,
 2. nakloňte telo doľava, doprava s rukami od seba,
 3. ležiace na chrbte, nohy spolu, sklopené kolená striedavo v rôznych smeroch,
 4. Vezmite nohu dozadu a nabok a držte operadlo stoličky,
 5. rotačné pohyby nôh (koleno ohnuté) v bedrovom kĺbe,
 6. drepy,
 7. cvičenia s činkami v ľahu,
 8. zdvihnite panvu ležiacu na chrbte,
 9. dychové cvičenia: vdychujte úplne, vydýchnite krátkymi šokmi, bez účasti brucha.

Dobré ranné cvičenia, chôdza, plávanie, jazda na bicykli, ľahký (nie výkonový) aerobik.

Nanešťastie žiadne fyzické cvičenie nepovedie k zníženiu alebo vymiznutiu prietrže, ale zlepší celkovú pohodu pacienta..

Veľmi často existuje niečo ako pupočná kýla. Toto ochorenie v staršom veku nie je liečiteľné. Môže sa odstrániť iba pomocou operácie alebo s ňou žiť, uchýliť sa k rôznym metódam, aby sa zabránilo stlačeniu.

S deťmi je všetko jednoduchšie. Pupočná prietrž, aj keď je bežná, zvyčajne sa však vyrieši sama. V tomto prípade je dôležité dodržiavať pokyny lekára týkajúce sa starostlivosti o výčnelok, aby mu pomohol rýchlejšie sa zotaviť..

Pretože hlavným dôvodom vzniku pupočného výčnelku u novorodencov je slabosť svalov brušnej dutiny, hlavnou úlohou počas liečby je posilnenie brušných svalov..

Svaly by sa mali čerpať z detstva, aj keď dieťa nemá podobné ochorenie. Faktom je, že pupočná kýla sa môže prejaviť v každom veku. Stačí len trochu nadmerného zaťaženia a to je už plné pádu v pupku.

Umbilická kýla sa lieči u detí s terapeutickými masážami a špeciálnou gymnastikou. Všetky tieto manipulácie pomáhajú pumpovať slabé svaly omrvín a zvyšujú celkový tón tela..

Každý vek má svoj vlastný súbor cvičení. Ako sa dieťa vyvíja, záťaž by sa mala postupne zvyšovať. Inak gymnastika neprinesie potrebné výsledky..

Predtým, ako začnete cvičiť a načerpať svalové omrvinky, by ste mali urobiť masáž pupka. Tým sa svaly zahrejú, uvedú do činnosti a

Pred vykonaním týchto úkonov sa pupočná kýla musí opraviť. Môžete ho pripevniť špeciálnou lepiacou omietkou. Ak sa prietrž nelieči, musíte ju počas zákrokov držať za ruku. Pripravte dieťa na ďalšiu telesnú výchovu..

Rovnako ako v prípade masáže pri liečbe výčnelkov, prvé cvičenia by sa mali vykonávať iba za prítomnosti detského lekára. Lekár vám pomôže správne vykonať niektoré postupy, povedať, v akom poradí sa oplatí vykonať.

Pre deti môže gymnastika začať už od prvých mesiacov. Dieťa musí byť položené na brucho, zatiaľ čo sa reflexne snaží zdvihnúť hlavu, mávať mu rukami a nohami. Potom sa uskutočnia prevraty zozadu po bruško a späť. Posilňuje brušnú stenu.

Pupočná prietrž je tiež eliminovaná nasledujúcimi cvičeniami:

 • povzbudzovanie dieťaťa k prevráteniu;
 • Drepy, držiace dieťa za ruky alebo podpazušia;
 • udržiavanie dieťaťa vo vzduchu tak, aby držal nohy rovno;
 • odchýlky celého tela stojaceho na nohách od dospelého;
 • podporovať plazenie;
 • Cvičenie s rozložením na špeciálnu loptu na masáž.

Ak je dieťa zvyknuté na štandardný súbor cvičení, malo by sa zabezpečiť, aby činnosti, ktoré sa vykonávajú pri liečbe pupočnej kýly, nadobudli hravejší charakter. Preto bude mať dieťa záujem a užitočné.

Môžete komentovať všetky akcie. Rozdeľte cvičenia do podskupín, dajte ich hravé mená.

Napríklad, keď hladíte oblasť pupku malými prstami, viete si predstaviť, že je to volant automobilu a pupok je signálne tlačidlo. Kroha bude mať záujem počúvať a cítiť všetky akcie.

Čo nemôže byť

Ako rýchlo vyliečiť prietrž a zabudnúť na bolesť chrbtice

Už nevieš, ako sa vysporiadať s herniou a bolesťou chrbtice? Lekári nehovoria nič nové. Lieky proti bolesti a drahé operácie sú pre vás príliš drahé. Nie je potrebné čakať, kým sa prietrž stane malígnym nádorom. Áno, dá sa ovládať, ale. Toto je späť. Môžete zostať zdravotne postihnutí.

Fyzikálna terapia brušnej prietrže slúži ako preventívne opatrenie na prevenciu komplikácií a posilnenie brušnej steny. Cvičenia predpisuje iba lekár, telesná výchova sa vykonáva až po komplexnom vyšetrení počas obdobia remisie a pomocou špeciálneho podporného obväzu. Veľká prietrž s hrozbou porušenia brušných orgánov je kontraindikáciou k zapojeniu sa do akéhokoľvek aktívneho športu a gymnastiky, ale mierny výčnelok je možné napraviť cvičením s nízkou záťažou..

Gymnastický komplex s prietržom brucha vám umožňuje posilniť svalovú vrstvu brucha, čím bráni posilneniu patologického procesu. Účinnosť ľahkej fyzickej námahy je tiež spôsobená zvýšenou lokálnou a všeobecnou cirkuláciou, zlepšenými trofickými procesmi v mieste lézie.

Ak máte prietrž bedrovej chrbtice - tieto cvičenia vám pomôžu (video).

Pred začatím akéhokoľvek cvičenia s herniou brucha je potrebné podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie: röntgenovú analýzu brušných orgánov, ultrazvuk, krv, moč a výkaly. Po kvalifikovanom posúdení stavu lekárom sa predpíše gymnastický komplex odporúčaný v každom jednotlivom prípade.

 1. Hlava na pravej strane by mala byť umiestnená nad trupom. Nadýchnite sa a snažte sa maximalizovať žalúdok. potom pomaly vydýchnite, uvoľnite sa, ale nie vtiahnite do žalúdka;
 2. kľaknite si, pomaly nakloňte hlavu doľava a doprava. Pri vdýchnutí, naklonení, pri výdychu zdvihnite hlavu do pôvodnej polohy;
 3. ľahnite si na chrbát a otočte trup do strany. Po vdýchnutí sa pri výdychu otočí späť do východiskovej polohy.

Dôležité! Základným princípom dýchania pri gymnastike je to, že pri vdychovaní je záťaž, zatiaľ čo pri výdychu relaxujete telo.

Cvičenie by sa malo striedať s uvoľnením, preto stačí ľahnúť na chrbát, narovnať sa a hlboko vdychovať, pomaly vydýchnuť..

Pravidlá vykonávania cvičení pri vyčnievajúcich brušných orgánoch:

 • pohyby sa vykonávajú hladko, pri pravom dychu;
 • cvičenia sa môžu vykonávať pri ležaní, státí, menej často sedení alebo na kolenách;
 • účinnosť liečebného cyklu je určená pravidelnosťou vykonávania;
 • triedy sa prerušia okamžite po objavení nepohodlia.

Terapeutická gymnastika vám umožňuje posilniť brušné svaly, zvýšiť ich tonus a zabrániť exacerbácii, ale samotný výčnelok sa neupravuje, preto je dôležité vykonávať komplexnú liečbu..

Cvičenia brušné prietrže dospelých.

 1. Ľahnite si na ľavú stranu, uvoľnite sa, normalizujte dýchanie. Ľavá noha stúpa k žalúdku, pravá siaha dozadu. Cvičenie sa vykonáva niekoľkokrát a potom ho musíte zopakovať na pravej strane;
 2. zaujmite polohu, oddeľte šírku ramien od seba, pomaly sa otáčajte telom;
 3. ľahnite si na chrbát, zdvíhajte žalúdok, musíte sa spoliehať na plecia a nohy. Takto podržte 30 sekúnd;
 4. Kým ležíte na chrbte, zdvihnite nohy striedavo. Cvičenie je možné meniť - ohýbanie kolien s cieľom znížiť zaťaženie;
 5. sedí na koberci a pomaly nakloňte telo k nohám;
 6. zaujmite pozíciu, oprite sa o stôl, striedavo si zdvihnite nohy. Udržujte chrbát rovno, opakujte, kým nebudete unavení.

Cvičenia kýly u detí sa vykonávajú, keď je dieťa v pokojnom stave, hodinu po jedle.

 1. Dajte dieťa na bok, držte ho po dobu 20 sekúnd, potom prepnite strany;
 2. držte dieťa za nohy a jemne otáčajte trupom;
 3. položte dieťa na brucho a zdvihnite nohy, zatiaľ čo on by sa mal trochu plaziť.

Rodičia môžu tiež dieťa vychovávať a držať v horizontálnej polohe, čo prispieva k reflexnému zosilneniu svalovej steny prietrži. Takýto cvik môže zmierniť záchvat bolesti u dieťaťa: dajte dieťaťu vodu a napodobnite skoky. Táto metóda je účinná aj pre dospelých a umožňuje telu pohybovať sa do anatomickej polohy..

Môžete uvažovať o tom, že na konci rehabilitačného obdobia, keď sa chirurgicky odstráni prietržová kýla, začne pumpovať tlač. Silné svaly chránia pred relapsmi. Ale aj tu sa musíte poradiť s lekárom a záťaž sa musí zvyšovať veľmi pomaly, postupne.

Kýla na bruchu je vizuálne elastickým výčnelkom podobným nádoru. Jeho lokalizácia sa môže líšiť, z tohto dôvodu existujú rôzne typy: pupočníková, ingvinálna, femorálna, biela línia brucha, Spigelova čiara. Takéto formácie môžu byť často bezbolestné, iba pri kýle bielej línie brucha je silná bolesť.

Pri pupočnej kýle u dospelých je rám spojivového tkaniva brušnej steny zvyčajne oslabený. Táto patológia je častejšia u ľudí po 50 rokoch au žien po pôrode..

Pupočná kýla a šport spolu úzko súvisia, najmä pokiaľ ide o silový tréning. U športovcov zapojených do vzpierania sa tak zriedka vyskytuje prietrž. Pri prudkom zdvíhaní závaží (činky, činka) dochádza k výraznému zvýšeniu tlaku vo vnútri brušnej dutiny. Ak sa v oblasti anatomických „dier“ vyskytne geneticky určená slabosť spojivového tkaniva, môže sa vytvoriť herniálny výčnelok..

 1. Hlava na pravej strane by mala byť umiestnená nad trupom. Vdýchnite, snažte sa maximalizovať rozšírenie brucha, potom pomaly vydýchnite, uvoľnite sa, ale nie vtiahnite do brucha;
 2. kľaknite si, pomaly nakloňte hlavu doľava a doprava. Pri vdýchnutí, naklonení, pri výdychu zdvihnite hlavu do pôvodnej polohy;
 3. ľahnite si na chrbát a otočte trup do strany. Po vdýchnutí sa pri výdychu otočí späť do východiskovej polohy.

Čo nemôže byť

 • zdvihnutie panvy vo vodorovnej polohe;
 • cvičenia týkajúce sa dychových cvičení;
 • zdvihnutie hrudníka v horizontálnej polohe;
 • pomalé skrútenie s jemným skrútením.

Čo nemôže byť

 1. Ležanie na ľavej strane: ohnite ľavú nohu v kolene a bedrových kĺboch, pravú nohu stiahnite späť
 2. Ležanie na chrbte: oprieť sa o nohy a plecia, zdvihnúť žalúdok
 3. Kým ležíte na chrbte: zdvihnite nohy do uhla 45 stupňov
 4. Sedí na podlahe, trup dopredu
 5. Stojte, oprite sa rukami o chrbát stoličky a striedavo posúvajte pravé a ľavé nohy späť
 6. Rozložte šírku ramien nôh od seba, aby sa hladké trupy otáčali do strán
 7. Chôdza na svojom mieste a zároveň mierne zatáčanie tela do strán.

Čo nemôže byť

Cvičenia pre dospelých

Preto tí, ktorí sa profesionálne alebo amatérsky zaoberajú športom, keď objavia pupočnú kýlu, v prvom rade sa začnú báť otázky: je potrebné sa obmedziť na pohybovú aktivitu? Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou? V ktorých prípadoch môže byť telesné cvičenie škodlivé a kedy bude mať terapeutický účinok?

 • Vrodená prietrž má vzhľad sférického výčnelku a je zistená okamžite pri narodení. Dôvodom vzniku pupočnej kýly u novorodenca je pomalá fúzia pupočného krúžku.

Keď dieťa silne plače, brušné svaly stlačia brušnú dutinu, zatiaľ čo slučka čreva sa presunie do voľného priestoru a pupok začne vyčnievať. Ďalším dôvodom, prečo má novorodenec pupočníkovú prietrž, je častá zápcha..

Čo nemôže byť

Kýla je nádorový výčnelok elastickej povahy. Môže byť lokalizovaná kdekoľvek, ale najčastejšie sa nachádza v pupku. Môžete ho identifikovať iba navonok, pretože výskyt ochorenia nemôže byť vždy sprevádzaný bolesťou.

K tejto tvorbe dochádza v dôsledku skutočnosti, že kostra spojivového tkaniva umiestnená v brušnej dutine u človeka oslabuje. Preto sa často u žien po pôrode dá pozorovať podobný jav.

Ak vezmeme do úvahy príčiny problému, potom môžeme určite povedať, že k jeho vzhľadu veľa prispieva fyzická aktivita. Kýla v pupku sa často vyskytuje u športovcov, najmä u tých, ktorí neustále navštevujú silový tréning.

Napríklad pri zdvíhaní činky alebo činky v brušnej dutine osoby dochádza k zvýšenému vnútornému tlaku. A v prípade, že človek má geneticky slabé spojivové tkanivo, potom takýto zvýšený tlak vedie k výskytu ochorenia. Nemenej dôležitú úlohu v tejto záležitosti zohráva slabosť svalov nachádzajúcich sa v brušnej tlači. Preto, aby ste v budúcnosti nemali žiadne predpoklady pre takúto situáciu, mala by sa osobitná pozornosť venovať posilňovaniu brušných svalov..

Veľmi často vyvstáva otázka súvisiaca s možnosťou fyzickej námahy s podobnou patológiou. Niektorí ľudia sa pýtajú, či je možné pokračovať v odbornej príprave, sťahovať tlač a všeobecne hrať športy. A táto otázka je logická.

V prípade, že dospelý má pri pupku prietrž, musí navždy zabudnúť na ťažkú ​​fyzickú námahu, najmä ak kýla nebola odstránená.

Je to spôsobené skutočnosťou, že pri nadmernej fyzickej námahe v brušnej dutine dochádza k vysokému tlaku, ktorý vedie k ešte väčšiemu vyčnievaniu pupočnej kýly. A v niektorých prípadoch môže fyzická námaha spôsobiť vážnu komplikáciu, ktorá spočíva v stlačení pupočnej kýly.

S malými pupočnými kýlami, ktoré sú len niekoľkými výnimkami, sa nemôžete vzdať ľahkého cvičenia. Takže tu môžete zahrnúť zákruty tela a sklony v rôznych smeroch. Pre dievčatá, ktoré chodia do fitnescentra a systematicky krútia obruč, ak máte pupočníkovú prietrž, mali by ste na túto lekciu zabudnúť.

Čo nemôže byť

Je možné prečerpať lis pupočnou kýlou u dospelých

U detí mladších ako 5 rokov sa pupočná kýla lieči konzervatívnym spôsobom. Chirurgický zákrok sa nevykonáva, pretože existuje možnosť samoliečenia. Deti v tomto veku majú predpísaný komplex všeobecnej posilňovacej terapie, fyzioterapeutických cvičení a ľahkej herniálnej prstenovej masáže.

U dospelých sa prietrž lieči výlučne chirurgicky.

 • Tradičný plast s použitím miestneho tkaniva (metóda Sapezhko a Mayo). Technika operácie je obmedzená na skutočnosť, že okraje pupočného prstenca sú zošité. Nevýhody tejto metódy: dlhý rehabilitačný proces s obmedzenou fyzickou aktivitou a prítomnosť rizika recidívy prietrže.
 • Plasty pomocou implantátov. Metóda je založená na implementácii sieťových implantátov, ich umiestnení nad pupočníkový kruh alebo pod pupočníkový kruh. Pri tejto metóde nie sú žiadne nedostatky. Výhody: krátke rehabilitačné obdobie (menej ako 1 mesiac) a malé percento recidívy.
 • stlačenie pupočnej kýly
 • zápal prietrže
 • črevná stagnácia (koprostáza)

Hlavnou prevenciou pupočnej kýly je zapojenie sa do akýchkoľvek športov. Všetko by však malo byť opatrením. Nedovolte zdvíhanie ťažkých váh, cvičenie na simulátoroch vyčerpať.

Aby nedošlo k rozvoju prietrže, musíte monitorovať svoje zdravie a včasne liečiť choroby, ktoré spôsobujú vnútrobrušný tlak, ako je cystitída, zápcha. chronické ochorenia.

Ďalšie preventívne opatrenia pomôžu zabrániť pupočnej prietrži.

Tie obsahujú:

 • správna výživa
 • chudnutie a obezita
 • tréning na posilnenie brušných svalov
 • nosiť obväz počas tehotenstva
 • vyhnúť sa poraneniam brušnej steny

Pri liečbe tohto ochorenia môže byť dobrou pomocou cvičenie s pupočnou kýlou u detí. Súbor cvičení závisí od veku, ktorý je spôsobený vývojovými vlastnosťami..

Čím je dieťa mladšie, tým menšie by malo byť zaťaženie, ale postupne ho treba zvyšovať. Okrem posilnenia svalov je možné pomocou gymnastiky zvýšiť celkový tón.

Predtým, ako začnete cvičiť pupočnú kýlu u dieťaťa, musíte skontrolovať, či je výčnelok správny a urobiť malú masáž v pupku na zahriatie svalov..

Prvýkrát by sa mali cvičenia robiť, keď je detský lekár vo vašej blízkosti a iba podľa jeho odporúčaní. Cvičenia pre batoľatá sú veľmi jednoduché. Toto je rozloženie dieťaťa na brucho, jeho prevrátenie na hlaveň a na chrbát. V takom prípade bude dieťa spúšťať reflexy a zdvíha hlavu, máva rukami a nohami.

 • Detská rolka,
 • Udržiavanie hmotnosti dieťaťa nadol,
 • Povzbudzovanie k prehľadávaniu,
 • Podpazušie drepy,
 • Špeciálne cvičenia na lopty.
 • Dřepy s podperou pre rukoväte, palicu alebo tyč,
 • Otočí sa a ohýba do strán,
 • Urobte si sám drep,
 • „Roh“ - zdvíhanie nôh v zavesení.

Gymnastika s pupočnou kýlou u detí, najmä veľmi malých, by mala byť v prírode hravá, aby priniesla dieťaťu jedinú radosť. Cvičenia môžete sprevádzať rôznymi zábavnými zvukmi, básňami alebo piesňami. U starších detí sa oplatí prísť s vtipnými menami pre pohyb, potom výhody tried budú omnoho viac, pretože nemusíte dieťa nútiť alebo presvedčiť, aby cvičil..

Pre deti, ktoré sa práve začínajú plaziť, je vhodné cvičenie s hračkou. Dospelý žiada, aby mu dal hračku, ktorá leží na podlahe, na stoličke, za alebo na boku dieťaťa. Zároveň sa musí natiahnuť, otočiť, plaziť sa. Takéto pohyby sú pre dieťa prirodzené a zároveň prispievajú k rozvoju brušných svalov a urýchľujú uzavretie pupočného prstenca..

Vo väčšine prípadov stačí jednoduchý komplex posilnenia svalov na liečbu pupočnej kýly u detí. Pri náležitej starostlivosti o výčnelok a pravidelnom vykonávaní vhodných cvikov sa prietržná brána zatvára a pupočná prietrž sa už viac necíti..

Čo nemôže byť

Je prísne zakázané vykonávať akékoľvek cvičenie v prítomnosti nasledovného symptomatického komplexu:

 • akútna bolesť brucha;
 • výrazný výčnelok brucha;
 • štiepanie orgánov v herniálnom vaku;
 • horúčka, horúčka;
 • trávenie, zvýšená akumulácia plynu;
 • kŕče, pravidelné vracanie.

Uvedené klinické prejavy naznačujú zhoršenie patologického procesu, pretože fyzická aktivita vyvoláva zvýšenie vnútromaternicového tlaku a ešte väčšie vystupovanie orgánu..

Naše črevá sú dynamickým orgánom. Je to on, kto vytvára hlavný tlak v brušnej dutine, pretože je schopný meniť objem pod vplyvom konzumovanej potravy a plynov, pretože sa vytvára toto jedlo. Aj keď spíme alebo podnikáme, črevá fungujú tak, že sa počas ich priebehu sťahujú, odovzdávajú jedlo, tekutinu a plyn..

 • Prečo je potrebné liečiť pupočníkovú prietrž??
 • Ako to urobiť bez chirurgického zákroku?
 • Aká je operácia?
 • Aké môžu byť komplikácie operácie?

Akonáhle sa brušná stena na nejakom mieste „uvoľní“, to znamená, že sa svalová vrstva niekde rozbieha alebo sa natiahne šľacha svalu, črevo sa tam okamžite ponáhľa. Takže existuje kýla.

Umbilická hernia je vstup časti čreva (hlavne tenkého) do pupočného prstenca a jeho výstupok. Najčastejšie sa vyskytuje v týchto kategóriách osôb:

 1. Nepokojné alebo choré deti prvých mesiacov života, ktoré často plačú a kričia (vytvára to zvýšený tlak v brušnej dutine so slabosťou prednej brušnej steny).
 2. Deti prvého roku života trpiace krivicami: táto choroba predisponuje k poklesu svalového tonusu vrátane svalov prednej brušnej steny..
 3. Tehotné ženy a ženy, ktoré porodili: samotné tehotenstvo a veľa fyzickej aktivity počas pôrodu a po ňom výrazne zvyšujú vnútro-brušný tlak.
 4. Obézni ľudia kvôli endokrinnej chorobe alebo nadváhe.
 5. Ľudia s ochorením pečene alebo inými (najmä onkologickými) chorobami, ktoré vyvolávajú rozvoj ascitu - hromadenie tekutín v bruchu.
 6. Tí, ktorí športujú alebo tvrdo vykonávajú fyzickú prácu so slabosťou brušnej steny (najmä ak osoba už podstúpila operáciu brucha, rez, ku ktorému došlo pri pupku).

Liečba pupočnej kýly bez chirurgického zákroku je možná iba u detí mladších ako 5 rokov, všetky ostatné sú zobrazené s chirurgickým zákrokom.

Komplikácie neliečenej pupočnej kýly sú:

 1. Slučky čreva, ktoré spočiatku voľne vstupujú a vystupujú z pupočného prstenca, neskôr klíčia klíčky. To predstavuje nekontrolovateľnú prietrž, ktorá nielenže predstavuje trvalú kozmetickú chybu, ale môže sa ľahšie porušovať..
 2. Poranenie prietrže. Zvyčajne vzniká v dôsledku pôsobenia niektorých provokujúcich faktorov: fyzickej aktivity, kričania alebo plaču, prijímania veľkého množstva „ťažkého“ jedla. V tomto prípade slučky čreva nemôžu samostatne opustiť „pascu“ a herniálny otvor sám vytlačí cievy čreva, vďaka čomu môže črevná časť vymiznúť, ak nie je poskytnutá naliehavá pomoc (nie je to vždy operácia). Spravovanie priestupkov je veľmi život ohrozujúce!
 3. Črevná obštrukcia je tiež dôsledkom procesu adhézie pri bráne prietrže. Je to tiež život ohrozujúce ochorenie, ktoré liečia iba chirurgovia..

U detí mladších ako päť rokov sa používa konzervatívna liečba tohto typu iba s malými kýlami bez známok porušenia:

 • prietrž je umiestnená v ležiacej polohe,
 • zhora a zdola a potom doprava a doľava sa tvoria záhyby kože, ktoré sú upevnené lepiacou omietkou,
 • rodičia si musia starostlivo zvoliť výživu dieťaťa, aby netrpeli črevnými kolikami (ak sú podozrivé, že dostávajú Infacol, Espumisan alebo Bobotik spolu s Riabalom vo vekových dávkach) a zápchu,
 • vykonáva sa denná masáž brucha: radiálne hladenie - najskôr sprava, potom z ľavého hypochondriu k pupku, potom - pohyb v smere hodinových ručičiek okolo pupka, potom hladenie z pravého a ľavého inguinálneho záhybu - k pupku a opäť kruhový pohyb okolo kýly;
 • Masáž je doplnená gymnastikou:

a) dieťa je jemne zdvihnuté rukou z polohy na chrbte do polohy na sedenie,

b) otočte dieťa doprava, potom na ľavú stranu,

c) položte brucho dieťaťa na loptičku na telo a otočte ju.

U dospelých, ktorí majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, sa obvaz používa ako konzervatívna liečba. Môžu im byť poskytnuté rovnaké masáže a cvičenia, ak na nich nie sú kontraindikácie (tehotenstvo, srdcové choroby, vysoká horúčka)..

Laparoskopická metóda je najoptimálnejšia: vyrobí sa niekoľko sekcií, do jednej z nich sa vloží video zariadenie a ostatné sa zavedú prístroje. Kýlová brána je zošitá, sú zlepené adhézie a je posilnená predná brušná stena. Po takejto operácii sú rýchlo prepustení domov a na žalúdku zostáva niekoľko malých jaziev.

Ak sa operácie už vykonali v brušnej dutine, ako aj na žiadosť osoby, vykoná sa veľká incízia s významnou prietržou.

V niektorých prípadoch musí byť odstránený pupočníkový prstenec, na ktorý chirurg upozorňuje pred osobou (potom je možné vykonať plastickú chirurgiu, aby sa znovu vytvoril pupok)..

Aby sa zabránilo opakovaniu prietrže (a to je pomerne častá komplikácia, keďže nie každý môže odmietnuť fyzickú aktivitu na najbližších pár rokov), umiestni sa sieťka s pupočnou kýlou. Toto je veľmi účinná metóda liečby, keď je pod aponeurózou šité špeciálne pletivo z materiálu inertného voči telu, to znamená veľká šľacha (menej často - pod kožu). Výsledkom je, že prietrž v mieste operácie sa už neobjavuje.

Pre batoľatá

Patológia u dojčiat je pri rozšírení pupočného krúžku bežná. Až do veku piatich rokov sa to dá ľahko opraviť konzervatívnou liečbou. Ale existujú prípady, keď masáž neprináša výsledky, potom sa odporúča chirurgický zákrok. Aké cvičenia je potrebné na zbavenie dieťaťa pupočnej kýly, by mal lekár ukázať v detskej nemocnici.

Obsah:

 • Zbohom návštevník!
 • Ďakujeme, že ste nás navštívili!
 • Cvičenia s herniou brucha: indikácie, pravidlá vykonávania
 • Príprava na liečebné cvičenia
 • kontraindikácie
 • Lekársky komplex
 • Je možné prečerpať lis pupočnou kýlou u dospelých
 • Príčiny prietrže
 • Ako rozpoznať chorobu?
 • Ako liečiť chorobu u detí?
 • Ako liečiť túto chorobu u dospelých?
 • Aké môžu byť komplikácie po operácii??
 • Liečba pupočníkovej hernie bez chirurgického zákroku: je to možné?
 • Prečo je potrebné liečiť pupočníkovú prietrž??
 • Ako to urobiť bez chirurgického zákroku?
 • Aká je operácia?
 • Pooperačné obdobie
 • Aké môžu byť komplikácie operácie?
 • Anestézia počas operácie
 • Čo píšu ľudia, ktorí mali operáciu pupočnej kýly?
 • Je účinné prečerpávať lis pupočnou prietržou?
 • Príčiny pupočnej kýly
 • Pupočná kýla je rozdelená na vrodenú a získanú:
 • Predispozičné faktory, ktoré oslabujú pupočníkový kruh, sú:
 • Pupočné prietrže sa tvoria so silným tlakom brucha, ktorý sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:
 • Liečba a prevencia pupočnej kýly
 • Existuje niekoľko metód chirurgického zákroku:
 • Ak sa prietrž nelieči, môžu sa vyskytnúť komplikácie:
 • Tie obsahujú:
 • Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Re: Je účinné pumpovať pupočnú kýlu?
 • Popruh na pupočníkovú prietrž - klady a zápory
 • Čo to je?
 • Tyčinka na bradavku pri pupočníku
 • Fyzické cvičenia
 • Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou
 • Podstata problému pupočnej kýly
 • Zdravie od mladého veku
 • Pre vyšší vek
 • Cvičenia s pupočníkovou herniou
 • Diagnóza pupočnej kýly a fyzickej aktivity
 • príčiny
 • cvičenie
 • Je možné robiť športy s pupočnou kýlou
 • Je účinné prečerpávať lis pupočnou prietržou?
 • Príčiny pupočnej kýly
 • Pupočná kýla je rozdelená na vrodenú a získanú:
 • Poznámka
 • Predispozičné faktory, ktoré oslabujú pupočníkový kruh, sú:
 • Pupočné prietrže sa tvoria so silným tlakom brucha, ktorý sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:
 • Liečba a prevencia pupočnej kýly
 • Existuje niekoľko metód chirurgického zákroku:
 • Ak sa prietrž nelieči, môžu sa vyskytnúť komplikácie:
 • Tie obsahujú:
 • Je možné prečerpať lis pupočnou prietržou?
 • Športovanie s pupočnou kýlami
 • Po navigácii
 • Cvičenia pri pupočnej kýle u dospelých a detí
 • Príčiny pupočnej kýly u dospelých
 • Príznaky pupočnej kýly u dospelých (príznaky)
 • Liečba pupočníkovej hernie u dospelých
 • Dôsledky operácie (obdobie rehabilitácie)
 • Cvičenia pri pupočnej hernii
 • Gymnastika a cvičenia na pupočnú kýlu
 • Prečo gymnastika?
 • Prvé cvičenia pre batoľatá
 • Cvičebné hry
 • Cvičenie dospelých s pupočnou kýlou
 • Aktivity pre deti
 • Gymnastika pre batoľatá
 • Štandardná súprava cvičení pre batoľatá
 • Cvičenia pre staršie deti
 • Cvičenia pre dospelých
 • Všeobecné pravidlá
 • Čo nemôže byť
 • Je dôležité to vedieť!
 • Pelvické panvové duny (most).
 • Čupí proti stene pomocou lopty medzi nohami (môžete použiť loptu Pilates alebo obyčajnú).
 • Nohy hore.
 • Kopanie snímok.

Čo nemôže byť

Dôsledky operácie (obdobie rehabilitácie)

Ak sa operácia vykonala včas, nevyskytli sa žiadne komplikácie, ako je štípanie, zápal atď., Pooperačná doba prebieha celkom hladko. V deň operácie je dovolené vstať z postele. Počas dní je povolená mierna fyzická aktivita bez cvičenia na brušnú tlač a zdvíhanie závaží. Odporúča sa elastická pooperačná bandáž. U dospelých sú relapsy zriedkavé..

 • cvičenia na tréning brušných svalov,
 • správna výživa,
 • normalizácia hmotnosti,
 • nosenie vzpery počas tehotenstva.

Ak sa operácia vykonala včas, nevyskytli sa žiadne komplikácie, ako je štípanie, zápal atď., Pooperačná doba prebieha celkom hladko. V deň operácie je dovolené vstať z postele. Po 10-14 dňoch je povolená mierna fyzická aktivita bez vykonania cvikov na brušnú tlač a zdvíhanie závaží. Odporúča sa elastická pooperačná bandáž. U dospelých sú relapsy zriedkavé..

Podstata problému pupočnej kýly

Pupočná prietrž je rozšírená patológia, ktorá sa vyskytuje u detí a dospelých. Ide v podstate o vyčnievanie obsahu brušnej dutiny (môže to byť koleno alebo omentum) do pupočného krúžku..

U dojčiat je pri pupočnej kýle veľmi častá, ale obyčajne odchádza sama o sebe, keď sa dieťa vyvíja (príčinou je prirodzená slabosť brušných svalov detí)..

U dospelých je taká kýla liečená iba chirurgickým zákrokom, ktorý sám o sebe nezmizne. Príčiny môžu byť rôzne:

 • nadmerné zaťaženie;
 • popôrodná komplikácia;
 • výrazná nadváha;
 • tehotenstvo (zvlášť problematické).

Pri slabej svalovej stene je nástup patológie pravdepodobnejší. Preto je častou otázkou: je možné prečerpať lis pupočnou prietržou?

Pupočná prietrž je rozšírená patológia, ktorá sa vyskytuje u detí a dospelých. Ide v podstate o vyčnievanie obsahu brušnej dutiny (môže to byť koleno alebo omentum) do pupočného krúžku..

Zdravie od mladého veku

Ak sa otázka týka malého dieťaťa, odpoveď je kladná: môžete si stiahnuť tlač s pupočníkovou kýlou. Musíte však pochopiť, že komplex cvičení pre dieťa sa nijakým spôsobom podobá Schwarzeneggerovým triedam a nepotrebuje ani „kocky“ na bruchu. Posilnenie brušných svalov prispeje

 • pravidelné ukladanie brucha;
 • samočinné otáčanie a plazenie;
 • „Drepy“ s podporou (a potom skutočné);
 • visiaca poloha;
 • zdvíhanie a ohýbanie nôh.

Pred vykonaním gymnastiky musí byť prietrž opravená a fixovaná (jednoducho prilepte kúsok lepidla) a nezabudnite masáže pripraviť svaly na záťaž. Podrobnejšie odporúčania poskytnú pediatrovi.

Staršie deti (zväčšenie pupočníkových krúžkov zvyčajne končí o 5 rokov), aby si mohli stiahnuť tlač. Je to nielen povolené, ale aj potrebné. Nie je to však potrebné na liečenie prietrže (už by nemalo byť), ale na všeobecný fyzický vývoj a prevenciu choroby v staršom veku.

Pre vyšší vek

Dospelí sa môžu úplne zbaviť prietrže iba operáciou. Ak sa však operácia z nejakého dôvodu nevykoná, cvičenia pre tlač s pupočníkovou prietržou môžu pomôcť vyhnúť sa porušovaniu.

Existujú však pre nich značné obmedzenia. Najdôležitejšie je, že nemôžete skutočne hýbať tlačou s pupočníkovou prietržou, zaťaženie by malo byť nepriame a malé.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako sa po operácii odstráni pupočná kýla? Na túto otázku odpovie lekár, rovnako ako mnohí iní. Kýla v pupočnej oblasti je jednou z podmienok, v ktorej vnútorné orgány (napríklad črevá) vyčnievajú za hranice prednej brušnej steny otvorom umiestneným v oblasti pupka.
Väčšina chronických chorôb tela priamo súvisí so zmenami súvisiacimi s vekom. Až donedávna bolo zvyčajné hovoriť o „ochoreniach kĺbov“ ako o chorobách starších ľudí.
Gymnastické cvičenia na vyčnievanie bedrovej chrbtice sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zmierniť bolesť a nepohodlie v chrbte a svalové napätie..