loader

Hlavná

Žalúdok

MRI diagnostika kýly bielej línie brucha

Vaša pozornosť sa venuje klinickému prípadu pacienta vo veku 66 rokov, ktorý bol urológom liečený na ochorenie prostaty. Na objasnenie povahy a rozšírenia patologických zmien v prostate sa zameriava na MRI malej panvy. Pacient bol pravidelne vyrušovaný ťažkými bolesťami v dolnom bruchu.

Pri vyšetreniach MRI sa okrem patologických zmien v prostatickej žľaze určí aj prolaps prednej steny močového mechúra do podkožného tkaniva cez bielu čiaru brucha. Pri diagnostike kýly bielej línie je pacient odkázaný na konzultáciu s chirurgom.

 • Nový prémiový ultrazvukový prístroj
 • Farebné Dopplerove mapovanie pre komplexné ultrazvukové vyšetrenia doma
 • Diagnostiku vykonáva kandidát lekárskych vied s viac ako 20-ročnou praxou - A. Burulev.

NENECHÁVEJTE ROZHODUJEME!

Prípady podvodu sa v poslednej dobe častejšie vyskytujú, keď vás ľudia volajú,
alebo prísť domov av mene našej organizácie ponúknuť nákup liekov.

Neverte im, nepredávame drogy a nechodíme do bytov.

V našich centrách poskytujeme iba lekárske služby

© MRT Center v Petrohrade "Narvsky" 2015. Všetky práva vyhradené.

* ceny a propagácie na stránkach nie sú verejnou ponukou

MRI brušnej prietrže

Hrudné útvary brucha sa často vyskytujú v chirurgickej praxi. Okrem zreteľnej kozmetickej chyby môžu viesť k závažným komplikáciám, ktoré si vyžadujú neodkladný chirurgický zákrok. Niektoré z nich sú náchylné na recidívu, takže pacient musí zmeniť svoj obvyklý životný štýl a neustále sa riadiť odporúčaniami lekára.

Čo je prietrž brucha?

Výstup vnútorných orgánov brušnej dutiny a malej panvy cez existujúce otvory mimo jeho anatomickej zóny pod spoločným vonkajším celkovým číslom alebo v inej oblasti sa nazýva kýla brucha. Na rozdiel od prolapsu (prolaps) a udalosti (depresurizácia), herniálny výčnelok nevyhnutne pozostáva z troch zložiek:

 1. Brána (výstupný bod).
 2. Taška (časť pobrušnice).
 3. Obsah (vnútorné orgány a štruktúry).

Najčastejšie v herniálnom vaku sú slučky čreva a veľký omentum.

klasifikácia

Ak chcete zistiť, aké sú hernie, klasifikácia pomôže:

 • podľa pôvodu - vrodené a získané;
 • prítomnosťou komplikácií - voľný, chronicky komplikovaný (ireducibilný) a akútne komplikovaný (uškrtený, zapálený atď.);
 • v mieste brány prietrže - pupočnej, pupočnej, ingvinálnej, femorálnej, bielej línie brucha, perineálnej, bedrovej, obštrukčnej, ischiadickej, lopatkovej čiary;
 • podľa štruktúry - jednokomorové a viackomorové;
 • podľa počtu - jeden a početný.

Iba lekár dokáže presne určiť typ brušnej prietrže.

vonkajšie

Kýly, ktoré vyjdú spolu s parietálnou vrstvou pobrušnice, ako aj cez „slabé miesta“ vo vrstve svalovo-šľachy brušných stien a panvového dna, sa označujú aj ako vonkajšie. Herniové brány sa môžu vytvárať v oblasti prírodných anatomických oblastí (femorálny krúžok, Petitov trojuholník a iné) alebo v oblastiach, ktoré boli nepriaznivo ovplyvnené (po operáciách, zraneniach, určitých chorobách).

domáci

Tento typ brušnej prietrže sa vyznačuje vnútorným umiestnením. Patológia je lokalizovaná vo vreckách (záhyboch) brušnej alebo hrudnej dutiny, prenikajú anatomickými alebo získanými defektmi v bránici..

vrodený

Počas prenatálneho obdobia je brušná stena brucha z rôznych dôvodov nedostatočne rozvinutá alebo sa tvoria jej anomálie. To sa stáva základom pre vznik patológie..

akvizícia

Tento typ brušnej prietrže sa vytvára v procese ľudského života. Pod vplyvom mnohých faktorov sa najprv objaví herniálny vak. Potom pod vplyvom zvýšeného tlaku v brušnej dutine vstupujú do nej vnútorné štruktúry a orgány, ktoré idú von.

komplikované

Nebezpečenstvo choroby, ako je napríklad brušná prietrž (najmä neredukovateľná), je to, že môže náhle viesť k závažným komplikáciám:

 • konečná nekontrolovateľnosť;
 • zápal, ktorého "zdrojom" môžu byť interné alebo externé infekčné agens;
 • porušenie;
 • coprostasis;
 • poškodenie obsahu prietrže (prasknutie orgánu, krvácanie z poškodenej cievy atď.).

Akékoľvek zhoršenie prietrže brucha je dôvodom pre naliehavú potrebu vyhľadať lekársku pomoc.

Nekomplikovaný

Kýla bez komplikácií je choroba, ktorá si vyžaduje dynamické sledovanie a liečbu chirurgom. Malo by sa pamätať na to, že môže kedykoľvek zmeniť svoj status a stať sa komplikovaným patológiou.

Druhy brušnej prietrže

V závislosti od anatomického umiestnenia sa rozlišujú typické (časté) typy brušných hernií a zriedkavých foriem. Vyskytuje sa prevažne prietrž:

Všetky ostatné prietrže brucha nie sú viac ako 1%. Ženské a umbilické možnosti sú charakteristické pre ženské pohlavie, inguinálnu lokalizáciu pre mužov.

tanínová

Hernia v oblasti slabín:

 • priame (častejšie u starších ľudí, okrúhly výčnelok je určený v blízkosti triesloviny);
 • šikmý (častejšie diagnostikovaný u detí a mužov stredného veku na jednej strane, obvykle zostupuje do mieška);
 • pohyblivý.

V druhom prípade je jednou zo stien herniálneho vaku orgán čiastočne zakrytý peritoneum (cecum, močový mechúr). S progresiou choroby bude jej funkcia trpieť a táto osoba začne byť narušená charakteristickými ťažkosťami (zápcha, zhoršené močenie atď.).

pupočnej

Častejšie sú výčnelky v pupku diagnostikované u detí, ako aj u žien starších ako 40 rokov. U dojčiat sa patológia ľahko rozvíja v dôsledku nedostatočného rozvoja pupočného kruhu. U žien je provokujúcim faktorom napínanie svalovo-spojivých štruktúr brucha počas tehotenstva a pôrodu. Okrem toho je izolovaná embryonálna hernia pupočníka spojená s abnormalitou vývoja plodu.

Stehná

Vzhľadom na anatomickú štruktúru sa táto prietrž brucha u žien objavuje oveľa častejšie ako u opačného pohlavia. Nachádza sa v oblasti trojuholníka s rovnakým názvom. Z vonkajšej strany je v oblasti stehnovo-trieslového záhybu mierne pologuľovitý výstupok.

Biela línia prietrže

Medzi konečníkom abdominis má človek malý prúžok šľachy nazývaný biela čiara. Na tomto mieste sa objavujú charakteristické výčnelky. U mužov sa vyskytujú vo veku 20 - 40 rokov, o niečo častejšie ako u žien (po 40 rokoch)..

perineálnej

Herniové útvary môžu byť lokalizované pred alebo za ischiálnou čiarou. Pozorujú sa najmä u žien. Močový mechúr alebo genitálie sa môžu dostať do herniálneho vaku.

bočné

Tieto kýly sú tvorené pozdĺž čeľuste a zo svalov rectus abdominis. Je ťažké ich rozlíšiť. Pacient sa často prvýkrát dostane k lekárovi už s poruchou vzdelania.

Dôvody rozvoja

Abdominálna prietrž u mužov sa často objavuje na pozadí nadmerného fyzického námahy. U žien je priťažujúcou príčinou často tehotenstvo a pôrod. Prispievajúce faktory sú:

 • všeobecné (vek, pohlavie, váha);
 • lokálne (prítomnosť anatomických "slabostí", zranení, tráviacich problémov, nazálneho kašľa, ascitu, nádorov atď.).

Východiskovým bodom je vždy zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Príznaky a príznaky

Klinický obraz bude závisieť od umiestnenia výčnelku a existujúcich komplikácií. Častejšie budú príznaky prietrže brucha:

 • prítomnosť samotného vzdelávania;
 • bolesť rôznej intenzity, charakteru, s možným ožarovaním a zosilnením počas fyzickej námahy, kašľa, kýchania, zvýšenej tvorby plynov a zápchy;
 • narušenie orgánov, ktoré tvoria obsah herniálneho vaku.

Ak sa vyskytnú komplikácie, objavia sa príslušné príznaky. Niekedy, okrem fyzických ťažkostí, sa pacienti obávajú estetického nepohodlia spojeného s prítomnosťou vonkajšej poruchy. To môže spôsobiť emocionálne problémy a depresiu..

Diagnóza kýly brucha

Na internete môžete zistiť, ako hernia vyzerá, ale vyšetrenie a diagnostikovanie by mal vykonať iba lekár. Objektívne sa bude pozorovať:

 • opuch na typickom mieste;
 • jeho zmiznutie po premiestnení;
 • prítomnosť defektu v brušnej stene;
 • príznak „kašľa“.

Na identifikáciu vnútorných brušných hernií sú predpísané ďalšie diagnostické metódy (ultrazvuk, MRI atď.).

Liečba brušnej prietrže

Jedinou metódou na vyliečenie patológie je chirurgický zákrok. Neprimerané použitie obväzu iba prispieva k poraneniu kýly brucha a rozvoju komplikácií. Zvyšuje pravdepodobnosť, že opraviteľný výčnelok sa stane neredukovateľným. Nosiť obväz sa odporúča iba pre ľudí, ktorí majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Medzi tieto patria:

 • vek do jedného roka;
 • akútne infekčné procesy v tele;
 • chronické choroby a infekcie v akútnom štádiu;
 • onkologická diagnóza (s výnimkou pretrvávajúcej remisie);
 • patológia krvného systému;
 • závažné choroby v štádiu dekompenzácie (diabetes mellitus, cirhóza pečene atď.);
 • nedávno utrpeli infarkty a infarkty, iné „vážne“ stavy.

Tehotné ženy by nemali byť operované.

Chirurgický zákrok

Existuje mnoho možností pre chirurgické techniky pre túto patológiu. Ak dôjde ku komplikáciám, je indikovaný núdzový zásah. Pri nekomplikovaných brušných herniách sa vykonáva plánovaná operácia. Zahŕňa nasledujúce kroky:

 • pitva tkanív nad herniovou hmotou a oblasť herniálneho portálu;
 • pridelenie a otvorenie herniálneho vaku;
 • návrat vnútorných orgánov „na miesto“;
 • šitie a úprava krku herniového vaku, jeho odstránenie;
 • posilnenie brušnej steny vlastnými tkanivami alebo špeciálnymi prostriedkami;
 • šitie.

Chirurgický zákrok sa môže vykonať v lokálnej alebo celkovej anestézii..

Ľudové lieky

Keď bolí brucho bolí, čo robiť a čo absolútne nemožno urobiť - môže odpovedať iba lekár. Toto ochorenie by sa nemalo liečiť doma pomocou ľudových receptov, pretože na tomto pozadí existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií. Samostatná činnosť vo vzťahu k malým deťom je obzvlášť nebezpečná. S takými metódami, ako je použitie mince na pupočníkovú prietrž u dojčiat a ďalších, nemôžete nahradiť lekársku konzultáciu..

Masáž pre niektoré formy prietrže

Ak má pacient vysokú pravdepodobnosť vzniku herniálneho výčnelku v bruchu, terapeutická masáž je vynikajúcim prostriedkom prevencie. Denná masáž brucha sa odporúča všetkým dojčatám bez lekárskych kontraindikácií. Všetky ženy po pôrode sú tiež uvedené masáže. Sú tiež predpísané po oprave prietrže, aby sa telo zotavilo rýchlejšie a aby sa predišlo relapsom. Je nemožné robiť masáže v prítomnosti formovanej kýly bez súhlasu lekára.

Rehabilitačné obdobie

Ak bola prietrž brucha plánovaná laparoskopicky odstránená, bude rehabilitácia kvôli komplikáciám oveľa jednoduchšia a rýchlejšia ako po zákroku v dutine. Chirurgovia preto trvajú na tom, že odklad operácie, ak na to existujú priame indikácie, nemá cenu.

Po chirurgickom zákroku je pacient na oddelení niekoľko hodín alebo dní pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Potom je prepustený z domu. Ďalšia rehabilitácia zahŕňa:

 • chôdza a fyzická aktivita porovnateľná s predchádzajúcou intervenciou;
 • dobrá výživa s dostatočným množstvom tekutín;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • chodí na čerstvý vzduch tri dni po operácii;
 • povinné obväzy;
 • užívanie liekov predpísaných lekárom (antibiotiká, preháňadlá atď.);
 • nosiť špeciálne pooperačné spodné prádlo;
 • nemôžete sa nakláňať dopredu, robiť gymnastiku, zdvíhať závažia a vyvolať zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Aby sa zabránilo recidíve, aj po konečnom zotavení sa odporúča dodržiavať tieto odporúčania.

Komplikácie a dôsledky

Po plánovanej oprave laparoskopickej prietrže neexistujú prakticky žiadne negatívne následky. Operácia brucha môže byť niekedy komplikovaná krvácaním, zápalom, predĺženým uzdravením po celkovej anestézii atď..

Prevencia brušnej prietrže

Pri vedomí toho, čo je prietrž brucha, je zrejmá potreba prevencie jej primárneho vzhľadu a výskytu relapsov. Ak to chcete urobiť, mali by ste jesť správne, dávať fyzickú aktivitu, posilňovať svalovo-väzivový korzet a ak je to možné, vylúčiť faktory prispievajúce k rozvoju choroby..

Kýla bielej línie - príznaky a liečba

Čo je kýla bielej línie? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Hitaryan A.G., fleboológovi so skúsenosťou 30 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Kýla bielej línie brucha je jedným z typov brušných hernií, ktoré sa vyznačujú vznikom vnútorných orgánov v dôsledku poruchy fúzie aponeuróz (šliachových platní) svalov prednej brušnej steny..

Táto patológia sa nenájde tak často ako trieslovinová a pupočná kýla. Jeho prevalencia sa pohybuje od 2 do 4% z celkovej dospelej populácie. [1] [2] [3] V takmer 90 - 92% prípadov sa vyskytuje u žien.

Tvorba kýly bielej línie je ovplyvnená určitými faktormi, ktoré vedú k oslabeniu väzivovo-svalovej kostry prednej brušnej steny:

 • vrodená dysplázia (vývojové abnormality) spojivového tkaniva;
 • nadváha, rýchle chudnutie, viacnásobné tehotenstvo, ako aj chirurgické zákroky a poranenia brušnej steny (vrátane tých, ktoré narúšajú jej inerváciu);
 • zníženie motorickej aktivity na dlhú dobu a niektoré neurologické poruchy;
 • športovanie na profesionálnej úrovni, ďalšie systematické ťažké fyzické namáhanie alebo jednoduché zdvíhanie ťažkých váh;
 • tvrdá fyzická práca.

Príčinou divergencie bielej línie brucha a tvorby herniálneho výčnelku sú tiež chronické choroby, pri ktorých dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí pretrvávajúca zápcha, poruchy močenia, ťažké kašeľ. [6] V dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku a nadmerného natiahnutia prednej steny brucha sa vytvára zóna „slabého spojivového tkaniva“ (spravidla ide o pupočnú oblasť)..

V rôznych vekových skupinách je výskyt choroby významne odlišný. Kýla bielej línie sa často vyskytuje u detí ako vrodená vada v prednej brušnej stene alebo u žien starších ako 40 rokov. U mužov prevalencia takýchto hernií nezávisí od veku. [4]

Príznaky hernie bielej línie brucha

Výčnelok v pupočnej oblasti je hlavným príznakom, ktorý si pacient môže všimnúť sám. Ak však pacient významne exprimuje podkožný tuk, výbežok malých rozmerov často zostáva bez povšimnutia. Výstupok má rôzne veľkosti a tvary, je umiestnený vo vnútri pupočného otvoru a od neho.

Pain. Tento príznak sa vždy nevyskytuje v menej ako 20% prípadov. Bolesť je často spojená so zvýšením veľkosti herniovej chyby a periodickým kompresiou herniálneho obsahu v tomto mieste. Tento príznak je veľmi alarmujúci, pretože orgán, ktorý sa dostal do hernálnej brány, je stlačený a existuje riziko zranenia. V prípade postupného zvyšovania bolesti je nutná operácia čo najskôr.

Nepohodlie. Tento príznak sa pozoruje ešte častejšie ako bolesť. Nepohodlie prietrže je rovnakého pôvodu, ale menej výrazné.

Porušenie motorickej evakuačnej funkcie čreva. Nájdenie časti tenkého alebo hrubého čreva v herniálnom vaku môže viesť k narušeniu prechodu obsahu, ktorý sa prejavuje zápchou, nadúvaním, ťažkosťami stolice a plynu a bolesťou v rôznych častiach brucha. Najnápadnejším prejavom tohto príznaku je rozvoj akútnej obštrukcie čreva, ktorá môže viesť k smrti, a preto si vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť..

Patogenéza kýly bielej línie brucha

V súčasnosti patogenéza tvorby prietrže nie je úplne objasnená. Je známe, že hlavným faktorom pri tvorbe hernií sú poruchy spojivového tkaniva vo forme nerovnováhy v množstve zrelého (typ I) a nezrelého (typ III) kolagénu. Je to zrelý kolagén, ktorý je základom sily všetkých formácií spojivového tkaniva nášho tela, konkrétne väzov, aponeuróz a šliach. [5] [6] [7]

Zmeny začínajú v štádiu dozrievania kolagénu: tvorba tohto proteínu sa spomaľuje a zvyšuje sa jeho rýchlosť rozkladu. To vedie k tomu, že v spojovacích štruktúrach typu III sa kolagén stáva omnoho viac. Pretože je to jemnejšia štruktúra, sila a odpor prednej brušnej steny sa znižuje, čo je hlavným predispozičným faktorom pre vývoj prietrže. [8]

Pri vývoji kýly u detí má prvoradý význam nedostatočná (neúplná) fúzia aponeurózy svalov prednej brušnej steny. To vedie k tomu, že v tejto oblasti sa vytvára slabá oblasť, v ktorej sa následne tvorí kýla. Okrem toho ovplyvňujú vznik prietrže rôzne choroby, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku - čierny kašeľ, ochorenie pľúc (zápal pľúc), fimóza, úplavica, zápcha atď. Okrem toho v „slabej zóne“ dochádza k postupnému rozširovaniu a po herniálnom vaku sa vytvára výčnelok, ktorý u detí častejšie obsahuje omentum a tenké črevo. [9] [10] [11]

Kýly u dospelých sa vyskytujú v súvislosti s vrodenými chybami vo vývoji spojivového tkaniva. Obezita, opakované tehotenstvo, ktoré sa vyskytuje bez toho, aby sa dodržiaval nevyhnutný režim a nedostatok riadneho fyzického namáhania, zase predisponujú k progresívnemu zvýšeniu herniového výčnelku, najmä u obéznych ľudí. [10]

Klasifikácia a štádiá vývoja prietrže bielej línie brucha

Existujú tri hlavné fázy vývoja kýly bielej línie: [13] [14]

 • stupeň tvorby preperitoneálneho lipómu - cez malý štrbinovitý defekt vlákien šľachy sa objavuje preperitoneálna vláknina;
 • počiatočné štádium formovania - dochádza k tvorbe herniálneho vaku, ktorého obsah je najčastejšie oblasťou omentum alebo tenkého čreva;
 • konečná fáza formovania - sú prítomné všetky komponenty, ktoré sú charakteristické prietrži - herniové brány, vrece a obsah.

Všetky kýly sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

 • vrodené - hernie zistené u detí v ranom veku;
 • získané - všetky hernie, ktoré sa objavujú u ľudí v procese života.

Všetky kýly sa tiež delia na:

 • opraviteľný - obsah herniálneho vaku sa dá vložiť do brušnej dutiny;
 • ireducibilný - obsah herniálneho vaku je pevne spájkovaný k jeho stenám a okolitým tkanivám, čo bráni voľnému premiestneniu do brušnej dutiny;
 • obmedzený - obsah hernálneho vaku je stlačený v oblasti hernálnej brány. Prudké zvýšenie tlaku v bruchu a rozšírenie hernálneho portálu vedie k vzniku vnútorných orgánov v herniálnom vaku. Po určitom čase poklesne tlak, prietržová brána sa zmenšuje - dochádza k stlačeniu herniálneho obsahu, čo spôsobuje narušenie zásobovania krvi. Pri tomto type kýly je potrebná núdzová pomoc..

Kýly bielej línie sa okrem toho klasifikujú podľa polohy vzhľadom k pupku: [15]

 • supra umbilical - prietrž nad pupočníkovým krúžkom;
 • pupočník - prietrž pri pupočnom kruhu;
 • sub-umbilical - prietrž pod pupočným kruhom.

Komplikácie kýly bielej línie brucha

Jedným z najčastejších komplikácií je poranenie prietrže pri bielej línii brucha. Vyskytuje sa, keď vnútorné orgány vstúpia do herniálneho vaku a podrobia sa silnej kompresii. Zvyčajne sa kompresia vyskytuje v oblasti herniovej brány, menej často v krku herniálneho vaku a v samotnom vaku..

Hlavným klinickým prejavom je náhla ostrá bolesť v oblasti herniálneho otvoru. Tento stav si vyžaduje neodkladnú chirurgickú liečbu..

Koprostáza je narušenie priechodu obsahu hrubého čreva alebo tenkého čreva v dôsledku zníženia peristaltiky (kontrakcie) tej časti čreva, ktorá sa vymačkáva v herniálnom vaku. Zvyčajne sa to stáva u starších pacientov (najmä u tých, ktorí trpia zápchou). Predispozičnými faktormi tejto komplikácie sú fyzická nečinnosť (sedavý spôsob života), obezita a prejedanie.

Pacienti s koprostázou sa sťažujú na zadržiavanie stolice, nevoľnosť, miernu bolesť v rôznych častiach brucha, nevoľnosť a niekedy zvracanie. V tomto prípade sa vykonáva konzervatívna liečba: ľahká masáž herniálneho výčnelku, rovnako ako klystír s glycerínom a parafínovým olejom. Vymenovanie preháňadiel je prísne kontraindikované, pretože v dôsledku preplnenia olovenej slučky koprostáza prechádza do fekálnej formy porušenia - potom sa podľa núdzových indikácií odporúča chirurgická liečba..

Neodvolateľnosť ventrálnej prietrže je komplikácia, ktorá sa vyskytuje v dôsledku tvorby adhézií spojivového tkaniva (adhézie) medzi vnútornými stenami hernálneho vaku a orgánmi, ktoré vstupujú do jeho lúmenu. Neredukovateľná prietrž, na rozdiel od uškriabanej, je bezbolestná a iba periodicky spôsobuje nepohodlie pri pohyboch, kašle a svalovom napätí prednej brušnej steny. Nezvratný výčnelok počas namáhania sa môže mierne zväčšiť, ale pri relaxácii nedochádza k úplnému zmenšeniu do brušnej dutiny. Najčastejšie je neredukovateľná prietrž viackomorová, t.j. v dutine herniálneho vaku je niekoľko dutín (komôr). Chirurgické ošetrenie týchto hernií sa zvyčajne vykonáva plánovaným spôsobom, ale v prípade podozrenia z porušenia je nevyhnutný neodkladný zásah..

Kýla je infekcia herniálneho vaku spolu s jeho obsahom. Je to hlavne v dôsledku prenikania infekcie z obsahu herniálneho vaku, menej často z brušnej dutiny a z kože. Zápal herniálneho vaku prebieha v akútnom štádiu, môže byť serózny, serózne-fibrinózny, hnisavý alebo hnisavý. Ak je príčinou herniálny obsah, vykonáva sa urgentná chirurgická liečba zápalu prietrže bielej línie s odstránením zdroja infekcie. V prípade zápalu kože sa vykonáva konzervatívna liečba..

Hernia tuberkulóza bielej línie je v chirurgickej praxi zriedkavou komplikáciou. Najčastejšie má sekundárny charakter výskytu. Vyjadruje sa v lokálnej lézii stien herniálneho vaku a vnútorných orgánov, ktoré sú v herniálnom vaku. Pri ďalšom vyšetrení je potrebné venovať pozornosť stavu lymfatických uzlín mezentérie a oblasti ileu a konečníka..

Ak sa počas chirurgickej liečby prietrže zistí tuberkulózny proces, potom sa intervencia uskutoční podľa plánu s ďalšou antibiotickou liečbou..

Diagnóza kýly bielej línie brucha

Na diagnostiku kýly bielej línie sa používajú základné a doplnkové metódy. [16] [17]

Medzi hlavné metódy patrí:

 • anamnéza (anamnéza);
 • fyzikálne vyšetrenie prietrže;
 • palpácia (palpácia) herniového výčnelku a hernia; brána
 • náraz (poklepaním) herniálneho výčnelku;
 • auskultácia (počúvanie) prietrže.

Na presnejšiu diagnostiku sa používajú ďalšie metódy:

 1. Ultrazvuková prietrž - používa sa na objasnenie obsahu herniového vaku, jeho objemu a veľkosti brány prietrže.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie prednej brušnej steny je hlavný, spoľahlivý a cenovo dostupný spôsob diagnostikovania prednej brušnej steny. Umožňuje vám identifikovať chybu v bielej línii brucha v skorých štádiách, určiť obsah herniálneho vaku, najmä v prítomnosti veľkej vrstvy podkožného tuku..
 3. RTG brucha.
 4. Magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia s Valsalvovým rozpadom sa v každom prípade nevykonávajú. Indikácia výkonnosti:
 5. index telesnej hmotnosti pacienta> 35;
 6. opakujúca sa a pooperačná prietrž;
 7. bolesť v brušnej stene pri absencii klinického potvrdenia prietrže.
 8. Röntgenová kontrastná herniografia.
 9. Irrigoscopy.

Liečba kýly bielej línie brucha

K dnešnému dňu je možná iba chirurgická liečba prietrže. Výnimkou sú deti do 5 rokov s malými kýlami. V tomto prípade sa používajú rôzne typy konzervatívnej liečby, napríklad nosenie obväzov a použitie špeciálnych lepiacich pások. [18] Chirurgická liečba sa používa u všetkých ostatných pacientov as neúčinnosťou konzervatívnych metód u detí.

Existujú dva hlavné typy plastov - napínacia a napínacia hernioplastika. [19] [20] [21] [22]

Tenzná hernioplastika (trakčná hernioplastika) je druh chirurgickej pomoci, pri ktorej chirurg maximálne napne okraje aponeurózy s maximálnym obnovením anatómie prednej brušnej steny. Doteraz sa tento spôsob plastov používal všade na ktorejkoľvek klinike. Teraz, s príchodom dostatočne pokročilých a dostupných syntetických protetických materiálov, sa hernioplastika napätia používa veľmi zriedka. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri tomto type plastu sú okraje defektu vystavené silnému napätiu, zmenšeniu objemu brušnej dutiny, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním. V pooperačnom období si väčšina pacientov často všimne výraznú bolesť v oblasti pooperačnej rany, najmä s veľkým poškodením prietrže. A percento recidív pri tomto spôsobe liečby je 10 - 20% operovaných pacientov..

Túto metódu používajú v modernej praxi pediatrickí chirurgovia. Je to možné kvôli malej veľkosti prietrže u detí..

Hernioplastika bez napätia je typ plastu, v ktorom sa používajú ďalšie materiály, ktoré uzatvárajú prietržnú bránu bez napínania okrajov aponeurózy. Pre túto operáciu existuje veľké množstvo rôznych metód. Líšia sa vlastnosťami umiestnenia endoprotézy a metódami jej fixácie..

Hlavné typy beznapäťovej hernioplastiky:

 1. fixácia protézy na muskuloskeletálny skelet (operácia „onlay“) - herniálny defekt v oblasti bielej línie brucha sa uzatvára od okraja k okraju, potom sa subkutánny tuk odlupuje 4 až 6 cm v rôznych smeroch a endoprotéza sa položí na stehu bielej línie a zošije sa. Jej;
 2. umiestnenie protézy pod muskulo aponeurotickým skeletom (operácia „sublay“) - po otvorení vagíny rekta abdominis sa listy aponeurózy zošijú od okraja k okraju a protéza sa pripevní k pobrušnici v tvarovanom lôžku;
 3. fixácia endoprotézy bez jej zakrytia tkanivom aponeurózy (operácia „inlay“) - je použiteľná v prípadoch nemožnosti alebo nebezpečenstva spojenia kýlovej brány z dôvodu rizika vzniku kompartmentového syndrómu (vysoký brušný tlak).

Endovurgické metódy hernioplastiky

Nová a pokročilá technika v liečbe kýly bielej línie brucha - plastu s endoprotézou Ventralex ST. [21] Chirurgický zákrok pomocou tejto technológie je možný, ak herniálna vada nebola predtým vykonaná a jej veľkosť nepresahuje 6 cm 2..

Operácia sa vykonáva herniotomickým rezom nie väčším ako 2 cm v endotracheálnej anestézii. Okrem toho sa na ľavý bok inštaluje 5 mm trokár pre laparoskop, pomocou ktorého sa monitoruje inštalácia sieťovej protézy..

Po vykonaní rezu herniotomiou, revízii a ponorení herniálneho obsahu sa odstráni herniový vak a nainštaluje sa samoliečiteľná protéza Ventralex. Skladá sa z upevňovacieho a ochranného povrchu..

Na konci umiestnenia endoprotézy sa uskutoční následná laparoskopia na kontrolu kvality jej inštalácie. Potom sa zafixuje protéza a na kožu sa aplikuje kozmetický šev. [22]

Výhody tohto spôsobu liečby kýly bielej línie:

 • minimálne poškodenie prednej brušnej steny;
 • skrátenie trvania operácie na 15 - 20 minút;
 • takmer úplná absencia bolesti v pooperačnom období;
 • krátke rehabilitačné obdobia (pacient je prepustený z nemocnice po 24-48 hodinách po operácii);
 • maximálny kozmetický efekt.

Frekvencia komplikácií a relapsov po laparoskopickej hernioplastike sa pohybuje od 0 do 15%.

Prognóza. prevencia

Ak sa operácia vykonáva správne a včas, prognóza ochorenia bude relatívne priaznivá. Po chirurgickom zákroku sa pacienti rýchlo zotavia a vrátia do normálneho života bez výrazných obmedzení. [22]

Celkovo sú relapsy po chirurgickom zákroku 5-10% a závisia od zvoleného spôsobu liečby. Pri hernioplastike s miestnymi tkanivami je teda percento relapsov oveľa vyššie ako pri plastickej chirurgii s použitím pletiva. Je to kvôli nevyhnutnému napätiu tkanív počas prvého typu operácie. Tkanivá pod silným napätím, atrofiou a stávajú sa „slabým miestom“ prednej brušnej steny. [23]

Ďalším dôvodom rozvoja relapsov je neurodystrofický syndróm, ktorý sa vyvíja v dôsledku poškodenia nervových kmeňov počas predchádzajúcej operácie. V oblasti, kde došlo k denervácii, sa vyvíja dystrofický proces a brušná stena stráca svoju silu. Je to hlavne kvôli infekcii rán, ktorá prispieva k tvorbe neúplnej jazvy. Pri liečbe pacientov s kýlou je preto dôležité dodržiavať zákony o asepsii a antiseptikách. [21]

Nevyhnutné podmienky na zníženie rizika relapsu:

 • povinné nosenie obväzov;
 • obmedzenie fyzickej aktivity až na 2-3 mesiace;
 • normalizácia indexu telesnej hmotnosti (vylúčenie prírastku hmotnosti na začiatku pooperačného obdobia);
 • normalizácia funkcie čriev (vylúčenie zápchy) atď..

Ak je operácia ukončená, prognóza ochorenia sa výrazne zhoršuje: vo väčšine prípadov sa výčnelok zväčšuje a prestáva sa prispôsobovať, a preto sa zvyšuje riziko vzniku život ohrozujúcich komplikácií. [24]

Metódy prevencie chorôb:

 • vykonávanie činností, ktoré posilňujú rám svalov a aponeurózy prednej brušnej steny (vykonávanie mierne intenzívnych fyzických cvičení, ale bez zdvíhania závaží a traumatizovania brušnej steny);
 • udržiavanie vnútrobrušného tlaku je normálne (liečba kašľa, prevencia zápchy, odstránenie nadúvania, liečba porúch močenia);
 • prestať fajčiť, piť alkohol.

Prevencia impozantných komplikácií zahŕňa včasnú chirurgickú liečbu.

Kýla: hlavné typy a liečba

Prehľad

Kýla je vyčnievanie orgánu alebo jeho časti otvorom v okolitých tkanivách.

Miechová hernia (medziobratlová hernia, disk herniation) je časté ochorenie, ktoré sa často vyvíja proti osteochondróze. V dôsledku opotrebenia medzistavcovej chrupavky pri pôsobení zaťaženia praskne hustý chrupavkový krúžok medzistavcových platničiek a jeho elastický obsah - jadro sa pohybuje na stranu a tvorí prietrž. Kýla chrbtice sa môže prejavovať bolesťou chrbta a zhoršenou citlivosťou, ale často je asymptomatická a pri MRI sa prejavuje ako náhodný nález. Pri liečbe a diagnostike hernie disku musíte kontaktovať neurológa.

V tomto článku budeme hovoriť podrobnejšie o kýly prednej brušnej steny. Kýla brucha je vyčnievanie vnútorného orgánu z brušnej dutiny cez defekt v prednej stene brucha. Kýly vytvárajú estetické a psychické ťažkosti, často ich sprevádzajú bolesti a v prípade ich porušenia môže predstavovať ohrozenie života. Kýly patria:

 • Vonkajšia brušná hernia je najbežnejším variantom choroby. V tomto prípade vnútorný orgán vyčnieva cez slabiny prednej brušnej steny pod kožu brucha a je viditeľný pre oko..
 • Vnútorné brušné kýly sú zriedkavé ochorenie, keď orgán alebo jeho časť presahuje svoju anatomickú oblasť do susednej oblasti, napríklad do hrudnej dutiny cez bránicu. Takéto kýly sa nedajú určiť samostatne, nachádzajú sa iba pri lekárskom vyšetrení.

Vonkajšia brušná hernia je veľmi časté ochorenie, ktoré spôsobuje 10 - 15% všetkých chirurgických operácií na svete. V Rusku sa diagnóza kýly robí asi 220 tisíc krát ročne. Výskyt prietrže sa zvyšuje po 50 rokoch, muži častejšie ochorejú ako ženy. U novorodencov sa vyskytujú vrodené kýly.

Medzi vonkajšími kýlami patria:

 • trieslové kýly - tvoria 70 - 80% všetkých vonkajších prietrží, častejšie u mužov; výstupok sa nachádza v slabinách, niekedy klesá do šourku alebo tkanív labia majora u žien;
 • femorálne prietrže - vyskytujú sa u 5 až 6% všetkých vonkajších prietrží, častejšie u žien v starobe; vzhľadu sa podobajú na slabinovú prietrž, niekedy to môže viesť k opuchu nohy v dôsledku kompresie femorálnych krvných ciev;
 • pupočná kýla je diagnostikovaná u 3 až 5% vonkajších prietrží, častejšie u obéznych žien starších ako 30 rokov; herniálny výčnelok je v pupku.

Výrazne zriedkavejšie sú hernie bieleho brucha, bočné hernie, bedrové hernie, panvové a iné, ako aj hernie pooperačnej jazvy. Umiestnenie prietrže závisí od príčiny..

Kýly sú niekedy asymptomatické, najmä v počiatočných fázach. Najbežnejšími prejavmi prietrže sú výčnelky viditeľné očami a bolesť v oblasti kýly, brucha, slabín, panvy. Nebezpečnou komplikáciou prietrže je jej porušenie (kompresia). Ak sa lekárska pomoc neposkytne včas, porušenie prietrže môže viesť k rozvoju hnisavého zápalu v bruchu a smrti..

Samoliečenie je možné iba u detí s určitými typmi kýly. Vo väčšine prípadov je liečba brušnej prietrže chirurgická. Technika chirurgického zákroku závisí od veľkosti a umiestnenia prietrže. V prípade kontraindikácií na operáciu (zlý celkový stav pacienta, prítomnosť závažných chronických ochorení) je predpísaná konzervatívna terapia - obvaz, špeciálna diéta a prevencia zápchy. Nie je možné sa zotaviť z prietrže bez chirurgického zákroku, ale konzervatívna liečba pomáha spomaliť vývoj choroby a zabrániť prietrži.

Príznaky prietrže

Hlavným príznakom prietrže je výskyt výčnelku, ktorý je očividne viditeľný pod kožou, podobne ako nádor, zvyčajne na bruchu alebo v trieslovine, ktorý rýchlo mení svoju veľkosť a môže úplne zmiznúť..

Kýla má obvykle nekonzistentné rozmery: zväčšuje sa vo zvislej polohe, keď kašľa, kýcha, napína, zdvíha ťažkosti a klesá v ležiacej polohe. Kýla niekedy môže byť nezávisle ustúpená. Ale po chvíli sa objaví znova.

Neúmyselné kýly sú menej časté - jej veľkosť zostáva konštantná bez ohľadu na záťaž a polohu tela. Nezvratnú prietrž od nádoru môžete odlíšiť pomocou príznaku kašľa: pri kašľaní pociťuje prst alebo dlane pripevnené k prietrži.

V počiatočných fázach, keď sa prietrž len začína tvoriť, nemusí dôjsť k žiadnemu viditeľnému výčnelku. Potom sú často príznaky možnej kýly:

 • kreslenie bolesti v oblasti tvorby prietrže (v oblasti brucha, slabín);
 • defekt detegovaný dotykom v stene brucha, pod kožou je hernia brána, odkiaľ môže pri vynaložení (počas kašľa, pohybov čriev atď.) vyjsť mierny výčnelok.

Ak si všimnete podobné príznaky, urobte si čas na návštevu lekára. Liečba prietrže v skorých štádiách je efektívnejšia, menej často vedie ku komplikáciám a relapsom (opakovaná tvorba prietrže) a tiež zabraňuje zovretiu prietrže.

Pri porušení je hernálny výčnelok pevne zovretý v hernálnom portáli - svaloch prednej brušnej steny. V dôsledku kompresie je narušený krvný obeh tohto orgánu, ktorý je obsahom herniálneho vaku (črevá, omentum atď.). Znaky porušenia hernie:

 • prietrž nie je ustúpená;
 • v oblasti kýly a brány prietrže je silná bolesť;
 • nie je príznakom kašľa, pretože obsah prietrže je oddelený od brušnej dutiny;
 • možné pripútanie nevoľnosti a zvracania;
 • po niekoľkých hodinách sa prietrž zväčšuje, veľkosť je hustejšia a pri dotyku ostro bolestivá.

Ak existujú znaky porušenia prietrže, je potrebné zavolať sanitku. Bez chirurgického zákroku môže v priebehu niekoľkých hodín dôjsť k nekróze - nekróze herniálneho obsahu (časť čreva, omentum, mezentérium atď.) A rozvoju peritonitídy (zápal brušnej dutiny) - smrteľný stav.

Príčiny prietrže

Kýly sa tvoria v dôsledku nerovnováhy medzi tlakom vo vnútri brucha a silou prednej brušnej steny, ktorá tento tlak obmedzuje. Na prednej brušnej stene človeka sú „slabiny“ - oblasti s najmenšou rezistenciou voči tkanivám. Tieto zraniteľné miesta sú anatomicky určené a každý z nás má napríklad:

 • oblasť slabín,
 • pupok,
 • biela čiara brucha (stredná čiara brucha),
 • ako aj niektoré anatomické kanály medzi svaly, šľachami a väzmi.

Na týchto miestach sa najčastejšie tvoria hernie.

Počas života sa môže objaviť niekoľko defektov v brušnej stene, napríklad:

 • po operáciách a zraneniach - v oblasti jazvy;
 • po pôrode - v dôsledku preťaženia brušnej steny);
 • s obezitou, dystrofiou, sedavým životným štýlom, v starobe, keď klesá sila svalov brušnej tlače - náš ochranný korzet,.

Vrodená slabosť spojivového tkaniva

Ďalším rizikovým faktorom prietrže je vrodená dysplázia spojivového tkaniva. V tomto stave majú väzivo a šľachy tendenciu nadmerne namáhať a zle vykonávať svoju mechanickú funkciu. U ľudí s dyspláziou spojivového tkaniva sa často vyskytujú dislokácie, ploché nohy, hypermobilita kĺbov (môžu ťahať palec do predlaktia atď.), Prolaps mitrálnej chlopne..

Zvýšenie tlaku v brušnej dutine v prítomnosti vyššie opísaných defektov brušnej steny môže viesť k vyčnievaniu vnútorných orgánov. K zvýšeniu tlaku v bruchu zvyčajne dochádza pri:

 • zdvíhať závažia;
 • ťažkosti s pohybom čriev (zápcha);
 • tehotenstvo a pôrod.

Diagnóza kýly

Vo väčšine prípadov je vyšetrenie dostatočné na odhalenie prietrže, vyžaduje sa však ďalšie vyšetrenie na objasnenie typu prietrže a taktiky liečby..

Ak máte podozrenie na kýlu, môžete vyhľadať pomoc praktického lekára: terapeuta, rodinného lekára, praktického lekára, ale je lepšie okamžite sa dohodnúť na stretnutí s chirurgom, pretože tento lekár sa bude zaoberať hĺbkovou diagnostikou a liečbou kýly.

Na recepcii sa vás chirurg opýta na sťažnosti, vyšetrí, prehmatá (cíti) výčnelok, skontroluje príznak kašľa. Niekedy sa vykonáva bicie (klepanie prstami) prietrže, aby sa zistilo, ktorý orgán je obsahom herniálneho vaku. Lekár potom môže navrhnúť, aby ste si herniu sami napravili a hmatovú bránu určili na určenie ich veľkosti.

Ďalšie metódy výskumu prietrže

Niekedy (napríklad u obéznych ľudí alebo v prítomnosti veľmi malej kýly) môže byť ťažké diagnostikovať. Lekár Vám môže predpísať ďalšie štúdie, z ktorých najbežnejšie sú:

 • počítačová tomografia brucha (CT) je röntgenové vyšetrenie brucha, ktoré vám umožňuje určiť veľkosť prietrže, povahu jej obsahu a niektoré ďalšie faktory, ktoré sú dôležité pre rozvoj taktiky operácie;
 • ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) herniového výčnelku - diagnostická metóda využívajúca okrem iného ultrazvuk, umožňuje zistiť vlastnosti dodávky krvi do prietrže;
 • peritoneoentgenografia - zriedkavejšia metóda výskumu prietrže; Do brušnej dutiny sa vstrekne roztok rôntgenovej látky a potom sa urobí séria röntgenových snímok, ktoré umožňujú rozpoznať typy ingvinských a femorálnych hernií, ktoré je ťažké diagnostikovať..

Vo výnimočných prípadoch sa uchýlite k diagnostickej laparoskopii. Jedná sa o mierne invazívny zákrok: po anestézii sa na prednej brušnej stene uskutoční niekoľko bodových rezov, cez ktoré sa do brušnej dutiny zavedie tenké pružné zariadenie - laparoskop vybavený svetelným zdrojom a kamerou. Kamera prenáša detailný obraz vnútorných orgánov na externú obrazovku..

Ak sa rozhodnete podstúpiť chirurgický zákrok, v rámci prípravy na chirurgický zákrok budú potrebné ďalšie vyšetrenia a testy na kontrolu činnosti a stavu životne dôležitých orgánov: srdca, pľúc, obličiek a pečene. Zoznam predoperačných testov bude závisieť od vášho celkového stavu, veku a prítomnosti chronických chorôb..

Liečba prietrže

Kýla u dospelého môže byť vyliečená iba pomocou chirurgického zákroku - oprava prietrže, po ktorej nasleduje plastická chirurgia prednej brušnej steny.

Akákoľvek prietrž u dospelého je indikáciou pre chirurgický zákrok, aj keď je malý a nespôsobuje nepohodlie. Takáto taktika je spojená so špecifickým rysom kýly: nikdy sa neprenášajú samy osebe, ale naopak, sú náchylné k postupnému rastu. Ak sa zistí prietrž a nie sú kontraindikácie, odporúča sa plánovaná oprava prietrže..

Kontraindikácie plánovanej opravy prietrže:

 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • ťažká arteriálna hypertenzia (štádium III);
 • nestabilná angína pectoris alebo nedávny infarkt myokardu;
 • dekompenzovaná cirhóza.

V prípade kontraindikácií na opravu prietrže je predpísaná konzervatívna liečba.

Konzervatívna terapia pri liečbe brušnej prietrže

Konzervatívna terapia pomáha spomaliť vývoj choroby a vyhnúť sa zovretiu prietrže, avšak pri operácii nie je možné vyliečiť prietrž. V rámci konzervatívnej liečby sa odporúča:

 • dodržiavajte stravu bohatú na vlákninu (zelenina, ovocie, hnedý chlieb, cestoviny, obilniny, džúsy s dužinou), aby ste zabránili zápche a nadmernému napätiu brušných svalov počas pohybu čriev;
 • vyhnúť sa ťažkej fyzickej práci, najmä vzpieraniu;
 • nosiť obväz - špeciálne zariadenie, ktoré vytvára ďalšiu podporu brušných svalov.

Bandáž je zariadenie vyrobené z tkaniny s tuhými a polotuhými vložkami, ktoré sú omotané okolo tela a pripevnené suchým zipsom. Dizajn obväzov sa môže líšiť v závislosti od typu kýly a štruktúry tela, ako aj od mužov a žien. Vyberte obväz pod dohľadom lekára.

Špeciálny rez obväzu a výstužné vložky vyvíjajú tlak na brušné svaly a slabiny v brušnej stene, čím bránia výstupu kýly a jej porušeniu. Bandáž sa nosí nad odevom a pod oblečením je takmer neviditeľná. Šaty ho iba na bruchu. S nezvratnými prietržami nemôžete nosiť obväz.

Oprava prietrže - chirurgická liečba prietrže

Operácia na ošetrenie prietrže pozostáva z dvoch fáz. Zvyčajne sa obidva tieto kroky uskutočňujú v jednej operácii..

 • Odstránenie prietrže (prietrže): rozrezanie kože a prietrže kýly, redukcia obsahu prietrže do brušnej dutiny, úprava a odstránenie prietrže prietrže;
 • Spoľahlivé uzatvorenie brány prietrže (hernioplastika) - slabé miesto na stene brucha, cez ktoré prišla kýla.

Plánovanej operácii excizie kýly predchádza prípravné obdobie, keď potrebujete podstúpiť vyšetrenie, aby lekári mohli vyhodnotiť stav a výkonnosť vnútorných orgánov. V prípade chronických ochorení je potrebné uviesť ich do stavu kompenzácie pred operáciou (napríklad normalizovať krvný tlak, hladinu cukru v krvi, pľúcnu ventiláciu atď.)..

V prítomnosti sprievodnej chirurgickej patológie v brušnej dutine sa plánuje jej odstránenie spolu s obnovením prietrže. Pretože všetky následné chirurgické zákroky v brušnej dutine môžu narušiť mechanické vlastnosti brušnej steny a viesť k opätovnému objaveniu sa prietrže.

Pri korekcii prietrže je možné použiť celý rad anestéziových metód. Výber anestézie závisí najmä od vášho zdravotného stavu, typu kýly a typu chirurgického zákroku, ktorý sa má vykonať. Pri komunikácii s chirurgom a anestéziológom sa však zohľadnia vaše želania. Pri oprave prietrže sa najčastejšie používajú tieto typy anestézie:

 • Lokálna anestézia - zavedenie anestetického roztoku do miesta incízie, ktoré impregnuje tkanivá a po určitú dobu vedie k strate citlivosti. Pred anestéziou je predpísaná premedikácia - injekcia sedatíva, ktorá vám pomôže vyrovnať sa s vzrušením. Počas operácie budete pri vedomí, ale v ospalom stave. Pri správnej anestézii by bolesti nemali byť. Pri tomto type úľavy od bolesti je pooperačná doba lepšia, na mieste rezu nie je nevoľnosť, menej bolesti..
 • Miechová anestézia - zavedenie anestetika do priestoru okolo miechy. Miechová anestézia eliminuje citlivosť na bolesť a vy zostávate pri vedomí. Pri anestézii sa koža anestetizuje v mieste vpichu injekcie (v bedrovej oblasti) a do medzistavcového priestoru sa zavedie dlhá ihla, do ktorej potom vstúpi roztok anestetickej látky. Miechová anestézia sa častejšie používa pri komplikovaných prietržoch, pretože to trochu uľahčuje prácu chirurga..
 • Všeobecná anestézia je anestézia pod vplyvom liekov, ktoré pôsobia na celé telo ako celok, čo vedie k strate vedomia, svalovej relaxácii a úplnej strate citlivosti. Tento typ anestézie sa v súčasnosti používa zriedka, zvyčajne v prípadoch, keď sa operácia vykonáva na iných orgánoch brušnej dutiny spolu s obnovením prietrže..

Aby sa predišlo opätovnému vytvoreniu prietrže, po jej odstránení sa v mieste rezu vykonáva plastická chirurgia prednej brušnej steny - jej ďalšie posilnenie..

Predtým sa plastová hernia brána (slabá strana brušnej steny) uskutočňovala s použitím ich vlastných ľudských tkanív. Teraz sa na tieto účely syntetické materiály často používajú vo forme plochých sietí alebo volumetrických implantátov, ktoré sú všité do brušnej steny a dodávajú jej ďalšiu silu. rozlišovať:

 • Absorpčné siete - pozostávajú z materiálu, ktorý sa po určitom čase v tele úplne rozloží, v tomto mieste by sa v mieste incízie mala vytvoriť silná jazva. Absorpčné implantáty sa používajú iba u mladých ľudí s dobre vyvinutými svalmi..
 • Neabsorbovateľné siete - pozostávajú z materiálov odolných voči rozkladu (biodegradácia). Takéto implantáty v priebehu času nestrácajú svoje mechanické vlastnosti..
 • Zložené siete - majú dve vrstvy materiálov opísaných vyššie. V prvých dňoch po chirurgickom zákroku zohrávajú obe vrstvy ochrannú úlohu a po čase, keď sa rana dostatočne uzdraví, sa jedna vrstva rozpustí, čím sa vytvorí priestor pre vlastné spojivové tkanivo, ktoré klíčí póry oka a vytvára s ňou spoľahlivú ochranu vnútorných orgánov..

Operácie odstránenia prietrže sa vykonávajú pomocou minimálne invazívnej techniky - laparoskopie a pomocou širokého rezu - laparotómie. Druh operácie určuje lekár v závislosti od typu a veľkosti prietrže, ako aj od prítomnosti sprievodných chorôb..

Ak existuje technická možnosť, uprednostňuje sa laparoskopický chirurgický zákrok, pretože v tomto prípade sú tkanivá menej poškodené, komplikácie sa vyvíjajú menej často a rany sa hoja rýchlejšie..

Plánované operácie prietrže majú zriedkavo komplikácie a zvyčajne vedú k úplnému vyliečeniu. Čím je kýla menšia a čím skôr je operácia, tým vyššia je jej účinnosť. Pravdepodobnosť opätovného výskytu prietrže (relaps) je 0,8 - 16% a vyššia u obéznych ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl..

V prípade porušenia prietrže je nevyhnutná naliehavá operácia zo zdravotných dôvodov. V takom prípade nie je čas na úplné školenie. Preto je urgentný chirurgický zákrok ťažší, ťažšie tolerovateľný a menej účinný. Preto je najlepšou prevenciou komplikácií a recidív prietrže jej včasné odstránenie.

Kýla u detí

U detí je kýla často vrodenou patológiou alebo sa vyvinie v prvých rokoch života. Príčinou sú vrodené chyby alebo slabiny v brušnej stene..

Predispozičné faktory rozvoja hernie u detí môžu byť:

 • dysplázia spojivového tkaniva je vrodená porucha pri vývoji väzov a šliach, ktorá znižuje ich mechanické vlastnosti;
 • závažné dlhodobé choroby, ktoré spomaľujú vývoj svalov prednej brušnej steny;
 • choroby spojené s predĺženým kašľom (napríklad čierny kašeľ);
 • predčasnosť (keď sa deti narodia predčasne, so slabou, nedostatočne rozvinutou brušnou stenou).

U detí sú možné rôzne kýly prednej brušnej steny, z ktorých najbežnejšie sú ingvinálne a pupočné kýly.

Pupočná prietrž

Bežný typ prietrže u detí, najmä u dievčat. Po narodení nie je pupočníková oblasť - pupočníkový kruh - dostatočne formovaná a ľahko sa napína, čím sa stáva bránou na výstup z kýly.

Príznaky pupočnej kýly sa objavia v prvých dňoch po narodení: v pupku sa vytvorí zaoblená tvorba nádoru, ktorá sa zvyšuje s plačom a aktívnymi pohybmi dieťaťa a znižuje sa, keď novonarodený odpočíva..

Pupočná prietrž sa zvyčajne ľahko fixuje a zriedka sa porušuje. V 60% prípadov dochádza k samoliečeniu o 2 až 3 roky. Preto sa rodičom detí s pupočnou kýlou odporúča:

 • denná masáž brucha dieťaťa;
 • pravidelne robte s dieťaťom gymnastiku, často položte dieťa na brucho;
 • pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa dlhodobému plaču a náladám;
 • absolvujte kurz fyzioterapie s dieťaťom pod vedením lekára a potom opakujte cvičenie doma;
 • zaregistrujte dieťa v špeciálnych plaveckých skupinách pre batoľatá.

Ak hernia nezmizla do 5 rokov, plánuje sa chirurgická operácia. V neskoršom veku je samoliečenie takmer nemožné, pretože pupočníkový prstenec je zhutnený. V budúcnosti, bez liečby, hernie pokročí.

Inguinálna kýla

Hnačka je najbežnejším typom prietrže u detí, chlapci majú 8 až 10-krát vyššiu pravdepodobnosť choroby ako dievčatá. Spravidla sa prietrže tvorí prietrž.

Znakom slabinovej kýly je prítomnosť výčnelkov v slabinách, niekedy v šourku (u chlapcov). Kýla je zvyčajne bezbolestná a ľahko sa dá opraviť. Objavuje sa (alebo sa zvyšuje) s plačom vo zvislej polohe s aktívnymi pohybmi dieťaťa.

Poruchy hnačky u detí sa často porušujú, čo je sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • výskyt akútnej bolesti prietrže, úzkosti a plaču dieťaťa;
 • opakované vracanie;
 • opuch a sčervenanie kože v prietrži - neskoré známky štipnutia.

Ak lekárska starostlivosť nie je poskytovaná včas, nekróza (nekróza) tkaniva prietrže sa vyvíja, peritonitída (zápal brušnej dutiny), často - črevná obštrukcia. Všetky tieto komplikácie sú smrtiace. Ak existujú znaky porušenia prietrže, musíte zavolať sanitku.

Kvôli častému porušovaniu je pri ingvinálnej kýle plánované premiestnenie detí starších ako 6 mesiacov. V prípade uškrtenej prietrže je indikovaná pohotovostná operácia bez ohľadu na vek dieťaťa.

Je možné hovoriť prietrž?

Chirurgia vždy vydesí rodičov malých detí. V tomto veku je chirurgia vážnym testom pre telo. Preto veľa matiek a otcov detí s herniou hľadá spásu od tradičných liečiteľov a mágov, ktorí sľubujú uzdraviť dieťa bez skalpelu a krvi.

Predtým, ako sa obrátime na služby čarodejníkov, si však podrobnejšie preštudujte dôvody vzniku kýly. Potom bude zrejmé, že žiaľ, žiadne sprisahania a modlitby nemôžu dieťaťu ochrániť pred touto chorobou. Úsilie kúzelníkov a tradičných liečiteľov bude nanajvýš zbytočné, v najhoršom prípade povedie k oneskoreniu liečby, čo pri slabinovej kýle môže stáť zdravie dieťaťa a dokonca aj život.

Liečitelia však často pripisujú šťastné prípady zbavenia sa pupočnej kýly na svoj vlastný účet, hoci v skutočnosti zásluhy patria samotnému dieťaťu. Je to on, nekonečne plaziaci sa, pohybujúci sa a trénujúci, ktorý posilňuje jeho svaly, čo vedie k nezávislému zúženiu pupočného prstenca a kýla zmizne. Svojemu dieťaťu môžete pomôcť s gymnastikou a plávaním. Nestrácajte čas a peniaze na mágiu, keď je všetko vo vašich rukách!

Ktorého lekára by som mal konzultovať s kýlou brucha?

Pomocou služby NaPravka môžete nájsť dobrého herniológa - špecialistu na liečbu kýly alebo spoľahlivú kliniku pre chirurgiu brucha, ak plánujete operáciu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Autor článku: Nadezhda NikolaevnaStredný výčnelok disku je výhřez smerujúci do stredu miechového kanála. V rôznych častiach chrbtice sa anomálie vyvíja rôznymi spôsobmi. Na prolaps hrudnej a krčnej chrbtice, kompresia miechy.
Ľudia, ktorí časom vedú sedavý a pasívny životný štýl, si uvedomujú, že osteochondróza sa k nim nenápadne plazila. Príčinou osteochondrózy je nedostatočná pohyblivosť svalov chrbta a krku, a preto ich oslabujú.
Človek je jediný tvor na Zemi, ktorého hlavným spôsobom pohybu je vzpriamené držanie tela. Najbližšie stvorenie pre človeka je za podobných podmienok žirafa s dlhým krkom.