loader

Artritída

Artritída (od lat. Artritída - bolesti kĺbov) je všeobecné označenie všetkých typov zápalových procesov v kĺboch, ktoré pôsobia ako nezávislé nozologické formy alebo prejavy systémovej patológie. Pri progresívnej chorobe sa zápal šíri do susedných tkanív: do synoviálnej membrány, burzy, väzov, šliach, svalov a kostí..

Príčiny artritídy a rizikových faktorov

Dôvody rozvoja zápalových procesov v kĺboch ​​môžu byť veľmi rozdielne. Akútny zápal môže byť spôsobený traumou, infekciou, alergickou reakciou alebo toxickými látkami vstupujúcimi do kĺbovej dutiny, keď ich kousajú hady, pavúky a jedovatý hmyz. Chronická forma sa často vyvíja na pozadí rôznych porúch fungovania vnútorných orgánov a systémov:

 • endokrinné poruchy;
 • choroby nervového systému;
 • autoimunitné, alergické a atopické stavy;
 • vrodené malformácie pohybového ústrojenstva a poškodenia pri narodení - napríklad dysplázia hlavy bedrového kĺbu;
 • prítomnosť perzistentných infekčných ohnísk v tele.

Výskyt reaktívnej artritídy sa najčastejšie spája s enterobaktériami, chlamydiami a mykoplazmami. V prípade reumatoidnej artritídy má rozhodujúci význam genetická predispozícia.

Medzi štatisticky významné rizikové faktory rozvoja artritídy WHO menuje vek starší ako 65 rokov, nadváhu, hypertenziu, ochorenie obličiek a pohlavie žien: kvôli prudkým zmenám v hormonálnych hladinách počas menopauzy ženy ochorejú častejšie ako muži. V Rusku je zápal kĺbov pozorovaný asi u 60% ľudí v dôchodkovom veku na pozadí tendencie zvyšovať výskyt a znižovať vek prvého prejavu choroby. Diagnóza neuroartritickej diatézy v detstve zvyšuje pravdepodobnosť artritídy v dospelosti.

Príčinou artritídy je často neustála mikrotrauma kĺbových štruktúr počas profesionálneho športu a tvrdej fyzickej práce, keď je intenzívne zaťaženie tých istých svalových skupín. Na druhej strane sedavý životný štýl tiež prispieva k rozvoju zápalových procesov v kĺboch, najmä ak sa zneužívanie alkoholu, nevyvážená strava a nedostatok vitamínov v strave zmiešajú s fyzickou nečinnosťou..

formuláre

Z dôvodu rôznych prejavov artritídy v klinickej praxi je obvyklé rozlišovať rôzne formy choroby, ktoré sa líšia v špecifickosti klinického obrazu a terapeutických opatrení. V závislosti od charakteru priebehu sa rozlišuje akútna a chronická artritída a tri formy ochorenia sa líšia počtom postihnutých kĺbov:

 • monoartritída - zápal jedného kĺbu;
 • oligoartritída - zápal postihuje dva až štyri kĺby;
 • polyartritída - zápal piatich alebo viacerých kĺbov.

Na základe prevládajúceho etiologického faktora je primárna artritída s nezávislou patogenézou rozlíšená a sekundárna artritída v dôsledku ochorenia na pozadí. K primárnym formám patrí infekčná, traumatická a reumatoidná artritída, juvenilná idiopatická artritída, Stillova choroba, ako aj zápal kĺbov pri osteoartritíde a spondylitíde..

Sekundárna artritída sa vyskytuje na pozadí mnohých chorôb, z ktorých najznámejšie sú dyzentéria, tuberkulóza, dna, cukrovka, systémový lupus erythematosus, kvapavka, borelióza, psoriáza, purpura, hepatitída, granulomatóza, hemochromatóza. Zápal kĺbov, ktorý sa vyvinul po nazofaryngeálnych, intestinálnych a genitourinárnych infekciách, sa nazýva reaktívna artritída..

V počiatočných fázach akútna infekčná artritída dobre reaguje na liečbu, kým sa úplne neobnovia kĺbové funkcie..

etapy

V dynamike patologického procesu pri artritíde sa rozlišujú štyri štádiá:

 1. Klinicky sa toto ochorenie neprejavuje, ale prvé príznaky zápalu sa vyskytujú na röntgenových kĺboch. Počas fyzickej námahy niekedy dochádza k malej strnulosti pohybov a periodickej bolesti.
 2. Progresívny zápalový proces vedie k riedeniu tkanív kĺbových štruktúr a erózii hláv kostí. V oblasti postihnutých kĺbov sa objavuje opuch; často sa pozoruje lokálne zvýšenie teploty a sčervenanie kože, pohyby sú sprevádzané kŕčom.
 3. Postupná deštrukcia kĺbových štruktúr vedie k výraznej deformácii kĺbov, obmedzeniu pohyblivosti, neustálej bolesti a čiastočnej strate kĺbových funkcií, ktoré sú čiastočne kompenzované svalovým napätím..
 4. Patologické zmeny v kĺbových tkanivách sú nezvratné; chorý kĺb je úplne znehybnený. V prípade poškodenia kolenných kĺbov sa vytvoria kontraktúry, v bedrových kĺboch ​​sa vyvinie ankylóza - fúzia hláv kĺbových kostí v dôsledku plnenia kĺbovej kapsuly náhradou kosti alebo vláknitého tkaniva..

Príznaky artritídy

Príznaky artritídy závisia od štádia a formy ochorenia. Časté príznaky zápalu kĺbov sú nešpecifické: v počiatočných štádiách patologického procesu je stredná bolesť a stuhnutosť kĺbov často pripisovaná únave, podchladeniu a zmenám súvisiacim s vekom. Pri zápale niektorých kĺbov sa môžu objaviť varovné signály:

 • opuch nôh a zvýšená únava pri chôdzi s poškodením členkových kĺbov;
 • „Príznak rukavíc“ so zápalom kĺbov ruky;
 • krivosť a bolesť siahajúca po koleno s artritídou bedrového kĺbu;
 • ťažkosti pri zdvíhaní a únose končatiny v prípade poškodenia ramena.

Väčšina pacientov navštívi lekára v štádiu II choroby. Nepretržité nepohodlie kĺbov, výskyt citlivého opuchu spôsobeného nadmernou produkciou synoviálnej tekutiny, charakteristická kríza, erytém a opuch problémových oblastí sú jasnými známkami zápalu. Nútená poloha tela a končatín môže naznačovať silné svalové kŕče na pozadí straty pohyblivosti kĺbov.

Špecifické príznaky sú spojené iba s niektorými formami choroby. Reaktívna artritída je charakterizovaná asymetrickým zápalom kĺbov končatín na pozadí horúčky, bolesti hlavy a konjunktivitídy. V niektorých prípadoch sa pridávajú príznaky infekcie močových ciest. Deformácie veľkých prstov a nôh hallux valgus odôvodňujú podozrenie na dnavou artritídu a v prípade psoriatickej artritídy sú kĺby ruky vážne deformované a zhrubnuté..

Pri reumatoidnej artritíde sú kĺby ovplyvnené symetricky a v miestach ohybov sa tvoria husté uzliny. Počas obdobia remisie sa nepohodlie prejavuje hlavne ráno a do popoludnia prakticky vymizne. Exacerbácie sú sprevádzané horúčkovitým stavom, zníženou citlivosťou končatín, bolesťou pri vdychovaní, zápalom lymfatických uzlín a slinných žliaz, fotofóbiou a bolesťou v očiach..

Rysy priebehu artritídy u detí

Existujú dve formy artritídy, ktoré sa diagnostikujú výlučne v detskom veku - juvenilná idiopatická artritída a juvenilná reumatoidná artritída alebo Stillova choroba. Pre obidve choroby je charakteristický pretrvávajúci priebeh a slabá reakcia na liečbu, pri ochoreniach Stále, okrem kĺbov, sú často postihnuté aj vnútorné orgány..

Diagnóza neuroartritickej diatézy v detstve zvyšuje pravdepodobnosť artritídy v dospelosti.

Deti majú tiež tendenciu mať akútnejšiu infekčnú artritídu v porovnaní s dospelými pacientmi. Bolestivosť a ťažké deformácie kĺbov sú sprevádzané vysokou horúčkou a silnou intoxikáciou tela - silná bolesť hlavy a svalov, zmätenosť, nevoľnosť a zvracanie..

Diagnóza artritídy

Aj keď príznaky zápalu kĺbov sú zreteľne viditeľné dokonca aj pre laikov, nie je možné presne určiť formu a štádium artritídy, ani vypracovať správnu liečebnú stratégiu založenú výlučne na histórii a fyzikálnom vyšetrení..

Pri predbežnej diagnóze lekár venuje pozornosť veľkosti, tvaru a citlivosti a pohyblivosti kĺbov, farbe a teplote kože, svalovému tónu; vykonáva funkčné testy. Ďalším krokom v diagnostickom vyhľadávaní by mali byť inštrumentálne techniky, ktoré vizualizujú charakteristické znaky artritídy:

 • zhrubnutie a zhustenie susediacich mäkkých tkanív;
 • kalcifikácie;
 • zápal šliach a tenosynovitída;
 • periartikulárna osteoporóza;
 • cystické osvietenie kostného tkaniva;
 • drsnosť kĺbových povrchov;
 • kostná erózia;
 • zúženie spoločného priestoru;
 • osteofyty atď..

Priechod MRI zaručuje maximálnu presnosť v diagnostike artikulárnych patológií vďaka vysokokvalitnému zobrazovaniu tvrdých a mäkkých tkanív. Rádiografia a CT kĺbu v priamej, bočnej a šikmej projekcii môžu zistiť zmeny v kostnom aparáte. Na vyhodnotenie stavu chrupavky, šliach, väzov, svalov a nervov sa ďalej predpisujú ultrazvuk veľkých kĺbov. V prípade poškodenia kolenného kĺbu môže byť potrebná artroskopia s výberom synoviálnej tekutiny a biopsia. Na sledovanie dynamiky procesu pri absencii exacerbácií môže byť vhodná kontrastná artrografia..

Laboratórna diagnostika artritídy zahŕňa všeobecný, biochemický a imunologický krvný test. Vysoká miera sedimentácie erytrocytov a zvýšená koncentrácia fibrinogénu potvrdzujú prítomnosť zápalového procesu; zvýšený počet bielych krviniek - bakteriálna infekcia. S eozinofíliou je vysoká pravdepodobnosť alergickej reakcie. Detekcia reumatoidného faktora v krvnom sére spolu s prekročením povolenej hladiny protilátok a cirkulujúcich imunitných komplexov jasne naznačuje reumatoidnú artritídu. S dnou artritídou sa zvyšuje hladina kyseliny sialovej a kyseliny močovej.

V Rusku je zápal kĺbov pozorovaný približne u 60% ľudí v dôchodkovom veku na pozadí trendu zvyšovania výskytu a znižovania veku prvého prejavu choroby..

Liečba artritídy

Výber terapeutickej stratégie závisí od formy, etiológie a štádia choroby, lokalizácie zápalu, ako aj od veku, zdravotného stavu a ústavných charakteristík pacienta. Na zmiernenie zápalového procesu a bolesti sa v kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi vyberie komplex nesteroidných protizápalových liekov, svalových relaxancií a liekov proti bolesti. Elektroforéza a ultrafonoforéza, anjelská terapia, amplipulózna terapia, magnetoterapia a SMT terapia (liečba sínusoidovo modulovanými prúdmi) poskytujú dobrý účinok..

V reumatologickej praxi sa kortikosteroidy používajú s veľkou opatrnosťou a pri absencii reakcie na šetrné metódy liečby sa obmedzujú na injekcie do postihnutého kĺbu. V prípade infekčnej artritídy sa predpisujú antibiotiká alebo antivírusové lieky a v prípade reumatoidnej artritídy sa predpisujú imunosupresíva a imunomodulátory. Ak sa vyskytnú hnisavé komplikácie, artrocentéza sa vykonáva každý deň..

Terapeutická strava pre artritídu spočíva v odmietnutí vysoko kalorických potravín, červeného mäsa a vnútorností, strukovín, soli, korenia a alkoholu. Pri reumatoidnej artritíde by ste mali opustiť aj paradajky, zemiaky, baklažán a iné zeleninové plodiny čeľade nočnej, ktorá obsahuje solanín. Pacientova strava by mala obsahovať potraviny bohaté na vlákninu a vitamíny, ako aj zdroje ľahko stráviteľných bielkovín - hydinové mäso a mliečne výrobky.

Na upevnenie liečebného účinku sa odporúčajú masáže, kurzy v skupine cvičebnej terapie a kurz balneoterapie v špecializovanom sanatóriu. K ľudovým liekom a netradičným metódam je prípustné iba po konzultácii s lekárom.

Komplikácie a možné následky

Včasné komplikácie vo forme panartritídy, hlienu a iných hnisavých procesov sa vyvíjajú najmä pri infekčnej artritíde. Medzi neskoré komplikácie patria kontraktúry, patologické dislokácie, osteomyelitída, osteolýza, kostná nekróza a generalizovaná sepsa. Pri neprítomnosti adekvátnej liečby môže progresívna chronická artritída viesť k postihnutiu: pacient stráca schopnosť starostlivosti o seba a voľného pohybu.

predpoveď

V počiatočných fázach akútna infekčná artritída dobre reaguje na liečbu, kým sa úplne neobnovia kĺbové funkcie. Ak je vývoj zápalového procesu spojený s endogénnymi faktormi, je ťažšie zotaviť sa, ale je možné spomaliť progresiu ochorenia, zabrániť vzniku komplikácií a zabrániť zdravotnému postihnutiu..

prevencia

Prevencia artritídy nie je zvlášť ťažká. Stačí viesť mierne aktívny životný štýl, vzdať sa zlých návykov, dodržiavať vyváženú stravu a kontrolovať hmotnosť. V prípade infekčných chorôb a poranení kĺbov by ste sa mali poradiť s lekárom a nespoliehať sa na domáce prostriedky. Aby sa predišlo exacerbáciám chronickej artritídy, je dôležité dodržiavať diétu, vyhnúť sa podchladeniu, nezdvíhať ťažké bremená a podstúpiť kúpeľnú liečbu na profile najmenej raz za dva roky..

Artritída - príznaky, príčiny, typy a liečba artritídy

Zranili mi kolená a kĺby sa zväčšili alebo sa začali deformovať? Spôsobuje chôdza ťažkosti a bolesť? Cítite v kolenách krízu? To všetko môže naznačovať prítomnosť artritídy. O tejto chorobe budeme hovoriť dnes. Začnime však definovaním.

Čo je artritída??

Artritída (lat. Artritída - bolesť kĺbov) - spoločné označenie zápalových ochorení kĺbov, ktorých hlavným znakom je bolesť kĺbov, najmä pri chôdzi alebo pri používaní fyzickej sily..

Opis choroby

Artritída môže ovplyvniť prsty, lakťové kĺby, kolenné kĺby, členkové kĺby, bedrové kĺby, chrbticu a tiež charakterizovať viac ako 100 reumatoidných patológií. Okrem kĺbov vedú okrem iného k zmenám artritídy aj poruchy funkcie srdca, pečene a obličiek, ktoré niekedy dokonca ohrozujú ľudský život..

Artritída sa vyvíja v dôsledku vyčerpania a následkom toho je strata kĺbovej chrupavky, ktorá hrá dôležitú úlohu pri normálnom fungovaní ktoréhokoľvek z kĺbov osoby. K samotným porušeniam dochádza v dôsledku zranení, infekcií, zvýšeného stresu na kĺboch, ako aj veku pacienta. Po poškodení chrupavky sa susedné kosti začnú trieť o seba, čím sa vytvárajú patologické zmeny v kĺboch, opuchy, bolesť a strata motorickej funkcie kíbu. Niekedy koža, ktorá pokrýva bolesť (kĺb), začne sčervenať.

Odborníci tvrdia, že desiatky miliónov ľudí na našej planéte trpia artritídou a tento počet sa z roka na rok zvyšuje. Poznamenáva sa tiež, že väčšina ľudí s artritídou sú ľudia starší ako 65 rokov. Zároveň táto choroba čoraz viac poškodzuje zdravie a mladých ľudí, pretože životný štýl mnohých moderných ľudí nie je ani zďaleka ideálny.

Artritída ICD

ICD-10: M00-M25
ICD-9: 710-719

Druhy artritídy (klasifikácia artritídy)

Artritída je rozdelená podľa lokalizácie:

- monoartritída - ochorenie artritídy jedného kĺbu;
- polyartritída - ochorenie artritídy viacerých kĺbov súčasne.

podľa povahy choroby:

- akútna artritída - rýchlo sa rozvíja a spôsobuje náhlu závažnú a akútnu bolesť;
- chronická artritída - vyvíja sa pomaly, na začiatku sa prakticky nevzdáva, iba občas sa pri určitých kĺboch ​​zmocňuje. V priebehu času bolesť zosilňuje a trápi pacienta na dlhú dobu..

v dôsledku pôvodu choroby:

Reumatoidná artritída je závažné infekčné alergické ochorenie charakterizované poškodením tkanív kĺbov, ktoré sa niekedy šíri do vnútorných orgánov. Pri reumatoidnej artritíde sa vyskytuje chronický zápal končatín kĺbov, a ak sa mu to nevenuje náležitá pozornosť, môže mať ťažkosti s pohybom. Riziková skupina - strední a starší ľudia.

Juvenilná reumatoidná artritída (Stillova choroba) je patológia, ktorá postihuje deti mladšie ako 16 rokov. Etiológia nie je v súčasnosti známa. Povaha tohto ochorenia je chronická a neustále pokračuje. U niektorých detí je juvenilná artritída sprevádzaná poškodením iných vnútorných orgánov, čo vedie k ďalšiemu postihnutiu dieťaťa..

Dna artritída (artritída spôsobená dnou) je artritída spôsobená ukladaním kyseliny močovej v kĺbovej dutine. Problém spočíva v tom, že samotná kyselina močová sa nevylučuje močom a nerozpúšťa sa v krvi, ale kryštalizuje, postupne sa hromadí v kĺbovej dutine, čo nakoniec vedie k opuchu miesta ochorenia, ako aj akútnej bolesti..

Infekčná artritída alebo hnisavá artritída - vzniká v dôsledku požitia rôznych infekcií, ktoré vedú k zápalu kĺbov. Existuje primárna a sekundárna patológia infekčnej artritídy. Dôvodom primárneho ochorenia je hlavne otvorená rana, cez ktorú je infekcia zavedená, a sekundárnym je prienik infekcie do kĺbových dutín z krvi alebo priľahlých tkanív. Infekčná artritída zahŕňa: tuberkulózu, kvapavka, úplavicu, gonokokovú, post-streptokokovú, chlamýdiovú a vírusovú artritídu.

Osteoartritída je progresívna deštrukcia chrupavky, ktorá sa vyznačuje postupným zvyšovaním bolesti. V priebehu času sa mení tvar kĺbov - medzi susednými kosťami sa objavuje rast kostí. Nebezpečenstvo spočíva v nemožnosti samostatného obnovenia tvaru kostí a chrupavky, a preto sa môžu stratiť motorické funkcie kĺbov..

Traumatická artritída (spôsobená predchádzajúcim zranením) je nebezpečný typ artritídy, ktorý sa môže vyskytnúť niekoľko rokov po zranení. V tomto prípade je zapálené miesto skorého poškodenia a začína proces deštrukcie kostného tkaniva.

Reumatizmus je chronické ochorenie charakterizované zápalom spojivových tkanív, pri ktorých je okrem kĺbov postihnuté srdce..

Artróza je forma artritídy, pri ktorej sú postihnuté čisto kĺby a periartikulárne tkanivá bez ovplyvnenia iných orgánov..

Príznaky artritídy

Hlavné príznaky artritídy

- bolesť kĺbov, bolesti, najmä pri pohybe;
- kríza v kĺboch;
- opuch;
- sčervenanie kože v mieste choroby;
- zvýšenie telesnej teploty.

Príznaky artritídy v závislosti od príčiny choroby

Reumatoidná artritída. V prvých fázach sú postihnuté malé kĺby rúk, lakťov, zápästia, nôh, chodidiel a dolných končatín a súčasne na obidvoch rukách alebo chodidlách. Choroba postupne prechádza do väčších kĺbov - kolien, ramien. Pacient začína pociťovať bolesť, najmä keď ráno, cíti stuhnutosť, ktorá zmizne, keď je fyzicky aktívny. Koža okolo postihnutého kĺbu môže v červenkastom odtieni opuchnúť a zafarbiť. Potom chuť do jedla zmizne, stráca váhu, jeho telesná teplota sa pravidelne zvyšuje, cíti sa všeobecná slabosť.

Pod kožou v oblasti chorých kĺbov je možné pravidelne sledovať na dotyk uzlíky s priemerom najviac 2 cm, napríklad zhutnený telesný tuk. Tieto uzliny sa môžu pohybovať pod kožou a objavujú sa na zadnej časti hlavy, na predlaktí a vnútorných orgánoch. V dôsledku deformácie kĺbov je narušený krvný obeh, čo vedie k atrofii svalov, vďaka čomu je človek bezmocný a nehybný..

Niekedy môže byť v očiach bolesť, znížená citlivosť končatín, dýchavičnosť, najmä pri hlbokých vzdychoch, zosilnené potenie, zápaly slinných žliaz. Pri zmene počasia, atmosférického tlaku a ročného obdobia sa bolesti zosilňujú.

Reaktívna artritída v počiatočnej fáze sa vyznačuje všeobecnou slabosťou, bolesťami hlavy, horúčkou do +38 ° C. Na rozdiel od reumatoidnej artritídy sa reaktívna artritída vyvíja asymetricky. Paralelne sa môžu objaviť príznaky zápalu genitourinárneho systému a zápalu sliznice očí (konjunktivitída)..

Dna artritídy. Vo väčšine prípadov je postihnutý prvý kĺb veľkého prsta, hoci sa toto ochorenie môže vyskytnúť v kolene a lakte. Miesto zápalu je červené, opuchnuté a veľmi bolestivé. Hlavnými dôvodmi sú konzumácia veľkého množstva alkoholu, mäsa a tukových potravín. Bolest je najzreteľnejšia v noci.

Infekčná artritída začína intoxikáciou tela a rýchlo sa rozvíja: dochádza k nárastu telesnej teploty, objaveniu sa zimnice, bolesti hlavy a bolesti svalov. Niekedy môžu byť spojené s nevoľnosťou a zvracaním. Postihnutý kĺb napučiava a mení tvar. Koža okolo postihnutého kĺbu sa zahreje. Bolesť sa s pohybom zosilňuje. Symptómy sú najvýraznejšie u detí, u starších ľudí sú symptómy tlmené.

Osteoartritída je často asymptomatické ochorenie. U pacienta sa bolesti nemusia objaviť ani po potvrdení choroby röntgenovým žiarením. Ak sa príznaky prejavia samy o sebe, potom sú to bolesť a nejasne lokalizované bolesti, ktoré sa niekedy menia na akútne záchvaty bolesti. Pri zvýšenom zaťažení kĺbov sa bolesť zosilňuje a súčasne ráno pacienta trápia, čo sťažuje pohyb celého tela. V kĺboch ​​sa pozoruje najmä veľký (bedrové, kolenné a kĺby chrbtice) opuch. Pri komplikáciách sa na kĺboch ​​objavujú kostné výrastky (uzly), ktoré môžu byť pri dotyku dosť bolestivé a prakticky nerušia nosič choroby..

Psoriatická artritída je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi: postupným vývojom choroby, počínajúc opuchom miesta lézie a miestnym zvýšením teploty. Na koži a pokožke hlavy sa objavujú červené, svrbivé a šupinaté škvrny, tiež nazývané psoriatické škvrny alebo psoriáza. V tomto prípade sú nechtové platne zasiahnuté a začínajú sa deliť. Najčastejšie sa psoriatická artritída prejavuje na prstoch, ktoré sa začínajú zväčšovať a pripomínajú tvar klobásy. V počiatočnej fáze sa bolesti nevyskytujú, a ak sú prítomné, potom ráno.

Traumatická artritída sa vyvíja rovnakým spôsobom ako osteoartritída. Príznaky sú rovnaké: bolesť, opuch a drvenie v zapálenej oblasti.

Stupne artritídy

Špecialisti identifikovali niekoľko stupňov progresie artritídy, z ktorých každý má svoje vlastné charakteristiky. Čím vyšší je stupeň artritídy, tým ďalej patologický proces choroby prešiel. Zoberme si ich...

Artritída - 1 stupeň

Nástup ochorenia (artritída 1 stupňa) môže byť takmer asymptomatický. Pohyb pacienta má určitú stuhnutosť, či už ide o chôdzu, alebo krútenie vodovodného kohútika. Na nohách sa môže objaviť mierny opuch, čo topánku trochu komplikuje. Ak sú kĺby ohnuté alebo predĺžené, prejavuje sa mierna periodická bolesť. Zo dňa na deň sa zvyšuje únava. Pri psoriatickej artritíde sa môže v noci zintenzívniť bolesť. V prípade artritídy v ramenných alebo kolenných kĺboch ​​môže bolesť pokračovať tak nepostrehnuteľne, že sa javí ako obvyklá únava alebo únava súvisiaca s vekom.

U detí môže byť artritída 1. stupňa identifikovaná nasledujúcimi znakmi: dieťa sa stalo neaktívnym, často padá a tiež odmieta hrať aktívne hry.

Pri konzultácii s lekárom v tomto štádiu je percento pozitívnych výsledkov pri liečbe artritídy najvyššie.

Artritída - 2 stupne

Artritída 2. stupňa sa vyznačuje silnejšou bolesťou v oblastiach postihnutých kĺbov, najmä v noci a ráno, s viditeľným opuchom. V tele začínajú patologické procesy, na kostiach sa pozoruje erózia. Niekedy sa pri pohybe ozve zreteľná kosť kostí. Na kolenách sa artritída 2. stupňa javí ako začervenaná pokožka, na dotyk horúca. V postihnutých kĺboch ​​sa tvorí veľké množstvo synoviálnej tekutiny..

Artritída bedrového kĺbu 2. stupňa môže spôsobovať bolesť v kolenách a spôsobiť pohyblivosť v krku. Artritída ramenného kĺbu sťažuje pacientovi zdvihnutie ruky.

Artritída - 3 stupne

Artritída stupňa 3 sa vyznačuje závažnou deformáciou postihnutého kĺbu, ktorá spôsobuje vážne problémy s pohybom pacienta pri chôdzi, ako aj pri otáčaní rukami, prstami atď. Bolesť je nepretržite prítomná, dokonca aj v pokoji. V tomto rozsahu môže byť pacientovi priradené zdravotné postihnutie..

Artritída - 4 stupne

Artritída 4. stupňa vedie k takmer úplnej nehybnosti poškodených kĺbov so silnou bolesťou 24 hodín denne. Nie je možné sa pohybovať samostatne. Negatívne zmeny kostí a kĺbov sú už nezvratné. Pri poškodení kolena sa tvoria svaly.

Príčiny artritídy

Jednoznačná a presná príčina artritídy ešte nebola stanovená, ale lekári identifikovali niektoré faktory, ktoré môžu spustiť rozvoj artritídy. Zoberme si ich:

- infekcie spôsobené baktériami, hubami, vírusmi;
- alergie;
- metabolická choroba;
- zranenie;
- nedostatok vitamínov (nedostatok vitamínov);
- nedostatočný príjem živín
- choroby nervového systému;
- poruchy imunitného systému;
- nadmerné zaťaženie kĺbov;
- nesprávna výživa vrátane používanie alkoholických nápojov;
- s nadváhou;
- poruchy endokrinnej žľazy;
- genetická predispozícia;
- uštipnutia hmyzom, ako sú osy, včely atď.;
- podchladenie tela (podchladenie);
- niektoré choroby: tuberkulóza, brucelóza, dna, úplavica, kvapavka.

Diagnóza artritídy

Diagnózu artritídy vykonávajú viacerí odborníci naraz: traumatológ, reumatológ, špecialista na tuberkulózu, špecialista na infekčné choroby a dermatológ..

Diagnóza artritídy zahŕňa vyšetrenie (rozhovor, vyšetrenie, kontrolu citlivosti a pohyblivosť kĺbov), laboratórne testy (analýzy) a inštrumentálne diagnostické metódy a iba na základe toho je predpísaný liečebný cyklus pacienta. Podrobnejšie zvážte metódy diagnostiky artritídy..

Laboratórny výskum

Na stanovenie ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov) sa vykonáva všeobecný krvný test. Akútne štádium artritídy je charakterizované zvýšenou ESR. Bakteriálna artritída produkuje zvýšený počet bielych krviniek, alergická artritída - zvýšený počet eozinofilov.

Biochemický krvný test určuje hladinu kyseliny močovej a kyseliny sialovej, ktorých vysoký obsah indikuje prítomnosť dnavej artritídy, ako aj hladinu fibrinogénu, čo naznačuje prítomnosť zápalu..

Imunologické ukazovatele (zvýšený reumatoidný faktor, počet antinukleárnych a iných protilátok, ako aj cirkulujúce imunitné komplexy) umožňujú detekovať reumatoidnú artritídu..

Metódy inštrumentálneho výskumu

Liečba artritídy

Liečba artritídy začína diagnózou choroby a čím skôr sa pacient obráti na špecialistov, tým pozitívnejšia je prognóza jeho uzdravenia. Je veľmi dôležité stanoviť typ artritídy, po ktorej je predpísaný priebeh liečby.

Artritída sa lieči komplexne. Je takmer nemožné zotaviť sa iba s jedným liekom. Ak sa rozhodnete liečiť ľudovými liekmi, určite sa poraďte s lekárom, pretože pri nesprávnom ošetrení to vedie k strate času, keď je choroba v počiatočných štádiách.

Komplexné liečenie artritídy zahŕňa:

Prostriedky na liečbu infekčnej artritídy: Antibiotiká vybrané na základe citlivosti patogénu na konkrétne liečivo - penicilíny, aminoglykozidy, cefalosporíny.

V akútnej forme je liečba v nemocnici predpísaná v súlade s pokojom na lôžku (teplo a odpočinok).

Pri hnisavej artritíde môže byť predpísaná denná artrocentéza..

Na ochranu gastrointestinálneho traktu pred dráždivým účinkom NSAID sa predpisujú gastroprotektory a inhibítory protónovej pumpy - omeprazol.

Ak je artritída vyvolaná hubou, predpisujú sa antimykotiká.

Na zmiernenie bolesti sa používajú masti, gély (gél Diclofenac) a krémy, ako aj lokálne injekcie (anestetiká)..

Na zmiernenie zápalu sa odporúča nosiť výrobky zo srsti psov, ako aj nasledujúce lieky: Apizatoron, Butadion, Voltaren, Diclofenac.

Pri silnom zápale a bolesti sú injekcie predpísané injekciami hormónov do kĺbových dutín, čo pacientovi poskytuje rýchlu úľavu.

Na zmiernenie svalových kŕčov, ktoré sa vyskytujú počas bolesti kĺbov, sa používajú svalové relaxanciá a niekedy aj antikonvulzíva..

Prípravky proti dne sa používajú na oddeľovanie uložených solí: alopurinol, Allomaron, Milurit.

Chondroprotektívne látky: Alfutop, Arthra, Artradol, Glukosamin, Teraflex, Chondroitina Sulfate, ako aj minerálne prípravky obsahujúce vápnik - Vitrum, Centrum, sa používajú na obnovu chrupavkového tkaniva. Unicam.

Na zmiernenie opuchov, bolesti a normalizáciu krvného obehu sa používajú obklady založené na Dimexide, ktoré hlboko prenikajú do zapálených kĺbových tkanív a majú priaznivý vplyv na proces hojenia..

Odporúča sa chirurgický zákrok, ak sa kĺby zrútili a antibiotiká nepomohli. Namiesto odstráneného kĺbu sa umiestni protéza.

Komplex je predpísaný:

- zahrievanie;
- rehabilitačné masážne kurzy;
- ošetrenie ultrazvukom;
- ošetrenie bahna;
- diéta;
- fyzioterapeutické cvičenia.

Arthritis Diet

Výživa na artritídu by sa mala zameriavať na obnovenie a posilnenie imunitného systému: nasýtenie tela vitamínmi, užitočnými látkami a stopovými prvkami, ktoré nielen prispievajú k obnoveniu funkcií tela ako celku, ale aj k jeho očisteniu, čo zase urýchli proces hojenia. Dôraz sa musí klásť na vitamíny A, B1, B3, B6, B12, C, D, E, stopové prvky - mangán, meď, molybdén, selén, síru, zinok, aminokyseliny - arginín, metionín.

Na tento účel by strava samozrejme mala obsahovať zeleninu, koreňové plodiny a ovocie a pokiaľ možno čerstvá.

Ale tepelné spracovanie potravín by sa malo minimalizovať, pretože tým sa ničí veľké množstvo vitamínov a minerálov.

Okrem zeleniny a ovocia by ste mali jesť: obilniny, mliečne výrobky (tvaroh, kyslá smotana, kefír, fermentované pečené mlieko atď.), Ryby, hydina a iné chudé mäso..

Minimalizujte potrebu spotreby: soľ, cukor, mastné mäso, strukoviny, morské plody, vnútornosti a alkohol.

Ošetrujúci lekár môže okrem toho predpísať vitamínové komplexy.

Pre efektívnosť liečby je potrebné kontrolovať prítomnosť ďalších libier, pretože nadmerná váha spôsobuje nadmerné zaťaženie kĺbov, ktoré dopĺňa celkový obraz bolesti pacienta.

Cvičenie pi artritídy

Súbor cvičení na artritídu je zameraný na zníženie bolesti, obnovu kostného tkaniva, zahriatie atrofovaných svalov a zvýšenie vytrvalosti poškodených kĺbov. Súbor cvičení, ktoré ošetrujúci lekár predpisuje individuálne. Pravidelné cvičenia vás potešia vynikajúcim výsledkom..

Jedným z užitočných cvičení pri artritíde je chôdza na bicykli.

Pre artritídu choďte po kolenách - 400 krokov za deň. Ak to nemôžete urobiť hneď, nezúfajte. Kráčajte čo najviac a každý deň pridajte pár krokov. Zo dňa na deň sa vaše zdravie začne posilňovať a príznaky artritídy budú postupne ustupovať.

Liečba artritídy ľudovými liekmi

Pred použitím ľudových liekov na artritídu sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Zemiaky. 1 surový zemiakový rošt a nalejte pohár kefíru. Droga sa užíva počas prvých 10 dní denne, od 10 do 20 dní - každý druhý deň, od 20 do 30 dní - 1krát za 3 dni. Liečba trvá 2 mesiace.

Iskerník. Libra hrsť buttercup kvetín, aby šťava. Položte dužinu na boľavé miesto a zabalte plastovú fóliu na vrch, aby sa miesto naparilo. Zaviažte si obväz. Kompresiu nechajte 2 hodiny. Miesto, na ktoré ste aplikovali kompresiu, sa zapáli a môže byť pokryté pľuzgiermi, ktoré samy prejdú o niekoľko dní. Hlavnou vecou nie je ich prepichnúť a zviazať ich obväzom pľuzgiere vytekajú. Príznaky artritídy budú sprevádzať pľuzgiere. Zopakujte kompresiu, ak sa po jednom dni neobjavia dva pľuzgiere a príznaky artritídy zostanú na svojom mieste..

Jablčný ocot. Pri polyartritíde (prejav príznakov artritídy vo viacerých kĺboch ​​súčasne) si pred jedlom vezmite 1 čajovú lyžičku jablčného octu zriedeného v 1 pohári vody 3-5 krát denne. Pri gastritíde, vredoch a iných chorobách gastrointestinálneho traktu by sa koncentrácia octu jablčného muštu mala znížiť na polovicu. Liečba trvá 2 až 4 týždne.

Cesnak. Lúpajte a jemne nasekajte 5 hláv cesnaku. Nalejte cesnak do 500 ml vodky a vložte na tmavé miesto na 10 dní, aby sa vylúhoval. Pred jedlom si zoberte 1 čajovú lyžičku tinktúry. Ak je dávka príliš silná, zrieďte ju trochou prevarenej vody.

Cesnak s citrónom a chrenom. Nastrúhajte 3 hlavy cesnaku na strúhadle a pridajte doň šťavu z 10 citrónov a 1 čajovú lyžičku nakrájaného chrenu. Zmes sa nechá infúzia na tmavom mieste počas 3 týždňov. Tinktúra užívaná v pomere 1 čajová lyžička v pohári vody, ráno a večer.

Cesnak s mliekom. Nastrúhajte cesnak a z neho dajte šťavu. 10 kvapiek cesnakovej šťavy rozpustenej v pohári mlieka.

Cesnaková smotana. Navlhčite obväz cesnakovou šťavou a naneste ho na kĺb poškodený artritídou, po namazaní pokožky mastným krémom.

Elder. Varte 20 kvetov bazalky bez oleja v litri vody. Prostriedky na užívanie trikrát denne v pohári;

Bobkový list. Nalejte pol balenia bobkového listu s 300 ml vriacej vody a povarte 5 minút. Potom nádobu dobre zabalte a nechajte ju uvariť 3 hodiny. Potom prefiltrujte vývar a zoberte ho pred spaním. Tento postup opakujeme 3 dni a každý deň pripravujeme nový vývar. Kurz sa opakuje najskôr v týždni, potom v roku.

Laurel a borievka. Rozdrvte 6 častí listov vavrína a borievky (1 diel). Všetko zmiešajte s 12 dielmi masla. Pripravená masť sa vtiera do zapálených kĺbov, zatiaľ čo liek má analgetické a upokojujúce účinky..

Gaštan, lila. Kvetenstvo gaštanu alebo lila (2/3 plechoviek) nalejte alkohol alebo vodku. Produkt nechajte stáť 3 týždne na tmavom mieste. Tinktúru zapáliť tinktúrou, po ktorej je dobré ich zabaliť. Bolesť zmizne po 30 minútach.

Šťaveľ. 50 g rozdrvených koreňov šťave koňa sa naleje litrom vodky. Náradie trvá 12 dní na tmavom mieste a každý deň sa trasie. Tinktúra trvá 1 polievková lyžica. lyžicu ráno na lačný žalúdok a pred spaním;

Koreň Calamusu. 100 g suchého drveného koreňa calamus sa naleje do 500 ml vodky. Náradie trvá 10 dní na tmavom mieste a každý deň sa trasie. Filtrujte tinktúru a trite 1 čajovú lyžičku 3 x denne pred jedlom. Kurz - až do úplného zotavenia;

Púpava. Hlavy kvetov púpavy nalejú vodku v pomere 1: 1. Prostriedky pre trvanie 12 dní na tmavom mieste. Namočte tinktúru a namazané kĺby namažte 5 minút. Navlhčené kĺby potom utrite do horenia a pevne ich zabaľte teplou vreckovkou.

Olše a brezy. Pacienti s artritídou sa balia do jelša a brezy a dobre sa pokrývajú prikrývkou. Blahodarné vlastnosti týchto listov začínajú ovplyvňovať telo, keď sa človek začne potiť..

Breza. Brezové listy sa vylejú vriacou vodou a varia sa ďalších 10 minút nad ohňom. Veľkým doplnkom by boli ihličie. Ďalej z vývaru urobte kúpele, do ktorých môžete pridať morskú soľ. Takéto kúpele pomáhajú s artritídou malých kĺbov. Kurz - 10 dní.

Tansy a rebríček. Podľa 1 polievková lyžica. lyžicu opálených a yarrow kvetov nalejte pohár vriacej vody. Produkt sa nechá vylúhovať 2 hodiny, potom sa prefiltruje a odoberie 1 polievková lyžica. lyžicu 20 minút pred jedlom.

Lopúch, kapusta, podkovy. Listy lopúcha, kapusty a podnože aplikované na boľavé miesto v noci, obalujúce šál.

Šťavy. Nasledujúce šťavy (v pomere) dokonale pomáhajú pri artritíde:

- šťava z mrkvy, repy a uhoriek (10: 3: 3);
- šťava z mrkvy, kapusty a šalátu (8: 4: 4);
- šťava z mrkvy a špenátu (10: 6).
- šťava z jabĺk a mrkvy (1: 1)
- šťava z vodnice s medom;
- šťava z grapefruitu;
- Brezová šťava.

Prevencia artritídy

Aby ste zabránili artritíde, musíte vo svojom životnom štýle venovať pozornosť týmto bodom:

- cvičiť ráno;
- viesť aktívny životný štýl - viac sa pohybovať, pretože posilňuje svaly, zlepšuje krvný obeh, pomáha normalizovať metabolizmus.
- sledujte svoju váhu a nedovoľte, aby ďalšie libry.
- snažte sa jesť nezdravé jedlo, vrátane potraviny s vysokým obsahom tuku, ale zameriavajú sa na konzumáciu potravín bohatých na vitamíny a živiny: čerstvá zelenina a ovocie. V prípade kostí je prospešné použitie chrupavky a želatíny (želé mäso);
- monitorujte rovnováhu vody v tele: vypite 2-3 litre vody denne, ochráni vás to pred dehydratáciou;
- odmietajú piť alkoholické nápoje;
- chráňte sa pred chladom;
- noste iba pohodlnú obuv;
- skúste sedieť v takej polohe, aby nebol narušený krvný obeh. Vyhnite sa drepovaniu a stretávkam s krížovými nohami.
- vyhnúť sa stresu;
- sledujte režim odpočinku a spánku.

Stupeň artritídy 1, 2, 3, 4 štádia kolena a ich opis

Pri výbere liečebných metód musia reumatológovia, ortopedie a traumatológovia zohľadniť stupeň artritídy. Liečba patológie 1. stupňa nespôsobuje zvláštne ťažkosti, nevyžaduje použitie účinných látok. A pri liečbe artritídy kolenného kĺbu 2. stupňa nie je kompletný bez použitia glukokortikosteroidov nesteroidné protizápalové lieky vo forme injekčných roztokov. Vo všeobecnosti závisí výsledok liečby od samotného pacienta. Ak spĺňa všetky lekárske odporúčania, šírenie patológie sa môže úplne zastaviť.


RTG artritída kolena: a) prvý stupeň; b) druhý; c) tretí.

Rozdiel medzi artritídou a artrózou je vzťahom dvoch patológií

Artróza je deštrukcia chrupavky obklopujúcej hlavy stehennej kosti a holennej kosti. Artritída je zápalový proces v kĺbových tkanivách. Degeneratívne zmeny môžu byť sprevádzané zápalom a neskoré štádium tiež vedie k artróze v dôsledku vyčerpania chrupavky..

Rozdiel medzi artrózou a artritídou kolena

Hlavný rozdiel medzi artritídou a artrózou kolenného kĺbu spočíva v tom, že zápal môže byť spôsobený infekciami priamo v synoviálnej tekutine alebo v tele ako celku, keď sú postihnuté všetky spojovacie tkanivá tela..

Prvý stupeň

Najjednoduchší stupeň reumatoidnej artritídy je prvý. Vyznačuje sa tuhosťou a miernou bolesťou kĺbov počas a po vykonaní akýchkoľvek pohybov. Ak v počiatočnej fáze vyhľadajú lekárov, budú schopní zistiť slabé výpotky, t. uvoľňovanie tekutiny z krvných ciev do tkanív pri zápalových procesoch.

Teplota nesmie stúpať na povrch kože chorého kĺbu. Krvné testy môžu zistiť mierny nárast sedimentácie erytrocytov (ESR) na 20, ako aj prekročenie normálnych hodnôt alfa-2 globulínu, kyseliny sialovej a fibrinogénu. Počet bielych krviniek v prvom štádiu sa zvlášť nezvyšuje.

Druhy a stupne artritídy (gonitída) kolenného kĺbu

Z pozície príčinného vzťahu

Pohony kolenného kĺbu sú rozdelené na 2 typy:

 1. Primárne - nazýva sa podmienečne, pretože sa vyvíja po zraneniach v dôsledku porušenia biomechaniky a metabolizmu.
 2. Sekundárne - sa stáva dôsledkom systémových chorôb, ako je psoriáza, reumatizmus, lupus.

Stupeň artritídy kolena je takmer rovnaký ako patogenéza alebo zmeny kĺbov - napríklad pri reumatickom alebo reaktívnom vývoji..

Hlavným príznakom je bolesť a jej zosilnenie naznačuje ďalšie zvýšenie patológie

artritída 1. stupňa kolenného kĺbu

Prvý stupeň sa svojimi symptómami podobá únave, bolesť po dobrom odpočinku zmizne, pretože deformácie ešte nezačali. Mierny opuch a obmedzená pohyblivosť po spánku sú prvé príznaky.

X-ray vykazuje známky subchondroidnej sklerózy - narušenie dodávky krvi do chrupavky, možné marginálne kostné výrastky.

artritída 2 stupne

Druhý stupeň sa vyznačuje silnou bolesťou po činnosti a v pokoji, opuchom a začervenaním v kolene. Príznaky zmiernené nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Zmeny v rádiografii sa prejavia, okraje kostí sú nerovnomerné;

3 stupňa

Tretí stupeň znamená progresiu deformácie chrupavky a kosti, svaly sú stuhnuté a tenké, chrupavka je nahradená osteofytmi, medziprostorový priestor sa zužuje. Každá zmena počasia prináša bolesť.

Rádiografia odhalí zúženie alebo zmiznutie spoločného priestoru.

Na rozdiel od iných stupňov, na treťom stupni existuje veľké riziko rozvoja artrózy, to znamená rezistencie na chrupavku..

Liečebná taktika

Liečba artritídy 1. stupňa je zameraná na odstránenie syndrómu bolesti, zníženie účinkov na kĺb, prevenciu progresie ochorenia. Na tento účel sa na každého pacienta uplatňuje individuálny prístup, pretože príčiny rednutia chrupavky kíbu sú často spojené s nadmernou hmotnosťou alebo so špecifikami práce..

Pri obezite, diéte a špeciálnych liekoch sa predpisuje rytmus života. Odporúča sa tiež: cvičebná terapia, masáž. Lieková metóda pri liečbe artritídy zahrnuje použitie liekov, ktoré obnovujú chrupavku kíbu a majú protizápalový účinok:

 • Ketonal (tablety);
 • Diklofenak (injekčný roztok);
 • Chondroprotektory (glukóza a chondroitín sulfát);
 • Ibuprofén (masť).

Metóda liečby artritídy druhého stupňa je zameraná na zastavenie bolesti kĺbov. Na tieto účely sa predpisujú tieto lieky:

 • Voltaren;
 • etorikoxib;
 • paracetamol;
 • tramadol;
 • Nimesulid a iné lieky.

Účinne dopĺňajú liečebný prístup terapeutickou masážou a telesnou výchovou. Postupy zastavujú progresiu gonartritídy v dôsledku aktivácie motorickej funkcie. Pacientovi je okrem iného predpísané lieky na obnovenie chrupavky.

zhoršenie

Rovnako ako prejav (počiatočný prejav), vyvoláva tri hlavné faktory:

 1. Zranenia a fyzická námaha. Pri svalovej nerovnováhe, svalových kŕčoch spôsobených napínaním alebo kontraktúrami po zlomeninách je narušená biomechanika končatiny, ktorá pri chôdzi alebo behu preťažuje kolenný kĺb. To vedie k podráždeniu povrchu chrupavky a ďalším symptómom opísaným vyššie..
 2. Hypotermia alebo zmena počasia spôsobujú činnosť hormonálnych a imunitných systémov, zvyšujú cirkuláciu zápalových látok v krvi a kĺboch..
 3. Infekcie vyvolávajú imunitné reakcie, ktoré spôsobujú, že cytokíny vstupujú do synoviálnej tekutiny.

Rysy reumatoidnej artritídy 3 stupne

Pri prvom stupni reumatoidnej artritídy sa u pacienta vyskytne mierna bolesť a ranná stuhnutosť kĺbov, ktorá po niekoľkých minútach zmizne. Pri 2 stupňoch je tuhosť dlhšia a bolesti sú výraznejšie, biochemické parametre krvi sa menia. Keď sa ochorenie vyvinie na stupeň 3, potom sa všetky predtým prítomné príznaky výrazne zosilnia, poškodenie vnútorných orgánov sa spojí, v tele sa objavia všeobecné príznaky úzkosti..

Reumatoidná artritída stupňa 3 je kĺbovou alebo kĺbovo viscerálnou formou ochorenia. Rýchlo postupuje, exacerbácie sa vyskytujú 2 - 3 krát do roka a trvajú 2 - 3 mesiace.

Hlavné príznaky reumatoidnej artritídy

 • Ranná stuhnutosť pohybov trvá do poludnia alebo celého dňa,
 • Ťažká bolesť kĺbov,
 • Porucha kĺbov dosahuje 3 stupne,
 • ESR dosahuje ukazovateľ 50 - 80 mm / h,
 • Telesná teplota stúpa na 380 ° C,
 • Vo vnútorných orgánoch sa vyskytujú zmeny v kĺbovo-viscerálnej forme,
 • Celková slabosť, únava, chudnutie.

Najcharakteristickejším symptómom je poškodenie kĺbov, ktoré vedie k dysfunkcii 3. stupňa. Röntgenový snímok ukazuje, že kĺb je zdeformovaný, napätý a jeho trvalá fixácia chýba.

Detská artritída kolena - oblasť zvýšenej pozornosti

Vývoj choroby u detí úzko súvisí so slabou imunitou a rýchlym šírením zápalových procesov.

Oslabená imunita je často príčinou artritídy u detí.

Deštrukcia tkaniva obklopujúceho kolenný kĺb počas obdobia rýchleho

vývoj tela je spojený s deformáciami kostí a postihnutím. Nemôžete stratiť zo zreteľa neochotu dieťaťa pohybovať sa, chodiť, sčervenať koleno. Teplota sa môže zvýšiť až na 39 stupňov.

Reaktívna artritída sa môže vyskytnúť po infekcii močom alebo črevom. Chlamýdiové a iné bakteriálne formy sa liečia elimináciou zdroja infekcie - antibiotiká predpísané po analýze.

Hnisavé kožné lézie, neliečené rany, chronické ložiská infekcie môžu spôsobiť aseptickú gonitídu u detí mladších ako tri roky..

Od 5 do 15 rokov po bolesti v krku je streptokoková infekcia komplikovaná reumatoidnou artritídou..

Tretí stupeň

Posledné štádium artritídy je, keď bolesť dosiahne svoj vrchol v intenzite a trvaní. Pokožka je veľmi sčervenaná - dochádza k hyperémii a jej teplota je príliš vysoká. Všeobecná teplota je vysoká. Zvyšuje sa tuhosť. Zápalové procesy ovplyvňujú periartikulárne tkanivá, ktoré sa negatívne prejavujú na iných orgánoch. V dôsledku zápalu artritída často prechádza do artrózy, ktorá sa nazýva osteoartritída, čo výrazne zhorší celkový obraz..

Biochemický krvný test (LHC) u pacienta vyzerá takto:

 • Vysoké hladiny kyseliny sialovej, fibrinogénu;
 • Biele krvinky 15-20 g / l;
 • ESR nad 40 mm / h;
 • Alfa-2 globulín 15%.

Tretí stupeň reumatoidnej artritídy vyžaduje okamžitú, prebiehajúcu a najaktívnejšiu liečbu. Súcit s prvými príznakmi a už zjavnými príznakmi artritídy vedie k 70% prípadov zdravotného postihnutia av krátkom čase. Preto nečakajte, kým sa choroba nedostane do zložitej fázy. Vždy je lepšie a rýchlejšie sa vysporiadať s artritídou na samom začiatku svojho prejavu..

Čítať tiež: Infekčná artritída u detí

Prevencia a život s kolennou artritídou

Prevencia chorôb je komplexným zameraním na zdravie,

 1. Liečte chronické infekčné choroby močového a gastrointestinálneho traktu, podrobte sa vyšetreniu a kompletnej liečbe antibiotikami pri identifikácii patogénu.
 2. Aby ste organizmu poskytli oddych počas infekcií dýchacích ciest, netolerujte choroby na nohách pod vplyvom antipyretík.
 3. Zostaňte mobilný a zamerajte sa na svaly, ktorých stav

Zdravý životný štýl - Pre prevenciu artritídy
priamo ovplyvňuje výživu kĺbov.

 • Ak sú príbuzní s dnou, dodržiavajte správnu výživu, odmietajte alkohol, mastné a slané jedlá.
 • Kráčajte správne, skúste sa ubezpečiť, že os kolena sa zhoduje so smerom druhého alebo tretieho prsta, najmä pri stúpaní a klesaní po schodoch..
 • Zahrňte do stravy zeleninu a bobule - potraviny bohaté na antioxidanty.
 • Strata nadmernej hmotnosti, ktorá zvyšuje zaťaženie kĺbov;
 • Zapojte sa do bazéna, aby ste posilnili posturálne svaly, ktoré zlepšujú držanie tela a zmierňujú stres kĺbov v dôsledku nadmerného zaťažovania povrchových svalov..
 • Strava a všeobecné tipy


  Posteľ pre ľahkú regeneráciu

  V období zhoršenia choroby potrebujú nohy pokoj a teplo. V niektorých prípadoch dokonca aj odpočinok na posteli. Alkohol a fajčenie sú kontraindikované. Menu si zaslúži osobitnú pozornosť, ako povedali mudrci: „sme to, čo jeme“.

  1. Silná káva a čaj, ktoré splachujú vápnik z kostí.
  2. Misky z červeného mäsa.
  3. Cukrovinky obsahujúce koncentrovaný cukor.
  4. Soľ, ako aj uhorky, údené.
  5. Všetky výrobky vyrobené z továrne obsahujúce trans-tuky.
  6. Sýtené sladké nápoje.
  7. Maslo, mastné mliečne výrobky, paradajky, baklažán.

  A najužitočnejšie:

  1. Zázvorové bylinné čaje.
  2. Korenie: klinček, cesnak, škorica, kajenský korenie, kurkuma.
  3. Mastné odrody morských rýb bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Vodca je losos.
  4. Mandle, slnečnicové semienka, arašidy.
  5. papája.
  6. Jablká.
  7. citrus.
  8. Čierna fazuľa.
  9. Kapusta, najmä listová a brokolica.
  10. Kyslé odtučnené výrobky.

  Artritída kolena - nie je dôvod na obmedzenie mobility

  Pocit nepohodlia v kĺbe núti ľudí opustiť beh, drepovať a vykonávať iné fyzické aktivity namiesto toho, aby ich menili alebo opravovali techniku, ktorej porušenie najčastejšie spôsobuje zranenie kĺbov.

  Nie každé cvičenie je vhodné pre každého. Ale úplné odmietnutie záťaže je odmietnutie svalov, ktoré zmierňujú preťaženie, kĺb oslabený zápalom..

  V prvej fáze artritídy je dôležité znížiť nárazové zaťaženie kĺbu:

  • obmedzte beh a skákanie;
  • vykonávať silové cvičenia pre svaly bedier a dolných končatín;
  • upravte polohu tela a nohy posilnením oslabených svalov.

  V druhej fáze ochorenia počas remisie používajte posilňujúce izolačné cvičenia s gumovým expandérom alebo vlastnou telesnou hmotnosťou, školením na vyváženie tela a zvýšenie objemu pohybu..

  Bez ohľadu na to, čo máte, artrózu alebo artritídu kolenného kĺbu - rozdiel v chorobách je opísaný na začiatku, v každom prípade musíte konzultovať s lekárom a až potom na základe jeho odporúčaní zostaviť liečebný plán..

  Reumatoidná artritída

  Toto je pomerne časté ochorenie postihujúce jeden alebo viac kĺbov. Vyskytuje sa nielen u dospelých a starších ľudí, ale aj u detí. Lekári okrem toho poznamenávajú, že výskyt chlapcov je niekoľkokrát nižší ako výskyt dievčat.

  Artritída je komplexné ochorenie, ktoré vyžaduje starostlivú pozornosť a aktívnu liečbu. Prejavuje sa ako bolesti kĺbov, ktoré sa zhoršujú pri každej fáze reumatoidnej artritídy. Zanedbaná choroba 3 stupňov môže viesť k zdravotnému postihnutiu. Presné príčiny lekárska komunita zatiaľ neobjasnila. Uvádza sa niekoľko faktorov, medzi ktoré patria metabolické poruchy, infekcie, špecifiká pracovnej činnosti, podchladenie. Podľa symptómov lekári reumatoidnú artritídu podmienečne rozdelia na 3 stupne.

  Liečebné metódy

  Liečba gonartritídy zahŕňa metódy, ako sú lieky, fyzioterapia, tradičné lieky.

  Lieky zahŕňajú liečbu tabliet, mastí, krémov, zavedenie intramuskulárnych alebo intraartikulárnych injekcií. Ak dôjde k deformáciám, použijú sa rôzne korekčné metódy, napríklad Elizarovov prístroj. Ak je to potrebné, chirurgický zákrok.

  Nefarmakologické metódy ovplyvňujúce vývoj artritídy kolenného kĺbu: masáže, fyzioterapeutické procedúry, akopunktúra, akupunktúra, fyzioterapeutické cvičenia, procedúry kúpeľných komplexov.

  Tradičná medicína ponúka storočné recepty založené na daroch prírody a obvyklých látok v každodennom živote. Masti, obklady, odreniny, obklady, infúzie na vnútorné a vonkajšie použitie nemajú pozitívny účinok horší ako farmakologické látky. Samozrejme, ak ich užívate, rovnako ako všetky lieky, pod kontrolou a v správnych dávkach.

  Účinná liečba umožňuje použitie všetkých metód v kombinácii.

  diagnostika

  Diagnóza sa vykonáva po vyšetrení pacienta, štúdiu jeho anamnézy, laboratórnych testoch a vyšetrení inštrumentov.

  Diagnostika vyzerá takto:

  • klinická a biochemická analýza krvi;
  • rádiografiu
  • ultrazvuk
  • kĺbová termografia;
  • artrografia s kontrastným činidlom;
  • pneumoarthrography.

  Niekedy sa používajú invazívne techniky - artroskopia, punkcia a biopsia synoviálnej tekutiny. Na diferenciáciu s artrózou je predpísaná MRI..

  Zápal kolenného kĺbu je potrebné liečiť včas, až kým sa nevyskytnú komplikácie. Terapiu volí lekár individuálne na základe klinických prejavov a formy ochorenia.

  Hlavné terapeutické opatrenia na liečbu artritídy kolenného kĺbu:

  • eliminácia zápalového procesu;
  • zníženie bolesti;
  • zlepšenie metabolických procesov a normalizácia výživy tkanív;
  • obnovenie normálnej pohyblivosti kĺbov;
  • posilnenie imunity;
  • eliminácia predispozičných faktorov;
  • prevencia relapsu.

  Liečba artritídy kolena zahŕňa liekovú terapiu (pilulky, topické prípravky, injekcie), fyzioterapiu, fyzioterapiu, masáž a diétu..

  Lieky

  Lieky na artritídu:

  • Antibiotiká na odstránenie bakteriálnej infekcie. Účinný lincomycín.
  • Chondroprotektory na obnovu chrupavky. Toto je chondroitín.
  • NSA. Vhodný ibuprofén, naproxén, revmoxikam.
  • Analgetiká. Výrazný analgetický účinok poskytuje Olfen, Nimesulide.
  • Imunostimulanty. Toto je Decaris, Tactivin, Methyluracil.

  Lokálna liečba artritídy kolena spočíva v aplikácii liekov proti bolesti, napríklad Diclofenac, Finalgon, Diclac gel, ako aj použitia obkladov s Dimexidum..

  V závažných prípadoch ochorenia sú indikované intraartikulárne injekcie kortikosteroidov a kyseliny hyalurónovej. Na zmiernenie bolesti v akútnom štádiu sa používajú blokády novokainu..

  fyzioterapia

  Pri artritíde kolena sa používajú nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

  • UHF;
  • fonoforézou;
  • laserová terapia;
  • quartzing;
  • fonoforéza s hydrokortesónom;
  • bahenné aplikácie;
  • minerálne kúpele;
  • magnetoterapia.

  Chirurgické metódy

  S deformáciou kolenného kĺbu sa nezaobíde bez chirurgického zákroku. Existuje mnoho druhov operácií:

  • transplantácia chrupavky;
  • artroskopia;
  • artrodéza (imobilizácia kĺbov);
  • resekcia;
  • artrolýza (odstránenie fibróznych adhézií);
  • arthromy;
  • synovektómia (odstránenie synoviálnej membrány);
  • vypláchnutie dutiny kĺbu;
  • osteotómia (odstránenie časti kosti).

  Odstránené oblasti sa nahradia protézou..

  Ľudové lieky

  Tradičná medicína by sa mala používať iba na začiatku liečby. Počas exacerbácie môžete zhoršiť svoje zdravie.

  Ľudové lieky:

  • obklady z listov aloe;
  • tinktúra koreňov čučoriedky na orálne podávanie;
  • obklad na báze čiernej reďkovky a medu;
  • tinktúra podzemku sladkého drievka, kalamára, lopúcha, púpavy a kôry rakytníka;
  • odvar z kvetov bazy černíc;
  • Brezová šťava;
  • masť na základe farieb ďateliny a vazelíny.

  Ľudové lieky sa môžu používať až do úplného zotavenia.

  Do stravy by malo byť zahrnuté veľké množstvo čerstvej zeleniny a bylín. Užitočné mastné ryby a morské plody. Sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny a chondroitín..

  Obmedzte množstvo slaných a korenených potravín.

  počiatočné štádium

  V prvej fáze vývoja má choroba predartritickú formu.

  Hlavným znakom počiatočného vývoja je bolesť. Bolesť bolesti v prírode sa pri zaťažení zosilňuje, ale rýchlo prechádza v pokojnom stave. V dopoludňajších hodinách môže dôjsť k obmedzeniu pohybu. Na začiatku ochorenie spravidla zmizne bez viditeľných príznakov..

  Niektoré nepríjemnosti, mierne bolesti alebo opuchy sú vysvetlené únavou. Po odpočinku a znížení stresu sa nepohodlie naozaj stratí. Preto s takýmito sťažnosťami niekto zriedka príde k lekárovi a márne - prijaté opatrenia môžu efektívne ušetriť budúce problémy.

  Gonartritída 1. stupňa je detekovaná rôntgenovým žiarením. Na liečenie sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, masti na lokálne podanie a tradičná medicína.

  V počiatočnej fáze sú užitočné gymnastické cvičenia, najmä naťahovanie, posilňovanie svalov a spojivových tkanív.

  Klinický obraz neskorého typu choroby

  V neskorých štádiách artritídy sú postihnuté všetky kĺbové štruktúry. Mazacia tekutina je úplne stratená, postihnutý kĺb je naplnený zápalovými tekutinami, ktoré napínajú kapsulu kĺbov, čo spôsobuje silné opuchy kĺbov, bolesť a stuhnutosť. Môže byť potrebný silnejší liek proti bolesti. Niektorí pacienti majú predpísaný chirurgický zákrok. Príznaky a príznaky choroby:

  • úplná strata výkonu;
  • fúzia kĺbovej chrupavky;
  • ranná stuhnutosť neprestane poludnie a dlhšie;
  • závažná hypertermia v postihnutom kĺbe;
  • na röntgenovom snímaní vidíte oblasti rôznej hustoty;
  • objavujú sa cysty a erózia;
  • svaly sú atrofované;
  • bolesť je veľmi silná, objavuje sa počas spánku a odpočinku.

  Miera sedimentácie erytrocytov je vyššia ako 40 mm / h, zvyšuje sa CRP. Pri 4 stupňoch ochorení kĺbov má pacient nárok na zdravotné postihnutie. Liečba je zameraná na zmiernenie bolesti a prevenciu poškodenia iných kĺbov. Ak je možné prvé tri štádiá liečiť konzervatívnymi metódami, stupeň artritídy v čísle štyri sa charakterizuje ako ireverzibilná zmena kostí a chrupavky, ktorá si vyžaduje chirurgický zákrok. Pacienti s posledným štádiom artritídy sa podrobujú chirurgickému zákroku.

  Čítať tiež: Liečba periartritídy plecami a žľazami s ľudovými liekmi

  Rozsah kĺbových prejavov

  Na objasnenie prognózy reumatoidnej artritídy je dôležité nevynechať alarmujúce príznaky naznačujúce zápalový proces, ktorý ovplyvňuje kĺby..

  Závažnosť bolesti kĺbov môže byť veľmi rôznorodá:

  • bolesť konštantnej alebo periodickej povahy;

  • veľmi silný alebo boľavý syndróm bolesti;

  • ranná bolesť, večer, po fyzickej námahe.

  Takéto príznaky vyžadujú okamžitú návštevu reumatológa na vykonanie vyšetrenia. Klinické príznaky reumatoidnej artritídy sú pomerne dobre vizualizované na röntgenových snímkach, ktoré spolu s prejavmi umožnili klasifikáciu choroby do štyroch kategórií..

  Ako sa vysporiadať s touto chorobou?

  Je určite nemožné odpovedať na otázku, či je možné artritídu liečiť. Toto je ovplyvnené príčinami jeho výskytu a stupňom vývoja choroby a liečebnými metódami. Všetky metódy liečby je možné rozdeliť na klasické a netradičné. Klasické sa zase delia na fyzioterapeutické a liečivé. Pri akejkoľvek liečbe je potrebné, aby bola komplexná, systematická a dlhotrvajúca..

  Prvým krokom je zistiť príčinu choroby. Nerobte to sami, je lepšie uchýliť sa k pomoci skúseného odborníka.

  Na objasnenie dôvodov je pacient povinný odoslať na štúdium moču a krvi. Po komplexnom vyšetrení sa stanoví diagnóza. A až potom sa vyberie potrebné ošetrenie.

  Liečba artritídy kĺbov začína nesteroidnými protizápalovými liekmi. Môžu sa podávať intramuskulárne, intraartikulárne alebo intravenózne. Na zmiernenie svalových kŕčov sa používajú svalové relaxanciá. Ak je príčinou artritídy nervové ochorenie, je potrebná antidepresívna liečba..

  Keďže lieky, ktoré zmierňujú zápal kĺbov nepriaznivo ovplyvňujú činnosť gastrointestinálneho traktu, lekár by mal predpísať gastroprotektory.

  Chondroprotektory pomáhajú zlepšovať chrupavku. Okrem toho by terapia mala byť sprevádzaná použitím komplexu vitamínov, aminokyselín, stopových prvkov.

  Okrem liečby drogami by ste mali dodržiavať špeciálnu diétu, meniť zaťaženie postihnutého kĺbu bandážami, ortézami, ortopedickými vložkami.

  Možno vymenovanie kurzu fyzioterapeutických cvičení alebo manuálnej terapie.

  Hlavnú úlohu pri liečbe artritídy zohrávajú fyzioterapeutické postupy. Tento spôsob boja proti tomuto ochoreniu pomáha predchádzať stagnácii kĺbov, predchádzať degenerácii svalov a väzov. Význam takýchto manipulácií je účinok impulzu magnetického poľa na zapálený kĺb. Zároveň sa znižuje bolesť, zmierňuje sa zápal, zlepšuje sa krvný obeh.

  Je dôležité si uvedomiť, že liečbu nemôžete predpísať sami alebo svojim blízkym. Každá osoba je individuálna a príčiny choroby sa líšia. V tomto ohľade je terapia tiež prísne individuálna pre každú osobu. Navyše, veľa liekov má kontraindikácie, ktoré ľudia bez špeciálneho vzdelania nemusia vedieť..

  Je liečený 1 stupňom ľudovými liekmi

  Odborníci sú skeptickí k ľudovej metóde na liečbu artritídy, čo nie je neprimerané. Domáce lieky môžu eliminovať iba bolesť, ktorá sa vyskytuje v kolene, zmierňujú opuchy a začervenanie. Tieto výrobky však nie sú vhodné na obnovenie chrupavky kĺbu..

  Prečítajte si tiež: Liečba polyartritídy

  Prvým stupňom artritídy je obdobie, keď hlavným príznakom je bolesť, takže tradičné metódy môžu pacienti používať v kombinácii s liekmi predpísanými lekárom..

  Stlačiť kapustu

  Rozdrvte čerstvú kapustu a nechte ju prejsť odšťavovačom. Výsledná šťava sa aplikuje gázovou vložkou a pergamenom ako obklad po dobu 30 až 40 minút. Procedúra sa vykonáva denne po dobu 10-14 dní večer, môžete si nechať obväz na kolene až do rána. Šťavu neuchovávajte dlhšie ako 3 dni.

  odreniny

  Suchý koreň elekampanu (50 g) sa pridá do pohára s vodkou (125 ml). Trvajte na tom, aby bola nádoba chránená pred slnečným žiarením najmenej 20 dní pri izbovej teplote. Po naliehaní napnite tinktúru a každý večer ňou trieť oblasť kolena masážnymi pohybmi počas 10 minút.

  Cenné rady! Po rozomletí sa odporúča zabaliť nohu teplým šatkou alebo šatkou, aby sa efekt zosilnil.

  Ovsené mlieka

  Po varení ovsených vločiek (4-5 polievkových lyžičiek L.) Na 6-8 minút vyberte z tepla a ochladte na izbovú teplotu. Varenú ovsenú kašu dajte na vatový tampón a pripevnite ho na problémové miesto. Liečivo na artritídu nechajte na nohe až do rána. Vykonajte procedúru každý deň po dobu 2-3 týždňov. Ovesné vločky si zachovávajú vlastnosti počas dňa, takže vždy, keď potrebujete uvariť novú porciu.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Autor článku: Nadezhda NikolaevnaVýčnelok je patologický proces, ktorý sa pod vplyvom rôznych faktorov vyvíja v medzistavcových platničkách.Moderná medicína pripisuje túto patológiu symptómom osteochondrózy, proti ktorej sa v chrbtici vyskytujú degeneratívne-dystrofické procesy..
  Terapia prietrže medzistavcovej platničky iba pomocou ľudových receptov môže byť sotva účinná. Tieto metódy však dokonale doplnia všeobecný priebeh liečby predpísaný lekárom.
  Kýla bedrovej chrbtice je nebezpečná s rôznymi komplikáciami. Ak sa pacient nelieči, čelí zhoršeniu kvality života a obmedzenej mobilite. Syndróm bolesti sa začína neustále sprevádzať.