loader

Hlavná

Liečba

Čo je spondylartróza

Spondylartróza chrbtice je degeneratívne-dystrofické ochorenie, pri ktorom sú ovplyvnené štruktúry fazetového kĺbu chrbtice. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov starších ako štyridsať rokov a postihuje niekoľko stavcov súčasne. Ochorenie postihuje krčnú a bedrovú chrbticu. Krčná oblasť je najmobilnejšia, ale lumbosakrálna je najväčšou záťažou - všetky tieto faktory spôsobujú rozvoj artrózy, čo zasa prispieva k rozvoju spondylartrózy..

Spondylartróza má charakteristickú symptomatológiu - bolesť v chrbte vo vzpriamenej polohe, čo veľmi znepokojuje pacientov. Spravidla už nie je ľahké vyrovnať sa s touto chorobou, pretože patológia je dlhodobo asymptomatická..

Toto ochorenie sa zriedka vníma ako nezávislá patológia, zvyčajne majú pacienti osteochondrózu, spondylózu a spondylartrózu. Spondylóza a spondylartróza sú takmer rovnaké. Spondylóza je počiatočný proces spondylartrózy, pri ktorej sa opotrebujú anatomické prvky chrbtice a spondylartróza je ďalším štádiom patológie, v ktorej začínajú nezvratné zmeny..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja deformujúcej sa spondylartrózy sú degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanive chrupavky. Z tohto dôvodu sa štruktúra chrupavky sama mení, stáva sa menej elastickou a prakticky prestane plniť svoju funkciu. Chrupavkové tkanivo sa zdrsňuje a je skôr ako kosť. Po prechode do akútneho štádia môže byť patológia dosť agresívna, pretože spolu s kĺbmi faziet je ovplyvnené aj kostné tkanivo v ich blízkosti..

Hlavné príčiny spondylartrózy možno identifikovať takto:

 • poranenie chrbtice (obvykle traumatické subluxovanie fazetových kĺbov, stresové zlomeniny, preklz stavcov);
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • chronické degeneratívne procesy v chrbtici;
 • ploché nohy;
 • profesionálne športy spojené so zvýšeným stresom v chrbtici;
 • ploché nohy;
 • nestabilita stavcov (obvykle diagnostikovaná medzi 3 až 4 až 5 stavcami bedrovej oblasti);
 • nadváha.

Napriek tomu, že u starších pacientov sa predtým diagnostikovala spondylartróza a mladí ľudia prakticky nevedeli, o čo ide, teraz sa mladí ľudia oveľa častejšie stretávajú s chorobami miechy. Spondylartróza oblúkových kĺbov nie je výnimkou. Zvyčajne to nie je spojené s opotrebovaním stavcov, ale s:

 • vrodené anomálie v štruktúre stavcov, napríklad prítomnosť prechodných stavcov v lumbosakrálnej oblasti;
 • lumbarizácia - prítomnosť ďalšieho stavca (šiesteho) v bedrovej oblasti alebo fúzia s krížovou sieťou piateho bedrového stavca;
 • porušenie kĺbového tropismu - umiestnenie kĺbových prvkov v rôznych rovinách (považované za variant normy, ale stáva sa príčinou rozvoja spondylartrózy);
 • lineárne usporiadanie fazetových kĺbov.

príznaky

Príznaky choroby u pacientov závisia od toho, na ktorom oddelení sa patológia objavila. Typicky sa pacienti sťažujú na bolesť v chrbte, ktorá sa prejavuje najviac pri pohybe, ohýbaní alebo otáčaní. Bolestivosť v pokoji je znížená.

Povaha nepohodlných pocitov môže byť konštantná a boľavá, ale niekedy sú bolesti výrazné, akútnej povahy a sú rozptýlené so stretnutými bedrami. Ovplyvňuje vzhľad bolesti a počasia. Pacienti hlásia zvýšené príznaky vo vlhkom počasí s prudkou zmenou tepla.

Zvyčajne sú pocity zosilnené otočením hlavy alebo naklonením. Ak sedíte dlhú dobu v jednej polohe alebo prudko otočíte hlavu, bolesti sa zintenzívnia a vystrelí ich charakter, ale cítite aj silný pocit pálenia. Stuhnutý krk sa objavuje aj ráno, ale zvyčajne zmizne asi po pol hodine a pacienti tento nepohodlie pripisujú nepríjemnej polohe spánku..

S progresiou patológie a zvýšenými príznakmi osteochondrózy, ak pacient túto chorobu nelieči, príznaky sa zvyšujú. Prejavy bolesti sú také rozmanité, že zmiasť pacientov. Objaví sa a zmizne nepohodlie. Bolesť sa začína cítiť v ramene a hornej časti chrbta.

Objaví sa závraty, migrény, pocit ťažkosti v hlave a hmla vedomia. Parestézia a narušená citlivosť sú možné. Ak sú postihnuté prvé a druhé stavce krčnej chrbtice, môžete k symptómom pridať problémy s rovnováhou, slabé reflexy, neuritídu..

Príznaky spondylartrózy sa zvyčajne vyskytujú v cervikálnej a bedrovej oblasti..

Hrudná spondylitída je zriedkavá. Príznaky tu začínajú objavením sa mierneho nepohodlia, ktoré sa objavuje najskôr z času na čas, ale potom sa vyvinie do stáleho pocitu bolesti. Mobilita je obmedzená, ráno je mimoriadne ťažké sa dostať do formy a ostrým pohybom môžete počuť charakteristické chrumkavé zvuky. Hrudné svaly môžu čiastočne atrofovať.

Patológia v bedrovej oblasti dáva takmer najbolestivejšie pocity. Bolesť je lokalizovaná v zadku, šíri sa do spodnej časti chrbta a ovplyvňuje dokonca aj boky. V dopoludňajších hodinách - charakteristická tuhosť a dokonca aj chôdza je rozbitá a držanie tela sa skrýva. Známky spondylartrózy v bedrovej oblasti dávajú najrozmanitejšiu symptomatológiu. Bolesť možno rozdeliť na kompresnú a reflexnú bolesť.

Charakteristickým prejavom choroby je syndróm laterálnej stenózy v bedrovej oblasti. Dôvodom tejto odchýlky je podľa lekárov segmentová rotácia, ku ktorej dochádza pri chôdzi. To ďalej vyvoláva stenózu medzistavcového kanála a zvyšuje žilové plnenie. Tento syndróm je zvyčajne diagnostikovaný u pacientov starších ako 60 rokov..

Pacienti opisujú svoje pocity ako znecitlivenie končatín, silnú prepichovaciu bolesť v chrbtici, ako aj slabosť nôh, pocit bavlnenej chuti ako pri prechladnutí. Na jednej strane chrbta a na oboch stranách sú pocity. Jeho vzhľad je niekedy spojený výlučne s predĺženým pobytom na nohách. Ak pacient zaujme pohodlnú vodorovnú polohu, nepohodlie zmizne.

diagnostika

Diagnóza choroby je rozsiahla, pretože je dôležité rozlišovať patológiu od iných degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice..

V počiatočnej fáze lekár zhromažďuje sťažnosti pacientov. Pacienti naznačujú bolesť chrbta, hlavne pri pohybe, svalovú slabosť a ďalšie charakteristické príznaky. História ukazuje čas nástupu bolesti, s čím je spojená a ako choroba progreduje (obdobia recidívy a remisie, iba mierna bolesť chronickej povahy atď.).

Pri všeobecnom vyšetrení pacienta ošetrujúcim lekárom je stanovená pohyblivosť chrbtice na všetkých oddeleniach, skúma a cíti oddelenie, ktoré spôsobuje sťažnosť pacienta. Všetky údaje sa zaznamenávajú v anamnéze, po ktorej bude mať pacient sériu inštrumentálnych štúdií, a to:

 • rádiografia - obrázok umožňuje vidieť traumatické poškodenie chrbtice. Pre väčší obsah informácií sa vykonáva v dvoch projekciách;
 • magnetická rezonancia je najpresnejším spôsobom stanovenia prítomnosti patológie. Pomocou MR je možné vidieť poškodenie chrupavkových štruktúr, prítomnosť osteofytov, zmenu veľkosti faziet, svalové napätie, hruškovitý kĺb fazety, zmeny synoviálnych tkanív;
 • počítačová tomografia je citlivejšia ako röntgenová diagnostika, čo vám umožňuje vykonať diagnostiku už v počiatočnej fáze patologických zmien;
 • rádioizotopové skenovanie - umožňuje identifikovať zápalový proces;
 • ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev - umožňuje vyhodnotiť prísun krvi do ciev krčnej zóny a mozgovej panvy, ak existuje podozrenie na kompresiu.

Podľa indikácií sa denzitometria, myelografia vykonáva, ak je to potrebné, zobrazuje sa elektrokardiografia, echokardiografia a ďalšie opatrenia, ktoré pomôžu určiť diagnózu a určiť objem sprievodných lézií..

liečba

Výber metód na liečenie spondylartrózy chrbtice do značnej miery závisí od štádia patológie. V počiatočnej fáze vývoja ochorenia sa môžu použiť konzervatívne metódy a fyzioterapia. Terapia ľudovými liekmi nemá dostatočný účinok, preto je lepšie ju nepoužiť, aby sa terapia neodďaľovala. Liečba pokročilej spondylartrózy nie je úplná bez jedného z chirurgických spôsobov liečby.

konzervatívny

Liečba tohto ochorenia u mnohých pacientov v počiatočnom štádiu spočíva v zmiernení bolesti a korigovaní metabolizmu. Na silnú bolesť sa pacientom odporúčajú glukokortikosteroidy - liek Diprospan, ktorý pozostáva z betametazón dipropionátu a betametazónsulfátu sodného. Droga sa dokonale rozpúšťa vo vode a prináša rýchly účinok v prípade silnej bolesti a súčasne, hoci sa absorpcia začína rýchlo, dávkuje sa, čo zaisťuje trvanie pozitívnych zmien..

U niektorých pacientov sa dobrý účinok dosiahne iba liečbou Diprospanom s liekmi proti bolesti, napríklad lidokaínom. Droga Diprospan má pozitívny účinok, hlavne kvôli inhibícii produkcie prostaglandínov a interleukínov.

Injekcie Diprospan zmierňujú bolesť dobre a na začiatku môžu pomôcť.

Dobré pôsobenie sa dá dosiahnuť aj použitím lokálnej anestézie na pozadí stenózy. Táto metóda sa používa pomerne často, pretože umožňuje dosiahnuť vynikajúci účinok a oneskoruje alebo dokonca úplne ruší chirurgický zákrok.

Ak injekcia nie je z akéhokoľvek dôvodu možná, vyberie sa najúčinnejšie nesteroidné protizápalové liečivo. Liekom voľby sú látky blokujúce cyklooxygenázu-2.

Vynikajúci účinok sa dá dosiahnuť použitím arkoxie založenej na etorikoxibe. Stačí, keď pacienti užijú jednu tabletu denne, pretože terapeutický účinok trvá asi 22 hodín a najvyššia koncentrácia lieku, ktorá zmierňuje bolesť, sa objaví v krvi do jednej hodiny po užití lieku..

Okrem toho etorikoxib vyvoláva negatívny účinok na žalúdočnú sliznicu o polovicu menej, čo umožňuje jeho predpísanie širším skupinám pacientov. Priemerná doba liečby je od 10 do 14 dní. Je vhodné brať liek súčasne. Súčasne je predpísaná liečba chondroprotektormi, musia sa však užívať dlho.

Lekári berú na vedomie potrebu vykonať počas remisie špeciálnu gymnastiku zameranú na posilnenie chrbtových svalov, najmä bedrových a hrudných oblastí. Na tento účel sa používajú fyzioterapia (kinezioterapia, masáž, reflexológia) a fyzioterapeutické cvičenia. Aktívna fyzická aktivita pomôže nielen posilniť svalový korzet, ale tiež eliminuje zvyškovú bolesť.

Odporúča sa plávať, pretože tento druh aktivity znižuje zaťaženie chrbtice a posilňuje svalový korzet. Keď ovládate túto techniku, môžete pridávať nové cvičenia vo vode aj na súši. Po prvé, gymnastika sa vykonáva pod vedením lekára, a po chvíli si môžete robiť cvičenia sami.

prompt

Ak konzervatívna terapia nemá pozitívny účinok, má medicína rôzne chirurgické techniky. Spravidla sa používajú pri liečbe zanedbávaných

 • spondylarthrosis. Na liečbu def. spondylartróza, používajú sa metódy punkčnej terapie:
 • rádiofrekvenčná denervácia kĺbov - postup sa vykonáva vystavením elektródy s neizolovaným koncom a vysokofrekvenčným prúdom, ktorý zahrieva tkanivá a nakoniec zráža Lyushkov nerv a jeho vetvy. Expozičný čas na ukončenie nervov je jedna minúta, teplota je 90 stupňov. Pri vykonávaní postupu je možné ovplyvniť rôzne zóny a eliminovať multisegmentálny typ spinálnych lézií. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii;
 • chemická denervácia - technika je podobná tej predchádzajúcej, pacienti sú tiež prepichnutí a do miesta nervových zakončení sa vstrekne až 0,5 ml chemicky aktívnej látky, ktorá môže mať deštruktívny účinok na nervy. Aby sa zabezpečil trvalý účinok, je potrebné podať chemikáliu 3-4 krát alebo dovtedy, kým posledná punkcia nebude úplne bezbolestná. To znamená, že došlo k zničeniu.

Po liečbe vpichom sa pacient môže pohybovať o hodinu neskôr, ak neexistujú komplikácie. Počas týždňa sa odporúča ochranný režim: zdvíhanie záťaže, ostré zákruty a zákruty a spánok v nepohodlnej polohe sú zakázané. Pri prepichnutí krku alebo dolnej časti chrbta ho lekár môže pripevniť špeciálnym golierom. Obvykle sa punkcia vykonáva bez komplikácií, ale niekedy môžu pacienti po zákroku pozorovať negatívne reakcie, konkrétne:

 • infekcia, hnisanie rany;
 • Alergická reakcia;
 • trauma na nervy a krvné cievy miechy.

Okrem punkčnej terapie sa vykonávajú aj mikrochirurgické zákroky. Kožný rez v projekcii do miesta poškodenia je malý - iba 3 až 5 cm. Rez sa uskutočňuje vo vrstvách kože, podkožnom tkanive a aponeuróze, po ktorej sa odrezajú hlboko ležiace paravertebrálne svaly a odkryje sa intralaminárne okno..

Operácia je radikálna metóda liečby, intervencie sa vykonávajú iba pri absencii účinku konzervatívnej terapie.

Chirurgia sa vykonáva pod mikroskopom pre väčšiu presnosť. Počas procedúry sa oddelí žltý väz a nervové korene sa odklonia na stranu. Priebeh operácie ďalej závisí od videného obrázka, najčastejšie sú lekári uvedení na odstránenie herniového výčnelku. Po operácii je potrebné zostať v pokoji päť hodín, ale potom sa už môžete pohnúť a ak neexistujú žiadne komplikácie, pacient je prepustený na tretí deň. V budúcnosti je potrebné pozorovať neurológa.

Ďalším možným zásahom je interbody fusion. Počas operácie lekári poskytujú prístup na patologické miesto, eliminujú dekompresiu krvných ciev a nervových zakončení a potom tvoria lôžko pre budúce implantáty z porézneho titaničitého niklu. Vkladajú sa priamo do medzičlánku a potom sa rana zašíva..

Ochorenie tiež umožňuje zásahy stabilizujúce dekompresiu. Umožňujú vám dosiahnuť dva dôležité ciele naraz:

 • stabilizovať postihnutý segment chrbtice;
 • eliminovať kompresiu nervov a krvných ciev.

Eliminácia objemu miechového tkaniva je daná situáciou pacienta - je možné vykonať interlaminektómiu, fascektómiu a okrajovú resekciu procesov kĺbu. V každom prípade sa operácia vykonáva s maximálnym možným zachovaním tkanív. Termín hospitalizácie je o niečo viac ako jeden týždeň a po prepustení je potrebné sa zaregistrovať aj u neurológa.

Najdôležitejšie

Spondylartróza je lézia fazetových kĺbov chrbtice. Ochorenie je spojené s degeneratívnymi-dystrofickými procesmi vyskytujúcimi sa v chrupavke, v dôsledku čoho prestáva plniť svoju funkciu. Hlavným príznakom choroby je bolesť chrbta, ktorú pacienti obracajú na lekára.

V počiatočnom štádiu vývoja patológie je možné pomôcť s konzervatívnymi metódami liečby, ale v pokročilých prípadoch pacienti potrebujú chirurgický zákrok. Používa sa niekoľko chirurgických techník, z ktorých každá poskytuje pacientom so spondylartrózou povzbudzujúcu prognózu..

Deformujúca sa spondylartróza: diagnostika a liečba chrbtice

Bolesť chrbta pri chôdzi, ohýbaní alebo otáčaní tela často signalizuje vyvíjajúcu sa deformujúcu spondylartrózu. Patológia 1-2 závažnosti môže byť odstránená konzervatívnymi metódami. Ide o priebeh užívania liekov, fyzioterapeutických procedúr, klasických masáží, denných lekcií fyzickej terapie. Pri operácii deformujúcej spondylartrózy sa u pacientov prejavuje chirurgický zákrok - inštalácia špeciálnych implantátov.

Charakteristiky patológie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje efektívny a cenovo dostupný liek na ARTROZA.“ Prečítajte si viac.

Deformujúca sa spondylartróza sa nazýva artróza kĺbových kĺbov. Sú to neaktívne kĺby, ktoré však zohrávajú dôležitú úlohu pri správnom fungovaní chrbtice. Degeneratívne zmeny sa vyskytujú najskôr vo vrstve chrupavky. Je hustejšia, tenšia, stráca pevnosť a elasticitu.

V dôsledku neschopnosti chrupavky zmäkčiť nárazy, sa postupne poškodzujú synoviálne kapsuly, väzivá, svaly v blízkosti a mäkké tkanivá. Na stabilizáciu klenutých kĺbov počas pohybu sa deformujú kostné štruktúry. Rastú s tvorbou kostných hrotov - osteofytov. Po premiestnení tieto ostré výrastky poškodzujú mäkké tkanivá. Preto je priebeh deformácie spondylartrózy často komplikovaný zápalom.

prísnosť

Deformujúca sa spondylartróza sa klasifikuje podľa závažnosti poškodenia kĺbových kĺbov. Stupeň choroby sa vždy stáva jedným z hlavných kritérií pri určovaní taktiky liečby.

1 stupeň

Ochorenie sa začína vyvíjať asymptomaticky. Niekedy sú slabé nepríjemné pocity pri dlhodobom pobyte v jednej polohe tela. Vyvolávajú ich tiež zvýšená fyzická námaha, napríklad vzpieranie alebo športový tréning. Vo väčšine prípadov pacienti vysvetľujú výskyt týchto pocitov únavou svalov a neponáhľajú sa poradiť s lekárom.

Spondylartróza 1. stupňa je často diagnostikovaná náhodne počas lekárskeho vyšetrenia. To vám umožní rýchlo začať liečbu, aby sa zabránilo vzniku nezvratných komplikácií..

2 stupne

Ignorovanie prvých príznakov spondylartrózy spôsobuje ďalšie zničenie kĺbových kĺbov. V chrbte sú bolesti. Aj keď sú nestabilné, nudné, boľavé, represívne, jasne lokalizované. Bolestivosť sa často objavuje ráno, sprevádzaná stuhnutosťou pohybov. Ak sa dotknete zdroja bolesti, cítite opuch kože v dôsledku vytvárania zápalového opuchu.

Pri patológii 2 závažnosti je vrstva chrupavky už vážne poškodená. Preto akýkoľvek ostrý, nepríjemný pohyb (náklon, zatáčanie) môže vyvolať ostrú, prenikavú bolesť - „bolesti chrbta“..

3 stupňa

Pri spondylartróze sú 3 stupne bolesti trvalé. Pri pohybe sú ostré, pokojné v pokoji. Príčinou bolesti je nielen poškodenie kĺbov, ale aj vznik svalových kŕčov, zápalový edém, ktorý tlačí na citlivé nervové zakončenie. Trhliny kĺbov sa postupne tavia, čo vedie k ankylóze - úplnej alebo čiastočnej imobilizácii. Neustále zvyšujúca sa tuhosť vážne zhoršuje nielen fyzický, ale aj psychoemotačný stav pacienta..

Príčiny a rizikové faktory pre deformáciu spondylartrózy

Bežnou príčinou rozvoja choroby je prirodzené starnutie ľudského tela. Po 45 - 50 rokoch sa regeneračné procesy spomaľujú. Poškodené tkanivá jednoducho nemajú čas sa zotaviť. Situáciu zhoršuje pokles výroby kolagénu - stavebného materiálu väzov, šliach a chrupaviek. Takéto patológie môžu tiež vyvolať spondylartrózu:

 • vrodené anomálie - prítomnosť prechodných sakroiliakálnych stavcov, asymetria párových fazetových kĺbov, nesprávne tvarované stavcové oblúky;
 • úrazy - kompresné zlomeniny stavcov, subluxácia oblúkových kĺbov;
 • nestabilita stavcov po operácii;
 • cervikálnej, hrudnej a lumbosakrálnej osteochondrózy;
 • kypóza, lordóza, skolióza.

Príčiny vývoja choroby zahŕňajú nadmerné zaťaženie kĺbov, sedavý spôsob života, fajčenie, zneužívanie alkoholu, časté podchladenie, poruchy obehovej sústavy v špecifickej oblasti chrbta..

Druhy a príznaky choroby

Spondylartróza sa líši nielen v závažnosti, ale aj v umiestnení postihnutých kĺbov. Lokalizácia poškodenia ovplyvňuje závažnosť bolesti, opuchu, stuhnutosti a dokonca aj mieru progresie patológie. Pre všetky typy deformujúcej sa spondylartrózy je však charakteristický veľmi špecifický príznak - často vznikajúca túžba ľahnúť si. Vysvetľuje sa to oslabením bolesti v polohe na chrbte..

krčnej

S progresiou krčnej spondylartrózy sa postupne objavujú špecifické príznaky osteochondrózy. Klinické prejavy sú jasné, rôznorodé. Bolesť v krku sa niekedy zosilňuje a rozširuje sa na plecia, predlaktia, hornú časť chrbta. Priebeh spondylartrózy je sprevádzaný závratmi, bolesťami hlavy, podobnými migrénám, poruchami zraku a sluchu. Často sa vyskytujú parestézie (pocity mravčenia, plazivé plazenie sa), jednotlivé časti tela sú znecitlivené, citlivosť klesá. Poškodenie 1 až 2 stavcov vedie k nerovnováhe, krčnej a ramennej neuritíde.

bedrový

Bedrová spondylartróza sa prejavuje opakujúcimi sa bolesťami v dolnej časti chrbta. Pri dlhom pobyte v jednej polohe, najmä v polohe na sedenie, je v dolnej časti chrbta silná tuhosť. Tuhosť sa vyskytuje na začiatku pohybov a potom človek postupne „tempo“. Ľahké zahrievanie pomáha znižovať intenzitu bolesti, ale úplne nezmiznú. Ostrý náklon alebo rotácia tela často vedie k „krížu“. Bolesť v dolnej časti chrbta už nie je zreteľne lokalizovaná, ale vyžaruje (šíri sa) do bokov, zadku.

Hrudná spondylartróza

Dokonca aj zanedbané ARTROZ je možné liečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Druhé meno pre túto chorobu je dorsartróza. Zisťuje sa pomerne zriedka, pretože hrudné stavce nezaznamenávajú zvýšené zaťaženie počas pohybu a sú spoľahlivo chránené kostrovou kostrou. Príznaky dorsartrózy sú mierne. Bolesť v oblasti hrudníka sa vyskytuje po športe, prudkej zmene počasia, podchladení. Pri ohýbaní je zreteľne počuť kŕč, keď sú povrchy kostí posunuté. Ihneď po prebudení sa človek cíti dosť silná stuhnutosť, ktorá po 10 minútach zahrievania zmizne..

Polysegmentálna spondylartróza

Každý segment chrbtice pozostáva z dvoch stavcov, medzistavcových platničiek a väzov. Polysegmentálna spondylartróza ovplyvňuje klenuté kĺby viacerých segmentov naraz. Okrem toho sa choroba nemusí nevyhnutne lokalizovať v žiadnej časti chrbtice, napríklad v bedrovej oblasti. Kíby sa súčasne ničia v krčnej aj hrudnej časti. Z tohto dôvodu sa vyskytujú početné a rôznorodé príznaky. Bolestivosť, tuhosť pohybov je cítiť po celom chrbte, sprevádzané kliknutiami, praskaním počas ohybov a zákrut.

Zásady diagnostiky choroby

Na základe sťažností pacientov, anamnézy, externého vyšetrenia je takmer nemožné stanoviť diagnózu. Osteochondróza, ankylozujúca spondylitída, medziobratlová hernia sa môžu maskovať pod príznakmi deformujúcej sa spondylartrózy. Nevyhnutne vykonávané inštrumentálne štúdie:

 • rádiografia na detekciu deformovaných štruktúr kostí vytvorila osteofyty;
 • MRI, CT na vyhodnotenie stavu kostí, chrupavky, mäkkých tkanív vrátane krvných ciev a nervových kmeňov;
 • rádioizotopové skenovanie chrbtice na identifikáciu zápalového procesu;
 • Angiografia MSCT s kontrastom na hodnotenie cievneho lôžka;
 • MRI ciev na štúdium tepien, žíl a lymfatických ciev;
 • duplexné skenovanie tepien hlavy a krku na cievy, ktoré sa podieľajú na zásobovaní mozgu krvou.

Spondylartróza môže byť v niektorých prípadoch zistená pomocou diagnostických blokád - na skutočnosti, že po podaní novokainu a glukokortikosteroidov zmizne bolesť..

Liečebné metódy

Liečba tohto ochorenia je zameraná na odstránenie všetkých symptómov a na zabránenie poškodenia zdravých kĺbov. Ak sa pacient počas exacerbácie poradil s lekárom, odporúča sa obmedziť pohybovú aktivitu. Aby sa znížilo zaťaženie hrudných, krčných a bedrových oblastí s použitím ortopedických pomôcok - Shants golierov, sú zobrazené elastické obväzy s výstužnými rebrami..

Liečba drogami

Pretrvávajúca bolesť je eliminovaná blokádami liekov. Zmesi anestetík (Lidokain, Novokain) a glukokortikosteroidov (Diprospan, Triamcinolone) sa injikuje do oblasti poškodených kĺbov pod rádiografickou kontrolou..

Na zmiernenie bolesti sa tieto lieky používajú aj:

 • nesteroidné protizápalové lieky vo forme injekcií, tabliet, mastí - Voltaren, Ortofen, Ksefokam, Indometacín, Ketorolac, Nimesulid;
 • svalové relaxanciá v tabletách a injekciách - Midokalm, Sirdalud, Baklosan, Tolperizon.

Pacientom s miernou bolesťou sa odporúča používať masti s otepľovacím účinkom - Capsicam, Finalgon, Apizartron, Nayatoks. Sú predpísané systémové chondroprotektory (Teraflex, Arthra, Structum), čiastočne obnovujúce chrupavku.

Chirurgický zákrok

Ak sú konzervatívne metódy liečby neúčinné, pacientovi je ukázaný chirurgický zákrok. Medzi spinálne procesy sa inštalujú špeciálne implantáty - dištančné prvky, distraktory. Vykladajú klenuté kĺby, zvyšujú napätie väzov a vláknitého prstenca. To vedie k trvalému rozširovaniu miechového kanála a medzistavcových priehlavkov..

Fyzioterapeutické postupy

Pri silnej bolesti je okrem liekov predpísaných niekoľko elektroforéznych alebo ultrafonoforetických postupov s glukokortikosteroidmi. Galvanizácia iónov pomocou anestetík, modulované prúdy pomáhajú zlepšovať pohodu pacienta v akútnom alebo subakútnom období spondylartrózy. Pri remisii sa používajú nasledujúce postupy fyzioterapie:

Používajú sa aplikácie s ozokeritom a parafínom, akupunktúrou, hirudoterapiou (ošetrenie pijavice lekárskou slinami)..

masáž

Pomocou masážnych pohybov je možné zlepšiť krvný obeh v kĺboch, urýchliť regeneráciu poškodených tkanív. Hnetenie, trenie, vibrácie pomáhajú posilňovať svaly celého chrbta, eliminujú tuhosť a stuhnutosť. Liečba deformujúcej spondylartrózy sa začína klasickou masážou. Po 5-10 sedeniach je potrebná krátka prestávka na prispôsobenie svalov stresu. V budúcnosti sa na zabránenie recidívy používa vákuová, akupresúrna, segmentová masáž.

fyzioterapia

Užívanie liekov len pomáha odstraňovať príznaky a denné cvičenia fyzickej terapie môžu zabrániť bolestivým relapsom. Lekár vyvinie súbor cvičení individuálne pre pacienta. Zohľadňuje lokalizáciu spondylartrózy, celkový zdravotný stav pacienta. Pravidelný tréning pomáha posilňovať chrbtové svaly, zlepšuje prísun živín do chrupavky, kostí a väzov..

Ľudové lieky a recepty

Po hlavnom ošetrení vo fáze stabilnej remisie sa používajú aj ľudové liečivá. Sú určené na odstránenie miernej bolesti pri ťahaní, ku ktorej dochádza po fyzickej námahe..

Ľudové lieky na spondylartrózuTechnológia varenia
CompressNa miesto bolesti naneste čerstvý list lopúcha, mastnotu s hojne hustým medom
Bylinkový čajDo termosky nalejte čajovú lyžičku ľubovníka bodkovaného, ​​brezy brezy, citrónovú mätu, nalejte 3 šálky vriacej vody. Po hodine vychladnite, namáhajte, vypite 100 3x po jedle
masťRozdrvte v trecej miske na lyžici lanolínu a terpentínu, po malých dávkach pridajte 150 g vazelíny, premiešajte

Možné komplikácie

Ak sa nelieči v neskorších štádiách choroby, často nastanú nezvratné komplikácie. Mobilita chrbtice je výrazne obmedzená, citlivosť určitých častí tela klesá, reflexy vypadávajú. Často dochádza ku kompresii stavcových tepien, ktoré dodávajú krv do mozgu. To vedie k slabosti končatín, nerovnováhe, tachykardii, arteriálnej hypertenzii.

Preventívne opatrenia

Najlepšie preventívne opatrenia sú denné kurzy fyzickej terapie a úplné lekárske vyšetrenie každých 6 - 12 mesiacov. Vertebroológovia, ortopedi odporúčajú, ak je to potrebné, schudnúť, prestať fajčiť a zneužívať alkohol.

predpoveď

Pri liečbe deformujúcej spondylartrózy 1 - 2 stupne je prognóza priaznivá. Pre patológiu 3. stupňa je charakteristická ireverzibilná deštrukcia kĺbov. Preto chirurgický zákrok často umožňuje chrbtici znovu získať mobilitu..

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a artrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že skutočne účinný liek na ARTROZA existuje! Prečítajte si viac >>>

Deformujúca sa spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice

Spondylartróza lumbosakrálnej oblasti je degeneratívne degeneratívne ochorenie, ktoré ovplyvňuje medzistavcové kĺby. Postupne strácajú svoju mobilitu, sú postihnutí ankylózou, čo vedie k zdravotnému postihnutiu. Je dosť ťažké včas rozpoznať spondylartrózu lumbosakrálnej chrbtice, pretože klinický obraz patológie pripomína osteochondrózu. Ide o bolesť bedrovej oblasti a krížovej kosti, stuhnutosť pohybov, napätie svalového rámu chrbta, zhoršené držanie tela a výkon..

Viac informácií o príznakoch a liečbe spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice nájdete v článku tu. Zohľadňujú sa aj hlavné príčiny patologických zmien..

Aby ste pochopili, čo je deformujúca spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice, musíte sa stručne oboznámiť s anatómiou chrbtice:

 • pozostáva z jednotlivých stavcov;
 • sú vzájomne prepojené pomocou fazetových a klenutých kĺbov;
 • v hrudnej oblasti sú prítomné aj rebrovcové kĺby, pomocou ktorých sú pevné bočné oblúky;
 • medzi telami stavcov sú chrupavkové medzistavcové platničky (pozostávajú z vláknitého prstenca a buničitého jadra);
 • disky poskytujú stabilitu polohy kostných hláv v kĺbových kapsulách, so znížením výšky medzistavcových platničiek v štádiu vyčnievania s rozvojom osteochondrózy je narušená poloha hláv kostí a kĺbová kapsula sa začína deformovať);
 • stabilita chrbtice je zabezpečená dlhými pozdĺžnymi a krátkymi medzistavcovými väzmi;
 • výživa chrupavkových a väzivových tkanív je zabezpečená difúznou výmenou medzi svalmi a hyalínovými vláknami.

Každý kĺb má svoju vlastnú kĺbovú kapsulu hustej chrupavky. Vo vnútri je synoviálna tekutina, ktorá umožňuje amortizáciu a ľahké kĺzanie kostí počas akéhokoľvek pohybu. Hlavy kostí sú pokryté chrupavkou. Keď vykonáva pohyby, absorbuje a uvoľňuje synoviálnu tekutinu.

Deformujúca sa spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice sa začína vyvíjať v čase, keď z nejakého dôvodu synoviálna tekutina stráca svoje vlastnosti. Druhým patogénnym faktorom je zmena polohy kostí so znížením výšky medzistavcových platničiek, retrolistézou alebo vertebrálnymi protilátkami..

Toto ochorenie môže byť tiež vyvolané traumou, zápalom, kompresiou z stavovcov atď. O prípadných príčinách deformácie spondylartrózy sa budeme podrobnejšie zaoberať neskôr v článku. Medzitým nezabudnite, že keď sa v chrbtovej kolóne objavia prvé príznaky úzkosti, musíte čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Iba skúsený stavovec bude schopný urobiť správnu diagnózu a predpísať vhodné ošetrenie, ktoré zastaví patologické zničenie a obnoví flexibilitu chrbtovej tabuľky..

Príčiny spondylarthrosis lumbosacral

Možné príčiny rozvoja spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice sú nasledujúce:

 1. nadmerná telesná hmotnosť, čo vedie k tomu, že dochádza k deformácii medzistavcových platničiek a kĺbov;
 2. udržiavanie sedavého sedavého životného štýlu, čo vedie k narušeniu difúznej výživy chrupavky miechy v dôsledku toho, že svalové tkanivo nie je v kontrakte a neuvoľňuje tekutinu obohatenú o kyslík a živiny (minerály a vitamíny, bielkoviny, kolagén atď.);
 3. zápalové procesy infekčnej a aseptickej povahy (tuberkulóza, detská obrna, aseptická nekróza kostného tkaniva);
 4. rôzne nádory, ktoré vyvolávajú premiestnenie stavcov a medzistavcových platničiek;
 5. zakrivenie chrbtice a zhoršené držanie tela (skolióza, kyfóza, lordóza, okrúhly alebo sklonený chrbát atď.);
 6. poranenia chrbtového tkaniva (výrony a trhliny svalov, väzov a šliach, dislokácia a subluxácia stavovcov, trhliny spinálnych procesov a kompresné zlomeniny stavcov);
 7. osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice a jej komplikácie (protrúzia, extrúzia a medziobratlová hernia);
 8. nestabilita polohy stavcov;
 9. endokrinné patológie, ktoré vyvolávajú porušenie mikrocirkulácie v paravertebrálnych svaloch.

Existujú ďalšie pravdepodobné príčiny rozvoja degeneratívnej choroby. Môže to byť napríklad staroba, ťažká fyzická práca, pád z výšky, dopravná nehoda, vrodená dysplázia chrupavky, osteomalacia a osteoporóza atď..

Známky a príznaky spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice

Prvé príznaky spondylartrózy bedrovej sakrálnej chrbtice pripomínajú klinický obraz osteochondrózy. Je to bolesť, stuhnutosť pohybov a zhoršenie celkového zdravotného stavu, zhoršená výkonnosť. Po krátkom odpočinku všetky príznaky lumbosakrálnej spondylartrózy zmiznú. Je to však iba v prvej fáze.

S deformáciou kostného tkaniva a deštrukciou chrupavkovej membrány sa symptómy spondylartrózy lumbosakrálneho javu objavujú akútnejšie a po odpočinku nezmiznú, pretože začína zápalový proces. Mnoho miestnych terapeutov nemá podozrenie, že ide o spondylartrózu lumbosakrálneho, znaky naznačujú osteochondrózu alebo výčnelok. Preto je predpísaná štandardná symptomatická liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi. Zápal a bolesť sa celkom úspešne zastavia. Pacient je prepustený do práce. Kĺbov stavcov sa naďalej zrúti.

V tretej etape patologického procesu sú príznaky spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice nasledujúce:

 • netolerovateľná pálivá bolesť v lézii, ktorá je prítomná takmer neustále a ktorá sa pri pokusoch o akýkoľvek pohyb znásobuje;
 • drvenie, vŕzganie a kliknutie do chrbtice počas ohýbania a krútenia tela;
 • neschopnosť nakloniť sa dopredu a dosiahnuť prstami povrch podlahy;
 • akútna bolesť šíriaca sa do svalov svalu, femuru a lýtka.

Ak týmto charakteristickým klinickým príznakom nevenujete pozornosť, začína sa rozvíjať ankylóza medzistavcových kĺbov. Toto ochorenie vedie k tomu, že intraartikulárne kapsuly usadia fibroín a začína proces zjazvenia. Kĺbová kapsula je zdeformovaná, kĺb úplne stráca svoju pohyblivosť.

Stupne spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice

V závislosti od stupňa spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice sa môžu príznaky objaviť viac-menej zreteľne. Mierna spondylartróza lumbosakrálnej oblasti sa prejavuje vo forme periodicky sa vyskytujúcich bolestí, sprevádzaných pocitom stuhnutosti pohybov. Pri spondylartróze v lumbosakrálnej oblasti 1. stupňa všetky klinické príznaky úplne vymiznú bez lekárskeho ošetrenia po niekoľkých hodinách odpočinku. Napríklad, ak bola podaná vážna fyzická aktivita večer a choroba chrbta, po rannom nočnom spánku došlo k úplnej úľave od syndrómu bolesti..

Miernu spondylartrózu lumbosakrálnej chrbtice je možné liečiť pomocou metód manuálnej terapie a terapeutických cvičení. V krátkom časovom úseku s počiatočnou spondylartrózou lumbosakrálnej chrbtice je možné dosiahnuť úplnú obnovu chrupavkového tkaniva a zabrániť budúcej imobilite chrbtice..

Najťažšou časťou je včasná diagnostika. Pre skúseného lekára je veľmi ťažké identifikovať počiatočnú spondylartrózu lumbosakrálnej chrbtice. Na röntgenovom obraze v tomto štádiu stále nie sú výrazné degeneratívne dystrofické zmeny. Preto by ste sa kvôli diagnostike mali obrátiť na stavovca. Tento špecialista bude schopný už v ranom štádiu urobiť presnú diagnózu a predpísať účinnú liečbu..

Ťažkú spondylartrózu lumbosakrálnej rôntgenovej diagnostiky je celkom ľahké diagnostikovať. V kapsule kĺbu môžete vidieť zúženie kĺbových priestorov a posun kostí hlavy. Lumbosakrálna spondylartróza druhého stupňa sa môže liečiť metódami manuálnej terapie. S rozvojom tretieho stupňa je liečba možná iba chirurgicky.

Ktorý lekár lieči spondylartrózu lumbosakrálnej chrbtice

Mnoho pacientov sa pýta, ktorý lekár lieči spondylartrózu lumbosakrálnej chrbtice a na ktorú kliniku je najlepšie sa obrátiť kvôli bezpečnej a účinnej liečbe..

Na mestskej klinike musíte kontaktovať miestneho terapeuta. Podľa potreby vymenuje konzultáciu s neurológom alebo ortopédom. Ak potrebujete zdravotnú dovolenku počas liečby, dohodnite si stretnutie s miestnym terapeutom.

Celá liečba by sa mala vykonať na klinike manuálnej terapie. Vertebroológ lieči spondylartrózu chrbtice. Účinný priebeh liečby môže byť vyvinutý aj neurológom alebo osteopatom. Na mestskej klinike lekár predpíše iba symptomatickú liečbu, ktorá zmierni bolesť, ale urýchli proces deštrukcie medzistavcových kĺbov..

Pred liečbou lumbosakrálnej spondylartrózy

Pred liečením spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice je veľmi dôležité vykonať dôkladnú diferenciálnu diagnostiku. Tuberkulóza, nádory, spinálna stenóza, ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes, osteochondróza a jej komplikácie sú vylúčené..

Pred liečením spondylartrózy lumbosakrálneho telieska sa v dynamike priradí rádiografický obraz na rôznych pozíciách. Lekár potrebuje bočnú a priamu projekciu, aby vylúčil zničenie fazetových aj klenutých kĺbov. Ak je ťažké stanoviť presnú diagnózu, je predpísané vyšetrenie MRI alebo CT..

Ďalej uvažujeme o tom, ako liečiť spondylartrózu lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku v skorých štádiách.

Liečba spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice

Liečba spondylartrózy lumbosakralu je nevyhnutná, keď sa objavia prvé príznaky - v tomto prípade existuje šanca na úplné obnovenie mobility chrbtice. V úradnom lekárstve sa na liečbu spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice používajú výlučne symptomatické látky. Sú to nesteroidné protizápalové lieky a svalové relaxanciá - zastavujú bolesť a nadmerné napätie v svalovom chrbte. Chondroprotektory sú tiež predpísané. Ale bez dodatočného vplyvu osteopatie a terapeutických cvičení prakticky nevstúpia do centra pozornosti patologických zmien a nedávajú pozitívny účinok. Predpísané sú tiež vazodilatátory a vitamíny. Lekár vám môže predpísať masáž, fyzioterapiu a fyzioterapiu. Objem stanovený lekárskymi a ekonomickými normami na poskytovanie ambulantnej starostlivosti obyvateľstvu však nestačí na obnovenie medzistavcových kĺbov..

Z tohto dôvodu sa odporúča liečiť spondylartrózu lumbosakrálnej chrbtice na špecializovanej klinike ručnej terapie. Mala by existovať možnosť trakčnej trakcie chrbtice. Vďaka tejto manipulácii sa obnoví normálna poloha hláv kostí v medzistavcových kĺboch. Personál kliniky by mal byť tiež vertebroológ a ortopéd. Títo dvaja špecialisti budú schopní vyvinúť efektívny a bezpečný priebeh regenerácie miechy na spondylartrózu..

Využívajú sa masáže a osteopatia, terapeutické cvičenia a kinezioterapia, akupunktúra, fyzioterapia a omnoho viac. Priebeh liečby by sa mal vždy rozvíjať individuálne, berúc do úvahy charakteristiky zdravia pacienta.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Spondylartróza chrbtice - čo to je, príznaky a liečba

Tento proces sa často rozširuje na stavce, väzivo-väzivové prvky, medzistavcové chrupavky a paravertebrálne svaly. Vo veľkej väčšine prípadov sa diagnostikuje toto ochorenie u starších ľudí.

príčiny

Každé stavce má štyri kĺbové procesy, pomocou ktorých sa spája s hornými a dolnými stavcami a vytvára fazetové kĺby. Poskytujú pohyby v rôznych smeroch, vylučujú vzájomné posúvanie stavcov.

Spondylartróza chrbtice je polyetiologické ochorenie. Typické príčiny spondylartrózy sú nasledujúce:

 • vek nad 50 rokov;
 • poranenia chrbtice, najmä zlomeniny stavcov, subluxácia a dislokácia medzistavcových kĺbov;
 • fyzické preťaženie statickej alebo dynamickej povahy.

Dysplastická spondylartróza sa môže vyvinúť v dôsledku anomálií v štruktúre muskuloskeletálneho systému. Táto patológia sa zistí už v detstve. Najbežnejšie príčiny sú tieto malformácie: ďalšie stavce v lumbosakrálnej oblasti, asymetrické fazetové kĺby, štrukturálne poruchy stavcov a ich procesy.

Skolióza vyvoláva začiatok procesu zo strany, ktorá prechádza preťažením v dôsledku zakrivenia chrbtice. Pravostranná spondylartróza sa teda vyvíja s vydutím skoliotického oblúka napravo.

Vyvolávajúce faktory vzniku choroby:

 • endokrinná patológia (obezita, patológia štítnej žľazy a nadobličiek);
 • osteoporóza;
 • pravidelný nútený pobyt v určitej polohe pri vykonávaní monotónnych pohybov;
 • prítomnosť stavcových deformít, osteochondróza;
 • dysplázia bedra;
 • ploché nohy, kliešte;
 • nízka fyzická aktivita, ktorá vedie k svalovej slabosti;
 • novotvary chrbtice.

príznaky

Počiatočné príznaky spondylartrózy sú tieto prejavy:

 1. Bolesť v oblasti chrbta bolavého charakteru, zhoršená pohybom a postupne prechádzajúca počas odpočinku. Charakteristickým znakom je lokalizácia v oblasti postihnutej chrbtice.
 2. Ranná stuhnutosť v chrbtici, ktorá po zahriatí postupne prechádza.

Po vyšetrení pacienta sa takéto počiatočné prejavy spondylartrózy zaznamenajú ako mierny pokles objemu aktívnych a pasívnych pohybov v postihnutej oblasti, mierna bolestivosť pri pohmate, lokálne napätie paravertebrálnych svalov..

Príznakmi spondylartrózy s progresiou procesu sú znížená citlivosť, nepohodlie v postihnutej oblasti, znížená sila a tón paravertebrálnych svalov. Znaky spondylartrózy v pokročilom štádiu sú výraznejšie. Je to kvôli zapojeniu nervových koreňov do procesu..

V tomto prípade je bolesť intenzívna a vyžaruje do blízkych oblastí. Takže so spondylartróznou léziou klenutých kĺbov krčnej chrbtice sa pacient sťažuje na bolesť nielen na krku, ale aj na pleciach a lopatkách. Závraty, silné bolesti hlavy v zadnej časti hlavy na pozadí syndrómu stavcových tepien môžu narušiť.

Pri bedrových léziách bolesť vyžaruje do zadku, stehien. Spondylartróza polysegmentálneho typu sa vyznačuje difúznou bolesťou chrbta, ktorá narúša kvalitu spánku, znižuje výkon a emočné pozadie..

Exacerbácia spondylartrózy môže byť spôsobená rôznymi faktormi:

 • fyzická únava;
 • podchladenie;
 • padajúce na chrbát;
 • stres.

Zhoršenie procesu často vyvoláva zvýšenú teplotu v postihnutej oblasti, ktorá je často sprevádzaná opuchom a sčervenaním kože..

Stupne patológie

Fázy choroby sú určené mierou poškodenia kĺbov faziet a štruktúr, ktoré ich obklopujú.

Spondylartróza 1. stupňa sa vyznačuje bolestivou rannou bolesťou, ktorá po zahriatí a ľahkej vlastnej masáži rýchlo prechádza. Rozsah pohybu chrbtice je takmer normálny. Počiatočná spondylartróza na röntgenových snímkach sa objavuje minimálne.

Spondylartróza 2. stupňa sa vyznačuje zvýšenou bolesťou, pretrvávajúcim obmedzením pohybu v postihnutej časti stavcov. V štádiu miernej spondylartrózy sa na röntgenovom snímke objavia kostné výrastky stavcov a mierne zúženie kĺbových priestorov. Polysegmentálna spondylartróza 2. stupňa je charakterizovaná podobnými prejavmi na niekoľkých úrovniach a spoločnou spondylózou na obrázkoch..

Konštantne vyjadrená bolesť je prejavom spondylartrózy 3. stupňa. Na röntgenovom lúče sú medzikĺbové trhliny ostro zúžené až do úplného prerastania, čo vysvetľuje nedostatok pohybu v postihnutej časti chrbtice..

Ktorý lekár lieči spondylartrózu?

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli spondylartróze? Ak sa vyskytne bolesť v ktorejkoľvek časti chrbtice, musíte kontaktovať miestneho terapeuta. Po rozhovore s pacientom, objasnení okolností ochorenia, sa uvedú pokyny na laboratórne a inštrumentálne vyšetrenia.
Po prijatí výsledkov a vykonaní predbežnej diagnózy lekár určí, na koho lekára sa má pacient obrátiť. Môže ísť o týchto odborníkov: ortopéd, traumatológ, vertebrálny neurológ.

diagnostika

Diagnóza spondylartrózy sa vykonáva iba na základe komplexného vyšetrenia pacienta vrátane nasledujúcich postupov:

Spondylartróza oblúkov krčnej chrbtice môže viesť k potrebe duplexného skenovania tepien krku a hlavy..

Liečebné metódy

Ako liečiť spondylartrózu chrbtice? Terapeutické taktiky zahŕňajú konzervatívne a chirurgické metódy, ktorých výber závisí od zanedbania choroby.

Konzervatívna liečba spondylartrózy v akútnom štádiu zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky - Diclofenac, Movalis;
 • svalové relaxanciá - Midokalm.

Fyzioterapeutická liečba spondylartrózy chrbtice sa vykonáva nasledujúcimi metódami:

 • elektroforéza a fonoforéza s roztokmi anestetík, hormónov;
 • diadynamické prúdy;
 • Terapia UHF.

Pri spondylartróze na chrbte sú účinné paravertebrálne blokády so zavedením anestetík a hormonálnych liekov do lézie. Sú zvlášť indikované, ak sa počas spondylartrózy zvýši miestna teplota..

Ako liečiť spondylartrózu pri remisii? Používané lieky sú chondroprotektory (chondrolon), vitamíny (milgamma). Rozsah fyzioterapeutických procedúr sa rozširuje. Účinne bahenná terapia, elektrická stimulácia, magnetoterapia, masáž. Dôležitú úlohu hrá fyzioterapia s individuálnym výberom cvičení, ktoré sa vykonávajú v miernom režime.

Chirurgická liečba sa vykonáva iba v pokročilých prípadoch s pretrvávajúcou bolesťou a neúčinnosťou konzervatívneho prístupu..

V súčasnosti sa medzi stavcami implantujú implantáty. Účelom zákroku je rozšíriť medzistavcové útvary na zníženie kompresie nervových koreňov.

Tradičné zaobchádzanie

Liečba ľudovými liekmi sa používa iba na pozadí hlavnej terapie a v štádiu stabilnej remisie. Akékoľvek lekárske predpisy musia byť dohodnuté so svojím lekárom.

Jedlový olej má dobrý účinok. Môže sa používať externe ako otepľovacia masť a vo vnútri, riedením 15 g produktu v 100 ml teplého mlieka alebo vody..

Ako mletie sa používa aj otepľovacia tinktúra nechtíka. Na jej prípravu na 50 g rastlinného materiálu potrebujete pohár vodky alebo kolínskej vody. Produkt je pripravený do dvoch týždňov.

Namiesto špeciálneho korzetu na spodnej časti chrbta môžete nosiť teplý pás ťavej vlny.

komplikácie

Prognóza spondylartrózy závisí od včasnosti liečby, veku pacienta a zdravotného stavu. Najčastejšie komplikácie patológie:

 • tvorba osteofytov (rast kostí);
 • stlačenie nervových koreňov;
 • ankylóza, čo vedie k strate pohyblivosti medzistavcových kĺbov;
 • deformácia chrbtice.

prevencia

Prevencia tohto ochorenia nie je špecifická a spočíva v posilnení svalového korzetu a udržiavaní pružnosti chrbtice. Za týmto účelom jóga, plávanie.

Vzpieranie a silové športy môžu mať negatívny vplyv na chrbticu. Pády, trhavé pohyby pri zdvíhaní závaží môžu spôsobiť zranenia chrbta. Tieto športy je možné trénovať iba po konzultácii s lekárom a pod dohľadom trénera..

Primeraná liečba chorôb chrbtice zabraňuje výskytu patológie. Okrem toho je dôležité jesť správne, vylúčiť podchladenie a menej nervózny.

Spondylartróza stavcov je chronická patológia, ktorá si vyžaduje dlhodobú perzistentnú liečbu. Úspešnosť liečby závisí od včasnej návštevy špecialistu: keďže choroba sa dá v skorých štádiách ľahko napraviť.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika.

Liečba miechy

Pažerák
Bolesť chrbtice siahajúca až po krk a dolnú časť chrbta je známa ľuďom rôzneho veku. Pre niektorých sa tento problém javí ako nepríjemné nedorozumenie a pre iných je bolesť chrbtice neustálym nepohodlím, úzkosťou a napätím, ktoré si vyžaduje liečbu..
Počet ľudí, ktorí trpia prejavmi vertebrálnej hernie, každoročne rastie. Okrem toho choroba nekontrolovateľne „dospieva“.