loader

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh. Je tiež vynikajúcou prevenciou bolestivých relapsov a progresie patológie. Súbor cvičení pre prietrž lumbálnej chrbtice vykonáva lekár na cvičebnej terapii s prihliadnutím na fyzickú prípravu pacienta, závažnosť ochorenia.

Účinnosť cvikov na prietrž bedrovej kosti

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri výbere metód liečby hernie lekári vždy dávajú prednosť konzervatívnej liečbe, pretože komplikácie často vznikajú po operáciách. Ale samotné užívanie drog nestačí. Je potrebné vyvinúť určité motorické stereotypy, aby sa posilnil svalový rámec celého chrbta. Tomu napomáhajú triedy fyzioterapie. Aj po mesiaci denného tréningu sa cítite oveľa lepšie:

 • bolesť bedrovej chrbtice sa znižuje;
 • sprievodné príznaky vymiznú - necitlivosť, mravenčenie, plazenie mravcov;
 • je obnovená flexibilita chrbtice;
 • celkový tón sa zvyšuje, čo vám umožňuje mobilizovať telo na boj s touto chorobou.

Pravidelné cvičenia fyzickej terapie sú potrebné na vytvorenie adaptívnych mechanizmov. Ich cieľom je dosiahnuť fyziologickú rovnováhu v postihnutých segmentoch bedrovej chrbtice. Tým sa zabráni zväčšeniu herniového výčnelku, zabráni sa stlačeniu koreňov miechy a krvných ciev.

Kedy začať gymnastiku

V akútnom období sa kurzy nevykonávajú ani pod dohľadom rehabilitológa alebo cvičiaceho lekára. Jeden nepríjemný, ostrý pohyb môže spustiť útok na akútnu bolesť v dôsledku stlačenia nervového koreňa alebo prasknutia vláknitého prstenca disku. Vykonávanie cvičení začnite okamžite po dosiahnutí remisie. Toto štádium je charakterizované neprítomnosťou akýchkoľvek výrazných príznakov medzistavcovej prietrže.

Všeobecné vykonávacie pravidlá

Tvorba herniálneho výčnelku sa stáva príčinou mnohých neurologických porúch. Pri zostavovaní individuálneho liečebného komplexu musí lekár LFK zohľadniť ich povahu a intenzitu. Prvé triedy sa nevyhnutne konajú pod jeho vedením. Ukazuje, ako správne vykonávať cvičenia a dávkovať vznikajúce záťaže. Pacienti potom môžu cvičiť doma v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami:

 • ak sa počas cvičenia objaví bolesť, mali by ste odpočívať 1-2 hodiny;
 • technicky náročné cvičenia v počiatočnej fáze sa nemusia snažiť vykonávať s maximálnym počtom prístupov;
 • fyzioterapeutické cvičenia by sa mali kombinovať s rannými cvičeniami, vychádzkami na čerstvom vzduchu.

Pred triedou je potrebné miestnosť vetrať. Pracujte lepšie v odevoch vyrobených z prírodných materiálov, ktoré dobre absorbujú vlhkosť.

Cvičebný komplex

V období remisie sa pacientom odporúča okrem povinných cvičení fyzioterapie vykonávať šetriaci športový tréning. Existujú tiež autorove metódy na posilnenie svalov chrbta, vyvinuté známymi manuálnymi terapeutmi a rehabilitačnými lekármi..

Bubnovsky

V rehabilitačných centrách S. Bubnovského sa konajú triedy na špeciálnych simulátoroch. Počas cvičenia sa dávkujú dávky, čo vám umožňuje posilňovať svaly bez mikrotraumy diskov a stavcov..

Bubnovsky tvrdí, že zbavenie sa bolesti bedrovej prietrže je možné bez užívania drog. Bolestivé pocity sa vyskytujú vo svaloch a nie v chrupavkách a kostných štruktúrach. Preto na zlepšenie pohody stačí stabilizovať dolnú časť chrbta pomocou silného svalového korzetu.

Dikul

V. Dikul je známy ortopéd, ktorý sa zotavil zo zlomeniny chrbtice pomocou súboru cvičení, ktoré vyvinul. Základom jeho metódy je kombinácia správneho dýchania a miernej fyzickej námahy. To umožňuje nielen zmenšiť herniálny výčnelok, urýchliť obnovu poškodených tkanív, ale tiež zvýšiť celkový tón. Po absolvovaní tréningu je zaznamenané zlepšenie činnosti kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. Takýto liečivý účinok sa po chirurgickej liečbe stáva vynikajúcou prevenciou opätovného vytvorenia prietrže..

plávanie

Pre lumbálnu prietrž je obzvlášť užitočný znak, pri ktorom je zaťaženie chrbtice minimálne. V procese tréningu sa lokálny prietok krvi zrýchľuje, do zničených diskov sa dodáva dostatočné množstvo živín na ich regeneráciu. Ak je však chrbát príliš ohnutý, potom je zakázané plávať na chrbte. V dôsledku nadmerného napätia vo svaloch ramenného pletenca sa zvyšuje patologické ohnutie chrbtice.

Lekári cvičebnej terapie odporúčajú kombinovať vodný a vodný aerobik. Z dôvodu tlakového rozdielu pri ponorení do vody je možné vykonávať cvičenia kategoricky kontraindikované na súši.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cieľom jogy nie je len vykonávanie cvičení, ale aj dosiahnutie pohodlného psychologického stavu. Pri výbere ásan musíte opustiť tých, ktoré sú založené na krútení, pohybe s otrasmi alebo nárazmi a skákaní. Najväčší terapeutický účinok je charakteristický pre protahovacie cvičenia. Inštruktori odporúčajú pre lumbálnu kýlu ásany Ardhy Shvanasan, Supta Padangushthasana, Shavasana, Adho Mukha Shavasana. Keď sa svaly napínajú, zväčšujú sa medzery medzi stavcami, čím sa zmenšuje herniálny výčnelok..

Pilates

Toto je názov gymnastického komplexu na zlepšenie držania tela, zvýšenie pružnosti a zároveň silu chrbtice. Vykonávanie cvikov pomáha posilňovať svaly nielen dolnej časti chrbta, ale aj celého chrbta, krku a ramenného komplexu. Lekári LFK predpisujú Pilates pre pacientov s osteochondrózou a malými hernálnymi výčnelkami, ktoré je možné konzervatívne eliminovať.

Vodorovné tyče

Vis na vodorovnej lište je možné vykonať iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Zvyčajne je indikovaný na malé kýly, ktoré nie sú komplikované panvovými poruchami a závažným narušením citlivosti. Môžete vykonať vis na vodorovnej lište alebo priečke v byte. Trvanie cvičenia je od 5 do 10 minút. Počas zavesenia sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami, vylučuje sa posun disku a kompresia krvných ciev, koreňov miechy a mäkkých tkanív..

Cvičenie na chudnutie kýly

Pacientom s nadváhou sa dôrazne odporúča, aby schudli. To je možné dosiahnuť obmedzením denného menu na 2 000 - 2 500 kalórií. Avšak zmena stravovania v spojení s cvičením je obzvlášť účinná. Na zníženie hmotnosti lekári odporúčajú pilates, plávanie a vodný aerobik. Poskytujú postupné chudnutie, a to aj v dôsledku budovania svalov.

Triedy v akútnom období

Cvičenie je povolené iba v subakútnom období, ktoré je charakteristické ťahaním, bolesťou, zhoršovaním ohybov alebo zákrut. Hlavnou úlohou lekcie je relaxácia kostrových svalov, odstránenie svalových kŕčov, ktoré sa vyskytujú ako reakcia na narušenie nervových koreňov. Aké cvičenia sú počas tohto obdobia efektívne:

 • ľahnite si na chrbát a snažte sa čo najviac relaxovať. Zhlboka sa nadýchnite, pocítite mierne napätie v dolnej časti chrbta, výdych po 3 sekundách;
 • ľahnúť si na chrbát s nohami mierne od seba, mierne sa ohnúť a uvoľniť kolená, posúvajúc vaše nohy po podlahu;
 • ľahnite si na chrbát, ruky natiahnite pozdĺž tela. Keď sa dotýkate ramien, zaťaté päste a potom uvoľnite pri spúšťaní na podlahu.

Počet opakovaní každého cvičenia je od 7 do 10. V subakútnom období sú zakázané akékoľvek aktívne pohyby, vrátane napínania svalov chrbta..

Triedy v období obnovy

Vo fáze rehabilitácie sa uprednostňujú cvičenia, ktorých realizácia je zameraná na posilnenie svalov a zlepšenie krvného obehu. Denné cvičenia pomáhajú úplne zbaviť malých prietrží, obnoviť poškodené mäkké tkanivá, čiastočne chrupavku. Opakované cvičenia je potrebné 3 - 3-krát v 2 alebo 3 sériách.

Počiatočná poloha telaSprávne cvičenie
Stojaci na všetkých štyroch s ramenami a nohami roztiahnutými od sebaZhlboka sa nadýchnite a prekrížte chrbát, pričom sklopte hlavu dolu, v tejto polohe zostaňte 5 sekúnd. Vydýchnite, ohnite spodnú časť chrbta a zdvíhajte bradu
Ležal na bruchu s rukami natiahnutými dopreduNa výdych zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu, natiahnite a vráťte sa do východiskovej polohy. Vykonajte cvičenie pomocou ľavej ruky a pravej nohy.
Sedieť s nohami mierne od sebaNakloňte sa dopredu a snažte sa siahnuť po nohách. Napnite, napnite brušné svaly a dolnú časť chrbta. Narovnajte, zdvihnite zaťaté pästi a nakloňte sa čo najviac dozadu

Kľúč k efektívnosti školenia

Aby sa posilnila svalová kostra chrbta bez poškodenia diskov a stavcov, je potrebné správne rozložiť vznikajúce záťaže. Na počiatočných fázach tréningu by sa na pohyboch mali podieľať nielen svaly chrbta, ale aj brušné sviečky, zadok, ramená, nohy, ruky. S posilňovaním kostrových svalov sa môže zvyšovať bedrové zaťaženie. Napríklad, keď sa nakláňate dopredu, skúste konkrétne ťahať bedrové svaly.

postupný

Fyzicky netrénovaní ľudia by nemali okamžite vykonávať všetky cvičenia zahrnuté v komplexe s odporúčaným počtom prístupov. Výsledkom intenzívneho tréningu bude ťažká únava, bolesť svalov a dokonca aj určitá frustrácia vo vašich silných stránkach. Najprv musíte urobiť 3-5 strečingových cvičení, vrátane zavesenia na bare. Keď sa svaly posilňujú, je oveľa ľahšie zvládnuť aktívne pohyby. Teraz môžete zvýšiť počet prístupov, pokračovať v zložitejších cvičeniach.

Stabilita a pravidelnosť

Vyškrtnutie terapeutického účinku telesnej výchovy môže dokonca medzi týždňami viesť prestávku. Svalový tonus klesá, v bedrovej chrbtici sa opäť objavuje stagnácia. Preto lekári vždy upozorňujú pacienta na potrebu pravidelných tried.

Presnosť a starostlivosť o seba

Počas hodín musíte počúvať pocity, ktoré vznikajú, najmä pri napínaní svalov. Bolesť by mala byť signálom o ukončení tréningu alebo vylúčení z komplexu cvičení, ktoré ju vyvolali. Vzhľad príjemných pocitov naznačuje vysoký terapeutický účinok pohybov, ktoré ich spôsobili. Je vhodné zvýšiť počet prístupov k vykonávaniu takýchto cvičení..

Zakázané cviky na kýlu bedrovej chrbtice

Ostré pohyby, trhavé miesta, sklon tela s veľkou amplitúdou a zákruty, skoky, silné krútenie chrbtice a bedrovej kýly sú zakázané. Otočné pohyby tela, beh, hlboké drepy a zdvíhacie závažia sú kategoricky kontraindikované.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Cvičenie pri spinálnej hernii

Hernia disku je pravdepodobne jedným z najbežnejších problémov spojených s chrbticou. Takmer každý, kto má veľkú fyzickú námahu, vedie sedavý životný štýl, trávi veľa času za volantom alebo pri počítači, môže ho získať. Ich tvorba je tiež podporovaná nadmernou hmotnosťou, veľkým rastom (nad 170 cm), náhlymi pohybmi, pádmi, zlým držaním tela. Stručne povedané, takmer každý z nás je ohrozený a môže mať túto chorobu, dokonca aj v súčasnosti, bez podozrenia na ňu. Keď sa o tom dozvieme, okamžite sa ponáhľame k najhorším veciam: k lekárom, homeopatom, telocvičniam. V tomto článku však nebudeme hovoriť o liečbe, ale pokúsime sa zistiť, či je možné robiť kýla s kýlou a či sú také účinné, ako je obvyklé hovoriť o nich..

Mechanizmus tvorby prietrže

Predtým, ako sa pozrieme na to, čo robiť s kýlou chrbtice, pozrime sa na mechanizmus tvorby kýly, a čo je najdôležitejšie, s pôvodom bolesti chrbta, ktorá, ako sa všeobecne verí, spôsobuje vyššie uvedenú chorobu, ale to zďaleka nie je prípad.

Začnime klasickými predstavami o patogenéze spinálnych hernií, ktoré boli veľmi populárne v 60. rokoch 20. storočia a naďalej prevládajú v modernej ruskej medicíne..

Populárna lekárska teória

Funkčné jednotky chrbtice tvoria dva stavce a medzistavcový disk - PDS (segment motora miechy). Samotný medzistavcový disk je rozdelený na vnútornú časť (vláknité jadro) a vonkajšiu (vláknitý kruh)..

Vláknitý prsteň sa pripája priamo na stavce a obmedzuje premiestnenie buničitého jadra za medzistavcový priestor. Pri nadmernom zaťažení, na rozdiel od jednej z častí vláknitého prstenca (nadmerné roztiahnutie, ohyb atď.) Sa tento roztiahne alebo pretrhne. Vláknité jadro vstupuje do vytvoreného priestoru a komprimuje (stláča) korene vychádzajúce z medzistavcovej foramen. To vysvetľuje bolesť chrbta..

V takýchto prípadoch je algoritmus činnosti lekárov spravidla nasledujúci: bolesť chrbta - bol som poslaný na CT alebo MRI sken; Uvedená teória je pre neurochirurgov veľmi výhodná: ak je bolesť spôsobená prietržou, musí sa vyrezať.!

Ligamentózny aparát chrbtice

Hlbšia analýza nám však ukáže trochu iný obrázok. Segmenty stavovcov neplávajú v želé podobnej látke obklopenej nervami, ktoré sa veľmi ľahko komprimujú. Okrem dvoch stavcov a disku medzi nimi existuje aj silný väzný aparát chrbtice, ktorý tvorí prirodzenú obranu chrbtice. Predstavujú ho tieto zväzky:

 • predný pozdĺžny väz; priamky všetkých stavcov pozdĺž ich predného povrchu;
 • zadný pozdĺžny väz - miesto podobné vyššie uvedenému väzu, upravené na lokalizáciu pozdĺž zadného povrchu;
 • supraspinatívny väz, ktorý nad 7. krčným stavcom prechádza do nuchálneho väzu
 • interspinózne, priečne a žlté väzy - krátke väzy, ktoré stabilizujú polohu každého jednotlivého stavca.

Čisto logické, ak sú stavce vyššie pokryté hustými väzmi, ako niečo (hovoriace o kýly), môžu preniknúť do medzistavcových puklín? Možno je prietrž veľmi hustá? Ale nie je to tak.

Pôvod bolesti chrbta

Prietrž je v skutočnosti medzistavcový disk, iba zdeformovaný. Skladá sa zo želé podobnej látky, ktorá so všetkou túžbou nemôže vytlačiť zväzok porovnateľnej hustoty s koženým pásom. Čo vidíme na obrázkoch? Vidíme zvyšky medzistavcových platničiek nachádzajúcich sa pod väzmi chrbtice. Nie sú schopní nič komprimovať. A nemôžu byť príčinou syndrómu bolesti. Ak váš chrbát bolí a má prietrž, pokračujte v hľadaní príčiny..

Ak to chcete urobiť, premýšľajte o jednoduchej pravde: kosti bez svalov nedávajú zmysel. A iba svaly pripojené priamo k nim dávajú kosti pozíciu. Aké svaly slúžia chrbtici?

Pre ľahšie vnímanie rozlišujeme dve vrstvy svalov, ktoré slúžia chrbtici. Je to dlhý extenzor siahajúci od týlneho výčnelku k krížovej kosti a patriaci k povrchovej vrstve. A krátke, rozdelené svaly chrbta, prechádzajúce medzi susednými stavcami, napríklad šnurovanie. Rozkladajú sa medzi rôznymi procesmi stavcov a nie sú zodpovedné ani za dynamickú pohyblivosť chrbtice, ani za statickú polohu. To znamená, že za prirodzené krivky chrbtice je zodpovedná hlboká vrstva.

Nezabúdajme, že tón svalov chrbta neexistuje oddelene od tónu všetkých ostatných svalov - pás horných a dolných končatín priamo ovplyvňuje tón svalov chrbtice, hlavne na tón hlbokých svalov. Krvné cievy a miechové nervy prechádzajú pod týmito svalmi a priamo medzi nimi. Ak je hlboká svalová vrstva „preťažená“ z jedného alebo druhého dôvodu, je to spastické. To znamená, že na úrovni určitého PDS sa krátke svaly skrátia, čím sa stavce dostanú čo najbližšie. Teda tu sa vyvíja to, čo sa nazýva funkčný blok - nehybnosť určitého PDS.

Bežné mylné predstavy

Kýla môže byť spôsobená svalovým kŕčom. V dôsledku nerovnomerného napätia krátkych svalov vľavo a vpravo môže dôjsť k redistribúcii tlaku na medzistavcové platničky..

Dôležitý bod týkajúci sa samotnej kýly - nemôže ublížiť. Len preto, že v nej nie sú receptory bolesti, čo znamená, že do mozgu nie je nič vysielať signál bolesti.

Bežná mylná predstava je, že aj jeden silný, ale neúspešný trhavý pohyb môže spôsobiť bolesť chrbta a prietrž. To vôbec nie je. Silné úsilie bude iba spúšťačom. Dôvod vždy leží omnoho hlbšie, v rozpore so svalovou rovnováhou tela. Prečo sú zranenia spojené s bolesťou chrbta náchylnejšie k začiatočníkom v silových športoch? Áno, pretože ich svaly sa vyvíjajú nerovnomerne.

Mimochodom, existuje určitá pravidelnosť: muži majú častejšie bolesti v lumbosakrálnej oblasti, ženy častejšie bolesti v krku a ramenách. Dôvodom tejto distribúcie je to, že u žien je 60-70% svalovej hmoty evolučne koncentrované v dolnom tele, u mužov naopak. Ak teda podstatu zjednodušíte, slabé nohy sú príčinou bolesti chrbta u mužov, slabé ruky u žien. Opäť je to mimoriadne zjednodušený model, má však s realitou omnoho viac spoločného so všeobecne akceptovaným modelom..

Kýly rôznych častí chrbtice

Zvážte najbežnejšie problémy, ktoré sprevádzajú prietrž a spôsobujú bolesť v rôznych častiach chrbta. Tradične sa zameriavame na bedrovú, krčnú a hrudnú chrbticu.

Bedrová chrbtica

Bolesť v bedrovej oblasti môže byť spôsobená nasledujúcimi problémami spojenými s tvorbou kýly:

Tuhé zadné stehno

Inými slovami sa tieto svaly nazývajú ischiocrurálna skupina. Patria sem polomembránové, polojemné a bedrové bicepsy. Hip biceps "tu hrá hlavné husle." Pripája sa priamo k krížovej kosti. Je tu pripojený dlhý extenzor chrbtice. Kvôli sedavému životnému štýlu sa bicepsy bedra často skracujú a prípad vláknitého svalu zaujíma polohu, v ktorej je sval najčastejšie (v polohe sedenia sa biceps bedra skracuje). To zase vedie k tomu, že existuje konštantná trakcia (trakcia) dolného bodu uchytenia extenzorovej chrbtice - sval je neustále tónovaný. Preto sa veľmi ľahko redukuje. A relaxuje s ťažkosťami.

Všetko, čo už bolo povedané o krátkych svaloch, je tu tiež relevantné. Horná a dolná vrstva svalov chrbtice navyše spolupracujú. Preto skôr alebo neskôr sú krátke extenzory tiež spastické, čo obmedzuje pohyblivosť bedrovej chrbtice a spôsobuje silnú bolesť v dolnej časti chrbta..

Spravidla je taká výrazná tuhosť sprevádzaná relatívnou slabosťou rovnakých svalov a ich „stratou“ z chôdze. Z tohto dôvodu absorpcia šokov pri chôdzi klesá, čo v priebehu času, ak sa týmto problémom nevyriešite, povedie k vzniku koxartrózy - degeneratívnej chorobe bedrového kĺbu..

Jednostranný zvýšený tón extenzorovej chrbtice

Stav, ktorý sa vyvíja so sedavým životným štýlom, s nakláňaním tela doľava alebo doprava, alebo s konštantným prenosom hmotností (nemusí to byť nevyhnutne veľmi ťažké - dosť dosť 0,5 kg za rok alebo viac) na jednom ramene alebo cez rameno - druhá možnosť je dokonca vytvorí taký štát rýchlejšie.

Ak je telo naklonené nabok, stavce sa posunú nielen vertikálne, ale tiež vykonávajú vzájomný rotačný pohyb. V tomto prípade je viac svalov jednostranne napätých (iba na jednej strane). Priateľská inovácia vedie k tomu, že dlhý extenzor chrbtice je na jednej strane tiež spazmodický a panvu trochu posúva smerom nahor. Spolu s ňou je spravidla tiež štvorcový sval dolnej časti chrbta spazmodický. Súčasne panva zaujme šikmú polohu a vytvorí sa rozdiel v dĺžke dolných končatín. Pacient zaujme charakteristickú polovičnú polohu.

Koxartróza a osteofyty

Blízka relatívna poloha bedrového kĺbu a lumbosakrálnej oblasti zaisťuje prítomnosť inervácie krížovej bolesti. Pri častom poškodení bedra bude prvým príznakom bolesť dolnej časti chrbta. Zároveň nikto nevylučuje, že na rovnakom mieste sa nachádza prietrž. Kýla bolesti však nedáva a artróza bedrového kĺbu okrem toho vedie k predčasnému liečeniu a vedie k invalidite alebo nahradeniu bedrového kĺbu endoprotézou..

Nemysli si, že iba funkčné príčiny môžu spôsobiť bolesť dolnej časti chrbta. Môžu existovať dve anatomické formácie, ktoré môžu priamo ovplyvniť výskyt bolesti dolnej časti chrbta: sú to osteofyty tvorené na stavovcoch a paravertebrálnej cystii.

Osteofyty sú okrajové kostné výrastky, ktoré sa tvoria s mimoriadne výraznými stupňami osteochondrózy chrbtice. Majú formu hrotov. Títo zase poškodzujú okolité tkanivo, a tým spôsobujú bolesť.

Ak prietrž nemôže stlačiť miechové nervy, potom je cysta, tekutina tvorená spojivovým tkanivom, celkom schopná. Potvrdenie jeho prítomnosti alebo neprítomnosti umožňuje iba zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.

Komplex pre bedrovú prietrž

Aké cviky pre bedrovú kýlu chrbtice možno vykonať na posilnenie svalového korzetu a zmiernenie sprievodnej bolesti dolnej časti chrbta?

Jedná sa o pomerne jednoduchý súbor pohybov, ktorý nevyžaduje absolútne žiadne ďalšie vybavenie, takže ho môžete vykonávať kdekoľvek: doma, v hale, v prírode. Pozostáva z týchto cvičení:

 1. Ohýbanie stojaceho pred nohami pódia (tzv. Strečing hamstringov)
 2. Striedavé zdvíhanie a napínanie protiľahlých rúk a nôh, stojace na všetkých štyroch.
 3. Natiahnutie svalu ležiace na chrbte.
 4. Ohýbanie chrbta nahor a nadol, stojace na všetkých štyroch.
 5. Ležiaca panva.
 6. Čiastočné skrútenie.
 7. Vychýlenie chrbta leží na bruchu.
 8. Bočný panel.

Ako správne vykonávať tieto cvičenia pomocou bedrovej prietrže chrbtice, je celkom ľahko znázornené na obrázku nižšie.

Kýla hrudnej chrbtice

Pri takzvaných „kýlach“ hrudnej chrbtice je všetko ešte zaujímavejšie. Faktom je, že nepohodlie v danej oblasti môže byť vo väčšej miere spôsobené stavom dolnej časti chrbta (ako sme už uviedli vyššie), svalovým tonom medzikapsulovej medzery alebo problémami v krčnej chrbtici. To znamená, že bolesť jednoducho „dá“ hrudníku.

Skutočná šanca dostať prietrž do hrude sa objaví, keď väčšinu času trávite v sklopenej polohe hornej časti tela vpred. V takomto prípade sami vyprovokujete tieto zmeny:

 • zvýšená prirodzená deformácia chrbta - kyfóza hrudníka;
 • „Posturálny kŕč“ sa vytvára - svalový kŕč spôsobený obvyklou polohou tela;
 • Hrudná klietka je zdeformovaná takým spôsobom, že rebrá majú mierne šikmejšiu polohu ako je obvyklé. Pohyby hrudníka sa tak zmenšujú, bránica - hlavný dýchací sval - je v polohe, v ktorej nemôže správne fungovať. Dýchavičnosť, dýchavičnosť;
 • v oblasti hrudníka sa pravidelne objavujú bolesti a pocity sú nerozoznateľné od srdca. Žilový výtok krvi z periférie do srdca sa zhoršuje, srdcová frekvencia sa zvyšuje a každá následná kontrakcia sa stáva menej účinnou. Takto sa vytvára trvalo vysoký krvný tlak, t.j. - hypertonické ochorenie;
 • vytvorí sa kŕč malých prsných svalov - vzdialenosť medzi distálnym koncom kľúčnej kosti a jugulárnym zárezom sa zmenší a ramená sa posunú vpred. To zase reflexne redukuje svalový tonus medzikapulárnej medzery ešte viac, patofyziologický začarovaný kruh sa uzavrie..
 • V priebehu času sa pohyblivosť lopatky voči hrudníku výrazne znižuje - vytvára sa tuhosť ramenného kĺbu.

Cvičenia na hrudníku

Aby ste sa vyhli všetkým opísaným nepríjemným dôsledkom, musíte tiež udržiavať a rozvíjať svalový korzet, to znamená zapojiť sa do fyzickej terapie.

Pozor! Pri kýle v hrudnej chrbtici nie je možné vykonávať krútiace pohyby. To môže len zhoršiť situáciu..

Najúčinnejšie cvičenia na hrudnú kýlu sú:

 1. Keď sedíte na stoličke s vysokým chrbtom a ramenami vyhodenými späť nad hlavu, mali by ste sa chrbtom ohýbať tak, aby sa chrbtica pohodlne pritláčala k hornému okraju chrbta. V tejto polohe urobte 5 ohybov vpred.
 2. Je potrebné ležať na rovnej ploche a pod hrudnú časť umiestniť malý valec, napríklad skrútenú utierku. Dajte ruky za hlavu a ohnite sa. V takom prípade sa nadýchnite, ohnite chrbticu a pri výdychu uvoľnite. Opakujte 5 krát.
 3. Posaďte sa na podlahu, roztiahnite nohy a položte nohy na zem. Ruky uchopte kolená a ohnite chrbticu dozadu a dopredu. Do 10 opakovaní. Toto cvičenie sa vykonáva ľahkým pomalým tempom..
 4. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená. Ohnite ruky a oprite sa o podlahu v úrovni ramien. V tomto stave čo najviac zdvihnite telo. Ukázalo sa, že ide o akýsi „most“, ale s rukami nie za hlavou, ale v blízkosti tela. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Uvoľni sa, znova si ľahni. Opakujte niekoľkokrát.
 5. Vykonajte niekoľko cvičení z cvičenia jogy, napríklad, ľahnúť si do fetálnej alebo kobry predstavovať. Tieto cvičenia sa vykonávajú pomalým tempom, aby sa cítilo, ako sa strečing natiahne..
 6. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy k hrudníku. Postupne zdvíhajte hlavu a natiahnite čelo na kolená. Pomaly sa točí. Opakujte 10 krát.

Aké ďalšie cvičenia na chrbte s kýlou chrbtice je možné vykonať počas remisie, môžete vidieť vo videu.

Cervikálna kýla a cvičenia na ich liečenie

Cervikálna hernia sa objavuje ako výsledok skutočnosti, že na udržanie ťažiska sa vplyvom zvyšujúcej sa hrudnej kyfózy posúva krčné otelenie chrbtice dopredu. Vzhľadom na to, že v tejto polohe nemôže dlhý extenzor chrbtice účinne držať lebku, hlavné zaťaženie leží na krátkych svaloch chrbtice nad úrovňou siedmeho krčného stavca. Medzistavcová vzdialenosť sa v dôsledku toho znižuje, prietok krvi paravertebrálnymi artériami sa znižuje - nedostatok krvného zásobovania tkanív hlavy, relatívne obehové zlyhanie týlneho laloku mozgu. Preto u ľudí trpiacich cervikálnou osteochondrózou s kýlami dochádza k periodickému zrakovému poškodeniu.

Vďaka kŕču malých prsných svalov sa celý pásik hornej časti ramena posunie takým spôsobom, že takmer všetky jeho „ťažkosti“ padajú na veľmi siedmy krčný stavca - teda pocit pálenia, nepohodlie atď., Ktorý sa objavuje akoby v samotnej chrbtici..

Všetky vyššie uvedené dôvody nie sú jediné možné! Sú však najpravdepodobnejšie a najbežnejšie. Presne určte, čo konkrétne vás trápi a čo s tým môže urobiť iba kvalifikovaný odborník.

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice sú zvyčajne elementárne. V podstate ide o rôzne kruhové pohyby a nakláňanie hlavy v rôznych smeroch, ako aj jednoduché pokrčenia ramenami.

Gymnastika Dikul a Bubnovsky s kýlami

Pretože príčiny bolesti chrbta sú veľmi rozdielne, bolo by nesprávne povedať, že akékoľvek všeobecné cvičenie s kýlou chrbtice môže tento problém vyriešiť. V každom prípade je pre začiatočníkov potrebné stanoviť konkrétnu príčinu, ktorá spôsobuje bolesť, a potom zvoliť súbor cvikov na prietrž chrbtice, ktoré pomôžu, ak nie úplne eliminovať, znížiť bolesť.

Podľa recenzií používateľov sú najuznávanejšími gymnastikami S.M. Bubnovsky a gymnastika V. Dikul. Nemusíte si však myslieť, že cvičebné komplexy vyvinuté týmito odborníkmi, ktorých ste sami určili, vás budú môcť vyliečiť. Pamätajte si, že prietrž nie je príčinou bolesti chrbta! Nie je potrebné sa snažiť liečiť prietrž pri cviku - môžu len pomôcť pri posilňovaní svalového korzetu a rehabilitácii počas liečby.

Ak vás očarí liečebná metóda S. Bubnovského alebo V. Dikula, konzultujte s odborným lekárom v príslušnom stredisku. Iba tak môžete zistiť, aké cvičenia, aké množstvo a v akom poradí musíte vykonať, aby ste odstránili príčinu bolesti chrbta. Akákoľvek gymnastika z internetu môže prinajlepšom zmierniť príznaky, ale problém nedokáže vyriešiť.!

Aké cvičenia nie je možné vykonať?

Neaplikujte sa sami na seba a nevykonávajte diagnostiku! A ani cvičenia na zmiernenie bolesti by sa nemali vyberať nezávisle, bez rady lekárov. Koniec koncov, aj jeden nesprávny pohyb môže situáciu zhoršiť, a nie pomôcť.

Len pre prípad, nezabudnite, aké cvičenia sa nedajú urobiť s kýlami kategoricky:

 1. stlačenie nohy v simulátore;
 2. akékoľvek cvičenia na rovných nohách: sklon, vzpieranie, natiahnutie chrbta;
 3. rôzne cvičenia s krútením;
 4. trhavé cvičenia na vzpieranie;
 5. beh (na mieste, na bežiacom páse, na otvorenom priestranstve);
 6. cvičenia, vrátane prvkov skokov a trhavých pohybov;
 7. akékoľvek cvičenia, ktorých implementácia spôsobuje zvýšenú bolesť.

Kontraindikácie hernie chrbtice

Kýla chrbtice je pomerne častým typom patológie, pri ktorej dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca obklopujúceho vonkajšiu stavcovú platničku, čo spôsobuje, že jej stredná časť sa posúva k vonkajšiemu okraju.

Najčastejšie je toto ochorenie pozorované v bedrovej oblasti kvôli jeho najväčšiemu vystaveniu stresu.

S progresiou tohto ochorenia pacient začína trpieť pretrvávajúcou bolesťou. Zhoršenie môže viesť k zdravotnému postihnutiu.

Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné dôkladne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára a striktne pamätať na existujúce kontraindikácie.

Iba starostlivý prístup k vášmu zdraviu a kompetentný prístup k liečbe zabránia poškodeniu chrbtice, ktorá bola poškodená..

Čo je kýla chrbtice?

Kýla chrbtice sa nazýva patológia muskuloskeletálneho systému ľudského tela. Vyznačuje sa posunutím buničitého jadra medzistavcového disku, čo vedie k prasknutiu vláknitého prstenca..

Podozrenie na vzhľad prietrže by malo vzniknúť u osoby, ktorá pri zdvíhaní vzpier a pri chôdzi prudko stúpa. Bolestivosť nastáva v dôsledku skutočnosti, že látka, ktorá sa rozšírila za medzistavcový priestor, začína dráždiť nervové zakončenie, čo núti osobu zostať v nútenej pevnej polohe..

S rozvojom tejto patológie sú možné komplikácie vo forme:

 • paraplegia (svalová slabosť);
 • paralýza (strata pohyblivosti) končatín.

Podobné komplikácie sa objavujú v neskorých štádiách vývoja choroby a vyznačujú sa prenikaním chrupavkového disku do miechového kanála. V pokročilých prípadoch tento proces bráni plnému fungovaniu chrbtice a nervovej sústavy. Negatívne následky sa prejavujú aj vo forme porušenia predpisov o defekácii, močení, znecitlivení genitourinárneho systému..

Klasifikácia podľa lokalizácie

Na mieste látky, ktorá sa objavila mimo medzistavcových platničiek, sa rozlišuje niekoľko typov patológie: v cervikálnej, bedrovej a hrudnej oblasti..

Kýla chrbtice v krčnej oblasti je považovaná za najnebezpečnejšiu pre človeka kvôli blízkosti mozgových ciev. V tejto zóne sa nachádza hlavná stavcová tepna, ktorej funkciou je dodávať krv 20% mozgovej kôry..

S akýmkoľvek, dokonca aj malým posunom stavcov, ktorý je možné pozorovať pri hernii, môže byť táto tepna čiastočne alebo úplne zablokovaná, čo je nebezpečné z dôvodu narušenia prísunu krvi do ciev..

Príznaky tvorby hernie v krčnej chrbtici:Príznaky prietrže v hrudi:Kýla v bedrovej oblasti sa prejavuje vo forme:
 • bolesť siahajúca až k horným končatinám;
 • strata citlivosti v rukách;
 • závraty a migréna;
 • zníženie všeobecnej aktivity, poruchy spánku, funkcie mozgu a procesov krvného obehu;
 • letargia a slabosť;
 • časté tlakové poklesy vo vnútri nádob.
 • konštantná bolesť;
 • strata citlivosti určitých častí hrudníka;
 • bolesť v oblasti lopatiek a medzi nimi;
 • bolesť v srdci.
 • nízka citlivosť dolných končatín, zhoršená koordinácia pohybov;
 • bolesť v dolných končatinách vrátane jednotlivých prstov;
 • slabiny;
 • bolesť v dolnej časti chrbta, kde dochádza k narušeniu krvného zásobovania, svalových kŕčov, čo vedie k všeobecnej strnulosti pohybov.

Podľa veľkosti prietrže sa odlišuje objemom zrážanej látky:

 • prolaps - od 6 do 15 mm;
 • výstupok - od 1 do 3 mm;
 • kýla - od 3 do 6 mm.

Všeobecné obmedzenia pre spinálnu prietrž

V prvom štádiu liečby si lekár kladie za cieľ vylúčiť ďalší vývoj zápalového procesu a znížiť závažnosť syndrómu bolesti. Jedným z najdôležitejších pravidiel počas tohto obdobia je preto maximálne obmedzenie pohybu v prípade akútnych útokov. Iba to pomôže zabrániť ďalšiemu premiestňovaniu stavcových platní..

Z tohto dôvodu hlavné kontraindikácie tohto ochorenia zahŕňajú:

 • odmietnutie vykonávať aktívne pohyby;
 • dodržiavanie zdravej výživy a prechod na správnu stravu, aby sa predišlo nebezpečenstvu získania nadváhy, čím sa zvýši zaťaženie chrbtice;
 • vylúčiť bytie v prievane a podchladenie tela;
 • nepoužívajte otepľovacie masti, najmä počas akútnej fázy patológie;
 • Nezúčastňujte sa domácich liečebných metód, starostlivo dodržiavajte odporúčania lekára;
 • nepoužívajte bez vymenovania špeciálnych silných liekov.

Okrem toho by sa mali vylúčiť tieto akcie:

 • zdvíhacie a prepravné hmotnosti, ako aj zvýšenie akýchkoľvek iných nákladov na chrbte;
 • zdvíhanie závaží na natiahnutých ramenách;
 • predĺžený pobyt v ohnutej polohe;
 • svahy
 • dlhé posedenie na jednom mieste;
 • beh, skákanie, bicyklovanie;
 • akékoľvek náhle pohyby, zákruty tela a hlavy, najmä zo šikmej polohy.

Najlepšie je, aby sa prietržové obmedzenia uložili okamžite po objasnení diagnózy. Toto významne zmierni stav pacienta a zabráni ďalšiemu progresii ochorenia.

Je to možné s bedrovou prietržou....

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Degeneratívne dystrofické zmeny v mieche v súčasnosti ovplyvňujú pacientov všetkých vekových skupín. Mnoho z nich sú mladí aktívni ľudia, ktorí sa zaoberajú hlavne sedavou prácou, a preto nie sú schopní pravidelne vykonávať dostatočnú fyzickú aktivitu na svalovom ráme chrbta..

Znepokojuje ich otázka, či je možné pokračovať v aktívnom životnom štýle s bedrovou prietržou, alebo je lepšie sa vzdať niektorých známych aktivít, napriek tomu odmietnuť. Na úplnú odpoveď na túto spoločnú otázku vám odporúčame najskôr sa oboznámiť s tým, čo je kýla a prečo sa vyskytuje v konkrétnej časti chrbtice..

Po oboznámení sa s patologickými zmenami, ktoré sa vyskytujú v jednotlivých štruktúrach chrbtice, bude ľahšie pochopiť, či je možné túto alebo tú akciu vykonať prietrží lumbálnej chrbtice. V článku budeme hovoriť aj o tom, ako správne pristupovať ku komplexnej liečbe kýly, ktoré metódy by sa mali použiť a čo by sa malo vyradiť..

Medzistavcová prietrž je teda výčnelok buničitého jadra pretrhnutím vláknitého prstenca. Medzistavcový disk pozostáva z hustej chrupavky vláknitého prstenca, vo vnútri ktorej je želatínové teleso buničitého jadra. Táto štruktúra nemá svoju vlastnú kapilárnu obehovú sieť. Čiastočná výživa sa získava difúznou výmenou s koncovými doštičkami umiestnenými medzi ňou a stavcom. Kvapalina a živiny rozpustené v nej čiastočne vstupujú počas difúznej výmeny s paravertebrálnymi svalmi umiestnenými pozdĺž chrbtice. Keď sa stiahnu, uvoľní sa malé množstvo medzibunkovej tekutiny. Je absorbovaný chrupavkou vláknitého prstenca.

Ak je tento proces prerušený v dôsledku skutočnosti, že paravertebrálne svaly nemajú dostatočnú a pravidelnú fyzickú aktivitu, vláknitý kruh je dehydratovaný a stráca svoju pružnosť. Toto je štádium priamo osteochondrózy alebo dorsopatie. Ak sa liečba nevykoná, objavia sa nasledujúce komplikácie:

 • vyčnievanie medzistavcových platničiek (dehydratovaný vláknitý kruh začína brať tekutinu z želatínového telesa buničitého jadra, stráca svoj tvar, dochádza k zníženiu výšky a zväčšeniu oblasti disku);
 • vytláčanie (na disku, ktorý stratil fyziologický tvar, sa vyskytujú trhliny a trhliny, ale buničité jadro nevychádza);
 • medziobratlová hernia (časť buničitého jadra vystupuje puklinou vo vláknitom kruhu);
 • sekvestrácia prietrže (oddelenie časti buničitého jadra a jeho voľná chôdza pozdĺž miechy alebo vo vnútri miechového kanála).

V poslednej fáze je potrebný chirurgický zákrok na obnovenie zdravia pacienta. Všetky ostatné typy komplikácií je možné úspešne liečiť pomocou metód manuálnej terapie. Ak potrebujete takúto lekársku pomoc, prihláste sa na bezplatné stretnutie s neurológom alebo stavcom na našej klinike manuálnej terapie v Moskve. Špecialista vykoná vyšetrenie, oboznámi sa s výsledkami vyšetrení a porozpráva o tom, čo sa vo vašom klinickom prípade môže a nemôže urobiť. Vyvinie sa aj individuálny priebeh rehabilitačnej terapie, ktorý úplne vylieči medzistavcovú prietrž v bedrovej chrbtici..

Je možné masírovať prietrž bedrovej kýly?

Najčastejšou otázkou, ktorú si pacienti kladú, je: je možné masírovať prietrž lumbálnej chrbtice? Odpoveď na túto otázku závisí od toho, kde sa postup uskutoční a kým. V tomto stave nie je možné vykonať masáž sami, a preto by ste nemali dôverovať zdravotnému stavu masážnym terapeutom, ktorí nemajú lekárske vzdelanie..

Kýla je vážna komplikácia osteochondrózy. Môže to viesť k postihnutiu, úplnej alebo čiastočnej paralýze dolných končatín. Nesprávnym konaním môže masážny terapeut, ktorý nemá vedomosti z oblasti anatómie a fyziológie, viesť k herniovému výčnelku, ktorý sa buď zväčší, alebo oddelí (odtrhne sa z disku). Obidve situácie si môžu vyžadovať pohotovostnú operáciu..

Je možné vykonať masáž bedrovou kýlou na špecializovanej klinike? Určite áno. Tento postup je súčasťou takmer všetkých programov obnovy. Má nasledujúce pozitívne účinky:

 • zvýšená mikrocirkulácia krvi a lymfatických tekutín;
 • proces obnovy je urýchlený;
 • rozptýlená výživa je čiastočne normalizovaná;
 • svalové kŕče pozdĺž chrbtice sú eliminované.

Správne vykonaná masáž urýchľuje proces hojenia. Nestačí však na úplné ošetrenie. V klinike manuálnej terapie začína liečba trakčným postupom v chrbtovej kolóne. Medzery medzi telami susedných stavcov sa zväčšujú. Potom sú predpísané osteopatia a masáže, terapeutické cvičenia, kinezioterapia a reflexológia. To všetko spolu prináša pozitívny výsledok. Ak vykonávate iba masáže, môžete zmierniť bolesť, čiastočne zmierniť svalové kŕče, ale medzistavcové prietrž nebude možné úplne vyliečiť.

Môžem naparovať bedrovú prietrž?

Ďalšia obľúbená otázka: je možné naparovať sa s bedrovou prietržou vo vani a saune, čo je nebezpečné. Neodporúča sa navštíviť kúpeľ a saunu s podobným ochorením. To je nebezpečné, pretože v oblasti herniálneho výčnelku sa zosilnia zápalové reakcie. Pri degeneratívnych procesoch v mieche je indikované teplo. Musí však byť suchý. V kúpeľoch alebo saunách je účinok príliš silný. Dochádza k nadmernému rozširovaniu krvných ciev. V oblasti prietrže začína zápalový opuch mäkkých tkanív. Je tu kompresia radiálnych nervov. Pacient zintenzívňuje bolesť.

Čo môže byť nebezpečný kúpeľ pre pacientov s medzistavcovou prietržou:

 • paravertebrálne svaly (umiestnené pozdĺž chrbtice) preberajú časť fyzického zaťaženia a udržiavajú stavce v určitej vzdialenosti;
 • pri vystavení vlhkému horúcemu vzduchu sa svaly uvoľnia;
 • medzery medzi stavcami sa výrazne zmenšujú;
 • na poškodený medzistavcový disk sa začne aplikovať kompresný tlak;
 • kýla môže rýchlo rásť.

Lekári preto neodporúčajú návštevu kúpeľov a sauny, kým sa neobnoví integrita poškodeného medzistavcového disku..

Môžem športovať s bedrovou prietržou?

Ďalšia otázka: je možné športovať s bedrovou prietržou, ak je v remisii a bolesť sa neobťažuje. Odpoveď je negatívna. Je nemožné zapojiť sa do akýchkoľvek športov, ktoré porušujú integritu medzistavcových platničiek. To je spojené s rozvojom množstva závažných komplikácií..

Faktom je, že akýkoľvek šport (okrem šachov a dám) zahŕňa napätie svalového rámu chrbta. V dôsledku jeho kŕče dôjde k narušeniu mikrocirkulácie krvi, k zvýšenému mechanickému zaťaženiu tkanív miechy. náhle pohyby, pády, skoky - to všetko môže vyvolať zväčšenie prietrže alebo jej oddelenie od buničitého jadra.

Predtým, ako začnete športovať, musíte absolvovať kurz rehabilitácie a regenerácie. Je dôležité pochopiť, že ak už osteochondróza už dosiahla takú fázu, že došlo k narušeniu integrity vláknitého prstenca medzistavcových platničiek, potom sa difúzna výživa jednoducho neobnoví. Je potrebné vykonať postupy na korekciu herniálneho výčnelku, obnoviť integritu vláknitého prstenca a začať proces difúznej výživy chrupavkových tkanív chrbtice. Toto je možné dosiahnuť pomocou metód manuálnej terapie..

Prihláste sa na bezplatné stretnutie so svojím stavcom na našej klinike. Získajte bezplatnú konzultáciu o rehabilitačnej liečbe. Lekári vám poskytnú komplexné individuálne odporúčania, ktoré vám pomôžu čo najrýchlejšie sa vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu..

Je možné bežať s prietržovou kýlou

Odpoveď na otázku, či je možné bežať s bedrovou prietržou, bude tiež negatívna. Každý pád, otočenie nôh, nesprávne pristátie - to všetko je nebezpečné, pretože môže dôjsť k ochrnutiu spodnej časti tela.

Preto by ste nemali hádať, či je možné bežať s kýlou bedrovej chrbtice, je lepšie podstúpiť úplné ošetrenie a až potom sa vrátiť k obvyklým činnostiam. Počas obdobia liečby je lepšie vylúčiť extrémnu fyzickú námahu na dolných končatinách a späť.

Je možné urobiť bar s prietržovou bedrovou kýlou

Pomáha bar s herniou bedrovej bedrovej kosti, je možné urobiť toto cvičenie na posilnenie chrbtových svalov? Odpoveď na túto otázku môže poskytnúť iba ošetrujúci lekár. Faktom je, že pri určitých lokalizáciách herniálneho výčnelku takéto cvičenie skutočne pomáha posilňovať svalovú kostru a urýchľuje proces hojenia. Ale pri väčšine hernií lumbálnej chrbtice je tyčinka prísne zakázaná, pretože významne zvyšuje riziko sekvestrácie..

Je možné robiť kliky s bedrovou prietržou?

Niektorí lekári nejasne odpovedajú na otázku, či je možné robiť kliky s bedrovou prietržou, pretože niektorí z nich sa domnievajú, že takéto cvičenia môžu priaznivo ovplyvniť rozptýlenú výživu chrupavky. Sme presvedčení, že push-up sa môže začať až potom, čo je herniálny výčnelok vložený do vláknitého prstenca a je vylúčené riziko sekernácie prietrže.

Je možné drepovať prietržnou kýlou

Odpoveď na otázku, či je možné drepovať bedrovou prietržou, je pozitívna. Fyzická aktivita na dolných končatinách môže zvýšiť prietok krvi a zlepšiť celkový stav zadných svalov. Preto, ak neviete, či je možné drepovať s bedrovou prietržou, dodržujte pravidlo: ak vám toto cvičenie neublíži, urobte to. Je však lepšie mať vedľa seba osobu, ktorá sa dokáže poistiť, ak je ťažké vstať z miesta na sedenie. Odporúča sa tiež používať špeciálny bedrový korzet, ktorý chráni zadné svaly pred nadmernou fyzickou námahou..

Je možné skočiť s herniou bedrovej

Odpoveď na otázku, či je možné skočiť s bedrovou prietržou, je vždy negatívna. Pokiaľ nie je úplne obnovená integrita vláknitého prstenca medzistavcových platničiek, akékoľvek preskočenie a ostré naklonenie tela sú prísne zakázané. Môžu spôsobiť zhoršenie patologických zmien..

Môžem plávať s bedrovou prietržou?

Odpoveď na otázku, či je možné plávať s bedrovou prietržou, je pozitívna - tieto cviky majú blahodárne účinky na chrbtové svaly, nevytvárajú extrémnu fyzickú námahu a neprispievajú k zvýšeniu veľkosti herniového výčnelku. Plávanie sa najlepšie robí popoludní, nie viac ako 2-3 krát týždenne. Odporúča sa, aby ste pred návštevou bazéna vykonali masážnu procedúru, ktorá pripraví zadné svaly na fyzickú aktivitu.

Je možné otehotnieť a porodiť bedrovou prietržou?

Odpoveď na otázku, či je možné otehotnieť bedrovou prietržou, bude s najväčšou pravdepodobnosťou negatívna, pretože počas rastu plodu dôjde k nežiaducim zmenám v polohe stavcov tela bedrovej chrbtice. Porušenie integrity vláknitého prstenca bude mať mimoriadne nepriaznivý účinok. Možno prudké zvýšenie veľkosti herniového výčnelku, jeho sekvestrácia. Môže sa vyžadovať pohotovostný chirurgický zákrok, aby sa predišlo riziku, že nastávajúca matka bude ochrnutá. Preto, keďže vieme, že existuje bedrová hernia, je lepšie naplánovať začiatok tehotenstva na obdobie po úplnom zotavení..

Ďalšia otázka - je možné porodiť bedrovú prietrž? Často sa ho pýtajú ženy, u ktorých sa prietrže už uskutočňovalo prietrž. Vo väčšine prípadov sa lekár rozhodne vykonať plánovaný cisársky rez, aby vylúčil extrémne fyzické zaťaženie dolnej časti chrbta počas pôrodu..

Cvičenia na herniu lumbosakrálnej chrbtice

Kýla lumbosakrálnej chrbtice je časté ochorenie, pretože práve v tejto časti pohybového aparátu človeka sa nachádza najväčšie zaťaženie. Každý, kto sa stretol s takýmto problémom, vie, aké bolestivé sú bolesti a ako sa chcete čo najskôr vrátiť do normálneho života..

Často sa také choroby nezbavujú. Existujú však špeciálne cvičenia na prietrž lumbosakrálnej chrbtice. Ich implementácia v spojení s liečbou drogami pomôže vyrovnať sa s týmto ochorením..

Čo potrebujete vedieť o prietrži lumbosakrálnej chrbtice?

Prečo sa toto ochorenie vyskytuje??

Aby ste pochopili, ako sa vysporiadať s herniou, musíte určiť, čo spôsobilo vznik tejto choroby. To vám umožní správne naplánovať liečbu a vyhnúť sa recidíve..

Kýla sama o sebe je výčnelok buničitého jadra - je to stredná časť disku, ktorá je svojou štruktúrou podobná hustej želé. Jadro má tlmiaci účinok, vďaka ktorému je chrbtica schopná zaujať rôzne polohy a vyrovnať sa so značným zaťažením. Nachádza sa vo vláknitom kruhu, ktorý sa nedá ľahko zničiť. Ale vďaka pravidelnému aj jednorazovému silnému tlaku na túto časť vlákna sa krúžky môžu zlomiť a jadro vyjde. Toto je prietrž. Môže sa však vyskytnúť aj v dôsledku úplného nedostatku fyzickej aktivity, pretože miecha nebude dostávať potrebné množstvo kyslíka a živín. Obohatenie s nimi nastáva práve v dôsledku pohybu stavcov, pretože oni sami nemajú krvné cievy.

Rizikovými faktormi sú:

 • Nedostatočný pravidelný fyzický vývoj.
 • Nadmerné cvičenie.
 • Jednorazové ťažké zaťaženie sakrálnej oblasti, napríklad v dôsledku zdvihu v nesprávnej polohe, ostrého trhania atď..
 • Zranenia spôsobené pádom, nárazom, nehodou.
 • Poruchy metabolizmu, ktoré sú sprevádzané intoxikáciou - v tomto prípade stavce nedostávajú dostatok saturácie a tkanivá oslabujú.
 • Choroby chrbtice.
 • Vrodené rysy tela.

Nebezpečenstvo prietrže spočíva v tom, že vyčnievajúce jadro môže vyvíjať tlak na zväzok nervových vlákien nachádzajúcich sa v tejto časti chrbtice, čo bude mať za následok ešte silnejšiu bolesť a ďalšie choroby, ktoré už sú spojené s nervovým systémom. Prevenciou proti prietrži lumbosakrálnej kýly môžu byť pravidelné prechádzky, ľahká fyzická námaha (napríklad ohýbanie, otáčanie tela) a masáže..

Príznaky choroby

Príznaky takejto kýly v raných štádiách sa môžu prejaviť implicitne. Najprv si začnem robiť starosti so zriedkavými neostrými bolesťami v sakrálnej oblasti, počas pohybu je nepohodlie a ťažkosti s držaním tela. Ak týmto signálom nebudete venovať pozornosť okamžite, potom ochorenie prejde do závažnejšieho štádia, keď sa zintenzívnia pocity bolesti a použitie relatívne jednoduchých metód liečby nebude fungovať..

Hlavné príznaky sú:

 • Bolesť v chrbte a nohách, „bolesti chrbta“, neustále bolesti.
 • Svalová slabosť v nohách.
 • Necitlivosť nôh, znížená celková citlivosť.
 • Obmedzenie pohybu v dolnej časti chrbta a nôh.
 • Zmena postavenia tela a neschopnosť zaujať akúkoľvek pozíciu, zhnitý, sklonený.

Terapeutická gymnastika prichádza na pomoc s liekmi

Ako gymnastika pomôže s touto chorobou?

Čo robiť, ak sa prietrž už vytvorila? Samozrejme by ste sa nemali samoliečiť bez konzultácie so špecialistom. Akýkoľvek priebeh, či už je to konzervatívny, medikamentózny alebo chirurgický zákrok, by mal byť založený na výsledkoch diagnózy a kompetentnom hodnotení stupňa rozvoja choroby..

Ale ak sa včas pustíte do špeciálnej fyzioterapie (cvičebná terapia), to znamená, že dokonca aj v počiatočných štádiách choroby, zotavenie pôjde oveľa rýchlejšie a bezbolestne, pretože rast prietrže sa zastaví. Pravidelné vykonávanie predpísaných gymnastických cvičení zabezpečí úspech pri hojení a zlepšovaní funkcií chrbtice a celkového stavu tela..

Komplex cvičebnej terapie by mal byť vypracovaný v spolupráci s lekárom, ktorý vyberie cvičenia na základe celkového stavu a úrovne vývoja pacienta a štádia choroby..

Tréneri cvičenia hovoria: úspech v liečbe je zaručený, ale záleží priamo na tvrdej práci a túžbe pacienta zbaviť sa choroby. Na tento účel potrebujete každodenné vytrvalosť a kvalifikované a prísne dodržiavanie rozvrhu triedy a odporúčaní odborníka. Je možné, že k úplnému obnoveniu funkcií nedôjde príliš rýchlo, ale pacienti si určite začnú všímať postupné zlepšovanie svojho stavu..

Liečebná telesná kultúra s kýlou môže priniesť nasledujúci účinok:

 • Posilnenie svalov.
 • Zlepšenie a normalizácia prietoku krvi.
 • Znížte riziko zvýšených príznakov a relapsov.
 • Urýchlite hojenie.
 • Eliminácia zovretých nervov.
 • Rovnanie chrbtice.
 • Normalizácia prísunu živín a kyslíka do stavcov.
 • Všeobecné posilnenie pohybového aparátu.

Pravidlá vykonávania cvičení a kontraindikácií

Cvičenia pravidelne vykonávané striktne podľa vyvinutej metodiky pomáhajú zmierniť syndrómy bolesti pomerne rýchlo. Nie sú to však iba „lieky proti bolesti“, ale tiež upravujú výčnelok buničitého jadra..

Na základe stavu pacienta lekár zostaví plán vhodných cvikov, ukáže správnu polohu tela, intenzitu a sled pohybov, ich rýchlosť a frekvenciu. Po takomto briefingu môžete vykonávať cvičenia sami doma, ale pravidelne informujte svojho lekára o svojom stave.

Je dôležité si uvedomiť, že aj pri jednoduchých cvičeniach môžu existovať kontraindikácie. Napríklad:

 • Ostré bolesti. V prípade exacerbácie je lepšie nevykonávať terapiu, ale naopak, pohybovať sa čo najmenej. V prvých dňoch je vhodné si ľahnúť, aby bolesť nebola tak zreteľná a cvičenia pokračujte iba s jasným zlepšením..
 • Hypertenzia, srdcové choroby.
 • Nedávno prevedené operácie, pri ktorých je fyzická aktivita zakázaná.
 • Súčasné katarálne alebo infekčné ochorenie.
 • Krvácajúci.

Ak pacient nemá kontraindikácie a lekár predpísal komplex cvičebnej terapie, môžete s cvičením pokračovať. Cvičením iba 20 - 30 minút denne osoba trpiaca prietržou zlepší svoj stav a pravdepodobne si všimne, ako sa proces zotavenia urýchli. Napriek skutočnosti, že lézia je zameraná na chrbticu, nemali by ste robiť cvičenia súvisiace iba s chrbtom. Realizovateľnú gymnastiku môžete vykonávať na všetkých ostatných častiach tela - určite to tiež pozitívne ovplyvní celkový stav..

Komplex cvičebnej terapie s týmto typom prietrže obvykle zahŕňa cvičenia na napínanie chrbtice, ohýbanie a predlžovanie chrbta. Je možné a potrebné pracovať presne a hladko so svaly krku a chrbtice - sú priamo spojené s lumbosakrálnou.

Pri vykonávaní cvičení musíte dodržiavať určité jednoduché pravidlá, ktoré vám poskytnú pohodlie a bezbolestné pocity:

 • Pomalé a plynulé. Nepokúšajte sa dokončiť celý súbor cvičení čo najrýchlejšie - to nezrýchli zotavenie, ale iba zhorší jeho proces. Všetko sa deje pomalým tempom, a preto môže pomôcť napríklad špeciálne vybraná hudba, ktorá nastaví potrebný rytmus práce..
 • Venujte pozornosť signálom vášho tela. Všimnite si, či sa z konkrétneho cvičenia zlepšuje, ako sa cítite. Nemala by byť žiadna bolesť: ak máte nepríjemné pocity alebo bolesť, nepokračujte.
 • Pravidelnosť je dôležitá: cvičenia sa musia vykonávať denne, a ak je to možné, aj niekoľkokrát denne. Ak sa to urobí správne, nespôsobí to žiadne škody..
 • Komplex LFK sa najlepšie vykonáva podľa rastúceho princípu: začnite jednoduchými cvičeniami a končí zložitejšími. Bez lekárskeho predpisu sa oplatí zvyšovať záťaž, existuje veľa druhov domácich cvičení. Ale po dohode s lekárom môžete urobiť nejaký druh športu, ktorý tiež pomôže pri zotavení. Môže to byť plávanie, joga, pilates, chôdza, s vylepšením - jazda na bicykli, pomalé lyžovanie (žiadne skoky a vysoké šmýkačky!). Futbal, hokej, hádzanie, silové športy, ako aj tie, ktoré sa týkajú extrémnych športov, sú prísne zakázané.

Cvičenia na herniu lumbosakrálnej chrbtice

Existuje niekoľko skupín cvičení pre takúto chorobu:

 • Vždy by ste mali začať zahrievaním. Odporúča sa to urobiť aj pri bežnej telesnej výchove a prietrži na zahriatie tela - viac ako je potrebné;
 • Cvičenia na napínanie chrbtice a na všeobecné napínanie;
 • Cvičenia na posilnenie svalov;
 • Hlavné cvičenia z komplexu lekárskej gymnastiky s takou kýlou;
 • jóga;
 • Komplex LFK, zostavený Dr. Bubnovským.

Zahrejte sa

Zahrievanie - komplex na zahrievanie svalov a tkanív tela. Pomáha znižovať bolesť, znižuje riziko zranenia. Vo všeobecnosti je zameraný na dosiahnutie maximálneho účinku počas cvičení. Ak to poveternostné podmienky umožňujú, je lepšie vykonať ho vo vetranej miestnosti alebo na ulici. Na zahriatie tela sa odporúča vykonať nasledujúce cvičenia:

 • Východisková poloha (PI): státie, šírka ramien nôh od seba. Pokiaľ je to možné, je potrebné vyšplhať sa na prsty na nohách (ak máte nepríjemné pocity - len vstať), zdvihnite ruky a zhlboka sa nadýchnite. Výdych - pristátie na celú nohu. Tento postup opakujte 5-krát.
 • Ruky na opasku, pomalé a plynulé zákruty tela doprava a doľava, merané dýchanie. Opakujte 10 krát.
 • Ak chcete zahriať svaly krku, nakloňte hlavu dozadu a pomaly ju posúvajte v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek. V tomto prípade je to, akoby ste napínali chrbát hlavy, aby ste vyrovnali krčnú chrbticu. Vykonajte 4 zákruty v každom smere.
 • Položte ruky na svoje plecia a vykonávajte kruhové pohyby, najskôr dopredu, potom dozadu, 10-krát v každom smere.
 • Ruky v páse, potom pomaly zdvíhajte až k prstom a vracajú sa k SP. Vykonajte toto cvičenie 15-krát.

Dôležité! Ak vám niektoré cvičenia spôsobia nepohodlie, v tom nepokračujte. V takom prípade je lepšie prejsť na ďalší typ činnosti alebo si urobiť prestávku. Nemali by ste pociťovať bolesť - môžu to byť signály, že cvičenie sa nevykonáva správne.

Cvičenia na napínanie chrbtice

 • Chôdza na všetkých štyroch. Tréneri cvičenia odporúčajú takéto jednoduché cvičenie pre pacientov s prietržom lumbosakrálnej časti, pretože to vytvára normálnu mobilitu pre túto časť tela, nepreťažuje ju, ale vytvára potrebnú realizovateľnú záťaž. Týmto sa obnoví správna poloha stavcov. Toto cvičenie môžete vykonať čo najviac z hľadiska času a pohody..
 • Na stolicu je potrebné ležať brucho, aby bola chrbtica v krížovej kosti mierne ohnutá. Môžete tiež vykonať toto cvičenie, pokiaľ je vaša sila dosť: od troch alebo viac minút.
 • IP - ležiace na boku. Podpera by mala byť pevná a valec by mal ležať pod miestom kýly (môže sa nahradiť pevným vankúšom alebo valcovanou utierkou). Horná časť tela k pásu by sa mala snažiť ležať na chrbte a spodná časť - na bruchu. Ukázalo sa, že to je zvláštne krútenie tela rôznymi smermi. Nemalo by ti to ublížiť. Toto cvičenie musí byť ukončené do jednej až dvoch minút..
 • IP - ležiace na chrbte na podlahe. Brada by mala byť pritiahnutá k hrudníku a súčasne by sa mali nohy nôh vytiahnuť. Vystupujte za jednu až dve minúty.

Vo videu nižšie vidíte správne vykonanie a mechaniku niektorých cvikov potrebných pre herniu tohto typu. Ukážku vykonáva tréner cvičebnej terapie.

Video - demonštrácia cvičenia pri lumbosakrálnej prietrži

Cvičenie na svalovú silu

 • Na vyrovnanie chrbtice a obnovenie správneho umiestnenia stavcov, ako aj na premiestnenie prietrže, pomôžu víza na brvne. Môžete to urobiť čo najviac, nie sú stanovené žiadne obmedzenia.
 • IP - stojí na všetkých štyroch. Musíte sa ohýbať chrbtom nahor a nadol pomalým tempom. Odporúča sa to striedať 10-krát v každom smere. Opakujte dvoma spôsobmi.
 • Ležiaci na bruchu, je potrebné zdvihnúť telo v oblasti prietrže. Opakujte 10krát dva prístupy.
 • IP - ležiace na chrbte. Je potrebné napätie a uvoľnenie brušných svalov. Musíte to urobiť pomaly, cvičenie sa vykonáva 20-krát.
 • IP je rovnaká. Je potrebné zdvihnúť pozdĺžne rovné nohy. Mali by ste sa ich snažiť zdvihnúť do polohy kolmej na trup, ale najskôr by ste to mali urobiť čo najviac. Cvičenie sa vykonáva 10-krát.

Základné cvičenia

Ak predchádzajúce cviky môžu vykonávať všetci, bez ohľadu na diagnózu, potom sú nižšie opísané cviky komplexom cvičebnej terapie špecificky pre pacientov trpiacich prietržou lumbosakrálnej chrbtice. Vďaka nim budete čoskoro mať pocit, ako sa vaša hernia ustupuje a ako sa cítite lepšie.

 • Východisková poloha - leží na chrbte. Ruky by sa mali predlžovať pozdĺž tela a nohy by sa mali ohýbať do polovice. Svaly lisu musia byť čo najviac napnuté, aby boli tvrdšie. V takomto prípade musíte nadýchnuť. Vykonajte toto cvičenie, ktoré potrebujete 10 - 15 krát.
 • PI pre druhé cvičenie - ležiace na chrbte, ruky pozdĺž trupu, narovnané nohy. Nohy by mali zostať na podlahe a trup mierne zdvihnutý. Udržujte zdvihnutú polohu asi 10 sekúnd a potom pomaly spustite telo k podlahe. Cvičenie musíte vykonať 10 - 15 krát s prestávkou 10 - 15 sekúnd.
 • IP - ležiace na chrbte. Nohy sú mierne ohnuté, pravé rameno v predĺženej polohe leží na kolene opačnej nohy. Ľavá noha by mala byť ohnutá a rameno by jej malo odolať. Takéto cvičenie by malo pokračovať asi 10 sekúnd, potom sa znovu vráťte do východiskovej polohy a vymeňte rameno. Počas prestávok 15 - 20 sekúnd by sa mali svaly čo najviac uvoľniť..
 • Ležiace na chrbte musíte natiahnuť ruky pozdĺž trupu a potom s rovnými rukami natiahnuť ruku na hlavu pri vdychovaní. Ponožky sa teraz tiahnu dopredu k hlave. Zasiahnutá oblasť s herniou by sa mala pritlačiť na podlahu a mala by zostať nepohyblivá. Vďaka tejto metóde sa chrbtica narovná a prietrž sa odstráni prietrž. Vykonajte toto cvičenie 3-5 krát.
 • IP - poloha sedenia, pričom sa sedacie časti dotýkajú pätiek. Ramená sú predĺžené a dlane sa dotýkajú podlahy. Ruky musíte natiahnuť čo najviac dopredu, pričom sa nesmie meniť poloha a bez zdvíhania rúk alebo nôh z podlahy. Bedra sa tak napne a bolesť v sakrálnej oblasti sa zníži alebo dokonca zmizne..

Liečenie jogy

Existujú cvičenia pre milovníkov jogy. Vďaka nim sa za pár týždňov budete cítiť výrazné zlepšenia. Jóga navyše prispieva k duševnému uzdraveniu - získate dvojité dávky. Pre hernie v lumbosakrali sú vhodné nasledujúce cvičenia:

 • Póza nazývaná „urdhva-uttanasana“ pomôže roztiahnuť chrbticu, správne držať tela a uvoľniť nervy v chrbtici, čo je pri tomto type kýly nevyhnutné. Okrem toho to tiež pomôže zlepšiť rovnováhu tela - pekný doplnok. Ak chcete urobiť pózu, musíte sa postaviť na polovicu ponožky (pol prsta), natiahnite ruky nahor a trochu dozadu a trochu sa ohnite. Telo je potrebné zafixovať na niekoľko minút.
 • Ďalšia pozícia jogy, ktorá môže pomôcť s týmto ochorením, sa nazýva „pes lícom nadol“. Zameriava sa na napínanie kĺbov a chrbtice tak, aby bolesť v bedrovej oblasti výrazne klesla. Aby ste si ju vzali, musíte položiť nohy a dlane na zem, narovnať chrbát a zdvihnúť panvu. Päty a ruky by sa nemali odtrhávať z podlahy. Je vhodné zostať v tejto polohe čo najviac 3 až 5 minút.
 • Ďalším liečebným cvičením je motýľ ásan. Ležiace na chrbte musíte nadýchnuť nohy a ramená z podlahy, roztiahnuť ich od seba a zaistiť v tejto polohe na niekoľko sekúnd. Všetko sa musí robiť hladko a sústredene. Takéto cvičenie zopakujte 10 až 15 krát s intervalmi 10 sekúnd. Pomôže to posilniť svaly chrbta, uvoľniť nervové tkanivá umiestnené v chrbte a tiež natiahnuť chrbticu, čo priaznivo ovplyvní lokalizáciu prietrže..

Cvičenia vyvinuté Dr. Bubnovským

Sergey Bubnovsky je známy odborník, ktorý sa kvalifikuje pre zdravie chrbta a kĺbov. Jeho metódy sú uznávané ako účinné a pomáhajú mnohým ľuďom vyrovnať sa s chorobami v týchto oblastiach. Základným princípom je maximálny odklon od sedavého životného štýlu. V cvičeniach, ktoré navrhol, nie je nič zložité a v niektorých ohľadoch sa dokonca opakujú s tými, ktoré sú všeobecne uznávané a základné. V kombinácii však prinesú maximálny účinok:

 • Pri póze na všetkých štyroch stranách: striedavo ohýbajte chrbticu nahor a nadol; Natiahnite chrbát ťažnými pohybmi dopredu, zatiaľ čo sa neohýba lumbosakálna oblasť. Vykonajte 10 prístupov.
 • Z polohy „na všetkých štyroch“ si sadnite na pravú nohu, natiahnite ľavú ruku dopredu a potom polohu obráťte. Musíte vykonať 10 krát v 2 sadách.
 • IP - ležiace na chrbte. Zdvíhanie panvovej oblasti bez toho, aby ste chrbát a nohy zložili z podlahy. Musí sa opakovať 10-krát.
 • Počiatočná poloha je rovnaká. Musíte si položiť ruky pod chrbát hlavy, ohýbať nohy a zdvíhať telo a snažiť sa dotknúť lakťov kolien. Vďaka tomuto cvičeniu sa chrbtica dobre rozťahuje a patológia sa postupne zotavuje..

Kýla lumbosakrálnej chrbtice samozrejme nie je chorobou, ktorú je možné rýchlo vyliečiť. Vďaka riadnemu úsiliu sa však dosiahol úspech. Najdôležitejšou vecou je vyhovieť svedectvám lekára, nezabudnúť na lieky alebo cvičenia a tiež včas zabrániť chorobe, aby sa nepociťovali nepohodlie..

Telesná výchova - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzi všetkými ochoreniami chrbtice prevláda osteochondróza. Znamená to degeneratívne-dystrofické zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek. A keďže dolná časť chrbta je najviac zaťažená a ľudia nie vždy chodia k lekárovi na prvé bolesti, najčastejšie sa diagnostikuje osteochondróza druhého stupňa bedrovej časti.
Správna výživa a zdravý životný štýl sú kľúčom k zdraviuOsteoporóza je progresívny stav, v ktorom sa znižuje hustota kostí, čím sa oslabujú kosti a zvyšujú ich náchylnosť na zlomeniny.
Jedným z najdôležitejších problémov systému zdravotnej starostlivosti na celom svete je osteoporóza, choroba, ktorá sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov. Naliehavosť problému je spôsobená sociálnymi a niektorými ekonomickými dôsledkami, ktoré vznikajú po osteoporotických zlomeninách, ich negatívnym dopadom na kvalitu ľudského života..