loader

Hlavná

Liečba

Anestézia počas hernie počas operácie

U mnohých mužov a žien lekári diagnostikujú kýly s rôznou lokalizáciou. Najčastejšie sa vyskytujú ingulinálna a pupočná kýla. Mnoho pacientov chodí s takouto patológiou na dlhú dobu bez odstránenia herniálneho vaku. Tento prístup k liečbe je však spojený s komplikáciami. Môže dôjsť k stlačeniu vnútorných orgánov v herniálnom vaku a môže dôjsť k zápalu. V takom prípade by sa mala operácia urýchlene vykonať.

Lekári dnes používajú nielen klasickú chirurgickú excíziu brušnej hernie, ale aj laparoskopické techniky, ktoré umožňujú:

 • minimalizovať traumu mäkkých tkanív;
 • znížiť stratu krvi;
 • skrátiť obdobie pooperačného zotavenia.

Pri akomkoľvek type chirurgického zákroku sa vyžaduje kýlová anestézia. Lekári používajú celkovú a lokálnu anestéziu v závislosti od typu operácie a individuálnych indikácií pacienta. Rôzne typy anestézie umožňujú účinné a bezpečné odstránenie hernálnych vakov starším pacientom a pacientom trpiacim kardiovaskulárnou nedostatočnosťou, u ktorých nie je celková anestézia.

Aká anestézia prietrže je indikovaná počas chirurgického zákroku

Pri výbere anestézie pre herniu sa chirurg berie do úvahy:

 1. herniálna veľkosť vaku;
 2. druh chirurgického zákroku;
 3. lokalizácia prietrže;
 4. vek pacienta;
 5. prítomnosť chronických chorôb.

Celková anestézia sa vyžaduje pri komplexných operáciách brucha, keď dochádza k excízii veľkého herniálneho vaku a redukcii prištiepených orgánov. U malých herniálnych vakov sa používa lokálna anestézia na brušné aj laparoskopické operácie..

Výber anestézie si vždy vyberá lekár, pričom berie do úvahy individuálne indikácie pacienta. Skúsení lekári sa podľa možnosti pokúšajú pri liečbe kýly používať lokálnu anestéziu, pretože celková anestézia má nebezpečný vplyv na kardiovaskulárny systém a mozog dokonca aj zdravého človeka. U pacientov s chronickými ochoreniami srdca a ciev je takáto anestézia kontraindikovaná.

Kýlová anestézia na klinike "First Surgery"

Pri podávaní žiadosti na kliniku „First Surgery“ dostanú pacienti nielen kvalitnú a úspešnú liečbu všetkých druhov prietrže. Lekári si vyberú najbezpečnejší druh anestézie pre nich na základe individuálnych indikácií.

Ak je operovaná inguinálna kýla, anestézia sa vždy pokúša robiť lokálne. Rozsiahle klinické skúsenosti lekárov a anestetikov kliniky zaručujú bezpečnú anestéziu pri odstraňovaní herniálneho vaku rôznymi metódami.

Pred operáciou pri slabinovej prietrži

Inguinálna prietrž sa lieči v dôsledku operácie prietrže.

Stáva sa, že inguinálna hernia (CHZO), ktorá sa vyskytuje v inguinálnej oblasti, zostupuje do mieška. Kýla sa potom môže nazývať scrotal. S takou kýlou sa zaobchádza rovnako ako s PGF..

Aj keď je tento jav dosť bežný, veľa pacientov sa obáva o nadchádzajúcu operáciu. Zvážte, čo k tomu prispieva:

 • výskyt strachu pred operáciou;
 • pacient netoleruje anestéziu;
 • nedôvera k lekárovi všeobecne a najmä k chirurgickému zákroku;
 • strach z komplikácií;
 • iné dôvody.

Predbežná fáza

Pri diagnostike slabiny prietrže musíte vykonať určité vyšetrenia. Tieto postupy sú potrebné na identifikáciu závažnosti procesu prietrže a pravdepodobnosti štípania. Ak dôjde k zovretiu, musí sa urýchlene odstrániť PGR.

Po stanovení dátumu operácie odstránenia prietrže, chirurg vysvetľuje pacientovi, čo je to operácia, aký je postup jeho implementácie, použitie a účinok anestézie, kroky potrebné na prípravu na odstránenie prietrže.

Existuje mnoho zdrojov informácií o operácii. Najkvalifikovanejší lekár, ktorý bude postupovať.

Na operáciu sa môžete bezpečne pripraviť podľa všetkých pokynov lekára. Môžete klásť bolestivé otázky. A napokon bude nálada pre pozitívny výsledok kľúčom k úspechu celej veci..

Prípravok na anestéziu

Pri oprave kýly je postup sprevádzaný použitím troch typov anestézie:

 • celková anestézia;
 • regionálna anestézia;
 • lokálna anestézia.

Typ anestézie bude závisieť od toho, do akej miery sa pacient podrobuje anestézii, ako aj od typu operovanej kýly a od jej veľkosti..

Na prípravu na anestéziu lekár skúma anamnézu minulých chorôb, reakciu tela na anestéziu v minulosti. Pred anestéziou pacient prepláchne črevá a podrobí sa premedikácii.

Premedikácia sa vykonáva pred operáciou. Trvanie a použitie konkrétnych látok závisí od stavu pacienta. V noci pred operáciou pacient užíva tablety na spanie vrátane predchádzajúceho dňa užívanie omamných analgetík..

Ak osoba trpí duševnými poruchami, môžu sa použiť malé dávky upokojujúcich prostriedkov. Takéto lieky uvoľňujú telo. Antihistaminiká sa podávajú v prípade alergickej reakcie na látku.

Pred operáciou musí pacient podstúpiť vyšetrenie ústnej dutiny, odkiaľ sú odstránené protézy, falošné zuby.

Operácia prietrže obvykle trvá od pol hodiny do hodiny a pol. Trvanie závisí od neexistencie komplikácií. V súlade s tým nebude doba vystavenia anestézii príliš dlhá.

V prípade urgentného chirurgického zákroku sa uskutoční prvá výplach žalúdka a premedikácia sa vykonáva priamo na operačnom stole pred aplikáciou anestézie..

Pri diskusii o budúcej operácii s anestéziológom stojí za zmienku, či máte cukrovku alebo lieky..

Všeobecná príprava na chirurgický zákrok

Pri príprave na operáciu je dôležité vedieť, že neexistujú žiadne sprievodné choroby. Aby ste to dosiahli, počas operácie PGR vykonávanej podľa plánu musíte starostlivo skontrolovať prítomnosť ďalších chorôb v tele.

Aby sa znížilo riziko komplikácií, vyšetrenie pacienta vykonáva anestéziológ.

Výber typu anestézie ako celku závisí od samotnej kýly. V skorom štádiu sa zvyčajne používa lokálna anestézia..

Zoznam povinných testov predložených pred operáciou zahŕňa analýzu infekčných chorôb, krvný test, analýzu moču a koagulogram. Je tiež potrebné podstúpiť elektrokardiogram a röntgen hrudníka.

Inguinálna kýla

Prehľad

Najčastejším typom prietrže je hnačka. Môže to vyzerať ako opuch, výčnelok, rana v slabinách alebo na vnútornom povrchu stehna. Inguinálna kýla niekedy vedie k zväčšeniu mieška (vak, v ktorom sú umiestnené semenníky). Opuch môže byť bolestivý.

Inguinálna hernia sa zvyčajne skladá z tukového tkaniva alebo časti čreva a vyčnieva cez trieslovinový kanálik - slabé miesto vo svalovej stene dolného brucha. Krvné cievy, ktoré živia semenníky alebo maternicový kruhový väz, prechádzajú normálne. Častejšie sa u mužov vyvinie trieslová prietrž, pretože ich trieslový kanál je kratší a širší. U žien je trieslová prietrž menej častá. Riziko sa zvyšuje s vekom, pretože so starnutím tkanivá prednej brušnej steny strácajú elasticitu.

Okamžitými príčinami vzniku prietrže môžu byť: zdvíhanie alebo prenášanie ťažkých bremien, silné namáhanie počas zápchy, dlhodobé bolestivé kašeľ, atď. Prietrž je nestabilná a pri ležaní niekedy mizne. Okrem kozmetického defektu môže inguinálna prietrž u detí a dospelých spôsobiť nepohodlie pri chôdzi, spôsobiť nepohodlie a bolesť, najmä počas cvičenia..

Ak máte podozrenie na slabinovú prietrž u seba alebo u svojho dieťaťa, požiadajte o radu lekára. Pravidelné lekárske vyšetrenie spravidla postačuje na potvrdenie diagnózy. Po stanovení diagnózy vám chirurg poskytne potrebné odporúčania na ďalšie vyšetrenie a liečbu..

Úplne vyliečiť slabinovú prietrž je možné iba pomocou chirurgického zákroku. Plánovaná chirurgická liečba sa preto odporúča každému človeku s takouto diagnózou. Aj keď sa prietrž neobťažuje, postupom času sa môže zväčšiť a spôsobiť nebezpečné komplikácie:

 • črevná obštrukcia - keď sa časť čreva uviazne vo trieslovom kanáli, zastaví sa prechod stolice, nauzea, zvracanie a bolesť brucha, prietrž sa stane výrazne bolestivou;
 • porušenie - keď je časť čreva zovretá tak, že do nej prestane prúdiť krv, na uvoľnenie zovretého tkaniva a obnovenie krvného obehu je potrebná niekoľko hodín núdzová operácia, inak dôjde k zničeniu časti čreva a tkanív.

Ak sa vyskytnú podobné sťažnosti, okamžite vyhľadajte lekára alebo, ak takáto možnosť neexistuje, zavolajte sanitku (z mobilného telefónu 911 alebo 112, zo stacionárneho telefónu - 03). S rozvojom komplikácií, ako aj v prípade, že prietrž sa nevyrieši, bude potrebná pohotovostná operácia.

Liečba prietržnej hernie

Konzervatívne metódy liečby, ako je užívanie liekov, posilnenie brušných svalov, nosenie obväzov s trieslovinovou prietržou, nie sú účinné. Niektoré z nich sa príležitostne používajú iba ako dočasné opatrenie, ak je chirurgická liečba v súčasnosti kontraindikovaná. Napríklad, ak má človek nachladnutie alebo iné akútne ochorenie.

Úplne sa zbaviť slabinovej prietrže a zabrániť vzniku komplikácií je možné iba pomocou chirurgického zákroku. Operácia s inguinálnou kýlou pozostáva z niekoľkých fáz:

 • oprava prietrže (zníženie obsahu hernia a odstránenie herniálneho vaku);
 • hernioplastika (obnovenie integrity a posilnenie prednej brušnej steny).

Celkovo to spravidla trvá 30–45 minút. Ak operácia prebehla dobre a nedochádza k žiadnym komplikáciám, môže sa stať, že sa budete môcť vrátiť hneď nasledujúci deň po liečbe. Zvyčajne je nemocničný pobyt pri slabinovej prietrži 1 až 7 dní. Po prepustení je potrebné starať sa o švy, vyhnúť sa nadmernému namáhaniu a riadiť sa pokynmi lekára pre správnu výživu, aby nedošlo k zápche. Väčšina ľudí sa úplne zotaví po slabej prietrži do 6 týždňov, mnohí môžu riadiť vozidlo znova, pracovať a robiť ľahkú fyzickú prácu už 2 týždne po operácii.

Chirurgická liečba slabinovej prietrže sa uskutočňuje dvoma možnými prístupmi:

 • otvorená chirurgia (laparotómia) - jeden rez sa urobí niekoľko centimetrov na prednej brušnej stene, prostredníctvom ktorého chirurg prispôsobí výstupok späť do brušnej dutiny;
 • minimálna intervenčná chirurgia (laparoskopia) je zložitejšou technikou, keď chirurg upraví prietrž pomocou mikromateriálov vložených bodovými rezmi do brucha..

Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Typ predpísaného chirurgického zákroku bude závisieť od charakteristík prietrže, vášho zdravotného stavu a skúseností chirurga..

Otvorte operáciu trieslovej prietrže

Pri lokálnej anestézii (často pomocou injekcie na anestéziu tkanív v oblasti kýly) sa často vykonáva otvorená operácia pri liečbe inguinálnej kýly alebo sa do oblasti blízko chrbtice vstrekuje anestézia. To znamená, že počas operácie budete pri vedomí, ale nebudete cítiť bolesť. Odstránenie prietrže sa niekedy vykonáva v celkovej anestézii (v celkovej anestézii), to znamená, keď sa súčasne vypne vedomie a bolesť..

Keď anestézia funguje, chirurg urobí jeden rez cez prietrž. Rez je zvyčajne 6 až 10 cm dlhý. Potom chirurg vytlačí obsah prietrže späť do brušnej dutiny. Ďalej lekár pristúpi k hernioplastike. Na zoslabenú oblasť brušnej steny, kde bola prietrž, bola umiestnená syntetická sieť, aby sa posilnili tkanivá a zabránilo sa opätovnému vyčnievaniu. Potom sa na rez aplikujú stehy. Zvyčajne sa to robí pomocou špeciálnych vlákien, ktoré vymiznú do niekoľkých dní po operácii.

Pri porušení prietrže a poškodení časti čreva je možné odstrániť postihnutú oblasť, po ktorej sa oba konce zdravého čreva zošijú dokopy. Toto je zložitejšia operácia, ktorá vyžaduje viac času na zotavenie. Preto budete musieť zostať v nemocnici najmenej 5-6 dní.

Laparoskopická operácia brušnej prietrže

Operácia minimálneho zákroku (minimálne invazívny chirurgický zákrok) sa vykonáva v celkovej anestézii, takže počas postupu budete spať.

Pri laparoskopii chirurg zvyčajne robí tri bodové rezy (namiesto jedného veľkého) na prednej stene brucha. Tenká trubica s kamerou a svetelným zdrojom na konci (laparoskop) je vložená cez jeden z rezov tak, aby lekár videl, čo sa deje v bruchu. Prostredníctvom iných rezov sa zavádzajú špeciálne chirurgické nástroje, ktoré lekár manipuluje ako ruky.

Existujú dva typy laparoskopickej chirurgie pri slabinovej prietrži:

 • Abdominálna plastická chirurgia (TAPP) - nástroje sa vkladajú do brucha perforáciami v brušnej stene (s časťou pobrušnice - membrána zakrývajúca brušnú stenu zvnútra). Kýla je uzavretá časťou pobrušnice a zosilnená syntetická sieť je pripevnená alebo prilepená na oslabenú časť brušnej steny..
 • Extraperitoneálna plastická chirurgia (TER) je najnovšia, komplexnejšia technika pre laparoskopickú chirurgiu. V tomto prípade sa peritoneum neodreže, prietrž sa upraví bez vniknutia do brušnej dutiny.

Po odstránení prietrže sa rezy uzavrú chirurgickým stehom alebo chirurgickým lepidlom..

Chirurgická hernia: čo je lepšie?

Laparoskopická a otvorená kýla sú bezpečnou a účinnou liečbou pri slabinách. Regenerácia po laparoskopickom chirurgickom zákroku je spravidla menej bolestivá, pretože dochádza k menšiemu poškodeniu steny brucha. U ľudí, u ktorých sa vykonáva operácia relapsu (reformácie) ingvinálnej prietrže laparoskopickou metódou, je zotavenie rýchlejšie. To isté sa pozoruje aj pri oprave bilaterálnej prietrže. Preto sa laparoskopia zvyčajne odporúča pri opakujúcich sa prietržach alebo pri dvojstranných prietržoch. Minimálne invazívny chirurgický zákrok sa môže tiež odporučiť, ak si chirurg nie je istý, aký typ kýly máte..

U ľudí s novovytvorenou jednostrannou inguinálnou prietržou však nebol žiadny významný rozdiel v období zotavenia po laparoskopii alebo otvorenej chirurgii. Súčasne sa laparoskopická operácia považuje za zložitejšiu. Riziko závažných komplikácií, napríklad náhodného poškodenia čriev chirurgom s minimálne invazívnym zákrokom, je vyššie ako pri otvorenom chirurgickom zákroku. Preto sa verí, že primárna jednostranná prietrž je lepšie pracovať s otvorenou metódou.

Riziko recidívy prietrže je v oboch prípadoch rovnaké. Dokonca aj po úspešnom odstránení herniového výčnelku sa časom môže znova objaviť. Okrem toho je výber chirurgickej metódy na liečbu prietrže ovplyvnený:

 • všeobecné zdravie - starší ľudia alebo ľudia so zlým zdravotným stavom môžu byť príliš slabí na to, aby podstúpili anestéziu, preto sa im môže odporučiť, aby sa podrobili otvorenému chirurgickému zákroku v lokálnej anestézii;
 • skúsenosti chirurga - otvorená chirurgia je častejšia ako minimálna operácia, takže nie všetci chirurgovia majú skúsenosti s laparoskopiou na opravu kýly.

Chirurgickú liečbu slabínovej hernie vykonávajú brušní chirurgovia alebo herniológovia.

Oprava prietrže: možné komplikácie

Operácia na opravu slabinovej prietrže je bežný postup, ktorý nemá prakticky žiadne riziká. Avšak asi v 1 prípade z 10 po chirurgickom zákroku sa môže znova vytvoriť hernia, v približne 1 prípade z 50 sa to stane do dvoch rokov po operácii. Iné potenciálne komplikácie operácie s trieslovkou prietrže:

 • nahromadenie tekutiny alebo krvi v mieste, kde bola prietrž (spravidla prechádza bez liečby);
 • opuch, bolesť a podliatiny na miešku alebo na spodnej časti penisu u mužov;
 • bolesť alebo necitlivosť v slabinách spôsobená poškodením nervov alebo štípaním počas operácie.

Riziko komplikácií sa zvyšuje, ak máte viac ako 50 rokov alebo trpíte iným zdravotným stavom, ako sú srdcové choroby alebo problémy s dýchaním. Oveľa jednoduchšie, lepšie as menším počtom komplikácií a relapsov sa podrobujú plánovaným operáciám na odstránenie prietrže, ako sú urgentné zásahy do obmedzenej prietrže.

Zotavenie po operácii s trieslovinou prietrže

Počas prvých dní po operácii pri slabinovej prietrži je osoba zvyčajne v nemocnici, kde v prípade akýchkoľvek problémov môže byť okamžite poskytnutá pomoc. V pooperačnom období doma je potrebné prísne dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára. Ak po návrate z domu pociťujete bolesť, pokračujte v užívaní liekov proti bolesti podľa pokynov lekára..

Prísne dodržiavajte pokyny týkajúce sa starostlivosti o švy a osobnej hygieny. Je dôležité sledovať pravidelné pohyby čriev, pretože namáhanie v prípade zápchy môže spomaliť hojenie rán a spôsobiť bolesť. Pre správnu funkciu čriev sa pokúste piť dostatok tekutín a jesť veľa zeleniny, ovocia a potravín bohatých na vlákninu, ako je hnedá ryža, celozrnný chlieb a cestoviny. Váš lekár môže odporučiť preháňadlo, ktoré musíte použiť prvé dni po operácii..

Ak sa operácia vykonala v celkovej anestézii (v celkovej anestézii), potom ste mohli narušiť koordináciu a schopnosť jasne premýšľať. 48 hodín po operácii sa zdržte pitia alkoholu, vedenia vozidla a prijímania dôležitých rozhodnutí. Hneď ako prestanú spôsobovať bolesť, budete sa môcť znova zapojiť do svojich bežných aktivít.

1 - 2 týždne po odstránení prietrže sa väčšina ľudí už môže zapojiť do ľahkej fyzickej práce, ísť nakupovať, sama sa plne vybaviť. Zároveň sa veľa ľudí vracia do práce, pokiaľ nie je spojené s veľkou fyzickou námahou a ťažkým zdvíhaním. Týmto faktorom by sa malo vyhnúť po dobu 4 až 6 týždňov po oprave prietrže. Ľahké cvičenie, ako napríklad chôdza, môže naopak proces hojenia urýchliť. Intímny život po operácii pri slabinovej prietrži nie je kontraindikovaný, ale sex môže spočiatku spôsobovať bolesť a nepohodlie.

Porozprávajte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o tom, kedy môžete znova viesť vozidlo. Spravidla sa odporúča zdržať sa vedenia vozidla, kým nebudete môcť prudko zabrzdiť bez toho, aby ste cítili bolesť alebo nepohodlie (cvičenie bez naštartovania vozidla). Zvyčajne to trvá 1 až 2 týždne po laparoskopickej operácii a o niečo dlhšie po otvorenej operácii.

Kedy navštíviť lekára s inguinálnou kýlou

Ak si všimnete opuch pod kožou v slabinách, vyhľadajte lekára, ktorého nájdete tu.

Ak sa chystáte na chirurgický zákrok, vyberte si z našej služby dobrého brušného chirurga alebo herniológa, s ktorým môžete diskutovať o podrobnostiach nadchádzajúcej liečby a rehabilitácie.

Pomocou Na Zmena môžete tiež vybrať kliniku na opravu kýly.

Navštívte svojho lekára, ak máte niektorý z nasledujúcich príznakov:

 • horúčka do 38 ° C alebo vyššia;
 • krvácanie z pooperačnej rany;
 • zhoršujúci sa opuch alebo bolesť brucha;
 • bolesť, ktorú nezbavujú lieky proti bolesti;
 • pretrvávajúca nevoľnosť alebo zvracanie;
 • triaška;
 • dlhodobý kašeľ alebo dýchavičnosť (pocit nedostatku vzduchu);
 • zvýšené začervenanie v oblasti kĺbov;
 • ťažkosti s močením.

Chirurgická operácia kýly: indikácie, metódy, rehabilitácia

Kýla je odchod orgánov alebo ich častí z ich obvyklého umiestnenia cez slabé miesta vo svalovej stene.

Najčastejším typom brušnej prietrže je hnačka (65 - 80% z celkového počtu hernií). Toto je výstup slučiek čreva, omentum, menej často - močový mechúr vnútorným alebo vonkajším otvorom ingvinálneho kanála. Inguinálny kanál je tunel dlhý asi 4,5 cm v šikmom smere, cez ktorý spermatická šnúra u mužov a guľatý väz maternice u žien opúšťajú brušnú dutinu. U mužov sa vyskytuje viac ako 90% všetkých slabinových hernií.

Inguinálne kýly sú:

 • Rovný a šikmý (šikmá prietrž vedie šikmo pozdĺž trieslového kanála, priama vedie priamo do vonkajšieho otvoru),
 • Získané a vrodené,
 • Nekomplikované a komplikované.

Obsah prietrže je v herniálnom vaku (parietálny list pobrušnice).

10 až 15% všetkých operácií v chirurgických nemocniciach sú operácie pri slabinách.

Indikácie pre operáciu s trieslovkou prietrže

Prítomnosť prietrže je už indikáciou na jej rýchle odstránenie. Napriek navrhovaným mnohým konzervatívnym metódam je úplné odstránenie prietrže možné iba chirurgicky.

Preto, ak je diagnostikovaná „ingínová prietrž“, pacientovi sa zvyčajne ponúkne okamžité chirurgické odstránenie plánovaným spôsobom.

Je zrejmé, že v prvom rade sa navrhuje pôsobiť na kýly, ktoré sa prejavujú určitými nepríjemnými príznakmi: bolesť, zápcha, nadúvanie, nepohodlie, ako aj nevedená kýla.

Ale aj keď kýla sa neobťažuje alebo nepohodlie vôbec, otázka operácie je len otázkou času. Skôr alebo neskôr je stále potrebné rozhodnúť..

Prečo potrebujete operovať kýlu, aj keď neexistujú žiadne sťažnosti?

Prítomnosť prietrže v tele je časovaná bomba. Je plná vývoja rôznych komplikácií, ktoré sa môžu vyvíjať postupne alebo akútne.

Hernia Komplikácie:

 1. Invalidita. Je to spôsobené tvorbou adhézií medzi herniálnym vakom a orgánom v ňom umiestneným. Kýla prestane voľne odpočívať na svojom mieste. Táto komplikácia nie je akútna a je predmetom chirurgického zákroku plánovaným spôsobom, ale prispieva k rozvoju ďalších hroznejších komplikácií..
 2. zápal.
 3. Koprostáza - vyskytuje sa, keď sa v hernálnom vaku objavia slučky hrubého čreva. S hromadením výkalov v nich je možné črevné upchatie.
 4. Porušenie je najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže. Vyvíja sa kompresiou v herniálnych bránach orgánov spolu s cievami, ktoré ich zásobujú, a vývojom nekrózy..

S rozvojom komplikácií, ako je koprostáza, zápal, porušenie, sa zo zdravotných dôvodov vykonáva núdzová operácia. Núdzová prevádzka bez riadnej prípravy a vyšetrenia je vždy väčšie riziko ako plánovaný zásah.

Kontraindikácie pre odstránenie slabinovej prietrže

Stále existuje množstvo kontraindikácií, ktoré sú v podstate podobné kontraindikáciám všetkých plánovaných operácií. to:

 • Infekčné choroby.
 • Závažné dekompenzované chronické ochorenia (cukrovka, srdce, obličky, pečeň, zlyhanie dýchacích ciest, rakovina, choroby krvi).
 • Počas tehotenstva je nežiaduce pôsobiť na kýlu.
 • Relatívne kontraindikácie sú tiež veľmi vysoký vek a vysoká obezita (vysoké riziko komplikácií a relapsov)..

Základné princípy a štádiá hernie

Existujú dva hlavné spôsoby, ako odstrániť slabinovú prietrž:

Otvorená kýla sa odstráni vonkajším rezom brušnej steny priamo v mieste herniálneho výčnelku. Doteraz sa takáto operácia nazývala kýlová oprava, čo nie je úplne správne, pretože kýla nie je vyrezaná. Sadne si na svoje miesto. Hlavným cieľom operácie je šitie kýlnych brán a posilnenie (plastových) slabín. Preto sa v súčasnosti stále viac používa výraz „hernioplastika“.

Laparoskopický - prietrž sa odstraňuje „zvnútra“ pomocou laparoskopu vloženého malými punkciami do brušnej dutiny.

Hlavné fázy otvorenej metódy:

 1. anestézie.
 2. Incízia kože a aponeuróza pre prístup k prietrži.
 3. Oddelenie herniálneho výčnelku od okolitých tkanív.
 4. Disekcia prietrže kýly.
 5. Revízia obsahu, redukcia vnútorných orgánov do brušnej dutiny.
 6. Šitie ústia herniálneho vaku a jeho vyrezanie (v niektorých metódach je pahýľ ponechaný a tiež opravený).
 7. Uzávery prietrže prietrže.
 8. Posilnenie steny trieslového kanála.

anestézie

Výber anestézie na opravu prietrže závisí od štádia ochorenia, celkového zdravotného stavu pacienta a jeho preferencií. V každom prípade sa pri plánovaní operácie upozorňujú na nevýhody a výhody každého typu anestézie.

Hlavné typy anestézie používané pri operáciách prietrže:

 • Lokálna infiltračná anestézia.
 • Spinálna anestézia.
 • Celková anestézia.

Lokálnu anestéziu je možné ponúknuť pre malé začínajúce kýly, ako aj pre pacientov so sprievodnými chronickými ochoreniami, ktorí sa neodporúčajú pre celkovú anestéziu. Okrem toho má táto anestézia výhodu skrátenia pooperačného obdobia, čo platí najmä pre taktiku opravy ambulancie, ktorá sa v súčasnosti používa. Pri malých kýlach je niekedy potrebné namáhať pacienta, aby lepšie vyhľadal hernálny vak, preto je chirurg tiež lepší, keď je pacient pri vedomí.

Napriek existujúcim presvedčeniam, že operácie v 21. storočí by sa nemali vykonávať v rámci miestneho „zmrazenia“, je používanie lokálnych anestetík na opravu prietrže pomerne častým javom a v niektorých prípadoch je to prednosť nielen chirurgom, ale aj samotným pacientom, a to nielen v našej krajine. doma, ale aj v zahraničí.

Miechová anestézia je čoraz obľúbenejšou látkou na zmiernenie bolesti. Anestetika sa injektuje do miechového kanála a zakáže všetky citlivé nervové zakončenie v inervačnej zóne. Pacient je pri vedomí, ale necíti bolesť..

Všeobecná anestézia sa určite použije pri laparoskopických operáciách, ako aj pri veľkých kýlach zostupujúcich do mieška, komplikovaných prietržiach (nezavádzaných, obmedzených), prietrže u detí. Všeobecná anestézia je tiež preferovaná u príliš vzrušujúcich a emocionálnych jedincov s nízkym prahom citlivosti na bolesť.

Princípy moderných metód hernioplastiky

Hlavné etapy operácie odstraňovania prietrže sa prakticky dlho nezmenili. Iba posledná etapa (plast a vystuženie stien trieslového kanálika) v posledných desaťročiach získala mnoho rôznych modifikácií, niekedy skutočne revolučných, ktoré boli vynájdené s jediným cieľom - zabrániť rozvoju recidívy tříslovínovej kýly po ich odstránení..

Hernioplastika má asi sto možností. Niektoré z nich sú najbežnejšie (metóda Bassiniho, Kimbarovského, Martynova atď.). Každý chirurg zvyčajne používa svoju obľúbenú metódu..

Hernioplastika je napätie a napätie:

Napätý plast je zosilnenie stien zošitím alebo zdvojením steny trieslového kanálika s vlastnými tkanivami. Toto je sprevádzané tkanivovým napätím, ktoré vytvára ďalšiu traumatizáciu v chirurgickom poli, predlžuje pooperačné hojivé obdobie, zvyšuje bolesť po operácii a čo je najdôležitejšie, zvyšuje riziko recidívy prietrže (podľa rôznych zdrojov, od 6 do 10%).

Ťahová hernioplastika sa v súčasnosti vykonáva iba v 20% prípadov (hlavne u detí a žien), stále častejšie ju nenapínajú, to znamená plastové kýlové brány a steny trieslového kanála syntetickými materiálmi. Tieto protézy sa vyrábajú vo forme pletiva vyrobenej z polyesteru, polypropylénu a polytetrafluóretylénu. Tieto materiály sú inertné, trvanlivé, nespôsobujú alergie a aseptický zápal. Štruktúra ôk je potrebná, aby po inštalácii v oblasti prietrže slúžila ako rámec na klíčenie jej spojivovým tkanivom..

Po fáze redukcie prietrže a odstránení herniálneho vaku sa pod spermatickú šnúru umiestni chlopňa s veľkosťou ôk 6 × 8 cm a prišije sa do okolitých svalov a väzov. Po vyklíčení spojivového tkaniva do neho sa vytvorí duplikát zadnej steny trieslového kanálika, porovnateľný s pevnosťou ako aponeuróza..

Okrem spevnenia steny existujú aj spôsoby obštrukčnej hernioplastiky: vnútorný ingvinálny prsteň je, ako to bolo, blokovaný korkom vyrobeným z rovnakej polypropylénovej sieťoviny vo forme dáždnika alebo valca. Je tiež možná kombinácia týchto dvoch metód (obštrukčná metóda a vystuženie zadnej steny pomocou pletiva).

Výhody ľahkej hernioplastiky:

 1. Nízka miera recidívy (do 2%).
 2. Mierna bolesť.
 3. Môže sa vykonať ambulantne, v lokálnej anestézii.
 4. Skrátenie obdobia rehabilitácie.
 5. Komplexné vybavenie nie je potrebné, môže byť vykonané na akomkoľvek chirurgickom oddelení.

Endoskopická hernioplastika sa vykonáva nasledovne:

 • Prostredníctvom punkcie v pupku sa do brušnej dutiny vloží laparoskop, cez ktorý chirurg sleduje chirurgické pole..
 • Chirurgické manipulátory sa zavádzajú prostredníctvom niekoľkých ďalších vpichov.
 • Kýla sa upravuje pod kontrolou laparoskopu zvnútra brušnej dutiny.
 • Kýla je vystužená sieťovinou.

Existuje tiež technika na zavedenie endoskopu do predperitoneálneho priestoru a manipulácie nie z brušnej dutiny, ale medzi vrstvami brušnej steny bez rezania pobrušnice..

Laparoskopická metóda je pre pacientov mimoriadne atraktívna a má niekoľko výhod:

 1. Najkratšia doba na zotavenie,
 2. Nízka miera recidív,
 3. Možnosť fyzickej aktivity za pár dní,
 4. Vylúčené sú komplikácie otvorenej metódy, ako je poškodenie spermatickej šnúry a ileoinguinálneho nervu, pooperačná ortoepididymitída.

Malo by sa však poznamenať, že endoskopická hernioplastika je pomerne komplikovaná operácia, vyžaduje si nákladné vybavenie, vysoko kvalifikovaného chirurga, vykonáva sa iba v celkovej anestézii a na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa nevzťahuje na minimálne invazívne metódy. Takáto operácia teda nemá žiadne osobitné výhody v porovnaní s otvorenou hernioplastikou bez ťahu. Okrem toho je chirurgická niť po otvorenej operácii umiestnená v trieslovine a je takmer neviditeľná (pre mnohých pacientov je to relevantné)..

Pri výbere operácie sú tiež dôležité jej náklady. Hernioplastika otvoreného typu sa môže vykonávať bezplatne ako súčasť povinného zdravotného poistenia (spravidla bude potrebné čakať v rade niekoľko mesiacov). Na platených klinikách sa ceny za takúto operáciu pohybujú od 25 000 rubľov (otvorená metóda) do 90 tisíc (laparoskopická operácia). Cena závisí od typu anestézie, hodnotenia kliniky, kvality použitého implantátu, rozsahu zásahu, dĺžky pobytu v nemocnici..

Video: trieslová hernioplastika podľa Lichtenštajnska

Príprava na operáciu

Príprava na operáciu odstránenia trieslovej prietrže sa príliš nelíši od prípravy na iné operácie. Ide o plánovanú operáciu, preto sa o dátume jej vykonania rokuje vopred. Obzvlášť obéznym pacientom sa odporúča chudnúť..

 • Maximálne 10 dní pred operáciou je potrebné vykonať testy - všeobecné krvné testy, testy moču, biochemickú analýzu, koagulogram, EKG, fluorografiu, konzultácie s terapeutom a gynekológom pre ženy..
 • Maximálna korekcia chronických stavov, najmä tých, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (kašeľ pri chronických bronchopulmonálnych ochoreniach, zápcha, problémy s močením adenómom prostaty)..
 • Rozsah chirurgického zákroku, výber anestézie sa prediskutujú s ošetrujúcim lekárom.
 • Ak pacient neustále užíva lieky na zníženie zrážanlivosti krvi (antikoagulanciá), musí sa zrušiť 5 dní pred operáciou.
 • Niekoľko dní pred operáciou sa odporúča jesť potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov (surová zelenina, ovocie, strukoviny, muffiny, sladkosti, hnedý chlieb, plnotučné mlieko, sýtené nápoje)..
 • V predvečer operácie - ľahká večera najneskôr do 18:00, večer klystírový klystír.
 • Ráno v deň operácie: nejesť, znova sa vykoná očistná klyzma, miesto chirurgického poľa sa oholí.
 • Pred operáciou vyprázdnite močový mechúr.
 • Premedikácia: 15 až 20 minút pred začiatkom operácie sa pacientovi podáva trankvilizér alebo narkotikum..

Pooperačné obdobie

Samotná operácia odstránenia prietrže trvá 30 minút až 1,5 hodiny, v závislosti od množstva zásahu.

 1. Po operácii sa odporúča odpočinok na 1-2 dni.
 2. Jedlo by malo byť ľahké, nespôsobuje kvasenie ani plyn.
 3. Chlad sa aplikuje na pooperačnú ranu.
 4. Na zabránenie infekcie môžu byť predpísané antibiotiká..
 5. Obväzy sa konajú denne.
 6. Švy sa odstránia 7. až 8. deň.

Niektoré kliniky ponúkajú ambulancie na kýly. Pacient ide domov buď nasledujúci deň (po celkovej anestézii) alebo po niekoľkých hodinách s lokálnou anestéziou. Nie je to však vždy bezpečné..

Rehabilitačné obdobie

Celá doba zotavenia po nekomplikovanom chirurgickom zákroku je priemerne 2 - 3 týždne. V tomto období:

 • Fyzické aktivity sú obmedzené, najmä zdvíhanie záťaže, nie je vítaný ani pasívny a sedavý spôsob života.
 • Niekedy sa odporúča nosiť špeciálny obväz..
 • Odporúčaná abstinencia.
 • Je potrebné zabrániť vzniku zápchy (pitie dostatočného množstva tekutiny, dodržiavanie vyváženej stravy s obsahom vlákniny, samomasírovanie čreva, pri prvých známkach zadržiavania stolice brať ľahké preháňadlá rastlín).

Vzpieranie sa odporúča obmedziť na 4-6 mesiacov po operácii. Preto, ak je toto povolanie spojené s ťažkou fyzickou prácou, je možné získať od lekárskej komisie osvedčenie o dočasnom zamestnaní pre iné zamestnanie..

Komplikácie po operácii

Akýkoľvek chirurgický zákrok je vždy spojený s rizikom pooperačných komplikácií, na ktoré je pacient vždy vopred upozornený, po čom podpíše súhlas s operáciou.

Možné komplikácie počas samotnej operácie:

 • Poškodenie spermatickej šnúry, ktoré môže viesť k podvýžive a atrofii semenníkov.
 • Poškodenie inguinálneho iliakálneho nervu (narušená citlivosť v inguinálnej oblasti).
 • Poškodenie vnútorných orgánov posuvnou prietržou.
 • Krvácajúci.

Včasné pooperačné komplikácie:

 1. Hnisanie v pooperačnej rane.
 2. Zápal pobrušnice s rozvojom peritonitídy.
 3. švy.
 4. Krvácajúci.
 5. Tvorba hematómu.
 6. Orchepididymitis (zápal semenníkov).
 7. Dropsy semenník.
 8. tromboflebitída.
 9. Zadržiavanie moču.

Neskoré komplikácie:

 • Vývoj relapsov (pooperačná prietrž).

Inguinálna kýla u detí

Intuinálna hernia u detí je v podstate vrodená (vždy šikmá) inguinálna hernia u chlapcov. U dievčat je táto patológia veľmi zriedkavá.

Vrodená kýla sa dá zistiť už u novonarodeného dieťaťa (najmä často u predčasne narodených detí a detí s inými malformáciami spôsobenými nedostatočným vývojom spojivového tkaniva) alebo sa prejavuje, keď dieťa rastie v každom veku..

Pomerne častou patológiou u detí je vrodená ingvinálno-bradlová hernia kombinovaná s kvapkami semenníkov..

Liečba slabinovej kýly u detí je tiež funkčná, pretože prietrž u detí je ešte náchylnejšia na porušenie ako u dospelých. U dojčiat môže byť plánovaná operácia oneskorená až do veku 7-8 mesiacov, niektorí lekári neodporúčajú prevádzkovať deti do 4 rokov. Pred chirurgickým zákrokom sa odporúča nosiť obväz a ak je to možné, obmedziť fyzický stres, ktorý zvyšuje vnútro-brušný tlak (u detí plače, kašeľ, zápcha).

Samotná operácia sa príliš nelíši od operácie u dospelých. Jediný bod: u detí sa chirurgická liečba vykonáva iba v celkovej anestézii. Laparoskopické odstránenie prietrže u detí je tiež rozšírené.

Inguinálna kýla

 • Recepcia chirurga v Moskve
 • Operácie a manipulácie
 • Obväzy v Moskve
 • Chirurg doma v Moskve

V slabinách bola hernia. Čo robiť?

Vy alebo váš príbuzný, otec, manžel, priateľ, kolega alebo iba milovaný človek má slabinovú prietrž. Vždy vzniká v nesprávnom čase a nečakane pre nového majiteľa, niekedy naraz z dvoch strán (bilaterálne). Začína sa hernia. Scenár a prvé príznaky vzhľadu kýly sú rôzne. Všetko sa môže stať na pozadí úplnej pohody a dobrého celkového stavu. Nepriaznivé ťahové pocity sa objavujú v dolnej časti brucha alebo po silnej fyzickej námahe (statický stres, vzpieranie, oprava, šport) je v slabinách silná bolesť. Nepríjemné pocity a bolesť môžu ustupovať a odchádzať samy osebe, ale potom sa v oblasti trieslovín vyskytuje charakteristická hernia podobná nádoru (vydutie, vydutie) oválneho alebo guľatého tvaru..

Konzultácia s chirurgom, kandidátom na lekárske vedy

Vymenovanie na počiatočné vymenovanie v Moskve telefonicky na čísle +7 (495) 755-79-18

Inguinálna hernia má rôzne veľkosti (od hrachu a viac) a môže sa zvyšovať s kašľom, kýchaním, námahou a fyzickou námahou. Bolesť, nepohodlie a nepohodlie sú spravidla periodické. Kýla je pohyblivá, opraviteľná a postupom času sa môže začať prepadávať do mieška, pričom sa mení z iba slabiny na bradavku. Okrem bolesti a nepohodlia sa často vyskytujú aj dysurické javy (narušenie močenia - rýchle, ťažké alebo nedobrovoľné, zadržiavanie moču, bolesť a nepohodlie v močovej trubici). Pravidelná chronická zápcha a / alebo nadúvanie môžu byť rušivé. Ak mali vaši blízki príbuzní (otec, starý otec, starý otec a ďalší) podobnú patológiu, pravdepodobnosť výskytu pre vás a vaše deti je veľmi vysoká. Proces, miesto a vek vzhľadu vzdelávania v slabinách môžu byť podobné. Príznaky sa často zhodujú..


Objavila sa prietrž. Zdá sa, že je to v poriadku a vy s ňou môžete ďalej žiť. Najmä ak je malej veľkosti a prakticky sa neobťažuje. Áno, sú tu určité ťažkosti, sú tu nepríjemnosti, zdá sa však, že sa s tým môžete vyrovnať. V tejto situácii si niektorí zvolia taktiku „pštrosa“ a pokúsia sa dostať preč z problému, nevenovať mu pozornosť. Iní vstúpia do režimu sledovania a ostražitého čakania. Určite viete, že to môže nejaký čas žiť, ale je potrebné vziať do úvahy, že kvalita života herniového nositeľa bude trpieť a klesať. Vzhľadom na tento faktor sa musíte rozhodnúť, čo ďalej.

Ak sa nič neurobí, zväčša sa zväčšuje herniálny výčnelok a je čoraz viac znepokojený. Existujú nové a nové príznaky, ktoré narúšajú pokojný život. Nepohodlie rastie. A čo je najdôležitejšie, vždy tu existuje nebezpečenstvo komplikácií (porušenie, koprostáza a iné). Inguinálna kýla je ako „bomba“ vo vrecku, ktorá môže náhle explodovať kedykoľvek (deň alebo noc) (komplikovať - ​​narušiť). A potom sa bude musieť operovať v naliehavom prípade, čo znamená, že pravdepodobnosť pooperačných komplikácií sa mnohokrát zvyšuje, dokonca aj po dobre vykonanom chirurgickom zákroku. Gernioplastika (chirurgia) v takejto situácii bude menej spoľahlivá a pravdepodobnosť recidívy je veľmi vysoká.

Ak dôjde k porušeniu predpisov, bude to veľký úspech, ak bude v blízkosti dobrá nemocnica a kvalifikovaný chirurg. A ak nie? A ak ste ďaleko od domova? Na služobnej ceste? Na dovolenke? Rybárstvo? V zahraničí? V takejto situácii je všetko náhodou. Riskujete... Dôsledky môžu byť nepredvídateľné a niekedy poľutovaniahodné. Kýla obmedzuje slobodu pohybu. Musí sa neustále pamätať. Okrem toho stav osoby s kýlou negatívne ovplyvňuje nielen neho, ale aj jeho rodinu, príbuzných a priateľov. Človek sa môže nepochybne ponoriť do dlhodobej depresie a frustrácie. Nikomu nie je žiadnym tajomstvom, že za vonkajšou brutálnou škrupinou, pokojnou postavou a železnou vôľou sa často skrývajú obavy, ktoré ani sám nevyslovuje. Silnejší sex dokáže vyriešiť najťažšie problémy, byť kamennou stenou pre vašich blízkych a priateľov, postaviť sa k smrti, ale aj muži potrebujú pomoc a podporu. Dopravcovia hernie často nechcú hovoriť o svojich problémoch a ukázať svoje slabosti. Niekedy jedna zmienka o návšteve lekára alebo o potrebe chirurgického zákroku vedie k strnulosti. Zdá sa ľahšie zomrieť, ako vyriešiť tento problém..

Nezáleží na tom, aké ťažké a strašidelné je, ale je potrebné čeliť tomuto problému tvárou v tvár. A tu môžu pomôcť iba skutočne blízki ľudia, ktorým muž dôveruje. Zvyčajne sú to rodičia, manželky, deti alebo priatelia. Týmto spôsobom musíte ísť krok za krokom spolu. Cesta od objavenia prietrže k operácii a úspešnej rehabilitácii. Ak sa chcete správne rozhodnúť, je potrebné, aby ste spolu s rodinou a priateľmi našli odpovede na mnohé otázky, ktoré máte.

Čo je to trieslová prietrž? Ako vyzerá? Aké sú jeho príčiny? Prečo sa objavila so mnou? Aké sú zdravotné riziká slabinovej prietrže? Kto lieči? Kam ísť? Ako vyliečiť prietrž? Nemôžem ísť k chirurgovi? Dá sa urobiť bez chirurgického zákroku (nesmie sa operovať)? Je možné vyliečiť kýlu ľudovými, domácimi alebo alternatívnymi prostriedkami? Je nebezpečné nemať operáciu? Ak sa používa, potom kde to môžem urobiť? Kde je lepšie túto operáciu vykonať? Ako dlho trvá operácia? Bolí to? Pri akej anestézii alebo anestézii operácia prebieha? Aké chirurgické postupy sa používajú na odstránenie slabinovej prietrže? Aká je najlepšia operácia? Otvorené brušné alebo laparoskopické? Aké sú rozdiely medzi chirurgickými zákrokmi pri slabinovej prietrži? Je možné kýly orezať z dvoch strán naraz? Čo je potrebné pred operáciou? Aké prieskumy sú potrebné? Koľko stojí operácia ingínovej prietrže? Cena operácie (kýlová oprava)? Aké sú komplikácie? Čo robiť v prípade komplikácií? Aká rehabilitácia je potrebná po operácii? Ako dlho sa vydáva práceneschopnosť? Čo robiť? A mnoho, mnoho ďalších rozmanitých otázok.

Od detstva sa nikto nepripravuje na tieto otázky odpovedať a mnohým v živote sa to ani nebude hodiť. Ale ak ste sa stretli s takým problémom, nemôžete to urobiť bez zhromažďovania informácií. Nesťažujte sa na osud, nádej na zázrak ani na tradičných liečiteľov. Musíme sa naučiť čo najviac a konať okamžite, dôsledne. Ak pôjdete na akékoľvek fórum hernie hernie, v časti otázok a odpovedí alebo často kladených otázok (FAQ, Otázky a odpovede), napíšte recenzie do vyhľadávacích nástrojov, uvidíte veľa rôznych názorov a tipov. Niekedy môžu byť v rozpore alebo sa môžu vzájomne vylučovať. Aby ste mohli konať, potrebujete informácie a znalosti z rôznych zdrojov. Čítajte, analyzujte, premýšľajte, pýtajte sa a rozhodujte sa iba pre vás. Budeme sa snažiť pomôcť vám, povedzte podrobne o slabinových kýlach u mužov a odpovedzte na vaše otázky.

definícia

Inguinálna kýla pozostáva z nasledujúcich prvkov:

herniálne brány (výstupné miesto prietrže - slabé miesta alebo otvory prednej brušnej steny v oblasti trieslovín, ingvinálne krúžky)

herniálny vak (oblasť pobrušnice, ktorá vystupuje cez hernálnu bránu spolu s obsahom - orgány brušnej dutiny)

herniálny obsah (čo je vo vnútri prietrže a kýly - omentum, črevo, močový mechúr atď.)

Príčiny a predispozičné faktory

Nikto nie je v bezpečí pred tříslovnou kýlou. Takýto problém sa môže vyskytnúť u každého človeka. Ak to máte, potom to nie je zlá hornina, nie je to chyba niekoho alebo intríg, ale vo väčšine prípadov náhoda. Mechanizmus tvorby prietrže v slabinách je jednoduchý. Výstupok (herniálny vak s obsahom) vystupuje cez herniálny portál pod kožou a podkožným tkanivom alebo zostupuje do mieška. Hlavnou príčinou kýly sú predispozičné a primárne produkčné faktory.

Predispozičné faktory významne zvyšujú pravdepodobnosť výčnelku prietrže.

V prvom rade je dedičnosť ovplyvnená dedičnosťou a genetickou predispozíciou. Určujú anatomické vlastnosti tela, ktoré vedú k výskytu patologického útvaru v slabinách:

Vrodené slabé steny a spojovacie tkanivá trieslového kanálika

Predĺžené, zväčšené trieslové prstene

Asténsky typ tela

Po druhé, vzhľad prietrže môže byť ovplyvnený vekom a zmenami súvisiacimi s vekom:

Znížený svalový tonus prednej brušnej steny (brucha) a trieslovej oblasti.

Riedenie spojivového tkaniva v oblasti trieslových prstencov

Nasledujúce predispozičné faktory sú menej časté:

Poranenia brucha, najmä v slabinách

Svalová atrofia s predĺženou absenciou fyzickej aktivity

Pravdepodobnosť kýly je vysoká s obezitou alebo podvýživou

Hlavným produkčným faktorom je napätie (namáhanie) brucha (ťažké a nadmerné fyzické namáhanie, vzpieranie, práca ako nakladač, profesionálne športy, zápcha, vracanie, kašeľ, kýchanie a iné). Vedie to k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, čo je priamy spúšťací moment tvorby prietrže.

Liečba prietržnej hernie

konzervatívny

Konzervatívna liečba (bez chirurgického zákroku) nemôže radikálne vyriešiť problém a je možná iba vo výnimočných prípadoch:

Ak vážny celkový stav, sprievodné choroby alebo závažné kontraindikácie neumožňujú plánovanú operáciu. Chirurgický zásah sa v takýchto prípadoch vykonáva iba v prípade núdze, životne dôležitých indikácií život ohrozujúcich komplikácií (porušenie, atď.).

Ak ste sa z objektívnych dôvodov ešte nerozhodli vykonať alebo odložiť operáciu.

S opraviteľnou, nekomplikovanou inguinálnou prietržou je možné dočasné nosenie jednostranného alebo dvojstranného obväzu (špeciálne podporné zariadenie). Nezbavuje kýlu prenášača od problému a má iba paliatívny, uľahčujúci účinok. Bandáž je nevyhnutná na udržanie prietrže v upravenom stave tak, aby nezasahovala, neaktívne napredovala a aby sa zabránilo porušovaniu. Nosenie tohto zariadenia je kontraindikované v prípade ireverzibilných kĺbových hernií, lanoviek a hydrocelu. V zriedkavých prípadoch, pri neredukovateľných a veľmi veľkých herniálnych formáciách, keď nie je možný chirurgický zákrok a obväz, sa odporúčajú špeciálne individuálne obväzy - suspenzie..

Ostatné konzervatívne metódy liečby (fyzioterapia, bylinná medicína, ľudové a domáce prostriedky, špeciálne telesné cvičenia) tiež nepomáhajú radikálne zbaviť prietrže a potreby chirurgického zákroku. Neexistujú presvedčivé dôkazy o ich účinnosti. Nespoliehajte sa na ne.

chirurgický

Nekomplikovaná inguinálna hernia u človeka je indikáciou pre plánovanú a komplikovanú (obmedzenú) chirurgickú liečbu pre prípad núdze. Operáciu je možné vykonať takmer v každom veku, ak neexistujú kontraindikácie.

Kontraindikácie plánovaného chirurgického zákroku:

závažná somatická a sprievodná patológia (závažné akútne choroby)

závažné exacerbácie chronických chorôb.

akútne a chronické infekčné procesy

akútne obdobie infarktu alebo mŕtvice

závažné zlyhanie obličiek, srdca, dýchacích ciest alebo pečene

dekompenzovaný diabetes

horúčka akéhokoľvek pôvodu (horúčka)

poruchy systému zrážania krvi (vysoká pravdepodobnosť krvácania)

veľmi vysoký vek

Hlavné možnosti plánovanej chirurgickej liečby slabinovej prietrže:

 1. Otvorená hernioplastika bez napätia podľa metódy Lichtenštajnska (Lichtenštajnská hernioplastika, Lichtensteinova bezsieťová oprava oka)
 2. Laparoskopická hernia (Laparoskopická hernia).
Sú „zlatým štandardom“ zaobchádzania a operácií výberu, predovšetkým v dôsledku objavenia sa nových, moderných materiálov (syntetická sieť) a technologického pokroku (video laparoskopia). V drvivej väčšine prípadov moderné progresívne metódy nahradili staršie typy prietrže prietrže našimi vlastnými, miestnymi tkanivami napätím (podľa Bassiniho, Postemského, Bytu, Yanov atď.)..

Lichtenštajnská operácia

Otvorená hernioplastika so sieťkou podľa Lichtenštajnska (otvorená inštalácia syntetického pletiva - implantátu) je najmodernejším, najobľúbenejším a najbežnejším spôsobom, ako eliminovať trieslové kýly.

Chirurgický zákrok sa vykonáva pri lokálnej, spinálnej anestézii alebo celkovej anestézii. Chirurg urobí rez v ingvinálnej oblasti, uvoľní herniálny vak, vrhne herniálny obsah späť do brucha. Potom sa vak vyreže, spevní inguinálny kanál a odstráni kýlu pomocou šitia syntetickej, neabsorbovateľnej polypropylénovej sieťoviny (Etikon, Kovidien, Bard alebo iné). Je netoxický, hypoalergénny, elastický, odolný a spoľahlivý. Sieťka je upevnená medzi vrstvami brušnej steny v priemere brány prietrže a po operácii rastie s väzivovým tkanivom, spoľahlivo posilňuje defekt - slabé miesto v ingvinálnej oblasti. Implantát je nepostrehnuteľný, neobmedzuje pohyby, nevytvára nepohodlie, slúži po celý život, nezhroutí sa a v tkanivách nezmizne. Lichtenštajnská metodika je jednoduchá, efektívna a spoľahlivá. Plastová brána prietrže bez napätia v tkanive s minimálnym traumatom významne znižuje pravdepodobnosť recidívy prietrže (0-2%).

Plánovaná kýlová chirurgia podľa Lichtenštajnska. Odstránenie trieslovej prietrže incíziou (normálny prístup) na prednú brušnú stenu s plastovým pletivom.

Cena od 25 000 rubľov.

Laparoskopická operácia

Laparoskopická hernioplastika s inguinálnou herniou je podobná ako u iných laparoskopických videoinopatologických minimálne invazívnych zásahov. Vykonáva sa v celkovej anestézii (anestézii) z troch malých rezov (punkcií) 0,5 - 1,0 cm. Na začiatku sa získa prístup k pupku, cez ktorý sa vloží trokar. Brucho je nafúknuté plynom (pneumoperitonum), takže je vhodné, aby chirurg videl zvnútra brušnú dutinu a tam vykonával manipulácie. Potom sa cez trokar vloží laparoskop vybavený kamerou a svetelným zdrojom.
Videokamera interne prenáša obraz brušnej dutiny a orgánov na monitor. To umožňuje vidieť herniálnu defekt a vykonať plastickú chirurgiu. Nástroje na manipuláciu a plasty sa vkladajú prostredníctvom iných malých prístupov do spodnej časti brucha. Sieťka (implantát) je umiestnená nad herniálnym portálom vo vnútri brušnej dutiny a je pripevnená tak, aby zosilnila brušnú stenu a eliminovala defekt. Uzavretím kýly zvnútra je plast spoľahlivejší. Laparoskopická operácia je najúčinnejšia pri recidivujúcich a bilaterálnych hnačkách. Umožňujú dosiahnuť optimálny kozmetický efekt..

Plánovaná oprava laparoskopickej prietrže. Odstránenie trieslovej prietrže malými nenápadnými rezmi - vpichy.
Cena od 45 000 rubľov.

Rozdiel medzi odstránením laparoskopickej prietrže z otvoreného priestoru:

 • Liečba laparoskopickej hernie je drahšia kvôli vyšším nákladom na technické vybavenie a prípravu na chirurgický zákrok. Toto je kompenzované kvalitou plastu a pooperačným obdobím.
 • Laparoskopia slabinovej prietrže sa vykonáva z niekoľkých malých rezov a nevyžaduje jeden veľký rez (dobrý kozmetický výsledok)..
 • Kýla na oboch stranách (bilaterálna) sa dá odstrániť rovnakými prístupmi bez toho, aby boli potrebné ďalšie rezy
 • Obdobie zotavenia po operácii je výrazne skrátené
 • Minimálne riziko ránových komplikácií, hematómov, sérómov
 • Každodenné aktivity nie sú obmedzené.
 • Bolesť je menej výrazná
 • Minimálne riziko relapsu
 • Pacient môže byť prepustený v deň operácie alebo nasledujúci deň

Otvorte operácie na Bassini, shouldays a ďalších

Príprava na naplánovanú operáciu

Zoznam testov a vyšetrení pred plánovaným chirurgickým zákrokom:

Analýzy: všeobecný krvný test (OAC, krv z prsta), krvný cukor, všeobecná analýza moču (OAM), biochemický krvný test (AST, ALT, celkový bilirubín, priamy bilirubín, močovina, kreatinín, celkový proteín), krvný test (na HIV), hepatitída B, hepatitída C, syfilis), krvný typ, Rh faktor

Fluorografia (alebo röntgen hrudníka)

komplikácie

Obťažovanie je najčastejšou, vážnou a nebezpečnou komplikáciou. Toto je spravidla náhle po námahe alebo namáhaní kompresia obsahu kýly (orgánov opúšťajúcich hernálny vak) v herniálnom portáli na úrovni krku herniového vaku. S touto komplikáciou sa najčastejšie vyskytuje bolesť v oblasti vzdelávania, ktorá rýchlo narastá. Kýla sa zväčšuje, získava modrofialovú farbu. V obmedzenom orgáne sa vyskytujú poruchy obehového a lymfatického obehu. Vyvíja sa nekróza (nekróza) vylisovaného obsahu herniálneho vaku. Môže sa objaviť perforácia (perforácia), pri ktorej vyjdú črevné hmoty, čo vedie k hrozivejším komplikáciám - peritonitíde (zápal pobrušnice). Nebezpečenstvo a ohrozenie života sa zvyšuje. Čo robiť? V takejto situácii je nevyhnutná hospitalizácia a okamžitá (urgentná) chirurgická chirurgická liečba..

Koprostáza (stagnácia výkalov) sa vyvíja v prípadoch, keď je obsah hernálneho vaku hrubého čreva v prípade zhoršenej motorickej funkcie čreva. Výskyt takejto komplikácie uľahčuje hernia prietrže, dostatočný príjem potravy a sedavý životný štýl. Koprostáza sa prejavuje nevyliečiteľnou zápchou, bolesťou brucha a nevoľnosťou, menej často zvracaním. Môže to viesť k fekálnemu porušeniu prietrže. Čo robiť? Je potrebné uvoľniť hrubé črevo z obsahu (klystír). Hospitalizácie. Pozorovanie lekára.

Zápal prietrže sa vyvíja s infekciou dutiny herniálneho vaku. Toto je možné pri akútnom zápale slepého čreva (slepého čreva) alebo Meckel diverticulum (divertikulitída), ak sú obsahom prietrže. V tomto prípade trpí celkový stav prietrže kýly, zvyšuje sa telesná teplota, vyskytuje sa zimnica, objavuje sa zvracanie, zadržiavanie stolice a ťažkosti pri vypúšťaní plynu. Veľkosť prietrže sa zvyšuje, pokožka nad ňou sčervená. Čo robiť? Hospitalizácie. Chirurgické ošetrenie. Pozorovanie lekára.

K ireverzibilite (prietrž hernie prestáva byť fixovaná) vzniká v dôsledku vývoja fúzie vnútorných orgánov medzi ňou a peritonea v herniovom vaku, ktorý je spôsobený chronickou traumou na herniálny obsah. Čo robiť? Dohľad lekára. Rutinná chirurgická liečba.

Zriedkavé komplikácie (poškodenie prietrže, nádory prietrže, cudzie telieska prietrže). Čo robiť? Hospitalizácie. Dohľad lekára. Chirurgické ošetrenie.

Aké komplikácie môžu nastať počas operácie odstraňovania prietrže hernie??

Komplikácie počas anestézie alebo anestézie (anafylaktický šok, kardiovaskulárne poruchy)

Poškodenie ďalších prvkov spermatickej šnúry

Poškodenie ciev, ktoré prechádzajú spermatickou šnúrou

Poškodenie ženy

Vysokokvalifikovaní chirurgovia môžu spoľahlivo odstrániť prietrhy a podstúpiť plastickú chirurgiu s minimálnym rizikom komplikácií počas a po operácii. Miera komplikácií je veľmi nízka..

Aké sú pooperačné komplikácie??

Komplikácie po anestézii a celkovej anestézii

Infekcia rán, zápal a hnisanie pooperačnej rany, infekcia oka

Syndróm dlhodobej bolesti (bolestivé jazvy)

Hlboká žilová trombóza nôh

Divergencia (trhanie) švov, m. eventation

Komplikácie po anestézii a anestézii

Po operácii môžu byť nauzea, zvracanie, zadržiavanie moču, bolesť hrdla a bolesti hlavy. Závažnejšie problémy sú srdcový infarkt, mozgová porážka, zápal pľúc, krvné zrazeniny v hlbokých žilách dolných končatín, tromboembolizmus, anafylaktický šok a alergická reakcia. Kompletné vyšetrenie pred chirurgickým zákrokom, dôkladné vyšetrenie pacienta, kvalitná príprava a včasná aktivácia môžu zabrániť mnohým problémom s celkovou a lokálnou anestéziou. Pri celkovej anestézii je profesionalita anestéziológa veľmi dôležitá. Mal by obsahovať všetky možné faktory, ktoré môžu ovplyvniť výsledok, a vyhodnotiť operačné a anestetické riziká. Celkový stav pacienta, súvisiace sťažnosti a anamnéza sú veľmi dôležité..

Recidíva (objavenie prietrže hernie opäť na rovnakom mieste po operácii)

Recidíva je najčastejšou komplikáciou pri inguinálnej hernii, ktorá sa vyskytuje oveľa menej často pri použití syntetického pletiva a pri prísnom dodržiavaní všetkých odporúčaní lekára po operácii pacientom. Najmä tie, ktoré sa týkajú vzpierania a fyzickej aktivity. Čo robiť? Dohľad lekára. Rutinná chirurgická liečba.

Pooperačné hematómy (v oblasti pooperačných rán)

Krvácanie v oblasti operácie môže spôsobiť silný opuch a namodralú pokožku okolo rezu (hematóm). Niekedy to vedie k potrebe znovu otvoriť ranu, aby sa prehodnotilo a zastavilo krvácanie. Krvácanie je zriedkavá komplikácia a vyskytuje sa u menej ako 2% pacientov. Niektorí chirurgovia považujú operáciu v jednodňovej nemocnici za nebezpečnú a odporúčajú, aby pacient zostal pod dohľadom najmenej niekoľko dní pred prepustením, aby sa takéto komplikácie vylúčili. Čo robiť? Dohľad lekára. Včasná revízia pooperačnej rany.

Infekcia rán (zápal a hnisanie pooperačnej rany, infekcia oka)

Infekcia rán sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí a ľudí, ktorí sa podrobujú chirurgickému zákroku pri komplikovaných prietržiach (uškrtené, atď.). Malo by byť alarmujúce, ak po operácii existuje horúčka (horúčka). Ak sa na tomto pozadí objaví začervenanie, opuch a bolesť v oblasti pooperačnej rany a výtok z rezu, je to vo väčšine prípadov dôkaz o vývoji infekcie rany. Čo robiť? Dohľad lekára. Pooperačná infekcia rany vyžaduje použitie antibiotík, obväzov a niekedy aj revíziu a rehabilitáciu rany.

Bolestivé pooperačné jazvy

Niekedy po operácii sa v oblasti pooperačnej jazvy alebo v jej blízkosti po hojení objavia ostré švy. Bolesť by mala prejsť v priebehu času. Čo robiť? Ak bolesť pretrváva dlhšiu dobu, môže byť potrebné zaviesť do pooperačnej oblasti jazvy špeciálne lieky.

šero

Hromadenie seróznej tekutiny v podkožnom tkanive po operácii. Je to kvôli poraneniu tkaniva a poškodeniu lymfatických ciev. V oblasti rany sa objavujú nepríjemné pocity, teplota sa môže zvyšovať a dotyk sa dá určiť v oblasti pooperačnej rany spravidla bezbolestná alebo mierne bolestivá formácia. Čo robiť? Dohľad lekára. Punkcia vzdelania pod kontrolou ultrazvuku alebo revízia rany s drenážou.

Dropsy semenník

Kvapka semenníka (hydrocele) je komplikácia, pri ktorej sa medzi škrupinami semenníka hromadí tekutina, čo vedie k zvýšeniu mieška. Častejšie sa to stáva na jednej strane. Čo robiť? Dohľad lekára. Chirurgické ošetrenie.

Progresívne minimálne invazívne techniky urobili operáciu na odstránenie slabinovej prietrže a následnú opravu spoľahlivejšou a bezpečnejšou. Komplikácie a negatívne výsledky po takýchto zákrokoch sú zriedkavé..

Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže

Po operácii v skorom pooperačnom období je muž v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Je veľmi dôležité riadiť sa zavedeným režimom a stravou. Prvý deň po operácii je potrebné ľahnúť si a vyhnúť sa fyzickej námahe, aby sa znížilo riziko pooperačných komplikácií. Akékoľvek zvýšenie tlaku v bruchu je škodlivé. Neodporúča sa jesť potraviny, ktoré stimulujú regurgitáciu a tvorbu plynov (ovocie, sladkosti, jogurty a výrobky z kyseliny mliečnej). Toto sa musí monitorovať..

Pooperačné obdobie po moderných (minimálne invazívnych) intervenciách vo väčšine prípadov pokračuje bez komplikácií. Niekoľko dní po operácii vybite domov. Extrakt v deň opravy hernie a plastickej chirurgie nie je vždy bezpečný a opodstatnený. Spravidla je to spôsobené ekonomickými výhodami pre nemocnicu a pre pacienta. Medzitým môže byť preprava domov v deň operácie dosť ťažká a bolestivá. Počas prepravy a prvých dní v dome je veľmi dôležité sebapozorovanie a pozorovanie príbuzných, aby sa nevynechali možné komplikácie. Je potrebné sledovať celkový stav, telesnú teplotu, stav pooperačnej rany, chuť do jedla, stolicu a močenie.

Pooperačné rany sa zvyčajne liečia na prvý úmysel. Švy môžu byť odstránené po 8-9-10 dňoch. Zvyčajne musíte po prepustení získať osvedčenie o práceneschopnosti až 10 dní. Potom je hárok zatvorený a môžete začať pracovať. V závislosti od metódy chirurgického zákroku sa odporúča obmedziť fyzickú aktivitu na 4-6 mesiacov. Po odstránení laparoskopickej prietrže sú pooperačné a rehabilitačné (zotavovacie) obdobia jednoduchšie a priaznivejšie. Mesiac po takejto operácii spravidla môžete viesť známy životný štýl.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Účinné liečenie ochorenia, ktoré vedie k rednutiu kostí u žien a mužov s vekom, je dôležité pre správne fungovanie tela a jeho ochranu pred zlomeninami. Najdôležitejšou vecou je uplatňovanie integrovaného prístupu, ktorý kombinuje lieky na osteoporózu a zmeny životného štýlu vrátane výživy a fyzickej aktivity..
Spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice, čo to je a ako sa má liečiť?
Spondylartróza (iný názov pre túto chorobu je artróza fazetových kĺbov) je chronické ochorenie, pri ktorom sú postihnuté a zničené malé medzistavcové (fazetové) kĺby.
Napriek tomu, že v posledných rokoch sa väčšina ingvinských kýly používala pri použití minimálne invazívnej laparoskopickej metódy, proces pooperačnej rehabilitácie si stále vyžaduje osobitnú pozornosť.