loader

Hlavná

Liečba

Liečba vertebrálnej kýly ľudovými prostriedkami

Liečba chrbtovej prietrže ľudovými prostriedkami pomáha zbaviť sa bolesti chrbta a zabrániť vzniku komplikácií. Bez ohľadu na zvolenú metódu by liečba mala trvať dlho (najmenej 1 mesiac) a nezabudnite ju kombinovať s liekmi a postupmi predpísanými lekárom..

Základné pravidlá zaobchádzania

Je ťažké zbaviť sa medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku. Ale ak začnete liečiť formáciu, keď ešte nedosiahla veľké rozmery a neviedla k deformite chrbtice, kombinácia tradičnej a tradičnej medicíny pomôže vyhnúť sa mnohým komplikáciám..

Doma sa na zmiernenie bolesti používajú rôzne masti, krémy, tinktúry a odvary. Robia aplikácie, obklady, trenie. Pôsobia však iba ako doplnková terapia. A aby účinok netrval dlho, musia sa kombinovať s:

 • rehabilitácia;
 • fyzická terapia;
 • akupunktúra atď.

Všetky tieto liečebné metódy pomáhajú posilňovať chrbticu a zmierňujú svalové napätie. A ľudové liečivá používané doma pomôžu zbaviť sa bolesti a zastaviť progresiu patológie..

Existuje niekoľko pravidiel pre používanie alternatívnej medicíny:

Aplikácie. Vyrábajú sa nasledovne: odoberie sa malý kúsok gázového tkaniva zložený do niekoľkých vrstiev a na neho sa nanesie masť pripravená samostatne. Gáza je umiestnená na bolestivú oblasť, pokrytá filmom, pripevnená navrchu pomocou pásikovej pomôcky alebo teplej látky. Aplikátory sa dávajú večer alebo v noci.

Masti. Pripravujú sa tiež z rôznych rastlín. Sú vtierané do postihnutej oblasti chrbtice pomocou dlane alebo látky. Trenie by malo prebiehať pri kruhových pohyboch bez silného tlaku. Postup sa uskutočňuje 3 až 5 minút. Akonáhle je masť úplne absorbovaná, ošetrená oblasť je zabalená do teplého šálu. Podujatia organizujte dvakrát denne.

obklady Väčšinou sa robia v noci. Za týmto účelom odoberajú tiež gázové tkanivo, zvinuté v niekoľkých vrstvách, navlhčujú v pripravenom roztoku, kladú na postihnuté miesto a prikryjú sa filmom navrchu. Zvyčajne sa upevňuje vlnou alebo bavlnenou handrou.

Alkoholová tinktúra. Natiera sa do bolestivej oblasti, až kým nie je úplne absorbovaná. Podujatie sa koná 2-3 krát v jednej relácii. Trenie by sa malo vykonávať najmenej 5 minút ľahkými masážnymi pohybmi. Po tomto zákroku je roztieraná oblasť zabalená do teplého šálu.

Efektívne recepty

Alternatívna medicína ponúka mnoho receptov na prípravu domácich liekov, ktoré pomáhajú bojovať proti medzistavcovej prietrži. A pri výbere tejto alebo tej istej metódy je potrebné poradiť sa so svojím lekárom. Koniec koncov, prítomnosť iných chorôb (hypertenzia, psoriáza atď.) Môže byť kontraindikáciou pri vykonávaní terapie doma..

jalovec

Liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku sa môže vykonávať pomocou borievky. Z plodov tejto rastliny doma pripravte tinktúru. Za týmto účelom:

 • 150 g bobúľ (môžete brať čerstvé aj sušené);
 • 0,5 l lekárskeho alkoholu alebo kvalitnej vodky.

Prísady sa ukladajú do nádoby z tmavého skla a ukladajú sa na miesto chránené pred priamym slnečným žiarením. Trvajte na tom, že liek bude trvať 20 dní. Hneď ako je liek pripravený, je prefiltrovaný a vyčistený v chladničke.

Táto tinktúra sa používa niekoľkými spôsobmi - na mletie (predtým sa produkt zahrieva v dlaniach) a na orálne podávanie. Druhá metóda umožňuje zbaviť sa bolesti, zmierniť zápal, zvýšiť ochranné funkcie tela. Liek užívajte nasledovne: 10 - 15 kvapiek tinktúry sa zriedi 1/3 šálky vody a vypije sa 30 minút pred jedlom. Takéto manipulácie vykonávajte 4 týždne.

múmie

Liečba medzistavcových prietrží ľudovými prostriedkami zahŕňa aj použitie múmií. Tento nástroj má liečivý účinok a pomáha aktivovať regeneráciu tkanív. A to je tiež cenené v alternatívnej medicíne pre jeho analgetické a protizápalové vlastnosti..

Dôležité! Tinktúra na báze múmie v prítomnosti ochorenia obličiek sa neodporúča.

Múmia sa podáva perorálne v čistej forme, z nej sa pripravujú masti, pripravujú sa aplikácie a mlecie roztoky. Najjednoduchší spôsob aplikácie je prvý. Potrebujete vypiť 1 tabletu (20 g) dvakrát denne na lačný žalúdok. Najskôr môžete produkt rozpustiť v malom množstve vody, ale bolo by lepšie, keby sa tablety rozpustili bez vody. Trvanie takejto terapie je 10 dní..

Ak chcete doma aplikovať alebo trieť s múmiou, musíte zobrať 5 g lieku, dôkladne ho rozdrviť a rozpustiť v 2 lyžiciach. l voda. Potom sa do výsledného roztoku pridá 1 lyžica. l liečivý alkohol (predávaný vo všetkých lekárňach) a zmiešajte ho s bravčovým tukom alebo vazelínkou v pomere 1: 5. Zmes sa dôkladne premieša. Trvanie používania tohto nástroja je neobmedzené.

Ďalej sa pripravuje masť z múmie, ktorá má protizápalové, otepľovacie a analgetické účinky. Aby ste to dosiahli, musíte vziať 100 g medu (lepšie ako v máji) a zmiešať ho s 5 g múmie. Je potrebné miešať, kým kompozícia nezíska jednotnú konzistenciu.

Pred nanesením takejto masti sa odporúča namazať postihnutú oblasť chrbtice jedľovým olejom. Masť sa natierala z múmie tlesknutím dlaní. Bude to bolieť, ale mali by ste byť trochu trpezliví. Hneď ako je produkt absorbovaný (pokožka zostáva mierne lepkavá), ošetrené miesto by malo byť zabalené do teplého šálu na 1-1,5 hodiny. Iba potom si môžete dať teplú sprchu. Liečba trvá 30 dní.

Prostriedky založené na mede majú silný analgetický, antiseptický a protizápalový účinok. Môžu vyliečiť veľa chorôb. Med sa však nemôže použiť na liečbu medzistavcovej prietrže, ak sa zaznamená neznášanlivosť produktu..

Najobľúbenejším spôsobom použitia medu je vylisovanie z neho pomocou ďalších listov aloe. Zlepší účinok hlavnej zložky a bude mať svoje liečivé vlastnosti. Na prípravu liečebného roztoku potrebujete čerstvú šťavu z aloe. Ak ju chcete vytlačiť z listov, musíte prevrátiť ich mäso mlynčekom na mäso, potom dajte buničinu na servítku a vytlačte z nej šťavu. A tiež je potrebné pripraviť lekársky alkohol.

Všetky zložky sú zmiešané v čistej nádobe v nasledujúcich pomeroch:

 • liečivý alkohol - 3 diely;
 • med (je lepšie brať tekutinu) - 2 diely;
 • šťava z aloe - 1 diel.

Po zmiešaní zložiek by sa výsledná kompozícia mala odstrániť na tmavom teplom mieste na jeden deň. Potom si ju môžete dať do chladničky.

V pripravenom roztoku sa gáza impregnuje a potom sa položí na postihnuté miesto. Fólia a teplý obväz sa musia umiestniť navrch. Kompresiu držte najmenej hodinu. Počas procedúry sa neodporúča pohybovať..

Aby ste sa zbavili bolesti spôsobenej prietržou miechy, môžete pripraviť medový koláč. Okrem analgetického účinku tiež prispieva k odstraňovaniu zápalových procesov a zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti.

Na prípravu koláčov sa používa tekutý med, ktorý sa zmieša so zemiakovým škrobom. Z týchto zložiek sa pripraví cesto a z neho sa vytvorí koláč. Je umiestnená na bolestivom mieste a nad ňou sa aplikuje teplý obväz. V procese takéhoto ošetrovania sa odporúča ľahnúť si. Trvanie jednej relácie je 1 hodina.

A tiež doma môžete robiť medovú masáž. Keďže je med veľmi lepkavý a viskózny, odporúča sa pred jeho nanesením na pokožku namazať postihnuté miesto olejom. Na tieto účely je lepšie používať oleje z brezy, ľubovníka bodkovaného, ​​jedle, kostice. Hneď ako je postihnutá oblasť ošetrená olejom, nanesie sa na ňu med. Poháňajú ho do pokožky..

Počas procedúry sa u pacienta môže vyskytnúť silná bolesť. Je to normálne a nemali by ste sa ich báť. Po úplnom vstrebaní medu je ošetrená oblasť izolovaná na 1 - 1,5 hodiny šatkou alebo látkovým obväzom.

propolis

Liečba miechy pri ľudových liekoch môže byť tiež uskutočnená pomocou propolisu. Tento nástroj má početné vlastnosti:

 • lieky proti bolesti;
 • protizápalové;
 • regeneratívne.

Dôležité! Propolis sa vzťahuje na výrobky pre včelárstvo. A ako v prípade medu, s jeho neznášanlivosťou sa oplatí tento spôsob liečby opustiť.

Propolis sa najčastejšie používa na mletie. Z toho sa pripravuje tinktúra. Postupujte takto:

Pri exacerbácii syndrómu bolesti je dobré nielen utierať z takejto tinktúry, ale aj obkladať (ako je uvedené vyššie). A tento nástroj môžete vziať aj dovnútra. Zmiešajte 20 kvapiek tinktúry so pohárom teplého mlieka. Užívajte 2-krát denne.

Sabre marsh

Použitie šable pri liečbe medzistavcovej prietrže tiež poskytuje dobré výsledky. Táto rastlina je tiež schopná eliminovať bolesť, zastaviť zápalové reakcie. Doma sa z neho pripravuje tinktúra. Za týmto účelom:

 • 50 g koreňov šable;
 • 0,5 l 40% vodka.

Prísady sa zmiešajú a nalejú do sklenenej nádoby, pričom dôkladne uzavrú veko. Trvajte na tom, aby produkt bol na tmavom mieste po dobu 20 dní, potom prefiltrujte.

Existujú nasledujúce spôsoby použitia tohto lieku:

 • Dovnútra. Užívajte tinktúru trikrát denne, rozpustite ju v pohári vody. Jedna dávka - 1 polievková lyžica. l.
 • Brúsenie. Prostriedok sa ráno a večer vtiera do postihnutej oblasti. Po zákroku naneste teplú bandáž.
 • Obklad. On dal na noc na 10 dní.

Comfrey officinalis

Kostival je rastlina s mnohými liečivými vlastnosťami. Pri liečbe medzistavcovej prietrže sa používa kvôli schopnosti liečiť poškodené tkanivá, zlepšovať krvný obeh a odstraňovať zápaly. Doma sa z nej vyrábajú rôzne výrobky, ktoré sa používajú interne aj externe..

Napríklad kostra obyčajná môže byť vynikajúcim prostriedkom proti bolesti. Za týmto účelom si zoberte čerstvé korene rastliny, dôkladne umyte, vysušte a nechajte prejsť mlynčekom na mäso. Výsledná suspenzia sa dobre premieša s tekutým medom v pomere 1: 1. Zmes sa používa perorálne, na lačný žalúdok, 1 lyžička. Urobte to po dobu 10 dní a potom si dohodnite týždennú prestávku. Celkovo musíte podstúpiť 3 liečebné kúry.

Pri silnej bolesti sa odporúča obklad z kostihojovej kosti. To si bude vyžadovať suché rastlinné korene. 50 g z nich sa vloží do pohára a naplní sa pohárom vody. Trvajte na náprave 24 hodín. Potom sú korene umyté a naliate lekárskym alkoholom (0,4 l), opäť odstránené na mieste chránenom pred slnečným žiarením, ale počas 2 týždňov.

Akonáhle je liek pripravený, musí sa prefiltrovať a vložiť do chladničky. Aby ste z toho urobili obklad, musíte zvlhčiť gázovú servítku vo výslednom roztoku a aplikovať ju na postihnutú oblasť po dobu 1,5 až 2 hodín, pričom navrchu naneste teplú bandáž. Takéto postupy by sa mali vykonávať jedenkrát denne počas 10 dní.

Z kostry doma môžete tiež pripraviť olej, ktorý prispeje k rehabilitácii buniek chrupavky v tkanivách. Na to musíte pripraviť nasledujúce komponenty:

 • 50 g suchých koreňov kostry;
 • 0,5 l slnečnicového oleja.

Oddenky sa musia naplniť olejom a umiestniť na temné teplé miesto na 10 dní, pričom sa každý deň trepe. Potom sa produkt filtruje, zmieša sa s 1 čajovou lyžičkou. jedlový olej, 70 g bobúľ šípky (predtým sa zomelú na prášok v mlynčeku na kávu) a 60 ml ricínového oleja. Ready znamená trieť chrbát 1-2 krát denne. Olej má najvýraznejší terapeutický účinok, ak sa použije pred začiatkom medovej masáže.

Ďalším účinným spôsobom použitia kostry je masť. Pripravuje sa jednoducho. Za týmto účelom zoberte čerstvé drvené korene rastlín a zmiešajte s bravčovým tukom v rôznych pomeroch. Zmes sa potom chladí. Musí stvrdnúť. Po 4 hodinách sa masť topí vo vodnom kúpeli a potom sa filtruje a čaká sa znova, kým neztuhne. Produkt naneste na postihnutú oblasť hrubou vrstvou a navrch položte obväz z polyetylénu a teplého tkaniva. Po 40 minútach sa obväz odstráni, zvyšky masti sa premyjú teplou vodou. Takéto manipulácie sa uskutočňujú 1 až 2-krát denne, v závislosti od závažnosti syndrómu bolesti..

Tuk z koní

Má výrazný analgetikum. Domový tuk sa používa na obklady. Na tento účel sa tuk v množstve 200 g zmieša s:

Všetky zložky sa miešajú v jednej nádobe, kým nevznikne homogénna hmota. Potom sa prenesie na gázovú servítku a aplikuje sa na bolavú oblasť, pričom sa navrchu nanesie teplý obväz. Kompresia sa odstráni až po 1-2 dňoch. Potom vytvorte nový. Liečba trvá 10 dní. A môžete tiež použiť konský tuk v jeho čistej forme a trieť ho do chrbtice 1-2 krát denne.

hlina

V tomto prípade môžete použiť modrú i červenú hlinku. Prvý - prispieva k odstráneniu zápalových procesov a opuchov, druhý - poskytuje aktiváciu regeneračných procesov v tkanivách chrupavky..

Hlina sa doma používa na aplikácie. Za týmto účelom sa vyberie hlina, vyleje sa malým množstvom vriacej vody a mieša sa. Konzistencia hmoty musí byť hustá, aby sa mohla pripraviť na koláč s veľkosťou dlane. Hrúbka koláča by mala byť najmenej 1 cm, je umiestnená na postihnutú oblasť a na vrch je nanesený polyetylén a všetko je fixované obväzom. Koláč uchovajte najmenej 4 hodiny. Po aplikácii hliny ju musíte zahodiť. Nemožno ho znova použiť.

Hypericum olej

Môžete si ju kúpiť v ktorejkoľvek lekárni, ale je lepšie ju uvariť sami. Za týmto účelom naplňte pol litrovú nádobu čerstvou ľubovníkom bodkovanou a naplňte ju slnečnicovým olejom. Liek sa má podávať infúziou počas 2 týždňov. Potom by sa mal filtrovať. Olej by mal získať červený odtieň. S hotovým liekom môžete postihnuté miesto jednoducho namazať 2-3 krát denne alebo ho použiť pred masážou.

Infúzia osiky

Je pripravený nasledovne: 1 lyžica. l osika, 1 liter vody sa naleje a varí na miernom ohni po asi 20-30 minútach varu. Potom sa kvapalina ochladí a prefiltruje. Vezmite infúziu dovnútra, 1 polievková lyžica. l pred každým jedlom. Trvanie liečby - 30 dní.

Kamenná kôra zanecháva infúziu

Na prípravu infúzie odoberte 30 g listov kamenné kôstky, vriacej vody (200 ml) a potom nechajte variť na miernom ohni asi pol hodiny. Potom sa produkt ochladí, filtruje. Tiež sa podáva perorálne na lačný žalúdok, 50 ml 3-krát denne.

Kalanchoe

Táto rastlina tiež pomáha zlepšovať krvný obeh, zmierňovať bolesť, zastaviť zápalové reakcie. Na ošetrenie medzistavcovej prietrže sa používajú listy rastliny. Za týmto účelom z nich film odstráňte a v noci naneste na postihnuté miesto a pripevnite ho pomocou bandáže a obväzu. Vykonajte také manipulácie, až kým bolesť nezmizne.

cesnak

Z cesnaku urobte tinktúru. Na tento účel sa 100 g lúpaných strúčikov cesnaku nechá prejsť mlynčekom na mäso alebo lisom, potom sa naleje 50 g vodky a trvá 10 dní na tmavom mieste. Hotová zmes sa prenesie na gázovú servítku, ktorá sa aplikuje na postihnutú oblasť a na povrch sa aplikuje teplý obväz. Podržte kompresor 1 hodinu. Po jej odstránení je pokožka jednoducho utretá do sucha. Trvanie liečby - 30 dní.

Existuje mnoho ďalších metód alternatívnej medicíny, ktoré pomáhajú bojovať s medzistavcovou prietržou. Musíte však pochopiť, že by sa mali používať iba ako doplnková terapia a so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Medzistavcová prietrž

metóda vlastnej liečby

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

Moja história liečby medzistavcových prietrží

Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice ľudovými prostriedkami

Tradičná medicína vám pomôže, ale musíte ju použiť v kombinácii s hlavnými metódami liečby

Naši predkovia sa už dlho naučili liečiť rôzne choroby pomocou ľudových prostriedkov. Kýla bedrovej chrbtice sa tiež hodí na alternatívnu liečbu. S jeho pomocou sa môžete zbaviť nepríjemných bolestí, vyhnúť sa komplikáciám a liečiť chorobu. Na dosiahnutie pozitívneho výsledku by ste mali používať ľudové lieky v kombinácii s výživou, gymnastikou, liekmi, fyzioterapiou..

Terapia choroby pomocou otrasov a kostry

Americká Fitolakka (lakonos) a kostival sú jedinečné prostriedky. Tieto liečivé rastliny zachránili viac ako jedného pacienta pred degeneratívnym ochorením. Hlavolamy a pokeweed sa dlho používajú na patológiu chrbtice. Ako liečiť prietrž? Nasledujúce recepty sa používajú na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice:

 1. Vezmite 200 g. 3 - 8-ročný koreň americkej fytolacky, rozomelte rastlinu a nalejte 0,5 l 70% alkoholu. Potom sa pridá 10 g propolisu. Tento liek trvá na 2 týždňoch na tmavom mieste. Po naliehaní by sa tinktúra mala prefiltrovať. Výrobok sa skladuje 3 roky. Prvých 10 dní sa liek vtiera do poškodenej oblasti, po trojdennej prestávke sa uskutoční druhý liečebný cyklus. Druhý kurz trvá 10 dní, je potrebné používať iba tinktúru ako obaly každý druhý deň. Trvanie liečby 2 mesiace.
 2. Po ukončení liečby fytolacchom by mal Američan stráviť mesiac liečbou tinktúrou kostnej kosti. Na prípravu lieku, ktorý budete potrebovať: 100 g rozdrvených koreňov čerstvej kostry, pol litra 50% alkoholu. Rastlina sa naleje alkoholom, trvať na tom, 25 dní. Náradie musí byť otrasené po jednom dni. Cukrová tinktúra sa natiera zvonka a vnútorne sa prijíma. Vezmite liek dovnútra pomocou 30 kvapiek a rozriedite ho v 50 ml vody. Dĺžka vnútorného použitia je 1 mesiac, vypite 3 krát denne po dobu pol hodiny pred jedlom. Tinktúru zvonku trite pred spaním po dobu 30 dní.

Po mesiaci a pol alternatívnej liečby prietrže lumbálnej chrbtice bude bolesť prakticky zmiznúť. A ak pridáte 10% roztok Dimexidum do tinktúry kostry, votrite ju a obnoví sa kostné tkanivo poškodených stavcov..

Rýchlo sa vysporiadajte s cesnakom choroby: recepty

Pri kýle chrbtice je možné liečiť ľudovými liekmi pomocou cesnaku. Domáca liečba nie je tak drahá, ale príprava liekov si vyžaduje veľa času. Cesnak funguje skutočné zázraky. Tento produkt reguluje metabolizmus, zaisťuje rast a vývoj kostného tkaniva. Použitie cesnaku ovplyvňuje bunkové dýchanie a rozširovanie malých ciev. Spôsoby použitia cesnaku z lumbálnej prietrže:

 1. Vezmite 600 g. nasekané rastliny, zalejeme 300 ml vodky. Dajte liek na 10 dní na tmavom mieste. Výslednú zmes naneste po jednom dni na aplikáciu. Zasiahnutú oblasť dôkladne trieť cesnakovou tinktúrou, prikryť fóliou a zabaliť sa do vlnenej šatky. Kompresia by sa mala ponechať 1 hodinu, potom pokožku utrite dosucha.
 2. Nasledujúci liek pomôže vyliečiť ochorenie dolnej časti chrbta: do panvice vložte 3 veľké hlávky cesnaku, nalejte 0,5 litra vody. Produkt sa musí variť 45 sekúnd. Potom odstráňte cesnakové hlavy, rozdrvte v trecej miske. Odstráňte šupiny, vložte buničinu do bavlnenej tkaniny, zakryte celú oblasť lumbosakrálnej chrbtice. Potom zabalte bedrovú vrstvu plastovým obalom a teplou utierkou. Obklad musí byť dobre upevnený obväzmi, budete v ňom musieť chodiť od rána do večera.

Zaobchádzanie s ľudovými prostriedkami, najmä s cesnakom, rýchlo postaví obeť na nohy. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak sa po odstránení obkladu kúpate s terpentýnom.

Lisuje a brúsi proti chorobám

Na ošetrenie kýly chrbtice je užitočné použiť trenie a obklady z liečivých rastlín a iných prírodných darov. Alternatívne metódy spracovania používané ako trenie alebo obklady:

 1. Vezmite 2 lyžičky. jód, zmiešajte s 2 vaječnými žĺtkami, do výslednej zmesi pridajte 2 šálky konského tuku. Liek by sa mal dobre premiešať, aby sa získala homogénna hmota. Zmes sa aplikuje na postihnuté miesto, prikryje sa hustou handrou. Nezabudnite nosiť ortopedický korzet alebo opasok, pretože s týmto obkladom budete musieť chodiť 24 hodín.
 2. Kýlu môžete liečiť pomocou medu a múmie. Na prípravu lieku potrebujete 1 g múmie, 1 lyžička. voda, 100 g medu. Všetky zložky by sa mali miešať. Pred použitím zmesi je potrebné rozdrviť umiestnenie oleja z medzistavcových prietrže jedle. Potom naneste výsledný produkt.
 3. Pre rastrovanie je užitočné použiť olej z brezy, koreňov kostnej kosti a ľubovníka bodkovaného. Votrite ich niekoľkokrát denne do čistej suchej pokožky.
 4. Kalanchoe pomáha proti hernii. Buničina sa aplikuje na oblasť prietrže ako obklad. Kalanchoe sa ponechá cez noc, postup by sa mal opakovať každý deň, až kým príznaky nezmiznú.

Liečba ľudovými liekmi by sa mala používať pravidelne. Na vonkajšie použitie použite včelí jed, propolis, saberfish, elecampane, borovicové palice, nesmrteľné kvety, ľubovník bodkovaný, lesné jahody, púčiky brezy. Osvedčené ošetrenie obkladmi z medi, bravčového tuku, borovicovej živice, liečivej hliny. Hlavnou vecou je príprava liekov v správnom pomere a podľa predpisu.

Užitočné liečivé kúpele

Vďaka tradičnej terapii sa môžete natrvalo zbaviť choroby, nepríjemných symptómov a vyhnúť sa komplikáciám. Lekári ponúkajú veľa možností na vykonávanie vodohospodárskych postupov. Kúpele sa berú doma. Zvážte hlavné metódy kúpeľa:

 1. Je užitočné používať kontrastné kúpele. Kontrastným kúpeľom je alternatívne použitie vaní s teplou a studenou vodou. Vo vode môžete pridať odvar z liečivých rastlín. Do teplého kúpeľa pridajte kužele a konáre ihličiek, tymián, mráz. Vezmite studenú kúpeľ s mätou, balzamom z citróna.
 2. Terpentínové kúpele na báze cesnaku a vodky sú účinné pri prietrži lumbálnej chrbtice. Hlava cesnaku trvá na vodke, pred aplikáciou kúpeľa sa doň tiež pridá terpentín.
 3. Pri použití teplého kúpeľa s teplotou 38 - 39 stupňov sa stimuluje krvný obeh a cievy sa rozširujú. Takýto kúpeľ pomáha zmierniť stres a zmierňuje bolesť..
 4. Účinne sa vyrovnať s patológiou radónových kúpeľov. Procedúra stimuluje metabolizmus, anestetizuje, upokojuje, eliminuje podráždenosť, normalizuje spánok..

Pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice sa odporúča používať minerálne, soľné a bylinné kúpele. Každý kúpeľ má určité kontraindikácie, preto je použitie procedúr povolené po lekárskej konzultácii.

Osvedčené domáce recepty

Tradiční liečitelia odporúčajú ošetrovať prietrž lumbálnej chrbtice vnútornými odvarmi a infúziami. Predpisy pre opravné prostriedky:

 1. Pripravte odvar kôry osiky na základe 1 lyžice. l kôra samotná a 200 ml vriacej vody. Užívajte liek 30 ml každý deň 4-krát. Po jedle by sa mal vývar vypiť.
 2. Vezmite 30 g kamenné kôstky, 250 ml vody, pripravte infúziu. Liek sa užíva na lačný žalúdok v 50 ml.
 3. Nasledujúci liek pomôže posilniť stavcovú časť s prietržou v dolnej časti chrbta: vezmite 5 ks. sušené marhule, 1 ks. figy, 1 ks. slivky. Zmes sušeného ovocia sa musí používať počas 1,5 mesiaca. Tento liek nasýti telo užitočnými stopovými prvkami. Táto kombinácia produktov posilňuje chrbticu.
 4. Vezmite 2 lyžice. l šípky, naplňte produkt 0,5 litra prevarenej vody. Liek varte na miernom ohni 15 minút. Produkt sa nechá pôsobiť 12 hodín a potom sa sceľuje. Namiesto čaju možno vziať šípkový vývar, med sa môže pridávať na zlepšenie chuti.

Na ošetrenie medzistavcovej prietrže berte do seba infúzie a odvary na báze harmančeka, drvených bezsemenných hrozienok, vlašských orechov, pšenice alebo raže. Osvedčená infúzia založená na lila kvetoch, ten istý nástroj môže drhnúť bedrovú vrstvu alebo obkladať.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Čo je medziobratlová kýla a ako sa s ňou liečiť?

Medzistavcové platničky spájajú stavce ľudskej kostry. Vďaka nim je chrbtica odolná a flexibilná..

Medzistavcová prietrž je prasknutie vláknitého prstenca, ku ktorému dochádza v dôsledku posunu buničitého jadra medzistavcového disku..

Okrem toho jeho obsah tečie do miechového kanála.

Všeobecná charakteristika ↑

Medzistavcový disk je doska z vlákien a chrupavky, v strede ktorej je želatínové jadro obklopené hustým vláknitým kruhom spojivového tkaniva..

Elastické jadro disku pôsobí ako tlmič nárazov a silný krúžok ho udržuje vo svojich prirodzených hraniciach, čím bráni šíreniu a vydutiu jadra pod tlakom hmotnosti ľudského tela..

V dôsledku mnohých škodlivých faktorov však vláknitý kruh stráca svoju pevnosť a praskliny, v dôsledku čoho pulpózne jadro disku vstupuje do miechového kanálika a vedie ku kompresii nervových procesov..

Obrázok: Zdravá disková a medzistavcová prietrž

Poškodenie nervových procesov a koreňov určitej časti chrbtice spôsobené medziobratlovou prietržou vedie k bolesti a nesprávnemu fungovaniu orgánov, za ktoré je zodpovedná táto časť..

 • Bedrová medzistavcová prietrž spôsobuje bolesť nôh.
 • Kýla vytvorená v hrudnej oblasti narúša srdce a dýchacie orgány.
 • Cervikálna kýla vyvoláva výskyt bolesti hlavy a bolesti rúk.

Smer vydutej prietrže je veľmi dôležitý.

Najnebezpečnejším je vyčnievanie prietrže smerom k mieche, pretože jej zranenie môže viesť k smrti.

Medzistavcové prietrže ↑

Liečba medzistavcovej prietrže závisí od jej umiestnenia, veľkosti, výskytu komplikácií a štádia vývoja.

Moderná medicína ponúka dve metódy liečby: chirurgickú a alternatívnu. Nie je možné jednoznačne potvrdiť účinnosť jednej z nich a zbytočné druhej.

Medzi alternatívne spôsoby liečby patria:

 • Masáže, fyzioterapeutické cvičenia, procedúry napínania miechy;
 • Príjem protizápalových liekov a liekov proti bolesti (najmenej 3-4 týždne);
 • Nosenie mäkkého korzetu;
 • Novokainická blokáda;
 • Elektroforéza s liečbou bolesti;
 • Terapia DMV, magnetoterapia;
 • Fonoforéza s liekmi, ktoré zlepšujú krvný obeh.

Fotografie: terapeutická masáž vertebrálnej kýly

Liečba bez chirurgického zákroku

Ľudské telo má veľký zdroj na samoliečenie.

Poškodenie medzistavcových platničiek je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku, ak sú dodržané prísne podmienky na odpočinok a na lôžku. Proces obnovy je dlhý, bude trvať najmenej 2 - 3 mesiace.

Pre pacienta je najlepšie ležať na chrbte s nohami na vankúši. Čas od času sa postoj musí starostlivo vymeniť a zaujať pohodlné miesto, ktoré nespôsobí bolesť.

Na zmiernenie bolesti sa odporúčajú protizápalové a analgetické lieky..

Nezrýchlia zotavenie, ale prinesú úľavu.

Bolesť obvykle ustupuje po niekoľkých týždňoch, ale proces obnovy medzistavcových platničiek bude trvať najmenej mesiac, takže by sa mal odpočinok v posteli pozorovať, aj keď chýba..

Dobrý účinok na rýchle odstránenie bolesti poskytuje metódu spinálnej trakcie.

Trakcia chrbtice je postup, ktorý sa používa na liečbu niektorých jeho chorôb (vrátane medzistavcovej prietrže). Podstata metódy je nasledovná: svalové kŕče a posuny chrbtice sa eliminujú vytvorením trakcie.

Postupy chrbtovej trakcie sú suché a voda. Pacientom s medziobratlovou kýlou sa odporúča voda, pretože sú jemnejší. Podvodná trakcia je horizontálna a vertikálna. Vertikálna trakcia sa vykonáva v bazéne s hĺbkou niečo vyše dvoch metrov.

Foto: „Suchá“ chrbtová trakcia

Fotografie: spinálna trakcia vo vode

Prvé sedenie pre pacienta s cervikálnou osteochondrózou netrvá dlhšie ako 5 minút bez zaťaženia. Potom sa použije zaťaženie, ktorého váha sa niekoľkokrát zvyšuje. Horizontálna trakcia sa vykonáva metódou horizontálneho ochabovania tela pacienta v kúpeli, ktorého dĺžka je 2,5 metra..

Ľudové lieky

V situácii, keď konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže nepriniesla výsledky a chirurgia z nejakého dôvodu nie je možná, môže pomôcť liečba medzistavcovej prietrže pomocou ľudových prostriedkov..

Pozitívny účinok sa dá dosiahnuť, ak sa použije červená hlina. Je potrebné zahriať na 37 ° C kúsok ílu zvlhčený vodou a zabalený do gázy. Hlina sa nanáša na miesto, kde sa nachádza prietrž, je pokrytá a pripevnená omietkou. Keď íl zaschne, musí sa z tela odstrániť.

Zmes múmií a medu nie je o nič menej účinná. Na chrbticu sa nanesie zmes medu a múmie rozpustená vo vode, ktorá sa potiera jedľovým olejom. Zložky by sa mali užívať v pomere 1 g. múmia na 100 g. med. Zmes sa dôkladne vtiera do chrbtice..

Na zmiernenie bolesti pri medzistavcovej prietrži môžete použiť obklad s tukovým koňom. Tuk sa má naniesť na plastovú fóliu, prikryť handrou a položiť na chrbticu. Bolesť sa zníži po 1-2 hodinách. Taký obklad sa môže nosiť až dva dni.

Ako sa správať doma

Nikdy by ste sa nemali samoliečiť a mali by ste byť diagnostikovaní sami. Pri prvých príznakoch bolesti a podozrenia na medzistavcovú prietrž je potrebné poradiť sa s odborníkom. Predpíše potrebné testy a určí priebeh liečby. Ak nepotrebujete hospitalizáciu a budete sa liečiť doma - musia sa dodržiavať všetky lekárske predpisy.

Liečba nalačno

Liečba medzistavcovej prietrže nalačno sa uskutočňuje po dobu 5 až 7 dní. K úľave dochádza po troch dňoch liečby. Abstinencia pri jedle vám umožňuje uviesť telo do stavu, ktorý vydrží zotavovacie postupy. Základom tejto metódy je teória, že hladujúci organizmus začína využívať zbytočné zdroje. Preto týždeň bez jedla nepoškodí len telo, ale tiež pomôže výrazne zmierniť bolesť chrbta.

Strava s medzistavcovou prietržou si vyžaduje dodržiavanie osobitných pravidiel:

 • Vypite viac - najmenej 7,5 litra vody denne;
 • Vezmite si teplú kúpeľ;
 • Nesledujte televíziu ani nečítajte knihy, pretože sa určite objavia epizódy, ktoré spôsobia pocit hladu. Najlepšie zo všetkého - viac spať alebo sa zapojiť do stolových hier;
 • Znížte fyzickú aktivitu.

Ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel po týždni pôstu, stav pacienta vám umožní prejsť na iné metódy liečby.

blokáda

Novokainická blokáda s použitím kortikosteroidných liekov účinne zmierňuje utrpenie pacienta. Pôsobenie blokády trvá 1-3 týždne. V prípade potreby to zopakujte o týždeň. Pre jeden liečebný cyklus sa nevykonávajú viac ako 3 - 4 blokády novokainu. Malo by sa pamätať na to, že blokády iba zmierňujú bolesť, ale neodstraňujú jej príčiny..

masáž

Masáž medziobratlovou kýlou nie je možné vykonať na samom začiatku exacerbácie. Tento postup môžete zveriť iba kvalifikovanému odborníkovi. Masážna technika pozostáva z malých odtieňov, ktoré poskytujú vysokú účinnosť tejto metódy. Masáž sa vykonáva jemne, s veľkou starostlivosťou..

Pacient by nemal pociťovať bolesť. Ak postup nie je správne vykonaný, môže dôjsť k ďalším prasknutiam disku, čo zvýši svalové kŕče a vyvolá ešte väčšie opuchnutie nervových kmeňov. A to všetko už je indikáciou operácie.

Pri medziobratlovej kýle je možné vykonať nasledujúce typy masáží:

 • všeobecná masáž;
 • terapeutická masáž chrbtice;
 • segmentová masáž chrbta;
 • akupresúra;
 • môže masírovať;
 • Thajská masáž.

Bankové zaobchádzanie

Nastavovacie plechovky poskytujú dodatočný prietok krvi poškodeným diskom, a tým zlepšujú ich výživu. Integrovaným prístupom k liečbe prispieva k aktívnejšiemu procesu regenerácie zničených tkanív medzistavcových platničiek..

Často kladené otázky: ↑

Vyžaduje sa operácia?

V každom prípade je potrebná konzultácia s kvalifikovaným odborníkom. Ak sa choroba nezačala a včas ste sa poradili s lekárom, s najväčšou pravdepodobnosťou môžete urobiť bez chirurgického zákroku.

Na liečenie medzistavcovej prietrže sa zvyčajne používa konzervatívna liečba využívajúca moderné techniky a lieky.

Môžem športovať?

Foto: liečba chrbtice bez chirurgického zákroku

Fotografie: cvičebná terapia medzistavcovej prietrže

Najprv je potrebné odstrániť príčinu vzniku prietrže: pravidelnými fyzickými cvičeniami vytvárať svalový korzet, ktorý podporí chrbticu a zabráni procesu jej ďalšieho ničenia..

Potom nie sú športy kontraindikované. Odporúča sa plávanie, chôdza, cyklistika a lyžovanie..

Pri hernii v bedrovej oblasti by sa mali vylúčiť krútiace cviky, kroková aerobik, beh a skákanie sú nežiaduce..

Aké prieskumy sú potrebné?

Diagnóza medzistavcovej prietrže sa vykonáva pomocou metód nukleárnej magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie.

Výsledky takéhoto prieskumu určite ukážu:

 • umiestnenie prietrže;
 • jeho veľkosť;
 • vzťah k nervom a mieche.

Jednoduchý röntgen neodhalí medzistavcovú prietrž.

Aká strava je potrebná?

Niektoré výrobky prispievajú k zhoršeniu ochorenia, preto je lepšie ich odmietnuť. Lekári odporúčajú:

 1. Úplné odmietnutie mastných potravín, ktoré vyvolávajú zápalové procesy.
 2. Múka a sladkosť - limit.
 3. Základom stravovania by mali byť potraviny bohaté na vápnik; zelenina, vlašské orechy, obilniny, otruby, mliečne výrobky.
 4. Jedzte losos, makrelu, sleď - majú protizápalové účinky.
 5. Pomáha akupunktúra pri hernii chrbtice?

Mnoho odborníkov spochybňuje účinnosť liečby medzistavcovej prietrže s akupunktúrou.

Podľa lekárov existuje efekt placeba. Ale v kombinácii s liekmi môže mať akupunktúra dobrý účinok..

Dôsledky ↑

Medzistavcová kýla komprimuje a poškodzuje nervový koreň. V akútnom období to spôsobuje bolesť a následkom toho môže zostať nízka citlivosť a slabosť nohy, pretože poškodená časť nervu sa obnovuje na dlhú dobu. Je potrebné poznamenať, že v prípade pokoja na lôžku a správneho liečebného programu je pravdepodobnosť negatívnych následkov medzistavcovej prietrže minimálna.

V dôsledku konzervatívnej liečby môže mať pacient rôzne následky medzistavcovej prietrže:

 • gastritídu;
 • Peptický vred žalúdka a dvanástnika;
 • Choroby obličiek a pečene;
 • Alergické reakcie na lieky.

Pri liečbe konzervatívnymi metódami sa môže hernia znova vytvoriť..

Nižšie sú uvedené ceny za chirurgickú liečbu medzistavcovej prietrže v Moskve.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Súhrn: Stredná (stredná) hernia medzistavcovej platničky je typ medzistavcovej prietrže, ktorá ovplyvňuje miechu a môže nakoniec viesť k výskytu neurologických príznakov. Na rozdiel od iných medzistavcových hernií vyčnieva stredná hernia disku dozadu priamo do stredu miechového kanála, kde sú umiestnené nervové korene a miecha.
Ak je osoba počas profesionálnej činnosti nútená neustále vykonávať rovnaké pohyby kefou alebo z viacerých dôvodov pravidelne zranených zápästný kĺb, môže sa vyvinúť hygróm zápästia.
Jedným z najbežnejších javov, ktorý pekne kazí vzhľad ženy, je prietrž spodného viečka. Samotná vada neohrozuje zdravie - v tomto prípade sa obávajú iba kozmetické ťažkosti.