loader

Hlavná

Liečba

Nefixovaná srdcová prietrž

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Pevná kýla ezofágového otvoru bránice (AML) je tlačenie srdcovej (vstupnej) časti žalúdka do hrudnej dutiny, kde je neustále umiestnená, bez toho, aby sa posúvala dole.

Preto budú príznaky trvalé, nie prechodné. Toto je zriedkavá, ale nebezpečnejšia forma choroby v porovnaní s axiálnou prietržou. S pevnou prietržou sú častejšie komplikácie, ktoré sa týkajú núdzových stavov a vyžadujú si okamžitú lekársku (vrátane chirurgickú) pomoc. Jednou z týchto komplikácií je porušenie prietrže.

Charakteristickým prejavom tohto typu prietrže AML je skrátenie pažeráka, ktorého dôsledkom je úplné umiestnenie v hrudnej dutine (zvyčajne by mala byť len 2/3) a žalúdok fixuje neustále nad predpísanou úrovňou, t.j. nad bránicou v mediastíne.

Najbežnejšou príčinou fixnej ​​prietrže sú:

 • neustále zvyšovanie intraperitoneálneho tlaku. Spôsobuje nadúvanie (zvýšená tvorba plynu v črevách), vzpieranie, prejedanie, zápcha, nesprávna poloha tela počas práce;
 • mechanické stlačenie vnútorných orgánov (vrátane hrudníka a brušnej dutiny) v dôsledku nesprávneho držania tela;
 • ťažký dlhodobý kašeľ;
 • obezita;
 • zlé návyky;
 • dedičná predispozícia;
 • vrodené chyby.

príznaky

   1. Pálenie záhy, zhoršené fyzickou námahou a trupom. Spája sa s požitím žalúdočnej šťavy a žalúdka do pažeráka. Obzvlášť pálenie záhy sa obťažuje pri ležaní.
   2. Belching - vyskytuje sa v dôsledku vrhnutia vzduchu do pažeráka. Môže sa zmiešať so žlčovou, žalúdočnou šťavou, ktorá určuje charakter vône a chuti pri grilovaní.
   3. Intenzívna pretrvávajúca bolesť na hrudníku napodobňujúca srdcové choroby. V tomto ohľade sa pacienti na dlhú dobu veľmi často domnievajú, že majú choroby kardiovaskulárneho systému.
   4. Dysfágia - ťažkosti s prehĺtaním. Najskôr sa vyjadrí prehĺtaním tekutého jedla, potom tuhým.
   5. Časté záchvaty škytaviek. Spája sa s „kŕčmi“ bránice, ktorá je podráždená herniovým vakom.

komplikácie

   1. Poranenie prietrže - vedie k narušeniu dodávky krvi do časti žalúdka, ktorá „spadla“ do hrudnej dutiny a je sprevádzaná intenzívnou bolesťou.
   2. Stlačenie vetiev nervu vagus. Môže byť dôsledkom veľkých stálych prietrží. V takom prípade bude pacient pociťovať silnú bolesť, poruchy srdca (arytmie, prípady zvýšeného alebo spomaleného srdcového rytmu, prudký pokles krvného tlaku)..
   3. Krvácanie z pažeráka - prejavuje sa náhlym krvavým zvracaním (akútne hojné krvácanie) alebo zvracaním vo forme kávovej usadeniny (keď krv vstupuje a hromadí sa v hornej časti žalúdka). Bežné prejavy budú bledé, studený pot, smäd, znížený krvný tlak až do mdloby.
   4. Perforácia pažeráka - prasknutie jeho stien v dôsledku neustáleho reaktívneho vystavenia kyslému obsahu žalúdka a zmeny ich hrúbky a pružnosti.
   5. Vysoké riziko rakoviny pažeráka.

Diagnostické metódy

   1. Röntgenové vyšetrenie pomocou nepriepustnej látky - umožňuje zistiť prítomnosť prietrže a jej typ, veľkosť.
   2. FGS (fibrogastroendoskopia) - na určenie ulcerácií sliznice pažeráka, ktoré sú častou príčinou krvácania a perforácie pažeráka.
   3. pH-metry - na skúmanie kyslosti žalúdočnej šťavy a obsahu pažeráka. Najodhaliteľnejším a najinformatívnejším je jeho monitorovanie počas dňa..
   4. Ezofagomanometria - meranie tlaku v pažeráku a určenie oblastí, kde je zvýšená.
   5. Klinický krvný test - zisťuje anémiu (s krvácaním), zápalové a infekčné ochorenia vnútorných orgánov.
   6. Ďalšie štúdie na vylúčenie patológie dýchacieho a kardiovaskulárneho systému:
   • elektrokardiogram;
   • rentgén hrude;
   • ultrazvuk.

Liečba fixnej ​​prietrže pažeráka

   • medikácie;
   • chirurgický.

Pri fixnej ​​prietrži sa konzervatívna terapia predpisuje iba na zmiernenie akútnych príznakov ako prípravnej fázy chirurgickej liečby. Zahŕňa menovanie liekov, ktoré znižujú množstvo a kyslosť žalúdočnej šťavy, regulujú pohyblivosť tráviacich orgánov, znižujú belenie a pálenie záhy..

Pretože prejavy pevnej prietrže AML sú stále a často komplikované jej porušením, najvhodnejšou možnosťou liečby je chirurgický zákrok. Pacientom je predpísaná operácia, pri ktorej sa spodná časť pažeráka a srdcová časť žalúdka spustia z hrudníka do brušnej dutiny. Potom sa zošijú nohy bránice, ktoré v nej tvoria otvor pažeráka (crurorafia) za pažerákom..

Crurorafia v modernej chirurgii sa môže uskutočňovať tromi spôsobmi: prostredníctvom brušného prístupu (brušnou dutinou), hrudníka (cez hrudnú dutinu) a endoskopicky. Táto technika je minimálne invazívna, pretože nevyžaduje veľké rezy a umožňuje vám monitorovať priebeh operácie pomocou endoskopu..

Aby sa zabránilo refluxu, vykonáva sa Nissenova fundoplikácia - to je lemovanie zadného povrchu hornej tretiny žalúdka okolo pažeráka. Fundoplikácia sa vykonáva klasickou (otvorenou) metódou aj metódou laparoskopie (metóda endoskopickej chirurgie)..

Ezofágová prietrž

Kýla pri otvorení bránice v pažeráku je patológia, ktorá sa prejavuje v dôsledku abnormálneho premiestnenia vnútorných orgánov, ktoré sú fyziologicky umiestnené pod bránicou (črevné slučky, srdcová časť žalúdka, brušná časť pažeráka a ďalšie prvky)..

Takéto ochorenie v medicíne je celkom bežné. Riziko progresie tejto patológie sa s vekom pacienta významne zvyšuje. Je však potrebné poznamenať, že v súčasnosti sú lekárske štatistiky také, že prietrže tohto typu sa častejšie diagnostikujú u žien stredného pohlavia..

Vo viac ako polovici prípadov sa hiátová prietrž neprejavuje a v niektorých prípadoch zostáva úplne nerozpoznaná. Štatistiky sú také, že iba tretina pacientov z celkového počtu pacientov robí presnú diagnózu „hiátovej hernie“. Patológia sa zvyčajne diagnostikuje náhodou, počas ročných preventívnych prehliadok alebo počas liečby v nemocnici, ale z úplne iného dôvodu..

anatómia

Membrána je pripevnená k vnútorným povrchom rebier, chrbtice a hrudnej kosti. Má dve kopule, ktorých strednú časť tvorí silné spojivové tkanivo. Pľúca a srdce sa nachádzajú priamo nad kupolou bránice a pod nimi sú brušná časť pažeráka, žalúdka a pečene..

Pažerák má tvar trubice a spája hltan so žalúdkom, jeho dĺžka je asi 25 cm. Malá časť pažeráka leží na krku, potom zostupuje do hrudníka, ktorý sa nachádza medzi pľúcami, a potom preniká do pažeráka otvorom pažeráka. V brušnej dutine je dĺžka pažeráka asi 3 až 4 cm, ktorá prechádza postupne do srdcovej časti žalúdka. Práve na tomto mieste sa vytvára uhol Jeho, čo je veľmi dôležité pri výbere spôsobu chirurgickej liečby hiátovej prietrže. Žalúdok je rozdelený do nasledujúcich častí:

 • srdcovej;
 • dno žalúdka;
 • telo žalúdka;
 • pylorické oddelenie;
 • pylorus (zvierač, ktorý oddeľuje žalúdok od dvanástnika 12).

klasifikácia

Hernia pažeráka sa delí na dva typy:

 1. Posuvná prietrž. Tento typ ochorenia sa vyznačuje voľným prienikom žalúdka otvorom bránice do hrudnej dutiny a návratom na miesto. Podobný jav sa prejavuje pri zmene polohy tela. Existuje však pevná prietrž, ktorá sa nemôže „vrátiť“ na miesto. Tento jav môže byť spôsobený jeho príliš veľkou veľkosťou. Tento typ ochorenia bez komplikácií nesmie spôsobiť žiadne príznaky..
 2. Axiálna kýla. V tomto prípade pažerák zostáva na svojom mieste, ale cez veľký otvor bránice vystupuje dno žalúdka alebo jeho veľké časti. Táto poloha orgánu sa môže uskutočňovať v blízkosti hrudného pažeráka. Toto usporiadanie vedie k premiestneniu žalúdka do hrudnej kosti, ktorý sa neskôr stal známy ako „žalúdok na hrudníku“, a pažerák sa skrátil. Táto patológia sa považuje za pomerne zriedkavú. Vo väčšine prípadov je pažerák skrátený v dôsledku zmien v tkanive jazvy.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Je rozdelená do troch stupňov závažnosti, ktoré sú určené veľkosťou a objemom samotného vzdelávania:

 1. Iba malá časť pažeráka vstupuje do hrudnej oblasti a žalúdok sám stúpa, pohodlne padne do bránice.
 2. Časti orgánu vstupujú do diafragmatického otvoru.
 3. Dno alebo telo žalúdka je v hrudnej dutine.

Dôvody rozvoja

Podľa štatistík je hiátová prietrž bežná u ľudí, ktorí dosiahli vek 55 rokov. Je to v dôsledku nadmerného natiahnutia alebo oslabenia väzivovo-kĺbového aparátu súvisiaceho s vekom. Okrem toho sú na takúto chorobu náchylní astenici (t. J. Fyziologicky nerozvinutí ľudia).

Pohyb orgánov do mediastínu môže spôsobiť poruchu srdca a pľúc osoby. Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k prejavom charakteristického ochorenia:

1) Porušovanie kontrakcií čreva a iných orgánov gastrointestinálneho traktu (perilstatické). Choroba sa môže prejavovať v chronickej forme v dôsledku nasledujúcich „provokatérov“:

 • žalúdočný vred a dvanástnikový vred;
 • zápal pankreasu (pankreatitída);
 • zápal žalúdočnej membrány a dvanástnika;
 • chronická cholecystitída.

2) Existujú predpoklady, že pri prieniku potravy do bránice sa môže vyskytnúť prietrž v dôsledku abnormálneho vývoja tela počas tehotenstva. Preto môže byť na túto chorobu náchylná osoba s poruchami na bruchu na hrudníku, krátkym pažerákom a inými podobnými anatomickými vlastnosťami;

3) Vzhľadom na to, že prietrž je spojená s bránicou, jej vývoj môže byť vyvolaný všetkými druhmi orgánových defektov:

 • rozvoj svalovej slabosti;
 • zvýšenie herniálnych brán;
 • diafragmatický foramen.

4) Zvýšený tlak vo vnútri brušného priestoru môže tiež spôsobiť hiátovú prietrž. Toto môže byť uľahčené:

 • nádory alebo neoplázie v brušnej dutine;
 • nadúvanie (zvýšené nadúvanie v črevách);
 • predĺžený a ťažký kašeľ so spútom, ako aj sprievodné choroby;
 • zatvorené alebo otvorené poranenie brucha;
 • tehotenstva;
 • silné a časté vracanie;
 • dysbióza, hnačka;
 • choroby dýchacích ciest.

5) Je možné, že vývoj prietrže v potravinovej časti bránice môže byť ovplyvnený životným štýlom. Je dokázané, že ľudia astenickej postavy, ktorí často zdvíhajú závažia, sa často stávajú obeťami tohto ochorenia.

Okrem toho existuje teória (zatiaľ nepreukázaná) o nepriamom účinku alkoholu a nikotínu na vývoj tohto ochorenia. Nezabudnite na výživu prietrž prietržnej pažeráka, pretože prejedanie a obžerstvo sú tiež jeho „spojenci“. Jednou zo znakov ľudského tráviaceho systému je jeho neschopnosť spracovať veľké množstvo potravín. Žalúdková komora nemôže rýchlo preniesť jedlo do čriev, čo vedie k preplneniu a nežiadúcemu tlaku na bránicu..

príznaky

Príznaky hiátovej hernie sú v mnohých prípadoch slabé alebo chýbajú. Toto je vysvetlené malou veľkosťou výčnelku. Najčastejší prejav patológie je pozorovaný u pacientov s veľkými kýlami..

Medzi príznaky choroby patrí:

 • pálenie záhy (vyskytuje sa po jedle);
 • bolesť v hrudnej kosti;
 • grganie, pocit plnosti žalúdka;
 • predĺžené čkanie;
 • ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Často sa vyskytujú príznaky pažerovej kýly, ako je pálenie jazyka (glosalgia), kyslá chuť v ústach, bolesť pri ohýbaní alebo krútení tela. Mnoho pacientov sa sťažuje na pocity kómy v krku, na zvýšené slinenie, záchvaty náhleho kašľa, najmä v noci. Výskyt prietrže môže vyvolať bolesť v srdci. Takéto príznaky sťažujú diagnostikovanie choroby, pretože pacienti berú patológiu pre srdcové poruchy.

Vývojové fázy

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Prečo je ťažké nájsť túto prietrž??

Podozrenie na prietrž otvoru clony je často veľmi ťažké..

 • V polovici prípadov sa patológia vôbec neprejavuje.
 • V 35% prípadov je hlavnou sťažnosťou pacientov zlyhanie srdca a bolesti na hrudníku, ktoré sú často veľmi podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri koronárnych srdcových chorobách..
 • Väčšina pacientov sú starší ľudia, ktorí už zvyčajne majú veľa zdravotných problémov.
 • Prítomnosť hiátovej prietrže nevylučuje prítomnosť kardiovaskulárnych chorôb.

To všetko spôsobuje vážne problémy s diagnostikou. Mnoho pacientov sa lieči kardiológom celé roky, a to všetko bez úspechu, zatiaľ čo skutočné ochorenie pokračuje..

Ako rozlíšiť bolesť hrudníka počas HPOD od bolesti srdca?

Bolesť s týmito rôznymi patológiami môže byť v prírode skutočne veľmi podobná: podľa recenzií pacientov je bolesť alebo pálenie, objavuje sa za hrudnou kosťou alebo medzi lopatkami a môže byť vyvolaná fyzickou námahou..

Bolesť s HH nezmizne pri užívaní dusičnanov (lieky na rýchle zmiernenie bolesti pri angíne pectoris) a je často sprevádzaná zmenami na elektrokardiograme. Preto pacienti často končia v nemocnici s podozrením na akútny infarkt myokardu. V takejto situácii je diagnóza kýly komplikovaná skutočnosťou, že až do vylúčenia diagnózy srdcového infarktu je endoskopické vyšetrenie (FGS) kontraindikované, čo by mohlo pomôcť pri stanovení správnej diagnózy..

Príznaky hiátovej prietrže a príznaky koronárnej choroby srdca majú rozdiely, ktoré je dôležité poznať.

Bolesť s HPODBolesť pri ischemickej chorobe srdca
Vyskytuje sa, keď niekto leží alebo sa nakláňa dopredu a dole.Neexistuje žiadna korelácia medzi bolesťou a týmito polohami tela
Vyvíja sa po konzumácii značného množstva potravín.Nesúvisí s jedlom
Je spojená so zvýšeným vnútrobrušným tlakom: vyskytuje sa pri kašli, zápche, ťažkostiach s močenímKašeľ, kýchanie, zápcha nevyvolávajú bolesti na hrudníku
Absolvuje vôbec alebo sa uľavuje po opuchnutí a zvracaní; znižuje sa, ak sa človek zhlboka nadýchneZvrhnutie a zvracanie nemajú pozitívny vplyv na intenzitu bolesti.
Vyskytuje sa pri zvýšenej tvorbe plynuNadmerný plyn v črevách nevedie k bolesti
Uvoľňuje sa alebo ustupuje po pití vody alebo alkalických nápojovKvapaliny nemajú žiadny vplyv na bolesť
Môže sa stať pásovým oparom, v dôsledku čoho je možné HPA zamieňať s pankreatitídouBežná bolesť v hornej časti brucha nie je typická pre angínu pectoris a infarkt myokardu
Nezmizne pri užívaní dusičnanov (nitroglycerín, izoket)Dusičnany pomáhajú
Bolesť môže byť vyvolaná fyzickou námahou.Bolesť môže byť vyvolaná fyzickou námahou.

diagnostika

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Aká je nebezpečná prietrž pažeráka

Následky prietrže sú nebezpečné pre zdravie. Ak sú podozrivé, pacient je hospitalizovaný na chirurgickom oddelení pre chirurgický zákrok. HPOD u žien počas tehotenstva môže ohroziť zdravie dieťaťa.

zneužívanie

Poranenie prietrže je akútna patológia charakterizovaná syndrómom silnej bolesti. V dôsledku kontrakcie svalových štruktúr je narušený orgán nachádzajúci sa v prietrži. Nervy a krvné cievy sú stlačené. Nekróza sa vyvíja v dôsledku porúch obehového systému.

Znamená, že kýla je porušená:

 • silná bolesť;
 • krvácajúci;
 • zvracanie s pruhmi krvi;
 • dýchavičnosť;
 • tachykardia;
 • hypotenzia.

Ak sa pomoc neposkytne včas, vyvinie sa hnisavá peritonitída s perforáciou pažeráka alebo žalúdka.

Vred pažeráka sa vyvíja na pozadí peptickej ezofagitídy. Na orgáne sa vytvára defekt vplyvom kyseliny chlorovodíkovej. Pacientka sa obáva intenzívnej bolesti na hrudníku, ktorá sa prehĺta prehltnutím. Lieky proti bolesti neprinášajú úľavu, ale zhoršujú zápal. Ezofagoskopia sa používa na diagnostiku..

perforácia

Perforácia je perforácia steny pažeráka s vytvorením priebežnej chyby. Pre túto patológiu žalúdok kyseliny vstupuje do mediastínu. Vyvíja sa hnisavá mediastinitída. Komplikácia je náročná a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť..

Krvácajúci

Krvácanie z pažeráka je často komplikované. Pri stálom pôsobení kyseliny chlorovodíkovej na sliznicu pažeráka sa cievy vystavia. Steny tepien sú poškodené - otvára sa silné krvácanie. Zastavenie krvi z pažerových tepien je ťažké. Pacient rýchlo upadne do hemoragického šoku. Pokles tlaku, zrýchlenie srdcového rytmu. Pacient je v bezvedomí. Je potrebná okamžitá hospitalizácia v chirurgickej nemocnici.

Iné komplikácie

HPOD je vždy komplikovaná ezofagitídou. Zápal pažeráka nastáva v dôsledku kyslého refluxu. Leptavý obsah žalúdka ničí steny orgánu. Spätná ezofagitída je charakterizovaná bolesťou, poruchami prehĺtania.

Pri silnom deštrukcii sa tvoria zrasty, ktoré zužujú lumen pažeráka. Tieto zmeny vedú k Barrettovmu syndrómu. Keď sa zdá, riziko vzniku rakoviny pažeráka sa stokrát zvýši.

Na pozadí motorického poškodenia sa vyvíja chronická cholecystitída a cholecystopancreatitída. Tieto choroby sú spôsobené preťažením venózneho plexu..

Liečba hiátovej prietrže bez chirurgického zákroku

Konzervatívna terapia je symptomatická. Je potrebné odstrániť príznaky gastroezofágového refluxu. Použite na to:

 • antacidá: almagel, maalox atď.;
 • antisekrečné lieky - blokátory protónovej pumpy: dexlansoprazol, omeprazol atď.;
 • inhibítory receptorov histamínu: ranitidín.

Je veľmi dôležité vyhnúť sa stresu a riadiť sa šetrnou stravou. Jedlo by malo byť zlomkové a posledné jedlo by sa malo uskutočniť niekoľko hodín pred spaním.

Liečba hernie bránice je spravidla z 99% totožná s taktikou liečby refluxnej ezofagitídy. V skutočnosti sú všetky akcie zamerané iba na odstránenie príznakov. Pacient môže užívať lieky predpísané lekárom, riadiť sa špeciálnou diétou a dodržiavať všetky lekárske predpisy. Počas takejto liečby je stav pacienta relatívne uspokojivý. Akonáhle však priebeh liečby skončí, všetky príznaky sa opäť vrátia. V takejto situácii pacient začína uvažovať o tom, ako rozhodnúť o chirurgickom zákroku. Odborníci poznamenávajú, že pacienti s nefixovanými kýlami malej veľkosti podliehajú konzervatívnej liečbe, ale za predpokladu, že sú pripravení užívať predpísané lieky celý život.

Chirurgické metódy sa využívajú v komplikovaných formách hiátovej prietrže (zúženie pažeráka, porušenie diafragmatickej prietrže atď.), Zlyhanie liekovej terapie alebo dysplastické zmeny sliznice pažeráka. Medzi rôznymi metódami navrhnutými na chirurgickú liečbu hiátovej hernie sa rozlišujú tieto skupiny intervencií: operácie so prišívaním hernálneho portálu a posilňovanie pažeráka-bránice (plastická membrána hernie, crurorafia), chirurgia na obnovenie akútneho žalúdka (gastropexia) uhol medzi spodkom žalúdka a brušným pažerákom (fundoplikácia). Pri tvorbe jazvovitej stenózy môže byť potrebná resekcia pažeráka..

Koľko je táto operácia?

Ceny sa pacientom oznamujú po konzultácii s lekárom. Samotná operácia kýly môže byť uskutočnená na univerzitných klinikách, v súkromných zdravotníckych strediskách a vo verejných nemocniciach. Konečné množstvo je ovplyvnené stupňom choroby, typom prietrže, prítomnosťou komplikácií a mnohými ďalšími faktormi.

Napríklad v Moskve sa cena za operáciu pohybuje medzi 18 000 - 135 000 rubľov. U detí je prietrž odstránená v zariadeniach, kde sú detskí chirurgovia.

Výživa a strava

Hlavným cieľom stravy pri prietrži hernie pažeráka je bránenie páleniu záhy. Odporúčania výživy:

 1. Je lepšie jesť často počas dňa, v malých porciách..
 2. Vyvarujte sa potravín, ktoré spôsobujú pálenie záhy, ako je čokoláda, cibuľa, korenené jedlá, citrusové plody a potraviny na báze paradajok..
 3. Vyhnite sa alkoholu.
 4. Posledné jedlo by malo byť najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.
 5. Udržiavajte zdravú váhu. Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, musíte schudnúť..
 6. Prestať fajčiť.
 7. Zdvihnite prednú časť postele tak, aby bola 15 cm nad chodidlom.

predpoveď

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Axiálna hiátová prietrž

Axiálna kýla ezofágového otvoru bránice je jednou z odrôd herniových útvarov. Patológia má významné zastúpenie v populácii a sleduje frekvenciu žalúdočných vredov a cholecystitídy. Najčastejšie sa vyskytujú u starších ľudí, iba 19% sú mladí.

Názov je spojený s posunom obsahu herniového vaku pozdĺž osi pažeráka (axiálne). Liečba v počiatočných fázach vám umožňuje natrvalo sa zbaviť nepríjemných príznakov, predchádzať komplikáciám. Je dôležité, aby pri herniálnom výstupku stupňa 1 - 2 neboli príznaky choroby prakticky prítomné a choroba sa detegovala počas rutinného vyšetrenia alebo pri kontakte s lekárom z iného dôvodu..

Trochu o zúčastnených anatomických štruktúrach

Ľudská membrána je umiestnená približne na úrovni dolného okraja rebier. Je to silný nepárový sval, ktorý sa skladá z prúžkových vlákien. Oddeľuje hrudnú a brušnú dutinu. Je nasmerovaný dvoma kopulami hore. Na prechod najdôležitejších ciev tvoria nervové plexy a tráviaca trubica 3 hlavné diery. Kanál na prepravu potravín je umiestnený na úrovni 10 chrbtice. Kurz je tvorený svalovými zväzkami nazývanými „stredné nohy“. V nej súčasne idú predné vagusové nervy.

Tráviace orgány pomáhajú bráničným svalom podporovať jedlo (svalový kruh v diere slúži ako dužina). Okrem toho:

 • podporuje žalúdočnú pohyblivosť;
 • súčasne sa sťahuje do brušných svalov a znižuje vnútrobrušný tlak.

Funkcia membrány závisí od jej tónu. V žalúdku, bezprostredne susediacom s bránicou, sa rozlišujú tieto oddelenia:

 • kardiálny - najvyšší v prechodnom pásme pažeráka;
 • pylorus (antrum) - je výstupom do dvanástnika;
 • dno - kupola nad srdcovou časťou;
 • telo - oblasť medzi srdcovými a pylorickými oblasťami.

Všetky časti žalúdka sa nachádzajú v brušnej dutine.

Mechanizmus tvorby prietrže

Podľa mechanizmu rozvoja prietrže, vrátane axiálnej prietrže, môže byť:

 • vrodené - detské abnormality plodu, nedostatočné rozvinutie stredných svalových nôh bránice s narušením tvorby uzatváracieho krúžku;
 • nadobudnutý.

Štúdium mechanizmu získaných hernií ukázalo význam v starobe:

 • atrofické zmeny vo svalovom kruhu;
 • prolaps bránice, ktorý spôsobuje expanziu pažeráka;
 • relaxácia okolitej fascie.

V strednom a mladom veku sú dôležitejšie:

 • zvýšený brušný tlak;
 • zníženie sily ezofágovo-diafragmatickej membrány, ktorá fixuje polohu srdcovej časti žalúdka a pažeráka, jeho prasknutie, riedenie vedie k prenikaniu kardie do hrudnej dutiny.

Anatomická a fyziologická črta posuvných kýly je porušením prekážky regurgitácie (spätný pohyb potravy). Spojenie pažeráka a žalúdka pod bránicou vyzerá ako ostrý uhol (nazývaný jeho uhol). Vrchol rohu tvorí záhyb sliznice, ktorý pôsobí ako ventil. Spolu so svalovou buničinou srdcovej časti vytvára mechanickú prekážku v procese regurgitácie.

príčiny

Vzhľadom na vývojový mechanizmus môže axiálna prietrž viesť k:

 • obezita;
 • ťažké tehotenstvo;
 • zranenia a zranenia;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • dlhotrvajúci kašeľ, a to aj u fajčiarov;
 • zvýšený tlak brucha pri chronickej zápche;
 • nosenie odevov;
 • gastritída s refluxom;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • chirurgia.

Odrody kýly

Existuje mnoho klasifikácií prietrže pažeráka (hiatal). Najbežnejšie praktické rozdelenie troch typov:

 • posuvné (axiálne) - vyznačujú sa povinným pohybom dolnej časti pažeráka priľahlého žalúdka z brušnej dutiny do hrudnej dutiny a naopak;
 • paraezofageálny (perezofageálny) - iba horné časti žalúdka prechádzajú cez bránicu;
 • kombinované - majú znaky oboch typov.

Posuvné kýly sa líšia v ich schopnosti samočinného prispôsobenia vo zvislej polohe osoby:

 • na pevné - neposúvajte samostatne;
 • nie je pevné - pri zdvíhaní z horizontálnej na vertikálnu sa všetky vypadnuté časti vracajú na svoje miesto.

Medzi klznými kýlami podľa abnormálnej pohyblivosti jednotlivých častí pažeráka a žalúdka sú:

 • pažerák - iba dolná časť pažeráka prechádza do diery;
 • kardiál - kardiálna časť žalúdka vypadne;
 • axiálny kardiál - po pažeráku vstupuje časť srdca do diery;
 • srdcový fond - v hrudnej dutine sú súčasťou oblúka a srdcovej časti žalúdka.

Podľa klasifikácie navrhnutej B. V. Petrovským a N. N. Kanshinom sa v závislosti od objemu žalúdka v žalúdku pridávajú do skupiny:

 • medzisúčet - malá časť orgánu vstupuje do herniálneho vaku;
 • celková hernia - celý žalúdok vstupuje do herniálneho otvoru.

Súčasne sa pozoruje skrátenie pažeráka. Axiálna kýla predstavuje až 90% všetkých prípadov. Častejšie u starších žien. Podľa mechanizmu výskytu sa klzné prietrže rozlišujú:

 • pri pulzných patológiách - svalová atrofia súvisiaca s vekom, zvýšený vnútrobrušný tlak pri chronickej zápche, obezite, tehotenstve;
 • trakcia - spojená s reflexom, ktorý pri určitých chorobách (peptický vred, cholecystitída) vyťahuje pažerák, pri skracovaní vťahuje srdcovú časť žalúdka do hrudnej dutiny, tento proces prechádza funkčnými a organickými štádiami.

Ako je určený stupeň herniálneho výčnelku??

Stupeň vyčnievania herniálneho vaku závisí od prechodu do hrudníka priľahlých častí, ktorý sa ukázal röntgenovou metódou:

 • prvá - iba posledná časť pažeráka sa nachádza nad bránicou, ktorá je normálne vo vnútri kruhu, veľkosť diery neumožňuje, aby sa žalúdok zaklinil, často sprevádza peptické vredové ochorenie, objavujúci sa na pozadí gastroduodenitídy, črevných divertiklov;
 • druhá - brušná časť pažeráka a horná časť kardie žalúdka prechádzajú do hrudnej dutiny;
 • tretí - v herniálnom vaku sú brušná časť pažeráka a celý žalúdok s obsahom.

symptomatológie

Zmena polohy orgánov vedie k reflexným poruchám tráviaceho procesu. Najcharakteristickejšie príznaky sú:

 1. Syndróm bolesti - hlavnou lokalizáciou pozdĺž stredovej čiary v oblasti uhla spájajúceho rebrá (epigastrium) je retrosternal. Intenzita bolesti je rôzna, často vyžaruje z pleca, chrbta. Vyzerá to ako srdcový záchvat.
 2. Pálenie záhy - sprevádza bolesť, začína po jedle alebo s pohybmi (prispieva k gastroezofageálnemu refluxu). Pacienti zaznamenávajú zvýšenie polohy na chrbte. Tento stav sa zlepšuje po požití mlieka, roztoku sódy, chôdze.
 3. Porušenie prehltnutia (dysfágia) je nekonzistentné, problémy sa vyskytujú pri prehĺtaní suchého jedla („hrudka je zaseknutá“), bolesť, keď jedlo prechádza pažerákom, grganie. Často spojené so sprievodnou ezofagitídou. Môže trvať niekoľko rokov.
 • slinenie;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • predĺžené čkanie;
 • pocit horkosti v ústach;
 • zachrípnutie.

komplikácie

Najčastejšou komplikáciou a prejavom kĺzavej kýly pažeráka je refluxná ezofagitída, ktorá je spôsobená pohybom žalúdka smerom nahor. Okrem neho môže pacient vytvoriť:

 • peptický vred pažeráka;
 • jazvové zmeny (zúženia) so zúžením pažeráka;
 • krvácanie z herniálnych žíl;
 • skrátenie pažeráka;
 • Barrettov pažerák (náhrada viacvrstvového epiteliálneho povlaku z plochých foriem pažeráka jednovrstvovými valcovými bunkami zo žalúdka alebo čriev), prekancerózna choroba.

diagnostika

Hlavné príznaky choroby sú stanovené röntgenovým vyšetrením. Na identifikáciu neobvyklej polohy konca pažeráka a žalúdka použite:

 • panoramatická vizuálna röntgenová štúdia s kontrastom primárnych tráviacich orgánov - v súčasnosti sa používa zriedka;
 • röntgenová snímka (séria obrázkov) pažeráka a žalúdka.

Pacient sa nasníma na mieste:

 • ľahnúť si,
 • vstávanie,
 • na strane,
 • v koleno-lakte predstavovať Trendelenburg.

Rádiológovia berú do úvahy, že priamym znamením je jasné premiestnenie časti žalúdka do hrudnej dutiny. Medzi nepriame patria:

 • narušený tvar plynovej bubliny alebo jej neprítomnosť, zmena veľkosti;
 • zväčšenie jeho uhla;
 • známky odlievania pod spätným chladičom;
 • pohyby pažeráka inverzne k pravidelnej peristaltike.

Esophagogastroskopické prehliadky:

 • pevné steny pažeráka v bráničnej oblasti (obrázok „medzery v kardii“);
 • srdcový rez je umiestnený nad obvyklým v dôsledku skrátenia pažeráka;
 • gastroezofageálny reflux;
 • ložiská cudzieho epitelu.

Medzi ďalšie metódy patria:

 • esophagomanometry,
 • scintigrafia,
 • intraesofágové pH.

Všeobecné klinické vyšetrenie pomáha pri identifikácii komplikácií:

 • fekálna analýza môže odhaliť skoré príznaky krvácania;
 • krvný test ukazuje anémiu, infekciu;
 • EKG - potrebné na vylúčenie atypickej angíny pektoris.

Diferenciálna diagnostika sa vždy vykonáva:

 • s rôznymi typmi bránice hernie;
 • jazvové zmeny v pažeráku;
 • peptická vredová choroba;
 • zhubný nádor;
 • poruchy spojené so zvýšeným tlakom v portálnej žile;
 • angina pectoris;
 • žlčové kamene.

Konzervatívne zaobchádzanie

Neschopnosť liečiť diafragmatickú prietrž dramaticky zvyšuje riziko rakoviny v nasledujúcich 5 rokoch. Znakom taktiky s axiálnou kýlou bránice je nedostatok urgentných indikácií pre chirurgickú liečbu, čo je vysvetlené klinickým priebehom:

 • tento typ prietrže nie je porušený;
 • je možné úspešne liečiť konzervatívne.

Ciele konzervatívnej liečby sú:

 • prevencia gastroezofágového refluxu;
 • potlačenie kyslosti žalúdočnej šťavy;
 • obnovenie zhoršenej pohyblivosti pažeráka a žalúdka;
 • terapia refluxnej ezofagitídy.

Režim a strava

Odporúčania pacienta týkajúce sa stravovania a režimu by sa mali vykonávať nepretržite. Je potrebné vylúčiť zdvíhanie závaží, vykonávanie náročných prác, nosenie tesného oblečenia, fajčenie. Spánok so zdvihnutým hlavovým koncom.

Splnenie výživových požiadaviek pomáha zmierňovať príznaky:

 • jedlo by malo byť šetrné z hľadiska mechanického spracovania (iba parné misy, šťava, posekané v mlynčeku na mäso);
 • frekvencia kŕmenia by mala byť až 6-krát denne, večer môžete jesť 4 hodiny pred spaním;
 • pikantné, údené, slané, vyprážané jedlá z mastného mäsa, omáčky a ochucovadlá (horčica, korenie, majonéza) sú neprijateľné;
 • Nepatria sem alkohol, sýtené nápoje, kyslé šťavy, silná káva a čaj.

Lieky

Z používaných liekov:

 • prípravky normalizujúce kyslosť žalúdočnej šťavy (Almagel, Maalox, Gastal);
 • činidlá regulujúce pohyblivosť (prokinetika) a pôsobiace na sliznice pažeráka a žalúdka (Ganaton, Motilium, Trimebutin, Motilak);
 • skupina inhibítorov protónovej pumpy (Esomeprazol, Omeprazol, Pantoprazol);
 • H2-antihistaminiká (ranitidín);
 • zo skupiny vitamínov sú uvedené najmä B1, AT6, AT12;
 • s bolesťou sa predpisujú nesteroidné lieky (Ibuprofen, Nurofen).

Tablety sa majú liečiť opatrne. V akútnych prípadoch sú preferované injekcie, pretože absorpcia je zhoršená v dôsledku zmien sliznice. Okrem toho je možné prejaviť negatívny účinok liekov..

Ak je potrebný chirurgický zákrok?

Indikácie pre chirurgickú liečbu:

 • nedostatok výsledkov účinku konzervatívnej liečby, zachovanie závažných symptómov u pacienta;
 • prípady ťažkej refluxnej ezofagitídy s krvácaním, vredmi, anémiou;
 • prítomnosť jazvového zúženia pažeráka;
 • so žalúdočnou prietržou veľkých rozmerov (medzisúčet a celková);
 • kombinácia klznej prietrže s inými chorobami tráviaceho ústrojenstva (ulceratívny, žlčníkový kameň, nádory).

Najbežnejšia operácia fundoplikácie Nissen. Spočíva v vytvorení ďalšej manžety zo spodnej časti žalúdka na posilnenie srdcovej časti pažeráka. Súčasne je pripevnená k predtým zošitým nohám bránice. V modernej verzii sa operácia vykonáva laparoskopicky. Typy zariadení v operáciách na Belsi, na kopci, na Allison sú v mieste rezu, prístup k vyčnievajúcej zóne kýly.

Po chirurgickom zákroku je pacient povinný zabrániť opakovaniu prietrže. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • stratiť váhu;
 • robiť gymnastiku;
 • monitorovať stravu a stravu;
 • liečiť existujúce choroby tráviaceho traktu;
 • zabrániť zápche.

Udržiavanie zdravej výživy a vyváženej stravy pomôže predchádzať poruchám trávenia a axiálnym herniám.

Liečba axiálnej kýly pažeráka: Osvedčené postupy

Membrána je veľký a široký sval, ktorý oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Je akoby „natiahnutý“ medzi hrudnou kosťou, rebrami a bedrovými stavcami, ku ktorým je pripevnený. Kýla potravinovej diery vzniká pri jej oslabení, čoho dôsledkom je to, že časti orgánov umiestnené nižšie prenikajú do hornej (hrudnej) dutiny..

Vo väčšine prípadov malá hiátová prietrž nespôsobuje problémy. Ak je prietrž veľká, žalúdočný obsah sa vyhodí späť do pažeráka, čo vedie k páleniu záhy, zvracaniu, ako aj k dysfágii a bolesti na hrudníku..

Hernia bránice (skrátene HPOD) je diagnostikovaná približne u 5% dospelých. Viac ako polovica prípadov sa vyskytuje v starobe - nad 55 rokov v dôsledku zmien súvisiacich s vekom - najmä prirodzený proces oslabenia väzivového aparátu..

Membránová prietrž sa najčastejšie vyvíja v dôsledku skutočnosti, že tkanivá, ktorých úlohou je obmedziť ezofágové otvorenie bránice, sú oveľa pružnejšie, ako je potrebné. Mnohí ani nevedia, že taká kýla je možná. Medzitým je to pomerne vážny problém, ktorý si vyžaduje kvalifikovanú lekársku starostlivosť..

 • Poranenia brucha a hrudníka;
 • Zvýšený brušný tlak;
 • Záchvaty dlhodobého kašľa (astma, chronická bronchitída);
 • Choroby spojivového tkaniva: Marfanov syndróm, systémová sklerodermia, systémový lupus erythematodes, dermatomyozitída;
 • Astenická postava;

Kôra pažeráka môže byť vrodená alebo získaná. Hernia pažeráka u detí je spravidla spojená s embryonálnou malformáciou - skrátením pažeráka a vyžaduje chirurgický zákrok v ranom veku.

Ohrozené sú tí, ktorí majú tieto choroby:

Často bolesť brucha?

Porušenie motility tráviaceho traktu s hypermotorickou dyskinézou pažeráka, sprievodný peptický vred dvanástnika a žalúdka, chronická gastroduodenitída, chronická pankreatitída, početná cholecystitída predisponuje k rozvoju prietrže ezofageálneho otvorenia bránice..

Príznaky hiátovej prietrže

HAPD je chronické ochorenie, ktoré ovplyvňuje tráviaci systém, ktorý je na 3. mieste spomedzi iných chorôb, ako sú žalúdočné a dvanástnikové vredy, chronická cholecystitída. Hiátová hernia je patológia, pri ktorej žalúdok kĺza až do pažeráka.

 1. príznakom bráničnej prietrže je bolesť, ktorá je zvyčajne lokalizovaná v epigastriu, šíri sa pozdĺž pažeráka alebo vyžaruje do medziskapulárnej oblasti a späť.
 2. bolesť na hrudníku môže omylom pri diagnóze viesť pacienta ku kardiológovi;
 3. bolesť sa môže objaviť po jedle alebo fyzickom strese, s črevnou nadúvaním a po hlbokom dychu;
 4. pálenie záhy, pálenie hrdla, škytavka, nevoľnosť, zvracanie, chrapot;
 5. cyanóza, zvracanie krvou hovorí o porušení prietrže;
 6. v niektorých prípadoch sa krvný tlak môže zvýšiť.
 7. V noci sú pozorované silné kašľové záchvaty sprevádzané dusením, zvýšenou slinivosťou.

Príčiny bolesti prietrže bránice sú kompresia nervov a krvných ciev v žalúdku, keď jej srdcová časť vstupuje do hrudnej dutiny, účinok kyslého obsahu čriev a žalúdka na sliznicu pažeráka a napínanie jeho stien..

Bolesť s herniou pažeráka sa dá rozlíšiť na základe nasledujúcich príznakov:

 • bolesti sa objavujú hlavne po jedle, fyzickej námahe, v horizontálnej polohe, so zvýšenou tvorbou plynu;
 • zmäknú alebo zmiznú po hlbokom dychu, grganí, nasávaní vody, zmene polohy tela;
 • bolesť zhoršená naklonením sa dopredu.
 • Niekedy môže byť bolesť podobná pásovej pankreatitíde.

Typické príznaky hiátovej prietrže sú tiež:

 • čkanie;
 • pálenie záhy;
 • bolesť jazyka, pocit pálenia;
 • zachrípnutie.

Okamžite kontaktujte sanitku, ak:

 • cítiš sa nevoľne
 • mal si zvracanie
 • nemôžete vyprázdniť svoje črevá ani neuvoľniť plyn.

Rozlišujú sa hlavné typy prietrží: prietržová kýla s jedlom (axiálna) a prietržová (parezofágová).

Posuvná (axiálna) prietrž

Axiálna hiátová hernia je vyčnievanie orgánov umiestnených pod bránicou cez prirodzený otvor. Vo veľkej väčšine prípadov (približne 90%) sú hernie bránice axiálne alebo posuvné.

Pri posuvnej (axiálnej, axiálnej) prietrži brušná časť pažeráka, kardia a fundus žalúdka voľne preniká cez pažerový otvor bránice do hrudnej dutiny a nezávisle sa vracia (pri zmene polohy tela) späť do brušnej dutiny..

Axiálna hiátová prietrž sa začína vyvíjať so zníženou elasticitou svalových spojivových tkanív a oslabením ich väzov. V závislosti od vysídlenej oblasti môžu byť srdcové, kardiofundálne, medzisúčetové alebo totálne žalúdočné.

Axiálna kýla pod pažerákom sa vyznačuje odlišnou etiológiou. Rozlišujú sa tieto etiologické faktory:

 • Poruchy tráviacej sústavy
 • Slabosť väzivového aparátu a ďalších prvkov spojivového tkaniva
 • Vysoký tlak v bruchu
 • Prítomnosť chronickej patológie žalúdka, pečene Ochorenia dýchacích ciest sprevádzané intenzívnym kašľom.

Medzi všetkými chorobami tráviaceho ústrojenstva je táto patológia na treťom mieste, čo spôsobuje vážnu „konkurenciu“ takým patologickým stavom, ako je peptický vred a cholecystitída..

Fixovaná (paraezofágová) prietrž otvoru pažeráka nie je taká obvyklá. V tomto prípade je časť žalúdka tlačená cez bránicu a zostáva tam. Spravidla sa tieto kýly nepovažujú za vážne ochorenie. Existuje však riziko, že tok krvi do žalúdka môže byť zablokovaný, čo môže viesť k vážnym zraneniam a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc..

U pacientov s fixnou prietržou sa môže vyskytnúť symptóm ako je grganie. Vyzerá to v dôsledku vstupu vzduchu do pažeráka. Niekedy sa tam dostane s prímesou žlčovej alebo žalúdočnej šťavy. V tomto prípade bude mať burácanie charakteristickú dochuť a vôňu.

Pomerne často sa pacienti s parezofageálnou kýlou sťažujú na silnú bolesť v srdci. To nie je prekvapujúce, pretože bolesť v hrudníku, ktorú cítia, napodobňuje srdce.

Je dôležité si uvedomiť, že včasná diagnostika choroby pomôže vyhnúť sa komplikáciám a liečba bude účinnejšia. V prvých fázach sa môžete vyhnúť chirurgickému zákroku.

 1. V prvom, najjednoduchšom stupni stúpa pažerák do hrudnej dutiny, ktorá sa bežne nachádza v brušnej dutine (brušnej). Veľkosť otvoru neumožňuje žalúdku stúpať nahor, zostáva na svojom mieste;
 2. Pri druhom stupni sa brušný pažerák nachádza v hrudnej dutine a priamo v oblasti ezofágového otvoru bránice je už súčasťou žalúdka;
 3. HPOD 3 stupne - významná časť žalúdka, niekedy až do pyloru, ktorý prechádza do dvanástnika 12, sa dostáva do hrudnej dutiny.

Komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť počas HPAP:

 • Kýla diafragmy môže byť komplikovaná vývojom gastrointestinálneho krvácania. Príčinou krvácania sú peptické vredy, erózia pažeráka a žalúdka.
 • Ďalšou možnou, ale zriedkavou komplikáciou hiátovej prietrže je jej stlačenie a perforácia steny žalúdka..
 • Anémia je častou komplikáciou hiátovej prietrže.
 • Spätná ezofagitída je pravidelná a častá komplikácia HPOD.

Ďalšími komplikáciami hiátovej hernie sú retrográdny prolaps žalúdočnej sliznice do pažeráka, invaginácia pažeráka do hernálnej časti je zriedkavá a diagnostikovaná s fluoroskopiou a endoskopiou pažeráka a žalúdka..

Je celkom zrejmé, že v uvedených situáciách komplikácií hiátovej prietrže je hlavným cieľom liečiť základné ochorenie..

Ak chcete diagnostikovať hiátovú prietrž, musíte svoje sťažnosti podrobne opísať lekárovi a vykonať niekoľko vyšetrení. Pretože takéto ochorenie je niekedy asymptomatické, je možné prietrž s prietržmi zistiť prietrž pri náhodných vyšetreniach..

Diagnóza hiátovej hernie sa zisťuje na základe konkrétnych sťažností a údajov z inštrumentálnych metód výskumu.

 1. Medzi ne patrí röntgenová štúdia s kontrastom, endoskopické vyšetrenie a manometria, ktorá vám umožňuje merať tlak v rôznych častiach pažeráka..
 2. Okrem toho je predpísaný všeobecný krvný test na vylúčenie potenciálnej komplikácie prietrže - gastrointestinálneho krvácania.
 3. Ak má pacient okrem hernie bránice ochorenie žlčníka, musí podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny..
 4. Keďže diafragmatická hernia je často sprevádzaná príznakmi podobnými príznakom srdcových chorôb, musíte vykonať elektrokardiografiu..

V každom prípade sa štúdie prideľujú jednotlivo, berúc do úvahy charakteristiky tela pacienta a zozbieranú históriu.

Liečba hiátovej prietrže: lieky a chirurgický zákrok

Liečba diafragmatickej prietrže začína konzervatívnymi opatreniami. Pretože príznaky gastroezofágového refluxu sa prejavujú na klinike hiátovej prietrže, je konzervatívna liečba zameraná hlavne na ich odstránenie.

Na základe patogenetických mechanizmov a klinických symptómov ezofágového otvorenia bránice možno formulovať tieto hlavné ciele jej konzervatívnej liečby:

 1. zníženie agresívnych vlastností žalúdočnej šťavy a predovšetkým obsahu kyseliny chlorovodíkovej r iici:
 2. prevencia a kontrola gastroezofágového refluxu;
 3. lokálny liečivý účinok na zapálenú sliznicu pažeráka, hernie,
 4. zníženie alebo eliminácia ezofageálnej a žalúdočnej dyskinézy:
 5. prevencia a obmedzenie traumy pri herniovej bráne brušného pažeráka a prolaps žalúdka.

Lieky na HPOD

Váš lekár vám môže predpísať tieto lieky:

 • antacidá na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny
 • Blokátory receptorov H2-histamínu, ktoré znižujú produkciu kyseliny
 • inhibítory protónovej pumpy (PPI) - antisekrečné lieky na liečenie žalúdočných chorôb závislých od kyseliny.
 • Lieky - inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínu (obmedz, omeprazol, gastrazol, ranitidín, pantoprazol).
 • Prokinetika na zlepšenie stavu žalúdočnej sliznice, pažeráka, optimalizácia ich pohyblivosti, zbavenie nauzey, bolesti (motilak, motilium, metoklopramid, ganaton, itomed, trimebutín).
 • Vitamíny B urýchľujú regeneráciu tkaniva žalúdka.

Liečba hernie bránice je spravidla z 99% totožná s taktikou liečby refluxnej ezofagitídy. V skutočnosti sú všetky akcie zamerané iba na odstránenie príznakov. Pacient môže užívať lieky predpísané lekárom, riadiť sa špeciálnou diétou a dodržiavať všetky lekárske predpisy.

Chirurgia pri hiátovej prietrži

V súčasnosti je chirurgia jediným radikálnym a najúčinnejším spôsobom liečby hiátovej hernie. Je tiež indikovaná v neprítomnosti výsledku liekovej terapie..

Operácia na bránici s kýlami pažeráka sa zvyčajne plánuje a vykonáva sa po dôkladnom vyšetrení a príprave. Núdzové operácie sa často nevykonávajú pri komplikovaných prietržiach (štípanie, perforácia alebo krvácanie zo stlačeného orgánu)..

Operácie s HH sa uskutočňujú rôznymi spôsobmi. Nissen fundoplication získava na popularite. Pri tejto operácii sa manžety vyrábajú z časti steny žalúdka, ktorá je pripevnená okolo otvoru, kde sa membrána rozšírila..

Lekári pôsobia dvoma spôsobmi, napríklad:

 • odstránenie otvoreným rezom brucha;
 • laparoskopia s niekoľkými malými rezmi a použitie endoskopu s kamerou a optikou.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • Akútne infekčné choroby.
 • Exacerbácie chronických chorôb.
 • Dekompenzovaná choroba srdca.
 • Závažné ochorenie pľúc s respiračným zlyhaním.
 • Nekompenzovaný diabetes.
 • Poruchy koagulácie.
 • Zlyhanie obličiek a pečene.
 • tehotenstvo.
 • Onkologické choroby.
 • Nedávno prevedené operácie brucha.

V pooperačnom období sa predpisujú antibiotiká a lieky proti bolesti, ak je narušená pohyblivosť gastrointestinálneho traktu, predpisujú sa prokinetika (cerucal, motilium). Švy sa odstránia 7. deň, po ktorom je pacient prepustený z nemocnice pod dohľadom gastroenterológa..

V prvých mesiacoch je potrebné výrazne znížiť fyzickú aktivitu spojenú s aktívnymi pohybmi tela.

Najčastejšie komplikácie po operácii na odstránenie prietrže pri otvorení pažeráka sú:

 • relapsu choroby;
 • šmýkanie manžiet;
 • nepohodlie v oblasti hrudníka;
 • bolesť;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • zápalové procesy;
 • švy.

Strava po operácii by mala byť tekutá - budete musieť nasledovať asi 3 až 5 dní. Priehľadné tekutiny pozostávajú z vývaru, vody alebo džúsu. Ak je tekutina dobre tolerovaná po 3 až 5 dňoch, strava sa zmení na mäkkú.

Mäkká strava pozostáva z potravín, ktoré sa dajú ľahko žuť a prehltnúť, ako sú napríklad mäkké jedlá na varenie alebo zemiaková kaša, konzervované alebo varené mäkké ovocie a zelenina alebo jemné mäso, ryby a hydina. Ak je mierna strava tolerovaná tri týždne, potom môžete ísť na pravidelnú diétu.

Strava a výživa

Vezmite jedlo po malých dávkach. Denne by malo byť 4–5 jedál. Po jedle je nežiaduce odpočívať v náchylnej polohe. Je lepšie sedieť alebo dokonca chodiť. Pohyb stimuluje rýchly prechod potravy zo žalúdka do iných častí zažívacieho systému.

Strava pre herniu pažeráka a menu naznačuje úvod do stravy:

 • včerajšie pekárske výrobky z pšeničnej múky;
 • slizové cereálne polievky;
 • kyslá mliečna kuchyňa;
 • obilniny, cestoviny;
 • mäso, ryby, varené, pečené, dusené;
 • rastlinné a živočíšne oleje.

Je zakázané používať koreniny a cukor v miskách pre pacientov s herniou bránice, pretože to spôsobuje zvýšenú kyslosť žalúdočnej šťavy a vytvára riziko poškodenia pažeráka..

Je potrebné dodržiavať diétnu stravu, a to:

 • jedzte 5-6 krát denne v malých porciách;
 • po jedle po dobu 1 hodiny nejde do postele;
 • večera by mala byť 2-3 hodiny pred spaním;
 • môžete jesť strúhané ovocie a zeleninu, varené mäso a ryby, obilniny, želé, zeleninové polievky;
 • pred jedlom vypite 1 lyžicu slnečnicového alebo olivového oleja;
 • Je zakázané brať vyprážané, mastné, slané jedlá;
 • Nefajčiť.

Ako liečiť hiátovú prietrž pomocou ľudových prostriedkov

Pri diafragmatickej prietrži môže bylinná liečba tradičnou liečbou zlepšiť stav pacienta ako celku a odstrániť príznaky. Recepty opísané nižšie urýchľujú sekréciu žalúdočnej šťavy, zrýchľujú pohyb potravín cez pažerák a tiež odstraňujú príčiny zápchy..

Jednoduchým liekom je kozie mlieko, ktoré by sa malo vypiť dvakrát denne po jedle. Jednorazové množstvo je 0,5 šálky.

 1. Ošetrenie sa vykonáva odvarom z osiky z kôry - odoberú veľkú lyžicu surovín a varia 200 ml vriacej vody, trvajú na tom a filtrujú sa. Pite 2 veľké lyžice až 5krát denne pred jedlom.
 2. Môžete tiež použiť konáre mladých osiky a čerešní. Potrebujú naliať liter vriacej vody a pol hodiny ich dusiť. Potom nechajte vychladnúť a zoberte pol pohára.
 3. Nemenej účinný je podľa ľudových liečiteľov najbežnejší čaj mäty piepornej. Ak ju chcete pripraviť, do vriacej vody pridajte niekoľko sušených listov rastliny, môžete podľa chuti pridať cukor (hoci je lepšie zdržať sa, ak je to možné). Pite cez deň v malých dúškoch a čoskoro zabudnete, že vás mučili bolesti a pálenie záhy.
 4. Ľanové semienko, anízové ​​ovocie, marshmallow a horce koreňov môžete miešať v rovnakých pomeroch. Zložky sa rozdrvia, zmiešajú a trikrát denne sa zoberú na malú lyžičku prášku. Môže byť zmiešaný s medom.
 5. Heřmánkový vývar je dobrým liekom na akékoľvek prejavy bránice prietrže. Upokojuje nielen žalúdok, ale tiež pomáha zlepšovať trávenie. Vynikajúci nástroj, ktorý sa dá bezpečne nazvať všeliek na všetky choroby..
 6. Čaj z nechtíka je rovnako efektívny. Môže sa variť s harmančekom. Tento čaj by sa nemal piť viac ako štyrikrát denne, určite nie skôr ako hodinu po jedle.

Odporúčania pre ľudí s HPOD

Ľudia s týmto ochorením sa musia riadiť nasledujúcimi odporúčaniami:

 1. Pacienti musia dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá vylučuje výrobky, ktoré spôsobujú podráždenie čriev;
 2. Užívajte jedlo v zlomkových porciách každých pár hodín;
 3. Vyvarujte sa ohnutiu tela dopredu, náhlym zmenám v polohe tela - môže to spôsobiť bolesť v hrudnej kosti a pálenie záhy;
 4. Pacienti by nemali zdvíhať závažia väčšie ako 5 kg
 5. Nemôžete pevne utiahnuť pás, nosiť odev prežívajúci brucho - to vytvára ďalší tlak v brušnej dutine;
 6. Vyvarujte sa ťažkej fyzickej námahe, ale zároveň pravidelne vykonávajte cvičenia fyzioterapie, ktoré posilňujú svalový korzet a obnovujú tón bránice;
 7. Odporúča sa jesť naposledy najneskôr 2,5 až 3 hodiny pred spaním;
 8. Normalizujte stolicu - zápcha a hnačka zvyšujú tlak v bruchu a prispievajú k tvorbe hiátovej hernie.
 9. Pred a po jedle sa odporúča vypiť čajovú lyžičku nerafinovaného rastlinného oleja;

Okrem základných opatrení na prevenciu gastroenterologických ochorení (zdravý životný štýl, eliminácia stresu, správna výživa) je potrebné posilniť peritoneálnu svalovú stenu - zapojiť sa do športu, lekárskej gymnastiky, prečerpať tlak. Pacienti s diagnostikovanou prietržou ezofageálneho otvoru bránice sú podrobení sledovaniu gastroenterológom..

Kýla je vydutie orgánu alebo jeho časti cez štrbiny v dutine, podkožné a intermuskulárne priestory, vnútorné vrecká takmer v ktorejkoľvek časti tela. Ezofágová hernia je pomerne časté ochorenie a vyskytuje sa u 60% ľudí po päťdesiatich.

Hiátová prietrž sa objaví, keď sa horná časť žalúdka zatlačí do hrude cez malý otvor v bránici. Membrána je sval, ktorý oddeľuje žalúdok od hrudníka. Diera, cez ktorú sa kýla pohybuje, sa nazýva rozštep. HAPD vedie k zadržaniu kyseliny a iného obsahu, pretože žalúdok je v zovretej polohe. Tieto kyseliny a ďalšie látky sa môžu ľahko zálohovať - ​​reflux (stav, pri ktorom sa jedlo alebo kyselina žalúdka môžu vracať zo žalúdka do pažeráka)..

Nezamieňajte si hiátovú prietrž s gastroezofageálnym refluxným ochorením (reflux).!

Kýla sa vyskytujú hlavne u ľudí starších ako 50 rokov. Presná príčina výskytu mnohých prietrží nie je známa. Ale môžu to byť zranenia alebo iné zranenia, ktoré oslabujú svalové tkanivo, čo umožňuje žalúdku pretlačiť bránicu. Tiež výskyt prietrže vyvoláva príliš veľký tlak na svaly okolo žalúdka. Podobné akcie nastanú, keď:

 • chronický kašeľ;
 • zvracanie
 • zápcha
 • zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • obezita;
 • prejedanie;
 • vrodená abnormálne veľká rozštep;
 • fajčenie.

Rozlišujú sa hlavné typy prietrže: kĺzavá potravinová prietrž a pevná (paraezofágová) prietrž.

Bežnejším typom je kĺzavá hernia pažeráka. Pri tomto type žalúdka sa pravidelne zasúva do hrude cez malý otvor v bránici, ale vracia sa na svoje miesto. Posuvné kýly majú malú veľkosť a vo väčšine prípadov nespôsobujú príznaky bolesti. Nemôžu vyžadovať špeciálne zaobchádzanie..

Fixovaná (paraezofágová) prietrž otvoru pažeráka nie je taká obvyklá. V tomto prípade je časť žalúdka tlačená cez bránicu a zostáva tam. Spravidla sa tieto kýly nepovažujú za vážne ochorenie. Existuje však riziko, že tok krvi do žalúdka môže byť zablokovaný, čo môže viesť k vážnym zraneniam a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc..

Bežné príznaky zahŕňajú:

 • pálenie záhy, zvyšujúce sa pri nakláňaní alebo ležaní;
 • bolesť v hrudi;
 • epigastrická bolesť;
 • grganie;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • regurtizácia (reflux jedla zo žalúdka do pažeráka);
 • anémia (znížený hemoglobín v krvi).

Väčšina malých hernií nevykazuje žiadne príznaky alebo symptómy, môže sa vyskytnúť veľká hernia a môže sa vyskytnúť zvracanie. Poznámka! Symptómy môžu byť tiež príznakom srdcových problémov alebo peptického vredového ochorenia..

Prečítajte si tiež informácie o príznakoch hiátovej prietrže..

Cvičenie GPOD

Cieľom terapeutických cvičení pri tomto ochorení je dosiahnutie normálneho fungovania motorickej funkcie žalúdka a čriev, odstránenie alebo zníženie plynatosti, zvýšenie redukcie dolného zvierača pažeráka a zvýšenie sily bránice. Tréning sa môže robiť dve až tri hodiny po jedle.

Priebeh cvičebnej terapie (fyzioterapeutický kurz) je potrebné začať z polohy ležiacej na pravej strane, horná časť tela je zdvihnutá 20-25 cm od podlahy. Hlavnú pozornosť venuje dýchaniu žalúdka a v prvých lekciách sa naučia správne to robiť:

 • okolo dychu vyfúknite brušnú stenu čo najviac dopredu a polohu zafixujte na dve až tri sekundy;
 • na výdychu uvoľnite brušnú stenu, ktorú nie je možné zasunúť;

Tréningy sa konajú 10 - 15 minút 3 s. v týždni.

Počas výdychu sa musí brušná stena odtiahnuť. Robíme a postupne zvyšujeme amplitúdu pohybov. Ak počas cvičenia nedochádza k páleniu záhy alebo prasknutiu, potom sa cvičenie vykonáva správne.

Neskôr sa postupne zavádza komplex telesných cvičení:

 • ohýbanie - predĺženie nôh pri ležaní a státí na kolenách;
 • zákruty tela ležiace na chrbte, potom striedavo na pravej a ľavej strane;
 • otočenie tela a naklápanie;
 • jogging;
 • drepy
 • vychádzkové.

Cvičenia na rôznych simulátoroch sú vylúčené, aby sa zabránilo tlaku pod membránou. Všetky relaxačné cvičenia sú vítané. Odporúča sa tiež:

 • plávanie;
 • masáž brucha a lumbosakrálnej zóny;
 • masáž brucha pomocou lopty;
 • samomasírovanie brucha v smere hodinových ručičiek okolo pupka;
 • cyklistika vo zvislej polohe.

Dodržiavajte odporúčania odborníkov (terapeut, gastroenterológ, odborník na výživu), správnu výživu, zdravý životný štýl, cvičte a buďte opatrní o svoje telo.

Brattseva Ekaterina Valeryevna Doktor najvyššej kategórie. Docent. Kandidát na lekárske vedy. Lekárska prax: 13 rokov.

Kýla pri pažerákovom otvore bránice je výstupok do hrudnej dutiny brušného segmentu pažeráka a priľahlej časti žalúdka a niekedy spolu s črevnými slučkami cez zväčšený otvor pažeráka v bránici. V lekárskej literatúre sa v súvislosti s touto patológiou niekedy používa výraz „hiátová prietrž“, v každodennom živote sa často používajú zjednodušené názvy - prietrž pažeráka alebo bránica.

Ochorenie sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým relapsom.

Príčiny a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou hiátovej hernie je vrodená alebo získaná slabosť väzov pažeráka. Približne v polovici prípadov je ochorenie diagnostikované u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívno-dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive. Sedavý spôsob života, vyčerpanie a astenická postava zvyšujú pravdepodobnosť choroby. Sprievodné ochorenia môžu naznačovať patologický vývoj štruktúr spojivového tkaniva, ktoré prispievajú k výskytu kýly: ploché nohy, kŕčové žily, hemoroidy, Marfanov syndróm atď..

Vyvolávajúcim faktorom pri vytváraní hiátovej hernie je najčastejšie významné zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri dlhodobom trhacom kašli, plynatosti, ascite, novotvaroch a ťažkej obezite, ako aj pri tupých poraneniach brucha, ostrých svahoch, nadmernej fyzickej námahe a súčasnom zdvíhaní ťažkého nákladu. U žien je toto ochorenie často diagnostikované počas tehotenstva: podľa WHO sa hiátová prietrž vyskytuje u 18% pacientov s opakovaným tehotenstvom.

Pri niektorých chorobách brušných orgánov sa pozoruje aj pretrvávajúce zvýšenie tlaku v brušnej dutine, ktoré je sprevádzané pretrvávajúcim zvracaním a zhoršenou peristaltikou. Zápalové procesy v hornom gastrointestinálnom trakte, refluxná ezofagitída a popáleniny slizníc vedú k jazvovým deformáciám pažeráka, ktoré prispievajú k jeho pozdĺžnemu skracovaniu a oslabeniu väzivového aparátu. Z tohto dôvodu diafragmatické hernie často sprevádzajú chronickú gastritídu a gastroduodenitídu, žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy, cholecystitídu, pankreatitídu atď..

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, správna výživa a pravidelné cvičenie..

V zriedkavých prípadoch je vývoj kýly pažeráka spôsobený vrodenými malformáciami horného gastrointestinálneho traktu. Ohrození sú pacienti s krátkym pažerákom a tzv. Žalúdkom na hrudníku (vrodené skrátenie pažeráka)..

V závislosti na lokalizácii a anatomických vlastnostiach sú hiátové kýly rozdelené do troch skupín.

 1. Axiálny (axiálny, posuvný) je najbežnejším typom hiátovej prietrže charakterizovanej voľným prienikom brušného segmentu pažeráka, kardie a fundusu žalúdka do hrudnej dutiny s možnosťou nezávislého návratu do brušnej dutiny so zmenou polohy tela. Vzhľadom na povahu dislokácie anatomických štruktúr sa kardiálne, kardiofundálne, medzisúčty a celkové žalúdočné podtypy odlišujú od axiálnych hernií pažeráka..
 2. Parezofág - prejavuje sa premiestnením časti žalúdka do hrudnej dutiny s normálnym umiestnením distálneho segmentu pažeráka a kardia. Paraezofágové hernie sa rozlišujú na fundus a antrum: v prvom prípade je dno žalúdka umiestnené nad bránicou, v druhom - antrum.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Vrodené malformácie gastrointestinálneho traktu, v ktorých je intratorakálna lokalizácia žalúdka z dôvodu nedostatočnej dĺžky pažeráka, by sa mali považovať za samostatnú kategóriu..

Kýlová hernia sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým opakujúcim sa priebehom.

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Príznaky hiátovej prietrže

V približne polovici prípadov je hiátová hernia asymptomatická a je diagnostikovaná náhodou. Klinické prejavy sa javia ako sa zväčšuje herniálny vak a kompenzačné možnosti mechanizmu zvierača na hranici žalúdka a pažeráka sú vyčerpané. Výsledkom je gastroezofágový reflux - spätný pohyb obsahu žalúdka a dvanástnika pozdĺž pažeráka..

Pri veľkej hiátovej hernii sa často vyvíja refluxná ezofagitída alebo gastroezofageálna refluxná choroba - zápal stien pažeráka spôsobený neustálym podráždením slizníc kyslým prostredím. Hlavné príznaky hiátovej prietrže súvisia s klinickým obrazom refluxnej ezofagitídy, ktorá sa vyznačuje:

 • časté pálenie záhy a pocit horkosti v ústach;
 • škytavka a rachotenie s kyslou a horkou dochuťou;
 • chrapľavosť a bolesť hrdla;
 • riedenie zubnej skloviny;
 • bolesť v epigastrii, v epigastrickej oblasti a za hrudnou kosťou, siahajúca až po chrbát a medzikapsulovú oblasť;
 • bez príčiny zvracanie bez predchádzajúcej nevoľnosti, hlavne v noci;
 • ťažkosti s prehĺtaním, ktoré sa prejavuje obzvlášť pri konzumácii tekutých potravín av stresovom prostredí;
 • dyspeptické poruchy.

Progresívna refluxná ezofagitída je sprevádzaná vývojom eróznej gastritídy a tvorbou peptických vredov pažeráka, ktoré spôsobujú skryté krvácanie v žalúdku a dolných častiach pažeráka, čo vedie k anemickému syndrómu. Pacienti sa sťažujú na slabosť, bolesti hlavy, únavu a nízky krvný tlak; cyanóza slizníc a nechtov je často viditeľná.

Ak dôjde k porušeniu hrudného vaku, pocity bolesti sa prudko zvýšia a nadobudnú stiesnenú povahu. Zároveň sa objavujú príznaky vnútorného krvácania: nevoľnosť, vracanie s krvou, cyanóza, prudký pokles krvného tlaku.

Približne jedna tretina pacientov s hiátovou prietržou má kardiologické ťažkosti - bolesti na hrudníku vyžarujúce z lopatky a ramena, dýchavičnosť a srdcové arytmie (paroxyzmálna tachykardia alebo extrasystol). Diferenčným príznakom bránice prietrže je v tomto prípade zvýšená bolesť v polohe na chrbte, po jedle, pri kýchaní, kašľaní, nakláňaní dopredu a prechode črevnými plynmi. Po hlbokom dychu, zmene grgania a držania tela bolesť zvyčajne ustupuje.

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Približne v polovici prípadov je hiátová hernia diagnostikovaná u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívnym dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Liečba hiátovej prietrže

Pri malej prietrži sú lekárske taktiky zvyčajne obmedzené na farmakoterapiu gastroezofágového refluxu, ktorého cieľom je zastavenie zápalu, normalizácia pH, obnovenie normálnej pohyblivosti a slizníc horného gastrointestinálneho traktu. V terapeutickom režime zahŕňajú inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínových receptorov, so zvýšenou kyslosťou sa predpisujú antacidá - hydroxidy hliníka a horčíka, uhličitan a oxid horečnatý.

Pacient musí dodržiavať denný šetriaci režim, nesmie fajčiť a alkoholu, vyhnúť sa stresu a nadmernej fyzickej námahe. Pri silnej bolesti za hrudnou kosťou sa odporúča dať hlave zdvihnutú polohu.

Počas liečby by ste mali dodržiavať diétu č. 1 podľa Pevznera. Režim príjmu potravy je tiež dôležitý: denná strava sa delí na 5 až 6 porcií; je dôležité, aby sa posledné večerné jedlo užilo najmenej tri hodiny pred spaním.

Pri nízkej účinnosti liekovej terapie, dysplázii slizníc pažeráka a komplikovanom priebehu hiátovej hernie je najlepším riešením chirurgický zákrok. V závislosti od veľkosti a umiestnenia herniového vaku, povahy patologických zmien v stene pažeráka, výskytu komplikácií a sprievodných chorôb sa používajú rôzne metódy chirurgickej liečby hiátovej hernie:

 • posilňovanie väziva pažeráka a bránice - šitie hrudného portálu a plastika prietrže;
 • fundoplikácia - obnova ostrého uhla medzi brušným segmentom pažeráka a spodkom žalúdka;
 • gastropexia - fixácia žalúdka v brušnej dutine;
 • resekcia pažeráka - extrémne opatrenie, ku ktorému sa pristupuje v prípade, že dochádza k tvorbe jazvovitej stenózy pažeráka..

Možné komplikácie a dôsledky

Z komplikácií hiátovej hernie je najväčšou hrozbou aspiračná pneumónia, ktorá sa vyvíja, keď sa veľké množstvo žalúdočného obsahu dostane do dýchacích ciest. Aspiračná pneumónia predstavuje takmer štvrtinu všetkých hlásených prípadov závažnej pľúcnej infekcie. Časté podráždenie dýchacích ciest v malých častiach regurgitovaného obsahu žalúdka vedie k chronickej tracheobronchitíde.

Vyvolávajú sa tiež komplikácie kardiovaskulárneho systému spôsobené podráždením vagového nervu veľkými prietržami. Na pozadí diafragmatickej hernie sa môže vyvinúť reflexná angína pectoris a so spazmom koronárnych ciev sa zvyšuje riziko infarktu myokardu..

Nedostatočná liečba hiátovej prietrže spôsobuje komplikácie a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Dlhodobé následky hiátovej prietrže a progresívny priebeh refluxnej ezofagitídy zahŕňajú:

 • výskyt erózie a peptických vredov;
 • krvácanie z pažeráka a žalúdka;
 • jazvovitá stenóza pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • Perforácia pažeráka.

Dlhý priebeh gastroezofágového refluxu s herniou vytvára predpoklady pre dysplastické a metaplastické zmeny v epitelovom tkanive slizníc pažeráka. Príkladom metaplázie s vysokou pravdepodobnosťou zhubného bujnenia je Barrettov pažerák, ktorý sa vyznačuje nahradením normálneho skvamózneho epitelu steny pažeráka cylindrickým epitelom charakteristickým pre črevo, ako aj srdcovými a bazálnymi časťami žalúdka. To vytvára predpoklady pre rozvoj malígneho nádorového procesu. Metaplastické pohárikovité bunky sú zvlášť citlivé na malignitu s dĺžkou lézie viac ako 3 cm.

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, vyvážená strava a pravidelné cvičenie. Výcvikový program by mal obsahovať špecializované cvičenia na posilnenie brušnej steny.

Aby sa zabránilo opakovaniu hiátovej prietrže, je dôležité včas identifikovať a liečiť choroby tráviaceho ústrojenstva, zabezpečiť normálne fungovanie tráviaceho traktu a obmedziť spotrebu výrobkov, ktoré dráždia sliznice. Zakázané sú korenené, mastné, vyprážané a slané jedlá, bohaté vývary, údené mäso, alkohol, paradajky, reďkovky, kapusta, cibuľa, strukoviny a citrusové plody, ako aj celé zrno a obilniny bohaté na vlákninu. Nezapájajte sa ani do čokolády, tvrdých a plesnivých syrov pre labužníkov, červeného mäsa a smotanových koláčov.

Najpriaznivejšími produktmi na obnovu slizníc pažeráka a žalúdka sú jemnozrnné cereálie, biela ryža, nízkotučné mlieko a mäso, zrelé sladké ovocie bez kože a semien, pudingy, vajcia nealko, dusené omelety a varená zelenina. Liečivý účinok sa mnohokrát zvyšuje, ak sa budete držať čiastočných porcií jedla a po večeri si nájdete čas na pešiu turistiku.

Pacienti, ktorí sú náchylní k plnosti, je žiaduce uviesť hmotnosť do súladu s fyziologickou normou. S anamnézou hernie je kontraindikované intenzívne zaťaženie energiou, avšak triedy v skupinách cvičebnej terapie dávajú dobrý účinok..

Video z YouTube na tému článku:

Za normálnych okolností nemôžu orgány nachádzajúce sa pod bránicou v brušnej dutine preniknúť do oblasti hrudníka. Tomu bránia rysy anatómie. Ligamentózne štruktúry tvorené spojivovými tkanivovými vláknami zosilňujú membránový otvor pažeráka.

Podporuje ho aj tukové tkanivo, ktoré je umiestnené priamo pod bránicou. Pohyblivé časti žalúdka, pažeráka a dokonca aj črevných slučiek do hrudnej dutiny sa nazývajú hiátová prietrž. Obzvlášť ťažké je diagnostikovanie tohto ochorenia, pretože jeho príznaky sú veľmi podobné prejavom cholecystitídy, gastritídy a žalúdočných vredov. Pacient môže liečiť tieto choroby na dlhú dobu bez vedomia, že má prietrž pažeráka.

Kýla pažeráka (bránica, hiátová prietrž, hovorovo - prietrž bránice, pažeráka) je chronické gastroenterologické ochorenie, pri ktorom dochádza k expanzii bránice v dolnej (brušnej) časti pažeráka alebo hornej (základnej) žalúdka..

S rozvojom choroby pri otváraní bránice priľahlej k pažeráku sa za určitých podmienok vyskytujú výbežky rôznych veľkostí (herniálne brány), ktoré nechávajú vnútri pažeráka alebo žalúdka. Hlavnými dôvodmi objavenia prietrže sú: zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice, zhoršená pohyblivosť tráviaceho kanálika v pažeráku, ako aj oslabenie väziva väzivového tkaniva..

Z týchto dôvodov je vývoj HPA charakteristickejší pre starších ľudí v dôsledku prebiehajúcich degeneratívnych (involučných) zmien v tkanivách bránice a väzov žalúdka a pažeráka. Tento predpoklad potvrdzuje aj častá prítomnosť iných prietrží u pacientov s HPA (trieslovina, stehno atď.).

Ľudia s nasledujúcimi chronickými ochoreniami postihujúcimi spojivové tkanivo sú tiež náchylní na výskyt hiátovej hernie:

Medzi rizikové faktory spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku patria:

 • Obštrukčná choroba pľúc.
 • Zvracanie sprevádzané silným zvracaním.
 • tehotenstvo.
 • Tvrdá fyzická práca.
 • Poranenia brucha.
 • Silná plynatosť, hnačka (napríklad s dysbiózou, infekčné choroby gastrointestinálneho traktu), častá zápcha.
 • Nádory brušnej steny.
 • Nadváha.

Hiátová prietrž vytvorená v dôsledku poruchy tráviaceho traktu môže sprevádzať tieto stavy:

 • Vredy pažeráka a fundusu žalúdka, niekedy dvanástnika.
 • Popáleniny pažeráka a žalúdka.
 • Spätná ezofagitída.
 • Vrodené skrátenie pažeráka.
 • Chronické choroby sleziny, pankreasu.

U detí je HPAI zriedkavým javom, vo väčšine prípadov spojeným s vrodenou chybou v štruktúre zažívacieho traktu alebo bránice (mediastinum)..

Porovnávacie charakteristiky najbežnejších prietrží pri otvorení bránice:

 1. Axiálne (posuvné). Labilné prenikanie celého orgánu brušnej dutiny alebo jej časti do potravinového otvoru bránice. Stáva sa to: pažerák (vytesnenie brušnej časti pažeráka), kardiál (vytesnenie pažeráka, kardia zo žalúdka), kardiofondus (vytesnenie pažeráka, kardia a spodnej časti žalúdka). Axiálna kýla sa považuje za kýlu, pretože tu neexistuje kýla.
 2. Parazezofág je pevné premiestnenie celého žalúdka alebo jeho časti cez potravinový otvor bránice v blízkosti pažeráka. Stáva sa to: antrum (posun koncovej časti žalúdka) a fundus (posun dolnej časti žalúdka). Považuje sa za skutočnú kýlu (je prítomná hernia) s rizikom porušenia.

Pri dlhom priebehu patológie bez liečby sa hernia dá rozlíšiť na obrovský alebo medzisúčet, ktorý sa už nepodrobuje konzervatívnej liečbe..

Príznaky hiátovej hernie sú v mnohých prípadoch slabé alebo chýbajú. Toto je vysvetlené malou veľkosťou výčnelku.

Najčastejšie sa prejav patológie pozoruje u pacientov s veľkými kýlami. Medzi príznaky choroby patrí:

 • pálenie záhy (vyskytuje sa po jedle);
 • bolesť v hrudnej kosti;
 • grganie, pocit plnosti žalúdka;
 • predĺžené čkanie;
 • ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Často sa vyskytujú príznaky pažerovej kýly, ako je pálenie jazyka (glosalgia), kyslá chuť v ústach, bolesť pri ohýbaní alebo krútení tela. Mnoho pacientov sa sťažuje na pocity kómy v krku, na zvýšené slinenie, záchvaty náhleho kašľa, najmä v noci. Výskyt prietrže môže vyvolať bolesť v srdci. Takéto príznaky sťažujú diagnostikovanie choroby, pretože pacienti berú patológiu pre srdcové poruchy.

Na pozadí vzniku choroby u pacientov je anémia diagnostikovaná. Ochorenie je dôsledkom skrytého vnútorného krvácania v pažeráku a hornom žalúdku.

Možné komplikácie a dôsledky

Ak sa diafragmatická hernia vyvíja dlhodobo a nie je správne liečená, u pacienta sa môžu vyskytnúť komplikácie, vážne následky:

 • refluxnej ezofagitídy;
 • tvorba jazvovitej stenózy pažeráka;
 • skrátenie pažeráka;
 • latentné krvácanie;
 • gastritída, vred;
 • srdcovo-cievne ochorenie;
 • Aspiračná pneumónia;
 • raky;
 • zúženie žalúdočnej komory.

Vzhľadom na skutočnosť, že prietrž sa môže vyskytnúť v spojení s mnohými inými chorobami, môže byť diagnostika tohto ochorenia komplikovaná podobnosťou symptómov..

Pri diagnostike kýly používajú lekári na jej detekciu nasledujúce metódy:

 1. Röntgenový prístroj je určený na štúdium vnútornej dutiny tela. Pretože telo má rôzne hustoty, časti - v röntgenovom snímaní sa prejavujú odlišne. Hustšími časťami sú kosti, ktoré sú na obrázku jasne viditeľné. Na identifikáciu patológií orgánov je potrebné zaviesť špeciálnu kontrastnú látku. „Zvýraznené“ vnútorné orgány vám umožňujú určiť prítomnosť patológií;
 2. Na určenie kvality pohyblivosti pažeráka sa vo vnútri používa manometria pažeráka. Potraviny vstupujúce do pažeráka sa musia dodávať do zažívacieho systému prostredníctvom svalových kontrakcií. Tento postup pomáha určiť dysfunkciu svalového aparátu, určiť kvalitu tlaku počas kontrakcií a pozorovať amplitúdu pohybov. Za týmto účelom sa cez nosohltanu zavedie sonda so snímačmi tlaku.

Čo robiť doma?

Pravidlá správania pre pacienta s diafragmatickou prietržou by mali vylučovať vplyv faktorov spôsobujúcich zvýšenie vnútrobrušného tlaku, aby sa zabránilo ďalšiemu premiestňovaniu orgánov do hrudnej dutiny a progresii choroby:

 1. Užívajte jedlo v zlomkových porciách každých pár hodín;
 2. Pred a po jedle sa odporúča vypiť čajovú lyžičku nerafinovaného rastlinného oleja;
 3. Pacientom sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá vylučuje produkty, ktoré spôsobujú podráždenie čriev;
 4. Nemožno pevne dotiahnuť pás, nosiť odev stlačujúci brucho - to vytvára ďalší tlak v brušnej dutine;
 5. Vyvarujte sa ohnutiu tela dopredu, náhlym zmenám v polohe tela - môže to spôsobiť bolesť v hrudnej kosti a pálenie záhy;
 6. Normalizujte stolicu - zápcha a hnačka zvyšujú tlak v bruchu a prispievajú k tvorbe hiátovej hernie.
 7. Vyvarujte sa ťažkej fyzickej námahe, ale zároveň pravidelne vykonávajte cvičenia fyzioterapie, ktoré posilňujú svalový korzet a obnovujú tón bránice;
 8. Bolesť a pálenie záhy s diafragmatickou prietržou sa v noci zintenzívňujú a stávajú sa výraznejšími pri pohybe tela do vodorovnej polohy, takže musíte pred jedlom prestať jesť pred jedlom - posledné jedlo najmenej tri hodiny pred spaním..

Alkalické minerálne vody, ako je Borjomi, pomáhajú odstraňovať prejavy pálenia záhy a obnovujú acidobázickú rovnováhu v pažeráku. Droga používaná na neutralizáciu žalúdočnej šťavy s diafragmatickou prietržou je almagel. Pije sa na lačný žalúdok, 20-30 minút pred jedlom, dve čajové lyžičky naraz. Pravidelný príjem lieku môže neutralizovať negatívne účinky žalúdočnej šťavy na steny pažeráka a zabrániť vzniku komplikácií bránice bránice.

Ako liečiť herniu pažeráka bez chirurgického zákroku?

Na odstránenie klinických prejavov všetkých sprievodných ochorení tráviaceho systému (gastritída, gastroezofágový reflux, vredy, dyskinéza a erózia) sa pre každého pacienta vyvinie individuálny program komplexnej liekovej terapie, ktorý zahŕňa použitie:

 1. Inhibítory protónovej pumpy (Esomeprazol, Omeprazol, Pantoprazol).
 2. Antacidá (zastúpené almagelom, maaloxom a žalúdkom).
 3. Prokinetika, ktorá zlepšuje stav slizníc pažeráka (ganaton, motilium, trimebutín, motilak).
 4. H2-antihistamíny (najčastejšie ranitidín).
 5. Vitamíny typu B, ktoré môžu urýchliť obnovenie štruktúr žalúdka.

Na zastavenie syndrómu bolesti môžu byť pacientom predpísané nesteroidné protizápalové lieky (predstavované paracetamolom, ibuprofenom, nurofenom). V niektorých prípadoch môže použitie týchto liekov vyvolať zvýšenie klinických prejavov charakteristických pre gastroenterologické choroby..

Na zvýšenie účinnosti liečby drogami sa pacientom odporúča:

 • držať sa šetrnej stravy;
 • robiť normalizáciu hmotnosti;
 • počas nočného spánku zaujmite polohovo-sedaciu pozíciu (vďaka vyvýšenej hlave postele);
 • vyhnúť sa akejkoľvek fyzickej námahe.

Indikácia potreby chirurgického zákroku je prítomnosť:

 • úplné zlyhanie liečby drogami;
 • komplikované formy bránice hernie;
 • prekancerózne (tiež nazývané dysplastické) zmeny slizníc pažeráka.

Na chirurgickú liečbu diafragmatických hernií existuje pomerne veľa možností.

Pri HPOD sa odporúča cvičebná terapia. Nasledujúce cvičenia veľmi dobre pomáhajú:

 1. Ľahnite si na bok a hlavu položte na valec. Zhlboka sa nadýchnite a naplňte čo najviac žalúdok, potom pomaly vydýchnite a uvoľnite sa. Opakujte 4-5 krát.
 2. Nasaďte si kolená, narovnajte chrbát, vdychujte a pomaly sa nakloňte doprava, vydýchnite a vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte cvičenie 6-7 krát.
 3. Ľahnite si na chrbát. Dýchanie je rovnomerné, pokojné. Pomaly sa otočte doľava a potom na pravú stranu, dávajte pozor, aby ste nedýchali.

Výživa a strava

Okrem užívania liekov na hiátovú prietrž zahŕňa liečba predpisovanie diéty, úpravu denného režimu a ako ďalšie opatrenie sa používajú recepty alternatívnej medicíny..

Odporúča sa dodržiavať určité pravidlá stravovania, aby sa rýchlejšie eliminovali negatívne príznaky:

 • Jedlo by malo byť zlomkové, večerné jedlo by sa malo dokončiť niekoľko hodín pred spaním.
 • Odborník môže predpísať minerálnu vodu, uprednostniť alkalickú vodu, konzumuje sa 30 minút pred jedlom v jednom objeme 100 ml.
 • Mala by sa vylúčiť možnosť prejedania, pri ktorej sa vykonáva denné počítanie kalórií - nemala by prekročiť 1800 - 2 000 kcal.

Pacient s HPOD by mal odmietnuť použitie:

 • Akékoľvek mastné, vyprážané a korenené jedlá.
 • Výrobky z mliečnych kravských tukov.
 • Maslo a rastlinný olej.
 • Káva, čokoláda a kakao.
 • Cibuľa (zelená aj cibuľa) a cesnak.
 • Hrubá vláknina nachádzajúca sa v celých orechoch a zrnách, tvrdé surové ovocie a zelenina, otruby.
 • Paradajkové jedlá (vrátane nápojov a omáčok).
 • nakladaná zelenina.
 • Sucháre a triesky.
 • Zmrzlina.
 • Horčica, kečup a ocot.
 • Akékoľvek nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Strava pacienta s HPOD vyžaduje prítomnosť:

 • Kaša varená v odstredenom mlieku alebo vode.
 • Kozie a kravské mlieko s nízkym obsahom tuku.
 • Chudé mäso a ryby.
 • Pečené alebo šťouchané jablká.
 • Čerstvé banány.
 • Pečené zemiaky a mrkva.
 • Vaječné bielky.
 • Zelený hrášok a zelené fazuľky.
 • Dusená brokolica.
 • Soft cookie.
 • Pečenie ryžovej múky.
 • Marmeláda, marshmallows, želé a marshmallows.

Pretože prietrž pri otvorení bránice pažeráka prebieha na pozadí netolerovateľného pálenia záhy, je potrebné vylúčiť z pacientovej stravy výrobky, ktoré môžu tento výskyt vyvolať. Nápoje a jedlo sú rovnako nežiaduce, ktorých použitie vedie k nadúvaniu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je jedným z bežných ľudských ochorení, jej prítomnosť v krčnej oblasti je jednou z nebezpečných.p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->
  obsah:
  Aká je podstata tejto metódy Výhody liečby rázovými vlnami Kontraindikácie pri použití liečby rázovými vlnami Či súhlasíte s terapiou rázovými vlnami

Metóda liečby pomocou rázovej vlny na prietrž chrbtice bola vyvinutá a prvýkrát použitá na jednej z kliník v Nemecku už v 90.
Bandáž na brušnej dutine je vyrobená z elastického materiálu vo forme bandáže, ktorá je upevnená na miestach, kde je potrebné vykonať fixáciu. Najčastejšie nosia takýto pás v rehabilitačnom období po operácii brucha.