loader

Cirhóza pečene: príznaky, liečba, koľko s tým žijú

Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy. Cirhóza pečene nie je nevyhnutne veľa alkoholikov: táto patológia je takmer vždy posledným štádiom chronického ochorenia pečene. Cirhóza sa niekedy môže stať aj nezávislou patológiou, ktorá sa vyvinula napríklad v dôsledku útoku vlastnej imunity na žlčový trakt (primárna biliárna cirhóza) alebo nemusí mať jasný dôvod (kryptogénna cirhóza)..

Patológia značne komplikuje život človeka a ukladá obmedzenia nielen na jeho stravu, ale aj na motorický režim, užívanie liekov a teplé oblečenie. Vzťahuje sa na tie choroby, na ktoré umierajú, pretože žiadny orgán nemôže nahradiť funkciu pečene. Tento orgán má však pozoruhodné regeneračné schopnosti a môže rásť od malého „kusu“ po plný objem. Môže sa to však stať, ak na to budete venovať pozornosť včas a nezúfalete, ale nájdete príčinu choroby a riešite ju, kým sa stav nezkompenzuje. V niektorých prípadoch môže pomôcť transplantácia pečene, ale nemalo by sa to ani odkladať: ak sa krvácanie zvýši, operácia už nebude možná..

O pečeni, ktorá trpí

Táto časť je venovaná stručnej analýze štruktúry a funkcie pečene, aby bolo jasné, prečo sa objavujú určité príznaky cirhózy pečene..

Pečeň je teda najväčším a najťažším orgánom nachádzajúcim sa pod pravými pľúcami pod bránicou, zakrytou pravou stranou oblúka. Vykonáva veľa funkcií. to:

 1. čistenie krvi toxických alebo neúčinných látok tvorených samotným telom, ktoré okamžite vstupujú do krvi alebo sú do nej absorbované z čriev alebo močových ciest;
 2. Syntézy bielkovín:
  • niektoré z nich zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, čo jej bráni v prístupe do tkaniva a spôsobuje opuch;
  • iné sú základom protilátok, gama globulínov;
  • tretí - zabezpečte zrážanie krvi;
  • po štvrté sú základom enzýmov, ktoré v organizme poskytujú významné reakcie;
 3. tvorba žlče - stimulátor črevnej motility, látka, ktorá emulguje tuky (rozdeľuje ich na malé kvapôčky), aby sa lepšie rozložili enzýmami pankreasu;
 4. skladovanie „energetického substrátu“ - glukózy - vo forme glykogénu.

Vnútornou štruktúrou pečene sú voštinové laloky s vnútornou krvnou cievou (žila), oddelené spojivovým tkanivom. Pri cirhóze sa na mieste tohto laloku objaví vláknité (hrubšie spojivové) tkanivo a „deliče“ (úplne alebo čiastočne) zostávajú na svojom mieste. Tieto nové „laloky“ sa nazývajú „uzly“, ktoré môžu byť veľké (niekoľko lalokov, uzol je väčší ako 3 mm) alebo malé (spojivové tkanivo oddeľuje každý uzol, ako pred lobulom)..

Pretože sa namiesto normálnych buniek objavujú nefunkčné tkanivá, trpia všetky funkcie pečene. Postupne vyvinuté fibrotické oblasti komprimujú cievy ležiace v lalokoch. To vedie k zvýšeniu tlaku v systéme zabezpečujúcom odtok krvi z pečene - portálna hypertenzia. Na zmiernenie tohto systému krv začína obchádzať pečeň (pre túto povahu sú žily poskytované v prírode): žily pažeráka, žalúdka a konečníka sa rozširujú. Pri zachovaní tlaku v cievach tieto cievy strácajú svoj tón a stávajú sa kŕčovito rozšírenými, z ktorých sa pravidelne vyvíja krvácanie..

štatistika

Najvyšší výskyt cirhózy sa pozoruje v rozvinutých krajinách: 14 - 30 prípadov na 100 000 obyvateľov; zatiaľ čo v poslednom desaťročí sa frekvencia výskytu zvýšila o 12%. Najčastejšie sa to spája s stravovacími návykmi: čím sú vyprážané a labužnícke jedlá, v strave je obsiahnutý alkohol, tým vyššia je šanca na ochorenie.

Cirhóza je jednou zo šiestich hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách: na túto chorobu zomrie každoročne 300 tisíc ľudí. Najčastejšie trpia ľuďmi vo veku 35 - 60 rokov, muži sú vystavení alkoholu trikrát častejšie.

Prečo ochorieť na cirhózu

Príčiny cirhózy sú rôzne. Zavolajte ich v zostupnom poradí:

 1. Častý príjem alkoholu spôsobuje 35,5 - 50% cirhózy pečene. Alkoholická cirhóza sa nevyvíja okamžite, ale po 10 - 20% rokov od začiatku častého (v niektorých prípadoch denného) alkoholizácie, keď sa pravidelne konzumuje 80 - 160 ml v zmysle 96% alkoholu. Posledné štúdie hovoria, že pri vývoji cirhózy nie je dôležitá ani tak samotná toxicita etanolu, pretože zlá výživa je spôsobená tým, že časť energetickej potreby je pokrytá alkoholom, ale neexistujú žiadne užitočné aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a uhľohydráty..

Približne 12% prípadov tohto ochorenia je bez príznakov. Táto vlastnosť je charakteristická cirhózou u mužov..

 1. Chronický (zriedkavo akútny) zápal pečene, tj hepatitída, má často za následok cirhózu. Hepatitída spôsobená vírusmi je toho schopná. „Vodcom“ v tomto ohľade je vírusová hepatitída C, choroba, ktorá nemá prakticky žiadne konkrétne prejavy. Našťastie sa v tejto chvíli dobre lieči..

Cirhóza môže spôsobiť vírusovú hepatitídu B, B + D, ktorú je ťažké liečiť. Hepatitída A naopak takmer nikdy nezíska chronický priebeh a nespôsobí cirhózu.

 1. Kryptogénna cirhóza. Je to choroba s nevysvetlenou príčinou, keď podľa výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií nebola zistená žiadna jediná príčina choroby. Táto cirhóza pečene je častejšia u žien, asi 20-30% v štruktúre celej incidencie.
 2. Hepatitída vyvolaná liečivom môže viesť k cirhóze. Toto je zápal pečene, ktorý sa môže vyskytnúť ako reakcia na užívanie rôznych liekov. Najmä toxické pre pečeň sú lieky na tuberkulózu, parkinsonizmus, rakovina, lieky na zlato, ortuť, olovo, niektoré antiseptiká (na základe dimetylsulfoxidu) s dlhodobým používaním..
 3. Toxický zápal pečene. Pečeň je tak poškodená metylalkoholom, etylénglykolom obsiahnutým v alkoholových náhradách, ako aj niektorými jedovatými hubami. Ak osoba nezomrela na akútne poškodenie pečeňového tkaniva a po akútnom období nie je dovolené obnoviť telo (požil alkohol, toxické drogy, mala vírusovú hepatitídu), môže sa takáto choroba dostať do cirhózy..
 4. Autoimunitná hepatitída. Degenerácia pečeňového tkaniva do vláknitého tkaniva môže byť spôsobená jeho poškodením protilátkami - proteínmi vlastnej imunity, ktoré môžu spočítať pečeňové bunky ako cudzie látky..
 5. Nealkoholická mastná hepatitída. Tento zápal pečene, ktorý vedie k cirhóze, sa vyvíja na pozadí metabolických porúch, napríklad pri cukrovke, galaktozémii alebo obezite..
 6. Primárna cirhóza alebo primárna biliárna cirhóza. Je to autoimunitný zápal, ktorý začína útokom vlastných protilátok na žlčové cesty v pečeni. Dlhá stagnácia žlče v týchto dráhach vedie k degenerácii pečeňového tkaniva.
 7. Takéto ochorenie, ako je primárna sklerotická cholangitída, keď sa zvyčajne na pozadí chronických zápalových ochorení čriev objavia protilátky proti intrahepatálnym žlčovým kanálikom, ktoré prestávajú fungovať, stávajú sa sklenenou tyčinkou.
 8. Sekundárna biliárna cirhóza. Je to stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušenia priechodu žlče pozdĺž žlčových ciest (často intrahepatických). Tu, na rozdiel od primárneho „brata“, neexistuje žiadny autoimunitný mechanizmus. Príčina sekundárnej biliárnej cirhózy je:
  • kamene v žlčových cestách;
  • stlačenie žlčových ciest nádormi;
  • vylisované kanály so zväčšenými lymfatickými uzlinami s lymfocytárnou leukémiou, lymfogranulomatózou;
  • sekundárna biliárna cirhóza sa môže vyskytnúť dokonca aj u novorodencov. To vedie k vrodenému nedostatočnému rozvoju alebo úplnej absencii extrahepatických potrubí;
  • hnisavý zápal intrahepatálnych žlčových ciest;
  • zúženie žlčových ciest po operácii na orgánoch hepatobiliárnej zóny;
  • extrahepatické cysty žlčových ciest.
 9. Poškodenie pečene červami, napríklad echinokokom alebo alveokokom.
 10. Hemochromatóza. Je to choroba, pri ktorej sa železo ukladá v tkanivách vrátane pečene.
 11. Wilson-Konovalovova choroba. V tomto prípade sa z dôvodu genetických porúch enzýmových systémov v mozgu a pečeni vylučuje meď..
 12. Badda-Chiariho syndróm. Jedná sa o zablokovanie prietoku krvi pečeňovými žilami..
 13. Zlyhanie srdca, v dôsledku čoho sú pečeňové cievy vždy preplnené, čo má negatívny vplyv na pečeň.
 14. Nedostatok enzýmu -1-antitrypsínu v dôsledku genetickej poruchy. To vedie k rozvoju bronchitídy a cirhózy..

Ako sa prejavuje cirhóza?

Známky cirhózy pečene sa neobjavujú u všetkých pacientov, 12 až 20% z nich má asymptomatický priebeh ochorenia až do štádia, keď dochádza k ikterickému sfarbeniu kože a ascitu - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

Prvé príznaky patológie sú:

 • Pocit plný žalúdok. Zároveň to znamená, že znižujú tvorbu plynu, zlepšujú pohodu.
 • Znížený výkon.
 • Po pití alkoholu, požití diéty alebo zdvíhaní ťažkých váh sa v pravej hypochondrii objaví bolesť. Je to spôsobené zvýšeným prísunom krvi a predĺžením kapsuly pečene. Takáto bolesť prechádza sama o sebe, lieky ako No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon nepomáhajú.
 • Človek rýchlo zožerie: po malých dávkach jedla sa objaví pocit plnosti žalúdka.
 • Telesná teplota sa pravidelne zvyšuje na nízke čísla.
 • Pri čistení zubov krvácajú ďasná.
 • Pravidelne, bez zjavného dôvodu a pri normálnom tlaku, sa zaznamenávajú krvácanie z nosa. Je to kvôli zvýšeniu tlaku v portálnych žilách a zníženiu zrážania krvi.

Táto choroba sa ďalej vyvíja podľa jednej z troch možností:

Spočiatku sú nepríjemné plynatosť, nevoľnosť, zvracanie. Človek sa rýchlo unaví, jeho nálada sa mení, je náchylný k rozmarom. Objavujú sa časté krvácanie z nosa.

Obdobie ascitu s cirhózou. Najprv sa bolesť objaví na jednom mieste v bruchu, potom na inom mieste. Potom, čo dôjde k výraznej slabosti, pravidelne zvracať. Pravidelne to bolí v pravej hypochondrii - v ľavej hypochondrii (zväčšená slezina). Brucho je zväčšené a nemôže byť vtiahnuté. Na prednej stene sú viditeľné rozšírené žily. Po 6-24 mesiacoch sa vyvinie kachektické obdobie (deplécia). Hmotnosť sa výrazne znižuje, koža je bledá, ochabnutá. Obdobia slabosti, počas ktorých sa určuje nízky krvný tlak, periodické - zvracanie hnedého obsahu alebo čiernej voľnej stolice (gastrointestinálne krvácanie)..

Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo nákazy infekčnou chorobou. Prenikanie baktérií do ascitickej tekutiny - ascitická peritonitída - ak nekončí samotnou smrťou, výrazne skracuje život

Objavujú sa príznaky zvýšeného tlaku v portálnej žile a rýchlo postupujú: bolesť v pravej hypochondrii, krvácanie z ďasien, krvácanie z hemoroidových žíl a z nosa..

Na tomto pozadí sa vyvinie žltačka, svrbenie, žlté škvrny na očných viečkach (xantelasma), stenčenie kože..

Vyššie uvedené príznaky súvisia s poruchami stolice, bolestivosťou brucha, nevoľnosťou, grganím, zmenami nálady, zvracaním.

Slabá citlivosť - teplota, bolesť, hmat - na ruky a nohy.

V konečnom štádiu sa vyvinie hepatická encefalopatia. Táto euforická nálada, po ktorej nasledovala depresia, zmena osobnosti, poruchy spánku, rozmazaná reč, dezorientácia.

Obličky tiež trpia, čo sa prejavuje opuchom tváre, nedostatkom chuti do jedla, znížením množstva moču a bledosťou pokožky..

Možnosti tokuPrevažuje možnosť, pri ktorej príznaky zvýšeného tlaku v systéme žíl zásobujúcich pečeň prevládajúVoľba, v ktorej rozširujúce sa uzly stlačia predovšetkým žlčové kanályKombinovaná možnosť
Príznaky cirhózy pečenePrvé významné príznaky sú:

 • znížená chuť do jedla;
 • žltnutie kože a očných proteínov;
 • pokožka je suchá a ochabnutá;
 • pocit horkosti v ústach;
 • suché ústa
 • časté uvoľnené stolice vyvolané mastnými potravinami;
 • Svrbivá pokožka;
 • únava
 • žlté škvrny na očných viečkach - xantómy a xantómy;
 • Podráždenosť.

Príznaky sa objavujú pomaly, postupne..

Ďalšie príznaky sa neskôr pripoja:

 • dlane sa stávajú špeciálnymi: oblasti okolo palca a malého prsta začervenajú, začervenajú sa a distálne prsty prstov na strane dlane;
 • sexuálna slabosť;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien;
 • pocit rýchleho srdcového rytmu;
 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • na koži tváre a tela sa objavujú pavúčie žily;
 • semenníky sú zmenšené, prsia u mužov môžu rásť;
 • ascites;
 • krvácajúce gumy;
 • krvácanie z nosa;
 • rednutie kože;
 • strata váhy;
 • koncové prsty prstov zhustnú. Stávajú sa ako paličky;
 • nechty zhustnú a vyblednú, stávajú sa hodinkami.
 • atrofia svalov končatín;
 • zuby sú uvoľnené a vypadávajú.

Smrť pochádza z krvácania

Aké chorobyBadda-Chiariho syndróm po hepatitíde v dôsledku srdcového zlyhania s hemochromatózouBiliárna cirhóza - primárna a sekundárna, sklerotizujúca cholangitídaAlkoholická cirhóza môže byť cirhóza po hepepatitíde

Existujú také štádiá cirhózy pečene:

 1. Kompenzačné. Stále neexistujú žiadne príznaky, aspoň niektoré bunky už zomreli, ale zostávajúce bunky pracujú v rozšírenom režime.
 2. Subcompensatory. V tejto fáze sa objavia prvé príznaky choroby: slabosť, pocit nadúvania, bolesť v hypochondrii na pravej strane, znížená chuť do jedla. Na koži sa objavia „siete“; vlasy vypadávajú.
 3. Posledným štádiom cirhózy pečene je dekompenzácia. Tu sa objavuje ascites, žltačka a krvácanie a atrofia svalov končatín a pásov horných ramien a podchladenie..

Pacienti s cirhózou v tomto štádiu majú charakteristický vzhľad:

 • svetlo žltá ochabnutá pokožka;
 • s hrebeňmi;
 • žlté oči;
 • červené a fialové „pavúky“ z ciev sú viditeľné na koži tváre a tela;
 • tenké a tenké ruky a nohy;
 • modriny na rukách a nohách;
 • veľké brucho s vyčnievajúcim pupkom;
 • na bruchu - sieť rozšírených žíl;
 • červené dlane s začervenanými a zosilnenými koncovými falangami, matné nechty;
 • opuchy nôh;
 • zväčšené prsia, malé semenníky u mužov.

Komplikácie cirhózy

Komplikácie cirhózy sú:

 1. Ascites: zväčšenie brucha, ktoré pri ľahnutí prakticky nezmizne, vyzerá napäto, s tlakom na žalúdok sa objem pohybuje nabok.
 2. Portálna hypertenzia. Jej príznaky sme opísali vyššie.
 3. Akútne zlyhanie pečene sa vyvíja s rýchlym progresom cirhózy. V tomto prípade zhoršené vedomie rýchlo progreduje, pokožka zožltne, objaví sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, vyvíja sa krvácanie - vnútorné, gastrointestinálne, maternice, hemoroidy.
 4. Chronické zlyhanie pečene. Postupne sa vyvíja zmena osobnosti, trpí spánkom, zvyšuje sa žltačka, vyvíja sa ascites.
 5. Spontánna bakteriálna peritonitída. Toto je komplikácia ascitu, keď je intraabdominálna tekutina infikovaná baktériami v čreve v dôsledku priepustnosti črevnej steny. Ochorenie je sprevádzané prudkým zhoršením stavu, vysokou horúčkou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkou..
 6. Hepatorenálny syndróm. Toto je meno poškodenia obličiek, ktoré sa vyskytuje na pozadí portálnej hypertenzie. Príznaky: znížený moč, zvýšená slabosť, nevoľnosť.
 7. Rakovina pečene. Jeho príznaky sa mierne líšia od príznakov cirhózy samotnej..

Aká je diagnóza

Diagnóza cirhózy pečene pozostáva z niekoľkých fáz. Samotná diagnóza sa uskutočňuje pomocou inštrumentálneho výskumu:

 • Ultrazvuk - ako metóda skríningu. „Povoluje“ iba urobiť predbežnú diagnózu, je však nevyhnutný pre diagnostiku portálnej hypertenzie a ascitu;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o presnejšie metódy ako prvá;
 • Biopsia. Táto metóda umožňuje určiť typ cirhózy - malý alebo veľký, ako aj príčinu choroby;

Po stanovení diagnózy, ak podľa výsledkov histologického vyšetrenia nebola zistená príčina, pokračuje jej vyhľadávanie. Z tohto dôvodu sa krv vyšetruje na:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • antimitochondriálne protilátky;
 • hladiny cerruloplasmínu a medi;
 • alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • hladina T-lymfocytov, imunoglobulínov G a A.

Ďalším krokom je zistiť, koľko tela utrpelo poškodenie pečene. Urobiť to:

 1. Scintigrafia pečene. Toto je rádionuklidová štúdia, ktorá vám umožní zistiť, ktoré pečeňové bunky stále fungujú..
 2. Biochemický krvný test na také testy, ako je proteinogram, lipidogram, ALT, AST, bilirubín - častá a jedna z frakcií, alkalická fosfatáza, cholesterol, koagulogram, hladiny draslíka a sodíka.
 3. Stupeň poškodenia močoviny obličiek, kreatinínu.

Prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií:

 • ultrazvuk je vhodný na vylúčenie ascitu;
 • kŕčové žily pažeráka a žalúdka sú vylúčené pomocou FEGDS;
 • kŕčové žily konečníka si vyžadujú vyšetrenie sigmoidoskopiou;
 • vylúčenie skrytého, neviditeľného krvácania z tráviaceho traktu sa vykonáva analýzou výkalov okultnej krvi.

Aká pečeň na cirhózu. Cítite ju cez prednú stenu brucha. Lekár sa domnieva, že je hustý, hrbolatý. Ale to je len vo fáze dekompenzácie.

Na ultrazvuku sú vo vnútri tohto orgánu viditeľné ložiská fibrózy („uzly“): menej ako 3 mm - malé uzly, viac ako 3 mm - veľké. Pri alkoholickej cirhóze sa najskôr vyvinú malé uzly, s biopsiou sa stanoví mastná hepatóza a špecifické zmeny v pečeňových bunkách. V neskorších fázach sa uzliny zväčšia a zmiešajú, mastná hepatóza sa postupne stráca. Pri primárnej biliárnej cirhóze je pečeň zväčšená, v nej sú stanovené nezmenené žlčové kanáliky. Sekundárna biliárna cirhóza je príčinou zväčšenia pečene, prítomnosti obštrukcie v žlčovom trakte.

Liečba chorôb

Ako liečiť cirhózu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. eliminovať príčinu choroby;
 2. zastaviť progresiu degenerácie pečeňového tkaniva do vláknitých uzlín;
 3. kompenzovať porušenia;
 4. znížiť zaťaženie žíl portálového systému;
 5. liečiť komplikácie a predchádzať rozvoju ďalších problémov.

Eliminácia príčin choroby

Táto liečba závisí od príčin cirhózy:

 • S alkoholickou cirhózou - eliminujte príjem alkoholu v tele.
 • Pri vírusovej hepatitíde sa predpisujú špeciálne antivírusové látky: pegylované interferóny, ribonukleáza atď.
 • Autoimunitná hepatitída sa lieči liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém..
 • Cirhóza mastnej hepatitídy je liečená diétou s nízkym obsahom lipidov.
 • Biliárna cirhóza sa lieči odstránením zúženia žlčových ciest.

Vytváranie podmienok na obnovenie pečene

Ihneď po diagnóze, keď je človek vyšetrený na príčinu choroby, je mu predpísaná diéta na cirhózu:

Proteín: 1 až 1,5 g / kg hmotnosti. Keď dôjde k narušeniu vedomia, zrušia sa v terminálnom štádiu;

Tuk - 80 - 90 g / deň (živočíšny a bielkovinový pôvod 1: 1);

Sacharidy - 400 - 500 g / deň.

Počet jedál: 5-6 za deň, v malých porciách

Všeobecné pravidláMôcťJe to nemožné
 • zeleninové polievky, lepšie ako šťouchané polievky;
 • obilniny;
 • varené chudé mäso;
 • tvaroh;
 • nízkotučné kyslé smotany;
 • zelené jablká
 • zelenina - v pečenej forme;
 • vajíčka
 • banány a sušené ovocie - ak obličky fungujú dobre.
 • káva;
 • alkohol
 • salámy;
 • konzervy;
 • šunka;
 • huby;
 • cesnak;
 • paradajky
 • čokoláda;
 • paradajkový džús;
 • údené výrobky;
 • minerálka;
 • výrobky s práškom do pečiva a sódou na pečenie (koláče, koláče, pečivo, chlieb);
 • slanina;
 • pasta z mäsa alebo rýb;
 • majonézy;
 • olivy;
 • nakladaná zelenina;
 • zmrzlina;
 • vyprážané jedlá.

Pri ascite je vylúčená šťava

Upravuje sa aj životný štýl cirhózy:

 1. nemôžete zdvíhať závažia, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie;
 2. viac relaxovať;
 3. denne merajte objem brucha a hmotnosti: zvýšenie oboch hovorí o zadržiavaní tekutín;
 4. nezabudnite vziať do úvahy pomer prijímanej tekutiny (nielen vody) a vylučovaného moču. Ten by mal byť o niečo menší;
 5. pri vývoji ascitu je potrebné znížiť objem prijatej tekutiny na 1-1,5 l;
 6. ovládajte zmenu v písaní rukou: napríklad napíšte krátku frázu každý deň s dátumom v poznámkovom bloku.

Drogová terapia

Pri cirhóze je každý liek predpísaný primerane, pretože je poškodená pečeň a ďalšie zaťaženie liekmi pre ňu nie je užitočné. Bez týchto liekov sa nemôžete obísť:

 • Duphalac, Normase alebo Prelaxan. Tieto laktulózové prípravky viažu mozgové toxické aminokyseliny, ktoré spôsobujú encefalopatiu.
 • Hepatoprotektory - lieky, ktoré zlepšujú fungovanie pečeňových buniek: Heptral, Ornitox, Ursokhol.
 • Diuretiká - na odstránenie prebytočnej tekutiny z tkaniva. Pri cirhóze Veroshpiron v malých dávkach funguje dobre.
 • V niektorých prípadoch s ascitom má zmysel brať antibiotiká, ktoré čistia črevá: kanamycín, ampicilín. To je prevencia spontánnej bakteriálnej peritonitídy..
 • Na zníženie tlaku v žilách portálu je Molsidomin účinný, betablokátory: Propranolol, Atenolol. V takom prípade musíte kontrolovať krvný tlak.

Liečba ľudovými liekmi

Alternatívna liečba cirhózy pečene ponúka tieto recepty:

 • Zmieša sa 10 g, 20 g odrôd pšeničnej trávy, 20 g divej ruže. 1 polievková lyžica nalejte do zmesi 200 ml vody, varte 10 minút. Potom vývar ochladte, vezmite 1 polievkovú lyžicu. dvakrát denne.
 • Vezmite 3 lyžice. umyté ovos, breza, 2 polievkové lyžice. rozdrvené listy brusnice, zalejeme 4 l, trvajte 1 deň na chladnom mieste. Samostatne urobte šípkový vývar. Po jednom dni zmiešajte obidve bujóny, pridajte 2 polievkové lyžice. kukuričné ​​stigmy a uzlíky. Celú infúziu varte 15 minút, namiešajte a uložte do chladničky.
 • Potrebujete 3 hlavy cesnaku, 4 citróny, 200 g olivového oleja, kilogram medu. Odrežte kôru z citrónov, vyberte semená, posuňte citróny a cesnak do mlynčeka na mäso, kombinujte s maslom a medom. Masu premiešajte, vložte na deň do chladničky a potom ju uložte. Dajte si lyžičku 30 minút pred jedlom trikrát denne. Musíte jesť všetko a potom túto manipuláciu opakovať trikrát do roka.

Prognóza ochorenia

Cirhóza je nevyliečiteľná, iba ak sa transplantácia pečene nevykonáva. Pomocou vyššie uvedených liekov si môžete udržiavať iba viac-menej slušnú kvalitu života.

Koľko ľudí žije s cirhózou pečene závisí od príčiny ochorenia, štádia, v ktorom bolo objavené, a od komplikácií, ktoré sa vyvinuli v čase liečby:

 • s rozvojom ascitu žijú 3-5 rokov;
 • ak sa gastrointestinálne krvácanie objaví prvýkrát, prežije ho 1/3 až polovica ľudí;
 • ak sa vyvinie hepatická kóma, znamená to takmer 100% úmrtnosť.

K dispozícii je tiež stupnica, ktorá vám umožňuje predpovedať dĺžku života. Zohľadňuje výsledky testov a stupeň encefalopatie:

Terapia dekompenzovanej cirhózy

Cirhóza je závažná chronická patológia, proti ktorej sú pečeňové bunky nahradené vláknitými tkanivami. V dôsledku tohto procesu sa porušujú funkcie orgánu, čo následne vedie ku komplikáciám. Choroba je pomalá a postupne prechádza do neskorších štádií. Závažná patológia zodpovedá dekompenzovanej cirhóze.

Všeobecné informácie

Pečeň funguje ako vonkajšia vylučovacia žľaza a je neoddeliteľnou súčasťou tráviaceho systému. Aktívne bunky tela - hepatocyty - sú zodpovedné za produkciu látok zapojených do životne dôležitých fyziologických procesov.

Cirhóza je patológia, pri ktorej je zdravé tkanivo žľazy nahradené spojivom. V dôsledku toho sa tvoria mŕtve oblasti, ktoré nevykonávajú funkcie charakteristické pre pečeň. Ochorenie je smrteľné, pretože vo väčšine prípadov vedie k smrti v priemere za 3 až 4 roky.


Vláknitý proces sa považuje za liečiteľný iba v počiatočných štádiách patológie. Ak sa vyvinie cirhóza, stupeň dekompenzácie je v žľaze nezvratný. Terapia neumožňuje odstrániť ložiská nahradenia a obnoviť hepatocyty, je však možné predĺžiť život pacienta a zabrániť rozvoju závažného zlyhania orgánov..

Opis patologického procesu

Dekompenzovaná cirhóza zodpovedá 3. štádiu choroby. Je považovaná za ťažkú. Nebezpečnejším stavom je iba terminálna forma, pri ktorej pacient z dôvodu encefalopatie spravidla upadne do kómy. Pri takýchto procesoch je pravdepodobnosť prežitia minimalizovaná..

Hepatálna cirhóza v štádiu dekompenzácie je sprevádzaná zhoršením patologických zmien, ku ktorým došlo v skorých štádiách. Zápal sa vyvíja v bunkách orgánu, v ktorom odumierajú hepatocyty a namiesto neho rastie vláknité tkanivo. Lézia sa postupne zvyšuje, v dôsledku čoho sú postihnuté celé segmenty žľazy.

Od fázy kompenzácie je rozdiel v tom, že pri dekompenzovanej cirhóze telo už nie je schopné vykonávať svoje funkcie. Počas tohto obdobia sa preto najčastejšie vyskytujú charakteristické komplikácie a zvyšuje sa intenzita patologických prejavov.

Je dôležité to vedieť! Pri ťažkej cirhóze je pacient bezodkladne umiestnený do nemocnice. To sa vysvetľuje potrebou neustáleho sledovania životných funkcií a zavedenia udržiavacej terapie..

Provokatívne faktory

Cirhóza je jednou z pomaly sa rozvíjajúcich chorôb. Prechod z pôvodnej formy na neskorú môže trvať až 2 - 3 roky. Vývojové obdobie do veľkej miery závisí od životného štýlu pacienta a od niektorých ďalších faktorov..

Tie obsahujú:

 • Závislosť od alkoholu.
 • závislosť.
 • Strava a iné poruchy stravovania.
 • Vystavenie toxickým látkam.
 • Dlhodobé lieky.
 • Obezita.
 • Srdcová fibróza.
 • Stav imunodeficiencie.
 • Prítomnosť sprievodných chorôb.

K fáze dekompenzácie dochádza z dôvodu nedostatočnej liečby v skorých štádiách, nedodržania odporúčaní lekára, porušenia režimu, výskytu zlých návykov. U niektorých pacientov je komplikácia spôsobená sprievodnými ochoreniami, ako je hepatitída, obštrukcia žlčových ciest, cukrovka, vaskulárne lézie..

Klinické prejavy

Vzhľadom na cirhózu pečene v štádiu dekompenzácie je potrebné poznamenať, že táto forma patológie nie je nikdy asymptomatická. Stav pacienta v tomto období je vážny, pretože sú narušené funkcie orgánu.

Medzi znaky dekompenzovanej fázy patria:

 • Ťažká žltačka.
 • Prejavy hypersplenizmu (pokles počtu tvarovaných krvných telies).
 • Vysoká teplota (perzistentná, zvyčajne do 38 stupňov).
 • Strata váhy.
 • nadúvanie.
 • Nedostatok chuti do jedla.
 • Nevoľnosť a občasné vracanie.
 • Chvenie a kŕče.
 • hepatomegália.
 • Menštruačné nepravidelnosti u žien.
 • Krvácanie ďasien.
 • Atrofia hlavných svalových skupín.
 • Hnačka s krvou.

Pacient je zvyčajne veľmi slabý, zdravotné postihnutie sa výrazne zníži. Bolesť na pravej strane je niekedy zaznamenaná. Na pozadí patologického procesu sa vyvíja zápalový exsudát, ktorý sa hromadí v brušnej dutine a vyvoláva prechodný ascites. Chovanie pacienta sa mení. Stáva sa podráždeným, niekedy agresívnym, letargickým.

komplikácie

Vo väčšine prípadov sa dekompenzovaná cirhóza pečene zhoršuje nebezpečnými patologickými prejavmi. Mnohé z nich sú potenciálne život ohrozujúce, čo naznačuje potrebu okamžitej lekárskej starostlivosti..

Možné komplikácie zahŕňajú:

 • Hypertenzia žíl portálu.
 • Tvorba rakovinových lézií.
 • Intenzívne vnútorné krvácanie.
 • Hepatálna encefalopatia a kóma.
 • zápal pobrušnice.
 • Závažné alergické reakcie v dôsledku toxických účinkov.

Pozor! Nedostatok liečby dekompenzácie cirhózy pečene nevyhnutne vedie k smrti. Životnosť v tomto prípade závisí od povahy komplikácie, celkového klinického obrazu a ďalších kritérií.

diagnostika

Pacienti s dekompenzáciou cirhózy spravidla nevyžadujú špeciálne vyšetrenie. Ochorenie sa zistí v skorých štádiách, keď sa objavia prvé závažné príznaky. Diagnostické postupy sa nevyžadujú na potvrdenie stavu, ale na stanovenie závažnosti patológie a možných možností liečby.

Používajú sa tieto vyšetrovacie metódy:

 • Krvné testy (všeobecné, biochemické).
 • Coagulogram.
 • rozbor moču.
 • Ultrazvukový postup.
 • Tomografické metódy.
 • Laparoskopia pečene.
 • Biopsia vpichu.

V prípade komplikácií s cirhózou sa vyžaduje pomocná diagnostika. Jeho cieľom je určiť povahu patologického procesu..

Skúška môže zahŕňať tieto postupy:

 • Punkcia brucha.
 • gastroduodenofibroskopii.
 • kolonoskopia.
 • elektrokardiogram.
 • scintigrafia.
 • Encephalography.

Terapeutická taktika

Úplné zotavenie sa z cirhózy vo fáze dekompenzácie je nemožné. Je však potrebné pacienta liečiť, aby sa zachovali funkcie orgánu a predĺžil sa jeho život. Povaha terapeutických postupov závisí od klinického obrazu..

Drogová podpora

Nie je možné obnoviť postihnuté oblasti pečene, takže užívanie liekov je zamerané na odstránenie prejavov nedostatočnosti. Pacientom sú predpísané lieky, ktoré zlepšujú funkciu žľazy, vďaka čomu kompenzujú prácu atrofovaných hepatocytov..

Pri liečbe sa používajú tieto skupiny liekov:

 • Detoxikácia.
 • sorbenty.
 • Hepatoprotektory.
 • choleretic.
 • Náhradky enzýmov.
 • imunostimulanty.
 • antibiotiká.
 • hypotonická.
 • diuretiká.
 • Vitamínové prípravky.

Užívanie liekov je povolené len podľa predpisu ošetrujúceho lekára. Pri závažných príznakoch intoxikácie môžu byť injekčne podávané lieky, ktoré obchádzajú tráviaci trakt.

Chirurgický zákrok

Liečba operáciami umožňuje dočasne zlepšiť stav pacienta. Preto sa táto metóda často používa v kombinácii s podpornými liekmi. Spravidla sa chirurgia používa na cirhózu, zaťaženú portálnou hypertenziou.

 • splenektómia.
 • Intrahepatický portosystémový posun.
 • Čiastočná hepatektómia.
 • Segmentová resekcia.

Chirurgická liečba sa vykonáva podľa plánu bez kontraindikácií. Účinnosť postupov sa líši v závislosti od špecifík klinického obrazu. Okrem toho existuje riziko pooperačných komplikácií..

transplantácia

Táto možnosť chirurgického ošetrenia vám umožňuje zachrániť pacienta pred prejavmi cirhózy na dlhú dobu. Avšak ani transplantácia darcovských orgánov nie vždy poskytuje úplné liečenie..

Operácia sa považuje za veľmi zložitú a môže trvať až 24 hodín. Zahŕňa odstránenie postihnutej pečene pacienta a jeho ďalšie nahradenie darcovským orgánom. Po transplantácii existuje možnosť odmietnutia, takže pravdepodobnosť úspechu operácie je asi 50%.

Korekcia výživy

Vzhľadom na dekompenzáciu cirhózy pečene - aký druh choroby a metódy jej liečby je potrebné zdôrazniť potrebu dodržiavať diétu. V prípade choroby je orgán vystavený silnému stresu, ktorý môže spôsobiť záťaž patologického procesu.

Korekcia výživy umožňuje uľahčiť činnosť žľazy, vylúčiť potenciálne nebezpečné faktory pri cirhóze. Pacientom s dekompenzovaným štádiom je predpísaná liečebná tabuľka č. 5. Táto diéta zabezpečuje fragmentáciu dennej stravy (5-8 jedál). Pri prejavoch intoxikácie sa odporúča používať šťouchané jedlo.

Mastné, kyslé, pikantné je úplne vylúčené. Varenie je povolené iba varom, pečením, naparovaním. Je prísne zakázané piť alkohol. Príjem živočíšnych bielkovín je obmedzený.

Koľko ľudí žije v štádiu dekompenzácie

Opísaná fáza cirhózy je mimoriadne ťažká. Priemerná dĺžka života po potvrdení diagnózy je 2 - 3 roky. Lehota do 5 rokov sa uvádza iba v 40% prípadov.

Najčastejšie sa smrť vyskytuje v dôsledku vnútorného krvácania. Menej často sa smrť vyskytuje v dôsledku iných komplikácií, ako je encefalopatia. Prognóza sa zhoršuje s vývojom ascitu. Pri tejto patológii žije iba 25% pacientov dlhšie ako tri roky.

Preventívne opatrenia

Je dosť ťažké zabrániť prechodu z počiatočnej fázy cirhózy do neskorej fázy. Riziko možných komplikácií a smrti však možno vylúčiť. Ak to chcete urobiť, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel týkajúcich sa každodennej rutiny..

 • Úplné odmietnutie zlých návykov.
 • Prísna strava.
 • Liečba je prísne v súlade s pokynmi lekára.
 • Diagnostika periodického monitorovania.
 • Vylúčenie toxických a iných patogénnych faktorov.
 • Pravidelné čistenie pečene ľudovými prostriedkami.
 • Včasná antiparazitická terapia.
 • Liečebné kúpele Sanatórium.

Cirhóza v dekompenzovanom štádiu je mimoriadne závažné ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov vedie k smrti. Patológia je charakterizovaná zhoršením vláknitého procesu v pečeni, čo vedie k intenzívnym symptómom a komplikáciám..

Úspešná terapia je možná iba transplantáciou darcovského orgánu. Aby sa zabránilo vzniku choroby, podliehajú pravidlám prevencie, udržiavania zdravého životného štýlu, včasnej detekcie a liečby cirhózy..

Liečba cirhózy pečene lekárskymi a ľudovými liečivami, diétou a cvičením

Nezvratné chronické ochorenie pečene, pri ktorom sa bunky degenerujú do vláknitého tkaniva, sa nazýva cirhóza. Toto ochorenie nie je vždy výsledkom závislosti od alkoholu a rovnako postihuje mužov aj ženy. Liečba cirhózy pečene doma ľudovými prostriedkami je nemožná. Nemôžete to urobiť bez úpravy životného štýlu, liekovej terapie a / alebo chirurgického zákroku.

Čo je cirhóza pečene

Patologický stav najväčšieho orgánu (žľazy) brušnej dutiny, ktorý je dôsledkom obehových porúch v pečeňových cievach a vyznačuje sa trvalým poškodením, sa nazýva cirhóza. Pri tomto ochorení je zdravé pečeňové tkanivo nahradené vláknitým spojivovým tkanivom. Bez liečby sa nakoniec vyvinie zlyhanie pečene, portálna hypertenzia, po ktorej nastane smrť. Smrť spravidla pacienta predbehne na 2 až 4 roky choroby. Cirhóza niekedy vedie k rakovine orgánov.

príznaky

Hlavným príznakom cirhózy je bolesť v pravej hypochondrii. Nástup choroby však môže byť sprevádzaný ďalšími príznakmi a môže byť všeobecne asymptomatický (20% prípadov). Často je možné odhaliť patológiu až po smrti človeka. Napríklad vo fáze kompenzácie nie sú žiadne príznaky cirhózy, s výnimkou zvýšenia veľkosti pečene. Poznamenáva sa, že u mužov je ochorenie v počiatočnom štádiu ťažšie odhaliteľné. Prvé príznaky cirhózy:

 • suchosť a horkosť v ústnej dutine, najmä ráno;
 • periodické poruchy gastrointestinálneho traktu: nadúvanie, nechutenstvo, hnačka, zvracanie, nevoľnosť;
 • pravidelná bolesť brucha, horšia po požití alkoholu, nakladaná alebo tučná strava;
 • žltnutie bielkovín očí, pokožky, slizníc.

Ako liečiť cirhózu pečene

Po stanovení diagnózy je liečba cirhózy pečene predpísaná gastroenterológom (široký špecialista) alebo hepatológom (úzko zameraný lekár). Existuje všeobecne akceptovaný štandard pre komplexnú terapiu, ktorá zahŕňa lieky, fyzioterapiu, prísnu diétu, dávkovú fyzickú aktivitu a v prípade potreby chirurgický zákrok. Na zastavenie rozvoja patológie je potrebné odstrániť príčinu, zastaviť degeneráciu tkanív, znížiť zaťaženie portálnej žily. Nedávno sa používa liečba cirhózy pečene kmeňovými bunkami..

Lieky na cirhózu a hepatitídu

Taktika konzervatívnej liečby chronickej hepatitídy alebo cirhotickej degenerácie pečene u mužov alebo žien závisí od štádia a typu ochorenia. Neaktívna cirhóza nevyžaduje žiadne lieky, okrem komplexov vitamínu a minerálov. Pacientovi je ukázaný zdravý životný štýl, aby zastavil ochorenie. Progresia cirhózy sa lieči hepatoprotektormi na základe výťažku z bodliaka mariánskeho. Intramuskulárne injekcie Vikasolu sa používajú na zastavenie vnútorného krvácania.

Choroba vírusovej etiológie rôznej aktivity vyžaduje vymenovanie kortikosteroidných hormónov a antivírusových liekov. Dekompenzovaná cirhóza sa lieči zvýšenými dávkami hepatoprotektorov (injekcie) a lipotropných liekov. Terapia zahŕňa aj príjem vitamínov. Pri biliárnej cirhóze sú predpísané steroidné hormóny, syntetické žlčové kyseliny a inhibítory proteolýzy. Toto štádium je neliečiteľné a vyššie uvedené lieky iba spomaľujú priebeh choroby, zmierňujú príznaky. Čo lieky nedokážu urobiť bez:

 1. Dufalac. Mäkké preháňadlo, ktoré má okrem hlavného pôsobenia pozitívny vplyv na rast prospešnej črevnej mikroflóry. K dispozícii vo forme sirupu alebo vrecka. Je predpísaný na cirhózu 15-30 ml / deň. Lekár predpíše trvanie liečby individuálne. Pri predávkovaní sa môže objaviť bolesť brucha, môže sa vyvinúť hnačka..
 2. Molzidomín. Beta-blokátor, ktorý je predpísaný na zníženie tlaku v žilách portálu. Droga znižuje žilový tok do srdca, znižuje tón periférnych ciev. Vnútri užite 1-2 g 2-4 krát denne po jedle. Priebeh liečby sa uskutočňuje od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov. Pri dlhodobom používaní sú možné bolesti hlavy, zníženie krvného tlaku.

Hepatoprotektory

Drogy, ktoré majú ochranný účinok na pečeň, sa nazývajú hepatoprotektory. Táto rodina obsahuje veľa drog. Pri cirhóze sa predpisujú prípravky rastlinného, ​​živočíšneho pôvodu, esenciálne fosfolipidy a syntetické žlčové kyseliny. Medzi obľúbené:

 1. Essential Forte. Obnovuje bunkovú štruktúru hepatocytov, aktivuje enzým, ktorý ničí fibrózu, normalizuje rovnováhu sacharidov a lipidov v tele. Deti staršie ako 12 rokov a dospelí majú predpísané 2 kapsuly 3x denne s jedlom. Trvanie kurzu je minimálne 3 mesiace. Kontraindikácia: individuálna intolerancia komponentov.
 2. Karsil. Rastlinný hepatoprotektor s výťažkom z bodliaka mariánskeho. Odstraňuje toxíny, chráni pečeňové bunky pred zničením. Dospelí a deti vo veku od 12 rokov užívajú 2 až 4 tablety 3-krát denne po dobu 3 mesiacov. Pri endometrióze a tehotenstve sa má postupovať opatrne.

Antibiotiká na cirhózu

Pri nekomplikovanej forme cirhózy nie sú potrebné antibakteriálne lieky. Sú predpísané na bakteriálne komplikácie, podozrenie na ARVI. Účinné antibiotiká:

 1. SUPRAX. Antibiotikum tretej generácie založené na cefixime. Mechanizmus účinku je spôsobený deštrukciou integrity patogénnych buniek. Je predpísaná 1 kapsula 1 čas / deň na týždeň. Medzi vedľajšie účinky: nevoľnosť, vracanie, dysbióza, trombocytopénia, nefritída, závraty, svrbenie, žihľavka, kožná hyperémia.
 2. NORMIX. Širokospektrálne antibiotikum. Spôsobuje smrť baktérií, ktoré vyvolávajú črevné infekcie. Užívajte 200 mg každých 6 hodín počas 1 až 3 dní. Trvanie kurzu by nemalo trvať dlhšie ako 7 dní, aby sa nevyvolával výskyt vedľajších účinkov: zvýšený krvný tlak, lymfocytóza, Quinckeho edém, anafylaktický šok.

diuretiká

Dokonca aj v štádiu hepatitídy dochádza k preťaženiu pečene, v dôsledku čoho dochádza k zvýšenej tvorbe lymfy. Kvapalina sa neustále hromadí a spôsobuje opuchy vnútorných orgánov a končatín. Aby sa nevyvinul ascites, musíte užívať diuretiká. Medzi nimi:

 1. Veroshpiron. Draslík šetriace diuretikum, ktoré zabraňuje zadržiavaniu vody a sodíka. Denná dávka je od 50 do 100 mg jedenkrát. Tablety je potrebné užívať 1-krát za 2 týždne. Medzi kontraindikácie: Addisonova choroba, hyponatrémia, hyperkalémia, závažné zlyhanie obličiek, anúria.
 2. Diacarb. Je to inhibítor karboanhydrázy, ktorá má diuretickú aktivitu. Na opuchy užívajte 250 mg raz ráno. Na dosiahnutie maximálneho účinku musíte užiť 1 tabletu každý druhý deň. Dĺžka liečby je stanovená individuálne. Kontraindikácie, ktoré sa majú použiť, sú urémia, akútne zlyhanie obličiek, cukrovka.

Použitie glukokortikoidov

Pri rakovine pečene je použitie glukokortikoidov kontraindikované, pretože negatívne ovplyvňuje tráviaci systém, prispieva k rozvoju komplikácií a znižuje dĺžku života pacienta. Tieto lieky sa často predpisujú spolu s hormonálnymi látkami na autoimunitnú cirhózu, ktorá nedosahuje štádium dekompenzácie. Na ošetrenie sa vzťahujú:

 1. Metipred. Syntetický glukokortikosteroid. Má imunosupresívny, antialergický a protizápalový účinok. Počiatočná dávka pri intravenóznom podaní je 10 - 500 mg / deň, v závislosti od príznakov. Priemerná doba liečby je 3 až 5 dní. Medzi kontraindikácie: systémová mykóza, obdobie dojčenia.
 2. Urbazon. Glukokortikosteroid, ktorý má antitoxické, protišokové, desenzibilizujúce, antialergické a protizápalové účinky. Priradiť intramuskulárne alebo intravenózne pri 4-60 mg / deň počas 1-4 týždňov. Nepoužívajte liek na endokrinné patológie, závažné ochorenie pečene a / alebo obličiek, peptické vredy, ochorenia kardiovaskulárneho systému..

prednizón

Najobľúbenejší glukózový kortikoid v cirhóze. Potláča funkciu tkanivových makrofágov a leukocytov. Obmedzuje migráciu tejto látky do oblasti zápalu. Priradiť 20-30 mg / deň. Trvanie kurzu sa počíta individuálne, ale nie viac ako 14 dní. Nepredpisujte liek na bakteriálne, vírusové alebo plesňové kožné ochorenia, na narušenie kože a na deti do 2 rokov..

Liečba cirhózy pečene: ako zachrániť život?

Dlhé a komplexné liečenie cirhózy sa vykonáva spoločným úsilím terapeutov, chirurgov, lekárov iných špecialít. Úspech liečby, prognóza života a zdravia do značnej miery závisí od úsilia pacienta. Iba komplexný lekársky prístup k výslednej patológii pomôže rozšíriť a zlepšiť kvalitu života pacienta.

Hlavné prístupy k liečbe a prevencii

Hlavným cieľom opatrení je znížiť rýchlosť progresie cirhózy pečene, eliminovať komplikácie a predchádzať.

Liečba cirhózy zahŕňa v závislosti od štádia choroby a závažnosti patologického procesu:

 • zlepšenie kvality života;
 • používanie diétnych potravín;
 • Lekárska podpora zdravia a liečby komplikácií;
 • chirurgické operácie.

Korekcia životného štýlu

Prevencia cirhózy, ako aj liečba, by sa mali začať zlepšením životných funkcií. Odmietnutie zlých návykov, zmena zamestnania, denná telesná výchova a pravidelné návštevy u ošetrujúceho lekára priaznivo ovplyvňujú zdravie a zastavujú chorobu v počiatočných štádiách vývoja..

Fyzická rehabilitácia

Na zlepšenie prirodzenej obrany tela pred vonkajšími „agresívnymi“ faktormi, správnym metabolizmom a zvýšením svalového tonusu sú potrebné denné fyzické cvičenia. Táto udalosť je vhodná ako na prevenciu cirhózy pečene, tak na nešpecifickú liečbu. Udržiavanie zdravého životného štýlu odvráteného od obsedantných myšlienok významne zlepšuje psychoemocionálny stav pacienta. Na podporu tela existujú základné zásady:

 • Ráno cvičenie.
 • Kúpanie v prírodných rybníkoch alebo bazéne.
 • Pešia turistika vrátane stúpania a klesania.
 • Vykonávanie cvičení na simulátoroch v telocvični.
 • Pomaly chôdza večer.
 • Mierne cvičenie so športovým vybavením.

Hodiny telesnej výchovy sa uskutočňujú počas kompenzácie cirhózy pečene pod vedením lekára. Samostatný výber cvičení a nadmerné preťaženie tela môžu zhoršiť zdravotný stav v neskorších štádiách choroby.

Ochrana pred poškodením

Pri cirhóze sa človek stáva zraniteľným voči „agresívnym“ podmienkam prostredia. Aby nedošlo k preťaženiu postihnutého orgánu, musí byť pacient izolovaný od toxických látok. Stav ľudí trpiacich fibrózou pečene sa zhoršuje užívaním nápojov obsahujúcich alkohol, prácou s toxickými činidlami, nekontrolovaným príjmom liekov.

Nebezpečenstvá pri práci

Pacienti pracujúci v chemickom priemysle sú neustále v kontakte s nebezpečnými zlúčeninami. Individuálne ochranné vybavenie nie vždy úplne obmedzuje tok toxínu cez pokožku, dýchacie cesty a zhoršuje sa stav pacienta. Pri cirhóze pečene je zakázané pracovať v takýchto podmienkach a aby nedošlo k úplnému strate zdravia, pri zachovaní práce v podniku je potrebné navštíviť lekára, aby sa presunul do miernejších pracovných podmienok..

alkoholizmus

Užívanie alkoholu vo vysokých dávkach prispieva k odumretiu pečeňových buniek. Osoba trpiaca cirhózou pečene by nemala brať alkohol ani v malom množstve. Na postupné ničenie orgánového parenchýmu a nahradenie funkčnej štruktúry vláknitým tkanivom mastnými inklúziami stačí vypiť 100 ml vodky, 1 liter piva alebo 300 ml vína denne, čo zodpovedá 40 g etanolu..

Špecifický enzým pečeňových buniek, alkoholdehydrogenáza, pomáha znižovať toxický účinok nápojov obsahujúcich alkohol. Táto zlúčenina odstraňuje alkohol z tela oxidáciou a inhibuje tvorbu závislosti od alkoholu. Spojivové tkanivo, do ktorého sa znovu narodia mŕtve hepatocyty, nie je schopné produkovať enzým a neutralizovať etanol, preto sa vytvára pretrvávajúci alkoholizmus. Preto pred liečbou cirhózy pod vedením narkológa je potrebné otvoriť začarovaný kruh, ktorý sa vytvoril.

Toxický účinok liekov

Osoba, ktorá sa lieči na sprievodné ochorenia, by mala venovať pozornosť skutočnosti, že pri cirhóze pečene môže byť obvyklé dávkovanie toxické. Napríklad použitie hypolipidemických liekov - statínov na zníženie progresie aterosklerózy môže urýchliť tukovú degeneráciu pečene. Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť základné alebo sprievodné ochorenie, by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Vyvážená strava

Na úspešnú liečbu cirhózy pečene a bez komplikácií bola vyvinutá strava č. 5. Bez ohľadu na výrobky, ktoré má pacient konzumovať, strava by mala byť v súlade s pravidlami:

 1. Primeraná distribúcia zložiek potravín v piatich jedlách. Odporúčané menu - bielkoviny 90 g, tuky 90 g, uhľohydráty do 350 g denne.
 2. Je povolené jesť potraviny bohaté na vlákninu - zelenina, ovocie atď..
 3. Pred jedlom sa jedlo musí zohriať a dobre nasekať.
 4. Varenie a pečenie - najlepšie možnosti varenia pri cirhóze.
 5. Je zakázané jesť vyprážané potraviny, ktoré stimulujú zvýšenú sekréciu v tráviacom trakte.
 6. Nemôžete jesť potraviny bohaté na cholesterol. Strava by mala pozostávať z nízkotučných potravín.

Pri výbere potravín je potrebné brať do úvahy štádium choroby a existujúce komplikácie. Tabuľka stručne uvádza zoznam produktov, ktoré môžu byť pre osobu s cirhózou.

Môžete jesť odstredené mlieko, tvaroh, varené hovädzie mäso, vaječné bielky, pohánky, strukoviny.

Jedzte rovnaké potraviny s nízkym obsahom cholesterolu, tukov a tiež do stravy pridajte ovocie, zeleninové šťavy a odvary. Potraviny by mali byť mleté ​​a podľa možnosti v tekutej forme.

Keď sa objavia prvé príznaky ascitu, musíte obmedziť množstvo soli v miskách. Odporúča sa znížiť objem pitnej tekutiny na 1-1,5 l / deň. Korekcia spotrebovanej vody na kontrolu množstva uvoľneného moču.

Strava pozostáva výlučne z tekutého jedla. Môžete piť džúsy, odvarky, želé. Množstvo bielkovín v ponuke sa musí znížiť kvôli malému zvýšeniu uhľohydrátov. Pri absencii vedomia je prechod na výživu do črevnej trubice špeciálnymi zmesami.

Lieky na cirhózu

V súčasnosti je veda vážne zapojená do chorôb gastrointestinálneho traktu a vytvára lieky, ktoré ovplyvňujú rôzne časti patológie. Pretože nie je možné liečiť cirhózu, hlavnými cieľmi liekovej terapie sú:

 • Zachovanie integrity zostávajúcich funkčných buniek.
 • Zastavte alebo spomalte rýchlosť výmeny zdravého tkaniva vláknami spojivového tkaniva.
 • Mobilizujte alebo upravujte imunitný systém.
 • Prevencia alebo zmiernenie prejavov cirhóznych komplikácií.
 • Neutralizujú sa metabolické vedľajšie produkty.

Liečia chorobu pod dohľadom lekára v nemocnici. Tabuľka ukazuje použitie liekov na liečenie cirhózy pečene v etapách.

Na uľahčenie trávenia je dostatočné používať pankreatín 4-5 krát denne pred jedlom. Odporúča sa užívať vitamíny B1, B6, B12, A, PP. Na cirhózu s svrbením, kyselinu ursodeoxycholovú.

Spironolaktón pre adekvátny výdaj moču. Furosemid pri prvých príznakoch ascitu na zníženie opuchu. Laktulóza na zníženie tvorby amoniaku v zažívacom trakte. Ampicilín na prevenciu bakteriálnych infekcií

Použitie terapeutickej paracentézy s vylučovaním ascitickej vody a zavedením albumínu a polyglucínu na udržanie plazmy vo vaskulárnom lôžku a na zabránenie nového edému. Pri zápche sa musí použiť klystír so síranom horečnatým. Na neutralizáciu amoniaku v ktoromkoľvek štádiu metabolizmu - laktulóza, hepamerz, ornitsetil. Liek somatostatín na krvácanie z tráviaceho traktu.

Niektorí lekári sa vyhýbajú predpisovaniu hepatoprotektorov v režime liečby cirhózy. Je to spôsobené skutočnosťou, že lieky zo skupiny fosfolipidov v klinických štúdiách nemali očakávaný účinok na pečeň ovplyvnenú cirhózou. Ak však pacient podvedome pociťuje pozitívny účinok lieku, potom liečivo Essentiale, ktoré je najbezpečnejšie, sa môže zahrnúť do terapeutického režimu..

Liečba autoimunitnej cirhózy

Ak sa počas diagnózy zistí, že hlavnou príčinou cirhózy je autoimunitný proces, potom sa štandardný režim doplní menovaním kortikosteroidov. Lieky potlačujú nadmernú aktivitu imunity, čím bránia odumieraniu pečeňových buniek.

Liečba vírusovej cirhózy

Pri replikácii vírusu hepatitídy B, C, D sa do štandardnej schémy pridávajú lieky stimulujúce produkciu imunitných buniek na boj proti mikroorganizmom. Špecifická antivírusová liečba sa vykonáva predpisovaním ribavirínu. Terapia etiotropickými liekmi v kombinácii so stravou pomáha úplne zastaviť fibrózu.

Chirurgická liečba cirhózy

Na otázku „ako vyliečiť cirhózu raz a navždy“ odpoveď na túto otázku pozná iba transplantačný chirurg. Transplantácia orgánov je inovatívna a radikálna metóda chirurgickej liečby..

Pri transplantácii pečene s cirhózou sa môžu vyskytnúť problémy:

 1. Hľadanie darcov kompatibilné s tkanivami.
 2. Odmietnutie orgánov imunitným systémom.
 3. Vláknitá degenerácia transplantovanej pečene.

Pri zložitej prevádzke existujú indikácie:

 • Krvácanie, ktoré sa zosilňuje pri každej novej epizóde.
 • Konzervatívny rezistentný ascites.
 • Porušenie proteínovo-syntetickej funkcie pečene (albumín pod 30 g).

Podľa štatistík asi 80% všetkých operácií viedlo k priaznivému výsledku choroby a relapsy sa pozorovali iba v 20% prípadov.

Cirhóza pečene sa má liečiť iba pod dohľadom špecialistu. Samoliečba spôsobuje viac škody ako úžitku. Zapojte sa do diskusie o prístupoch k liečbe choroby a zdieľajte informácie o sociálnych sieťach, pýtajte sa na zaujímavé komentáre v článku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Zdravotnícke odborné článkyPatológia vo forme okrúhleho vydutia lokalizovaného v blízkosti slabín pod kožou, vytvoreného výčnelkom časti obsahu brušnej dutiny za brušnou stenou, je u mužov diagnostikovaná ako trieslová prietržová slabinová prietrž.
Simulátor naťahovania chrbtice sa stáva čoraz dôležitejším každý deň. Dôvodom je skutočnosť, že existuje viac prípadov medzistavcových prietrží a iba chorôb chrbtice.