loader

Hlavná

Hlava

Čo je to spinálna blokáda?

Miechová blokáda je bežná technika, ktorá sa používa v chirurgickej a terapeutickej praxi na odstránenie bolesti chrbta. Takéto prejavy, ako je silná bolesť a bolesť chrbta, naznačujú prítomnosť chorôb v chrbtici.

Môže to byť degeneratívna patológia miechy a získané choroby spojené so sedavým životným štýlom a zlými návykmi. Blokujte chrbticu injekciou. V niektorých bodoch tela sa uskutočňujú injekcie špeciálnych liekov, ktorých účinok je zameraný na anestetický účinok. Po zákroku by sa mal objaviť okamžitý výsledok..

indikácia

Po príchode k lekárovi môže byť pacientovi predpísaný jeden z druhov procedúr. Samotný postup nepoškodzuje telo, ale neprináša zvláštne výhody. Dôvodom je skutočnosť, že pomocou liekov sa zastaví iba syndróm bolesti. V tomto prípade nástroj neovplyvňuje vývoj a povahu patológie.

Blokovanie chrbtice sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Degeneratívne ochorenia kostného tkaniva. Osteochondróza je považovaná za najbežnejšie ochorenie, ktoré sa vyznačuje stratou elasticity medzistavcových platničiek v dôsledku zhoršeného metabolizmu..
 • Výstupok medzistavcových platničiek. Ochorenie sa prejavuje vyčnievaním stien disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Patológia sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice: krčnej, hrudnej a bedrovej.
 • Herniatický disk. Na rozdiel od výčnelku sa prietrže vyznačujú prasknutím vláknitého prstenca a posunutím želatínového jadra. Patológia je spôsobená veľkým zaťažením stavcov alebo mechanickým poškodením..
 • Thoracalgia. Pri kompresii alebo mechanickom podráždení medzirebrových nervov má pacient periodické bolestivé pocity.
 • Myozitída. Pri zápalových procesoch v kostrových svaloch sa začínajú tvoriť malé uzlové tesnenia, ktorých vzhľad je sprevádzaný bolesťou a ťahaním za bolesť..
 • Spondylartróza jednej z chrbtice. Patológia sa môže prejaviť ako v krčku maternice, tak v bedrovej oblasti, takže blokáda sa vykonáva v mieste lézie. Degeneratívne ochorenie postihuje predovšetkým kĺby.

Konečným dôsledkom blokády je odstránenie bolesti, opuchu a zápalu. U pacientov sa však môžu vyskytnúť komplikácie niekoľko dní. Je to spôsobené miestom vpichu a zložkami liečiva..

Druhy blokády

Pacient sa zaujíma o to, čo je blokáda chrbtice a ako často sa môže vykonávať. Aby ste tomu porozumeli, musíte sa naučiť o typoch blokád a ich rozdieloch. Vo väčšine prípadov sa vykonávajú paravertebrálne blokády, ktoré sa vykonávajú priamo v blízkosti chrbtice.

Rozlišujú sa tieto typy paravertebrálnej blokády:

 • Tkanivo - zvolí sa špecifická oblasť, kde dôjde k zápalu alebo degenerácii a lekár vykoná injekciu do mäkkých tkanív, ktoré obklopujú segment..
 • Receptor - v blízkosti postihnutej oblasti existujú špecifické receptory zodpovedné za impulzy bolesti. Špecialista vstrekuje presne do týchto bodov na tele pacienta.
 • Vedenie - liek sa podáva do nervových koreňov, ktoré sú zodpovedné za vodivosť bolesti.
 • Ganglionické uzly predstavujú cieľ v gangliových blokádach.

Okrem týchto odrôd sa v terapeutickej praxi rozlišujú rôzne typy postupov v závislosti od miesta vpichu. Môže to byť rôzna časť chrbtice a svalové tkanivo určitých orgánov.

Lieky na blokádu

Všetky lieky na blokádu miechy sú rozdelené do niekoľkých poddruhov. Ak vezmete do úvahy počet zložiek v zložení lieku, rozlišujú sa nasledujúce lieky:

 • jednozložkové - lieky, ktoré obsahujú jednu účinnú látku;
 • dvojzložkové - lieky, ktoré kombinujú niekoľko látok;
 • viaczložkové lieky, v ktorých sú kombinované tri alebo viac účinných látok.

anestetiká

Najbežnejšie lieky, ktoré sa používajú vo všetkých blokádach chrbtice. Interakciou s nervovými zakončeniami zabezpečujú vedenie impulzov bolesti pozdĺž nervových zakončení, čím účinne odstraňujú bolesť a vysokú citlivosť na mechanické podráždenie. Hlavnými predstaviteľmi lokálnych anestetík sú nasledujúce lieky.

novokaín

Najbežnejšou je novokainová blokáda, ktorá trvá dve hodiny. Prvý výsledok sa pozoruje už v druhej minúte po zavedení látky. Existujú rôzne formy uvoľňovania liečiva, preto lekár v závislosti od závažnosti a patológie určí koncentráciu novokainu a počet mililitrov. Jedna injekcia stačí na zabránenie silnému ataku bolesti a zastavenie impulzu bolesti.

lidokaín

Po novokainu je obvyklé používať lidokaín. Anestetika sa efektívne vyrovnáva s bolesťou dolnej časti chrbta a medzistavcovou prietržou, bez toho, aby poškodila telo. Dlhodobý účinok lieku umožňuje pacientovi pokojne sa pohybovať a pôsobiť rôznymi spôsobmi na mieste. Prvý efekt prichádza tak rýchlo ako z novokainu.

Bupivakaín alebo markaín

Pri silnej bolesti chrbta sa táto účinná látka najúčinnejšie vyrovná. Znakom lieku je pomalý nástup účinku, ale predĺžený terapeutický účinok. U ľudí s kardiovaskulárnymi patológiami je potrebné pichnúť opatrne, pretože liek má malý toxický účinok. Absolútne všetky dávky a počet roztokov určí lekár pred zákrokom.

kortikosteroidy

Kortikosteroidy sú silné protizápalové látky, ktoré dlhodobo pomáhajú odstraňovať nepríjemné príznaky. Pôsobia priamo na zameranie zápalu a odstraňujú všetky súvisiace príznaky: bolesť, opuchy a zápalové procesy. Pôsobia tiež ako antihistamíny kvôli svojim farmakologickým vlastnostiam..

Na zvýšenie terapeutického účinku môže špecialista používať lokálne anestetiká spolu s kortikosteroidmi, pretože tieto sa účinne vyrovnávajú s patológiami kĺbov, stavcov a chrupaviek. Hlavné kortikosteroidy, ktoré sa v medicíne používajú na blokádu bolesti chrbta, sú:

 • Hydrokortizón acetát. Vďaka svojej nerozpustnosti vo vode sa látka vyrába vo forme suspenzie. Pred použitím sa musí dôkladne premiešať s lokálnym anestetikom. Látka sa podáva na neurologické ochorenia chrbtice.
 • Dexametazón. Liek sa používa na miernu bolesť, v prípade zápalu kĺbov a mäkkých tkanív chrbta. Relatívne rýchle pôsobenie a krátkodobý účinok spôsobuje, že liek nie je relevantný pre chronické ochorenia chrbta, ktoré sú sprevádzané silnou bolesťou.
 • Diprophos. Tento nástroj sa týka kortikosteroidov na systémové použitie, ktoré sú určené na reumatické choroby a alergické stavy. Najčastejšie sa liek podáva intramuskulárne na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov..
 • Kenalog. Kortikosteroid predĺžený účinok vzhľadom na farmakologické vlastnosti látky. Odporúča sa na silné a bolestivé bolesti chrbtice, medzistavcové prietrže a reumatizmus. Trvanie injekčného účinku je viac ako 10 dní.

kontraindikácie

Existujú kontraindikácie, pri ktorých nie je možné vykonať blokádu stavcov. Tie obsahujú:

 • Zvýšené krvácanie z dôvodu chorôb, patológií alebo iných príčin. Preto, ak máte napríklad hemofíliu alebo trombocytopéniu, musíte sa vzdať blokády.
 • Ak sa na mieste, kde sa má podať injekcia, vyskytne infekčná kožná lézia. Nemôžete tiež blokovať bežné infekčné choroby, existuje veľké riziko šírenia patologických mikroorganizmov..
 • Blokovanie nemôžete urobiť, ak je osoba vo vážnom stave, v bezvedomí.
 • Blokáda je kontraindikovaná v prípade precitlivenosti na lieky, ktoré sa zavedú do tela pacienta.
 • Kontraindikácia pri použití kortikosteroidov.
 • Problémy a srdcové choroby. Arytmie by sa mali zvýrazňovať osobitne, pretože lieky majú vplyv na srdcový rytmus.
 • Nemôžete blokovať myasténiu gravis, arteriálnu hypotenziu.
 • Vykonávanie zákroku u detí, tehotných a dojčiacich žien je kontraindikované.
 • Psychická porucha pacienta.
 • Závažné ochorenie pečene.
 • Blokáda nie je možná s epileptickými záchvatmi v anamnéze.

Možné komplikácie

Bez ohľadu na to, o akú blokádu došlo, komplikácie môžu vzniknúť kedykoľvek. Ale ak ste išli k vysokokvalifikovanému lekárovi, blokáda bola vykonaná iba za sterilných podmienok a vy ste boli dobre pripravení na zákrok, potom to všetko môže výrazne znížiť riziko nežiaducich následkov..

Existujú komplikácie, ako je výskyt neustáleho krvácania, infekcie v mieste, kde bol prepichnutý. Infekcia sa niekedy môže dostať aj do sliznice miechy. Ligamenty, svaly a iné mäkké tkanivá sa môžu pri nedbalých injekciách vážne poškodiť. Alergie, špeciálne komplikácie, ktoré vznikajú v dôsledku používania lokálnych anestetík, sú možné komplikácie spôsobené používaním kortikosteroidov..

Stručne povedané, môžeme povedať, že blokáda chrbtice je rýchly a efektívny spôsob, ako zbaviť osoby bolesti, ktorá je priamo spojená s patológiami chrbtice. Blokáda sa však nemôže brať vážne, pretože aj tie najmenšie porušenia alebo neopatrné hnutia môžu viesť k vážnym, vážnym následkom a niekedy dokonca k smrti..

NOVOCAIN BLOCKADE

NOVOCAIN BLOCKADE - metóda nešpecifickej patogénnej terapie založená na schopnosti roztoku novokainu zavedeného do tkaniva odstrániť silné podráždenie, ktoré sa vyskytuje v oblasti patologického zamerania, pričom pôsobí ako slabé dráždidlo.

Doktrína N. b. vznikli v súvislosti s rozvojom lokálnej anestézie (pozri lokálna anestézia). Diela A. V. Vishnevského a jeho študentov, ktoré umožnili formulovať koncepciu teoreticky zdôvodňujúcu účinok N. b., Sa venujú hĺbkovému štúdiu tejto otázky. Zhrnutím svojich dlhodobých pozorovaní a experimentálnych údajov z hľadiska myšlienok nervozity, H, E. Vvedensky, A. A. Ukhtomsky, I. P. Pavlova, A. V. Vishnevsky dospeli k záveru, že v holistickom organizme s jeho mnohostrannými väzbami novokain, vypínajúci inerváciu dokonca aj malá reflexogénna zóna, ktorá pôsobí ako slabý dráždivý nervový systém, vedie k reflexným zmenám, a tým má pozitívny vplyv na celý organizmus. Tento účinok popri vypnutí periférnej inervácie a pridruženej analgézii spočíva aj v normalizácii nervového trofizmu, ktorý sa najviac prejavuje pri zápalových ochoreniach a poruchách svalového tonusu..

Druhy blokády novokainu

Škola A. V. Vishnevského vyvinula množstvo typických metód N. b. - krčné (vagosympatické), bedrové (perinefrálne), presacrálne, pošva a krátke. Tieto techniky sa často používali najmä počas rokov druhej svetovej vojny..

Spolu s blokádami podľa Vishnevského, mnoho chirurgov navrhlo svoje vlastné metódy, vďaka ktorým rozsah aplikácie N. b. veľmi rozšírené. Patria sem také blokády ako intranazálne, sternálne, kardioaortálne reflexogénne zóny, paraperitoneálne, spermatická šnúra, intratitické.

Na predĺženie analgetického účinku sa použili zmesi roztoku novokainu s roztokmi iných anestetík (dikin a, lidokaín, trimecaín) as predlžovačmi (8% roztok želatíny, veľkomolekulové krvné náhrady atď.). Okrem toho začali pridávať rôzne stanoviská. lieky (antibiotiká, vikasol, vitamíny atď.). Príkladom takejto blokády je intraosózna predĺžená blokáda vyvinutá V. A. Polyakovom..

Nakoniec sa používajú blokády alkohol-novo-kain, ktoré navrhol M.O. Friedland..

Indikácie a kontraindikácie pri použití blokády novokainu, technika

N. b. by sa mal považovať iba za jeden z ľahnutí. faktory používané v kombinácii s inými faktormi.

Hlavné indikácie pre použitie N. b. sú zápalové procesy, zhoršený svalový tonus orgánov, patológia, sprevádzaná bolesťou (poranenia, rany, zahubenie endarteritídy, pečeňové a obličkové koliky atď.). Podľa A. V. Vishnevského, pod vplyvom N. b. zápalový proces v štádiu seróznej impregnácie tkanív sa môže zastaviť, v štádiu tvorby abscesov - rýchlejšie vymedziť a vyriešiť, v infiltračnom štádiu, ako aj v subakútnych a určitých cronoch sa pozorujú formy pozitívnych trofických posunov, deštruktívne procesy sa často oddeľujú a sú nahradené restoratívnymi. Pri porušení tónu orgánov (črevá, maternica) sa N. používa. podporuje riešenie spazmov na jednej strane a zvýšenie tónu počas atónie - na druhej strane.

Originálnosť konania N. b. umožňuje vám ju používať nielen na lekárske, ale aj na diagnostické účely (napr. s diferenciáciou mechanickej a dynamickej obštrukcie čreva, zápalového a nezápalového procesu), na prevenciu (napr. šok a iné reflexné komplikácie pri ťažkých zraneniach a chorobách).

Kontraindikácie pre N. b. prakticky žiadny, s výnimkou prípadov intolerancie novokainu u pacientov a iných prostriedkov, ktoré by ho mohli nahradiť.

N. b. sa má vykonávať za aseptických podmienok, ako pri akejkoľvek chirurgickej operácii.

Všeobecné požiadavky na techniku ​​podľa bodu N. b. sú nasledujúce. Poloha pacienta - ležiaceho na operačnom stole. Chirurgické pole je ošetrené antiseptikom. Pomocou tenkej ihly sa novokainový roztok infiltruje kožou v mieste vpichu blokovacieho roztoku a vytvorí sa kožný uzlík. Do ihly sa vstrekne dlhá ihla a postupuje do požadovanej hĺbky, pričom sa ňou pri pohybe zavedie roztok novokainu. Injekčná striekačka sa z ihly pravidelne odstraňuje, čím sa kontroluje možnosť výskytu krvi. Po dosiahnutí požadovanej hĺbky sa zavedie celý blokovací roztok, ihla sa odstráni a miesto vpichu sa stlačí počas 5 minút. prst a kryt nálepkou. Ak nie sú splnené všetky podmienky blokovacej techniky, môžu sa vyskytnúť komplikácie - hematómy, aneuryzmy atď..

Novokainická blokáda podľa Višnevského. Cervikálna (vagosympatická) blokáda sa používa na prevenciu a liečbu pleuropulmonálneho šoku a kolapsu v prípade zranení, uzavretých zranení a chirurgických zákrokov na orgánoch v hrudnej dutine, s ťažkými popáleninami v hornej polovici tela, pred evakuáciou zranených v hrudníku a žalúdku, na liečenie zápalových infiltrácií mediastína, pľúc, hrudník a ich diferenciácia s novotvarmi.

Poloha pacienta na chrbte pomocou valčeka pod lopatkami, hlava sa odkloní na stranu proti blokáde, ruka na strane blokády sa privedie k telu a stiahne sa. Silné pritlačenie ukazovákom v bode umiestnenom na zadnom okraji sternocleidomastoidného svalu nad priesečníkom s vonkajšou jugulárnou žilou sú krčné orgány posunuté dovnútra. Ihla je prepichnutá na vrchole prstu (obr. 1) a uskutočnená smerom dovnútra v smere dovnútra a mierne nahor, so zameraním na predný povrch chrbtice. Vložte od 40 do 50 ml 0,25% roztoku novokainu. Aby sa zabránilo a liečil pleuropulmonálny šok, A. V. Vishnevsky odporučil simultánnu bilaterálnu blokádu, ktorá je niekedy nebezpečná (vypnutie oboch vagových nervov).

Lumbálna (paranefrálna) blokáda sa používa na prevenciu a liečbu šokových poranení a uzavretých poranení brucha, panvy, končatín, popálenín, pri liečbe zápalových ochorení brušných orgánov (akútna cholecystitída a pankreatitída, perimetritída, salpingitída), žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov. dynamická obštrukcia čriev, ochorenie obličkových kameňov, akútne zlyhanie obličiek atď..

Poloha pacienta na boku s valcom pod spodnou časťou chrbta. V oblasti uhla medzi rebrom XII a svalom, ktorý vyrovnáva chrbticu, sa vkladá ihla (obr. 2), ktorá sa posúva do hĺbok v polohe presne kolmej na povrch kože. Po prechode vrstvou muskulatúry a zadným listom renálnej fascie vstupuje koniec ihly do priestoru medzi predným a zadným listom renálnej fascie, čoho dôkazom je voľný tok (bez významného tlaku) roztoku novokainu a neprítomnosť spätného toku tekutiny z ihly pri vyberaní injekčnej striekačky. Potom sa podá 60 - 120 ml 0,25% roztoku novokainu. Keď sa v ihle objaví krv, je ihla mierne natiahnutá. Bezchybne vykonaný bedrový N. b. musí spĺňať pravidlo: z ihly - nie kvapka tekutiny, ani kvapka krvi. Pacient po bedrovej N. b. musí byť v posteli 1 až 2 dni.

Presacrálna blokáda sa používa na liečenie rán a uzavretých poranení krížovej kosti a panvových orgánov, zápalových ochorení konečníka a peri rekta, pri operáciách maternice a jej dodatkov..

Poloha pacienta na boku s kolenami zdvihnutými do žalúdka alebo na chrbte s bokmi silne privedenými do žalúdka. Ihla je vložená medzi kostrčník a konečník pod kontrolou prsta vloženého do konečníka a je posunutá smerom ku špičke kostrče. Akonáhle sa objaví pocit, že ihla prešla najhustejším tkanivom, začnú zavádzať roztok, ktorý pohybuje ihlou hlbšie a zaostruje sa na prednú plochu krížovej kosti..

Vstúpte do 100 až 120 ml 0,25% roztoku novokainu.

Blokáda prípadov (obr. 3) sa používa na končatinách na prevenciu a liečbu traumatického šoku pri zraneniach a uzavretých zraneniach končatín, na liečbu zápalových ochorení (panaritium, tendovaginitída, lymfangitída atď.), S hadím uhryznutím..

Poloha pacienta na chrbte s predĺženou končatinou (horná končatina je umiestnená na špeciálnom stojane alebo prídavnom stole). Ihla sa injikuje do kosti, buď iba spredu stehna (rameno) alebo spredu a zozadu. Jednostrannou injekciou sa do stehna vstrekne 120 - 200 ml 0,25% roztoku novokainu a 100 - 120 ml do ramena, 80 - 100 ml do stehna, 50 - 80 ml z každej strany do ramena., Po blokáde sa končatina znehybní.

Krátka blokáda novokainu sa vykonáva pri obmedzených zápalových ochoreniach pokožky tváre, trupu a končatín (vrenie, karbuncle, hydroadenitída), s panaritom, hnisavou komplikáciou rán, atď. Novokain sa často podáva aj v kombinácii s antibiotikami. Keď sa ustúpi o 1 cm od ohnisku zápalu (obr. 4), v zdravých tkanivách sa vytvorí želé pomocou tenkej ihly a cez ňu sa použije dlhá ihla na infiltráciu tkanív 15 až 20 ml roztoku novokainu okolo ohnisku a potom 10 až 15 ml roztoku. novokain v jeho základni. Je potrebné vyhnúť sa zavedeniu roztoku do samotného zápalového infiltrátu. Čím úplnejšia je taká chemikália. denervácia oblasti zápalového ohniska, tým priaznivejší účinok.

Príklad krátkeho N. b. je retromammarová blokáda (obr. 5), ktorá sa používa na laktáciu mastitídy v štádiu seróznej infiltrácie. Pri tejto blokáde sa 0,25% roztok novokainu (70 - 100 ml alebo viac) niekedy vstrekne antibiotikami a proteolytickými enzýmami do retromammarického priestoru prepichnutím kože v záhybe prsnej žľazy pozdĺž prednej axilárnej línie..

Intranazálna novokainová blokáda je nešpecifická patogenetická liečba mnohých chorôb v dôsledku skutočnosti, že sliznica nosnej dutiny je silnou reflexogénnou zónou; vo svojej hrúbke sa nachádzajú vetvy vlákien a konce trigeminálnych, čuchových a autonómnych nervov. Okrem toho je nervový uzol pterygopalatíny - najdôležitejší zberateľ intra-, extrarecepčných impulzov - umiestnený v tesnej blízkosti zadnej časti nosnej dutiny..

Prvýkrát tento druh N. b. v roku 1937 použil G. L. Commandants na liečenie akútnych zápalových ochorení paranazálnych dutín. Následne bol spôsob pomerne rozšírený pri mnohých ďalších chorobách. Intranazálne N. b. Úspešne sa používajú pri liečení hlienu ústnej dutiny a koreňa jazyka, pooperačného a traumatického opuchu tváre, glaukómu, najmä v počiatočných štádiách, zápalových ochorení nosovej dutiny, hltanu a hrtanu (nešpecifická tonzilitída, hltan, hrtan); používa sa tiež na vazomotorickú rinitídu, Meniereho chorobu, zvuky ucha, bolesti hlavy, trigeminálnu neuralgiu.

Intranazálne N. b. môžu byť vyrobené v nemocničných aj ambulantných zariadeniach; v druhom prípade by mal byť pacient pod dohľadom lekára počas 30 minút - 1 hodinu kvôli možnému vývoju intoxikačných javov. N. b. vykonať pod kontrolou zraku pomocou prednej rinoskopie (pozri). Pred podaním roztoku novokainu by sa mala nazálna sliznica anestetizovať lubrikáciou 1% roztokom dicainum alebo 1 - 2% roztokom pyromecaine. Miesto vpichu injekcie je bočná stena nosnej dutiny, predná strana k prednému koncu strednej lastúry alebo predná alebo zadná časť dolnej nosovej koncha (obr. 6). V druhom prípade je lepšie použiť ihly s dlhými zakriveniami..

Roztok novokainu sa podáva pod sliznicu alebo v jej hrúbke. Sliznica, roztok novokainu sa zaviedol do roja, okolo ihly sa stal belavo-edematózny. Intravenózne podávanie má výhody, pretože súčasne roztok prichádza do priameho kontaktu s nervovými zakončeniami umiestnenými v sliznici. Rr sa má podávať pomaly, vzhľadom na tkanivovú rezistenciu.

Koncentrácia roztoku novokainu sa môže meniť od 0,25 do 2%, jeho množstvo závisí od hl. ARR. z použitej metódy: pri submukóznom podaní sa môže meniť od 1 do 5 ml, pri intramukuse od 0,2 do 1 ml. Zvyčajne začínajú malými dávkami a potom zvyšujú dávku, ak pacient blokádu dobre znáša.

V závislosti od charakteru patol. intranazálny proces N. b. vyrobené z jednej alebo dvoch strán, raz alebo opakovane. Pri akútnych ochoreniach je blokáda zvyčajne účinnejšia, niekedy stačí, keď sa raz podá; chronicky - často sa vykonáva opakovane (denne, každý druhý deň alebo dvakrát týždenne). Priebeh liečby môže pozostávať z 2 - 3 alebo dokonca 10 - 15 alebo viacerých postupov.

Blok hrudníka podľa Kazana sa používa na liečbu angíny pektoris, hypertenzie, bronchiálnej astmy.

Pacient je na chrbte s valčekom pod lopatkami, hlava je odhodená späť. Zakrivená ihla (ihla na anestéziu pľúcneho koreňa) sa vloží do oblasti nadrastnej jamy striktne do sagitálnej roviny. Kĺzajú ihlou, ale na zadnej ploche hrudnej kosti prechádzajú do predného mediastína na úroveň aortálneho oblúka *, pričom sa zároveň cítia ako elastická pulzujúca formácia. Pridá sa 100 ml 0,5% roztoku novokainu, zahreje sa na 30 °, čím sa blokujú predné a povrchové srdcové plexy. Na zablokovanie plexu zadného nervu sa ihla vkladá kolmo na kožu v nadrastnej dutine, kým sa nedostane do kontaktu s priedušnicou. Potom posúvajú zakrivenú časť ihly po povrchu priedušnice a vstupujú do tkaniva zadného mediastína medzi priedušnicou a aortou. Vnesie sa 50 ml 0,5% roztoku novokainu..

Novokainická blokáda podľa Dudkevicha. Blokáda kardioaortálnych reflexogénnych zón sa používa pri rovnakých chorobách ako sternálna blokáda.

Dlhá ihla sa striktne zavedie pozdĺž stredovej čiary 3 cm pod proces xiphoidu, prepichne sa aponeuróza a do preperitoneálneho tkaniva sa vstrekne 20 ml 0,25 až 0,5% roztoku novokainu. Potom sa ihla otočí tak, že jej hrot je takmer rovnobežný s hrudnou kosťou a pomaly postupuje a prepichuje bránicu (obr. 7). 60 ml 0,25-0,5% roztoku novokainu sa zavedie do mediastínu.

Paraperitoneálny blok (Obr. 8) sa používa na liečbu akútnej cholecystitídy a pankreatitídy, záchvatov žlčníkových chorôb, žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov v akútnom štádiu..

Po prepichnutí kože v stredovej línii, 3 až 5 cm pod procesom xiphoidov, sa podkožné tkanivo infiltruje. Potom sa aponeuróza prepichne a do preperitoneálneho tkaniva sa pomaly vstrekne 120 ml 0,25-0,5% roztoku novokainu. Ak po blokáde bolesti nezmiznú, musíme myslieť na prítomnosť deštruktívneho procesu.

Blokáda spermatickej šnúry podľa Lorina-Epsteina bola navrhnutá na zmiernenie obličkových kolik a na liečbu akútnych nešpecifických chorôb epididymis..

Poloha pacienta na chrbte. Na strane patolu sa do oblasti spermatického kordu vstrekuje proces na povrchovom ingvinálnom kruhu 50 - 100 ml 0,5% roztoku novokainu.

Podľa Shkolnikovovej intra-panvovej blokády je indikovaná na zlomeniny panvových kostí, tromboflebitídu v panvovej a dolnej končatine, posttromboflebitídový syndróm, chronickú chorobu, zápal maternice,.

Poloha pacienta na chrbte. Ihla sa injikuje, ustupuje 1 cm dovnútra od prednej prednej bedrovej chrbtice a postupuje do hĺbky 12 až 14 cm pozdĺž ilea. 400 až 450 ml 0,25% roztoku novokainu sa podáva do iliakálnej fosílie s jednostrannou blokádou a 250 až 300 ml na každú stranu s dvojstrannou blokádou. Roztok vytekajúci po extrakcii ihlou môže mať ružovú farbu z nečistoty krvi z hematómu, ktorý sa tu často tvorí.

Intraosová predĺžená blokáda podľa Polyakova sa vykonáva s cieľom získať a uvoľniť dlhodobú úľavu od bolesti. účinok zavedenia lokálnych anestetík v kombinácii s ostatnými je stanovený. lieky.

Pred blokádou sa pacientovi intramuskulárne injikuje 2 ml 2% roztoku promedolu, 1 ml 0,1% roztoku atropínu a 2 ml 2% roztoku difenhydramínu. Na vybranom mieste (obr. 9) sa anestézia mäkkých tkanív vykonáva až do kosti zavedením 10 až 15 ml 0,25% roztoku novokainu. Ihla na intraoszóznu anestéziu sa vkladá do kosti do hĺbky 1-1,5 cm, až kým sa neobjaví kvapka kostnej drene, potom sa naleje vhodná zmes liekov. Na končatinách sa blokáda vykonáva s použitím turniketu, ktorý sa odstráni po 5 až 10 minútach.

V závislosti od charakteru patológie odporúča V. A. Polyakov päť druhov intraosseóznych predĺžených lehôt. blokáda.

Na zmiernenie bolesti počas chirurgických zákrokov na končatinách, premiestnenie fragmentov a zníženie dislokácií sa odporúča jednoduchá intraosseózna predĺžená blokáda; v pooperačnom období je zahrnutá do súboru opatrení zameraných na zabezpečenie včasného pohybu, aby sa zabránilo kontraktúram, stuhnutiu a trofickým poruchám. Zmes pozostávajúca z 10 ml 5% roztoku novokainu a 90 ml 8% roztoku želatíny sa injektuje intraosseózne (druhá sa môže nahradiť rovnakým množstvom akéhokoľvek veľkomolekulárneho roztoku náhrady krvi). Nástup úľavy od bolesti trvá mnoho hodín..

Intraosová dlhodobá hemostatická blokáda je indikovaná na predĺženú analgéziu a zastavenie krvácania z poškodených kostných ciev. Zloženie blokovacieho činidla: 10 ml 5% roztoku novokaínu, 90 ml 8% roztoku želatíny a 5 ml 1% roztoku vikasolu.

Pri liečbe inf. Sa odporúča intranazálny predĺžený protizápalový blok. komplikácie rán, popálenín, omrzlín a iných hnisavých procesov. V tomto prípade sa injektoval intraosózny roztok. zmes obsahujúca 10 ml 5% roztoku novokainu, 90 ml 8% roztoku želatíny (alebo iného predlžovacieho činidla v rovnakej dávke), 2 000 000 - 6 000 000 LLC ED penicilínu, 10 ml 20% roztoku etazolu- sodík (antibakteriálne látky sa líšia v závislosti od citlivosti mikrobiálnej flóry).

Intraosová predĺžená trofická blokáda sa odporúča na prevenciu a liečbu trofických a autonómnych porúch (oneskorená konsolidácia fragmentov počas zlomenín, pseudartróza), obehových porúch končatín atď. Ľahnite si v komplexe. prípravky zahŕňajú 10 ml 5% roztoku novokainu, 90 ml 8% roztoku želatíny, 1 ml OD roztoku atropínu, 1 - 2 ml 2% roztoku difenhydramínu, 2 ml 5% roztoku vitamínu B ^

Intrasózny predĺžený antikoagulačný blok sa používa hl. ARR. s popáleninami a omrzlinami na prevenciu kapilárnej trombózy v postihnutých tkanivách. Zloženie je stanovené. zmes obsahuje 10 ml 5% roztoku novokainu, 90 ml aminokrovínu alebo albumínu, 20 000 až 30 000 jednotiek heparínu.

Blokáda alkoholu a novokainu navrhla M.O. Friedland v roku 1935. Je indikovaná na liečbu zlomenín, kontraktúr, deformujúcich osteoartritídy, radikulitídy, endarteritídy obliterans, análnych puklín. Hlavný roztok na blokovanie obsahuje 80 ml etylalkoholu (95%), 20 ml destilovanej vody, 2 g novokainu. Toto riešenie je možné skladovať mnoho dní. Podľa indícií sa jeho koncentrácia zníži pridaním destilovanej vody.

V prípade zlomenín rebier sa do spodnej hrany rebra 1 až 2 priečne prsty za miestom zlomeniny zavedú 3 až 4 ml hlavného roztoku alkohol-novocaín. V prípade zlomenín priečnych procesov stavcov sa do oblasti zlomeniny vstrekne 5 ml hlavného roztoku. V prípade zlomenín kostí stehna, dolnej končatiny, ramena a predlaktia sa medzi fragmenty v hematóme injikuje 8 až 15 ml hlavného roztoku. Blokáda sa vykoná raz, bezprostredne po zranení.

V prípade deformácie osteoartritídy bedrových a kolenných kĺbov sa intraartikulárne podá 10-20 ml zmesi obsahujúcej 40-50% alkoholu a 1% roztoku novokainu 50-60%. Ak je to uvedené, podávanie sa opakuje po týždni.

V prípade reflexno-spastickej ploché nohy sa do spoločného peronálneho nervu (peri-, paraneurálne) vstrekne 8-10 ml hlavného roztoku pozdĺž zadného okraja hlavy fibuly..

Pri sekundárnej radikulitíde sa do výstupného miesta zadných koreňov z medzistavcových otvorov vstrekne 5 až 6 ml polorozriedeného hlavného roztoku. Zároveň nie sú blokované viac ako tri korene na každej strane.

Pri potlačení endarteritídy sa peri- a paraarteriálna blokáda femorálnej artérie vykonáva podaním 5-8 ml hlavného roztoku alkohol-novocaine..

S prasklinami v konečníku sa podľa Amineva vyrába blokáda alkoholu a novokainu. Blízko vonkajšieho konca trhliny sa cez tenkú ihlu vstrekne 5 ml 1% roztoku novokainu. 2-3 minúty neskôr sa rovnakou ihlou vstrekne pod dno trhliny 1 ml 70% alkoholu do hĺbky 1 cm od jeho dna.

Komplikáciou. Pri technicky nesprávnej blokáde je možné pozorovať poškodenie susedných orgánov ihlou, prenikanie roztoku do krvných ciev a krvácanie. V týchto prípadoch je potrebné sledovať lekára, pacientovi je pridelený prísny odpočinok na lôžku. Okrem toho sú možné komplikácie spojené s precitlivenosťou na novokain (pozri).

Novokainická blokáda u detí

Vykonanie N. b. u detí najčastejšie používa 0,25% roztok novokainu.

Technika a indikácie pre N. u detí nemajú zásadné vlastnosti, najčastejšie sa však používa u novorodencov a dojčiat. na Surin. Poloha dieťaťa na bruchu. Kožná anestézia sa vykonáva tenkou ihlou na úrovni I bedrového stavca na vonkajšom okraji svalu, ktorá narovnáva chrbticu. Rovnaká ihla anestetizuje hlbšie vrstvy. Ihla je nasmerovaná na strednú rovinu tela pod uhlom 60 - 70 ° k povrchu kože. Po prepichnutí svalovej vrstvy (zvyčajne existuje pocit zlyhania dutiny) vstúpi ihla do paravertebrálneho priestoru medzi obličkami a chrbticou. Hĺbka posunu ihly by v priemere nemala presiahnuť 1 - 2 cm, potom sa uistite, že ihla nie je v lúmene cievy, 0,25% roztok novokainu sa podáva v nasledujúcich množstvách: predčasne - 5-6 ml, novorodenec novorodenec - 10 ml, pre dojčatá do 6 mesiacov - 12-15 ml, pre deti od 6 mesiacov. do 1 roka - 15-20 ^. Po odstránení ihly sa miesto vpichu ošetrí alkoholom a utesní sa cleolom.

Podobné množstvá 0,25% roztoku novokainu sa používajú pri uskutočňovaní iných typov N. b. u detí.


Bibliografia: Blumin I. Sh. Novokainická blokáda v ambulanciách a klinikách, Kuibyshev, 1965; Vishnevsky A. V. Lokálna anestézia metódou plazivého infiltrátu, M., 1956; Dudkevich G. A. Lokálna anestézia a blokáda prokaínu, Jaroslavl, 1966; Lobzin V. S. a Tsinova P. E. Lekársko-diagnostické punkcie a blokády v neuropatológii, L., 1973; Pediatric Operative Surgery, ed. E. M. Margorina, str. 22 a ďalšie, L., 1967; Polyakov V. A. Vybrané prednášky o traumatológii, s. 35 a ďalšie, M., 1980; Rudik V.P. Novokainické a lidokainové blokády proti bolesti vegetatívneho pôvodu, experiment, chir. a anestéziol., č. 6, str. 68, 1970; Zbierka vedeckých prác venovaných 70. výročiu A. A. Vishnevsky, ed. M. I. Kuzina, str. 34 a ďalšie, M., 1976; Soldatov I. B., Suscheva G. P. a Khrappo N. S. Vestibulárna dysfunkcia, s. 117, M., 1980; Temkin Ya. S. Intra sliznicová nosná novokainová blokáda ako metóda reflexného pôsobenia pri určitých patologických stavoch, Vestn, otorinolar., Č. 1, s. 23, 1954; Fridland M.O. Perimuskulárna alkoholizácia ako spôsob liečby svalovej hypertenzie, Sov. chir., No. 6, str. 1015, 1936; Blokovanie alkoholom novokainu ako metóda boja proti bolesti a svalovej hypertenzii, chirurgia č. 8, s. 27, 1952; Shipov A.K. Blokáda nervových kmeňov, uzlov a plexov, Jaroslavl, 1962, bibliogr. Yakovleva I. Ya. O použití intranazálnej blokády, Vestn, otorinolary., No. 3, p. 57, 1958; Adrian i J. Nerve bloky, Manuál regionálnej anestézie pre lekárov, Oxford, 1954; Jenkner F. L. Nervenblockaden, Indi-kationen und Technik, Wien - N. Y., 1972.


M. H. Lizanets, A. V. Nizova, Yu, G. Shaposhnikov; S. M. Krivorak (det. Chir.), A.V. Fotin (ent.).

Ako dlho je blokáda bedrovej osteochondrózy a aké dôsledky by sa mali očakávať?

Zdravím, milí odberatelia a čitatelia!

Dlho sme nehovorili, ale som si istý, že nikto nezabudol na kľúčovú tému nášho dialógu. Ako predtým, dnes sa dotkneme osteochondrózy, uvidíme, ako účinná je blokáda v prípade osteochondrózy bedrovej kosti..

Vy aj ja sa zaujímame o to, čo je podstatou tejto techniky, aké názory existujú, aké sú výhody a nevýhody používania liekov proti bolesti a protizápalových liekov počas liečby chorôb pohybového aparátu..

Aký je základ techniky blokovania pri liečbe chrbtice?

Pred podrobnou analýzou podstaty metódy chcem uviesť príklad z vlastných pozorovaní. Známy neuropatológ dlho pôsobil u jedného pacienta a predpisoval rôzne lieky na zníženie bolesti v bedrovej oblasti..

Zároveň sa použili ďalšie metódy a prostriedky, ktoré prispeli k odstráneniu zápalového procesu a uľahčili fyzický stav pacienta. Výsledky boli dlho sklamaním a boli lokálne.

Situácia sa zmenila epidurálnou blokádou, čo je postup, ktorý sa stal jediným prostriedkom, ktorý priniesol pozitívny účinok a zlepšil pohodu. Z môjho známeho som sa dozvedel, čo je to blokáda, v čom spočíva táto metóda liečby osteochondrózy.

Podstatou metódy sú injekcie, prostredníctvom ktorých účinok liekov proti bolesti na spúšťacie body. Jednoducho povedané, pacientovi sa podá injekcia do postihnutej oblasti chrbtice, uskutoční sa blokáda a lokalizácia zápalovej zóny..

Injekcia obsahuje anestetický liek, ktorý blokuje nervové zakončenie umiestnené v epidurálnej oblasti chrbtice, čím odstraňuje bolesť a ďalšie nepríjemné príznaky. Nie je potrebné hovoriť o blokáde ako o spôsobe liečenia patológie.

Hlavným cieľom tejto metódy je eliminovať bolesť a liečbe liekov sa udeľuje iba pomocná, sekundárna úloha. Svedčia o tom početné recenzie lekárov.

Táto technika odstraňuje miestny problém - bolesť, zatiaľ čo hlavným problémom je rozvoj osteochondrózy v chrbtici. Napriek pomerne veľkému počtu skeptikov je tento postup pomerne bežný a často sa používa ako dočasné opatrenie na obnovenie fyzickej aktivity pacienta..

Ako sa blokuje? Budem odpovedať okamžite a jednoznačne. Podobný postup sa vykonáva iba v nemocnici, v manipulačnej miestnosti. Neurológ, vertebroológ alebo ortopedický chirurg robí blokádu, špecialistov, ktorí dokonale poznajú štruktúru chrbtice a majú predstavu o možných dôsledkoch..

Kedy a na ktoré choroby sa blokáda používa?

Už sme povedali, že hlavným cieľom tohto postupu je blokovať pomocou injekcií do chrbta bolesti, ktoré sprevádzajú závažné odchýlky v stave chrbtice..

Najbežnejšou indikáciou použitia blokády sú tieto patológie:

 • osteochondróza rôznych častí chrbtice, hrudníka a bedier vrátane;
 • neuralgia v hrudníku, neuritída nervových zakončení v chrbtici;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • spondylartróza chrbtice;
 • pri liečbe myozitídy.

Väčšina lekárskych predpisov sa vydáva v prípade eliminácie syndrómu bolesti v prípade degeneratívnych zmien bedrovej chrbtice spôsobených progresívnou osteochondrózou, patológiou 2 - 4 stupne..

Novokainická blokáda sa v takýchto situáciách už dlho používa, ale iba v súlade s indikáciami as individuálnym prístupom k riešeniu problémov každého pacienta. Výhodou tohto postupu je dosiahnutie rýchleho účinku..

Pri osteochondróze v počiatočnom štádiu môže byť blokáda obmedzená na jednu injekciu. V závažných prípadoch, ak sa v krčnej chrbtici vyskytuje medziobratlová hernia, bude potrebná dlhšia liečba, ktorá je 10 až 12 dní..

K dnešnému dňu sa na vykonávanie týchto postupov používajú dve základné anestetiká:

Prvý liek účinkuje okamžite, ale analgetický účinok rýchlo stráca svoju silu. Blokády lidokaínu sa vyznačujú dlhotrvajúcim účinkom, ktorý pacienta dlhodobo zmierňuje s bolesťou.

V poslednom čase získavajú na popularite epidurálne injekcie, ktoré zahŕňajú pokročilejšie kortikosteroidné lieky. V postihnutej oblasti sa podávajú lieky, ktoré majú analgetické aj protizápalové účinky.

Účelom tejto techniky je lokálne obnovenie poškodeného tkaniva medzistavcových platničiek priamo v mieste prietrže. Príkladom takého postupu je injekcia diprospanu.

Farmakologický účinok pri liečbe osteochondrózy je spojený s účinkom betametazónu, hlavnej zložky lieku na metabolické procesy. Betametazón má výrazný protizápalový účinok, ktorý znižuje intenzitu tvorby látok, ktoré prispievajú k rozvoju zápalového procesu..

Tento liek je navyše antihistaminikum a pomáha posilňovať imunitný systém. Diprospan je súčasťou dvojzložkovej injekcie, liek je kombinovaný s lokálnymi anestetikami - Novokain alebo Lidokaín.

Iné prostriedky a metódy liečby osteochondrózy

Ak hovoríme o blokádach, potom sa tento spôsob boja proti bolesti s osteochondrózou považuje za extrémne opatrenie. Lekári radšej hľadajú spôsoby, ako tento problém vyriešiť v komplexe, a to nielen odstránenie nepríjemných príznakov, ale aj liečbu patológie.

Ako účinný a účinný profylaktický prostriedok na liečenie osteochondrózy krčnej chrbtice a spôsob, ako zmierniť bolesť, sa môže stať nielen blokádou v krku. Jedinečným spôsobom, ako bojovať proti chorobe, ktorá zasiahla jednu z častí chrbtice, sú nádoby na vákuovú masáž..

Zariadenie "Vákuové prístroje" je vývoj čínskych inžinierov v oblasti alternatívnej medicíny. Princíp činnosti pomôcky je ovplyvniť tkanivá tela. Rozdiel v tlaku vytvorenom pod vplyvom vákua zlepšuje krvný obeh, obnovuje regeneračné procesy v postihnutých tkanivách, zlepšuje metabolické procesy.

Cena takého zariadenia je nižšia ako cena akejkoľvek blokády chrbtice. Zároveň sa okamžite prejaví nevyhnutný účinok, rýchla analgézia a viditeľné zlepšenie stavu chrbtice..

Vo väzbe

Myslím si, že pacient a lekár by mali vynaložiť spoločné úsilie na prekonanie následkov choroby. Osteochondróza je zákerná choroba a je lepšie ju komplexne liečiť. Majú všetci epidurálnu blokádu??

Nie, pre túto techniku ​​existuje množstvo kontraindikácií, ktorým by mal skúsený lekár určite venovať pozornosť. Inak, najmä ak je pacient alergický na lokálne anestetiká, má tento postup negatívne následky.

Pokiaľ ide o trvanie dosiahnutého účinku, t.j. rozsah, v akom pacient s problémami s chrbticou trpí blokádou, závisí od závažnosti patológie. Čím horší je klinický obraz, tým intenzívnejšia je liečba a musíte syndróm bolesti oveľa častejšie blokovať.

Na tomto zakončím svoj príbeh. Téma osteochondrózy je rozsiahla a budeme mať viac času na jej diskusiu. A dnes vám chcem popriať dobré zdravie a dobrú náladu. Prihláste sa na odber najnovších aktualizácií, navštívte, prečítajte si môj blog sám, ako aj v spoločnosti. Odporúčame prečítať si článok priateľom na sociálnych sieťach. Uvidíme sa skoro a buď zdravý!

Blokáda novokainu: indikácie, kontraindikácie, najmä

Lekárska blokáda - indikácie, typy a výhody

Terapeutická blokáda je najúčinnejšou metódou na liečbu bolesti a zápalových zmien, ktorá sa najčastejšie používa pri ochoreniach pohybového aparátu a interkstálnej neuralgie..

Indikácie pre blokádu:

 • osteochondrosis;
 • Syndróm „tunela“;
 • intercostal neuralgia;
 • neuritis;
 • výčnelky, herniované disky;
 • reumatoidná, deformujúca, dna a iná artritída;
 • podrážka päty;
 • kontrakcie.

Blokáda liekov pomáha znižovať opuchy a zápalové javy, normalizuje metabolické procesy v tkanivách a zlepšuje vlastnosti ich životných funkcií.

Terapeutická blokáda: typy a prínosy

Podľa spôsobu vykonávania blokády existujú miestne a segmentové.

Lokálne blokády sa uskutočňujú priamo v mieste lézie.

Segmentálne blokády sa vykonávajú v projekcii špecifického segmentu chrbtice.

Výhody terapeutickej blokády:

 • rýchla úľava od bolesti (v dôsledku zavedenia anestetika sa znižuje počet bolestivých impulzov alebo úplne vymiznú);
 • minimálny počet vedľajších účinkov (v dôsledku skutočnosti, že sa liek podáva lokálne, malé množstvo vstupuje do všeobecného krvného obehu);
 • možnosť opakovaného použitia tejto metódy v lekárskej terapii.

Napriek vysokej účinnosti blokády s lidokaínom (novokaín) je jeho použitie kontraindikáciou. Medzi hlavné príznaky patrí horúčka, hemoragický syndróm, srdcové choroby, zlyhanie pečene a / alebo obličiek, ochorenia centrálneho nervového systému, tehotenstvo a tendencia k hypotenzii..

Na našej webovej stránke Dobrobut.com môžete získať podrobnejšie informácie o určenom spôsobe liečby a dohodnúť si stretnutie s lekárom. Na recepcii vám odborník odpovie na vaše otázky a porozpráva sa o blokádach používaných pri rôznych chorobách - napríklad o tom, ako sa blokády novokainu vyrábajú pri osteochondróze..

Blokovanie novokainu

Táto blokáda sa používa na zmiernenie bolesti alebo na jej úplné zastavenie. Táto metóda sa používa na rôzne neurologické, chirurgické a traumatologické patológie. Blokáda novokaínu je indikovaná na silnú bolesť akéhokoľvek pôvodu, poranenia končatín, panvy a hrudníka, omrzliny, obličkové a pečeňové koliky. Kontraindikácie sú alergia na novokain, terminálny stav, peritonitída, systémové infekcie, mladšie ako 18 rokov a tehotenstvo..

Sada na blokádu novokainu:

 • sterilné rukavice;
 • antiseptikum;
 • Sterilné utierky alebo vatové guličky;
 • jednorazové striekačky;
 • novokain v ampulkách;
 • Lekárske náplasti;
 • sterilný podnos.

Odborník na recepciu vám povie, ako sa vykonáva blokáda chrbtice novokainu. Môžete sa prihlásiť na konzultáciu priamo na webovej stránke a na uvedených telefónnych číslach.

Blokáda lidokaínu

Blokáda lidokaínom sa zvyčajne predpisuje na osteochondrózu, ako aj na výčnelky a kýly chrbtice, radikulopatiu, neuralgiu, tvorbu kostných výrastkov a stenózu miechového kanála. Blokáda lidokaínu zmierňuje bolesť a svalové kŕče, rozširuje krvné cievy. Účinok nastáva 2 minúty po podaní liečiva a trvá viac ako 3 hodiny. Pripomeňte, že blokádu by mal predpísať a vykonať len lekár.

Terapeutická blokáda: vedľajšie účinky a komplikácie

Napriek tomu, že komplikácie po blokádach sú zriedkavé, je stále potrebné pamätať na riziko ich výskytu. Rozlišujte medzi miestnymi a všeobecnými komplikáciami.

Medzi miestne komplikácie patrí:

 • bolesť;
 • opuch;
 • podliatiny
 • nešpecifický zápal;
 • nekróza tkaniva.
 • alergické reakcie (prejavujú sa znížením krvného tlaku, dýchavičnosťou, opuchom, svrbením, kožnými vyrážkami);
 • toxický (bolesti hlavy, závraty, búšenie srdca, pravdepodobne kóma);
 • traumatická (citlivosť je narušená, objavujú sa modriny);
 • poburujúce.

Terapeutická blokáda je účinný spôsob zastavenia syndrómu bolesti, ktorý môže predpísať a vykonať iba lekár. Vzhľadom na stav a indikácie pacienta lekár vyberie najúčinnejší typ blokády, ktorý pomôže zmierniť bolesť, svalové kŕče a zlepšiť funkciu orgánov. Blokáciu by mal vykonávať špecialista, ktorý pozná techniku ​​jej realizácie.

Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa lekárskych blokád, môžete ich požiadať našich špecialistov. Budú hovoriť o rôznych nuanciách blokády - napríklad o tom, ako je novokainová blokáda v driekovej chrbtici.

Blokovanie novokainu

Na blokády na terapeutické účely sa používa 0,25% alebo 0,5% roztok novokainu. Tieto roztoky sa pripravujú na izotonickom roztoku chloridu sodného alebo Ringerovej modifikovanej A.V. Vishnevskej tekutine (chlorid sodný 5 g, chlorid draselný 0,075 g, chlorid vápenatý 0,125 g, destilovaná voda 1000 ml)..

Požadované množstvo izotonického roztoku chloridu sodného alebo modifikovanej Ringerovej kvapaliny sa zahreje do varu, potom sa k nemu pridá príslušné množstvo novokainu a varí sa 1-2 minúty..

Roztok novokainu by sa mal konzumovať čerstvo pripravený (skladovaný nie viac ako jeden deň) a v teplej forme (pri telesnej teplote).

Blokáda kožných receptorov. Na koži zvierat je veľké množstvo nervových zakončení (exteroreceptorov), prostredníctvom ktorých vnímajú rôzne účinky vonkajšieho prostredia na organizmus; pričom body nervových zón kože sú priemetom zodpovedajúcich bodov mozgovej kôry. S terapeutickým účinkom na exteroreceptory kože, funkčný stav celého nervového systému a jeho centrálnu väzbu, mozgová kôra, reflexne sa mení, v dôsledku čoho dochádza k trofickým zmenám v tele zvieraťa, ktoré sú silným faktorom pri patogenetickej liečbe rôznych funkčných chorôb..

Blokáda kožných receptorov u zvierat, ako odporúča M. V. Dolgov, L. V. Kornilov, A. K. Kuznetsov, sa uskutočňuje nasledujúcim spôsobom. Zviera je upevnené v stoji alebo v ľahu. Chirurgické pole sa oholí, utrie sa alkoholom, lubrikuje sa roztokom jódového alkoholu a uskutočnia sa intradermálne injekcie 0,25% alebo 0,5% roztoku novokainu zahriateho na telesnú teplotu. V tomto prípade sú injekcie ihly usporiadané v radoch v šachovnicovom vzore. Na jedno miesto vstreknutia sa vstrekne 1 až 2 ml roztoku. Pri blokáde hlbokých kožných receptorov sa súčasne infiltrujú roztokom novokainu a podkožného tkaniva. Vzdialenosť medzi injekciami ihly je 3-4 cm a do každej z nich sa vstrekne 5 až 10 ml roztoku. Celkové množstvo roztoku na blokádu novokainu sa spotrebuje v závislosti od veľkosti infiltračnej zóny. Pri blokáde kožných receptorov okolo patologického ložiska a pri kruhovej blokáde sa spotrebuje 50 až 100 ml; s blokádou krčnej a bedrovej a bedrovej oblasti 150-200 ml. Miesto vpichu ihly sa po blokáde novokainu lubrikuje roztokom jódového alkoholu. Opakované injekcie roztoku novokainu vyrobené po 2 až 3 dňoch,

Blokáda kožných receptorov roztokom novokainu v kombinácii s antibiotikami je indikovaná pri liečbe nehojacich sa rán a vredov, ako aj pri akútnych aseptických a hnisavých zápalových ochoreniach (zápal pľúc, flegmon, furunkulosa atď.)..

Krátka blokáda prokaínu. Pri tomto type blokády sa do tkaniva okolo lézie vstrekne 0,25% roztok novokainu. Za týmto účelom oholte vlasy v oblasti pripravovanej blokády, otrite pokožku alkoholovým éterom, potom ju namažte roztokom jódového alkoholu a potom okolo rany v zdravých tkanivách (na hranici so zápalom) subkutánne, intramuskulárne a potom pod spodok rany (aby sa formovala). takzvaný hydraulický vankúš) sa roztok novokainu zahrieva na 38 ° C. Na injekciu sa používa tenká ihla dlhá 9 cm. Infiltrácia tkanív novocaínovým roztokom by nemala byť príliš tesná, aby nespôsobovala silné mechanické stlačenie tkanív, ktoré môže negatívne ovplyvniť hojenie rán..

Typicky na krátku blokádu stačí vstreknúť 60 až 70 ml roztoku. V niektorých prípadoch sa s krátkou blokádou novokainu používa novokainový roztok v kombinácii s krvou a antibiotikami. Pomer krvi k riedidlu by mal byť 1: 3; koncentrácia novokainu 0,25%.

Pri krátkej blokáde penicilín-novokain sa do roztoku novokainu pridáva penicilín v dávke: pre veľké zvieratá - 1500 ks, pre malé zvieratá - od 5 do 100 tisíc jednotiek na 1 kg hmotnosti zvierat.

Krátka blokáda penicilín-novokainu v kombinácii s chirurgickou liečbou je indikovaná pri liečbe hnisavých rán a vredov, varov, abscesov, flegmonov, ako aj pri akútnej tendonitíde a tendovaginitíde, desmoiditíde, burzitíde, hnisavých nekrotických lézich v prstoch veľkého a malého hovädzieho dobytka..

Kruhová blokáda novokainu. Tento typ blokády sa používa na končatinách nad léziou. U veľkých zvierat nie sú anestetické injekcie z dôvodu významnej vrstvy tkanív uskutočniteľné vyššie ako predlaktie a dolná časť nohy. Vstrekne sa teplý 0,25% roztok novokainu tak, aby všetky neurovaskulárne zóny tkanív boli infiltrované. Je dôležité preniknúť ihlou pod fasciálne časti končatín, kde prechádzajú neurovaskulárne zväzky. Tieto prípady sa naplnia novocaínovým roztokom hladko, bez trhania z niekoľkých miest vpichu. V prípade nedostatočnej anatomotopografickej orientácie vo vzťahu k štruktúre prípadu na končatine by sa injekcia mala podať z 3 - 4 bodov hlbšie ležiaceho tkaniva do kosti..

Pri okružnej blokáde sa môže roztok novokainu použiť aj v kombinácii s krvou alebo penicilínom.

Cirkulárna novokainová blokáda sa používa pri liečení rán, ako aj pri akútnych reumatických zápaloch kopyta, hnisavých zápalových ochorení na končatinách (hlien, hnisavý pododermatitída, tenosynovitída, artritída, panaritium, hniloba kopyta u oviec), mrazy a uštipnutia jedovatými hadmi..

Cervikálny vago-sympatický blok. Blokáda dolného krčka sympatického uzla u koňa (podľa A. I. Fedotova, 1945) je nasledovná. Kôň je fixovaný v stojacej polohe, palpáciou sa nastavuje poloha priečneho procesu siedmeho krčného stavca a predná hrana hornej tretiny prvého rebra. Priesečník zvislej čiary klesnutej z predného uhla priečneho procesu siedmeho krčného stavca a vodorovná čiara prechádzajúca hornou tretinou 1. rebra je miestom vpichu pre injekciu roztoku novokainu..

V praxi je tento bod 3,5 - 4 cm pod priečnym procesom siedmeho krčného stavca a 3,5 - 4 cm pred predným okrajom prvého rebra. Po príprave operačného poľa sa do označeného bodu šikmo vpred a nadol zavedie sterilná ihla (z Bobrovho prístroja) šikmo dopredu a dole do hĺbky 2,5–4 cm (v závislosti od plemena a tučnosti koňa) a pomocou injekčnej striekačky Janet sa cez ňu naleje 150 - 200 ml 0,5. sterilný teplý roztok novokainu.

Okrem tejto techniky navrhol V. G. Kulik blokovanie krčnej vago sympatetického nervového kmeňa tak, aby sa produkovala nasledujúcim spôsobom. Veľké zvieratá sú upevnené v stojacej polohe v tkáčskom stave, na bočnom povrchu strednej tretiny krku je kolmo a vedľa priedušnice zavedená ihla 8-10 cm dlhá (krvavá krv), keď je cítiť dorsolatsrálna časť priedušničných krúžkov pod koncom ihly, je posun ihly zastavený. V tomto prípade je potrebné vyhnúť sa výkyvom ihly zo strany na stranu, aby nedošlo k poškodeniu krčnej žily a krčnej tepny, a tiež aby nedošlo k podráždeniu nadmerne vaginálneho nervu. Gumovou trubicou vloženou na ihlu z injekčnej striekačky sa vstrekne až 50 ml 0,25% roztoku novokainu v izotonickom roztoku chloridu sodného alebo v roztoku ringer. Po tejto injekcii sa ihla odstráni a po zatiahnutí 2-3 cm nad krk sa ihla vloží do iného bodu a vstrekne sa rovnaká dávka roztoku novokainu. Otázka výberu strany krku, do ktorej sa má injekcia podať, sa rozhodne v závislosti od lokalizácie patologického procesu, ktorý je stanovený klinicky. Je potrebné dbať na to, aby roztok nespadol na opačnú stranu (zabráňte nakloneniu ihly hlboko do krku), pretože vypnutie oboch vagínových nervov v prítomnosti patologického procesu v pľúcach môže viesť k nežiaducim komplikáciám..

Cervikálna vago-sympatická blokáda novokainu je indikovaná pri liečbe bronchitídy, bronchopneumónie, ako aj v počiatočnej fáze krupóznej pneumónie, s pľúcnym edémom, pľúcnym šokom.

Blokáda hviezdicového uzla u koní (podľa Khokhlacheva). Pre blokádu hviezdicového uzla sa triceps ramena považuje za vhodnejšiu anatomickú oblasť.

Priestor medzi plecami a ramenami má tvar trojuholníka tvoreného čiarou lopatky, čiarou humerusu a čiarou ulnára, nakreslenými zvisle od zadného okraja lopatky po ulnárnu tuberku. Miesto vpichu ihly do určeného priestoru sa nachádza v strede trojuholníka, ale mierne pod čiarou od ramenného kĺbu. Ihla sa vkladá za deltoidný sval v úrovni jeho stredu a pred strednú časť laterálnej hlavy triceps brachii..

Blokáda sa robí na stojaceho koňa, ihla (z Bobrovho prístroja) sa vkladá kolmo na povrch kože do hĺbky 5 až 6 cm (v závislosti od hrúbky predlaktia). V tomto prípade by sa koniec ihly mal dotýkať povrchu hrudnej steny, po ktorej je ihla spojená s gumovou trubicou s injekčnou striekačkou Janet a roztok novokainu sa pomaly vstrekuje do subkapulárneho priestoru, ktorý sa nachádza medzi hrudníkom a hrudnou kosťou, metódou plazivej infiltrácie. Roztok novokainu, vstreknutý do subkapulárneho priestoru, infiltruje vlákninu a tým autonómny nervový systém (hviezdicový uzol a jeho vetvy), a tým ovplyvňuje vnútorné orgány - srdce a pľúca. Do subkapulárneho priestoru koňa na pravej a ľavej strane sa vstrekne 150 ml 0,5% roztoku novokainu v 0,7% roztoku chloridu sodného..

Na dosiahnutie priameho kontaktu injikovaného novokainového roztoku s hviezdnym uzlom sa odporúča podávať ho koňom a hovädziemu dobytku podľa nasledujúcej metodiky použitej na klinike Leningradského veterinárneho ústavu..

Zviera je upevnené v stojacej polohe, hrudná končatina zodpovedajúcej strany sa vráti k zlyhaniu. Cúvanie prednej hrany a hľuzy 1. rebra. Ihla sa vkladá pozdĺž zadného okraja 1. rebra mierne pod jej tubercle v priečnom smere, až kým sa nezastaví do tela 1. hrudného stavca. V tomto prípade ihla prechádza cez kožu, podkožné výkaly, podkožný sval, svaly krčka lichobežníka, svaly šupinatého, dlhé svaly hlavy a dlhé svaly krku. Potom sa ihla posunie rovnobežne s povrchom tela stavcov a jemne ju zatlačí mierne nadol, potom sa vstrekne roztok..

Blokáda hviezd je indikovaná na zápal a pľúcny edém s myokarditídou.

Blokáda vago-sympatických nervov u kráv a byvolov (podľa Kuljeva). Vago-sympatický kmeň sa nachádza v hĺbkach krčnej žlaby v tesnej blízkosti krvných ciev, ktoré tu prechádzajú
cievy, ktoré vedú k vytvoreniu veľmi veľkého neurovaskulárneho zväzku, pozostávajúceho z vago sympatického kmeňa, všeobecnej krčnej tepny a vnútornej krčnej žily.

Na základe anatomického a topografického umiestnenia sa odporúča blokáda vago-sympatického kmeňa v byvoloch a hovädzom dobytku v oblasti 4. a 5. krčka stavcov a tiež sa berie do úvahy, že sympatický kmeň vo vzťahu k kmeňu vagus nervov v tejto oblasti. Krk závodu sa spolieha mediálne. Referenčným bodom pre injekciu roztoku novokaínu vpravo a vľavo je priedušnica. Keď špička, ihla začne prísť do kontaktu s priedušnicou, vstrekne sa roztok novokainu. Hĺbka posunu ihly závisí od tuku a veku zvieraťa a pohybuje sa medzi 7-9 cm.

Blokáda hviezdneho uzla u ošípaných (podľa Kononova). Zviera je upevnené v bočnej polohe, hrudná končatina zodpovedajúcej strany sa odoberie späť. Ihla sa vkladá pozdĺž lebečného okraja krku lopatky smerom k ventrokaudálnemu okraju priečneho nákladného procesu siedmeho krčka chrbtice, potom sa ihla mieša v kaudálnom-dorzálnom smere o 5 - 8 ° a vstrekuje sa 0,5 - 0,5% - roztok novokainu v dávke 1 ml kg živočíšnej hmotnosti.

Blokáda hviezdneho uzla u oviec a kôz (podľa Urazaeva). Po odobratí hrudnej končatiny k zlyhaniu testujú 1. alebo 2. rebrá. Bod vpichu ihly je umiestnený v oblasti 1. medzikostového priestoru uprostred línie spájajúcej chrbtové povrchy kostrových uzlov 1. a 2. rebier. Ihla sa posúva v smere do frontálneho segmentu, až kým sa nezastaví v tele hrudného stavca, po čom sa vstrekne 0,25% alebo 0,5% roztok novokainu v dávke 10 - 15 ml..

Lumbálna (perinefrálna) novokainová blokáda u koní a psov (podľa tikhonínu). Chirurgické pole sa oholí, dôkladne sa utrie alkoholom a potom sa dvakrát lubrikuje roztokom jódového alkoholu. Ihla trokaru sa vkladá medzi posledné rebro a priečny proces 1. bedrového stavca vo vzdialenosti asi 8-10 cm od stredovej čiary chrbtice. Bod vpichu ihly je umiestnený vo vybraní vytvorenom zadným okrajom posledného rebra a vonkajším okrajom najdlhšieho svalu..

Ihrová ihla sa vkladá zvisle do priemernej hĺbky 8 až 9 cm, potom sa odstráni mandrin a pomocou 10-gramovej injekčnej striekačky sa uskutoční pokusná infúzia roztoku novokainu. Ak je ihla v správnej polohe, po vytiahnutí mandríny z jej pavilónu by krv nemala vyjsť, injikovaný roztok sa vstrekne bez napätia, ale časť z nej sa uchová v lúmene ihly. Absolútne voľný priechod roztoku cez ihlu naznačuje, že koniec ihly je intraperitoneálne a roztok vstupuje do peritoneálnej dutiny. Vzhľad krvi z pavilónu ihly naznačuje jej prienik do renálneho parenchýmu alebo do lúmenu krvnej cievy. V správnej polohe sa ihla pohybuje synchrónne s dýchaním. Ak ihla nie je v správnej polohe, odstráni sa a znova sa vloží..

Po skontrolovaní, či je ihla v správnej polohe, pokračujte infúziou plánovaného množstva roztoku novocainu. Správna injekčná technika je predpokladom úspechu; Bedrová blokáda sa týka kritických operácií, ktoré si vyžadujú prísnu asepsiu.

Ihla, drenážna hadička a injekčná striekačka sa sterilizujú osobitne; zviera sa injektuje rýchlosťou 60 ml za minútu. Po ukončení infúzie sa do ihly vloží mandrin, koža na stranách ihly sa pevne pritlačí ukazovákom a prostrednými prstami ľavej ruky a potom sa ihla odstráni späť. Miesto vpichu je lubrikované alkoholovým roztokom jódu a naplnené jódformou-kolódiom..

U psa sa vykonáva operácia bedrovej blokády na operačnom stole, ktorá zviera fixuje do bočnej polohy. Na opačnú stranu je užitočné položiť valec. Na zavedenie roztoku môžete použiť obyčajnú dlhú ihlu z injekčnej striekačky Record a obyčajnú 10-20 g injekčnú striekačku.

Technika blokády samotnej sa významne nelíši od techniky opísanej vyššie. Na injekciu sa použije 0,25% roztok novokainu, ktorý sa pripraví na 0,45% roztoku chloridu sodného.

Priemerná dávka roztoku novokainu pre lumbálnu blokádu by sa mala považovať za 1 ml kg telesnej hmotnosti (v prípade koňa v priemere 400 - 600 ml). Dvojstranná blokáda zároveň poskytuje lepšie výsledky ako jednostranná blokáda. Po blokáde je potrebné chorému zvieraťu dať pokoj.

Lumbálna (perinefrálna) novokainová blokáda hovädzieho dobytka (podľa Senkina). O obličkovej blokáde sympatických nervov u hovädzieho dobytka sa zvyčajne pracuje na pravej strane.

Zviera je upevnené v stroji, operačné pole je spracované obvyklým spôsobom. Ihla sa vloží medzi posledné rebro a priečny proces 1. bedrových stavcov alebo medzi priečny proces 1. a 2. bedrových stavcov a ustúpi 1,5-2 cm od konca priečnych procesov k stredovej čiare..

Ihla je nasmerovaná nadol a mierne dovnútra a postupuje do hĺbky 8 až 11 cm, v závislosti od veku, pohlavia a tuku zvieraťa. Po vpiche kože sa ihla relatívne ľahko pohybuje k počiatočnej časti šľachy pravého ramena bránice a vonkajšej kapsuly obličky. Po prepichnutí šľachy dolnej časti bránice a vonkajšej kapsuly obličky, ktorá je určená charakteristickou ľahkou chrumkavosťou, sa ihla opäť voľne pohybuje 1,5 až 2 cm, ihla by sa mala pomaly posúvať a súčasne sledovať správanie zvieraťa. Pripojením ihly gumovou trubicou k injekčnej striekačke 150 - 200 g sa vstrekne roztok. Prechádza ihlou úplne voľne, s miernym tlakom na piest striekačky.

Blokovanie perirenálneho prokaínu u oviec a kôz (podľa Martynova). Blokáda sa vykonáva na pravej strane. Ihla sa vloží medzi priečne kostné procesy 1. a 2. bedrových stavcov s odchýlkou ​​1-1,5 cm od voľných koncov procesov k stredovej línii kmeňa. Po tom, ako sa ihla dotkne okraja priečneho nákladného procesu, dôjde k jej posunutiu a ďalšiemu hĺbkovému posunutiu o 1,5 - 2 cm..

Lumbálna (perinefrálna) blokáda novokainu sa používa na liečbu infikovaných rán. vredy, hemolymphoextravazáty, hlien, vary, zápaly, po-kastračné opuchy, ako aj zápaly reumatoidných kopýt, toxémia, enterokolitída, retencia placenty u kráv a oviec, hnisavá endometritída, lymfangitída.

Dodatočná blokáda novokainu (podľa Mosina). Pri tomto type blokády sa 0,5% roztok novokainu vstrekuje do suprapleurálnej vlákniny obklopujúcej hraničné sympatické kmene a celiakálne nervy pred nohami bránice. Technika blokády u všetkých zvierat je v podstate rovnaká, existujú však určité znaky.

U koní a hovädzieho dobytka sa blokáda najlepšie robí v stoji. Anestetika vyššie uvedených nervov sa podáva nasledujúcim spôsobom. Na spodku posledného rebra sa na oboch stranách pripravuje operatívne pole. Injekčná striekačka a dve injekčné ihly sú sterilizované 10 až 12 cm dlhé, s priemerom 2 mm, pričom koniec 45 ° je nabrúsený pod krehkým povrchom. Pripraví sa 0,5% roztok novokainu v izotonickom roztoku chloridu sodného alebo v destilovanej vode.

Miesto vpichu je priesečníkom predného okraja posledného rebra s bočným okrajom najdlhšieho svalu chrbta..

Predtým sa koža, podkožné tkanivo a svaly v mieste vpichu ihly, najmä u nepokojných a zlých zvierat, 5 infiltrovali 0,5% roztokom novokainu. Potom sa v uhle 30 - 35 ° k horizontálnej rovine zavedie ihla a posúva sa rovnobežne s prednou hranou rebra, kým sa nezastaví v predposlednom tele hrudného stavca. Spoľahlivosť tejto polohy je daná skutočnosťou, že krv nevyteká z ihly a vzduch nie je nasávaný cez pleurálnu dutinu..

Po potvrdení správnej polohy ihly ju pripevnite ľavou rukou a pravou rukou pripojte injekčnú striekačku s 0,5% roztokom. novokaín. Potom, jemným stlačením palca pravej ruky na piest injekčnej striekačky, ľavá strana zmení polohu ihly, odkloní ju pomocou injekčnej striekačky o 5-10 ° do sagitálnej roviny. Z tohto dôvodu sa koniec ihly trochu odchyľuje od tela stavcov a akceptuje sa. smer rovnobežný s ventrolaterálnym povrchom tela stavcov.

Rovnomerným zatlačením na piest injekčnej striekačky sa ihla jemne posúva smerom dopredu až do okamihu, keď sa začína voľný vstup roztoku novokainu do suprapleurálneho vlákna..

U hovädzieho dobytka a koní s blokádou blokády novokainu sa injikuje 0,5% roztok novokainu v dávke 0,5 ml kg telesnej hmotnosti. Celková dávka anestetika sa podáva v rovnakých dávkach (približne 80 - 130 ml na každej strane). Dôležitým bodom v tejto metodike je pokrok ihly so súčasným zavedením roztoku. Prúd roztoku, exfoliačný pohrudnicu, infiltruje tkanivo obklopujúce celiakálne nervy a sympatický kmeň, čím chráni pohrudnicu pred vpichom ihlou.

Technika suplementárnej blokády novokainu u teliat, oviec, kôz, ošípaných, psov, mačiek, králikov, líšky je v podstate rovnaká, ako je opísaná. Blokáda u týchto zvierat je výhodnejšia na výrobu vpichovaním vpichu v pevnej postrannej polohe ihlami.

Teľatám sa injekčne podá ihla pozdĺž predného okraja posledného rebra, a ak nie je dostatočne vyvinutá, je pred predposledným. Ihla je nasmerovaná na stavce pod uhlom 20 - 30 °, na každú stranu sa vstrekne 15 až 20 ml roztoku novokainu, ošípaným sa tiež injekciou podá ihla pred posledné rebrá pozdĺž okraja najdlhšieho zadného svalu. Tento sval je v nich pomerne široký, takže sklon ihly by sa mal zmenšiť (približne 10 - 15 °). U iných malých zvierat je miesto vpichu priesečníkom zadného okraja posledného rebra s chrbtovou skupinou stavcových svalov. Roztok novokainu sa podáva ošípaným, psom, ovciam, kozám 15 - 30 ml, líškám, králikom a mačkám 3 - 5 ml na každú stranu..

Periférna novokainová blokáda celiakálnych nervov a hraničných sympatických kmeňov sa používa pri ochoreniach brušných a panvových dutín, peritonitídy, gastroenteritídy, dynamickej koliky, akútnej dilatácie žalúdka, atónie, akútnej tympanózy žalúdka, črevnej flatulencie, dyspepsie, endometritídy, retencie, retencie,, pooperačný zápalový edém, flegmon a ďalšie zápalové ochorenia.

Viscerálna blokáda prokaínu (podľa Smirnova). U teliat sa môže prepravovať v stoji alebo v ľahu. V oblasti pravého hladného fossa je chirurgické pole pripravené obvyklým spôsobom. Ihla sa vkladá do bodu umiestneného v strede línie spájajúcej laterálny tuber ilium s posledným rebrom, 6-8 cm pod priečnymi procesmi bedrových stavcov. Ihla sa zasunie do hĺbky 2 až 3 cm a umiestni sa kolmo na brušnú stenu. Indikátorom správnej polohy ihly je voľný vstup roztoku s miernym tlakom na piest striekačky.

U ciciakov je miesto vpichu umiestnené pozdĺž bielej čiary medzi posledným párom bradaviek. Prasiatka sú pripevnené k panvovým končatinám.

V prípade viscerálnej blokády novokainu sa odporúča pridať do roztoku novokainu penicilín a streptomycín v pomere: teliat 250 tisíc jednotiek, prasiatok - 10 000 jednotiek každého antibiotika.

Ak je to indikované, roztok novokainu sa znovu zavedie po 20-24 hodinách.

Blokáda viscerálnych novokainov je účinná pri funkčnej hnačke prasiatok a teliat, atónii žalúdka, koprostáze čreva, gastroenteritíde, dyspepsii..

Novokainická blokáda vemena u kráv (podľa Bashkirova). Roztok novokainu sa vstrekne do priestoru medzi hlavnými a malými bedrovými svalmi.

Použitím spojivového tkanivového priestoru medzi hlavnými a malými bedrovými svalmi je možné súčasne zablokovať vonkajší kŕčový nerv, kožný-bočný nerv stehna, spojovacie vetvy z hranatého sympatického kmeňa a ilioinguinálny nerv..

Novokainická blokáda sa uskutočňuje na zvieratách upevnených v stoji. Asistent zvieraťa fixuje pomocou rohov alebo pomocou nosných klieští. Miesto vpichu ihly je určené priesečníkom dvoch línií: jedna z nich sa vykonáva pozdĺž bočného okraja najdlhšieho svalu chrbta a ustupuje 6-7 cm od stredovej línie kmeňa; druhá - v intervale medzi priečnymi nákladnými procesmi 3. a 4. bedrových stavcov. Miesto navrhovanej injekcie je pripravené podľa pravidiel všeobecne akceptovaných v chirurgii. Injekcia sa vykonáva ihlou s priemerom 1 mm a dĺžkou 10 - 12 cm, výhodnejšie je blokovanie vykonávať na pravej alebo ľavej strane zvieraťa, ak stojíte na opačnej strane. Ihla sa vkladá v uhle 55 - 60 ° k strednej rovine a je posunutá až do tela stavca..

Aby sa predišlo bolesti v čase vpichu tkaniva, anestetický roztok sa posiela hlboko do ihly.

Ihla sa zavádza do hĺbky 6 až 9 cm, čo závisí od veku, tuku, živej hmotnosti a plemena zvierat. Keď sa ihla dotkne tela bedrového stavca, odtiahne sa späť o 2 až 5 mm a vstrekne sa anestetický roztok. Na anestéziu vemena sa podáva 20 až 25 ml 3% roztoku novokainu v množstve 7 ml na 100 kg hmotnosti zvieraťa..

K anestézii vemena dochádza po 15 minútach a trvá od 1 h 50 min do 2 h 45 min. V tomto prípade je citlivosť na bolesť zachovaná iba v oblasti mliečneho zrkadla a v oblasti umiestnenej nižšie k spodnej časti zadnej bradavky..

Na terapeutické účely sa s poškodením jednej polovice vemena blokáda vykonáva na príslušnej strane. Podľa vyššie uvedeného spôsobu sa podáva 100 - 150 ml 0,25% alebo 80-PO ml 0,5% roztoku novokainu. Ak sú postihnuté obidve polovice vemena, odporúča sa blokáda na jednej a druhej strane. Perineálne nervy sa blokujú injekciou 30 ml 0,5% roztoku novokainu podľa metódy Magda.

Blokáda vemena kráv (podľa Logvinova). Do každej postihnutej štvrtiny vemena sa vstrekne sterilný roztok novokainu v koncentrácii 0,25% alebo 0,5% v dávke 150 - 200 ml..

Na určenie miesta vpichu je predná štvrtina vemena tlačená prstami ľavej ruky nadol, takže je zreteľne detekovaná hranica vemena a brušnej steny. Ihla sa vloží do vytvorenej drážky medzi upchávkou a brušnou stenou v mieste spojenia bočného povrchu vemena do prednej strany a nasmeruje ju pozdĺž brušnej steny (to je dobre vidieť cez ihlu) smerom k zadnému povrchu kolenného kĺbu opačnej strany. Ihla sa posúva do hĺbky 8 - 5 cm, potom sa pomocou gumovej trubice pripojí k injekčnej striekačke naplnenej roztokom novokainu. Injekčný roztok novokainu sa vstrekuje, pričom sa ihla posúva rôznymi smermi, takže je pomerne rovnomerne distribuovaná v supraveolárnom priestore.

Priesečník základne vemena s čiarou, ktorá prebieha rovnobežne so strednou čiarou vemena vo vzdialenosti 2 cm od neho..

Po príprave poľa činnosti sa tkanivo prepichne v označenom bode tak, že ihla sa nasmeruje zhora nadol a dopredu smerom k karpálnemu kĺbu tej istej strany. Podáva sa roztok novokainu, ktorý tiež posúva ihlu rôznymi smermi.

Blokáda nervov z kravských vemien je účinná pri liečbe akútnej seróznej a katarálnej mastitídy.

Presacrálna novokainová blokáda (podľa Izáka). Pri presakrálnej blokáde sa odporúča užívať 0,5% roztok novokainu v množstve 1 ml kg a slabým zvieratám 1 ml 2 kg hmotnosti zvieraťa. Na podanie roztoku novokainu veľkým zvieratám vezmú ihlu dlhú 15 až 20 cm a malé 10 až 15 cm. Postup na injekciu roztoku je nasledujúci. Zviera je upevnené v stojacej polohe, chvost sa odoberie späť a zdvíha sa do úrovne chrbta. Dobre umytá koža okolo konečníka sa utrie dosucha a lubrikuje sa alkoholovým roztokom jódu. V strede vzdialenosti od konečníka k koreňu chvosta prepichnite kožu a vpichnite ihlu dopredu a mierne doprava (10 °) od stredovej čiary tak, aby smerovala nad konečník. Ihla, ktorá sa pohybuje vo voľnom vlákne obklopujúcom konečník, by mala voľne prechádzať. Keď je ihla vložená v plnej dĺžke, vstrekne sa polovica dávky roztoku novokainu. Potom sa ihla odstráni späť, ponechajúc jej špičku pod kožou, otočenú doľava (10 °), tlačí sa dopredu po celej svojej dĺžke a vstrekne sa druhá polovica dávky roztoku novokainu..

Presacrálna novokainová blokáda sa odporúča na terapeutické použitie u žien s nezverejnením krčka maternice počas pôrodu, s hnisavou endometritídou a retenciou placenty, u mužov s chorobami močového mechúra, komplikáciami po kastrácii, zhoršenou sexuálnou funkciou a inými chorobami..

Blokáda infraorbitálneho prokaínu (podľa Gatina). Pri tomto type blokády sa extra- a intraperiorbitálne tkanivá infiltrujú slabým roztokom novokainu zavedeného cez infraorbitálny kanál a subkutánne tkanivo pozdĺž okraja obežnej dráhy..

U koňa je infraorbitálna foramen umiestnená v priesečníku priamky nakreslenej z vnútorného rohu oka rovnobežne s hrebeňom tváre, pričom kolmica je obnovená k tejto línii 1 cm pred predným koncom hrebeňa tváre..

U hovädzieho dobytka sa nakreslia dve čiary, aby sa zistilo umiestnenie infraorbitálneho foramen: prvý z vonkajšieho rohu oka rovnobežne so zadnou časťou nosa; druhý - od predného okraja prvého horného predolu kolmo na prvý. Po anestézii kože a podkladových tkanív sa ihla vloží do infraorbitálneho kanála bez toho, aby sa dotkla nervu, do hĺbky 5 až 6 cm u koňa, kravy, 3 cm u oviec a 2 až 3 cm u psa..

Blokáda infraorbitálneho prokaínu sa používa na liečenie zápalových chorôb u zvierat.

Na vykonanie blokády novokainu s keratitídou je potrebné zaviesť nasledujúce množstvá 0,5% roztoku novokainu: cez infraorbitálny kanál - pre psov 5 až 10 ml, ovce 10 až 15 ml, teľatá 10 až 20 ml, kravy a kone 40 až 60 ml; subkutánne pozdĺž okraja obežnej dráhy - psy a ovce 10 - 15 ml, kravy a kone 40 - 60 ml.

Blokovanie retrobulbarovej novokainu (podľa Avrov). Pri blokáde retrobulbarov sa 0,5% roztok novokainu vstrekuje do priestoru za očnou guľou, do očných svalov a do intraorbitálneho tukového tkaniva. Vstreknite roztok novokainu zo štyroch, troch alebo dvoch bodov. Zjednodušená a vysoko účinná blokáda dvoch bodov. Technika jeho vykonávania je nasledovná. Po príprave chirurgického poľa sa ľavá ruka položí na čelo zvieraťa tak, aby sa jeho palec dotýkal okraja kosti kostného oka. Miernym krokom dozadu smerom k vonkajšiemu okraju oka, na hranici soklovej kosti a očnej gule, sa cez kožu horného viečka smerom k protiľahlému uchu (ale nie k rohu) zavedie ihla do hĺbky 4 až 5 cm u teliat a 6 až 7 cm u kráv u koní. Ihla sa injikuje 8 až 10 ml 0,5% roztoku novokainu teľatám a 15 až 17 ml dospelých veľkých zvierat. Štvrtina množstva tohto roztoku sa zavedie postupným odstraňovaním ihly. Rovnakým spôsobom a v rovnakom množstve sa zo strany dolného viečka zavedie roztok novokainu.

Blok retrobulbaru s dobrým terapeutickým účinkom sa používa na zápal spojiviek, keratitídu, infekčnú keratokonjunktivitídu, blefaritídu a choroby vnútorných častí oka..

Blokáda orbitálneho nervu (podľa Kapustina). Ihla sa zasunie do predného uhla dočasnej fosílie a ustupuje smerom nahor od okraja časového procesu zygomatickej kosti o 1,5 - 2 cm. Je nasmerovaná pod uhlom 35 - 40 ° k čelnej rovine smerom dole a smerom k strednej rovine a je posunutá do hĺbky 10 cm až k zarážke. do kosti. Na terapeutické účely aplikujte 0,5% roztok v dávke 10 ml, 1-3% roztok, novokain spôsobuje anestéziu, ktorá umožňuje bezbolestný chirurgický zákrok v oblasti očí..

Novokainická blokáda lebečného krčka sympatického ganglia (podľa Golikov a Shitov). U hovädzieho dobytka to robia tak, že zviera fixujú v stoji. Miesto vpichu roztoku sa stanoví jugulárnym procesom v týlnej kosti. Za týmto účelom mierne roztiahnite týlny-atlantálny kĺb, čo uľahčuje prehmatanie vyššie uvedeného procesu v drážke medzi krídlom atlasu a vetvou čeľustí dolnej čeľuste. Ukazovátko sníma koniec jugulárneho procesu, ale jeho prednou hranou je tkanivo prepichnuté v lebečnom smere do hĺbky 3 až 4 cm. V tejto polohe bude ihla blízko kraniálneho sympatického ganglia krčka maternice. Po skontrolovaní, či je ihla v správnej polohe, sa pomaly zavádza 0,5% roztok novokainu v dávke 60 - 90 ml..

U koní je jugulárny proces ľahko pohmatateľný, ale hĺbka vpichu ihly (aby sa zabránilo prepichnutiu vzduchového vaku) by nemala presiahnuť 3 cm. Ihla sa najskôr vloží až na koniec jugulárneho procesu a potom sa posunie dopredu a dolný okraj jugulárneho procesu sa posunie do hĺbky 2 Dávka podaného roztoku novokainu je rovnaká ako v prípade hovädzieho dobytka. Blokáda sa opakuje po 3 až 4 dňoch.

Ako účinná metóda liečby mnohých ostrovných zápalových ochorení orgánov videnia u zvierat, najmä konjunktivitídy, blefaritídy, uveitídy a cyklitídy, sa odporúča novokainická blokáda lebečného krčka sympatického ganglia;.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rakovina prostaty je jednou z najbežnejších patológií mužov, ktorá si vyžaduje povinnú liekovú terapiu a často chirurgický zákrok. Liečba rakoviny prostaty je niekedy doplnená ľudovými liekmi, ktoré môžu zvýšiť účinok liečiv.

Caripain

Späť
Ochorenia pohybového ústrojenstva vrátane kýly a patológií kĺbov, bohužiaľ, nie sú v našej dobe zriedkavé. Lekári a ich pacienti stále hľadajú účinné riešenia problému. Karipain - jeden z prostriedkov, ktoré môžu eliminovať nepríjemné príznaky chorôb.
Tvorba malého vydutia vľavo alebo vpravo od pubisu spočiatku ignorujú mnohí muži, v niektorých prípadoch, až kým sa problém nestane veľmi vážnym.