loader

Hlavná

Späť

Odstránenie brušnej prietrže pomocou chirurgického zákroku: typy procedúr, rehabilitácia

Indikácia chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži je prítomnosť samotnej prietrže. Iba chirurgická liečba môže pacienta ochrániť pred ochorením. Ani dúfam, že „to prejde samo o sebe“ - oddialenie návštevy lekára zvýši iba riziko porušenia.

Operácia s inguinálnou kýlou je jednou z najrozvinutejších vo všeobecnej chirurgii, môže ju vykonať ktorýkoľvek stážista (absolvent lekárskej univerzity, ktorý práve začal pracovať vo svojej špecializácii). Pacienti zvyčajne intervenciu dobre tolerujú, komplikácie zriedkavo.

V typických prípadoch chirurgický zákrok poskytuje úplnú celoživotnú liečbu. Je pravda, že človek má dva trieslové kanály a odstránenie výčnelku na jednej strane slabiny nezaručuje jej vzhľad na druhej strane..

Štruktúra ingvinovej prietrže

Indikácie a kontraindikácie

Indikácia pre túto operáciu odstránenia je prítomnosť prietrže samotnej, nie sú potrebné žiadne ďalšie podmienky.

Ak je výstupok dobre nastavený a nemá príznaky zápalu, potom sa chirurgický zákrok uskutoční podľa plánu. Pred zákrokom sa vykonáva určitá lekárska príprava pacienta, aby sa predišlo možným komplikáciám, ktoré trvajú až niekoľko týždňov.

Ak dôjde k porušeniu alebo ak dôjde k upchatiu čriev, potom sa chirurgický zákrok vykoná podľa núdzových indikácií: ihneď po stanovení diagnózy.

Kontraindikácie pri plánovanej operácii na odstránenie ingvinálnej prietrže sú rovnaké ako pri iných chirurgických postupoch:

 • horúčka akéhokoľvek pôvodu;
 • akútne infekčné procesy alebo zhoršenie chronických;
 • závažné zlyhanie obličiek, srdca, dýchacích ciest alebo pečene;
 • tehotenstva;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • pokročilý vek;
 • poruchy v systéme zrážania krvi;
 • akútne obdobie infarktu alebo mŕtvice.

Núdzový chirurgický zákrok na vyčnievanie do slabín nemá kontraindikácie, avšak riziko možných komplikácií narastá rádovo.

anestézie

V dňoch ZSSR sa v 80% prípadov uskutočňovali plánované chirurgické zákroky pre túto patológiu v lokálnej anestézii. Dnes čoraz častejšie používajú všeobecnú anestéziu - anestéziu. Áno, a dnes sa bezpečnosť anestézie výrazne zvýšila.

Pohotovostný chirurgický zákrok sa takmer vždy vykonáva v celkovej anestézii..

Prevádzkové techniky

Otvorené

Pri otvorených operáciách pri slabinovej prietrži sa uskutoční incízia kože. Po pitve tkanív po vrstvách chirurg izoluje a vyreže herniálny vak. Potom vykonáva plastickú chirurgiu zadnej steny trieslového kanálika, aby odstránil príčinu kýly.

Podľa metódy plastickej chirurgie trieslového kanálika je rozdelená do 2 veľkých skupín:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Posilnenie zadnej steny sa vykonáva pomocou vlastných tkanív tela. Existuje veľa možností, ale nemá zmysel ich opisovať, pretože bez lekárskeho vzdelania nie je možné im porozumieť. Vymenujem iba názvy najobľúbenejších v Rusku: operácia podľa Schuldera, podľa Bassiniho, podľa Halsteada, podľa Postempského.

Zadná stena je vystužená umelými materiálmi. Spravidla sa jedná o polypropylénovú sieťku, ktorá je zošitá do vlastných tkanív trieslového kanálika.

Operácie s komplikovanými kýlami (so štípaním, črevnou obštrukciou, zápalom hernálneho vaku atď.) Sa vo väčšine prípadov vykonávajú otvorenou metódou..

Polypropylénová sieť na spevnenie trieslového kanálika

Endoskopická metóda

Podstatou endoskopickej chirurgie je uzavretie vstupu do trieslovinového kanála zvnútra umelým štepom (zvyčajne rovnakou polypropylénovou sieťkou)..

Prostredníctvom vpichov v brušnej stene lekár vloží do brušnej dutiny optické zariadenie a 2 (zriedkavo 3 alebo viac) manipulátorov, pomocou ktorých sa upraví prietrž a z vnútornej strany brušnej steny sa zošíva syntetická sieťovina..

Výhody a nevýhody rôznych techník

Odstránenie ingvinálnej prietrže akýmkoľvek spôsobom má svoje klady a zápory.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Techniky napínania2. Ľahké techniky
 • Jednoduchosť vykonávania,
 • technická prepracovanosť,
 • môže byť uskutočňovaná v lokálnej anestézii,
 • najnižšia cena (od 25 do 57 tisíc rubľov).
 • Najvyššia miera recidívy,
 • dlhá doba zotavenia,
 • u starých ľudí je vo väčšine prípadov neprijateľná,
 • veľké opakujúce sa hernie a hernie sa nedajú liečiť.
metódavýhodynevýhody
Stretch techniky
Ľahké techniky
 • Môžete liečiť hernie akejkoľvek veľkosti;
 • najnižšia miera recidívy, najmä u starších ľudí;
 • kratšie rehabilitačné obdobie.
 • Potrebné špeciálne doplnky,
 • sofistikovanejšia technika,
 • niekedy je nutná anestézia.
Endoskopické techniky
 • Minimálna prevádzková ujma,
 • najkratšia doba rehabilitácie,
 • najlepší kozmetický efekt (bez veľkých jaziev),
 • schopnosť súčasne vyliečiť prietrž na oboch stranách.
 • Vyžaduje sa špeciálne vybavenie a vysoko kvalifikovaný chirurg,
 • je potrebná anestézia,
 • najvyššia cena (asi 90 000 rubľov).

Podľa pacientov je najlepšie tolerovať endoskopickú operáciu pri slabinovej prietrži. Dôvody sú jasné: menšia bolesť v skorom pooperačnom období, najnižší pobyt v nemocnici, krátka doba rehabilitácie.

Pooperačná rehabilitácia

Po oprave prietrže sa vytvorí hustá jazva po dobu približne 6 mesiacov - takto dlho trvá rehabilitačné obdobie po operácii pri slabinovej prietrži.

Dĺžka hospitalizácie pri otvorených metódach je asi týždeň, pri endoskopických 1 - 2 dni.

Ihneď po operácii môže pacient na odstránenie výčnelku pocítiť bolesť vo slabinovom kanáliku - potom mu budú predpísané lieky proti bolesti. U niektorých pacientov je toto obdobie 2 až 3 dni, u iných to môže trvať niekoľko týždňov.

Odpočinok na lôžku v skorom pooperačnom období sa nevyžaduje.

Po odstránení stehu sa pacientovi nemá zdvihnúť viac ako 5 kg a zabrániť zápche.

Po otvorených metódach môže pacient začať pracovať po 1–1,5 mesiaci, po endoskopickej operácii je to 2 až 3 týždne..

Je liečba možná bez chirurgického zákroku?

Áno, je to možné. Spočíva v nosení špeciálnej bandáže, ktorá zabraňuje preniknutiu brušných orgánov do zväčšeného trieslového prstenca. Typicky sa takáto terapia používa na prípravu na chirurgický zákrok alebo ak chirurgický zákrok na odstránenie trieslovej kýly nie je možný z akéhokoľvek dôvodu (pokročilý vek, závažné srdcové alebo respiračné zlyhanie, vyčerpanie)..

Inguinálna kýla

Prehľad

Najčastejším typom prietrže je hnačka. Môže to vyzerať ako opuch, výčnelok, rana v slabinách alebo na vnútornom povrchu stehna. Inguinálna kýla niekedy vedie k zväčšeniu mieška (vak, v ktorom sú umiestnené semenníky). Opuch môže byť bolestivý.

Inguinálna hernia sa zvyčajne skladá z tukového tkaniva alebo časti čreva a vyčnieva cez trieslovinový kanálik - slabé miesto vo svalovej stene dolného brucha. Krvné cievy, ktoré živia semenníky alebo maternicový kruhový väz, prechádzajú normálne. Častejšie sa u mužov vyvinie trieslová prietrž, pretože ich trieslový kanál je kratší a širší. U žien je trieslová prietrž menej častá. Riziko sa zvyšuje s vekom, pretože so starnutím tkanivá prednej brušnej steny strácajú elasticitu.

Okamžitými príčinami vzniku prietrže môžu byť: zdvíhanie alebo prenášanie ťažkých bremien, silné namáhanie počas zápchy, dlhodobé bolestivé kašeľ, atď. Prietrž je nestabilná a pri ležaní niekedy mizne. Okrem kozmetického defektu môže inguinálna prietrž u detí a dospelých spôsobiť nepohodlie pri chôdzi, spôsobiť nepohodlie a bolesť, najmä počas cvičenia..

Ak máte podozrenie na slabinovú prietrž u seba alebo u svojho dieťaťa, požiadajte o radu lekára. Pravidelné lekárske vyšetrenie spravidla postačuje na potvrdenie diagnózy. Po stanovení diagnózy vám chirurg poskytne potrebné odporúčania na ďalšie vyšetrenie a liečbu..

Úplne vyliečiť slabinovú prietrž je možné iba pomocou chirurgického zákroku. Plánovaná chirurgická liečba sa preto odporúča každému človeku s takouto diagnózou. Aj keď sa prietrž neobťažuje, postupom času sa môže zväčšiť a spôsobiť nebezpečné komplikácie:

 • črevná obštrukcia - keď sa časť čreva uviazne vo trieslovom kanáli, zastaví sa prechod stolice, nauzea, zvracanie a bolesť brucha, prietrž sa stane výrazne bolestivou;
 • porušenie - keď je časť čreva zovretá tak, že do nej prestane prúdiť krv, na uvoľnenie zovretého tkaniva a obnovenie krvného obehu je potrebná niekoľko hodín núdzová operácia, inak dôjde k zničeniu časti čreva a tkanív.

Ak sa vyskytnú podobné sťažnosti, okamžite vyhľadajte lekára alebo, ak takáto možnosť neexistuje, zavolajte sanitku (z mobilného telefónu 911 alebo 112, zo stacionárneho telefónu - 03). S rozvojom komplikácií, ako aj v prípade, že prietrž sa nevyrieši, bude potrebná pohotovostná operácia.

Liečba prietržnej hernie

Konzervatívne metódy liečby, ako je užívanie liekov, posilnenie brušných svalov, nosenie obväzov s trieslovinovou prietržou, nie sú účinné. Niektoré z nich sa príležitostne používajú iba ako dočasné opatrenie, ak je chirurgická liečba v súčasnosti kontraindikovaná. Napríklad, ak má človek nachladnutie alebo iné akútne ochorenie.

Úplne sa zbaviť slabinovej prietrže a zabrániť vzniku komplikácií je možné iba pomocou chirurgického zákroku. Operácia s inguinálnou kýlou pozostáva z niekoľkých fáz:

 • oprava prietrže (zníženie obsahu hernia a odstránenie herniálneho vaku);
 • hernioplastika (obnovenie integrity a posilnenie prednej brušnej steny).

Celkovo to spravidla trvá 30–45 minút. Ak operácia prebehla dobre a nedochádza k žiadnym komplikáciám, môže sa stať, že sa budete môcť vrátiť hneď nasledujúci deň po liečbe. Zvyčajne je nemocničný pobyt pri slabinovej prietrži 1 až 7 dní. Po prepustení je potrebné starať sa o švy, vyhnúť sa nadmernému namáhaniu a riadiť sa pokynmi lekára pre správnu výživu, aby nedošlo k zápche. Väčšina ľudí sa úplne zotaví po slabej prietrži do 6 týždňov, mnohí môžu riadiť vozidlo znova, pracovať a robiť ľahkú fyzickú prácu už 2 týždne po operácii.

Chirurgická liečba slabinovej prietrže sa uskutočňuje dvoma možnými prístupmi:

 • otvorená chirurgia (laparotómia) - jeden rez sa urobí niekoľko centimetrov na prednej brušnej stene, prostredníctvom ktorého chirurg prispôsobí výstupok späť do brušnej dutiny;
 • minimálna intervenčná chirurgia (laparoskopia) je zložitejšou technikou, keď chirurg upraví prietrž pomocou mikromateriálov vložených bodovými rezmi do brucha..

Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Typ predpísaného chirurgického zákroku bude závisieť od charakteristík prietrže, vášho zdravotného stavu a skúseností chirurga..

Otvorte operáciu trieslovej prietrže

Pri lokálnej anestézii (často pomocou injekcie na anestéziu tkanív v oblasti kýly) sa často vykonáva otvorená operácia pri liečbe inguinálnej kýly alebo sa do oblasti blízko chrbtice vstrekuje anestézia. To znamená, že počas operácie budete pri vedomí, ale nebudete cítiť bolesť. Odstránenie prietrže sa niekedy vykonáva v celkovej anestézii (v celkovej anestézii), to znamená, keď sa súčasne vypne vedomie a bolesť..

Keď anestézia funguje, chirurg urobí jeden rez cez prietrž. Rez je zvyčajne 6 až 10 cm dlhý. Potom chirurg vytlačí obsah prietrže späť do brušnej dutiny. Ďalej lekár pristúpi k hernioplastike. Na zoslabenú oblasť brušnej steny, kde bola prietrž, bola umiestnená syntetická sieť, aby sa posilnili tkanivá a zabránilo sa opätovnému vyčnievaniu. Potom sa na rez aplikujú stehy. Zvyčajne sa to robí pomocou špeciálnych vlákien, ktoré vymiznú do niekoľkých dní po operácii.

Pri porušení prietrže a poškodení časti čreva je možné odstrániť postihnutú oblasť, po ktorej sa oba konce zdravého čreva zošijú dokopy. Toto je zložitejšia operácia, ktorá vyžaduje viac času na zotavenie. Preto budete musieť zostať v nemocnici najmenej 5-6 dní.

Laparoskopická operácia brušnej prietrže

Operácia minimálneho zákroku (minimálne invazívny chirurgický zákrok) sa vykonáva v celkovej anestézii, takže počas postupu budete spať.

Pri laparoskopii chirurg zvyčajne robí tri bodové rezy (namiesto jedného veľkého) na prednej stene brucha. Tenká trubica s kamerou a svetelným zdrojom na konci (laparoskop) je vložená cez jeden z rezov tak, aby lekár videl, čo sa deje v bruchu. Prostredníctvom iných rezov sa zavádzajú špeciálne chirurgické nástroje, ktoré lekár manipuluje ako ruky.

Existujú dva typy laparoskopickej chirurgie pri slabinovej prietrži:

 • Abdominálna plastická chirurgia (TAPP) - nástroje sa vkladajú do brucha perforáciami v brušnej stene (s časťou pobrušnice - membrána zakrývajúca brušnú stenu zvnútra). Kýla je uzavretá časťou pobrušnice a zosilnená syntetická sieť je pripevnená alebo prilepená na oslabenú časť brušnej steny..
 • Extraperitoneálna plastická chirurgia (TER) je najnovšia, komplexnejšia technika pre laparoskopickú chirurgiu. V tomto prípade sa peritoneum neodreže, prietrž sa upraví bez vniknutia do brušnej dutiny.

Po odstránení prietrže sa rezy uzavrú chirurgickým stehom alebo chirurgickým lepidlom..

Chirurgická hernia: čo je lepšie?

Laparoskopická a otvorená kýla sú bezpečnou a účinnou liečbou pri slabinách. Regenerácia po laparoskopickom chirurgickom zákroku je spravidla menej bolestivá, pretože dochádza k menšiemu poškodeniu steny brucha. U ľudí, u ktorých sa vykonáva operácia relapsu (reformácie) ingvinálnej prietrže laparoskopickou metódou, je zotavenie rýchlejšie. To isté sa pozoruje aj pri oprave bilaterálnej prietrže. Preto sa laparoskopia zvyčajne odporúča pri opakujúcich sa prietržach alebo pri dvojstranných prietržoch. Minimálne invazívny chirurgický zákrok sa môže tiež odporučiť, ak si chirurg nie je istý, aký typ kýly máte..

U ľudí s novovytvorenou jednostrannou inguinálnou prietržou však nebol žiadny významný rozdiel v období zotavenia po laparoskopii alebo otvorenej chirurgii. Súčasne sa laparoskopická operácia považuje za zložitejšiu. Riziko závažných komplikácií, napríklad náhodného poškodenia čriev chirurgom s minimálne invazívnym zákrokom, je vyššie ako pri otvorenom chirurgickom zákroku. Preto sa verí, že primárna jednostranná prietrž je lepšie pracovať s otvorenou metódou.

Riziko recidívy prietrže je v oboch prípadoch rovnaké. Dokonca aj po úspešnom odstránení herniového výčnelku sa časom môže znova objaviť. Okrem toho je výber chirurgickej metódy na liečbu prietrže ovplyvnený:

 • všeobecné zdravie - starší ľudia alebo ľudia so zlým zdravotným stavom môžu byť príliš slabí na to, aby podstúpili anestéziu, preto sa im môže odporučiť, aby sa podrobili otvorenému chirurgickému zákroku v lokálnej anestézii;
 • skúsenosti chirurga - otvorená chirurgia je častejšia ako minimálna operácia, takže nie všetci chirurgovia majú skúsenosti s laparoskopiou na opravu kýly.

Chirurgickú liečbu slabínovej hernie vykonávajú brušní chirurgovia alebo herniológovia.

Oprava prietrže: možné komplikácie

Operácia na opravu slabinovej prietrže je bežný postup, ktorý nemá prakticky žiadne riziká. Avšak asi v 1 prípade z 10 po chirurgickom zákroku sa môže znova vytvoriť hernia, v približne 1 prípade z 50 sa to stane do dvoch rokov po operácii. Iné potenciálne komplikácie operácie s trieslovkou prietrže:

 • nahromadenie tekutiny alebo krvi v mieste, kde bola prietrž (spravidla prechádza bez liečby);
 • opuch, bolesť a podliatiny na miešku alebo na spodnej časti penisu u mužov;
 • bolesť alebo necitlivosť v slabinách spôsobená poškodením nervov alebo štípaním počas operácie.

Riziko komplikácií sa zvyšuje, ak máte viac ako 50 rokov alebo trpíte iným zdravotným stavom, ako sú srdcové choroby alebo problémy s dýchaním. Oveľa jednoduchšie, lepšie as menším počtom komplikácií a relapsov sa podrobujú plánovaným operáciám na odstránenie prietrže, ako sú urgentné zásahy do obmedzenej prietrže.

Zotavenie po operácii s trieslovinou prietrže

Počas prvých dní po operácii pri slabinovej prietrži je osoba zvyčajne v nemocnici, kde v prípade akýchkoľvek problémov môže byť okamžite poskytnutá pomoc. V pooperačnom období doma je potrebné prísne dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára. Ak po návrate z domu pociťujete bolesť, pokračujte v užívaní liekov proti bolesti podľa pokynov lekára..

Prísne dodržiavajte pokyny týkajúce sa starostlivosti o švy a osobnej hygieny. Je dôležité sledovať pravidelné pohyby čriev, pretože namáhanie v prípade zápchy môže spomaliť hojenie rán a spôsobiť bolesť. Pre správnu funkciu čriev sa pokúste piť dostatok tekutín a jesť veľa zeleniny, ovocia a potravín bohatých na vlákninu, ako je hnedá ryža, celozrnný chlieb a cestoviny. Váš lekár môže odporučiť preháňadlo, ktoré musíte použiť prvé dni po operácii..

Ak sa operácia vykonala v celkovej anestézii (v celkovej anestézii), potom ste mohli narušiť koordináciu a schopnosť jasne premýšľať. 48 hodín po operácii sa zdržte pitia alkoholu, vedenia vozidla a prijímania dôležitých rozhodnutí. Hneď ako prestanú spôsobovať bolesť, budete sa môcť znova zapojiť do svojich bežných aktivít.

1 - 2 týždne po odstránení prietrže sa väčšina ľudí už môže zapojiť do ľahkej fyzickej práce, ísť nakupovať, sama sa plne vybaviť. Zároveň sa veľa ľudí vracia do práce, pokiaľ nie je spojené s veľkou fyzickou námahou a ťažkým zdvíhaním. Týmto faktorom by sa malo vyhnúť po dobu 4 až 6 týždňov po oprave prietrže. Ľahké cvičenie, ako napríklad chôdza, môže naopak proces hojenia urýchliť. Intímny život po operácii pri slabinovej prietrži nie je kontraindikovaný, ale sex môže spočiatku spôsobovať bolesť a nepohodlie.

Porozprávajte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o tom, kedy môžete znova viesť vozidlo. Spravidla sa odporúča zdržať sa vedenia vozidla, kým nebudete môcť prudko zabrzdiť bez toho, aby ste cítili bolesť alebo nepohodlie (cvičenie bez naštartovania vozidla). Zvyčajne to trvá 1 až 2 týždne po laparoskopickej operácii a o niečo dlhšie po otvorenej operácii.

Kedy navštíviť lekára s inguinálnou kýlou

Ak si všimnete opuch pod kožou v slabinách, vyhľadajte lekára, ktorého nájdete tu.

Ak sa chystáte na chirurgický zákrok, vyberte si z našej služby dobrého brušného chirurga alebo herniológa, s ktorým môžete diskutovať o podrobnostiach nadchádzajúcej liečby a rehabilitácie.

Pomocou Na Zmena môžete tiež vybrať kliniku na opravu kýly.

Navštívte svojho lekára, ak máte niektorý z nasledujúcich príznakov:

 • horúčka do 38 ° C alebo vyššia;
 • krvácanie z pooperačnej rany;
 • zhoršujúci sa opuch alebo bolesť brucha;
 • bolesť, ktorú nezbavujú lieky proti bolesti;
 • pretrvávajúca nevoľnosť alebo zvracanie;
 • triaška;
 • dlhodobý kašeľ alebo dýchavičnosť (pocit nedostatku vzduchu);
 • zvýšené začervenanie v oblasti kĺbov;
 • ťažkosti s močením.

Inguinalská kýla: liečili sa otca aj manžela. Recepty liečby bez chirurgického zákroku - na realistické zvládnutie. Ako zabrániť opakovaniu

Môj otec mal prietrž dvakrát. Prvýkrát bol odstránený chirurgickým zákrokom, ale čoskoro sa na rovnakom mieste objavila pooperačná prietrž..

Otec sa už rozlúčil so životom a príbuznými, ale potom, ako úprimný veriaci, začal prosiť Boha o uzdravenie. A späť! Potom sa veľmi dobre staral o seba, striedal fyzickú prácu a odpočinok, nefajčil, nezneužíval alkohol a žil až 82 rokov, a to napriek prietrži. A aby sa toto vzdelanie nezvýšilo, jeho matka denne vtierala roztavenú kozu a bravčový tuk do slabin. Okrem toho otec neustále nosil široký pás podporujúci prietrž a pevne ho dotiahol.

Môj manžel mal slabinovú prietrž. Dostali ponuku na operáciu, ktorá ju mala odstrániť, ale jej manžel, ktorý vedel o trpkej skúsenosti môjho otca, nesúhlasil s tým, aby sa dostal pod nôž. Raz som povedala o tomto probléme svojmu kamarátovi a ona mi odporučila, aby som svojho manžela v istotu v noci, a tiež niekoľkokrát počas dňa, v oleji rakytníka na problémovom mieste. Vykonajte postup jemne, ľahko, aby nedošlo k zhoršeniu stavu pacienta. Po vypočutí tejto rady som si kúpil v lekárni olej z rakytníka rakytníka, gumené lekárske rukavice a začal som liečiť svojho manžela. Okrem toho, aby odstránil zápal spôsobený prietržou, pravidelne varil trávu z prasličky a prietrže, ako je čaj, a potom tieto infúzie vypil a každé dva týždne ich striedal. Aby som obnovil kožné bunky a rýchlo uzdravil prietrž, každé ráno a noc som ľahko problematickú oblasť umyl studenou vodou. Čoskoro neexistovala kýla a už nikdy nemala manžela.

Okrem rakytníka je tiež veľmi dobré použiť gáfor a ľanový olej na odstránenie problémovej oblasti, ale na tento účel je lepšie použiť líšky, kozie alebo jazvečie tuky. Okrem toho sa odporúča, aby po všetkých procedúrach bola kýla okamžite prilepená na živicu. Na tento účel sa ľanová tkanina alebo handrička impregnuje dymovými živicami, potom sa nanesie na problémovú oblasť, zafixuje sa obväzom a chodí sa s náplasťou 24 hodín, pričom sa každý deň vymieňa. Je veľmi dobré položiť bielizeň na kýlu vo forme obkladu nasiaknutého v roztoku studenej vody a stolového octu, ktoré sa berú rovnako. Prikryte celofánom, zafixujte obväzom a nechajte cez noc. Kýla zmizne rýchlejšie, ak sa každý večer kúpite s nasýtenými odvarmi lastovičiek alebo ovsenej živice. Ľahnite do kúpeľa počas 20 minút. Liečba je samozrejme dlhá, ale ak sa chcete vyhnúť operácii, mali by ste byť trpezliví.

Pri slabinovej prietrži nemôžete brať žiadne preháňadlá. Aj keď je malý, na zastavenie rastu je potrebné dolné brucho umývať denne studenou vodou a octom a aplikovať obklady z infúzie dubovej kôry na prietrž po dobu 20 - 30 minút. Okrem toho noste špeciálny obväz. Umbilikálna prietrž sa u detí najskôr opraví, potom sa na ňu umiestni lepiaca náplasť a na náplasť sa umiestni kruhový obväz. Po 2 týždňoch sa prietrž vylieči. A ak to nepomôže, zopakujte aplikáciu náplasti. Nalejte 20 g živej pôdy do pohára s vodou, povarte ju 10 minút pri miernom ohni, sceďte, pridajte prevarenú vodu do pôvodného objemu a vypite 1 lyžičku. 3-krát denne pred jedlom.

Skutočnosť, že v mnohých prípadoch sa prietrže zbavuje prietrže umožňuje použitie infúzií, odvarov a tinktúr, naši predkovia stále vedeli,.

Chcem ponúknuť niekoľko receptov na ich prípravu a použitie.

Aby ste odstránili trieslovinu a pupočníkovú herniu, naplňte litrovú nádobu na polovicu objemu trávou trstiny, nalejte vodku na vrchol, trvajte 2 týždne na tmavom mieste pri izbovej teplote, namáhajte a zoberte 1 polievkovú lyžicu. 2-3 krát denne pred jedlom.

Je veľmi dobré naliať 1,5 g kozieho mlieka do hlinenej nádoby, 5 g suchých rozdrvených oddenkov, ktoré boli zakúpené, stáť pod vekom na veľmi malom ohni, kým sa neodparí 2/3 pôvodného objemu tekutiny, pretrepať a zobrať 1 polievkovú lyžicu. 3 krát denne po dobu pol hodiny pred jedlom po dobu 2 týždňov. Po trojdňovej prestávke zopakujte liečebný cyklus.

Kýla tiež zmizne, ak 1 lyžička. husacie zemiakové semená zalejeme pohárom prevareného mlieka, namiešame za hodinu a infúziu vypijeme dvakrát počas dňa. Za týmto účelom sa denne pripravuje čerstvý liek, 2 týždne. Doprajte si prestávku na 3 dni a potom zopakujte liečbu. Môžete 1 lyžička. bylinkové kosti trvajú 1 hodinu v pohári vriacej vody, sceďte a zoberte 2 lyžice. infúzia 3 krát denne pol hodiny pred jedlom. Priebeh liečby je 2 týždne, po týždňovej prestávke sa opakuje.

Liečba prietržnej hernie bez chirurgického zákroku

Chirurgický zákrok je jediný spôsob, ako sa zbaviť slabinovej prietrže u dospelých pacientov (ďalej len PGR). Nie je možné úplne vyliečiť PGR bez chirurgického zákroku: konzervatívne metódy môžu predchádzať komplikáciám, obmedzovať progresiu choroby, zbaviť sa mnohých nepríjemných symptómov, ale nemôžu úplne odstrániť prietrž.

Konzervatívne zaobchádzanie s CHZO je doplnkovým nástrojom a používa sa iba za nasledujúcich okolností:

 • Prebieha operácia
 1. Operácia sa uskutoční podľa plánu do niekoľkých mesiacov po preskúmaní..
 2. Neschopnosť vykonať operáciu v blízkej budúcnosti v dôsledku exacerbácie chronického ochorenia alebo výskytu akútneho stavu.
 • Operácia nie je možná
 1. Obdobie tehotenstva.
 2. Pacient s nevinným vekom.
 3. Prítomnosť významnej patológie.

Existuje niekoľko konzervatívnych metód, ktorými sa PGR lieči:

 • použitie bandáže,
 • určité obmedzenia fyzickej aktivity,
 • diéty,
 • liečenie.

Použitie obväzu

Bandáž - výrobok prispôsobený na podporu orgánov vypadávajúcich z triesloviny prietrže, ako aj na fixáciu brušnej steny. Pás je upevnený na bokoch pacienta a peloti blokujú výstup PGI a fixujú ho vo vnútri pobrušnice..

Systematické používanie obväzu vedie k:

 • Predchádzanie porušovaniu prietrže.
 • Čiastočné odstránenie bolesti.
 • Estetický efekt - zbavenie sa vydutia.

Bandáž musí byť vybraná individuálne, najspoľahlivejšie po konzultácii s lekárom.

Obväzy na predaj v špeciálnych ortopedických salónoch a lekárňach.

Náraz na PGR s obväzom nie je povolený, ak je prietrž neredukovateľná alebo ak dôjde k zovretiu alebo poškodeniu kože v oblasti pásu..

Domáce upevňovacie výrobky s trieslovými kýlami nie sú povolené - aby sa predišlo porušeniu prietrže.

Obmedzte svalovú záťaž

Obmedzenia svalovej záťaže sa vzťahujú na cvičenia, ktoré môžu viesť k zvýšenému tlaku v bruchu:

 • rýchly vzostup z pozície ležiacej na chrbte,
 • predĺžený pobyt,
 • beh,
 • robí drepy,
 • skákanie.

Je potrebné starostlivo sledovať osobné pocity a vylúčiť pohyby, ktoré spôsobujú tlak na tlač..

Aplikácia stravy

Nutričná korekcia pre PGR sa používa na dosiahnutie dvoch cieľov:

 • Znížte hmotnosť pacienta. Obezita je jedným z faktorov spôsobujúcich zvýšenie tlaku v brušnej dutine, a tým aj vyčnievanie prietrže.
 • Eliminujte vytváranie zápchy, ktorá sa vytvára, keď slučky z hrubého čreva vystupujú ako súčasť PGR.

Odporúčané výživové pravidlá:

 • Obmedzenie množstva tvrdých tukov (margarín, masť) a rafinovaných uhľohydrátov (cukor, výrobky z múky).
 • Ak sú prítomné príznaky bolesti a dunenie v bruchu - obmedzenie hrubej vlákniny (čerstvé uhorky, strukoviny, kapusta, otruby) -
 • ich vplyv výrazne posilňuje črevné kontrakcie, ktoré môžu spôsobiť porušenie.
 • Jesť jemne nasekané jedlo (šťouchané obilniny, zemiaková kaša, strúhaná zelenina).
 • Používanie čerstvého ovocia, kyslých výrobkov, varenej a dusenej zeleniny, výrobkov z mletého mäsa, rýb, rastlinného oleja, medu.

liečenie

Na odstránenie niektorých príznakov, ako je predpísané ošetrujúcim lekárom, sa môžu použiť iba lieky, ako sú antispasmodiká na bolesti brucha a mierne preháňadlá na zápchu..

Lieky proti bolesti na liečbu ingínovej prietrže sa neuplatňujú, pretože ich konanie môže skryť výskyt porušenia.

Liečba trieslovej prietrže bez chirurgického zákroku: alternatívne metódy

Otázka liečby slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku spôsobuje veľa kontroverzií. Mnohí si však uvedomujú pozitívne výsledky nechirurgickej liečby. Na začiatku je možné vyliečiť ingvinálnu prietrž bez chirurgického zákroku. Pozrime sa podrobnejšie na metódy a prostriedky takéhoto zaobchádzania..

Ako sa objaví slabá prietrž?

Inguinálna hernia je patológia, pri ktorej je vnútorná časť orgánu umiestnená za brušnou dutinou. Vonku to vyzerá ako hrbol. Kýla sa objavuje kvôli slabosti v spojivových tkanivách, väzoch a svaloch, ktoré udržujú orgán na horšom mieste. Vrodené alebo získané oslabenie môže byť lokálne alebo všeobecné..

 • S extrainguinálnou zónou sú spojené časté príčiny: orgán presahuje hranice, aj keď neexistujú žiadne oslabené väzivá a svaly. Tento stav spôsobuje zvýšená fyzická aktivita, zvýšená hmotnosť a častá zápcha..
 • Miestne príčiny sú spojené s ťažkou svalovou slabosťou, ktorá nedokáže udržať orgán na mieste, keď osoba stojí.

Inguinálna kýla sa vyvíja u dospelých oboch pohlaví, častejšie u mužov. Čím je človek starší, tým vyššie je riziko prietrže, pretože vek a tkanivá tkanív sa zhoršujú. Keď úplne prestanú vykonávať svoju prácu, orgán sa pri malých nákladoch vydýchne. Dochádza tiež k zvýšeniu klírensu v inguinálnom kruhu, ktorý spôsobuje u mužov herniu.

Druhy trieslovínovej hernie

 • Škúlenie. Jeden alebo iný orgán „opúšťa“ spermatickú šnúru. Táto patológia môže byť vrodená aj získaná..
 • Straight. Orgán vyčnieva, spermatická šnúra nie je zapojená. Ligamenty a svaly sú mierne oslabené. K oslabeniu dochádza postupne a môže dôjsť úplne v prípade obezity alebo v starobe.
 • Kombinovať. V tomto prípade existuje niekoľko výčnelkov, ktoré nie sú vzájomne prepojené. Zároveň priama aj šikmá prietrž.

Niektorí z pacientov žili a bývali s herniou, neuvažovali o dôsledkoch. Ak sa však choroba zistí, lekári ju odporúčajú liečiť. Ochorenie môže byť diagnostikované radom charakteristických symptómov..

Ako sa prejavuje inguinálna prietrž: príznaky choroby

 • výstupok vo forme kužeľa, ktorý je umiestnený v dolnej časti brucha;
 • pocit plného brucha (nepravdivý);
 • bolesť vznikajúca v stoji a počas námahy. Dávajú dolnú časť chrbta a genitálie;
 • tachykardia, nevoľnosť, horúčka;
 • horenie v slabinách;
 • nezdravé močenie a stolice;
 • nepohodlie pri chôdzi.

Chirurgia alebo konzervatívna liečba?

Chirurgia vám umožňuje rýchlo nastaviť orgán späť v ktorejkoľvek fáze, ale riziko recidívy sa zvyšuje. Na začiatku, keď nedôjde k porušeniu, je možné predpísať liečbu slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku. Ošetrujúce lekárske ošetrenie by sa malo venovať otázke, aké metódy liečby choroby by sa mali riešiť.

Nechirurgická liečba ingínovej prietrže zahŕňa nasledujúce metódy: použitie lekárskeho obväzu, fyzioterapeutické procedúry a gymnastiku, lieky a tradičná medicína. Lekár vyberie liečebný program pre každého pacienta individuálne. Táto liečba u mužov je veľmi účinná, ak pacient prísne dodržiava všetky požiadavky a jeho prípad sa nezačne..

Pozrime sa podrobnejšie na to, ako vyliečiť slabinovú prietrž bez chirurgického zákroku.

Nosiť obväzový pás

Liečba bez chirurgického zákroku nevyhnutne zahŕňa nosenie obväzového pásu. Pás sám sa nelieči, ale je nevyhnutným pomocným prostriedkom v triedach fyzickej terapie. Nedá sa nosiť neustále, pretože to môže oslabiť chrbtové svaly a abs.

Fyzikálne procedúry a liečebné cvičenia

Ako liečiť slabinovú prietrž fyzikálnymi postupmi? Užitočné chôdze, mierny beh, plávanie a aerobik. Počas týchto cvičení brušná tlač zosilnie, riziko recidívy zmizne. Príčinou vzniku kýly môže byť aj silné fyzické námahy, preto je veľmi dôležité zvoliť si príslušné tempo a úsilie..

Môžete liečiť slabinovú prietrž pomocou gymnastiky. Terapeutická gymnastika je veľmi efektívny spôsob liečenia a regenerácie v prírodnom režime. Špeciálne navrhnuté cvičenia dobre posilňujú predné svaly na bruchu - pretože ich oslabenie je hlavnou príčinou výčnelkov..

Cvičením sa precvičia všetky svaly tlače, zlepší sa väzba a zvýši sa pohyblivosť bránice. Špecialista ich vyberie individuálne: odporúča sa v budúcnosti vykonávať gymnastiku, aby sa predišlo možným relapsom a komplikáciám..

Terapeutickú gymnastiku je možné vykonávať iba so súhlasom lekára, jedná sa o pomerne účinné metódy liečby. Cvičenia sa vykonávajú trikrát denne: ráno - pol hodiny pred raňajkami, popoludní - 30-40 minút po jedle a večer 50 minút po poslednom jedle. Cvičenie posilňuje brušné svaly, väzy a zvyšuje pohyblivosť bránice.

Súbor cvičení číslo 1

 • Počiatočné držanie tela: ležiace na chrbte, ruky sú umiestnené za hlavou, nohy sú ohnuté na kolenách. V tejto polohe sa musíte striedať a ťahať si navzájom kolená a lakte. Počet opakovaní - 15.
 • „Bicykel“ stredne rýchlym tempom - čo najviac.
 • „Nožnice“ v póze ležiacom na chrbte. Ruky sú umiestnené pozdĺž tela.

Komplex cvičení №2

 • Pacient musí ležať na chrbte a natiahnuť nohy dopredu. Na žalúdku zostáva asi 1 kg. hmotnosť, ktorá sa počas cvičenia môže pohybovať okolo žalúdka. Pri vdýchnutí pacient trčí žalúdok, pri výdychu sa znižuje.
 • Potom si sadnite na stoličku, oprite sa a uchopte sedadlo. Po vdýchnutí nadvihnite panvu pri výdychu - nižšie.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy a roztiahnite ich doširoka. Panva sa nadýchne a pri výdychu sa spustí. Na podporu môžete použiť chodidlá, ramená alebo lakte.
 • Pacient musí sedieť na stoličke, uvoľniť ruky a nohy a pri inhalácii odtiahnuť nohy na brucho a do oblasti hrudníka, nižšie na výdych..

Pred začatím triedy musíte mať obväz - používa sa ako ochranný prostriedok proti možnému vážnemu stresu u mužov. Musíte začať trénovať s inštruktorom: pre každého pacienta vypracuje individuálny tréningový program a pomôže predchádzať možným komplikáciám.

fyzioterapia

Inguinálna kýla môže viesť k nepríjemným komplikáciám: môže spôsobiť hlien alebo infekciu. Príslušné fyzioterapeutické postupy ich varujú, a preto musia byť zahrnuté do komplexu povinnej liečby.

Ultrafialové žiarenie a laser pomáhajú hojiť tkanivá. V budúcnosti môžete použiť induktotermiu, diadynamik, liečbu parafínom a bahnom.

ethnoscience

Ako vyliečiť chorobu pomocou tradičnej medicíny? Kombinujú sa s terapeutickými cvičeniami a preventívnymi opatreniami. Alternatívnu liečbu by mal sledovať aj odborník. Aktívne používajte obklady, masti, pleťové vody. Postihnuté oblasti nie je možné zahriať. Môžete použiť také ľudové recepty:

 • Soľanka z čerstvo kysnutého kapusta používaná na nočné obklady.
 • Stlačiť z tinktúry na presličke poľa: 3 lyžice. l nalejte vriacu vodu na kvety a nechajte pôsobiť 30-40 minút. Naneste ochladený obklad.
 • Vývar byliny Larkspur. 25 g nalejte malé množstvo vody a povarte 8-12 minút. Pripravený produkt je možné konzumovať dovnútra počas 1 čajovej lyžičky. pred jedlom.
 • Masť na jezdecký tuk a vajcia. 100 ml ocot je potrebné zmiešať s kuracím vajcom. Bravčový tuk (0,5 l.) Sa topí a trvá 5 až 6 dní v tmavej a chladnej miestnosti. Po uplynutí stanoveného času je potrebné do zmesi pridať pár prepeličích vajec a 10 g jazvčieho tuku. Všetci sa zmiešali a poslali do chladničky. Pripravená masť pomôže zbaviť sa príznakov, aplikuje sa na oblasti s prietržou jeden mesiac.
 • Chrípková tinktúra. Do 0,5 litra sa musí naplniť 30 g kvetov chrípky. vriacou vodou a trvajte 1-1,5 hodiny. Vždy pred jedlom sa podáva malé množstvo infúzie.
 • Užitočné sú nasledujúce zložky: jód, cesnak, biela akácia, hnedý chlieb, amoniak.
 • Tinktúra na smrekovci smrekovca. Jeden liter vriacej vody sa naleje do 5 lyžíc. l kôra a trvajú 10-12 hodín. Vezmite 200 ml. 4-5 krát denne a používa sa na obklady.
 • Tinktúra ďateliny: 20 g. Je potrebné naliať 200 ml. vriacou vodou a trvať 1,5 hodiny. Hotová tinktúra sa používa perorálne trikrát denne, 60 - 70 ml.
 • Deň a noc komprimujte z čerstvého agáve.
 • Tinktúra na dubovej kôre. Kôra a žalude sa nalejú do červeného vína a trvajú na nich 20 dní. Tento nástroj sa používa ako kompresia.
 • Domáca masť na základe zlatého fúzy. V nádobe s objemom 0,5 ml musíte vyplniť suchú banán plantážnu, zlatú fúzy a indickú cibuľu. Do zmesi sa pridá bravčový tuk a všetko sa dôkladne premieša..
 • Vývar na báze paliny: 30 g bylín sa naleje vriacou vodou (200 ml) a trvá 2,5 - 4 hodiny. Vývar vypite 3-4 krát denne, 100 ml. v tom čase.
 • Tinktúra listov kostí. 25 g listov by sa malo naplniť vriacou vodou (250 ml) a trvať na tom, aby sa udržiavalo 5 hodín. Potom pridajte do tinktúry 30 g medu. Tinktúra sa používa ako obklad.
 • Kompresia založená na paline a ražnom chlebe. Výrobok sa musí nanášať na pokožku v mieste prietrže.
 • Acetický roztok sa používa na denné pranie. Pomery sú nasledujúce: 2 lyžice. l ocot sa musí nariediť v 200 ml. voda.
 • Požitie infúzií liečivých bylín. Telo posilňujú egreše, chrpy, lúky, smrekovce (kôra), nesmrteľky, presličky.

Vďaka ľudovým receptom sa veľa pacientov úspešne zbavilo príznakov choroby. A predsa je možné liečiť ingvinálnu prietrž bez chirurgického zákroku úplne a efektívne? Pripomíname vám, že všetky tieto metódy sú účinné v kombinácii iba v počiatočnom a ľahkom štádiu choroby. Všeobecne sa jedná o pomocnejšie, liečebné a doplnkové postupy, ktoré pomáhajú eliminovať príznaky choroby.

Aké lieky používať na rôzne typy prietrže

Liečba kýly pozostáva z celého radu procedúr pozostávajúcich z terapeutických fyzických cvičení, diéty a liekov. Včasná diagnostikovaná kýla si vyžaduje špeciálnu podpornú terapiu, ktorá zahŕňa lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Pred začatím radikálnych metód liečby lekár predpíše liečebný priebeh liečby. Pre každý typ prietrže je individuálna, v závislosti od umiestnenia výčnelku, postihnutých orgánov a veľkosti útvaru. Aké lieky na liečbu tohto alebo toho herniálneho výčnelku sa budeme zaoberať podrobnejšie.

Kýla bedrovej chrbtice

Kýla bedrovej chrbtice sa dobre lieči konzervatívnymi metódami. Liečba trvá od šiestich týždňov do troch mesiacov. Lekári predpisujú tieto lieky na zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalových procesov:

  Naproxén. Liek je predpísaný na bolesti chrbta, znižuje hladinu bielkovín v tele, zmierňuje zápal v poškodených oblastiach a riedi krv. Liek sa má užívať podľa predpisu lekára, pretože u ľudí so slabými cievami môže spôsobiť riedenie krvných sietí a krvácanie. Vedľajšie účinky po užití lieku sa pozorujú aj u ľudí s citlivým žalúdkom. Dávka naproxénu pre dospelých: 250 až 500 mg dvakrát denne. Ibuprofen. Zmierňuje bolesť chrbta, riedi krv, odstraňuje zápal. Liek je kontraindikovaný v prítomnosti vredov a zvýšenej citlivosti žalúdka. Odporúča sa užívať 400 mg každých osem hodín. Pri silnej bolesti môže byť dávka zvýšená ošetrujúcim lekárom. Inhibítory COX-2. Jedná sa o nový typ liekov, ktoré sa týkajú nesteroidných protizápalových liekov. COX-2 nespôsobuje podráždenie žalúdočnej sliznice, nemá kontraindikácie, ak sa užíva spolu s liekmi na riedenie krvi, a je predpísaný pre konzervatívnu liečbu aj pre pacientov po operácii. Riziko krvácania pri užívaní inhibítorov je takmer nulové. Dávkovanie je predpísané lekárom po vyšetrení pacienta. Kortikosteroidy (perorálne steroidy). Skupina liekov, ktorá je predpísaná na zníženie opuchov. Termín užívania tohto typu liekov je veľmi krátky a individuálne predpísaný pre každého pacienta. Ak po užívaní kortikosteroidov nedôjde k zlepšeniu stavu pacienta, liečba by sa mala prerušiť. Svalové relaxanciá. Uvoľnite svalové kŕče chrbtice. Antidepresíva. Lieky v tejto skupine zvyšujú produkciu endorfínov, ktoré sa považujú za prírodné lieky proti bolesti. Antidepresíva navyše utopia bolesť a majú ochrannú funkciu v mieche. Opiáty. Užívanie týchto liekov (morfín, kodeín) sa predpisuje v najťažších prípadoch, pretože sú návykové. Opiáty sa používajú na zmiernenie silnej bolesti, keď sú iné lieky proti bolesti neúčinné. Predpisuje ich iba lekár, ktorý jasne určuje dávkovanie a dobu používania.

Miechová prietrž

Kýla chrbtice poskytuje pacientovi značné nepohodlie, niekedy bolesť úplne blokuje pohyby osoby. Na odstránenie hlavných príznakov sa predpisuje komplexná medikácia.

1 nesteroidné protizápalové lieky. Široko používaný pri ochoreniach chrbtice, má analgetické, protizápalové a antipyretické vlastnosti. NSAID lieky blokujú cyklooxygenázový enzým, ktorý vyvoláva zápalové procesy. Dlhodobé používanie je kontraindikované, pretože v gastrointestinálnom trakte sa môžu vyskytnúť komplikácie, môžu sa vytvárať vredy a praskliny v žalúdku..

Pre bolesť chrbtice sa predpisuje Diclofenac. Nemalo by sa používať dlhšie ako dva týždne, ak nedôjde k zlepšeniu, konzultujte s lekárom ďalšiu konzultáciu. Movalis je šetrnejší liek, pričom priebeh liečby pozostáva iba z troch tabliet a vedľajšie účinky na pomôcky sú minimalizované..

2 Prípravky kyseliny hyalurónovej a chondroprotektory. Účinne posilňujú medzistavcové chrupavky hyalínu a poskytujú im potrebné zložky. Okrem toho bránia ničeniu diskov a progresii prietrže. V dôsledku zvýšenia tekutín v jadre buničiny sa zvyšujú jeho vlastnosti absorbujúce nárazy a elasticita. Pomáha to eliminovať bolesť chrbtice..

Hlavné lieky na liečbu kýly chrbtice: Teraflex, Caripain plus, Rumalon.

3 Homeopatické lieky. Používa sa na prevenciu prietrže a iba v kombinácii s inými liekmi. Spôsobujú exacerbáciu chronických chorôb, v reakcii na ktorú telo zahŕňa ochrannú reakciu a bojuje proti chorobe. Homeopatické lieky nemajú vedľajšie účinky.

4 svalové relaxanciá. Používa sa na uvoľnenie svalov a zmiernenie akútnej bolesti. Aby sa predišlo vedľajším účinkom, lekár vypočíta dávku v závislosti od náročnosti vyčnievania.

Medzistavcová prietrž

Liečba medzistavcovej prietrže začína s použitím nesteroidných protizápalových liekov, ako sú: indometacín, diklofenak, piroxikam. Pomáhajú redukovať zápalové procesy v postihnutom nerve a zmierňujú bolesť. Dĺžka užívania týchto liekov je obmedzená, ak sú potrebné dlhšie lieky, predpisujú sa selektívne protizápalové lieky. Obdobie ich použitia je omnoho dlhšie, zatiaľ čo nemá vedľajšie účinky.

Vitamíny B sa predpisujú na liečbu medzistavcových prietrží v kombinácii s inými účinnými látkami. Samotné injekcie vitamínu nie sú schopné liečiť, ale majú relaxačný účinok v oblasti poškodenia chrbtice..

Svalové relaxanciá, vrátane midcalmu a sirdaludu, zlepšujú krvný obeh a zmierňujú svalové kŕče. Z tohto dôvodu bolesť zmizne a pacient cíti úľavu.

Za najúčinnejšiu konzervatívnu liečbu sa považuje blokáda novokainu. Injekcia s pridaním kortikosteroidných hormónov sa vstrekne do segmentu poškodeného stavca. K úľave dochádza takmer okamžite po manipulácii a trvá až tri týždne. Takéto ošetrenie sa môže vykonať najviac raz mesačne. Blokáda toho istého segmentu chrbtice je povolená najviac štyrikrát, ak sa takáto blokáda neustále používa, môžu sa svaly v poškodenej oblasti atrofovať..

Kýla krčnej chrbtice

Lieky používané na liečbu prietrže krčnej chrbtice sú podobné liekom, ktoré sa používajú na odstránenie bolesti prietrže iných častí chrbtice. Medzi ne patria nesteroidné protizápalové lieky: meloxikam, indometacín, ibuprofén, diklofenak a svalové relaxanty midokalm a sirdalud.

Inžinierska hernia u mužov. Liečba bez chirurgického zákroku pomocou ľudových prostriedkov, bandáž, podľa metódy Bubnovského, Bolotov, Neumyvakin. Príznaky, dôsledky

Inguinálna hernia je častejšia u mužov. Je to kvôli fyziológii rozvoja svalov (inguinálna oblasť je menej chránená spojivovým tkanivom ako u žien). Liečba bez chirurgického zákroku je možná, keď je choroba v počiatočnom štádiu (výčnelok je malý a prolaps nie je taký častý)..

Dôvody pre vzdelanie

Príčinou vzniku kýly je narušenie sily brušných svalov alebo nadmerný tlak na ne. Rôzne vekové skupiny sú charakterizované rôznymi dôvodmi vzniku prolapsov vnútorných orgánov mimo pobrušnice.

Pre deti do jedného roka:

 • nezrelosť. Svaly ešte nie sú úplne formované a nie celkom silné;
 • patológia s vnútromaternicovým vývojom;
 • koliky. Vyvolávajú bolesť. Dieťa na to odpovedá častými a plačúcimi výkrikmi. V tomto čase sú svaly nadmerne zaťažené a tlak na vnútorné orgány;
 • zápcha. Dieťa musí vynaložiť veľké úsilie pri pohybe čriev a črevá môžu spadnúť do oblasti trieslovín.

Kýla môže preniesť samostatne až 6 mesiacov. Do tejto doby sa svaly v trieslovej oblasti stávajú silnejšími a črevný prolaps sa zastaví. Pravdepodobnosť jeho výskytu v dospelosti (dôvody sú opísané nižšie).

Od 1. roku do veku 60 rokov:

 • nevyliečená vrodená prietrž;
 • genetická predispozícia;
 • nesúlad hmotnosti. So zvyšovaním a znižovaním hmotnosti dochádza k napínaniu svalov. Postupom času môžu pri ďalšom chudnutí zostať v natiahnutom stave;
 • plnosť. V dôsledku prejedania sa orgány zväčšujú a začínajú vyvíjať tlak na svalové tkanivo. Môže dôjsť k prasknutiu a orgány opúšťajú pobrušnicu v slabinách;
 • problémy s močením a stolicami;
 • silný a dlhotrvajúci kašeľ;
 • silná fyzická námaha a vzpieranie;
 • svalová slabosť v ingvinálnej oblasti môže byť spôsobená nedostatkom svalovej aktivity alebo následkom chirurgického zákroku v brušnej oblasti;
 • trauma v bruchu;
 • prudká zmena atmosférického tlaku (k tomu dôjde pri skoku z vrtuľníka / lietadla);
 • narušenie nervov zodpovedných za činnosť brušných svalov;
 • akumulácia tekutín v pobrušnici.

V tomto veku, ak neexistujú kontraindikácie a prietrž už nebola zahájená, sa odporúča liečba drogami. Je dôležité si uvedomiť, že po odstránení prietrže z jednej strany je pravdepodobné, že sa objaví na druhej strane.

Po 60 rokoch:

 • opotrebovanie svalov v závislosti od veku;
 • nízka mobilita;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • chronické kašeľ;
 • porušenie stolice;
 • poranenie brucha.

Po 60 rokoch sa trieslová hernia odstráni iba chirurgicky. Samoliečba je zakázaná. Ak sa objaví prietrž, okamžite vyhľadajte lekára.

Keď sa zistí prietrž, chirurg určí, kedy sa objaví, miesto a závažnosť priebehu choroby. V závislosti od toho bude predpísaná liečba.

Kým sa objaví prietrž, môže to byť:

 • vrodená. Tvorí sa kvôli slabosti svalov alebo kvôli neprerastaniu diery, cez ktorú zostupujú semenníky do mieška;
 • získal. Dôvodom jeho výskytu môžu byť vyššie uvedené faktory.

V mieste lokalizácie môže byť prietrž:

 • rovno. K vydutiu dochádza v dôsledku zhoršenej sily svalov v brušnej dutine. Tento typ prietrže sa získava. Majú malú veľkosť (nie viac ako 11 cm). Kontúzia orgánov je mimoriadne zriedkavá;
 • šikmá. Prolaps orgánov sa vyskytuje v mieste výstupu spermatickej šnúry. Kýla môže spadnúť do miešku, s bežnou formou priebehu choroby. Môže dosiahnuť veľkosť 38 cm, puzdrá na štipce nie sú neobvyklé. Kýla môže byť vrodená a získaná;
 • pohybu. Vyskytuje sa neúplný prolaps orgánov. Za pobrušnicou je jej malá časť (jedna zo stien orgánu) a herniálny vak nie je vždy prítomný. Tento druh je ťažké odstrániť aj chirurgicky;
 • kombinovať. V tomto prípade sa kombinuje priama a šikmá prietrž.

Podľa závažnosti priebehu choroby:

 • opraviteľný. Orgán môžete vrátiť do brušnej dutiny sami (ale neodporúča sa). Toto je charakteristické pre začiatok choroby a prietrž hernie je stále malý. Môže byť eliminovaný ľudskými metódami a chirurgicky;
 • nenapraviteľné. Môže sa líšiť veľkosťou, ale nevracia sa úplne do brušnej oblasti. Kýla nie je v napätí a nespôsobuje silné bolesti. Dá sa odstrániť iba chirurgicky;
 • zdržanlivý. Nezmení sa veľkosť, je v napätí a spôsobuje bolesť. V takom prípade sa odporúča urgentný chirurgický zákrok..

Kýla je jednostranná alebo obojstranná. Je lepšie poveriť chirurga, aby určil typ prietrže, pretože nesprávne vykonané opatrenia môžu priviazať odchádzajúci orgán, čo môže mať vážne následky.

Známky prietrže

Pri ingulinálnej hernii u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je možná v počiatočnom štádiu, preto je dôležité ju včas identifikovať) sa diagnostikujú tieto príznaky:

 1. V oblasti trieslov sa objaví okrúhly alebo oválny výčnelok. Po stlačení zaznie slabé kolísanie.
 2. V horizontálnej polohe môže formácia úplne zmiznúť a objaviť sa, keď zaujímate vertikálnu polohu alebo s trochou fyzickej námahy, s kašľom..
 3. V dolnom bruchu je nepohodlie, ktoré je pri chôdzi znepokojujúcejšie.
 4. Kýla v miešku je cítiť počas pohybu.
 5. Silné svalové napätie v pobrušnici sprevádzané bolesťou.
 6. Bolesť sa môže dať kostrči, dolnej časti chrbta a celej oblasti trieslovín.
 7. Pálenie sa objaví v oblasti, kde sa objaví prietrž.
 8. Proces defekácie a močenia je narušený. Krv sa môže vyskytovať v stolici (s pokročilou formou priebehu ochorenia).
 9. Anorexia s nevoľnosťou.
 10. Pocit ťažkosti a plnosti brucha.
 11. Potencia sa zhoršuje, stáva sa nestabilnou.

Inguinálna hernia v miešku sa môže zamieňať s nádorom vo vaječníkoch. Preto by mal odborník vykonať presnú diagnostiku a liečbu. Pri určovaní kýly musíte kontaktovať terapeuta. Ak sa potvrdí, ďalšie ošetrenie vykoná chirurg. Samoliečba je vylúčená, choroba je nebezpečná komplikácia.

Čo je nebezpečné slabinová prietrž u mužov?

Inguinálna kýla predstavuje nebezpečenstvo v akejkoľvek forme svojho priebehu, ale obmedzená prietrž je obzvlášť nebezpečná.

Pri ignorovaní príznakov choroby alebo samoregulácie môžu nastať komplikácie:

 1. Porušenie intímneho života a rozvoj neplodnosti.
 2. Zápalný proces vo vaječníku vyvolaný prietržou alebo zápalom prietrže samotnej.
 3. Pri črevnom prolase je tráviaci trakt narušený, dochádza k oneskoreniu stolice.
 4. Kýla prestáva usadzovať, narúša normálny rytmus života, zvyšuje sa riziko zovretia orgánu.
 5. Poranenie prietrže. Ako výsledok:
 • prietok krvi do tela sa znižuje alebo zastavuje, čo môže mať za následok nekrózu tkaniva;
 • ak je konečník stlačený, výkaly v ňom začnú otráviť telo a v budúcnosti sa vyvinie obštrukcia čreva;
 • so stratou doplnku sa orgán rýchlo zapáli;
 • prietrž sa môže začať hnisať a jej obsah môže po roztrhnutí vstúpiť do brušnej dutiny.

6. Pri nepresnom nastavení kýly môžete poškodiť rozbaľovací orgán a susedné orgány.

Nekontrolovanú alebo obmedzenú prietrž nie je možné opraviť samostatne. Veľké riziko smrti. Ak sa farba prietrže zmení (na modrú alebo vínovú) a bolesť zosilnie, je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia..

Liečba hernie husí u mužov bez chirurgického zákroku

Neexistuje operatívna prietrž u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je predpísaná, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok) pri ochoreniach krvi, infekčných chorobách alebo starobe..

Keď sa formácia zistí v počiatočnej fáze a existuje šanca zotaviť sa bez chirurgického zákroku.

Na domácu liečbu sa používajú tieto výrobky:

 • ľudové liečivá;
 • fyzické cvičenia;
 • lieky
 • dodržiavanie špeciálneho menu a stravovania;
 • obväz.

Pri správnom použití finančných prostriedkov je predpoveď na úplné vymáhanie viac ako 50%. Je dôležité, aby ste sa riadili pokynmi lekára. Vyhnite sa odchýlkam a samoliečbe.

obklady

Lekárske obklady pomáhajú zmierniť bolesť, zabrániť alebo zmierniť zápalový proces. Nemali by byť horúce, pretože oblasť prietrže sa nedá vyhrievať (v procese zrýchleného zásobovania krvi existuje vysoké riziko rozšírenia orgánov, čo môže spôsobiť štipnutie).

Kompresia pri liečbe slabinovej prietrže u mužov musí byť chladná!

Nemali by však byť veľmi chladní, môžete zmraziť inguinálnu oblasť a chlad zúžiť cievy, čo zvýši bolesť.

Tabuľka prípravy a použitia obkladov:

súčastiMetóda vareniaAko použiťTrvanie liečby
PruhPremytá tráva sa udržiava nad parou počas 7-10 minút. Potom rozdrvilKaša sa aplikuje na prietrž a je pripevnená obväzom. Udržujte až 35-45 minútProcedúra sa môže vykonávať až 2-krát denne po dobu 2 týždňov
Žihľava, kyslá smotana a list z kapustyListy žihľavy (10 g) by sa mali umyť a nasekať a zmiešať so 70 ml kyslej smotanyZmes sa položí na prietrž, pokryje sa na ňu listom kapusty a fixuje sa obväzom.Kompresia sa vykonáva v noci. Trvanie používania najmenej 1 mesiac
Aloe a sódaOdlepte plachtu a posypte sódouPripojte kýlu a opravtePostup sa uskutočňuje v noci. Trvanie do 30 dní.
Nakladaná kapustaMäkké tkanivo máčané v soľanke a vyžmýkanéMateriál je pripevnený k prietrži obväzom alebo olejovou utierkou a lepiacou omietkou.Vydržte noc. Trvanie nie dlhšie ako 15 dní
Praslička kvetyTinktúra je hotová. Trvá 20 g kvetov a 200 ml vriacej vodyNavlhčite mäkkú handričku v teplej infúzii a pripevnite ju na prietržCompress sa aplikuje raz denne po dobu 2 týždňov
Kostné listy a medNa 100 ml vriacej vody sa odoberie 10 g listov a trvá na tom 4 - 5 hodín. Potom sa v infúzii rozpustí 10 ml meduNa použitie v infúzii je tkanina navlhčená a pripevnená na prietržUdržujte až 40-45 minút. Kurz 15-30 dní.
Chlieb z ražnej múky a infúzie paliny (je možné si ich kúpiť v lekárni)Kus chleba s hrúbkou 3 až 4 cm sa navlhčí v infúziiNaneste na prietrž a opravteKompresiu udržiavajte 25-30 minút. Nový sa aplikuje po 30 - 45 minútach. Trvanie do 2 týždňov
Listy egrešovZa 150 ml vriacej vody sa odoberie 10 g sušených listov. Trvajte na tom, kým vychladneAplikujte tkaninu namočenú v infúzii na prietržV noci je možné absolvovať 30 až 40 minút až 3-krát denne. Trvanie nie dlhšie ako 1 mesiac

Kompresie úplne neodstránia prietrž, ale ich použitie neumožní rozvoj prietrže a zníži sa tiež pravdepodobnosť zápalového procesu. Pred ich použitím sa odporúča konzultovať s lekárom alebo chirurgom..

Masti pomáhajú posilňovať svalové tkanivo, zmierňujú bolesť a tiež bránia zápalu. Môže byť použitý striedavo s obkladmi.

Pri liečbe si masti zaslúžia dobré odporúčanie:

 1. Na prípravu musíte roztaviť bravčový tuk (0,5 kg), mierne vychladnúť a skombinovať so 130 ml octovej esencie a 1 vajcom. Všetko je dôkladne premiešané a naplnené infúziou v chladničke počas 5 dní. Výsledná hmota sa znovu roztaví a pridá sa 10 g jazvečieho tuku a 2 prepeličích vajec a znova sa premieša. Používajte ráno a večer. Kurz trvá do 1 mesiaca. Aby ste predišli znečisteniu odevu navrchu, ošetrené miesto zakryte handričkou a mäkkou handričkou. Upevnite lepiacou páskou.
 2. Masť je vyrobená z bylín: plantajna, cibule (indická) a zlatého fúzy. Zložky sa vyberú pri 40 - 50 g. Bylinky sa nasekajú a pridá sa k nim 200 g bravčového tuku, ktoré sa zmieša s miešačom. Používajte ráno až 30 dní..
 3. Gáforový olej alebo rakytník rešetliakový, použite 1 krát denne. Trvanie do 1 mesiaca.

Nepoužívajte otepľovacie alebo chladiace masti. Aby boli finančné prostriedky dobre absorbované, musí sa oblasť najprv očistiť od kontaminantov a utrieť dosucha. V tomto prípade by sa na kýlu nemal vyvíjať veľký tlak. Pri nanášaní mastí tiež nemôžete deformovať výčnelok.

Bylinkové infúzie na vnútorné použitie

Intuálna hernia u mužov sa môže liečiť odvarmi a infúziami. Môžu sa tiež použiť na zabránenie výskytu vyčnievania vnútorných orgánov. Pri liečbe bez chirurgického zákroku by sa bylinné infúzie mali používať s kombináciou fyzickej námahy, obvazu a stravy..

Recepty na prípravu liečivých vývarov a infúzií:

 1. Vývar zo žalúdka. Na tento účel sa odoberie 10 g rastliny a 130 ml vody. Varte na miernom ohni 10 minút. Po úplnom ochladení sa prefiltruje. Užívajte 10-12 ml pred jedlom po dobu 20-25 dní.
 2. Infúzia lúčnych luhov sa pripravuje z 20 - 30 g rastliny a 200 - 250 ml vriacej vody. Trvajte na tom až 3-4 hodiny. Nápoj je rozdelený do 4 dávok a pije sa deň pred jedlom. Nepite viac ako 30 dní.
 3. Infúzia kôry smrekovca alebo osiky. Do 0,5 l vriacej vody sa umiestni 50 - 70 g rozdrvenej kôry a vylúhuje sa celý deň, ale nie viac ako 12 hodín. Vývar je rozdelený do 5 recepcií, ktoré musíte piť denne. Kurz je 6 mesiacov. Nápoj sa používa prerušovane. 2 týždne liečby a 1 týždeň odpočinku od nápoja.
 4. Infúzia ďateliny. Do 200 ml vriacej vody vložte 20-25 g kvetov. Po ochladení napätie. Infúzia je rozdelená do 3 dávok a pije sa denne. Kurz do 30 dní.
 5. Angreštová infúzia (listy). Do 200 ml vriacej vody vložte 25-35 g listov. Nápoj schladený po 100 - 120 ml súčasne, nie viac ako 3-krát denne. Trvanie kurzu do 1 mesiaca.
 6. Infúzia kostných listov. V 200 ml vriacej vody naparte 20 - 30 g listov. Trvajte na tom a pite za deň. Liečba trvá do 30 dní.

Odporúča sa používať ďalšie preháňadlá. Na prevenciu zápchy. Príčinou ďalšieho zhoršenia prietrže je často narušenie pohybu čriev.

Fyzické cvičenia

Správne vybrané fyzické cvičenia sú dôležité na prevenciu prietrže a na jej odstránenie. Cvičenie posilňuje svaly slabín a zlepšuje prekrvenie. Pred začatím gymnastiky musíte skontrolovať stav prietrže. Ak niet bolesti a nepohodlia, môžete začať vyučovať.

Odporúča sa začať pešou chôdzou. Je nevyhnutné nosiť obväz. Sledujte dych a pulz. Okrem toho sa musíte venovať plávaniu, ale skákanie z výšky do vody je zakázané.

Keď si telo zvykne na jednoduché bremená, môžete prejsť na zložitejšie cvičenia. Odporúča sa, aby sa vykonávali pod dohľadom školiteľa, ktorý určí presné zaťaženie, aby nedošlo k žiadnym komplikáciám.

Pri hlavných cvičeniach je vhodné nosiť obväz:

 • bicykel. Ležiaci na chrbte, simulujúci cyklistiku;
 • nožnice. Na zadnej strane sa nožnicové pohyby opakujú;
 • stojaci s nohami na kreslenie kruhov na podlahe;
 • ľahnite si na chrbát a do oblasti pupka vložte predmet s hmotnosťou do 1 kg. Dýchajte cvičenia s vyčnievaním z brucha;
 • nakláňanie prstov prstami na nohách;
 • sedí na stoličke a pomaly zdvíha nohy na brucho;
 • sediaci na stoličke zdvihnú panvu a položia ruky na stoličku.

Ťažká fyzická aktivita je zakázaná (kyvné tlačenie, tlačenie a zdvíhanie činiek). Na začiatku triedy sa nevykonávajú viac ako 3 prístupy ku každému cviku. Musíte ich robiť pravidelne, najmenej trikrát týždenne. Ak sa stav zhoršuje, musíte sa poradiť s chirurgom, triedy prestanú.

Liečba Bubnovského

Inguinálna hernia u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je možná s včasnou detekciou) sa môže liečiť pomocou Bubnovského metódy. Aby ste to dosiahli, musíte byť schopní úplne relaxovať pri záchvate bolesti, zmierni to príznaky a tiež zlepšíte prívod krvi do prietrže..

Metodika tiež zahŕňa denné cvičenie na posilnenie svalov a zlepšenie krvného obehu. Vylúčené sú lieky a tradičná medicína.

Zoznam cvičení:

 1. Začnite cvičiť s rotopedom a nožnicami. Začnite s 3-krát, postupne sa zvyšujte;
 2. V horizontálnej polohe zdvíhajte súčasne hlavu a päty. Udržujte na váhe od 2 do 20 sekúnd. Začnite s 3 prístupmi;
 3. Dychové cvičenia (ležiace) so zaťažením žalúdka do 1 kg. Začnite s 5-krát;
 4. V horizontálnej polohe zdvihnite nohy o 45 stupňov od podlahy a podržte 3 až 20 sekúnd. Začnite s 3 hovormi;
 5. Squat na gymnastickú loptu od 5-krát;
 6. Metóda Bubnovsky spočíva v húpaní tlače, ale bez zbytočného úsilia. Začnite s 5 hojdačkami.

Gymnastiku je potrebné kombinovať s plávaním v bazéne najmenej 4-5 krát týždenne. Pri pravidelnom používaní všetkých pravidiel a správnom správaní sa gymnastiky prechádza za 6 - 8 mesiacov inguinálna kýla.

Liečba neumyvakínom

Zranením prietrže sa môžete zbaviť pozorovaním komplexnej liečby podľa Neumyvakina. Pozitívny výsledok prinesie iba úplné dodržiavanie metodiky..

Na liečbu musíte kombinovať:

1. Masáž. Nepoužívajte kýlu, ale na oblasť vedľa nej.

2. Cvičenie. Zoznam cvičení:

 • zaujmi vodorovnú polohu na chrbte. Zdvihnite nohy nízko z podlahy. 3-5 návštev v prvom týždni, potom môžete zvýšiť a skomplikovať záťaž zdvihnutím hlavy;
 • v rovnakej polohe musíte koleno ohnúť a dostať sa k brade. Aspoň 5 krát;
 • uchopte kolená a hojdajte sa za chrbát. Až 10 výkyvov;
 • v horizontálnej polohe zdvihnite nohy o 90 stupňov a nakloňte ich rôznymi smermi. Začať od 3 stúpaní;
 • vziať si pózu z člna na brucho a hojdať sa desaťkrát.

Celá gymnastika sa vykonáva bez náhlych pohybov s postupným zvyšovaním záťaže. Gymnastiku je povolené vykonávať pod dohľadom trénera. Zaťaženie nemôžete zvýšiť sami.

3. Stlačuje. Obklady sa najlepšie aplikujú cez noc a používajú sa po celú dobu liečby..

4. Masti. Používajú sa masti opísané vyššie. Po cvičení je potrebné pravidelné používanie. Potom sa lepšie vstrebávajú.

Pri správnom postupe posilňujú svaly a predchádza vzniku prietrže. Táto metóda sa môže použiť na prevenciu a liečbu. Pre pozitívny efekt sa komplex opakuje každých 6 mesiacov. Trvanie liečby je až 60 dní.

Ošetrenie Bolotovom

Intuitárna prietrž u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je možná podľa Bolotovovej techniky) spočíva v obvaze a odstránení prebytočných solí z tela s následnou oxidáciou. Za týmto účelom pripravte obklady z prietrže (opísanej vyššie) alebo z pečenej cibule.

Pečie sa v piesku a aplikuje sa na prietrž na polovicu. Na hornú časť kompresora je nanesená vložka na ohrev vody. Technika sa musí dodržať najmenej 2 mesiace, potom sa prestávka vykoná až do 4 mesiacov.

Bandáže pre mužov

Bandage je jedinou metódou, ktorú lekári uznávajú pri liečbe ingínovej prietrže.

Je povinný nosiť v prípade:

 • ak je operácia kontraindikovaná alebo je potrebné ju presunúť z dôvodu stavu pacienta alebo veku;
 • pred a po operácii kýly;
 • minimalizovať vyčnievanie prietrže pri ťažkej fyzickej námahe;
 • keď existuje pravdepodobnosť štípania prietrže.

Nezabudnite si kúpiť obväz iba po konzultácii s chirurgom. Určí požadovanú veľkosť a stav prietrže.

Existujú prípady, keď nosenie obväzov môže byť škodlivé:

 • prítomnosť neriadenej prietrže;
 • v prípade porušenia padlého orgánu;
 • príliš vysoká nadváha;
 • novotvary v oblasti trieslovín a dolného brucha;
 • narušenie integrity kože so zápalovým procesom v slabinách;
 • cukrovka.

Ak neexistujú kontraindikácie, musí chirurg určiť všetky nuansy, ako si vybrať obväz a nosiť ho.

Pravidlá nosenia:

 • bandáž je nasadená iba v polohe na chrbte, keď sú svaly uvoľnené a prietrž je na svojom mieste;
 • ak je prietrž v počiatočnej fáze, potom sa nosí iba pri športe a pri fyzickej námahe;
 • pri pokročilom štádiu sa musí obväz pravidelne nosiť. Môžete strieľať iba pri postupe s vodou. Je dôležité vziať do úvahy, že svaly môžu atrofovať;
 • ak je vylúčená pravdepodobnosť komplikácií, obväz by sa mal odstrániť v noci a dať telu odpočinok počas dňa 40 minút až 3 krát.

O tom, koľko hodín denne nosiť obväz, sa rozhoduje chirurg. Ak dôjde k zmenám (prietrž je menej narušená alebo brušné svaly sú príliš slabé), je nevyhnutné o tom informovať lekára. Vyberie sa iný obväz alebo doba nosenia..

Pravidlá výberu:

 • obväz by mal mať primeranú veľkosť, aby sa nepohyboval, ale aby sa nevydržal (inak bude zbytočný);
 • materiál by nemal dráždiť pokožku;
 • model je vybraný v mieste výčnelku;
 • veľkosť obväzu by mala byť ľahko a pevne pripevnená;
 • je potrebné venovať pozornosť starostlivosti o obväz, musí byť čistiteľný alebo umývateľný;
 • bandáž má svoju vlastnú životnosť, takže musíte okamžite venovať pozornosť tomu, ako dlho je navrhnutá.

Ak obväz spôsobuje nepohodlie, môžete požiadať chirurga, aby ho naučil, ako ho správne nosiť, alebo si možno kúpil nesprávny model. Nezabudnite vyčistiť obväz včas, inak znečistenie spôsobí podráždenie a môže spôsobiť zápal v hernii.

diéta

Znížte prietrž a zabráňte ďalšiemu rozvoju pomocou výživy. Z tohto dôvodu sú z ponuky vylúčené produkty, ktoré môžu spôsobiť nadmernú tvorbu plynu. Zvyšujú črevá a zvnútra vyvolávajú tlak na brušné svaly. Na určenie týchto produktov je potrebné sledovať reakciu tela po konzumácii rôznych potravín..

Výrobky spôsobujúce zápchu sa zo stravy odstraňujú. Nadmerné pokusy o defekáciu vedú k vyčnievaniu prietrže. Potraviny by sa mali konzumovať častejšie av malých porciách. Nemôžete jesť v noci. To vyvoláva tvorbu plynov a negatívne ovplyvňuje tráviaci trakt.

Potraviny s vysokým obsahom kalórií sú vylúčené, vyvolávajú zvýšenie telesnej hmotnosti, čo môže tiež zhoršiť stav a spôsobiť zvýšenie vyčnievania prietrže.

Podmienky rehabilitácie a prevencie

Nechirurgická metóda na liečbu slabinovej prietrže trvá dlho (do jedného roka). V prípade úplného vymáhania je potrebné v budúcnosti dodržiavať preventívne opatrenia. Iba ich úplná zhoda neumožní návrat hernie.

Pravidlá správania po oprave kýly:

 1. Každých 6 mesiacov navštívte chirurga, ktorý ovláda prietrž (aj keď úplne zmizol).
 2. Vylúčte vzpieranie a ťažkú ​​fyzickú aktivitu bez obväzu.
 3. Vykonajte posilňovacie cvičenia pod dohľadom trénera.
 4. Sledujte váhu a snažte sa udržať ju na rovine.
 5. Kontrola príjmu potravy. Nejedzte potraviny, ktoré spôsobujú plyn a zápchu.
 6. Včas liečiť choroby kašľa a tráviaceho traktu.
 7. Nezabúdajte na profylaxiu obklady a masti raz za 6 mesiacov.

Ak sa choroba nezačne, je možné liečiť haluútu u mužov bez chirurgického zákroku. Je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára. Liečba bez chirurgického zákroku je nebezpečná, pretože pravdepodobnosť návratu choroby je väčšia ako po chirurgickom zákroku. Preto, keď sa príznaky vrátia alebo zhoršia, treba sa pripraviť na chirurgické odstránenie prietrže.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Design článku: Vladimír Veľký

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zdravotný stav celého organizmu závisí od chrbtice, ktorá je hlavnou zložkou pohybového aparátu. Neustále zaťaženie vedie k výskytu chorôb, pretože vykonáva mnoho dôležitých funkcií.
Pacienti v Moskve s potvrdenou diagnózou COVID-19 sú predpísaní, aby zostali doma a boli liečení liekmi HIV lopinavir a ritonavir, ako aj paracetamolom.

Liečba miechy

Pažerák
Bolesť chrbtice siahajúca až po krk a dolnú časť chrbta je známa ľuďom rôzneho veku. Pre niektorých sa tento problém javí ako nepríjemné nedorozumenie a pre iných je bolesť chrbtice neustálym nepohodlím, úzkosťou a napätím, ktoré si vyžaduje liečbu..