loader

Hlavná

Žalúdok

Liečba trieslovej prietrže bez chirurgického zákroku: alternatívne metódy

Otázka liečby slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku spôsobuje veľa kontroverzií. Mnohí si však uvedomujú pozitívne výsledky nechirurgickej liečby. Na začiatku je možné vyliečiť ingvinálnu prietrž bez chirurgického zákroku. Pozrime sa podrobnejšie na metódy a prostriedky takéhoto zaobchádzania..

Ako sa objaví slabá prietrž?

Inguinálna hernia je patológia, pri ktorej je vnútorná časť orgánu umiestnená za brušnou dutinou. Vonku to vyzerá ako hrbol. Kýla sa objavuje kvôli slabosti v spojivových tkanivách, väzoch a svaloch, ktoré udržujú orgán na horšom mieste. Vrodené alebo získané oslabenie môže byť lokálne alebo všeobecné..

 • S extrainguinálnou zónou sú spojené časté príčiny: orgán presahuje hranice, aj keď neexistujú žiadne oslabené väzivá a svaly. Tento stav spôsobuje zvýšená fyzická aktivita, zvýšená hmotnosť a častá zápcha..
 • Miestne príčiny sú spojené s ťažkou svalovou slabosťou, ktorá nedokáže udržať orgán na mieste, keď osoba stojí.

Inguinálna kýla sa vyvíja u dospelých oboch pohlaví, častejšie u mužov. Čím je človek starší, tým vyššie je riziko prietrže, pretože vek a tkanivá tkanív sa zhoršujú. Keď úplne prestanú vykonávať svoju prácu, orgán sa pri malých nákladoch vydýchne. Dochádza tiež k zvýšeniu klírensu v inguinálnom kruhu, ktorý spôsobuje u mužov herniu.

Druhy trieslovínovej hernie

 • Škúlenie. Jeden alebo iný orgán „opúšťa“ spermatickú šnúru. Táto patológia môže byť vrodená aj získaná..
 • Straight. Orgán vyčnieva, spermatická šnúra nie je zapojená. Ligamenty a svaly sú mierne oslabené. K oslabeniu dochádza postupne a môže dôjsť úplne v prípade obezity alebo v starobe.
 • Kombinovať. V tomto prípade existuje niekoľko výčnelkov, ktoré nie sú vzájomne prepojené. Zároveň priama aj šikmá prietrž.

Niektorí z pacientov žili a bývali s herniou, neuvažovali o dôsledkoch. Ak sa však choroba zistí, lekári ju odporúčajú liečiť. Ochorenie môže byť diagnostikované radom charakteristických symptómov..

Ako sa prejavuje inguinálna prietrž: príznaky choroby

 • výstupok vo forme kužeľa, ktorý je umiestnený v dolnej časti brucha;
 • pocit plného brucha (nepravdivý);
 • bolesť vznikajúca v stoji a počas námahy. Dávajú dolnú časť chrbta a genitálie;
 • tachykardia, nevoľnosť, horúčka;
 • horenie v slabinách;
 • nezdravé močenie a stolice;
 • nepohodlie pri chôdzi.

Chirurgia alebo konzervatívna liečba?

Chirurgia vám umožňuje rýchlo nastaviť orgán späť v ktorejkoľvek fáze, ale riziko recidívy sa zvyšuje. Na začiatku, keď nedôjde k porušeniu, je možné predpísať liečbu slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku. Ošetrujúce lekárske ošetrenie by sa malo venovať otázke, aké metódy liečby choroby by sa mali riešiť.

Nechirurgická liečba ingínovej prietrže zahŕňa nasledujúce metódy: použitie lekárskeho obväzu, fyzioterapeutické procedúry a gymnastiku, lieky a tradičná medicína. Lekár vyberie liečebný program pre každého pacienta individuálne. Táto liečba u mužov je veľmi účinná, ak pacient prísne dodržiava všetky požiadavky a jeho prípad sa nezačne..

Pozrime sa podrobnejšie na to, ako vyliečiť slabinovú prietrž bez chirurgického zákroku.

Nosiť obväzový pás

Liečba bez chirurgického zákroku nevyhnutne zahŕňa nosenie obväzového pásu. Pás sám sa nelieči, ale je nevyhnutným pomocným prostriedkom v triedach fyzickej terapie. Nedá sa nosiť neustále, pretože to môže oslabiť chrbtové svaly a abs.

Fyzikálne procedúry a liečebné cvičenia

Ako liečiť slabinovú prietrž fyzikálnymi postupmi? Užitočné chôdze, mierny beh, plávanie a aerobik. Počas týchto cvičení brušná tlač zosilnie, riziko recidívy zmizne. Príčinou vzniku kýly môže byť aj silné fyzické námahy, preto je veľmi dôležité zvoliť si príslušné tempo a úsilie..

Môžete liečiť slabinovú prietrž pomocou gymnastiky. Terapeutická gymnastika je veľmi efektívny spôsob liečenia a regenerácie v prírodnom režime. Špeciálne navrhnuté cvičenia dobre posilňujú predné svaly na bruchu - pretože ich oslabenie je hlavnou príčinou výčnelkov..

Cvičením sa precvičia všetky svaly tlače, zlepší sa väzba a zvýši sa pohyblivosť bránice. Špecialista ich vyberie individuálne: odporúča sa v budúcnosti vykonávať gymnastiku, aby sa predišlo možným relapsom a komplikáciám..

Terapeutickú gymnastiku je možné vykonávať iba so súhlasom lekára, jedná sa o pomerne účinné metódy liečby. Cvičenia sa vykonávajú trikrát denne: ráno - pol hodiny pred raňajkami, popoludní - 30-40 minút po jedle a večer 50 minút po poslednom jedle. Cvičenie posilňuje brušné svaly, väzy a zvyšuje pohyblivosť bránice.

Súbor cvičení číslo 1

 • Počiatočné držanie tela: ležiace na chrbte, ruky sú umiestnené za hlavou, nohy sú ohnuté na kolenách. V tejto polohe sa musíte striedať a ťahať si navzájom kolená a lakte. Počet opakovaní - 15.
 • „Bicykel“ stredne rýchlym tempom - čo najviac.
 • „Nožnice“ v póze ležiacom na chrbte. Ruky sú umiestnené pozdĺž tela.

Komplex cvičení №2

 • Pacient musí ležať na chrbte a natiahnuť nohy dopredu. Na žalúdku zostáva asi 1 kg. hmotnosť, ktorá sa počas cvičenia môže pohybovať okolo žalúdka. Pri vdýchnutí pacient trčí žalúdok, pri výdychu sa znižuje.
 • Potom si sadnite na stoličku, oprite sa a uchopte sedadlo. Po vdýchnutí nadvihnite panvu pri výdychu - nižšie.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy a roztiahnite ich doširoka. Panva sa nadýchne a pri výdychu sa spustí. Na podporu môžete použiť chodidlá, ramená alebo lakte.
 • Pacient musí sedieť na stoličke, uvoľniť ruky a nohy a pri inhalácii odtiahnuť nohy na brucho a do oblasti hrudníka, nižšie na výdych..

Pred začatím triedy musíte mať obväz - používa sa ako ochranný prostriedok proti možnému vážnemu stresu u mužov. Musíte začať trénovať s inštruktorom: pre každého pacienta vypracuje individuálny tréningový program a pomôže predchádzať možným komplikáciám.

fyzioterapia

Inguinálna kýla môže viesť k nepríjemným komplikáciám: môže spôsobiť hlien alebo infekciu. Príslušné fyzioterapeutické postupy ich varujú, a preto musia byť zahrnuté do komplexu povinnej liečby.

Ultrafialové žiarenie a laser pomáhajú hojiť tkanivá. V budúcnosti môžete použiť induktotermiu, diadynamik, liečbu parafínom a bahnom.

ethnoscience

Ako vyliečiť chorobu pomocou tradičnej medicíny? Kombinujú sa s terapeutickými cvičeniami a preventívnymi opatreniami. Alternatívnu liečbu by mal sledovať aj odborník. Aktívne používajte obklady, masti, pleťové vody. Postihnuté oblasti nie je možné zahriať. Môžete použiť také ľudové recepty:

 • Soľanka z čerstvo kysnutého kapusta používaná na nočné obklady.
 • Stlačiť z tinktúry na presličke poľa: 3 lyžice. l nalejte vriacu vodu na kvety a nechajte pôsobiť 30-40 minút. Naneste ochladený obklad.
 • Vývar byliny Larkspur. 25 g nalejte malé množstvo vody a povarte 8-12 minút. Pripravený produkt je možné konzumovať dovnútra počas 1 čajovej lyžičky. pred jedlom.
 • Masť na jezdecký tuk a vajcia. 100 ml ocot je potrebné zmiešať s kuracím vajcom. Bravčový tuk (0,5 l.) Sa topí a trvá 5 až 6 dní v tmavej a chladnej miestnosti. Po uplynutí stanoveného času je potrebné do zmesi pridať pár prepeličích vajec a 10 g jazvčieho tuku. Všetci sa zmiešali a poslali do chladničky. Pripravená masť pomôže zbaviť sa príznakov, aplikuje sa na oblasti s prietržou jeden mesiac.
 • Chrípková tinktúra. Do 0,5 litra sa musí naplniť 30 g kvetov chrípky. vriacou vodou a trvajte 1-1,5 hodiny. Vždy pred jedlom sa podáva malé množstvo infúzie.
 • Užitočné sú nasledujúce zložky: jód, cesnak, biela akácia, hnedý chlieb, amoniak.
 • Tinktúra na smrekovci smrekovca. Jeden liter vriacej vody sa naleje do 5 lyžíc. l kôra a trvajú 10-12 hodín. Vezmite 200 ml. 4-5 krát denne a používa sa na obklady.
 • Tinktúra ďateliny: 20 g. Je potrebné naliať 200 ml. vriacou vodou a trvať 1,5 hodiny. Hotová tinktúra sa používa perorálne trikrát denne, 60 - 70 ml.
 • Deň a noc komprimujte z čerstvého agáve.
 • Tinktúra na dubovej kôre. Kôra a žalude sa nalejú do červeného vína a trvajú na nich 20 dní. Tento nástroj sa používa ako kompresia.
 • Domáca masť na základe zlatého fúzy. V nádobe s objemom 0,5 ml musíte vyplniť suchú banán plantážnu, zlatú fúzy a indickú cibuľu. Do zmesi sa pridá bravčový tuk a všetko sa dôkladne premieša..
 • Vývar na báze paliny: 30 g bylín sa naleje vriacou vodou (200 ml) a trvá 2,5 - 4 hodiny. Vývar vypite 3-4 krát denne, 100 ml. v tom čase.
 • Tinktúra listov kostí. 25 g listov by sa malo naplniť vriacou vodou (250 ml) a trvať na tom, aby sa udržiavalo 5 hodín. Potom pridajte do tinktúry 30 g medu. Tinktúra sa používa ako obklad.
 • Kompresia založená na paline a ražnom chlebe. Výrobok sa musí nanášať na pokožku v mieste prietrže.
 • Acetický roztok sa používa na denné pranie. Pomery sú nasledujúce: 2 lyžice. l ocot sa musí nariediť v 200 ml. voda.
 • Požitie infúzií liečivých bylín. Telo posilňujú egreše, chrpy, lúky, smrekovce (kôra), nesmrteľky, presličky.

Vďaka ľudovým receptom sa veľa pacientov úspešne zbavilo príznakov choroby. A predsa je možné liečiť ingvinálnu prietrž bez chirurgického zákroku úplne a efektívne? Pripomíname vám, že všetky tieto metódy sú účinné v kombinácii iba v počiatočnom a ľahkom štádiu choroby. Všeobecne sa jedná o pomocnejšie, liečebné a doplnkové postupy, ktoré pomáhajú eliminovať príznaky choroby.

Najlepšie metódy na liečbu slabinovej prietrže u mužov

Tento krátky článok poskytuje prehľad moderných metód na liečbu slabinovej prietrže u mužov..

Pri tejto patológii sa liečba vykonáva pomocou chirurgického zákroku (jedná sa o „zlatý štandard“ terapie): iba pomocou nej je možné úplne odstrániť trieslovú prietrž. Existuje dobrá správa: účinnosť takejto terapie je 97 - 100%, v závislosti od skúseností chirurga, a moderné metódy endoskopickej liečby vám umožňujú vykonávať zásah drobnými punkciami do kože..

Všetky ostatné liečebné metódy bez chirurgického zákroku: fyzikálna terapia, obvaz, ľudová liečba sú iba pomocné.

Prečítajte si viac o všetkých týchto metódach - čítajte ďalej.

Štruktúra ingvinovej prietrže u mužov

Chirurgia je jediný spôsob, ako úplne vyliečiť

Inguinálna hernia sa vytvára ako dôsledok prieniku peritonea - sliznice obloženej brušnej dutiny zvnútra a orgánov brušnej dutiny - do trieslovinového kanálika..

Na záchranu človeka pred patológiou sa používa kýlová chirurgia, ktorá sa môže vykonávať otvorene alebo endoskopicky..

Otvorená cesta

Pri otvorenej operácii sa tkanivá v oblasti trieslového kanálika a pobrušnice v oblasti prietrže rozrežú a orgány, ktoré tvoria prietrž, pokiaľ neboli v čase operácie obmedzené, sa vrátia späť do brušnej dutiny. Potom sa peritoneum prešíva niťami v oblasti herniálnej brány a časť sliznice, ktorá tvorí herniálny vak, sa odreže.

V druhej fáze chirurg posilňuje steny mozgu, aby zabránil relapsu v budúcnosti. To sa deje buď pomocou vlastných tkanív, napríklad šľachovej doštičky vonkajšieho šikmého svalu brucha, alebo pomocou špeciálnych sieťových transplantátov z biologických alebo umelých materiálov. V súčasnosti sa najčastejšie používajú sieťové transplantáty, pri ktorých sa pravdepodobnosť recidívy ochorenia zníži na takmer desatiny percenta..

Endoskopická metóda

Alternatívou k otvorenej metóde liečby patológie u mužov je endoskopická chirurgia..

Vďaka jeho dobrému výkonu je obnova tela rýchlejšia a ľahšia, pretože namiesto širokého rezu tkanív nad trieslovým kanálikom sa vykonávajú iba 4 vpichy prednej brušnej steny..

Nevýhody endoskopickej liečby slabinových prietrží:

 • väčšie riziko komplikácií a relapsu choroby;
 • potreba celkovej anestézie (pri otvorenom chirurgickom zákroku sa liečba môže vykonávať v lokálnej anestézii).

Čo je potrebné urobiť pred operáciou

Pred operáciou sú akékoľvek ťažké cvičenia zamerané na posilnenie brušnej tlače kontraindikované, pretože zvyšujú vnútrobrušný tlak a vyvolávajú výskyt neredukovateľnej alebo obmedzenej prietrže (čo komplikuje priebeh ingvinovej prietrže a predstavuje priame riziko pre ľudský život)..

Muži aj ženy s neoperovanou inguinálnou prietržou sa môžu zdvíhať iba do 5 kg.

Bandážová aplikácia

Nanešťastie nie je vždy možné vykonať operáciu. Jeho kontraindikáciou sa môžu stať závažné somatické choroby alebo odmietnutie pacienta chirurgickým zákrokom..

V takýchto prípadoch môže človek nosiť špeciálny obväz: zastaví ďalšie zväčšovanie kýly a zabráni jeho porušeniu. Nosenie bandáže nie je liečbou ako takou a nenahrádza chirurgický zákrok a jej dlhodobé používanie vedie k oslabeniu brušných svalov a môže zhoršiť priebeh slabinovej prietrže..

Moderný pohľad na liečbu ingínovej hernie bez chirurgického zákroku

Pred sto rokmi sa americkí vedci pokúšali liečiť herniálny výčnelok v slabinách u mužov bez chirurgického zákroku. Za týmto účelom boli do trieslovinového kanála zavedené prípravky, ktoré spôsobili zhrdzavenie a zjazvenie herniálneho vaku. Pokus sa neúspešne skončil: u mnohých pacientov sa vyvinuli závažné komplikácie, ako napríklad krvácanie, infekcie a zjazvenie spermatickej šnúry..

Bohužiaľ je takmer nemožné zúžiť samotný inguinálny kanál alebo ho tak silno posilniť pomocou liekov a terapeutických cvičení, ktoré natrvalo eliminujú dokonca aj upravenú guinovú prietrž. A ak už vznikla slabá prietrž a nevylieči sa, chirurgická liečba je o to nevyhnutnejšia.

Pomocné cvičenie

Doma bude užitočné robiť terapeutické cvičenia - starostlivé posilňovanie brušných svalov fyzickými cvičeniami, ktoré nespôsobujú výrazné zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Pravidelný tréning pomôže posilniť prednú brušnú stenu a tým zvýšiť znášanlivosť záťaže, ak sa pri namáhaní vyskytuje prietrž hernia..

Ak chcete úspešne liečiť patológiu, všetky cvičenia sa musia vykonávať trikrát denne: ráno, popoludní a večer.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

S vrecom piesku (1 kg)

Dajte vrece piesku na brucho do pupka. Nafúknite žalúdok - zatiahnite žalúdok.

Tento postup zopakujte umiestnením vrecka piesku na žalúdok tesne nad pubis..

Vykonajte 10 až 12 opakovaní každej možnosti cvičenia.

Posaďte sa na stoličku, ruky okolo tela, kolená spolu pred vami. Zdvihnite ľavú ruku nahor a nakloňte ju doprava bez toho, aby ste vstali zo stoličky. Cvičenie opakujte iným spôsobom..

Do 10-12 opakovaní.

Ľahnite si na zem, ruky po tele. Uchopte loptu dovnútra chodidla a zdvihnite ju do výšky 10 - 15 cm od podlahy. Podržte niekoľko sekúnd - nižšie.

Opakujte 8 krát.

Šírite si šírku ramien nôh. Striedavo nakláňajte ľavú a pravú nohu a snažte sa dosiahnuť prsty prstami opačnej ruky. Vezmite druhú ruku späť a hore.

Opakujte 10-12 krát.

Pred vykonaním popísaných cvičení sa poraďte so svojím lekárom. Pamätajte, že tento problém môže radikálne vyriešiť iba chirurgický zákrok..

Ľudové lieky a lieky

Nie je možné účinne liečiť slabinovú prietrž len pomocou ľudových prostriedkov a liekov. S ich pomocou je však možné vytvoriť podmienky, za ktorých sa herniálny výčnelok s korigovateľnou prietržou vyskytuje menej často.

To sa dá urobiť, ak má človek provokačný kašeľ, zápchu alebo ťažkosti s močením. Vyriešením vyššie uvedených problémov s používaním ľudových liekov alebo liekov sa dá vyhnúť mnohým situáciám prudkého zvýšenia vnútrobrušného tlaku, ktorý je spúšťačom vzniku kýly..

Aké konkrétne recepty na liečbu choroby teda závisia výlučne od provokačného faktora.

Inguinalská kýla: liečili sa otca aj manžela. Recepty liečby bez chirurgického zákroku - na realistické zvládnutie. Ako zabrániť opakovaniu

Môj otec mal prietrž dvakrát. Prvýkrát bol odstránený chirurgickým zákrokom, ale čoskoro sa na rovnakom mieste objavila pooperačná prietrž..

Otec sa už rozlúčil so životom a príbuznými, ale potom, ako úprimný veriaci, začal prosiť Boha o uzdravenie. A späť! Potom sa veľmi dobre staral o seba, striedal fyzickú prácu a odpočinok, nefajčil, nezneužíval alkohol a žil až 82 rokov, a to napriek prietrži. A aby sa toto vzdelanie nezvýšilo, jeho matka denne vtierala roztavenú kozu a bravčový tuk do slabin. Okrem toho otec neustále nosil široký pás podporujúci prietrž a pevne ho dotiahol.

Môj manžel mal slabinovú prietrž. Dostali ponuku na operáciu, ktorá ju mala odstrániť, ale jej manžel, ktorý vedel o trpkej skúsenosti môjho otca, nesúhlasil s tým, aby sa dostal pod nôž. Raz som povedala o tomto probléme svojmu kamarátovi a ona mi odporučila, aby som svojho manžela v istotu v noci, a tiež niekoľkokrát počas dňa, v oleji rakytníka na problémovom mieste. Vykonajte postup jemne, ľahko, aby nedošlo k zhoršeniu stavu pacienta. Po vypočutí tejto rady som si kúpil v lekárni olej z rakytníka rakytníka, gumené lekárske rukavice a začal som liečiť svojho manžela. Okrem toho, aby odstránil zápal spôsobený prietržou, pravidelne varil trávu z prasličky a prietrže, ako je čaj, a potom tieto infúzie vypil a každé dva týždne ich striedal. Aby som obnovil kožné bunky a rýchlo uzdravil prietrž, každé ráno a noc som ľahko problematickú oblasť umyl studenou vodou. Čoskoro neexistovala kýla a už nikdy nemala manžela.

Okrem rakytníka je tiež veľmi dobré použiť gáfor a ľanový olej na odstránenie problémovej oblasti, ale na tento účel je lepšie použiť líšky, kozie alebo jazvečie tuky. Okrem toho sa odporúča, aby po všetkých procedúrach bola kýla okamžite prilepená na živicu. Na tento účel sa ľanová tkanina alebo handrička impregnuje dymovými živicami, potom sa nanesie na problémovú oblasť, zafixuje sa obväzom a chodí sa s náplasťou 24 hodín, pričom sa každý deň vymieňa. Je veľmi dobré položiť bielizeň na kýlu vo forme obkladu nasiaknutého v roztoku studenej vody a stolového octu, ktoré sa berú rovnako. Prikryte celofánom, zafixujte obväzom a nechajte cez noc. Kýla zmizne rýchlejšie, ak sa každý večer kúpite s nasýtenými odvarmi lastovičiek alebo ovsenej živice. Ľahnite do kúpeľa počas 20 minút. Liečba je samozrejme dlhá, ale ak sa chcete vyhnúť operácii, mali by ste byť trpezliví.

Pri slabinovej prietrži nemôžete brať žiadne preháňadlá. Aj keď je malý, na zastavenie rastu je potrebné dolné brucho umývať denne studenou vodou a octom a aplikovať obklady z infúzie dubovej kôry na prietrž po dobu 20 - 30 minút. Okrem toho noste špeciálny obväz. Umbilikálna prietrž sa u detí najskôr opraví, potom sa na ňu umiestni lepiaca náplasť a na náplasť sa umiestni kruhový obväz. Po 2 týždňoch sa prietrž vylieči. A ak to nepomôže, zopakujte aplikáciu náplasti. Nalejte 20 g živej pôdy do pohára s vodou, povarte ju 10 minút pri miernom ohni, sceďte, pridajte prevarenú vodu do pôvodného objemu a vypite 1 lyžičku. 3-krát denne pred jedlom.

Skutočnosť, že v mnohých prípadoch sa prietrže zbavuje prietrže umožňuje použitie infúzií, odvarov a tinktúr, naši predkovia stále vedeli,.

Chcem ponúknuť niekoľko receptov na ich prípravu a použitie.

Aby ste odstránili trieslovinu a pupočníkovú herniu, naplňte litrovú nádobu na polovicu objemu trávou trstiny, nalejte vodku na vrchol, trvajte 2 týždne na tmavom mieste pri izbovej teplote, namáhajte a zoberte 1 polievkovú lyžicu. 2-3 krát denne pred jedlom.

Je veľmi dobré naliať 1,5 g kozieho mlieka do hlinenej nádoby, 5 g suchých rozdrvených oddenkov, ktoré boli zakúpené, stáť pod vekom na veľmi malom ohni, kým sa neodparí 2/3 pôvodného objemu tekutiny, pretrepať a zobrať 1 polievkovú lyžicu. 3 krát denne po dobu pol hodiny pred jedlom po dobu 2 týždňov. Po trojdňovej prestávke zopakujte liečebný cyklus.

Kýla tiež zmizne, ak 1 lyžička. husacie zemiakové semená zalejeme pohárom prevareného mlieka, namiešame za hodinu a infúziu vypijeme dvakrát počas dňa. Za týmto účelom sa denne pripravuje čerstvý liek, 2 týždne. Doprajte si prestávku na 3 dni a potom zopakujte liečbu. Môžete 1 lyžička. bylinkové kosti trvajú 1 hodinu v pohári vriacej vody, sceďte a zoberte 2 lyžice. infúzia 3 krát denne pol hodiny pred jedlom. Priebeh liečby je 2 týždne, po týždňovej prestávke sa opakuje.

Liečba prietržnej hernie bez chirurgického zákroku

Chirurgický zákrok je jediný spôsob, ako sa zbaviť slabinovej prietrže u dospelých pacientov (ďalej len PGR). Nie je možné úplne vyliečiť PGR bez chirurgického zákroku: konzervatívne metódy môžu predchádzať komplikáciám, obmedzovať progresiu choroby, zbaviť sa mnohých nepríjemných symptómov, ale nemôžu úplne odstrániť prietrž.

Konzervatívne zaobchádzanie s CHZO je doplnkovým nástrojom a používa sa iba za nasledujúcich okolností:

 • Prebieha operácia
 1. Operácia sa uskutoční podľa plánu do niekoľkých mesiacov po preskúmaní..
 2. Neschopnosť vykonať operáciu v blízkej budúcnosti v dôsledku exacerbácie chronického ochorenia alebo výskytu akútneho stavu.
 • Operácia nie je možná
 1. Obdobie tehotenstva.
 2. Pacient s nevinným vekom.
 3. Prítomnosť významnej patológie.

Existuje niekoľko konzervatívnych metód, ktorými sa PGR lieči:

 • použitie bandáže,
 • určité obmedzenia fyzickej aktivity,
 • diéty,
 • liečenie.

Použitie obväzu

Bandáž - výrobok prispôsobený na podporu orgánov vypadávajúcich z triesloviny prietrže, ako aj na fixáciu brušnej steny. Pás je upevnený na bokoch pacienta a peloti blokujú výstup PGI a fixujú ho vo vnútri pobrušnice..

Systematické používanie obväzu vedie k:

 • Predchádzanie porušovaniu prietrže.
 • Čiastočné odstránenie bolesti.
 • Estetický efekt - zbavenie sa vydutia.

Bandáž musí byť vybraná individuálne, najspoľahlivejšie po konzultácii s lekárom.

Obväzy na predaj v špeciálnych ortopedických salónoch a lekárňach.

Náraz na PGR s obväzom nie je povolený, ak je prietrž neredukovateľná alebo ak dôjde k zovretiu alebo poškodeniu kože v oblasti pásu..

Domáce upevňovacie výrobky s trieslovými kýlami nie sú povolené - aby sa predišlo porušeniu prietrže.

Obmedzte svalovú záťaž

Obmedzenia svalovej záťaže sa vzťahujú na cvičenia, ktoré môžu viesť k zvýšenému tlaku v bruchu:

 • rýchly vzostup z pozície ležiacej na chrbte,
 • predĺžený pobyt,
 • beh,
 • robí drepy,
 • skákanie.

Je potrebné starostlivo sledovať osobné pocity a vylúčiť pohyby, ktoré spôsobujú tlak na tlač..

Aplikácia stravy

Nutričná korekcia pre PGR sa používa na dosiahnutie dvoch cieľov:

 • Znížte hmotnosť pacienta. Obezita je jedným z faktorov spôsobujúcich zvýšenie tlaku v brušnej dutine, a tým aj vyčnievanie prietrže.
 • Eliminujte vytváranie zápchy, ktorá sa vytvára, keď slučky z hrubého čreva vystupujú ako súčasť PGR.

Odporúčané výživové pravidlá:

 • Obmedzenie množstva tvrdých tukov (margarín, masť) a rafinovaných uhľohydrátov (cukor, výrobky z múky).
 • Ak sú prítomné príznaky bolesti a dunenie v bruchu - obmedzenie hrubej vlákniny (čerstvé uhorky, strukoviny, kapusta, otruby) -
 • ich vplyv výrazne posilňuje črevné kontrakcie, ktoré môžu spôsobiť porušenie.
 • Jesť jemne nasekané jedlo (šťouchané obilniny, zemiaková kaša, strúhaná zelenina).
 • Používanie čerstvého ovocia, kyslých výrobkov, varenej a dusenej zeleniny, výrobkov z mletého mäsa, rýb, rastlinného oleja, medu.

liečenie

Na odstránenie niektorých príznakov, ako je predpísané ošetrujúcim lekárom, sa môžu použiť iba lieky, ako sú antispasmodiká na bolesti brucha a mierne preháňadlá na zápchu..

Lieky proti bolesti na liečbu ingínovej prietrže sa neuplatňujú, pretože ich konanie môže skryť výskyt porušenia.

Liečba prietržnej hernie

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Inguinálna kýla je pomerne časté ochorenie, ktoré dáva svojmu majiteľovi veľa nepríjemností. Kýla sa vyznačuje bolesťou, nepríjemným pocitom pri chôdzi, dysfunkciou vnútorných orgánov. Jediným spôsobom, ako sa zbaviť choroby navždy, je liečba hernie husí.

Metódy liečby slabinovej prietrže

Aké sú metódy na liečbu slabinovej prietrže? V skutočnosti je možné radikálnu prietrž vyliečiť iba jedným spôsobom - chirurgicky.

V modernej medicíne sa liečenie ingínovej prietrže najčastejšie uskutočňuje vo forme operácie pomocou oka - bez problémov, keď pacient dosiahne vek 16 rokov. Chirurgický zákrok bez inštalácie oka často vedie k opätovnému rozvoju choroby, keď sa prietrž objaví znova a v rovnakej oblasti. K takýmto relapsom dochádza v 40% prípadov operácií bez oka.

Materiál pletiva je polypropylén, ktorý nespôsobuje odmietnutie tela. V prípade slabinovej prietrže je použitý polypropylén ľahký, elastický a kompozitný a nevyvoláva tvorbu hrubých jaziev..

Okrem chirurgického zákroku sú známe aj iné spôsoby liečby (budeme ich zvažovať neskôr). Všetky však majú iba dočasný účinok. Toto ochorenie môže byť úplne vyliečené iba chirurgickým zákrokom..

Princípy liečby slabinových hernií sú odstránenie a zošívanie herniálneho vaku, so znížením počtu vyradených orgánov späť do brušnej dutiny a obnovením úplnej anatómie v oblasti trieslovín. Vzhľadom na to, že herniálny vak a vas deferens dobre padnú, musí byť chirurgický zákrok jemný a moderný.

Konzervatívne metódy nemôžu žiadnym spôsobom ovplyvniť infekčný defekt prednej brušnej steny. Účelom týchto metód môže byť iba dočasné zmiernenie stavu pacienta.

Metódy opravy prietržovej hernie

V súčasnosti sa tvoria dve hlavné metódy chirurgického zákroku pri slabinových kýlach - jedná sa o metódu napínania a napínania.

Po mnoho rokov vedúci odborníci v chirurgii rozmýšľali o najúčinnejšej metóde na odstránenie defektu brušnej steny ťahom a zošitím vlastného tkaniva pacienta. Takéto operácie môžu prebiehať rôznymi spôsobmi, takže sú rozdelené do dvoch hlavných kategórií:

 • plastické napätie prednej steny trieslového kanálika;
 • plastové napätie zadnej steny.

Najbežnejšia je druhá verzia operácie. Hlavnou nevýhodou plastického napätia je však častý relaps - až 20% prípadov opakovaného vývoja choroby, ako aj prítomnosť pooperačnej bolesti, predĺženej invalidity a uzdravenia..

 • Metóda bez napätia.

Technika bez napínania sa dnes používa oveľa častejšie ako napätie. Pri tejto operácii sa používajú špecifické syntetické polymérne materiály sieťovej štruktúry - sú to absolútne neškodné implantáty, ktoré dokonale zakorenia vo vnútri tela a nie sú odtrhnuté tkanivami. Siete sa umiestnia hlboko do tkaniva trieslového kanálika, čím sa zabráni kontaktu so spermatickou šnúrou a zníži sa pravdepodobnosť bolesti a relapsu..

Chirurgická liečba slabinovej prietrže

V súčasnosti sa vo svetovej medicíne používajú tri najúčinnejšie metódy chirurgického zákroku pri slabinových kýlach:

 • Operácia podľa lichtenštajnskej techniky prebieha v lokálnej anestézii - pacient je pri vedomí. Lekár urobí rez v slabinách (asi 7 cm), oddeľuje spermatickú šnúru (alebo guľatý väz maternice), odrezáva prietrž alebo ju obnovuje. Defekt brušnej steny sa šije a medzi svalové vrstvy sa umiestni špeciálna fixačná sieť s otvorom pre spermatickú šnúru. Poškodené tkanivo je zošité. Na operáciu sa používa špeciálny materiál na šitie, ktorý je samo-absorbovateľný a telo ho neodmietne.

Operáciu je možné vykonať ambulantne a pacient môže ísť domov do 3 hodín po zákroku. Vonkajšie švy sa odstránia o týždeň..

Lokálna anestézia sa počas chirurgického zákroku vykonáva pomocou liekov, ako je markain alebo naropín.

 • Laparoskopická liečba slabinovej prietrže zahŕňa použitie endoskopu. V prednej brušnej stene sa urobia tri vpichy, ktorými sa do brušnej dutiny vháňa plyn a vkladajú sa špeciálne nástroje a endoskop. Oká sa zavedie do dutiny a upevní sa na správnom mieste. Poruchy sú zošité.

Počas operácie sa používa celková anestézia, preto sa neodporúča vykonávať ju u pacientov so srdcovými a dýchacími chorobami..

Laparoskopická operácia je menej traumatická, má minimálny počet komplikácií (medzi vedľajšie účinky patrí slabosť, dyspeptické poruchy, bolesť v medzirebrových svaloch, trombóza). Obdobie rehabilitácie po laparoskopii je minimálne.

 • Tretia použitá metóda je tiež endoskopická, avšak intervencia sa vykonáva cez predperitoneálny priestor. Anestézia je hlavne epidurálna, epidurálna alebo všeobecná. Podstatou operácie je vytvorenie umelého priestoru v medzere medzi svalovými vrstvami a brušnou stenou od herniálneho výčnelku. Prostredníctvom tohto priestoru sa do dutiny vkladajú nástroje, ktoré oddeľujú prietrž a keratickú šnúru. Sieť je nainštalovaná v intermuskulárnej a interperitoneálnej oblasti, ktorá je pripevnená nezávisle tak, že ju drží intraperitoneálnym tlakom: nevyžaduje sa špeciálne šitie sieťky. Z tohto dôvodu je riziko pooperačnej bolesti výrazne znížené a pacient sa môže vrátiť k normálnemu rytmu života za týždeň. Takáto operácia je drahšia, ale má minimálnu dobu zotavenia..

Laserové ošetrenie ingínovej prietrže (jedna z najmodernejších chirurgických metód) je mimoriadne zriedkavé - táto metóda sa používa hlavne na liečenie nádorov a kýly chrbtice. Použitie lasera na slabinovú prietrž je často nepraktické.

Liečba strangulovanej kýly prietrže

Ak dôjde k porušeniu prietrže, vykoná sa neodkladná oprava prietrže, ktorej účelom už nie je plast plastu trieslového kanála, ale odstránenie samotného porušenia a jeho možných komplikácií..

 • Ak črevná oblasť, ktorá bola v herniálnom vaku, nepodlieha nekróze, lekár ju opraví a vyrobí plast.
 • Ak sú na črevnom trakte nejaké príznaky nekrózy, lekár sa môže pokúsiť obnoviť tkanivá pomocou liekov.
 • Ak je črevná slučka neodvolateľne nekrotická, vykoná sa jej excízia..

Preto pri porušení prietrže je pacientovi najskôr diagnostikovaná laparoskopická operácia, počas ktorej sa vykonáva hodnotenie stavu oblastí, ktoré boli porušené. Ak je zadržaný orgán uznaný ako životaschopný, je prietržovaná brána prietrže - vnútorný trieslový kruh a nevyrastená časť pobrušnice. Ak existuje podozrenie, že poškodený orgán nie je životaschopný, predpisuje sa urgentná herniolaparotómia s možnou resekciou mŕtvej zóny..

Endovideolaparoskopia pomáha presne posúdiť porušovanie tkanivového trofizmu v mieste porušenia a šitie počas laparoskopie minimalizuje možnosť traumy na cievy semenníkov a deferentného kanálika..

Lieky na slabinovú prietrž

Väčšina pacientov s diagnostikovanou brušnou prietržou na celom svete sa pýta lekárov bolestivou otázkou: „Je možné liečiť slabinovú prietrž bez chirurgického zásahu?

Faktom je, že neexistujú žiadne liečivá, ktoré by eliminovali herniálny výčnelok. Je nemožné „prerásť“ defekt bez použitia chirurgického zákroku. Na začiatku vývoja choroby je povolená konzervatívna liečba zameraná na zmiernenie príznakov prietrže. Takáto terapia je však dočasná a chirurgický zákrok bude skôr alebo neskôr nevyhnutný.

Skutočne je možné zmierniť prejavy príznakov choroby - napríklad nosením obväzu. Zníži sa tým zaťaženie slabín a tlak v herniálnom vaku, čo bude mať pozitívny vplyv na pohodu pacienta. Nosenie obväzu je vítané v počiatočných štádiách vývoja patológie a iba s prispôsobenou prietržou.

V niektorých prípadoch môže liečba obväzovej prietrže obväzom spôsobiť komplikácie:

 • zväčšenie vyčnievajúcej oblasti v dôsledku zjazvenia;
 • tlak na herniálny vak;
 • atrofické procesy faciálnych kontúr;
 • tlak na spermatickú šnúru.

Nosenie inguinálnej ortézy je veľmi bežné, pretože mnohí pacienti si myslia, že týmto spôsobom sa budú môcť zbaviť problému. Nie je to však tak: konzervatívna liečba chorobu nezmierňuje, ale umožňuje pacientovi zmierniť jeho stav a viesť známy životný štýl. Okrem toho sa v priebehu času, ak je operácia oneskorená, pozoruje aj vývoj slabosti ingvinálnych svalov, čo môže slúžiť ako začiatok nových chorôb..

Bandáž sa môže používať dlho, iba ak sa zistia významné kontraindikácie chirurgického zákroku:

 • senilný vek;
 • celkové vyčerpanie (neschopnosť podstúpiť chirurgický zákrok);
 • obdobie narodenia dieťaťa;
 • akútne infekčné choroby;
 • rehabilitačné obdobie po iných operáciách.

Liečba prietržnej hernie doma

V každodennom živote môže liečba slabinovej prietrže odstrániť nepríjemné príznaky v skorých štádiách ochorenia. Lekári takúto liečbu vítajú, pretože na ňu môže stráviť drahocenný čas, počas ktorého bude hernia napredovať. Odborníci sa domnievajú, že včasné ošetrenie zaručuje možnosť pozitívneho výsledku.

Niektorí tradiční liečitelia odporúčajú liečiť slabinovú prietrž chladom:

 • opláchnite postihnuté miesto studenou octovou vodou;
 • naneste kúsky ľadu na prietrž a tiež prehltnite kúsky ľadu na bolesť a dyspepsiu.

Tradiční lekári však túto liečbu neodporúčajú. Faktom je, že prechladnutie môže vyvolať kŕč, ktorý bude mať za následok porušenie prietrže.

Zaobchádzanie s trieslovinou prietrže ľudovými liekmi predstavujú nasledujúce recepty:

 • Veľa dubovej kôry: 2 čajové lyžičky rozdrvenej kôry sa pridajú do 400 ml vriacej vody a varia sa 10 minút. Zakryte vekom a nechajte ho vychladnúť. Ďalej filtrujeme liek, navlhčite obväz a obvazujte miesto prietrže tri hodiny. Tento postup opakujte každý deň.
 • Veľa šťavy z kyslej kapusty: navlhčite gázu a naniesť cez noc.
 • Lotion s jablčným octom: pripravte obklad rýchlosťou 4 lyžice. lyžice octu v 400 ml vody.
 • Palina z tvrdého dreva: trváme na tom, 2 lyžice. lyžice paliny z palmy v 400 ml vriacej vody na hodinu.
 • Masť proti hernii: zahrejeme ½ kg bravčového tuku pomocou vodného kúpeľa a nalejeme do nádoby. Oddelene zmiešajte 100 ml octu a jedno čerstvé vajce. Všetko zmiešame a roztavený tuk pridáme do 0,5 litra. Dali sme do chladničky týždeň. Po týždni pridajte 2 prepeličné vajcia a lyžičku jazvečieho alebo orechového tuku. Mix a použitie na obväzy. Masť sa môže používať po dlhú dobu. Uchovávajte v chladničke.
 • Takémuto nástroju sa pripisuje dobrá účinnosť: rovnaké mlyny listov skorocelu, cibule a rastliny zlatých fúzy prechádzajú mlynčekom na mäso a zmiešajú sa s bravčovým tukom. Masť používame na nočné obväzy.

Bylinná liečba slabinovej prietrže by nemala byť jedinou terapeutickou modalitou. Okrem ľudovej liečby sa odporúča vykonávať fyzické cvičenia, udržiavať imunitu, správne jesť a zabrániť rozvoju zápchy..

Liečba slabiny prietrže fyzickými cvičeniami by sa mala vykonávať iba pod dohľadom odborníka na cvičebnú terapiu. Pri tejto chorobe nie sú cvičenia so zaťažením brušných svalov vítané, pretože to môže byť sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom, čo môže situáciu výrazne zhoršiť. Výnimkou je plávanie, ktoré pomáha posilňovať svalový korzet..

Tiež nežiaduce cvičenia s použitím výkonových simulátorov, vrátane cvičení v ľahu na chrbte so zaťažením nôh.

Kardio záťaž je vítaná, mierne - jogging, chôdza, aerobik, joga, jazda na bicykli.

Liečba jogy pri slabinovej prietrži

Kurzy jogy by sa mali vykonávať trikrát denne: ráno pred raňajkami, 2 hodiny po obede a pred spaním. Odporúča sa opakovať každé cvičenie najmenej trikrát..

Ľahnite si na chrbát.

 • Nohy sú rovné, ramená sú predĺžené pozdĺž tela. Nadýchnite sa pomaly a snažte sa vyčnievať čo najviac z žalúdka. Vydýchnite, spustite žalúdok.
 • Položíme nohy na šírku ramien a ohýbame sa na kolenách a ramená na lakťoch. Nadýchnite sa a v tomto okamihu zdvihnite panvu so zameraním na plecia, lakte a chodidlá.
 • Ramená sú umiestnené pozdĺž tela spolu s nohami. Hladké nohy zdvíhajte postupne a spolu.

Sedíme na stoličke.

 • Dali sme si nohy dohromady. Zhlboka sa nadýchnite, zdvihnite pravú ruku nahor a pri výdychu sa ohnite doľava. Ďalej naopak.
 • Opierame sa o chrbát, ruky držia sedadlo. Nadýchnite sa a súčasne zdvihnite panvu, položenú na rukách.
 • Nadýchnite sa. Na výdych aplikujeme nohu striedavo do brušnej tlače..
 • Prstami strhávame prsty striedavo a nakláňame sa dopredu.

Inguinálna hernia nie je kontraindikáciou pre jogu, ale nie všetky polohy sú povolené: konzultujte s odborníkom na túto tému.

Liečba halovej kýly pomocou sprisahania

Niektorí pacienti úprimne veria v liečbu chorôb prostredníctvom sprisahania. Podľa odborníkov na túto metódu by sa sprisahania mali aplikovať bližšie k noci bezprostredne pred západom slnka.

Zoberie sa kus starého zvyšku, ktorý sa vykonáva v kruhu blízko prietrže a vyslovuje sa trikrát:

 • Voda tiekla blízko bielych brehov, odrezávala kamene, umývala piesok. Tento zvyšok sa má odplaviť, rovnako ako prietrž. Ako voda presakuje, tak kýla. A keď slnko zapadá a mesiac vyzerá, choroba zmizne.

Ďalej zahreje zvyšok:

 • Zobudím sa z rána, chodím k bielej vode, k oceánom. Strieka sa tu gogol, ktorý nemá ani modrý, ani červený nádor. Tam plazí rakovinu, ktorá nemá ani modrú, ani červenú rakovinu. Leží mŕtvi, ktorí nemajú ani modrého, ani červeného nádoru.

Potom musíte ísť na nábrežie a hodiť zvyšok do vody a povedať:

 • A gogol, rakovina a telo zosnulého nemajú chorobu ani mŕtvicu. A služobník Boží (meno) nemá prietrž, ani polovicu prietrže - niet žiadnej a nebude.

A ešte jednu pomluvu z akejkoľvek hernie, ktorá sa prečíta po aplikácii kúsku vodného machu na postihnutú oblasť:

 • Na more, na oceán, na ostrove Buyana je položený kamenný mach. Pod týmto machom had Skoropey kríva, kríva a je vždy plný. Kus, had, kýla Božieho služobníka (meno), a budeš plný, a služobník Boží (meno) sa klaň.

Na konci pozemku by sa mal kus machu vrátiť na miesto, kde bol odobratý.

Moderné metódy liečby slabinovej prietrže

Chirurgický zákrok pri slabinovej prietrži sa zdá byť jednoduchý, ale nie je to úplne pravda: operácia nie je jednoduchá. Staré chirurgické metódy, najmä tie, ktoré sa vykonávajú u detí a starších ľudí, často prispievali k rozvoju opakovaných hernií na rovnakom mieste.

V súčasnosti používajú odborníci najnovšie techniky na spoľahlivú korekciu tkaniva pacienta a samotná operácia je oveľa menej traumatická a bolestivá. Vo väčšine prípadov sa hernálna defekt zošíva pomocou syntetických materiálov s vysokou pevnosťou. Zároveň môžu lekári uprednostňovať klasický zákrok aj laparoskopiu.

Menej traumatická laparoskopia je veľmi účinná len u pacientov s opätovným rozvojom prietrže, v prítomnosti jazvového tkaniva na povrchu pobrušnice. Jizvové tkanivo je vysoko nežiaduce opakovane poraniť. Pomocou laparoskopie a laparoskopickej sondy je možné operáciu vykonať presne a profesionálne..

Na moderných klinikách s chirurgickým zákrokom u dospelých pacientov sa spravidla používa epidurálna anestézia au detí všeobecná anestézia..

O tom, ako aplikovať liečbu prietržovej hernie, zvyčajne rozhoduje lekár individuálne. V zásade sa snažia predpísať operáciu vo veľmi blízkej budúcnosti po potvrdení diagnózy. Všetky ostatné metódy liečby, ktoré opakujeme, majú iba dočasný a prechodný účinok. Preto predtým, ako sa vzdáte operácie, zvážte výhody a nevýhody, poraďte sa so svojím lekárom a rozhodnite sa v prospech svojho budúceho zdravého a napĺňajúceho života..

Inžinierska hernia u mužov. Liečba bez chirurgického zákroku pomocou ľudových prostriedkov, bandáž, podľa metódy Bubnovského, Bolotov, Neumyvakin. Príznaky, dôsledky

Inguinálna hernia je častejšia u mužov. Je to kvôli fyziológii rozvoja svalov (inguinálna oblasť je menej chránená spojivovým tkanivom ako u žien). Liečba bez chirurgického zákroku je možná, keď je choroba v počiatočnom štádiu (výčnelok je malý a prolaps nie je taký častý)..

Dôvody pre vzdelanie

Príčinou vzniku kýly je narušenie sily brušných svalov alebo nadmerný tlak na ne. Rôzne vekové skupiny sú charakterizované rôznymi dôvodmi vzniku prolapsov vnútorných orgánov mimo pobrušnice.

Pre deti do jedného roka:

 • nezrelosť. Svaly ešte nie sú úplne formované a nie celkom silné;
 • patológia s vnútromaternicovým vývojom;
 • koliky. Vyvolávajú bolesť. Dieťa na to odpovedá častými a plačúcimi výkrikmi. V tomto čase sú svaly nadmerne zaťažené a tlak na vnútorné orgány;
 • zápcha. Dieťa musí vynaložiť veľké úsilie pri pohybe čriev a črevá môžu spadnúť do oblasti trieslovín.

Kýla môže preniesť samostatne až 6 mesiacov. Do tejto doby sa svaly v trieslovej oblasti stávajú silnejšími a črevný prolaps sa zastaví. Pravdepodobnosť jeho výskytu v dospelosti (dôvody sú opísané nižšie).

Od 1. roku do veku 60 rokov:

 • nevyliečená vrodená prietrž;
 • genetická predispozícia;
 • nesúlad hmotnosti. So zvyšovaním a znižovaním hmotnosti dochádza k napínaniu svalov. Postupom času môžu pri ďalšom chudnutí zostať v natiahnutom stave;
 • plnosť. V dôsledku prejedania sa orgány zväčšujú a začínajú vyvíjať tlak na svalové tkanivo. Môže dôjsť k prasknutiu a orgány opúšťajú pobrušnicu v slabinách;
 • problémy s močením a stolicami;
 • silný a dlhotrvajúci kašeľ;
 • silná fyzická námaha a vzpieranie;
 • svalová slabosť v ingvinálnej oblasti môže byť spôsobená nedostatkom svalovej aktivity alebo následkom chirurgického zákroku v brušnej oblasti;
 • trauma v bruchu;
 • prudká zmena atmosférického tlaku (k tomu dôjde pri skoku z vrtuľníka / lietadla);
 • narušenie nervov zodpovedných za činnosť brušných svalov;
 • akumulácia tekutín v pobrušnici.

V tomto veku, ak neexistujú kontraindikácie a prietrž už nebola zahájená, sa odporúča liečba drogami. Je dôležité si uvedomiť, že po odstránení prietrže z jednej strany je pravdepodobné, že sa objaví na druhej strane.

Po 60 rokoch:

 • opotrebovanie svalov v závislosti od veku;
 • nízka mobilita;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • chronické kašeľ;
 • porušenie stolice;
 • poranenie brucha.

Po 60 rokoch sa trieslová hernia odstráni iba chirurgicky. Samoliečba je zakázaná. Ak sa objaví prietrž, okamžite vyhľadajte lekára.

Keď sa zistí prietrž, chirurg určí, kedy sa objaví, miesto a závažnosť priebehu choroby. V závislosti od toho bude predpísaná liečba.

Kým sa objaví prietrž, môže to byť:

 • vrodená. Tvorí sa kvôli slabosti svalov alebo kvôli neprerastaniu diery, cez ktorú zostupujú semenníky do mieška;
 • získal. Dôvodom jeho výskytu môžu byť vyššie uvedené faktory.

V mieste lokalizácie môže byť prietrž:

 • rovno. K vydutiu dochádza v dôsledku zhoršenej sily svalov v brušnej dutine. Tento typ prietrže sa získava. Majú malú veľkosť (nie viac ako 11 cm). Kontúzia orgánov je mimoriadne zriedkavá;
 • šikmá. Prolaps orgánov sa vyskytuje v mieste výstupu spermatickej šnúry. Kýla môže spadnúť do miešku, s bežnou formou priebehu choroby. Môže dosiahnuť veľkosť 38 cm, puzdrá na štipce nie sú neobvyklé. Kýla môže byť vrodená a získaná;
 • pohybu. Vyskytuje sa neúplný prolaps orgánov. Za pobrušnicou je jej malá časť (jedna zo stien orgánu) a herniálny vak nie je vždy prítomný. Tento druh je ťažké odstrániť aj chirurgicky;
 • kombinovať. V tomto prípade sa kombinuje priama a šikmá prietrž.

Podľa závažnosti priebehu choroby:

 • opraviteľný. Orgán môžete vrátiť do brušnej dutiny sami (ale neodporúča sa). Toto je charakteristické pre začiatok choroby a prietrž hernie je stále malý. Môže byť eliminovaný ľudskými metódami a chirurgicky;
 • nenapraviteľné. Môže sa líšiť veľkosťou, ale nevracia sa úplne do brušnej oblasti. Kýla nie je v napätí a nespôsobuje silné bolesti. Dá sa odstrániť iba chirurgicky;
 • zdržanlivý. Nezmení sa veľkosť, je v napätí a spôsobuje bolesť. V takom prípade sa odporúča urgentný chirurgický zákrok..

Kýla je jednostranná alebo obojstranná. Je lepšie poveriť chirurga, aby určil typ prietrže, pretože nesprávne vykonané opatrenia môžu priviazať odchádzajúci orgán, čo môže mať vážne následky.

Známky prietrže

Pri ingulinálnej hernii u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je možná v počiatočnom štádiu, preto je dôležité ju včas identifikovať) sa diagnostikujú tieto príznaky:

 1. V oblasti trieslov sa objaví okrúhly alebo oválny výčnelok. Po stlačení zaznie slabé kolísanie.
 2. V horizontálnej polohe môže formácia úplne zmiznúť a objaviť sa, keď zaujímate vertikálnu polohu alebo s trochou fyzickej námahy, s kašľom..
 3. V dolnom bruchu je nepohodlie, ktoré je pri chôdzi znepokojujúcejšie.
 4. Kýla v miešku je cítiť počas pohybu.
 5. Silné svalové napätie v pobrušnici sprevádzané bolesťou.
 6. Bolesť sa môže dať kostrči, dolnej časti chrbta a celej oblasti trieslovín.
 7. Pálenie sa objaví v oblasti, kde sa objaví prietrž.
 8. Proces defekácie a močenia je narušený. Krv sa môže vyskytovať v stolici (s pokročilou formou priebehu ochorenia).
 9. Anorexia s nevoľnosťou.
 10. Pocit ťažkosti a plnosti brucha.
 11. Potencia sa zhoršuje, stáva sa nestabilnou.

Inguinálna hernia v miešku sa môže zamieňať s nádorom vo vaječníkoch. Preto by mal odborník vykonať presnú diagnostiku a liečbu. Pri určovaní kýly musíte kontaktovať terapeuta. Ak sa potvrdí, ďalšie ošetrenie vykoná chirurg. Samoliečba je vylúčená, choroba je nebezpečná komplikácia.

Čo je nebezpečné slabinová prietrž u mužov?

Inguinálna kýla predstavuje nebezpečenstvo v akejkoľvek forme svojho priebehu, ale obmedzená prietrž je obzvlášť nebezpečná.

Pri ignorovaní príznakov choroby alebo samoregulácie môžu nastať komplikácie:

 1. Porušenie intímneho života a rozvoj neplodnosti.
 2. Zápalný proces vo vaječníku vyvolaný prietržou alebo zápalom prietrže samotnej.
 3. Pri črevnom prolase je tráviaci trakt narušený, dochádza k oneskoreniu stolice.
 4. Kýla prestáva usadzovať, narúša normálny rytmus života, zvyšuje sa riziko zovretia orgánu.
 5. Poranenie prietrže. Ako výsledok:
 • prietok krvi do tela sa znižuje alebo zastavuje, čo môže mať za následok nekrózu tkaniva;
 • ak je konečník stlačený, výkaly v ňom začnú otráviť telo a v budúcnosti sa vyvinie obštrukcia čreva;
 • so stratou doplnku sa orgán rýchlo zapáli;
 • prietrž sa môže začať hnisať a jej obsah môže po roztrhnutí vstúpiť do brušnej dutiny.

6. Pri nepresnom nastavení kýly môžete poškodiť rozbaľovací orgán a susedné orgány.

Nekontrolovanú alebo obmedzenú prietrž nie je možné opraviť samostatne. Veľké riziko smrti. Ak sa farba prietrže zmení (na modrú alebo vínovú) a bolesť zosilnie, je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia..

Liečba hernie husí u mužov bez chirurgického zákroku

Neexistuje operatívna prietrž u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je predpísaná, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok) pri ochoreniach krvi, infekčných chorobách alebo starobe..

Keď sa formácia zistí v počiatočnej fáze a existuje šanca zotaviť sa bez chirurgického zákroku.

Na domácu liečbu sa používajú tieto výrobky:

 • ľudové liečivá;
 • fyzické cvičenia;
 • lieky
 • dodržiavanie špeciálneho menu a stravovania;
 • obväz.

Pri správnom použití finančných prostriedkov je predpoveď na úplné vymáhanie viac ako 50%. Je dôležité, aby ste sa riadili pokynmi lekára. Vyhnite sa odchýlkam a samoliečbe.

obklady

Lekárske obklady pomáhajú zmierniť bolesť, zabrániť alebo zmierniť zápalový proces. Nemali by byť horúce, pretože oblasť prietrže sa nedá vyhrievať (v procese zrýchleného zásobovania krvi existuje vysoké riziko rozšírenia orgánov, čo môže spôsobiť štipnutie).

Kompresia pri liečbe slabinovej prietrže u mužov musí byť chladná!

Nemali by však byť veľmi chladní, môžete zmraziť inguinálnu oblasť a chlad zúžiť cievy, čo zvýši bolesť.

Tabuľka prípravy a použitia obkladov:

cvičenieAko hrať
súčastiMetóda vareniaAko použiťTrvanie liečby
PruhPremytá tráva sa udržiava nad parou počas 7-10 minút. Potom rozdrvilKaša sa aplikuje na prietrž a je pripevnená obväzom. Udržujte až 35-45 minútProcedúra sa môže vykonávať až 2-krát denne po dobu 2 týždňov
Žihľava, kyslá smotana a list z kapustyListy žihľavy (10 g) by sa mali umyť a nasekať a zmiešať so 70 ml kyslej smotanyZmes sa položí na prietrž, pokryje sa na ňu listom kapusty a fixuje sa obväzom.Kompresia sa vykonáva v noci. Trvanie používania najmenej 1 mesiac
Aloe a sódaOdlepte plachtu a posypte sódouPripojte kýlu a opravtePostup sa uskutočňuje v noci. Trvanie do 30 dní.
Nakladaná kapustaMäkké tkanivo máčané v soľanke a vyžmýkanéMateriál je pripevnený k prietrži obväzom alebo olejovou utierkou a lepiacou omietkou.Vydržte noc. Trvanie nie dlhšie ako 15 dní
Praslička kvetyTinktúra je hotová. Trvá 20 g kvetov a 200 ml vriacej vodyNavlhčite mäkkú handričku v teplej infúzii a pripevnite ju na prietržCompress sa aplikuje raz denne po dobu 2 týždňov
Kostné listy a medNa 100 ml vriacej vody sa odoberie 10 g listov a trvá na tom 4 - 5 hodín. Potom sa v infúzii rozpustí 10 ml meduNa použitie v infúzii je tkanina navlhčená a pripevnená na prietržUdržujte až 40-45 minút. Kurz 15-30 dní.
Chlieb z ražnej múky a infúzie paliny (je možné si ich kúpiť v lekárni)Kus chleba s hrúbkou 3 až 4 cm sa navlhčí v infúziiNaneste na prietrž a opravteKompresiu udržiavajte 25-30 minút. Nový sa aplikuje po 30 - 45 minútach. Trvanie do 2 týždňov
Listy egrešovZa 150 ml vriacej vody sa odoberie 10 g sušených listov. Trvajte na tom, kým vychladneAplikujte tkaninu namočenú v infúzii na prietržV noci je možné absolvovať 30 až 40 minút až 3-krát denne. Trvanie nie dlhšie ako 1 mesiac

Kompresie úplne neodstránia prietrž, ale ich použitie neumožní rozvoj prietrže a zníži sa tiež pravdepodobnosť zápalového procesu. Pred ich použitím sa odporúča konzultovať s lekárom alebo chirurgom..

Masti pomáhajú posilňovať svalové tkanivo, zmierňujú bolesť a tiež bránia zápalu. Môže byť použitý striedavo s obkladmi.

Pri liečbe si masti zaslúžia dobré odporúčanie:

 1. Na prípravu musíte roztaviť bravčový tuk (0,5 kg), mierne vychladnúť a skombinovať so 130 ml octovej esencie a 1 vajcom. Všetko je dôkladne premiešané a naplnené infúziou v chladničke počas 5 dní. Výsledná hmota sa znovu roztaví a pridá sa 10 g jazvečieho tuku a 2 prepeličích vajec a znova sa premieša. Používajte ráno a večer. Kurz trvá do 1 mesiaca. Aby ste predišli znečisteniu odevu navrchu, ošetrené miesto zakryte handričkou a mäkkou handričkou. Upevnite lepiacou páskou.
 2. Masť je vyrobená z bylín: plantajna, cibule (indická) a zlatého fúzy. Zložky sa vyberú pri 40 - 50 g. Bylinky sa nasekajú a pridá sa k nim 200 g bravčového tuku, ktoré sa zmieša s miešačom. Používajte ráno až 30 dní..
 3. Gáforový olej alebo rakytník rešetliakový, použite 1 krát denne. Trvanie do 1 mesiaca.

Nepoužívajte otepľovacie alebo chladiace masti. Aby boli finančné prostriedky dobre absorbované, musí sa oblasť najprv očistiť od kontaminantov a utrieť dosucha. V tomto prípade by sa na kýlu nemal vyvíjať veľký tlak. Pri nanášaní mastí tiež nemôžete deformovať výčnelok.

Bylinkové infúzie na vnútorné použitie

Intuálna hernia u mužov sa môže liečiť odvarmi a infúziami. Môžu sa tiež použiť na zabránenie výskytu vyčnievania vnútorných orgánov. Pri liečbe bez chirurgického zákroku by sa bylinné infúzie mali používať s kombináciou fyzickej námahy, obvazu a stravy..

Recepty na prípravu liečivých vývarov a infúzií:

 1. Vývar zo žalúdka. Na tento účel sa odoberie 10 g rastliny a 130 ml vody. Varte na miernom ohni 10 minút. Po úplnom ochladení sa prefiltruje. Užívajte 10-12 ml pred jedlom po dobu 20-25 dní.
 2. Infúzia lúčnych luhov sa pripravuje z 20 - 30 g rastliny a 200 - 250 ml vriacej vody. Trvajte na tom až 3-4 hodiny. Nápoj je rozdelený do 4 dávok a pije sa deň pred jedlom. Nepite viac ako 30 dní.
 3. Infúzia kôry smrekovca alebo osiky. Do 0,5 l vriacej vody sa umiestni 50 - 70 g rozdrvenej kôry a vylúhuje sa celý deň, ale nie viac ako 12 hodín. Vývar je rozdelený do 5 recepcií, ktoré musíte piť denne. Kurz je 6 mesiacov. Nápoj sa používa prerušovane. 2 týždne liečby a 1 týždeň odpočinku od nápoja.
 4. Infúzia ďateliny. Do 200 ml vriacej vody vložte 20-25 g kvetov. Po ochladení napätie. Infúzia je rozdelená do 3 dávok a pije sa denne. Kurz do 30 dní.
 5. Angreštová infúzia (listy). Do 200 ml vriacej vody vložte 25-35 g listov. Nápoj schladený po 100 - 120 ml súčasne, nie viac ako 3-krát denne. Trvanie kurzu do 1 mesiaca.
 6. Infúzia kostných listov. V 200 ml vriacej vody naparte 20 - 30 g listov. Trvajte na tom a pite za deň. Liečba trvá do 30 dní.

Odporúča sa používať ďalšie preháňadlá. Na prevenciu zápchy. Príčinou ďalšieho zhoršenia prietrže je často narušenie pohybu čriev.

Fyzické cvičenia

Správne vybrané fyzické cvičenia sú dôležité na prevenciu prietrže a na jej odstránenie. Cvičenie posilňuje svaly slabín a zlepšuje prekrvenie. Pred začatím gymnastiky musíte skontrolovať stav prietrže. Ak niet bolesti a nepohodlia, môžete začať vyučovať.

Odporúča sa začať pešou chôdzou. Je nevyhnutné nosiť obväz. Sledujte dych a pulz. Okrem toho sa musíte venovať plávaniu, ale skákanie z výšky do vody je zakázané.

Keď si telo zvykne na jednoduché bremená, môžete prejsť na zložitejšie cvičenia. Odporúča sa, aby sa vykonávali pod dohľadom školiteľa, ktorý určí presné zaťaženie, aby nedošlo k žiadnym komplikáciám.

Pri hlavných cvičeniach je vhodné nosiť obväz:

 • bicykel. Ležiaci na chrbte, simulujúci cyklistiku;
 • nožnice. Na zadnej strane sa nožnicové pohyby opakujú;
 • stojaci s nohami na kreslenie kruhov na podlahe;
 • ľahnite si na chrbát a do oblasti pupka vložte predmet s hmotnosťou do 1 kg. Dýchajte cvičenia s vyčnievaním z brucha;
 • nakláňanie prstov prstami na nohách;
 • sedí na stoličke a pomaly zdvíha nohy na brucho;
 • sediaci na stoličke zdvihnú panvu a položia ruky na stoličku.

Ťažká fyzická aktivita je zakázaná (kyvné tlačenie, tlačenie a zdvíhanie činiek). Na začiatku triedy sa nevykonávajú viac ako 3 prístupy ku každému cviku. Musíte ich robiť pravidelne, najmenej trikrát týždenne. Ak sa stav zhoršuje, musíte sa poradiť s chirurgom, triedy prestanú.

Liečba Bubnovského

Inguinálna hernia u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je možná s včasnou detekciou) sa môže liečiť pomocou Bubnovského metódy. Aby ste to dosiahli, musíte byť schopní úplne relaxovať pri záchvate bolesti, zmierni to príznaky a tiež zlepšíte prívod krvi do prietrže..

Metodika tiež zahŕňa denné cvičenie na posilnenie svalov a zlepšenie krvného obehu. Vylúčené sú lieky a tradičná medicína.

Zoznam cvičení:

 1. Začnite cvičiť s rotopedom a nožnicami. Začnite s 3-krát, postupne sa zvyšujte;
 2. V horizontálnej polohe zdvíhajte súčasne hlavu a päty. Udržujte na váhe od 2 do 20 sekúnd. Začnite s 3 prístupmi;
 3. Dychové cvičenia (ležiace) so zaťažením žalúdka do 1 kg. Začnite s 5-krát;
 4. V horizontálnej polohe zdvihnite nohy o 45 stupňov od podlahy a podržte 3 až 20 sekúnd. Začnite s 3 hovormi;
 5. Squat na gymnastickú loptu od 5-krát;
 6. Metóda Bubnovsky spočíva v húpaní tlače, ale bez zbytočného úsilia. Začnite s 5 hojdačkami.

Gymnastiku je potrebné kombinovať s plávaním v bazéne najmenej 4-5 krát týždenne. Pri pravidelnom používaní všetkých pravidiel a správnom správaní sa gymnastiky prechádza za 6 - 8 mesiacov inguinálna kýla.

Liečba neumyvakínom

Zranením prietrže sa môžete zbaviť pozorovaním komplexnej liečby podľa Neumyvakina. Pozitívny výsledok prinesie iba úplné dodržiavanie metodiky..

Na liečbu musíte kombinovať:

1. Masáž. Nepoužívajte kýlu, ale na oblasť vedľa nej.

2. Cvičenie. Zoznam cvičení:

 • zaujmi vodorovnú polohu na chrbte. Zdvihnite nohy nízko z podlahy. 3-5 návštev v prvom týždni, potom môžete zvýšiť a skomplikovať záťaž zdvihnutím hlavy;
 • v rovnakej polohe musíte koleno ohnúť a dostať sa k brade. Aspoň 5 krát;
 • uchopte kolená a hojdajte sa za chrbát. Až 10 výkyvov;
 • v horizontálnej polohe zdvihnite nohy o 90 stupňov a nakloňte ich rôznymi smermi. Začať od 3 stúpaní;
 • vziať si pózu z člna na brucho a hojdať sa desaťkrát.

Celá gymnastika sa vykonáva bez náhlych pohybov s postupným zvyšovaním záťaže. Gymnastiku je povolené vykonávať pod dohľadom trénera. Zaťaženie nemôžete zvýšiť sami.

3. Stlačuje. Obklady sa najlepšie aplikujú cez noc a používajú sa po celú dobu liečby..

4. Masti. Používajú sa masti opísané vyššie. Po cvičení je potrebné pravidelné používanie. Potom sa lepšie vstrebávajú.

Pri správnom postupe posilňujú svaly a predchádza vzniku prietrže. Táto metóda sa môže použiť na prevenciu a liečbu. Pre pozitívny efekt sa komplex opakuje každých 6 mesiacov. Trvanie liečby je až 60 dní.

Ošetrenie Bolotovom

Intuitárna prietrž u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je možná podľa Bolotovovej techniky) spočíva v obvaze a odstránení prebytočných solí z tela s následnou oxidáciou. Za týmto účelom pripravte obklady z prietrže (opísanej vyššie) alebo z pečenej cibule.

Pečie sa v piesku a aplikuje sa na prietrž na polovicu. Na hornú časť kompresora je nanesená vložka na ohrev vody. Technika sa musí dodržať najmenej 2 mesiace, potom sa prestávka vykoná až do 4 mesiacov.

Bandáže pre mužov

Bandage je jedinou metódou, ktorú lekári uznávajú pri liečbe ingínovej prietrže.

Je povinný nosiť v prípade:

 • ak je operácia kontraindikovaná alebo je potrebné ju presunúť z dôvodu stavu pacienta alebo veku;
 • pred a po operácii kýly;
 • minimalizovať vyčnievanie prietrže pri ťažkej fyzickej námahe;
 • keď existuje pravdepodobnosť štípania prietrže.

Nezabudnite si kúpiť obväz iba po konzultácii s chirurgom. Určí požadovanú veľkosť a stav prietrže.

Existujú prípady, keď nosenie obväzov môže byť škodlivé:

 • prítomnosť neriadenej prietrže;
 • v prípade porušenia padlého orgánu;
 • príliš vysoká nadváha;
 • novotvary v oblasti trieslovín a dolného brucha;
 • narušenie integrity kože so zápalovým procesom v slabinách;
 • cukrovka.

Ak neexistujú kontraindikácie, musí chirurg určiť všetky nuansy, ako si vybrať obväz a nosiť ho.

Pravidlá nosenia:

 • bandáž je nasadená iba v polohe na chrbte, keď sú svaly uvoľnené a prietrž je na svojom mieste;
 • ak je prietrž v počiatočnej fáze, potom sa nosí iba pri športe a pri fyzickej námahe;
 • pri pokročilom štádiu sa musí obväz pravidelne nosiť. Môžete strieľať iba pri postupe s vodou. Je dôležité vziať do úvahy, že svaly môžu atrofovať;
 • ak je vylúčená pravdepodobnosť komplikácií, obväz by sa mal odstrániť v noci a dať telu odpočinok počas dňa 40 minút až 3 krát.

O tom, koľko hodín denne nosiť obväz, sa rozhoduje chirurg. Ak dôjde k zmenám (prietrž je menej narušená alebo brušné svaly sú príliš slabé), je nevyhnutné o tom informovať lekára. Vyberie sa iný obväz alebo doba nosenia..

Pravidlá výberu:

 • obväz by mal mať primeranú veľkosť, aby sa nepohyboval, ale aby sa nevydržal (inak bude zbytočný);
 • materiál by nemal dráždiť pokožku;
 • model je vybraný v mieste výčnelku;
 • veľkosť obväzu by mala byť ľahko a pevne pripevnená;
 • je potrebné venovať pozornosť starostlivosti o obväz, musí byť čistiteľný alebo umývateľný;
 • bandáž má svoju vlastnú životnosť, takže musíte okamžite venovať pozornosť tomu, ako dlho je navrhnutá.

Ak obväz spôsobuje nepohodlie, môžete požiadať chirurga, aby ho naučil, ako ho správne nosiť, alebo si možno kúpil nesprávny model. Nezabudnite vyčistiť obväz včas, inak znečistenie spôsobí podráždenie a môže spôsobiť zápal v hernii.

diéta

Znížte prietrž a zabráňte ďalšiemu rozvoju pomocou výživy. Z tohto dôvodu sú z ponuky vylúčené produkty, ktoré môžu spôsobiť nadmernú tvorbu plynu. Zvyšujú črevá a zvnútra vyvolávajú tlak na brušné svaly. Na určenie týchto produktov je potrebné sledovať reakciu tela po konzumácii rôznych potravín..

Výrobky spôsobujúce zápchu sa zo stravy odstraňujú. Nadmerné pokusy o defekáciu vedú k vyčnievaniu prietrže. Potraviny by sa mali konzumovať častejšie av malých porciách. Nemôžete jesť v noci. To vyvoláva tvorbu plynov a negatívne ovplyvňuje tráviaci trakt.

Potraviny s vysokým obsahom kalórií sú vylúčené, vyvolávajú zvýšenie telesnej hmotnosti, čo môže tiež zhoršiť stav a spôsobiť zvýšenie vyčnievania prietrže.

Podmienky rehabilitácie a prevencie

Nechirurgická metóda na liečbu slabinovej prietrže trvá dlho (do jedného roka). V prípade úplného vymáhania je potrebné v budúcnosti dodržiavať preventívne opatrenia. Iba ich úplná zhoda neumožní návrat hernie.

Pravidlá správania po oprave kýly:

 1. Každých 6 mesiacov navštívte chirurga, ktorý ovláda prietrž (aj keď úplne zmizol).
 2. Vylúčte vzpieranie a ťažkú ​​fyzickú aktivitu bez obväzu.
 3. Vykonajte posilňovacie cvičenia pod dohľadom trénera.
 4. Sledujte váhu a snažte sa udržať ju na rovine.
 5. Kontrola príjmu potravy. Nejedzte potraviny, ktoré spôsobujú plyn a zápchu.
 6. Včas liečiť choroby kašľa a tráviaceho traktu.
 7. Nezabúdajte na profylaxiu obklady a masti raz za 6 mesiacov.

Ak sa choroba nezačne, je možné liečiť haluútu u mužov bez chirurgického zákroku. Je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára. Liečba bez chirurgického zákroku je nebezpečná, pretože pravdepodobnosť návratu choroby je väčšia ako po chirurgickom zákroku. Preto, keď sa príznaky vrátia alebo zhoršia, treba sa pripraviť na chirurgické odstránenie prietrže.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Design článku: Vladimír Veľký

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lumbálna osteochondróza má v súčasnosti tendenciu k omladeniu: stále častejšie sa vyskytuje u ľudí mladších ako 30 rokov. Aby sa zabránilo progresii choroby a nakoniec sa stala príčinou zdravotného postihnutia v starobe, malo by sa liečiť okamžite po stanovení diagnózy.
Príležitostná alebo pretrvávajúca bolesť dolnej časti chrbta často signalizuje postupný vývoj zápalovej alebo degeneratívnej-dystrofickej patológie.
Kýla pri pažerákovom otvore bránice je výstupok do hrudnej dutiny brušného segmentu pažeráka a priľahlej časti žalúdka a niekedy spolu s črevnými slučkami cez zväčšený otvor pažeráka v bránici.