loader

Hlavná

Späť

Diagnóza osteoporózy. Ako skontrolovať hustotu kostí?

Analýza hustoty kostí alebo denzitometrie vám umožňuje skontrolovať pevnosť jednotlivých častí kostry. Spravidla sa vykonávajú na najviac zaťažených častiach kostry (nohy, kosti chrbtice, panvy atď.), Ktoré sú najviac náchylné na zlomeniny napätia..

Denzitometria je jediným spoľahlivým klinickým spôsobom, ako detegovať osteoporózu v skorých štádiách, ako aj zabrániť strate kostí a budúcim zlomeninám..

Kto potrebuje skontrolovať hustotu kostí?

Podľa odporúčaní reumatológov sa odporúča denzitometria:

všetky ženy po menopauze;

starší ľudia nad 65 rokov.

Vo všeobecnosti je u žien trojnásobná pravdepodobnosť, že zmäkčia kostné tkanivo ako muži. S vekom počas menopauzy nebezpečenstvo tejto choroby občas vyskočí. V tomto čase sa koncentrácia ženského hormónu estradiolu znižuje, čo vedie k narušeniu metabolizmu vápnik-fosfor v tele. Vápnik, potrebný na udržanie pevnosti kostí, sa z tela aktívne vymyje a neabsorbuje sa v správnom množstve. Čím skôr má žena menopauzu, tým väčšie je riziko osteoporózy.

Existuje aj genetická predispozícia k tejto chorobe. Genetika odhalila najmä vzťah medzi častými zlomeninami a polymorfizmom niektorých génov, ktoré sú zodpovedné za absorpciu vitamínu D v tele, enzýmu farnezyl difosfát syntázy (zodpovedného za tvorbu osteoklastov - buniek, ktoré ničia kostné tkanivo)..

Absolútne presné absolvovanie testu hustoty kostí je nevyhnutné pre tých, u ktorých sa v tele, najmä v starobe, zistil nedostatok vitamínu D.

Riziko osteoporózy sú tiež ľudia trpiaci sprievodnými chorobami. Tie obsahujú:

Ochorenia endokrinného systému (tyreotoxikóza, diabetes mellitus typu I, Itsenko-Cushingov syndróm atď.);

Chronické zlyhanie obličiek;

Ochorenia krvi vrátane rakoviny (lymfóm a leukémia);

Chronická obštrukčná choroba pľúc.

Pomerne často sa osteoporóza v starobe diagnostikuje u ľudí, ktorí počas svojho života trpeli alkoholizmom a viedli sedavý životný štýl. Fajčenie tiež negatívne ovplyvňuje hustotu kostí v priebehu času..

Ľudia s astenickou postavou a tenkými kosťami, ktorých telesná hmotnosť sa pohybuje medzi 58 - 60 kilogramami, sú často ohrození osteoporózou..

Paradoxne je pravda, že osteoporóza sa často zisťuje u profesionálnych bežcov a ľudí s nadmerným potením, pretože vápnik sa z krvi vypiera potom..

Druhy testov na osteoporózu

Existuje niekoľko metód na meranie hustoty kostí. Stacionárne kostné denzitometre sa používajú na skenovanie veľkých častí tela: chrbtice, bedier alebo kompletného vyšetrenia kostry. Môžu vykonávať dva typy výskumu:

DRA (dvojitá röntgenová absorpčná spektrometria). Lekári považujú túto metódu za najspoľahlivejšiu a najpresnejšiu na zistenie osteoporózy. Lekár dokáže rozpoznať negatívne procesy, ktoré už začínajú stratou kostí 2-3%.

CT sken (kvantitatívna počítačová tomografia) sa zvyčajne používa na meranie trabekulárneho kostného tkaniva - najmä chrbtice. Pomocou KKT je možné detegovať zmeny kostí s menej hustou štruktúrou. Táto metóda sa tiež používa na testovanie účinnosti liečby osteoporózy..

S pomocou mobilných kostných denzitometrov sa spravidla skúmajú malé oblasti: prst, zápästie, patella, dolná časť nohy alebo chodidlo. Toto je dobrá alternatíva, ak z nejakého dôvodu nie je možné naplánovať štandardné skenovanie DXA. Denzitometria jednotlivých častí tela je rozdelená do niekoľkých typov:

PDRA (periférna duálna energetická röntgenová absorpčná spektrometria) sa používa na vyšetrenie zápästia alebo kosti chodidla..

OPA (single-energy x-ray absorptiometry) sa používa na meranie hustoty distálnych úsekov polomeru, humeru a kalkane..

Ultrazvuk (kvantitatívny ultrazvuk) sa používa aj pre jednotlivé stránky, pričom namiesto röntgenového žiarenia sa používa ultrazvuk.

PCCT (periférna kvantitatívna počítačová tomografia) podľa princípu činnosti je rovnaká ako pri CT, ale používa sa hlavne na meranie hustoty polomeru, predlaktia, dolných končatín, kalkane atď..

Je denzitometria zahrnutá do zoznamu povinného zdravotného poistenia?

Prijatie reumatológa a liečba osteoporózy v Ruskej federácii je súčasťou programu povinného zdravotného poistenia, avšak samotný postup denzitometrie nie je. Je to platená služba, ale je relatívne lacná - okolo 2500 rubľov.

Na webovej stránke Federálneho fondu pre MHI a Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie však nenájdete žiadne konkrétne informácie o tom, či je denzitometria zahrnutá do zoznamu bezplatných postupov. Ide o to, že každý región Ruskej federácie má svoj vlastný program a vlastný zoznam služieb. Určuje ich územný fond povinného zdravotného poistenia (TFOMS). V niektorých regiónoch môže byť denzitometria zahrnutá do povinného zdravotného poistenia, v niektorých nie..

V každom prípade by vám odporúčajúci lekár-reumatológ mal podať odporúčanie. Ak sa chcete bezplatne zaregistrovať na denzitometriu, musíte mať:

smer z kliniky;

V prípade platených služieb sa vyžaduje iba pas a lekárska karta.

Prečo musím podstúpiť druhé vyšetrenie hustoty kostí?

V lekárskej komunite neexistuje jednomyseľnosť, pokiaľ ide o to, ako často by sa mala vykonávať denzitometria. Všetko záleží na hĺbke problému a závažnosti osteoporózy. Pri skutočnej diagnóze môže byť potrebné každý mesiac následné vyšetrenie na sledovanie dynamiky zmien v kostnom tkanive..

Pri obvyklej diagnóze a neprítomnosti vážnych problémov bude potrebné nový test najskôr po troch rokoch - aspoň takéto odporúčania vydá Americká lekárska asociácia. Odborníci poznamenávajú, že hustota kostí sa mení tak pomaly, že zapadá do chyby, ktorú vytvára denzitometer.

Odborníci z Medzinárodného fondu pre potláčanie osteoporózy (IOF) však trvajú na tom, že ak existujú rizikové faktory, malo by sa každý rok vykonať rutinné vyšetrenie. V každom prípade je potrebné tento postup zistiť od lekára..

Laboratórne vyšetrenie na podozrenie na osteoporózu

Komplexné vyšetrenie, vrátane štúdia markerov kostného metabolizmu a markerov stavu minerálneho metabolizmu a jeho regulácie. Vyšetrenie bude užitočné tak pre včasnú diagnostiku osteoporózy, ako aj pre výber vhodnej metódy liečby a hodnotenie jej účinnosti.

Elektrochemiluminiscenčná imunotest (ECLIA):

N-osteokalcín, vitamín D, 25-hydroxy.

Kinetická kolorimetrická metóda:

Imunoanalýza chemiluminiscenčného enzýmu v tuhej fáze:

Aké biomateriály môžu byť použité na výskum?

Ako sa pripraviť na štúdiu?

 • Do 24 hodín pred začiatkom štúdie vylúčte alkohol zo stravy.
 • Nejedzte 12 hodín pred štúdiom, môžete piť čistú nehybnú vodu.
 • Úplne vylúčiť (po dohode s lekárom) lieky do 24 hodín pred štúdiou.
 • Eliminujte fyzický a emocionálny stres počas 30 minút pred vyšetrením.
 • Pred začiatkom štúdie nefajčite 3 hodiny.

Prehľad štúdie

Osteoporóza je metabolické ochorenie charakterizované znížením kostnej hmoty a mikroštruktúrnou prestavbou kostného tkaniva, ktorá znižuje pevnosť kostí a zvyšuje riziko zlomenín..

Kosť je tvorená osteoblastami. Ich hlavnou funkciou je syntéza osteoidu (proteínovej matrice), ktorá je 90 až 95% zložená z kolagénu typu 1, 5% je vyrobená z proteínu osteokalcínu a je potom mineralizovaná vápnikom a fosfátom z extracelulárnej tekutiny. Osteoblasty obsahujú enzým alkalickej fosfatázy, nesú receptory pre paratyroidný hormón a kalcitriol a sú schopné proliferácie. Minerálna časť kosti pozostáva z hydroxyapatitu a amorfného fosforečnanu vápenatého, ktoré sú spojené s proteínmi organickej matrice..

Procesy remodelácie sa neustále vyskytujú v kostiach, vrátane resorpcie (deštrukcie) existujúceho kostného tkaniva a tvorby nového. Kostná resorpcia sa uskutočňuje osteoklastami. Sú to pohyblivé bunky, ktoré vylučujú proteolytické enzýmy a kyslú fosfatázu, čo spôsobuje degradáciu kolagénu, deštrukciu hydroxyapatitu a odstránenie minerálov z matrice. V ľudskom tele sa ročne obnovuje 8 až 10% všetkého kostného tkaniva.

V detstve sa tvorba kostí objavuje oveľa intenzívnejšie ako resorpčné procesy. Maximálna kostná hmota sa dosiahne vo veku 25 - 30 rokov. Potom začnú prevažovať resorpčné procesy a postupne sa znižuje kostná hmota. Kostný metabolizmus je regulovaný vitamínom D, vápnikom, estrogénmi a androgénmi, parathormónom, kalcitonínom. Nerovnováha medzi deštrukciou a obnovou kostnej denzity sa môže vyskytnúť pri hormonálnych alebo stravovacích zmenách, nedostatočnom príjme vápnika. Prevažovanie resorpčných procesov vedie k osteopénii (zníženie hustoty kostí), ktorá progreduje a stáva sa osteoporózou..

Kostná alkalická fosfatáza a osteokalcín odrážajú aktivitu osteoblastov v kostnom tkanive. K stimulácii osteoblastov dochádza počas intenzívnych procesov ničenia kostí, ktoré sprevádzajú osteoporózu, Pagetovu chorobu, zlomeniny a kostné nádory. Pri osteoporóze sa hladiny osteokalcínu a alkalickej fosfatázy neustále zvyšujú a poruchy metabolizmu kostí sa vyskytujú skôr ako prvé zmeny v hustote kostí, ktoré sa dajú zistiť denzitometriou (ožarovacia diagnostická metóda). V kostiach zohráva alkalická fosfatáza dôležitú úlohu pri tvorbe a obnove kostného tkaniva. Čím vyššia je aktivita osteoblastov, tým vyššia je aktivita alkalickej fosfatázy v krvi, a preto u detí a ľudí, ktorí utrpeli zlomeniny kostí, je aktivita alkalickej fosfatázy na vysokej úrovni..

Vitamín D a jeho aktívne metabolity sú súčasťou hormonálneho systému, ktorý reguluje metabolizmus vápnika a fosforu a podieľajú sa na jednej strane na mineralizácii kostného tkaniva a na druhej strane na udržiavaní homeostázy vápnika. Biologický účinok aktívnych metabolitov vitamínu D spočíva hlavne v stimulácii črevnej absorpcie vápnika a fosforu, aktivácii metabolizmu a zvýšení vylučovania vápnika močom. Pri nedostatku vitamínu D je hladina vápnika kompenzovaná jeho mobilizáciou z kostného tkaniva, čo môže viesť k osteomalacii, krivici u detí a osteoporóze u dospelých..

Hladina parathormónu (PTH) úzko súvisí s množstvom vápnika, vitamínu D, fosforu a horčíka v tele. Regulácia jeho sekrécie sa vykonáva podľa zásady spätnej väzby, preto je dôležité súčasne vyhodnotiť hladinu voľného alebo ionizovaného vápnika v krvi spolu s PTH, zohľadniť klinické prejavy a výsledky iných laboratórnych a inštrumentálnych štúdií. S poklesom koncentrácie vápnika v krvi (hypokalciémia) sa zvyšuje uvoľňovanie PTH paratyroidnými žľazami a so zvýšením (hyperkalciémia) sa znižuje. Tieto mechanizmy sú zamerané na udržanie stabilnej hladiny vápnika v krvi. Zvýšenie PTH podporuje aktiváciu osteoklastov, resorpciu kostí a uvoľňovanie vápnika z kostí, zvyšuje absorpciu vápnika z čriev, oneskoruje vylučovanie vápnika obličkami a inhibuje spätnú reabsorpciu fosforu. PTH antagonista je hormón kalcitonín sekretovaný tyreoidnými C bunkami. Normálne, keď sa dosiahne normálna hladina vápnika v krvi, produkcia PTH klesá.

Ionizovaný vápnik je katión, ktorý voľne cirkuluje v krvi a predstavuje 46 - 50% všetkého vápnika v krvi. Jeho hladina sa zvyšuje so znižujúcim sa pH krvi a pri alkalizácii klesá. Na každú jednotku znižujúcu pH 0,1 reaguje ionizovaný vápnik so zvýšením o 1,5 až 2,5%. Pretože hladina ionizovaného vápnika nezávisí od množstva krvných bielkovín, je niekedy spoľahlivejším ukazovateľom primárnej hyperparatyreózy u ľudí s nízkym obsahom albumínu ako hladina celkového vápnika v krvi..

Napriek tomu, že ukazovateľ celkového vápnika v krvi je často dostatočný na predbežné hodnotenie metabolizmu vápnika, pretože rovnováha medzi viazaným a voľným vápnikom je často stabilná a pomerne predvídateľná hodnota, u niektorých ľudí je tento pomer narušený, takže hladina celkového vápnika nie je kritériom na hodnotenie celkového vápnika. zdieľanie. V takýchto prípadoch je potrebné overiť ionizovaný vápnik..

Včasné odhalenie osteoporózy a liečba môže zabrániť progresii choroby a zlomenín, čo výrazne zlepšuje kvalitu života ľudí starších vekových skupín..

Na čo sa štúdia používa??

 • Posúdenie rizika osteoporózy u pacientov s anamnézou:
  • rodinná anamnéza osteoporózy;
  • predchádzajúce zlomeniny v histórii;
  • vek (65 rokov a starší);
  • ženy počas menopauzy a postmenopauzy;
  • skorá menopauza (u žien mladších ako 45 rokov);
  • fajčenie; zneužívanie alkoholu;
  • primárny alebo sekundárny hypogonadizmus;
  • nízka telesná hmotnosť alebo nízky index telesnej hmotnosti;
  • imobilizácie;
  • užívanie glukokortikoidov (viac ako 3 mesiace), psychotropných liekov, betablokátorov;
  • nedostatok rastového hormónu;
  • hypo- alebo hypertyreóza;
  • chronické ochorenia pečene, obličiek a čriev.
 • Na sledovanie pacientov s chronickým poškodením metabolizmu vápnika.
 • Monitorovať metabolizmus kostí u žien s hormonálnou substitučnou terapiou a hormonálnou terapiou uvoľňujúcou gonadotropín.
 • Vyhodnotiť účinnosť antiresorpčnej liečby (3-6 mesiacov po začiatku liečby).

Keď je naplánovaná štúdia?

 • Pri zmene hladiny vápnika v krvi (hyper- alebo hypokalciémia).
 • Pri liečení porúch metabolizmu vápnika.
 • S osteoporózou a zmenami v kostnej štruktúre.
 • Ženy v pre- a postmenopauze a hormonálnej substitučnej liečbe.
 • Pri niektorých endokrinných ochoreniach - nedostatok rastového hormónu, hypo- alebo hypertyreóza.

Pri chronickom ochorení obličiek;

Pri liečbe glukokortikoidov (detekcia potlačenia metabolizmu kostí).

Čo znamenajú výsledky??

N-Osteokalcín:

Celá pravda o osteoporóze

Druhy zranení

Minimálne zranenie - pád z výšky vlastnej výšky na ten istý povrch alebo ešte menšie zranenie.

Nízko-traumatické (nízkoenergetické) alebo osteoporotické zlomeniny - zlomeniny kostí, ktoré sa vyskytli s minimálnym traumatom, vo veľkej väčšine prípadov frolárne kvôli osteoporóze..

Niektorí odborníci používajú termín patologická zlomenina - zlomenina spôsobená chorobou, nie traumatické účinky..

Osteoporóza - tieto choroby

V Rusku je medzi ľuďmi vo veku 50 rokov a staršími zistená osteoporóza u 34% žien a 27% mužov. Frekvencia osteoporózy sa s vekom zvyšuje. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí osteoporózou asi 14 miliónov ľudí a ďalších 20 miliónov má pokles hustoty minerálov v kostiach (BMD), čo zodpovedá osteopénii.

Sociálny význam osteoporózy je determinovaný jej dôsledkami - zlomeninami stavcov a kostí periférneho skeletu, čo vedie k veľkým nákladom na liečbu a spôsobuje vysokú úroveň zdravotného postihnutia vrátane zdravotného postihnutia a úmrtnosti.

Za najtypickejšie zlomeniny sa považujú zlomeniny proximálnej stehennej kosti (krku stehennej kosti), polomeru („lúč v typickom mieste“) a stavcov, ale zlomeniny iných veľkých kostí kostry (panvy, rebrá, hrudná kosť, dolná časť nohy, členok a humerus sú tiež bežné) kosti, atď.)

Klasifikácia osteoporózy

Podľa klasifikácie môže byť osteoporóza primárna a sekundárna.

Primárna osteoporóza sa vyvíja ako nezávislé ochorenie bez identifikácie ďalších príčin zníženej pevnosti kostí a je najbežnejšia.

Sekundárna osteoporóza sa vyvíja v dôsledku rôznych chorôb alebo užívania určitých liekov (t. J. Existuje špecifický dôvod rozvoja osteoporózy). Nasledujúce ochorenia vedú k sekundárnej osteoporóze najčastejšie:

 • podvýživa - nízky príjem vápnika, nedostatok vitamínu D;
 • endokrinné poruchy - diabetes mellitus, hypogonadizmus, akromegália, hyperkorticizmus, hyperparatyroidizmus, tyreotoxikóza;
 • choroby gastrointestinálneho traktu - malabsorpčný syndróm, choroby pankreasu a pečene (pankreatitída, cirhóza), zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída);
 • reumatologické a autoimunitné ochorenia (reumatoidná artritída, systémový lupus erythematodes);
 • neurologické choroby (epilepsia, Parkinsonova choroba, svalová dystrofia, cerebrovaskulárna príhoda), ako aj:
 • SPITD / HIV,
 • amyloidóza,
 • chronické obštrukčné ochorenie pľúc,
 • alkoholizmus,
 • zlyhanie srdca a obličiek,
 • sarkoidóza.

Lieky, ktoré ovplyvňujú hustotu kostí vedúce k rozvoju osteoporózy:

 • anticídne činidlá,
 • antikoagulanciá (heparín),
 • antikonvulzíva,
 • protinádorové lieky,
 • barbituráty,
 • glukokortikoidy,
 • metotrexát,
 • inhibítory protónovej pumpy,
 • tamoxifén a ďalšie.

Faktory, ktoré ovplyvňujú kostnú denzitu a zvyšujú riziko osteoporózy (rizikové faktory):

 • fajčenie.
 • Sedavý životný štýl, nedostatok pravidelného cvičenia.
 • Nadmerný alkohol a káva.
 • Nesprávna výživa (malé množstvo ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov v potrave).
 • Vek (s rastúcim vekom dochádza k poklesu hustoty kostí, najrýchlejšia deštrukcia kosti je pozorovaná v prvých rokoch po menopauze).
 • Kaukazská alebo mongoloidná rasa.
 • Dedičná predispozícia.
 • História predchádzajúcich zlomenín.
 • Včasná menopauza (u ľudí mladších ako 45 rokov alebo po operácii).
 • Amenorea (absencia menštruácie) pred menopauzou (anorexia nervosa, bulimia nervosa, nadmerná fyzická aktivita).

Ako podozrieť na osteoporózu

Úplne prvé, čo môžete urobiť sami, ešte predtým, ako navštívite lekára, je zmerať svoju výšku a pamätať si, aké to bolo vo veku 20 - 30 rokov. Ak dôjde k zníženiu rastu najmenej o 2 až 3 cm, jedná sa už o „maják“ a je potrebné ho ďalej preskúmať. To, samozrejme, neznamená, že existuje určite osteoporóza. Presnú diagnózu môže urobiť iba lekár po vyšetrení, pohovore a predpísaní malého zoznamu vyšetrení.

reklamácia:

 • Akútna alebo chronická bolesť chrbta.
 • Zníženie rastu.
 • Hrudná kyfóza (patologické ohnutie chrbtice v hrudnej oblasti - „hrb“).
 • pálenie záhy.
 • Porucha stolice - častá stolica.
 • Bolesť na hrudníku, obmedzenie inšpirácie, pocit nedostatku vzduchu.
 • Výčnelok brucha.
 • Bolesť svalov a / alebo kŕče

Ak máte rizikové faktory, ako aj akékoľvek z vyššie uvedených ťažkostí a príznakov, odporúča sa, aby ste sa okamžite poradili s lekárom o ďalšom vyšetrení s cieľom vylúčiť osteoporózu..

Ak chcete posúdiť riziko zlomenín kostí, musíte použiť kalkulačku FRAX (zadaním do vyhľadávacieho nástroja „frax kalkulačka v ruštine“), kde vyplnením určitých stĺpcov môžete posúdiť možné riziká zlomenín..

Ošetrujúci lekár predpíše potrebné vyšetrenie, ktoré zahŕňa laboratórne testy (krv a moč), ako aj inštrumentálne štúdie (röntgenová denzitometria kostí, röntgenová snímka (neinformatívna, v súčasnosti sa na diagnostiku osteoporózy nepoužíva)), scintigrafia kostí (dodatočná metóda, ktorá odhaľuje). nedávne zlomeniny, pomáha vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta), kostná biopsia (pre atypické prípady osteoporózy), MRI (diagnostika zlomenín, opuchy kostnej drene).

V súčasnosti je najinformatívnejšou inštrumentálnou metódou výskumu röntgenová denzitometria - štúdia, v ktorej sa stanovuje hustota študovaných kostí. Najlepšie je vyšetriť stavce bedrovej chrbtice, polomer a stehenný krk - ten najkrehkejší a náchylný na zlomeniny kostí..

Podľa výsledkov vyšetrenia, ak sa zistí pokles hustoty kostí (osteopénia alebo osteoporóza), ošetrujúci lekár predpíše príslušnú liečbu..

Prevencia osteoporózy

Osteoporóza je choroba, ktorej vývoju môžeme zabrániť sami a prevencia je nevyhnutná po celý život.

Čo je súčasťou prevencie osteoporózy:

 1. Zvýšte svoj príjem potravín bohatých na vápnik (ak je to potrebné, tablety vápnika).
 2. Príjem vitamínu D (vystavenie slnku, potraviny bohaté na vitamín D, vitamín D v
  Riešenie).
 3. Primeraná fyzická aktivita (chôdza, nordic walking, gymnastika).
 4. Odvykanie od fajčenia, mierna konzumácia alkoholu (do 2 pohárov denne).
 5. Kávový limit (až 2 šálky denne).
 6. Udržujte normálnu telesnú hmotnosť.
 7. Vyhnite sa pádom.

Aby sa znížilo riziko pádu, je potrebné (zvlášť dôležité pre starších ľudí):
Byť na ulici:

 • pokúsiť sa vyhnúť zľadovateným úsekom cesty, prechádzať sa po cestách posypaných pieskom
 • noste stabilnú obuv, nízke podpätky, s protišmykovou podrážkou
 • ak je cesta mokrá, je lepšie chodiť po tráve
 • ak je pre teba ťažké chodiť sám, použite trstinu. Vychádzkové palice, chodci by mali byť stabilní
  široké nohy.

Doma:

 • všetky koberce alebo koberce musia mať protišmykovú základňu alebo musia byť pripevnené k podlahe
 • je lepšie chodiť doma v nekĺzavej papuče
 • udržujte poriadok, zbytočné veci na podlahe, ohnuté rohy koberca / linolea môžu spôsobiť pád, ako aj voľné drôty, šnúry, ktoré môžete chytiť (musia byť odstránené)
 • vložte do kuchyne gumovú podložku vedľa sporáka a umývadla
 • Osvetlenie v miestnosti by malo byť dobré. Potrebná je aj pogumovaná sprchová rohož.

Gumové rohože na prísavkách v kúpeľni pomôžu zabrániť pádu. Podlahy sprchy musia byť suché..
všetky lieky, ktoré spôsobujú ospalosť, závraty, slabosť, môžu spôsobiť pokles.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o ich nahradení bezpečnejšími alternatívami..
pravidelne sa obráťte na svojho očného lekára, ak máte problémy so zrakom, používajte okuliare / šošovky.

Fyzikálna aktivita u pacientov s osteoporózou

Pri osteoporóze sa používajú tri typy cvičení: aeróbny, silový a vyrovnávací tréning, ako aj ich rôzne kombinácie:

 • aerobik na posilnenie svalov nôh - horolezecké schody, tanec, chôdza;
 • silový tréning, ktorý pomáha spevniť chrbát a visí na vodorovnej tyči;
 • gymnastika plávania a vody, ktoré priaznivo ovplyvňujú všetky svalové skupiny;
 • cvičenia pre flexibilitu - jóga, strečing.

V ideálnom prípade by týždenná fyzická aktivita mala zahŕňať striedavo cvičenia zo všetkých vyššie uvedených 4 skupín. Najdôležitejšou fyzickou aktivitou je pravidelnosť. Denné lekcie 5 minút vám raz týždenne spríjemnia viac ako pol hodiny..

Musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • Nemôžete trénovať, prekonávať bolesť. Únava svalov je však prirodzená. Ak cítite bolesť,
  zníženie fyzickej námahy alebo rozsahu pohybu;
 • Postupné zvyšovanie zaťaženia (prvé triedy by mali obsahovať minimálne množstvo
  cvičenia);
 • Vykonajte každé cvičenie 2-3 krát v intervaloch 15 sekúnd a postupne ho zvyšujte
  prístupy, kedykoľvek je to možné;
 • Postupné zvyšovanie zaťaženia (prvé triedy by mali obsahovať minimálne množstvo
  cvičenia);
 • Výsledky sa stanú hmatateľnými v čase, nie okamžite;
 • Dýchajte rovnomerne bez zadržiavania dychu;
 • Nevykonávajte cvičenia s drepmi, behaním alebo skákaním (zvyšuje sa riziko zranenia);
 • Počas gymnastiky je zakázané používať ťažké predmety (umelé závažia s príliš veľkou hmotnosťou);
 • Pri cvičení pri státí sa kvôli stabilite môžete oprieť o operadlo stoličky alebo oprieť sa o stenu;
 • Cvičenia by sa mali vykonávať v pohodlných, nie vakových odevoch, v nekĺzavej obuvi;
 • Pri vykonávaní cvičení sa berie do úvahy psychologický faktor (pacient sa musí naladiť, aby sa uzdravil).

Príklady cvičení pre osteoporózu

1. Jedna noha k hrudníku. V polohe na chrbte potiahnite nohu ohnutú na kolene k hrudníku. Druhá noha je predĺžená rovnobežne s podlahou. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Zmeniť nohu. Opakujte 2 až 10 krát.

2. Natiahnutie chrbta. Východisková poloha - sediaci na kolenách. Nakloňte hrudník k podlahe s natiahnutými rukami tak nízko, ako je to možné. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 2-10 krát.

3. Leží na bruchu, ruky ohnuté v lakťoch, rovnobežné s podlahou. Utiahnite si trup. Ľahko zdvihnite ruky a hornú časť tela. Pohybujte krytom pomaly doprava a doľava a potom uvoľnite. Opakujte 2-10 krát

4. Leží na chrbte. Nohy sú ohnuté na kolenách. Šírka chodidiel je od seba vzdialená. Pomaly zdvíhajte boky a panvu. Pritiahnite svaly brucha a zadku. Opakujte 5-10 krát.

5. Ležiaci na chrbte, narovnajte nohy a dolnú časť chrbta pritlačte k podlahe. Zdvihnite jednu nohu 10-15 cm od podlahy a pritiahnite prst smerom k sebe. Podržte 10 - 15 sekúnd. 2 až 5 opakovaní každej nohy.

6. Ležiaci na chrbte, narovnajte nohy a spodnú časť chrbta pritlačte k podlahe. Zdvihnite jednu nohu 10-15 cm od podlahy a pritiahnite prst smerom k sebe. Podržte 10 - 15 sekúnd. 2 až 5 opakovaní každej nohy.

7. Postavte pravou stranou k zadnej časti stoličky. Pravá ruka je na zadnej strane stoličky. Ľavá ruka je natiahnutá dopredu, ľavá noha je položená späť na špičku. Vykonajte hojdačka s uvoľnenou nohou. Opakujte 3-8 krát. To isté s druhou stranou..

8. Ležiaci na chrbte, potiahnite kolená k bruchu, stlačte, uchopte ruky. Podržte 10 - 15 sekúnd. Odpočinok po dobu 10 sekúnd. Opakuje sa 2-5 krát.

9. Cvičte „mačku“. Postavte sa na všetky štyri, zdvihnite hlavu a ohnite chrbát nadol. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Potom ohnite chrbát „hrboľ“ a zároveň sklopte hlavu nadol. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 3-10 krát.

Komplikácie osteoporózy

Diéta na osteoporózu chrbtice

Strava by mala obsahovať potraviny, ktoré zabezpečujú rýchlosť denného príjmu vápnika v ľudskom tele, berúc do úvahy jeho vek, pohlavie a stav kostného aparátu. Priemerná potreba vápnika sa pohybuje v rozmedzí 800 - 1100 mg / deň, zatiaľ čo u žien v postmenopauzálnom období (nedostávajúcich estrogény) a starších ľudí (po 65 rokoch) sa potreba zvyšuje na 1500 mg / deň..

Odporúčania výživy:

 • Povinné zaradenie potravín bohatých na vitamíny D (približne 600 IU / deň), A, skupín B, K, C, kyseliny listovej a stopových prvkov (zinok, horčík, meď) do stravy.
 • Pri stravovaní je dôležité pozorovať množstvo živočíšnych bielkovín. Ak je ich obsah nadmerný (viac ako 100 - 150 g), absorpcia vápnika je narušená, pretože v črevných fermentačných procesoch sú aktivované.
 • Primeraný príjem voľnej tekutiny (1,5 - 2,0 litre za deň).
 • Druh kulinárskeho spracovania výrobkov nie je taký dôležitý, odporúča sa však konzumovať najmenej 50% denného objemu zeleniny / ovocia čerstvého alebo vo forme čerstvých štiav..
 • Diéta - čiastková (4-5 krát denne).
 • Vylúčenie nápojov obsahujúcich alkohol zo stravy a minimalizovanie používania solí.

Povolené produkty

Potraviny s vysokým obsahom vápnika zahŕňajú:

 • mliečne výrobky, pričom je lepšie konzumovať mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku (kefír 1%, jogurt, fermentované pečené mlieko, nízkotučná kyslá smotana, syr bez konzervačných látok, tvarohový syr 0,5%), pretože tuky spomaľujú proces absorpcie vápnika;
 • chlieb (raž / pšenica a celozrnný chlieb);
 • biele ryby (sardinky, tuniaky, ostriežiky, pstruhy) a morské plody (krevety, mušle, chobotnice, chobotnice);
 • mäso: bravčové mäso s nízkym obsahom tuku, teľacie mäso, varené kurča;
 • čerstvá a spracovaná zelenina, ovocie a zelenina (paprika, mrkva, brokolica, cuketa, fazuľa, cuketa, olivy, hrášok, tekvica, marhule, pomaranče, dáta, zelený šalát, petržlen, kôpr), semená, orechy a bobule (pistácie, sezamové semená, sušené marhule, lieskové orechy, mak, maliny, mandle).

Správna výživa je zabezpečená zahrnutím do stravy:

 • Výrobky obsahujúce vitamín D: vaječné žĺtky, rybie ikry, mastné druhy morských rýb (halibut, losos, tuniak), maslo.
 • Potraviny s vysokým obsahom horčíka: všetky druhy orechov, banány, morské riasy, teľacie mäso, cereálie, zelená listová zelenina, strukoviny, ovsená múka, pohánka.
 • Výrobky obsahujúce zinok: sleď, proso, ovos, zeler (korene a listy), tekvicové a slnečnicové semienka, morské plody, strukoviny.
 • Potraviny s vysokým obsahom vitamínov A, B, C a K: citrusové plody (pomaranče, grapefruity, citróny), šalát, čierne ríbezle, černice, šípky, pohánka, kapusta, banány, mrkva, ovos, strukoviny, rastlinné oleje.

Výrobky, ktoré sa majú obmedziť:

 • Mali by ste minimalizovať používanie potravín obsahujúcich nasýtené mastné kyseliny - je to spôsobené tým, že takéto jedlo znižuje absorpciu vápnika. Preto by ste mali podľa možnosti opustiť margarín, majonézu, jahňacie a hovädzie mäso..
 • Z stravy je potrebné vylúčiť kofeín, pretože tento prvok stimuluje vylučovanie vápnika z tela. Preto je lepšie opustiť silný čaj, kávu, kakao, čokoládu.
 • Alkoholické nápoje by sa mali vylúčiť a diuretiká by sa mali obmedziť - takéto látky stimulujú vylučovanie vápnika močom..
 • Odporúča sa vylúčiť zo stravy sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým..
 • Použitie mäsových výrobkov sa oplatí obmedziť. Faktom je, že v nich je prítomný fosfor - v čreve môže tvoriť zlúčeniny s vápnikom, ktoré telo neabsorbuje..

Liečba osteoporózy

Liečba osteoporózy sa vždy vykonáva pod dohľadom a predpisom lekára.!

Cieľom liečby osteoporózy je zastaviť deštrukciu kostí a jej obnovu.

Liečba zahŕňa preventívne opatrenia opísané skôr a liekovú terapiu. Aby ste pochopili, prečo sú niektoré lieky potrebné, musíte pochopiť, ako fungujú. Pripomeňme, že pri osteoporóze prevládajú procesy deštrukcie kostí pred jej obnovením. Jedna skupina liekov na liečbu osteoporózy je antiresorpčná.

Pri liečbe touto skupinou liekov sa deštrukcia kostí zastaví. Obnovovanie kostí tiež prebieha, ale nie na úkor drogy, ale fyziologické („práca“ nášho tela). Anabolické lieky - vybudovanie novej kosti, jej obnova. Pri užívaní týchto liekov sa procesy deštrukcie kostí nespomaľujú, ale procesy obnovy kostného tkaniva sú oveľa častejšie..

Užívanie obidvoch skupín liekov nakoniec vedie k zníženiu deštrukcie kostí a obnoveniu jej štruktúry a sily. Bez ohľadu na to, ako lekár predpíše liek, je liečba osteoporózy dlhá, najmenej 5 - 6 rokov.

V súčasnosti vedci dokázali, že v období od októbra do mája sa vitamín D v pokožke, dokonca ani za slnečného počasia, nevyrába z dôvodu nízkej polohy slnka nad obzorom. Preto všetci ľudia, bez ohľadu na pohlavie a vek, na jeseň - zima-jar zažívajú neustály nedostatok vitamínu D. Profylaktický príjem vitamínu D sa teda ukazuje všetkým.

Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť telu dostatočné množstvo tohto vitamínu, je konzumovať vitamín D vo vodnom roztoku (cholekalciferol, ergokalciferol). Tabletovaný vitamín D je predpísaný na ťažkú ​​osteoporózu, stredne ťažkú ​​osteoporózu a iné choroby kostrového systému. V každom prípade je však dávkovacia a dávkovacia schéma vitamínu D pre každú osobu individuálna a mal by ju vybrať endokrinológ (reumatológ)..

Je tiež povinné, aby pacienti predpisovali vápnikové prípravky na dlhodobom základe, aby sa udržala nevyhnutná hladina vápnika v krvi, aby sa zabránilo a minimalizovalo strata kostnej hmoty, ako aj aby sa zvýšila účinnosť liečby..

Liečba každého človeka individuálne závisí od závažnosti osteoporózy, sprievodných chorôb a mnohých ďalších faktorov. Preto by tieto lieky mal predpisovať iba lekár.

Ošetrujúci lekár odporučí určité laboratórne testy, ako aj hneď, ako bude potrebné vykonať röntgenovú denzitometriu, aby sa liečba kontrolovala a vyhodnotila jej účinnosť. Takéto ošetrenie sa považuje za účinné, pri ktorom dochádza k nárastu kostnej hmoty (hustoty) alebo k ďalšiemu poklesu.

Úspešnosť liečby osteoporózy spočíva v pravidelnosti a trvaní liečby a prevencie!

Včasná biochemická diagnóza osteoporózy

dôležité!

Informácie v tejto časti nemožno použiť na autodiagnostiku a samoliečbu. V prípade bolesti alebo iného zhoršenia ochorenia by diagnostické testy malo predpísať iba ošetrujúci lekár. Požiadajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o diagnostiku a správnu liečbu..

Hormonálne faktory patogenézy osteoporózy

Vitamín D a jeho aktívne metabolity sú súčasťou hormonálneho systému, ktorý reguluje metabolizmus vápnika a fosforu a podieľajú sa na jednej strane na mineralizácii kostného tkaniva a na druhej strane na udržiavaní homeostázy vápnika. Biologický účinok aktívnych metabolitov vitamínu D spočíva hlavne v stimulácii črevnej absorpcie vápnika a fosforu, aktivácii metabolizmu a zvýšení vylučovania vápnika močom.. <>

Počiatočný, ale dočasný účinok PGE2 inhibícia aktivity osteoklastov. Medzi systémovými hormónmi má stimulačný účinok na PGE2 má PTH a HA sú inhibítory kostrového PGE2.

Metódy merania kostí

Pre lekárov je dôležité, aby merania poskytovali informácie, ktoré môžu pacientom pomôcť (napríklad znížiť počet zlomenín). V posledných niekoľkých desaťročiach bolo vyvinutých veľa metód, ktoré umožňujú vysoký stupeň presnosti pri kvantitatívnom meraní kostnej hmoty v rôznych častiach skeletu (fotónová alebo röntgenová denzitometria, počítačová tomografia, absorpcia)..

Užitočné informácie o metabolizme kostí je možné získať pomocou niektorých invazívnych metód. Histomorfologická analýza iliakálneho hrebeňa umožňuje získať informácie o rýchlosti tvorby kostného tkaniva na bunkovej a tkanivovej úrovni, avšak informácie o veľkosti kostnej resorpcie sú nedostatočné. Štúdium metabolizmu kostí je okrem toho obmedzené na malú plochu hubovitej látky a vnútorný povrch kortikálnej vrstvy, čo nie vždy odráža to, čo sa deje v iných častiach kostry..

 • Diagnóza osteoporózy je možná iba pri čiastočnom úbytku kostnej hmoty..
 • Nie je schopný predpovedať úbytok kostí.
 • Posúdenie zmien v hustote kostí je možné až po 1,5 - 2 rokoch od vymenovania liečby.
 • Neschopnosť rýchlo korigovať liečbu osteoporózy.
Rýchlosť tvorby alebo deštrukcie kostnej matrice sa môže hodnotiť buď meraním aktivity špecifických enzýmov buniek tvoriacich kosti alebo buniek ničiacich kosti, ako je alkalická a kyslá fosfatáza, alebo stanovením zložiek vstupujúcich do krvného riečišťa počas syntézy alebo resorpcie kosti. Aj keď sa tieto ukazovatele delia na markery kostnej syntézy a resorpcie, treba mať na pamäti, že v patologických podmienkach, keď sú procesy remodelácie kostí spojené a zmenené v jednom smere, ktorýkoľvek z týchto markerov bude odrážať celkovú rýchlosť metabolizmu kostí. Biochemické markery nemôžu byť rozdelené v závislosti od metabolických zmien v rôznych častiach kostí, t. J. Na huby alebo kompaktné látky. Odrážajú konečné zmeny v resorpcii a tvorbe kosti, orientované v jednom alebo druhom smere. Dá sa predpokladať, že prevaha resorpcie kosti nad jej syntézou, stanovená porovnaním hodnôt niektorých resorpčných markerov a markerov tvorby kosti, bude v skutočnosti zodpovedať takejto nerovnováhe..

Biochemické markery prestavby kostí


Biochemické markery resorpcie kostí

Stanovenie vápnika nalačno v rannej časti moču (v korelácii s vylučovaním kreatinínu) je najlacnejšou metódou na vyhodnotenie resorpcie kostí. Táto metóda je užitočná na stanovenie výrazne zvýšenej resorpcie a je necitlivá..

Deoxypyridonolín (DPID) je krížová pyridínová väzba inherentná zrelému kolagénu a nepodlieha ďalším metabolickým transformáciám. Vylučuje sa močom vo voľnej forme (asi 40%) a vo forme peptidu (60%). Stanovenie Dpid v moči má niekoľko výhod. <>

 • vysoká špecifickosť pre metabolizmus kostí;
 • nedostatok metabolických transformácií pred vylučovaním močom;
 • schopnosť vykonávať výskum bez predchádzajúcich diétnych obmedzení.

Význam biochemických markerov pre diagnostiku a monitorovanie liečby osteoporózy

Pozorovanie liečby hlavnými typmi skupín liekov nám umožnilo vyvodiť tieto závery:

 • Pri liečbe pacientov s fluoridom osteoporózy sa často pozorujú zvýšené hladiny alkalickej fosfatázy a osteokalcínu v krvnom sére. Identifikácia týchto markerov sa odporúča na kontrolu stimulačného účinku fluoridov na tvorbu kostí;
 • antiresorpčné lieky, ako sú estrogény a bisfosfonáty, pri osteoporóze, ktorá sa vyvinula po menopauze, vedú k významnému zníženiu koncentrácie markerov resorpcie a syntézy kostí až do premenopazálnej úrovne.

Stanovenie hladiny biochemických markerov kostnej resorpcie a prestavby umožňuje:

 • počas preventívneho vyšetrenia identifikovať pacientov s metabolickými poruchami remodelovania a procesov kostnej resorpcie;
 • hodnotiť a predvídať úbytok kostí;
 • vyhodnotiť účinnosť predpísanej liečby po 2 - 3 mesiacoch;
 • vybrať najúčinnejšie liečivo a určiť optimálnu hladinu dávky pre každého pacienta individuálne;
 • rýchlo vyhodnotiť účinnosť liečby a významne znížiť materiálové a časové náklady pacienta na liečbu.

dôležité!

Informácie v tejto časti nemožno použiť na autodiagnostiku a samoliečbu. V prípade bolesti alebo iného zhoršenia ochorenia by diagnostické testy malo predpísať iba ošetrujúci lekár. Požiadajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o diagnostiku a správnu liečbu..

Ako skontrolovať hustotu kostí, príznaky osteoporózy, ako zaobchádzať

Ako skontrolovať, či existuje osteoporóza

Včasná prevencia zastaví osteoporózu!

Príznaky osteoporózy

Príznaky osteoporózy v počiatočnej fáze ochorenia sa zvyčajne neprejavujú, môžete žiť mnoho rokov bez podozrenia, že kosti strácajú hustotu, vyvíja sa osteoporóza a zvyšuje sa riziko zlomenín kostí..

Hlavnými príznakmi osteoporózy sú o niekoľko centimetrov kratší rast, zakrivenie chrbtice, časté zlomeniny a bolesť v dolnej časti chrbta..

Bohužiaľ, tieto príznaky sa objavujú v neskoršom štádiu vývoja osteoporózy, keď ochorenie už vyžaduje liečbu.

Medzi príznaky osteoporózy patria:

Medzistavcové prietrže, kŕče nôh, silné plaky na zuboch, paradentóza, krehkosť a delaminácia nechtov, svalová slabosť, únava.

Starším ľuďom, najmä ženám po 50 rokoch, je potrebné včas diagnostikovať, aby sa nevynechala choroba a aby sa včas začal profylaktický príjem vápnika, aby sa zachovala normálna hustota minerálov v kostiach..

Diagnóza osteoporózy. Testy na osteoporózu

Ak máte podozrenie na osteoporózu, nezabudnite:

 • Stanovte hustotu minerálov v kostnom tkanive denzitometriou alebo röntgenovým vyšetrením.
 • Biochemický krvný test sa vykonáva na prítomnosť vápnika, alkalickej fosfatázy a fosforu..
 • Skontrolujte hladinu hormónov štítnej žľazy v krvi a prípadne ďalších hormónov v krvi..
 • Skúma sa obsah markerov osteoporózy v krvi a moči pacienta..

Konečnú diagnózu stanoví lekár na základe výsledkov osteodenzitometrie v porovnaní s klinickým obrazom a rádiologickými údajmi.

Diagnostické metódy pre osteoporózu

V súčasnosti je hlavnou metódou diagnostiky osteoporózy meranie hustoty minerálov v kostiach pomocou špeciálneho prístroja, ktorý sa nazýva osteodenzitometria. Menej často používaný na diagnostiku osteoporózy je rádiografia..

Denzitometria je skorá metóda diagnostiky osteoporózy, ktorá vám umožňuje určiť minerálnu hustotu kostného tkaniva a predpovedať riziko zlomenín kostí..

Včasná diagnóza: Denzitometria odhalila už 2 až 5% úbytku kostnej hmoty.

Interpretácia výsledkov denzitometrie

Pri prijímaní výsledkov denzitometrie venujte pozornosť hodnote kritéria T. Tento ukazovateľ hodnotí stupeň osteoporózy alebo závažnosti osteopénie u žien po menopauze a mužov nad 50 rokov..

Osteopénia je prechodný stav medzi normálnou a osteoporózou.

Hustota kostného tkaniva podľa kritéria T (jednotka SD):

Keď je diagnostikovaná osteoporóza, lekár individuálne vyberie terapiu pre každého pacienta pomocou anti-osteoporotických liekov, ktorých príjem zvyšuje kostnú minerálnu denzitu a znižuje riziko zlomenín kostí..

Ktorý lekár lieči osteoporózu?

Primárnu recepciu vedie terapeut, hodnotí celkový stav pacienta, možné riziká rozvoja osteoporózy a nasmeruje ho na potrebné vyšetrenia a na úzkych špecialistov. Podľa výsledkov vyšetrenia predpisuje preventívne opatrenia alebo liekovú terapiu.

Zlomeniny a iné zranenia pohybového aparátu sú vykonávané ortopedickým traumatickým chirurgom. Ak na svojej klinike môžete okamžite nadviazať stretnutie s ortopedickým traumatológom, okamžite choďte na schôdzku s týmto špecialistom.

Potrebná je aj konzultácia s endokrinológom, špecializovaným lekárom na ochorenia štítnej žľazy a pankreasu, nadobličiek..

Osteoporóza je často sprevádzaná chorobami kĺbov, preto je nutná konzultácia s reumatológom, špecialistom na choroby kĺbov a spojivového tkaniva..

Ako diagnostikovať osteoporózu u žien a mužov

Z tohto článku sa dozviete: aké metódy sa používajú na diagnostiku osteoporózy u mužov a žien. Aké vyšetrenia a testy sú predpísané: denzitometria, krvné testy, rádiografia a iné.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Osteoporóza je choroba, pri ktorej sa znižuje hmotnosť, narušuje sa štruktúra a hustota kostí. Začatý proces môže spôsobiť náhle zlomeniny, deformáciu kostry, zdravotné postihnutie (od 20 do 50% ľudí po 65 rokoch).

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Osteoporóza je štvrtým najbežnejším spomedzi nekomunikovateľných chorôb..

Vážnym komplikáciám sa dá predísť včasnou diagnózou choroby. Pred niekoľkými rokmi bola diagnóza stanovená na základe výsledkov röntgenovej snímky, ktorá je poučná až po strate 20 - 30% kostnej hmoty..

Teraz existujú metódy, pomocou ktorých môžete spoľahlivo a s presnosťou 85 - 95% určiť:

 • osteopénia je štádium, keď kostná hmota začína strácať hustotu a existuje nebezpečenstvo rozvoja choroby;
 • skorá osteoporóza.

To sa dosahuje pomocou:

 • biochemické štúdie (krvné testy) - markery metabolizmu kostí, obnova a deštrukcia kostného tkaniva (kolagén typu C kolagénu typu 1 (CrossLaps), osteokalcín, spoločný pro-kolagén propeptid typu 1 (P1NP) na aminokonci);
 • štúdie metabolizmu minerálov (hladiny vápnika, horčíka a fosforu v krvi), ďalšie testy a analýzy;
 • rôzne typy denzitometrie - hardvérové ​​metódy na meranie hustoty kostí.
Röntgenová denzitometria. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Skríning na podozrenie na osteoporózu je komplexný. Výsledky denzitometrie sa musia porovnať s výsledkami biochemických štúdií po vyšetrení a vypočúvaní pacienta.

U mužov je hladina testosterónu v krvi stanovená, u žien, estrogén (pohlavné hormóny). Inak sú metódy diagnostiky choroby podobné..

Vyšetrenie môže predpísať gynekológ (ženy), endokrinológ, terapeut, ortopéd, reumatológ. Štúdie vykonávajú laboratórni asistenti, rádiológovia (denzitometria), ultrazvuková diagnostika.

Riziko vzniku osteoporózy nemožno diagnostikovať. Neexistuje žiadna taká technika, ktorá by nám umožnila vyhodnotiť pravdepodobnosť výskytu choroby u dospievajúceho alebo mladého človeka (vo veku 18 - 45 rokov)..

V nasledujúcom článku sú najinformatívne štúdie o osteoporóze.

Ako sa diagnostikuje osteoporóza?

Diagnóza osteoporózy sa stanoví po objavení sa charakteristických zlomenín alebo popraskaných kostí..

Na včasnú diagnostiku (pokiaľ sa takéto zlomeniny neobjavia) sa používa súbor metód a prostriedkov, pomocou ktorých:

 1. Nastaviť osteopéniu.
 2. Hodnotenie deštrukcie a obnovy kostí.
 3. Analyzujte ukazovatele metabolizmu vápnik-fosfor.
 4. Zistite príčinu patologického procesu (choroba, menopauza, užívanie hormónov).

Diagnóza osteoporózy začína povinným vyšetrením a prieskumom, ktorý vám umožní:

 • identifikovať faktory a niektoré patológie, ktoré môžu urýchliť osteopéniu a rozvoj osteoporózy;
 • urobte zoznam diagnostických postupov (testov, štúdií), ktoré pacient potrebuje.

Ženy a muži vo veku nad 40 rokov - na účely prevencie a včasnej diagnostiky choroby - sa odporúča podrobiť sa každoročnej štúdii osteoporózy. Je to spôsobené skutočnosťou, že po 40 je deštrukcia kostí rýchlejšia ako regenerácia.

To platí najmä v prípade kombinácie nasledujúcich rizikových faktorov:

 • skorá menopauza;
 • užívanie liekov (kortikosteroidy - dexametazón, prednizolón, metylprednizolón; heparín - klexan, fraxiparín; antikonvulzíva: Gabitril, karbamazepín, finlepsín);
 • zlé návyky (fajčenie, alkohol);
 • zlá strava, nedostatok základných stopových prvkov (denný príjem fosforu, vápnik pre ženy do 50 rokov - 1200 mg, pre mužov - 1000 mg, po - 15000 mg); nedostatok vápnika sa vyskytuje pri nedostatočnom používaní zelenej listovej zeleniny, mliečnych výrobkov, strukovín;
 • rodinná anamnéza choroby (s osteoporózou u členov rodiny);
 • krehká postava (astenická postava).

Všetky rizikové faktory sú identifikované pomocou testov (pacient odpovedá na otázky). Pri kombinácii viac ako 2 faktorov sa pravdepodobnosť vzniku choroby zvyšuje o 30% bez ohľadu na vek.

Rizikové faktory osteoporózy. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Ak výsledky testu nie sú konzistentné

Aké ukazovatele sa riadia, ak sú výsledky všetkých štúdií mierne nižšie alebo vyššie ako horná hranica normy? V tomto prípade je diagnóza stanovená na základe kritéria T.

Denzitometrická štúdia kostnej hmoty vám umožňuje porovnať:

 1. Minerálna hustota kostí (skrátene BMD) u konkrétneho pacienta s normou (s rovnakými ukazovateľmi u zdravých ľudí).
 2. Koľko jednotiek (štandardné odchýlky) sa tieto ukazovatele líšia od normy (T-test).

Napríklad T = 3 znamená, že kostná denzita u pacienta je o 3 jednotky nižšia ako je obvyklé (maximálna kostná hmota u zdravého človeka).

Porovnanie hustoty kostí (BMD) pacienta s normou:

zo stupnice kostnej minerálnej hustoty (skrátene BMD)

denzitometria

Najpokročilejšími metódami hardvérovej diagnostiky osteoporózy sú rôzne typy denzitometrie.

 • preukázať stratu hustoty kostí od 2 do 5% (pre porovnanie, štandardná röntgenová snímka je informačná s poklesom hustoty dosahujúcim 20 alebo dokonca 30%);
 • sledovať vývoj patologického procesu v dynamike (ako rýchlo klesá hustota kostí);
 • vyhodnotiť účinnosť prevencie alebo liečby;
 • predpovedať pravdepodobnosť komplikácií (zlomenín) v závislosti od stupňa hustoty kostí BMD (napríklad pri indexe hustoty 90% je riziko zlomenín iba 3%).

Denzitometria - veľmi poučná röntgenová alebo ultrazvuková technika s nízkou expozíciou žiareniu.

Počas štúdie:

 • kostné tkanivo absorbuje röntgenové lúče alebo ultrazvukové vlny, ktoré emituje denzitometer;
 • v závislosti od stupňa absorpcie lúčov alebo rýchlosti šírenia zvukových vĺn (v zdravých a riedkych oblastiach sa líšia) sa automaticky vypočítajú výsledky minerálnej hustoty, štruktúry, elasticity, hustoty vonkajšej vrstvy kostí..
Ako vyzerajú denzitometrické výsledky. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie Ako vyzerajú výsledky denzitometrie. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
normaosteopéniaosteoporóza

Osteodenzitometria (röntgenová denzitometria) - „zlatý štandard“ diagnostických metód

Priradenie k štúdiu hustoty veľkých kostí (stehennej kosti), chrbtice a kostí periférnych kostrov

Pomáha pri identifikácii osteopénie, skorého stupňa osteoporózy v ktorejkoľvek časti kosti a kostry, pri určovaní obsahu vápenatých solí v tkanivách

Priradiť komplexné vyšetrenie stanoviť predbežnú diagnózu

Umožňuje vám preskúmať a vyhodnotiť stav všetkých kostí kostry, ich hustotu, štruktúru, elasticitu

Počítačová tomografia (CT)

Priradenie na meranie hustoty bedrových stavcov. Umožňuje detekovať pokles hustoty minerálov v kostiach, známky ich deštrukcie (praskliny, zlomeniny).

Denzitometria nám však neumožňuje posúdiť, nakoľko je kostné tkanivo nasýtené minerálmi..

Biochemické štúdie (krvné testy na markery osteoporózy)

Diagnostické výsledky sa vždy porovnávajú s výsledkami biochemických štúdií. Zohľadňuje sa, ktoré markery osteoporózy boli identifikované a ich koncentrácia (príklady sú uvedené v tabuľke nižšie). S ich pomocou určiť:

 1. Miera deštrukcie a obnovy kostného tkaniva.
 2. Aký veľký je rozdiel medzi týmito ukazovateľmi.
 3. Poruchy metabolizmu (krvný test na osteoporózu je predovšetkým stanovenie vápnika a fosforu v tele).

Látky, ktoré naznačujú proces tvorby kosti, sa nazývajú markery tvorby kosti a tie, ktoré naznačujú proces deštrukcie kosti (resorpcia), sa nazývajú resorpčné markery..

Odchýlka od normy týchto ukazovateľov nám umožňuje posúdiť, ktoré procesy v súčasnosti prebiehajú aktívnejšie - deštrukcia alebo tvorba kostí.

Alkalická fosfatáza - enzým zapojený do metabolizmu kyseliny fosforečnej

U žien po 15 rokoch a mužov po 20 rokoch: 40–150 jednotiek / l

Zvýšenie ukazovateľov naznačuje deštrukciu kostného tkaniva alebo hojenie zlomenín

Nevýhodou sú poruchy rastu kostí

Osteokalcín je kolagénový proteín, ktorý tvorí základ kostného tkaniva

U žien pred nástupom menopauzy: 6,5 - 42,3 ng / ml

Po nástupe menopauzy: 5,4 - 59,1 ng / ml

U mužov od 18: 4,6 - 65,4 ng / ml

Rast indikuje patologické procesy deštrukcie kostí

Kolagénový propeptid - organická kostná báza

U žien po 14 - 15 rokoch: 8 - 80 ng / ml

U mužov po 24 rokoch: 22,5 - 95,0 ng / ml

Vysoké hodnoty sú príznakom osteoporózy.

Značky resorpcie (deštrukcie):

Krvné telopeptidy - látky, ktoré sú výsledkom rozpadu kostného kolagénu

U žien mladších ako 55 rokov: do 0,573 ng / ml

Po 55: až do 1,008 ng / ml

U mužov do 50 rokov: do 0,580 ng / ml

Až do 70: do 0,854 ng / ml

Hodnoty presahujúce normálne hodnoty sú znakom osteoporózy.

Deoxypyridinolín - výsledok kolapsu kostného kolagénu

U žien po 19–20 rokoch: 3,0–7,4 nmol deoxypyridinolínu / mol kreatinínu

U mužov po 19 rokoch: 2,3–5,4 nmol deoxypyridinolínu / mol kreatinínu

Vysoké hladiny deoxypyridinolínu naznačujú osteoporózu

Ukazovatele minerálneho metabolizmu:

Indikátory klesajú s nedostatkami metabolizmu vápnik-fosfor

Vysoko stopové minerály môžu byť príznakom senilnej osteoporózy

Fosfor (povinný test na osteoporózu)

Do 60 rokov: 0,87–1,45 mmol / l

U žien po 60: 0,74–1,20 mmol / l

U mužov rovnakého veku: 0,90–1,32 mmol / l

Ukazovatele pod normálnym stavom naznačujú nedostatky metabolizmu vápnik-fosfor, týkajúce sa senilnej osteoporózy

Paratyroidný hormón - paratyroidný hormón

Hladina klesá alebo je normálna u postmenopauzálnej, zvyšuje sa pri senilnej osteoporóze

Na identifikáciu nedostatkov vo výmene sa predpisujú ďalšie štúdie:

 • krvný test na ionizovaný vápnik (1,12 - 1,23 mmol / l);
 • vylučovanie vápnika (vylučovanie) v porovnaní s vylučovaním kreatinínu v dennej dávke moču (0,1–3 g / deň), prekročenie normy naznačuje deštrukciu kostí, zníženie naznačuje nedostatok vitamínu D, krivicu, ochorenie obličiek.

Laboratórne testy (krvné testy na hormóny)

Ak existuje podozrenie na osteoporózu, pacienti sa podrobia laboratórnym testom. Štúdia odoberá krv zo žily. Umožňujú vám:

 • vylúčiť patologické procesy pripomínajúce osteoporózu (osteomalacia (deštrukcia) kostí);
 • identifikovať choroby a poruchy, ktoré by mohli spôsobiť chorobu.
Rôzne denzitometriaÚčel

Estradiol (u žien) - pohlavný hormón

Vo folikulárnej fáze: 37–330 pmol / l

Stredný cyklus: 367 - 1835 pmol / l

V luteálnej fáze: 184 - 881 pmol / l

Nízka hladina - dôvod rýchleho poklesu hustoty kostí (osteopénia, osteoporóza)

Testosterón (u mužov) - pohlavný hormón

Nedostatok naznačuje porušenie funkcie pohlavných žliaz, spôsobuje zníženie hustoty kostí

Hormón stimulujúci štítnu žľazu - jeden z hormónov produkovaných štítnou žľazou

Zvýšenie a zníženie noriem naznačuje choroby štítnej žľazy, ovplyvňuje hladinu vápnika v tele, urýchľuje ničenie kostí

Kalcitonín je jedným z hormónov produkovaných štítnou žľazou.

Ženy: 0,07 - 12,97 pg / ml

Muži: 0,68 - 32,26 pg / ml

Kolísanie hladiny indikuje ochorenia štítnej žľazy, nepriaznivo ovplyvňuje vstrebávanie vápnika, spôsobuje krehkosť kostí

Kreatinín (zúčastňuje sa energetického metabolizmu)

Ženy: 44–97 μmol / l

Muži: 53–106 μmol / l

Nedostatočne vysoká hladina ovplyvňuje množstvo kalcitriolu (zúčastňuje sa na procesoch tvorby a udržiavania kostnej hmoty)

Zadarmo kortizol - kôra nadobličiek

25 - 496 nmol / deň (v moči)

Kolísania naznačujú metabolické nedostatky, nepriaznivo ovplyvňujú absorpciu vápnika

Jednou z povinných štúdií v zozname je podrobný krvný test (s ukazovateľom sedimentácie erytrocytov). S jeho pomocou môžeme predpokladať choroby, proti ktorým sa môže objaviť osteoporóza, a určiť celkový stav pacienta.

Normálny krvný obraz. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Genetické štúdie: (krvné testy na chromozomálne abnormality)

Genetické vyšetrenie na osteoporózu sa predpisuje, ak je potrebné zistiť, ktoré mutácie (zmeny génov) a dedičné procesy viedli k rozvoju choroby..

analýzanormy

Gén receptora VDR - vitamín D3

Asi iný stupeň predispozície k osteoporóze

Col1a1 - gén kostného kolagénu typu 1

Na narušenie mechanických vlastností (elasticita, pevnosť) kolagénu

Rentgenografie

Rádiografia je jednou z povinných štúdií na podozrenie na osteoporózu. Štúdia sa častejšie predpisuje, ak má pacient zlomeninu alebo prasknutú kosť.

V raných štádiách ochorenia nie je röntgenová diagnostika neinformatívna. Po strate 20-30% kostnej hmoty sa však zmeny:

 • hrudnej a bedrovej chrbtice;
 • panvové kosti;
 • kosti lebky.

Riedke kostné tkanivo v röntgenových lúčoch vyzerá ako ľahké, takmer priehľadné škvrny.

X-ray kostného tkaniva postihnutého osteoporózou

Biopsia: vyšetrenie tkanív (s osteoporózou - kosť)

Mikroskopia a vyšetrenie kostného tkaniva sa robia hlavne z hrebeňa bedrového kĺbu (horné ilium; palpované pod bočným bruchom, ale nad panvou)..

Biopsia môže rozlišovať medzi osteomaláciou (zmäkčovaním kostí) a osteopéniou (fyziologické zníženie hustoty minerálov v kostiach) v prípadoch, keď to nie je možné urobiť iným spôsobom. Tieto pojmy je potrebné odlíšiť od osteoporózy. Pri osteomalácii je kostné tkanivo mäkké, s osteopéniou a osteoporózou - krehké, ale zostáva husté. Osteopénia je stav predchádzajúci osteoporóze. Pri osteopénii je strata minerálnej hustoty zanedbateľná, nevyskytujú sa zlomeniny kostí. Pri osteoporóze je hustota minerálov v kostiach výrazne znížená, vyskytujú sa zlomeniny. Môžete rozlíšiť osteopéniu od osteoporózy denzitometriou (röntgenové vyšetrenie hustoty kostí)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Po inguinálnej operácii prietrže sa môžu vyskytnúť určité komplikácie. Dôvody ich výskytu sú rôzne - od individuálnych charakteristík pacienta až po chyby chirurga.

Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.
Zvýšená únava chrbta, bolesť pri chôdzi, bolestivé zákruty hlavy - to všetko môže byť znakom prítomnosti prietrže v mieche. Názov patológie medzistavcových platničiek znie desivo, ale je oveľa horšie vedieť, aké choroby môžu v budúcnosti ignorovať malú prietrž.
gényO čom svedčia ich zmeny