loader

Hlavná

Liečba

Maternicová adenomyóza

Adenomyóza alebo endometrióza je patologický proces, pri ktorom endometriálna vrstva rastie do abnormálnej veľkosti a jej bunky rastú do ďalších vrstiev maternice..

Ochorenie je nezhubné, ale pri absencii náležitej liečby vedie postupne k vzniku nádorov. Ako medzinárodný zoznam, v ktorom je uvedená klasifikácia chorôb, takáto choroba patrí do triedy chorôb genitourinárneho systému, a to k tým, ktoré sa vyskytujú v ženskom tele bez zápalového procesu..

Ochorenie je zvlášť nebezpečné pre ženy v plodnom veku, pretože spôsobuje problémy s počatím alebo neplodnosťou. Pozrime sa podrobne, čo to je - maternicová adenomyóza.

Dôvody vzhľadu

Odborníci poznamenávajú, že príčiny a mechanizmy výskytu patológie neboli doteraz úplne stanovené. S istotou hovoria jedna vec - choroba je závislá od hormónov, jej vývoj je často vyvolaný poruchami vo fungovaní imunitného systému..

Príčinou choroby môže byť mechanické poškodenie maternice, integrita jej vnútornej vrstvy. Kyretáž sa stáva príčinou rozvoja zápalového procesu, porušuje sa „ochranná“ vrstva medzi endometriom a svalmi. V dôsledku toho endometriálne bunky voľne prenikajú hlboko do procesu cyklickej funkcie.

Rizikové faktory

Odborníci identifikovali rizikové faktory, ktoré zvyšujú možnosť rozvoja patológie:

 • dedičná predispozícia;
 • skorý alebo neskorý nástup menštruácie;
 • nadváha, obezita;
 • oneskorený nástup sexuálnej aktivity;
 • ťažké narodenie;
 • potraty, diagnostické kyretáž;
 • použitie ako antikoncepcie vaginálnej špirály, perorálnych látok;
 • choroby zápalových procesov v prílohách, maternici, krvácaní;
 • prenášané imunitné, alergické ochorenia, ktoré narušujú imunitný systém;
 • nízka životná úroveň;
 • fyzicky tvrdá práca;
 • stály stres, sedavý životný štýl;
 • choroby gastrointestinálneho traktu, hypertenzia;
 • ekologický stav.

Čo sa deje v tele?

Endometrium je vnútorná vrstva maternice, ktorá za normálnych okolností nepresahuje genitálnu oblasť. Pri patologickom delení buniek sa môžu šíriť nielen do ďalších orgánov ženského reprodukčného systému (vaječníky, vajcovody, vagína), ale aj do iných tkanív tela - napríklad do gastrointestinálneho traktu, močového systému, pupku a pooperačných rán..

Endometrióza sa najčastejšie sústreďuje presne na genitálie a môže byť vonkajšia (ak sa pozoruje abnormálne bunkové delenie vo vaječníkoch alebo vo vagíne) a vnútorná, koncentrovaná v maternici. ICD 10 uvádza všetky typy endometriózy podľa umiestnenia:

 • Na vaječníkoch. Prítomnosť uzlov môže viesť k tvorbe endometriidných cýst. V medzinárodnej klasifikácii je tejto chorobe pridelené číslo 80.1;
 • Na vajcovodoch, ktoré môžu viesť k uzavretiu lúmenu skúmavky a neschopnosti otehotnieť. Číslo v klasifikácii - 80.2;
 • Na pobrušnici - číslo 80,3;
 • Vo vagíne a v oblasti medzi krkom maternice a konečníkom - číslo 80.4;
 • Na čreve, v dôsledku čoho sa môžu objaviť prekážky a problémy so stolicami - číslo 80,5;
 • Vo švoch po operácii - číslo 80,6, vyznačujúce sa krvácaním švu počas menštruácie;
 • V ostatných orgánoch a tkanivách tela - číslo 80.8.

Akonáhle sú na nesprávnom mieste, bunky vnútornej vrstvy maternice naďalej fungujú, akoby boli v maternici, to znamená, že odlupujú podľa menštruačného cyklu. To vedie k rozvoju zápalového procesu, ktorý musí byť urýchlene zastavený, inak to povedie nielen k poruchám orgánu, ale aj k jeho úplnému zastaveniu. Napríklad, ak sa endometriálne bunky dostanú do myometria, môže to viesť k degeneratívnym zmenám, takže adenomyóza tela maternice skôr alebo neskôr povedie k neschopnosti otehotnieť a porodiť dieťa..

Etapy a formy patológie

Závažnosť choroby je určená povahou, veľkosťou endometriálnych výrastkov a hĺbkou poškodenia pohlavných orgánov..

 • Difúzna forma - endometrium preniká do svalových vlákien maternice a zväčšuje sa v dĺžke, čím vytvára ohniská viacerých lézií. Patologický proces pomerne rýchlo ovplyvňuje celý povrch maternice. V pokročilom štádiu endometriálne bunky prenikajú maternicou cez a vystupujú do brušnej dutiny.
 • Nodulárna forma - vo vláknach maternice sa tvoria nerovnomerné uzly rôznych veľkostí. Okolo ložiskových lézií sa hromadí spojivové tkanivo, ktoré napína steny steny vytvorenej dutiny. Vytvárajú sa takzvané kapsuly, ktoré sa pri odhojení endometria plnia krvou. Bez výtoku sa krvné zrazeniny nachádzajú vo vnútri uzlín adenomyózy, čo spôsobuje predĺžený opuch svalových vlákien maternice. Krvné dutiny niekedy vybuchnú a spôsobia vnútorné krvácanie.
 • Ohnisková forma - endometriálne tkanivá rastú v hrúbke myometria vo forme viacerých ohnísk. Pri ohniskovej forme majú postihnuté oblasti jasné hranice. Vo vyspelých prípadoch je ložisková adenomyóza maternice život ohrozujúca. Patologické ložiská výrazne rastú, presahujúc maternicu, v dôsledku čoho sa v panvovej dutine tvoria fistuly..
 • Zmiešaná (difúzna-nodulárna) forma - súčasne kombinuje všetky príznaky vyššie uvedených patologických foriem.

Adenomyóza je typ endometriózy. Interná adenomyóza postihuje iba dutinu, krčka maternice a vajcovody. Ak novotvary postihujú susedné orgány (črevá, močový mechúr), potom sa táto patológia nazýva externá endometrióza..

Príznaky adenomyózy

Príznaky adenomyózy maternice v klasickej verzii priebehu choroby sú celkom charakteristické. Túto patológiu možno vo väčšine prípadov predpokladať už len na základe takýchto prejavov.

Hlavné príznaky endometriózy maternice:

 1. Hlavným príznakom maternicovej adenomyózy je porušenie menštruačného cyklu ako hyperpolymenorea. Zároveň je menštruácia hojná, dlhá (trvajúca viac ako týždeň). Krvácanie z maternice je časté.
 2. Takmer vždy existuje algodismenorea - bolestivá menštruácia.
 3. Často sa pozorujú predmenštruačné krvácania - objavenie sa škvrnitých škvŕn („hlupákov“) niekoľko dní pred údajnou menštruáciou..
 4. Bolesť v dolnej časti brucha nie je vždy spojená s menštruáciou. Niekedy môžu mať takmer konštantnú povahu a vyžarovať až k spodnej časti chrbta a perineu. Toto sa zvyčajne vyskytuje pri bežnej endometrióze..
 5. Dyspareunia - bolesť alebo nepohodlie počas pohlavného styku.
 6. Primárna alebo sekundárna neplodnosť.
 7. Patológia tehotenstva - obvyklý potrat.
 8. Neuropsychiatrické poruchy sa vyskytujú takmer u všetkých pacientov. Medzi ne patrí podráždenosť, emocionálna labilita, poruchy spánku atď..

V niektorých prípadoch, najmä v skorých štádiách, môže mať ochorenie asymptomatický priebeh..

Etapy vývoja choroby

Adenomyóza sa vyvíja v štyroch po sebe nasledujúcich etapách.

 1. Prvá etapa - lézie nepresahujú vnútornú výstelku maternice, hĺbka klíčenia je malá. Stupeň 1 adenomyózy je vysoko liečiteľný.
 2. Druhé štádium - endometriálne tkanivá klíčia takmer do stredu hrúbky steny maternice a sú lokalizované v hlbších vrstvách svalového tkaniva. Stupeň 2 sa lieči konzervatívnym aj chirurgickým spôsobom.
 3. Tretie štádium - endometrioidné tkanivo ovplyvňuje takmer celú svalovú vrstvu maternice. Adenomyóza stupňa 3 sa lieči hlavne chirurgickými metódami.
 4. Štvrté štádium - patologické ložiská siahajú za steny maternice a rastú smerom k iným orgánom brušnej dutiny..

Adenomyóza počas tehotenstva

Napriek skutočnosti, že adenomyóza je jednou z najbežnejších príčin neplodnosti, po včasnej komplexnej liečbe je u žien s týmto ochorením možné tehotenstvo. Častou komplikáciou tehotenstva s adenomyózou je hrozba ukončenia tehotenstva, preto sú tieto tehotné ženy pozorované vo vysoko rizikovej skupine. Starostlivé pozorovanie a včasná náprava vznikajúcich porušení vo väčšine prípadov pomáha predchádzať hrozným komplikáciám.

Paradoxné, ako sa môže zdať, v niektorých prípadoch sa tehotenstvo môže stať akýmsi „liečebným spôsobom“ adenomyózy, pretože ide o „fyziologickú menopauzu“ (známa skutočnosť je, že adenomyóza je stav závislý od hormónov a ustupuje s nástupom menopauzy). V takejto situácii sa ložiská adenomyózy stanú neaktívnymi a prestanú rásť. Je chybou veriť, že choroba zmizne.

Každý prípad tehotenstva komplikovaný adenomyózou si vyžaduje individuálny prístup. Pre každého takého pacienta je vypracovaný plán pozorovania a liečby, ktorý zohľadňuje veľké množstvo faktorov a dôležitá je forma a stupeň adenomyózy, prítomnosť komplikácií a kombinácia adenomyózy s inými patologickými procesmi v maternici, napríklad myóm. Ak adenomyóza pred začiatkom tehotenstva nespôsobila ženám sťažnosti a bola asymptomatická, jej tehotenstvo môže bezpečne pokračovať.

Niekedy sa tehotné ženy s adenomyózou obávajú účinkov choroby na stav plodu. Takéto obavy sú neopodstatnené - adenomyóza neohrozuje normálny vnútromaternicový vývoj plodu. Liečba tehotných žien s adenomyózou je zameraná na odstránenie hrozby potratu a predčasného ukončenia tehotenstva. Niekedy sa na tento účel používajú hormonálne lieky a nehormonálna terapia, podobne ako u žien s potratom a fibroidmi maternice..

Bohužiaľ, schopnosť lekára liečiť adenomyózu u tehotnej pacientky je obmedzená. Pravdepodobnosť úspechu sa zvyšuje, ak sa táto patológia zistí pred tehotenstvom, pretože arzenál terapeutických opatrení proti adenomyóze u tehotných žien je oveľa väčší. Ak žena, ktorá vie, že má adenomyózu, sa chce stať matkou, musí sa vopred poradiť s lekárom o vhodnej liečbe..

diagnostika

Na predpísanie bezpečnej liečby je potrebné prediskutovať plán s terapeutom, hematológom, endokrinológom a gastroenterológom. Pred operáciou je potrebná špeciálna príprava. Po prvé, súčasný zdravotný stav sa hodnotí pomocou rôznych krvných a močových testov. Stanovuje sa aj krvný typ a faktor Rh (počas operácie sa vyžaduje transfúzia). Znovu preskúmajte náter z pošvy, aby ste určili stav mikroflóry. Skontrolujte tiež stav srdca a pľúc.

Tieto opatrenia nie sú vždy potrebné, ale vyhýbajú sa komplikáciám a negatívnym následkom..

Diagnostické metódy pre adenomyózu:

 • gynekologické vyšetrenie;
 • colposcopy;
 • Ultrazvuk panvových orgánov;
 • štúdium náterov;
 • laparoskopia, hysteroskopia.

Známky adenomyózy ultrazvukom:

 • zväčšené veľkosti orgánov;
 • heterogénna štruktúra svalovej vrstvy alebo heterogénna echogenicita;
 • fuzzy hranice medzi myometriom a endometriom;
 • prítomnosť cudzích ložísk vo svalovej vrstve;
 • ostré zhrubnutie jednej steny maternice.

Pri vyšetrení na gynekologickom kresle lekár diagnostikuje zväčšenie maternice a jej zaoblený tvar. Potvrďte, že diagnóza umožňuje hysteroskopiu. Ukazuje body na endometriu, ktoré zodpovedajú oblastiam, kde tkanivo vyrástlo do svalovej vrstvy..

Niekedy sa pre diagnostiku obráťte na zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. MRI je indikovaná, keď ultrazvukové vyšetrenie nenájde spoľahlivé príznaky adenomyózy. Najčastejšie sa to vyskytuje pri nodulárnej forme kombinovanej s myómom maternice. Táto metóda umožňuje diferenciálnu diagnostiku, to znamená rozlíšiť uzly adenomyózy od fibroidov.

Aké je riziko adenomyózy (endometriózy)?

Endometrióza sa považuje za benígnu hyperpláziu (patologická proliferácia tkaniva), pretože endometriálne bunky, ktoré migrovali do iných orgánov a tkanív, si zachovávajú svoju genetickú štruktúru. Znaky, ako je schopnosť klíčiť v iných orgánoch, tendencia šírenia sa v tele a odolnosť voči vonkajším vplyvom, ho však spájajú s malígnymi nádormi..

Slovo „benígne“ tiež hovorí o prognóze choroby - zpravidla trvá roky a desaťročia, bez toho, aby to viedlo k vážnemu vyčerpaniu tela a smrti. Avšak, ako v prípade malígnej hyperplázie (rakovina, sarkóm atď.), Adenomyóza (endometrióza) je ťažké liečiť konzervatívne a chirurgia pre túto patológiu je oveľa rozsiahlejšia ako v prípade benígnych nádorov, pretože je ťažké určiť ju. hranica medzi chorým a zdravým tkanivom.

Najčastejšou komplikáciou adenomyózy je skutočnosť, že endometriálne bunky fungujúce v súlade s mesačným cyklom vedú k ťažkému krvácaniu, ktoré je spojené s rozvojom akútnej a / alebo chronickej anémie. V niektorých prípadoch musia byť pacienti hospitalizovaní a dokonca musia naliehavo operovať kvôli život ohrozujúcemu krvácaniu.

Adenomyóza je náchylná na šírenie procesu do ďalších orgánov a tkanív, čo vedie k systémovým léziám. S extragenitálnym usporiadaním endometriálnych buniek sú možné mnohé komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý lekársky zásah (črevná obštrukcia s endometriózou gastrointestinálneho traktu, hemotorax (vyplnenie pleurálnej dutiny krvou) s pľúcnou endometriózou atď.).

A nakoniec, ďalšie nebezpečenstvo endometriózy všeobecne, a najmä adenomyózy, je nebezpečenstvo malígnej genetickej transformácie migrovaných buniek. Takáto transformácia je veľmi reálna, pretože každá hyperplázia má viac alebo menej výraznú tendenciu k malignite a na novom mieste sú endometriálne bunky nútené existovať v extrémne nepriaznivých podmienkach..

Liečba adenomyózy

Pretože endometrióza závisí od obsahu estrogénu v krvi (takto sa situácia zlepšuje počas tehotenstva, keď sa vytvára fyziologicky nízka hladina estrogénu), jeho liek je zameraný na potlačenie sekrécie estrogénu..

Zameranie endometriózy reaguje na zmeny hladiny pohlavných hormónov v podobnom, ale nie identickom s normálnym endometriom. Metyltestosterón a iné androgénne lieky (okrem danazolu), ako aj dietylsilbestrol na endometriózu sa v súčasnosti nepoužívajú, pretože sú neúčinné, majú veľa vedľajších účinkov a majú nepriaznivý vplyv na plod počas tehotenstva počas liečby..

Lieky používané pri liečbe adenomyózy

1) Perorálne kontraceptíva - napodobňujú tehotenstvo, spôsobujú amenoreu a rozhodujúcu reakciu normálneho endometria a ložiskových plôch endometriózy. Pri takomto ošetrení často dochádza k nekróze ohnísk endometriózy a ich úplné vymiznutie. Na liečbu môžete použiť akékoľvek perorálne kontraceptíva obsahujúce najmenej 0,03 mg etinylestradiolu. Začínajú v nepretržitom režime 6 až 12 mesiacov. U 60 až 95% pacientov sa pozoruje zníženie bolestivých období a bolesti v dolnom bruchu. Miera tehotenstva bezprostredne po liečbe dosahuje 50%. Miera recidívy je 17-18% a každý rok sa zvyšuje o 5-6%.

2) Progestogény - celkom efektívne, s lacnejšími nákladmi (ako napríklad danazol). Príčina atrofie ložiska endometria. Spravidla sa používajú tieto lieky:

 • Gestrinón - 1,25 - 2,5 mg 2-krát týždenne; inhibuje rast ohnísk endometriózy, ale nevedie k ich vymiznutiu. Vedie k lekárskej amenoree. Menštruácia sa obnoví mesiac po ukončení liečby.
 • Dydrogesterón - 10 mg 203-krát denne
 • Medrogxiprogesterón - najviac študovaný pre endometriózu - sa používa nasledovne: v dávke 30 mg / deň eliminuje bolesť; môže byť zvýšená špinením.

Vedľajšie účinky tejto skupiny liekov zahŕňajú: nevoľnosť, prírastok na hmotnosti. Je možné krvavé vypúšťanie, ktorého úľavu sa často predpisuje estrogén v krátkych cykloch.

3) Androgény. Danazol - zabraňuje rastu starých ohnísk a spôsobuje amenoreu a nové ložiská endometriózy. Spôsobuje predĺženú remisiu pri endometrióze a je účinný pri mnohých autoimunitných chorobách. Priradiť v dávke 800 mg / deň alebo 600 mg / deň. Najprv sa používa v dávke 200 mg 2-krát denne, potom sa zvyšuje, až kým nenastane amenorea lieku a nezačnú sa prejavovať príznaky choroby. Tento liek má závažné vedľajšie účinky: prírastok na váhe, znížený sexuálny apetít, kozmetické defekty (akné, vyrážka). Môže poškodiť pečeňové bunky, a preto je kontraindikovaný pri ochoreniach pečene. Zrušené na začiatku tehotenstva, pretože riziko virilizácie ženského plodu (výskyt mužských pohlavných znakov) je extrémne vysoké.

4) Analógy gonadoliberínu. Patria sem: leuprorelín, buserilín, nafarelín, histrelín, goserelín atď. Spôsob aplikácie: intranazálne (kvapky alebo sprej), subkutánne alebo intramuskulárne. Liečba sa má vykonávať, až kým hladina estradiolu v krvnom sére nedosiahne 20 - 40 pg / ml. Určite kontrolujte etinylestradiol v krvi, pretože jeho ďalšie zníženie môže viesť k osteoparóze. Medzi komplikácie patrí: atrofická vaginitída, znížená sexuálna motivácia a osteoparóza. Na prevenciu poslednej komplikácie je potrebné ukončiť súčasne s estrogénmi a progestogénmi. Osteoparóza zostáva naliehavým problémom pri liečbe týmito drogami (najbežnejšou aplikáciou v našej krajine je buserilín), pretože liečba často trvá viac ako 6 mesiacov, zatiaľ čo hustota kostí tesne po 6 mesiacoch. začína klesať.

O tom, aký liek bude predpisovať, lekár rozhodne v závislosti od závažnosti adenomyózy a prítomnosti kontraindikácií. Akákoľvek samoliečba adenomyózy je v podstate nemožná a hlúpe.

Chirurgická liečba adenomyózy

Chirurgia je jednou z metód liečby adenomyózy. Operácia sa vykonáva iba v prítomnosti priamych indikácií po predbežnom lekárskom a fyzioterapeutickom ošetrení..

Všeobecné indikácie pre chirurgickú liečbu adenomyózy sú:

 • neúčinná hormonálna terapia počas šiestich alebo viac mesiacov;
 • adhezívne procesy (prítomnosť kordov zo spojivového tkaniva medzi orgánmi);
 • kombinácia adenomyózy s myómom maternice (benígny nádor svalovej vrstvy maternice);
 • masívne krvácanie s adenomyózou, ktoré nie je možné liečiť;
 • sprievodné ochorenia, pri ktorých je hormonálna terapia kontraindikovaná;
 • vysoké riziko rakoviny (rakovina).

Bežné kontraindikácie chirurgickej liečby sú:

 • odmietnutie pacienta chirurgickým zákrokom;
 • chronické choroby v akútnom štádiu;
 • infekčné choroby;
 • porušenia hemostatického systému (biologický systém, ktorý udržuje krv v tekutom stave a v prípade narušenia integrity krvných ciev, ktoré zastavujú krvácanie);
 • znížená imunita;
 • celkové vyčerpanie tela;
 • ťažká anémia (anémia).

V závislosti od objemu zásahu sa chirurgická liečba delí na:

 • chirurgické zákroky na ochranu orgánov;
 • radikálna operácia.

Podľa typu prístupu k chirurgickému zákroku existujú:

 • laparotómia - vyreže sa brušná stena, aby sa dostali do brušných orgánov;
 • laparoskopia - chirurgia pomocou špeciálnych nástrojov pomocou malých rezov do brucha pod kontrolou video endoskopu;
 • vaginálna chirurgia - prístup k maternici cez vagínu bez poškodenia integrity kože.

Pri výbere metódy chirurgickej liečby sa berú do úvahy:

 • vek ženy;
 • stupeň poškodenia;
 • túžba ženy mať deti;
 • trvanie choroby;
 • kombinácia adenomyózy s inými chorobami maternice;
 • závažnosť príznakov.

Radikálna chirurgia

Pri radikálnej operácii sa úplne odstránia vnútorné ženské pohlavné orgány (maternica a vaječníky). Táto liečebná metóda umožňuje úplne odstrániť chorobu a jej šírenie mimo maternicu. Radikálna chirurgia je extrémna liečba.

Indikácie pre radikálnu chirurgickú liečbu adenomyózy sú:

 • progresia ochorenia po 40 rokoch;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby a chirurgickej liečby konzervujúcej orgány;
 • stupeň adenomyózy difúzne-nodulárnej formy III. stupňa v kombinácii s myómom maternice (benígny nádor svalovej vrstvy maternice);
 • vysoké riziko rakoviny;
 • adenomyóza s výraznými príznakmi;
 • liečba pacientov, ktorí neplánujú otehotnieť.

V závislosti od objemu odstráneného tkaniva:

 • medzisúčetová hysterektómia - odstránenie maternice so zachovaním krčka maternice, vaječníkov, vajcovodov;
 • celková hysterektómia - odstránenie maternice a krčka maternice so zachovaním vajcovodov a vaječníkov;
 • hysterosalpingo-ovariektómia - odstránenie maternice vaječníkmi a maternicovými (vajcovými) trubicami pri zachovaní krčka maternice;
 • radikálna hysterektómia - odstránenie maternice, vaječníkov, vajcovodov, krčka maternice, hornej vagíny, lymfatických uzlín a okolitých panvových vlákien.

Pri prevádzkovom prístupe rozlišujte:

 • laparotomická hysterektómia (brušná chirurgia);
 • laparoskopická hysterektómia;
 • vaginálna hysterektómia (kolpohysterektómia).

Po odstránení maternice sa môže vyskytnúť post-hysterektomický syndróm - komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú po odstránení maternice so zachovaním jedného alebo dvoch vaječníkov. Mechanizmus vývoja je porušením mikrocirkulácie vaječníkov a výskytom zón ischémie (zóny so zníženým prísunom krvi). Syndróm sa prejavuje znížením pracovnej kapacity, zvýšenou únavou, letargiou, depresiou, búšením srdca, zvýšeným tlakom, zvýšeným potením a tendenciou k opuchom..

Chirurgia orgánov

Princípom chirurgického zákroku na zachovanie orgánov je excidovať, kauterizovať lézie so zachovaním orgánu. Operácie sa vykonávajú laparoskopickou metódou, tj pomocou špeciálnych nástrojov prostredníctvom malých rezov v bruchu. Táto metóda sa úplne nezbavuje choroby, ale zachováva si plodnú funkciu žien. Preto je tento typ chirurgického zákroku indikovaný pre ženy plánujúce tehotenstvo..

Indikácie pre chirurgický zákrok na konzerváciu orgánov sú:

 • adenomyóza fázy II - III s hyperpláziou (zvýšenie objemu tkaniva v dôsledku zvýšenia počtu buniek) endometria;
 • adhézie v oblasti vajcovodov;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby;
 • prítomnosť somatických chorôb, pri ktorých nie je možná dlhodobá hormonálna liečba - diabetes mellitus, epilepsia, závažné patologické nálezy pečene a iné;
 • cysty (patologické dutiny s obsahom) vaječníkov;
 • túžba ženy mať v budúcnosti deti;
 • závažné príznaky adenomyózy;
 • mladý vek pacienta;
 • hnisavé procesy ženských pohlavných orgánov.

Pri laparoskopii sa používa akútna metóda excitácie tkaniva pomocou skalpelu alebo kauterizácie (koagulácie) pomocou rôznych druhov energie..

Počas operácie použite:

 • elektrokoagulácia - pomocou špeciálnych elektrických nástrojov sa vykonáva kauterizácia (koagulácia) ohnísk adenomyózy vplyvom konštantného elektrického prúdu na ne;
 • laserová koagulácia - kauterizácia ohnísk adenomyózy pod vplyvom chirurgického lasera;
 • zrážanie plazmy argónom - deštrukcia tkaniva pri vystavení rádiovej vlne zosilnenej inertným plynom - argón;
 • laserové vŕtanie (holmium laser) - tvorba kanálov v myometrii, ktoré bránia šíreniu patológie, je vhodná na liečbu difúznej adenomyózy.

Ľudové lieky

Popri liečení drogami (so súhlasom lekára) sa môžu použiť aj liečivá na liečbu adenomyózy. Existuje mnoho rastlinných prípravkov, ktoré sa musia užívať nielen na terapeutické účely, ale aj na celkové posilnenie tela, zvyšujú imunitu. Je dôležité si uvedomiť, že o akejkoľvek alternatívnej liečbe by sa malo rokovať so svojím lekárom.

Recepty odvarov a nálevov:

 • Listy skorocelu (jedna lyžica) sa musí nasekať a potom naliať strmá vriaca voda. Trvajte na tomto vývare najmenej dve hodiny. Spôsob podania: Vývar sa rozdelí na 4 dávky. Prvý je nevyhnutne na lačný žalúdok a zvyšok - počas dňa sa odvar nemusí spájať s jedlom.
 • Žihľava vývar pomôže zastaviť menštruačné krvácanie, zmierniť zápal v maternici a urýchliť metabolizmus. Príprava vývaru: je potrebné naliať dve polievkové lyžice žihľavy pohárom vriacej vody. Nechajte variť a vychladnúť. Spôsob podania: obsah skla rozdeľte na štyri alebo päť recepcií, použite počas dňa.
 • Liečivé vlastnosti čerstvej stolovej repy. Spôsob podania: pred jedlom si každé ráno vezmite sto gramov čerstvej šťavy.
 • Na posilnenie myometria by sa malo odobrať odvar z vrecka pastiera. Príprava: nalejte jednu polievkovú lyžicu pohára (jednej) vriacej vody. Trvajte na tom, jednu hodinu. Spôsob podania: trvať najmenej štyrikrát denne, jednu celú lyžicu. Dôležité - pol hodiny pred jedlom.
 • Viburnum kôra je ďalším jedinečným liekom na boj proti adenomyóze. Príprava: Kôra z kaliny (jedna polievková lyžica) sa naleje aj do jednej poháriky vriacej vody, trvať na tom asi hodinu. Spôsob podania: iba tri polievkové lyžice dvakrát denne, nie je potrebné spájať sa s jedlom.

Dekorácie bylín na boj proti adenomyóze sa však môžu použiť na výkop. Príklad najúčinnejšieho receptu: dubová kôra, imelo, eukalyptus, pivónia, rebríček a nechtík sa odoberajú v rovnakých dávkach, potom sa zmes naleje vriacou vodou a musí sa vylúhovať jednu hodinu. Môže sa používať denne na výkop.

Dámske recenzie

Julia 33 g, Soči

Adenomyóza bola zistená po narodení dieťaťa. Prešiel rok a pol, v dolnej časti brucha sa začala silná bolesť. Doktor urobil diagnózu. Zaobchádzalo ma s nekonvenčnými metódami. Po priebehu bylinnej tinktúry bolesť zmizla. O rok neskôr sa znova objavila, myslím na hirudoterapiu.

Antonina 35 L, Moskva

Endometrióza bola diagnostikovaná pred 10 rokmi. Lekár varoval, že choroba nie je úplne liečená. Antikoncepcia píly Janine. Porodila som pred tromi rokmi. Tehotenstvo bolo ťažké, teraz pijem znova Janine. Všetko je normálne, bez bolesti.

Endometrióza je závažné ochorenie, ktoré sa často vyskytuje v latentnej forme. Túžba ženy chrániť sa spočíva iba v pravidelných gynekologických vyšetreniach a úspešných skúškach. Patológia predstavuje hrozbu pre reprodukčnú funkciu. V súlade s odporúčaniami lekára je samoobsluha jedinou cestou k zdraviu.

prevencia

Prevencia adenomyózy maternice spočíva predovšetkým v pravidelných návštevách gynekológa. Odborník môže tieto príznaky správne interpretovať včas a predpísať vhodnú liečbu.

 1. Ultrazvuk panvy, 1-2 krát ročne.
 2. Gynekológovia sa domnievajú, že stres a neustále prepracovanie značne ovplyvňujú zdravie žien a samozrejme môžu viesť k rozvoju adenomyózy. Aby sa zabránilo tomuto ochoreniu, musí žena: viac odpočívať, relaxovať v kúpeli, zúčastniť sa na masáži, častejšie v pokojnej a pohodlnej atmosfére.
 3. Udržiavanie tela v čistote. Dievčatá, ktoré ignorujú pravidlá osobnej hygieny už od útleho veku, sú náchylnejšie na tento druh choroby. A tiež tí, ktorí majú sex v detstve a dospievaní.

Starostlivý prístup k vášmu zdraviu je hlavným spôsobom, ako predchádzať nielen adenomyóze, ale aj iným rovnako nebezpečným chorobám.

predpoveď

Adenomyóza je choroba s chronicky recidivujúcim priebehom. Štatistika relapsov po úspešnej neradikálnej liečbe (konzervatívna terapia, chirurgia zachovávajúca orgán) je asi 20% ročne. Po piatich rokoch dosiahne počet relapsov 74%.

Najtrvalejší účinok sa pozoruje pri kombinovanom použití chirurgických (konzervačných operácií) a konzervatívnych (hormonálna terapia) metód liečby adenomyózy, vo väčšine prípadov sú relapsy stále nevyhnutné..

Prognóza u premenopauzálnych žien je o niečo lepšia, pretože pri fyziologickom zániku funkcie vaječníkov aktivita tohto procesu ustupuje. U pacientov podstupujúcich radikálnu operáciu (odstránenie maternice a vaječníkov) sa tento proces neobnoví.

Maternicová adenomyóza - čo to je, príznaky a formy patológie

Maternicová adenomyóza je jednou z odrôd endometriózy, keď sa sliznica zavedie do iných guličiek orgánu a vyvolá v nich štrukturálne zmeny..

Symptómy sú charakterizované výskytom nepohodlia počas pohlavného styku, bolestivých období a krvácaním počas menštruačného cyklu..

Toto ochorenie sa zvyčajne diagnostikuje u žien v reprodukčnom veku, pretože hormóny ovplyvňujú jeho vzhľad a vývoj. Liečba je dlhá, lekári využívajú rôzne metódy - lieky, chirurgický zákrok, fyzioterapia, tradičná medicína.

Čo je maternicová adenomyóza

Maternicová adenomyóza je patologický stav, pri ktorom sú endometriálne bunky (sliznica) obsiahnuté v tkanivách svalovej gule orgánu. V prístupnom jazyku vnútorná vrstva zväčšuje svoju plochu vďaka zavedeniu do maternicových svalov.

Napriek tomu, že endometrium mení svoju obvyklú lokalizáciu, stále podľahne cyklickým zmenám - odlupuje sa na začiatku cyklu a do konca sa úplne zotavuje..

Počas odmietnutia ovplyvňuje endometriálne tkanivá nachádzajúce sa v blízkosti, čo vedie k ich zápalu a objaveniu sa bolesti u žien..

Dôležité! Adenomyóza je patológia maternice, ak sliznica rastie inde (krčka maternice, vaječníky), potom sa choroba nazýva endometrióza..

Podľa výskytu patologických inklúzií sa rozlišujú tri typy patológie - nodulárne, ložiskové a difúzne..

Ohnisko sa vyznačuje výskytom jednotlivých ostrovčekov tkaniva endometria v myometrii a difúzna adenomyóza absorbuje celý povrch maternice. So zviazaným tvarom v guľkách tela sa vytvárajú uzly rôznych veľkostí, vyplnené krvavým obsahom.

Najčastejšie v gynekológii je adenomyóza diagnostikovaná u pacientov po 35 rokoch, ale môže sa vyskytnúť aj v staršom veku. Je zaujímavé, že v období menopauzy sa samotné ochorenie vylieči.

S vekom vaječníky prestávajú fungovať, koncentrácia estrogénu v krvi sa významne znižuje a zmeny v endometriu ustávajú. Pretože hormonálna stimulácia sliznice zmizne, prestane rásť a patológia ustupuje.

príčiny

Príčiny adenomyózy nie sú známe, ale identifikujú sa rizikové faktory, ktoré vedú k rozvoju choroby:

 • menštruácia, ktorá sa začala skôr ako 12 rokov alebo neskôr ako 16 rokov;
 • obezita - s nadmernou hmotnosťou v ženskom tele sa zvyšuje množstvo estrogénu, čo vedie k rastu endometria;
 • použitie orálnej antikoncepcie alebo iných liekov obsahujúcich ženské pohlavné hormóny;
 • oneskorený alebo skorší nástup sexuálnej aktivity;
 • vnútromaternicová manipulácia;
 • prítomnosť podobnej choroby u blízkych príbuzných;
 • časté infekcie.

Medzi endometriom a myometriou je tenká priehradka, ktorá zabraňuje šíreniu sliznice, ale je veľmi ľahké ju poškodiť..

Preto sa operácie v maternicovej dutine, ako sú kyretáž, umiestnenie špirály, nepresná manuálna revízia po pôrode a potraty, stali bežnými príčinami adenomyózy..

V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť vrodená adenomyóza, ktorá je spôsobená poruchami v období vnútromaternicového vývoja. Dôvodmi môžu byť poruchy endokrinného systému nastávajúcej matky, choroba tehotnej ženy, ako aj genetické vlastnosti plodu..

Je známe, že ženský hormón produkovaný vo vaječníkoch, estrogén, ovplyvňuje rast endometria. Preto stavy tela, ktoré vedú k zvýšeniu jeho hladiny v krvi, vyvolávajú proliferáciu, to znamená aktívny rast sliznice maternice..

Nemôžeme však povedať, že toto je príčina choroby, pretože nie vždy nasýtenie estrogénmi vedie k klíčeniu endometria do hlbších vrstiev maternice..

Fáza a forma

Rôzne formy a štádiá choroby sa rozlišujú v závislosti od toho, ako sa choroba chová, koľko rástla v guľôčkach maternice a koľko patologického tkaniva obsadila..

Existujú tri rôzne formy adenomyózy - fokálna, nodulárna a difúzna. Ich klinické obrázky sa prakticky nelíšia, ale štrukturálne zmeny v orgánoch sa líšia.

Uvažovaná adenomyóza krčka maternice môže byť buď samostatná choroba, alebo sa môže prejaviť v spojení s poškodením tela orgánu..

Pri tejto lokalizácii procesu je častým príznakom špinenie, ktoré sa objaví po pohlavnom styku. Ochorenie je pomerne zriedkavé, ale jeho priebeh je zvyčajne rýchlejší ako pri maternicovej adenomyóze.

Postupné štádium je charakteristické pre fokálnu endometriózu maternicového telesa, hĺbka procesu je štyri stupne.

Adenomyóza 1. stupňa

Pri prvom stupni adenomyózy sa môže poškodiť iba submukózna guľa, nie sú žiadne príznaky choroby, dievčatá môžu otehotnieť a bez problémov vydržať zdravé dieťa..

Prvá etapa je diagnostikovaná zriedka, zvyčajne je zaznamenaná náhodne pri preventívnych lekárskych vyšetreniach.

Adenomyóza 2 stupne

Druhá fáza sa vyznačuje poškodením svalovej gule na polovicu svojej hrúbky. Klinický obraz sa často neprejavuje, iba u zvlášť citlivých pacientov môže stupeň 2 spôsobiť menštruáciu a zhoršené zdravie počas menštruácie..

Ultrazvukové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva pomocou vaginálnej sondy, vám umožňuje diagnostikovať druhé štádium choroby.

Adenomyóza 3 stupne

V treťom stupni sa endometrium zavedie do viac ako polovice hĺbky myometria a spôsobuje zväčšenie veľkosti maternice. Vyskytujú sa klinické príznaky - krvácanie, bolesť.

Počas gynekologického vyšetrenia sú na maternici zaznamenané charakteristické zmeny. V dôsledku poškodenia orgánov a sprievodnej endometriózy je pravdepodobnosť otehotnenia s adenomyózou 3. stupňa veľmi nízka..

Čoskoro sa vyvinie štvrté štádium, keď sliznica preniká do celého myometria a v závažných prípadoch presahuje maternicu..

Takéto zanedbávané prípady sa liečia iba odstránením celého orgánu, pretože je nemožné od seba oddeliť svaly a sliznice..

Difúzna adenomyóza

Pri difúznej maternicovej adenomyóze sa častice endometria šíria rovnomerne vo svalovej vrstve, nehromadí sa na jednom mieste, ale absorbujú celý povrch. Difúzna forma sa najčastejšie vyskytuje po poškodení septa medzi membránami maternice.

V počiatočných štádiách je ťažké diagnostikovať difúznu adenomyózu, pretože sa klinicky neprejavuje a ultrazvukové vyšetrenie nepreukazuje inklúziu do myometria..

Opak je fokálna forma, keď endometrium vytvára lézie vo svaloch maternice. Sú zreteľne viditeľné v ultrazvuku dokonca aj v počiatočných fázach vývoja..

Nodulárna forma adenomyózy

S nodulárnou formou adenomyózy v maternici vznikajú útvary z endometriálnych buniek, ktoré sa podobajú myomatóznym uzlinám. Zvyčajne ich je niekoľko naraz, ich dutiny sú vyplnené krvavou tekutinou, ktorá pripomína čokoládu.

Zápalný proces sa vyvíja v mieste uzlov, čo vedie k proliferácii spojivových buniek, takže patologické formácie sú obklopené hustým tkanivom.

Nodulárna adenomyóza maternice je najťažšou formou priebehu choroby, je takmer nemožné otehotnieť a porodiť s ňou dieťa, a dokonca aj po uzdravení je dosť ťažké urobiť.

Okrem toho sa počas diagnózy patológia často zamieňa s mnohými maternicovými fibroidmi..

príznaky

Najcharakteristickejšie príznaky adenomyózy maternice sú patologické zmeny v menštruačnom cykle:

 • menštruácia trvá viac ako týždeň;
 • špinenie je veľmi hojné, v jednom cykle stratí dievča viac ako 200 ml krvi;
 • silná bolesť počas menštruácie;
 • prítomnosť krvných zrazenín vo výtoku;
 • niekoľko dní pred očakávanou menštruáciou a po nich mierny hnedý prietok;
 • menštruácie - patologické krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruáciou, ku ktorému môže dôjsť v ktorýkoľvek deň cyklu;
 • výrazný premenštruačný syndróm.

Bolesť s adenomyózou sa objaví 2 až 3 dni pred menštruáciou a úplne zmizne iba niekoľko dní po začiatku výtoku.

Ich intenzita závisí od miesta a výskytu adenomyózy, bolestivé príznaky sa môžu vyskytnúť v dolnej časti brucha a vyžarovať do chrbta alebo perineum..

Pacienti sa často sťažujú na príznaky adenomyózy maternice, ako sú nepohodlie počas sexu alebo špinenie po pohlavnom styku..

Častým príznakom choroby je neplodnosť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku štrukturálnych zmien v endometriu, ako aj v dôsledku tvorby adhézií v maternicovej dutine. S sťažnosťou na nemožnosť mať deti sa pacienti zvyčajne obracajú na prenatálnu kliniku.

Niekedy môže dôjsť k implantácii vajíčok, ale vo viac ako 80% prípadov takéto tehotenstvo končí potratom.

V dôsledku významného menštruačného krvácania trpia pacienti aj príznakmi anémie:

 • neustály pocit ospalosti, únava;
 • únava, výrazné zníženie výkonu;
 • koža pacientov je bledá;
 • časté závraty;
 • mdloby
 • znížená imunita av dôsledku toho častý výskyt infekčných chorôb.

Gynekologické vyšetrenie odhaľuje zmeny v maternici - difúzna adenomyóza vedie k jej zvýšeniu a v prítomnosti uzlov sa jej povrch stáva hľúzou.

Dôležité! Čím bližšie k menštruácii, tým väčšia maternica, po ukončení menštruácie sa jej veľkosť mierne zmenší.

Najviac informatívne príznaky, ktoré umožnia diagnostikovať adenomyózu, možno zistiť pomocou ultrazvukového vyšetrenia (ultrazvuk)..

Je lepšie použiť transvaginálny senzor, ale pri pokročilých formách sú ozveny adenomyózy viditeľné aj na konvenčnom ultrazvuku:

 • maternica sa stáva ako guľa;
 • orgán rastie na veľkosť 6-7 týždňov tehotenstva, v ťažkých prípadoch a viac;
 • hrúbka steny maternice je nerovnomerná;
 • krátko pred menštruáciou sa v myometrii objavia útvary podobné cystám.

Keďže je choroba často asymptomatická, musí každé dievča navštíviť gynekológa dvakrát do roka na rutinné vyšetrenie. Takéto opatrenia pomôžu identifikovať patológiu na úplnom začiatku jej vývoja..

diagnostika

Hlavnými kritériami pre diagnostiku sú ozveny adenomyózy, ktoré sú viditeľné počas ultrazvukového vyšetrenia. Lekár môže mať podozrenie na chorobu už podľa sťažností pacienta, ako aj na základe údajov z gynekologického vyšetrenia..

Potom sa uskutoční niekoľko ďalších vyšetrení na diagnostikovanie adenomyózy:

 • ultrazvuk;
 • MRI
 • hysteroskopia - vyšetrenie dutiny maternice pomocou špeciálnych optických zariadení, ktoré sa vkladajú do orgánu pomocou krčka maternice;
 • hysterosalpingografia - röntgenové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva s použitím konkrétnych látok - kontrasty. Detekuje adhézie v maternici a jej doplnkoch.

V prípade silného krvácania sa vykonáva kyretáž, ktorá má nielen terapeutickú, ale aj diagnostickú hodnotu. Výsledné tkanivo je odoslané na histológiu, ktorá vám umožní určiť ich typ.

Diagnóza adenomyózy sa zisťuje na základe zozbieranej anamnézy, údajov z dodatočných vyšetrení a vždy za prítomnosti echografických príznakov adenomyózy..

Môže sa vyliečiť adenomyóza

Je nemožné úplne vyliečiť adenomyózu bez odstránenia maternice, ale pomocou liekov, bylín, fyzioterapie môžete ochorenie zaviesť do dlhodobej remisie..

Keďže patológia závisí od hormónov a ostro reaguje na zmeny v ich koncentrácii v krvi, akýkoľvek nárast aktivity môže spôsobiť recidívu adenomyózy..

Dôležité! Nie každý musí túto chorobu vyliečiť. Ak adenomyóza nespôsobuje nepohodlie, lekár by mal byť neustále sledovaný lekárom, aby zachytil okamih rozvoja patológie..

Ako liečiť maternicovú adenomyózu

Liečba adenomyózy môže byť chirurgická alebo konzervatívna. Výber taktiky závisí od formy a rozšírenia choroby, od celkového zdravotného stavu pacienta a od jeho veku, napríklad po 40 rokoch sa uchyľujú hlavne k radikálnemu riešeniu problému (odstránenie maternice)..

Ihneď po stanovení diagnózy sa uskutoční konzervatívna liečba, ktorá sa snaží zachovať reprodukčné zdravie pacienta..

Hormonálne lieky sú predpísané, stabilizujú stav celého organizmu, bojujú proti zápalovým ložiskám. Ak lieky neprinášajú správny výsledok, sú spojené moderné chirurgické metódy liečby.

liečenie

Niekoľko skupín liekov je predpísaných na liečbu maternicovej adenomyózy, hormóny hrajú hlavnú úlohu, zvyšné lieky sú potrebné na symptomatickú liečbu.

Duphaston je medzi lekármi najobľúbenejší, s adenomyózou je jedným z prvých. Obsahuje progesterón, najmä nedostatok tohto hormónu vedie k proliferácii endometria.

Výhodou lieku je, že má málo vedľajších účinkov a väčšina pacientov ho bežne toleruje. Recenzia drogy sú väčšinou pozitívne, dievčatá píšu, že po liečbe Duphastonom sa choroba už dlho necíti..

Dajte liek až po vymenovaní ošetrujúcim lekárom, pretože liek si vyžaduje výber presného dávkovania. Dĺžka kurzu sa pohybuje od jedného do niekoľkých mesiacov.

Ďalším liekom na liečenie tohto ochorenia je Janine, perorálna antikoncepcia. Má malý zoznam vedľajších účinkov, pretože obsahuje nízke koncentrácie syntetických hormónov.

Stačia však na začiatok pozitívneho výsledku, pretože ich telo aktívne vstrebáva. Janine obsahuje dve hlavné účinné látky - estrogén a gestagén, prvá bráni rastu endometriálneho tkaniva a druhá stimuluje vaječníky..

Súčasne s hormonálnou liečbou sa vykonáva pomocná terapia:

 • protizápalové lieky eliminujú zápal v maternici, bránia objaveniu nových adhézií, znižujú intenzitu bolesti;
 • výrobky obsahujúce železo sa používajú na prevenciu a liečbu anémie, ktorá sa vyvíja v dôsledku ťažkej menštruácie;
 • vitamíny komplexne posilňujú organizmus;
 • lieky, ktoré zvyšujú imunitnú silu pacienta;
 • lieky proti bolesti so syndrómom silnej bolesti pomáhajú vyrovnať sa s nepríjemnými symptómami.

Lekári nezanedbávajú ani recepty tradičnej medicíny, ktorá v kombinácii s konzervatívnou liečbou poskytuje dobré výsledky..

chirurgický

K operatívnym metódam riešenia problému sa pristupuje v prípadoch, keď konzervatívna liečba neprináša výsledky a choroba pokračuje. Existujú dva typy zákrokov - radikálny a chirurgický zákrok, ktorý vám umožní v budúcnosti zachrániť orgán a mať deti.

Lekári sa pokúšajú uchýliť k odstráneniu maternice iba v extrémnych prípadoch, najmä ak dievča nemá deti alebo ak jej vek nie je nižší ako 40 rokov..

Operácia sa vykonáva bez problémov, ak patológia dosiahla tretie štádium alebo je kombinovaná s myomatóznou léziou maternice. Odstránenie orgánov sa tiež dôrazne odporúča, ak existuje riziko endometriálnej degenerácie v rakovinových bunkách..

Endocoagulation je chirurgický zákrok, ktorý vám umožní zachrániť orgán. Postup sa vykonáva pomocou endoskopu. Do dutiny maternice sa zavádza komora, špeciálne kliešte a koagulačné zariadenie.

Postihnuté oblasti sa uhryzú a odstránia a okraje rany sa opatrne koagulujú. Táto liečba je dostupná iba v skorých štádiách choroby. V pokročilých prípadoch to nenadobudne účinnosť, pretože endometriálne tkanivá už majú čas sa výrazne prehĺbiť do svalov.

Aké je riziko adenomyózy

Vnútromaternicová endometrióza je nebezpečné ochorenie, ak sa nelieči, môže adenomyóza vyvolať výskyt nebezpečných komplikácií:

 • krvácanie z maternice - endometrium, exfoliačné, zanecháva povrch rany, ktorý silne krváca. V prípade proliferácie endometria sa môže menštruácia zmeniť na život ohrozujúce krvácanie;
 • rozšírenie patologického procesu v tele - prechod do iných orgánov, endometria vedie k narušeniu ich fungovania;
 • anémia - veľká strata krvi každý mesiac vedie k rozvoju anémie;
 • neplodnosť - v štruktúre endometria dochádza k patologickým zmenám, preto je oplodnené vajíčko v ňom takmer nemožné získať oporu. Aj keď došlo k implantácii, vajíčko plodu nie je bezpečne fixované, preto často dochádza k spontánnym potratom. Okrem toho je toto ochorenie vždy sprevádzané zápalom, ktoré vedie k adhéziám, ktoré bránia priechodu spermie a vajíčka cez vajcovody a maternicu..

Ak žena lieči problém, počúva lekára a dodržiava všetky jeho odporúčania, má veľkú šancu priviesť chorobu do remisie a zabudnúť na nepríjemné príznaky na dlhú dobu.

Pri správnej liečbe sa komplikácie vyskytujú zriedkavo, väčšina žien po liečbe otehotnie a rodí zdravé deti..

predpoveď

Patológia sa týka chorôb s chronickým priebehom, takže sa pravidelne opakuje. Adenomyózu sa môžete úplne zbaviť len odstránením celej maternice, ale v tomto prípade dievča stratí príležitosť mať deti.

Čím skôr sa liečba začne, tým väčšia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku. Prvý a druhý stupeň sa úspešne liečia liekmi a pri liečbe tretieho a štvrtého stupňa sa najčastejšie musíte uchýliť k chirurgickému zákroku..

Moderná medicína umožňuje dievčaťám trpiacim adenomyózou počať a porodiť dieťa. Aby ste to dosiahli, musíte si naplánovať tehotenstvo a pred tým navštíviť lekára.

prevencia

Presné príčiny choroby zatiaľ neboli identifikované, preto neexistujú žiadne konkrétne preventívne opatrenia. Avšak udržiavaním imunity na správnej úrovni, vedením zdravého životného štýlu a pravidelnou návštevou gynekológa môže každá žena významne znížiť riziko patológie..

Nešpecifická prevencia zahŕňa:

 • správne používanie antikoncepčných prostriedkov, najmä tých, ktoré obsahujú hormóny;
 • normalizácia menštruačného cyklu, odstránenie jeho porúch;
 • správne a včasné liečenie gynekologických chorôb;
 • udržiavanie obranyschopnosti tela;
 • kompletná strava obsahujúca všetky potrebné vitamíny a minerály;
 • pravidelná fyzická aktivita zodpovedajúca stavu tela;
 • vyhýbanie sa stresu;
 • terapia endokrinným systémom.

Okrem toho sa odporúča vyhnúť sa manipuláciám, ktoré sa vykonávajú v maternicovej dutine, a to bez potratov, používať vnútromaternicovú antikoncepciu iba na odporúčanie lekára..

gestagény

Progestogény sú všeobecným názvom ženských hormónov, ktoré ovplyvňujú oblasť genitálií. Cyklické zmeny v ňom vyvolávajú ich účinky na endometrium. A s patologickou koncentráciou účinných látok sa vyvíja adenomyóza.

Na liečenie tohto ochorenia lekári používajú syntetické analógy týchto hormónov, ktoré sa nazývajú progestíny..

Ich použitie vám umožňuje normalizovať ženské hormonálne pozadie a zastaviť rast endometria. A pri dlhodobom užívaní drog je sliznica reverzibilná.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice?

Hoci patológia vedie k neplodnosti, po správnom ošetrení môže dievča otehotnieť.

Keďže choroba nikde nezmizne, ale iba sa na chvíľu upokojuje, takéto tehotné ženy majú zvýšené riziko potratu, preto by sa mali počas tehotenstva starostlivo sledovať..

Ženy v pozícii sú predpísané lieky, ktoré pomáhajú podporovať tehotenstvo. Je však lepšie poradiť sa s lekárom pred tehotenstvom a predísť komplikáciám.

Difúzna adenomyóza

Adenomyóza je forma endometriózy. V gynekologickej praxi sa vo väčšine prípadov pozoruje difúzna adenomyóza. Difúzna maternicová adenomyóza je sprevádzaná abnormálnym rastom endometria, ale bunky fungujú ako obvykle. V druhej polovici menštruačného cyklu sa bunky sliznice zväčšujú, aby počas tehotenstva prebili plod. Ak tehotenstvo nenastane, z tela sa vylučujú zbytočné endometriálne zložky pod vplyvom hormónov spolu s menštruačným tokom..

Vo svalovom tkanive maternice neexistuje spôsob, ako sa zbaviť nepotrebných tkanív. Z tohto dôvodu krvácanie spôsobuje zápal. V dôsledku difúznych zmien sa objavujú menštruačné nepravidelnosti, bolestivé a ťažké obdobia, krvácanie medzi menštruáciami a iné patológie. Bez vhodnej liečby sa adenomyóza môže stať faktorom pri vzniku nádoru alebo neplodnosti ženy..

Difúzne zmeny

Difúzne zmeny v myometrii, čo to je? Myometrium je svalová stena maternice, ktorá je zvnútra potiahnutá vrstvou endometria (sliznice). S difúznymi zmenami v myometrii rastú bunky sliznice vo svalovej vrstve maternice. Štruktúra myometria sa stáva heterogénnou, granulárnou, bunkovou. Tkanivá svalovej vrstvy získajú svetloružovú farbu, steny maternice zhustnú až päť centimetrov.

Difúzna adenomyóza sa zvyčajne vyskytuje u žien vo veku okolo 40 rokov, ale vyskytuje sa aj u pacientov mladšieho veku. U žien v menopauze je to oveľa menej pravdepodobné v dôsledku ukončenia cyklickej menštruácie.

Vedúce kliniky v Izraeli

odrody

Existujú tri typy maternicovej adenomyózy podľa typu vývoja:

Nodular sa vyznačuje výskytom nodulárnych novotvarov z žľazových tkanív obklopených spojivom. Vo vnútri uzlov sú dutiny naplnené tekutinou alebo krvou. Zvyčajne sú uzly tvorené v skupinách, majú hustú štruktúru. Podobné maternicové myómy, ktoré sú často spojené.

Ohnisko sa vyznačuje lokálnym distribučným vzorcom. Vyvíja sa v oblastiach myometria, čo sa týka funkčnosti a štruktúry ako endometrium. Tieto oblasti sa nazývajú ložiská adenomyózy.

Difúzia je charakterizovaná skutočnosťou, že štruktúra endometriálnych tkanív sa mení v dôsledku rovnomerného klíčenia v hrúbke maternicových tkanív. V tomto prípade sa nevytvoria jasne definované oblasti.

Najbežnejšia difúzna forma adenomyózy. Pri tomto ochorení sa netvoria patologické ložiská endometria a patologický proces difúzie ovplyvňuje vrstvy maternice. Klinické príznaky difúznej formy sú podobné prejavom iných foriem choroby. Niekedy je difúzna adenomyóza kombinovaná s fokálnymi alebo existuje difúzna-nodulárna forma adenomyózy. Sú to kombinované varianty choroby..

Adenomyóza sa podľa vývoja patologického procesu rozdeľuje do štyroch stupňov:

 • I - proces je obmedzený na sliznicu maternice a neovplyvňuje iné tkanivá;
 • II - patologické zameranie sa rozširuje do stredu svalovej vrstvy maternice;
 • III - mení sa svalová vrstva stien maternice (na seróznu vrstvu);
 • IV - proces sa rozširuje do seróznej membrány maternicovej steny a prechádza do susedných orgánov.

V 4. štádiu dochádza k zvýšeniu maternice a nadúvaniu, v brušnej dutine je pocit ťažkosti a tlaku..

príčiny

V súčasnej dobe sú hlavnými faktormi výskytu maternicovej adenomyózy:

 • dedičná predispozícia;
 • raný sexuálny život;
 • komplikované narodenie;
 • zápalové a infekčné choroby panvových orgánov;
 • srdcovo-cievne ochorenie;
 • chirurgické zákroky, najmä potraty;
 • mechanické zranenia;
 • veľký psychologický stres;
 • fyzické preťaženie;
 • Vášeň pre solárium, opaľovanie a blato;
 • použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov vo forme špirály;
 • dlhodobé používanie hormonálnej antikoncepcie;
 • hormonálna nerovnováha;
 • nedostatok pohybu, obezita;
 • náhle zmeny podnebia.

Vzhľadom na vplyv ktoréhokoľvek z týchto dôvodov na ženské telo sa menštruačná krv s endometriálnymi prvkami vrhá do brušnej dutiny a vajcovodov. Okrem toho sa adenomyóza môže vyvinúť z bazálnej vrstvy slizníc maternice a regenerovať sa pri každej menštruácii..

príznaky

Difúzna adenomyóza v počiatočných fázach prechádza bez viditeľných príznakov. Pacient si všimne iba bolestivé a ťažké obdobia.

Keď sa choroba dostatočne rozšírila, ženy sa sťažujú na tieto prejavy:

 • hnedý výtok v intervaloch medzi menštruáciou;
 • stredná a silná bolesť v dolnej časti chrbta a brucha pred menštruáciou;
 • príliš ťažké obdobia;
 • menštruačné nepravidelnosti (interval medzi menštruáciou sa skracuje);
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • celková slabosť, znížený hemoglobín v krvi;
 • nevoľnosť a zvracanie, nadúvanie, rozrušená stolica;
 • bolesti hlavy a závraty, krátkodobá strata vedomia;
 • znecitlivenie dolných končatín;
 • zväčšená maternica, hmatateľná vonkajšou palpáciou.

Chcete získať cenovú ponuku na ošetrenie?

* Iba za podmienky získania údajov o chorobe pacienta bude predstaviteľ kliniky schopný vypočítať presný odhad liečby..

Najzávažnejšími prejavmi choroby sú neplodnosť, hroziace alebo obvyklé potraty. Dôvodom je to, že patologické endometriálne tkanivá bránia vajíčkam plodu priľnúť na stenu maternice.

Zvyčajne sa vyskytujú príznaky difúznych zmien u žien, ktoré pri plánovaní tehotenstva alebo o neplodnosti konzultovali gynekológa. Patológie spôsobené difúznou adenomyózou spôsobujú ťažkosti pri počatí u takmer polovice všetkých pacientov s týmto ochorením.

Pozor! Stupeň prejavu príznakov difúznej adenomyózy závisí od štádia choroby a úrovne šírenia patológie. Nepríjemné pocity sa objavujú postupne, zvlášť sa prejavujú v prvých dňoch menštruácie.

diagnostika

Diagnóza tohto ochorenia pozostáva z niekoľkých fáz:

 • štúdia histórie - umožňuje vám identifikovať príčiny, ktoré vyvolali vývoj choroby;
 • bimanálne vaginálne vyšetrenie - špecifikuje sa veľkosť maternice a dodatkov, ich citlivosť a hustota. Stanovia sa charakteristické zmeny spôsobené ochorením;
 • celkový krvný test - zistí prítomnosť zápalového procesu, intoxikáciu a nízku imunitu;
 • krvné testy na hladiny hormónov;
 • kolposkopia - zistili sa patológie v krčku maternice;
 • biopsia - histologické vyšetrenie vzoriek z maternicového tkaniva;
 • hysterosalpingografia je komplexná lekárska štúdia, v ktorej sa do vagíny zavádza špeciálna vo vode rozpustná kompozícia;
 • hysteroskopia - vyšetrenie dutiny maternice. Procedúra sa vykonáva v anestézii pomocou špeciálneho zariadenia vloženého do vagíny;
 • laparoskopia - určuje sa úroveň proliferácie endometria a difúznych zmien v stenách maternice;
 • ultrazvuk - detekujú sa echografické príznaky tkanivových zmien. Ultrazvuk určuje veľkosť panvových orgánov a maternicových membrán;
 • zhromažďovanie náterov na stanovenie mikroflóry vo vagíne;
 • MRI - používa sa, ak existujú problémy s diagnostikou.

Okrem toho sa vykonávajú štúdie zamerané na identifikáciu sprievodných chorôb a konzultácie s lekármi: kardiológ, hematológ, endokrinológ, gastroenterológ.

Potreba vedieť! Difúzna adenomyóza dobre reaguje na terapiu v počiatočných fázach vývoja. Preto je veľmi dôležité podstúpiť lekársku prehliadku a vyšetrenie gynekológa 1 - 2-krát ročne.

liečba

Liečba difúznej adenomyózy sa v súčasnosti vykonáva dvoma hlavnými metódami: hormonálnou liečbou a chirurgickým zákrokom. Ak je choroba v počiatočnom štádiu, liečba sa uskutočňuje pomocou hormonálnych liekov. Najčastejšie sa používajú perorálne kontraceptíva. Táto metóda liečby pomáha normalizovať cyklus menštruácie, redukuje hojenie menštruácie, zlepšuje stav svalovej vrstvy stien maternice a odstraňuje bolesť pri sexuálnom styku..

Ak ochorenie progreduje do neskoršieho štádia, zvyčajne sa vyžaduje chirurgický zákrok..

Najčastejšie sa používajú tieto chirurgické metódy:

 • elektrická koagulácia - vykonáva sa v celkovej anestézii. Endometriálne novotvary sú odstránené elektrickým prúdom;
 • embolizácia - tento spôsob liečby znižuje prietok krvi v krvných cievach zásobujúcich miesto adenomyózy. Manipulácia sa uskutočňuje pomocou tenkej skúmavky, ktorá sa vloží do vagíny, a potom sa do tejto trubice vložia častice, ktoré upchávajú krvné cievy. V dôsledku poklesu nasýtenia krvi sa difúzne zmeny postupne znižujú;
 • ablácia - táto metóda sa odporúča, keď sa choroba ešte nerozšírila hlboko do svalovej vrstvy. Počas operácie je vnútorná výstelka maternice ovplyvnená adenomyózou zničená laserom;
 • odstránenie maternice je najradikálnejšou a zriedkavo používanou metódou chirurgickej liečby. Iba táto metóda vám umožňuje úplne eliminovať zameranie endometriózy. Používa sa v poslednom štádiu choroby alebo ak adenomyóza degeneruje na malígny novotvar.

Aj keď sa liečba difúznej adenomyózy začne v skorých štádiách a je úspešná, choroba sa môže v priebehu času vrátiť. Preto musia byť pacienti s podobným ochorením pod dohľadom lekára niekoľko rokov po liečbe.

Podobné videá

komplikácie

Difúzna adenomyóza je vážna forma choroby. Pokiaľ nie je liečená včas, endometrióza môže preniknúť do iných tkanív a orgánov. Keď sa proces rozšíri do vajcovodov a vaječníkov, existuje vysoké riziko neplodnosti. V prípadoch, keď endometrióza preniká do močového mechúra alebo konečníka, dochádza k porušeniu funkcií močových ciest a gastrointestinálneho traktu. Táto forma ochorenia je sprevádzaná veľmi silným syndrómom bolesti. Keď sa choroba šíri do nervových plexov v krížovej kosti a dolnej časti chrbta, pozoruje sa neznesiteľná bolesť.

V onkológii difúzna adenomyóza veľmi zriedkavo degeneruje. Ak sa proces malignity stále vyskytuje, potom sa v maternici vyvinú malígne novotvary, ako je stromometrický sarkóm endometria, karcinogénny karcinóm, adenokarcinóm..

Zdravý životný štýl, správna výživa, mierne cvičenie, používanie posilňujúcich látok a vitamínov pomôže žene, aby sa stala zdravou a silnou. Kompetentná terapia a silný imunitný systém sa s touto chorobou vyrovnajú a vytvoria priaznivé podmienky na počatie, úspešné vydržanie a porodenie požadovaného a zdravého dieťaťa..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Viac ako 50% všetkých prípadov tvorby medzistavcových hernií je v bedrovej chrbtici a najčastejšie v jej poslednom segmente, ktoré tvoria stavce L4, L5 a disk medzi nimi.
Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).
Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..