loader

Hlavná

Hlava

Necitlivosť nôh s medzistavcovou prietržou

Takýto jav, ako je znecitlivenie nohy s prietržami chrbtice, sa vyskytuje vo všetkých štádiách vývoja patológie a naznačuje léziu bedrovej chrbtice. Patologické príznaky sa vyvíjajú na pozadí dystrofických porúch, ktoré vedú k porušeniu báz nervov a veľkých ciev, čo spôsobuje zmenu v inervácii dolných končatín..

Príčiny znecitlivenia nohy s kýlou chrbtice

Kýla bedrovej chrbtice je častejšia, čo je spôsobené veľkými nákladmi a špeciálnou pohyblivosťou dolnej časti chrbta. Pod vplyvom negatívnych faktorov sa vyskytujú degeneratívne zmeny v vertebrálnej dutine, ktoré vedú k degenerácii chrupavkového tkaniva, čo sa prejavuje pri osteochondróze. Ak sa degenerácia medzistavcových platničiek nezastaví včas, zmení sa jej anatomická poloha a posunie sa dopredu, čo vyvoláva tvorbu výstupkov z diskov. Pri konštantnom tlaku vláknitý kruh postupne stráca svoju integritu. S posunom v dužinovom jadre začína vývoj kýly.

Hlavným dôvodom narušenia citlivosti dolných končatín medzistavcovou prietržou je vytesnenie chrupavkového tkaniva, ktoré vyvoláva patologický tlak na paravertebrálne štruktúry. Rozlišujú sa tieto dôvody, pre ktoré sú nohy znecitlivené:

 • Porušenie nervov. S vývojom vertebrálnej kýly vyčnieva chrupavka za jej prirodzenú polohu a tlačí na nervové zakončenie, čo vedie k porušeniu inervácie nôh. Okrem necitlivosti sa zaznamenávajú aj silné bolesti.
 • Podráždenie nervov. Herniová formácia pôsobí ako dráždivá látka pre nervové korene, čo vyvoláva kontrakciu svalov. Nielen narušenie citlivosti, ale aj kŕče v nohách, ktoré ovplyvňujú chodidlá a šíria sa na špičke.

Necitlivosť nôh sa prejavuje veľkou fyzickou námahou a neprofesionálnou masážou.

Iné príznaky

Pri tvorbe kýly sa spravidla noha znecitliví po dlhom pobyte v nehybnej polohe, čo je zaznamenané ráno. Okrem porúch citlivosti dolných končatín a dolných častí chrbta sa zaznamenávajú aj tieto príznaky:

 • paroxyzmálna bolesť;
 • periodické bolesti chrbta;
 • pocit brnenia a pálenia kože;
 • kŕče v nohách;
 • tuhosť svalových vlákien;
 • narušenie mobility.
Späť na obsah

diagnostika

Aby zistil príčinu nepríjemných pocitov a potvrdil vznik medzistavcovej prietrže, lekár zhromažďuje anamnézu sťažností a anamnézu sprievodných patológií degeneratívnej povahy, ako aj predtým zranených chrbtice. Ďalej sa uskutoční palpácia postihnutej oblasti a množstvo špeciálnych funkčných testov. Ak je to potrebné, vykonávajú sa testy na zistenie porušenia inervácie svalových vlákien. Používajú sa diagnostické testy, ktoré sú uvedené v tabuľke:

procedúravýsledok
myelografiaDetekuje lézie miechy.
RentgenografieUskutočňuje sa s cieľom zistiť lokalizáciu prietrže a jej veľkosť
MRI a CTDiagnostikovať štrukturálne zmeny v mieche a mäkkých tkanivách
Späť na obsah

Čo robiť?

Necitlivosť nôh sa považuje za jeden z hlavných príznakov prietrže. Liečba patologického stavu je komplexná a je zameraná na inhibíciu rastu vzdelania, ako aj na zníženie tlaku na nervové zakončenie. Na rýchle odstránenie nepríjemných pocitov sa používa lieková terapia vo forme nesteroidných protizápalových liekov, chondroprotektorov, antispasmodík a glukokortikoidov. Vo všetkých fázach liečby sa predpisujú vitamínové a minerálne komplexy.

Konzervatívne zaobchádzanie

Na obnovenie citlivosti dolných končatín a postihnutej chrbtice sa zvyčajne používajú tieto prostriedky:

 • Masáž a manuálna terapia. Pomáhajú napnúť svalové tkanivo a zväčšujú priestor medzi stavcami, čo znižuje tlak na nervy a zlepšuje mikrocirkuláciu v tkanivách..
 • Cvičebná terapia. Cvičenie pomáha obnoviť pohyblivosť dolných končatín a chrbta, normalizuje krvný obeh a posilňuje svalový korzet. Cvičenie sa vykonáva po úľave od akútnej bolesti. Komplex je zostavený individuálne podľa fyziologických charakteristík tela pacienta. Všetky cvičenia sa musia robiť pokojným tempom bez náhlych pohybov. Natiahnutie chrbtice dáva dobrý účinok..
 • Fyzioterapia. Má protizápalové a analgetické účinky, zlepšuje inerváciu mäkkých tkanív. Na tento účel použite lekársku elektroforézu, magnetoterapiu, akupunktúru, fonoforézu.
 • Korekcia životného štýlu. V prípade kýly so závažnými negatívnymi príznakmi sa odporúča vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu chrbta, zbaviť sa zlých návykov a dodržiavať zdravé stravovanie..
Späť na obsah

Chirurgický zákrok

Ak konzervatívna terapia neprináša očakávaný výsledok, vykoná sa operácia na odstránenie prietrže, aby sa znížila bolesť a obnovila citlivosť nôh odstránením narušení nervov. Po operácii je potrebná dlhá rehabilitácia, pretože citlivosť končatín sa postupne vracia.

Čo robiť, ak bolesť dolnej končatiny bolí a znecitlivuje kýlu chrbtice

Mnohí sú oboznámení s pocitom, keď po dlhej imobilite svaly nôh znecitlivia, objavia sa brnenie alebo husacie hrbole. Prechádzajú rýchlo, ak trochu chodíte alebo masírujete končatinu.

Ak sa však takáto necitlivosť vyskytuje často, bolesť nohy bolí aj po masáži alebo fyzickej aktivite, príčinou môže byť prietrž bedrovej bedrovej kosti.

Prečo sú nohy bolestivé kvôli bolesti chrbta

Môžu nohy bolieť z chrbtice? Prečo bolesť vzniká? Do nohy skutočne bolia kvôli chrbtici alebo existujú aj iné dôvody?

Príčiny znecitlivenia a bolesti na dolných končatinách je veľa, iba lekár môže po dôkladnom vyšetrení povedať, že to vyvoláva nepríjemné pocity.

Ak však vyšetrenie odhalilo prietrž chrbtice, potom to s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobuje bolesť nôh sprevádzaná narušením citlivosti. Mechanizmus rozvoja bolestivých prejavov môže mať dve možnosti:

 • Prietrž stláča blízke nervové procesy a spôsobuje narušenie citlivosti alebo bolesti na dolných končatinách. Táto možnosť je najbežnejšia, ktorá sa vyskytuje u väčšiny pacientov. V takejto situácii hovoria, že prietrž bedrovej chrbtice spôsobuje znecitlivenie nohy. Výskyt syndrómu narušenia citlivosti naznačuje, že herniálne prejavy neboli zistené včas, choroba prešla do pokročilejšej fázy.
 • Reflex, dlhotrvajúci myospazmus, vyvolaný herniovým výčnelkom, môže spôsobiť narušenie citlivosti a bolestivých prejavov vo svaloch nôh. Častejšie sú to kŕče alebo nepríjemné brnenie.

Ale aj keď z lekárskych dôvodov bol odstránený prietrž hernia, po odstránení prietrže sa môže vyskytnúť znecitlivenie nohy.

Spravidla je tento príznak dôsledkom operácie a postupne mizne počas rehabilitačného kurzu, ktorý trvá dlho..

Prvá pomoc

Čo robiť, keď noha znecitliví kýlou chrbtice? Ako si pomôcť?

Ak sa takéto príznaky objavia, treba pamätať na to, že samo doma nebude možné zmierniť zníženú citlivosť a svalové kŕče. Iba včasné komplexné ošetrenie pod lekárskym dohľadom môže zabrániť komplikáciám, ktoré môžu vyvolať prietrž v dolnej časti chrbta.

Ale na zníženie alebo dočasné odstránenie nepríjemných pocitov môžete použiť:

 • Masáž končatín masťou anestetického otepľovania (Ortofen, Finalgon, Diclofenac).
 • Ortopedické náplasti, ak existuje predĺžený myospazmus. Náplasti si môžete kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu, pomôžu zmierniť napätie spastických svalov, zlepšia krvný obeh tkanív.
 • Cvičenia fyzioterapie zamerané na relaxáciu a naťahovanie drieku. Pomôžu znížiť intenzitu upínania nervových koreňov herniovým procesom..

Ako sa liečia poruchy citlivosti?

Diagnostikovali sme kýlu chrbtice, teraz mi ťahá nohu, bolí to. Ako zaobchádzať? - veľa chorých sa pýta na túto otázku.

Všetky liečebné postupy predpisuje neurológ po dôkladnom vyšetrení. V tomto prípade nie je hlavná liečba zameraná na odstránenie bolesti nôh s prietržami chrbtice, ale na odstránenie príčiny patologických symptómov..

Chirurgická liečba sa zriedka vykonáva, spravidla sa používa konzervatívna terapia, ktorá zahŕňa:

 1. Užívanie nesteroidných protizápalových liekov, najčastejšie s injekčným cyklom počas 5 až 7 dní. Po vymiznutí akútnych prejavov pacienta sa prenesú na lieky vhodné na dlhodobú liečbu. Počas subakútneho obdobia sa zvyčajne používajú selektívne lieky, ktoré majú analgetický účinok. Ich dávka sa starostlivo počíta s prihliadnutím na charakteristiky ochorenia a telo pacienta.
 2. Vymenovanie liekov, ktoré zlepšujú prísun krvi do nervových procesov, často vo forme intramuskulárnych injekcií alebo intravenóznej infúzie.
 3. Schôdza na zmiernenie stavu pacienta s uvoľňovaním svalov s relaxačným a analgetickým účinkom. V závažných prípadoch je možné použiť blokádu stavcov..
 4. Použitie chondroprotektorov, ktoré prispievajú k čiastočnej obnove chrupavky v medzistavcových platničkách.
 5. Fyzioterapia. Dobrá pomoc počas subakútneho štádia elektroforézy, magnetoterapie.
 6. Masáž chrbta a nôh.
 7. Lekárska gymnastika pod lekárskym dohľadom.

Ak sa ukázalo, že príčinou poruchy citlivosti bola bolesť chrbta, nemali by ste sa ju pokúšať vyliečiť sami.

Samoliečba môže vyvolať komplikácie, ako je hypoxia spastických svalov, čo vedie k narušeniu ich funkcií a výživy zúženého nervu, čo vyvoláva porušenie inervácie svalov. To všetko môže spôsobiť dlhodobé postihnutie, môže viesť k postihnutiu..

Pri lýtkovej kýle sa odporúča vykonávať vykladacie cviky alebo izometrické vyšetrenia, pretože ich správne nazýva aj lekár cvičebnej a športovej medicíny Alexander Bonin..

Ak chcete viac informácií a podobných cvičení pre chrbticu a kĺby od Alexandry Boniny, pozrite sa na materiály uvedené nižšie.

Ďalšie užitočné informácie:

V mojich sociálnych sieťach sledujete ďalšie užitočné materiály:

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel
a zdieľajte tento materiál so svojimi priateľmi :)

Prečo nohy môžu byť znecitlivené prietrž chrbtice - 2 dôvody

Každý človek čelil javu, keď pociťoval husí kožu, brnenie, znecitlivenie svalov dolných končatín..

Tento pocit netrvá dlho, ak začnete chodiť alebo masírovať nohy. Ak sa však takýto jav objavuje príliš často a končatiny po masáži, chôdzi neprestávajú bolieť, je potrebné hľadať príčinu. Znecitlivenie nôh môže byť jedným z príznakov lumbálnej prietrže.

príčiny

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu spôsobiť znecitlivenie nôh. Iba odborník môže určiť príčinu problému vykonaním série štúdií. Ak lekár diagnostikoval prítomnosť medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice, potom sa okrem bolestivých pocitov u pacienta znížila citlivosť dolných končatín a objavili sa posturálne poruchy. Bolesť sa vyvíja, keď:

 • prietrž vytvára tlak na nervové zakončenie a spôsobuje znecitlivenie chodidiel. Tento jav je charakteristický pre väčšinu pacientov. Porušenie citlivosti dolných končatín je prítomné, ak nie je choroba včas diagnostikovaná a dosiahne pokročilé štádium..
 • Človek má myospazmus, ktorý vyvoláva prietrž. Tento jav vedie k objaveniu sa bolesti dolných končatín, kŕčov, brnenie a k narušeniu ich citlivosti..

Necitlivosť chodidla sa môže vyskytovať prietrž chrbtice, ktorej ošetrenie sa uskutočňovalo chirurgickým zákrokom. Tieto pocity zmiznú po dlhom období rehabilitácie..

Povaha znecitlivenia prietrže

Charakter znecitlivenia končatín priamo závisí od miesta, kde sa nachádza herniálny výčnelok. V rozpore s medzistavcovým diskom v hrudnej oblasti sa prsty znecitlivia. Ak ochorenie pokrýva bedrovú oblasť, pozoruje sa znecitlivenie nôh.

Osoba môže stratiť citlivosť dolných končatín pri pritláčaní prietrže na nervy. Nervová kompresia môže tiež vyvolať výskyt reflexného spazmu, ktorý je sprevádzaný kŕčmi, boľavými svalmi nôh..

Nohy sú znecitlivené, ak:

 • prietrž tlačí na nervové procesy po dlhú dobu;
 • bol uskutočnený chirurgický zákrok na odstránenie výčnelku;
  nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • boli použité agresívne metódy manuálnej expozície alebo masáž nebola vykonaná odborníkom.

Medzistavcová kýla bedrovej oblasti môže mať tieto následky:

 • určitá oblasť jednej alebo oboch dolných končatín je znecitlivená;
 • bolesť chrbta, ktorá má paroxyzmálny charakter;
 • lumbago od chrbtice po nohy;
 • husacie hrbole, brnenie nôh;
 • postihnutie, obmedzená pohyblivosť dolných končatín, ktorá sa môže objaviť v dôsledku prechodu prietrže na nebezpečnejšiu chorobu.

Prvá pomoc

S výskytom necitlivosti v končatinách musíte vedieť, ako si poskytnúť prvú pomoc. Nie je možné samostatne liečiť takéto príznaky. Keď sa objavia prvé príznaky, musíte navštíviť lekára, aby ste znížili riziko závažných komplikácií. Dočasne zastaviť bolesť, nepríjemné pocity, ako prvá pomoc je povolené:

 • vykonávať fyzické cvičenia, masírovať končatiny pomocou masti proti bolesti. S pomocou terapeutických cvikov na chrbticu si môžete oddýchnuť a natiahnuť bedrovú oblasť. Tiež znižuje intenzitu stlačenia koreňov miechy;
 • pri predĺženom myospazme použite ortopedickú náplasť, ktorá eliminuje svalové napätie, stimuluje prietok krvi v postihnutej oblasti.

video

Prečo znecitlivené nohy ako liečiť necitlivosť nôh

Ako sa liečia poruchy citlivosti??

Ľudia trpiaci prietržom bedrovej chrbtice sa zaujímajú o to, čo robiť, aby odstránili pocit znecitlivenia končatín. Liečba tohto príznaku sa vykonáva komplexne a súčasne sa zbavuje príčiny. Medzistavcová prietrž sa dá liečiť bez chirurgického zákroku. Trakcia chrbtice sa vykonáva pomocou gymnastiky. Cvičebná terapia je tiež schopná obnoviť metabolické procesy v postihnutých tkanivách chrbtice..

lieky proti bolesti

Keď je choroba v akútnom štádiu, odborníci odporúčajú injekcie s liekmi, ktoré môžu zastaviť bolesť (Diclofenac, Ketanol). Menovazin sa v praxi osvedčil tým, že eliminuje bolesť v blízkosti postihnutých svalov chrbta, nervových zakončení a tiež tkanív okolo týchto nervov. Aplikujte liečivo zvonka vo forme masti alebo drvenia a opatrne ho vtierajte do pokožky cez postihnuté miesto. Na dosiahnutie maximálnych výsledkov sa postup vykonáva trikrát denne, až kým bolesť úplne nezmizne. Droga môžete použiť, ak neexistujú kontraindikácie. Jedným z nich je tehotenstvo. Ženy, ktoré očakávajú narodenie dieťaťa, sú nahradené liekom Paracetamol. Počas dojčenia sa má Menovazin používať opatrne a maloleté osoby by mali postupovať opatrne.

Svalové relaxanciá

Ak je noha znecitlivená s prietržovou kosťou, aby sa uvoľnili svaly v postihnutej oblasti, lekári odporúčajú použiť svalové relaxanciá. Najobľúbenejšie z nich sú Midokalm, Cerdalud..

Okrem relaxačného účinku prispievajú k úľave od bolesti.

Zlepšenie krvného obehu

Vaskulárna terapia miechy sa uskutočňuje pomocou liekov, ktoré stimulujú prietok krvi v postihnutej oblasti (Pentoxifyline, Actovegin)..

fyzioterapia

Ak má pacient znecitlivenie nohy s kýlou chrbtice, odborníci odporúčajú nasledujúce metódy fyzioterapie:

 • elektroforéza s novokainom;
 • magnetoterapia;
 • úprava bahna.

Gymnastika s necitlivosťou nôh

Na zabezpečenie úplného prietoku krvi, fungovania nervových procesov a stavu stavcov lekári odporúčajú zapojiť sa do fyzioterapeutických cvičení. Na tento účel sú vhodné tieto cvičenia:

 • masáž drevenými účtami. Aby ste to dosiahli, používajte bavlnené ponožky, aby ste znížili riziko poranenia pokožky. Partitúry sa kladú na podlahu, potom sa valia pomocou nôh, masírujú prsty na nohách a chodidlách.
 • Dolné nohy.
 • špičkách.
 • Chôdza po riečnych kamienkoch (pätnásť minút).

Takéto cvičenia pomáhajú pri uskutočňovaní lokálnej terapie znecitlivenia nôh u pacientov, ktorí majú prietrž bedrovej chrbtice. Pravidelné cvičenie pomáha eliminovať nepríjemné príznaky choroby..

masáž

Je možné odstrániť znecitlivenie chodidiel pomocou ručnej terapie. Na tento účel sa odporúčajú nasledujúce typy masáží:

 • použitím vákua;
 • lymfatická drenáž;
 • bod;
 • klasický, schopný uvoľniť svaly;
 • masáž chodidiel, horných končatín.

Účinnosť manuálnej terapie je zrejmá hneď po prvom zákroku. Ak chcete vylúčiť necitlivosť, nepohodlie, musíte pravidelne absolvovať masážne kurzy.

Mechanoterapia

Jedná sa o cvičenia na špeciálne navrhnutých zariadeniach, ktoré dokážu eliminovať necitlivosť nohy s prietržami chrbtice a ovplyvniť pohybový aparát. Kíby sa stávajú mobilnejšími, sú trénované svalové skupiny nachádzajúce sa v oblasti poškodenia chrbtice.

Ľudové recepty

Súbežne s liečbou drogami, ktorú odporúčajú špecialisti, fyzioterapeutické postupy a cvičebná terapia, sa lieči znecitlivenie chodidiel pomocou tradičnej medicíny. Hlavné je konzultovať s odborníkom vopred, aby sa nepoškodilo vaše zdravie.

Ak sa vyskytne bolesť, existuje domáci liek na znecitlivenie dolných končatín z vaječnej škrupiny. Na jej varenie budete potrebovať škrupinu niekoľkých vajec, ktoré sa predtým odlúpli z filmu a rozdrvili na práškovú hmotu. Každý deň musíte vypiť päť gramov prášku, ktoré sa umyjú vodou.

Nemenej účinná je tinktúra uhoriek. Jemne nakrájajte niekoľko nakladaných uhoriek a vložte ich do pohára. Tam dali niekoľko rozdrvených strukov horúcej červenej papriky a potom nalial vodu. Nechajte nádobu desať dní na tmavom mieste. Niekedy je potrebné pretrepať, aby sa obsah zmiešal. Po prefiltrovaní hmoty sa nohy pred spaním vykonávajú denne.

Mnoho pacientov odporúča používať mlieko na odstránenie nepohodlia dolných končatín. Do nádoby sa naleje liter mlieka a vody (pomer 1: 1), jedna štvrtina pohára medu, pol kilogramu soli. Výsledná zmes bola zahrievaná na miernom ohni na pol hodiny, ochladená a naliata do šálky. Tam dali svoje nohy na dvadsaťpäť minút. Najlepšie je vykonať zákrok pred spaním, v priebehu asi dvoch týždňov.

Znecitlivenie nôh sa dá eliminovať použitím kaše z tekvice. Nanáša sa na dolné končatiny na koleno a potom sa obalí celofánom, teplým šatkou. Procedúra trvá tridsať minút.

prevencia

Necitlivosť nohy s kýlou chrbtice, ktorá sa obáva osoby príliš často, vyžaduje povinnú konzultáciu s lekárom. Najlepšie je zabrániť tejto chorobe. Riziko úniku končatín môžete znížiť nasledujúcimi spôsobmi:

 • vykonávať fyzické cvičenie, najmä ak má človek prevažne sedavý životný štýl;
 • pravidelne chodiť na čerstvý vzduch;
 • jazdiť na bicykli. V tomto prípade budú zapojené všetky svalové skupiny nôh a zlepší sa plný prietok krvi;
 • vzdať sa zlých návykov (fajčenie, pitie alkoholu), ktoré ovplyvňujú fungovanie nervového obehového systému;
 • denne si robte kontrastnú sprchu;
 • skontrolujte svoju stravu zahrnutím potravín obsahujúcich železo, vitamíny B, stopové prvky;
 • uistite sa, že dolné končatiny nezamrznú.

Bolesť a znecitlivenie chodidiel je pomerne populárny fenomén bez ohľadu na vek osoby. K tomu prispieva mnoho faktorov ovplyvňujúcich stav chrbtice..

Ak sa tieto príznaky príliš často obťažujú, neliečte sa sami..

Včasný prístup k lekárovi je zárukou diagnózy choroby v ranom štádiu, ako aj rýchleho uzdravenia.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Necitlivosť nôh s medzistavcovou prietržou

Keď má človek znecitlivené nohy, zriedka to spája s chorobami chrbtice, vrátane stavovej kýly. Zároveň je znecitlivenie dolných končatín pomerne častým sprievodným príznakom patológie miechy. Ak chcete zistiť vzťah medzi týmito dvoma porušeniami, musíte pochopiť špecifiká každého z týchto porušení..

Ako sa prejavujú príznaky znecitlivenia nôh pri hernii

Chrbtica ľudského tela je zodpovedná za fungovanie všetkých systémov a orgánov. Závisí od toho najmä fungovanie pohybového aparátu. Pri porušeniach v bedrovej oblasti, vrátane medzistavcovej prietrže, nie je vylúčená necitlivosť a bolesť v nohách. Intenzita nepríjemných pocitov závisí od štádia vývoja prietrže.

Hlavným dôvodom, prečo je noha znecitlivená v dôsledku medzistavcovej prietrže, je kompresia nervových zakončení, ktoré prebiehajú pozdĺž chrbtice. Lekári to pripisujú kŕčom tkanív obklopujúcich nervy. Okrem toho sa u osoby môžu vyskytnúť ďalšie príznaky:

 • pocit, akoby nohy boli bavlnené;
 • výskyt husacích hrčiek a brnenie na koži dolných končatín;
 • znecitlivenie nôh a prstov.

Ak sedíte alebo stojíte na jednom mieste po dlhú dobu, vaše nohy sa obzvlášť znecitlivia. Na určenie príčiny spojenej s herniou chrbtice sa vyžadujú klinické vyšetrenia vrátane:

 • rádiografia chrbtice;
 • MRI
 • ultrazvuk.

Čo potrebujete vedieť o príčinách znecitlivenia nôh pri medzistavcovej prietrži

Ak je noha znecitlivená kvôli prietrži stavca, noha sa môže znecitliviť. Čím starší človek, tým výraznejší bol tento efekt. V pokročilých formách môže mať pacient narušenú chôdzu a krívanie. V tomto prípade nie je možné urobiť bez pomoci dobrého špecialistu.

Ľudia so zastavujúcou nohou alebo celou nohou v dôsledku medzistavcovej prietrže pôjdu k chiropraktikom, ale toto rozhodnutie nie je vždy správne. Ani dobrý manuálny terapeut ťa nezachráni pred prietržou a po tom, čo si nevylieči svoje nohy, po chvíli začnú znecitlivieť.

Po operácii chrbtice dochádza k silnej a predĺženej necitlivosti nôh kvôli mieche. Mnohí sa toho veľmi obávajú, pretože vyčnievajúca prietrž je už odstránená a necitlivosť a bolesť naďalej prenasledujú. V takom prípade sa vyžaduje dobrá rehabilitácia v súlade s lekárskymi odporúčaniami. Po období zotavenia by sa nohy mali znecitliviť.

Metódy liečenia necitlivosti nôh v dôsledku kýly

Neurológ môže presne určiť, že nohy sú znecitlivené práve kvôli medzistavcovej prietrži. Nohy sa nezačnú spontánne znecitliviť - pred tým je vždy nepríjemné pocity a dokonca bolesť chrbta, čo naznačuje začiatok vývoja prietrže. V tomto prípade je potrebná komplexná terapia, ktorá môže zahŕňať:

 • užívanie liekov proti bolesti v čase exacerbácie;
 • fyzioterapia (napr. elektroforéza);
 • masáž profesionálom;
 • fyzioterapeutické cvičenia pod dohľadom odborníka.

Chrbtová trakcia pomáha zbaviť sa problému znecitlivenia nôh prietrží lumbálnej chrbtice. Niektoré kliniky poskytujú podvodné trakčné služby, ktoré sú vysoko účinné..

Všetky opísané liečebné metódy a postupy sú zamerané na ošetrenie chrbtice, čo vám následne umožní zbaviť sa faktorov, ktoré spôsobujú znecitlivenie nôh. Doma môžete vykonávať jednoduché cvičenia, ak vaše končatiny začnú byť znecitlivené - môže to byť jednoduché ranné cvičenie s dôrazom na roztiahnutie chrbta..

Pri kýle chrbtice je pravá noha znecitlivená: ako zlepšiť krvný obeh v patológii

Miechová kýla je patologický proces, pri ktorom je pozorovaný výčnelok medziobratlového disku. S patológiou sa krvný obeh zhoršuje, čo vedie k rozvoju vhodných symptómov. Necitlivosť nohy je často diagnostikovaná prietrž chrbtice, čo vedie k zníženiu pohyblivosti a zhoršeniu kvality života pacienta..

Príčiny patológie

Nástup príznaku má dva vývojové mechanizmy. V prvom prípade môže byť noha znecitlivená, keď je stlačená novotvarom okolitých tkanív. Toto narúša citlivosť a vedie k bolesti na dolných končatinách. Táto možnosť rozvoja patologického stavu je najbežnejšia a vyskytuje sa u veľkého počtu pacientov.

Ak je pravá alebo ľavá časť znecitlivená, znamená to predčasnú diagnózu kýly. V tejto fáze je stav pacienta zanedbávaný..

Na pozadí reflexného myospazmu s herniovým výčnelkom, ktorý neprechádza dlho, vedie k zhoršenej citlivosti. Tento stav spôsobuje bolesť svalov nôh. S týmto mechanizmom rozvoja patológie sa pacienti sťažujú na záchvaty a brnenie..

V niektorých prípadoch sa príznak vyskytuje po chirurgickom odstránení prietrže. Pri správnom období zotavenia sa postupne stráca..

Prvá pomoc

Ak dôjde k znecitliveniu, pacient je imobilizovaný, čo si vyžaduje poskytnutie prvej pomoci. Nie je možné eliminovať necitlivosť a zmierniť kŕče, takže sa pacient nazýva sanitka. Aby sa predišlo závažným komplikáciám, odporúča sa, aby sa komplexná liečba vykonávala pod dohľadom lekára.

S cieľom znížiť závažnosť bolesti a zlepšiť stav pacienta sa odporúča poskytnutie prvej pomoci. Za týmto účelom sa masáž postihnutej oblasti vykonáva pomocou masti, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou otepľovacieho účinku. Z patológie sa odporúča použiť: diklofenak, ortofén, Finalgon.

Pri dlhodobom myospazme odborníci odporúčajú použitie ortopedických náplastí. Dajú sa kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. pomocou náplasti sa zo spastických svalov odstráni napätie a tiež sa zlepší krvný obeh tkanív v postihnutej oblasti.

Na zmiernenie stavu pacienta by mal vykonávať fyzickú terapiu. Vďaka jeho použitiu sa bedrový sval uvoľňuje a rozťahuje. Účelom gymnastiky je znížiť intenzitu mačania nervových koreňov prietrže.

Patologické ošetrenie

Po vyšetrení neurológom predpíše terapiu, ktorá je zameraná na odstránenie bolesti v nohách a príčin jej výskytu. Na boj proti patologickému procesu sa odporúča použitie konzervatívnych techník. Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje nesteroidnými protizápalovými liekmi. Sú predpísané vo forme injekcií, ktoré sa aplikujú počas kurzu.

Jeho trvanie je 5-7 dní. Po eliminácii akútneho záchvatu sa pacientovi odporúča užívať lieky, ktoré sa smú dlhodobo používať.

V subakútnom období sa odporúča používať selektívne lieky, ktoré sa vyznačujú prítomnosťou analgetických vlastností. Dávku liekov vypočíta lekár podľa charakteristík priebehu patológie a jej závažnosti.

Ak je na pozadí prietrže pozorovaná znížená citlivosť nohy, pacienti musia brať lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh v tkanivách. Lieky sa podávajú intravenózne alebo intramuskulárne. Na zmiernenie stavu pacienta sa odporúča používať svalové relaxanciá, ktoré majú analgetický alebo relaxačný účinok..

Na urýchlenie liečby ochorenia sa odporúča použitie fyzioterapeutických postupov. Najúčinnejšou je elektroforéza a magnetoterapia. Elektroforéza je dodávanie liekov priamo do postihnutej oblasti. Na manipuláciu sa používa špeciálne vybavenie. Liečba prietrže touto metódou vyžaduje použitie špeciálneho lieku Trypsín, ktorý je dodávaný do postihnutej oblasti prostredníctvom vystavenia prúdu..

Pacient musí masírovať chrbát a nohy. Vykonáva ju kvalifikovaný odborník, ktorý prispeje k rýchlemu uzdraveniu pacienta. Ak je noha znecitlivená na pozadí prietrže chrbtice, potom musí pacient vykonať terapeutické cvičenia.

Súbor cvičení vypracuje odborník v závislosti od individuálnych charakteristík osoby a stupňa mobility tela. Aby sa zabezpečila vysoká účinnosť fyzioterapeutických cvičení, odporúča sa vykonávať ho každý deň.

Ak sú konzervatívne zákroky neúčinné, odporúča sa operácia kýly. Po operácii môže byť relaps diagnostikovaný. Z tohto dôvodu sa pacientovi odporúča, aby s použitím liekovej terapie správne prešiel obdobím zotavenia.

Aby sa obnovila funkčnosť chrbtice, odporúča sa vykonávať fyzické cvičenia. V období rehabilitácie sa používa komplex liečebných metód, ktoré vylučujú možnosť recidívy ochorenia.

Necitlivosť nôh s medzistavcovou prietržou

Medzistavcová prietrž je niekedy sprevádzaná znecitlivením nohy, prstov alebo časti chodidla. Je to spôsobené poškodením axónov nervov. Podľa štatistík je v 90% prípadov znecitlivenie nôh výsledkom rôznych chorôb chrbtice.

Čo je medzistavcová prietrž

V hrebeni medzi stavcami sa nachádzajú fibro-chrupavkové útvary, ktoré slúžia na tlmenie nárazov pri chôdzi, behu, skákaní. Nazývajú sa disky. Disk pozostáva z gélového jadra, hustého vláknitého prstenca a tenkej vrstvy chrupavky, ktorá sa podieľa na výžive stavcov..
Kýla je premiestnenie jadra a roztrhnutie vláknitého prstenca. Vyčnievajúca časť jadra komprimuje nervové zakončenie a spôsobuje svalové kŕče, bolesť a znecitlivenie končatín. Môžu sa vyskytnúť aj „husacie kožušiny“, bavlnené nohy. Pri dlhšom sedení, ohýbaní, kašľaní sa môže bolest zosilniť.

diagnostika

Kýla môže byť videná pomocou MRI, ultrazvuku alebo CT. Rôntgenové lúče môžu tiež niekedy určovať prítomnosť tejto patológie..

Povaha znecitlivenia prietrže

Pocit znecitlivenia závisí od miesta prietrže. Ak je disk v hrudnej oblasti narušený, prsty sa znecitlivia. Pacienti hlásia znecitlivenie kýlou bedrovej chrbtice. Pri patológii hrudnej oblasti sa tento jav nepozoruje.

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

Pozoruje sa znecitlivenie chodidla:

 • s predĺženou kompresiou nervu v chrbtici;
 • po odstránení medzistavcovej prietrže;
 • v dôsledku intenzívneho zaťaženia chrbtice;
 • pri použití agresívnych metód manuálnej terapie, nesprávne vykonanej masáže atď..

Dôsledky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice:

 • znecitlivenie nohy, niekedy dolné končatiny;
 • záchvaty bolesti chrbta;
 • lumbago od chrbtice po nohu;
 • brnenie, „husacie hrbole“ v končatinách;
 • môže sa vyvinúť na závažnejšie ochorenie, viesť k zdravotnému postihnutiu alebo zdravotnému postihnutiu.

liečba

Liečba znecitlivenia nôh prietržami chrbtice by sa mala vykonávať v kombinácii so základným ochorením.
Kýla chrbtice môže byť liečená bez chirurgického zákroku. Cvičenia zamerané na napínanie chrbtice a obnovu výživy tkanív okolo nej prispievajú k úplnému odstráneniu choroby..

Po odstránení prietrže sa často vyskytujú relapsy, opäť znecitlivenie končatín. Preto správna rehabilitácia zahŕňa pravidelné fyzické cvičenia špeciálne vybrané na obnovenie funkčnosti chrbtice a na zabránenie opätovného výskytu patológií..

 • liečba liekmi počas exacerbácie (analgetiká, protizápalové lieky, vitamíny, minerály, chondroprotektory atď.);
 • fyzioterapia (ultrazvuk, elektroforéza so zavedením liekov, fonoforéza, laserové žiarenie a ďalšie techniky, ktoré spúšťajú procesy opravy tkanív);
 • masáže;
 • manuálna terapia (zmierňuje kŕče, znižuje svalové napätie, obnovuje pohyblivosť kĺbov, pomáha uvoľňovať upnutý nerv);
 • reflexná terapia;
 • kryoterapia;
 • lekárska gymnastika (obnovuje krvný obeh v oblasti znecitlivenia a celej končatiny, bráni ďalšiemu rozvoju patologického procesu);
 • spinálna trakcia (obnovuje správnu polohu jadra na disku).

Terapeutické cvičenia zamerané na znecitlivenie nôh doma

Na stimuláciu krvného obehu a práce nervových zakončení lekári odporúčajú vykonať tieto cvičenia:

 1. Masáž dreveným účtom. Noste bavlnené ponožky, aby ste nepoškodili pokožku. Veľké drevené bankovky, ktoré sa položia na podlahu, sa prevracajú ich nohami, masírujú sa chodidlá a prsty na nohách. Vystupujte ráno a večer po dobu 10 - 15 minút.
 2. Valte valček.
 3. Špičky špičiek čo najviac.
 4. Nalejte rieku kamienky do malej skrinky, choďte na miesto po dobu 15 minút.

Sú to cvičenia zamerané na lokálne ošetrenie necitlivosti v medzistavcovej prietrži. Po pravidelnom cvičení by sa malo nepohodlie zmierniť. Ale aby ste sa navždy zbavili problému, potrebujete na chrbticu komplex terapeutických cvičení.

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Metódy liečby necitlivosti nôh s prietržami chrbtice

Takýto jav, ako je znecitlivenie nohy s prietržami chrbtice, sa vyskytuje vo všetkých štádiách vývoja patológie a naznačuje léziu bedrovej chrbtice. Patologické príznaky sa vyvíjajú na pozadí dystrofických porúch, ktoré vedú k porušeniu báz nervov a veľkých ciev, čo spôsobuje zmenu v inervácii dolných končatín..

Metódy liečby necitlivosti nôh s prietržami chrbtice

Liečba necitlivosti nôh s prietržami chrbtice je komplexná terapia, ktorá zahŕňa užívanie liekov, fyzioterapiu, masáž atď..
Liečba necitlivosti nôh s prietržami chrbtice je komplexná liečba, ktorá zahŕňa užívanie liekov, fyzioterapiu, masáž.

Necitlivosť chodidla s prietržami chrbtice je jedným z najbežnejších symptómov tejto patológie. Keď sa objaví, musíte sa okamžite poradiť so špecialistom (vertebroológom). V tomto článku sa pokúsime pochopiť, prečo sa tento problém vyskytuje a aká terapia je indikovaná pre týchto pacientov..

Necitlivosť chodidla sa môže vyskytnúť pri mnohých patologických stavoch chrbtice. Tento príznak pri herniovanom disku má množstvo funkcií, ktoré lekárom pomáhajú pri správnej diagnóze..

V dôsledku opuchu okolitých tkanív, ako aj kompresie koreňov miechových nervov sa pacient cíti:

 • „Husacie hrbole“ na koži dolných končatín;
 • bolestivosť;
 • znecitlivenie;
 • Pocit „zastavenia“ chodidiel.

Znecitliveniu zvyčajne predchádza bolesť chrbta (zvyčajne v bedrovej oblasti), ktorá postupne klesá na vnútornú stranu kolena a chodidla. Častejšie trpí ľavá noha. Potom sa objavia „husacie hrbole“ a „bavlna“. Pacient prestane úplne cítiť chodidlo, ktoré sa v medicíne nazýva znecitlivením.

V tomto stave môže pacient len ​​ťažko chodiť a pri pokuse o pohyb môže byť zranený. Príznaky sa môžu zhoršiť dlhodobým vystavením statickej polohe (sediaci na stoličke, stojaci na jednom mieste). Zložka bolesti sa tiež zvyšuje s fyzickou námahou, kašľom atď..

Na výber správneho vektora na liečbu tohto príznaku musí lekár vykonať komplexné vyšetrenie pacienta. Začína to prieskumom a vyšetrením. Počas vyšetrenia si nútený postoj, ktorý pacient berie, berie na vedomie sám seba. Dolná končatina môže byť studená, vlasy na nej môžu narastať. V bedrovej oblasti môže byť opuch a začervenanie, zvýšenie miestnej teploty.

Potom musíte prejsť súborom laboratórnych a inštrumentálnych štúdií, ktoré pomôžu presnejšie určiť príčinu choroby:

 • Všeobecná analýza krvi. Môže sa prejaviť miernym zápalom..
 • Chémia krvi. Dokáže zistiť poruchy vody a elektrolytov, zvýšenie hladiny kyseliny močovej s dnou, ako aj zápalový proces.
 • Mikrobiologický výskum. Identifikuje pôvodcov reaktívnej artritídy a vylučuje prietrž.
 • Sérologická analýza. Pomáha tiež identifikovať reumatoidný faktor..
 • X-ray chrbtice. Pomáha identifikovať posunutie medzistavcových platničiek, herniálny výčnelok. Nie je to najinformatívnejšia metóda výskumu, ale je z finančného hľadiska výnosnejšia.
 • MRI chrbtice. Táto štúdia je informatívnejšia, pomáha identifikovať dokonca aj tie najmenšie herniálne výčnelky, ktoré spôsobujú príznaky..
 • Štúdium funkcie ciev dolnej končatiny. Na tento účel môžete použiť duplexné vaskulárne snímanie dolných končatín, angiografiu alebo reovasografiu tepien dolných končatín. Všetky tieto inštrumentálne výskumné metódy umožňujú určiť úroveň prietoku krvi v dolných končatinách a identifikovať okamžitú príčinu znecitlivenia nôh..

Tieto údaje pomôžu pri výbere vlastností liečby, odporučia metódy, ktoré eliminujú nielen nepríjemné príznaky, ale tiež dokážu zvládnuť príčinu ochorenia..

Pretože chrbtica je zodpovedná za výkon celého ľudského tela, je zodpovedná predovšetkým za správne fungovanie pohybového aparátu. Ak je bedrová chrbtica narušená, na nohách pacienta sa objaví bolesť a necitlivosť. Intenzita týchto bolestí a miera znecitlivenia nôh ukazuje, aký druh choroby človek trpí.

Nohy bolia a sú znecitlivené medzistavcovou prietržou kvôli skutočnosti, že pri tejto chorobe sú nervové korene stlačené. Tento proces spôsobuje kŕče tkanív okolo týchto nervov. Pacient nielen znecitlivené nohy, ale môže sa vyskytnúť aj:

 1. Pocit „chodidiel“.
 2. Pocit husiakov.
 3. Necitlivosť v nohách.

Osoba pociťuje zvýšenú bolesť počas dlhého sedenia, ak stojí po dlhú dobu. U pacienta sa môžu vyskytnúť bolesti pri kašľaní atď..

Na stanovenie správnej diagnózy lekár predpíše pacientovi niekoľko ďalších vyšetrení: MRI, röntgen lumbálnej chrbtice, ultrazvuk.

Ak pacient pozorne sleduje svoje pocity, všimne si, že pred znecitlivením nôh mal nejaké ďalšie príznaky. Mnohí začínajú pociťovať bolesť chrbtice dokonca aj na začiatku mladosti (vo veku 20 rokov), v tomto okamihu sa môže vyskytnúť chronická bolesť dolnej časti chrbta. Takéto porušenia prechádzajú časom, ale ak sa s nimi bude zaobchádzať z nedbanlivosti a nebude sa s nimi zaobchádzať, potom po určitom čase povedú k oveľa väčším problémom:

 1. Tuhý pocit v chrbtici.
 2. Bolesť a znecitlivenie nôh.

Pacient môže pociťovať bolesť v nohách a zníženú citlivosť na dlhý čas, približne rok. Ak sa bolesť vyskytne v kolenách, prstoch na nohách, kĺboch, môže sa zmeniť na kŕče a necitlivosť. Ak sa takéto pocity objavia na chodidlách, potom je to pre človeka obzvlášť bolestivé.

Ľavá noha bolí často a bolesť začína na vnútornej strane kolena. Takéto pocity začínajú spodnou časťou chrbta a postupne sa pohybujú k dolnej končatine. Po nejakom čase človek pociťuje necitlivosť na prstoch na nohách.

Liečba znecitlivenia nôh má mnoho možností:

 1. Pri silnej bolesti lekár predpisuje lieky proti bolesti.
 2. Fytoterapeutické postupy sú vždy obsiahnuté v lekárskych predpisoch: môže to byť elektroforéza s použitím lieku.
 3. Určite si objednajte masáž.
 4. V takýchto prípadoch je veľmi užitočná mechanoterapia..
 5. Nezabudnite na terapeutické cvičenia, ktoré sa musia vykonávať pod dohľadom odborníka v danej triede na cvičebnú terapiu.

Najúčinnejšou a najúčinnejšou metódou na stlačenie medzistavcovej prietrže nervových koreňov je natiahnutie chrbtice. V tomto prípade je podvodná trakcia chrbtice veľmi účinná, vyžaduje si to však špecializované stredisko, ktoré poskytuje tieto služby.

Tento postup zahŕňa niekoľko krokov. Prvým stupňom je podvodná gymnastika, ktorá uvoľňuje svaly chrbtice. Potom - samotná trakcia. Procedúra sa vykonáva v bazéne pomocou špeciálneho prístroja. Posledným krokom v tomto postupe je fixácia tela pacienta v polohe na chrbte. Trvá to asi pol hodiny.

Podľa lekárov je najúčinnejšou metódou eliminácie dôvodu, že noha je otupená vertebrálnou prietržou, natiahnutie chrbtice. Najlepším riešením v tejto situácii by bolo nájsť centrum, ktoré sa tiež zaoberá napínaním miechy pod vodou. Celý personál týchto komplexov má vysokú lekársku kvalifikáciu na liečenie chorôb pohybového ústrojenstva a terapeutických cvičení. Extrakcia chrbtice pod vodou by sa mala vykonávať prísne pod dohľadom lekára av určitom poradí.

Postup pri mieche:

 1. Všetko to začína podvodnou gymnastikou, ktorej cieľom je úplne uvoľniť svaly a chrbticu.
 2. Ďalej je samotná chrbtová trakcia, ktorá sa koná v špeciálne vybavenom bazéne pod dohľadom odborníkov. Telo pacienta je upevnené v nehybnom stave a je naň položený pás s bremenami. Ak je to potrebné, pracovníci strediska zmenia závažnosť tovaru.
 3. Poslednou fázou týchto procedúr bude fixácia pacienta na dobu až pol hodiny, aby si chrbtica zvykla na túto polohu..

Najprv sa predpisujú lieky: proti zápalom, analgetikám, komplexu vitamínov a minerálov, chondroprotektory. Fyzioterapia je predpísaná na obnovenie hmoty. Jeho komplex zahŕňa ultrazvuk, podávanie liečiva elektroforézou, fonoforézou, laserovým žiarením.

Odporúča sa manuálna terapia a masáže na zmiernenie napätia svalov, kŕče, obnovenie pohyblivosti kĺbov a uvoľnenie nervových zakončení. Ak chcete obnoviť polohu jadra na disku, vytvorte predĺženie hrebeňa. Aby sa zabránilo rozvoju patológií a obnoveniu krvného obehu v oblasti znecitlivenia, predpisujú sa terapeutické gymnastické cvičenia, ako aj reflexológia a kryoterapia..

S cieľom stimulovať krvný obeh a fungovanie nervových zakončení odborníci radia robiť cvičenia zamerané na lokálnu liečbu necitlivosti nôh, napríklad: chôdza po prstoch na nohách, valivý valček, riečne kamienky a drevené počítadlo. Ak sa rozhodnete masírovať chodidlá účtom, noste ponožky, aby ste nepoškodili pokožku. Ak pacient pravidelne vykonáva tieto cvičenia, dochádza k zníženiu nepohodlia.

Necitlivosť nohy s prietržami chrbtice sa môže vyskytnúť aj po odstránení prietrže alebo inej metódy liečby. Preto sa vždy po chirurgickom alebo laserovom zákroku poskytuje rehabilitácia a kúpeľná liečba.

Pri tvorbe kýly sa spravidla noha znecitliví po dlhom pobyte v nehybnej polohe, čo je zaznamenané ráno. Okrem porúch citlivosti dolných končatín a dolných častí chrbta sa zaznamenávajú aj tieto príznaky:

 • paroxyzmálna bolesť,
 • periodické bolesti chrbta,
 • pocit brnenia a pálenia pokožky,
 • kŕče v nohách,
 • tuhosť svalových vlákien,
 • narušenie mobility.

Iné príznaky

Po dlhodobej nehybnosti je možné cítiť bolesti chrbta..
Pri tvorbe kýly sa spravidla noha znecitliví po dlhom pobyte v nehybnej polohe, čo je zaznamenané ráno. Okrem porúch citlivosti dolných končatín a dolných častí chrbta sa zaznamenávajú aj tieto príznaky:

 • paroxyzmálna bolesť;
 • periodické bolesti chrbta;
 • pocit brnenia a pálenia kože;
 • kŕče v nohách;
 • tuhosť svalových vlákien;
 • narušenie mobility.

Typy zmyslových porúch herniovaných diskov

K tomuto porušeniu dochádza v dôsledku kompresie piateho bedrového stavca a krížovej kosti.

paresthesia

Parestézia dolných končatín sa prejavuje ako nekróza povrchu epidermy, pri dotyku dochádza k pocitu husacích koží alebo bolesti..

Parestézia sa dá pozorovať v rôznych častiach dolných končatín:

 • v oblasti chodidla;
 • v dolnej časti nohy (môžu byť sprevádzané kŕčmi);
 • v bokoch.

Toto porušenie môže byť dvoch typov: trvalé a prechodné.

Stála parestézia sa objavuje v dôsledku vážneho ochorenia s nezvratnými dôsledkami.

Prechodná parestézia sa vyskytuje v dôsledku zranení alebo vedľajších účinkov užívania určitých liekov.

Prechodná parestézia sa vyskytuje ako vedľajší účinok pri užívaní určitých liekov.

Príčinou tohto porušenia môže byť chirurgický zákrok na odstránenie prietrže medzistavcovej platničky. V tomto prípade, akonáhle sa stav pacienta zlepší, príznaky parestézie sa znížia alebo zmiznú..

Hyposthesia

Hypestézia je znížená úroveň citlivosti. Nervové procesy strácajú schopnosť primerane reagovať na vonkajšie podnety a na zmeny, ktoré sa vyskytujú vo vnútri tela.

 • nudné pocity;
 • porušenie citlivosti;
 • pacient nie je schopný určiť teplotu;
 • nudný pocit bolesti;
 • človek sa pri dotykovom dotyku s predmetmi necíti nič.

hyperestézia

Hyperestézia je zvýšená citlivosť, keď akýkoľvek dotyk spôsobuje bolesť.

Pri tomto narušení citlivosti môže pacient pociťovať pálenie a bolesť pri dotyku dolnej končatiny alebo pri pokuse zložiť kožu..

Pocit znecitlivenia dolnej končatiny nastáva v dôsledku syndrómu kompresie koreňov miechy na úrovni L5-S1, t.j. piaty bedrový kĺb - prvý sakrál. Necitlivosť nohy s prietržami chrbtice sa často vyskytuje spolu s bolesťou v dolnej časti chrbta a krížovej kosti s ožarovaním na zadnej strane a strane stehna a dolnej časti nohy k nohe. Pocit znecitlivenia môže byť sprevádzaný pocitom plazenia, mravenčaním v tej istej nohe. Tieto pocity sa spoločne nazývajú parestézia..

Pocit znecitlivenia v nohe sa musí odlišovať od skutočného znecitlivenia, t. zníženie citlivosti dolnej končatiny, keď na ňu zatlačíte rukou, ľahké injekcie - hypostézia. Hypostézia sa tiež prejavuje znížením citlivosti na teplotu, napríklad na teplotu vody v kúpeľni.

Medzi príznaky hernie bedrovej chrbtice patrí aj hyperestézia - zvýšená citlivosť dolných končatín. Hyperestézia sa pozoruje oveľa menej často ako zníženie citlivosti. Ich prejav u pacienta s medzistavcovou prietržou sa vyznačuje pálivou bolesťou alebo pocitom silného tlaku, keď sa dotýkajú nohy, dotýkajú sa ich, pokúšajú sa zhromaždiť kožu v záhybe..

Pri kýle je chrbát často znecitlivený.

Medzistavcové platničky sú tvorené spojivovým tkanivom, ktoré slúži ako spojenie a tlmič nárazov medzi stavcami a tiež zaisťuje pohyblivosť chrbtice. Skladá sa z hustého vláknitého kruhu a želé podobného jadra. Táto štruktúra umožňuje medzistavcové platničke zabrániť kompresii krvných ciev, nervových zväzkov, ktoré prechádzajú blízko stavcov, a ich traumatu.

Pod vplyvom mnohých faktorov môže disk stratiť svoju elasticitu. V nej sa tvoria mikrotrhliny. Je zdeformovaný a nariedený. V dôsledku toho sú stavce spojené a drvenie disku. Vyčnieva z stavcov a tlačí na korene nervov a krvných ciev. Toto je sprevádzané zápalom a opuchom. Táto patológia sa nazýva medziobratlová hernia. Bedrá obyčajne trpia.

Táto patológia sa prejavuje:

 1. Znecitlivenie dolných končatín;
 2. Syndróm bolesti;
 3. Znížená citlivosť dolných končatín;
 4. Zhoršená koordinácia pohybov;
 5. Znížená svalová sila;
 6. Nútená poloha tela.

Necitlivosť chodidla je znížená citlivosť dolných končatín alebo jej úplná strata. Môže sa objaviť s rôznymi patológiami, sprevádzanými poruchami krvného obehu a kompresiou nervových vlákien, vrátane medzistavcových prietrží.

Medzistavcová prietrž je niekedy sprevádzaná znecitlivením nohy, prstov alebo časti chodidla. Je to spôsobené poškodením axónov nervov. Podľa štatistík je v 90% prípadov znecitlivenie nôh výsledkom rôznych chorôb chrbtice.

V hrebeni medzi stavcami sa nachádzajú fibro-chrupavkové útvary, ktoré slúžia na tlmenie nárazov pri chôdzi, behu, skákaní. Nazývajú sa disky. Disk sa skladá z gélového jadra, hustého vláknitého prstenca a tenkej vrstvy chrupavky, ktorá sa podieľa na výžive stavcov. Kýla je posunutie jadra a pretrhnutie vláknitého prstenca. Vyčnievajúca časť jadra komprimuje nervové zakončenie a spôsobuje svalové kŕče, bolesť a znecitlivenie končatín. Môžu sa vyskytnúť aj „husacie kožušiny“, bavlnené nohy. Pri dlhšom sedení, ohýbaní, kašľaní sa môže bolest zosilniť.

diagnostika

Kýla môže byť videná pomocou MRI, ultrazvuku alebo CT. Rôntgenové lúče môžu tiež niekedy určovať prítomnosť tejto patológie..

Pocit znecitlivenia závisí od miesta prietrže. Ak je disk v hrudnej oblasti narušený, prsty sa znecitlivia. Pacienti hlásia znecitlivenie nohy s kýlou chrbtice v bedrovej oblasti. Pri patológii hrudnej oblasti sa tento jav nepozoruje.

Kýla môže priamo ovplyvniť nerv. V tomto prípade sa stratí citlivosť určitej časti nohy. Druhá možnosť - tlak na nerv spôsobuje reflexný kŕč svalov nôh. V tomto prípade, spolu so stratou citlivosti, sa môžu vyskytnúť časté kŕče, brnenie, ostrá bolesť svalov nôh..

Pozoruje sa znecitlivenie chodidla:

 • s predĺženou kompresiou nervu v chrbtici;
 • po odstránení medzistavcovej prietrže;
 • v dôsledku intenzívneho zaťaženia chrbtice;
 • pri použití agresívnych metód manuálnej terapie, nesprávne vykonanej masáže atď..

Dôsledky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice:

 • znecitlivenie nohy, niekedy dolné končatiny;
 • záchvaty bolesti chrbta;
 • lumbago od chrbtice po nohu;
 • brnenie, „husacie hrbole“ v končatinách;
 • môže sa vyvinúť na závažnejšie ochorenie, viesť k zdravotnému postihnutiu alebo zdravotnému postihnutiu.

liečba

Liečba necitlivosti nôh kýlou chrbtice by sa mala vykonávať v kombinácii so základným ochorením, pričom prietrž chrbtice sa môže liečiť bez chirurgického zákroku. Cvičenia zamerané na napínanie chrbtice a obnovu výživy tkanív okolo nej prispievajú k úplnému odstráneniu choroby..

Po odstránení prietrže sa často vyskytujú relapsy, opäť znecitlivenie končatín. Preto správna rehabilitácia zahŕňa pravidelné fyzické cvičenia špeciálne vybrané na obnovenie funkčnosti chrbtice a na zabránenie opätovného výskytu patológií..

Postupy predpísané pre znecitlivenie nohy:

 • liečba liekmi počas exacerbácie (analgetiká, protizápalové lieky, vitamíny, minerály, chondroprotektory atď.);
 • fyzioterapia (ultrazvuk, elektroforéza so zavedením liekov, fonoforéza, laserové žiarenie a ďalšie techniky, ktoré spúšťajú procesy opravy tkanív);
 • masáže;
 • manuálna terapia (zmierňuje kŕče, znižuje svalové napätie, obnovuje pohyblivosť kĺbov, pomáha uvoľňovať upnutý nerv);
 • reflexná terapia;
 • kryoterapia;
 • lekárska gymnastika (obnovuje krvný obeh v oblasti znecitlivenia a celej končatiny, bráni ďalšiemu rozvoju patologického procesu);
 • spinálna trakcia (obnovuje správnu polohu jadra na disku).

Na stimuláciu krvného obehu a práce nervových zakončení lekári odporúčajú vykonať tieto cvičenia:

 1. Masáž dreveným účtom. Noste bavlnené ponožky, aby ste nepoškodili pokožku. Veľké drevené bankovky, ktoré sa položia na podlahu, sa prevracajú ich nohami, masírujú sa chodidlá a prsty na nohách. Vystupujte ráno a večer po dobu 10 - 15 minút.
 2. Valte valček.
 3. Špičky špičiek čo najviac.
 4. Nalejte rieku kamienky do malej skrinky, choďte na miesto po dobu 15 minút.

Sú to cvičenia zamerané na lokálne ošetrenie necitlivosti v medzistavcovej prietrži. Po pravidelnom cvičení by sa malo nepohodlie zmierniť. Ale aby ste sa navždy zbavili problému, potrebujete na chrbticu komplex terapeutických cvičení.

Lebedev Evgeny Ivanovič

priemyselné skúsenosti - viac ako 10 rokov

Kŕče na nohách: ako zmierniť svalové kŕče?

Keď sa kŕče na nohách, spôsobuje to veľa úzkosti. Niekedy sú také intenzívne, že je ťažké zadržať výkrik. V takýchto situáciách je hlavnou vecou „pritiahnuť sa k sebe“ a urobiť nasledujúce kroky:

 1. Chytíme prsty nohy, ktoré chytili kŕč oboma rukami. Potom nohu pomaly potiahnite smerom k sebe a napnite sval.
 2. Zdvihnite nohy a držte ich 15 minút. Cvičenie sa dá použiť ako prvá pomoc pri nočných kŕčoch nôh..
 3. Východisková poloha - leží na chrbte. Natiahneme nohy rovno: ponožky k sebe, podpätky od seba. Natiahneme čo najviac končatiny, zhlboka sa nadýchneme a vydýchneme. Natiahnutie tohto druhu nohy pomáha zmierniť bolesť pri ťažkých kŕčoch.
 4. Vstávame na podlahu, trochu sa triasol boľavou nohou, skúste chodiť po miestnosti. Pomáha to urýchliť krvný obeh v končatinách a zlepšuje svalový tonus..
 5. Napnutú oblasť končatiny pritlačíme alebo ju necháme brúsiť nechtami po dobu 2 minút (aj keď spazmus prešiel). Brnenie a brnenie prispieva k odtoku krvi z miesta kŕča, zabraňuje opakovaným záchvatom kŕče..
 6. Sadneme si, zhlboka sa nadýchneme. Na výdychu sme narovnali nohu. Pri dlhotrvajúcich kŕčoch môže byť na svaly nanesený pat..
 7. Ohýbame sa k podlahe (ak je to možné), prudko si dřepíme a zdvíhame zadok smerom hore (týmto spôsobom sa napínajú svaly zadnej plochy nôh). Potom sa narovnávame: telo otáčame jedným smerom a potom iným smerom.
 8. Počiatočná poloha - stojace. Po inšpirácii sa zdvihneme k ponožkám a vytiahneme ruky. Pri výdychu sme sa znížili. Cvičíme 6-krát v intervaloch 10 sekúnd.

Potom, čo sa vám podarilo odstrániť svalové kŕče, musíte ísť do postele a odpočívať čo najviac. Masáž otepľujúcimi masťami má pozitívny vplyv na stav nôh..

S kŕčmi v nohách a osteochondrózou je užitočné ísť do kúpeľov. Zahrievanie aktivuje metabolické procesy vo svaloch, kostiach a chrupavkách (zlepšuje krvný obeh, výživu buniek). Masáž do kúpeľa - uvoľňuje svaly, pomáha znižovať bolesť. Ale napriek pozitívnemu účinku parnej terapie má kontraindikácie (napríklad tachykardia). Preto o možnosti návštevy kúpeľa musíte hovoriť so svojím lekárom.

Ako rozlíšiť parestéziu, hypostéziu a hyperestéziu doma

Keď sú nohy znecitlivené kýlou chrbtice, je potrebné toto porušenie diagnostikovať.

Doma je možné nezávisle posúdiť mieru a povahu týchto zmien..

Citlivosť musí byť stanovená rovnako na ľavej aj pravej nohe. V tomto okamihu by mal byť pacient v ležiacej polohe.

Na popísanie svojich pocitov by mal pacient použiť slová: rovnako, menej (bude to hypestézia) alebo viac (hyperestézia).

 1. Definícia pocitov pod tlakom. Pacient by mal rozlišovať medzi ľahkým dotykom a silným tlakom prstov..
 2. Stanovenie kĺbových a svalových vnemov. Asistent ovplyvňuje chodidlá, členky a kolenné kĺby. Pacient musí určiť, ktorým smerom je účinok a na ktorý kĺb je nasmerovaný..
 3. Citlivosť na vibrácie sa dá odhadnúť iba pomocou ladiacej vidlice. Rana sa aplikuje na oblasti, kde je cítiť necitlivosť. V súčasnosti je úlohou pacienta určiť, na ktorú oblasť pokožky sa prístroj aplikuje..
 4. Definícia dotykových pocitov. V tejto fáze sa odporúča použiť kefku alebo vatový tampón. Pri týchto objektoch je potrebné dotýkať sa symetrických oblastí kože v oblasti znecitlivenia..
 5. Stanovenie stupňa citlivosti na teplotné rozdiely. Vyžaduje si to 2 malé nádoby s teplou a studenou vodou.

V závislosti od získaných výsledkov je možné určiť typ znecitlivenia dolných končatín s prietržami chrbtice. Tupé hmatové pocity a nedostatočná citlivosť na teplotu sú najčastejšími príznakmi znecitlivenia nôh..

Existuje niekoľko možností liečby znecitlivenia nôh: užívanie liekov, fyzioterapia, mechanoterapia, masáž, gymnastické cvičenia a rozťahovanie chrbtice.

Lieky

Počas exacerbácie ochorenia sa predpisujú lieky na znecitlivenie nôh. Lekár predpisuje analgetiká, vitamíny, minerály, nesteroidné protizápalové lieky, ktoré pomáhajú odstraňovať svrbenie a bolesť pri zníženej citlivosti..

Doma je celkom možné posúdiť stupeň a povahu narušenia citlivosti dolných končatín, bude však potrebný asistent. Citlivosť musí byť stanovená symetricky na oboch končatinách, pričom subjekt leží na chrbte. Pocity by sa mali opísať takto: rovnakým spôsobom - menej (necítim sa) - viac (silnejší, bolestivejší).

Menej (necítim sa) - charakteristika hypostézie, viac (bolestivejšia) - charakteristika hyperestézie. Parestézia zostane iba subjektívnymi pocitmi.

Citlivosť je možné zistiť pomocou:

 1. Definícia pocitu tlaku. Úlohou subjektu je rozlišovať medzi dotykom a skutočným tlakom prstom.
 2. Posúdenie kĺbového a svalového pocitu. Asistent vytvára pasívne pohyby v kĺboch ​​chodidla, členkového kĺbu a kolenného kĺbu. Subjekt musí rozpoznať smer pohybu a kĺb, v ktorom sa tento pohyb vykonáva.
 3. Citlivosť na vibrácie sa odhaduje pomocou ladiacej vidlice, ktorá však, žiaľ, nie je vždy v arzenáli domácich potrieb. Na symetrické oblasti kože sa nanáša vidlička na vyladenie rán. Úlohou subjektu je určiť vibrácie (zvyčajne po 15 sekundách) a miesto použitia ladičky.
 4. Hmatové pocity. Normálne môže človek cítiť ľahké dotyky štetcom alebo vatovým tampónom. Preskúmajte dotykové pocity lepšie v symetrických oblastiach na porovnanie.
 5. Citlivosť na teplotu sa určuje pomocou malých nádob s horúcou a studenou vodou (pipeta, skúmavka, malá liekovka na penicilín). Úlohou skúmaného je určiť teplotu chladu a miesto aplikácie na nohy.

Odseky 1 až 3 opisujú takzvanú hlbokú citlivosť, trpia menej často prietržami medzistavcových platničiek..

Odseky 4 až 5 sa týkajú povrchovej citlivosti, jej najčastejších porušení.

Liečba týchto porúch je spojená s liečbou základného ochorenia - medzistavcovej prietrže.

V závislosti od kliniky základného ochorenia sa pacientovi môžu odporučiť konzervatívne a chirurgické taktiky. Konzervatívne zaobchádzanie zahŕňa tieto položky:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. V akútnom období je možné predpísať injekcie diklofenaku, ketonalu po dobu 5 dní s následným prechodom na selektívne lieky. Lieky voľby pre dlhodobú liečbu bolesti sú Movalis, Celecoxib, Nimesil.
 2. Svalové relaxanciá - Sirdalud, Midokalm. Okrem relaxačného účinku na svaly, na ktoré je zameraný zápal, majú analgetický účinok.
 3. Zlepšenie krvného zásobovania - Pentoxifyllín, Actovegin, Berlition.
 4. Chondroprotektory - „Don“, „Chondrolon“.
 5. Fyzioterapeutické metódy sa osvedčili pri liečbe hernií: elektroforéza s novokainom, aminofylínom, magnetoterapia, blato, atď..
 6. Fyzioterapeutické cvičenia a masáže sú tiež účinnými metódami liečby, avšak ich vymenovanie sa vykonáva počas obdobia remisie alebo útlmu exacerbácie. Zvyčajná celková masáž medziobratlovými kýlami je kontraindikovaná.
 1. Moderné aspekty diagnostiky a liečby herniovaných diskov bedrovej chrbtice. Batysheva T. T., Bagir L. V., Kuzmina Z. V., Boyko N. V. - Časopis „Ošetrujúci lekár“, - č. 6, 2006.
 2. Osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice: diagnostika, klinika a liečba. Turnikov V.M. - Ruský lekársky denník.
 3. Bolesť v dolnej časti chrbta. Kachkov I.A., Filimonov B.A., Kedrov A.V. - Ruský lekársky denník.

Príčiny, diagnostika, liečba znecitlivenia nôh s kýlou chrbtice

procedúravýsledok
myelografiaDetekuje lézie miechy.
RentgenografieUskutočňuje sa s cieľom zistiť lokalizáciu prietrže a jej veľkosť
MRI a CTDiagnostikovať štrukturálne zmeny v mieche a mäkkých tkanivách

Jednou z častých ťažkostí u pacientov s kýlami medzistavcových platničiek bedrovej a sakrálnej časti je znecitlivenie dolnej končatiny. Podľa štatistík má asi 2/3 takýchto pacientov rôzne poruchy citlivosti, zvyčajne v distálnych častiach. Tento jav sa vysvetľuje skutočnosťou, že počas kompresie (stlačenia) koreňa sú primárne ovplyvnené dlhé nervové vlákna.

zhoršenie

Vždy je ľahšie predchádzať problému, ako ho riešiť. Aby sa predišlo znecitliveniu nôh prietržami medzistavcových platničiek, musia sa dodržiavať osobitné odporúčania:

 1. Odmietnite zdvíhať ťažké bremená;
 2. Nenoste tašky v jednej ruke ani na jednom ramene;
 3. Zapojte sa do jemných športov;
 4. Spať na ortopedickej pomôcke, t. J. Tvrdej matraci;
 5. Správne usporiadajte pracovisko.

Postarajte sa o svoju chrbticu od útleho veku a nikdy sa na sebe nebudete cítiť, aká je znížená citlivosť nôh pri prietrži..

Liečebná taktika

Liečba necitlivosti končatiny vyvolanej prietržom medzistavcovej platničky by sa mala kombinovať s liečbou základného ochorenia..

Vo väčšine klinických prípadov je možné zbaviť sa herniového výčnelku bez použitia chirurgických metód. Základom terapeutických opatrení na elimináciu patológie je postup pri trakcii chrbtice a normalizácii výživy tkanív. Takéto manipulácie vedú k úplnému uzdraveniu.

Konzervatívne liečenie prietrže sprevádzané zníženou citlivosťou nohy zahŕňa nasledujúce.

V štádiu exacerbácie choroby sa na zmiernenie bolesti predpisuje injekcia liekov Diclofenac a Ketanol. Liečivo Menovazin je navyše dobrým terapeutickým účinkom pri bolestivých pocitoch poškodenia nervov. Tento liek je vo forme masti určenej na vonkajšie použitie. Menovazín (masť) má kombinované zloženie a má výrazný analgetický účinok. Produkt sa nanáša na oblasti kože umiestnené nad postihnutou oblasťou a opatrne sa vtiera do pokožky.

Svalové relaxanciá

Na uvoľnenie svalov v ohnisku zápalu sa odporúča použitie myrolaxantov. Medzi často pridelené patria Midokalm a Serdalud. Také lieky tiež zmierňujú bolesť.

Za účelom normalizácie a zlepšenia krvného zásobovania sa pripisujú lieky: Pentoxifyline, Berlition, Actovegin.

Na obnovenie normálneho fungovania chrbtice zahŕňa liečba špeciálne fyzické cvičenia, vodný aerobik a špeciálnu masáž. Pacientovi sú okrem toho predpísané fyzioterapeutické postupy - elektroforéza so zavedením liekov.

Fyzioterapeutické cvičenia a masáže sú účinnými liečebnými metódami na herniálny výčnelok, sú však predpísané na oslabenie klinických prejavov. Neodporúča sa robiť všeobecnú masáž medziobratlovou prietržou.

Krútenie cvičí novú účinnú techniku

Krútiace pohyby v bedrovej oblasti (špirálová gymnastika) s medziobratlovými kýlami majú rýchly a silný hojivý účinok. Mnoho pacientov si všimne zníženie bolesti po 1-2 týždňoch denného tréningu. Tento komplex cvičebnej terapie je odporúčaný ľuďom všetkých vekových skupín a je veľmi jednoduchý na vykonanie.

Všeobecná východisková pozícia pre všetky cvičenia komplexu leží na chrbte. Povrch, na ktorom pacient leží, musí byť pevný, inak sa zníži terapeutický účinok telesnej výchovy. Počet opakovaní každého cvičenia - 2 - 10-krát v každom smere.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ľudové recepty

Na zlepšenie krvného obehu a stimuláciu práce nervových zakončení sa odporúčajú nasledujúce cvičenia:

 • kopanie valčeka alebo sklenenej fľaše na podlahu;
 • predĺžené chôdze po nohách;
 • masáž pomocou špeciálneho maséra zvaného „Drevená počítadlo“. Masáž by sa mala vykonávať v bavlnených ponožkách, aby nedošlo k poškodeniu pokožky. Terapeutický masér by sa mal položiť na podlahu, položiť nohy na valčeky a pomaly otáčať simulátorom počas 3-5 minút, čím sa tempo postupne zvyšuje. Takáto masáž sa vykonáva dvakrát denne;
 • masáž chodidiel sa vykonáva pomocou špeciálnej rohože s imitáciou morských kamienkov.

Takéto cvičenia s pravidelným výkonom eliminujú nepríjemné pocity, ktoré sa prejavujú v zníženej citlivosti nôh, pomáhajú zmierniť sprievodnú bolesť.

Bolesť a necitlivosť v končatinách sú časté. Zrýchlený životný rytmus, nesprávne rozloženie fyzickej aktivity, sedavý spôsob života negatívne ovplyvňujú stav chrbtice. Ak sa obávate tohto príznaku, je to príležitosť konzultovať s lekárom, pretože je lepšie odhaliť ochorenie v skorom štádiu.

Príčiny znecitlivenia nohy s kýlou chrbtice

Kýla bedrovej chrbtice je častejšia, čo je spôsobené veľkými nákladmi a špeciálnou pohyblivosťou dolnej časti chrbta. Pod vplyvom negatívnych faktorov sa vyskytujú degeneratívne zmeny v vertebrálnej dutine, ktoré vedú k degenerácii chrupavkového tkaniva, čo sa prejavuje pri osteochondróze. Ak sa degenerácia medzistavcových platničiek nezastaví včas, zmení sa jej anatomická poloha a posunie sa dopredu, čo vyvoláva tvorbu výstupkov z diskov. Pri konštantnom tlaku vláknitý kruh postupne stráca svoju integritu. S posunom v dužinovom jadre začína vývoj kýly.

Hlavným dôvodom narušenia citlivosti dolných končatín medzistavcovou prietržou je vytesnenie chrupavkového tkaniva, ktoré vyvoláva patologický tlak na paravertebrálne štruktúry. Rozlišujú sa tieto dôvody, pre ktoré sú nohy znecitlivené:

 • Porušenie nervov. S vývojom vertebrálnej kýly vyčnieva chrupavka za jej prirodzenú polohu a tlačí na nervové zakončenie, čo vedie k porušeniu inervácie nôh. Okrem necitlivosti sa zaznamenávajú aj silné bolesti.
 • Podráždenie nervov. Herniová formácia pôsobí ako dráždivá látka pre nervové korene, čo vyvoláva kontrakciu svalov. Nielen narušenie citlivosti, ale aj kŕče v nohách, ktoré ovplyvňujú chodidlá a šíria sa na špičke.

Efektívna technika krútenia

Táto technika je definovaná ako špirálová gymnastika, ktorá môže veľmi rýchlo zmierniť stav pacienta a absolvovať kurz uzdravenia. Mnoho pacientov tvrdí, že po 10-14 dňoch denného tréningu syndróm bolesti prakticky zmizne. Tento terapeutický komplex cvičení sa odporúča na používanie ľuďmi rôznych vekových skupín (s výnimkou kontraindikácií).

Hlavné postavenie pacienta vo všetkých nasledujúcich cvičeniach leží na chrbte. Pacient musí manipulovať iba na mimoriadne plochom a tvrdom povrchu. Počet opakovaní by sa mal líšiť od 3 do 10 (zvýšenie).

Terapeutické cvičenia na lumbálnu prietrž

PI na chrbte, dolných a horných končatinách do strán, hlava rovnoĽavú nohu je potrebné zdvihnúť bez ohybu, mierne ju vyhodiť nad pravú. Hlava sa otočí na druhú stranu. Potom sa pacient vráti do PI a manipuluje už s druhou nohou
PI na chrbte, ohnuté dolné končatiny (dôraz sa kladie na chodidlá). Ruky zostávajú rovné, rozložené okoloManipulácia začína otáčaním nôh doľava. Pacient opäť podstúpi IP a potom sa akcie vykonajú na pravej strane
Dolné a horné končatiny sú v priamej polohe a mierne predĺžené do strán.Musíte položiť nohu ľavej končatiny na pravé koleno, vykonať krútenie doprava, zatiaľ čo hlava sa otáča doľava. Pacient vykoná IP a po vykonaní podobnej akcie iba opačným smerom
Nohy ostávajú ohnuté a takmer uzavreté.Pacient by mal nohy ležať na povrchu, na ktorom leží. Nohy stúpajú nad povrch a priťahujú sa k bruchu. Krútenie dolnej časti chrbta. Zároveň by sa hlava, rovnako ako v predchádzajúcich cvičeniach, mala súčasne otáčať úplne iným smerom

Čo robiť?

Necitlivosť nôh sa považuje za jeden z hlavných príznakov prietrže. Liečba patologického stavu je komplexná a je zameraná na inhibíciu rastu vzdelania, ako aj na zníženie tlaku na nervové zakončenie. Na rýchle odstránenie nepríjemných pocitov sa používa lieková terapia vo forme nesteroidných protizápalových liekov, chondroprotektorov, antispasmodík a glukokortikoidov. Vo všetkých fázach liečby sa predpisujú vitamínové a minerálne komplexy.

Na obnovenie citlivosti dolných končatín a postihnutej chrbtice sa zvyčajne používajú tieto prostriedky:

 • Masáž a manuálna terapia. Pomáhajú napnúť svalové tkanivo a zväčšujú priestor medzi stavcami, čo znižuje tlak na nervy a zlepšuje mikrocirkuláciu v tkanivách..
 • Cvičebná terapia. Cvičenie pomáha obnoviť pohyblivosť dolných končatín a chrbta, normalizuje krvný obeh a posilňuje svalový korzet. Cvičenie sa vykonáva po úľave od akútnej bolesti. Komplex je zostavený individuálne podľa fyziologických charakteristík tela pacienta. Všetky cvičenia sa musia robiť pokojným tempom bez náhlych pohybov. Natiahnutie chrbtice dáva dobrý účinok..
 • Fyzioterapia. Má protizápalové a analgetické účinky, zlepšuje inerváciu mäkkých tkanív. Na tento účel použite lekársku elektroforézu, magnetoterapiu, akupunktúru, fonoforézu.
 • Korekcia životného štýlu. V prípade kýly so závažnými negatívnymi príznakmi sa odporúča vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu chrbta, zbaviť sa zlých návykov a dodržiavať zdravé stravovanie..

Ak konzervatívna terapia neprináša očakávaný výsledok, vykoná sa operácia na odstránenie prietrže, aby sa znížila bolesť a obnovila citlivosť nôh odstránením narušení nervov. Po operácii je potrebná dlhá rehabilitácia, pretože citlivosť končatín sa postupne vracia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lumbálna kýla Liečba: Podrobný popis všetkých liečebných metód a symptómov lumbálnej prietrže. Potrebné cviky a cvičebná terapia prietrže.Jednou z najbežnejších a najzávažnejších chorôb, ktorá postihuje asi 20% svetovej populácie, je lumbálna kýla.
Na zastavenie zápalového procesu a obnovenie spojivového tkaniva chrupavky stavcov pomôžu lieky na osteochondrózu bedrovej chrbtice. Správne zvolené lieky pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku, zmierniť bolesť a obnoviť pružnosť a zdravé fungovanie chrbtice.

Membrána bolí

Liečba
Obsah článkuObsah Škytavka ako symptóm diafragmového spazmu Lisuje srdce v treťom trimestri gravidity Lisuje srdce počas tehotenstva: testy a vyšetrenia Dôsledky stlačenia bolesti na hrudníku pre matku a dieťa Z dôvodu vytvorenia patológie Diagnostické metódy pre diafragmatickú prietrž