loader

Hlavná

Pažerák

Čo je to nebezpečná pupočná kýla

Umbilikálna hernia je výstupok v oblasti pupočného prstenca s veľkosťou od 1 do 20 cm alebo viac, ktorý obsahuje vnútorné orgány (črevá, veľké omentum peritoneum). U dospelých mužov je táto patológia menej častá ako u žien a novorodencov (chlapcov a dievčatá oboch pohlaví)..

Kýla je vrodená (v dôsledku poruchy v prednej brušnej stene) a je získaná. Ten sa vyvíja pod vplyvom provokujúcich faktorov, ktoré vedú k zvýšenému vnútrobrušnému tlaku na pozadí zlyhania ochranných štruktúr (svalový rámec a spojovacie tkanivo). V počiatočných fázach prebieha bez bolesti a bez nepohodlia. Výstupok úplne zmizne v horizontálnej polohe, dá sa ľahko nastaviť samostatne alebo prstom.

S progresiou procesu, napínaním pupočného prstenca, zväčšením herniálneho vaku, ktorý môže obsahovať vnútorné orgány, sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú urgentný chirurgický zákrok.

Pupočná kýla - stav, pri ktorom vnútorné orgány presahujú pupočníkový kruh

príčiny

Pupočná prietrž sa najčastejšie vyvíja u mužov nad 40 rokov.

Hlavné dôvody:

 • distenzia prednej brušnej steny kvôli obezite;
 • prudká strata telesnej hmotnosti (strata hmotnosti) pri prísnej strave alebo vážnom ochorení;
 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • sedavý spôsob života bez fyzickej námahy;
 • pravidelné veľmi silné fyzické namáhanie (zdvíhanie kotvového zvonu, zdvíhanie tyče)
 • zvýšenie vnútrobrušného tlaku počas namáhania, ktoré sprevádza pohyb čriev počas zápchy, zvýšené vytváranie plynov (plynatosť), prítomnosť tekutiny v brušnej dutine (ascites), so silným kašľom alebo kýchaním;
 • následky chirurgických zákrokov alebo zranení (pády, dopravné nehody, mŕtvice) vo forme poškodenia svalov a väzov prednej brušnej steny.

Táto vrodená patológia s malými zmenami sa nemusí prejaviť v detstve. V procesoch spojených so zvýšeným tlakom v brušnej dutine je tento faktor rozhodujúci pre vývoj viditeľnej pupočnej kýly.

Znaky klinických prejavov

Prvým prejavom pupočnej kýly u mužov je výčnelok v pupočnej oblasti zaobleného tvaru, ku ktorému dochádza pri fyzickej námahe alebo prejedaní. V budúcnosti sa môže objaviť vo vertikálnej polohe a zmiznúť v horizontálnej polohe. S nekomplikovaným priebehom nie je žiadna bolesť, výčnelok sa dá ľahko upraviť v bruchu.

Pri veľkej veľkosti pupočnej kýly, pri zistení významnej časti čreva v herniálnom vaku, sa objavujú klinické prejavy..

Hlavné príznaky sú:

 • nepohodlie, ťahanie bolesti pri fyzickej námahe brušnej tlače, vzpieranie;
 • zväčšenie veľkosti výčnelku v pupku počas kašľa, kýchania, napínania pri pohybe čriev, po fyzickej námahe, ako aj jeho postupné znižovanie po odpočinku v ležiacej polohe;
 • pravidelná zápcha, možné grganie, mierna nevoľnosť, zriedkavo zvracanie, ako reflexné reakcie na narušenie normálneho pohybu potravy, keď časť čreva vstupuje do herniálneho vaku.

Nebezpečný jeho dôsledkami a má jasnejšiu symptomatológiu komplikácií.

Objavujú sa postupne v:

Peritonitída - zápalový proces v tkanivách brušnej dutiny

 1. Poranenie prietrže.
 2. Zápal a zhoršená dodávka krvi do orgánov nachádzajúcich sa v herniálnom vaku (zvyčajne v črevných slučkách), rozvoj peritonitídy (zápal pobrušnice).
 3. Narušenie pohybu stolice v črevách (koprostáza) až do rozvoja črevnej obštrukcie.

Ak je časť čreva alebo omentum uviaznutá v herniálnom vaku, lúmen ciev sa prekrýva a nielenže dôjde k prudkému narušeniu pohybu čreva a tlačeniu potravy, ale zastaví sa prívod krvi do tkanív. To spôsobuje bunkovú smrť, obštrukciu čreva, intoxikáciu tela, rozvoj peritonitídy (zápal pobrušnice). Pri absencii včasnej pomoci je možné prasknutie črevnej steny..

Klinické prejavy obmedzenej pupočnej kýly:

 • silná bolesť v vyčnievajúcej a pupočnej oblasti brucha;
 • prudké zväčšenie prietrže, napätie na vyčnievajúcej stene, začervenanie kože a miestne zvýšenie teploty a opuchu;
 • poruchy nadúvania a stolice (nedostatok pohybu čriev), čkanie, zvracanie;
 • zvýšený srdcový rytmus, zvýšený krvný tlak (v počiatočnej fáze a jeho pokles s progresiou patológie), reakcia pri všeobecnej teplote.

diagnostika

Aby človek diagnostikoval vývoj pupočnej kýly, musí navštíviť chirurga. Počas počiatočného vyšetrenia, vyšetrenia a prehmatania pupočného krúžku v polohe ležania a sedenia pacienta môže lekár mať podozrenie na prítomnosť pupočnej kýly. Pri uškrtenej kýle sa pozoruje ostro bolestivá, nekontrolovaná výčnelka.

Na potvrdenie diagnózy sa používa niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • ultrazvukové vyšetrenie orgánov brušnej dutiny a pupočnej oblasti, vďaka ktorým sa zistí nesúlad vo svaloch prednej línie brucha a zistia sa úseky vnútorných orgánov v herniálnom vaku;
 • herniografia (rádiografické vyšetrenie s kontrastom, ktoré vám umožní vidieť veľkosť a obsah herniálneho vaku).

Ak je pupočníková hernia výsledkom patológie vedúcej k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ošetrujúci lekár v prípade potreby pošle na konzultáciu s gastroenterológom, terapeutom a onkológom..

Liečebné prístupy

Chirurgická terapia

Najmodernejšou a najúčinnejšou terapiou pupočnej kýly je hernioplastika, pri ktorej sa vykonáva hernia.

Výber špecifickej techniky vykonáva chirurg individuálne, a to na základe veľkosti herniového výčnelku, stavu svalu a väzivového rámu brušnej dutiny, vývoja komplikácií, ako aj veku a prítomnosti sprievodných chronických chorôb človeka..

použiť:

 • napäťová hernioplastika, to znamená odstránenie herniálnej chyby a posilnenie prednej brušnej steny pomocou vlastných tkanív pacienta;
 • neobmedzená hernioplastika s použitím umelých sieťových implantátov.

Podľa spôsobu získania prístupu k zmeneným tkanivám sa rozlišujú otvorené operácie a laparoskopické operácie. Otvorené - jedná sa o bežné chirurgické zákroky, keď chirurg urobí rez kožou skalpelom, odstráni herniálny vak a vloží orgány dovnútra.

V prípade komplikácií sa uskutoční resekcia (čiastočné odstránenie) postihnutého čreva alebo omentum, vyšetrí sa brušná dutina, aby sa zistili príznaky zápalu a ďalšie prejavy komplikovaného priebehu choroby, ako aj ich korekcia. Na konci operácie je prietržová brána zošitá a predná brušná stena je posilnená (tkanivami pacienta alebo umelou sieťkou).

Laparoskopia je najšetrnejší chirurgický postup pre pupočníkovú prietrž

Pri laparoskopickej metóde chirurg vykonáva niekoľko vpichov na zavedenie endoskopických techník na vizuálne pozorovanie a chirurgických nástrojov na priamu operáciu. Rovnako ako pri otvorenom prístupe je predná brušná stena zosilnená (častejšie implantátom), aby sa zabránilo opätovnému vytvoreniu prietrže..

Rehabilitačné obdobie trvá od 2 týždňov do 2 mesiacov, v závislosti od zdravotného stavu pacienta, trvania ochorenia a výskytu komplikácií..

Funkcie pooperačného obdobia:

 • denné ošetrenie pooperačných rán zdravotníckym personálom;
 • použitie liekov proti bolesti na analgetiká (baralgin) a na prevenciu infekcie antibiotikami (fluórchinolóny, cefalosporíny);
 • nosiť špeciálny pooperačný obväz, aby sa zabránilo účinku tlaku v brušnej dutine na tkanivo jazvy;
 • nedostatok silného fyzického stresu (vrátane sexuálnej aktivity a vzpierania) po dobu 1 až 2 mesiacov v závislosti od odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Je lepšie spať na chrbte, aby nedošlo k nadmernému tlaku na pooperačnú oblasť.

Konzervatívna terapia

Terapeutické metódy sa používajú na liečenie chlapcov vo veku 1 roka, ako aj kontraindikácií pre chirurgický zákrok u mužov.

Operácia je kontraindikovaná v:

 • zníženie koagulačnej schopnosti krvi, ktoré nie je možné primerane liečiť;
 • závažné poruchy imunity, napríklad pri AIDS;
 • exacerbácie chronických respiračných chorôb;
 • závažná patológia kardiovaskulárneho systému, obličiek a pečene;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • akútne ochorenia dýchacích ciest (prechladnutie, chrípka).

Konzervatívna liečba u dospelých nevedie k liečbe, ale bráni progresii patológie.

použiť:

 • pravidelné nosenie obväzov (ak je fyzická aktivita vpredu);
 • masáže, ktoré pomáhajú posilňovať svalovú stenu;
 • komplex fyzioterapeutických cvičení zameraných na vytvorenie stabilného ochranného svalového rámu v bruchu.

Naopak, u detí je nielen vysoká účinnosť protidrogovej liečby, ale je možné aj samoliečenie pupočnej kýly. Odporúča sa na 15 minút položiť chlapca na brucho na tvrdý povrch (napríklad na prebaľovací pult) a vykonať ľahkú masáž alebo hladiť jeho chrbát, ruky a nohy. Vo veku 2 mesiacov je uvedená masáž brucha, ktorú vykonáva špeciálne vyškolený zdravotnícky pracovník.

Podľa predpisu pediatra sa tiež používa dočasná aplikácia adhéznej náplasti na oblasť pupka. Náplasť musí byť vybraná špeciálne, hypoalergénna. Hrudný výčnelok je starostlivo nasadený dovnútra, svaly rekta abdominis sa približujú k pupočníkovému krúžku, ktorý fixuje náplasť. Liečebný priebeh v priemere pozostáva z trojnásobného použitia takého obväzu počas 10 dní. Vo veku 1 roka lekári chlapca znovu vyšetria a ak prejavy kýly pretrvávajú, chirurg spolu s detským lekárom rozhodne o možnom chirurgickom zákroku..

prevencia

Prevencia spočíva v udržiavaní normálneho svalového tonusu prednej brušnej steny a prevencii zvýšenia vnútrobrušného tlaku.

Hlavné smery:

 • pravidelné cvičenie zamerané na posilnenie brušných svalov;
 • zdržať sa nadmerného fyzického namáhania a zdvíhania;
 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti;
 • včasná detekcia a adekvátna liečba chorôb tráviaceho ústrojenstva a dýchacích ciest;
 • starostlivé vykonávanie odporúčaní lekárov týkajúcich sa obnovenia obvyklej fyzickej aktivity počas chirurgických zákrokov v brušnej dutine.

Po 50 rokoch je vhodné, aby človek každý rok navštívil chirurga profylakticky, aby identifikoval pupočnú kýlu v ranom štádiu vývoja. Keď sa objavia prvé príznaky, je tiež dôležité poradiť sa s chirurgom, ktorý určí množstvo potrebných terapeutických opatrení. Tým sa nielen ochráni zdravie, ale predíde sa aj nebezpečným následkom..

Pupočná prietrž u dospelých. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Umbilikálny prsteň je najslabším bodom na prednej brušnej stene. Preto je to jedno z miest, kde sa najčastejšie vytvárajú herniové výčnelky. V pupočnom kruhu u dospelých môžu opúšťať slučky čreva, omentum a ďalšie orgány.

Fakty o pupočníkovej prietrži:

 • tvorí 5% všetkých brušných hernií v dospelosti;
 • najčastejšie u žien po 40 rokoch;
 • prvýkrát túto chorobu opísal staroveký rímsky lekár Celsus, ktorý žil v 1. storočí nl;
 • prvá úspešná operácia pupočnej kýly sa uskutočnila vo Francúzsku v roku 1885.

Anatomické rysy prednej brušnej steny a pupka

Bočné a predné steny brucha, ktoré chránia vnútorné orgány, pozostávajú hlavne z brušných svalov. Sú usporiadané v troch vrstvách, ich lúče prechádzajú rôznymi smermi a poskytujú rôzne typy pohybov.
Jediným miestom, kde nie je brucho chránené svaly, je úzka biela čiara, ktorá vedie pred stredom v strede od hrudnej kosti po krčmu..

Biela čiara je križovatkou brušných svalov umiestnených vpravo a vľavo. Tvoria ich aponeurózy - zväzky spojivového tkaniva. V hornej časti je biela línia brucha užšia a hrubšia, v dolnej časti širšia a tenšia, čo znamená slabšiu.

Zatiaľ čo plod je v lone tehotnej ženy, má zaoblenú dieru v bielej línii brucha - pupočníkový prsteň. Cez ňu prechádza pupočníková šnúra spájajúca organizmy matky a dieťaťa.

K pupočnej šnúre patria:

 • pupočníkové tepny;
 • pupočné žily;
 • močový kanál.

Keď sa pupočníkový pupočník narodí a spadne, pupočníkový krúžok sa normálne uzavrie a zmení sa na jazvu. A napriek tomu zostáva najslabším bodom na prednej stene brucha, pretože tu nie sú žiadne svaly ani podkožný tuk. Za určitých podmienok dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov brucha cez jeho prednú stenu v pupku - tvorí sa pupočná kýla.

Orgány, ktoré spadajú do herniálneho výčnelku, sú v herniálnom vaku. Predstavuje ju pobrušnica - tenký film spojivového tkaniva, ktorý lemuje vnútro brušnej dutiny a pokrýva vnútorné orgány..

Príčiny pupočnej kýly u dospelých:

 • Vrodené rozšírenie pupočného prstenca, keď nie je úplne zjazvené, a zostáva malá diera. To sa nemusí prejaviť v detstve, ale postupom času a za určitých podmienok sa vytvorí pupočná kýla.
 • Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa zvyšuje žalúdok ženy, kvôli tomu je napínaný pupok. Vyskytuje sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Obzvlášť vysoké riziko u žien, ktoré porodili viac ako jedenkrát, počas tehotenstva nerešpektovalo odporúčania lekára. Tiež ťažký pôrod, veľký plod, polyhydramniá, tehotenstvo s dvojčatami a trojčatá môžu viesť k pupočníkovej prietrži.
 • Sedavý spôsob života. Ak človek zanedbáva fyzickú aktivitu, jeho brušné svaly sa oslabujú.
 • Nadmerné cvičenie. Počas ťažkého zdvíhania sa tlak vo vnútri brucha výrazne zvyšuje.
 • Ochorenia sprevádzané neustálym zvyšovaním vnútrobrušného tlaku. Môžu to byť choroby tráviaceho ústrojenstva, pri ktorých pretrváva zápcha, chronický kašeľ atď..
 • Obezita. Podkožný tuk je extra váha. Vedie to k natiahnutiu prednej brušnej steny.
 • Presunuté operácie. Kýla v pupku sa môže vyskytnúť aj v mieste pooperačných stehov. Riziko sa značne zvyšuje, ak pacient nedodržiava odporúčania lekára a začína vykazovať fyzickú aktivitu príliš skoro.
 • Poranenie brucha.
 • Príliš rýchle chudnutie. Môže k tomu dôjsť, keď človek praktizuje prísnu stravu alebo je vážne chorý, čo vedie k vyčerpaniu. Umbilikálny krúžok sa uvoľní, podmienky na vytvorenie herniálneho výčnelku.

Známky pupočnej kýly u dospelých

Vypuknutie pupku. Najcharakteristickejší a jasne viditeľný príznak pupočnej kýly. Môže mať rôzne veľkosti. Výčnelok je niekedy sotva viditeľný, v polohe na chrbte nie je vôbec viditeľný. A niekedy veľmi veľké.

Ak položíte prsty na výstupok a mierne zakašľáte, napnite sa - môžete cítiť charakteristický tlak.

Ak kliknete na výčnelok, potom zvyčajne zmizne - prietrž sa upraví vo vnútri brucha. Veľká prietrž komplikovaná priľnavosťou v pupku sa môže stať nenapraviteľnou - nikdy nezmizne. Bolesť, poruchy trávenia, nauzea, zvracanie a zápcha sú zvyčajne nepríjemné. Ak sa časť močového mechúra dostane do herniálneho výčnelku, sú problémy s močením.

Bolesť u pacientov s pupočníkovou prietržou sa zvyčajne vyskytuje iba pri intenzívnej fyzickej námahe, pri kašľaní, kýchaní, zápche..

Príznaky pupočnej kýly u tehotnej ženy:

 • pupok veľmi vyčnieva;
 • počas hmatu pupka sa cíti ako prázdna dutina;
 • kliknutia sa vyskytujú v žalúdku: zvuk pripomína praskanie bublín.

Komplikácie pupočnej kýly

 • Porušenie. Ak dôjde k poškodeniu časti čreva alebo iného orgánu v pupočníkovom kruhu, nastane akútna bolesť (môžu mať rôzne sily) spojená s kompresiou nervov a krvných ciev. Zápcha, nevoľnosť a zvracanie. Po 2-8 hodinách začne poškodená časť orgánu odumrieť kvôli tomu, že nedostáva krv. Príznaky sa zhoršujú, stav pacienta sa stáva ťažším. Po 8 hodinách zvyčajne stenami orgánov odumrie, rozvíja sa peritonitída - zápal brušnej dutiny. Život pacienta je v nebezpečenstve.
 • Črevná obštrukcia - stav, pri ktorom je časť čreva nachádzajúca sa v prietrži upchatá trusom. Táto komplikácia je veľmi podobná porušeniu a prejavuje sa podobnými príznakmi..
 • Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. V oblasti herniálneho výčnelku je bolesť, opuch, sčervenanie, teplota tela stúpa, celkový stav pacienta je narušený.

Diagnóza pupočnej kýly u dospelých

Ktorého lekára by som mal liečiť pupočníkovou prietržou?

Ako vyzerá chirurg?

Aké otázky môže lekár položiť?

Skríning pupočnej kýly


Názov štúdiepopisAko je?
Ultrazvuk pre pupočníkovú prietržInformácie, ktoré možno získať ultrazvukovým vyšetrením s pupočnou kýlou:
 • veľkosť herniálneho výčnelku;
 • orgán, ktorý je v herniálnom vaku;
 • prítomnosť a počet adhézií.
Ultrazvukové vyšetrenie s pupočnou kýlou sa vykonáva obvyklým spôsobom. Lekár požiada pacienta, aby si ľahol na chrbát, nanesie špeciálny gél na kožu v pupku a vykoná vyšetrenie pomocou ultrazvukovej sondy..
GerniographyDo žalúdka pacienta sa zavádza rádioaktívna látka, ktorá preniká do herniálneho vaku a zafarbí ho. V röntgenových lúčoch sa stáva zreteľne viditeľným.
Lekár predpíše herniografiu v prípadoch, keď existujú pochybnosti o diagnóze.
 • Pred herniografiou by mal pacient močiť.
 • Štúdia sa vykonáva v špeciálnej miestnosti, v sterilných podmienkach..
 • Pacient je položený na gauči, je vykonaná lokálna anestézia - je odrezaná časť na bruchu.
 • Potom sa do žalúdka vloží ihla a cez ňu sa zavedie kontrastný roztok..
 • Pacient je požiadaný, aby sa prevalil na brucho, kašeľ alebo stlačenie - zatiaľ čo kontrast prúdi do herniálneho vaku.
 • Vezmite röntgenové lúče.
CT skenŠtúdia sa vykonáva, keď príznaky nie sú jasne vyjadrené, vznikajú pochybnosti o diagnóze. Počítačová tomografia - štúdia, ktorá vám umožní získať vrstvené plátky určitej časti tela, jasný trojrozmerný obrázok.
Röntgen žalúdka a dvanástnika s kontrastomŠtúdia umožňuje podozrenie na nádorové procesy v žalúdku a dvanástniku, ochorenia, ktoré sprevádzajú pupočníkovú herniu a vedú k bolesti v bruchu..Pacientovi sa podáva kontrastný nápoj - zvyčajne roztok síranu bárnatého. Potom zoberte röntgenové lúče.
Gastroduodenskopia - endoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika.
 • pacient leží na gauči na ľavej strane;
 • lekár vykonáva anestéziu sliznice pomocou spreja;
 • do úst sa vkladá špeciálny plastový náustok;
 • Fibrogastroskop sa vkladá ústami do žalúdka pacienta - tenká pružná hadica s miniatúrnou videokamerou na konci;
 • lekár vyšetrí sliznicu žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie u dospelých

Liečba pupočnej kýly u dospelých je iba chirurgická. Používajú sa rôzne typy operácií v závislosti od veľkosti prietrže, stavu prednej brušnej steny.

Operácia pupočnej kýly, ak nedôjde k porušeniu, sa zvyčajne vykonáva podľa plánu. Počas prvého stretnutia lekár vyšetrí pacienta, predpíše predoperačné vyšetrenie, dátum hospitalizácie v nemocnici.

Predoperačné vyšetrenie u pacienta s pupočnou kýlou

Typy operácií na pupočnú kýlu

Operácia zameraná na odstránenie herniálneho výčnelku sa nazýva hernioplastika. Druhy hernioplastiky, ktoré sa vykonávajú s pupočníkovou prietržou:

 • Tension. Umbilikálny krúžok pacienta je posilnený vlastnými tkanivami. Aby sa chyba odstránila, sú stiahnuté, a preto operácia dostala svoje meno.
 • Ľahká. Na posilnenie pupočného prstenca sa používajú špeciálne syntetické siete.
 • Laparoskopická Operácia sa vykonáva bez rezu cez vpichy v brušnej stene..

Chirurgický zákrok sa prednostne vykonáva čo najskôr, zatiaľ čo prietrž je stále malá a dá sa opraviť. U dospelých je možné použiť celkovú anestéziu alebo lokálnu anestéziu - štiepenie oblasti pupka anestetickými roztokmi.

Ťahová hernioplastika

 • Chirurg urobí rez, poskytne prístup k herniálnemu vaku.
 • V závislosti od veľkosti herniového vaku je buď jednoducho ponorený do žalúdka alebo prešitý a odrezaný.
 • Umbilikálny krúžok je prešitý, zosilnený susednými tkanivami.
Nevýhodou tejto metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu: po chirurgickom zákroku sa pupočná hernia vyskytuje opakovane u 4 - 20% pacientov. Rehabilitácia môže trvať až rok.

Ľahká hernioplastika

Operácia sa vykonáva podobným spôsobom, ale na posilnenie pupka chirurg používa špeciálnu syntetickú sieťku. Následne klíčí okolité tkanivá.

Výhodou beznapäťovej hernioplastiky je pomerne nízka pravdepodobnosť relapsu. Kýla sa vyskytuje v priemere opakovane iba u 2 zo 100 pacientov. Obdobie rehabilitácie trvá iba 30 dní, dokonca aj u ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu.

Laparoskopická hernioplastika

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny. Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

Chirurgia pre obmedzenú pupočníkovú prietrž

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, musí sa operácia vykonať ako núdzová situácia.

Riziko porušenia nezávisí od veľkosti prietrže - čím viac sa zvyšuje, tým dlhšie pacient nejde k lekárovi.

Počas operácie lekár otvorí herniálny vak a preskúma orgán, ktorý je vo vnútri. Ak sa nezmení, jednoducho sa ponorí do žalúdka. Ak časť orgánu zomrela, je excidovaná. A ak má lekár pochybnosti, zakryje telo vložkami namočenými v teplom soľnom roztoku a vstrekne roztok novokainu.

Rehabilitácia po operácii pupočnej kýly u dospelých

Obvaz pri pupkovej kýle

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

 • Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.
 • V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
 • Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
 • Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Alternatívne metódy liečby pupočnej kýly

Pupočná prietrž u dospelých - choroba, ktorú je možné odstrániť iba chirurgicky.

„Konšpirácie“ a prilepenie mincí na pupok, metódy, ktoré tradičná medicína často odporúča, „pomáhajú“ iba malým deťom, pretože samy môžu uzavrieť svoju pupočnú kýlu až na 5 rokov. Toto sa nestáva u dospelých.

Dekorácie, infúzie, pleťové vody s liečivými rastlinami sú neúčinné. S pomocou nich nie je možné vylúčiť pupočnú kýlu u dospelých.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých, fotografia, liečba

Umbilikálna hernia je ochorenie charakterizované divergenciou svalov brušnej dutiny a vyčnievaním peritoneálneho tkaniva pupočníkovým krúžkom. Podľa štatistík trpí pupočná kýla u väčšiny žien, pretože oslabenie svalového a spojivového tkaniva je často spojené s tehotenstvom. Týka sa to aj obéznych a obéznych mužov..

odrody

Pupočné prietrže u dospelých možno rozdeliť na 2 typy.

Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.

Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..

Existujú vrodené a získané pupočné kýly. V prvom prípade môže byť vrodená hernia diagnostikovaná okamžite po narodení. Je to spôsobené skutočnosťou, že pupočníkový otvor u dieťaťa nemá čas na úplné vytvorenie. Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

príčiny


Ochorenie sa vyskytuje v dôsledku rôznych faktorov. Najdôležitejšie z nich sú:

 • Genetická predispozícia.
 • Oslabenie svalov brušnej steny.
 • Vysoký tlak v bruchu.

Ak niektorý z vašich blízkych príbuzných ochorel touto chorobou, máte na to predispozíciu. S genetickou predispozíciou na pupočníkovú prietrž sa musíte starostlivo chrániť pred nadmerným napätím brušných svalov, prudkým nárastom hmotnosti a tiež udržiavaním svojej hmotnosti v normálnych medziach..

Ďalšou dôležitou príčinou pupočnej kýly je oslabenie svalov pobrušnice. Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k oslabeniu tkanív a prejaveniu symptómov choroby:

 • tehotenstva;
 • nadváha a obezita;
 • nadmerné náhle zaťaženie lisom;
 • neprítomnosť akéhokoľvek tlaku na svaly lisu;
 • poranenia brucha;
 • operácia brucha.

Vysoký vnútrobrušný tlak ako príčina pupočnej kýly môže byť spôsobený týmito faktormi:

 • pretrvávajúci kašeľ;
 • pravidelná zápcha;
 • intenzívna, príliš veľká fyzická aktivita;
 • pracovný proces.

Osobitnou príčinou tohto ochorenia u žien je tehotenstvo po 30 rokoch. Tehotenstvo vo všeobecnosti ukazuje všetky slabosti tela a po určitom veku sa zvyšujú rizikové faktory. Počas tehotenstva je dôležité navštíviť chirurgku, ktorá začne s liečbou pupočnej kýly s prvými príznakmi.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých


Prvýkrát po vzniku choroby sa v oblasti pupka objaví vydutie, ktoré sa dá ľahko upraviť. Vo vyspelejších prípadoch sa pupočná kýla u dospelých prestane zapadať do pupočného krúžku.

Môžu sa vyvinúť nasledujúce príznaky: bolesť, prolaps vnútorných orgánov pri otvorení brušného prstenca. V skorých štádiách pupočnej kýly si môžete všimnúť bolesť v tejto oblasti, ktorá sa objavuje iba počas kýchania a kašľa..

Pacient môže byť tiež narušený bolesťou žalúdka a nevoľnosťou na bruchu. Tieto príznaky sú obzvlášť akútne pri fyzickej námahe, s ťažkým kašľom a vo všetkých ostatných prípadoch, keď sa zvýši vnútro-brušný tlak..

Zvláštnym príznakom choroby je pravidelná zápcha. Vznikajú v dôsledku ťažkostí pri prechode trusu cez črevá, pretože časť čreva padá do pupočného otvoru..

komplikácie

Umbilická hernia u dospelých je nebezpečná pre možné komplikácie. Najprv zošívaná prietrž. Vyskytuje sa, keď je obsah herniového vaku privretý do herniálneho otvoru. Táto komplikácia je charakterizovaná akútnou bolesťou, zvracaním, nevoľnosťou, horúčkou. Pacient so štipnutím pupočnej kýly potrebuje neodkladnú lekársku starostlivosť.

Zápal pupočnej kýly. Táto komplikácia nastáva v prípade infekcie herniálneho vaku. Výsledkom je hnisavý proces, ktorý môže ohroziť zápal celej brušnej dutiny. Príznaky zápalu pupočnej kýly u dospelých: horúčka, nevoľnosť, vracanie, slabosť, akútna bolesť v oblasti herniálneho vaku a na bruchu.

Stagnácia stolice v pupočnej prietrži - koprostáza. Táto komplikácia sa vyvíja pomaly a vyznačuje sa zápchou, bolesťou brucha, ktorá sa stáva zrejmejšou každý deň, a herniálnym vakom sa plní pastovitá hmota. Koprostáza sa vyskytuje v dôsledku narušenej črevnej motility a sedavého životného štýlu.

Ak sa objavia príznaky komplikácií s pupočníkovou prietržou, a to

 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • zvýšenie teploty;
 • akútna bolesť brucha;
 • akútna bolesť v oblasti herniálneho vaku;
 • hnačka alebo nedostatok stolice na niekoľko dní, je naliehavo potrebné vyhľadať lekársku pomoc pri liečbe pupočnej kýly.

Liečba pupočníkovej hernie


Hlavnou metódou liečby pupočnej kýly u dospelých je chirurgický zákrok. Ak pacient nemá kontraindikácie na chirurgický zákrok, hernia môže byť odstránená niekoľkými spôsobmi.

1. Intenzívna hernioplastika. Počas operácie chirurg šije okraje pupočnej kýly, napína svaly a spojivové tkanivo..

2. Uvoľnená hernioplastika. Chirurg používa špeciálnu sieťku, pomocou ktorej sa posilňujú tkanivá brušnej dutiny a pupka.

Intenzívna hernioplastika sa dnes vyznačuje veľkým počtom komplikácií a náročnejšou dobou zotavenia. Pretože steh zostáva po operácii, môže byť veľmi bolestivý na dlhú dobu. Môže sa objaviť relaps. Podľa niektorých údajov sa recidíva pupočnej kýly v prípadoch intenzívnej hernioplastiky vyvíja v 10% prípadov..

Obdobie vymáhania je potrebné starostlivo zvážiť. Po podobnej operácii u dospelých by sa človek nemal počas roka zdvíhať a usilovne pracovať, aby sa minimalizoval opakovaný výskyt a opätovný výskyt symptómov choroby..

Umbilikálna hernia môže byť liečená jemnejšou možnosťou chirurgického zákroku s minimálnym možným relapsom choroby. Toto je voľná hernioplastika. Výhodou takejto operácie pri liečbe pupočnej kýly je kratšie pooperačné obdobie, ako aj možnosť úplnej fyzickej aktivity 3-4 mesiace po operácii..

Ak je kombinovaná hernioplastika kombinovaná s laparoskopiou (keď chirurg nerobí veľký rez v tkanive, ale vykonáva manipulácie cez 3 malé diery), potom zotavenie trvá u dospelých minimálne.

Pooperačné obdobie

Prvých pár dní po operácii je pacient v nemocnici. Môžete vstať nasledujúci deň a každý deň môžete stráviť prechádzky. Ihneď po operácii sa odporúča nosiť obväz a nosiť ho niekoľko mesiacov, aby sa uľahčilo hojenie švov..

Niekoľko dní po operácii, ak nie sú žiadne komplikácie, je pacient prepustený. V priemere 2 týždne po operácii sú potrebné obväzy. Aby sa zabránilo rozvoju infekcie, je potrebné absolvovať kurz antibiotík.

Po odstránení švov je potrebné použiť obväz. V závislosti od druhu prevádzky sú zakázané intenzívne bremená a zdvíhacie hmotnosti po dobu od niekoľkých mesiacov do roka.

Najprv bola ukázaná špeciálna strava, základom kôry je šetrná výživa. Je potrebné jesť v malých porciách a často. Všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a zápchu, sú vylúčené, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

Liečba ľudovými liekmi


Existuje veľa receptov na tradičnú medicínu, ktoré sa používajú na pupočníkovú prietrž. Nenahradia chirurgický zákrok, ale môžu sa použiť spolu s obväzom, v procese prípravy na chirurgický zákrok a v období po chirurgickom zákroku na prevenciu recidívy..

Propolis komprimovať. 1 polievková lyžica. l vysušený propolis nalejte 200 ml. alkohol. Trvajte na tom, že obsah bude trvať 7 dní. Keď je tinktúra hotová, zoberte 100 gramov domáceho masla rozpusteného vo vodnom kúpeli a 2 lyžice. propolisové tinktúry. Z výslednej látky zahrejte na pupočnú prietrž a okolo nej. Udržujte komprimáciu mimo pupku. Po absorpcii obkladu do pokožky ho utrite studenou vodou.

Olej z rakytníka rešetliakového. Olej z rakytníka rakytníka votrite do pupočnej kýly. Toto sa musí robiť opatrne, aby sa nepoškodil hernálny vak. Počet procedúr - dvakrát denne, ráno a večer, počet dní nie je obmedzený. Pupočná prietrž by sa mala posilňovať a nemalo by napredovať.

Praslička a kýla. Tieto bylinky varte vriacou vodou a pite ako čaj pri liečbe pupočnej kýly. Priebeh liečby: vypite jednu trávu 2 týždne, potom ďalšiu 2 týždne.

Odvar ďateliny. 1 polievková lyžica nasekanú ďatelinu trávu nalejte pohár vriacej vody. Napnite infúziu hodinu po príprave. Trite jednu tretinu pohára trikrát denne pred jedlom.

Dubové tinktúry. Tinktúru mladých vetiev, listov a žalúdov dubu urobte na červenom víne v pomere zdarma. Po vykonaní teplých obkladov v pupočnej prietrži. Priebeh liečby u dospelých je 2 - 3 mesiace, pri liečbe detí sa poraďte so svojím lekárom.

Žihľava listy Zbierajte čerstvé listy žihľavy, opláchnite a nasekajte. Nasekané listy zmiešajte s kyslou smotanou. Vytvorte obklad zakrytím polyetylénom navrchu. Priebeh liečby je neobmedzený.

Ryba je strieborná. Vezmite 1 polievkovú lyžicu. l nasekané potentily, nalejte pohár vriacej vody. Trvajte na tom, až vychladne, napätie. Vezmite štvrť šálky štyrikrát denne.

prevencia

Prevencia pupočnej kýly u dospelých je veľmi dôležitá s genetickou predispozíciou k tejto chorobe. V tomto prípade je potrebná mierna fyzická aktivita, udržiavanie normálnej hmotnosti. Je potrebné stiahnuť tlač na posilnenie svalového tkaniva. Aby ste sa vyhli zápche, musíte jesť správne.

Tehotné ženy sú tiež dôležité pri prevencii pupočnej kýly. Na to musíte mať špeciálne obväzy alebo spodnú bielizeň pre tehotné ženy. Toto opatrenie zabraňuje nadmernému zaťaženiu svalov a spojivového tkaniva brucha. Ženy si tiež musia pamätať na zmiernenie fyzickej aktivity a nie na zdvíhanie závaží.

Správna výživa tiež zohráva dôležitú úlohu pri prevencii pupočnej kýly, pretože zahŕňa zavedené stolice a neprítomnosť pravidelnej zápchy. Pupočná prietrž sa môže rýchlo vyvinúť uprostred konštantného napätia pobrušnice v dôsledku zápchy.

Všetky tieto faktory znížia riziko pupočnej kýly u dospelých a následné problémy s liečbou a chirurgickým zákrokom. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch vyčnievania, pretože predĺžené obdobie ochorenia môže mať vážne následky..

Čo potrebujete vedieť o pupočníkovej prietrži u detí

Diagnózu pupočnej kýly často stretávajú rodičia detí. Chirurgovia sa často bojia: nemôžete urobiť bez operácie, Bože, zakaz, bude to priestupok, ktorý je pre dieťa smrteľne nebezpečný. Je pupočná kýla skutočne hrozná, je možné uzdravenie a je možné dieťaťu pomôcť pri masáži? Akým príčinám choroby možno zabrániť? Poďme to pochopiť.

Čo je pupočná kýla?

Priestor brušnej steny každého zdravého dieťaťa je akýmsi štítom pre vnútorné orgány. Pod kožou sa nachádza vrstva podkožného tuku, aponeurózy, ktorá uzatvára svaly prednej brušnej steny a samotné pobrušnice. Fúzia aponeuróz tvorí bielu líniu brucha, otvor, v ktorom sa nazýva pupočníkový prsteň. Vnútorné orgány omrvinky sú teda spoľahlivo chránené..

Príčiny pupočnej kýly

Proces vývoja pupočnej kýly je spôsobený prítomnosťou slabostí vo vrstvách brušnej steny. Môžu byť vrodené alebo získané v dôsledku faktorov, ktoré oslabujú tón pupočného kruhu alebo brušných svalov. Aké sú tieto faktory? Časté napäté plač, intenzívny kašeľ, chronické poruchy stolice. Kýla je tiež vyvolaná predčasne narodenou matkou, vrodenou patológiou brušnej fascie (nedostatočný vývoj a slabosť spojivového tkaniva), krivica.

Podľa odborných údajov ministerstva zdravotníctva je u 20% novorodencov pupočníkový kruh nerozvinutý a svalové štruktúry brucha sú také slabé, že sa líšia aj pri bežnom plaču. Ohrozené sú predčasne narodené deti, ako aj tie, ktorých matky počas tehotenstva prechladli.

Celý bod pupočnej kýly je teda slabinou pupočného kruhu. Až jeden rok prechádza 90% pupočnej kýly nezávisle, ale niekedy sú u tohto problému pozorované deti až do 6 až 7 rokov, ak nedochádza k veľkým defektom a črevné slučky nejdú von.

Ak je potrebný lekár?

Pravidelná by mala byť návšteva chirurga s pupočnou kýlou. To však neznamená, že vášmu dieťaťu nevyhnutne hrozí chirurgický zákrok. Do roku prejde nezávisle 90% pupočnej kýly. V ostatných prípadoch sa vykonáva taktika vyčkávania a sledovania až 5 a dokonca 6 rokov. Nemôžeme však čakať, či sa otvorí vstupná brána prietrže, t. pupočného kruhu 1,5 cm alebo viac, ak črevné slučky prechádzajú do herniálneho vaku (v tomto prípade sa môžu tvoriť fistuly a prietrž sa stane nenapraviteľnou) aj v prípade porušenia. Obmedzená hernia je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Neopustená obmedzená prietrž hrozí peritonitídou a dokonca smrťou pacienta. Ostré bolesti v oblasti vyčnievania a prudkého plaču dieťaťa hovoria o zdržanlivej prietrži.

Po vyšetrení sa lekár rozhodne - zaujať postoj počkajte a uvidíte, liečite kýlu alebo operujte. Taktiež je potrebné pamätať na to, že s dieťaťom je potrebné zaobchádzať a pomocou masáže posilňovať svaly prednej brušnej steny. Pravidelnými masážnymi a fyzioterapeutickými cvičeniami vo veku 5 až 6 rokov sa brušné svaly posilňujú tak, že prietrž prechádza.

Mimochodom, pupočná kýla sú kontraindikáciou pre návštevu športových sekcií, preto lekári odporúčajú, aby sa dieťa vo veku 5 rokov neodkladalo na riešenie pupočníkových „problémov“..

Pupočná masáž prietrže

Malé deti využívajú špeciálnu masáž. Rodičia môžu robiť základné triky sami.

1. Ľahko hladte brucho do kruhu v smere hodinových ručičiek.
2. Vyhladzujúce pohyby v šikmej svalovej zóne.
3. Hladenie v hrubom čreve. Vykonáva sa vlajúcimi pohybmi, bez tlaku.
4. Nastávajúce pohyby oboch dlaní (hore a dole) pozdĺž posterolaterálnej roviny hrudníka.

Zdvihnite dieťa teplou plnou dlaňou okolo pupka. Všetky pohyby sa vykonávajú iba v smere hodinových ručičiek. Jemne uchopte šikmé svaly brucha dlaňou od sudov do stredu. Ďalej vykonajte hladenie „rozpustiť“, t. v opačnom smere. Pravidelné vykonávanie jednoduchých masážnych pohybov pomôže posilniť svaly brucha. Poskytnite profesionálovi zložitejšie manipulácie, aby nedošlo k horšiemu. Pred vykonaním nezávislej masáže sa poraďte s lekárom o správnosti úkonov.

Cvičebná terapia pre pupočníkovú prietrž

Rodičia omrvinky by mali požiadať o vymenovanie cvičebnej terapie. Špecialista vyberie cviky, ktoré prispejú k celkovému posilneniu tela, dobrej činnosti čriev a posilneniu slabých brušných svalov. Okrem toho také cvičenia zabraňujú kolike a zápche, normalizujú vnútrobrušný tlak a zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. U aktívneho, šťastného a dobre vyvinutého dieťaťa je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyhne operácii, jednoducho sa vyvinie prietrž.

Ak je potrebný chirurg a aké je riziko porušenia

Poranenie pupočnej kýly je akútny stav, pri ktorom dieťa potrebuje chirurgickú pomoc. Hlavným príznakom nebezpečnej komplikácie prietrže je ťažká bolesť brucha. Dieťa na ne prirodzene reaguje - s úzkosťou a plačom. Dospelí si musia pamätať na to, že pri porušení sa rýchlo rozvíja opuch črevných slučiek a potom dochádza k nekróze tkaniva. Ak sa mŕtvy orgán neodstráni včas, môže sa vyvinúť peritonitída..

Chirurgická operácia je tiež predpísaná, ak čakacia a sledovacia poloha nepriniesla výsledky a prietrž sa nedá vyliečiť do 5 až 6 rokov. Spočiatku je veľkou prietržovou hmotou tiež indikácia pre chirurgický zákrok..

Zranená prietrž je operovaná okamžite.

Takže hoci pupočné kýly prechádzajú hlavne sami bez chirurgického zákroku, existujú prípady, keď je napriek tomu potrebná operácia. Zhrnutie, kedy je to potrebné:

 • Veľkosť prietrže presahuje 1,5 cm. Pravdepodobnosť, že prietrž tejto veľkosti sa uzdraví sama osebe, je veľmi malá..
 • Keď sa pupočná kýla objaví u dieťaťa po 6 mesiacoch alebo sa stane ešte väčšou, keď má dieťa 1 až 2 roky.
 • Prítomnosť určitých príznakov, z ktorých najbežnejším je porušovanie (uškrtenie).
 • Umbilikálna prietrž nechce „vytiahnuť“ ani po 5 rokoch. Aj keď veľa lekárov odporúča počkať do 7 rokov: svaly sa môžu posilňovať pred školským vekom. T.O. vekové limity tu určuje lekár na základe individuálnych pozorovaní počas vyšetrenia.
 • Estetická nepohodlie, keď má hernie proboscisový tvar v dôsledku hrubej vrstvy pokožky nad ňou.

Ak slučky čreva vyčnievajú do brány prietrže, môže sa vytvoriť fistula alebo fistula a kýla sa stane nenapraviteľnou. Preto je prítomnosť črevných slučiek v herniálnom vaku známkou chirurgie prietrže.

Čo presne sa nedá urobiť

V žiadnom prípade by rodičia dieťaťa s pupočníkovou prietržou nemali chodiť na všetky druhy „babičiek“ a liečiteľov, ktorí sľubujú odstránenie výčnelku. Toto je veľké riziko pre zdravie a život dieťaťa. Choroba nie je nebezpečná, ak je dieťa pozorované chirurgom s herniou a výlet do pupočnej kýly sľubuje, že v budúcnosti dôjde k vážnejším problémom..

Úzkostné príznaky a liečba obmedzenej pupočnej kýly

Obmedzená pupočná hernia je patologický stav, pri ktorom dochádza k náhlej kompresii obsahu herniálneho vaku. Toto porušenie je mimoriadne nebezpečné, pretože môže rýchlo vyvolať úplné zastavenie krvného obehu v stlačených tkanivách a spôsobiť ich smrť..

Porušenie je častou komplikáciou pupočnej kýly. Tento patologický stav v medzinárodnej klasifikácii chorôb je uvedený pod kódom ICD-10 - K42. Pri včasnom zistení vývoja tejto komplikácie je pravdepodobnosť menej traumatického zníženia obsahu vaku a eliminácia herniálnej brány.

Obmedzená pupočná hernia je patologický stav, pri ktorom dochádza k náhlej kompresii obsahu herniálneho vaku..

Pupočná prietrž - čo to je a ako to vyzerá

Je to výčnelok prednej brušnej steny v pupočnej oblasti rôznych veľkostí: od malej mince po niekoľko desiatok centimetrov. S rozvojom tejto choroby brušné orgány prolapsujú v dôsledku poruchy pupka.
Okrem vizuálnej poruchy môže byť pacient narušený bolesťou brucha, všeobecným zhoršením pohody, dokonca kritickým, keď je poškodená prietrž a vznikajú nekrotické zmeny vo vnútorných orgánoch..

Túto chorobu, ktorá si vyžaduje povinný lekársky dohľad a liečbu, nie je možné nechať unášať. Ochorenie sa môže stále vyvíjať in utero, v novorodeneckom období alebo v dospelosti pod vplyvom určitých faktorov..

komplikácie

Poranenie prietrže vyžaduje urgentnú liečbu, pretože otáľanie zvyšuje riziko vzniku závažných komplikácií. Potenie krvnej plazmy v kombinácii so znížením lokálnej imunity na pozadí zápalového procesu vytvára predpoklady pre infekciu. V tomto prípade je zvýšené riziko vzniku hernia flegmon a tkanivovej gangrény..

Ak pacient nevyhľadá lekársku pomoc, po asi 2 dňoch v pupočnej oblasti sa objavia charakteristické znaky tvorby abscesov. Medzi príznaky komplikácií obmedzenej prietrže patria:

 • horúčka;
 • zvýšenie miestnej teploty;
 • ostrá bolesť počas akýchkoľvek pohybov;
 • začervenanie a opuch kože v blízkosti pupku;
 • infiltrácia tkaniva.

Medzi príznaky komplikovanej kýlovej komplikácie patrí horúčka..

Črevná obštrukcia v kombinácii so zápalovým procesom vedie k intoxikácii tela. V dôsledku nedostatočnej výživy obmedzených tkanív krvou sa zvyšujú ischemické zmeny. Pri absencii cielenej liečby sa rozvíja nekróza. Okrem toho sa môže patogénna mikroflóra šíriť do susedných orgánov, čo spôsobuje zápal peritoneálnych orgánov, t. J. Peritonitídu..

S rozvojom týchto komplikácií sa stav pacienta rýchlo zhoršuje, pretože telo je otrávené produktmi rozkladu. Medzi príznaky, ktoré naznačujú rozvoj život ohrozujúcich porúch v prípade porušenia prietrže, patrí:

 • ostré skoky v krvnom tlaku;
 • mdloby
 • cardiopalmus;
 • príznaky srdcového zlyhania.

Medzi príznaky, ktoré poukazujú na vývoj život ohrozujúcich porúch proti porušeniu prietrže, patrí prudký nárast krvného tlaku.

V prípade výskytu týchto príznakov si pacient vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok, pretože pri najmenšom oneskorení sa zvyšuje riziko úmrtia.

Anatomické rysy prednej brušnej steny a pupka

Bočné a predné steny brucha, ktoré chránia vnútorné orgány, pozostávajú hlavne z brušných svalov. Sú usporiadané v troch vrstvách, ich lúče prechádzajú rôznymi smermi a poskytujú rôzne typy pohybov.

Jediným miestom, kde nie je brucho chránené svaly, je úzka biela čiara, ktorá vedie pred stredom v strede od hrudnej kosti po krčmu..

Biela čiara je križovatkou brušných svalov umiestnených vpravo a vľavo. Tvoria ich aponeurózy - zväzky spojivového tkaniva. V hornej časti je biela línia brucha užšia a hrubšia, v dolnej časti širšia a tenšia, čo znamená slabšiu.

Zatiaľ čo plod je v lone tehotnej ženy, má zaoblenú dieru v bielej línii brucha - pupočníkový prsteň. Cez ňu prechádza pupočníková šnúra spájajúca organizmy matky a dieťaťa.

K pupočnej šnúre patria:

 • pupočníkové tepny;
 • pupočné žily;
 • močový kanál.

Keď sa pupočníkový pupočník narodí a spadne, pupočníkový krúžok sa normálne uzavrie a zmení sa na jazvu. A napriek tomu zostáva najslabším bodom na prednej stene brucha, pretože tu nie sú žiadne svaly ani podkožný tuk. Za určitých podmienok dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov brucha cez jeho prednú stenu v pupku - tvorí sa pupočná kýla.

Orgány, ktoré spadajú do herniálneho výčnelku, sú v herniálnom vaku. Predstavuje ju pobrušnica - tenký film spojivového tkaniva, ktorý lemuje vnútro brušnej dutiny a pokrýva vnútorné orgány..

terapia

Sieťovina v chirurgickom poli

Jediným spôsobom, ako liečiť obmedzenie pupočnej kýly, je chirurgický zákrok. Objem operácie závisí od postihnutej oblasti a od stavu vnútorných orgánov. Ak je črevná slučka alebo omentum životaschopné, vrátia sa do brušnej dutiny.

V prípade nekrózy sa vykoná resekcia odumretej časti čreva, potom sa zošije koniec do konca, po ktorom sa vykoná plastická chirurgia kýlovej brány..

Podstata operácie:

 1. Prietržová brána je otvorená, aby sa uvoľnil postihnutý orgán.
 2. Posúdi sa stav postihnutej oblasti a rozhodne sa o potrebe jej odstránenia..
 3. Mŕtve tkanivo sa vyreže..
 4. Aby sa zabránilo recidíve, vykonávajú sa plastové kýlové brány..

Chirurgický zákrok je dvoch typov:

 • Otvorená prevádzka. V oblasti pupka sa urobí rez, ktorý vám umožní upraviť obsah prietrže alebo odstrániť časti orgánov..
 • Laparoskopia. Operácia sa vykonáva pomocou malých vpichov. Toto je najbezpečnejšia metóda liečby. V oblasti postihnutej oblasti sa vykonáva niekoľko malých vpichov, ktorými sa vkladajú mikroskopické zariadenia a laparoskop. S ich pomocou lekár odstráni prietrž a uvoľní obmedzený orgán.

Po operácii zostáva pacient na klinike pod dohľadom lekára. Obdobie rehabilitácie závisí od individuálnych charakteristík tela a závažnosti patológie..

príčiny

Zdá sa, že pri rozprávaní o deťoch je obvyklé spomenúť pupočníkovú prietrž. Dnes však táto choroba čoraz viac postihuje staršiu populáciu. Dôvodom je životný štýl a výživa dospelých. Vzhľad pupočnej kýly spravidla ovplyvňujú tieto faktory:

 1. Anatomická vada kruhu od narodenia - môže byť dedičná alebo získaná
 2. Tehotenstvo a pôrod žien
 3. Sedavý spôsob života a nezdravá strava, ktorá vedie k obezite
 4. Ochorenia gastrointestinálneho traktu a genitourinárneho systému, sprevádzané konštantnou zápchou alebo napätím počas pohybov čriev
 5. Chronické choroby dýchacích ciest s pravidelným ťažkým kašľom
 6. Ostré chudnutie
 7. Nadmerné cvičenie
 8. Nemé poranenie brucha
 9. Komplikácie po operácii brucha

Všetky tieto dôvody takmer vždy závisia od ľudského faktora a dajú sa ľahko odstrániť..


Pupočná prietrž na ľavej strane fotografie

 • Vrodené rozšírenie pupočného prstenca, keď nie je úplne zjazvené, a zostáva malá diera. To sa nemusí prejaviť v detstve, ale postupom času a za určitých podmienok sa vytvorí pupočná kýla.
 • Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa zvyšuje žalúdok ženy, kvôli tomu je napínaný pupok. Vyskytuje sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Obzvlášť vysoké riziko u žien, ktoré porodili viac ako jedenkrát, počas tehotenstva nerešpektovalo odporúčania lekára. Tiež ťažký pôrod, veľký plod, polyhydramniá, tehotenstvo s dvojčatami a trojčatá môžu viesť k pupočníkovej prietrži.
 • Sedavý spôsob života. Ak človek zanedbáva fyzickú aktivitu, jeho brušné svaly sa oslabujú.
 • Nadmerné cvičenie. Počas ťažkého zdvíhania sa tlak vo vnútri brucha výrazne zvyšuje.
 • Ochorenia sprevádzané neustálym zvyšovaním vnútrobrušného tlaku. Môžu to byť choroby tráviaceho ústrojenstva, pri ktorých pretrváva zápcha, chronický kašeľ atď..
 • Obezita. Podkožný tuk je extra váha. Vedie to k natiahnutiu prednej brušnej steny.
 • Presunuté operácie. Kýla v pupku sa môže vyskytnúť aj v mieste pooperačných stehov. Riziko sa značne zvyšuje, ak pacient nedodržiava odporúčania lekára a začína vykazovať fyzickú aktivitu príliš skoro.
 • Poranenie brucha.
 • Príliš rýchle chudnutie. Môže k tomu dôjsť, keď človek praktizuje prísnu stravu alebo je vážne chorý, čo vedie k vyčerpaniu. Umbilikálny krúžok sa uvoľní, podmienky na vytvorenie herniálneho výčnelku.

Etiológia vývoja tohto typu prietrže priamo závisí od obdobia, keď sa vytvorili. Vzhľadom na príčiny tejto patológie by sa mala ovplyvniť ich klasifikácia v závislosti od veku pacienta.

Dôvodom ich vzniku je vnútromaternicové poškodenie brušnej fascie alebo iné poruchy pri ukladaní vnútorných orgánov. Novorodenec sa rodí s už vytvorenou patológiou.

 • Vzniká v detstve

Táto choroba je charakteristickejšia pre deti v prvých šiestich mesiacoch života. Príčiny vzniku hernie v jemnom detstve sú slabosť svalov a fascia brušnej steny, prudký nárast vnútrobrušného tlaku s predĺženým kričaním, plač.

Porušenie stolice, zápcha môže tiež spôsobiť nadmerné namáhanie. U dojčiat sa svalový tonus ešte nevytvoril a tkanivový chirurgický výkon sa znížil, čo je predispozičným faktorom pri tvorbe pupočných výčnelkov..

Ochorenia, ako je čierny kašeľ, fimóza, úplavica, môžu u dojčiat spôsobiť vysoký tlak vo vnútri brucha, rozšíriť pupočníkový krúžok a cez neho vyčnievať z vnútorných orgánov..

 • Tvoril sa u dospelých

U dospelej populácie je táto patológia od 3 do 5% medzi všetkými vonkajšími brušnými herniami a vyskytuje sa častejšie u žien..

Predispozičné faktory pre jeho vývoj zahŕňajú nadváhu, tehotenstvo (opakované alebo viacnásobné), slabosť brušných svalov v dôsledku zanedbávania cvičenia a gymnastiky, nadmernú fyzickú námahu, vzpieranie, chronickú zápchu.

Vzácnou, ale prítomnou príčinou vzniku prietrže v pupku sú metastázy rakoviny žalúdka..

Umbilická hernia sa najčastejšie vyskytuje u tehotných žien a žien, ktoré už pôrodili, obéznych ľudí a žien, ktoré tvrdo pracujú a športujú, nevediac o slabosti brušnej steny..

Zoznam rizikových faktorov: závažné chronické ochorenia dýchacích ciest sprevádzané dlhodobým kašľom, častou zápchou, problémami s močením. Rôzne zranenia a anatomické abnormality v štruktúre pupočného prstenca môžu vyvolať výskyt prietrže v pupku.

Podstata operácie

Operácia pre porušenie prietrže sa vykonáva metódou Mayo alebo Sapezhko. V tomto prípade je hernálny vak otvorený zo strany (v oblasti tela) a nie zospodu. Prstenec prsteňa je možné rozobrať v ľubovoľnom smere (vertikálnom aj horizontálnom)..

Je zrejmé, že miera zásahu pri porušení prietrže je oveľa väčšia ako pri bežnej operácii. Situácia je obzvlášť komplikovaná na začiatku procesu nekrózy stlačených častí orgánu (alebo orgánov) vo vnútri herniálneho vaku. Vo väčšine prípadov sa ukázalo, že sú to črevá. Zmenené slučky musia byť odstránené.

Chirurgia pri obmedzenej prietrži je spojená s určitými ťažkosťami. Napríklad pri uskutočňovaní rezu priamo nad výstupkom je možné narušenie integrity črevných slučiek spájkovaných s hernálnym vakom..

Druhým nebezpečenstvom je riziko šírenia infekcie do susedných tkanív, ktorých zdrojom sú nekrotické časti komprimovaných orgánov..

V takých situáciách je úplné pridelenie herniálneho výčnelku bez otvorenia vrecka racionálne..

Dokonca aj pred operáciou by sa mali jasne definovať indikácie resekcie obmedzenej prietrže v jednej jednotke, pričom by sa mala zohľadniť skutočnosť, že otvorenie vrecka môže predstavovať závažnú skutočnosť, že sa vyskytujú nebezpečné komplikácie: mŕtve črevné slučky alebo fekálny hlien..

V súčasnosti sa používa technika navrhnutá Grekovom na začiatku 20. storočia, podľa ktorej je prístup do dutiny zabezpečený mimo porušovacieho kruhu. Za týmto účelom sa urobí kruhový rez priamo pri spodku výčnelku, po ktorom sa úplne vyreže bez predbežnej disekcie..

Resekcia čreva sa vykonáva mimo brušnej dutiny. Toto opatrenie zabraňuje zavedeniu infekcie do rany a vylučuje možnosť peritonitídy.

Operácia sa končí plastovými kýlovými bránami a zošívaním rany.

Po operácii sa pacientom odporúča nosiť obväz pomocou textilnej pásky alebo plachty..

Klinický obraz a možné komplikácie

 • Porušenie. Ak dôjde k poškodeniu časti čreva alebo iného orgánu v pupočníkovom kruhu, nastane akútna bolesť (môžu mať rôzne sily) spojená s kompresiou nervov a krvných ciev. Zápcha, nevoľnosť a zvracanie. Po 2-8 hodinách začne poškodená časť orgánu odumrieť kvôli tomu, že nedostáva krv. Príznaky sa zhoršujú, stav pacienta sa stáva ťažším. Po 8 hodinách zvyčajne stenami orgánov odumrie, rozvíja sa peritonitída - zápal brušnej dutiny. Život pacienta je v nebezpečenstve.
 • Črevná obštrukcia - stav, pri ktorom je časť čreva nachádzajúca sa v prietrži upchatá trusom. Táto komplikácia je veľmi podobná porušeniu a prejavuje sa podobnými príznakmi..
 • Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. V oblasti herniálneho výčnelku je bolesť, opuch, sčervenanie, teplota tela stúpa, celkový stav pacienta je narušený.

Charakteristické príznaky choroby sú:

 • Bolesť brucha;
 • Výčnelok v pupku, ktorý zmizne pod tlakom (s neizolovanou prietržou);
 • Predĺženie vstupnej brány - pupočníka;
 • Nevoľnosť (niekedy).

Strata obsahu prstencom prednej brušnej steny (slučky čreva, časť omentum) sa môže zvýšiť s fyzickou námahou, kašľom, a preto sa zväčšuje vydutie v pupočnej oblasti..

U malých detí, keď leží na chrbte, môže formácia zmiznúť, ale pri plaču, saní, pohybe sa znova objaví.

Závažnosť klinických príznakov tejto patológie závisí od veľkosti prietrže, prítomnosti alebo neprítomnosti jej komplikácií..

Nebezpečné komplikácie sú:

 • Porušenie obsahu herniálneho vaku (slučky čreva alebo omentum)
 • Zápal šnúry
 • Roztrhnutie membrán, ich purulentná fúzia
 • Tvorba črevnej fistuly

Sú to život ohrozujúce stavy, ktoré môžu viesť k rozvoju akútnej obštrukcie čreva alebo peritonitídy..

Prevádzka porušenia

Je potrebné poznamenať, že príznaky porušenia nie sú vždy príčinou operácie. Najprv by ste mali pacienta pozorovať. V prípade príznakov porúch obehového systému na pozadí črevnej obštrukcie je predpísaná operácia. Ak nie je prítomná črevná obštrukcia, je potrebné ju dodržiavať. Výskyt symptómov do dvoch hodín naznačuje falošné porušenie, ktoré nevyžaduje chirurgický zákrok. V tejto situácii je pacient umiestnený do nemocnice na úplné vyšetrenie.

Zároveň absencia sťažností po samoregulácii orgánov nie je dôvodom na zrušenie operácie. Samotný zákrok sa vykonáva laparoskopickou metódou s kompletným vyšetrením orgánov. Ak existujú kontraindikácie, napríklad patológie srdca alebo obličiek, malo by sa vyhodnotiť nebezpečenstvo existujúcej situácie a riziko anestézie. Až potom sa rozhodne o výhodnosti operácie.

Viac informácií o pupočníkovej prietrži sa dozviete z videa:

Známky pupočnej kýly u dospelých

. Najcharakteristickejší a jasne viditeľný príznak pupočnej kýly. Môže mať rôzne veľkosti. Výčnelok je niekedy sotva viditeľný, v polohe na chrbte nie je vôbec viditeľný. A niekedy veľmi veľké.

Ak položíte prsty na výstupok a mierne zakašľáte, napnite sa - môžete cítiť charakteristický tlak.

Ak kliknete na výčnelok, potom zvyčajne zmizne - prietrž sa upraví vo vnútri brucha. Veľká prietrž komplikovaná priľnavosťou v pupku sa môže stať nenapraviteľnou - nikdy nezmizne. Bolesť, poruchy trávenia, nauzea, zvracanie a zápcha sú zvyčajne nepríjemné. Ak sa časť močového mechúra dostane do herniálneho výčnelku, sú problémy s močením.

Bolesť u pacientov s pupočníkovou prietržou sa zvyčajne vyskytuje iba pri intenzívnej fyzickej námahe, pri kašľaní, kýchaní, zápche..

Príznaky pupočnej kýly u tehotnej ženy:

 • pupok veľmi vyčnieva;
 • počas hmatu pupka sa cíti ako prázdna dutina;
 • kliknutia sa vyskytujú v žalúdku: zvuk pripomína praskanie bublín.

Druhy porušení orgánov

Výskyt patologického poškodenia (kompresie) orgánov v herniálnej bráne sa vyskytuje rôznymi spôsobmi:

 1. Pružné porušenie prietrže brucha nastane, keď časť čreva vstúpi do brány prietrže, odkiaľ sa slučka nemôže vrátiť na svoje miesto potom, čo sa vrátka kýly vráti do svojej pôvodnej polohy. V prípade elastického (alebo elastického) porušenia pri prudkom fyzickom namáhaní sa vnútorné orgány stlačia úzkym otvorom pupočnej kýlovej brány a stlačia sa. Nemôžete ich nahrať sami. Kompresiou herniálneho prstenca sa začína ischémia (poruchy obehu vyčnievajúcich orgánov). Spôsobuje to silnú bolesť. Kŕče spôsobené syndrómom bolesti vyvolávajú zvýšenú kompresiu herniálneho krúžku, čo spôsobuje nekrózu - smrť tkanív v herniálnom vaku. S elastickým porušením začína nekróza črevnej slučky po niekoľkých hodinách od sliznice. Potom nekróza ovplyvňuje submukóznu vrstvu, svalovú a seróznu membránu. Toto sa musí brať do úvahy pri predpisovaní liečby..
 2. Fekálne porušenie je dôsledkom skutočnosti, že znížená črevná pohyblivosť bráni pohybu stolice a hromadí sa v herniálnom vaku. Počas fekálneho porušovania pupočnej kýly sa tlak obsahu kýly zvyšuje v dôsledku pretečenia vylučovanej časti čreva stolicou. To je možné so širokými bránami prietrže. Výsledná kompresia a vyrovnanie únosu čreva spôsobuje narušenie krvného zásobovania a postupnú nekrózu (smrť orgánov a tkanív). V dôsledku fekálneho porušenia nastane nekróza črevnej slučky po niekoľkých desiatkach hodín. Príčinou porušenia stolice nie je fyzická námaha, ale zhoršená pohyblivosť a črevná pohyblivosť, zakrivenie alebo krútenie časti čreva, zovreté v herniálnom krúžku. Fekálne štípanie je spravidla komplikáciou chronickej neriadenej prietrže, preto sa diagnostikuje hlavne u starších a senilných pacientov..
 3. K zmiešanému porušeniu dôjde, keď črevná brána poruší črevné slučky naplnené trusmi.

Zúžená pupočná kýla

Toto je náhla kompresia herniálneho obsahu v oblasti výstupnej brány. Vyskytuje sa v 7% prípadov medzi všetkými nosičmi tejto patológie.

V zmrzačenom stave sa v oblasti hernálneho vaku vyvinie piercing, ostrá, neznesiteľná bolesť, jeho obsah sa nedá opraviť, jeho vypuklá časť na prednej brušnej stene sa stáva napätou, edematóznou, je možné zvýšiť telesnú teplotu cez výstupok.

Ak je pacient v tomto stave pomaly k lekárovi, objavia sa príznaky intoxikácie: celková slabosť, horúčka, nevoľnosť, zvracanie, zmätenosť. Môže sa vyvinúť koprostáza a peritonitída. Tieto stavy bez včasnej chirurgickej starostlivosti budú mať za následok smrť.

Ak máte podozrenie na vývoj porušenia prietrže v pupku, konkrétne:

 • S rastúcou bolesťou;
 • Neschopnosť nastaviť obsah vnútri pupočného kruhu;
 • Zväčšená herniálna vak a vývoj jej napätia.

Príznaky porušenia

Špecifiká klinického obrazu do značnej miery závisia od typu zvierania, od orgánu, ktorý je v herniálnom vaku, od uplynutého času. Takže hlavnou známkou je bolesť. Zrazu sa objaví, od prírody je silný a ostrý, lokalizovaný na mieste prietrže. Niekedy je bolesť taká silná, že pacienti upadnú do šoku a dokonca sa zrútia. Lieky proti bolesti často nepomáhajú zmierniť bolesť.

Do popredia sa dostanú aj tieto príznaky porušenia:

 1. Akútna tráviaca dysfunkcia. Zvracia sa črevný obsah, niekedy výkaly. Pacient sa sťažuje na ťažkú ​​nevoľnosť. Známky zápchy sú pevné.
 2. Keď je porušená žľaza, bolesť nie je tak výrazná a zvracanie je nekonzistentné. Akt zvracania sa často zaznamená iba raz.
 3. Počas akejkoľvek fyzickej námahy, dokonca aj pri normálnom pohybe, pociťuje pacient herniu.
 4. Psychofyziologické poruchy: človek sa stáva podráždeným, rýchlo sa unaví, apatia, nechutenstvo a niekedy sa vytvára úzkostný syndróm. Koža zbledne.

Mechanizmus zovretia pupočnej kýly u dospelých prebieha rovnakým spôsobom ako u detí. U novorodencov je tiež možné porušenie. V takom prípade bude mať dieťa spoločné príznaky: hlasný plač, prijatie neprirodzených pozícií tela. Staršie dieťa bude indikovať bolesť v oblasti pupočnej šnúry samostatne. Rodičia môžu pozorovať takéto prejavy: pupok je edematózny, má namodralý odtieň.

Umbilická kýla nemusí človeka dlho obťažovať a spôsobuje mu len určité nepríjemnosti. V prípade porušenia sa však stáva nebezpečným pre zdravie. Medzi hlavné znaky porušenia prietrže u detí a dospelých je potrebné uviesť:

 • ostré bolesti v pupočnej oblasti;
 • porucha trávenia;
 • nevoľnosť a zvracanie
 • zápcha a obštrukcia čriev;
 • prítomnosť krvi vo výkaloch;
 • hernia prietrže;
 • celková slabosť, narušené vedomie.

Aj keď bol pacient schopný napraviť pupočníkovú prietrž sám, musíte navštíviť lekára, aby ste sa vyhli chybám a nepríjemným následkom. Ale je lepšie opustiť samoliečbu.

Hlavné je mať na pamäti, že pri porušení pupočnej kýly je prísne kontraindikované užívať antispazmodické a analgetické lieky. Je potrebné odmietnuť teplú sprchu alebo kúpeľ.

Môžu sa rozdrviť pupočné kýly ľubovoľnej veľkosti, ale táto komplikácia je najčastejšie dôsledkom prítomnosti veľkých hernií..

Prvým príznakom je náhly výskyt ostrej bolesti v pupku a neschopnosť korigovať výčnelok. Klinické znaky sú určené tým, ktorý konkrétny orgán je zúžený.

Ak je narušená slučka čreva, prejavujú sa výrazné príznaky obštrukcie čreva:

 • silné kŕče;
 • zadržiavanie plynu;
 • zvracanie
 • výrazná zvýšená črevná motilita periodickej povahy;

Ak sa ukáže, že omentum je obmedzeným orgánom, symptomatológia sa zmení:

 • bolesť je menej výrazná;
 • zvracanie je v prírode reflexne prerušované (najčastejšie samostatné);

Samotná obmedzená pupočná kýla je bolestivý hustý výčnelok, ktorý sa nachádza v pupočnej oblasti pod kožou..

Pretože je útvar izolovaný od brušnej dutiny, pri namáhaní sa nezvyšuje.

Ďalším znakom zovretej prietrže je strata schopnosti prenášať tlak pri kašli.

V prvých niekoľkých hodinách po štiepení sa vzhľad pokožky zakrývajúcej herniálny výčnelok nezmení. V prípade oneskorenej žiadosti o pomoc (po 2 až 3 dňoch) v pupočnej oblasti sa môžu vyvinúť fenomény flegmon:

 • infiltrácia postihnutých tkanív;
 • hyperémia kože;
 • ostrá bolesť;
 • zvýšenie miestnej teploty;
 • horúčka.

Uvedené príznaky sú výsledkom nekrózy obmedzenej črevnej slučky a šírenia infekcie do priľahlých tkanív hernálneho vaku a pokožky, ktorá ho zakrýva..

Je potrebné vziať do úvahy, že za prítomnosti viackomorového hernálneho vaku sa môže vyskytnúť porušenie v jednej komore. V tomto prípade je nebezpečenstvo prejav tzv. Príznaku falošnej redukcie, pri ktorej je obsah nasmerovaný do jednej z komôr a nie do brušnej dutiny..

V tomto prípade sa môže objaviť skutočné zníženie, čo často vedie k oneskoreniu chirurgického zákroku.

Preto sa pri príznakoch, ako je zvýšená bolesť, zvýšený výčnelok a príznaky upchatia čreva, vyžaduje okamžitá hospitalizácia pacienta a prijatie potrebných núdzových opatrení..

V prípade ireverzibilných veľkých hernií môže trvalé traumy črevných slučiek nachádzajúcich sa v hernálnom vaku vyvolať tvorbu adhézií, čo vedie k adhéznej intestinálnej obštrukcii..

Klinika takejto komplikácie je podobná klinickému obrazu uškrtenej prietrže. Možno ich rozlíšiť iba počas operácie..

Hlavným problémom pri pupočníkovom porušení je pomalý vývoj symptómov. Lekári preto zaznamenali mnoho prípadov, v ktorých boli pacienti liečení s dlhodobým porušovaním..

Obmedzená pupočná kýla má množstvo príznakov:

 • ostré bolesti v oblasti pupka;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zhoršenie celkového stavu osoby;
 • zápcha a akútna obštrukcia čreva;
 • krv v stolici;
 • neschopnosť korigovať prietrž.

Veľmi často sa všetky tieto príznaky neobjavia, ak má pacient na vaječníku dlhý čas výčnelok. Človek jednoducho nemohol opraviť okamih, keď sa pupočná kýla stala nenapraviteľnou. Preto sa oneskorená hospitalizácia vykonáva po prudkom a zjavnom zhoršení stavu pacienta.

Prítomnosť týchto príznakov najčastejšie znamená, že došlo k stlačeniu črevnej slučky v bráne prietrže. Ak je omentum zovreté, príznaky môžu byť menej výrazné. Tiež obmedzená pupočná kýla sa nezvýši, keď osoba leží vo zvislej polohe alebo s ďalším tlakom. Pri kašľaní v herniálnom vaku sa nepociťujú charakteristické chvenie.

Čím viac symptómov má človek, tým je situácia kritickejšia. Ale spravidla si pacient môže dokázať prítomnosť štípania, pretože môže skontrolovať možnosť zníženia tvorby kože po objavení sa ostrých bolestí..

Pupočná prietrž, podobne ako iné typy prietrží brušnej steny, sa pri kompresii najčastejšie neobjaví okamžite. Pred zovretím prechádza určitá perióda v závislosti od individuálnych charakteristík tela. Je dôležité vedieť, že na každej minúte záleží..

Kontrast a neredukovateľná pupočná kýla - aký je rozdiel

Hlavný rozdiel medzi týmito podmienkami je v tom, že pri správnom vyčnievaní vnútorných orgánov sa môžu opatrne a bez námahy vrátiť do brušnej dutiny ľahkým zatlačením na herniálny vak..

Nevratné kýly sú charakterizované buď zovretím slučiek čreva alebo oblastí omentum, ktoré spadli do pupočného kruhu, alebo vytvorením procesu adhézie..

Toto je nebezpečný stav, ktorý narúša fungovanie a fungovanie vnútorných orgánov a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

U detí prvého roku života je zriedkavé vydutie zriedkavé. Ich choroba sa spravidla nevyskytuje pri takýchto druhoch komplikácií, nemožno ju však úplne vylúčiť.

Každý rodič by si mal byť vedomý toho, čo sú príznaky porušenia prietrže, a tiež by mal pochopiť, že keď sa tieto príznaky objavia, je dieťaťu poskytnutá okamžitá hospitalizácia.

Nevyhnutné opatrenia v prípade spontánneho zníženia

Bez ohľadu na osobitosti prietrže, trvanie jej vývoja a veľkosť, je pri porušení potrebné vykonať operáciu.

Pokusy o zníženie výčnelku sú neprijateľné, pretože existuje riziko, že sa do brušnej dutiny dostane nekrotický orgán..

Výnimkou môžu byť pacienti vo veľmi vážnom stave so sprievodnými patológiami, ktorých trvanie porušovania nesmie byť dlhšie ako hodinu. V takejto situácii je operácia spojená s určitým rizikom. Preto sa lekár môže pokúsiť opatrne upraviť výčnelok.

Redukcia je povolená aj u malých pacientov, pretože ich svalová aponeurotická štruktúra je pružnejšia, takže pravdepodobnosť nezvratných zmien v obmedzených častiach orgánov je minimálna.

Niekedy sa pacienti, ktorí zažili redukciu prietrže, pokúsia (niekedy veľmi neslušní) vyrovnať sa sami so sebou. V dôsledku toho sa často vyvíja tzv. „Imaginárna redukcia“. Toto je jedna z najzávažnejších komplikácií tohto ochorenia. Môže sa to vyskytnúť z dôvodu nedostatku odbornej spôsobilosti lekára..

Výsledkom tejto podmienky môže byť:

 • pohyb stlačených orgánov z jednej komory viackomorovej prietrže do druhej (hlbšie);
 • oddelenie herniálneho vaku od okolitých tkanív a zníženie stláčaním späť do brušnej dutiny (niekedy do predperitoneálneho tkaniva);
 • je dokonca možné oddeliť krk od tela herniového vaku, po ktorom sa orgány zmenené v dôsledku kompresie vložia do brušnej dutiny;
 • tvrdé akcie môžu viesť k prasknutiu spekaných črevných slučiek.

V dôsledku „imaginárnej“ liečby zmizne charakteristický klinický obraz, čo výrazne komplikuje diagnózu, ktorá v prípade porušenia je založená na syndróme ostrej bolesti a údajoch o pokusoch o nezávislé vyriešenie problému pacientom..

V prípade akýchkoľvek pochybností je problém vyriešený v prospech okamžitého chirurgického zákroku.

V prípade syndrómu falošného porušenia, ktorý je dôsledkom iných patológií, sa vykonáva povinná operácia, po ktorej nasleduje hernioplastika (pri absencii príznakov peritonitídy)..

Ak dôjde k spontánnemu zníženiu pred hospitalizáciou, pacienta treba ešte vziať do nemocnice.

Porušenie po dobu 2 alebo viac hodín, najmä na pozadí príznakov obštrukcie čreva, je indikáciou pre naliehavý chirurgický zákrok (vykonáva sa pomocou mediánu alebo diagnostickej laparotómie.) Poškodený orgán sa musí zistiť, aby sa mohol posúdiť jeho stav (najmä životaschopnosť)..

Ak je trvanie priestupku menej ako 2 hodiny alebo ak existujú pochybnosti o jeho výskyte, vyžaduje sa neustále monitorovanie stavu pacienta..

V prípade absencie symptómov bolesti a intoxikácie môže byť pacient ponechaný v nemocnici a môže sa vykonať plánovaná excesia prietrže..

Pri udržiavaní bolesti brucha, vysokej teploty, kliniky podráždeného peritonea, sa vykonáva laparotómia s resekciou zadržaného a nekrotického orgánu..

Aj keď k spontánnej redukcii došlo počas anestézie alebo po ceste na operačnú sálu, operácia sa nezruší.

Otvorí sa hernálny vak a vyšetria sa orgány v okolí. Chirurg nájde orgán, ktorý bol porušený, odstráni ho do dutiny a vyhodnotí stupeň zmeny.

Ak nie je možné nájsť obmedzený orgán, použije sa laparoskopia preniknutím už otvoreného hernálneho vaku cez ústa. Potom operácia pokračuje a končí v súlade s obvyklými pravidlami v prípade porušenia pupkovej prietrže.

Diagnóza choroby

Pupočná prietrž u dospelých je jednou z chorôb, ktorej diagnóza nespôsobuje problémy. Patológia je vždy vizuálne viditeľná, človek ju môže nezávisle vidieť a cítiť. Ak sa zistia odchýlky, vyžaduje sa aspoň lekárska konzultácia. Návšteva špecialistu je lepšie neodkladať, dĺžka a účinnosť liečby bude závisieť od toho.

Diagnóza choroby sa začína vyšetrením. Lekár pociťuje žalúdok pacienta a hodnotí stav pupočnej zóny. Môže sa od pacienta požadovať, aby sa namáhal a kašel. Vyžaduje sa konverzácia a objasnenie povahy symptómov. Lekár sa môže opýtať, kedy sa objavil výčnelok, ako sa prejavuje a či existujú blízki príbuzní, ktorí mali podobnú patológiu. Po preštudovaní získaných informácií lekár urobí predbežnú diagnózu.

Na potvrdenie môžu byť potrebné ďalšie štúdie:

 • Ultrazvuk vám umožňuje identifikovať herniálnu hmotu, určiť jej stav, obrysy a veľkosti. Štúdia pomáha vidieť orgány, ktoré boli v herniálnom vaku, neprítomnosť alebo prítomnosť oboch adhézií.
 • Herniografia je predpísaná v prípade pochybností o diagnóze. Do žalúdka pacienta sa zavedie rádioaktívna látka. Akonáhle je v hernial vaku, to farbí. Výsledkom je, že všetky rôntgenové lúče sú jasne viditeľné.
 • Rádiografia s kontrastom, gastroduodenskopia žalúdka a dvanástnika. Vďaka týmto diagnostickým metódam má lekár príležitosť odhaliť zápalové a nádorové procesy, ktoré sprevádzajú pupočníkovú prietrž a spôsobujú bolesť.

Diagnóza tejto patológie nie je veľkým problémom a je založená na charakteristickom klinickom obraze, laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrovacích metódach..

Ak má dieťa alebo dospelý typický výčnelok v pupku, ktorý zmenšuje objem v horizontálnej polohe, bolesť brucha, nevoľnosť, mali by ste sa poradiť s chirurgom. Lekár predpíše:

 • Roentgenogram OBP, žalúdok a dvanástnik;
 • FGDS;
 • Ultrazvuk tvorby prietrže;
 • Herniografia - výskumná metóda založená na zavedení kontrastného média a následnej série röntgenových lúčov.

Úlohou lekára je stanoviť správnu diagnózu a identifikovať sprievodné choroby zažívacieho traktu. Taktika liečby patológie závisí od veku pacienta, veľkosti herniovej chyby, prítomnosti alebo neprítomnosti komplikácií.

Podľa svedectva lekára možno laparoskopické vyšetrenie vykonať na diagnostické účely, ktoré kombinujú nielen diagnostiku, ale niekedy aj liečbu..

Laparoskopia sa týka minimálne invazívnych chirurgických zákrokov pomocou špeciálnych videozariadení vložených punkciou prednej brušnej steny pod anestéziu..

Vďaka tejto výskumnej metóde si môžete na obrazovke monitora vizualizovať celý „obraz“, ktorý sa vyskytuje v brušnej dutine, vykonávať potrebné lekárske manipulácie a dokonca odstrániť hernálnu vadu..

Ak máte príznaky podobné príznakom pupočnej kýly, mali by ste sa poradiť s chirurgom. Pupočná prietrž je nebezpečná nielen pre jej komplikácie. Ak sa v pupku objaví výstupok a zahusťovanie, môže to byť metastáza malígneho nádoru žalúdka. Toto sa zriedka stáva, ale v každom prípade sa musí vylúčiť. Lekár vyšetrenie vyšetrí a naplánuje..

 • Lekár žiada pacienta, aby sa vyzliekol do pásu.
 • Skúma žalúdok v stojacej polohe a ľahne si.
 • Chirurg pociťuje výčnelok, žiada pacienta, aby trochu zakašlal, bolesť, aby pocítil tlakovú charakteristiku pupočnej kýly.
 • Lekár môže tiež vyšetriť inguinálnu oblasť, stehno, miešok u mužov, aby vylúčil trieslovinu a femorálnu prietrž.
 • Keď v pupku bol výčnelok?
 • Bolesť obťažuje?
 • Týka sa porúch trávenia: nadúvanie, zápcha, ťažkosť, grganie, pálenie záhy, nevoľnosť, zvracanie?
 • Mali ste nejaké predchádzajúce chirurgické zákroky??
 • Trpila najbližšia rodina pacienta pupočníkovou prietržou?
Názov štúdiepopisAko je?
Ultrazvuk pre pupočníkovú prietržInformácie, ktoré možno získať ultrazvukovým vyšetrením s pupočnou kýlou:
 • veľkosť herniálneho výčnelku;
 • orgán, ktorý je v herniálnom vaku;
 • prítomnosť a počet adhézií.
Ultrazvukové vyšetrenie s pupočnou kýlou sa vykonáva obvyklým spôsobom. Lekár požiada pacienta, aby si ľahol na chrbát, nanesie špeciálny gél na kožu v pupku a vykoná vyšetrenie pomocou ultrazvukovej sondy..
GerniographyDo žalúdka pacienta sa zavádza rádioaktívna látka, ktorá preniká do herniálneho vaku a zafarbí ho. V röntgenových lúčoch sa stáva zreteľne viditeľným. Lekár predpíše herniografiu v prípadoch, keď existujú pochybnosti o diagnóze.
 • Pred herniografiou by mal pacient močiť.
 • Štúdia sa vykonáva v špeciálnej miestnosti, v sterilných podmienkach..
 • Pacient je položený na gauči, je vykonaná lokálna anestézia - je odrezaná časť na bruchu.
 • Potom sa do žalúdka vloží ihla a cez ňu sa zavedie kontrastný roztok..
 • Pacient je požiadaný, aby sa prevalil na brucho, kašeľ alebo stlačenie - zatiaľ čo kontrast prúdi do herniálneho vaku.
 • Vezmite röntgenové lúče.
CT skenŠtúdia sa vykonáva, keď príznaky nie sú jasne vyjadrené, vznikajú pochybnosti o diagnóze. Počítačová tomografia - štúdia, ktorá vám umožní získať vrstvené plátky určitej časti tela, jasný trojrozmerný obrázok.
Röntgen žalúdka a dvanástnika s kontrastomŠtúdia umožňuje podozrenie na nádorové procesy v žalúdku a dvanástniku, ochorenia, ktoré sprevádzajú pupočníkovú herniu a vedú k bolesti v bruchu..Pacientovi sa podáva kontrastný nápoj - zvyčajne roztok síranu bárnatého. Potom zoberte röntgenové lúče.
Gastroduodenskopia - endoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika.
 • pacient leží na gauči na ľavej strane;
 • lekár vykonáva anestéziu sliznice pomocou spreja;
 • do úst sa vkladá špeciálny plastový náustok;
 • Fibrogastroskop sa vkladá ústami do žalúdka pacienta - tenká pružná hadica s miniatúrnou videokamerou na konci;
 • lekár vyšetrí sliznicu žalúdka a dvanástnika.

diagnostika

Ak sa objavia príznaky prekážky pupočnej kýly, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Po prvé, špecialista zhromaždí anamnézu a posúdi povahu sťažností. Okrem toho sa okamžite uskutoční palpácia brucha. Prítomnosť porušenia je označená herniovou pečaťou a zvýšenou bolesťou počas napätia v tlači. Na objasnenie diagnózy sú priradené:

 • Ultrazvuk brucha;
 • rádiografiu
 • všeobecné a biochemické krvné testy.

Po vykonaní všetkých potrebných štúdií je možné stanoviť presnú diagnózu a predpísať primeranú liečbu..

Ak sa objavia príznaky obštrukcie pupočnej kýly, okamžite vyhľadajte lekára.

Liečba pupočnej kýly ľudovými liekmi u dospelých

Prvým a najzreteľnejším znakom toho, ako sa dá choroba rozpoznať, je výčnelok v oblasti pupka rôznych veľkostí: od hrachu po kuracie vajce..

Ak proces nie je komplikovaný porušením a vnútorné orgány voľne vyčnievajú cez vstupnú prietržovú bránu, v ležiacej polohe sa formácia zmenší alebo úplne zmizne..

Bolesť brucha rôznej intenzity je ďalším symptómom, ktorý pacientov často znepokojuje. Intenzita bolesti môže byť mierna, mierna alebo stúpajúca, neznesiteľná.

Ak sa vyvinie nezredukovateľná prietrž, vytvorí sa črevná obštrukcia, koprostáza, ischemické alebo nekrotické zmeny v stene orgánu obmedzeného v pupočnom kruhu..

U tehotných žien je prekurzor patológie často predĺžením pupočného kruhu. Môžete to zistiť nadmerným zväčšením priemeru pupka, jeho roztiahnutím a vydutím.

Ak sa prietrž ešte nevytvorila, takéto gynekológky a chirurgovia odporúčajú nosiť obväz, ktorý slúži ako podpora brušných svalov a ďalší fixatív.

Medzi hroziace príznaky naznačujúce porušenie prietrže vyžadujúce okamžitú lekársku starostlivosť patria:

 • Tvorba hustej, bolestivej, neredukovateľnej vydutej formácie v pupku;
 • Zvýšenie intenzity bolesti brucha až na neznesiteľnú;
 • Vzhľad nevoľnosti, vracanie;
 • Zvýšené príznaky intoxikácie: horúčka, slabosť, potenie.
 • Prvým príznakom pupočnej kýly je, samozrejme, výčnelok pupočného prstenca, viditeľný v stojacej polohe osoby. V ležiacom stave hrče zmiznú. Najprv, keď je prietrž stále nastaviteľná, možno vypuklé orgány manuálne nastaviť do brušnej dutiny. To by nemalo spôsobiť žiadne nepohodlie ani bolesť.
 • Ak je pupočná hernia už nekontrolovateľná, môže sa pri pokuse o vytlačenie vydutia vo vnútri pacienta cítiť bolesť. V niektorých prípadoch sú takéto kýly sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním, stratou chuti do jedla, zápchou.
 • Niekedy môže byť pupočná oblasť natretá červenou, modrou a sivou farbou. Ak sa v pupočnom kruhu objaví fragment čreva, môžu sa počas stolice zistiť krvné škvrny vo výkaloch. Ak sa časť močového mechúra dostane do pupka, potom môže byť pohyb čriev nepravidelný a sprevádzaný bolesťou

Po zaznamenaní takýchto prejavov by sa osoba mala okamžite obrátiť na odborníka.

Ako je uvedené vyššie, chirurgický zákrok je oprávneným a potvrdeným spôsobom odstránenia pupočnej kýly u dospelých. V miernejších prípadoch alebo s cieľom zabrániť výskytu prietrže sa však môžu použiť aj iné alternatívne metódy. Pre väčší účinok je vhodné nosiť so sebou špeciálny obväz a viesť zdravý životný štýl.

Najdôležitejším a viditeľným symptómom, ktorý charakterizuje pupočníkovú prietrž, je expanzia pupočného prstenca a tvorba výbežku. Nádorová prietrž pozostáva z kože, tukového tkaniva a časti orgánu. Najčastejšie je veľké (tenké) črevo a omentum v herniálnom vaku. Výstupok môže mať rôzne tvary a veľkosti..

Kýla sa môže objaviť nepostrehnuteľne. Vyskytli sa prípady, keď sa môže náhle vyvinúť patologická formácia. Zvyčajne je to kvôli vplyvu rôznych faktorov, napríklad vzpieranie.

Na začiatku choroba nespôsobuje pacientom problémy a úzkosti. Mnohí žijú s kýlami, zvyknú si na svoju existenciu a dokonca zabudnú na prítomnosť choroby. Absencia závažných symptómov pupočnej kýly neumožňuje určiť prítomnosť závažnej patológie. Mnoho pacientov verí, že výstupok v pupku je individuálny anatomický rys ich tela..

Medzitým lekári varujú, že bezpečné kýly neexistujú. Aj pri absencii symptómov sa veľkosť pupočnej kýly v priebehu času zvyšuje. Rast je zrejmý najmä po tvrdej fyzickej práci, kýchaní, dlhodobom kašli, predĺžených pobytoch vo zvislej polohe alebo po prejedaní..

Liečba pupočnej kýly u dospelých je iba chirurgická. Používajú sa rôzne typy operácií v závislosti od veľkosti prietrže, stavu prednej brušnej steny.

Operácia pupočnej kýly, ak nedôjde k porušeniu, sa zvyčajne vykonáva podľa plánu. Počas prvého stretnutia lekár vyšetrí pacienta, predpíše predoperačné vyšetrenie, dátum hospitalizácie v nemocnici.

Operácia zameraná na odstránenie herniálneho výčnelku sa nazýva hernioplastika. Druhy hernioplastiky, ktoré sa vykonávajú s pupočníkovou prietržou:

 • Tension. Umbilikálny krúžok pacienta je posilnený vlastnými tkanivami. Aby sa chyba odstránila, sú stiahnuté, a preto operácia dostala svoje meno.
 • Ľahká. Na posilnenie pupočného prstenca sa používajú špeciálne syntetické siete.
 • Laparoskopická Operácia sa vykonáva bez rezu cez vpichy v brušnej stene..

Chirurgický zákrok sa prednostne vykonáva čo najskôr, zatiaľ čo prietrž je stále malá a dá sa opraviť. U dospelých je možné použiť celkovú anestéziu alebo lokálnu anestéziu - štiepenie oblasti pupka anestetickými roztokmi.

 • Chirurg urobí rez, poskytne prístup k herniálnemu vaku.
 • V závislosti od veľkosti herniového vaku je buď jednoducho ponorený do žalúdka alebo prešitý a odrezaný.
 • Umbilikálny krúžok je prešitý, zosilnený susednými tkanivami.

Nevýhodou tejto metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu: po chirurgickom zákroku sa pupočná hernia vyskytuje opakovane u 4 - 20% pacientov. Rehabilitácia môže trvať až rok.

Ľahká hernioplastika

Operácia sa vykonáva podobným spôsobom, ale na posilnenie pupka chirurg používa špeciálnu syntetickú sieťku. Následne klíčí okolité tkanivá.

Výhodou beznapäťovej hernioplastiky je pomerne nízka pravdepodobnosť relapsu. Kýla sa vyskytuje v priemere opakovane iba u 2 zo 100 pacientov. Obdobie rehabilitácie trvá iba 30 dní, dokonca aj u ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu.

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny. Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

Chirurgia pre obmedzenú pupočníkovú prietrž

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, musí sa operácia vykonať ako núdzová situácia.

Riziko porušenia nezávisí od veľkosti prietrže - čím viac sa zvyšuje, tým dlhšie pacient nejde k lekárovi.

Počas operácie lekár otvorí herniálny vak a preskúma orgán, ktorý je vo vnútri. Ak sa nezmení, jednoducho sa ponorí do žalúdka. Ak časť orgánu zomrela, je excidovaná. A ak má lekár pochybnosti, zakryje telo vložkami namočenými v teplom soľnom roztoku a vstrekne roztok novokainu.

 • Zvyčajne, ak operácia prebehne hladko, je pacientovi dovolené vstať prvý deň.
 • V pooperačnom období sa zobrazuje špeciálny obväz (pri použití sieťových implantátov - asi mesiac).
 • 10. - 14. deň môžete začať robiť terapeutické cvičenia, ale je zakázané vykonávať cvičenia pre brušnú tlač.
 • Po operácii sa uskutočňujú denné obväzy, stehy sa odstránia v deň 7 (ak sa samy nevyriešia).
 • Pri bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti.
 • Lekár môže predpísať aj antibiotiká, vitamíny, imunomodulátory.

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

 • Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.
 • V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
 • Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
 • Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Pupočná prietrž u dospelých - choroba, ktorú je možné odstrániť iba chirurgicky.

„Konšpirácie“ a prilepenie mincí na pupok, metódy, ktoré tradičná medicína často odporúča, „pomáhajú“ iba malým deťom, pretože samy môžu uzavrieť svoju pupočnú kýlu až na 5 rokov. Toto sa nestáva u dospelých.

Dekorácie, infúzie, pleťové vody s liečivými rastlinami sú neúčinné. S pomocou nich nie je možné vylúčiť pupočnú kýlu u dospelých.

liečba

Prvou pomocou pri obmedzenej pupočnej kýle je rýchle doručenie zranenej osoby do nemocnice. Je prísne zakázané konať, robiť akékoľvek lieky proti bolesti. Vylučuje to použitie jedla, kúpanie sa, použitie zahrievania obkladov.

Je obzvlášť nebezpečné pokúsiť sa korigovať prietrž na vlastnú päsť, pretože to povedie k rozvoju mnohých závažných komplikácií. Dotknutie sa uškrteného herniálneho výčnelku spôsobí, že osoba zintenzívni príznak bolesti. Ale ak sa vám ešte podarilo napraviť kýlu sami, musíte čo najskôr navštíviť lekára.


Je prísne zakázané konať, robiť akékoľvek lieky proti bolesti.

Po prijatí do nemocnice je pacient podrobený vyšetreniu. Pri absencii komplikácií a kontraindikácií sa plánuje chirurgická liečba. Konzervatívne metódy sa nepoužívajú z dôvodu ich neefektívnosti. Operácia sa vykonáva niekoľkými spôsobmi, lekár vyberie intervenčnú techniku.

Aby sa predišlo pravdepodobnosti relapsu v budúcnosti, je potrebné po operácii nosiť obväz a dodržiavať preventívne opatrenia. Medzi nimi - odmietnutie nadmernej fyzickej aktivity, dodržiavanie správnej výživy. Je potrebné udržiavať normálnu hmotnosť, aby sa zabránilo vzniku nadmernej telesnej hmotnosti, ktorá môže spôsobiť opätovný výskyt a porušenie formácie prietrže..

operácie

Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa nasledujúceho algoritmu:

 • pitvané tkanivo, herniové brány;
 • vnútorné orgány zovreté bránou sa uvoľnia, vykoná sa ich diagnostika, pri absencii komplikácií sa orgány vrátia do pôvodného stavu;
 • tkanivá, ktoré boli náchylné na nekrózu, sa vyrezajú;
 • plastová brána prietrže sa vykonáva (prišitím a aplikáciou špeciálneho sieťového implantátu, aby sa zabránilo recidíve v budúcnosti).


V závislosti od závažnosti klinického prípadu sa chirurgický zákrok vykonáva pomocou otvoreného chirurgického zákroku alebo laparoskopických techník.

Okrem sieťového implantátu môžu byť brány šité tkanivami odobranými priamo od pacienta. Vo väčšine prípadov sa na to používajú šľachy..

V závislosti od závažnosti klinického prípadu sa chirurgický zákrok vykonáva pomocou otvoreného chirurgického zákroku alebo laparoskopických techník. Druhá je výhodná, pretože neprítomnosť rezu v dutine urýchľuje a uľahčuje regeneráciu a rehabilitáciu. Jedinou nevýhodou laparoskopie je jej cena, ktorá je vyššia ako otvorená metóda.

Prevencia chorôb

Čo musíme urobiť?Čomu sa treba vyhnúť?
 • Športovanie, posilnenie brušných svalov.
 • Správna výživa, ktorá podporuje normálne trávenie.
 • Špeciálna gymnastika počas tehotenstva, obväz.

Pre prevenciu relapsu po operácii - prísne dodržiavanie predpisov a odporúčaní ošetrujúceho lekára.

 • Sedavý životný štýl, nepretržitá sedavá práca.
 • nadváha.
 • Nesprávna výživa, ktorá vedie k zápche, nadmernému nadúvaniu v bruchu.
 • Nesúlad s odporúčaniami lekárov počas tehotenstva, po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu.

Aby ste sa vyhli výskytu tohto ochorenia, mali by ste postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 • Zapojte sa do posilnenia brušných svalov: pravidelné cvičenie, ranná gymnastika, cvičenia v bazéne, aktívny životný štýl;
 • Vyhnite sa nadmernej hmotnosti;
 • Sledujte pohyby čriev a vyhnite sa zápche;
 • V období novorodenca by ho mali rodičia položiť častejšie na brucho, aby sa predišlo situáciám, keď dieťa kričí na dlhú a plačú, masírujúcu a gymnastickú, zodpovedajúcu veku a vývoju dieťaťa..

Ak sa objavia príznaky tohto ochorenia, nemali by ste sa ho pokúšať eliminovať sami, alebo dôverovať metódam tradičnej medicíny, kontaktovať bylinkáře alebo šepotky babičiek, jediným správnym rozhodnutím bude včasné konzultovanie s chirurgom..

Pripálená prietrž: prevencia

Na zabránenie porušovania pupočnej kýly je nanajvýš dôležitá operácia, ktorá bola urýchlene vykonaná pre neriedenú prietrž. Aby sa predišlo možným komplikáciám, používa sa plastová brána prietrže. Chirurgický zákrok je kontraindikovaný u žien počas tehotenstva a u detí mladších ako tri roky. Podstupuje konzervatívnu liečbu. Odporúča sa, aby tehotné ženy nosili aj špeciálne obväzy..

Dobrý účinok pri prevencii pupočnej kýly má:

 • posilňovanie brušných svalov (lisovanie);
 • masáž na odstránenie telesného tuku;
 • včasné odstránenie nadváhy a obezity;
 • správna výživa, aby sa zabránilo zápche.

Okrem toho je potrebné vylúčiť ťažkú ​​fyzickú prácu..

Predpovede pre pacienta a prevencia

Pri včasnom prístupe k lekárskej pomoci je prognóza na zotavenie pomerne priaznivá. Pomocou operácie je možné vyrovnať sa s komplikáciami a zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu stavu pacienta.

Predchádzanie porušovaniu je plánovaná operácia. Ak existujú kontraindikácie na chirurgickú liečbu, odporúča sa pacientovi vykonať tieto opatrenia:

 • zníženie fyzickej aktivity;
 • správne vzpieranie (zahŕňajúce zadné svaly);
 • nosiť obväz.

Takáto závažná patológia, ako je stlačenie pupočnej prietrže, vyžaduje okamžitú liečbu. Odmietnutie lekárskej starostlivosti a predčasné prijatie do nemocnice môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výčnelok diskov krčnej chrbtice sa týka ich vydutia do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Tento patologický proces nie je nezávislým ochorením, ale častou komplikáciou osteochondrózy.
V tomto článku sa dozviete o Schmorlovej hernii: o čo ide, o príčinách a rizikových faktoroch a druhoch patológie. Príznaky a liečba tohto ochorenia.
krčnej chrbtice Domov Cervikálna kýla Teraz ste tuCvičenie na liečbu krčnej prietržeAnatomicky sa krčná chrbtica skladá zo siedmich stavcov. Disky medzi krčnými stavcami nie sú také silné ako disky v hrudnej alebo bedrovej oblasti, takže veľkosť prietrže samotnej je menšia.