loader

Hlavná

Hlava

Indikácie a typy operácií pri prietrži bedrovej kýly

Patologický proces, v ktorom sa v bedrovej chrbtici tvorí prietrž, je v medicíne celkom bežný. Táto patológia sa považuje za závažnú a nebezpečnú, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa stlačia nervové korene miechy, čo hrozí komplikáciami až do paralýzy dolných končatín..

Zo všetkých patologických stavov tohto typu chrbtice je pravdepodobnosť prietrže najvyššia v bedrovej oblasti. Navyše, operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice nie je vždy uskutočňovaná. V prvom rade je dôležité pochopiť, v ktorých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok, a aké typy operácií sa vykonávajú..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže bedrovej kosti sa nie vždy vykonáva. Chirurgický zákrok si vyžaduje dobré dôvody, berúc do úvahy štádium progresie choroby, veľkosť prietrže, následky jej rastu atď..

Je tiež potrebné poznamenať, že dôvodom operácie nie je vždy hrozba pre ľudský život. Lekári podmienečne rozlišujú dve všeobecné kritériá, ktoré sú indikáciou pre operáciu bedrovej chrbtice:

 1. Absolútne indikácie - to je presne ten prípad, keď ide o ohrozenie života osoby, vážne narušenie životných funkcií v dôsledku stlačenia nervových zakončení, čo je dôležité, ako aj vážne ochorenia kĺbov chrbtice atď. To znamená, že sa berú do úvahy faktory závažných patologických procesov..
 2. Relatívne - v tomto prípade môže byť ohrozenie životných funkcií tela nízke, je však zaznamenaná progresia, to znamená, že prietrž hernie, patológia nereaguje na konzervatívnu liečbu. Inými slovami, rozhodnutie o operácii, aj keď oneskorené, sa prijíma v dôsledku skutočnosti, že prietrž nereaguje na liekovú terapiu.

Iné indikácie pre chirurgický zákrok:

 • Absencia pozitívnej reakcie na konzervatívne metódy liečby: farmakoterapia, fyzioterapia, metódy alternatívnej medicíny atď..
 • Závažná a pretrvávajúca bolesť v lumbosakrálnej chrbtici (vyžarujúca do dolných končatín, udržiavajúca svoju vysokú intenzitu 1 - 2 mesiace alebo viac. V tomto prípade je syndróm bolesti zastavený výlučne liekmi proti bolesti zo skupiny liekov alebo antidepresív)..
 • Rozhodnutie o vykonaní operácie sa prijíma v prípadoch, keď veľkosť prietrže presahuje 10 milimetrov, pretože v tomto prípade sa zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení, čo je dôležité.
 • Vážnou príčinou je vývoj komplikácií panvových orgánov.
 • Chirurgické manipulácie s herniou sú nevyhnutné pri porušovaní pohybov čriev a močení, pri problémoch s erekciou alebo prostatou u mužov, ako aj pri gynekologických problémoch u žien..
 • Ak má osoba stratu citlivosti na nohách, môže sa vyžadovať aj neodkladná operácia. V počiatočných fázach by sa mala venovať pozornosť znížená citlivosť, brnenie, pálenie alebo pocit chladu v dolných končatinách. V neskorších štádiách sa objaví závažná svalová dysfunkcia, s vysokou pravdepodobnosťou je paralýza..
 • V neposlednom rade je dôvodom operácie zabavenie prietrže. Sekvestrácia sa nazýva proces, v ktorom buničité jadro medzistavcového disku úplne opúšťa vláknitý kruh..

Druhy operácií

Ak je všetko jasné s indikáciami pre operácie, potom je výber typu chirurgického zákroku komplikovanejším procesom. Typ operácie prietrže lumbálnej chrbtice závisí od mnohých faktorov, ktoré sú objasnené dôkladnou diagnózou:

 • Hernia Dimensions.
 • Rozsah vyčnievania buničitého jadra.
 • Klasifikácia a rozsah pretrhnutia vláknitého prstenca poškodeného segmentu.
 • V akom smere bol výstupok.
 • Závažnosť patologického procesu v závislosti od charakteristík zovretých nervov a krvných ciev v chrbtici.

Navyše, vo väčšine prípadov, z dôvodu širokej škály chirurgických zákrokov (disk je odstránený alebo obnovený), musíte si vybrať z niekoľkých možností. V tomto prípade sa túžba pacienta, vybavenie kliniky a náklady na operáciu stávajú závažnými argumentmi..

Pred operáciou alebo vo fáze výberu typu chirurgického zákroku by mal lekár informovať pacienta o charakteristikách operácie, možných následkoch, komplikáciách a ďalších.

Aby bolo možné podrobnejšie porozumieť metódam chirurgickej liečby bedrovej prietrže, je potrebné zvážiť každý druh operácie osobitne..

laminektomie

Jednou z najradikálnejších metód chirurgického zákroku je, že rehabilitácia po operácii trvá dlho, pretože jej popularita sa stráca. Okrem toho nemožno poprieť skutočnosť, že účinnosť takejto operácie je veľmi vysoká..

Laminektómia sa používa v závažných prípadoch, keď kýla dosiahne veľkú veľkosť alebo existujú závažné neurologické komplikácie (kompresia nervov a iné). Metóda je založená na úplnom odstránení buničitého jadra spolu s časťou disku a sú vyrezané kostné a chrupavkové tkanivá..

Hlavnou výhodou operácie je to, že po jej vykonaní sa obmedzený nerv okamžite uvoľní, syndróm bolesti zmizne. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, trvá až 3 hodiny. Niekedy je v dôsledku odstránenia významnej časti tkaniva disku potrebný implantát.

Laminektómia sa zriedka používa aj preto, že následky operácie môžu byť závažné, až po vysídlenie stavcov s následným vývojom závažných foriem skoliózy..

Microdisectomy

Táto metóda sa považuje za šetriacu z niekoľkých dôvodov:

 • Počas operácie sa urobí malý rez, po ktorom sa všetky manipulácie uskutočnia pomocou mikroskopu a neurochirurgického zariadenia.
 • Mikrodisektómia zahŕňa všetky manipulácie výlučne v medzistavcovej platničke, zatiaľ čo stavce nie sú ovplyvnené..
 • Obdobie regenerácie po takomto postupe je minimálne, pretože poškodenie samotnou operáciou je extrémne malé.

Mikrodiscektómiu možno označiť za zlatý štandard pri liečbe kýly chrbtice. Tento postup vám umožňuje odstrániť prakticky každú prietrž, eliminujúc tak časť, ako aj celý medzistavcový disk, s minimálnym poškodením zdravia pacienta..

Presnosť, s akou sa takýto postup uplatňuje, sa dosahuje pomocou vyššie uvedeného chirurgického mikroskopu a neurochirurgických nástrojov. Tento postup eliminuje poškodenie nervov, ako aj kostného a svalového tkaniva..

endoskopia

Endoskopická chirurgia sa vykonáva s cieľom odstrániť malé prietrže, použitie tejto metódy je obmedzené na zónu dostupnosti špeciálneho zariadenia - endoskopu. Tento postup sa uskutočňuje hlavne v prípadoch, keď pri liekovej terapii nedochádza k žiadnym pozitívnym reakciám..

V oblasti prietrže sa vytvorí defekt, ktorým sa odstránia poškodené časti disku. Hlavnou výhodou endoskopie je schopnosť vykonávať manipulácie mimo miechy.

Počas operácie je oblasť tvorby prietrže röntgenová, vďaka čomu je dosiahnutá maximálna presnosť a riziko poškodenia je minimalizované až do 100%. Ďalšou výhodou je minimálne poškodenie okolitých tkanív, resp. Rýchle pooperačné zotavenie.

Laserové odstránenie

Tento spôsob odstraňuje kýlu bedrovej oblasti, ktorá ešte neviedla k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Lekár pôsobí na poškodený segment pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré čerpá vysokú teplotu.

V dôsledku vytvorenia vysokej teploty vo vnútri medzistavcových platničiek sa časť tekutiny vo vnútri jadra disku odparuje, v dôsledku čoho je jej výčnelok znížený..

Metóda je pokročilá, ale obmedzená opísanými charakteristikami patologického procesu. Výhodou je, že excízia tkaniva nie je potrebná a regenerácia je rýchla..

Existujú však nedostatky, pričom hlavnými sú vysoké náklady na operáciu, opísané obmedzenia, ako aj skutočnosť, že nie všetky zdravotnícke zariadenia majú potrebné vybavenie..

Laserové zotavenie

Na odstránenie sa okrem odstránenia používa aj laserová terapia. V tomto prípade sa znova objaví laser a základom je technika ohrevu. Teraz sú však pod vplyvom vysokej teploty stimulované regeneračné schopnosti..

Na vyhrievanom disku sa zrýchľuje regenerácia a delenie buniek chrupavkového tkaniva. Výsledkom je, že nové bunky doslova vyplňujú fragmenty poškodenia disku (praskliny, trhliny), štruktúra disku sa nezávisle obnovuje.

Ak je zaznamenaný rast prietrže, ako v predchádzajúcom prípade, je možné čiastočné odparenie buničitého jadra, čo v kombinácii s obnovením dáva vynikajúce výsledky, okrem porúch chrbtice..

Malo by sa však chápať, že technika obnovy je tiež prijateľná iba v prípadoch, keď vláknitý kruh ešte nie je poškodený do tej miery, že za ním vyčnieva buničité jadro..

Hydroplastics

Uskutočňuje sa v prípadoch, keď je potrebné odstrániť prietrž do veľkosti 6 milimetrov. Ďalšou kontraindikáciou je deštrukcia vláknitého kruhu, ktorá tiež obmedzuje použitie tejto metódy.

Tento postup je založený na technológii, pri ktorej sa fyziologický roztok vstrekuje do oblasti poškodeného medzistavcového disku pod vysokým tlakom. V tomto prípade sú zasiahnuté oblasti disku vyprané z dutiny a vďaka tekutine je vylúčená tvorba jaziev a adhézií, eliminujú sa príznaky bolesti a doba zotavenia trvá 2 až 3 dni.

Nukleoplastika so studenou plazmou

Hovoríme o samostatnom type endoskopickej chirurgie, pretože všetky výhody a nevýhody už opísanej metódy zostávajú zachované. V tomto prípade sa manipuluje iba s poškodeným medzistavcovým segmentom..

Počas operácie sa do medziobratlového disku vloží ihla, do ktorej sa vstrekne špeciálna nízkoteplotná zlúčenina (plazmatická látka). Látka je taká studená, že ničí jadro buničiny zvnútra a rýchlo vylučuje výčnelok.

V dôsledku nízkej teploty dochádza k analgetickému účinku, bolesť v chrbte ihneď po zákroku zmizne.

Odstránenie medzilaminu

Medzilarnálne odstránenie diskovej hernie v bedrovej oblasti spočíva v narezaní na ďalšie vyrezanie časti prietrže, ktorá stláča nervové zakončenie. K odstráneniu dochádza výlučne v oblasti medzi stavcami, po ktorej je na tomto mieste nainštalovaný implantát, ktorý bráni ďalšiemu tlaku na nervové zakončenie..

Rozhodnutie o vykonaní takejto operácie sa prijíma vo viac ako 80% prípadov medzistavcových prietrží. Táto metóda má však jednu vážnu nevýhodu - zotavenie trvá viac ako jeden mesiac po operácii, trvá to 3-4 a v niektorých prípadoch päť mesiacov.

Prevádzková efektívnosť

Napriek tomu, že operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice sa uskutočňuje výlučne v prípadoch, keď neexistujú žiadne iné možnosti, účinnosť takmer každej metódy chirurgického zákroku je vysoká..

Musíte samozrejme vziať do úvahy špecifický typ postupu, ktorý by mal zodpovedať konkrétnemu prípadu patologického procesu. Ak potrebujete konať rýchlo, chirurgia je najlepšou možnosťou, pretože to je spôsob, ako radikálne vyriešiť problém, rýchlo zbaviť pacienta bolesti a rizika závažných komplikácií..

Možné následky operácie

Chirurgický zákrok, ak sa vezmú do úvahy moderné metódy, má pozitívny účinok v 95% prípadov bez akýchkoľvek komplikácií. Pacienti zaznamenávajú rýchle odstránenie bolesti s následným úplným uzdravením.

Napadnutie biologických systémov ľudského tela je však vždy rizikom a niekedy také postupy majú niekoľko negatívnych dôsledkov:

 • Reforma prietrže (často je to uľahčované neopatrným konaním pacienta, ktorý nečakal úplné uzdravenie).
 • Poškodenie nervových zakončení alebo iných štruktúr počas operácie (veľmi zriedkavé).
 • Tvorba zrastov alebo jaziev, ktoré ďalej vyvolávajú bolesť.

Je dôležité pochopiť, že tri opísané body sú skôr výnimkou z pravidla ako bežnými komplikáciami, obávajú sa operácie, ak je to skutočne potrebné, nestojí to za to.

Rehabilitačné funkcie

Ako už viete z popisu chirurgických metód, väčšina z nich vyžaduje minimálnu rehabilitáciu, ktorá trvá od 2 - 3 dní do 2 - 3 týždňov.

V niektorých prípadoch sa však musíte zotaviť po dlhú dobu, ktorá trvá 3 až 4 mesiace až rok. Čísla závisia od mnohých faktorov:

 • Štádium progresie patologického procesu.
 • Hernia Dimensions.
 • komplikácie.
 • Vek pacienta.
 • Jeho váha a ďalšie.

Tu je však dôležité pochopiť, že ak je potrebná rehabilitácia, je potrebné prísne dodržiavať všetky pokyny lekára. Dlhodobé zotavenie s priebehom liekovej terapie, fyzioterapie, niekoľkých etáp cvičebnej terapie, je procesom usilovným. Ale po úplnej rehabilitácii sa zbavíte prietrže, bolesti a všetko, čo sa od vás vyžaduje, je starostlivo sa starať o svoje zdravie a udržiavať optimálnu fyzickú kondíciu, aby ste zabránili vzniku nových kýly.

Chirurgia prietrže lumbálnej chrbtice

Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času. Dôvodom rozvoja osteochondrózy je tiež sedavý spôsob života, nadváha a nedostatok fyzickej aktivity.

Medzistavcové platničky nemajú „priamy“ prísun krvi, dostávajú výživu zo susedných stavcov. Pri chôdzi a prenášaní váhy z jednej nohy na druhú sa disk narovnáva a vstrebávajú sa živiny, a keď príde na nohu, stlačí sa a odpadové látky zmiznú. To pripomína činnosť čerpadla a čerpadla. Ak sa o 9:00 hod. Muž posadil k počítaču, jeho disky sa zmenšili a v 18 hodín vstal - nezaťažený, to znamená, že jeho medzistavcové disky nedostali energiu celý deň. Stratia tak vlhkosť, znižujú sa výšky a objavuje sa vyčnievanie a potom prietrž.

Chrbtica musí byť chránená od mladého veku. Aby ste to dosiahli, musíte sa pravidelne zapájať do telesnej výchovy, trénovať svaly chrbta a abs, ktoré podporujú stavce v správnom stave. Nie je potrebné sedieť v rade dlhšie ako jednu hodinu, aj keď máte sedavé zamestnanie. Každú hodinu vstaň a choď. Nezdvíhajte závažie naklonením sa dopredu.

Ak sa vám skutočne nedarí bez pomoci, zdvihnite váhu ako vzpierač: najprv si sadnite s rovným chrbtom a zdvihnite. Hernia chrbtice sa najčastejšie diagnostikuje u mladých mužov, ktorí boli požiadaní, aby vyložili alebo usporiadali nábytok. A tento jediný prípad spôsobuje výskyt herniovaného disku - v dôsledku nesprávneho zaťaženia chrbtice vedie vláknitý prsten k prasknutiu a cez neho chrupavka smeruje k miechovému kanálu.

U ľudí pripadá maximálne zaťaženie na stavce v bedrovej oblasti, takže väčšina hernií sa vyskytuje medzi stavcami L4-L5 a L5-S1. Medzi najčastejšie sťažnosti pacientov s kýlou chrbtice v tomto oddelení patrí silná bolesť v dolnej časti chrbta na jednej strane, ktorá niekedy dáva nohe obmedzujúci pohyb. Postupom času sa dostavujú ďalšie príznaky: zakrivenie chrbtice, atrofia svalov, znecitlivenie nohy...

V oblasti hrudníka sú prietrhy mimoriadne zriedkavé, pretože majú osobitný vzhľad v dôsledku spojenia s rebrami a hrudnou kosťou. V krčnej oblasti najčastejšie trpia dolné disky: C5-C6, C6-C7. Miecha tu prechádza, takže ak je prietrž bočná a tlačí na nervové korene, ruka bolí.

Ak je prietrž v strede, potom v rukách nemusí byť žiadna bolesť, existuje však vysoké riziko poškodenia miechy. Kýla niekedy dosahuje takú veľkosť, že doslova stláča miechu, ale zároveň necíti bolesť. Takáto kýla je nebezpečná, pretože môže spôsobiť zameranie ischémie na miechu - časť porúch obehového systému s následným rozvojom slabosti nôh. To môže viesť k zdravotnému postihnutiu..

Všeobecne sa uznáva, že prietrž väčšia ako 6 mm sa nedá liečiť, preto je potrebná operácia. Zameranie len na veľkosť prietrže je však nesprávne. Existujú ľudia s vrodeným úzkom miechovom kanáli, a potom aj výčnelok 5-6 mm spôsobí bolesť. A u ľudí so širokým kanálom sa niekedy neriadené kýly s veľkosťou 10 mm necítia. V prípade neprítomnosti ostrej bolesti je pacientovi na 2 mesiace predpísaná intenzívna konzervatívna liečba.

Na liečenie medzistavcovej prietrže sa používajú protizápalové lieky, chondoprotektory a vazodilatátory na zmiernenie exacerbácie zápalu, zlepšenie stavu medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov. V prípade, že aj po 2 mesiacoch liečby pretrvávajú silné bolesti, je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok. Existujú tri indikácie pre chirurgický zákrok:

Prvým je narušenie panvových funkcií: močenie, defekácia a erekcia u mužov. Ak súčasne dochádza k záchvatom bolesti na chrbte a na nohách a pri MRI sa zistí veľká prietrž, mali by ste okamžite vykonať operáciu.

Druhou je slabosť v dolných končatinách: sú narušené funkcie extenzorov a flexorov nôh, človek nemôže stáť na päte alebo na špičke. Je potrebné naliehavo pracovať, inak bude slabina v chodidle zostať po zvyšok jeho života.

Tretí - syndróm bolesti kĺbov, ktorý neprechádza konzervatívnou liečbou 2 mesiace. Táto indikácia je relatívna - založená na pocitoch pacienta..

Anatómia vetiev lumbosakrálneho plexu

Konzervatívna terapia problém nerieši radikálne. Počas zápalu opuchy korienkov narastú a u pacienta sa vyvinie bolesť nôh. Terapia zmierňuje zápal, zatiaľ čo pacient, zatiaľ čo ležiaci, je relatívne pohodlný. Kýla však nezmizla. Ak pacient dodržiava odporúčania a nezaťažuje chrbticu, môže ďalej žiť. Ale ak neúmyselne zdvihol váhu, kýla si znova pripomenie. V dôsledku toho, ak sa obdobia bezbolestí skracujú a obdobia exacerbácie sú dlhé, problém sa vyrieši smerom k operácii..

Každý druhý pacient s kýlou chrbtice sa pýta: „Dostanem sa po operácii na invalidný vozík?“ Chirurgia vždy rieši problém radikálne a, samozrejme, je spojená s rizikami, ale iba v 2 prípadoch: keď sa po operácii vyvinie infekcia a v hlbokých žilách dolných končatín sa vytvorí krvná zrazenina..

Počas chirurgického zákroku by ste sa však nemali báť poškodenia miechy. Miecha končí na úrovni prvého bedrového stavca a prietrže bedrovej oblasti sa objavujú hlavne na úrovni 4 až 5 stavcov. Preto bez ohľadu na to, čo robíte pri odstraňovaní bedrovej prietrže, miecha nebude trpieť.

Dnes sa vďaka mikroskopu urobí len malý rez, nie je potrebné prejsť oblúkom, aby ste sa dostali do prietrže, ako predtým. Mikrochirurgické alebo endoskopické odstránenie prietrže vám umožní uvoľniť vylisovaný nerv a obnoviť narušený krvný obeh, čím sa zachová samotný disk. Takáto operácia prakticky nespôsobuje komplikácie a výrazne skracuje čas na obnovenie pracovnej kapacity.

Po týchto situáciách sa vyvíja názor na možné zdravotné postihnutie po operácii: človek s veľkou centrálnou prietržou krčnej chrbtice nechodí na operáciu dlho, hoci sa mu opakovane ponúka. V určitom okamihu kýla stláča miechu, ruky a nohy zlyhávajú. V sanitke ho privedú na kliniku a pôsobia. Ak sa však vyvinula slabina v rukách a nohách, potom neexistuje prakticky žiadna šanca na uzdravenie. Osoba prišla so zdravotným postihnutím a pravdepodobne odíde v rovnakom stave. A iní si myslia, že sa to stalo kvôli operácii. Existuje vzorec: čím lepšie sa pacient cíti pred operáciou, tým lepšie sa po ňom bude cítiť.

Po prvé, pacienti s podozrením na spinálnu herniu sú podrobení röntgenovým lúčom, je však informačná iba v počiatočných štádiách choroby. Jedinou spoľahlivou metódou na diagnostiku prietrže je magnetická rezonancia (magnetická rezonancia). Jeden obraz MRI však nestačí na nasmerovanie na operáciu, vždy je potrebná interná konzultácia, aby sa zistilo, či sa klinický obraz zhoduje s rádiologickým obrazom. Aj keď kýla na obrázku je obrovská, nedotýkajte sa jej, ak nespôsobuje bolesť a svalovú slabosť, nenarúša normálny život. Kýla chrbtice neohrozuje život, ale v pokročilých prípadoch môže výrazne zhoršiť jej kvalitu.

Ak sa potvrdí diagnóza „hernie chrbtice“, lekár okrem predpisovania liekov predpíše fyzioterapiu, masáž, reflex a fyzioterapiu. Vďaka týmto technikám môžete odstrániť syndróm bolesti. Niekedy sa pozoruje dobrý účinok pri liečbe medzistavcovej prietrže po priebehu manuálnej liečby a osteopatie. Každé štádium choroby má svoju vlastnú liečbu..

Inštruktážne video anatómie bedrového plexu

- Vráťte sa na obsah časti „Neurológia“.

Chirurgia na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice: indikácie a typy

S prietržovou kýlou trpí človek silnou bolesťou. Z tohto dôvodu sa kvalita života výrazne zhoršuje a v pokročilých situáciách môže byť občan dokonca postihnutý. Preto je dôležité začať s liečbou včas a nečakať na nepríjemné príznaky, ktoré sa prejavia samy osebe.

Ak začnete s ochorením, musíte odstrániť operáciu bedrovej chrbtice. Tento postup je predpísaný iba pre indikácie, keď konzervatívna liečba už viac nepomôže. Pre ľudí bude užitočné vedieť, ako sa v bedrovej oblasti odstráni prietrž a ako dlho trvá rehabilitačné obdobie..

Dôvody vzhľadu

Niektorí ľudia dokonca nepremýšľajú o tom, že v dôsledku nesprávneho životného štýlu môžu zažiť hernálnu bedrovú oblasť. Existujú ľudia, ktorí dlho ignorujú nepríjemné príznaky. Výsledkom bude, že v budúcnosti budú mať medzistavcovú prietrž..

Samotný chirurgický zákrok má samozrejme negatívny vplyv na zdravotný stav, preto je dôležité sa bez neho zaobísť. Bude ešte lepšie zoznámiť sa s príčinami, ktoré spôsobujú ochorenie, a pokiaľ je to možné, nedovoliť im.

Kvôli tomu, čo sa môže objaviť medziobratlová kýla:

 • Rôzne zranenia. Ak by niekto mal vážne modriny späť, mohlo by to nepriaznivo ovplyvniť stav stavcov. Aby ste sa ubezpečili, že neexistujú žiadne komplikácie, odporúča sa navštíviť lekára okamžite.
 • Dedičnosť. Keď rodičia majú stavce, dieťa sa s nimi tiež pravdepodobne stretne. Aby sa tomu zabránilo, je nevyhnutné vykonať preventívne opatrenia.
 • Infekčné choroby. V závažných prípadoch môžu nepriaznivo ovplyvniť stav chrbtice. Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité starať sa o včasnú liečbu infekcií..
 • Nadmerné cvičenie. Ak práca človeka vyžaduje neustály stres a ťažké zdvíhanie, môže byť v budúcnosti potrebné odstrániť prietrž chrbtice..
 • Sedavý spôsob života. Ak človek neustále sedí, nechodí a ne športuje, môže v tele zažiť stagnáciu. V dôsledku toho sa môžete stretnúť s herniou, ktorá výrazne zhorší kvalitu života.
 • Vek. Čím je človek starší, tým horší je stav jeho chrbtice. Z tohto dôvodu je v starobe obzvlášť potrebné starostlivo monitorovať stav chrbta a tela ako celku.
 • Zlé návyky. Ak si osoba neželá vykonať operáciu kýly bedrovej chrbtice, bude pre neho dôležité prestať fajčiť a piť alkohol. Zlé návyky negatívne ovplyvňujú stavce, čo vedie k negatívnym zmenám ich stavu.

Existuje mnoho ďalších dôvodov, ktoré prispievajú k výskytu medzistavcovej prietrže. Dá sa jasne povedať, že ak človek vedie zdravý životný štýl, určite sa nebude musieť starať o chorobu a jej následky.

Z tohto dôvodu by ste nemali obetovať svoje zdravie, pretože ak sa prijmú preventívne opatrenia, bude výrazne nižšia pravdepodobnosť kolízie s touto chorobou..

Príznaky a štádiá

Malo by byť zrejmé, že operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice sa neuskutočňuje na úplnom začiatku choroby. V počiatočných štádiách sa môžu vypustiť metódy konzervatívnej liečby, aby sa zvládlo ochorenie..

Ďalšia vec je, ak človek ignoruje negatívne príznaky, čo vedie k zhoršeniu jeho zdravotného stavu. V takejto situácii bude ťažšie urobiť bez odstránenia vertebrálnej prietrže. Rozlišujú sa tieto stupne patológie:

 • Etapa 1. Výčnelok. V tomto prípade je disk minimálne posunutý približne o 2 mm. V tomto prípade jadro nepresahuje chrbticu..
 • Etapa 2. Posunutie okrajového disku nie je väčšie ako 1,5 cm. Jadrový pulposus je stále v chrbtici, preto je v tomto štádiu možné ošetrenie bez chirurgie kýly.
 • Stupeň 3. Extrúzia. Jadro sa výrazne posúva a presahuje chrbticu. V tomto prípade osoba začína trpieť silnou bolesťou.
 • Fáza 4. Jadro začína visieť smerom von a vyzerá ako kvapka. Je možné prasknutie vláknitého prstenca, vďaka čomu začne obsah vytekať.

Odstránenie medzistavcovej prietrže sa najčastejšie uskutočňuje v posledných dvoch fázach. Preto je úlohou každej osoby včasne upozorniť na negatívne symptómy a poradiť sa s lekárom. Zabráni sa tým negatívnym následkom a vaše zdravie sa zachová v dobrom stave..

 • Intenzívna bolesť v krížovej kosti. Spočiatku sa vyskytuje iba občas, hlavne po dlhšom pobyte v nepohodlnej polohe. V priebehu času je bolesť pozorovaná pri každom náhlom pohybe a dokonca aj v pokojnom stave.
 • Tuhosť pohybov. Pre človeka je ťažké sa zohnúť a otočiť sa okolo tela. Aby ste sa zbavili tohto príznaku, musíte použiť špeciálne masti.
 • Pri chôdzi je bolesť, ktorá sa dostáva do bokov. Okrem toho je možné tento príznak pozorovať dokonca aj pri plynulom pohybe.
 • Celková slabosť. Človek unavuje rýchlejšie, je pre neho ťažké tráviť dlhý čas na nohách. Môže sa tiež zhoršiť jeho nálada, môže dôjsť k depresii a apatii..
 • Problémy s panvovými orgánmi. Močenie, ako aj pohyby čriev môžu byť komplikované. Stáva sa to v zriedkavých prípadoch a slúži ako dôvod na odstránenie prietrže na disku..
 • Necitlivosť dolných končatín. Stáva sa to, keď je nerv zaseknutý, čo sa často stáva pri vertebrálnej prietrži. Preto je lepšie neprinášať k tomu svoje zdravie a včas konať..

Všeobecne možno konštatovať, že hlavným príznakom je bolesť v chrbte. Vzhľadom na skutočnosť, že tento príznak môže hovoriť o mnohých patológiách, je mimoriadne dôležité, aby človek presne diagnostikoval svoje ochorenie. Je možné, že bude potrebná operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice. V takom prípade nebude možné oneskorenie, inak sa príznaky iba zhoršia.

indikácia

Malo by byť zrejmé, že odstránenie hernie disku je extrémne lekárske opatrenie, a preto sa nepoužíva pre každú osobu. Mali by existovať určité indikácie, ktoré sú rozdelené na relatívne a absolútne. Prvá možnosť nastane, ak konzervatívna liečba neprináša požadované výsledky. Preto, ak sa stav osoby nezlepší, musí vykonať odstránenie kýly.

Strata citlivosti dolných končatín. Pre človeka je ťažké zohnúť sa a ohýbať nohy. Toto je považované za nebezpečný symptóm prietrže, ktorý naznačuje výskyt parézy. U ľudí je nervový systém narušený tým, že nervové vlákna sú významne poškodené. V tejto fáze je nesmierne dôležité odstrániť prietrž chrbtice. Ak to neurobíte, nastane svalová atrofia, ktorá sa bude ťažko liečiť..

Veľká indikácia medzistavcovej prietrže slúži tiež ako indikácia pre chirurgický zákrok. Podobná patológia komprimuje nervové korene. Lekárski odborníci nazývajú tento stav „syndrómom chvosta“. U ľudí sú procesy defekácie a močenia významne narušené a u silnejšieho pohlavia je erektilná dysfunkcia významne narušená. Ak sa medzistavcová prietrž neodstráni, nie je možné zvrátiť všetky negatívne zmeny..

Ľudia sa osobitne zaujímajú o to, akú veľkosť je potrebná operácia miechy. Ak je veľkosť patológie do 12 mm, povoľuje sa ošetrenie doma. Ak je veľkosť od 12 mm alebo viac, je už potrebný chirurgický zákrok. Toto je jeden z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje rozhodnutie, či sa má alebo nemá vykonať chirurgický zákrok..

Druhy operácií

Chirurgia na odstránenie prietrže chrbtice je rôznych typov, a preto musí lekár rozhodnúť, ktorý z nich je vhodný pre konkrétnu osobu. Za týmto účelom sa vykonávajú predbežné vyšetrenia, aby ste zistili veľkosť patológie, prítomnosť medzier, ako aj stav nervových zakončení a krvných ciev. Odborník má záujem o to, ako dlho sa patológia objavila a či je na jej odstránenie vhodná konkrétna metóda..

Môže sa vykonať laminektómia, tento postup je vysoko účinný a relapsy sú veľmi zriedkavé. Táto metóda sa doteraz používa zriedka, pretože jej dôsledky môžu byť dosť nepríjemné.

Faktom je, že počas operácie je zničená štruktúra medzistavcových platničiek a pravdepodobne aj časť stavcov. Z tohto dôvodu bude mať osoba nepríjemné pocity pri chôdzi alebo v sede, existuje tiež riziko, že sa stane zdravotne postihnutou.

Mikrodisektómia sa často praktizuje pomerne často. V takom prípade sa všetky činnosti vyskytujú bez prekročenia medzistavcovej platničky, preto nie je ovplyvnená samotná stavca. Lekár urobí malý rez, ktorým sa určité manipulácie vykonajú pomocou malých nástrojov.

Mikroskopy sú tiež nevyhnutné pre postup, ktorý vám umožní presne vyhodnotiť stav osoby, ako aj zabrániť pravdepodobnosti poškodenia svalového a kostného tkaniva, ako aj nervových zakončení. V takom prípade po zákroku nebudú žiadne jazvy a samotná doba rehabilitácie nebude trvať príliš dlho.

Endoskopia spočíva v odstránení prietrže medzistavcového typu pomocou špeciálneho nástroja - endoskopu. Rez sa vykoná až do 5 mm, zatiaľ čo všetky manipulácie budú viditeľné na obrazovke počítača, takže bude možné vykonávať všetky činnosti čo najpresnejšie a nepoškodiť štruktúru chrbtice. Človek bude môcť začať žiť bežný život do jedného mesiaca a pol po operácii.

Laserová operácia na odstránenie prietrže chrbtice bude možná, ak ešte nedôjde k prasknutiu vláknitého prstenca. Použité špeciálne zariadenie, ktoré ovplyvňuje poškodený disk. Pri pôsobení vysokých teplôt, ktoré tvoria laser, sa časť tekutiny z disku odstráni, čím sa zníži výstupok. Samotný rehabilitačný proces bude trvať približne niekoľko týždňov..

Existuje operácia pre medziobratlovú prietrž ako hydroplastika. V tomto prípade sa do chrbtice vstrekne roztok a potom sa prečerpá spolu s poranenými oblasťami disku. Výsledkom je, že je možné zmenšiť objem buničitého jadra, v dôsledku ktorého výčnelok zmizne.

Ľudia tiež poznamenávajú, že majú bolesti, pretože tlak na nervové zakončenie zmizne. Asi dva dni po operácii je človek poslaný domov.

Rehabilitačné obdobie

Keď má osoba operáciu na odstránenie prietrže, budete musieť prejsť rehabilitačným obdobím. Aby sa stav nezhoršil, bude potrebné vziať do úvahy všetky lekárske odporúčania. V medicíne je rehabilitačné obdobie rozdelené na počiatočné a oneskorené. Každá možnosť má svoje vlastné pravidlá, o ktorých by ste mali vedieť..

Čo je potrebné v počiatočnom období:

 • Neumiestňujte sedenie.
 • V žiadnom prípade sa nesmú zdvíhať ťažké predmety, sú povolené maximálne 3 kg.
 • Podporný korzet by sa nemal nosiť dlhšie ako 3 - 4 hodiny denne..
 • Určite dodržiavajte správnu stravu, v ktorej je dostatok vitamínov.
 • Musia sa vzdať zlých návykov, aby sa rýchlo zotavili.

Asi 2 mesiace po operácii sa objavia nové pravidlá týkajúce sa obdobia rehabilitácie. Osoba smie sedieť až štyrikrát denne, po ktorej bude musieť ležať najmenej pol hodiny v ľahu..

Vyhýbajte sa pádom a vibráciám, pretože by mohli poškodiť. Hmotnosť môžete zdvihnúť až na 8 kg, ale nie viac. Tieto pravidlá sa budú musieť dodržiavať ďalších šesť mesiacov, pričom by sa nemali ignorovať.

Druhy operácií na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice

Patológie chrbtice sa považujú za bežný problém u pacientov rôzneho pohlavia a veku. Najčastejšie sa tieto choroby vyskytujú u mužov, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou. Dnes sa operácie na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice vykonávajú pravidelne, pretože herniálny výčnelok významne komplikuje život pacientov a spôsobuje vážne komplikácie..

Medzistavcová hernia je patologický stav charakterizovaný postupnou deštrukciou vláknitého prstenca a vyčnievaním jadra disku za stavce. To vedie k ich premiestneniu, stlačeniu procesov a nervových zakončení, vzniku závažných symptómov. Existuje veľa dôvodov, ktoré môžu vyprovokovať medzistavcovú prietrž. Chirurgia sa vyžaduje v najvyspelejších prípadoch, keď konzervatívna liečba zlyhala. Najbežnejšie predispozičné faktory sú tieto:

 • časté podchladenie tela;
 • oslabená imunita;
 • pravidelné prepracovanie;
 • poranenia miechy rôznej závažnosti;
 • skolióza, lordóza alebo kyphosis, vyvolávajúce nerovnomerné rozdelenie záťaže na všetky oddelenia miechy;
 • poruchy krvného obehu a nedostatočný príjem živín na medzistavcové platničky;
 • predĺžené sedenie z dôvodu odbornej činnosti, ktoré prispieva k oslabeniu svalov v bedrovej oblasti;
 • zdvíhať závažia;
 • chronická osteochondróza, ischias;
 • nadváha, obezita;
 • metabolické poruchy, ktoré vedú k zníženiu elasticity vláknitého kruhu.

Sedavý spôsob života môže tiež spôsobiť vznik výčnelkov, pretože oslabený svalový korzet vedie k miernemu posunu stavcov s následným zvýšením zaťaženia diskov..

Je potrebné poznamenať, že prietrž sa môže tvoriť nielen v bedrovej oblasti, ale práve v tejto oblasti sa vyskytuje najčastejšie. Podľa štúdií sa bedrový typ patológie vyskytuje vo viac ako 60% prípadov.

Bubnovsky

V modernom svete vysokých rýchlostí a stálych stresov narastá počet ľudí, ktorým je spôsobený ochorenie pohybového aparátu (OA), problémy. Tieto choroby nanešťastie nezávisia od veku alebo sociálneho postavenia osoby. Z týchto problémov a chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení. Posledným miestom nie sú choroby hrudnej chrbtice, ktorej liečba a diagnostika si zaslúžia pozornosť.

Liečba v centre mesta Bubnovsky

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..

Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Je účinná liečba chrbtice a kĺbov bez chirurgického zákroku a liečby?

Už viac ako 20 rokov sa problémy liečenia chorôb pohybového aparátu úspešne riešia na klinikách pracujúcich podľa metód profesora Bubnovského vo viac ako 50 mestách v Rusku, SNŠ a v zahraničí.

Profesor Bubnovsky, zakladateľ modernej kinezoterapie, je autorom zásadne odlišného prístupu k otázke, ako liečiť chrbticu a liečiť kĺby. Liečba podľa svojho jedinečného systému - bez drog a chirurgických zákrokov - umožňuje ľuďom znovu získať slušnú kvalitu života a vrátiť plnú pracovnú kapacitu.

Liečba kĺbov, liečba chrbtice podľa systému profesora Bubnovského

Liečba chrbtice, liečba kĺbov pomocou kinezoterapie je liečba pohybu. Nedostatočná mobilita nášho životného štýlu mení stav hlbokých svalov, čo vedie k ich atrofii, ktorá následne narušuje výživový systém kĺbov krvným riečiskom..

Najdôležitejšou zložkou liečby podľa S.M. Bubnovsky pomocou kinezoterapie sú špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré sú bezpečné pre kĺby a chrbticu, ktoré vykonáva pacient na multifunkčných simulátoroch dekompresie a gravitácie Bubnovsky (MTB). Základom systému profesora Bubnovského je kombinácia špecializovanej gymnastiky, ruských kúpeľov a kryoterapie.

Účinné ošetrenie chrbtice a ošetrenie kĺbov podľa Bubnovského metódy nastáva v dôsledku začlenenia do aktívnej činnosti a obnovy hlbokých svalov, ktoré dodávajú kĺbom a chrbtici všetko potrebné. Sergei Mikhailovich dokázal, že aktivácia zlomených svalov je základným základom pre liečbu väčšiny problémov s kĺbmi a chrbticou. Atrofia voľnobežných svalov v priebehu času, a to len komplikuje liečbu kĺbov, liečbu chrbtice.

Hlavným kritériom pre zotavenie podľa systému profesora Bubnovského je obnova svalovej konštanty pacienta, ktorá sa vyznačuje schopnosťou vykonávať záťažové cvičenia (bezpečné, terapeutické cvičenia) bez bolesti..

Stovkám tisícov ľudí, ktorí prišli do centier Bubnovského, ponúkame zásadne odlišný prístup, vďaka ktorému je spoločná liečba aj liečba chrbtice úspešná. Individuálny prístup, ktorý neuznáva štandardné riešenia, pretože sme presvedčení, že ani pri podobných diagnózach neexistujú totožní pacienti!

Podstúpili ošetrenie chrbtice alebo kĺbové ošetrenie v „Dr. Bubnovsky Centre“ na Khodyňke a „Dr. Bubnovsky Centre“ na Dm. Ulyanova, dokážete prekonať strach z hnutia uzdravenia a uvedomíte si, že dokážete a mali by ste sa obísť bez liekov, pretože bez vášho úsilia, trpezlivosti a vlastného úsilia nedokážu obnoviť svoje zdravie..

Klinika Dr. Bubnovského je vybavená všetkým potrebným pre pohodlný pobyt pacientov, k dispozícii sú útulné šatne, sprchy, šatník. Máme saunu a masážne miestnosti.

Iba pohyb vám môže dať plný život!

Keď sa musí herniovaný disk používať

Prečítajte si tiež

Je hernácia medzistavcových platničiek taká hrozná, že je vyvodená na záver na MRI? Keď sa oplatí ponáhľať sa s lekárom s touto diagnózou a prečo by ste sa nemali báť jej odstránenia, povedal doktor doktor Peter Amir Merzhoyev, MD, PhD, neurochirurg Multidisciplinárnej kliniky pomenovaný po N. I. Pirogova.

- Amir Muratovich, existuje názor, že odkedy bola k dispozícii štúdia o zobrazovači magnetickej rezonancie, problémom s chrbticou sa venovala nadmerná pozornosť. Hovorí sa, že keď neexistovala MRI, ľudia nevedeli o existencii kýly a žili v pokoji, bez liečby a bez chirurgického zákroku..

- MRI technológia priniesla revolúciu v diagnostike chorôb miechy. Problém je v tom, že pacienti sa často obracajú na túto diagnostickú metódu bez odporúčania lekára a paniky, ak objavia prietrž. V skutočnosti ich majú takmer všetci pacienti, najmä starší ako 30 rokov - niektorí majú výrazných pacientov, iní ich majú v počiatočnom štádiu vývoja. Je ťažké nájsť osobu bez prietrže, výčnelku alebo stenózy. Tieto zmeny na MRI však môžu byť náhodným nálezom a nebojí sa ho. Ak chcete zistiť, či bolesť chrbta je skutočne spôsobená zmenami v chrbtici, a aby ste pochopili, či je potrebné niečo urobiť s prietržou, mali by ste sa poradiť s lekárom. A on už vyvodí závery porovnaním zmien zistených v MRI a sťažnostiach. Pretože MRI môžu vykazovať hrubé morfologické zmeny, ale osobu neobťažujú. A to sa stáva, s malými zmenami a relatívne zdravými medzistavcovými platničkami, trápi neznesiteľná bolesť. Okrem toho sa stáva, že sa pacient sťažuje na bolesti chrbta, pri MRI sa zistí hernia, ale ukázalo sa, že vôbec nespôsobujú bolesť. Predpokladá sa, že v 90% prípadov je bolesť chrbta benígnym javom, ak sú vylúčené závažné choroby, ktoré môžu byť ich príčinou. V priebehu 6 týždňov táto bolesť postupne ustupuje alebo sa zmierňuje v dôsledku konzervatívnej liečby..

Predtým, keď neexistovala MRI, sa použili iné diagnostické metódy - buď menej presné alebo bolestivé. A liečba bola iná: chirurgické zákroky boli veľmi traumatické, plné vážnych komplikácií, takže sa zriedka vykonávali, ak neexistoval iný spôsob.

- Prečo sa niektoré hernie objavujú v najaktívnejšom veku, zatiaľ čo iní sa dozvedajú o svojej existencii bližšie k starobe?

- Závisí to od všeobecnej činnosti človeka, jeho životného štýlu, výživy a dedičnosti. Či tak alebo onak, tieto prirodzené zmeny súvisiace s vekom čakajú na každého, napríklad vrásky na pokožke alebo sivé vlasy.

Existuje teória degeneratívnej kaskády - v skutočnosti je to teória ľudského starnutia: v priebehu rokov medziobratlová platnička stráca vlhkosť a degeneruje. Prvá fáza tohto procesu sa začína už vo veku 25 - 30 rokov, nazýva sa nefunkčná: spravidla je človek obťažovaný bolesťou chrbta, je predpísaná konzervatívna liečba, šetrný režim fyzickej aktivity, zmeny životného štýlu.

Vo veku 30 - 40 rokov sa zvyčajne vyskytuje druhá fáza - segmentálna nestabilita. A častejšie je to hernias. Disk naďalej stráca vlhkosť, jeho výška sa znižuje. Počas tohto obdobia sa zvyšuje pohyblivosť medzi stavcami, prístroj, ktorý fixuje chrbticu, je nestabilný, výživa buničitého jadra umiestneného vo vnútri disku sa postupne narušuje, okolité vláknité kapsuly praskajú a obsah disku vyčnieva z kapsuly. Toto je prietrž.

S vekom sa objavuje tretia etapa degeneratívnej kaskády - prirodzená restabilizácia. Organizmus začína, zhruba povedané, mechanizmus zotavenia (sanogenéza) a samotná bolesť môže prejsť. Kýla môže navyše „vyschnúť“ - uzdraviť sa a zmenšiť sa.

V každej fáze sa problémy riešia v závislosti od dôkazov. Jednému pomáhajú neurológovia, chiropraktici, osteopati, rehabilitológovia, lekári cvičebnej terapie. Žiadne iné spôsoby liečby okrem. Len neurochirurg im môže pomôcť - buď s prakticky bezbolestnými postupmi, alebo jednodňovými chirurgickými metódami.

- Aké príznaky môžu naznačovať, že by ste sa mali obrátiť na neurochirurga?

- Miechoví neurochirurgovia zvažujú nebezpečnú silnú pretrvávajúcu bolesť, prerušovanú klaudikáciu, necitlivosť, stratu citlivosti v nohách a pažiach, paréziu (paralýzu) končatín, prudký nárast bolesti s pohybmi a zvýšenou záťažou, svalovú atrofiu, nedostatok šľachových reflexov, narušenú funkciu panvových orgánov..

V závislosti od umiestnenia problému sa môžu príznaky vyskytnúť v rôznych oblastiach. V bedrovej oblasti - bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá dáva nohe alebo zadku, prípadne pocit znecitlivenia a slabosti v nohách. Pri krčku maternice - bolesti hlavy, krku, ramien, ramien je pacient znepokojený závratmi, vysokým krvným tlakom, hučaním v ušiach, zníženou citlivosťou prstov. V oblasti hrudníka - bolesť v oblasti hrudníka, niekedy mylná pre problémy so srdcom.

Ak konzervatívna terapia nepomôže vyrovnať sa s týmito príznakmi počas 4-6, maximálne 8 týždňov a osoba je unavená z liečby a ak sa objavia niektoré fokálne príznaky (slabosť rúk, nôh), je potrebné konzultovať s neurochirurgom..

Vo všetkých prípadoch sa neurochirurg zameriava na dodržiavanie sťažností pacienta s MRI, na výsledky konzervatívnej liečby a na rozhodnutie o chirurgickom účinku..

- Hovorí sa, že prietrž hernie sa vykonáva, ak dosiahla 10 mm.

- Na rozmeroch nezáleží. Aj malé kýly s veľkosťou 4 mm môžu spôsobiť vážne príznaky a žiadna konzervatívna terapia osobe nepomôže.

- Je bolesť chrbtice vždy spôsobená herniou? A je možné sa vysporiadať s jemnými metódami?

- Bolesť chrbta často nie je spojená s kýlami, sú spôsobené spondylartrózou - zmenami v tkanivách malých medzistavcových kĺbov. Sú to tiež prirodzené zmeny, ktoré môžu viesť k bolesti sústredenej v chrbte, ktorá vyžaruje do nôh alebo ramien. Ak nie je možné sa s nimi vysporiadať konzervatívnym spôsobom, potom neurochirurg pod kontrolou röntgenového žiarenia nájde vodiče bolesti - nervy, ktoré inervujú postihnutý kĺb a spracuje ich vysokofrekvenčným prúdom. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Po nej prakticky neexistujú žiadne komplikácie, pretože sa vykonáva pod kontrolou röntgenových lúčov a so stálou spätnou väzbou od pacienta..

Pri diskogénnej bolesti, ktorá spoľahlivo vznikla v dôsledku problémov s diskom pred fázou vzniku skutočnej kýly, sa vykonáva malá operácia zameraná na dekompresiu disku - zmiernenie tlaku v ňom a ošetrenie nervových zakončení vedúcich impulzov bolesti vysokofrekvenčným prúdom..

Okrem toho existujú špeciálne selektívne blokády, ktoré ovplyvňujú vedenie bolesti. Jedná sa o lieky, ktoré zmierňujú bolesť okamžite, postup sa tiež vykonáva pod kontrolou röntgenového žiarenia. Ak sa problém po nejakom čase objaví znova, vykoná sa vystavenie vysokofrekvenčnému žiareniu. Často sa však stáva, že po blokáde sa bolesť nikdy nevráti.

- Revolúciu v spinálnej neurochirurgii vykonala nielen MRI, ale aj endovideo chirurgia, ktorá umožňuje vykonávanie operácií presne a bez veľkých rezov. Ľudia sa ich však stále boja. Aký je rozdiel medzi modernou operáciou chrbtice a tým, čo sa praktizovalo pred desiatkami rokov?

- Cieľom modernej neurochirurgie je čo najúčinnejšie zbaviť pacienta jeho problémov s minimálnym chirurgickým zákrokom. Neurochirurg môže pomocou endoskopických alebo mikrochirurgických metód odstrániť herniu alebo dekompresiu so stenózou miechového kanála, uvoľniť nervový koreň a bolesť v končatine alebo paži prejde okamžite po operácii. Ak to nestačí, napríklad progresia degeneratívnej kaskády v treťom stupni nevedie k prirodzenej stabilizácii chrbtice, ale skôr k destabilizácii chrbtice, uskutoční sa operácia na fixáciu chrbtice. V závislosti od indikácie sú možné rôzne spôsoby fixácie..

Čím vážnejší človek má problémy s chrbticou, tým vyššie sú požiadavky na technológie chirurgickej liečby. Povedzme, že keď neexistuje spôsob, ako sa vysporiadať s problémom selektívnej blokády, nerv sa „vypne“ pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Ak neurochirurg vidí, že táto metóda tiež nezbaví pacienta bolesti, odporúča sa endoskopická alebo mikrochirurgická intervencia. Mikrochirurgické - otvorené alebo perkutánne operácie sa tiež líšia, ich typy sa používajú podľa indikácie. Keď sa vykonávajú, prístup k chrbtici sa uskutočňuje pomocou malého rezu a pod kontrolou optiky (mikroskop) sa uvoľňujú vylisované korene v dôsledku stenózy alebo kýly. Ešte menej traumatická - endoskopická, s pomocou ktorej môžete prejsť incíziou 7-8 mm pozdĺž miechového kanála a odstrániť nie jednu, ale niekoľko hernií naraz, ak je to potrebné.

Vo všetkých prípadoch je hlavnou vecou zvoliť operáciu, ktorá je účinná pre konkrétnu osobu. Vďaka novým diagnostickým schopnostiam vieme, kde, čo a prečo to bolí a nové technológie môžu bezpečne zbaviť človeka príčiny bolesti pod kontrolou vysoko presných zariadení..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pomerne často prichádzajú do nášho centra ľudia, ktorí už vyskúšali rôzne metódy liečby kýly chrbtice bez chirurgického zákroku - lekárske kurzy, blokády, akupunktúra, fyzioterapia, moderné hardvérové ​​technológie, manuálna terapia.
Extrúzia medzistavcových platničiek je tretím stupňom tvorby prietrže medzistavcových platničiek, ktorý spočíva v rozbití vláknitého prstenca a v prolapsi pulpózneho jadra vo forme kvapky.
Osteochondróza sa nazýva degeneratívne deštruktívne zmeny, ktoré ovplyvňujú kĺbové prvky, najčastejšie znamenajú medzistavcové platničky. Tento stav sa vyskytuje so silnou bolesťou, ktorej prístupy k liečbe sú veľmi odlišné.