loader

Odstránenie medzistavcovej prietrže: metódy chirurgie, kliniky, ceny,

Každý rok sa častejšia vyskytuje medzistavcová prietrž. Jeho výskyt sa vo väčšine prípadov vyskytuje na základe pokročilej osteochondrózy. Osteochondróza v určitom segmente chrbtice rôznej závažnosti je prítomná u 90% populácie Ruskej federácie, vrátane veľmi mladého kontingentu ľudí.

Pokiaľ ide o jeho nebezpečnú komplikáciu, konkrétne medzistavcovú prietrž, podľa nedávneho experimentu, ktorého podstatou bolo vyšetrenie chrbtice u 100 náhodných ľudí, 30 z nich malo herniovanú platňu v miernej až miernej forme. Navyše takmer všetci jedinci nemali taký priebeh udalostí podozrenie, hoci nepopierali, že boli oboznámení s bolestivými znakmi na chrbte alebo krku. V Rusku má takmer 1/3 populácie medziobratlovú prietrž.

Tlak vyvíjaný na nervové vlákna je nepríjemný.

Účel operácie - radikálne zlepšenie

Podľa klinických pozorovaní všetkých registrovaných pacientov - 20% potrebuje pohotovostný chirurgický zákrok, navyše, najmä pri bedrových medzistavcových kýlach, menej často - pri krčku maternice..

Zložité ochorenie, keď sa zistí kompresia nervových koreňov a miechy, ako aj oddelenie od sekernácie prietrže, je pre človeka neuveriteľnou hrozbou. Patológia môže v závislosti od lokalizácie viesť k ochrnutiu dolných alebo horných končatín, vyvolať skorú mozgovú príhodu a spôsobiť vážnu dysfunkciu panvy, ktorá sa prejavuje nekontrolovaným močením a vyprázdňovaním..

Operácia sa vykonáva pre:

 • zbavenie sa neznášanlivých miestnych bolestí a syndrómov bolesti vyžarujúcich rôzne časti tela;
 • odstránenie svalovej atrofie nôh a ramien;
 • obnovenie muskuloskeletálneho potenciálu postihnutej končatiny;
 • normalizácia inervácie panvových orgánov;
 • obnovenie prvoradého významu centrálneho nervového systému (miecha a mozog);
 • prispôsobenie chôdze, držania tela, pohyblivosti a stability chrbtice.

Vďaka zavedeniu inovatívnych neurochirurgických technológií sa lumbálne a krčné kýly odstraňujú minimálne invazívnymi metódami, poskytujú šetrné ošetrenie mäkkých tkanív a nervových stavcových stavieb, minimalizujú riziká vnútri a po operácii a rýchle zotavenie.

Moderné typy operácií:

Spondylosurgické kliniky Ruska

Vyberieme si niektoré dobré zdravotnícke zariadenia v rámci Ruskej federácie, ktoré sa dobre špecializujú na minimálne invazívne neurochirurgické zákroky na liečbu stavcových kýly.

  V Jekaterinburgu môžu pacienti podstúpiť odstránenie medzistavcových prietrží s použitím rôznych moderných technológií v neurochirurgickom vertebrologickom centre v nemocnici č. 41..

Neurochirurgické centrum na GB 41.

Neurochirurgická inštitúcia pomenovaná po Babichenko a Razumovsky.

MC „Medeor“ v Čeľabinsku.

Regionálna klinická nemocnica v Chanty-Mansijsku.

V Rusku sa nedávno začali vyvíjať a uplatňovať menej traumatické metódy..

Kýliu začali odstraňovať pomocou mikroskopu od začiatku 70. rokov v zahraničí, ale u nás iba v polovici 90. rokov. Dovtedy sme stále používali radikálnu techniku ​​s najvyšším rizikom komplikácií a zlyhaní - otvorená discektómia.

V Českej republike, Izraeli, Nemecku poskytuje endoskopická discektómia pomocou systému TESSYS približne v 95% prípadov alebo viac vynikajúce výsledky.

Prevádzka v zahraničí

Najúspešnejšou krajinou, ktorá je dnes lídrom v odbore ortopédia a chirurgia chrbtice, je však, rovnako ako pred 5, 10, 15 rokmi, Česká republika. Vysoká dôvera medzi našimi pacientmi a veľká uznanie získala spoločnosť Artusmed, špecializujúca sa na minimálne invazívnu operáciu chrbtice, endoprotetiku stavcových platničiek a kĺbov. Pracujú tu odborníci s veľkým písmenom, ktorí vykonávajú akékoľvek chirurgické zákroky s presnosťou na šperky.

V Českej republike sú ceny za odstránenie prietrže spolu s diagnózou a rehabilitáciou 2-2,5 krát nižšie ako v Nemecku alebo Izraeli iba pri jednom zákroku s ektomiou. Po chirurgických zákrokoch na českých klinikách je vždy obvyklé plne sa zapojiť do obnovy pacienta, čo je v najpopulárnejších krajinách veľmi zriedkavé. A bez adekvátneho rehabilitačného kurzu je prevádzka chrbtice zbytočná.

Kompletná pooperačná rehabilitácia, ktorá zodpovedá typu a zložitosti chirurgického zákroku, individuálnym charakteristikám ľudského tela, je povinnou požiadavkou každého liečebného programu a je vždy zahrnutá v cene lekárskeho balíka..

Ak je potrebný chirurgický zákrok

Poškodenie bedrových diskov sa vyskytuje v 80% prípadov. Dôvodom je skutočnosť, že spodná časť chrbtice je jej najťažšou a najpohyblivejšou časťou. Prevládajú chirurgické zásahy do medzistavcových lumbálnych hernií. Sú priradené v prípade nasledujúcich problémov.

Priama indikácia na urgentné odstránenie kýly.

 • Závažné abnormality vo fungovaní panvových orgánov spôsobené kompresiou nervových procesov cauda equina. Takáto komplikovaná forma ochorenia sa vyznačuje závažnými zmenami v práci močovej trubice a konečníka, konkrétne nedobrovoľné vylučovanie moču alebo stolice. Muži majú problémy s erekciou.
 • Extrémna slabosť svalov jednej nohy (dolná monoparéza), ku ktorej došlo v dôsledku narušenia ich spojenia s nervovým systémom. Hlavne sú ovplyvnené funkcie ohýbania / predlžovania a podpory nôh..
 • Sekvenčná prietrž, pri ktorej došlo k oddeleniu patologickej hmoty buničitého jadra od disku. Roztrhaná časť chrupavky vstupuje do epidurálneho priestoru, čo predstavuje veľkú hrozbu. Voľný fragment chrupavky môže blokovať prívod krvi do miechy a výsledkom bude paralýza nôh..
 • Neúčinnosť konzervatívnej liečby počas 3 mesiacov. Ak aj napriek lekárskym, fyzioterapeutickým a fyzioterapeutickým priebehom ochorenie naďalej ťažko obťažuje nepríjemnými lokálnymi a ožarujúcimi bolesťami (v dolnej časti chrbta, končatín, sedacích stehien, slabín atď.).
 • Veľký výhřez želatínového jadra. Pri lumbálnej a lumbosakrálnej chirurgii sa musí chirurgicky odstrániť hernia väčšia ako 8 mm.

Teraz zvážte, kedy odborníci odporúčajú odstránenie medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice. Operácia je potrebná, ak patológia viedla k závažnému porušeniu kvality života, je to uľahčené:

 • veľká prietrž, pre krčnú chrbticu je najmenej 6 mm;
 • prietržová kýla (musí byť neodkladne odstránená!);
 • strata svalovej sily v ramene alebo paréza hornej končatiny (paréza je častejšia jednostranná);
 • stenóza miechy v tomto oddelení;
 • poškodenie koreňov miechy;
 • akútna nedostatočnosť prietoku krvi do mozgu v dôsledku kompresie prietrže krčných ciev a tepien;
 • nedostatok pozitívnej dynamiky (zachovanie neurologických symptómov alebo jej posilnenie) po 6-12 týždňoch kompetentnej komplexnej liečby konzervatívnymi metódami.

Účinnosť akejkoľvek chirurgickej liečby ovplyvňuje skutočnosť, ako dlho trvá závažný patologický proces, najmä svalová slabosť a znížená citlivosť. Ak to lekár dôrazne odporúča, neodkladajte operáciu, potom sa musíte čo najskôr rozhodnúť. Zdravotnícke zariadenie sa musí kontaktovať rýchlejšie, najviac 6 mesiacov. Prečo taký zhon? Aby sa zabránilo nezvratnej degenerácii postihnutých nervových zakončení a konečnej smrti nervu, pretože chirurgický zákrok v tejto situácii už bude bezmocný a zdravotné postihnutie pacienta je nevyhnutné..

Nie je potrebné sa báť odstránenia, moderné typy operácií naznačujú inváziu, ktorá je šetrná k pacientovi a je veľmi správna pre intra- a paravertebrálne štruktúry. Nemá traumatický vplyv na štruktúry v okolí, čo následne umožňuje ľahký a zrýchlený prenos pooperačnej fázy zotavenia..

Poloha tela pacienta počas operácie.

Operácia netrvá dlhšie ako 1 hodinu. Pokiaľ ide o úľavu od bolesti, pri endochirurgii (pomocou endoskopu) sa relácia vykonáva v lokálnej anestézii. Ak sa používa mikrochirurgická technika, používa sa hlavne všeobecná anestetická liečba. Tieto dve vedúce technológie tiež znamenajú vytvorenie skôr miniatúrneho prístupu (1-3 cm)..

Laserové odstránenie

Cena laserového odstránenia je nižšia ako tradičné metódy, čo zvyšuje záujem o tento typ liečby. Je však dôležité, aby všetci pacienti, ktorí majú záujem o laserovú terapiu, vedeli, že nie každému sa to preukáže. Po prvé, nevykonáva sa tým, ktorí majú viac ako 50 rokov. Kýla môže byť okrem toho odstránená laserom, iba ak jej rozmery nepresahujú 6 mm a integrita vláknitého prstenca je stále zachovaná. Účinok trvá v priemere od 1 roka do 3 rokov.

V samostatnom článku sme podrobnejšie opísali ceny, kliniky a vlastnosti laserových operácií;.

Začaté formy patológie s lokalizáciou v krčnej a bedrovej chrbtici sa operujú mikrodisektómiou alebo endoskopickou operáciou. Pokúsme sa zamerať pacientov na náklady na chirurgické služby. Náklady na chirurgický zákrok podľa metódy mikrochirurgickej discektómie v Rusku sú 60 - 230 tisíc rubľov. Pre endoskopiu to bude najmenej 100 tisíc rubľov. Konečné náklady sú ovplyvnené faktormi, ako sú:

 • kvalifikácia prevádzkového odborníka;
 • zložitosť prípadu;
 • potreba stabilizačných systémov;
 • počet dní v nemocnici.

Nie je to klinika, mesto alebo krajina, záležitosť je dôležitá pre neurochirurga.

Preto vám odporúčame zistiť, koľko nákladov na neurochirurgickú liečbu máte na svojej diagnóze priamo na konkrétnej klinike. Cena v Moskve a Petrohrade je vyššia ako v iných mestách. Kvalitatívne odstrániť tvorbu medzistavcových prietrží s minimalizovaným rizikom relapsu môže byť v Českej republike, Izraeli a Nemecku. S endoskopom a mikroskopom sú operácie v každom z týchto štátov približne rovnaké: v Českej republike - nie viac ako 10 000 EUR, v izraelských a nemeckých nemocniciach - od približne 16 000 do 25 000 EUR.

Preskúmania odstránenia medzistavcovej prietrže

Výsledky operácií pri herni bedrovej chrbtice sú najbežnejšou diskusiou na fórach. Recenzie operácií v krížovej kosti a dolnej časti chrbta, v krčnej oblasti budúcich pacientov, sú vyladené pre nadchádzajúce lekárske a chirurgické udalosti. Na tematických internetových stránkach však existujú protichodné vyhlásenia: niektorí v žiadnom prípade žiadajú, aby súhlasili s tým, že pôjdu k stolu chirurga, iní tvrdia, že sa tak báli ísť na operáciu, ktorá by konečne mohla zmeniť ich život k lepšiemu. Takže komu veriť?

Medzi časté pooperačné následky po nesprávnej manipulácii a zle organizovanej rehabilitácii možno nájsť:

 • hnisanie a infekcia chirurgickej rany;
 • tvorba hrubých jazvových šnúr, stláčanie nervových vlákien a miechy;
 • poškodenie neskúseného chirurga nervovej formácie alebo miechy, ochrnutie končatín a dysfunkcia črevného a genitourinárneho systému, vážne problémy s mozgom;
 • rýchly relaps medzistavcovej prietrže a potreba opätovného otvorenia.

Odstránenie krčnej medzistavcovej prietrže

Odborníci poznamenávajú, že krčka chrbtice je pre chirurgický zákrok najnebezpečnejšia, pretože miecha sa v hornej časti chrbtice prestavuje do mozgu. S technologickým pokrokom neurochirurgie však bolo možné bezpečne odstrániť výčnelky krčka maternice. Na resekciu sa používa mikrodiscektomická taktika, ako je predná cervikálna fúzia s klietkou..

Prečítajte si viac o krčnej chrbtici v článku.

Endoskopické odstránenie medzistavcovej prietrže

Endoskopická technika predpokladá resekciu prietrže pri zachovaní medzistavcovej platničky a tiež poskytuje maximálnu neporušenosť stavcovej a paravertebrálnej štruktúry, po ktorej už takmer neexistuje žiadne riziko nestability stavcov, ako aj pravdepodobnosť vzniku negatívnych reakcií. Po 2 hodinách môže pacient chodiť a nasledujúci deň, ak je stav uspokojivý, je už prepustený z domu. Je však mimoriadne nevyhnutné prísne dodržiavať špeciálny fyzický režim, druh pooperačnej terapie, aby sa predišlo komplikáciám a obnovila sa celá škála pohybov. A to je 1 - 2 mesiace, inak sa opakovaný výskyt choroby v rovnakom segmente nevyhnutne opakuje.

Endoskopická resekcia je veľmi komplikovaná operácia na veľmi polysyllabickom a funkčne významnom prvku muskuloskeletálneho systému, ale nie je tak agresívna, ako je napríklad radikálna discektómia. A účinnosť metódy závisí nielen od kvality vykonaného zákroku, ale aj priamo od rehabilitácie a ďalšieho životného štýlu osoby, viac si prečítajte v tomto materiáli.

Mikrochirurgické odstránenie herniovaného disku

Mikrochirurgická chirurgia na odstránenie prietrží je základnou technikou a spoľahlivou taktikou pri ťažkých diagnózach. Používa sa elektrónový mikroskop s desaťnásobným zvýšením a je možné vyhnúť sa poškodeniu akýchkoľvek veľkých štruktúr, vrátane nervov, ktoré sú na problémovej úrovni. Rez je malý, iba 2-3 cm, ale chirurgický zákrok je veľmi vážny a vyžaduje si neurochirurga s vysokou presnosťou..

Operácia trvá asi 40 minút. Osoba je ponorená do celkovej anestézie. Po otvorení prístupu odborník opatrne posúva nervový koreň a vykonáva fragmentovanú ektómiu herniálneho tkaniva, pričom podľa možnosti zachováva väčšinu disku. Ak nie je možné upustiť od resekcie celého disku a také situácie sú veľmi zriedkavé, degenerovaný medzistavcový prvok sa úplne odstráni a do vyčisteného otvoru medzi stavcami sa umiestni umelý implantát. Vykonáva funkcie disku a udržuje anatomickú pohyblivosť chrbtice.

Na rozdiel od klasickej discektómie vám mikrodisektómia umožňuje:

 • zabrániť strate krvi, významne znížiť riziko následkov;
 • rýchlo sa zbavte ozvien radiálneho syndrómu;
 • aktivujte pacienta včas;
 • skrátiť čas do konečného obnovenia motorických funkcií chrbtice;
 • zrýchleným tempom na obnovenie fungovania horných alebo dolných končatín.

Nasledujúci deň môže pacient vstať a pohybovať sa a po 3 až 5 dňoch opustiť klinické centrum. Sedenie nie je povolené 2 týždne. Je predpísaná obmedzená doba nosenia lumbálnej ortézy alebo krku. Rehabilitačný program zostavuje individuálne pre každého pacienta hlavný odborník spolu s rehabilitológom, fyzioterapeutom a cvičiacim. Trvanie rehabilitačného cyklu po operácii závisí od pohody pacienta: u niekoho je to 5-6 týždňov a u iných môže trvať 2 mesiace alebo viac, kým sa fyziologické parametre vrátia k normálu.

Iné metódy na odstránenie medzistavcovej prietrže

Je možné vypuknutie pulpózneho jadra odstrániť inými metódami, ako je minimálne invazívna chirurgia? Áno, ale základné techniky sú mimo konkurencie. Uvádzame stručný popis zriedkavo používaných metód. Môžete pochopiť, ako odstraňujú kýly bedrovej chrbtice a ložiská inej lokalizácie.

Nukleoplastika studenej plazmy

Princíp postupu je približne podobný odparovaniu laserom, hlavnou účinnou látkou je iba studená plazma. Ihla sa zavedie punkciou vpichu do vytlačenej želatínovej látky, cez ktorú sa privádza prúd nízkoteplotnej plazmy. Pod jeho vplyvom je tkanivo vo vnútri disku čiastočne zničené a vytvára sa dutina so záporným tlakom, ktorý stimuluje spätné vytiahnutie vyčnievajúceho fragmentu jadra a obnovenie anatomicky správneho tvaru disku. Výsledkom je, že nervové korene a cievne vetvy sú zbavené prietrže prietrže, bolesť zmizne.

Schematické znázornenie postupu.

Takáto technika je vhodná iba pre výčnelky do 6 mm, to znamená v počiatočnom štádiu patológie. K tejto technológii sa nemôžete uchýliť vo veku 50 rokov a viac, ako aj pri prudkom výhľade, to znamená, ak je výstupok väčší ako 6 mm. Takmer každý, kto odstránil patomorfologickú formáciu pôsobením studenej plazmy bez toho, aby to porušil pokyny, zaznamenal v prvom týždni zmiznutie bolesti. Po takejto terapii, ako aj po laserovom ošetrení, po 1-3 rokoch, je potrebné opakovať liečebné sedenie, pretože sa choroba opäť cíti. Pri starých a veľkých kýlach táto technológia nefunguje.

Hydroplastics

Táto technológia nie je vhodná na liečenie pokročilých foriem patológie, najmä preto, že nevykonáva odstraňovanie sekvestrácie. Netraumatický postup sa odporúča iba v počiatočnom štádiu choroby, keď sa napriek malej veľkosti prietrže pozorujú závažné bolestivé príznaky, ktoré nemožno zastaviť tradičnými liekmi proti bolesti. Hydroplastika sa používa najmä na mierne výčnelky nachádzajúce sa v lumbosakrálnej oblasti..

Rôntgenovo riadený postup.

Minimálnu invazivitu zaisťuje miniatúrny nukleotóm v priemere sondy, ktorý sa transdermálne vkladá do disku pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu v lokálnej anestézii. Sondou sa do vnútornej zóny disku privádza vysokorýchlostný prúd soľného roztoku, ktorý čiastočne drví tkanivo jadra buničiny (o 40%). Po evakuácii zriedenej želatínovej látky spolu so zabudovaným roztokom cez vnútorný port sondy. Prietrž prestala dráždiť nervový koreň, spôsobovať opuchy a zápaly, čím sa eliminuje aj syndróm bolesti..

Po hydroplastickej dekompresii nepríjemný diskomfort dolnej časti chrbta zmizne v skorom pooperačnom období. V ten istý deň, keď sa zákrok uskutočnil, je pacient prepustený na základe základných odporúčaní na obmedzenie fyzickej aktivity. Môžete ísť do práce za 2-3 dni.

Chirurgia prietrže lumbálnej chrbtice

Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času. Dôvodom rozvoja osteochondrózy je tiež sedavý spôsob života, nadváha a nedostatok fyzickej aktivity.

Medzistavcové platničky nemajú „priamy“ prísun krvi, dostávajú výživu zo susedných stavcov. Pri chôdzi a prenášaní váhy z jednej nohy na druhú sa disk narovnáva a vstrebávajú sa živiny, a keď príde na nohu, stlačí sa a odpadové látky zmiznú. To pripomína činnosť čerpadla a čerpadla. Ak sa o 9:00 hod. Muž posadil k počítaču, jeho disky sa zmenšili a v 18 hodín vstal - nezaťažený, to znamená, že jeho medzistavcové disky nedostali energiu celý deň. Stratia tak vlhkosť, znižujú sa výšky a objavuje sa vyčnievanie a potom prietrž.

Chrbtica musí byť chránená od mladého veku. Aby ste to dosiahli, musíte sa pravidelne zapájať do telesnej výchovy, trénovať svaly chrbta a abs, ktoré podporujú stavce v správnom stave. Nie je potrebné sedieť v rade dlhšie ako jednu hodinu, aj keď máte sedavé zamestnanie. Každú hodinu vstaň a choď. Nezdvíhajte závažie naklonením sa dopredu.

Ak sa vám skutočne nedarí bez pomoci, zdvihnite váhu ako vzpierač: najprv si sadnite s rovným chrbtom a zdvihnite. Hernia chrbtice sa najčastejšie diagnostikuje u mladých mužov, ktorí boli požiadaní, aby vyložili alebo usporiadali nábytok. A tento jediný prípad spôsobuje výskyt herniovaného disku - v dôsledku nesprávneho zaťaženia chrbtice vedie vláknitý prsten k prasknutiu a cez neho chrupavka smeruje k miechovému kanálu.

U ľudí pripadá maximálne zaťaženie na stavce v bedrovej oblasti, takže väčšina hernií sa vyskytuje medzi stavcami L4-L5 a L5-S1. Medzi najčastejšie sťažnosti pacientov s kýlou chrbtice v tomto oddelení patrí silná bolesť v dolnej časti chrbta na jednej strane, ktorá niekedy dáva nohe obmedzujúci pohyb. Postupom času sa dostavujú ďalšie príznaky: zakrivenie chrbtice, atrofia svalov, znecitlivenie nohy...

V oblasti hrudníka sú prietrhy mimoriadne zriedkavé, pretože majú osobitný vzhľad v dôsledku spojenia s rebrami a hrudnou kosťou. V krčnej oblasti najčastejšie trpia dolné disky: C5-C6, C6-C7. Miecha tu prechádza, takže ak je prietrž bočná a tlačí na nervové korene, ruka bolí.

Ak je prietrž v strede, potom v rukách nemusí byť žiadna bolesť, existuje však vysoké riziko poškodenia miechy. Kýla niekedy dosahuje takú veľkosť, že doslova stláča miechu, ale zároveň necíti bolesť. Takáto kýla je nebezpečná, pretože môže spôsobiť zameranie ischémie na miechu - časť porúch obehového systému s následným rozvojom slabosti nôh. To môže viesť k zdravotnému postihnutiu..

Všeobecne sa uznáva, že prietrž väčšia ako 6 mm sa nedá liečiť, preto je potrebná operácia. Zameranie len na veľkosť prietrže je však nesprávne. Existujú ľudia s vrodeným úzkom miechovom kanáli, a potom aj výčnelok 5-6 mm spôsobí bolesť. A u ľudí so širokým kanálom sa niekedy neriadené kýly s veľkosťou 10 mm necítia. V prípade neprítomnosti ostrej bolesti je pacientovi na 2 mesiace predpísaná intenzívna konzervatívna liečba.

Na liečenie medzistavcovej prietrže sa používajú protizápalové lieky, chondoprotektory a vazodilatátory na zmiernenie exacerbácie zápalu, zlepšenie stavu medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov. V prípade, že aj po 2 mesiacoch liečby pretrvávajú silné bolesti, je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok. Existujú tri indikácie pre chirurgický zákrok:

Prvým je narušenie panvových funkcií: močenie, defekácia a erekcia u mužov. Ak súčasne dochádza k záchvatom bolesti na chrbte a na nohách a pri MRI sa zistí veľká prietrž, mali by ste okamžite vykonať operáciu.

Druhou je slabosť v dolných končatinách: sú narušené funkcie extenzorov a flexorov nôh, človek nemôže stáť na päte alebo na špičke. Je potrebné naliehavo pracovať, inak bude slabina v chodidle zostať po zvyšok jeho života.

Tretí - syndróm bolesti kĺbov, ktorý neprechádza konzervatívnou liečbou 2 mesiace. Táto indikácia je relatívna - založená na pocitoch pacienta..

Anatómia vetiev lumbosakrálneho plexu

Konzervatívna terapia problém nerieši radikálne. Počas zápalu opuchy korienkov narastú a u pacienta sa vyvinie bolesť nôh. Terapia zmierňuje zápal, zatiaľ čo pacient, zatiaľ čo ležiaci, je relatívne pohodlný. Kýla však nezmizla. Ak pacient dodržiava odporúčania a nezaťažuje chrbticu, môže ďalej žiť. Ale ak neúmyselne zdvihol váhu, kýla si znova pripomenie. V dôsledku toho, ak sa obdobia bezbolestí skracujú a obdobia exacerbácie sú dlhé, problém sa vyrieši smerom k operácii..

Každý druhý pacient s kýlou chrbtice sa pýta: „Dostanem sa po operácii na invalidný vozík?“ Chirurgia vždy rieši problém radikálne a, samozrejme, je spojená s rizikami, ale iba v 2 prípadoch: keď sa po operácii vyvinie infekcia a v hlbokých žilách dolných končatín sa vytvorí krvná zrazenina..

Počas chirurgického zákroku by ste sa však nemali báť poškodenia miechy. Miecha končí na úrovni prvého bedrového stavca a prietrže bedrovej oblasti sa objavujú hlavne na úrovni 4 až 5 stavcov. Preto bez ohľadu na to, čo robíte pri odstraňovaní bedrovej prietrže, miecha nebude trpieť.

Dnes sa vďaka mikroskopu urobí len malý rez, nie je potrebné prejsť oblúkom, aby ste sa dostali do prietrže, ako predtým. Mikrochirurgické alebo endoskopické odstránenie prietrže vám umožní uvoľniť vylisovaný nerv a obnoviť narušený krvný obeh, čím sa zachová samotný disk. Takáto operácia prakticky nespôsobuje komplikácie a výrazne skracuje čas na obnovenie pracovnej kapacity.

Po týchto situáciách sa vyvíja názor na možné zdravotné postihnutie po operácii: človek s veľkou centrálnou prietržou krčnej chrbtice nechodí na operáciu dlho, hoci sa mu opakovane ponúka. V určitom okamihu kýla stláča miechu, ruky a nohy zlyhávajú. V sanitke ho privedú na kliniku a pôsobia. Ak sa však vyvinula slabina v rukách a nohách, potom neexistuje prakticky žiadna šanca na uzdravenie. Osoba prišla so zdravotným postihnutím a pravdepodobne odíde v rovnakom stave. A iní si myslia, že sa to stalo kvôli operácii. Existuje vzorec: čím lepšie sa pacient cíti pred operáciou, tým lepšie sa po ňom bude cítiť.

Po prvé, pacienti s podozrením na spinálnu herniu sú podrobení röntgenovým lúčom, je však informačná iba v počiatočných štádiách choroby. Jedinou spoľahlivou metódou na diagnostiku prietrže je magnetická rezonancia (magnetická rezonancia). Jeden obraz MRI však nestačí na nasmerovanie na operáciu, vždy je potrebná interná konzultácia, aby sa zistilo, či sa klinický obraz zhoduje s rádiologickým obrazom. Aj keď kýla na obrázku je obrovská, nedotýkajte sa jej, ak nespôsobuje bolesť a svalovú slabosť, nenarúša normálny život. Kýla chrbtice neohrozuje život, ale v pokročilých prípadoch môže výrazne zhoršiť jej kvalitu.

Ak sa potvrdí diagnóza „hernie chrbtice“, lekár okrem predpisovania liekov predpíše fyzioterapiu, masáž, reflex a fyzioterapiu. Vďaka týmto technikám môžete odstrániť syndróm bolesti. Niekedy sa pozoruje dobrý účinok pri liečbe medzistavcovej prietrže po priebehu manuálnej liečby a osteopatie. Každé štádium choroby má svoju vlastnú liečbu..

Inštruktážne video anatómie bedrového plexu

- Vráťte sa na obsah časti „Neurológia“.

Kontraindikácie pre operáciu miechy

Bolesť po odstránení prietrže chrbtice

Po prvé, akýkoľvek chirurgický zákrok vykonávaný prietrž chrbtice sleduje dekompresiu nervových štruktúr s cieľom zachrániť pacienta pred neurologickým deficitom a zmierniť bolesť chrbta a končatín. Ak sa citlivosť neobnovila a bolesť sa neodstránila, môžeme hovoriť o zvyškových príznakoch alebo dôsledkoch. Bolesť v oblasti rany v počiatočnom období sa pozoruje takmer u každého ako normálna reakcia tela na chirurgickú traumu. Keď sa šev dobre uzdraví, ku ktorému zvyčajne dôjde do 3 až 7 dní, odstránia sa miestne bolestivé príznaky.

Bedrová hernia.

Opakujúca sa prietrž sa považuje za pooperačnú komplikáciu, incidencia je 11,5% zo 100%. Môže sa to stať tak v prevádzkovom segmente (8%), ako aj na úplne odlišných úrovniach segmentu (3,5%). Plné záruky, že herniálny výčnelok nenastane v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti, nedáte žiadnemu operačnému chirurgovi, dokonca ani najúspešnejšiemu. Môžete sa však maximálne chrániť pred ďalšou tvorbou nešťastného procesu na diskoch chrbtice. A veľa tu záleží na pacientovi!

Mali by ste jasne pochopiť, že úplná lekárska rehabilitácia po výkone odstránenia významne znižuje pravdepodobnosť opakovaného návratu patológie, a preto by ste nemali ustúpiť o krok z individuálneho programu pooperačnej liečby, ktorý navrhuje rehabilitológ a chirurg. Intenzívne fyzikálne metódy, ako je cvičebná terapia, fyzioterapia, prísne dávkovaný režim fyzickej aktivity atď., Pomáhajú tomuto dôsledku v maximálnej miere predchádzať..

Technika prevádzky na videu:

Okrem toho by osoba mala vedieť, kedy si sadnúť, pretože predčasné zrušenie zákazu sedenia je častým dôvodom rozvoja opakovaných deformácií chrupavkových štruktúr disku. Zvyčajne je zakázané sedieť 4-6 týždňov, ale dĺžku času by mal v každom prípade určiť lekár. Tiež ste povinní nosiť korzet na chrbticu, čo pomôže rýchlejšie obnoviť problémové oddelenie a prispieť k prevencii následkov. Pokiaľ však ide o to, ako dlho sa bude ortopedické zariadenie musieť používať, určuje ho aj čisto kompetentný špecialista, berúc do úvahy klinické údaje o dynamike regenerácie..

Niekto sa zotavuje podľa plánu - o 3 mesiace, ale môže byť potrebné, aby niekto predĺžil dobu zotavenia o niekoľko mesiacov. Termíny priamo závisia od individuálnych charakteristík tela k funkčnému zotaveniu, predoperačného stavu pacienta, objemu a zložitosti operácie

Po zotavení však pravidelne cvičte a dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia. Nevystavujte sa neprijateľným bremenám, pretože aj zdvíhanie ťažkých predmetov môže chorobu vrátiť

Tento komplex sa vykonáva pred aj po operácii. Ale so súhlasom lekára.

Zvyčajná bolesť môže pretrvávať určitý čas, najmä u ľudí, ktorí vstúpili do lekárskeho ústavu spočiatku so závažnými vertebrogénnymi poruchami, ktoré progredovali príliš dlho. Keď sa nervové tkanivo a svalová štruktúra zotavia, postupne sa zmierňujú nepríjemné príznaky, ktoré sa neodstránia okamžite po zákroku. Ale všimnite si, že samy osebe bez riadneho pooperačného ošetrenia zlyhajú nielen, ale môžu tiež získať pretrvávajúcu chronickú formu, niekedy s nezvratným charakterom..

Druhy operácií

Chirurgia na odstránenie prietrže chrbtice je rôznych typov, a preto musí lekár rozhodnúť, ktorý z nich je vhodný pre konkrétnu osobu. Za týmto účelom sa vykonávajú predbežné vyšetrenia, aby ste zistili veľkosť patológie, prítomnosť medzier, ako aj stav nervových zakončení a krvných ciev. Odborník má záujem o to, ako dlho sa patológia objavila a či je na jej odstránenie vhodná konkrétna metóda..

Môže sa vykonať laminektómia, tento postup je vysoko účinný a relapsy sú veľmi zriedkavé. Táto metóda sa doteraz používa zriedka, pretože jej dôsledky môžu byť dosť nepríjemné.

Faktom je, že počas operácie je zničená štruktúra medzistavcových platničiek a pravdepodobne aj časť stavcov. Z tohto dôvodu bude mať osoba nepríjemné pocity pri chôdzi alebo v sede, existuje tiež riziko, že sa stane zdravotne postihnutou.

Mikrodisektómia sa často praktizuje pomerne často. V takom prípade sa všetky činnosti vyskytujú bez prekročenia medzistavcovej platničky, preto nie je ovplyvnená samotná stavca. Lekár urobí malý rez, ktorým sa určité manipulácie vykonajú pomocou malých nástrojov.

Endoskopia spočíva v odstránení prietrže medzistavcového typu pomocou špeciálneho nástroja - endoskopu. Rez sa vykoná až do 5 mm, zatiaľ čo všetky manipulácie budú viditeľné na obrazovke počítača, takže bude možné vykonávať všetky činnosti čo najpresnejšie a nepoškodiť štruktúru chrbtice. Človek bude môcť začať žiť bežný život do jedného mesiaca a pol po operácii.

Laserová operácia na odstránenie prietrže chrbtice bude možná, ak ešte nedôjde k prasknutiu vláknitého prstenca. Použité špeciálne zariadenie, ktoré ovplyvňuje poškodený disk. Pri pôsobení vysokých teplôt, ktoré tvoria laser, sa časť tekutiny z disku odstráni, čím sa zníži výstupok. Samotný rehabilitačný proces bude trvať približne niekoľko týždňov..

Je potrebné poznamenať, že pomocou lasera sa môže tiež obnoviť tkanivo chrupavky. V skutočnosti sa ukázalo, že poškodená časť je suchá, vďaka čomu výčnelok zmizne, tlak na nervy sa zníži a stav ciev sa zlepší. Preto, ak choroba ešte nie je v pokročilom štádiu, lekári odporúčajú tento postup.

Existuje operácia pre medziobratlovú prietrž ako hydroplastika. V tomto prípade sa do chrbtice vstrekne roztok a potom sa prečerpá spolu s poranenými oblasťami disku. Výsledkom je, že je možné zmenšiť objem buničitého jadra, v dôsledku ktorého výčnelok zmizne.

Ľudia tiež poznamenávajú, že majú bolesti, pretože tlak na nervové zakončenie zmizne. Asi dva dni po operácii je človek poslaný domov.

Metódy radikálneho spracovania

Miechová kýla sa používa, keď je nebezpečná pre miechu a nervové vlákna

Všetky operácie s kýlou chrbtice sú rozdelené na 2 typy: otvorené, uskutočňované prostredníctvom incízie kože a uzavreté, ktoré sa vykonávajú pomocou ihiel a iných tenkých nástrojov bez toho, aby sa tkanivo rozrezávalo vo vrstvách. Dĺžka rezu sa môže značne líšiť v závislosti od typu zvoleného zákroku. Medzi otvorené operácie patria:

 • discektómia, pri ktorej je ofsetový disk úplne odstránený;
 • stabilizačné operácie - sú predpísané na deformácie a zlomeniny, zložité zásahy, ktoré si vyžadujú špeciálne systémy;
 • dekompresívna stabilizácia - používa sa na stenózu, neurologický deficit, vyžaduje odstránenie niektorých častí stavcov a inštaláciu nových systémov;
 • paliatívne, funkčné zásahy - používajú sa na silnú bolesť pri lézi miechy, ich význam spočíva v odrezaní niektorých nervových kmeňov.

Druhá skupina - perkutánne, menej traumatické operácie vykonávané punkciou:

 • rádiofrekvenčná denervácia fazetových kĺbov - vykonávaná ihlami pod endoskopickou kontrolou, pri zákroku rádiofrekvenčné žiarenie ovplyvňuje tkanivá a nervy;
 • stavce - tenkou trubicou a ihlou sú stavce stmelené špeciálnym zložením, ktoré im zabraňuje kolapsu;
 • odstránenie patológie z perkutánneho vpichu - pri použití rôznych nástrojov sa prietrž rozdrví a odstráni z tela;
 • kyphoplasty - obnovuje silu stavcov zavedením nástrojov, ktoré nafúknu priestor medzi diskami a obnovia ich normálnu polohu;
 • regenerácia tkaniva - poškodené vláknité jadro je odstránené a jeho bunky sú odoslané na propagáciu do laboratória, potom je implantované tkanivo späť.

Druh chirurgického zákroku, ktorý si pacient nemôže zvoliť sám, vyžaduje si úplnú diagnózu a konzultáciu s neurochirurgom a príbuznými odborníkmi..

Označenia postupu

Extrúzia je indikáciou pre chirurgický zákrok pri dosiahnutí veľkosti 5 - 15 mm

Medzistavcová kýla spôsobuje posun stavcov a vedie k vyčnievaniu vláknitého prstenca za hranice normálneho umiestnenia. Nebezpečenstvo tejto patológie je silné zúženie miechového kanálu, stlačenie miechy a nervových zakončení, čo vedie k zápalu a opuchom. Z tohto dôvodu vznikajú akútne príznaky: bolesť, únava, paralýza, znížená citlivosť.

Kýla chrbtice sa podrobuje chirurgickému ošetreniu, ak dosiahne určitú veľkosť. A pre každé oddelenie sú tieto charakteristiky odlišné.

Výčnelok sa vyznačuje tým, že hernie sú posunuté o 5 až 15 mm, a extrúzia je najťažší stav, v ktorom medziobratlový disk úplne spadá mimo krúžok. Existujú však menej nebezpeční patológovia - prolaps, v tomto stave sa prietrž pohybuje od 2 do 3 mm a podlieha endoskopickej korekcii..

Veľkosť prietrže chrbtice pri chirurgii na oddeleniach rozlišuje:

 • Medzistavcové prietrže a výčnelky hrudnej a bedrovej chrbtice. Kýly od 6 do 8 mm sa považujú za stredné, od 9 do 12 - veľké a od 12 mm - oddelené, vypadnuté. Pri veľkosti 9 mm alebo viac by sa prietrž mala používať len pri stlačení miechy a pri prítomnosti prvkov „chvosta koní“..
 • Cervikálna kýla. V tejto oblasti sú stavce rôznej veľkosti, preto sa veľké medzistavcové útvary považujú za kýly s veľkosťou 5 až 6 mm, zatiaľ čo prolaps sa vyskytuje pri 6,5 - 7 mm. Kýla sú považované za 3-4 mm a malé - od 1 do 2 mm. Operácia je predpísaná, ak kýla dosiahne priemer 6 až 7 mm a vedie k stlačeniu miechy.

Iné indikácie pre chirurgický zákrok

Operáciu je možné predpísať pre často sa opakujúcu necitlivosť končatín.

Operáciu je možné predpísať, ak veľkosť prietrže chrbtice nezodpovedá odporúčaným parametrom. Niektoré ďalšie poruchy, ako aj akútne príznaky, môžu vyžadovať chirurgický zákrok:

 • rýchlo rastúca slabosť končatín a neúčinná konzervatívna liečba;
 • zvyšujúci sa počet útokov znecitlivenia na ruky alebo nohy;
 • syndróm chronickej bolesti, obmedzenie pohyblivosti, ktoré sa nedá eliminovať liekmi a inými metódami;
 • vývoj porúch fungovania panvových orgánov, srdca, pľúc a iných systémov v dôsledku kýly;
 • kompresia krvných ciev, nervové zakončenie - to sa zriedka pozoruje pri malej veľkosti prietrže;
 • nekrotické procesy v oblasti tvorby prietrže.

Druhy operácií

Aby bolo možné pochopiť, ktorá operácia bude najúčinnejšia, ošetrujúci lekár zvažuje všetky možnosti na základe priebehu choroby pacienta a početných ďalších vyšetrení, ako aj so zreteľom na celkový zdravotný stav kandidáta na odstránenie prietrže. stôl

Druhy operácie bedrovej prietrže

Tabuľka. Druhy operácie bedrovej prietrže.


Je to takmer univerzálny typ chirurgického zákroku, ktorý sa najčastejšie používa na odstránenie herniálnych útvarov. Chirurg vykonáva manipulácie v oblasti medzistavcových platničiek bez toho, aby porušil štruktúru stavcov.

Počas tejto operácie sa používa nástroj endoskopu, ktorý zobrazuje manipulácie na obrazovke počítača.

Pod vplyvom vysokej teploty, ktorú vykonáva laserové zariadenie, sa kvapalina z tkanív vyparuje, sú stlačené, herniálny výčnelok je vyrovnaný.

Ďalšie „nové slovo“ pri operácii prietrže. Do medzistavcového tela sa vstrekne špeciálny roztok. „Zachytáva“ poškodené segmenty a odčerpáva sa spolu s hydraulickým riešením.

Rehabilitácia (pooperačné obdobie)

Hlavné odporúčania lekára počas tohto obdobia budú:

 • nosenie podporného korzetu, plánovaný čas za deň;
 • je prísne zakázané zostať v polohe na sedenie, pohyb je povolený iba na vozidle;
 • zdvíhanie akýchkoľvek závaží je neprijateľné, najmä s hmotnosťou nad 3 kg;
 • bez vedomia lekára nemôžete samoliečiť, užívať tinktúry ani robiť obklady s bylinkami alebo masťami;
 • neodporúča sa, aby bol v rovnakej polohe dlhšie ako 4 hodiny, poloha by sa mala meniť pomaly každých 20–25 minút;
 • náhle pohyby, napätie jednotlivých častí tela sú neprijateľné;
 • používajte iba ortopedické matrace a vankúše;
 • kúpanie alebo sprchovanie iba tri dni po zákroku.

Telo potrebuje po operácii nejaký čas na obnovenie zdravia

Preto je tiež dôležité zabezpečiť správnu výživu, konkrétne zahrnúť do stravy dostatočné množstvo stopových prvkov, bielkovín, tukov. Menu je zvyčajne v súlade s ošetrujúcim lekárom, pretože veľa jedál bude na dlhú dobu zakázané

Na samom začiatku pooperačného obdobia je to:

 • pokoj na lôžku;
 • odmietnutie zdvíhania ťažkých predmetov;
 • zákaz sedenia.

Je tiež dôležité jesť správne a vyvážene. Musí sa prehltnúť dostatočné množstvo vitamínov, mikro a makro prvkov

Nezabudnite na fajčenie a pitie alkoholu..

3 - 6 mesiacov po operácii je pacient povinný dodržiavať všetky pravidlá, ktoré oznámi ošetrujúcemu lekárovi. to:

 1. Nemôžete sedieť dlhšie ako štyri hodiny bez prestávok. Ak má osoba sedavé zamestnanie, sú potrebné pravidelné prestávky.
 2. Akékoľvek zranenie môže byť smrteľné. Vyhnite sa pádom a nárazom.
 3. Nezdvíhajte viac ako šesť kg.
 4. Pravidelne používajte ortopedický korzet.
 5. Vykonajte fyzioterapeutické cvičenia. Komplex pre driekovú bedru vyberie lekár individuálne.

Možné komplikácie

Komplikácie vznikajúce po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže chrbtice sa delia na skoré a neskoré. Medzi prvé patria purulentno-septické procesy, ktoré sa vyskytujú v tkanivách chrbtice a jej okolitých oblastiach krátko po operácii (epiduritída, osteomyelitída, hnisanie stehov). Neskoré komplikácie chirurgického výkonu zahŕňajú relaps medzistavcovej prietrže, degeneratívne patológie (artróza) a výskyt adhézií..

Jazva a adhézie

Počas odstraňovania medzistavcovej prietrže v lumbálnej oblasti je narušená integrita tkanív obklopujúcich chrbticu..

Transformované oblasti už nemôžu správne vykonávať svoje funkcie, a preto pri tvorbe adhézií vznikajú rôzne poruchy fungovania pohybového aparátu..

Jazvy, ktoré sa objavia po odstránení kýly, môžu tiež silne stlačiť nervové zakončenie, ktoré často spôsobuje bolesť v dolných končatinách a dolnej časti chrbta a necitlivosť v dolných končatinách.

Porušenie močenia a stolice

V dôsledku tvorby adhézií po odstránení medzistavcovej prietrže a stlačení koreňov nervov môže byť aktivita panvových orgánov narušená. To vedie k inkontinencii moču a stolice, strate citlivosti pri vyprázdňovaní čreva a močového mechúra, k zníženiu alebo zvýšeniu frekvencie močenia.

Epiduritis

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku na medzistavcovej prietrži, patrí epiduritída, zápalový proces v epidurálnom priestore, ktorý sa nachádza medzi tvrdým plášťom miechy a periosteom stavcov..

V tomto prípade sa charakteristické príznaky patológie objavia v prvých týždňoch po operácii. Pacient má zlú bolesť chrbta, končatiny sú znecitlivené, zvyšuje sa telesná teplota.

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, patrí epiduritída, pri ktorej sa môže zvýšiť telesná teplota pacienta.

Epiduritída sa môže vyvinúť aj na pozadí procesu zjazvenia. V tomto prípade bude mať patológia pomalý priebeh a bolesť chrbtice sa neobjaví v prvých mesiacoch po operácii, ale oveľa neskôr - po 1-1,5 rokoch. V najzávažnejších prípadoch vedie epiduritída k zhoršenej motorickej funkcii a invalidite..

Vývoj artritických procesov

Poškodenie tkanív chrbtice počas odstraňovania prietrže lumbálnej chrbtice a tvorba adhézií vedie k podvýžive miechy a rozvoju hlbokých degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré spôsobujú artrózu chrbtice. Toto ochorenie je charakterizované zhoršením chrupavky umiestnenej medzi stavcami, výskytom silnej bolesti chrbtice a obmedzením motorickej aktivity..

osteomyelitída

Osteomyelitída sprevádzaná zápalom kostného tkaniva miechy sa objavuje, keď infekcia preniká do tvrdých tkanív chrbtice, čo môže byť spôsobené nedodržiavaním pravidiel asepsie a antiseptík počas operácie, znížením imunity a šírením infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

V pokročilých prípadoch choroba spôsobuje smrť.

Osteomyelitída sa vyvíja na pozadí šírenia infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

Druhy spinálnej prietrže

Na chrbtici je niekoľko druhov operácií s rôznou mierou účinnosti, rizikovosti a rôznou dĺžkou obdobia zotavenia. Za najoptimálnejšie a najmodernejšie metódy zotavenia, ktoré si lekár vyberie pre svojich pacientov v závislosti od individuálnych charakteristík, sa považujú tieto typy chirurgických zákrokov:

endoskopická

Endoskopické - chirurgické odstránenie prietrže medzistavcového priestoru a uvoľnenie prenášaných nervových zakončení miechy na zníženie bolesti a neurologického poškodenia, ktoré nevyžaduje veľké rezy na tkanivách.

Špecialisti zdôrazňujú také výhody herniovej endoskopie, ako je menšie poškodenie mäkkých tkanív, zachovanie integrity medzistavcovej platničky, nízke percento vývoja pooperačných komplikácií, nízka strata krvi v procese odstraňovania prietrže a absencia pooperačnej bolesti..

Indikácie pre použitie tohto typu operácie sú:

 • vyčnievanie prietrže na strane medzistavcových platničiek; zápalové javy v mieche; rozvoj neurologického syndrómu so silnou bolesťou vyžarujúcou do boku a dolnej časti chrbta; neprítomnosť výrazného účinku pri dlhodobej liečbe konzervatívnymi metódami; rozvoj sexuálnej dysfunkcie.

Kontraindikácie pre tento typ chirurgického zákroku sú:

 • onkologické choroby so sekundárnymi ložiskami v chrbtici; zúženie ciev miechy; tehotenstva; vývoj infekčných lézií v mieste lokalizácie prietrže; ochorenie kardiovaskulárneho systému v minulosti; stredná kýla.

laser

Laserová expozícia (zahrievanie a odparovanie kvapaliny) emisiou laserových lúčov s malým výkonom na jadre vnútri medzistavcových platničiek na zníženie alebo odstránenie s ďalším zatiahnutím herniálneho obsahu, ktorý tlačí na nervové korene a spôsobuje intenzívnu bolesť. Jadrom je hustá želé podobná konzistencia pozostávajúca zo 70% vody. Rozlišujte medzi laserovým odparovaním (alebo odstránením jadier) a rekonštrukciou medzistavcových platničiek.

Výhody tejto metódy chirurgickej liečby prietrže chrbtice:

 • menšie nepohodlie a úplná absencia bolesti počas manipulácie; štruktúra zdravých tkanív obklopujúcich chrbticu nie je narušená a netvoria sa jazvy; najrýchlejšia doba na zotavenie, ktorá nevyžaduje prísne obmedzenia a odpočinok na lôžku; použitie lokálnej anestézie.

Hernálny výčnelok v chrbtici, ktorý vyžaduje ošetrenie laserom, má nasledujúce vlastnosti:

 • malá vypuklá veľkosť; absencia akýchkoľvek komplikácií; vek pacienta v rozmedzí 20-50 rokov; nedostatočné zlepšenie liečby drogami; degeneratívne procesy v diskových tkanivách chrbtice.

Odborníci identifikujú niekoľko kontraindikácií pre laserové odparovanie diskov:

 1. veľkosť herniálneho výčnelku je oveľa väčšia ako 6 mm;
 2. degeneratívne procesy súvisiace s vekom v tkanivách pacienta, ktorý dosiahol vek 50 rokov;
 3. osifikácia jadra medzistavcových platničiek, poškodenie miechy.

interlaminární

Odstránenie výčnelku jadra medzistavcovej platničky významnej veľkosti (viac ako 6 mm) v lumbosakrálnej oblasti, kde sú anatomicky dobre rozlíšené spinálne procesy s implantátom. Implantát je vyrobený o niečo väčší ako skrátený disk. Výhodou tohto spôsobu je, že implantát fixuje stavce a udržuje stabilitu väzov a segmentov tak, aby nevyvolával relaps nervového koreňového tlaku..

Tento spôsob odstránenia prietrže môže byť uskutočňovaný iba u pacientov bez chorôb a patológií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, bez progresívneho infekčného alebo zápalového procesu..

indikácia

Malo by byť zrejmé, že odstránenie hernie disku je extrémne lekárske opatrenie, a preto sa nepoužíva pre každú osobu. Mali by existovať určité indikácie, ktoré sú rozdelené na relatívne a absolútne. Prvá možnosť nastane, ak konzervatívna liečba neprináša požadované výsledky. Preto, ak sa stav osoby nezlepší, musí vykonať odstránenie kýly.

Z absolútnych indikácií je možné odlíšiť stavovú prietrž. V tomto prípade jadro úplne vypadne, a preto sú korene nervov silne stlačené. Osoba trpí syndrómom intenzívnej bolesti, ktorý začína u kiahní a prechádza do nohy. Ak nemáte operáciu, môže dôjsť k ochrnutiu..

Strata citlivosti dolných končatín. Pre človeka je ťažké zohnúť sa a ohýbať nohy. Toto je považované za nebezpečný symptóm prietrže, ktorý naznačuje výskyt parézy. U ľudí je fungovanie nervového systému narušené tým, že nervové vlákna sú významne poškodené

V tejto fáze je nesmierne dôležité odstrániť prietrž chrbtice. Ak to neurobíte, nastane svalová atrofia, ktorá sa bude ťažko liečiť.

Veľká indikácia medzistavcovej prietrže slúži tiež ako indikácia pre chirurgický zákrok. Podobná patológia komprimuje nervové korene. Lekárski odborníci nazývajú tento stav „syndrómom chvosta“. U ľudí sú procesy defekácie a močenia významne narušené a u silnejšieho pohlavia je erektilná dysfunkcia významne narušená. Ak sa medzistavcová prietrž neodstráni, nie je možné zvrátiť všetky negatívne zmeny..

Ľudia sa osobitne zaujímajú o to, akú veľkosť je potrebná operácia miechy. Ak je veľkosť patológie do 12 mm, povoľuje sa ošetrenie doma. Ak je veľkosť od 12 mm alebo viac, je už potrebný chirurgický zákrok. Toto je jeden z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje rozhodnutie, či sa má alebo nemá vykonať chirurgický zákrok..

Endoskopická operácia herniovaného disku: časté otázky

Nižšie sú uvedené najbežnejšie otázky týkajúce sa pacientov pred operáciou. Odborníci sa domnievajú, že dostatočné povedomie pacientov o všetkých aspektoch nadchádzajúcej liečby a rehabilitácie je kľúčom k úspešnému zotaveniu a uzdraveniu.

Koľko dní musíte byť po operácii v nemocnici?

Pri odstraňovaní medzistavcovej prietrže endoskopickou metódou trvá hospitalizácia zvyčajne 1 - 2 dni. Ak počas odstránenia alebo v skorom pooperačnom období dôjde k komplikáciám, pacient je umiestnený v chirurgickej nemocnici alebo jednotke intenzívnej starostlivosti na dobu najmenej 7-10 dní.

Hospitalizácia pacienta po úspešnej operácii nie viac ako dva dni

Pooperačné ceny obväzu

Musím si po operácii podať injekciu antibiotík?

Použitie antibiotík po endoskopickej operácii je vo väčšine prípadov nepraktické. S cieľom zabrániť nemocničným infekciám a zápalovým procesom môže lekár predpísať metronidazol na obdobie 7 až 10 dní v dávke 250 - 500 mg 2-krát denne..

Použitie antibakteriálnych látok zo skupiny penicilínov, cefalosporínov, fluórchinolónov a makrolidov je indikované u ľudí so oslabenou imunitou a vysokým rizikom infekcie mäkkých tkanív. Drogou voľby je najčastejšie „Amoxicilín“ (dávka pre dospelých - 500 mg 3-krát denne po dobu 5 až 10 dní)..

Môžem športovať po operácii?

Profesionálne športy tak po odstránení medzistavcovej prietrže, ako aj pri konzervatívnej liečbe sú prípustné len so súhlasom ošetrujúceho lekára. Jednotlivé faktory, ktoré môžu ovplyvniť možnosť športového tréningu, sú nielen hmotnosť a vek pacienta, ale aj veľkosť výčnelku, prítomnosť príznakov zovretia, umiestnenie prietrže vzhľadom na chrbticu a foraminálne (medzistavcové) otvorenie..

Je možné zapojiť sa do fyzickej terapie, plávania, gymnastiky, cvičenia naťahovania svalov 1 - 2 mesiace po endoskopickej operácii, aby sa odstránila prietrž (ak neexistujú individuálne kontraindikácie).

Cvičenie po operácii na odstránenie prietrže sa môže začať vykonávať za 1-2 mesiace

Je možné naplánovať tehotenstvo po endoskopickom odstránení vertebrálnej prietrže?

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice nie je kontraindikáciou pri plánovaní a znášaní tehotenstva, ale je dôležité vziať do úvahy, že akýkoľvek chirurgický zákrok v tele si vyžaduje rehabilitáciu a zotavenie. To platí najmä, pokiaľ ide o chrbticu, pretože práve bedrová chrbtica predstavuje počas tehotenstva väčšinu záťaže spôsobenej neustále sa zvyšujúcou maternicou.

Aby sa predišlo relapsom a znížilo sa riziko osteochondrózy, ktorá po narodení dieťaťa trpí asi 37% žien, odporúča sa naplánovať tehotenstvo najskôr 1 rok po endoskopii..

Tehotenstvo je možné naplánovať jeden rok po operácii prietrže

Ako rýchlo sa bolesti po operácii prechádzajú?

Bolesť na nohách na pozadí medzistavcovej prietrže chrbtice zmizne okamžite po operácii. Svalová slabosť, znecitlivenie nôh a ďalšie prejavy parestézie môžu pretrvávať dlho (až niekoľko mesiacov). V zriedkavých prípadoch tieto javy úplne nezmiznú a vyžadujú neustálu korekciu pomocou liekov.

Bolesť na nohách po operácii pacientov zriedka obťažuje.

Kedy prať?

Šev môžete šmyknúť a umývať sa vo vani alebo sprche jedenásty deň po operácii.

Je možné chodiť?

Ceny ortopedickej obuvi

Pešia turistika po endoskopii medzistavcovej prietrže nie je nielen zakázaná, ale tiež sa odporúča ako prvok oneskoreného zotavenia pooperačných pacientov. Je potrebné chodiť pokojným tempom, pohodlným na udržiavanie zvyčajného srdcového a dýchacieho rytmu, asi 3-4 km za deň. 2 týždne po operácii môžete pomaly chodiť 15-20 minút denne.

Pešia turistika po operácii bude prínosom

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené približné ceny endoskopického odstránenia medzistavcovej prietrže vo veľkých mestách.

Ceny za endoskopické odstránenie prietrže chrbtice

veľkomestoPrevádzkové náklady (odhadované)
Moskva150 000 rubľov.
St. Petersburg74 600 rubľov (+14580 rubľov - anestetická pomoc)
Kazan60 000 - 167 000 rubľov
Jekaterinburg93 600 rubľov
Novorossiysk112 000 rubľov

Ako sa vykonáva chirurgická liečba: typy operácií

Všetky metódy, ktorými sa lumbosakrálna hernia odstraňuje, sa delia do niekoľkých skupín, ktoré sú uvedené v tabuľke:

metódyNázoryVlastnosti
radikálnejlaminektomiePočas operácie sa používajú kovové vložky, je nainštalovaný umelý implantát
postdiskektomického
Minimálne invazívneLaserové odparovanieVykonávajú sa rýchlo, majú nízke riziko komplikácií a krátke rehabilitačné obdobie je pre pacienta absolútne bezpečné
endoskopia
Hydroplastics
Transdermálna laserová rekonštrukcia
Nucleoplasty
InovačnéEndoskopická operácia chrbticeV zriedkavých prípadoch sa komplikácie vyskytujú prostredníctvom mikro-rezov.
Robotické operácie
transplantáciaProtetické diskyInštalované sú implantáty pre medzistavcovú prietrž

Laserové odparovanie

Použitie lasera na zníženie jadra medzistavcových platničiek.

Operácia sa vykonáva pomocou výkonného lasera a týka sa minimálne invazívneho chirurgického zákroku. S jej pomocou sa prietrž zníži sušením na dvojnásobok objemu prietrže. Chirurgia sa vykonáva na nekomplikovaných výčnelkoch a nie je pre pacienta nebezpečná. Za týmto účelom sa do chrupavkového tkaniva zavedie ľahký sprievodca, ktorý odparuje jadro, čím sa zníži sagitálna veľkosť disku a prietrže. Chirurgická liečba prietrže má nasledujúce výhody:

 • menšie trauma;
 • rýchla rehabilitácia;
 • nízka štrukturálna porucha.

Laminektómia alebo otvorená dekompresia

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže vám umožňuje vystrihnúť oblasť zničeného stavca nad nervovým koreňom a súčasne odstrániť chorý disk. Okolo nervu sa uvoľní ďalší priestor, zlepší sa miestny prietok krvi, syndróm bolesti sa úplne zastaví. Pacient je operovaný v celkovej anestézii, chirurgický rez sa vykonáva až do 10 cm, svaly a fazetové kĺby sú odrezané. Vystrihnuté sú osteofyty, jazvy, prietrže, je nainštalovaný implantát. Používajú kovovú protézu. Pracujú pod kontrolou röntgenového kontrastného vyšetrenia, doba zásahu je od 1 do 3 hodín.

Endoskopická chirurgia

Chirurgia sa vykonáva pomocou spinálneho endoskopu.

Pri lokálnej anestézii sa vykoná incízia nie väčšia ako 5 mm. Operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice sa vykonáva pomocou endoskopu. Uvádza sa na úroveň medzistavcových platničiek a súčasne monitoruje priebeh operácie na obrazovke. Neurochirurgovia odstránia zničené vláknité jadro a vyrežú medzistavcovú prietrž. Operácia trvá pol hodiny a nie je absolútne nebezpečná. Riziko poranenia miechy a zranenia je minimálne..

Microdisectomy

Mikrochirurgický účinný zásah vám umožňuje odstrániť a ošetriť prietrž pomocou malej incízie na chrbte pomocou operačného mikroskopu a miniatúrnych nástrojov. Mikrodiscektómia zmierňuje bolesť, podrobuje sa parézii, v 87% prípadov dochádza k úplnému uzdraveniu, pri 4% je možný relaps. Odstránenie stavovej prietrže sa uskutoční za pol hodiny. Úplné uzdravenie pacienta sa uskutoční do 6 týždňov a je možné začať pracovať do 5 dní.

Transdermálna laserová rekonštrukcia

Toto odstránenie lumbálnej prietrže, inak nazývané diskoplastika, sa uskutočňuje s výstupkom. Počas operácie sa zničený disk obnoví a výstupok sa odstráni. S touto technikou je vhodné vystrihnúť prietrž krčnej chrbtice a lumbosakrálnej oblasti. Laserová rekonštrukcia sa vykonáva v lokálnej anestézii, trvá až pol hodiny, pacient je prepustený v ten istý deň.

Čo sú to hydroplasty?

Pri použití nukleotómu je prietrž rozdrvená.

Mikrochirurgická operácia kýly bedrovej chrbtice sa uskutočňuje pomocou nukleotómu. Toto je sonda s malým priemerom, ktorá sa vkladá do oblasti buničitého jadra prostredníctvom miniatúrneho rezu kože. Soľný roztok sa dodáva vysokou rýchlosťou na drvenie herniálnych prvkov s následným odstránením vnútorným portom. Odstránenie prietrže touto metódou je menej traumatické, pacient je prepustený v ten istý deň. Hydroplastika je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • nekomplikovaný výstupok malého priemeru;
 • nedostatok sekvestrácie;
 • lokalizácia v lumbosakrálnom regióne.

Zničenie nervov faziet

Minimálny mikrochirurgický zákrok sa vykonáva s hlavným cieľom - zastaviť bolestivé ataky bolesti charakteristické pre sakrálnu chrbticu prietržami. Počas operácie sa receptory bolesti inaktivujú v dôsledku blokády nervov a deštrukcie štruktúr tvárových nervov. Bolesť spôsobená preťažením počas predlžovania chrbtice ustupuje.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteoporóza nohy sa považuje za nebezpečnú chorobu, pretože nohy majú veľkú záťaž, čo zvyšuje riziko zlomenín kostí. Na začiatku vývoja patológie sa objavujú oddelené ložiská deštrukcie kostného tkaniva - bodkovaná osteoporóza, ktorá neovplyvňuje všetky kosti chodidla.

Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
Ezofágová prietrž
Za normálnych okolností nemôžu orgány nachádzajúce sa pod bránicou v brušnej dutine preniknúť do oblasti hrudníka. Tomu bránia rysy anatómie. Ligamentózne štruktúry tvorené spojivovými tkanivovými vláknami zosilňujú membránový otvor pažeráka.