loader

Chirurgia zápästia

Ganglia sa najčastejšie tvoria na chrbte ruky, menej často na dlaniach a prstoch. Priemer nádoru môže dosiahnuť 10 cm. Odstránenie hygrómu ruky sa považuje za najúčinnejší spôsob odstránenia problému a minimalizuje riziko opätovného vytvorenia nádoru. Operácia je predpísaná pre rýchle zvýšenie neoplazmu, bolesti, zníženú pohyblivosť kĺbov.

Prečo sa vytvára nádor a ako sa prejavuje?

Bolesť sa vyskytuje iba v prípade kompresie nádoru nervových zakončení a krvných ciev.

Tvorba hygrómu môže vyvolať množstvo faktorov:

 • dedičná slabosť spoločného systému;
 • poranenia rúk akejkoľvek zložitosti;
 • choroby a zápalové procesy kĺbov a tkanív nachádzajúcich sa vedľa nádoru;
 • vykonávanie rovnakých pohybov spojených s prácou (šitie, písanie na počítači atď.);
 • degeneratívne poškodenie kĺbov;
 • komplikácia operácie.

Hlavné príznaky patológie:

 • vytvorenie mäkkej gule s čírymi kontúrami pod kožou;
 • koža nad nádorom nemení farbu a neubližuje;
 • prehmatanie hygrómu sa takmer nezmení;
 • bolesť chýba;
 • keď sú cievy stlačené, koža v oblasti hygrómu sa zbledne.
Späť na obsah

Chirurgické odstránenie nádoru

Hygróm zápästného kĺbu sa odporúča odstrániť v nasledujúcich prípadoch:

 • novotvar je infikovaný;
 • pacient sa obáva estetickej nedokonalosti;
 • nádor rýchlo rastie;
 • je znížená pohyblivosť kĺbov;
 • bol tam syndróm bolesti;
 • v dôsledku kompresie krvných ciev a nervov sa znížila citlivosť kože.
Späť na obsah

Spôsob vykonávania operácie: základné metódy

pichnutie

Punkcia hygrómu kefy sa používa ako súčasť diagnózy na skúmanie obsahu nádoru a tiež ako spôsob eliminácie novotvaru. Cysta na zápästí je prepichnutá a tekutina z nej je odstránená. Na zabránenie opätovného rastu hygrómu sa do neho na krátky čas zavedie špeciálna sklerotizujúca látka. V tomto okamihu môže byť pacient zranený, ale nepríjemný pocit rýchlo prechádza. Ak sa nádor znova vytvoril, vykoná sa operácia na odstránenie.

endoskopia

Endoskopické odstránenie vyžaduje použitie špeciálneho prístroja - endoskopu. Hygróm ruky sa odstráni malým rezom v koži. Táto technika sa považuje za takmer bez krvi. Operácia sa vykonáva rýchlo a pooperačná doba je minimálna. V tomto prípade je zostávajúce pooperačné šitie malé a takmer neviditeľné.

Laserová aplikácia

Napriek použitiu laserového lúča sa nádor odstráni tak, že sa najprv otvorí hygróm rezom do kože. Pri príprave postupu sa vyžaduje röntgen alebo MRI, ako aj punkcia. Vystavenie cysty laserom až do úplného odstránenia eliminuje infekciu rán. Nevýhodou tejto techniky je vysoká pravdepodobnosť recidívy..

Akýkoľvek spôsob odstránenia hygrómu sa uskutočňuje iba s použitím lokálnej anestézie. V celkovej anestézii sa vykonáva operácia pre deti do 10 rokov..

Chirurgický zákrok

Úplné vyrezanie hygrómu znamená odstránenie celej kapsuly novotvaru. Toto je najtraumatickejší spôsob, ako sa problému zbaviť, ale riziko opätovného vytvorenia cysty je minimálne. Pred operáciou sa pacient podrobí vyšetreniu, ktoré zahŕňa množstvo laboratórnych testov vrátane obsahu hygrómu, rádiografie a MRI. Ak nádor dosiahol významnú veľkosť a stlačil nervové zakončenie, na udržanie citlivosti a mobility ramena je potrebná neurochirurgia..

Operácia sa vykonáva v niekoľkých fázach:

 • rezanie kože v blízkosti hygrómu;
 • oddelenie cysty od zvyšných tkanív kefy;
 • odstránenie nádoru;
 • lemovanie dutiny, aby sa zabránilo úniku intraartikulárnej tekutiny;
 • vonkajšie šitie;
 • upevnenie kefy ortézou alebo obväzom.
Späť na obsah

Pooperačné obdobie

Po operácii, ktorá v závislosti od zvolenej metódy trvá 15 až 30 minút, môže pacient ísť domov. Na niekoľko dní musíte navštíviť nemocnicu, aby ste ošetrili ranu a upravili obväz. Švy sa odstránia po 1-2 týždňoch. Toto obdobie závisí od vlastností liečenia. Rehabilitácia zahŕňa povinné použitie ortézy alebo iného obväzu, ktorý fixuje kefu. To podporuje rýchle hojenie a znižuje riziko relapsu. Ovládaná ruka sa musí vyvinúť, ale jej zotavenie by sa malo vykonať po súhlase lekára a pod jeho kontrolou.

Možné komplikácie

Zhoršenie po odstránení gyroskopu nastáva v dôsledku nedodržania odporúčaní lekára, odmietnutia pacienta obväzom alebo ortózou, nadmerného zaťaženia bolesti v ramene. V tomto prípade sa pozoruje vývoj opuchov a uvoľňovanie tekutiny z rany. Okrem toho sú možné tieto komplikácie:

 • infekcia rán;
 • proliferácia spojivového tkaniva v periartikulárnej kapsule;
 • opätovná tvorba nádoru.
Späť na obsah

Opätovný vývoj patológie

Aky je dôvod?

Relaps hygrómu sa po operácii považuje za najbežnejšiu komplikáciu. Cystická kapsula je obnovená a znovu naplnená synoviou. Toto sa pozoruje v nasledujúcich prípadoch:

 • nádorový vak nebol úplne odstránený;
 • dutina nebola zvnútra ohnutá;
 • pacient odmietol nosiť náplasť alebo ortózu.
Späť na obsah

Ako zabrániť recidíve?

Aby sa nádor znova nevytváral, musíte počas obnovy ruky dodržiavať všetky odporúčania lekára. Je dôležité, aby vaša ruka bola pokojná a nosila obväz. Po skončení rehabilitačného kurzu sa musíte vyhnúť nadmernému stresu. Počas prevádzky rovnomerne rozdeľujte tlak na kefu. Pred cvičením by mali byť zápästia pripevnené elastickým obväzom. Je dôležité včas liečiť zranenia vyhľadaním lekárskej pomoci. Samoliečba môže situáciu zhoršiť a môže vyvolať vznik hygrómu.

hygrom

Prehľad

Hygroma (šľachový ganglion) je tekutinou napučaný opuch v blízkosti kĺbu alebo šľachy. Hygróm sa najčastejšie tvorí na ruke a vyzerá ako rana na zápästí, je menej častá na prstoch rúk alebo nôh, kolenách a ramenách, ako aj na iných častiach tela..

Hygróm vyzerá a cíti sa ako hladká rana pod kožou. Podľa pôvodu je to cysta, to znamená vrecko naplnené tekutinou. Vyvíja sa z vyčnievania škrupiny kĺbu alebo šľachy a je vyplnená synoviálnou tekutinou - mazivom kíbu, ktoré obklopuje šľachy a chráni ich počas pohybu. Časom sa obsah hygrómu zahusťuje, získava želé konzistenciu a hrbol sa stáva hustým..

Šľachovitý ganglion sa môže tvoriť blízko akéhokoľvek kĺbu. Bežnejší hygróm zápästia (najmä zvonka), rúk a prstov. Toto je benígna formácia. Neexistujú žiadne prípady transformácie hygrómu na zhubný nádor. Avšak pri dosiahnutí veľkej veľkosti môže ganglia spôsobiť kozmetické problémy, spôsobiť bolesť pri pohybe, stlačiť blízke nervy a krvné cievy a tiež ovplyvniť prácu, ak je umiestnená na prstoch.

Dôvod vzniku hygrómu nie je jasný, ale môže to byť spôsobené opotrebením alebo zranením kĺbu alebo šľachy. Je tiež nemožné predpovedať správanie hygrómu, v každom prípade sa cysta môže správať inak. Niekedy pokračuje v raste a dosahuje veľké veľkosti, niekedy sám zmizne, v niektorých prípadoch sa jeho rast a vývoj zastavia.

Liečba hygrómom: je možné urobiť bez chirurgického zákroku?

Liečba sa spravidla odporúča iba vtedy, keď hygróm spôsobuje bolesť, obmedzuje pohyby alebo vytvára kozmetický defekt. Ak hrbolka nezasahuje, môže sa nechať bez liečby.

Niekedy hygróm môže zmiznúť sám, napríklad po náhodnom úraze alebo silnom tlaku: praskne obal cysty a obsah sa vyleje do okolitého tkaniva a rozpustí sa. Nevýhodou tohto ošetrenia je to, že po chvíli, keď sa hygrómová škrupina uzdraví, tekutina sa hromadí a pod kožou opäť narastie hrbol..

Lekár vám môže odporučiť liečbu hygrómu bez chirurgického zákroku - použitím punkcie alebo punkcie. Po lokálnej anestézii (anestézii) sa injekčnou striekačkou prepichne koža so silnou ihlou cez hygróm a prečerpá sa jej obsah. Potom môže lekár do cysty vstreknúť steroid, ktorý podľa niektorých štúdií znižuje riziko opätovnej tvorby kužeľa..

Punkcia je jednoduchý a bezbolestný spôsob liečby hygrómu bez chirurgického zákroku. Ihneď po zákroku môžete ísť domov. Nie je potrebné šitie. Lekár položí na oblasť kĺbu tlakový obväz. Nevýhodou tejto možnosti liečby je vysoká pravdepodobnosť opätovného rastu hygrómu - k tomu dochádza u 50% všetkých vpichov. Aby sa znížilo riziko relapsu, chirurgovia odporúčajú nosiť na určitý čas ortózu alebo zádrž..

Hygrómová chirurgia

Radikálnejšou metódou je chirurgický zákrok, keď sa kapsula cysty odstráni spolu s obsahom. Existujú dva prístupy k chirurgickej liečbe hygrómu:

 • Otvorená chirurgia - keď chirurg urobí rez asi 5 cm nad postihnutým kĺbom alebo šľachou.
 • Artroskopia je šetrná operácia, pri ktorej sa vykonáva niekoľko rezov, z ktorých jedna obsahuje malú kameru (artroskop), ktorá umožňuje chirurgovi vidieť, čo sa deje vo vnútri kĺbu. Chirurg, vedený obrazom z artroskopu, vkladá nástroje cez rezy a odstraňuje hygróm. Regenerácia po artroskopii je rýchlejšia.

Oba typy chirurgických zákrokov môžu byť vykonávané v lokálnej (častejšej) alebo v celkovej anestézii (v anestézii), v závislosti od umiestnenia hygrómu, vašich preferencií a odporúčania lekára. Pri lokálnej anestézii budete pri vedomí, ale nebudete cítiť bolesť. Pri celkovej anestézii budete spať.

Niekedy namiesto konvenčného kovového skalpelu chirurg využíva energiu laserového lúča. Operácia sa nazýva odstránenie laserového hygrómu. Laserové odstránenie hygrómu sa nevykonáva na každej klinike a je drahšie. Použitie tejto techniky vám však umožňuje dosiahnuť lepšie kozmetické výsledky: jazva po laserovom odstránení je tenšia a menej viditeľná. Aj keď estetický účinok operácie je viac závislý od zručnosti chirurga.

Odstránenie hygrómu: čo po operácii?

Po operácii chirurg aplikuje stehy a obväzy, aby udržal túto oblasť čistú, znížil riziko infekcie a chránil ju pred náhodnými modrinami. Incízia spravidla nebolí, ale ak máte nepríjemné pocity, môžete použiť lieky proti bolesti. Niekedy môže lekár predpísať antibiotiká, aby sa zabránilo infekcii v rane. Ak bol hygróm na zápästí alebo zápästí, možno budete musieť nosiť počas niekoľkých dní nosný obväz, aby ste náhodou nezasiahli ruku, aby ste predišli opuchom a nepríjemným pocitom. Pravidelne krútte prstami, aby ste nestratili pohyblivosť kĺbov.

Po operácii hematómy (modriny) pravdepodobne zostanú, ale rýchlo prechádzajú. Možná dočasná strata pohyblivosti, opuch a bolesť kĺbov. Ak bolesť alebo strata pohyblivosti pretrvávajú dlhšiu dobu, môže byť potrebná fyzioterapia. Lehoty na návrat do práce závisia hlavne od charakteru vašej práce. Ak vykonávate fyzickú prácu, možno budete musieť počkať niekoľko týždňov. Spravidla sa môžete vrátiť do práce 2-6 týždňov po operácii.

Aj po chirurgickej liečbe hygrómu zostáva riziko recidívy: podľa štatistík je pravdepodobnosť, že cysta opäť porastie, z 10% na 40%. Šance na úspešné vyliečenie s opakovaným odstránením hygrómu sú vysoké, ale každá následná operácia zvyšuje riziko komplikácií, napríklad poškodenia blízkych nervov..

Hygróm zápästia: liečba bez chirurgického zákroku a chirurgického zákroku

Asi 50% všetkých benígnych nádorov, ktoré sa tvoria v oblasti zápästia, je hygróm. U mladých žien je toto ochorenie častejšie diagnostikované, čo je psychologickejšie ako akékoľvek fyzické nepohodlie. Zápästný hygróm dobre reaguje na konzervatívnu liečbu, ale lekári často odporúčajú radikálnejší spôsob - chirurgickú excíziu nádoru.

Opis choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Hygroma sa dá ľahko diagnostikovať aj pri externom vyšetrení. Po zistení okrúhlych pečatí (0,5 - 3 cm), pacientov mierne stúpajúcich nad povrch pokožky, idú k lekárovi. Neubližuje, a keď sa naň tlačí, vznikajú nepríjemné pocity.

Absencia symptómov je spôsobená štruktúrou hygrómu. Jeho elastická membrána spojivového tkaniva je vytvorená zo spojovacej kapsuly, a preto môže vytvárať synoviálnu tekutinu. Vo vnútri hygrómu je dutina alebo niekoľko dutín oddelených tenkými priečkami. Nie sú prázdne, ale plnené seróznou tekutinou nečistotami hlienu alebo fibrínu (vysokomolekulárny nemululárny proteín). Má hustú, želé podobnú konzistenciu a žltkastú farbu..

Hygroma sa vždy vytvára v oblasti zápästného kĺbu alebo pošvy. Nádory sú mäkké, elastické alebo tvrdé, pripomínajú štruktúru chrupavky. Po vytvorení neprestávajú rásť. Ich bunky sa naďalej delia, takže nádory sa pomaly, ale stále zvyšujú.

Hygróm akejkoľvek lokalizácie nie je schopný degenerovať na zhubné nádory. Nevytvárajú metastázy, neprenikajú do priľahlých mäkkých tkanív chrupavky a kostí.

klasifikácia

Jedným z kritérií na rozdelenie hygrómu do skupín je počet dutín. Sú jednokomorové a viackomorové. Tieto sa vyskytujú u pacientov, ktorí dlho nevyhľadávali lekársku pomoc. V priebehu niekoľkých rokov sa membrána nádoru zmutovala, expandovala s tvorbou septy spojivového tkaniva..

Tieto benígne novotvary sa tiež klasifikujú v závislosti od umiestnenia na zápästí (umiestnenie):

 • zadok;
 • bočný povrch;
 • predný povrch;
 • oblasť dorzálneho priečneho väzu;
 • povrch zápästia dlane.

Menej často sa zisťuje hygróm distálneho falangy alebo interfalangeálnych kĺbov na spodnej časti prstov. Závažnosť symptómov závisí od miesta nádoru. Napríklad tesnenia vytvorené na spodku prstov sú pri stlačení veľmi bolestivé.

Príčiny hygróm

Dôvody vzniku hygrómov nie sú úplne stanovené. Traumatológovia naznačujú, že na to, aby sa začala proliferácia spojivového tkaniva, sa musí zhodovať niekoľko faktorov. Túto teóriu potvrdzujú anamnestické údaje. Bola objavená dedičná predispozícia - novotvary sú diagnostikované u pacientov, ktorých bezprostrední príbuzní tiež trpia touto patológiou..

Dôvod vzniku hygrómu zápästiacharakteristika
Anatomické vlastnostiSynoviálny svalový vak je hlboký. Nad ňou je niekoľko vrstiev svalov a husté tukové tkanivo. Ale niekedy sú synoviálne vaky umiestnené povrchne, čo významne zvyšuje pravdepodobnosť zranenia, vzniku nádoru
Časté zaťaženiaPodľa povahy povolania môžu ľudia počas pracovného dňa vykonávať časté monotónne pohyby kefy. Výsledkom je, že šľachy a kapsuly kĺbu sú mikrotraumatizované. Ohrození sú hudobníci, programátori, stavitelia, účtovníci
Chronická burzitída alebo tendovaginitídaTieto patológie ovplyvňujú synoviálne vaky alebo šľachy s vaginami. Vyvíja sa zápalový proces, ktorý vyvoláva prietok krvi do tkanív. Stimuluje lepšie delenie zdravých buniek. Ak sa burzitída alebo tendovaginitída nelieči, pozoruje sa nekontrolovaná proliferácia buniek a proliferácia tkanív.
Hygrómová terapia v minulostiHygróm je novotvar, takže sa nielen zväčšuje, ale môže sa aj opakovať. Jej chirurgická excízia nie je všeliek. V niektorých prípadoch sa v rovnakej oblasti zápästia vytvorí v priebehu niekoľkých rokov pečať

Príznaky patológie

Skúsený lekár dokáže pri vyšetrení pacienta ľahko rozlíšiť hygróm od hlienu alebo fibromu. V počiatočnom štádiu tvorby je nádor neviditeľný a dá sa zistiť iba náhodou s tlakom na zápästia. Voľným okom sú zreteľne viditeľné veľké hygromy. Na palpácii sú iba malé útvary bezbolestné. Sú ľahko premiestniteľné, pretože sú spojené so štruktúrami spojivového tkaniva iba v spodnej časti. Nádory sú zaoblené, elastické, elastické, ale hustejšie, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v oblasti pošvy..

Koža nad útvarom sa ľahko pohybuje. To znamená, že nie je fúzovaný so subkutánnym tkanivom, dermou. Farba pokožky sa nezmení, nedochádza k opuchom, opuchom. Existuje však možnosť preniknutia do dutiny hygrómu patogénnych baktérií. V takýchto prípadoch pokožka zčervená, opuchne, na dotyk sa zahreje, objavujú sa príznaky všeobecnej intoxikácie tela.

Diagnostické metódy

Diagnóza sa určuje na základe anamnestických údajov a charakteristických príznakov. Rádiografia je povinná na vylúčenie sprievodnej artrózy, artritídy, burzitídy, synovitídy. Ak má lekár pochybnosti o konečnej diagnóze, predpíšu sa ďalšie inštrumentálne štúdie:

 • Ultrazvuk je indikovaný na hodnotenie štruktúry nádoru, detekciu tekutiny v ňom a na stenách krvných ciev;
 • Vyšetrenie MRI, CT sa vykoná, ak existuje podozrenie na vytváranie uzlov, ktoré určujú štruktúru stien a obsah dutiny..

Diferenciácia hygrómu vytvoreného v dlani sa uskutočňuje s nádormi, ktoré sa tvoria na chrupavkách a kostných tkanivách. Pri výskume sú vylúčené aj lipómy, aterómy, epitelové traumatické cysty. V niektorých prípadoch sa punkcia používa na extrahovanie tekutiny z nádoru na preskúmanie jeho obsahu..

Liečba chorôb

Praktizuje sa tiež konzervatívna liečba hygrómu pomocou liekov, fyzioterapia a masáž zápästia. Takáto terapia môže viesť k zmenšeniu veľkosti nádoru a dokonca k jeho úplnej resorpcii. Počas liečby sa u pacientov prejavuje šetriaci režim, ktorí majú obväzy alebo ortézy. Ale vo väčšine prípadov lekári odporúčajú nestrácať čas, ale okamžite chirurgicky odstrániť nádor.

Konzervatívne zaobchádzanie

Pretože hygróm nie je sprevádzaný silnou bolesťou, analgetiká v tabletách sa počas liečby nepoužívajú. Na odstránenie slabého nepohodlia môžu byť pacientovi predpísané nesteroidné protizápalové lieky vo forme mastí alebo gélov (Nise, Fastum, Voltaren, Ketorol)..

Na resorpciu nádoru sa obkladá s Dimexidom, používa sa balzamová masť podľa Vishnevského, masť Ichthyol. Tento spôsob liečby je neúčinný, používa sa iba na odstránenie malých útvarov (do 1 cm)..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Terapia hygrómom pomocou vpichov sa stále praktizuje. Kvapalina sa extrahuje z dutiny a potom sa zavedú enzýmy alebo sklerotizujúce (lepiace) liečivá. V niektorých prípadoch sa používajú aj glukokortikosteroidy..

Traumatológovia, ortopedie postupne túto techniku ​​opustia z dôvodu vysokej pravdepodobnosti recidívy - nádorová stena zostáva na svojom mieste a zachováva si schopnosť vytvárať tekutinu.

Fyzioterapia a elektroforéza

Obmedzenie zaťaženia zápästia a súčasné vykonávanie fyzioterapeutických procedúr môže zmenšiť veľkosť malých hygrómov. Pri dlhodobom pretrvávajúcom liečení vymiznú. Pacientom sa odporúča nosiť elastické bandáže zápästného kĺbu s pevnými vložkami, aby sa znížilo zaťaženie. Z fyzioterapeutických opatrení pre hygróm sú najúčinnejšie tieto:

 • elektroforéza alebo fonoforéza s vodným roztokom jódu, hydrokortizónu;
 • ultrafialové žiarenie;
 • terapia rázovými vlnami;
 • Terapia UHF.

Na resorpciu novotvarov sa používajú terapeutické blata, aplikácie s bischofitom, parafínom, ozokeritom, lekárskou žlčou..

zdrvujúcu

Pred niekoľkými desiatkami rokov to bola hlavná metóda liečby hygrómu. Doktor na ňu iba pritlačil, až praskla. Teraz sa tento spôsob liečby v zdravotníckych zariadeniach nepoužíva. Po prvé, počas procedúry je toľko bolesti, že pacient môže stratiť vedomie. Po druhé, synoviálna tekutina sa nalieva do mäkkých tkanív, čo často vyvoláva vznik akútneho zápalového procesu. Po tretie, po niekoľkých mesiacoch sa škrupina obnoví, začne vytvárať tekutinu - vytvára sa nový hygróm.

Chirurgický zákrok

Indikáciami pre chirurgický zákrok sú bolesť v pokoji a pri pohybe, obmedzená pohyblivosť, neestetický vzhľad a rýchle zväčšenie veľkosti nádoru. Počas operácie sa používa lokálna anestézia. Na rameno sa na krvácanie aplikuje gumený turniket, zavedie sa anestetikum na rozlíšenie nádoru a zdravého tkaniva. Ak je novotvar lokalizovaný blízko nervových kmeňov alebo krvných ciev, potom sa použije anestézia alebo kondukčná anestézia..

Nádor je excidovaný, zatiaľ čo steny a základňa sú úplne odstránené. Chirurg starostlivo skúma chirurgické pole, aby zistil a odstránil malé cysty. Potom sa dutina umyje, prišije a rana sa vypustí pomocou gumového absolventa. Aplikuje sa tlaková bandáž, ruka je pripevnená pomocou sádry. Po asi 10 dňoch sa stehy odstránia..

V poslednej dobe sa čoraz častejšie praktizuje endoskopické odstránenie hygrómu. Minimálne invazívne operácie nie sú sprevádzané vážnym poškodením kože a mäkkých tkanív..

Pomôžte tradičnej medicíne

Zástupcovia oficiálneho lekárstva sú voči ľudovým liekom vždy skeptickí, čo je viac ako odôvodnené, pokiaľ ide o ich použitie pri gigromovej terapii. Faktom je, že v stenách nádoru sa časom vytvárajú mikroskopické arteriálne cievy - kapiláry. Vyživujú krv tkanivom, stimulujú bunkové delenie. Na resorpciu novotvarov sa používajú ľudové liečivá s lastúrnikom, alkoholom, soľou, chrenom. Ich terapeutický účinok je spôsobený lokálne dráždivými vlastnosťami týchto zložiek. Výsledkom je, že sa do nádoru vrhá viac krvi, čo vyvoláva zväčšenie jeho veľkosti.

Čo je nebezpečná kefa na hygrómu

Najčastejšie prítomnosť plomby na zápästí prináša iba psychologické nepohodlie. Hygrómu však nemôžete považovať za kozmetickú vadu. Ak sa tvorí v určitých oblastiach a neustále rastie, potom pri ohýbaní alebo predlžovaní zápästného kĺbu dochádza k silnej bolesti. Jej príčinou je stlačenie citlivých nervových zakončení novotvarom..

Niekedy sa hygróm otvorí nezávisle a tekutina sa vyleje na povrch kože alebo do mäkkých tkanív. Ak sa nebudú dodržiavať pravidlá asepsie, riziko vzniku stafylokokovej infekcie je vysoké.

Prevencia chorôb

Pretože príčiny vzniku hygrómu nie sú objasnené, metódy primárnej prevencie neboli vyvinuté. A aby sa predišlo jeho opätovnému vytvoreniu, môže to byť iba jedna cesta - chirurgická operácia s úplným excízom nádorových stien.

predpoveď

U 80 - 90% pacientov po konzervatívnej liečbe trvajúcej niekoľko rokov sa opäť vytvorí hygróm. Preto lekári okamžite ponúkajú pacientom chirurgický zákrok. Pravdepodobnosť recidívy po operácii, excízia nádoru je iba 8-20%.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Hygróm ruky

Termín „hygróm“ sa prekladá ako „tekutý nádor“: jedná sa o kapsulu s hustými stenami a obsahom tekutín vo vnútri. Táto formácia je vytvorená zo synoviálnej membrány kĺbu alebo šľachy, preto sa tiež nazýva synoviálna cysta alebo ganglia. Je to benígny nádor, ktorý je najčastejšie lokalizovaný v distálnych končatinách..

Vývoj hygrómu sa veľmi často začína na pozadí subakútnej burzitídy alebo tendovaginitídy. Vzhľad hygrómu je tiež spojený s opakovane sa opakujúcimi pohybmi ruky v dôsledku odbornej činnosti. Obľúbeným miestom lokalizácie je zadná časť zápästia, ale ganglia je často tvorená na dlani povrchu ruky, prstov a lakťov..

Hygróm na ramene sa vyznačuje pomalým rastom a takmer nikdy degeneruje na malígny nádor. Vo vnútri cystickej dutiny je tekutina, ktorá obsahuje fibrín a hlien.

Dôvody vzhľadu

Hlavným dôvodom výskytu hygrómu je zranenie, jednorazové (jednorazové) aj opakované (viacnásobné). V dôsledku denných opakovaných pohybov sú poškodené synoviálne membrány kĺbov a šliach a jednotlivé časti sú nahradené spojivovým tkanivom. Postupom času tieto oblasti začínajú vyčnievať za anatomické hranice a vytvárajú ďalšie dutiny - hygróm. Tento mechanizmus vzdelávania sa podobá prietrži, ktorá sa vytvára na najslabšom mieste.

Pri vývoji hygrómu má veľký význam dedičná predispozícia, pretože takýto novotvar sa často vyskytuje u krvných príbuzných. Ženy chodia k lekárovi o hygróme takmer trikrát častejšie ako muži. Priemerný vek pacientov je 25 rokov, u detí je diagnostikovaný extrémne zriedkavo hygróm starších pacientov..

príznaky

Najskôr sa objaví malý hrbolček vedľa jedného z kĺbov na pravej alebo ľavej strane, ktorý jasne vystupuje pod kožu. Možno výskyt niekoľkých nádorov, ktoré sa vyskytujú takmer súčasne. Nádor je mäkký a elastický alebo skôr tvrdý a elastický. Jej základňa je vždy pevne spájkovaná s podkladovými štruktúrami a horná časť zostáva pohyblivá, koža nad kužeľom sa ľahko pohybuje na stranu.

Tlak na oblasť hygrómu spôsobuje hmatateľnú bolesť, pri absencii vonkajšej expozície sa symptomatológia líši v závislosti od miesta. Hygróm na ruke alebo na dlani, ktorý dosiahol určitú veľkosť, môže stlačiť nervové zakončenie a tepny. To povedie k zmyslovým poruchám, slabosti a bolestivosti v inervačných zónach..

Charakteristickým rysom cysty umiestnenej na boku dlane je jej schopnosť zmiznúť pri stlačení. Je to kvôli veľkému objemu a elasticite synoviálnej vagíny flexorových svalov. Ak stlačíte nádor, jeho obsah tečie do dutiny pošvy a po ukončení tlaku sa tekutina vracia.

Hygróm lakťa sa vyskytuje až po zranení a je lokalizovaný hlavne na vnútornom ohybe lakťa. Pri významnej veľkosti nádoru je možná kompresia stredného nervu a brachiálnej artérie, ktorá sa prejavuje silnou bolesťou v predlaktí, rukách a prstoch, ako aj poruchou citlivosti a blanšírovaním kože. Príznakom kompresie stredného nervu je často pocit tepla a začervenania kože ruky.

Niekedy je hygróm umiestnený pod väzom a na dlhú dobu zostáva nepovšimnutý. Avšak, ako to rastie, začína to spôsobovať nepríjemnosti a cíti sa bolesťami, keď sú ruky alebo prsty ohnuté.

Koža nad cystou je najčastejšie tenká a tmavšia, vplyvom tlaku alebo fyzickej námahy môže zhustnúť a odlupovať sa. V dôsledku aktívnych pohybov sa hygróm niekedy zvyšuje, v pokoji sa vracia na svoju predchádzajúcu veľkosť.

Toto ochorenie môže postupovať pomaly, keď je rast hygrómu takmer nepostrehnuteľný alebo rýchly. Po dosiahnutí priemeru niekoľko centimetrov začína cysta stlačiť okolité tkanivá a spôsobiť ich zápal. Nemôže to preraziť alebo vyriešiť samo o sebe, existuje však len niekoľko prípadov zmiznutia hygromom v dôsledku zastavenia stresu a traumy..

Mnoho pacientov sa pýta, či je hygróm nebezpečný. Takéto formácie sú spravidla celkom neškodné a môžu spôsobovať úzkosť iba v prípade, že ste omylom zasiahli kužeľovú oblasť. Ak cysta praskne, potom sa jej obsah naleje buď von alebo dovnútra kĺbu alebo šľachy. V druhom prípade môže dôjsť k infekcii vo výslednej rane a rozvoju zápalového procesu.

Je potrebné poznamenať, že prasknutie cysty je plné relapsu a namiesto praskajúceho hygrómu sa vytvorí nová hrbole, niekedy aj niekoľko. V zriedkavých prípadoch roztrhnutý ganglión zmizne bez stopy.

Ako vyliečiť hygróm

Je lepšie liečiť synoviálny nádor chirurgickými metódami, pretože konzervatívna terapia je neúčinná a uskutočňuje sa iba pri absencii symptómov a malého vzdelania. Je nemožné odstrániť hygróm pomocou liekov.

Ak z nejakého dôvodu je operácia oneskorená, ale existujú príznaky zápalu, predpisujú sa protizápalové nesteroidné lieky a alergické lieky. V závislosti od závažnosti zápalu sa podávajú perorálne alebo lokálne. Diklofenak, nimesil, klemastín a Gistan pomáhajú zmierniť zápal.

Na vonkajšie použitie sa používa Diprosalik - kortikosteroidné liečivo, ktoré má protizápalové, antipruritické a vazokonstrikčné účinky..

Liečba bez chirurgického zákroku zahŕňa fyzioterapiu - otepľovanie (UHF), magnetické a ultrazvukové postupy. Pacientom sa tiež odporúča, aby si kúpali ruky s prídavkom sódy alebo soli..

pichnutie

Odstránenie hygrómu aspiráciou je dočasné opatrenie: nádor prechádza, ale môže sa znovu objaviť. Defunkcia sa často používa ako diagnóza, ktorá umožňuje odhaliť zhubný proces v ranom štádiu..

Pred zákrokom sa koža ošetrí antiseptickým roztokom a v lokálnej anestézii sa cysta prepichne tenkou ihlou. Tým sa tekutina úplne vylučuje a potom sa do cystickej dutiny zavedie sklerotizujúci liek, v rámci ktorého sa steny hygrómu „zlepia“. Výsledkom je, že tekutina sa nemá kam nahromadiť a pravdepodobnosť recidívy je výrazne znížená.

Skleroterapia sa môže vykonávať iba pri malých veľkostiach hygrómu, nie viac ako 1 cm. Okrem toho sa môžu vytvárať adhézie, keď sklerotizujúci roztok vstúpi do dutiny kĺbov alebo šliach, čo vedie k obmedzeniu pohyblivosti..

Pri veľkých hygrómoch sa lekárska punkcia vykonáva niekoľkokrát. Riziko relapsu je dosť vysoké, pretože patologicky zmenené časti synoviálnej membrány zostávajú na svojom mieste. Nevýhodou aspirácie je možná transformácia hygrómu do dvoj- alebo viackomorovej dutiny, ktorú je oveľa ťažšie chirurgicky odstrániť..

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba hygrómu ruky, prstov alebo lakťa je jediná metóda, pri ktorej je riziko opätovného vzniku nádoru minimálne. Operáciu je možné vykonať tromi spôsobmi: otvoreným, artroskopickým a laserovým.

Indikácie pre jeho implementáciu sú:

 • veľká veľkosť a rýchly rast hygrómu;
 • silná bolesť a tuhosť pohybov;
 • kompresia nervových kmeňov a tepien;
 • hnisavý zápalový proces.

Ganglión môže odstrániť aj pacient, ktorý sa chce zbaviť kozmetických defektov, a to aj pri absencii príznakov..

Bez ohľadu na zvolenú metódu sa operácia vykonáva v lokálnej anestézii. Počas operácie s otvorením sa rameno odkrváca použitím turniketu nad zamýšľaným rezom. V dôsledku krvácania a zavedenia anestetika do mäkkých tkanív chirurg vidí jasne hranice medzi patologicky zmenenými a zdravými štruktúrami. To je veľmi dôležité, pretože aj malá časť zmeneného tkaniva, ktorá zostala po excitácii hygrómu, vyvoláva rast novej cysty..

Hygróm sa oddelí od základne, premyje otvorenú dutinu, lemuje sa a odvedie drenáž - gumová trubica. Potom aplikujte tlakovú bandáž a pripevnite spoj pomocou sadry. Ak je to potrebné, predpisujte lieky proti bolesti. Ak existuje riziko zápalu, predpisujú sa antibiotiká. Stehy sa odstránia po týždni, sadra - po 14 dňoch..

Artroskopická operácia je minimálne invazívny chirurgický zákrok s minimálnym poškodením tkaniva. Uskutočňuje sa pomocou artroskopu vloženého do mikro rezu. Na pridelenie potrebného priestoru na manipuláciu sa zavádza zavlažovacia tekutina.

Nástroje používané v artroskopii sú oveľa menšie ako tradičné nástroje. Celý proces je riadený pomocou špeciálneho vybavenia a lekári vidia chirurgické pole na video monitore.

Vyrezanie cysty laserom netrvá dlhšie ako pol hodiny, vo väčšine prípadov sa postup ukončí po 15 minútach. Výhodou laserovej metódy je bezkrvnosť, čo znamená, že po operácii nie je viditeľná žiadna jazva. Nízka pravdepodobnosť infekcie sa vzťahuje aj na výhody odstránenia laserovej hygrómy. Bezkrvné a bezpečné operácie zaisťujú hemostatické a antibakteriálne vlastnosti laserového lúča, ktorý má teplotu 800 °.

Najskôr sa urobí rez nad cystou, potom sa do kapsuly pošle laserový lúč, ktorý ju odreže od základne a odparí patologickú tekutinu. Výsledná rana sa ošetrí antiseptikami a prišije sa. Sterilný obväz sa aplikuje vždy zhora a kĺb je imobilizovaný. Ruka je pripevnená omietkou alebo výstužou.

Malo by sa poznamenať, že rovnátka (ortézy) na rozdiel od sadry nezaťažujú pohyby a sú veľmi pohodlné pri každodennom nosení..

Liečba ľudovými liekmi

Existuje mnoho receptov, ktoré používajú ľudové lieky, ktoré pomáhajú zbaviť sa trochu estetického kužeľa. Cysty šľachy sú liečené jódovými, alkoholovými a soľnými obkladmi, aplikáciami terpentínu a ílu. Farmaceutické výrobky sú tiež účinné: Vishnevsky masť, Chondroxide a Dimexide. S masťou Vishnevsky môžete urobiť okluzívne obväzy, aby ste zvýšili účinok..

Pre alkoholový obklad sa najlepšie hodí 70% alkoholu, v ktorom musíte namočiť gázu alebo bandáž a pripevniť ju k hrčke. Stačí pol hodinu držať takúto komprimáciu v ruke. S dobrou znášanlivosťou a absenciou kožných reakcií sa môže nechať cez noc.

Ak chcete soľ obkladať, musíte najprv kalcinovať soľ na panvici a naliať ju do plátna. Držte ruku, kým nevychladne..

Borovicové konáre alebo listy lila sa varia 15–20 minút, po ktorých trvajú 10–12 hodín. Výsledná infúzia sa používa na kúpele.

Najjednoduchším, ale veľmi efektívnym spôsobom je ošetrenie hygrómu jódom. Kužeľ je rozmazaný jódovou tinktúrou, až kým nezmizne. Ak sa zápal zapáli, môžete do jódu pridať 10 rozdrvených tabliet analgínu.

Príprava liečivého produktu podľa nasledujúceho receptu bude trvať 3 dni a niekoľko zložiek:

 • pohár vinného octu;
 • čajová lyžička terpentínu;
 • surové kuracie vajce.

V šálke alebo smaltovanej nádobe vložte celé vajce do škrupiny, nalejte ocot a vložte do chladničky. Po troch dňoch sa škrupina úplne rozpustí a na vajíčku zostane silný film, ktorý sa musí prepichnúť a žĺtok sa musí uvoľniť. Žĺtok zmiešajte so zrazeninou vytvorenou z škrupiny, lyžičkou octu z nádoby, v ktorej bolo vajíčko, a terpentínom. Všetko dobre premiešajte a naneste na hygroma a prikryte ho teplou handrou. Procedúra sa najlepšie vykonáva pred spaním a udržiava obklad po celú noc.

Na boj proti hygróme sa úspešne používajú aplikácie s červeným ílom, ktoré sa dajú jednoducho zriediť vodou a aplikovať na kužeľ. Účinok sa zvýši, ak je recept trochu komplikovaný a pridá sa morská soľ. Bude to trvať 2 čajové lyžičky soli a asi pohár hliny. Soľ sa musí rozpustiť v teplej vode (100 g) a roztok sa musí zmiešať s hlinkou.

Výsledný koláč naneste na kĺb a pripevnite ho obväzom. Takáto aplikácia prinesie maximálny úžitok, ak sa kompresia neodstráni na niekoľko dní. Aby hlina nevysychala, je potrebné ju pravidelne obvazovať vodou.

Funkcie obdobia obnovy

Synoviálny hygróm patrí do kategórie chorôb z povolania. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorých práca súvisí s ručnými bremenami: športovci, kaderníci, kuchári, stavitelia, hudobníci a počítačoví vedci..

Je dôležité si uvedomiť, že po operácii by ste mali dočasne opustiť obvyklú prácu. Odporúča sa znížiť alebo vylúčiť záťaž v prípade prasknutia cysty. Ak rana zčervená, objaví sa v oblasti stehu, opuchnutí oocytov alebo hnisoch opuch, poškodenie kože sutúrnymi niťami a nezrovnalosť rany..

V tomto prípade sa uskutoční druhý zásah na odstránenie poškodených štruktúr a dezinfekciu zápalového ohniska. Výkon sa obnoví v 12. - 14. deň. Pri absencii komplikácií sa stehy odstránia najskôr o týždeň neskôr..

Na konci imobilizácie, 2-3 dni po odstránení stehov, sa pacientovi odporúča vykonať terapeutické cvičenia, aby sa vytvorili formácie zapojené do patologického procesu. Je to potrebné, aby sa zabránilo tvorbe adhézií, ktoré sa môžu časom stať hrubšími a narušiť normálne pohyby..

Masáž je užitočná, ak sa vykonáva vo vzdialenosti od čerstvej jazvy. Pri nadmernom premiestňovaní jazvy sa môže zmeniť na keloid pripomínajúci hypertrofickú jazvu.

Liečba podľa alternatívnych receptov trvá pomerne dlho a jej účinnosť do značnej miery závisí od veľkosti, umiestnenia cysty, ako aj od veku a individuálnych charakteristík pacienta..

Operácia hygrómie rúk

Podľa WHO vedie klasická chirurgická operácia na odstránenie hygrómu v 10-40% prípadov k relapsu. Chcete si byť istí, že sa „hrbol“ po odstránení neobjaví znova? Dozviete sa viac o príčinách a lokalizácii tvorby tumoru, ako aj o laserovom odstránení, o riziku recidívy, po ktorej> 10%

A hoci je operácia spojená s určitými rizikami, je kompenzovaná schopnosťou zbaviť sa nádoru raz a navždy. Čo to je - hygróm?

Čo je to hygróm?

Hygroma je benígna formácia (druhé meno je šľachový ganglion), čo je rast, ktorý sa vytvára z povrchových kĺbových membrán, bežne nazývaných „hrobová kosť“..

Svojim tvarom pripomína hrach, ktorý má zaoblené obrysy a obsahuje silnú sekréciu s nečistotami fibrínového proteínu. Vrchná strana pokrytá tenkou vrstvou epidermy. Môže sa tvoriť v oblasti spoločného vaku alebo na dolných končatinách (zvyčajne na nohách). Sedavý, ale dosť bolestivý. Pozdĺž celého obvodu novotvaru je „zameranie bolesti“. Nádorová membrána naplnená seróznou sekréciou je podobná chlopni, anastomóze alebo izolovanému nádoru.

Toto ochorenie je lokalizované rôznymi spôsobmi, takže ho možno určiť počtom nádorov. Je to nasledujúce typy:

Vzdelávanie sa môže objaviť na ktorejkoľvek časti tela, najčastejšie sa však diagnostikujú tieto patológie:

Hygróm ruky, konkrétne distálna časť dlane. Vychádza z pošvy ohybových svalov. Nádor malej veľkosti a vysokej hustoty je pri imobilizácii bezbolestný. Pochybujúce pohyby spôsobujú nepohodlie a bolesť..

 • Nádor prstov a nôh. Vo viac ako 75% prípadov husté a okrúhle hrbole, ktoré nespôsobujú nepohodlie pacienta. Bolesť sa objavuje iba v jednotlivých prípadoch, napríklad s modrinami.
 • Hygróm chodidla. Najbežnejšou lokalizáciou je dorzálny povrch metatarzu a predný členok. Nádor je sprevádzaný bolesťou iba v dvoch prípadoch: keď si ho topánky topia pri chôdzi alebo keď tlačia na blízky nerv.
 • Hygróm zápästia. Najčastejšie sa vyskytuje na zadnej strane, je jasne viditeľný pod kožou, pričom nespôsobuje bolesť a neobmedzuje pohyby.
 • Samostatne by sa mal zvážiť hygróm krku - benígny nádor, ktorý sa vyskytuje u novorodencov. Názov choroby pri ICD je fetálny lymfangiom.

  V tomto prípade sa môže objaviť jeden kužeľ, ako aj niekoľko súčasne..

  Patológia sa v zásade vyvíja u tých, ktorí neustále pracujú s rukami a prstami (švadlenky, huslistky, klaviristi, s aktívnou prácou pri počítači atď.). Choroba sa postupne vyvíja a obmedzuje pohyblivosť končatiny, komplikuje pohyby spojené s jemnými motorickými schopnosťami. Obzvlášť veľké hrbole na nohách spôsobujú bolesť pri topánkach.

  Príznaky choroby

  Hlavným príznakom patológie je štruktúra podobná nádoru, mäkká, tvrdá alebo elastická štruktúra. Z fotografie hygrómu zápästia môžete vidieť, že nádor má jasné hranice, zatiaľ čo k tkanivám je pripojená iba základňa, takže sa pokožka voľne pohybuje.

  Medzi ďalšie príznaky choroby patrí:

  • Bolesť pri kompresii. Bolesť sa môže objaviť v pokoji, napríklad keď sa nádor dotkne nervu..
  • Pohodlie s ohýbaním a uchopovacími pohybmi (s lokalizáciou na ramene).
  • Zdrsnenie, peeling, sčervenanie kože nad nádorom.
  • Dočasné zvýšenie po aktívnych pohyboch. V tomto prípade sa hrbolka vráti do svojej normálnej veľkosti v pokoji.
  • Postupný rast nádoru. Tempo môže byť rýchle alebo pomalé.

  Približne 35% choroby je bez príznakov, preto včas navštívte preventívne prehliadky.

  Ako liečiť?

  Nepoužívajte samoliečbu, čo často vedie k zlým dôsledkom..

  Dermatológ by vám mal poradiť, ako liečiť hygróm na zápästí, rukách, nohách alebo v inej oblasti. Samoliečba vo viac ako 80% prípadov vedie k relapsu nádoru. V modernej lekárskej praxi sa používajú tieto liečebné metódy:

  1. Fyzioterapia - jedná sa o aplikáciu s terapeutickým bahnom, parafínom, elektroforézou, ultrafialovým žiarením. Pri fyzioterapii je vyloženie končatiny veľmi dôležité, pretože hlavným dôvodom rozvoja hygrómu je zvýšená fyzická aktivita. Budete sa musieť na chvíľu vzdať školenia.

  Ak je kĺbová cysta malá, môžete ju skúsiť odstrániť masážou.

  2. Liečba ľudovými liekmi. Existuje mnoho receptov, z ktorých najznámejší je list kapusty, rozmazaný medom. Odporúča sa aplikovať denne v noci.

  Naši prarodičia liečili túto chorobu nasledovne: tlačili na novotvar, až kým sa jeho obsah nerozširoval po obvode susedných tkanív. Táto metóda je nielen veľmi bolestivá, ale aj škodlivá. Po prvé, tekutina, ktorou je naplnený kužeľ, nezmizne, ale jednoducho na chvíľu zmizne. Je možné, že sa ganglion nielen vráti na svoje pôvodné miesto, ale tiež sa podstatne zväčší.

  3. Operácia odstránenia hygrómu sa vykonáva radikálne - neoplazma sa eliminuje spolu s membránou naplnenou sekréciou, takže nedochádza k relapsu, hrbol navždy zmizne..

  Operácia prebieha v lokálnej anestézii, nie sú tam žiadne komplikácie. Na znehybnenie kĺbu je potrebné obdobie po operácii. Rehabilitácia trvá niekoľko týždňov.

  4. Punkcia novotvaru. V tomto prípade nie je potrebný žiadny chirurgický zákrok. Stačí odčerpať tekutinu z kapsuly naplnenej seróznou sekréciou. Tento postup nastáva nasledovne:

  Do novotvaru sa vloží striekačka.

  Do punkcie sa zavádza liek, ktorý prispieva k rýchlej resorpcii nádoru.

  Potom sa naplní špeciálnym liekom, ktorý neutralizuje relaps..

  Tento prístup však nie je vždy účinný. Po určitom čase sa môže nádor znova objaviť..

  Laserové ošetrenie

  Najnovšia metóda sa používa v centre MDC: laserové odstránenie hygrómu pomocou ortéz.

  Operácia odstránenia laserovej hygrómie je zďaleka jedinou účinnou náhradou za tradičnú použiteľnú metódu. Odborníci nášho zdravotníckeho strediska vykonávajú tento zákrok v lokálnej anestézii, pre pacienta je to úplne bezbolestné.

  Obvykle sa používa oxid uhličitý s koagulačnými a dezinfekčnými vlastnosťami. Lúč s vysokou energiou, ktorého teplotné indikátory sú asi 800 stupňov, posiela chirurg do novotvaru. Najskôr sa disekujú bunky a medzibunková látka epidermy nad nádorom, potom sa kapsula s tajomstvom odstráni. Potom lekár spracuje lôžko pod epidermou, uloží vnútorné stehy, ranu z vonkajšej strany zašije a použije sterilizačné obväzy. Po dokončení odstránenia sa spoj fixuje ortézou (nevyhnutný obnovovací faktor).

  Použitie lasera je dôležité nielen z dôvodu rýchlosti postupu, neprítomnosti jaziev a jaziev. Táto metóda minimálne poškodzuje okolité tkanivá..

  Je potrebné poznamenať, že operácia odstránenia hygrómu pomocou lasera pomocou ortézy je inovatívnym vývojom odborníkov MCC CRC. V priebehu 35 rokov naši lekári získali skúsenosti a snažili sa nájsť rýchlu, bezbolestnú a účinnú metódu..

  Pri výbere anestézie sa riadime zdravotným stavom pacienta a jeho želaním, bez toho, aby ste si nevybrali možnosť anestézie.

  Našou úlohou nie je len vás zachrániť pred nárazom, ale aj rehabilitovať spoločnú kapsulu.

  Odstránenie hygrómu: lokalizácia, indikácie, metódy

  Hygróm je cystická formácia, ktorá vyzerá ako nádor, ktorý pochádza z kapsuly kĺbu alebo šľachy a obsahuje vnútornú hustú synoviálnu tekutinu..

  Hygróm vyzerá ako hrbolček so silnými stenami spojivového tkaniva, v ktorom je viskózna serózna a slizničná tekutina, niekedy s prímesou fibrínových vlákien. Môže sa voľne pohybovať pod kožou. Priemer nádoru sa pohybuje od 0,5 do 4 cm.

  V počiatočnej fáze hygróm zvyčajne nespôsobuje nepríjemnosti: bolesť chýba a navonok nie je zrejmá. V priebehu času môže zarastený hygróm viesť k stlačeniu nervov a tkanív, ktoré ho obklopujú, môže spôsobiť bolesť a obmedziť pohyblivosť končatín..

  Najobľúbenejšou lokalizáciou hygrómu je zápästný kĺb, a to jeho zadná strana. Menej často sa môže hygróm vytvoriť na iných stranách toho istého kĺbu, na prstoch, členkoch, chodidlách.

  Príznaky hygrómu

  Musím povedať, že vo väčšine prípadov je hygróm asymptomatický a nespôsobuje žiadne nepríjemnosti, s výnimkou niektorých estetických nedostatkov. Musíte sa však uistiť, že je to hygróm, a nie niečo iné.

  V počiatočnej fáze sa nad oblasťou kĺbov začína objavovať malý nádor, ktorý je jasne oddelený od okolitých tkanív. Spravidla sa vyskytuje jeden hygróm, niekedy je však možné pozorovať tvorbu dvoch alebo viacerých hygromov v jednom kĺbe..

  Každý nádor desí človeka a to je prirodzený dôvod, prečo navštíviť lekára.

  Je možné pozorovať rýchly aj pomalý, sotva viditeľný rast hygrómu. Prognóza je však priaznivá, pretože hygróm sa nikdy nezmení na malígny nádor.

  Liečba hygrómom

  Pri liečbe hygrómu sa podieľa traumatológia a ortopédia..

  rôzne lokalizácie s hygromom na ramene

  V počiatočnej fáze ochorenia sa používajú konzervatívne metódy liečby:

  • fyzioterapia.

  Fyzioterapeutické metódy liečby sa uskutočňujú pomocou bahenných a parafínových zábalov, zahrievacích metód, použitia soľných kúpeľov, elektroforézy a ďalších. Účinok týchto postupov je zvyčajne dočasný. Ak má pacient akútny zápalový proces, tieto liečebné metódy sa nepoužijú.

  • Liečba drogami.

  Lekárska liečba hygrómu bude účinná v prípade aseptického alebo hnisavého zápalu. Obvykle sa predpisujú steroidné a nesteroidné protizápalové lieky. Hnisavý zápal sa vždy lieči iba chirurgicky. V prípade hnisavého zápalu sa baktérie množia veľmi rýchlo a používanie antibiotík neprináša očakávaný účinok. Po chirurgickom zákroku sa môže povoliť použitie antibiotík, aby sa odstránili zvyšné ložiská infekcie.

  • Punkcia hygromy.

  Punkcia je prechodné spojenie medzi liekovou liečbou a chirurgickou liečbou hygrómu. Tento postup nie je schopný úplne vyliečiť chorobu, ale často vedie k dočasnej resorpcii nádoru. Ak je hygróm prepichnutý, prepichne sa ihlou a tekutina sa z neho odsaje a do jeho dutiny sa zavedú špeciálne prípravky, ktoré narúšajú hromadenie tekutiny..

  Existuje tiež taká stará metóda „starého otca“, ako je drvivá hygrómia. Niektorí starí chirurgovia ho stále používajú, a musím povedať, nie neúspešne. Táto metóda však nie je radikálna: často sa vyskytujú relapsy a synoviálna tekutina, ktorá sa vyliala do okolitých tkanív, môže spôsobiť zápal..

  Odstránenie hygrómu

  Chirurgická liečba sa považuje za najúčinnejšiu metódu liečby hygrómu. Pri správnej operácii je riziko relapsu veľmi nízke..

  Hlavné indikácie pre chirurgický zákrok:

  1. Rýchly rast nádoru.
  2. Neustála bolesť počas pohybu a v pokoji.
  3. Prerušenie inervácie v dôsledku stlačenia nervov.
  4. Neschopnosť normálneho fungovania kĺbu.
  5. Vysoká pravdepodobnosť spontánneho pretrhnutia nádoru.
  6. hnisanie.
  7. Neestetický vzhľad.

  Príprava na operáciu

  Pred operáciou je potrebné vykonať vyšetrenia, aby sa stanovila presná diagnóza, to znamená, že chirurgovia si musia byť úplne istí, že sa zaoberajú hygrómom, a nie nádorom inej povahy. Existuje veľké množstvo ďalších diagnóz, ktoré sú navonok podobné..

  Na tento účel sa vykonáva toto:

  • Palpácia - pomocou palpácie nádoru môže lekár určiť jeho veľkosť a stav, príznaky zápalu, atď..
  • Ultrazvuková štúdia. Umožňuje vyhodnotiť presnú veľkosť, štruktúru cysty, klíčenie krvných ciev v nej.
  • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Menovaný v prípade pochybností o diagnóze ultrazvukom.
  • Hygróm punkcie. Vykonáva sa punkcia hygrómu, aby sa vylúčila jej malígna povaha, ako aj prítomnosť zápalu s cieľom bakteriologickej kultivácie vzorky biopsie na živnom médiu na ďalšie vymenovanie antibiotík..

  Ak sa potvrdí diagnóza hygrómu a rozhodne sa o chirurgickej liečbe, pacient dostane plán predoperačného vyšetrenia. Zvyčajne sa jedná o štandardný súbor testov a vyšetrení: všeobecné testy, biochemický krvný test, krv na zistenie vírusovej hepatitídy, HIV, syfilis, pľúcna fluorografia, EKG, vyšetrenie terapeuta.

  Špeciálna príprava na túto operáciu nie je potrebná, je potrebné zvoliť len optimálny čas na obdobie obmedzení v práci (po operácii je spoločné zaťaženie vylúčené na niekoľko týždňov).

  Kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

  1. Akútne infekčné choroby.
  2. Dekompenzácia chronických chorôb.
  3. Porucha zrážania krvi.
  4. tehotenstvo.

  Priebeh operácie

  Chirurgia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Všeobecná anestézia je vybraná iba v mimoriadne ťažkých prípadoch, keď sa očakáva dlhá operácia. Operácia trvajúca spravidla nepresahuje 30 minút. Malý hygróm možno odstrániť ambulantne alebo v „jednodňovej nemocnici“.

  Fázy operácie:

  • Na končatinu sa aplikuje gumový turniket.
  • Anestetická infiltrácia v mieste rezu a pozdĺž okrajov nádoru.
  • Nad nádorom sa urobí malý rez..
  • Vzdelávanie punkciou s cieľom extrahovať tekutinu. Chirurgovia niekedy oberajú hygróm spolu s obsahom.
  • Starostlivý výber hygrómu z okolitých tkanív po samotnú základňu. Pridelenie iba hornej a najprístupnejšej časti hygrómu nestačí. Významná časť jeho membrány zostáva v hĺbkach tkanív a po 2 až 3 mesiacoch po operácii sa tekutina opäť začína hromadiť v hygróme. Preto je potrebné izolovať celú škrupinu hygrómu od spoja jej základne so spojom
  • Výdutie.
  • Šitie synoviálneho vaku na mieste excízie.
  • Uzatvorenie rany.
  • Aplikácia tesného obväzu a upevnenie škáry ortézou alebo sadrou.

  Podľa indikácie sú predpísané lieky proti bolesti. Denne sa obliekajú. Ak existuje riziko zápalu, predpisujú sa antibiotiká..

  Stehy sa odstránia 7. deň a fixujú sa obväzom - po 2 týždňoch.

  Odstránenie laserového hygrómu

  Laserové odstránenie hygrómu sa do veľkej miery zhoduje s konvenčným chirurgickým zákrokom. Jediný rozdiel je v spôsobe rezania tkaniva - v tomto prípade je to laserový lúč. Mnoho pacientov mylne verí, že odstránenie laserového hygrómu sa vykonáva bez použitia rezu a nezanecháva jazvy. Toto je veľká chyba, hoci táto možnosť je sprevádzaná nižšou pravdepodobnosťou krvácania a menej často vedie k infekcii rany..

  Počas operácie laser urobí malú disekciu tkanív v oblasti hygrómu a opatrne odstráni prietrž. Toto by sa malo robiť opatrne, aby tekutina v nej obsiahnutá nevnikla do okolitého tkaniva. Po chirurgickom zákroku sa rana šije a ovinie. Obväzy sa menia denne a po 1-1,5 týždňoch sa odstránia stehy.

  Existuje ďalšia metóda laserového chirurgického zákroku hygróm: nádor je prepichnutý dvoma ihlami. Cez jedno vlákno sa zavádza laserové vlákno, z vnútornej strany sa vyhorí kapsula hygroma. Druhou ihlou sa nasáva tekutina. Po zákroku sa aplikuje tlaková bandáž.

  Pacienti milujú laserové ošetrenie.

  Hlavné výhody laserového odstránenia synoviálnej prietrže (podľa prehľadov pacientov podstupujúcich túto operáciu):

  1. Trvanie operácie sa skráti o polovicu (v priemere 20 minút).
  2. Takmer bezbolestné.
  3. Žiadna krv, pretože laser okamžite koaguluje malé cievy.
  4. Jazva po operácii je elegantná a takmer neviditeľná.
  5. Hodinu po operácii môžete ísť domov.
  6. Vhodný na prevádzku detí starších ako 7 rokov.

  Ak však porovnáme tradičné chirurgické a laserové metódy, je potrebné poznamenať, že počet relapsov je pri konvenčných chirurgických výkonoch oveľa menší. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že pri laserovom vyrezaní hygrómu nie je možné šiť jeho bránu (spojenie so spojom)..

  Funkcie rôznych lokalizácií hygromom

  Kefa Hygroma

  Hygróm na paži sa spravidla vyskytuje na chrbte zápästného kĺbu, menej často na dlani, v metakarpofalangeole, ako aj v interfalangeálnych kĺboch ​​prstov. Vyskytuje sa u pracovníkov s monotónnymi dlhodobými záťažami (profesionálna choroba huslistov a sekretárok). V poslednej dobe sa zvyšuje počet hygromov tejto lokalizácie (kvôli práci na počítačoch).

  Operácia odstránenia hygrómu v zápästnom kĺbe sa musí vykonávať zvlášť opatrne, najmä ak je umiestnená na povrchu dlane kĺbu. Prechádzajú tu dva dôležité neurovaskulárne zväzky. Akékoľvek zásahy v tejto oblasti si vyžadujú vysoko kvalifikovaného chirurga.

  Hygróm kefy na prsty

  Charakteristiky hygrómu prsta ruky závisia od jeho umiestnenia - na zadnej alebo dlaňovej ploche prsta. Na chrbte je zvyčajne umiestnený buď v oblasti medziinštalačných kĺbov, alebo na spodnej strane prstov prstov. Koža na nej je riedená a napnutá. Bolesť zvyčajne chýba. Hygrómy na dlaňovom povrchu prstov sú väčšie v porovnaní s hygrómami na zadnom povrchu a často siahajú až do viac ako jedného falangy. Okrem toho v tkanivách dlaňového povrchu prsta prechádza veľké množstvo nervových vlákien a keď sú stlačené hygrómom, pacient trpí silnou bolesťou..

  Menej často sa môže v oblasti dna prstov vytvárať hygróm. Ich priemer nepresahuje 0,5 cm, ale pri stlačení sa objavia nepríjemné bolestivé pocity.

  Hygróm členka a chodidla

  rôzne lokalizácie hygrómom nôh

  Na dolnej končatine sa hygróm obvykle nachádza v členku alebo chodidle. Hygróm, ktorý sa vyskytuje v chodidle, je náchylnejší na traumu ako iné lokalizácie, pretože váha celého tela ovplyvňuje chodidlo a hygróm chodidla sa neustále trie s topánkami..

  Po odstránení hygrómu z nôh na 7 až 10 dní nie je zaťaženie chôdze vylúčené (pohyb v barle).

  Komplikácie operácie a recidívy

  Operácia odstránenia hygrómu sa netýka veľkých chirurgických zákrokov, komplikácie však môžu byť:

  • Infekcie v rane, hnisanie.
  • Arteriálne krvácanie.
  • Porušenie inervácie v prípade poškodenia nervov.

  Bohužiaľ, relapsy hygrómu po jeho chirurgickom odstránení predstavujú až 30% prípadov. Hlavné príčiny recidívy:

  1. Dedičná slabosť spojivového tkaniva.
  2. Nedostatočne odstránená kapsula.
  3. Fistula Hygroma s kĺbovou kapsulou, ktorá nie je zošitá.
  4. Nedodržanie reštriktívneho režimu v pooperačnom období.
  5. Návrat na predchádzajúcu prácu, ktorá spôsobila chorobu.

  Prevádzkové náklady

  Ceny za túto operáciu začínajú na 1 500 a končia na 30 000 rubľov. Priemerné náklady sú asi 9000 rubľov.

  Ak existuje dôkaz, chirurgia sa vykonáva bezplatne na oddeleniach ortopedickej chirurgie.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Už v mladosti má človek počiatočné príznaky ochorenia chrupavky - osteochondróza. Krčná oblasť chrbtice často trpí skôr, čo môže viesť k medzistavcovej prietrži, ako aj k vážnym poruchám pocitov a pohybov.
  Schmorlova kýla chrbtice je veľmi časté ochorenie, ktoré spôsobuje veľa nepríjemností. V dôsledku choroby sa medzistavcové platničky vtlačia do stavcov bedrovej oblasti.
  Prečítajte si ďalšie články:
  Lekári našej kliniky
  Doktor lekárskych vied, profesor
  Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
  hlavný lekár
  neurológ-vertebrologistZástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.