loader

Hlavná

Pažerák

Lichtenštajnská operácia

Lichtenštajnsko v 70. rokoch navrhlo koncepciu chirurgického zákroku pri slabinách prietrže na princípe napätia tkaniva pomocou implantácie endoprotézy oka.

Technika hernioalloplastiky podľa Lichtenštajnska

Implementácia tejto metódy je pomerne jednoduchá a nevyžaduje veľmi starostlivú prípravu..

Lichtenštajnská chirurgia sa zvyčajne vykonáva v mieche. Rez z kože sa urobí z ochlpenia na boku laterálne, rovnobežne s trieslovým väzom.

Pri lichtenštajnskej operácii nie je potrebná široká disekcia svalov, prierez kože nepresahuje 5-6 cm.

Po kožnom reze a pitve podkožného tkaniva sa aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu urobí na povrchovom krúžku trieslového kanálika..

Horný list aponeurózy sa mobilizuje z podkladového svalu na 3 až 4 cm.

Adekvátna mobilizácia aponeurózy má dvojaký význam, pretože umožňuje vizuálne nájsť iliacicko-hypogastrický nerv a vytvára obrovský priestor pre implantáciu aloštepu oka. Potom sa mobilizuje spermatická šnúra, ale treba sa vyhnúť možnému poškodeniu ciev a nervov..

Ak je ingvinálna prietrž šikmá, v elementoch spermatickej šnúry sa nachádza hernálny vak. Vďaka malej veľkosti je vak ponorený do brušnej dutiny. S prihmatateľnou prietržovou kýlou je prišitá blízko základne, obviazaná a vyrezaná. Pri priamej hernii sa invaginuje do brušnej dutiny. Pri veľkých herniach je dostatočné vyprázdnenie herniového vaku dosť traumatické, v niektorých prípadoch je potrebné extrakciu semenníka do rany, sprevádzané poškodením ciev spermatickej šnúry, čo v budúcnosti vedie k ischemickej orchitíde a atrofii semenníkov. Preto v takýchto prípadoch rad autorov navrhuje, aby sa hernálny vak úplne neizoloval, ale aby sa krížil a ligoval na úrovni vnútorného prstenca trieslového kanálika. Aby sa zabránilo kvapkám semenníka, predná stena herniálneho vaku je čiastočne vyrezaná, zvyšok herniálneho vaku zostane. Po vybratí vrecka sa starostlivo vyšetrí trieslovinový kanál a cez priestor Borgos sa femorálny kanál na prítomnosť femorálnej kýly.

Počas operácie Lichtenštajnska väčšina autorov uviedla polypropylénovú sieť. Z mriežky je vyrezaná záplata určitého tvaru s rozmermi 6 x 12 cm. Niektorí chirurgovia sa domnievajú, že aloštep by nemal byť menší ako 8 až 10 x 15 cm..

Pri ponechaní kordu je zaoblený koniec oka pripevnený monofilnou niťou k ochlpeniu na obrube. Toto je rozhodujúci okamih, ktorý zaručuje spoľahlivosť všetkého plastu. Na zabránenie femorálnej prietrže sú potrebné prvé 2 - 3 stehy horného ochlpenia. K inguinálnemu ligamentu je pletivo upevnené 4-5 prerušovanými stehmi alebo kontinuálnym stehom. Posledný steh by mal byť priečne k hlbokému trieslovému prstencu..

Rez je urobený pozdĺž vonkajšieho okraja pletiva rovnobežného s trieslovým väzom, ktorý tvorí dva konce: široký (2/3) nad a užší (1/3) pod.

Horný, široký koniec je držaný nad spermatickou šnúrou, prekrížuje sa a je umiestnený na vrchu úzkeho. Spermatická šnúra teda prechádza cez okno v sieti. Oba konce oka sú šité prerušovanými švami. „Okno“ v pletive by malo mať priemer asi 1 cm a potom sa horná stredná hrana pletiva na svaly fixovala 4-5 prerušenými stehmi. Dôležitým kritériom pre kvalitu plastov je zvrásnenie pletiva po ukončení fázy jeho fixácie, čo zaisťuje plast bez napätia. Priesečník dvoch koncov mriežky s vytvorením „okna“ vytvára konfiguráciu podobnú prirodzenému vytvoreniu priečnej fascie, ktorá je v norme považovaná za zodpovednú za integritu vnútorného prstenca. Nadbytočná sieťovina pozdĺž bočného okraja je odrezaná, zatiaľ čo za vnútorným krúžkom zostáva najmenej 5 až 7 cm oka. Zvyšok sa podrobí aponeuróze vonkajšieho šikmého svalu a potom sa zošíva neabsorbovateľný steh nad stehom bez napätia..

Po prevádzke

Po vyklíčení oka granulačným tkanivom je vnútrobrušný tlak rovnomerne rozložený po celej ploche oka. Aponeuróza pevne drží sieťku na svojom mieste a pôsobí ako vonkajšia podpora so zvyšujúcim sa tlakom v brušnej dutine.

Oká po lichtenštajnskej operácii rýchlo pučia granuláciu; plný vrast sa vyskytuje za 3-6 týždňov. Preto sa pacientom po Lichtenštajnskom zákroku v prvých 2 týždňoch odporúča určité obmedzenie fyzickej aktivity. Od tretieho pacienti začínajú s fyzickou prácou, cvičením.

Na včasné odhalenie pooperačných komplikácií (hematómy, serómy v oblasti chirurgického zákroku, hnisanie pooperačnej rany) sa vyžaduje chirurgický dohľad v prvých dvoch týždňoch po operácii..

Po štúdiu výsledkov lichtenštajnských operácií u 5 000 pacientov, jeho študent R.K. Uprostred zaznamenali veľmi malé percento pooperačných komplikácií - nepresahujúce 1 - 2%. Recidácia hernie sa pozorovala iba u 4 (0,08%) pacientov.

Postup hernioplastiky, typy a možné komplikácie

Kýla je patologický stav, pri ktorom vnútorné orgány opúšťajú dutinu v dôsledku abnormálnych alebo prirodzených rozdielov v tkanivách. Chirurgické techniky sa používajú na liečbu kýly, ako sú konzervatívne stratégie neprinášajú výsledky a sú iba prevenciou.

Druhy operácie prietrže

Existujú dva spôsoby, ako opraviť herniálne výčnelky:

 • ľahká hernioplastika;
 • trakčná hernioplastika.

Pri chirurgickom zákroku typu napínania lekár používa tkanivá pacienta na uzavretie herniálnej brány, sprísnenie a zošívanie hrán v oblasti s patologickým nesúladom a výčnelkom.

Nevyťažené operácie zahŕňajú použitie umelých bariér (sietí), ktoré blokujú herniálne brány a bránia orgánom opustiť dutinu. Implantovaná bariéra je v priebehu času pokrytá vláknitým tkanivom, ktoré vytvára spoľahlivú bariéru proti prietrži a minimalizuje riziko relapsu..

Chirurg môže kombinovať techniky napätia a napätia.

Odrody hernioplastiky podľa prístupu:

Laparoskopická hernioplastika je minimálne invazívna technika. Chirurg vytvára v oblasti lokalizácie prietrže niekoľko vpichov (od 5 do 12 mm). Potom sa do vpichov zavedú nástroje, deformované tkanivá (herniálny vak) sa odstránia, vyčnievajúca časť orgánu sa upraví a herniálne brány sa zablokujú..

Otvorená hernioplastika sa vykonáva rezom v brušnej stene. Chirurgický rez nepresahuje 10 cm. Lekár vykonáva manipulácie, aby vyrezal hernálny vak, premiestnil orgán, uzavrel hernálnu bránu a zošije tkanivo vo vrstvách.

Kedy sa vykonáva a pre koho je kontraindikovaný?

Jedinou indikáciou chirurgickej manipulácie s hernioplastikou je prítomnosť prietrže. Operačná technika sa odporúča bez problémov pre pacientov, u ktorých je priebeh ochorenia komplikovaný inými faktormi:

 • štipľavý hernial vak;
 • opakované prietrže po predchádzajúcom chirurgickom zákroku na úpravu herniálnych výčnelkov;
 • hernie v oblasti predtým aplikovaných stehov (aj v uzdravenom stave);
 • nebezpečenstvo prasknutia prietrže;
 • adhézie v brušnej dutine;
 • črevná dysfunkcia.

kontraindikácie

Pred vymenovaním operácie musí ošetrujúci lekár vyhodnotiť vhodnosť operácie a súvisiace riziká. V prípade relatívnych kontraindikácií sa operácia prenáša, kým sa stav pacienta nestabilizuje:

 • infekčné lézie;
 • šokové podmienky;
 • tehotenstva;
 • terminálne stavy.
 • vek od 70 rokov (u starších pacientov sa operácie zamerané na vyrezanie hernálnych výčnelkov vykonávajú len pri porušení);
 • závažné ochorenia pľúc a kardiovaskulárneho systému;
 • cirhóza pečene;
 • diabetes;
 • prietrže po paliatívnej liečbe zhubných nádorov.

Predoperačná príprava

Postup pri príprave na hernioplastiku zahŕňa testovanie a vyšetrenie špecialistami (chirurg, anestéziológ a terapeut)..

Zoznam požadovaných analýz:

 • analýza moču a krvi (všeobecne);
 • krvná chémia;
 • fluorografická;
 • elektrokardiogram;
 • analýza na HIV, syfilis a hepatitídu;
 • analýza krvných skupín a makaka, zrážateľnosť;
 • ultrazvuková analýza brušných orgánov.

POZOR! Pacient musí informovať lekára o užívaní liekov, aby sa vylúčili komplikácie spôsobené užívaním antikoagulancií a liekov na riedenie krvi..

Samostatná príprava

Najneskôr deň pred plánovanou operáciou musí pacient poskytnúť lekárovi výsledky testov. V noci pred zákrokom musíte podstúpiť hygienickú sprchu. Posledné jedlo je povolené večer, v predvečer pred operáciou..

POZOR! Pri veľkých ventrálnych kýlach môže byť pacientovi predpísaný klystír.

Možnosti pre operácie a metódy z plastov

Priebeh operácie bez ohľadu na metódu chirurgického zákroku zahŕňa hlavné štádiá:

 1. Zavedenie anestézie alebo liekov proti bolesti.
 2. Ošetrenie pokožky.
 3. Organizácia chirurgického prístupu (pitva tkaniva alebo tvorba vpichu).
 4. Vyšetrenie prietrže a stanovenie polomeru odstránenia tkaniva (spravidla sa odstránia neživotaschopné tkanivá a zapálené prvky).
 5. Smer tela.
 6. Plastová brána prietrže.
 7. Šitie rozrezaných tkanív.

Existuje niekoľko spôsobov, ako plastová brána prietrže. Chirurg často uprednostňuje spôsob utiahnutia. Správna stratégia korekcie vyčnievajúcej brány umožňuje vyhnúť sa relapsom a uľahčiť obdobie po operácii.

Lichtenštajnská metóda

Táto technika je pomerne jednoduchá a nevyžaduje zložitú predbežnú prípravu. Metóda je vhodná na korekciu femorálnej, ingvinálnej a pupočnej kýly, kýly bielej línie. Chirurg uzatvára miesto vyčnievania orgánu pomocou sieťového materiálu a umiestňuje ho pod svalovú aponeurózu. Fascia a svaly sa nepoškodia. Implantovateľná sieťka má „rezervu“, takže v dôsledku platobnej neschopnosti okrajov prietrže nedochádza k relapsu.

Lichtenštajnská gernioplastika sa môže vykonávať prostredníctvom otvoreného a laparoskopického prístupu.

Bassiniho metóda

Táto metóda sa používa na priame a šikmé prietrže v oblasti trieslovín. Chirurgický prístup sa vytvára priamo nad prietržou, potom sa uskutoční redukcia tkaniva a excízia. V konečnej fáze sa okraje šikmých svalov tlače zošívajú ingvinálnym ligamentom.

Mayoova metóda

Mayo hernia opravy je úsek operácie. Táto metóda sa používa v prípadoch, keď je pacientovi diagnostikovaná pupočná kýla a prietrž bielo-bielej línie brucha. Chirurg disekuje pokožku a obchádza pupok. Potom sa koža a vlákno oddelia od prietrže a pupočníkový prstenec sa priečne rozreže. Časť herniálneho vaku sa vloží do dutiny a časť sa odstráni. Horná a dolná hrana svalu rekta sa šije postupne. Lekár kladie tkanivo do vrstiev a vytvára silnú bariéru.

Postemskyho metóda

Napätie chirurgia zahŕňa úplné odstránenie trieslovca a jeho umelú duplikáciu. Semenný kanálik je umiestnený vo fyziologickej polohe.

Sapezhková metóda

Sapézna hernia sa používa na pupočnú kýlu. Koža nad prietržou a pupočníkom je odstránená a hernálny vak je čiastočne vyrezaný (jeho obsah je zasunutý dovnútra). Kýlová brána je rozrezaná v horizontálnej časti. V záverečnej fáze operácie chirurg vytvorí duplikát.

Pooperačné obdobie

Striktné pooperačné obdobie trvá 12 hodín. Počas tejto doby je pacientovi zobrazený odpočinok na lôžku. Večer v deň operácie môžete začať piť tekutiny, vstávať a otočiť sa z polohy na bruchu. Chôdza je povolená deň po operácii. Zvyčajná strava sa môže obnoviť týždeň po hernioplastike.

Odstraňovanie švov nie je potrebné a pacient vykonáva šitie samostatne. Ako liečivo sa používa slabý roztok jódu alebo manganistanu draselného..

komplikácie

Komplikácie po operácii na odstránenie prietrže sú zriedkavé, ale sú možné:

 • infekcia rán;
 • recidíva
 • poškodenie orgánov a tkanív brušnej dutiny;
 • tvorba adhézie;
 • migrácia a odmietnutie implantátu.

Liečba hernie husí - Lichtenštajnská operácia

„Zlatým štandardom“ na liečbu slabinovej hernie je hernioplastika podľa Lichtenštajnskej metódy. V praxi špecialistov chirurgického centra „SM-klinika“ je to jedna z najčastejších operácií. Vykonáva sa otvorene pomocou sieťového implantátu, aby sa posilnil trieslovinový kanál. Hernioplastika trieslovej prietrže podľa Lichtenštajnska sa osvedčila pri operáciách akejkoľvek zložitosti.

Ak lekári zistia, že máte ingvinálnu prietrž, neodkladajte liečbu, obráťte sa na našich herniosurgeónov.

Výhody lichtenštajnskej chirurgie

Možnosť chirurgického zákroku v lokálnej anestézii

Na rozdiel od laparoskopickej hernioplastiky sa môže otvorená operácia vykonať pod spinálnou anestéziou.

Schopnosť liečiť akýkoľvek typ trieslovej prietrže

Pri otvorenej hernioplastike je možné liečiť veľké hernie a komplikované hernie.

Minimálne riziko relapsu

Pri liečbe inguinálnej kýly pomocou pletiva je riziko recidívy menšie ako 1%,

Indikácie pre otvorenú hernioplastiku

 • Inguinálne kýly všetkých typov (vrátane triesloviny a špirály) a veľkostí.

Príprava na prevádzku Lichtenštajnska

Pred operáciou sa pacient podrobuje štandardnej predoperačnej príprave: konzultácie s odborníkmi (terapeut, kardiológ, anestéziológ), vykonanie testov a vykonanie EKG. Kompletné vyšetrenie vám umožní vyhodnotiť aktuálny stav pacienta, identifikovať možné kontraindikácie pre chirurgický zákrok, zvoliť optimálnu taktiku a metódu chirurgického zákroku..

Prevádzková technika

Lichtenštajnská operácia

V SM-Clinic Surgery Center sa vykonáva operácia na odstránenie prietrže pri slabinovej kýze u žien a mužov pod vedením alebo spinálnou anestéziou. Operácia v Lichtenštajnsku sa vykonáva otvoreným spôsobom - malým pozdĺžnym rezom 5-8 cm dlhým nad inguinálnym záhybom. Chirurg určuje stav herniového vaku a jeho obsah. Herniový vak sa spravidla neotvára, ale jeho obsah je zasunutý do brušnej dutiny, čím sa toto miesto ďalej posilňuje. Ďalšou fázou prietrže kýly pri slabinovej kýle pomocou pletiva je spevnenie trieslového kanála. Na tento účel používame moderné syntetické sieťové implantáty od popredných výrobcov v Rusku a Amerike (Linteks, Bard). Lekár pripraví chlopňu požadovanej veľkosti a fixuje pletivo na tkanivách brušnej dutiny. V záverečnej fáze operácie chirurg uzavrie ranu a na kožu nanesie kozmetický šev.

Oprava jednokrokovej kýly s 3D sieťou

Lekári nášho centra vykonávajú aj opravu ingínovej hernie metódou „one-step“ - jedná sa o modernejšiu verziu operácie Lichtenštajnska, ktorá sa vykonáva pomocou špeciálnej 3D mriežky „Bard“.

Vlastnosti a výhody prevádzky Lichtenštajnska

Lichtenštajnská chirurgia sa môže vykonávať pod vodivou alebo spinálnou anestéziou. Táto operácia je vhodná pre pacientov, u ktorých je kontraindikovaná celková anestézia (starší ľudia, pacienti so sprievodnými kardiovaskulárnymi alebo neurologickými ochoreniami). Lichtenštajnská hernioplastika vykonávaná na SM klinike je krátkou rehabilitačnou periódou (do 1 mesiaca) a nízkym percentom relapsov. Ku každému pacientovi pristupujeme individuálne a odporúčame účinné a bezpečné metódy chirurgického zákroku a zvládania bolesti..

Na odstránenie inguinálnej prietrže chirurgovia nášho strediska vykonávajú aj laparoskopickú operáciu, na rozdiel od otvorenej plastickej chirurgie sa vykonávajú bez kožných rezov, cez malé vpichy pomocou endoskopického zariadenia. Konečné rozhodnutie pri výbere spôsobu operácie prijíma lekár na základe dostupných klinických údajov a stavu pacienta.

Hernioplastika: podstata, typy, indikácie, možnosti operácie, rehabilitácia

Autor: Averina Olesya Valerievna, kandidátka lekárskych vied, patológ, učiteľka katedry pat. anatómia a patologická fyziológia, na operáciu.Info ©

Kýla prednej brušnej steny a triesloviny je takmer najbežnejšou patológiou vo všeobecnej chirurgii, jej jedinou radikálnou liečbou je chirurgia - hernioplastika..

Kýla je vyčnievanie brušných orgánov pokrytých peritoneom cez prirodzené kanály alebo miesta, ktoré nie sú dostatočne zosilnené mäkkými tkanivami. Štúdium vlastností tohto patologického procesu tvorilo základ celej oblasti lekárskej vedy - herniológie.

Hrudný výčnelok - patológia nie je v žiadnom prípade nová, človeku je známa už niekoľko tisícročí. Krátko pred začiatkom našej éry sa robili pokusy operatívne liečiť kýly, v stredoveku to robili holiči a dokonca aj kati, prenikali a rezali časti herniálneho vaku alebo injektovali rôzne riešenia.

Nedostatok základných znalostí v oblasti anatomickej štruktúry prietrže, nerešpektovanie aseptických pravidiel a neschopnosť adekvátne anestetizovať operácie prietrže boli prakticky zbytočné a viac ako polovica pacientov bola odsúdená na smrť po takejto liečbe..

Prelomovým bodom v chirurgickej liečbe hernií bol koniec 19. storočia, kedy boli operácie pod anestéziou možné a boli vyvinuté zásady prevencie infekčných komplikácií. Neoceniteľný príspevok k rozvoju hernioplastiky poskytol taliansky chirurg Bassini, ktorý urobil skutočný prielom - po operáciách došlo k recidívam iba v 3% prípadov, zatiaľ čo v ostatných chirurgoch to bolo 70%..

Hlavnou nevýhodou všetkých známych metód hernioplastiky do druhej polovice minulého storočia bola skutočnosť, že tkanivové napätie v oblasti šitia prietrže bránilo komplikáciám a relapsom. Na konci dvadsiateho storočia sa tento problém vyriešil - Lichtenštajnsko navrhlo použitie kompozitnej sieťky na posilnenie brušnej steny..

Dnes existuje viac ako 300 úprav hernioplastiky, operácie sa vykonávajú pomocou otvoreného prístupu a laparoskopicky a Lichtenštajnská metóda sa považuje za jednu z najúčinnejších a najmodernejších v súčasnom storočí..

Druhy operácie prietrže

Všetky zásahy vykonávané na odstránenie herniálnych výčnelkov sa podmienečne rozdelia do 2 odrôd:

 • Ťahová hernioplastika.
 • Ľahké ošetrenie.

Metóda napínania na ošetrenie prietrže sa uskutočňuje iba kvôli pacientovým vlastným tkanivám, ktoré sa porovnávajú v oblasti prietrže a šijú. Hlavnou nevýhodou je napätie, pri ktorom existuje vysoká pravdepodobnosť zlyhania stehu, nesprávne zjazvenie, ktoré vedie k dlhej rehabilitačnej dobe, bolesti po operácii a relatívne vysokému percentu recidívy..

Hernioplastika bez napätia je modernejšou a vysoko účinnou metódou chirurgickej liečby hernií, keď sa nedosiahne napätie pomocou mriežok z materiálov inertných voči polyméru. Takýto plast herniálnych brán znižuje pravdepodobnosť opätovného odchodu orgánov na 3% alebo menej, hojenie prebieha rýchlo a bezbolestne. Metóda bez napínania - najbežnejšie používaná v súčasnosti.

V závislosti od prístupu môže byť hernioplastika:

 1. Otvorené;
 2. Laparoskopická.

Ako najmenej traumatická možnosť liečby sa podľa možnosti uprednostňuje laparoskopická hernioplastika s menším rizikom komplikácií. Okrem toho sú tieto operácie možné u pacientov so závažnými sprievodnými ochoreniami..

Gernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii av lokálnej anestézii, čo je výhodné u pacientov s patológiou respiračného systému a kardiovaskulárneho systému. Endoskopická hernioplastika (laparoskopia) vyžaduje endotracheálnu anestéziu a svalovú relaxáciu.

Bez toho, aby sme sa pozreli na veľké množstvo metód pre plastickú chirurgiu kýly, majú všetky tieto operácie podobné štádiá:

 • Na začiatku chirurg odreže mäkké tkanivá a hľadá výstupok.
 • Obsah prietrže je buď "poslaný" späť do brušnej dutiny alebo odstránený (podľa indikácie).
 • Poslednou fázou je oprava prietrže, ktorá sa vyskytuje mnohými známymi spôsobmi v závislosti od variantu, štruktúry a umiestnenia prietrže..

Kedy sa vykonáva hernioplastika a komu je kontraindikovaná?

Akákoľvek kýla môže byť radikálne eliminovaná iba chirurgickým zákrokom, konzervatívna liečba môže iba spomaliť progresiu a zmierniť nepríjemné príznaky choroby, preto samotná prítomnosť herniálneho výčnelku môže byť považovaná za príležitosť na operáciu, ktorá však nie je vždy v zhone.

Pri plánovaní hernioplastiky lekár posudzuje prínosy navrhovaného zákroku a možné riziká. Platí to najmä pre starších pacientov a pacientov so závažnou sprievodnou patológiou. Vo väčšine prípadov je plánovaná operácia dobre tolerovaná, ale niekedy sa stáva, že život s herniou je bezpečnejší ako vykonávanie operácie, najmä ak si to vyžaduje celkovú anestéziu..

Relatívna indikácia chirurgickej liečby prietrže brucha je prítomnosť opraviteľného výčnelku malej veľkosti, keď je riziko porušenia minimálne a celkový stav pacienta nie je narušený. Metóda sa vyberá individuálne s prihliadnutím na umiestnenie prietrže.

Ak sa prietrž neodstráni, pravdepodobnosť výskytu nebezpečných komplikácií vrátane porušenia sa občas zvyšuje, preto lekári týmto pacientom dôrazne odporúčajú, aby sa podrobili chirurgickému zákroku bez veľkého oneskorenia liečby.

Absolútne indikácie hernioplastiky sú:

 1. Poranenie prietrže - liečba bude naliehavá;
 2. Relaps po predchádzajúcej operácii opravy prietrže;
 3. Vydutie v oblasti pooperačných jaziev;
 4. Pravdepodobnosť prasknutia prietrže, ak je koža nad ňou zoslabnutá alebo zapálená;
 5. Adhezívne ochorenie brušnej dutiny s poškodením čriev;
 6. Obštrukcia čriev.

Existujú tiež prekážky chirurgickej excízie herniálnych výčnelkov. Takže u pacientov po 70 rokoch so srdcovými alebo pľúcnymi chorobami v štádiu dekompenzácie je chirurgický zákrok kontraindikovaný dokonca aj s gigantickými kýlami (to neplatí pre prípady štípania, ktoré si vyžadujú neodkladnú liečbu).

Chirurg takmer určite odporučí tehotným ženám s brušnou herniou odložiť operáciu, ktorá bude bezpečnejšia po pôrode, laparoskopia je úplne zakázaná.

Akútne infekčné choroby, sepsa, šok, terminálne stavy sú kontraindikáciou všetkých typov hernioplastiky a výrazný stupeň obezity znemožňuje laparoskopiu.

Pacienti s cirhózou pečene, ktorí majú vysokú portálnu hypertenziu s ascitmi a kŕčovými žilami pažeráka, s diabetes mellitus, neopraviteľným inzulínom, závažným zlyhaním obličiek, závažnou patológiou zrážania krvi, ako aj pacienti s pooperačnou herniou, ktorá sa objavuje po paliatívnej liečbe rakoviny, v chirurgii bude zamietnutá z dôvodu vysokého rizika pre život.

Vďaka modernej úrovni chirurgickej techniky, možnosti lokálnej anestézie a laparoskopickej liečby je hernioplastika prístupnejšia pre závažných pacientov a zoznam kontraindikácií sa postupne zužuje, takže stupeň rizika sa posudzuje individuálne a lekár pravdepodobne s operáciou súhlasí po starostlivej príprave pacienta..

Predoperačná príprava

Predoperačná príprava s plánovanou hernioplastikou sa príliš nelíši od prípravy s akýmkoľvek iným zásahom. Počas plánovanej operácie chirurg stanoví optimálny dátum, do ktorého sa pacient podrobí potrebným vyšetreniam na svojej klinike:

 • Všeobecné a biochemické krvné testy;
 • rozbor moču;
 • fluorografická;
 • EKG;
 • Skríning na HIV, hepatitídu, syfilis;
 • Stanovenie krvného typu a Rh príslušenstva;
 • Koagulačná analýza;
 • Ultrazvuk brucha.

Iné postupy sa môžu vykonávať tak, ako je uvedené..

Ak pacient užíva nejaké lieky, je nevyhnutné o tom informovať lekára. Antikoagulanciá a riedidlá krvi na báze aspirínu, ktoré môžu spôsobiť vážne krvácanie, môžu byť pri plánovaní operácie veľkým nebezpečenstvom. Nesmú byť zrušené o deň alebo dva, preto je lepšie túto záležitosť prediskutovať vopred, keď je vybraný iba dátum operácie..

Najneskôr - deň pred operáciou dorazí pacient na kliniku s hotovými výsledkami testov, niektoré štúdie sa môžu zopakovať. Chirurg opäť skúma herniálny výčnelok, anestéziológ vždy hovorí o povahe úľavy od bolesti a zisťuje možné kontraindikácie konkrétnej metódy..

V predvečer zákroku sa pacient sprchuje a mení oblečenie, po večeri neje nič, pitie je povolené iba po dohode s lekárom. Pri silnom vzrušení môžu byť predpísané ľahké sedatíva, v niektorých prípadoch ventrálnej kýly je potrebný očistný nález.

Ráno pacient ide na operačnú sálu, kde sa vykonáva celková anestézia alebo sa podáva lokálne anestetikum. Trvanie zásahu závisí od typu liečby kýlovej brány a štruktúry kýly.

Za veľmi veľkú ventrálnu prietrž sa považuje ponorenie čreva späť do brucha zvýšením vnútrobrušného tlaku. V tomto štádiu je možné zväčšiť výšku bránice, vďaka ktorej sa pľúca budú rozširovať v menšom objeme, srdce môže meniť svoju elektrickú os a zo strany samotného čreva sa zvyšuje riziko paréz a dokonca aj obštrukcie..

Príprava na veľké ventrálne kýly nevyhnutne zahŕňa maximálny pohyb čriev klystýrom alebo použitie špeciálnych riešení na prevenciu vyššie uvedených komplikácií..

Možnosti operácií na odstránenie prietrže a metódy plastickej chirurgie prietržových brán

Po spracovaní chirurgického poľa a reze mäkkých tkanív chirurg dosiahne obsah prietrže, vyšetrí ju a určí jej životaschopnosť. V prípade nekrózy alebo zápalového procesu sa odstráni herniový obsah a ak sú tkanivá (zvyčajne črevné slučky) zdravé, potom sa spontánne alebo rukou chirurga odložia..

Aby sa problém vyriešil raz a navždy, je veľmi dôležité zvoliť optimálny spôsob spracovania vydutých brán - plastov. Prevažná väčšina operácií v tejto fáze sa vykonáva voľným spôsobom..

Lichtenštajnská metóda

Lichtenštajnská gernioplastika je najbežnejšou a najobľúbenejšou možnosťou zatvárania herniových brán, ktorá si nevyžaduje dlhú prípravu pacienta, je relatívne jednoduchá na implementáciu a poskytuje minimum komplikácií a relapsov. Jedinou nevýhodou tohto postupu je potreba implantácie polymérnej siete, ktorej cena môže byť dosť vysoká.

Lichtenštajnská operácia

Tento typ operácie je možný pri väčšine druhov kýly - pupočnej, ingvinálnej, femorálnej. Miesto výstupu orgánov je zosilnené sieťou syntetického materiálu, ktorý je inertný k pacientovým tkanivám. Sieťový implantát je nainštalovaný pod svalovou aponeurózou, zatiaľ čo rezy svalov a fascií sa nevyskytujú - operácia je menej traumatická, a to je jedna z jej hlavných výhod.

Lichtenštajnská gernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii alebo lokálnou anestéziou, s otvoreným prístupom alebo endoskopickým zákrokom. S laparoskopiou prostredníctvom jedného rezu je možné okamžite nainštalovať mriežky na trieslovinové alebo femorálne kanály, ak je patológia dvojstranná.

Menej traumatické sa považuje za obštrukčnú hernioplastiku, ktorá je veľmi podobná lichtenštajnskej technike, ale nevyžaduje otvor prietrže a je sprevádzaná výrazne menším rezom kože..

Video: Lichtenštajnská hernioplastika

Hernioplastika Bassini Tension

Klasická operácia vyvinutá spoločnosťou Bassini sa dodnes používa. Je indikovaná ako inguinálna kýlová oprava a poskytuje najlepší výsledok s malým objemom výčnelku, najmä ak k nemu došlo prvýkrát..

Z inguinálneho väzu sa urobí mierny rez až do 8 cm, zatiaľ čo peritoneum sa nerozreže. Chirurg hľadá spermatickú šnúru, otvorí ju a určí herniálny vak, ktorého obsah sa vracia do žalúdka a časť membrán je odrezaná. Po odstránení prietrže sa uskutoční plastická chirurgia zadnej steny trieslového kanálika podľa Bassiniho - priedie sa na ligus šva rektálna abdominis, na vrch sa umiestni spermatická šnúra, potom sa zošije aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu a zošívané tkanivá..

plastická chirurgia zadnej steny mozgu podľa Bassiniho

Mayo Way

Oprava kýly Mayo je indikovaná pre pupočné výčnelky. Patrí medzi metódy napätia. Koža je pozdĺžne rezaná, obchádza pupok vľavo, potom je koža s vláknom oddelená od steny herniálneho vaku a je odrezaný pupočníkový krúžok..

Pri metóde Mayo je pupočníkový prúžok prerezaný a iná forma opravy pupočnej kýly - podľa Sapezhko - rez prebieha pozdĺž pupka..

Mayo plast

Keď je hernálny vak úplne izolovaný, jeho vnútorná časť sa vráti späť do žalúdka a kýlová škrupina sa vyreže a pevne spojí serózny kryt. Pri chirurgii Mayo sa najprv zašíva horný aponeurotický okraj rekta svalu, potom dolný, potom dolný, ktorý sa umiestni pod horný a fixuje sa, a keď sa plast dokončí, voľný horný okraj aponeurózy sa fixuje k dolnému nezávislému švu. Takáto komplexná sekvencia zošívania zaisťuje vrstvenie a silu brušnej steny v mieste bývalého herniálneho výčnelku..

Laparoskopická hernioplastika

Laparoskopická chirurgická liečba je najšetrnejšou metódou pre akúkoľvek chirurgickú patológiu. Endoskopická hernioplastika sa úspešne používa už mnoho rokov a vykazuje nielen vysokú účinnosť, ale aj bezpečnosť aj pre pacientov, ktorým môže byť otvorená operácia odmietnutá..

Výhody laparoskopickej hernioplastiky sú predovšetkým rýchle zotavenie s minimálnou bolesťou a dobrým estetickým výsledkom a hlavnými nevýhodami sú potreba celkovej anestézie pomocou svalových relaxancií a značné trvanie zásahu..

S endoskopickou hernioplastikou chirurg urobí tri malé rezy na brušnej stene, cez ktorú sú vložené nástroje. Do brušnej dutiny sa vstrekuje plyn, aby sa zlepšila viditeľnosť, potom lekár starostlivo vyšetrí orgány, vyhľadá prietrž, určí presný objem, umiestnenie a vlastnosti anatómie. Plastická možnosť je zvolená individuálne - je možné šitie aj implantácia polymérnej siete.

V prípade veľkých hernií, keď môže byť laparoskopia traumatická ako spôsob izolácie vaku, ako aj pri absencii technických možností, je možné izolovať obsah laparoskopiou, kombináciu otvoreného prístupu s kožným rezom v prvej fáze operácie a endoskopického umiestnenia ôk v konečnej fáze..

Pooperačné obdobie a komplikácie

S priaznivým priebehom pooperačného obdobia sú stehy na koži odstránené do konca prvého týždňa, po ktorom je pacient prepustený z domu. V priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov sa operovaní pacienti postupne vracajú k svojmu obvyklému životnému štýlu, pričom dodržiavajú odporúčania lekára a dodržiavajú určité obmedzenia. Úplné zotavenie môže trvať od troch mesiacov do šiestich mesiacov.

V skorom pooperačnom období sa v prípade potreby predpisujú analgetiká. Je dôležité dodržiavať diétu, ktorá zabraňuje zápche, pretože akékoľvek napätie v brušnej stene môže spôsobiť recidívu alebo divergenciu sutúr..

Prvých pár týždňov je aktívne cvičenie zakázané, vzpieranie - po dlhú dobu je užitočné nosiť špeciálne obväzy. Po uzdravení švov lekár odporučí začať cvičenia na posilnenie brušných svalov, aby sa predišlo opakovanej hernii.

Operácie hernioplastiky sú takmer vždy dobre tolerované a relatívne zriedkavo spôsobujú komplikácie, sú však možné:

 1. Zápalové a hnisavé procesy v oblasti pooperačných rán;
 2. opakovanie;
 3. Poškodenie okolitých orgánov, nervov alebo krvných ciev počas operácie;
 4. Silné napätie v tkanive, štepenie zubov;
 5. Pohyb sieťového implantátu vzhľadom na miesto jeho počiatočnej inštalácie;
 6. Adhezívna choroba;
 7. Odmietnutie implantátu.

Kýlová chirurgia sa najčastejšie vykonáva bezplatne na bežných chirurgických oddeleniach, ale tí, ktorí chcú zvýšiť pohodlie liečby a kvalitu použitých materiálov, ako aj vybrať konkrétneho špecialistu, môžu byť za poplatok prevádzkovaní. Cena hernioplastiky začína od 15-20 tisíc rubľov s kýlami do 5 cm, väčšie výčnelky si budú vyžadovať veľké investície - až 30 tisíc. Inštalácia sieťového implantátu bude stáť v priemere 30 - 35 tisíc rubľov.

Zbohom návštevník!

Ďakujeme, že ste nás navštívili!

Ako sa vykonáva hernia v Lichtenštajnsku?

V modernom svete musia chirurgovia stále viac odstraňovať prietrž, najmä inguinálnu, a ak už bol problém ovplyvnený hlavne atlétmi, je dnes dnes vystavená každému. Včasná diagnóza prietrže môže byť kľúčom k úspechu, pretože pokročilé prípady sú najčastejšie sprevádzané komplikáciami. Ak vám bola diagnostikovaná hernia v oblasti trieslovín, na jej odstránenie môže byť podľa Lichtenštajnska navrhnutá hernioplastika..

Podstata operácie

Tento chirurgický zákrok je „zlatým štandardom“ na odstránenie prietrže vo trieslovom kanáli, ktorý sa vykonáva bez napätia na susedných tkanivách. Počas operácie sú zapojené nové polyméry a v poslednej dobe si kompozitné siete získali veľkú popularitu, ktoré zase majú absorbovateľný účinok a prispievajú k procesu rýchlej regenerácie. Operácia v Lichtenštajnsku si v súčasnosti získava obrovskú popularitu vďaka jednoduchosti vykonávania a extrémne malému percentu relapsov a komplikácií na všetkých klinikách na svete, ktoré sa špecializujú na odstránenie hernie. Rôzne videá o operácii a jej výsledkoch sú dostupné na internete.

etapy

Lichtenštajnská chirurgia sa vykonáva na všetkých klinikách v mieche. Po zavedení anestézie sa urobí rez na koži, nepresahujúci 5 cm, laterálne od ochlpenia na hrudníku, paralelne s trieslovinou..

Ďalším krokom chirurga je rozrezanie vlákniny a aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu až po povrchový kruh trieslovinového kanálika. Aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu sa oddeľuje od spermatickej šnúry k väzivovému ligamentu, spermatická šnúra sa vezme do držiaka, potom sa z spermatickej šnúry extrahuje hernia, po ktorej nasleduje ponorenie do brušnej dutiny..

Potom nasleduje sieťová vrstva (vlákna, s ktorými je spojená, sú chemickým zložením identické). Prvý šev stredného okraja aplikovanej sieťoviny je prišitý k periosteu ochlpenia, potom je spodná hrana sieťky prišitá k trieslovinovému ligamentu kontinuálnym švom. Posledný šev zaisťuje okraje ôk za spermatickou šnúrou, zatiaľ čo sú šité na ingvinálny väz, čo vám umožňuje presne nastaviť priemer spermatickej šnúry..

Posledným krokom je šitie aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu a kozmetické šitie kože, obe švy sú nepretržité. Komplikácie po tomto type operácie sú minimálne, ale ich riziko zostáva.

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Indikácia pre plastickú chirurgiu podľa Lichtenštajnska je prítomnosť akéhokoľvek typu prietrže u pacienta vo trieslovom kanáli. Tento chirurgický zákrok je v našej dobe univerzálnym prostriedkom na boj proti prietrži. Ak vám bola diagnostikovaná táto choroba, musíte si uvedomiť, že ani jeden ľudový liek sa toho nemôže zbaviť, situáciu môže napraviť iba včasná operácia..

Lichtenštajnská metóda rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok ukladá pacientom niekoľko obmedzení:

 1. Hlavnou kontraindikáciou je individuálna intolerancia pacienta v celkovej anestézii, ktorá je pre túto operáciu povinná, inak riskuje komplikácie.
 2. V prípade veľkého množstva trieslovej prietrže má lekár právo odmietnuť vykonanie tohto účinku, pretože sa zvyšuje riziko poškodenia nervov, čo môže viesť k strate citlivosti oblasti..
 3. V prípade, že má človek krvné ochorenie, napríklad hemofíliu, je akákoľvek operácia kontraindikovaná. Žiadne z liečiv nedokáže rýchlo a efektívne zrážať krv, v prípade veľkej straty krvi je zaručený smrteľný výsledok.
 4. Ak má pacient chronické ochorenia srdca a pľúc, laparoskopia sa nemôže vykonať. Počas operácie sa zvyšuje záťaž srdca, čo môže zhoršiť existujúcu chorobu.
 5. Ak je prietrž zranená, operácia sa oneskorí alebo sa nahradí inou.
 6. Na klinike akútneho brucha nejasnej etiológie sa prietrž nemôže odstrániť. Za týmto účelom musí lekár zistiť presný obraz toho, čo sa deje, či existuje sprievodné ochorenie, ktoré by mohlo vyvolať súčasný stav.
 7. Pre črevnú obštrukciu je táto operácia zakázaná.
 8. Ak pacient podstúpil operáciu na spodnej časti brucha, nie je možné vykonať žiadny druh operácie. Deje sa tak, aby nedošlo k nadmernému zaťaženiu jednej časti tela, ktorá sa ešte úplne nezotavila..

Ak pacient tieto obmedzenia nedodrží, dostane komplikácie, ktoré si budú vyžadovať ďalší čas.

Rehabilitačné obdobie po operácii

Celý priebeh operácie na odstránenie ingínovej prietrže sa uskutočňuje výlučne v celkovej anestézii a čas, ktorý trvá približne dve hodiny, závisí od stupňa komplexnosti prietrže. V tomto ohľade pacient nepotrebuje dlhú nemocnicu, pacient je na oddelení na jeden deň, aby lekár mohol sledovať, ako sa pohybuje od anestézie..

Kýla nemá recidívu, bolesť ustupuje po treťom dni, čo pomáha pacientovi vrátiť sa do normálneho života (to je možné vidieť na videu pred a po operácii).

Stehy sa odstránia v deň prepustenia. Neodporúča sa podrobiť sa silnej fyzickej námahe po dobu jedného mesiaca, pacient sa môže kedykoľvek vrátiť do práce. Ak podrobne študujeme štatistiku, dosiahneme výsledok, ktorý sa nemôže radovať: komplikácie u pacientov nepresahujú 1 - 2%, recidíva prietrže je iba (0,08%).

Pozitívne stránky

Pozitívne aspekty operácie na odstránenie slabinovej prietrže podľa lichtenštajnskej metódy sú:

 1. Možné komplikácie sa pozorujú iba u 3 - 5% pacientov, u všetkých ostatných sa rehabilitácia uskutočňuje v rámci normálnych limitov..
 2. Po odstránení slabinovej prietrže sa pozoruje menej výrazný syndróm bolesti..
 3. Táto technika prispieva ku kratšej rehabilitácii..
 4. Po dlhej dobe po operácii cíti pacient nízky stupeň nepohodlia.
 5. Ak je človek alergický na celkovú anestéziu, lekár môže vykonať túto operáciu v lokálnej anestézii, pacient tiež necíti bolesť.
 6. Operácia odstránenia ingínovej prietrže lichtenštajnskou metódou je najjednoduchšia.

Nevýhody plastov podľa Lichtenštajnska

Hernioplastika podľa Lichtenštajnska má významné nevýhody:

 1. Existuje vysoké riziko náhodného poškodenia trieslových nervov, ktoré vedie k čiastočnej alebo úplnej strate inervácie a citlivosti v operovanej oblasti..
 2. V oblasti, kde spermatická šnúra prechádza nainštalovaným implantátom, dochádza k jazde v dôsledku toho, že dôjde k narušeniu dodávky krvi do tkanív semenníkov, čo vedie k jej atrofii a zhoršenej endokrinnej funkcii..
 3. Možno sa priesečník cirkulárneho väzu maternice, ktorý zaručuje jeho prolaps, vyznačuje silnou bolesťou, krvácaním a dokonca aj problémami s močením..
 4. Pri tejto operácii existuje riziko infekcie, hoci lekári robia všetko, čo je v ich silách, sú však možné potlačenie, zápalové procesy. Ak má lekár podozrenie, že pacient má zápalové procesy alebo infekcie, predpíše celý rad antibiotík, ktoré tomu zabránia.

Náklady na plasty Lichtenštajnsko

Cena za túto operáciu sa u nás začína od 20 000 rubľov, do veľkej miery závisí od kvality poskytovaných služieb, dĺžky pobytu v nemocnici a kvalifikácie lekára. Výsledok a riziko komplikácií s tým priamo závisia. Dôležitým faktorom pri tvorbe cien je región krajiny. Pamätajte, že by ste nemali šetriť na zdraví, pretože sa podáva raz za život a malo by byť chránené.

Analýza skorých komplikácií po oprave kýly podľa Lichtenštajnska a Scholdays: retrospektívne porovnanie Text vedeckého článku v odbore „Klinická medicína“

Autorom vedeckej práce je abstrakt vedeckého článku o klinickom lekárstve Jeng Sheik, Dobrovolsky Svyatoslav Rostislavovich, Smirnov Nikolay Vitalievich

Retrospektívna analýza výsledkov liečby 190 pacientov, ktorí podstúpili opravu kýly podľa Lichtensteina (103) a podľa Schouldays (87) v rokoch 2005 až 2011, bola komplikovaná po hernioplastike podľa Lichtenštajnska a Scholdays u 9,7 a 14,94% pacientov., Neboli zaznamenané žiadne smrteľné následky. Priemerný pobyt v nemocnici bol 8 dní.

Podobné témy vedeckej práce v klinickej medicíne, autor vedeckej práce je Jeng Sheik, Dobrovolsky Svyatoslav Rostislavovich, Smirnov Nikolay Vitalievich

Analýza skorých komplikácií po Lichensteinovej alebo shouldice herniorraphy: retrospektívne porovnanie

Prezentované je retrospektívne porovnanie pooperačných komplikácií 103 a 87 pacientov, ktorí podstúpili opravu lichtenštajnskej a bieloruskej kýly, v období rokov 2005 - 2011 na druhom chirurgickom oddelení mestskej nemocnice č. 17 v Moskve. Komplikácie po oprave kýly pri Lichtenštajnsku boli 9,7%, respektíve 14,94%. K úmrtiam v dôsledku jednej alebo viacerých metód na odstránenie prietrže nedošlo. Priemerný pobyt v nemocnici bol 8 dní.

Text vedeckej práce na tému „Analýza skorých komplikácií po oprave kýly podľa Lichtenštajnska a Schouldays: retrospektívne porovnanie“

ANALÝZA PREDCHÁDZAJÚCICH KOMPLIKÁCIÍ PO LICHTENŠTEJNSKU A STREDISKU PO HERNICE: RETROSPECTÍVNY POROVNANIE

S. Jeng, S.R. Dobrovolsky, N.V. Smirnov

Klinika nemocničnej chirurgie s priebehom pediatrickej chirurgie Univerzita priateľstva národov Ruska Miklukho-Maklaya, 8, Moskva, Rusko, 117198

Retrospektívna analýza výsledkov liečby 190 pacientov, ktorí podstúpili opravu kýly podľa Lichtensteina (103) a podľa Schouldays (87) v rokoch 2005 až 2011, bola komplikovaná po hernioplastike podľa Lichtenštajnska a Scholdays u 9,7 a 14,94% pacientov., Neboli zaznamenané žiadne smrteľné následky. Priemerný pobyt v nemocnici bol 8 dní.

Kľúčové slová: hernioplastika podľa Lichtenštajnska, hernioplastika podľa Schouldays, retrospektívna analýza, pooperačné komplikácie.

Oprava prietrže je najbežnejšou operáciou v chirurgii a predstavuje 10 - 15% všetkých operácií [2; 4; 8]. Medzi všetkými kýlami brušnej steny je frekvencia inguinálnej kýly 75% a vyskytuje sa hlavne u mužov [1; 2; 4]. Operácie pri slabinovej prietrži sa vykonávajú u 3% dospelých pacientov [3; 5; 10].

V priebehu minulého storočia bolo navrhnutých viac ako 300 metód a úprav operácií na liečbu slabínovej hernie, z ktorých málokto našiel široké uplatnenie v chirurgickej praxi [3; 6; jedenásť; 12; 14].

Napriek veľkému arzenálu chirurgických metód hernioplastiky frekvencia pooperačných komplikácií presahuje 12%, a preto sa náklady na liečbu pacientov zvyšujú 7-krát [3; 6; pätnásť].

Vysoká frekvencia pooperačných komplikácií má negatívny vplyv na kvalitu života pacientov. Najtypickejšími komplikáciami skorého pooperačného obdobia sú lokálne komplikácie rán: hematóm, zápalový infiltrát, séróm a hnisanie [9; 12; pätnásť].

Materiál a metódy. Vykonali sme retrospektívne porovnanie včasných pooperačných komplikácií u 103 pacientov a 87 pacientov, ktorí podstúpili opravu kýly podľa Lichtensteina a Schouldays, v rokoch 2005 až 2011 v 2. chirurgickej jednotke Moskovskej mestskej nemocnice č. 17. Priemerný vek pacientov je 65 rokov. Všetci pacienti boli hospitalizovaní pre plánovaný chirurgický zákrok po vyšetrení na klinike (všeobecné krvné a močové testy, biochemické krvné testy, koagulácia, röntgen hrudníka, EKG). Všeobecné charakteristiky pacientov sú uvedené v tabuľke. 1.

Metóda opravy prietrže hernie bola založená na prítomnosti / neprítomnosti rizikových faktorov a stupni deštrukcie zadnej steny trieslového kanála [1; 3-5].

Lichtenštajnská gernioplastika sa vykonala u 8 zo 103 pacientov v lokálnej infiltračnej anestézii (200 - 300 ml 0,25 - 0,5% roztoku novokainu), v 95 v epidurálnej anestézii na úrovni L2-L4 (10 - 15 ml 2% roztoku lidokaínu). ).

Všeobecné charakteristiky pacientov

Index gernioplastiky

podľa Lichtenštajnska podľa Schouldays

Počet pacientov 103 87

Vek pacientov 35–65 37–78

Jednostranná hernia 81 75

Dvojstranná prietrž 22 12

Podľa Scholdaysovej gernioplastiky 42 z 87 pacientov podstúpilo lokálnu infiltráciu (200 - 300 ml 0,25 - 0,5% roztoku novokainu), 45 v epidurálnej anestézii na úrovni L2-L4 (10 - 15 ml 2% roztoku lidokaínu). ).

Štatistické spracovanie údajov sa uskutočnilo pomocou balíčkov elektronickej analýzy Statistica 6.0 a Excel 2010. Rozdiely sa považovali za významné na p. Nenašli ste, čo potrebujete? Vyskúšajte službu výberu literatúry.

Edém šokov 2 (1,9%) 2 (2,3%) - -

Pooperačný sérový zranenie 1 (1,14%) 1 (0,97%) 1 (1,14%)

Hnisanie pooperačnej rany 1 (1,14%) 1 (0,97%) 2 (2,3%)

Podľa našich pozorovaní bola priemerná doba trvania prietrže hernie podľa Lichtenštajnska 22 ± 5,3 minút, prietrž hernie podľa Schouldays - 25 ± ± 5,5 minút.

Po úprave kýly podľa Lichtenštajnska sa komplikácie vyskytli u 10 (9,7%) pacientov (3 - hematóm tříslovín, 2 - edém šourku, 3 - silná bolesť, 1 - kožné poranenie a 1 - hnisanie rany)..

Schematické komplikácie po hernioplastike sa vyskytli u 13 (14,94%) pacientov (1 - inguinálny hematóm, 2 - edém šourku, 5 - silná bolesť, 2 - kožný poranenie a 3 - hnisanie rán)..

Neexistovali žiadne úmrtia.

Skoré pooperačné obdobie po obidvoch metódach na odstránenie prietrže u väčšiny pacientov pokračovalo bez komplikácií. Nízka morbidita a relatívne krátke trvanie chirurgického zákroku umožnilo začať včasnú aktiváciu pacientov (od prvého dňa po operácii). Priemerný pobyt v nemocnici bol 8 dní.

Diskusia. Príčinou pooperačných komplikácií u väčšiny pacientov sú chyby, ku ktorým došlo v rôznych štádiách chirurgického zákroku. Ak sa predná stena inguinálneho kanálu rozreže, môžu sa poškodiť ileo-inginálne a iliakálne-hypogastrické nervy prechádzajúce pod aponeurózou vonkajšieho šikmého svalu brucha. Takéto poškodenie je tiež možné v čase vykonania trieslového kanálika, keď sú nervy zachytené v šve spolu so svalmi..

Poškodenie ileoinguinálnych a iliakálne-hypogastrických nervov vedie k rozvoju bolesti v pooperačnom období a svalovej atrofii, čo zasa prispieva k výskytu recidívy prietrže [6; trinásť].

Aby sa predišlo tejto komplikácii, je vhodné po odrezaní aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha odhaliť nervy a opatrne ich presunúť na stranu as plastovým trieslovým kanálikom, aby sa zaistilo, že nespadnú do stehu [1; 2; 5; 9].

Ďalšou komplikáciou je poškodenie spermatickej šnúry. Táto komplikácia sa vyskytuje v 0,03% prípadov. Zvyčajne sa to stane, keď sa vylučuje herniový vak. Aby sa predišlo takejto komplikácii, pri vykonávaní operácie na priamu inguinálnu prietrž bezprostredne po rozrezaní prednej steny inguinálneho kanála by sa mala vybrať spermatická šnúra, odobrať na držiak a odložiť nabok. Táto technika nielen zabraňuje poraneniu spermatickej šnúry, ale tiež značne uľahčuje detekciu herniálneho vaku a tiež vám umožňuje jasne sa orientovať v rane..

V pooperačnom období dochádza niekedy k porušeniu trofických semenníkov a pretrvávaniu opuchov miešok, čo je dôsledkom kompresie spermatickej šnúry plastovým trieslovým kanálikom [5; 6; 14].

Podľa mnohých autorov [14] vedie korekcia trieslovej kýly uskutočňovaná v akomkoľvek veku k porušeniu spermatogénnej a hormonálnej funkcie semenníkov, ako aj k sekrečnej funkcii prostaty v dôsledku pooperačných morfologických a hormonálnych zmien. To vedie k poklesu sexuálnych a reprodukčných funkcií a často k úplnej strate plodnosti.

Pri oprave kýly sú vazelíny často poškodené a niekedy excidované. Typicky sa takáto chyba vyskytuje v čase izolácie a orezania herniálneho vaku a vedie k čiastočnej alebo úplnej aspermii [14]..

Keď sa pobrezie pobradí, môže dôjsť k poškodeniu čreva. Táto komplikácia podľa literatúry [D. Lorenz a kol., 2000] sa vyskytuje u 0,06% pacientov. Riziko takejto komplikácie sa zvyšuje s kĺzavými kýlami slepého čreva

a ďalšie časti hrubého čreva. Aby sa predišlo takejto chybe, odporúča sa prehmatať steny herniového vaku. Signál nebezpečenstva môže byť ich zhrubnutie, testovanie konzistencie a niekedy burácenie.

Poškodenie čreva sa niekedy vyskytuje počas obväzovania krku herniového vaku, preto by ste mali používať šnúrku na kabelku častejšie a postupne ju utahovať pod vizuálnou kontrolou [5; 8; 10; 14].

Z možných komplikácií pri liečbe slabinovej prietrže by malo byť zaznamenané poškodenie močového mechúra. Môže sa vyskytnúť pri rozrezaní herniálneho vaku, keď je vysoko ligovaný, keď stena močového mechúra spadne do pahýlu hernálneho vaku, a tiež keď sa vykoná plastový inguinálny kanál v prípade lemovania steny mechúra spolu so svalmi hornej steny inguinálneho kanála. Najčastejšie je močový mechúr poškodený posuvnými prietržami a ich kombináciou s divertiklom močového mechúra. Také nebezpečenstvo existuje aj pri hrubých manipuláciách v strednej časti trieslového priestoru, najmä pri zastavení krvácania z ciev tkaniva takmer bublinového, uchopení symfýzy alebo ochlpenia v oblasti stehov v perioste, pomocou svalov, ktoré zdvíhajú semenník na plastickú fasciu (Cooperova fascia) atď. [1; 4; 10].

Existujú určité príznaky, pomocou ktorých môžete počas operácie rozpoznať močový mechúr a vyhnúť sa tejto komplikácii. Medzi tieto príznaky patrí: blízkosť tkaniva takmer bubliniek, mäsitosť stien, trabekulárna štruktúra svalovej membrány, difúzne krvácanie, keď je vrúbkované, nutkanie na močenie pri potiahnutí steny močového mechúra, absencia zväčšenia veľkosti pri namáhaní pacienta. V pochybných prípadoch musí byť do močového mechúra zavedený katéter.

V prípade poškodenia močového mechúra je potrebné opatrne ohraničiť okolité tkanivo mokrými utierkami a zošiť dieru dvojradovým zošitím bez zachytenia sliznice do stehu [10]..

Pri plastickej chirurgii inguinálneho kanála, keď sa aplikujú hlboké švy na ingvinálny väz, sa môžu poškodiť femorálne cievy. Aby sa predišlo výskytu takejto komplikácie, odporúča sa oplachovať stenu povrchne, široko pozdĺž roviny. Po nanesení prvého, najviac mediálneho stehu v hornom rohu inguinálneho ligamentu, sa odporúča, aby bol každý nasledujúci šijací materiál prišitý a zviazaný pri vytiahnutí predchádzajúceho. V tomto prípade sa ligament mierne zvýši nad femorálnu artériu, čo znižuje riziko poškodenia krvných ciev. Ak dôjde k silnému krvácaniu pri prešívaní ingvinálneho väzu, odporúča sa odstrániť ihlu a miesto krvácania sa pritlačí prstom alebo strunou tesne po dobu 3-5 minút. [3; 6; 7].

Nebezpečnou komplikáciou vedúcou k recesii prietrže je hnisanie rany. Toto je podporené neopatrnou hemostázou, nadmerným poranením tkaniva, neschopnosťou chirurga chrániť tkanivá pred vyschnutím a kontamináciou rany v čase otvorenia kýly (s poranenou prietržou, poranenými orgánmi). Pri opakovaných a opakovane sa vyskytujúcich prietržoch je potrebné pamätať na prítomnosť ohnisiek infekcie v hrúbke jaziev [5; 6; 8; pätnásť].

Hnisavé rany, serómy, fistuly, infiltráty sa tiež vyskytujú s aloplastickou stenou trieslového kanála. Takéto komplikácie sa eliminujú pomocou vpichov, použitia odtokov, antibiotík a niekedy opakovaných chirurgických zákrokov na odstránenie implantátu..

záver Zavedenie lichtenštajnskej hernioplastiky do klinickej praxe teda viedlo k zníženiu incidencie komplikácií v pooperačnom období v porovnaní s výsledkami hernioplastiky štipkovej kocky zo 14,9 na 7,9%, t. J. 1,89-krát (p Čo potrebujete? Vyskúšajte službu výberu literatúry.

[5] Nesterenko Yu.A., Gaziev R.M. Inguinálna kýla, rekonštrukcia zadnej steny mozgu. M.: BINOM. Znalostné laboratórium, 2005.

[6] Timoshin A.D. Yurasov A.V.; Shestakov A.L.; Fedorov D.A. Moderné metódy chirurgickej liečby slabínovej hernie: pokyny. M., 2003. S. 2-3.

[7] BendavidR. Nové techniky v chirurgii kýly // World J Surg. 1989; 13; 522-531.

[8] Bolton M.A. Výsledky merania v plastickej chirurgii: obraz tela a kvalita života u pacientov s abdominoplastikou // Plast Reconstr Surg 2003; 112: 2: 619-625.

[9] Courtney C.A., Duffy K., Serpell M.G., O'Dwyer P.J. Výsledok pacientov s ťažkou chronickou bolesťou po oprave kýly slabiny // Br J Surg 2002; 89: 1310-1314.

[10] Spolupráca s kýlami v EÚ: Oprava prietrže slabín syntetickou sieťou: metaanalýza randomizovaných kontrolovaných pokusov // Ann Surg 2002; 235: 222-232..

[11] Janes A., Cengiz Y., Israelsson L.A. Náhodné klinické skúšanie použitia protetickej siete na prevenciu parastomálnej prietrže // Br J Surg 2004; 91: 280 - 282.

[12] Lichtenštajnsko I.L., Shulman A.G., Amid P.K., Montllor M.M. Hernioplastika bez napätia // Am J Surg 1989; 157: 188—193.

[13] LorenzD., StarkE., Oestreich K., Richter A.: Laparoskopická hernioplastika verzus konvenčná hernioplastika (Shouldice): Výsledky prospektívnej randomizovanej štúdie // World J Surg 2000; 24: 739-746.

[14] Meakins J.L.: Vyhodnotenie nových chirurgických zákrokov // Can J Surg. 1993; 36; 295-296.

[15] Morféza F.A.: Miera recidívy pri operácii prietrže // Arch Surg. 1996; 13: 11-13.

[1] Egiev V.N., Chizhov D. V. Problémy a rozpory „vytiahnite hernioplastiku“ // Herniology, 2004; 4: 3-7.

[2] Zhebrovský V. V., Toskin K.D., Babanin A.A. a kol. Nová metóda plastických hmôt z trieslovinového kanála pri liečbe inguinálnej chirurgie prietrže // Bulletin of Surgery n.a. Î.I. Grekov. 1995. č. 3. S. 81–85.

[3] Zhebrovsky V.V., El'bashir M.T. Operácia brušnej hernie a udalosti. Simferopol ': Business Inform, 2002.

[4] Zhmur V.A., Buyanov V.M. Aloplastická skúsenosť mäkkých tkanív u pacientov // Bulletin of Surgery n.a. Î.I. Grekov. 1959. zv. 82. Č. 4. S. 71–78.

[5] Nesterenko Yu. A., Gaziyev R.M. Inguinálna kýla, rekonštrukcia zadnej steny mozgu. M.: BINOM. Znalostné laboratórium, 2005.

[6] Timoshin A.D., Yurasov A.V., Shestakov A.L., Fedorov D.A. Moderné metódy chirurgickej liečby slabínovej prietrže (Pokyny). Moskva, 2003. P. 2-3.

[7] BendavidR. Nové techniky v chirurgii kýly. World J Surg. 1989, 13; 522-531.

[8] Bolton M.A. Výsledky merania pri plastickej chirurgii: obraz tela a kvalita života u pacientov s abdominoplastikou // Plast Reconstr Surg 2003; 112: 2: 619-625.

[9] Courtney C.A., Duffy K., Serpell M.G., O'Dwyer P.J. Výsledok pacientov s ťažkou chronickou bolesťou po oprave kýly slabiny // Br J Surg 2002, 89: 1310-1314.

[10] Spolupráca s kýlami v EÚ: Oprava prietržovej kýly syntetickou sieťou: metaanalýza randomizovaných kontrolovaných pokusov // Ann Surg 2002; 235: 222-232.

[11] Janes A., Cengiz Y., Israelsson L.A. Náhodné klinické skúšanie použitia protetickej siete na prevenciu parastomálnej prietrže // Br J Surg 2004; 91: 280 - 282.

[12] Lichtenštajnsko I.L., Shulman A.G., Amid P.K., Montllor M.M. Hernioplastika bez napätia. Am J Surg 1989; 157: 188—193.

[137 Lorenz D., Stark E., Oestreich K., Richter A. Laparoskopická hernioplastika verzus konvenčná hernioplastika (shouldice): Výsledky prospektívnej randomizovanej štúdie // World J Surg 2000; 24: 739-746.

[14] Meakins J.L. Vyhodnotenie nových chirurgických zákrokov // Can J Surg. 1993, 36; 295-296.

[15] MorfesisF.A. Miera recidívy pri operácii prietrže // Arch Surg. 1996; 13: 11-13.

ANALÝZA PREDCHÁDZAJÚCICH KOMPLIKÁCIÍ PO LICHENŠTEJNSKEJ ALEBO STREDNEJ HERNIORRAPII: RETROSPECTÍVNY POROVNANIE

S. Jeng, S.R. Dobrovolsky, N.V. Smirnov

Klinika nemocničnej chirurgie s priebehom pediatrickej chirurgie Univerzita priateľstva národov Ruska Miklukho-Maklaya str., 8, Moskva, Rusko, 117198

Uvádza sa retrospektívne porovnanie pooperačných komplikácií 103 a 87 pacientov, ktorí podstúpili opravu Lichtenštajnska a Bieloruskej kýly, v období rokov 2005 - 2011 na druhom chirurgickom oddelení mestskej nemocnice č. 17 v Moskve. Komplikácie po oprave kýly pri Lichtenštajnsku boli 9,7%, respektíve 14,94%. K úmrtiam v dôsledku jednej alebo viacerých metód na odstránenie prietrže nedošlo. Priemerný pobyt v nemocnici bol 8 dní.

Kľúčové slová: retrospektívne porovnanie, pooperačné komplikácie, oprava Lichtenštajnskej prietrže, Oprava bystrice hernie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vyhliadka na chirurgický zákrok je veľa: operácie sú spojené s rizikom pre život a dokonca ešte horšie - cítiť sa bezmocný, stratiť kontrolu nad vlastným telom, dôverovať lekárom po dobu trvania anestézie.
Kýlová hernia je patologický stav, pri ktorom spodná časť trubice pažeráka, srdcová časť žalúdka (niekedy aj antrum) prenikajú do hrudnej dutiny. U starších pacientov je toto ochorenie častejšie diagnostikované.
Osteochondróza je patológia, pri ktorej sú zničené medzistavcové platničky deliace stavce. Degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanivách sa môžu vyvíjať rôznymi rýchlosťami a prejavovať rôzne príznaky.