loader

Hlavná

Liečba

Odstránenie medzistavcovej prietrže: je nebezpečné podstúpiť operáciu?

Ako riskantná je operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže - túto otázku kladie takmer každý pacient, ktorý prichádza na konzultáciu s neurochirurgom a potrebuje podobnú operáciu. Je to pochopiteľné: po prečítaní hororových príbehov na internete o tom, ako sa ľudia stávajú zdravotne postihnutí po operácii chrbtice a po tom, čo videli dosť filmov, zvyčajne vykazujú „veľmi komplikovanú“ operáciu, počas ktorej nevyhnutne vznikne pohotovostná situácia a vo vzduchu je vždy napätie, niekedy nie je možné nájsť v sebe silu zničiť takéto stereotypy. Pri pohľade do budúcnosti však okamžite povieme, že ide iba o stereotypy a moderná operácia chrbtice, hoci je zložitá, je veľmi inteligentná a bezpečná. Neurochirurgický zásah nemá žiadne riziká (pri akejkoľvek operácii je spojené s anestéziou tzv. Všeobecné chirurgické riziko). Ak sa napriek tomu obávate otázky, či je odstránenie medzistavcovej prietrže nebezpečné, pokúsime sa na ňu odpovedať jednoduchým jazykom.

Odstránenie medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice

Asi najnebezpečnejším segmentom chrbtice z hľadiska chirurgického zákroku je krk. Na úrovni krčnej a hrudnej chrbtice prechádza miecha, pričom najmenšie poškodenie môže mať vážne následky. Predtým, keď neurochirurgovia ešte nedisponovali celým radom technológií a techník, ktoré sú dnes k dispozícii, existovalo potenciálne nebezpečenstvo poškodenia miechy a pripravenia pacienta o mobilitu. Teraz sa však pri odstránení prietrže v krčnej chrbtici uskutoční taký prístup, pri ktorom je úplne vylúčený kontakt s miechou..

Operácia odstránenia prietrže krčnej chrbtice je malá a elegantná. Vykonáva sa prostredníctvom malého rezu pozdĺž kožného záhybu na krku vpredu, zatiaľ čo pacient leží na chrbte. Neurochirurg sa blíži k cieľu (medzistavcová prietrž) v takom uhle, že fyzický kontakt s miechou je úplne eliminovaný. V moderných neurochirurgických operačných sálach, ako sú tie naše, už dávno prišiel endoskop, ktorý nahradzuje endoskop, špeciálny navíjač, ktorý umožňuje nielen vykonať odstránenie kýly pomocou rovnakého malého rezu ako pri endoskopickej operácii, ale tiež významne zvyšuje kvalitu a bezpečnosť samotnej operácie. Neurochirurg napokon nefunguje s dvojrozmerným obrazom na obrazovke, ale používa ultra moderný elektronický intraoperačný mikroskop: vidí trojrozmerný obraz a môže použiť oveľa viac neurochirurgických nástrojov. V operáciách na odstránenie medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice stabilizácia operovaného segmentu pomocou klietky alebo umelého medzistavcového disku.

Odstránenie medzistavcovej prietrže v lumbosakrálnej chrbtici

Najmenej možným nebezpečenstvom je chirurgický zákrok na odstránenie medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta. Miecha u väčšiny ľudí končí anatomicky na úrovni prvého a druhého bedrového stavca, takže pri obsluhe segmentov, v ktorých sa najčastejšie vyskytujú prietrže (L3-L4-L5-S1), neexistuje žiadne riziko poškodenia. Samozrejme v akejkoľvek časti chrbtice vrátane v bedrovej oblasti existuje potenciálne nebezpečenstvo poškodenia nervového koreňa, ktoré je spojené s ťažkou bolesťou, stratou citlivosti a funkcie v dolných končatinách, avšak moderná technológia, ako aj prístupové metódy používané v našom oddelení úplne eliminujú možnosť poškodenia..

Operácia odstránenia prietrže v lumbálnej chrbtici sa uskutoční pomocou malého rezu. Trubkový navíjač (navíjač) a najnovší generačný elektronický mikroskop sa používajú na maximalizáciu integrity susedných tkanív a svalov a na zvýšenie efektívnosti a bezpečnosti operácie. Pri určitých anatomických vlastnostiach pacienta operácie odstránenia prietrže v bedrovej oblasti navyše využívajú technológiu neurofyziologického monitorovania, ktorá neurochirurgovi umožňuje počas operácie overiť, či je neurochirurgický nástroj v bezpečnej vzdialenosti od koreňov nervov. Pri operáciách odstraňovania prietrže v bedrovej chrbtici sa vykonáva aj stabilizácia segmentu, aby sa zabránilo recidíve prietrže a aby sa zachovala kvalita života pacienta po operácii bez obmedzenia fyzickej aktivity..

Odstránenie medzistavcovej prietrže je bezpečné!

Moderné neurochirurgické technológie urobili veľký krok vpred a pri správnom používaní sú schopní zabezpečiť úplnú bezpečnosť pre pacienta, najmä pri takých dokonale kalibrovaných a dobre rozvinutých operáciách, ako je odstránenie medzistavcovej prietrže. Moderné operácie chrbtice sú veľmi inteligentné, malé a bezpečné a vykonávajú sa na našom oddelení každý deň. Dôverujte skúsenosti odborníkov vo vašom odbore, prečítajte si otázku a neverte hororovým príbehom napísaným na internete.

Operácia miechovej hernie

Odstránenie prietrže chrbtice je nevyhnutným opatrením na pomoc pacientovi v prípade zlyhania konzervatívnej liečby alebo stavu, ktorý je nebezpečný pre ľudské zdravie. Indikácia takejto radikálnej metódy je strata citlivosti a pohyblivosti dolných končatín, narušenie vylučovacieho systému alebo riziko ochrnutia a postihnutia. Roztok aplikuje rada neurochirurgov na základe anamnézy pacienta a pri zohľadnení jeho celkového stavu.

Keď je naplánovaný chirurgický zákrok?

Medzistavcová kýla je pomerne časté ochorenie, ktoré sa diagnostikuje u ľudí rôzneho veku. V počiatočných fázach je predpísaná konzervatívna taktika na boj proti tomuto problému, a to užívanie liekov, masáže, fyzioterapeutické cvičenia. Ak by boli neúčinné, potom je táto operácia nevyhnutná. Používa sa však, ak má pacient absolútne alebo relatívne indikácie. Tie obsahujú:

 • Úplný prolaps pulpózneho jadra (sekvestrované), po ktorom nasleduje kompresia nervových zakončení a výskyt akútnej bolesti. Ak nemáte chirurgický zákrok, existuje riziko ochrnutia.
 • Znížená alebo úplná strata citlivosti nôh. Pacient nemôže normálne ohnúť alebo narovnať chodidlá. Takéto narušenie nervového systému neumožňuje odložiť radikálnu metódu liečby, pretože vedie k závažnejším komplikáciám a svalovej atrofii..
 • Postup patológie. Aká veľkosť hernie je potrebná operácia? Ak je umiestnený v krčnej oblasti, potom 3-4 cm, ak je na inom mieste, potom 10 - 12 mm. Pacient má zhoršené pohyby čriev, objavuje sa erektilná dysfunkcia a močenie je ťažké. Nepredpisovanie operácie vedie k nezvratným léziám.

Základom pre chirurgický zákrok je aj nedostatok pozitívnej dynamiky po konzervatívnej liečbe. Pred vymenovaním musí pacient podstúpiť všeobecné klinické testy, podstúpiť elektrokardiogram, röntgen a MRI. Hardvérové ​​štúdie môžu presne určiť veľkosť útvaru, vizualizovať chrupavky a stavce, čo zjednodušuje proces chirurgického zákroku a zvyšuje šance na priaznivý výsledok..

Mal by som sa báť? Aké je nebezpečenstvo?

Operácia s kýlou chrbtice môže účinne liečiť patológiu, významne zlepšovať stav pacienta. Už teraz mnohí pacienti zaznamenali pokrok pri obnove funkcií končatín, návrat citlivosti, úplnú úľavu od bolesti a normalizáciu panvových orgánov. Preto pobyt v nemocnici po operácii neprekročí týždeň.

Včasné odstránenie medzistavcovej prietrže umožňuje obnoviť schopnosť pacienta pracovať a vyhnúť sa komplikáciám. Po rehabilitácii sa človek vracia do normálneho života. Operácia sa však podieľa iba v extrémnych prípadoch, pretože so sebou prináša určité riziká:

 • Žiadny lekár neposkytne 100% záruku výsledku operácie.
 • Eliminácia prietrže vedie k zníženiu veľkosti chrupavky, čo výrazne zvyšuje zaťaženie susedných stavcov..
 • Rehabilitácia po operácii trvá viac ako jeden deň, aj keď to bolo šetrné. Trvá to asi šesť mesiacov a počas tohto obdobia je pravdepodobnosť komplikácií.

Ak pacient naliehavo potrebuje operáciu, lekár mu dá možnosť súhlasiť alebo odmietnuť. Malo by sa pamätať na to, že otáľanie je nebezpečné so závažnými komplikáciami, preto sa neváhajte rozhodnúť a stojí za to pochopiť následky zlyhania..

Druhy chirurgických zákrokov

Operácia odstránenia prietrže sa uskutočňuje neurochirurgom na základe získaných analytických údajov. Aký druh manipulácie umožní dosiahnuť únavný výsledok, lekár rozhodne individuálne. Moderná chirurgia používa mnoho techník, z ktorých každá má svoje výhody a nevýhody. Hlavné druhy operácií:

 • postdiskektomického,
 • laminektomie,
 • endoskopické odstránenie,
 • mikrochirurgie,
 • nucleoplasty,
 • laserová prevádzka.

Je mimoriadne dôležité zvoliť správnu techniku ​​na odstránenie prietrže, aby sa vzal do úvahy jeho typ, umiestnenie, veľkosť a ďalšie body, ktoré môžu v budúcnosti ovplyvniť priebeh operácie alebo zdravie pacienta. Každý typ operácie si zaslúži osobitnú pozornosť..

postdiskektomického

Tento druh odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice alebo jej inej lokalizácie je modernou medicínou považovaný za zastaraný. Vysvetľuje to skutočnosť, že metóda je dosť traumatická, bolestivá a má veľa nevýhod. Uskutočňuje sa pomocou skalpelu, ktorý sa používa na pitvanie kože, a to buď celým diskom, alebo jeho časťou, odstránia sa procesy, ktoré ovplyvňujú miechu a tepny. Vykonáva sa operácia s použitím celkovej anestézie. Po vykonaní zostane na koži rez asi 7-8 cm.

Hlavnými črtami prezentovanej metodiky sú:

 • nízke náklady na držbu za účasti skúsených odborníkov;
 • malá pravdepodobnosť recidívy po vybratí disku (iba 3%);
 • pomalé obnovenie motorických funkcií končatín a chrbtice (v závislosti od oblasti poškodenia);
 • potreba antibiotickej terapie a pozorovania počas 10 dní v nemocnici, aby sa vylúčil zápalový proces.

Vzdialený medzistavcový platnička sa v priebehu času nahrádza spojivovým tkanivom, takže opätovný rozvoj prietrže je veľmi nepravdepodobný. Táto metóda sa často používa, ak pacient nemá k dispozícii iné techniky..

laminektomie

Takáto operácia medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice je predpísaná, ak existuje vysoké riziko komplikácií. Eliminácia kompresie nervových zakončení zbavuje pacienta silnej bolesti. Okrem vyčnievajúceho disku sa odstráni aj chrbtica. Manipulácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Ako dlho trvá operácia? Všetky činnosti zvyčajne trvajú asi 2 až 3 hodiny. Namiesto poškodenej časti je možné nainštalovať implantát..

Hlavné výhody tejto techniky sú:

 • veľké percento úspešne operovaných pacientov;
 • dokonale odstraňuje silnú bolesť a normalizuje prietok krvi;
 • trochu času sa lieči (iba pár dní);
 • pobyt v nemocnici 3-5 dní.

Takáto operácia je predpísaná, ak veľkosť prietrže presahuje 10 cm, ale má aj svoje negatívne stránky. Medzi ne patrí zvýšené riziko upchatia krvi alebo poškodenie nervových zakončení v procese a riziko infekcie po operácii.

endoskopia

Liečba endoskopickej medzistavcovej prietrže je veľmi populárna kvôli jej minimálnemu riziku. Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou mikroskopického prístroja a spinálneho endoskopu s kamerou. Je predstavená v malej sekcii a je schopná výrazne zväčšiť obraz o tom, čo sa deje. Hlavné znaky tejto techniky sú:

 • nedostatok poškodenia a svalového tkaniva, ktoré urýchľuje proces hojenia;
 • zotavenie do 2 až 3 týždňov po operácii;
 • minimálna trauma umožňujúca prepustenie pacienta nasledujúci deň;
 • schopnosť liečiť týmto spôsobom pacientov rôzneho veku.

Takáto technika však nie je univerzálna, pretože sa nepoužíva, ak je prietrž nevhodná na expozíciu. Preto, pokiaľ ide o používanie endoskopu, je potrebná ďalšia konzultácia. Okrem toho je riziko recidívy vyššie, zvyčajne je to 10%. Chirurgia tohto druhu je pre mnohých pacientov dosť drahá a jednoducho neprístupná..

Microdisectomy

Takáto neurochirurgická operácia kýly sakrálnej chrbtice alebo inej lokalizácie sa redukuje prenikaním do oblasti stlačeného nervu a elimináciou kompresie. Rez na koži nepresahuje 4 cm, čo urýchľuje regeneráciu po operácii. V tomto procese chirurg používa najnovšie nástroje a mikroskop, ktorý vám umožňuje efektívne vykonávať všetky úkony. Zásah v miestnej anestézii.

Hlavnými výhodami sú:

 • schopnosť pracovať u pacientov akéhokoľvek veku;
 • jedným rezom sa odstráni niekoľko patológií naraz;
 • krátka doba na zotavenie;
 • trvanie závisí od zložitosti a štádia vývoja patológie;
 • účinné odstránenie bolesti;
 • po 4 týždňoch môže človek vykonať jednoduché fyzické úkony.

Kýla lumbosakrálnej oblasti sa týmto spôsobom odstraňuje veľmi efektívne, ale riziko recidívy je 15%. Okrem toho táto operácia nie je lacná (od 70 000 rubľov), takže pre mnohých pacientov sú vybrané cenovo dostupnejšie metódy.

Disková nukleoplastika

Najmodernejší spôsob, ako sa zbaviť stavovej kýly. Vďaka jeho pomoci je patológia odstránená v lokálnej anestézii pomocou minimálne invazívnej inovatívnej technológie. Postup sa vykonáva pomocou röntgenového prístroja, ktorý zabezpečuje kontrolu postupu a špeciálnych ihiel (ich veľkosť je od 2 do 3 mm). Zavádzajú sa do poškodenej oblasti a pôsobením laserového alebo plazmového žiarenia ničia diskovú látku. Výsledkom je zníženie tlaku na nervy a účinné zmiernenie bolesti..

Medzi výhody tejto techniky patrí veľké množstvo pozitívnych hodnotení od pacientov, ktorí ju dostali, minimálne riziká možných komplikácií a krátke trvanie (všetky činnosti trvajú iba 40 minút). Po niekoľkých hodinách je pacient prepustený z domu.

Laserová diskoplastika

Táto operácia do značnej miery pripomína vyššie opísaný postup, ale ak je možné vykonať nukleoplastiku iba vtedy, ak veľkosť prietrže nie je väčšia ako 7 mm, potom sa v iných prípadoch uchýli k laserovej technike. Expozícia laserom sa vykonáva pri nízkom výkone a v spojení s chirurgickým zákrokom. V takom prípade sa dosiahne úplná rekonštrukcia poškodeného disku..

Pooperačné obdobie

Chirurgický zákrok nejde bez následkov pre telo, takže potom potrebuje pacient nejaký čas na zotavenie. Prvé dva týždne sú pooperačné obdobie, počas ktorého lekár monitoruje pacienta a prijíma potrebné opatrenia na vylúčenie rozvoja zápalového procesu alebo iných komplikácií..

Hlavné odporúčania lekára počas tohto obdobia budú:

 • nosenie podporného korzetu, plánovaný čas za deň;
 • je prísne zakázané zostať v polohe na sedenie, pohyb je povolený iba na vozidle;
 • zdvíhanie akýchkoľvek závaží je neprijateľné, najmä s hmotnosťou nad 3 kg;
 • bez vedomia lekára nemôžete samoliečiť, užívať tinktúry ani robiť obklady s bylinkami alebo masťami;
 • neodporúča sa, aby bol v rovnakej polohe dlhšie ako 4 hodiny, poloha by sa mala meniť pomaly každých 20–25 minút;
 • náhle pohyby, napätie jednotlivých častí tela sú neprijateľné;
 • používajte iba ortopedické matrace a vankúše;
 • kúpanie alebo sprchovanie iba tri dni po zákroku.

Rehabilitácia pacienta

Následné zotavenie trvá 2 mesiace až 6 mesiacov, jeho cieľom je úplne obnoviť pohyblivosť končatín a chrbtice, vylúčiť výskyt bolesti alebo nepohodlia, zachrániť pacienta pred zvyškovými neurologickými reakciami. Všetky opatrenia sú zamerané na stabilizáciu ukazovateľov, posilnenie svalového tonusu. Vykonáva sa pod vedením skúseného odborníka. Nasledujúce účinky sa zvyčajne predpisujú:

 • Fyzioterapia. Pacientovi je predpísaná súprava cvičení, ktorá zlepší krvný obeh vo svalovom tkanive, posilní ich, zvýši tón a obnoví normálny pohyb kĺbov..
 • Fyzioterapia a masáže. Nie každý to potrebuje, ale v niektorých prípadoch môže zlepšiť psycho-emocionálny stav, posilniť telo a zvýšiť jeho výdrž..
 • Užívanie liekov. Na pozadí tried musí pacient brať lieky zamerané na odstránenie rozvoja komplikácií a zlepšenie celkového stavu tela..
 • Návštevy v sanatóriách a lekárskych strediskách.

Rehabilitačný program sa vyberá na základe veku osoby, zvoleného typu chirurgickej liečby, prítomnosti iných chorôb a dĺžky pooperačného obdobia. Je tiež dôležité pochopiť, ako pacient trpel takým radikálnym účinkom. Ak je to ťažké, doba zotavenia bude dlhšia a na začiatku jemnejší režim.

Hlavným cieľom všetkých vybraných rehabilitačných opatrení je návrat človeka do normálneho života. Preto sa pre každého pacienta vypracuje jeho vlastný individuálny program, vypočíta sa priebeh hromadenia záťaže a trvanie.

recenzia

Ak je osoba ohromená pochybnosťami o radikálnej liečbe kýly, odborníci odporúčajú, aby si prečítal recenzie pacientov, ktorí už podstúpili takúto terapiu.

Preskúmania pacientov vám nielen oznámia, kde sú takéto operácie lepšie, ale tiež to, z čoho by ste sa mali báť. Pred výberom kliniky by ste preto mali dôkladne preštudovať rozsah jej služieb, uistiť sa o jej povesti a skúsenostiach odborníkov v oblasti chirurgie..

Operácia miechovej kýly je závažným zásahom do fungovania vnútorných systémov, takže vždy existuje riziko komplikácií alebo neúspešného výsledku. Odmietnutie je tiež spojené s následkami, niekedy oveľa závažnejšími ako vystavenie vyčnievajúceho disku pomocou moderných techník a inovatívnych nástrojov..

Medzistavcová operácia prietrže

Operácia odstránenia medzistavcovej prietrže je konkrétny typ chirurgického zákroku zameraného na korekciu a obnovu vytesneného buničitého jadra medzistavcového disku pri prasknutí vláknitého prstenca..

Najčastejšie je potrebné odstrániť prietrž nachádzajúcu sa na úrovni lumbosakrálnej, o niečo menej často na úrovni krčka maternice a veľmi zriedka v hrudnej chrbtici. Takéto štatistiky sú spojené s frekvenciou tvorby prietrže v mieche: 48%, 46% a 6%.

Napriek skutočnosti, že medziobratlová hernia zriedka vyžaduje odstránenie, operácia sa vykonáva v pravidelných intervaloch a každý rok sa vyvíjajú nové techniky, aby bol chirurgický zákrok pre pacienta bezpečnejší a menej traumatizujúci..

Indikácie pre operáciu medzistavcových prietrží

Indikácie na vykonanie chirurgickej korekcie sú nasledujúce:

Sekvencia prietrže (výhřez disku) a jej kompresný tlak na miechu. Táto indikácia je absolútna na uskutočnenie chirurgického zákroku, pretože v konečnom dôsledku povedie k viacnásobným poruchám panvových orgánov a paralýze končatín. Medzi nimi: silná bolesť lokalizovaná na zadnej strane stehna a v oblasti panvy, ich zhoršenie počas kašľa, inkontinencia stolice a moču, narušená reprodukčná funkcia, impotencia. Ďalším podobným stavom sú lekári, ako napríklad kompresia chvosta koňa.

Vývoj neurologických porúch.

Syndróm závažnej bolesti, ktorý nie je možné eliminovať expozíciou lieku.

Nedostatok účinku konzervatívnej liečby počas štyroch mesiacov.

O tom, či konkrétneho pacienta poslať na operáciu alebo nie, rozhoduje niekoľko lekárov po prijatí všetkých potrebných údajov o jeho zdravotnom stave. Najmä po rádiografii, CT alebo MRI, EKG a krvných testoch.

Metódy na odstránenie medzistavcovej prietrže

Existuje veľa spôsobov, ako odstrániť medzistavcovú prietrž, vrátane: laserového, mikrochirurgického, endoskopického odstránenia, ako aj niektorých ďalších chirurgických možností.

Existujú však aj také moderné techniky, ktoré sa týkajú minimálne invazívnych moderných metód, vrátane nukleoplastiky studenej plazmy, hydroplastického a intraosového bloku.

Nukleoplastika studenej plazmy medzistavcových prietrží

Táto metóda sa scvrkáva na skutočnosť, že tkanivo prietrže sa odstraňuje vystavením studenej plazme. Do poškodenej oblasti sa dodáva cez tenkú ihlu a vďaka ultra nízkym teplotám ničí tkanivo prietrže.

Táto metóda má veľa výhod, napríklad: okamžité odstránenie bolesti, rýchlosť operácie (nie viac ako 30 minút), umiestnenie - ambulancia (pacient nemusí ísť do nemocnice), rehabilitácia nie je potrebná.

Veľmi významnou nevýhodou tejto metódy je však vysoká pravdepodobnosť opakovania prietrže.

Hydroplastika medzistavcovej prietrže

Na medzistavcovú prietrž sa aplikuje špeciálna kanyla s nukleotómom, cez ktorý preteká fyziologický roztok pod vysokým tlakom. Umýva tkanivo prietrže bez zanechania jaziev. Výhody hydroplastov sú nízka trauma, schopnosť zabrániť nekróze, zbaviť pacienta bolesti.

Je však možné vykonať ju iba vtedy, ak je veľkosť útvaru malá a nepresahuje 6 mm. Okrem toho existujú aj ďalšie kontraindikácie, najmä: závažné poškodenie vláknitého prstenca, infekčné procesy lokalizované v oblasti vplyvu, rakovina.

Vnútrózna blokáda

Pozostáva z vpichu stavca so špeciálnou dutou ihlou, cez ktorú sa vstrekuje liečivý roztok, čo pomáha zmierniť bolesť.

Napriek desivej punkcii je táto metóda absolútne bezpečná a veľmi účinná. Pacient potrebuje iba lokálnu anestéziu. Účinok sa dosiahne okamžite, vnútorné orgány nie sú ohrozené, pretože lieky sa podávajú bodovo. Po zákroku bude pacient musieť ležať 6 hodín.

Účinok intraosseóznej blokády pociťuje okamžite 50% pacientov. Pacienti v kancelárii často „zabudnú“ palice a barle.

U 30% pacientov sa nasledujúci deň pozoruje zníženie bolesti.

U 15% pacientov jeden až dva týždne po ukončení liečby.

U 5% pacientov je vnútrosvalová blokáda neúčinná.

Na dosiahnutie trvalého a trvalého účinku je potrebný priebeh 5-7 intraosseóznej blokády s intervalom medzi postupmi 1-3 dni. Analgetický účinok bude trvať 1,5 až 5 rokov v závislosti od vášho životného štýlu.

Mikrochirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže

Mikrochirurgické ošetrenie sa vykonáva pomocou špeciálnych nástrojov a mikroskopu. Táto metóda umožňuje úplne odstrániť prietrž alebo jej časť, ktorá sa nachádza v miechovom kanáli.

Je potrebné pripraviť sa na zásah vopred. Aby ste to dosiahli, budete musieť odmietnuť jedlo na 8 hodín, podstúpiť MR a vyšetrenie anestetikom.

Podstata operácie je nasledovná: na koži sa vykoná rez, vyčistí sa prístup k tkanivám medzistavcových platničiek, odstráni sa časť umiestnená pod koreňmi nervov, laserové ožiarenie sa uskutoční, aby sa zabránilo možnému relapsu a rýchlemu zotaveniu. Potom je rez zošitý. V cervikálnej oblasti je najčastejšie potrebná náhrada odstránenej chrupavky protézou..

Po získaní vedomia bude musieť pacient vstať a kráčať. Do dvoch mesiacov bude musieť nosiť polotuhý korzet alebo držiak krčnej hlavy v závislosti od toho, kde je disk odstránený. Fyzická aktivita je povolená mesiac po zákroku, nehmotná - po týždni alebo dvoch.

Laserová medziobratlová hernia

Laserové odstránenie je zamerané na odparenie alebo rekonštrukciu diskov, ktoré prešli zmenami. Ak hovoríme o odparovaní, je to zamerané na zničenie poškodeného vtáka laserovým lúčom. V dôsledku odparovania diskových buniek sa zmenšuje veľkosť a už netlačí na nervové zakončenie a tkanivo. Táto metóda je použiteľná pre mladých ľudí s herniou mladšou ako 50 rokov..

Veková hranica je spôsobená skutočnosťou, že v neskoršom veku má človek degeneratívne zmeny v chrbtici a na strane hernálnych tkanív je jednoducho nemožné ich zastaviť laserovým lúčom. Anestézia je miestna, doba operácie nie je dlhšia ako hodina. Pacient bude musieť zostať v nemocnici pod dohľadom lekára asi dve hodiny, potom môžete ísť domov. Výhoda laserového odparovania spočíva v tom, že v mieste odstránenia sa tvoria spojovacie tkanivá, ktoré ďalej narúšajú regeneráciu prietrže..

Rekonštrukcia laserového disku. Ďalšou možnosťou laserovej chirurgie je rekonštrukcia disku. Podstata účinku sa obmedzuje na jeho zahrievanie, vďaka čomu dochádza k zvýšeniu chrupavky. Tkanivá vyplnia mikrotrhliny a bolesti zmiznú. Je vhodné používať túto metódu v skorých štádiách vývoja choroby.

Endoskopia medzistavcovej prietrže

Endoskopické odstránenie medzistavcovej prietrže sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu. Odstráni sa cez bočný medzistavcový otvor, aby sa nainštalovala trubica, na koži sa urobí rez, všetky tkanivá sa odtlačia späť, aby sa získal prístup k disku, všetko, čo sa stane, sa odrazí na obrazovke monitora, čo lekárovi umožní kontrolovať celý proces. Kýla a dužina jadra disku sa odstránia bez ovplyvnenia chrbtice, operované miesto sa spracuje laserom.

Jednou z metód anestézie je lokálna anestézia - epidurálna anestézia. Operácia trvá v priemere 40 minút, v najťažších prípadoch môže trvať až 2 hodiny. Pacient v nemocnici bude musieť stráviť až 3 dni, potom je prepustený a má možnosť pokračovať v ľahkej fyzickej práci. Po mesiaci a pol sa môžete vrátiť do normálneho života.

Deštrukcia medzistavcových nervov

Rádiofrekvenčné ničenie. Používa sa pri fazetovom (bolestivom) syndróme a spočíva v blokovaní nervu zovretia tým, že sa mu vystaví termokoaguláciou pomocou špeciálnych elektród..

Nevýhodou tejto metódy je recidíva bolesti, metóda expozície sa však po určitom čase môže opakovať. V takom prípade pacient odchádza z domu už hodinu po zákroku. Medzi kontraindikácie: droga, alkohol a drogová závislosť, poruchy obehového systému, vekové obmedzenia (nad 75 rokov a do 18 rokov).

Vertebroplastika (skleróza) medzistavcovej prietrže

Vertebroplastika znamená menej traumatický postup, ktorý vám umožní zastaviť rast protéz a ich transformáciu na hernie medzistavcových platničiek. Je dôležité vykonávať sklerózu, kým nie sú ovplyvnené nervové vlákna.

Potrebná je miestna anestézia. Podstatou operácie je zavedenie modelovej kompozície cez miechový katéter do postihnutej oblasti, ktorá je stabilizovaná pulzmi z infračerveného lasera. Zmes stuhne, praskliny a medzery sa vyplnia a zafixujú.

Trojitá skleróza poskytuje záruku 10 rokov alebo viac, avšak MRI sa odporúča najmenej raz za 5 rokov, pretože prietrže sa môžu vytvárať aj na iných miestach..

Laminektómia medzistavcovej prietrže

Tento typ chirurgického zákroku sa redukuje na skutočnosť, že sa odstráni oblasť kostného tkaniva stavca, ktorá sa nachádza pod nervovým koreňom a časťou medzistavcovej platničky. Výsledkom je vytvorenie veľkého priestoru okolo nervu, obnovenie jeho krvného zásobovania a odstránenie bolesti.

Realizácia tejto techniky bude vyžadovať zavedenie celkovej anestézie, samotná operácia môže trvať až 3 hodiny. Kontrola sa uskutočňuje pomocou röntgenových lúčov. Pacient môže zostať v nemocnici až 5 dní, čas obmedzenia mobility je dohodnutý individuálne, čo závisí od veku pacienta, závažnosti operácie, atď..

Disk herpetómia medzistavcovej prietrže

Discectómia je klasický spôsob odstránenia veľkej prietrže v prítomnosti fragmentov alebo v rozpore s inerváciou panvových orgánov počas sekvestrácie. Pri všeobecnej discektómii sa vyžaduje celková anestézia.

Lekári najčastejšie vyberajú celý disk alebo jeho veľkú časť, čo má výrazný vplyv na miechu a nervy. Ak necháte zničený disk, je to plné odpustenia. Aby sa stavce nestratili z dôvodu nedostatku disku, do pacienta sa vložia protézy vyrobené zo zliatin titánu. Ďalej je potrebný plastový kostný disk (ileum)..

Pacient bude musieť v priemere päť dní odpočívať na lôžku. Jazda na koni, ťažká fyzická námaha, vzpieranie - to všetko je zakázané na 30 dní. Prvých pár dní po operácii budete musieť nosiť podporný korzet, ktorý prispeje k rýchlemu uzdraveniu.

Je užitočné pochopiť, že discektómia sa vykonáva iba vtedy, keď sú konzervatívne metódy bezmocné a iné operácie nie sú možné. Existuje riziko krvácania a infekcie, navyše stavce sa často imobilizujú spolu, čo ohrozuje tvorbu prietrže na inom oddelení..

Dôsledky medziobratlovej chirurgie prietrže

Následky chirurgického zákroku na odstránenie medzistavcovej prietrže sú rozdelené na pozitívne a negatívne.

Odstránenie bolesti;

Pravdepodobnosť úplného vyslobodenia z choroby;

Rýchly návrat k normálnej práci;

Krátke rehabilitačné obdobie.

Medzi možné komplikácie, aj po minimálne invazívnych postupoch:

Riziko prasknutia miechy a úniku mozgomiechového moku, neschopnosť vstať z postele, kým sa tkanivá úplne nezahojia;

Zápal poškodeného disku;

Trauma do nervového koreňa;

Fekálna inkontinencia a moč;

Riziko recidívy;

Vývoj prietrže v iných častiach chrbtice.

Preto by malo byť rozhodnutie o potrebe chirurgického zákroku vyvážené a malo by sa urobiť iba po dôkladnom vyšetrení pacienta.

Kedy a čo možno urobiť po operácii medzistavcových prietrží?

Väčšina pacientov pred a po operácii je položená séria otázok, z ktorých najobľúbenejšie sú:

Kedy môžem sedieť po odstránení medzistavcovej prietrže? Sedenie po operácii je najčastejšie povolené najskôr o 6 týždňov neskôr. Podobné obmedzenie je spôsobené skutočnosťou, že poškodené tkanivá sa budú musieť liečiť, jazva sa musí liečiť, nervové zakončenia získajú citlivosť počas tohto obdobia a funkcie chrbtice sa čo najviac zotavia. Preto musí pacient vytvoriť najpohodlnejšie podmienky pre poškodenú časť chrbta bez toho, aby sa naň musel viac zaťažovať. Ak si budete môcť sadnúť, nemôžete zostať v tejto polohe dlhšie ako pol hodiny. Bude potrebné urobiť prestávky 10 minút, počas ktorých budete musieť stáť alebo ľahnúť.

Kedy môžem otehotnieť po odstránení medzistavcovej prietrže? Ženy by sa nemali obávať nemožnosti otehotnieť po odstránení medzistavcovej prietrže. To sa však dá dosiahnuť až po úplnom obnovení časti chrbtice. Rehabilitačný proces trvá spravidla až rok. Po uplynutí tejto doby je potrebné podrobiť sa kompletnému vyšetreniu vrátane CT alebo MRI. Ak sa neobjavili nové formácie a miesto chirurgického zákroku sa uzdravilo, môžete si v blízkej budúcnosti naplánovať tehotenstvo. Rok je však povinným obdobím, ktoré musí uplynúť skôr, ako žena môže porodiť dieťa bez komplikácií.

Necitlivosť nohy po odstránení medzistavcovej prietrže. Pozorovanou komplikáciou po operácii je často znecitlivenie končatiny. Je možné, že tento pocit prejde na konci obdobia zotavenia. Alternatívne môže dôjsť k úplnej smrti citlivých vlákien ešte pred chirurgickým zákrokom, pretože nervový koreň bol stláčaný prietržou po dlhú dobu. Preto, ak sa objaví pocit znecitlivenia, bude potrebné podstúpiť ďalší terapeutický kurz, ktorý môže vrátiť stratenú citlivosť. Môže to byť použitie neurostimulantov, fyzioterapia, masáž.

Ako dlho trvá operácia? Odpoveď na otázku, ako dlho operácia trvá, závisí od výberu konkrétnej techniky. Nukleoplastika studenej plazmy - nie viac ako 30 minút, hydroplastická - do 20 minút, blokáda intraartarátu nebude trvať dlhšie ako 25 minút, odstránenie laserovej hernie - nie viac ako 30 minút, mikrodisektómia a endoskopia - do 2 hodín, medziobratlová nervová deštrukcia - nie viac ako hodina, stavovce - do hodiny, laminektómia a discektómia - do 3 hodín. V závislosti od zložitosti operácie sa čas môže skrátiť alebo mierne predĺžiť..

Kedy môžem zvlhčiť šev? Čas, kedy bude možné zvlhčenie švu spravidla indikovať ošetrujúci lekár. To však nemá cenu urobiť pred odstránením obväzu. Najčastejšie sa pacient po dvoch dňoch bez komplikácií môže osprchovať bez rizika infekcie. Aby sa predišlo možným komplikáciám, je potrebné sa najskôr poradiť s lekárom.

Pohlavie a cvičenie po odstránení medzistavcovej prietrže. Športové aktivity sú spravidla obmedzené na obdobie najviac 3 mesiacov. V tomto prípade nehovoríme o ťažkej fyzickej námahe, ktorá je vôbec zakázaná pacientovi s medzistavcovou prietržou. Minimálne fyzické cvičenia z komplexu fyzioterapeutických cvičení sa však musia začať po niekoľkých dňoch. Musia však byť prísne regulované a dávkované, komplex sám musí vyberať ošetrujúci lekár. Pokiaľ ide o sex, vstup do núteného sexuálneho styku je možný týždeň po operácii.

Dáva sa zdravotné postihnutie po odstránení medzistavcovej prietrže? Po operácii je možné získať zdravotné postihnutie, ale je to dané zvlášť v závažných prípadoch. To znamená, že by sme nemali dúfať, že aj tretia skupina ľudí so zdravotným postihnutím bude daná napríklad po intraosseóznej blokáde. Aby to bolo možné urobiť, pacient bude musieť podstúpiť ITU, do ktorého ho lekár okamžite po veľkej operácii pošle. Aj keď je zdravotné postihnutie dané, nebude to doživotné. Po úplnom zotavení sa zdravotné postihnutie často odstráni.

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Rehabilitácia závisí od zložitosti chirurgického zákroku, ako aj od stavu samotného pacienta. V žiadnom prípade by sa však nemali ignorovať rehabilitačné opatrenia..

Všeobecné odporúčania sú:

Pacientovi je zakázané sedieť najmenej mesiac a pol

Malo by sa zabrániť ostrým pohybom, ako sú: skoky, trup, krútenie, hrbole

Je potrebné vyhnúť sa cestovaniu dopravou, lehota je 3 mesiace. Ak nie je možné vyhnúť sa preprave, pacient by mal ležať a je potrebná opierka chrbta vo forme korzetu.

Zdvíhanie závaží je zakázané. Obmedzenie - hmotnosť viac ako 2 kilogramy, pričom náklad by mal byť rovnomerne rozložený na obidve ruky

Namaľujte chrbticu dlhšie ako pol hodiny. Potrebné prestávky s prechodom do vodorovnej polohy

Neskoré rehabilitačné obdobie sa zredukuje na realizáciu súboru fyzioterapeutických cvičení, fyzioterapie a výletov do kúpeľnej liečby..

Korzet po odstránení medzistavcovej prietrže

Výrobok musí byť pevný a znehybňujúci tak, aby bol schopný po odstránení prietrže stabilizovať chrbticu a umožniť jej úplné zotavenie. Noste ho dlhšie ako 6 hodín, v prípade potreby si ľahnite, odstráňte tvrdý pás.

Pred nákupom musíte od lekára získať čo najpresnejšie odporúčania týkajúce sa výberu produktu.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Ako odstrániť prietrž chrbtice

Bolesť chrbta sa stáva bežným problémom moderného človeka v dôsledku nevyvinutých svalov chrbta a nerovnomerného zaťaženia. Je potrebné starostlivo zvážiť nepohodlie, ktoré sa vyskytuje v chrbtici. Príčinou bolesti môže byť vyvíjajúca sa medzistavcová prietrž, ktorá môže postupne viesť k strate motorických schopností a paralýze končatín. Kýlu je možné zbaviť a zabrániť patológii len chirurgicky.

Druhy spinálnej prietrže

Na chrbtici je niekoľko druhov operácií s rôznou mierou účinnosti, rizikovosti a rôznou dĺžkou obdobia zotavenia. Za najoptimálnejšie a najmodernejšie metódy zotavenia, ktoré si lekár vyberie pre svojich pacientov v závislosti od individuálnych charakteristík, sa považujú tieto typy chirurgických zákrokov:

endoskopická

Endoskopické - chirurgické odstránenie prietrže medzistavcového priestoru a uvoľnenie prenášaných nervových zakončení miechy na zníženie bolesti a neurologického poškodenia, ktoré nevyžaduje veľké rezy na tkanivách.

Špecialisti zdôrazňujú také výhody herniovej endoskopie, ako je menšie poškodenie mäkkých tkanív, zachovanie integrity medzistavcovej platničky, nízke percento vývoja pooperačných komplikácií, nízka strata krvi v procese odstraňovania prietrže a absencia pooperačnej bolesti..

Indikácie pre použitie tohto typu operácie sú:

  vyčnievanie prietrže na strane medzistavcových platničiek; zápalové javy v mieche; rozvoj neurologického syndrómu so silnou bolesťou vyžarujúcou do boku a dolnej časti chrbta; neprítomnosť výrazného účinku pri dlhodobej liečbe konzervatívnymi metódami; rozvoj sexuálnej dysfunkcie.

Kontraindikácie pre tento typ chirurgického zákroku sú:

  onkologické choroby so sekundárnymi ložiskami v chrbtici; zúženie ciev miechy; tehotenstva; vývoj infekčných lézií v mieste lokalizácie prietrže; ochorenie kardiovaskulárneho systému v minulosti; stredná kýla.

laser

Laserová expozícia (zahrievanie a odparovanie kvapaliny) emisiou laserových lúčov s malým výkonom na jadre vnútri medzistavcových platničiek na zníženie alebo odstránenie s ďalším zatiahnutím herniálneho obsahu, ktorý tlačí na nervové korene a spôsobuje intenzívnu bolesť. Jadrom je hustá želé podobná konzistencia pozostávajúca zo 70% vody. Rozlišujte medzi laserovým odparovaním (alebo odstránením jadier) a rekonštrukciou medzistavcových platničiek.

Výhody tejto metódy chirurgickej liečby prietrže chrbtice:

  menšie nepohodlie a úplná absencia bolesti počas manipulácie; štruktúra zdravých tkanív obklopujúcich chrbticu nie je narušená a netvoria sa jazvy; najrýchlejšia doba na zotavenie, ktorá nevyžaduje prísne obmedzenia a odpočinok na lôžku; použitie lokálnej anestézie.

Hernálny výčnelok v chrbtici, ktorý vyžaduje ošetrenie laserom, má nasledujúce vlastnosti:

  malá vypuklá veľkosť; absencia akýchkoľvek komplikácií; vek pacienta v rozmedzí 20-50 rokov; nedostatočné zlepšenie liečby drogami; degeneratívne procesy v diskových tkanivách chrbtice.

Odborníci identifikujú niekoľko kontraindikácií pre laserové odparovanie diskov:

 1. veľkosť herniálneho výčnelku je oveľa väčšia ako 6 mm;
 2. degeneratívne procesy súvisiace s vekom v tkanivách pacienta, ktorý dosiahol vek 50 rokov;
 3. osifikácia jadra medzistavcových platničiek, poškodenie miechy.

interlaminární

Odstránenie výčnelku jadra medzistavcovej platničky významnej veľkosti (viac ako 6 mm) v lumbosakrálnej oblasti, kde sú anatomicky dobre rozlíšené spinálne procesy s implantátom. Implantát je vyrobený o niečo väčší ako skrátený disk. Výhodou tohto spôsobu je, že implantát fixuje stavce a udržuje stabilitu väzov a segmentov tak, aby nevyvolával relaps nervového koreňového tlaku..

Tento spôsob odstránenia prietrže môže byť uskutočňovaný iba u pacientov bez chorôb a patológií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, bez progresívneho infekčného alebo zápalového procesu..

Pomáha akupunktúra pri hernii chrbtice, čítajte tu.

Endoskopická operácia bedrovej prietrže

Príprava na operáciu

Pred rozhodnutím o dátume operácie zhromaždí ošetrujúci lekár potrebné klinické testy:

  všeobecná analýza krvi; výskum hladiny cukru a osobných antigénnych charakteristík; všeobecný močový test; reumatické tromby na identifikáciu stupňa citlivosti vnútorných orgánov, kĺbov a všetkých typov telesných tkanív na zápalový proces; opis elektrokardiogramu; MRI údaje.

V deň chirurgického zákroku je potrebné zastaviť príjem tekutín a potravy po dobu 7-8 hodín, ako aj konzultovať s anesteziológom protrahované choroby a alergickú reakciu na lieky pri anestézii..

Pred operáciou sa vykoná rôntgenové značenie, aby sa presne určilo umiestnenie hrčiek jadra medzistavcového disku a štiepeného nervu..

Ako dlho trvá operácia

Trvanie zákroku závisí od toho, ako zle sú ovplyvnené medzistavcové platničky, veľkosť výčnelku a úroveň zručnosti chirurga. V priemere to trvá od 50 do 120 minút.

Podstata operácie

Pacientovi je podaná lokálna anestézia - epidurálna anestézia, v ktorej môže opísať svoje pocity počas manipulácie.

Lekár vykoná rez v mieste, kde je nainštalovaná prietrž, s rozmermi 0,5 - 1,5 centimetra a roztiahne tkanivo, aby sa dostal do chrbtice. Potom do otvoru vloží ihlu, ktorá slúži ako vodítko pre lekársky spinálny endoskop.

Endoskop je zariadenie vybavené elektricko-optickým prevodníkom, ktorý pomáha lekárovi odstrániť rozšírené buničité jadro a monitorovať presnosť jeho činnosti na monitore bez vážneho poškodenia tkanív..

Chirurg nasmeruje endoskop do kanála, kde je miecha v kontakte s koreňmi nervov. Vykoná sa excízia a odstránenie vyčnievajúcej časti disku a odumretého tkaniva, zovretie nervového zakončenia a spôsobenie bolestivého neurologického syndrómu. Po dokončení všetkých manipulácií je rez narezaný antiseptikom a je naň aplikovaná šva..

Úplné informácie o metódach spinálnej chirurgie, ako aj recenzie pacientov po liečbe si môžete prečítať na webovej stránke Artusmed.

Je operácia nebezpečná

Na rozdiel od chirurgie brucha predstavuje endoskopické odstránenie herniálneho výčnelku niekoľko závažných rizík, s ktorými sa stretáva malé percento operovaných pacientov:

  zavedenie infekcie; hematóm sprevádzaný dlhodobou bolesťou; objavenie prietrže na rovnakom mieste chrbtice po nejakej dobe; zníženie pružnosti tkaniva v dôsledku vývoja zápalového procesu a prechodu mäkkého spojivového tkaniva na tuhé vláknité tkanivo, ktoré vytvára jazvu; zúženie kanálika chrbtice, vyvolanie bolesti v dolnej časti chrbta a nôh; trauma nervového koreňa alebo dura mater operujúcich chirurgov počas manipulácií („ľudský faktor“).

Laserové odstránenie prietrže bedrovej chrbtice

Príprava na operáciu

Niekoľko dní pred operáciou musí pacient navštíviť rádiológa, neurochirurga, ktorý bude manipulovať. Lekár musí byť vysoko kvalifikovaný, musí sa podrobiť osobitnému školeniu a musí dostať dokument potvrdzujúci povolenie na vykonávanie takýchto operácií. Potom bude naplánované stretnutie terapeuta, aby sa určilo, či existujú individuálne kontraindikácie pre tento typ operácie, vyšetrenie celkového stavu a analýza klinických štúdií:

  všeobecná analýza exkrementov a krvi; krvný test na obsah cukru; Výsledky EKG; rádiografiu počítačová tomografia chrbtice.

Deň pred plánovanou operáciou sa anestetikovi povolí, aby si vybral anestetikum, ktoré nespôsobuje alergie.

Podstata operácie

Pacient sa podrobí anestézii v mieste vystavenia laserovému žiareniu a potom sa v mieste poškodenia medzistavcovej platničky urobí vpich na koži. Neurochirurg vloží do vytvoreného otvoru špeciálnu ihlu na vpichy s kremennou LED. Ihla by mala dosiahnuť jadro disku. Lekár vykonáva všetky manipulácie pomocou tomografov - počítača a röntgenového snímania, ktoré zväčšujú obraz a umožňujú odborníkovi vidieť najmenšie jemnosti a kontrolovať presnosť jeho pohybov. LED vyžaruje dostatok energie na zahriatie jadra na 70 stupňov. Kvapalina obsiahnutá v jadre má pod vplyvom teploty formu pary a je vypúšťaná cez malé otvory v ihle. Jadro sa teda zmenšuje, ale nemení zloženie tkaniva. Znehybnený koreň nervu sa uvoľní v dôsledku skutočnosti, že herniálny obsah nachádzajúci sa mimo vláknitého prstenca sa stiahne späť. Trvanie operácie je od 30 do 60 minút.

Cena (transakčné náklady)

Cena laserovej operácie pozostáva z kombinácie niekoľkých faktorov: úrovne zložitosti operácie (od 1 do 5), reputácie a kvalifikácie operačného špecialistu a tímu lekárov, najmä stanovenia ceny kliniky, zahrnutia ďalších postupov do obdobia predoperačného a regeneračného obdobia.

z 15 000 rubľov

z 50 000 rubľov

od 60 000 rubľov

z 80 000 rubľov

z 80 000 rubľov

z 80 000 rubľov

od 60 000 rubľov

od 100 000 rubľov

z 90 000 rubľov

Medzikomorová operácia na odstránenie prietrže bedrovej chrbtice

Podstata operácie

Ošetrujúci lekár predpisuje predbežné klinické štúdie podobné štúdiám opísaným pre laserové a endoskopické operácie. Pomôžu operačnému chirurgovi pochopiť význam a potrebu inštalácie stabilizačného implantátu. Pacientovi sa podávajú anestetiká, potom neurochirurg urobí rez na úrovni otvoru medzi oblúkmi stavcov. Pomocou chirurgického mikroskopu sa výstupok odstráni a na jeho miesto sa vloží implantát, ktorý mechanicky obmedzuje zmenšenie lúmenu medzi stavcami a zabraňuje kompresii nervov..

Dôsledky chirurgie chrbtice

Mnoho pacientov, ktorí podstúpili operáciu chrbtice, dúfa, že sa v krátkom čase vrátia do normálneho života. Na úplné uzdravenie je však potrebné urobiť veľa práce, aby sa odstránili následky operácie.

Rehabilitácia po operácii

Návrat k normálnemu životu po operácii na excitáciu vyčnievania jadra medzistavcového disku u všetkých pacientov prebieha odlišne. A to závisí od kombinácie faktorov: celkový stav telových systémov, veľkosť prietrže a zložitosť situácie, prísne dodržiavanie lekárskych predpisov predpisujúceho lekára, ako aj spôsob odstránenia výčnelku..

Špecialisti rozlišujú tri pooperačné obdobia, z ktorých každé je charakterizované určitými pocitmi u pacienta a zodpovedajúcimi terapeutickými opatreniami.

V prvom týždni (skorá rehabilitácia) po chirurgickom zákroku lekár monitoruje a reaguje na bolesť, ktorá sa vyskytuje v mieste manipulácie, a terapeuticky a liekovo podporuje telo pacienta. Fyzická aktivita nie je povolená. Po endoskopickej chirurgii sa predpisujú lieky, ktoré pomôžu urýchliť regeneračnú funkciu tela:

  protizápalové lieky - do 10 dní; antibiotiká a dekongestanty - 5 dní.

Po odstránení hernie laserom sa odporúča efekt opraviť niekoľkými krokmi:

  antiflogistické látky - do 7 dní; individuálne vybraná fyzioterapia a plazmolifting.

Po interlaminárnom chirurgickom zákroku neuropatológ predpíše kurz:

  chronroprotectors; vazodilatačné lieky.

Po 2 týždňoch (oneskorené zotavovacie obdobie) odborníci pomáhajú pacientovi prispôsobiť sa normálnemu životu opravou jeho životného štýlu a pomalým zavedením optimálneho zaťaženia. Počas tohto obdobia je predpísané nosenie špeciálneho korzetu na 1 mesiac, fyzická aktivita a intenzívne športy na 1-3 mesiace sú zakázané.

Oneskorené obdobie po dvoch mesiacoch rehabilitácie trvá do zotavenia pacienta..

Ako dlho je práceneschopnosť

Obdobie zotavenia pod dohľadom lekárov s hospitalizáciou a oslobodených od práce pri vydávaní práceneschopnosti pre všetky typy operácií má odlišné trvanie:

Krajina (zdravotnícke zariadenie)Náklady na chirurgický zákrok bez rehabilitačného programu a úrovne obtiažnosti
Izrael10 000 dolárov
Česká republika10 000 - 15 000 €
Nemecko16000 - 25000 €
Moskva:

Centrálna klinická nemocnica č

Klinika minimálne invazívnej neurochirurgie

Centrálna klinická nemocnica Ruskej akadémie vied

Klinické diagnostické centrum MGMU je. Sechenova I.M.

Garant Clinic

St. Petersburg:

Mestská nemocnica č. 23, č. 40

Vojenská lekárska akadémia. Kirova S.M.

Výskumný ústav traumatológie a ortopedie

Druh operácieDĺžka pobytu v nemocniciTermín listu so zdravotným postihnutím
po endoskopickej chirurgiiDo 2 dní2 - 3 týždne (v závislosti od zložitosti operácie)
po laserovom odparení1 deň2 týždne (pod dohľadom neurológa)
po interlaminárnom zásahuTýždeň1,5 - 2 mesiace

Najdôležitejšou udalosťou prispievajúcou k rýchlemu uzdraveniu chrbtice po chirurgickom zákroku je správne a systematické vykonávanie preventívnych gymnastických cvičení. Tréning vám umožní zbaviť sa bolesti, posilniť vaše chrbtové svaly a odstrániť fyzické obmedzenia úpravou pohyblivosti medzistavcových platničiek..

V ranom rehabilitačnom období pacient vykonáva malú škálu najjednoduchších pohybov ležiacich na chrbte počas 10 až 15 opakovaní:

2 Kolená striedavo pomaly ohýbajte a pritiahnite ich k hrudníku, pričom držte v tejto polohe 30 - 45 sekúnd.

3 Prekrížte ruky na hrudi, ohnite nohy na kolenách a pritlačte si hlavu k hrudi. Pomaly zdvíhajte trup dopredu a na niekoľko sekúnd zmrazte.

4 Nohy sa ohýbajú na kolenách a pevne sa opierajú o chodidlá, zdvihnú panvu a držia túto pozíciu 10-20 sekúnd.

5 Nohy ohnuté na kolenách sa jemne otáčajú do strán.

2 týždne po operácii, s postupným zlepšovaním, lekár komplikuje cvičebný program a zvyšuje počet opakovaní. Je však potrebné vyhnúť sa stresu na bedrovej chrbtici, aby pacientovi neboli ponúknuté cvičenia v sede:

2 Ležanie na vašej strane na zdvihnutie nôh.

3 plytké rovné chrbty.

4 Ležiace na bruchu, aby sa kolená natiahli k lakťom.

5 nastrčených pažiach.

6 Postavte sa na všetky štyri, aby ste striedavo natiahli opačné priame končatiny a snažili sa udržať chrbát rovný.

7 Ležiaci na bruchu súčasne zdvihol natiahnuté ruky a nohy, pričom držal v tejto polohe 15 - 20 sekúnd.

Po 1–1,5 mesiaci sú povolené cvičenia na sedenie:

2 V koleno-lakťovej opierke pomaly ohnite chrbát dolu a ohnite nahor, upevnite ho v dolnej a hornej polohe.

3 Hladké zákruty tela.

Okrem gymnastiky musí pacient dodržiavať aj niekoľko pravidiel:

  nie supercool; nebyť dlhý čas v rovnakej polohe; ísť plávať; Nezdvíhajte závažia ani neodskakujte; pridať terapeutickú masáž u špecialistu.

diéta

Dodržiavanie diéty vám umožní rýchlo obnoviť koordinovanú prácu všetkých telesných systémov a zabrániť vzniku nežiaducich pooperačných následkov. Jedlo by malo byť mäkké, nevyživujúce, ľahko stráviteľné a nemalo by viesť k zvyšovaniu hmotnosti. Vláknina sa stáva dôležitou zložkou, ktorá uľahčuje činnosť čriev a nevytvára ďalší tlak na brušné svaly. Prednosť by sa mala venovať týmto výrobkom:

  zelenina (biela kapusta, mrkva, brokolica) a ovocie; taiga a bažiny (brusnice, brusnice, brusnice) vo forme ovocných nápojov alebo vývaru; zeleň; varené chudé mäso (morčacie, kuracie, teľacie); želatína v želé, želé, ovocnej želé a marmeláde.

korzet

Po vykonaní operácie neurochirurgovia často odporúčajú nosiť špeciálny ortopedický korzet alebo pás, ktorý vykonáva niekoľko funkcií:

  stabilizácia miesta manipulácie; zníženie prirodzeného zaťaženia chrbtice pri chôdzi; stanovenie prietoku krvi; obnovenie svalového tonusu; urýchlenie hojenia stehov (ak sa urobil rez) a podporuje zjazvenie tkanív.

V závislosti od úrovne zložitosti operácie sa rozlišujú 3 typy korzetov:

rigidné - pri odstraňovaní stavcov a inštalácii implantátu sa úplne fixuje poloha stavcov,

polotuhý - pri odstraňovaní prietrže, aby sa predišlo komplikáciám a čiastočne sa zmiernil stres,

mäkký - používa sa v období neskorého zotavenia po endoskopickej operácii.

Dĺžku a frekvenciu nosenia korzetu, jeho veľkosť a materiál výroby určuje iba lekár. Operovaní pacienti najčastejšie začínajú nosiť polotuhé korzety denne v skorom období zotavenia, nie viac ako 3 hodiny denne. Musia byť dodržané nasledujúce pravidlá:

  nosiť ho v ležiacej polohe na plátne z bavlnenej tkaniny, monitorovať celú dobu nosenia, či nevykazuje nepríjemné pocity, nezabudnite vziať pred odpočinkom.

K odmietnutiu nosenia korzetu dochádza postupne v priebehu 2 až 3 mesiacov.

Bolesť po operácii

Bolesť v pooperačnom období po odstránení medzistavcovej prietrže sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov a dá sa lokalizovať nielen v mieste operácie, ale aj v nohách. Existujú „prírodné“ bolesti, ktoré sa objavujú ako reakcia tela na operáciu a nenaznačujú bolestivé procesy v tele, ktoré si vyžadujú úpravu:

  mierny pocit tesnosti alebo sucha v mieste manipulácie; závraty; slabá bolesť alebo pocit ťažkosti v dolnej časti chrbta a nôh po nočnom spánku; zvýšenie teploty v rozmedzí 37 až 38 stupňov.

Ak pacient pociťuje silnú slabosť, zimnicu, ťažkosti s močením, bolesť v nohách a dolnej časti chrbta, je oveľa silnejšia ako predoperačné pocity, musíte okamžite kontaktovať chirurga, aby ste vyšetrili.

paraparéza

Závažná komplikácia vyplývajúca zo stlačenia nervových zakončení vyčnievaním jadra medzistavcovej platničky sa nazýva paréza. Tento syndróm má veľa prejavov. Jedna z nich je charakterizovaná narušením citlivosti a znížením reflexných schopností, oslabením pohybových schopností alebo úplnou imobilizáciou dolných končatín v dôsledku toho, že nervové signály neprechádzajú a svaly pracujú slabo (paraparéza)..

Existujú zriedkavé prípady, keď sa paréza objaví po poranení miechového kanála chrbtice spôsobenom chybou operačného chirurga, rozvojom zápalového alebo infekčného procesu..

Tento typ komplikácií sa môžete zbaviť komplexnou liečbou - cvičením, masážou, akupunktúrou, procedúrami fyzickej expozície - elektromagnetickou stimuláciou a elektromagnetickými účinkami. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa používa chirurgický zákrok..

Chirurgická pomoc pri zbavovaní sa herniálneho výčnelku v chrbtici sa pre mnohých pacientov stáva jediným spôsobom, ako viesť životný štýl plnohodnotného človeka. Moderná medicína ponúka dostatočný výber rôznych typov takmer bezbolestných a nekrvavých manipulácií, ktoré si chirurg môže zvoliť podľa individuálnych charakteristík pacienta..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Autor článku: Nadezhda NikolaevnaPevná kýla ezofágového otvoru bránice (AML) je tlačenie srdcovej (vstupnej) časti žalúdka do hrudnej dutiny, kde je neustále umiestnená, bez toho, aby sa posúvala dole.

Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
Sculpt fitness je jedným z typov intervalového tréningu, čo znamená, že tento program rozvíja vytrvalosť a svalovú silu. Správny pomer rôznych druhov záťaže pomáha napnúť telo a redukovať telesný tuk.