loader

Hlavná

Hlava

Chirurgická liečba slabinovej prietrže

Inguinálna kýla je patologický výstup častí vnútorných orgánov za jej prirodzenú polohu prostredníctvom oslabených väzov v svalovej stene. Toto ochorenie je často sprevádzané mnohými komplikáciami a jediným spôsobom liečby, ktorý dokáže napraviť situáciu, je operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže..

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Indikácia operácie je prítomnosť kýly samotnej. Bez ohľadu na veľkosť a typ patológie je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok, pretože to je jediný spôsob, ako sa úplne zbaviť choroby.

Vo formáciách, ktoré sú dobre upravené, nespôsobujú zápal a silnú bolesť, sa intervencia vykonáva plánovaným spôsobom. Pacient je kompletne vyšetrený, vyberie sa vhodný čas na hospitalizáciu a potom začne pracovať.

V prípadoch, keď choroba spôsobuje komplikácie vo forme porušenia, sa operácia ingvinálnej prietrže uskutoční v prípade núdze okamžite po stanovení diagnózy..

Nasledujúce stavy pacienta môžu byť kontraindikáciou pri chirurgických zákrokoch, vrátane laparoskopických, plánovaných zásahov:

 • zvýšenie teploty;
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • nedostatočná zrážateľnosť krvi;
 • infarkt myokardu;
 • vek.

V prípade urgentného chirurgického zákroku sa kontraindikácie nezohľadňujú, pretože prietrž predstavuje ohrozenie života pacienta.

Prečo je potrebný chirurgický zákrok

Odstránenie ingvinálnej prietrže sa uskutoční aj v prípadoch, keď si pacient nesťažuje. To platí najmä pre dojčatá alebo novorodencov. Nebezpečenstvo choroby spočíva v tom, že komplikácie sa môžu kedykoľvek vyvinúť a spôsobiť vážne poškodenie dospelému a dieťaťu.

 1. Neschopnosť opraviť prietrž. Medzi bočnými stenami herniového vaku a orgánmi sa objavujú adhézie, ktoré bránia oprave prietrže.
 2. Príznaky zápalového procesu. V dôsledku patológie sa môžu časti orgánov, ktoré presahujú obvyklé umiestnenie, zapáliť a ublížiť.
 3. Koprostáza je jednou z odrôd črevnej obštrukcie. Pri stláčaní slučiek čreva dochádza k hromadeniu výkalov. Pacient nemôže ísť na záchod kvôli črevnej obštrukcii.
 4. Porušenie. Najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie častí vnútorných orgánov, čo vedie k smrti upchatých oblastí v dôsledku stlačenia krvných ciev..

Napriek ohrozeniu zdravia pacienta sa v prípade komplikácií vykonáva núdzová operácia.

Príprava na operáciu

Plánované činnosti si vyžadujú dodržiavanie určitých opatrení a starostlivú prípravu. Po stanovení diagnózy sa pacientovi odporúča ísť do nemocnice a vykonať potrebné testy. Aby sa predišlo kontraindikáciám, pacient sa podrobí všeobecnému vyšetreniu, ktoré vyžaduje elektrokardiografiu, ultrazvuk a počítačovú tomografiu. Uistite sa, že vykonať štúdiu krvi a moču.

Pred nasledujúcou operáciou sa odporúča pacientovi dodržať špeciálnu diétu, nejesť pred operáciou, toľko hodín, ako Vám lekár odporučí. A to je len to - 8 hodín. Črevá sa očistia klystýrom, močový mechúr je tiež prázdny.

Druhy operácií

Operácia sa uskutočňuje podľa niekoľkých metód. Každá z nich sa odlišuje technikou a závisí od objemu chirurgického zákroku. Všetky metódy sú rozdelené na napätie (pomocou vlastných tkanív pacienta), netenzovú hernioplastiku (vyžaduje inštaláciu špeciálnej sieťky), kombinovaný pohľad.

Lichtenštajnská metóda

Lichtenštajnská metóda je jedným z najbežnejších typov beznapäťovej hernioplastiky. Táto metóda chirurgického zákroku sa často používa v modernej lekárskej praxi. Počas operácie chirurg používa špeciálne kompozitné siete, ktoré vám umožňujú opustiť napätie tkanív. Tento postup sa vyznačuje jednoduchosťou a minimálnym počtom relapsov po zákroku, pretože pri endoprotéze ôk je otvor kýlovej brány úplne zablokovaný..

Medzi jeho výhody patrí:

 • malý počet opakovaných prípadov (nie viac ako 4-5%);
 • krátke obdobie rehabilitácie;
 • nedostatok silnej bolesti;
 • použitie lokálnej anestézie;
 • ľahká implementácia.

Nevýhody operácie zahŕňajú riziko poškodenia nervových zakončení, rozvoj chronickej bolesti. U mužov sa môže vyvinúť prostatitída..

Napriek možným komplikáciám sa lichtenštajnská chirurgia považuje za účinnú a relatívne bezpečnú metódu liečby slabinových hernií.

Endoskopická hernioplastika

Inguinálna prietrž pomocou tejto metódy sa odstráni pomocou špeciálnych nástrojov. V pupočnej oblasti, cez ktorú sa laparoskop vkladá do pobrušnice (najčastejšie pod menom výrobcu - covidien), sa urobí malý vpich, pomocou ktorého môže lekár sledovať operáciu. Prostredníctvom ďalších 2 vpichov sa zavádzajú manipulátory, pomocou ktorých sa črevná slučka nastaví pomocou slabinovej prietrže a operácia sa vykonáva pomocou sieťky, čím sa posilní hernálny otvor.

Medzi výhody technológie treba uviesť:

 • nedostatok jaziev;
 • minimálny počet komplikácií;
 • rýchle uzdravenie;
 • nízka pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení.

Medzi nevýhody patrí vysoká cena liečby, dlhá fronta na kvótu na povinné zdravotné poistenie, vývoj alergií na lieky používané na chirurgický zákrok a zlá tolerancia k anestézii..

Mayo Plastic

Tento typ liečby sa týka metód napínania, používa sa hlavne na tvorbu malých hernií. Výber anestézie závisí od veľkosti prietrže. Pri malých rozmeroch má anestézia lokálny charakter, väčšie výčnelky sa operujú v celkovej anestézii.

Plastická chirurgia Mayo spočíva v redukcii hernálnych brán aplikáciou a prešívaním pacientových vlastných tkanív bez použitia implantátu. Svalové svalstvo sa aplikuje tak, aby počas pohybu tkaniva bolo čo najmenšie napätie.

Liečba s použitím tejto techniky je dobre tolerovaná pacientmi, najmä ženami a pediatrickými pacientmi. Tento spôsob je jednoduchý na vykonanie, vďaka čomu je použitie plastu Mayo bežne používanou metódou chirurgického zákroku na zbavenie sa slabinových prietrží..

Operácia Sapezhko

Je potrebné urobiť dva výrezy, ktorými musíte odstrániť slučku čreva do brušnej dutiny. Technika sprísnenia hernálneho otvoru spočíva v aplikácii nodálnych alebo U-stehov, vďaka ktorým je možné dosiahnuť aponeurotické zdvojenie brušnej steny..

Možné komplikácie

Po inguinálnej operácii prietrže, ako aj po iných typoch chirurgických zákrokov sa môžu vyskytnúť komplikácie. Najčastejšie sa vyskytujú tieto vedľajšie účinky:

 1. hematóm.
 2. Poškodenie spermatických kordov, ktoré môže spôsobiť také vážne porušenia, že sa vyvinie atrofia nádoru alebo semenníkov.
 3. Poranenie ciev.
 4. Poškodenie femorálneho nervu, po ktorom môže byť ľavá alebo pravá noha znecitlivená v závislosti od strany chirurgického zákroku..
 5. V dôsledku zápalového opuchu dochádza k pomalému hojeniu rán.
 6. Kvapalina semenníkov, ktorá porušuje odtok žilovej krvi z miešku.
 7. recidíva.

Aby sa vylúčili komplikácie a aby sa predišlo vážnym zdravotným problémom, odporúča sa pacientovi po operácii odstrániť prietržovú prietrž v nemocnici pod prísnym dohľadom zdravotníckych pracovníkov. Nemocenská dovolenka môže trvať maximálne. Postavenie je povolené v deň chirurgického zákroku, aby bolo možné znížiť riziko adhézií..

Dĺžka rehabilitačného obdobia a rýchlosť zotavenia závisia od charakteristík priebehu choroby a spôsobu chirurgického zákroku..

Rehabilitácia

Operácia s trieslovkou prietrže vyžaduje rehabilitačné obdobie spočívajúce v sledovaní stavu pacienta, používaní liekov na odstránenie komplikácií a pozorovaní diéty..

Pooperačné obdobie po odstránení inguinálnej hernie a jeho trvanie závisí od typu anestézie a od priebehu samotnej operácie. Pri použití lokálnej anestézie trvá rehabilitácia menej času. Po 3-4 hodinách môže človek opustiť nemocnicu, ale včas podstúpi preventívne vyšetrenie švov a obväzov. O týždeň neskôr môžete viesť vozidlo. Zdvíhajte závažia (nad 5 kg) - dva mesiace po operácii.

Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšie obdobie pobytu pacienta v nemocnici, toto obdobie môže byť od 1 do 3 dní. Ak osoba nemá žiadne komplikácie a syndróm bolesti nie je intenzívny, má pacient povolené opustiť nemocnicu.

Odporúčania pre pacienta počas obdobia zotavenia

Pooperačné obdobie po slabinovej prietrži vyžaduje implementáciu odporúčaní, ktoré pomáhajú eliminovať vývoj komplikácií a divergenciu švov. Na tento účel sa pacientovi odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 • použitie obväzov - umožnite tkanivám udržať sa po operácii, posilnite brušné svaly, najmä ak je chorým dieťaťom, pre ktoré neexistuje žiadna norma fyzickej aktivity;
 • okrem fyzickej aktivity a vzpierania;
 • včasná zmena obväzu, návšteva kliniky v stanovenom čase;
 • diéta - je vhodné jesť stráviteľné jedlo.

Je povolené postupne sa vracať k fyzickej aktivite, s plynulým zvyšovaním záťaže. Pre ľudí, ktorí sa venujú športu, aktívnym aktivitám, môže obliekanie trvať šesť mesiacov.

Úloha výživy počas rehabilitácie

Aby inguinálna prietrž po operácii nespôsobovala komplikácie, mala by sa na obnovenie sily a posilnenie imunity prijať správna výživa..

Prvé jedlo je povolené po 6 až 8 hodinách po operácii. Výrobky by mali byť ľahké a nízkokalorické. Pre najrýchlejšiu regeneráciu sa odporúča jesť potraviny bohaté na bielkoviny (tvaroh s nízkym obsahom tuku, varené kurča, mlieko, vajcia, riečne ryby)..

Je dôležité vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré podporujú nadmernú tvorbu plynu. Pacient by mal odmietnuť strukoviny, všetky druhy kapusty, mrkvu, zeler, huby. Nejedzte mrkvu, jablká, banány. Zakázané alkoholické a sýtené nápoje.

Je lepšie jesť jedlo po malých dávkach, aby nedošlo k prejedaniu. Vyvážená strava pomôže predísť nežiaducim následkom, ako je napríklad plynatosť - keď sa začnú vrieť črevá, zápcha a iné poruchy trávenia, čo je počas regenerácie po operácii mimoriadne nežiaduce.

Akýkoľvek chirurgický zákrok je pre telo veľmi stresujúci. Správna voľba metodiky, implementácia všetkých potrebných odporúčaní počas rehabilitačného obdobia, odmietnutie zlých návykov a diéty pomôže rýchlo zvládnuť chorobu a odstrániť komplikácie po operácii..

Mužská operácia brušnej prietrže

Inguinálna hernia je vyčnievanie pobrušnice a orgánov brušnej dutiny za brušnú dutinu do podkožnej vrstvy trieslového kanálika. Toto ochorenie je bežné u mužov a zaujíma vedúce postavenie medzi všetkými takýmito patologickými zmenami v tejto oblasti tela..

Druhy patológie

Najbežnejšími problémami sú tiež iné typy hernií: pupočníkové, brušné, bráničné a femorálne. U mužov má inguinálna hernia tendenciu upadať do mieška. Typy slabinových hernií:

 • Priama kýla opúšťa dno kanála. Jej cesta prechádza cez slabinový kanál okolo spermatickej šnúry.
 • Šikmou prietržou vystupuje cez trieslovinový prsteň. Po ceste prechádza spermatická šnúra kanálikom do slabín.

Prečo sa choroba vyskytuje??

Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú výskyt slabinovej prietrže:

 • Predispozičné faktory. To znamená, že človek má „podmienky“ na jej výskyt:
  • Dedičná slabosť spojivového tkaniva v stenách pobrušnice.
  • Rozšírené vnútorné a vonkajšie "brány" trieslovinového kanála z genetického dôvodu.
  • Ak fyzická aktivita chýba alebo je znížená, nastáva svalová atrofia, ktorá vedie k chorobe.
 • Výrobné faktory. V takomto prípade sa vo vnútri pobrušnice vytvorí zvýšený tlak:
  • Nadmerná fyzická aktivita, najmä zdvíhanie ťažkých predmetov, vyvoláva výskyt slabinovej prietrže.
  • Chronický kašeľ.
  • Chronická zápcha.
  • Neustále silné napätie stien brušnej dutiny. (Choroby z povolania hýbateľov, dúchadiel a ostatných pracovníkov).

Dôležité! Ak je práca spojená s brušným napätím, pokúste sa nepracovať a nepočúvať svoje telo.

Príznaky a diagnostika slabiny prietrže

Hlavným príznakom choroby je tvorba herniálneho vaku v oblasti trieslovín. Nadúvanie sa môže objaviť na pravej alebo ľavej strane, vo výnimočných prípadoch. Priemerná inguinálna kýla má veľkosť 1 až 5 cm. V ranom štádiu vývoja sa deteguje iba vtedy, keď sa svaly stiahnu a jej veľkosť je asi 3 cm. Kýla má však tendenciu sa rozvíjať, preto môže dosiahnuť veľké veľkosti približne 10 cm..

Medzi ďalšie príznaky slabinovej prietrže u človeka patria:

 • Ťažkosti a pálenie v bruchu.
 • Po fyzickej námahe sa objaví bolesť v oblasti choroby.
 • Pohodlie pri chôdzi.
 • Zriedkavo sa slabina prietrže prejavuje závratmi a zvracaním..

Ak sa tieto príznaky objavia, mali by ste okamžite kontaktovať chirurga.

Diagnóza sa stanoví po vyšetrení a inštalácii klinického obrazu o stave pacienta. Ak má lekár pochybnosti, vymenuje ultrazvukové vyšetrenie. Ak sa u človeka vyvinie ingínová prietrž bez komplikácií, nemá to žiadny vplyv na vykonávanie laboratórnych testov.

Inguinálna hernia je diagnostikovaná vo zvislej polohe, ako aj vtedy, keď pacient napína brušné svaly. V polohe na chrbte nie je viditeľná ingvinická prietrž. Počas búšenia srdca nevytvára bolestivé pocity, jeho konzistencia je mäkká a elastická, ľahko sa vkladá späť do brušnej dutiny..

Inguinálna kýla sa nedá vyliečiť konzervatívnymi metódami, preto je chorému predpísaná operácia na jeho odstránenie. Ak takáto porucha nie je zdrojom bolesti a nepohodlia, potom sa chirurgický zákrok na určitý čas odloží. Je však potrebné si uvedomiť, že prietrž sa môže zhoršiť, čo môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • V dôsledku tvorby adhézií je nemožné premiestniť ho do brušnej dutiny.
 • Zvieranie časti orgánu (močového mechúra, vaječníkov, omentum alebo čreva) v herniálnom kruhu, čo vedie k nekróze (nekróze) tkaniva postihnutého orgánu..
 • Obštrukcia čreva alebo narušenie črevnej priechodnosti v dôsledku stlačenia slučky pri výstupe z kýlovej brány.
 • Testikulárny zápal.

Tieto komplikácie, ktoré sa vyskytnú, vyžadujú pohotovostný chirurgický zákrok. Čím dlhšie odložíte návštevu chirurga, tým ťažšia bude operácia.

Príprava na operáciu

Hnačka u mužov sa operatívne odstráni po prijatí prípravných opatrení, medzi ktoré patrí:

 1. Laboratórne vyšetrenie (všeobecná analýza moču a krvi, koagulogram, LHC).
 2. Ultrazvuk a EKG.
 3. Vyšetrenie na choroby prechádzajúce do chronickej formy.
 4. Objasnenie názvov liekov užívaných pacientom.
 5. Odmietnutie zlých návykov 2 - 3 týždne pred plánovanou operáciou.
 6. 8 hodín pred operáciou, vylúčenie potravy.
 7. Čistenie čriev klystýrom.

Dôležité! Je potrebné poskytnúť ošetrujúcemu lekárovi úplné informácie o všetkých liekoch užívaných, aby sa predišlo komplikáciám počas operácie.

Chirurgia a hernioplastika

Chirurgický zákrok spôsobený pri slabinovej prietrži u mužov sa vykonáva pomocou endoskopu, vďaka čomu je rehabilitačné obdobie výrazne skrátené.

Dnes sa tkanivové zlomeniny nevykonávajú, namiesto nich sa laparoskopicky vykonávajú tri punkcie. Cez nich sa zavádzajú špeciálne nástroje, ktoré odrezávajú herniálny vak. Tieto manipulácie takmer nepoškodzujú pokožku brucha, ani brušné svaly, čím znižujú bolesť takmer na nulu. Potom lekári vykonajú zosilnenie stien brušnej dutiny.

Hernioplastika sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

V prvom klasickom prípade chirurgického zákroku sa diery, ktoré pacient získal počas punkcií počas operácie, uzavrú utiahnutím tkaniva a prešitím (podľa Schouldisovej metódy)..

Ďalšia metóda je založená na použití syntetických materiálov, ktoré preukázali dobré výsledky pri interakcii s telom. Plast podľa Lichtenštajnska sa vykonáva lemovaním špeciálnej polypropylénovej sieťoviny..

Ako dlho trvá operácia?

Chirurgia na odstránenie prietrže trvá menej ako hodinu, z tohto dôvodu sú komplikácie po celkovej anestézii minimalizované. Nedávno však existovala tendencia vykonávať chirurgický zákrok na odstránenie herniálneho vaku u človeka lokálnou anestéziou, ak pacient netoleruje celkovú anestéziu..

Možné pooperačné účinky

Hernioplastika neprechádza bez stopy, ako aj pri iných chirurgických zákrokoch. Vzhľadom k tomu, v priebehu toho, aj keď trochu, ale stále spojivového tkaniva je zničená.

Každý organizmus je individuálny, preto sú komplikácie po operáciách rôzne. Existujú tiež faktory, ktoré bránia procesu obnovy..

Závažné následky chirurgického zákroku na odstránenie inguinálneho vaku u človeka sú také javy:

 • Infekčné poškodenie rany.
 • Porušenie integrity spermatickej šnúry v dôsledku nedbanlivosti alebo neskúsenosti lekára. Takáto komplikácia je spojená s porušením hormonálneho a spermatogénneho pozadia, čo vedie k atrofii semenníkov a neplodnosti..
 • Porušenie integrity tkanív čriev a močového mechúra.
 • Neaktívni a starší ľudia môžu mať trombózu holennej žily.
 • Poškodenie bedrového kĺbu.
 • Vzhľad kvapkavý.
 • Ak je pooperačný režim narušený, dochádza k opakovanej inguinálnej hernii..
 • hematóm.
 • V dôsledku porušenia pooperačného režimu sa môže objaviť opakujúca sa prietrž.

V súvislosti s možnými dôsledkami odstránenia prietrže je potrebné prísne dodržiavať režim predpísaný lekárom, riadiť sa jeho odporúčaniami a dodržiavať predpísanú špeciálnu diétu. Iba v tomto prípade lekári dávajú optimistickú predpoveď na skoré zotavenie.

Ak sú splnené všetky podmienky, bude pooperačné rehabilitačné obdobie závisieť od anestézie, typu chirurgického zákroku a nemocnice.

Ak bola vykonaná lokálna anestézia, pacient bude môcť opustiť nemocnicu niekoľko hodín po operácii. Niektoré kliniky predpisujú pacienta nasledujúci deň alebo dva, aby sa poistili.

Celková anestézia spočíva v tom, že pacient zostáva na klinike najmenej dva dni.

Endoskopická plastická chirurgia odloží pacienta v nemocnici o 2-3 dni. Operácia s rezmi bude trvať 1 deň, obštrukčná hernioplastika bude vyžadovať niekoľko hodín.

V ambulantnom období po hernioplastike, ktorá trvá 9 dní, je pacient šitý.

Diéta po operácii

Počas obdobia regenerácie je potrebné brať len tekuté jedlo, v malých dávkach a pomaly. Musíte jesť 4 krát denne, existujú potraviny bohaté na bielkoviny. Keďže ide o „stavebný materiál“ tela, doba zotavenia bude omnoho rýchlejšia. Mnoho bielkovín obsahuje tieto potraviny:

 • Beztukový tvaroh a mlieko.
 • Kuracie mäso.
 • ryby.
 • vajíčka.
 • pohánka.

Niektoré potraviny, ktoré spôsobujú fermentáciu v črevách a narušujú jej funkciu, by sa mali vylúčiť. Napríklad nejedzte sladké jedlá, mliečne výrobky. Lekár predpíše stravu, musí sa dodržiavať, aby sa predišlo komplikáciám.

Počas obdobia regenerácie by ste nemali piť alkohol a fajčiť. Namiesto kávy pite čaj alebo čakanku. Kyslé dary prírody sú nežiaduce. Sýtené nápoje sú tiež zakázané..

Regeneračné cvičenia

Počas rehabilitačného obdobia je zakázaná ťažká fyzická aktivita, ale nemôžete odmietnuť pohyb. Preto sa oplatí robiť ranné cvičenia alebo vykonávať sériu regeneračných cvičení zameraných na stimuláciu brušných svalov a brušnej dutiny, ktoré pomáhajú telu obnoviť tón..

Najbežnejšie sú:

 1. Na podlahovú podložku si ľahnite na chrbát. Ruky ležia pozdĺž tela. Rovné nohy sa musia zdvíhať o 45 stupňov a mali by sa vykonávať pohyby „nožnice“, striedavo prechádzajú cez nohy. V rovnakej polohe vykonajte „bicykel“ a predstavte si, že ho šliapate.
 2. Stojace na všetkých štyroch, striedavo zdvihnite nohy.
 3. V ležiacej polohe na pravej strane zdvihnite pravú ľavú nohu nahor, otočte druhú stranu, vykonajte cvičenie podobne ako pravá noha.
 4. Nohy od seba sú od seba vzdialené, začnite dřepať. Nie je potrebné vykonávať drepy na podlahu, spúšťajte sa, ako len môžete. Potom urobte niekoľko push upov. Môžu sa kľačať.

Tieto cvičenia sa musia vykonávať pravidelne, pričom je dôležité monitorovať pohodu. Nemalo by sa objaviť nepohodlie a bolesť. Zvyšujte počet opakovaní každý deň. Keď sa celkový stav zlepšuje, do tohto komplexu môžu byť zahrnuté ďalšie cvičenia.

Pred začatím takejto fyzickej námahy by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Nepokúšajte sa vykonávať všetky cvičenia komplexu, pretože takéto nadmerné zaťaženie môže mať nepriaznivý vplyv na telo a viesť k komplikáciám. Lekári zvyčajne predpisujú podobnú gymnastiku po 3 týždňoch po operácii.

Vďaka včasnej návšteve chirurga a splneniu všetkých pooperačných predpisov, ktoré sú potrebné na úplné uzdravenie tela, sa teda človek rýchlo vráti do normálneho životného štýlu..

Inguinálna kýla

 • Recepcia chirurga v Moskve
 • Operácie a manipulácie
 • Obväzy v Moskve
 • Chirurg doma v Moskve

V slabinách bola hernia. Čo robiť?

Vy alebo váš príbuzný, otec, manžel, priateľ, kolega alebo iba milovaný človek má slabinovú prietrž. Vždy vzniká v nesprávnom čase a nečakane pre nového majiteľa, niekedy naraz z dvoch strán (bilaterálne). Začína sa hernia. Scenár a prvé príznaky vzhľadu kýly sú rôzne. Všetko sa môže stať na pozadí úplnej pohody a dobrého celkového stavu. Nepriaznivé ťahové pocity sa objavujú v dolnej časti brucha alebo po silnej fyzickej námahe (statický stres, vzpieranie, oprava, šport) je v slabinách silná bolesť. Nepríjemné pocity a bolesť môžu ustupovať a odchádzať samy osebe, ale potom sa v oblasti trieslovín vyskytuje charakteristická hernia podobná nádoru (vydutie, vydutie) oválneho alebo guľatého tvaru..

Konzultácia s chirurgom, kandidátom na lekárske vedy

Vymenovanie na počiatočné vymenovanie v Moskve telefonicky na čísle +7 (495) 755-79-18

Inguinálna hernia má rôzne veľkosti (od hrachu a viac) a môže sa zvyšovať s kašľom, kýchaním, námahou a fyzickou námahou. Bolesť, nepohodlie a nepohodlie sú spravidla periodické. Kýla je pohyblivá, opraviteľná a postupom času sa môže začať prepadávať do mieška, pričom sa mení z iba slabiny na bradavku. Okrem bolesti a nepohodlia sa často vyskytujú aj dysurické javy (narušenie močenia - rýchle, ťažké alebo nedobrovoľné, zadržiavanie moču, bolesť a nepohodlie v močovej trubici). Pravidelná chronická zápcha a / alebo nadúvanie môžu byť rušivé. Ak mali vaši blízki príbuzní (otec, starý otec, starý otec a ďalší) podobnú patológiu, pravdepodobnosť výskytu pre vás a vaše deti je veľmi vysoká. Proces, miesto a vek vzhľadu vzdelávania v slabinách môžu byť podobné. Príznaky sa často zhodujú..


Objavila sa prietrž. Zdá sa, že je to v poriadku a vy s ňou môžete ďalej žiť. Najmä ak je malej veľkosti a prakticky sa neobťažuje. Áno, sú tu určité ťažkosti, sú tu nepríjemnosti, zdá sa však, že sa s tým môžete vyrovnať. V tejto situácii si niektorí zvolia taktiku „pštrosa“ a pokúsia sa dostať preč z problému, nevenovať mu pozornosť. Iní vstúpia do režimu sledovania a ostražitého čakania. Určite viete, že to môže nejaký čas žiť, ale je potrebné vziať do úvahy, že kvalita života herniového nositeľa bude trpieť a klesať. Vzhľadom na tento faktor sa musíte rozhodnúť, čo ďalej.

Ak sa nič neurobí, zväčša sa zväčšuje herniálny výčnelok a je čoraz viac znepokojený. Existujú nové a nové príznaky, ktoré narúšajú pokojný život. Nepohodlie rastie. A čo je najdôležitejšie, vždy tu existuje nebezpečenstvo komplikácií (porušenie, koprostáza a iné). Inguinálna kýla je ako „bomba“ vo vrecku, ktorá môže náhle explodovať kedykoľvek (deň alebo noc) (komplikovať - ​​narušiť). A potom sa bude musieť operovať v naliehavom prípade, čo znamená, že pravdepodobnosť pooperačných komplikácií sa mnohokrát zvyšuje, dokonca aj po dobre vykonanom chirurgickom zákroku. Gernioplastika (chirurgia) v takejto situácii bude menej spoľahlivá a pravdepodobnosť recidívy je veľmi vysoká.

Ak dôjde k porušeniu predpisov, bude to veľký úspech, ak bude v blízkosti dobrá nemocnica a kvalifikovaný chirurg. A ak nie? A ak ste ďaleko od domova? Na služobnej ceste? Na dovolenke? Rybárstvo? V zahraničí? V takejto situácii je všetko náhodou. Riskujete... Dôsledky môžu byť nepredvídateľné a niekedy poľutovaniahodné. Kýla obmedzuje slobodu pohybu. Musí sa neustále pamätať. Okrem toho stav osoby s kýlou negatívne ovplyvňuje nielen neho, ale aj jeho rodinu, príbuzných a priateľov. Človek sa môže nepochybne ponoriť do dlhodobej depresie a frustrácie. Nikomu nie je žiadnym tajomstvom, že za vonkajšou brutálnou škrupinou, pokojnou postavou a železnou vôľou sa často skrývajú obavy, ktoré ani sám nevyslovuje. Silnejší sex dokáže vyriešiť najťažšie problémy, byť kamennou stenou pre vašich blízkych a priateľov, postaviť sa k smrti, ale aj muži potrebujú pomoc a podporu. Dopravcovia hernie často nechcú hovoriť o svojich problémoch a ukázať svoje slabosti. Niekedy jedna zmienka o návšteve lekára alebo o potrebe chirurgického zákroku vedie k strnulosti. Zdá sa ľahšie zomrieť, ako vyriešiť tento problém..

Nezáleží na tom, aké ťažké a strašidelné je, ale je potrebné čeliť tomuto problému tvárou v tvár. A tu môžu pomôcť iba skutočne blízki ľudia, ktorým muž dôveruje. Zvyčajne sú to rodičia, manželky, deti alebo priatelia. Týmto spôsobom musíte ísť krok za krokom spolu. Cesta od objavenia prietrže k operácii a úspešnej rehabilitácii. Ak sa chcete správne rozhodnúť, je potrebné, aby ste spolu s rodinou a priateľmi našli odpovede na mnohé otázky, ktoré máte.

Čo je to trieslová prietrž? Ako vyzerá? Aké sú jeho príčiny? Prečo sa objavila so mnou? Aké sú zdravotné riziká slabinovej prietrže? Kto lieči? Kam ísť? Ako vyliečiť prietrž? Nemôžem ísť k chirurgovi? Dá sa urobiť bez chirurgického zákroku (nesmie sa operovať)? Je možné vyliečiť kýlu ľudovými, domácimi alebo alternatívnymi prostriedkami? Je nebezpečné nemať operáciu? Ak sa používa, potom kde to môžem urobiť? Kde je lepšie túto operáciu vykonať? Ako dlho trvá operácia? Bolí to? Pri akej anestézii alebo anestézii operácia prebieha? Aké chirurgické postupy sa používajú na odstránenie slabinovej prietrže? Aká je najlepšia operácia? Otvorené brušné alebo laparoskopické? Aké sú rozdiely medzi chirurgickými zákrokmi pri slabinovej prietrži? Je možné kýly orezať z dvoch strán naraz? Čo je potrebné pred operáciou? Aké prieskumy sú potrebné? Koľko stojí operácia ingínovej prietrže? Cena operácie (kýlová oprava)? Aké sú komplikácie? Čo robiť v prípade komplikácií? Aká rehabilitácia je potrebná po operácii? Ako dlho sa vydáva práceneschopnosť? Čo robiť? A mnoho, mnoho ďalších rozmanitých otázok.

Od detstva sa nikto nepripravuje na tieto otázky odpovedať a mnohým v živote sa to ani nebude hodiť. Ale ak ste sa stretli s takým problémom, nemôžete to urobiť bez zhromažďovania informácií. Nesťažujte sa na osud, nádej na zázrak ani na tradičných liečiteľov. Musíme sa naučiť čo najviac a konať okamžite, dôsledne. Ak pôjdete na akékoľvek fórum hernie hernie, v časti otázok a odpovedí alebo často kladených otázok (FAQ, Otázky a odpovede), napíšte recenzie do vyhľadávacích nástrojov, uvidíte veľa rôznych názorov a tipov. Niekedy môžu byť v rozpore alebo sa môžu vzájomne vylučovať. Aby ste mohli konať, potrebujete informácie a znalosti z rôznych zdrojov. Čítajte, analyzujte, premýšľajte, pýtajte sa a rozhodujte sa iba pre vás. Budeme sa snažiť pomôcť vám, povedzte podrobne o slabinových kýlach u mužov a odpovedzte na vaše otázky.

definícia

Inguinálna kýla pozostáva z nasledujúcich prvkov:

herniálne brány (výstupné miesto prietrže - slabé miesta alebo otvory prednej brušnej steny v oblasti trieslovín, ingvinálne krúžky)

herniálny vak (oblasť pobrušnice, ktorá vystupuje cez hernálnu bránu spolu s obsahom - orgány brušnej dutiny)

herniálny obsah (čo je vo vnútri prietrže a kýly - omentum, črevo, močový mechúr atď.)

Príčiny a predispozičné faktory

Nikto nie je v bezpečí pred tříslovnou kýlou. Takýto problém sa môže vyskytnúť u každého človeka. Ak to máte, potom to nie je zlá hornina, nie je to chyba niekoho alebo intríg, ale vo väčšine prípadov náhoda. Mechanizmus tvorby prietrže v slabinách je jednoduchý. Výstupok (herniálny vak s obsahom) vystupuje cez herniálny portál pod kožou a podkožným tkanivom alebo zostupuje do mieška. Hlavnou príčinou kýly sú predispozičné a primárne produkčné faktory.

Predispozičné faktory významne zvyšujú pravdepodobnosť výčnelku prietrže.

V prvom rade je dedičnosť ovplyvnená dedičnosťou a genetickou predispozíciou. Určujú anatomické vlastnosti tela, ktoré vedú k výskytu patologického útvaru v slabinách:

Vrodené slabé steny a spojovacie tkanivá trieslového kanálika

Predĺžené, zväčšené trieslové prstene

Asténsky typ tela

Po druhé, vzhľad prietrže môže byť ovplyvnený vekom a zmenami súvisiacimi s vekom:

Znížený svalový tonus prednej brušnej steny (brucha) a trieslovej oblasti.

Riedenie spojivového tkaniva v oblasti trieslových prstencov

Nasledujúce predispozičné faktory sú menej časté:

Poranenia brucha, najmä v slabinách

Svalová atrofia s predĺženou absenciou fyzickej aktivity

Pravdepodobnosť kýly je vysoká s obezitou alebo podvýživou

Hlavným produkčným faktorom je napätie (namáhanie) brucha (ťažké a nadmerné fyzické namáhanie, vzpieranie, práca ako nakladač, profesionálne športy, zápcha, vracanie, kašeľ, kýchanie a iné). Vedie to k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, čo je priamy spúšťací moment tvorby prietrže.

Liečba prietržnej hernie

konzervatívny

Konzervatívna liečba (bez chirurgického zákroku) nemôže radikálne vyriešiť problém a je možná iba vo výnimočných prípadoch:

Ak vážny celkový stav, sprievodné choroby alebo závažné kontraindikácie neumožňujú plánovanú operáciu. Chirurgický zásah sa v takýchto prípadoch vykonáva iba v prípade núdze, životne dôležitých indikácií život ohrozujúcich komplikácií (porušenie, atď.).

Ak ste sa z objektívnych dôvodov ešte nerozhodli vykonať alebo odložiť operáciu.

S opraviteľnou, nekomplikovanou inguinálnou prietržou je možné dočasné nosenie jednostranného alebo dvojstranného obväzu (špeciálne podporné zariadenie). Nezbavuje kýlu prenášača od problému a má iba paliatívny, uľahčujúci účinok. Bandáž je nevyhnutná na udržanie prietrže v upravenom stave tak, aby nezasahovala, neaktívne napredovala a aby sa zabránilo porušovaniu. Nosenie tohto zariadenia je kontraindikované v prípade ireverzibilných kĺbových hernií, lanoviek a hydrocelu. V zriedkavých prípadoch, pri neredukovateľných a veľmi veľkých herniálnych formáciách, keď nie je možný chirurgický zákrok a obväz, sa odporúčajú špeciálne individuálne obväzy - suspenzie..

Ostatné konzervatívne metódy liečby (fyzioterapia, bylinná medicína, ľudové a domáce prostriedky, špeciálne telesné cvičenia) tiež nepomáhajú radikálne zbaviť prietrže a potreby chirurgického zákroku. Neexistujú presvedčivé dôkazy o ich účinnosti. Nespoliehajte sa na ne.

chirurgický

Nekomplikovaná inguinálna hernia u človeka je indikáciou pre plánovanú a komplikovanú (obmedzenú) chirurgickú liečbu pre prípad núdze. Operáciu je možné vykonať takmer v každom veku, ak neexistujú kontraindikácie.

Kontraindikácie plánovaného chirurgického zákroku:

závažná somatická a sprievodná patológia (závažné akútne choroby)

závažné exacerbácie chronických chorôb.

akútne a chronické infekčné procesy

akútne obdobie infarktu alebo mŕtvice

závažné zlyhanie obličiek, srdca, dýchacích ciest alebo pečene

dekompenzovaný diabetes

horúčka akéhokoľvek pôvodu (horúčka)

poruchy systému zrážania krvi (vysoká pravdepodobnosť krvácania)

veľmi vysoký vek

Hlavné možnosti plánovanej chirurgickej liečby slabinovej prietrže:

 1. Otvorená hernioplastika bez napätia podľa metódy Lichtenštajnska (Lichtenštajnská hernioplastika, Lichtensteinova bezsieťová oprava oka)
 2. Laparoskopická hernia (Laparoskopická hernia).
Sú „zlatým štandardom“ zaobchádzania a operácií výberu, predovšetkým v dôsledku objavenia sa nových, moderných materiálov (syntetická sieť) a technologického pokroku (video laparoskopia). V drvivej väčšine prípadov moderné progresívne metódy nahradili staršie typy prietrže prietrže našimi vlastnými, miestnymi tkanivami napätím (podľa Bassiniho, Postemského, Bytu, Yanov atď.)..

Lichtenštajnská operácia

Otvorená hernioplastika so sieťkou podľa Lichtenštajnska (otvorená inštalácia syntetického pletiva - implantátu) je najmodernejším, najobľúbenejším a najbežnejším spôsobom, ako eliminovať trieslové kýly.

Chirurgický zákrok sa vykonáva pri lokálnej, spinálnej anestézii alebo celkovej anestézii. Chirurg urobí rez v ingvinálnej oblasti, uvoľní herniálny vak, vrhne herniálny obsah späť do brucha. Potom sa vak vyreže, spevní inguinálny kanál a odstráni kýlu pomocou šitia syntetickej, neabsorbovateľnej polypropylénovej sieťoviny (Etikon, Kovidien, Bard alebo iné). Je netoxický, hypoalergénny, elastický, odolný a spoľahlivý. Sieťka je upevnená medzi vrstvami brušnej steny v priemere brány prietrže a po operácii rastie s väzivovým tkanivom, spoľahlivo posilňuje defekt - slabé miesto v ingvinálnej oblasti. Implantát je nepostrehnuteľný, neobmedzuje pohyby, nevytvára nepohodlie, slúži po celý život, nezhroutí sa a v tkanivách nezmizne. Lichtenštajnská metodika je jednoduchá, efektívna a spoľahlivá. Plastová brána prietrže bez napätia v tkanive s minimálnym traumatom významne znižuje pravdepodobnosť recidívy prietrže (0-2%).

Plánovaná kýlová chirurgia podľa Lichtenštajnska. Odstránenie trieslovej prietrže incíziou (normálny prístup) na prednú brušnú stenu s plastovým pletivom.

Cena od 25 000 rubľov.

Laparoskopická operácia

Laparoskopická hernioplastika s inguinálnou herniou je podobná ako u iných laparoskopických videoinopatologických minimálne invazívnych zásahov. Vykonáva sa v celkovej anestézii (anestézii) z troch malých rezov (punkcií) 0,5 - 1,0 cm. Na začiatku sa získa prístup k pupku, cez ktorý sa vloží trokar. Brucho je nafúknuté plynom (pneumoperitonum), takže je vhodné, aby chirurg videl zvnútra brušnú dutinu a tam vykonával manipulácie. Potom sa cez trokar vloží laparoskop vybavený kamerou a svetelným zdrojom.
Videokamera interne prenáša obraz brušnej dutiny a orgánov na monitor. To umožňuje vidieť herniálnu defekt a vykonať plastickú chirurgiu. Nástroje na manipuláciu a plasty sa vkladajú prostredníctvom iných malých prístupov do spodnej časti brucha. Sieťka (implantát) je umiestnená nad herniálnym portálom vo vnútri brušnej dutiny a je pripevnená tak, aby zosilnila brušnú stenu a eliminovala defekt. Uzavretím kýly zvnútra je plast spoľahlivejší. Laparoskopická operácia je najúčinnejšia pri recidivujúcich a bilaterálnych hnačkách. Umožňujú dosiahnuť optimálny kozmetický efekt..

Plánovaná oprava laparoskopickej prietrže. Odstránenie trieslovej prietrže malými nenápadnými rezmi - vpichy.
Cena od 45 000 rubľov.

Rozdiel medzi odstránením laparoskopickej prietrže z otvoreného priestoru:

 • Liečba laparoskopickej hernie je drahšia kvôli vyšším nákladom na technické vybavenie a prípravu na chirurgický zákrok. Toto je kompenzované kvalitou plastu a pooperačným obdobím.
 • Laparoskopia slabinovej prietrže sa vykonáva z niekoľkých malých rezov a nevyžaduje jeden veľký rez (dobrý kozmetický výsledok)..
 • Kýla na oboch stranách (bilaterálna) sa dá odstrániť rovnakými prístupmi bez toho, aby boli potrebné ďalšie rezy
 • Obdobie zotavenia po operácii je výrazne skrátené
 • Minimálne riziko ránových komplikácií, hematómov, sérómov
 • Každodenné aktivity nie sú obmedzené.
 • Bolesť je menej výrazná
 • Minimálne riziko relapsu
 • Pacient môže byť prepustený v deň operácie alebo nasledujúci deň

Otvorte operácie na Bassini, shouldays a ďalších

Príprava na naplánovanú operáciu

Zoznam testov a vyšetrení pred plánovaným chirurgickým zákrokom:

Analýzy: všeobecný krvný test (OAC, krv z prsta), krvný cukor, všeobecná analýza moču (OAM), biochemický krvný test (AST, ALT, celkový bilirubín, priamy bilirubín, močovina, kreatinín, celkový proteín), krvný test (na HIV), hepatitída B, hepatitída C, syfilis), krvný typ, Rh faktor

Fluorografia (alebo röntgen hrudníka)

komplikácie

Obťažovanie je najčastejšou, vážnou a nebezpečnou komplikáciou. Toto je spravidla náhle po námahe alebo namáhaní kompresia obsahu kýly (orgánov opúšťajúcich hernálny vak) v herniálnom portáli na úrovni krku herniového vaku. S touto komplikáciou sa najčastejšie vyskytuje bolesť v oblasti vzdelávania, ktorá rýchlo narastá. Kýla sa zväčšuje, získava modrofialovú farbu. V obmedzenom orgáne sa vyskytujú poruchy obehového a lymfatického obehu. Vyvíja sa nekróza (nekróza) vylisovaného obsahu herniálneho vaku. Môže sa objaviť perforácia (perforácia), pri ktorej vyjdú črevné hmoty, čo vedie k hrozivejším komplikáciám - peritonitíde (zápal pobrušnice). Nebezpečenstvo a ohrozenie života sa zvyšuje. Čo robiť? V takejto situácii je nevyhnutná hospitalizácia a okamžitá (urgentná) chirurgická chirurgická liečba..

Koprostáza (stagnácia výkalov) sa vyvíja v prípadoch, keď je obsah hernálneho vaku hrubého čreva v prípade zhoršenej motorickej funkcie čreva. Výskyt takejto komplikácie uľahčuje hernia prietrže, dostatočný príjem potravy a sedavý životný štýl. Koprostáza sa prejavuje nevyliečiteľnou zápchou, bolesťou brucha a nevoľnosťou, menej často zvracaním. Môže to viesť k fekálnemu porušeniu prietrže. Čo robiť? Je potrebné uvoľniť hrubé črevo z obsahu (klystír). Hospitalizácie. Pozorovanie lekára.

Zápal prietrže sa vyvíja s infekciou dutiny herniálneho vaku. Toto je možné pri akútnom zápale slepého čreva (slepého čreva) alebo Meckel diverticulum (divertikulitída), ak sú obsahom prietrže. V tomto prípade trpí celkový stav prietrže kýly, zvyšuje sa telesná teplota, vyskytuje sa zimnica, objavuje sa zvracanie, zadržiavanie stolice a ťažkosti pri vypúšťaní plynu. Veľkosť prietrže sa zvyšuje, pokožka nad ňou sčervená. Čo robiť? Hospitalizácie. Chirurgické ošetrenie. Pozorovanie lekára.

K ireverzibilite (prietrž hernie prestáva byť fixovaná) vzniká v dôsledku vývoja fúzie vnútorných orgánov medzi ňou a peritonea v herniovom vaku, ktorý je spôsobený chronickou traumou na herniálny obsah. Čo robiť? Dohľad lekára. Rutinná chirurgická liečba.

Zriedkavé komplikácie (poškodenie prietrže, nádory prietrže, cudzie telieska prietrže). Čo robiť? Hospitalizácie. Dohľad lekára. Chirurgické ošetrenie.

Aké komplikácie môžu nastať počas operácie odstraňovania prietrže hernie??

Komplikácie počas anestézie alebo anestézie (anafylaktický šok, kardiovaskulárne poruchy)

Poškodenie ďalších prvkov spermatickej šnúry

Poškodenie ciev, ktoré prechádzajú spermatickou šnúrou

Poškodenie ženy

Vysokokvalifikovaní chirurgovia môžu spoľahlivo odstrániť prietrhy a podstúpiť plastickú chirurgiu s minimálnym rizikom komplikácií počas a po operácii. Miera komplikácií je veľmi nízka..

Aké sú pooperačné komplikácie??

Komplikácie po anestézii a celkovej anestézii

Infekcia rán, zápal a hnisanie pooperačnej rany, infekcia oka

Syndróm dlhodobej bolesti (bolestivé jazvy)

Hlboká žilová trombóza nôh

Divergencia (trhanie) švov, m. eventation

Komplikácie po anestézii a anestézii

Po operácii môžu byť nauzea, zvracanie, zadržiavanie moču, bolesť hrdla a bolesti hlavy. Závažnejšie problémy sú srdcový infarkt, mozgová porážka, zápal pľúc, krvné zrazeniny v hlbokých žilách dolných končatín, tromboembolizmus, anafylaktický šok a alergická reakcia. Kompletné vyšetrenie pred chirurgickým zákrokom, dôkladné vyšetrenie pacienta, kvalitná príprava a včasná aktivácia môžu zabrániť mnohým problémom s celkovou a lokálnou anestéziou. Pri celkovej anestézii je profesionalita anestéziológa veľmi dôležitá. Mal by obsahovať všetky možné faktory, ktoré môžu ovplyvniť výsledok, a vyhodnotiť operačné a anestetické riziká. Celkový stav pacienta, súvisiace sťažnosti a anamnéza sú veľmi dôležité..

Recidíva (objavenie prietrže hernie opäť na rovnakom mieste po operácii)

Recidíva je najčastejšou komplikáciou pri inguinálnej hernii, ktorá sa vyskytuje oveľa menej často pri použití syntetického pletiva a pri prísnom dodržiavaní všetkých odporúčaní lekára po operácii pacientom. Najmä tie, ktoré sa týkajú vzpierania a fyzickej aktivity. Čo robiť? Dohľad lekára. Rutinná chirurgická liečba.

Pooperačné hematómy (v oblasti pooperačných rán)

Krvácanie v oblasti operácie môže spôsobiť silný opuch a namodralú pokožku okolo rezu (hematóm). Niekedy to vedie k potrebe znovu otvoriť ranu, aby sa prehodnotilo a zastavilo krvácanie. Krvácanie je zriedkavá komplikácia a vyskytuje sa u menej ako 2% pacientov. Niektorí chirurgovia považujú operáciu v jednodňovej nemocnici za nebezpečnú a odporúčajú, aby pacient zostal pod dohľadom najmenej niekoľko dní pred prepustením, aby sa takéto komplikácie vylúčili. Čo robiť? Dohľad lekára. Včasná revízia pooperačnej rany.

Infekcia rán (zápal a hnisanie pooperačnej rany, infekcia oka)

Infekcia rán sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí a ľudí, ktorí sa podrobujú chirurgickému zákroku pri komplikovaných prietržiach (uškrtené, atď.). Malo by byť alarmujúce, ak po operácii existuje horúčka (horúčka). Ak sa na tomto pozadí objaví začervenanie, opuch a bolesť v oblasti pooperačnej rany a výtok z rezu, je to vo väčšine prípadov dôkaz o vývoji infekcie rany. Čo robiť? Dohľad lekára. Pooperačná infekcia rany vyžaduje použitie antibiotík, obväzov a niekedy aj revíziu a rehabilitáciu rany.

Bolestivé pooperačné jazvy

Niekedy po operácii sa v oblasti pooperačnej jazvy alebo v jej blízkosti po hojení objavia ostré švy. Bolesť by mala prejsť v priebehu času. Čo robiť? Ak bolesť pretrváva dlhšiu dobu, môže byť potrebné zaviesť do pooperačnej oblasti jazvy špeciálne lieky.

šero

Hromadenie seróznej tekutiny v podkožnom tkanive po operácii. Je to kvôli poraneniu tkaniva a poškodeniu lymfatických ciev. V oblasti rany sa objavujú nepríjemné pocity, teplota sa môže zvyšovať a dotyk sa dá určiť v oblasti pooperačnej rany spravidla bezbolestná alebo mierne bolestivá formácia. Čo robiť? Dohľad lekára. Punkcia vzdelania pod kontrolou ultrazvuku alebo revízia rany s drenážou.

Dropsy semenník

Kvapka semenníka (hydrocele) je komplikácia, pri ktorej sa medzi škrupinami semenníka hromadí tekutina, čo vedie k zvýšeniu mieška. Častejšie sa to stáva na jednej strane. Čo robiť? Dohľad lekára. Chirurgické ošetrenie.

Progresívne minimálne invazívne techniky urobili operáciu na odstránenie slabinovej prietrže a následnú opravu spoľahlivejšou a bezpečnejšou. Komplikácie a negatívne výsledky po takýchto zákrokoch sú zriedkavé..

Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže

Po operácii v skorom pooperačnom období je muž v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Je veľmi dôležité riadiť sa zavedeným režimom a stravou. Prvý deň po operácii je potrebné ľahnúť si a vyhnúť sa fyzickej námahe, aby sa znížilo riziko pooperačných komplikácií. Akékoľvek zvýšenie tlaku v bruchu je škodlivé. Neodporúča sa jesť potraviny, ktoré stimulujú regurgitáciu a tvorbu plynov (ovocie, sladkosti, jogurty a výrobky z kyseliny mliečnej). Toto sa musí monitorovať..

Pooperačné obdobie po moderných (minimálne invazívnych) intervenciách vo väčšine prípadov pokračuje bez komplikácií. Niekoľko dní po operácii vybite domov. Extrakt v deň opravy hernie a plastickej chirurgie nie je vždy bezpečný a opodstatnený. Spravidla je to spôsobené ekonomickými výhodami pre nemocnicu a pre pacienta. Medzitým môže byť preprava domov v deň operácie dosť ťažká a bolestivá. Počas prepravy a prvých dní v dome je veľmi dôležité sebapozorovanie a pozorovanie príbuzných, aby sa nevynechali možné komplikácie. Je potrebné sledovať celkový stav, telesnú teplotu, stav pooperačnej rany, chuť do jedla, stolicu a močenie.

Pooperačné rany sa zvyčajne liečia na prvý úmysel. Švy môžu byť odstránené po 8-9-10 dňoch. Zvyčajne musíte po prepustení získať osvedčenie o práceneschopnosti až 10 dní. Potom je hárok zatvorený a môžete začať pracovať. V závislosti od metódy chirurgického zákroku sa odporúča obmedziť fyzickú aktivitu na 4-6 mesiacov. Po odstránení laparoskopickej prietrže sú pooperačné a rehabilitačné (zotavovacie) obdobia jednoduchšie a priaznivejšie. Mesiac po takejto operácii spravidla môžete viesť známy životný štýl.

Ako funguje inguinálna kýlová chirurgia 4

Výskyt trieslovej kýly je sprevádzaný nielen vizuálnou vadou v dôsledku vystupovania vnútorných orgánov, ale tiež vnútorným nepohodlím a nepohodlím. Kýla môže spôsobiť zvýšený tlak na brušnú stenu, slabosť spojivového tkaniva a patologické zmeny v tele. Ochorenie postihuje deti aj dospelých. U novorodencov je trieslová prietrž často vrodená, u dospelých je to dôsledok nesprávneho životného štýlu a fyziologickej predispozície. Podľa štúdií je inguinálny výčnelok častejšie diagnostikovaný u mužov, u žien sa môže vyskytnúť prietrž počas tehotenstva a po pôrode..

Inguinálna kýla si vyžaduje chirurgické ošetrenie, konzervatívne metódy môžu zmierniť iba hlavné príznaky a dočasne zlepšiť zdravotný stav pacienta. Ak dôjde k výčnelku, musíte sa okamžite poradiť s lekárom a podrobiť sa komplexnému vyšetreniu. Predovšetkým sa pacientovi pridelí röntgenové vyšetrenie, aby sa určila veľkosť útvaru a jeho lokalizácia. Ďalej sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov, aby sa vylúčila možnosť zovretia a stanovenia obsahu herniálneho vaku..

Primárna palpácia sa vykonáva v stojacej a ležiacej polohe. Po vyšetrení prietrže určí lekár možnosť jej premiestnenia a veľkosť brány prietrže. Ak výčnelok dosiahol veľkú veľkosť, prietrž sa stala nekontrolovateľnou a existuje riziko zovretia.

Príprava na operáciu

Pred vykonaním plánovanej operácie musí pacient prejsť všeobecnou a biochemickou analýzou krvi a moču. Pacientovi je podaný elektrokardiogram, môžu byť potrebné ďalšie konzultácie s gastroenterológom. Pred chirurgickým zákrokom sa vykonáva prieskum pacienta, kde by mal naznačovať individuálnu znášanlivosť liekov a prítomnosť chronických chorôb.

Ak má pacient taký zlý zvyk, ako je fajčenie, niekoľko dní pred operáciou, je potrebné minimalizovať používanie nikotínu. Posledné jedlo a voda by mali byť najmenej 8 hodín pred operáciou.

Operácia prietržnej hernie u mužov

Na základe komplexnosti pripravovanej operácie a veľkosti prietrže sa pacient podrobí oprave prietrže. Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať chirurgickú manipuláciu:

  otvorené (s pitvou tkanív); laparoskopia.

Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. S normálnym priebehom choroby a neprítomnosťou kontraindikácií, ako aj u detí, dochádza k lokálnej anestézii. Ak je pacient pred nadchádzajúcim chirurgickým zákrokom v šoku, manipulácia sa vykonáva v celkovej anestézii.

Pri operácii otvoreným spôsobom chirurg robí rez v oblasti tvorby prietrže rovnobežne s trieslovým väzom. Potom sa pitva hernia a vykoná sa vyšetrenie vnútorných orgánov, ktoré sa do nej posunuli. Ak nedošlo k porušeniu tkaniva a nekróze, orgány sa umiestnia na svoje miesto a vak sa odreže. V prípade komplikácií sa herniálny vak odstráni spolu s obsahom.

V procese zošívania trieslového kanála sa rana napne vlastnými tkanivami aponeurózy alebo sa uzavrie špeciálnou syntetickou sieťou. Použitie pletivového implantátu má niekoľko nesporných výhod, najmä absenciu rizika relapsu choroby a divergenciu stehov..

Medzi nevýhody tejto metódy patrí:

  dlhá doba rehabilitácie; prítomnosť pooperačnej jazvy; možnosť recidívy (ak sa nepoužíva polypropylénová sieťovina).

Operácia trvá priemerne jednu a pol až dve hodiny, v závislosti od zložitosti výčnelku a skúseností lekára..

Laparoskopická metóda chirurgického zákroku sa považuje za šetrnejšiu na telo a pooperačná rehabilitácia je oveľa kratšia. Okrem toho sa laparoskopia odporúča ľuďom, ktorí majú kontraindikácie pre otvorený chirurgický zákrok alebo ktorí už podstúpili operáciu prietrže.

Príprava na operáciu zahŕňa vykonanie potrebných skúšok, konzultáciu s odborníkmi a diagnostiku výčnelkov. Osem hodín pred operáciou nemôžete jesť jedlo a piť veľa tekutín, pacient dostane klystír.

Počas operácie sa pacientovi urobí v inguinálnej oblasti malý rez a zavedie sa špeciálne zariadenie - laparoskop. Zariadenie je pripojené k fotoaparátu, ktorý na monitore umožňuje lekárovi sledovať priebeh operácie. Aby sa preskúmal obsah herniálneho vaku, vykonajú sa vpichy a vykoná sa diagnostika stavu vnútorných orgánov. Po všetkých manipuláciách je pacient šitý. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a vyžaduje si vysokú kvalifikáciu ošetrujúceho lekára..

kontraindikácie

Operácia má niekoľko kontraindikácií:

  porucha krvácania; srdcovo-cievne ochorenia; zápalové procesy tkanív v oblasti prietrže.

Žovinná hernia u žien

Diagnóza a liečba slabinovej prietrže u žien je rovnaká ako u mužov. Výnimkou je výskyt prietrže počas tehotenstva. Počas nosenia dieťaťa sa prietrž kýly nevykonáva. Aby sa predišlo komplikáciám a zvýšeniu vyčnievania, žena by mala nosiť obväz a obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu.

Inguinálna kýla nepredstavuje nebezpečenstvo pre ženu pri pôrode a pre jej dieťa a žiadnym spôsobom neovplyvňuje vývoj plodu. Okrem toho, po lekárskych predpisoch počas tehotenstva, sa narodenie dieťaťa objavuje prirodzene. V zriedkavých prípadoch, keď kýla neustále rastie a počas pokusu môže dôjsť k porušeniu, pacient sa podrobí cisárskym rezom..

Operácia sa vykonáva šesť mesiacov po narodení, keď sa zotaví ženské telo a posilnia sa brušné svaly.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V modernom svete existuje veľké množstvo chorôb, proti ktorým je potrebné bojovať v najskorších fázach. Napriek tomu, že svetová medicína nestojí, nie všetky lieky majú drogy.
(495) -506 61 01Chirurgia pažeráka ¦ Druhy chirurgických operácií pri bráničnej herniiDruhy chirurgických zákrokov na bráničné kýlyChirurgické ošetrenie má dva hlavné ciele: odstránenie kýlovej brány a vytvorenie antirefluxnej bariéry.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.