loader

Hlavná

Liečba

Odstránenie prietrže chrbtice: pokroky v medicíne storočia XX-XXI

Kýla medzistavcových platničiek je jednou z bežných príčin bolesti chrbta a 60 až 80% dospelej populácie Zeme trpí periodickou bolesťou chrbtice v lumbosakrálnej oblasti [1]. Liečba hernií medzistavcových platničiek je najčastejšie dlhá a konzervatívna, avšak pri absencii účinku sa môže chirurgický zákrok uchýliť k.

Najbežnejšou súčasnou operáciou je odstránenie postihnutého disku - diskektómia. Počas operácie sa môžu odstrániť aj časti väzov, osteofyty, fragmenty tiel alebo oblúky stavcov (laminektómia). Na zníženie tlaku na nervové korene sa susedné stavce zosilňujú pomocou špeciálnych vložiek alebo tyčí. Všetky tieto operácie sa uskutočňujú s otvoreným prístupom, t. J. S kožným rezom..

Modernejšou verziou discektómie je mikrodisektómia. Toto je operácia vykonaná pomocou výkonného mikroskopu. Použitie mikroskopu umožňuje zložité a precízne operácie, menšie poškodenie okolitého tkaniva a menšie rezy.

Ďalším smerom pri vývoji spinálnej chirurgie je minimálne invazívna chirurgia bez rezov. V tomto prípade je doba zotavenia po operácii skrátená a je dosiahnutý dobrý estetický účinok. Všetky typy chirurgie miechy majú svoje indikácie a kontraindikácie. Ak však predtým neexistovali iné alternatívy ako otvorený chirurgický zákrok, pacient a neurochirurg majú na výber.

Druhy minimálne invazívnej chirurgie miechy

Všetky také intervencie možno rozdeliť do dvoch skupín: endoskopická operácia na odstránenie herniovaného disku a nukleoplastika.

Endoskopická discektómia

V súčasnosti je to jedna z najpopulárnejších metód chirurgického zákroku na odstránenie prietrže chrbtice..

Výhody endoskopickej chirurgie:

 • vizuálna kontrola znižuje pravdepodobnosť poškodenia nervového koreňa;
 • minimálne poškodenie tkaniva - chirurgický zákrok vyžaduje narezanie asi desať milimetrov;
 • nie je potrebné odstraňovať časti stavcov alebo väzov na uľahčenie prístupu, čo znamená, že sa zachováva prirodzená stabilizácia segmentu stavcov;
 • Ak sa bolesť počas obdobia zotavovania znižuje, môže byť pacient prepustený z kliniky hneď nasledujúci deň.
 • niektoré typy kýly nie sú anatomicky vhodné pre endoskopiu: napríklad stredné kýly v krčnej časti chrbtice často vyžadujú otvorenú prednú operáciu.

Endoskopická discektómia sa vykonáva pomocou endoskopu, pomocou ktorého chirurg vidí operačnú oblasť. Na zavedenie endoskopu je potrebný rez asi 10 mm - to stačí na odstránenie toho, čo stlačuje nerv pomocou špeciálnych nástrojov. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, operácia trvá asi hodinu..

Praktizuje sa aj mikroendoskopická discektómia - kombinácia endoskopickej techniky a mikrochirurgických postupov. Rez je 12 mm.

Indikácie endoskopickej chirurgie na odstránenie prietrže chrbtice:

 • medziobratlová disková hernia potvrdená pomocou MRI;
 • syndróm bolesti viac ako 4 týždne;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby.
 • nestabilita v segmente chrbtice;
 • osteofyty, spondylolistéza, zúženie miechy;
 • opakované herniované disky.

Nucleoplasty

Toto je operácia, pri ktorej nemusíte odstrániť celý disk. Jediným cieľom pre nukleoplastiku je medzistavcový disk.

Cieľom nukleoplastiky je znížiť tlak v buničitom jadre medzistavcových platničiek. Súčasne sa zníži opuch vláknitého prstenca a v dôsledku toho sa zastaví kompresia nervového koreňa. Existujú rôzne typy nukleoplastík v závislosti od typu pôsobiacej sily:

 • studená plazma;
 • hydroplasty (kvapalina pod tlakom);
 • mechanický náraz;
 • rádiofrekvenčná ablácia;
 • laserové svetlo.

Expozícia laserom alebo vyparovanie spôsobuje prudké zvýšenie teploty, zatiaľ čo jadro sa vyparuje. Táto metóda však často vedie ku komplikáciám - popáleniu okolitého tkaniva, ktoré zhoršuje hojenie.

Najbežnejšou metódou je pôsobenie studenej plazmy alebo zrážanie (skratka pre abláciu za studena, deštrukcia za studena). Na rozdiel od vystavenia laserom alebo vysokofrekvenčnému žiareniu nespáluje tkanivo tkanivo. Použitie studenej plazmy v medicíne sa začalo v 80. rokoch a prvé zariadenie založené na studenej plazme bolo navrhnuté v roku 1995. Od tejto chvíle sa aktívne vyvíjala metóda spolupráce..

Nukleoplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. Presnosť je zabezpečená konštantnou röntgenovou kontrolou. Prostredníctvom punkcie 2 - 3 mm sa do jadra disku privádza ihla s elektródou, cez ktorú na jadro pôsobí studená plazma. V dôsledku toho sa veľkosť buničitého jadra zmenšuje a vláknitý kruh už nestláča nervový koreň. Celá operácia trvá pol hodiny, hospitalizácia pacienta nie je potrebná.

Indikácie pre nukleoplastiku:

 • prítomnosť prietrže alebo výčnelku medzistavcovej platničky;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby počas troch až štyroch týždňov.

V 70 - 80% prípadov použitia nukleoplastiky sa pozoruje pozitívny výsledok.

Nie vždy však umiestnenie alebo štruktúra prietrže umožňuje použitie minimálne invazívnych technológií. Pri niektorých typoch prietrží je výhodná otvorená chirurgia..

Klasifikácia medzistavcových prietrží

Kýly medzistavcových platničiek môžu byť rozdelené podľa ich umiestnenia v chrbtici, podľa polohy prietrže v disku, ako aj podľa štruktúrnych prvkov prietrže.

Lokalizáciou alebo úrovňou polohy môžeme rozlíšiť:

 • hernie lumbosakrálnej chrbtice, najbežnejšie, viac ako 80% prípadov radikulitídy sú spojené s herniou disku [2];
 • hernie krčnej chrbtice sú oveľa menej časté, asi 4% všetkých degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice [3];
 • hernie hrudnej chrbtice sú najvzácnejšie.

Umiestnenie prietrže určuje najvhodnejší typ operácie. Takže pri operáciách hrudnej chrbtice zvyčajne nevyžaduje posilnenie chrbtového segmentu kolíkmi, pretože hrudné stavce sú navzájom najmenej pohyblivo spojené. Obsah miechového kanála sa tiež líši na rôznych úrovniach. Ak je miecha umiestnená na úrovni krku a hrudníka v chrbtici, potom na úrovni 1 - 2 bedrových stavcov prechádza do „chvosta koňa“ - zväzku nervov. Preto je v oblasti krku v niektorých prípadoch ľahšie priblížiť sa k chrbtici spredu, vykonať chirurgický zákrok s otvoreným prístupom, hoci sa používa aj endoskopická chirurgia.

Polohou prietrže vzhľadom na strednú os chrbtice je možné rozlíšiť také druhy, ako sú:

 • stredný (stredný, stredný) - prietrže, ktoré sú umiestnené v strede vzhľadom na stred stavcov, môžu stlačiť polovicu miechy alebo úplne;
 • paramedian - kýly, ktoré sú odsadené od centrálnej osi; nebezpečenstvo tohto typu prietrže je stlačenie miechy z jednej strany;
 • bočné (bočné) - hernie, ktoré rastú bočne a priliehajú k oblúkom stavcov;
 • foraminal - kýly prenikajúce medzistavcovými foramenmi, ktorými prechádzajú nervové korene; zvláštnosťou týchto prietrží je silná bolesť.

Herniované disky sa tiež líšia v etapách formovania:

 • mierny výstupok disku - 2 - 3 mm;
 • výstupok - výstupok väčší ako 5 mm;
 • extrúzia - takmer celé jadro presahuje medzistavcové platničky.

Poslednou fázou bude postupné ničenie disku a spojenie susedných stavcov medzi sebou.

V samostatnom type sa oddeľuje kýla. Vyskytuje sa, keď sa časť jadra oddelí od herniálneho výčnelku a vstúpi do miechového kanála.

Hernia Odstránenie chirurgia: Míľniky

Bez ohľadu na zvolený spôsob odstránenia prietrže chrbtice zahŕňa proces ošetrenia tri stupne:

 • príprava na chirurgický zákrok (vyšetrenie, v prípade potreby konzervatívna liečba);
 • priamy chirurgický zákrok;
 • obdobie zotavenia po operácii.

Môžete podrobnejšie preskúmať každú fázu pomocou príkladu endoskopického odstránenia prietrže miechy, pretože táto operácia je široko používaná a osvedčila sa..

Príprava na operáciu

Pred endoskopickou operáciou lekár vyšetrí pacienta a analyzuje predchádzajúcu liečbu. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak bola konzervatívna terapia vykonávaná v primeranom objeme počas štyroch mesiacov a nepriniesla výsledky. Pred chirurgickým zákrokom môže byť tiež potrebné mať MRI chrbtice s pozdĺžnymi rezmi. Lekár vyhodnotí výsledky vyšetrenia, prediskutuje možné výsledky s pacientom. Ak sa operácia vykonáva v celkovej anestézii, pacient sa tiež stretne s anestéziológom.

operácie

Operácia sa vykonáva v polohe pacienta na boku alebo na bruchu. S pomocou malého rezu chirurg vytvorí kanál pre prístup k prietrži. V tomto prípade sa tkanivá obvykle nerežú, ale úhľadne sa od seba vzdialia, výsledkom je urýchlenie regenerácie po chirurgickom zákroku. Do vytvoreného kanála je vložený špeciálny endoskop, ktorý umožňuje chirurgovi vidieť oblasť operácie a starostlivo odstrániť všetko, čo viedlo ku kompresii nervového koreňa. Po odstránení chirurg odstráni všetky nástroje a umiestni malý intradermálny steh na miesto rezu. Procedúra trvá asi hodinu.

Pooperačné zotavenie

Obvykle sa dve hodiny po endoskopickej operácii nechá pacient vstať a ak všetko pôjde dobre, potom sa po 12 až 24 hodinách prepustí z domu. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové liečivo. Je tiež potrebné vyhnúť sa zaťaženiam, najmä ohybom a zákrutám, najmä v prvých týždňoch po zákroku.

Vďaka moderným minimálne invazívnym operáciám sa pacienti môžu zbaviť problémov spôsobených herniovaným diskom a rýchlejšie sa vrátiť do normálneho života. Bohužiaľ, aj tie najmodernejšie metódy neposkytujú 100% záruku vyliečenia. Existujú tiež prípady opakovaného výskytu prietrže, najmä ak sa nedodržiavajú odporúčania odborníka. Preto je pre úspešnú liečbu veľmi dôležité starostlivo zvoliť lekára a druh chirurgického zákroku.

 • 1 https://www.lvrach.ru/2006/06/4534108/
 • 2 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/lumbar_disc_herniation.pdf
 • 3 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/cervical_disc_herniation.pdf

Nezabudnite na najjednoduchšiu prevenciu: keď sedíte, každú hodinu alebo dve vstaňte zo stoličky a urobte trochu cvičenia - aspoň chodte po kancelárii. Sledujte svoju polohu, udržiavajte správnu polohu. Pokúste sa posunúť viac.

Chirurgické ošetrenie bedrovej prietrže chrbtice: keď je potrebný postup?

Pacienti s bedrovou kýlou často bezpochyby dodržiavajú všetky odporúčania lekára, uskutočňujú liekovú terapiu a fyzioterapiu, ale nepozoruje sa žiadne zlepšenie..

Bolesť neprestáva, naopak sa šíri do oblasti bokov, nôh a chodidiel.

Je potrebné poznamenať, že môžu dôjsť k ďalším komplikáciám až do ochrnutia nôh.

Preto, ak je konzervatívna liečba neúčinná, vyžaduje sa okamžitý chirurgický zákrok..

Viac o tom bude nasledovať..

Čo je bedrová prietrž?

Znakom ochorenia je bolesť v dolnej časti chrbtice. Bolesť sa prejavuje v rôznych intenzitách a príznaky sa podobajú osteochondróze: svalová slabosť a znížená citlivosť. Postup patológie vedie k tlaku na miechový kanál, ktorý môže spôsobiť paralýzu dolných končatín.

Diagnóza sa stanoví aj po externom vyšetrení. Jadro vyčnieva z presne vymedzenej oblasti (medzi 4 a 5 bedrových stavcov alebo medzi 1 svätou a 5 bedrovou), takže zakrivenie chrbtice bude zreteľné.

Hlavné príznaky bedrovej prietrže:

 • Bolesti chrbta v bedrovej oblasti.
 • Spútaná spodná časť chrbta.
 • Objaví sa obmedzenie pohybu.
 • Nohy sú znecitlivené.
 • závrat.
 • Porucha gastrointestinálneho traktu.
 • Atrofia dolných končatín.

Akékoľvek štádium choroby bude sprevádzané bolesťou. Zmení to však miesto lokalizácie, intenzitu a charakter.

Ak je potrebná operácia prietrže?

Existujú dve kategórie špecifických indikácií na odstránenie prietrže: absolútna a relatívna.

Do absolútnej kategórie patria tieto kategórie:

 • Nohy strácajú pocit. U pacienta sa chodidlá ohýbajú s veľkými problémami. Znak je dosť vážny a naznačuje vývoj parézy. Funguje nervová sústava, ktorá sa vyskytla v dôsledku poškodenia nervových vlákien. Bez chirurgického zákroku spôsobuje paréza ireverzibilnú svalovú atrofiu. Stáva sa to veľmi rýchlo, do jedného mesiaca od prvých príznakov komplikácií.
 • Sekvencia prietrže. V tomto prípade je vláknité jadro úplne vyčnievajúce. Spadená prietrž zasekáva nervové korene, čo prispieva k vzniku akútnej bolesti. Silná bolesť, ktorá sa objavuje v dolnej časti chrbta, sa začína stehná. Operácia je jednoducho nevyhnutná, inak je riziko ochrnutia veľké.
 • Veľká medzistavcová prietrž. Tento stav má lekársky termín - syndróm chvosta. Procesy močenia a defekácie sú narušené a u mužov sa erektilná funkcia znižuje. Ak sa neobrátite na operáciu, lézia sa stane nezvratnou.

Ak sa pokúsili konzervatívnou liečbou odstrániť medzistavcovú prietrž, ale nedosiahli pozitívny výsledok, môžeme hovoriť o relatívnych indikáciách.

Bedrová prietržová bolesť nie je najhoršie znamenie. Lekári by mali byť kontaktovaní, ak sa stratí pocit na nohách, slabosť sa objaví na dolných končatinách a je pozorovaná gastrointestinálna dysfunkcia..

Video: "Príznaky bedrovej prietrže"

Druhy operácií a ich vlastnosti

Spôsob operácie je zvolený na základe klinických indikácií, schopností kliniky a želania pacienta. Existuje niekoľko spôsobov vykonávania operácií.

endoskopia

Táto moderná metóda sa používa na odstránenie malej prietrže nachádzajúcej sa v oblasti prístupnej endoskopu. Používa sa pri absencii pozitívneho výsledku z tradičnej liečby. V mieste lokalizácie prietrže sa uskutoční defekt, prostredníctvom ktorého sa endoskopom odstránia fragmenty zničeného disku..

Endoskopia je dvoch typov:

 • Chemonucleolysis Celulózne jadro sa riedi liečivami, ktoré sa injikujú ihlou..
 • Nukleoplastika studenej plazmy. Jadro sa topí s elektródou.

Hlavnou výhodou tohto spôsobu je, že manipulácia sa uskutočňuje mimo miechy. Pomocou röntgenového prístroja lekár riadi postup, ktorý vylučuje poškodenie miechy. Tkanivo v okolí je mierne narušené..

laminektomie

Metóda je radikálna a používa sa pri veľkých kýlach a komplikáciách choroby. Počas operácie sa po excízii tkaniva odstráni prietrž spolu s poškodenou časťou disku. To eliminuje tlak na nervy, čo vedie k vymiznutiu bolesti.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá až 3 hodiny. Vymazaný fragment disku sa niekedy nahradí implantátom. V niektorých prípadoch sa súčasne s touto operáciou vykonáva vertebrálna artrodéza, to znamená, že sa implantuje kostný štep pacienta, čo môže vyvolať opravu prirodzeného tkaniva..

Po laminektómii je pacient na 2 hodiny v špeciálnej miestnosti. V tomto okamihu sledujte stav pacienta. Potom sa pacient do jedného týždňa podrobí liekovej terapii.

Laserové odparovanie

Pomerne komplikovaný postup, ktorý spočíva v „odparení“ kvapaliny z postihnutého disku. Metóda je možná, ak nedôjde k oddeleniu fragmentov časti disku.

Operácia je nasledovná:

 • Neurochirurg prepichne a vloží ihlu do tkaniva disku.
 • Ihlou prechádza kremenná niť, ktorá predstavuje svetlovod.
 • Laserová energia emitovaná svetelným sprievodcom zahrieva jadro disku na vysokú teplotu.
 • Voda obsiahnutá v disku sa začína vyparovať. Spolu s týmto procesom dochádza k denaturácii proteínov. Jednotka sa výrazne zmenšuje. Prietrž sa tiež mení vo veľkosti, vysychá.

Je zaznamenaná takmer okamžitá eliminácia bolesti. Operácia netrvá dlhšie ako hodinu, dokonca aj v niekoľkých častiach chrbtice.

Microdisectomy

Táto operácia vyžaduje použitie mikroskopu. Prostredníctvom malého rezu chirurg odstráni zničený fragment disku špeciálnym nástrojom. Na optimálnu viditeľnosť sa vyžaduje mikroskop. Do rezu sa zavádza špeciálny gél, aby sa zabránilo priľnutiu alebo jazvám.

Táto metóda sa odporúča iba po dôkladnom vyšetrení tomografom. Táto technika redukuje rehabilitáciu na niekoľko dní. Po operácii syndróm bolesti rýchlo zmizne.

Hydroplastics

Táto metóda spočíva v vymytí postihnutých fragmentov z miechy fyziologickým roztokom. Adhézie a jazvy po zákroku nezostávajú a zotavenie trvá niekoľko dní.

Hydroplastika sa predpisuje, keď je medzistavcová prietrž malá (nie viac ako 0,6 mm). Použitie tejto techniky je vylúčené, ak existuje podozrenie na onkológiu alebo ak je zlomený vláknitý kruh.

Laserové zotavenie

Vlastnosti lasera sa niekedy používajú ako obnovujúci účinok. Počas postupu sa disk zahrieva laserovým lúčom. Začína sa tým proces prirodzenej obnovy chrupavky. Vytvárajú sa nové bunky, ktoré vyplňujú trhliny chrupavkového tkaniva a obnovujú štruktúru disku.

Zničenie nervov faziet

Táto metóda účinne zmierňuje bolesť, pretože receptory bolesti umiestnené v medzistavcových kĺboch ​​sú deaktivované.

Na potvrdenie fazetového syndrómu je potrebné blokovať nervové zakončenie. Ak bolesť zmizla, môže sa považovať za vhodné zničenie nervov. Počas procedúry sa vkladá RF sonda. Zmierňuje to bolesť. Vystavenie vysokofrekvenčnému žiareniu netrvá dlhšie ako 2 minúty a celkové trvanie manipulácie nie je dlhšie ako 30 minút.

Video: „Laminektomická technika“

Odhadovaná transakčná cena

Všetko záleží na type chirurgického zákroku. Cena samozrejme závisí od regiónu, v ktorom sa operácia uskutoční. Napríklad v provincii tradičná prevádzka nebude stáť viac ako 20 tisíc rubľov a v Moskve cenová lišta začína od 50 tisíc.

Orientačnú úroveň cien môžete uviesť v Rusku:

 • Endoskopia - od 12 do 90 tisíc rubľov.
 • Laminektómia - v rozmedzí 12 - 125 tisíc.
 • Mikrodisektómia - 12 - 155 tisíc rubľov.
 • Zničenie nervov faziet - od 16 do 125 tisíc.

Bedrová hernia môže byť samozrejme odstránená zadarmo. Robí sa to v štátnej lekárskej inštitúcii, musíte však mať poistnú zmluvu. Smer dáva lekár okresnej kliniky po absolvovaní určitých testov.

kontraindikácie

Následky operácie budú nepredvídateľné, ak:

 • Starší pacient.
 • Prítomnosť zhubného nádoru.
 • cukrovka.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Ochorenie srdca a ciev.

Ak existuje najmenej jedna kontraindikácia, liečba by sa mala vykonávať pomocou moderných liekov a fyzioterapie.

Možné komplikácie a dôsledky

Neskrývajte, že po odstránení prietrže často vznikajú komplikácie.

Bežné problémy zahŕňajú:

 • Adhézie a jazvy. Pri každej operácii je poškodené zdravé tkanivo. Ovládaný disk sa stane platobne neschopným. Na ochranu poškodenej oblasti sa v blízkosti kostí a chrupavky začína hromadiť tkanivo. V prípade odmietnutia nových buniek pokračuje zápalový proces a spôsobuje veľké nepríjemnosti.
 • Epiduritis. Pri tejto patológii sa vlákno miechy zapáli a často sa javí ako hnisavá lézia. Vývoj zápalového procesu zvyšuje tkanivá, ktoré zvierajú nervové zakončenie, a to je plné paralýzy dolných končatín..
 • Defekácia a močenie sú narušené. Táto komplikácia je spôsobená jazvovým procesom..
 • Artritické procesy. V dôsledku fúzie stavcov sa stratí ich mobilita a začína sa rozvíjať atrosa. Objaví sa silná bolesť chrbta.
 • Osteomyelitída. Existuje septický proces spôsobený zápalom kostného tkaniva. Musí sa liečiť v nemocnici.

Dôsledky po odstránení prietrže môžu byť závažnejšie ako samotná patológia.

Rehabilitácia

Nasledujúce postupy sa týkajú regeneračných programov po operácii:

 • Fyzioterapia. V tomto prípade sa používa bahenná terapia, elektroforéza, elektrická stimulácia. Tieto spôsoby liečby zahŕňajú obnovenie chrupavkového tkaniva a zlepšený prietok krvi.
 • Kinezioterapia. Ide o jedinečnú gymnastiku používajúcu ortopedické pomôcky. Účelom cvičenia je natiahnutie chrbtice, aby sa vytvorilo vákuum medzi stavcami. To znižuje zaťaženie nervových zakončení..
 • Cvičebná terapia. Cvičenie sa môže vykonávať, keď zmizne bolesť a obnoví sa pohyblivosť. Cieľom komplexu je posilniť korzet a normalizovať svalový tonus. Cvičenie sa musí vykonávať pod lekárskym dohľadom..
 • Hydro procedúry. K tomu použite vane so špeciálnym riešením. Cieľom týchto postupov je zmiernenie zápalu a zlepšenie krvného obehu..
 • Trakcia chrbtice. Navrhnuté na zvýšenie pohyblivosti a uvoľnenia svalov.

Okrem toho sa musia dodržiavať dôležité odporúčania:

 • Po operácii by mal byť pacient v pokojnom stave najmenej dva týždne. Nie je povolená najmenšia fyzická námaha..
 • Aby sa vylúčilo napätie na diskoch, poloha sedenia by sa mala minimalizovať..
 • Je prísne zakázané masírovať.
 • V priebehu času musíte častejšie meniť polohu tela..

Odporúča sa dlhodobá rehabilitácia v sanatóriu, kde je predpísaná špeciálna strava. Normalizuje fungovanie panvových orgánov.

záver

Príčinou herniovaného disku je jeho dlhodobé ničenie. Operácia na odstránenie takého disku alebo jeho postihnutej časti nie je liečebnou metódou. Liečba sa týka procesu regenerácie a operácia je sanitkou. Chirurgický zákrok sa používa, keď je konzervatívna liečba neúspešná..

Bohužiaľ, moderné metódy liečby neposkytujú 100% záruku liečby. Existujú situácie, keď skúsený špecialista je pred touto patológiou bezmocný. Ani najnovšie techniky nepomáhajú.

Konkrétne v takýchto prípadoch musí lekár predpísať operáciu. Konečné rozhodnutie sa však prijíma na základe prísnych dôkazov, a nie podľa veľkosti prietrže určenej pomocou MR.

Chirurgický zákrok bol predpísaný extrémne zriedka, ale v moderných podmienkach, pri použití nových technológií, sa odstránenie prietrže stáva bezpečným. Svedčí o tom množstvo pozitívnych hodnotení pacientov, ktorí podstúpili operáciu.

Chirurgická liečba lumbálnej prietrže odstraňuje problém a príznaky charakteristické pre túto patológiu. Pomáha tiež predchádzať relapsom, čoho dôkazom sú recenzie pacientov. Je to však možné, keď sa dodržiavajú všetky odporúčania lekára počas rehabilitačného obdobia..

Bedrová hernia - prevádzka

Osteochondróza, tvrdá fyzická práca a zmeny súvisiace s vekom často vedú k tvorbe medzistavcových bedrových kýly. Najčastejšie sa vyskytujú na úrovni L3-L4, L4-L5 a L5-S1, pretože práve táto časť má najväčšie zaťaženie. Ako choroba postupuje, nevyhnutne sa vyskytujú bolesti rôznej intenzity, ako na chrbte, tak aj na nohách. Často osobu neustále pripravujú o pracovnú kapacitu a mier.

Ale bolesť nie je najnebezpečnejším spoločníkom hernie. Vďaka svojej osobitnej polohe alebo veľkej veľkosti je možné rozvíjať nielen znecitlivenie končatín a ich paralýzu, ale aj poruchy v zásobovaní krvi chvostom koní (pokračovanie miechy v bedrovej chrbtici), ktoré môže spôsobiť paralýzu nôh aj u mladých ľudí. Preto je dôležité vykonať komplexnú liečbu tejto choroby av prípade potreby rozhodnúť o odstránení bedrovej prietrže..

Pretože formácia je v priamom kontakte s miechou, operácii by mali veriť iba vysokokvalifikovaní odborníci v oblasti chirurgie miechy. Tým sa zníži riziko komplikácií a významne sa zvýši účinnosť liečby. Niektorí z najlepších stavcov v hlavnom meste sú pripravení vás priviesť na „kliniku SL“, poskytnúť podrobné rady a v prípade potreby vykonať cenovo dostupnú kýlu na odstránenie bedrovej chrbtice..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Operácia odstránenia prietrže bedrovej časti sa vykonáva presne podľa indikácie. Je to extrémne opatrenie a je potrebné iba pri absencii pozitívnych zmien stavu pacienta na pozadí dlhého priebehu konzervatívnej liečby, ktorá je sprevádzaná:

 • silná bolesť spôsobená neustále sa zvyšujúcim tlakom na nervové zakončenie;
 • strata kontroly nad vyprázdňovaním močového mechúra a čriev, erektilná dysfunkcia u mužov, ktorá je vyvolaná porušením cauda equina inervujúceho panvové orgány;
 • znížená citlivosť končatín až do parézy alebo ochrnutia;
 • zvýšenie tvorby prietrže až do 7 mm alebo viac.

Sekvestrované kýly sa operujú v naliehavom prípade, komplikujú sa silnou bolesťou, antalgickým držaním tela, vývojom neurologických komplikácií (slabosť v dolnej časti tela), zhoršenou funkciou panvových orgánov, t. J.

Je nesmierne dôležité ignorovať bolesť a nebáť sa operácie, pretože moderné metódy majú minimálne riziko komplikácií a vysokú účinnosť. Ak sa lumbálna prietrž neodstráni včas, stlačenie nervových koreňov môže mať nezvratné následky a zdravotné postihnutie..

Druhy operácií

V arzenáli spinálnych chirurgov existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť hernálnu masu. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, a čo je najdôležitejšie, indikácie a kontraindikácie. Iba kompetentný neurochirurg môže brať do úvahy všetky nuansy a zvoliť najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu metódu odstránenia prietrže.

Samozrejme ani jediná metóda, ani najmodernejšia, neposkytuje 100% záruku úplného zotavenia. Pravdepodobnosť zlyhania alebo recidívy je však tak nízka, že ani nemá zmysel o tom diskutovať. Tieto riziká však môžete minimalizovať kontaktovaním neurochirurgov, ortopedických traumatológov s rozsiahlymi skúsenosťami a hlbokými znalosťami v oblasti chirurgie chrbtice..

Endoskopická chirurgia

Endoskopická chirurgia je jedným z najnovších pokrokov v medicíne. S ich pomocou je možné eliminovať najzávažnejšie porušenia s ľahkým poškodením okolitých tkanív. Operácia sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej spinálnej anestézii pomocou endoskopov vybavených miniatúrnou kamerou a osvetľovacím zariadením. Obraz z kamery sa prenáša na monitor, čo umožňuje chirurgovi presne kontrolovať každý pohyb.

Endoskop sa zavedie do tela pacienta prepichnutím, ktorého veľkosť sa môže meniť od 0,5 do 1 cm. Typ prístupu je určený umiestnením hernálnej hmoty. Napríklad endoskopická hernia diskov L4-L5 napravo sa vykonáva pomocou posterolaterálneho prístupu.

Resekcia sa vykonáva pomocou špeciálneho nástroja, ktorý sa vedie cez dutinu endoskopu k patologickému výčnelku. Odstraňuje sa postupne v malom množstve a umožňuje vám uložiť medzistavcové platničky.

Indikácie pre endoskopickú chirurgiu sú:

 • veľkosť prietrže lumbálnej oblasti najmenej 7 mm;
 • výskyt porúch v činnosti močového mechúra a čriev, ktorý je sprevádzaný nedobrovoľným oddeľovaním moču a výkalov;
 • silná svalová slabosť na jednej alebo oboch nohách, zmeny chôdze;
 • Syndróm pretrvávajúcej bolesti;
 • Porušenie kvality života.

Použitím endoskopického zariadenia sa odstráni aj oddelená prietrž. V takýchto situáciách by sa mala operácia vykonať čo najskôr, pretože prasknutie vláknitého prstenca a vypustenie želatínového obsahu disku do miechy sú spojené so závažnými komplikáciami..

Microdisectomy

Táto operácia na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice znamená zavedenie mikrochirurgických nástrojov pomocou rezu do 2 cm. Kontrola postupu sa vykonáva pomocou špeciálneho zväčšenia alebo mikroskopu, čo vedie k dvojnásobnému až desaťnásobnému zvýšeniu.

Mikrodisektómia sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézii a je alternatívou k protetike disku, zanecháva menšie jazvy, riziká komplikácií sú veľmi nízke, doba rehabilitácie je kratšia a ľahšie tolerovateľná. S jeho pomocou sa vykonáva nielen odstránenie prietrží lumbálnej chrbtice, ale aj ďalšie stavce. Pri chirurgii je predovšetkým nevyhnutné odstrániť prietrž chrbtice L5-S1 s ťažkou laterálnou hypertrofiou žltého väziva stavcov..

Chirurgický zákrok netrvá dlhšie ako pol hodiny. To vám umožní úspešne odstrániť oddelené formácie a obsahujúce kalcifikácie, vyriešiť problém laterálnej (laterálnej) stenózy miechového kanála a eliminovať výčnelky veľkých rozmerov.

Klasická discektómia

Otvorená operácia chrbtice od začiatku 20. storočia vám umožňuje odstrániť celú medzistavcovú platňu av prípade potreby aj časti stavcov. Dnes sa používa úplná discektómia v prípade nestability chrbtice s opätovným výskytom herniovaných diskov a stenózy miechového kanála, pretože ide o otvorenú metódu liečby hernie. S pohyblivosťou medzi stavcami sú nútení chirurgovia nútení používať ho, najmä na laminektómiu a umiestnenie implantátu.

Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou zadného prístupu a zahŕňa rez do 5 až 10 cm dlhý a vyžaduje si celkovú anestéziu. Počas neho chirurg opatrne rozťahuje svaly, ak je to potrebné, odstráni väzivo a získa prístup k herniálnemu výčnelku. Odstránia sa všetky patologicky zmenené medzistavcové platničky. Na jeho miesto sa dá nainštalovať implantát vyrobený z umelých materiálov. Celková dĺžka operácie je asi 2 až 3 hodiny.

Laserové odstránenie

Laserové odstránenie bedrovej prietrže je nová mikrochirurgická technológia, ktorej výhodou je rýchla rehabilitácia, takmer úplná absencia komplikácií a prepustenie z kliniky do 2 hodín po zákroku..

Podstata metódy spočíva v tom, že sa v lokálnej anestézii zavedie punkcia kože a mäkkých tkanív pomocou ihlového vodiča alebo kanyly. Chirurg sleduje smer svojho pohybu cez monitor zosilňovača obrazu. Po dosiahnutí buničitého jadra zmeneného disku sa vláknom zavedie cez jeho dutinu, čím sa produkujú laserové impulzy.

Miechový chirurg ju privedie do stredu jadra a vráti sa do bodu vstupu do vláknitého prstenca. Potom otočí svetlovod o malý uhol a zopakuje postup. Teda v dôsledku tepelného účinku laserovej energie sa v jadre buničiny tvoria 2 až 6 úderov, čo vyvoláva zníženie veľkosti herniálnej formácie a zlepšenie pohody pacienta. U približne polovice pacientov dochádza k okamžitému zníženiu intenzity bolesti..

Laserová operácia na odstránenie bedrovej prietrže trvá asi štvrtinu hodiny. To sa však prejavuje iba pri malých výčnelkoch a neprítomnosti sprievodných chorôb. Potom nie je prakticky žiadne nepohodlie v obsluhovanej oblasti a obmedzenia v období zotavovania sa týkajú najmä schopnosti sedieť a zdvíhať ťažké predmety..

Laserové odstránenie bedrovej prietrže má niekoľko nevýhod. Po prvé, poskytuje dobrý výsledok iba v 80% prípadov. Po druhé, z nedbanlivého prístupu k rehabilitácii a následnému životnému štýlu vedie k relapsu choroby na 1 až 3 roky. Po tretie, náklady na odstránenie lumbálnej prietrže hernie sú dosť vysoké.

Nukleoplastika studenej plazmy

Toto je najnovšia technika na zníženie veľkosti prietrže pomocou studenej plazmy. Technicky sa operácia odstránenia lumbálnej prietrže chrbtice vykonáva rovnakým spôsobom ako laserové odparovanie, ale elektróda produkujúca oblak studenej plazmy pôsobí ako zdroj tepelnej energie..

Na rozdiel od laserových pulzov jej teplota nepresahuje 50 ° C, čo vám umožňuje úplne eliminovať riziko popálenia vláknitého prstenca a nervov alebo krvných ciev. Okrem toho sa môže opakovať, čo nie je typické pre laserové operácie..

Nukleoplastika chladnej plazmy je najbezpečnejšou a najjednoduchšou mikrochirurgickou operáciou, aká je dnes známa. Neurochirurgovia „SL Clinic“ sa používajú na jej vedenie. Naše ukazovatele úspechu postupu sa snažia na maximum, čo dokazuje vysokú profesionalitu našich lekárov.

Hydroplastics

Odstránenie prietrže bedrovej chrbtice touto metódou tiež patrí k počtu mikrochirurgických perkutánnych techník a je najbezpečnejšou a najúčinnejšou metódou všetkých minimálne invazívnych metód na odstránenie prietrží disku. Hydroplastika spočíva v znížení veľkosti výčnelku v dôsledku zriedenia časti buničitého jadra soľným roztokom a následného odsatia vytvorenej hmoty. Nevyžaduje si ani komplexnú a dlhú rehabilitáciu, prakticky nevyvoláva komplikácie a má vynikajúci účinok..

Po hydroplastike zostáva na koži nepatrná punkcia, ktorá sa vylieči bez tvorby jaziev. Môže sa vykonať s kýlami do veľkosti 0,7 mm.

Vlastnosti prípravy

Na klinike SL je pacientom k dispozícii celý rad diagnostických postupov, čo umožňuje presné vyhodnotenie zdravotného stavu a predpovedanie možných rizík každého typu chirurgického zákroku. V rámci predoperačného vyšetrenia sú pacienti predpisovaní:

 • UAC a OAM;
 • biochemický krvný test;
 • testy na syfilis, infekciu HIV, hepatitídu A a B;
 • coagulogram;
 • fluorografická;
 • EKG;
 • MRI

Pri výbere metódy chirurgického zákroku sa osobitná pozornosť venuje výsledkom MRI. Je ukázané absolútne všetkým pacientom v rámci predoperačnej prípravy, ale jeho mimoriadne dôležitými výsledkami sú, ak je to potrebné, odstránenie hernie disku L5-S1. Obrázok MRI je tiež doplnený rádiografiou bedrovej chrbtice pri priamej a laterálnej projekcii, aby sa stanovila hladina ilium..

Dôvodom je skutočnosť, že tieto stavce majú často zväčšené fazetové kĺby a vysoké ilium. Pre spinálneho chirurga môžu byť významnou prekážkou, najmä ak sa plánuje odstránenie medzistavcovej prietrže L5-S1 perkutánnou nukleoplastikou alebo endoskopiou. Preto, ak sa zistia hypertrofické procesy stavcov, pri konzultácii sa diskutuje o odstránení prietrže chrbtice a rozhodnutie o spôsobe odstránenia prietrže disku sa vyberie v závislosti od ľudskej anatómie..

Výsledky analýz a inštrumentálne diagnostické metódy hodnotí terapeut. Na ich základe podáva záver o možnosti chirurgického zákroku a neprítomnosti kontraindikácií. Ak sa počas vyšetrenia zistia abnormality, ktoré by mohli počas procedúry spôsobiť nežiaduce komplikácie, pacientovi sa poskytne príslušná liečba pre danú situáciu a plánovaná operácia sa odloží. Ak sa zistia závažné kontraindikácie, pacientovi sa odporúca iná metóda na liecbu medzistavcovej hernie.

Ak je vyšetrenie pozitívne 2 týždne pred stanoveným dátumom, mali by ste prestať užívať antikoagulanciá. Možnosť použitia iných liekov by sa mala prediskutovať s terapeutom.

Rehabilitácia

Operácia odstránenia medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice neprinesie významný výsledok, ak pacient nedodrží odporúčania odborníkov. Trvanie a charakteristika obdobia zotavenia priamo závisia od typu vykonaného chirurgického zákroku a od celkového stavu ľudského zdravia. V niektorých prípadoch sa môžu pacienti okamžite vrátiť k denným povinnostiam a robiť si ľahké domáce práce.

Po otvorenej discektómii sú pacienti nútení zostať v nemocnici najmenej týždeň a prvý deň sú neustále v polohe na chrbte. Následne sa môžu opatrne vstať a chodiť, dĺžka chôdze závisí od celkového zdravotného stavu pacienta.

Jemnejšie zásahy, najmä mikrodiscektómia, endoskopické a transdermálne operácie, nie sú spojené s poklesom zvyčajného rytmu života. Po nich môžu pacienti takmer okamžite chodiť a opustiť kliniku o deň alebo skôr.

Pri liečbe bedrovej chrbtice v SL Clinic sa nestretnete s obmedzeniami dĺžky sedenia a zdvíhania ťažkých predmetov. Takže po nukleoplastike môžete vstať, chodiť, sedieť bez obmedzení a po endoskopickej operácii môžete aktivovať nasledujúci deň. V každom prípade teda pacienti dostávajú odporúčania individuálne.

Ortopedický korzet je predpísaný pre dlhodobé zaťaženie po operácii. Je určený na zníženie zaťaženia chrbtice. So súhlasom lekára musíte začať s liečebnou terapiou. Je lepšie, ak sa prvé stretnutia uskutočňujú pod dohľadom úzkeho špecialistu, ktorý dokáže správne vypočítať záťaž a zvýšiť ju, keď sa telo zotaví..

Operácia na odstránenie bedrovej medzistavcovej prietrže núti pacientov starať sa o svoje zdravie, znižovať nadváhu, vyhýbať sa zdvíhaniu ťažkých predmetov a porozumieť jednej jednoduchej pravde - vaše zdravie je vo vašich rukách.

Aby sa predišlo recidíve, odporúča sa:

 • zbaviť sa nadváhy;
 • dodržiavať správnu výživu;
 • pravidelne sa zapájať;
 • vykonávať výcvik na posilnenie svalového korzetu;
 • pravidelne sa podrobujú kúpeľnej liečbe.

Vo väčšine prípadov sa výsledky chirurgického zákroku hodnotia po 2 týždňoch. Následné vyšetrenie miechového chirurga sa plánuje mesiac po prepustení z nemocnice.

Náklady na odstránenie prietrže (chirurgia) v Moskve

Na klinike SL sa medzistavcové prietrže liečia v súlade s európskymi normami. V prítomnosti indikácií vykonávame všetky možné typy chirurgických zákrokov a diagnostiku chorôb chrbtice pomocou moderného vybavenia najnovších generácií. Naši pacienti môžu vždy získať radu od najlepších vertebroológov av obzvlášť ťažkých prípadoch - komplexný názor na konzultáciu s lekármi.

Na našej klinike máte k dispozícii všetky typy perkutánnej nukleoplastiky. Starostlivo zvážime výber chirurgickej liečby pre každého pacienta. Preto nevykonávame studenú plazmu, laserovú nukleoplastiku alebo hydroplastickú hmotu bez výnimky. Chápeme, že operácia tohto druhu prinesie výrazný výsledok iba vtedy, ak sú splnené všetky podmienky na jej vykonanie, t. J. Ak existuje prietrž určitej veľkosti, nedochádza k žiadnym iným závažným porušeniam atď. Preto k takýmto postupom starostlivo pristupujeme k výberu pacientov..

Ak vám z nejakého dôvodu nevyhovuje transdermálne odstránenie prietrže H4 alebo iných diskov, navrhne sa iná technika chirurgického ošetrenia, ktorá poskytne najlepší účinok a bude zobrazená v konkrétnej situácii..

Náklady na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice sú od 98 000 rubľov, ak sa jedná o mikrochirurgickú metódu odstránenia, od 140 000 rubľov, ak ide o nukleoplastiku (pomocou punkcie), a závisí od:
- metóda odstránenia (otvorená, mikrochirurgická, endoskopická, nukleoplastika)
- spoločnosti výrobcu implantátov (ak používajú otvorenú metódu);
- Kliniky (kde bude operácia vykonaná) a učebňa.
- Analýzy pred operáciou (ak sa vyšetrenie uskutoční s nami)
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- implantáty alebo spotrebný materiál pre nukleoplastiku.
- Operácia;
- anestézia;
- Pooperačné pozorovanie.
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
- Vyšetrenia pred operáciou (ak si u nás prenajmete)
Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku.

Naši chrbticoví lekári plynule ovládajú všetky moderné techniky vykonávania operácií na chrbtici a môžu vykonávať odstránenie kýly L3-L4, L4-L5, L5-S1 a akýchkoľvek ďalších segmentov. Veľké praktické skúsenosti lekárov a najnovšie vybavenie nenechávajú žiadnu šancu na chybu. Preto sa naši pacienti nielen vracajú do plného života bez bolesti, ale privádzajú svojich príbuzných a priateľov na kliniku SL, aby mohli oceniť všetky výhody modernej medicíny a najmä vertebroológov..

Bedrová hernia

Kýla akejkoľvek chrbtice je nebezpečná choroba ODA. Okrem toho môže byť kedykoľvek komplikovaný, čo bude mať pre pacienta vážne a vážne následky. Kýla sa má liečiť okamžite, okamžite po stanovení diagnózy choroby. Zvyčajne sa na tento účel používajú liečebné a fyzioterapeutické metódy konzervatívnej liečby. Ak konzervatívna liečba nepomôže a stav pacienta sa zhoršuje, lekári rozhodnú, že je potrebná operácia kýly.

Mnoho pacientov sa však bojí podstúpiť chirurgický zákrok, obávajú sa ťažkostí s chirurgickým zákrokom a obdobia rehabilitácie. Lekári sa neskrývajú, po operácii komplikácie môžu začať, dokonca aj relaps ochorenia. Ak sa však ignoruje možnosť chirurgickej liečby, následky môžu byť oveľa horšie, ba až smrteľné. Okrem toho sa v modernej chirurgickej praxi používajú minimálne invazívne metódy liečby, ktoré môžu výrazne skrátiť a uľahčiť dobu zotavenia.

Stojí to za operáciu kýly??

Na hlavnú otázku všetkých pacientov „je operácia skutočne potrebná?“ môže odpovedať iba lekár. Pred poskytnutím odôvodnenej odpovede si preštuduje históriu pacienta, laboratórne a hardvérové ​​výskumné údaje. Na základe klinického obrazu, závažnosti ochorenia, stupňa jeho progresie, lekár vypracuje svoj odborný názor na vhodnosť chirurgického zákroku..

Ak si pacient cení svoje zdravie, mal by postupovať podľa odporúčaní lekára. Ak názor jedného odborníka nevzbudzuje dôveru, môže vás vyšetriť druhý a tretí lekár. Ak väčšina lekárov tvrdí, že plánovaný chirurgický zákrok bude účinnejší ako konzervatívna terapia a bezpečnejšia nečinnosť, potom je operácia skutočne potrebná..

Niekedy je predpísaná operácia odstránenia prietrže a je vykonaná naliehavo pre absolútne indikácie:

 1. Sekundovaná prietrž.
 2. Nervové vlákna sú významne stlačené, je tiež pozorovaná kompresia miechy. Pacientka trpí silnou bolesťou, lieky proti bolesti a NSAID sú neúčinné.
 3. Miestne alebo úplné obmedzenie mobility pacientov.
 4. Znížená citlivosť, znecitlivenie v rukách alebo nohách.
 5. Porucha vnútorných orgánov, najmä čriev a močového systému.
 6. Vzhľad komplexu symptómov konského chvosta (silná bolesť, necitlivosť, žiadne reflexné reakcie, spontánne močenie / vyprázdnenie).

V týchto prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutným opatrením na záchranu života pacienta a zlepšenie jeho kvality..

Pacient by si však mal byť vedomý, že cieľom chirurgického zákroku je odstrániť časť medzistavcovej platničky, ktorá stratila svoju funkciu, a narúša štruktúru, činnosť ostatných prvkov ODE. V tomto prípade zvyčajne neexistuje žiadny účinok na obnovenie fyziologickej štruktúry chrupavky a svalového tkaniva. S výnimkou protetických operácií. Dôvod výskytu hernie tiež nevyrieši. Samotná operácia a jej následky pre organizmus spolu s počiatočnými príčinami choroby v budúcnosti môžu prispieť k relapsu.

Preto, ak je konzervatívna liečba pomalá, bolestivá, náročná, ale stále účinná, je lepšie ju uprednostniť..

Možné komplikácie a dôsledky

Chirurgia chrbtice je vážnym zásahom do činnosti celého ľudského tela. Chrbtica, väzivový aparát a svalový korzet sú jediným mechanizmom, kostrou pre celé telo a orgány. Akýkoľvek zásah do tohto mechanizmu môže viesť ku komplikáciám - dysfunkcii iných štruktúr tela.

Komplikácie môžu byť nasledujúce:

 1. Ochrnutie, čiastočná ochrnutie, ochrnutie rúk alebo, v prípade bedrovej bedrovej kosti, skôr nohy.
 2. Porušenie inervácie vnútorných orgánov - poruchy postojov gastrointestinálneho traktu a močových ciest.
 3. Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 4. Neurologické poruchy, syndróm pretrvávajúcej bolesti.
 5. Poškodenie predných a pozdĺžnych väzov chrbtice - napätie svalov, stuhnutosť pohybov.
 6. Strata prirodzenej fyziologickej pohyblivosti chrbtice.
 7. Progresia osteochondrózy.
 8. Porušenie postoja, chôdza.
 9. Neschopnosť viesť normálny aktívny životný štýl, cvičenie, zdvihnúť viac ako pár libier. Rýchla únava.

Pretože pacient je v období po chirurgickom zákroku v prakticky imobilizovanom alebo neaktívnom stave, svalová chrbtová korzetová strata stráca aj malú schopnosť udržať chrbticu, ktorú mal pred operáciou. Pravdepodobnosť opakovaného výskytu prietrže bedrovej alebo hrudnej krčnej chrbtice je 75 - 80%. Správna normálna rehabilitácia je však väčšia pravdepodobnosť, že nedôjde k relapsu.

Druhy operácií - výhody a nevýhody

Pokiaľ ide o typy operácií na odstránenie prietrže lumbálneho otelenia chrbtice, sú to:

 1. Minimálne invazívne, to znamená tie, ktoré nespôsobujú vážne poškodenie traumy a tkanív. Napríklad laserová nukleoplastika, laserové odparovanie alebo intralaminárna mikrochirurgia, endoskopická discektómia. Používa sa na relatívne indikácie v prvých štádiách choroby.
 2. Štandardné alebo radikálne chirurgické zákroky - laminektómia, discektómia. Kýla samotná, časť medzistavcových platničiek alebo celá MTD sa odstráni. Ak je disk úplne odstránený, na jeho miesto sa vloží protéza z plastu. Tieto metódy sa používajú pri ťažkých ochoreniach, pokročilých štádiách, technickej nemožnosti aplikovať minimálne invazívne ošetrenie..

Za voľbu taktiky a spôsobu liečby je zodpovedný neurochirurg. Výber typu operácie závisí od takých faktorov, ako sú štádium patológie, závažnosť poškodenia, fyziologický stav pacienta, vek, klinický obraz, výskumné údaje, technické možnosti kliniky, zručnosti a odborná skúsenosť neurochirurga..

Laserové odparovanie

Princíp fungovania tejto metódy je založený na skutočnosti, že sa používa moderná laserová technológia. Laser zahreje jadro medzistavcových platničiek a vlhkosť obsiahnutá v MTD sa vyparuje. Tým sa zníži objem MTD a následne aj prietrž.

Výhody metódy:

 1. Nízka invazívnosť, minimálne zasahovanie do tkanív.
 2. Malé štrukturálne zmeny v tkanivách po operácii.
 3. Rýchla rehabilitácia po operácii. Z nemocnice je pacient prepustený na 2-4 dni. Celá doba zotavenia trvá až 30 dní.

Nevýhody laserového odparovania:

 1. Vysoké náklady na postup - v priemere 15 až 80 tisíc rubľov.
 2. Táto technika je relatívne nová, takže o dlhodobých dôsledkoch nie je známe prakticky nič..
 3. Štruktúra stavca je narušená, jeho funkcia, odpisové vlastnosti, motorická aktivita nebude obnovená.
 4. Riziko poškodenia susedných orgánov ťažko kontrolovateľným laserom.
 5. Veľký zoznam kontraindikácií.

Mikrochirurgické odstránenie prietrže

Mikrodisketómia má mnoho výhod, hlavne kvôli malej veľkosti operačného traumatu a vysokej presnosti postupov. A tiež kvôli nízkej pravdepodobnosti poškodenia nervových štruktúr miechového kanála.

Počas operácie sa vykoná minimálny rez - len 3 - 5 cm, čo pomáha znížiť pravdepodobnosť vzniku pooperačných komplikácií. Pacient má možnosť začať fyzickú aktivitu do jedného dňa po operácii. Príležitosť na začatie nefyzickej práce vzniká po 14 dňoch a fyzická práca - po 1 mesiaci.

Endoskopická metóda

V niektorých zdrojoch je možné definíciu endoskopickej discektómie považovať za „nechirurgickú metódu odstránenia prietrže“. Je to preto, že interferencia v štruktúre tkanív je jednou z minimálnych. Veľkosť rezu je od 1 do 3 cm, takže väčšina pacientov začína chodiť v deň operácie. K rehabilitácii zvyčajne dochádza rýchlo a bez komplikácií..

Endoskopická metóda v oblasti odstraňovania stavcovej kýly je relatívne nová. Preto je často kritizovaná neurochirurgmi s konzervatívnym sklonom. Ďalšími dôvodmi sú výrazné obmedzenia podmienok uplatňovania metódy. Obmedzenia sa týkajú najmä veľkosti a umiestnenia kýly bedrovej chrbtice.

Radikálne metódy (otvorená diskektómia a iné)

Tieto metódy, berúc do úvahy ich zastaranosť, sa v modernej neurochirurgii prakticky nepoužívajú. Výnimkou sú prípady, keď pacient jednoducho nemá fyzickú alebo finančnú schopnosť získať lepšiu a drahšiu liečbu. Použitie radikálnych metód sa nepriaznivo odráža na celkovom zdravotnom stave pacienta a na stav muskuloskeletálneho systému. Tieto metódy sú mienené, pokiaľ ide o možné vážne komplikácie po operácii.

Nevýhody týchto metód sú veľmi významné:

 1. Prevádzkový prístup pre veľké zranenia. Rez je veľký - asi 5-10 cm na dĺžku.
 2. Potreba celkovej anestézie, ktorá nie je vždy prijateľná vzhľadom na stav pacienta.
 3. Dlhé (až šesť mesiacov) a ťažké obdobie na zotavenie. Výsledkom je, že svalový korzet a väzivový aparát sa oslabujú.
 4. Vysoká pravdepodobnosť recidívy hernií v postihnutej oblasti - v bedrovej a dokonca aj priľahlých častiach chrbtice.
 5. Vysoká pravdepodobnosť komplikácií v pooperačnom období. Výskyt adhézií a často zápalových procesov v membránach miechy. Rovnako ako krvácanie, hematómy, cerebrospinálna tekutina. Infekcia rany po operácii nie je neobvyklá.

Odborníci však tvrdia, že radikálne metódy majú určité výhody:

 1. Dostupnosť chirurgického zákroku pre rôzne segmenty populácie - pacientov so stredným alebo nízkym príjmom. Existujú dokonca aj možnosti chirurgického zákroku zdarma špecialistami štátnych kliník.
 2. Vysoká účinnosť, pravdepodobnosť recidívy patológie je, samozrejme, pomerne nízka.
 3. Táto metóda je vhodná na odstránenie hernií v akomkoľvek mieste, veľkosti a štádiu vývoja..
 4. Vysoká pravdepodobnosť obnovenia odpisov a motorických funkcií v postihnutej oblasti pohybového aparátu.
 5. Metóda bola dlhodobo testovaná, dlhodobé účinky sú dobre preštudované a lekári vedia, ako im predchádzať..

Hlavným výsledkom, ktorý sa dá dosiahnuť použitím ktorejkoľvek z uvedených alebo iných metód chirurgickej liečby, je takmer okamžité odstránenie syndrómu bolesti. Rovnako ako zastavenie patologického účinku prietrže na okolité tkanivo.

Rehabilitácia a zotavenie

Obdobie zotavenia po operácii chrbtice nie je o nič menej dôležité ako samotné ošetrenie. Kvalita budúceho života pacienta závisí od toho, do akej miery bola rehabilitácia správna, kvalitná a úplná. Preto je lepšie vykonať reštaurátorské opatrenia v špecializovaných zariadeniach - sanatóriách, penziónoch. V takýchto inštitúciách riadi lekár rehabilitačný proces. A preto prechádza správne.

Ak pacient nemá možnosť absolvovať rehabilitačný kurz v sanatóriu, je to možné doma. Budete musieť pravidelne navštevovať najbližšiu kliniku alebo využívať služby osobného trénera, inštruktora a rehabilitológa. Základným pravidlom v období zotavenia je presné dodržiavanie lekárskych odporúčaní a neustály lekársky dohľad.

Prvá vec, ktorú ošetrujúci lekár odporučí, je nadobudnutie a nosenie špeciálneho korzetu / bandáže / opasku. Takéto ortopedické zariadenie bude podporovať chrbticu oslabenú chorobou a operáciou. Má tiež komplexný terapeutický účinok, prispieva k obnove všetkých tkanív pohybového aparátu. Hlavnou vecou je nosiť ju správne, nie ju zneužívať. Pred zakúpením produktu musíte bezpodmienečne získať odporúčania ortopeda a prísne ich dodržiavať..

Fyzikálna aktivita po operácii chrbtice sa zavádza postupne, opatrne a mierne. A to iba pod dohľadom lekára. Je však potrebné poznamenať, že ležiaci (a najmä sedavý) životný štýl, odpočinok na lôžku, nízka fyzická aktivita - to je priama podmienka pre to, že rok po operácii sa budete musieť pripraviť na nový chirurgický zákrok..

Pacient sa musí rozvíjať, trénovať, posilňovať svaly chrbta. Koniec koncov, je to svalový korzet chrbta, čo je štruktúra, ktorá podporuje prirodzený fyziologický stav chrbtice, zbavuje ho stresu a bráni rozvoju chorôb a patológií OA. Ak po dobu 6 mesiacov ležia na pohovke, ak svaly nek atrofujú, stanú sa úplne nepoužiteľnými. Nebudú schopní vytvoriť potrebnú podporu pre chrbticu a namiesto jedinej prietrže sa objavia 2 až 3 nové..

Aby sa zabránilo degradácii svalového tkaniva, vykonávajú sa rôzne fyziologické postupy - aktívne a pasívne. Pasívne zahŕňajú masáže, samomasáže, manuálnu terapiu, hirudoterapiu, akupunktúru. Aktívne - to je plávanie, fyzioterapeutické cvičenia, gymnastika, joga. Nikto nebude nútený pacienta preťažovať, okrem toho sú prísne zakázané vysoké zaťaženia chrbtice. To znamená, že nemôžete zdvíhať závažia, bežať, skákať a viesť mimoriadne aktívny životný štýl.

V období obnovy je hlavnou vecou nájsť „strednú cestu“ medzi pasivitou a nadmernou aktivitou. Lekár v tejto veci určite pomôže pacientovi. Fyzioterapiu je možné vykonať na klinike. Tu sa môžete naučiť základy fyzioterapeutických cvičení.

V období obnovy je rovnako dôležité jesť správne, viesť zdravý životný štýl a mať dobrú pozitívnu náladu.

Operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice je radikálna, ale niekedy len zásadný krok. Ak lekár povie, že je to potrebné, môžete sa poradiť s ďalšími 1-2 špecialistami. Nemôžete však odložiť postup, inak to možno urobiť iba „rýchlo“ v prípade život ohrozujúcich príznakov. Kľúčom k úspechu situácie je skúsený neurochirurg, spoľahlivý, minimálne invazívny a efektívny spôsob odstránenia prietrže, dodržiavanie pravidiel obdobia zotavenia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Existuje množstvo patológií nazývaných prekancerózne. Prolaps žalúdočnej sliznice do pažeráka je jednou z tých, pretože ide o netypické bunky, ktoré obývajú vnútorný povrch pažeráka.
Akýkoľvek zovretý nerv v dolnej časti chrbta spôsobuje výrazný bolestivý syndróm sprevádzaný neurologickými príznakmi zlého zdravia. Ide o necitlivosť, parestéziu, svalovú slabosť, kŕče atď.
Patológie chrbtice dávajú majiteľovi vážne nepríjemnosti. Ak existuje medzistavcová prietrž, je to neustála bolesť a obmedzený pohyb. Negatívny stav možno pozorovať dokonca aj u dospievajúcich.