loader

Hlavná

Hlava

Indikácie na odstránenie pupočnej kýly laparoskopiou

Všetky hernie nachádzajúce sa v brušnej dutine sa musia chirurgicky odstrániť. Jedinou výnimkou je pupočná kýla zistená u malých detí. U niektorých pacientov môžu byť eliminované konzervatívnymi metódami..

Odstránenie pupočnej kýly laparoskopiou sa považuje za účinné. Operácia sa vykonáva bez rezov kože. Prostredníctvom nenápadných vpichov sa zavedie endoskopické vybavenie, ktoré umožňuje chirurgický zákrok vo vnútri pobrušnice.

indikácia

Absolútne indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • uškriabaná prietrž;
 • opakujúce sa prietrhy komplikované priľnavosťou v čreve;
 • riziko prasknutia herniového vaku.

Pri vysokom riziku komplikácií sa operácia vykonáva aj pre starších pacientov.

Pacienti s nekomplikovanou formou patológie sú odosielaní na operáciu plánovaným spôsobom. Lekár musí vziať do úvahy stupeň rizika a pre každého pacienta vyberie vhodnú možnosť. Dôrazne odporúčame vykonať plánovaný zásah u ľudí s nezvratnou prietržou..

Príprava na operáciu

Pred opravou hernie by sa mali vykonať niektoré postupy. Pre plánovaný zásah by si žena mala zvoliť od 7. do 20. dňa menštruačného cyklu.

Ak mal pacient pred operáciou chrípku, SARS, bronchitídu, angínu, po konečnom uzdravení musí uplynúť najmenej 2 týždne, aby sa obnovila imunita.

Herpetické vyrážky naznačujú aktívny zápalový proces v tele, takže operácia by sa mala odložiť, kým sa nevylieči.

Ak má pacient chronické ochorenia srdca, krvných ciev, gastrointestinálneho traktu, je potrebné poradiť sa a získať povolenie na operáciu od špecializovaných odborníkov.

Na zabránenie tromboembólie by sa mala vykonať diagnóza ciev dolných končatín. Toto sa odporúča najmä pre ľudí so zvýšenou telesnou hmotnosťou a prítomnosťou tromboflebitidy dolných končatín..

Ak má pacient diabetes, môže byť potrebná dočasná úprava liečby..

Niekoľko dní pred operáciou by ste mali prejsť na špeciálnu diétu, okrem zeleniny, ovocia, pekárskych výrobkov. Pred chirurgickým zákrokom by sa mala uľahčiť večera. Môžete piť kefír alebo jogurt, jesť tvaroh. Posledná pitie a jedlo by malo byť 8 hodín pred operáciou.

Pred operáciou sa vykoná klyzma. Odporúča sa to urobiť večer, v predvečer zásahu..

Odporúča sa neoholiť ochlpenie, ale skrátiť ho.

Tým sa zabráni zápalu vlasových folikulov. Po odstránení piercingu (ak existuje) sa oblasť pupka dôkladne umyje a dezinfikuje..

technika

Chirurgická intervencia je nevyhnutná na odstránenie pupočnej prietrže. Operácie sa vykonávajú šetrnými metódami..

Laparoskopická (endoskopická) hernioplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. V niektorých prípadoch sa používa celková anestézia..

V brušnej stene, do ktorej sa vkladá laparoskop a potrebné nástroje, sa urobia malé rezy..

Lekár skúma brušnú dutinu zvnútra a odhaľuje herniálny vak, robí jeho pitvu. Črevá a omentum odstránené z vaku sa umiestnia do pobrušnice.

Pri oprave kýly sa používajú sieťové implantáty. Je to efektívnejšie ako klasické šitie v nedávnej minulosti. Implantát je postupne zarastený spojivovým tkanivom, čo vedie k korekcii defektu pupočného kruhu. Po vykonaní všetkých manipulácií sú chirurgické rezy zošité.

Vykonanie opravy pupočnej kýly pomocou laparoskopu trvá 20 až 40 minút.

Ak porovnáme laparoskopiu a otvorenú metódu opravy hernie, potom má prvá metóda zrejmé výhody:

 • šetrný zásah s minimálnym poškodením tkaniva a nízkym rizikom komplikácií;
 • rýchla rehabilitácia po operácii;
 • kozmetický účinok;
 • použitie lokálnej, nie celkovej anestézie.

Rehabilitácia

Prvé 2-3 dni odporúčané odpočinok. Na niektorých klinikách má pacient povolené ísť domov pár hodín po operácii, ale niekedy je potrebné v nemocnici odložiť.

Prvých pár dní po operácii je akákoľvek fyzická aktivita zakázaná. Ak bola vykonaná laparoskopia, toto obdobie je minimálne a pri otvorenej prietrži budete musieť zabudnúť na šport na nasledujúci rok..

Približne 7-10 dní by mal pacient navštíviť kliniku na obväzy a následné vyšetrenia. V budúcnosti sa odporúča robiť si obväzy sami.

Pre rýchle zotavenie po operácii je pacientovi predpísaná liečba antibiotikami a liekmi proti bolesti. Fyzioterapeutické metódy sa tiež používajú na urýchlenie procesu hojenia rezov..

Po operácii by sme nemali zabúdať na správnu výživu. Prvé 2-3 dni by sa mali konzumovať iba tekuté jedlo. Prechod na rozbalené menu prebieha postupne, takže žalúdok má čas sa prispôsobiť.

Švy sa odstránia v deň 7. Procedúra je nepríjemná, ale trvá niekoľko minút.

Pri vykonávaní klasickej (otvorenej) hernioplastiky je potrebné nosiť obväz. Obinok umožňuje regeneráciu brušných svalov, zabraňuje opakovanému prasknutiu tkanív, normalizuje tlak v brušnej dutine. Bandáž je široký elastický pás vybraný individuálne. Gombíkový výrobok by mal pevne sedieť na tele, ale nemal by spôsobovať pocit tesnosti v žalúdku. Odporúča sa nosiť obväz v náchylnej polohe a až potom vstať.

Ak je hernia brána uzavretá sieťou, stačí 1-1,5 mesiaca, u pacientov s nadváhou, ktorí nosia obväz, môže trvať až 3 mesiace.

Dĺžka nosenia podporného produktu je individuálna a je upravená ošetrujúcim lekárom.

komplikácie

Pri chirurgických zákrokoch existuje riziko komplikácií. Čoskoro sú:

 • neprimeraný účinok anestézie na vnútorné orgány;
 • hnisanie miesta rezu;
 • vývoj črevnej parézy;
 • črevná obštrukcia.

Komplikácie, ktoré vzniknú po prepustení, sa považujú za oneskorené:

 • recidíva prietrže;
 • po resekcii sa u pacienta môže vyvinúť zrast v čreve, čo prispieva k obštrukcii.

Komplikácie vznikajú v dôsledku toho, že pacient zanedbáva odporúčania lekára.

kontraindikácie

Rutinná laparoskopia pupočnej kýly sa nevykonáva u tehotných žien. Chirurgický zákrok sa neodporúča u detí mladších ako 5 až 6 rokov, u bábätiek kýly samy vymiznú.

Nie je vhodné vykonávať operáciu v prítomnosti takýchto patológií:

 • cirhóza komplikovaná ascitom;
 • dekompenzované srdcové a bronchopulmonálne ochorenia u pacientov starších ako 70 rokov;
 • kŕčové žily pažeráka, konečníka;
 • cukrovku neliečiteľnú inzulínom;
 • závažné štádium chronického zlyhania obličiek;
 • prietrž pri operácii onkológie.

Chirurgia na odstránenie pupočnej kýly u detí: indikácie, technika, tipy pre rodičov

Najmenej 3% zdravých a 25% dojčiat s tmavou kožou má pupočníkovú herniu (skrátene GH). Spomedzi chirurgických patológií (tj chorôb vyžadujúcich prevažne chirurgický zákrok) v detskom veku je PG na druhom mieste.

U dospelých je pupočníková prietrž priamou indikáciou chirurgického zákroku, ale pupková prietrž sa u detí uzatvára nezávisle vo viac ako 90% prípadov..

V niektorých prípadoch však nie je možné vyhnúť sa chirurgickej liečbe hernie u detí: všetky deti staršie ako 6 rokov sú operované a v staršom veku, malí pacienti s obrovskými a zhoršenými GHG.

Prevádzka prietrže hernie (alebo hernioplastika) dáva kompletný liek na prietrž. Pravdepodobnosť komplikácií je veľmi nízka (menej ako 1%) a účinnosť sa blíži k 100%.

Vo väčšine prípadov deti hernioplastiku tolerujú celkom ľahko..

Malá pupočná kýla u dieťaťa

Indikácie na operáciu kýly s pupočnou kýlou u detí

Výber liečebnej metódy určuje detský chirurg. Lekár zvyčajne vydá žiadosť o hernioplastiku v nasledujúcich štyroch prípadoch:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Mnohí lekári sa domnievajú, že hernie, ktoré majú potenciál na samoliečenie, zmiznú u detí mladších ako 3 roky, najviac však do 4 rokov; Niektorí autori hovoria o možnosti uzavretia skleníkových plynov do veku 6 rokov. Obaja odborníci sa však zhodujú v tom, že pre deti vo veku 6 a viac rokov sa musia pupkové kýly prevádzkovať.

Ak je priemer prietržovej brány viac ako 1 - 1,5 centimetrov, chirurgická liečba sa vykonáva už za 3 až 4 roky, pretože GHG tejto veľkosti takmer nikdy neprechádzajú samy osebe.

Ak sa v pupočnom kruhu nájde výbežok pripomínajúci kmeň, hovoria o proboscisovej hernii. Pravdepodobnosť jej samoliečenia je veľmi nízka, preto sú tieto deti operované už vo veku 1 - 2 rokov.

Hlavným nebezpečenstvom GHG je, že na bráne prietrže môžu byť porušené vnútorné orgány. Porušenie GHG a črevné uškrtenie (jedná sa o kompresiu čreva s úplným prekrytím jeho lúmenu) - akútne situácie, ktoré si vyžadujú okamžitú pomoc chirurgov. Našťastie sú také komplikácie zriedkavé (iba 1 prípad na 15 000 detí s touto patológiou). Často sú porušené malé výčnelky..

Ako nezávisle určiť porušenie prietrže

Potreba urgentnej chirurgie vyplýva z porušenia alebo uškrtenia skleníkových plynov.

V oboch prípadoch si dieťa sťažuje na bolesť v pupku. Deti sa často ponáhľajú po miestnosti, stonajú alebo plačú v bolesti. Keď pocítite výčnelok nad pupkom, bolesť zosilnie. Niekedy je bolesť tak výrazná, že existuje bolesťový šok, pri ktorom sa krvný tlak môže prudko znižovať až do straty vedomia.

Poranenie pupočnej kýly. Kliknutím na fotografiu ju jasne zobrazíte

Obmedzené skleníkové plyny a uškrtenie sú život ohrozujúce situácie. Prorastanie pomocou chirurgického zákroku v týchto prípadoch môže viesť k veľmi vážnym následkom, až do rozvoja peritonitídy (zápal pobrušnice), bolestivý šok a smrť osoby. Preto, ak sa dieťa začne sťažovať na výskyt bolesti v pupočnej kýle, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr.

Prevádzková technika

Gernioplastika sa môže uskutočňovať niekoľkými spôsobmi. Výber operačnej taktiky závisí od veľkosti výčnelku, prítomnosti alebo neprítomnosti núdzového stavu, technických možností nemocnice a ďalších faktorov..

Chirurgia zvyčajne trvá 30–40 minút. U starších detí sa môže vykonať v lokálnej anestézii, u malých detí v celkovej anestézii..

Najprv sa rozreže koža tesne pod pupkom, potom sa vnútorné orgány, ktoré tvoria obsah herniálneho vaku, upravia vo vnútri (pokiaľ neboli porušené)..

Samotný hernálny vak, pozostávajúci zo spojivového tkaniva, je odrezaný a jeho brány sú zošité. Koža v oblasti operácie je šitá podkožnými stehmi..

Chirurg vloží do drážky pupka guľôčku z bavlnenej gázy, aby sa zabránilo tvorbe hematómu (vnútorná tvorba modrín), po ktorom nalepí sterilný obväz. Operácia bola dokončená.

Kliknutím na fotografiu ju zobrazíte vo veľkej a jasnej verzii.

Ako sa deti podrobujú operáciám odstránenia skleníkových plynov??

Potreba chirurgického zákroku je veľmi znepokojujúca pre rodičov tých detí, ktorým lekár predpísal chirurgickú liečbu GHG. Aká anestézia sa používa? Ako dlho trvá pobyt v nemocnici? Vyskytujú sa často komplikácie? O tom všetkom sa môžete dozvedieť prečítaním recenzií rodičov, ktorých deti už podstúpili hernioplastiku.

 • Hernioplastika (oprava prietrže) je jednou z najbežnejších operácií v pediatrickej chirurgii, jej technika je dobre rozvinutá..
 • Po poslednom večere by mal malý pacient prestať jesť až do samotnej operácie, nepiť 2 hodiny pred operáciou.
 • Nepoužíva sa lokálna anestézia u malých detí, liečba sa vykonáva v celkovej anestézii.
 • Po anestézii sa u niektorých detí môžu v pooperačnom období vyskytnúť závraty, nevoľnosť alebo dokonca zvracanie - na to musíte byť pripravení, nepanikáriť a uistiť dieťa, že to čoskoro prejde..
 • Niekoľko hodín po liečbe sa malému pacientovi umožní vstať z postele a jesť. Na mnohých klinikách je prepustenie z nemocnice uskutočnené nasledujúci deň po liečbe, často si operácia vôbec nevyžaduje hospitalizáciu a vykonáva sa na klinike.
 • Týždeň po liečbe sa obväz odstráni a potom sa dieťa môže vrátiť do aktívneho života. Estetický účinok hernioplastiky je zvyčajne dobrý..

Zhrnutie pre rodičov

Keď sa u kojenca objaví prietrž, rodičia by nemali panikáriť: zvyčajne prechádza sama počas prvých 3 rokov života a najčastejšie dokonca počas prvých šiestich mesiacov, keď sa posilňujú svaly brušnej steny..

Ak lekár odporúča operáciu, v žiadnom prípade ju neodmietnite. Technika na odstránenie prietrže poskytuje úplné uzdravenie, je dobre vyvinutá lekármi a ľahko tolerovaná deťmi.

Infekčné komplikácie po operácii sú veľmi zriedkavé a recidíva pupočnej prietrže po operácii nastáva v menej ako 1% prípadov.

Zotavenie po operácii pupočnej kýly

Umbilikálna prietrž je stav tela, v ktorom vnútorné orgány presahujú hranice brušnej dutiny cez malú dieru umiestnenú v pupku. Táto vada podlieha povinnej prevádzke v dospelosti. V prípade detí samozrejme existuje možnosť jej prirodzenej korekcie, ak dieťa nie je staršie ako 3 až 4 roky. Ak je však starší ako určený vek, je povolený iba chirurgický zákrok.

Odstránenie pupočnej kýly nie je ľahký proces. A môže sa vykonať jedným z dvoch spôsobov: metódou napínania alebo bez napínania hernioplastiky. Bez ohľadu na metódu chirurgického zákroku je však v obidvoch prípadoch predpokladom správneho uzdravenia príslušné pooperačné obdobie, ktorého nedodržanie môže viesť k recidíve problému alebo ku všetkým druhom komplikácií..

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

Obdobie rehabilitácie pre každého pacienta je individuálne. Jedna osoba za týždeň sa odrazí, iná - šesť mesiacov. V prípade oneskorenej rehabilitácie to môže trvať niekoľko rokov..

Aký druh rehabilitácie je potrebný po odstránení pupočnej kýly?

Rehabilitácia po odstránení pupočnej kýly u žien, mužov a detí nezávisí od veku chorého, ktorý sa podrobil chirurgickému zákroku. A spočíva v pozorovaní nasledujúcich bodov:

 • obmedzenie závažnosti zdvihnutých vecí na 2-3 kg, nie viac;
 • odmietnutie fyzickej aktivity, behu a skákania najmenej na 2 mesiace;
 • implementácia fyzioterapeutického komplexu;
 • nosenie špeciálnej podpornej ortézy;
 • dodržiavanie vyváženej stravy okrem mliečnych výrobkov, strukovín a kapusty, ako aj všetkých pikantných, uhľohydrátových a tukových potravín z stravy pacienta.

Zostaňme v posledných dvoch bodoch..

Po úplnom zahojení rany sa nasadí podporný obväz. A musí sa neustále nosiť počas celého časového obdobia, ktoré určí ošetrujúci lekár, pričom zariadenie bude odstraňovať iba po dobu spánku alebo odpočinku. Obdobie nosenia obväzu je často asi 30 až 45 dní, keď sa hernia brána zavrie sieťou a 3 až 4 mesiace s plastickou chirurgiou alebo tendencia operovaného pacienta priberať na váhe. Obdobie rehabilitácie po odstránení pupočnej kýly u dieťaťa sa môže mierne skrátiť, pretože celková elasticita a rýchlosť rastu tkanív u detí je oveľa vyššia ako u dospelých..

Strava okrem vyššie uvedených výnimiek zahŕňa vo svojom stravovaní aj zvýšené množstvo polievok, obilnín, dusenej zeleniny a čerstvého ovocia. Sú to produkty, ktoré prispievajú k zvýšenej redukcii stien tráviaceho systému a uľahčujú odstraňovanie životne dôležitých produktov z ľudského tela. Pacientovi podstupujúcemu rehabilitáciu je zakázané piť alkoholické nápoje akejkoľvek sily a konzumovať konzervované jedlá. Odporúča sa tiež obmedziť spotrebu kávy.

V pooperačnom období je veľmi užitočné používať odvarky liečivých bylín vo vnútri: dubová kôra, harmanček, šalvia, rebríček alebo psie ruže. Zvyšujú nielen imunitu, ale tiež zmierňujú zápal a znižujú bolesť.

Počas prvých dvoch týždňov rehabilitácie po operácii na odstránenie pupočnej kýly má pacient každého veku obzvlášť striktne dodržiavať denný režim. Prvé dva dni môžu ležať a ležať iba na chrbte. V nasledujúcich dvoch dňoch je už možné a potrebné vstať, chodiť. Po zvyšok času sa odporúča pohybovať sa tak často, ako je to možné, ale zároveň starostlivo monitorovať telo a pri prvých „hovoroch“ o únave si oddýchnuť..

Počas rehabilitačného obdobia po operácii na odstránenie pupočnej kýly u mužov sa vykonáva aj pravidelné vyšetrenie urológom, aby sa predišlo problémom s urogenitálnym systémom..

Od tretieho týždňa, keď sa konečne vytvorí pooperačná jazva, je potrebné začať venovať osobitnú gymnastiku pozornosť a čas..

Komplex fyzioterapie je jedným z najužitočnejších a najúčinnejších opatrení na prevenciu recidívy patológie u všetkých pacientov, ktorí podstúpili chirurgický zákrok, bez ohľadu na ich vek a fyzický stav. Vďaka cvičeniam sa pooperačná jazva vylieči rýchlejšie a zotavenie bude oveľa jednoduchšie.

Aké cvičenia môžem robiť??

Komplex fyzickej terapie zameraný na rýchle zotavenie tela po operácii môže zahŕňať základné gymnastické cvičenia, ktoré uvoľňujú a posilňujú svaly brucha, chrbta a bokov. Všetky hojdačky sú zakázané.

Je potrebné robiť takúto gymnastiku denne, pričom celý komplex je rozdelený do niekoľkých prístupov, z ktorých každý trvá 15 - 20 minút..

Príklady rôznych cvičení sú uvedené nižšie, ale všetky cvičenia sú najlepšie koordinované s lekárom:

Ako vykonávať cvičenia: samostatne alebo s odborníkom?

Špecifické cvičenia zahrnuté do komplexu fyzioterapie vyberie ošetrujúci lekár a potom ich sám pacient môže prispôsobiť podľa svojich pocitov a schopností..

Ak sa pacient počas vykonávania cvičenia z komplexu predpísaného odborníkom cíti nepohodlie alebo bolesť, malo by sa to nahlásiť vášmu lekárovi. Takéto negatívne pocity môžu byť znakom pooperačných komplikácií..

masáž

Okrem gymnastického komplexu špecialista často predpisuje aj masáž. Je zvlášť indikovaný počas rehabilitácie po odstránení pupočnej kýly u novorodencov a detí s vrodenou chybou v muskulo-väzivovom aparáte, je však rovnako užitočný aj pre dospelé ženy a mužov..

Pravidelná masáž pomáha švom rýchlejšie sa hojiť a zlepšuje krvný obeh v mieste, kde bola operácia vykonaná..

Ošetrujúci lekár môže okrem masážnej terapie ponúknuť aj ďalšie procedúry, ako sú: ošetrenie ultrafialovým žiarením alebo elektrickými pulzmi, magnetoterapia. Z netradičných metód sú po takejto operácii najbezpečnejšie: akupunktúra, hirudoterapia a apitherapia. Všetky z nich sú zamerané na normalizáciu mikrocirkulácie krvi, anestéziu pupka a zabránenie zápalovým procesom.

záver

Pri dodržaní všetkých vyššie uvedených bodov sa v období rehabilitácie po odstránení pupočnej kýly u dospelých alebo dieťaťa telo rýchlo a ľahko zotaví a pravdepodobnosť recidívy a komplikácií sa zníži na minimum.

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

Ako sa odstráni brušná prietrž (biela čiara), prečo sa objavuje a pooperačná regenerácia

Jednou z hlavných operácií v chirurgickej nemocnici je odstránenie prietrže brucha. Vykonáva sa naliehavo a plánovaným spôsobom..

Postup odstránenia prietrže brucha závisí od trvania choroby. Z dôvodu porušenia predpisov a ako včas pacient vyhľadal lekársku pomoc.

Operácia je vyčnievanie brušných orgánov cez diery, ktoré normálne neexistujú. Napríklad v pupočnej oblasti bielej línie brucha.

Druhy a príčiny výskytu

 • sklon k zápche;
 • deti alebo staroba;
 • porušenie anatomickej integrity prednej brušnej steny v dôsledku predtým prevedených operácií;
 • ťažká fyzická práca;
 • mužské pohlavie;
 • sklon k zvýšenej telesnej hmotnosti;
 • silné kašeľ alebo plač;
 • opakované zložité prirodzené narodenia;
 • zranenia.

Kýly bielej línie brucha sú vrodené a získané. Zriedka dosahujú priemer viac ako 10 cm, častejšie sa nachádzajú nad pupkom a zriedka sú porušované..

Klinický obraz sa prejavuje bolesťou v orgáne, ktorá padá do herniálneho vaku. Môže to byť omentum, slučky tenkého čreva, močový mechúr.

V prípade vniknutia do hernálnej brány črevných slučiek vznikajú nepríjemné pocity. Môže to byť pocit pálenia v slučkách čreva v hornej časti brucha. V detstve sa hernie bielej čiary prakticky nevyskytujú.

Metódy odstránenia

Operácia - hernioplastika sa môže vykonávať nasledujúcimi spôsobmi:

 • šitie defektu v bielej línii šnúrkou, uzlom v tvare U a inými druhmi švov;
 • plasty z vlastného tkaniva;
 • laparoskopická operácia.

Operácia sa najlepšie uskutoční podľa plánu bez čakania na komplikácie. Pre ktoré budete musieť vykonať pohotovostnú operáciu. Najlepšie je vykonať operáciu na špecializovaných klinikách na odstránenie kýly..

Príprava na operáciu zahŕňa nasledujúce testy:

 • klinický krvný test; všeobecná analýza moču;
 • krvná chémia;
 • koagulogram - analýza zrážanlivosti krvi a trvania krvácania;
 • stanovenie krvného typu a faktora Rh;
 • krv na Wassermanovu reakciu, HIV, hepatitída;
 • rentgén hrude;
 • ultrazvuková dopplerografia ciev dolných končatín;
 • v prípade diabetes mellitus je indikovaná konzultácia s endokrinológom;

Ak má pacient peptický vred žalúdka alebo dvanástnika, musí sa vykonať FGDS.

Ako sa vykonáva operácia - odstránenie prietrže brucha?

Ak je obsah herniálneho vaku predperitoneálny tuk, potom táto operácia zahŕňa aplikáciu stehu v tvare U. Najprv sa musíte uistiť, že iba brušný tuk je vo vnútri kýlovej brány a neexistujú žiadne črevné slučky.

Pri veľkých výčnelkoch sa odstráni prietrž bielo-bielej línie brucha. Operácia sa vykonáva laparoskopicky a zahŕňa inštaláciu oka v oblasti divergencie listov aponeurózy..

Sieť je implantovaná, keď nie je dostatok miestneho tkaniva na plastickú chirurgiu. Tiež, ak je spojivové tkanivo veľmi mäkké, uvoľnené, existuje riziko recidívy prietrže.

Výhody použitia pletiva počas operácie sú:

 1. Recidácia prietrže je prakticky vylúčená.
 2. Pooperačné obdobie je ľahšie, menšie bolesti v pooperačnej rane, pretože menšie lokálne napätie tkaniva v chirurgickej oblasti.
 3. Možnosť aktivovať pacienta skôr, obnoviť kvalitu života.
 4. Táto metóda významne znižuje trvanie operácie.
 5. Počas operácie sa používa podstatne menšie množstvo šijacieho materiálu, a preto sa znižuje riziko ligatúrnej fistuly..
 6. Sieťka rýchlo rastie s vláknitým tkanivom a kapilárami, neodtrháva sa, v budúcnosti sa nemusí odstraňovať..

Keď sa svaly rekta abdominis líšia od strany bielej línie, použije sa laparoskopia. To vám umožní, aby bol chirurgický zákrok menej traumatizovaný a pooperačné obdobie plynulejšie.

Odstránenie prietrže brucha laparoskopickou technikou vám umožní:

 • túto operáciu vykonajte u starších pacientov
 • alebo pacienti trpiaci závažnou sprievodnou somatickou patológiou.

Laparoskopia je žiaduca, ak existuje podozrenie, že obsah hernálneho vaku je naplnený črevnými slučkami a prietrž by sa mal z brušnej dutiny zrevidovať..

Charakteristiky chirurgickej liečby pooperačných hernií je potreba prideliť hernálny vak z adhézií vytvorených od predchádzajúcej operácie.

V tejto situácii dáva laparoskopia tiež dobrý účinok, pretože môže významne znížiť riziko vzniku vnútroperatívnych komplikácií. Presnejšia operácia sa vykonáva, menej traumy tkanív, krvácanie. Čím nižšie je riziko hnisania a recidívy prietrže.

Pooperačné zotavenie

V pooperačnom období je nevyhnutná včasná aktivácia obväzu. Je to potrebné, aby sa zabránilo vzniku takého nebezpečného typu komplikácií, ako je hypostatická pneumónia..

Funkcie pooperačného obdobia závisia od toho, v akom štádiu choroby sa operácia vykonala. Či porušenie chirurgických zákrokov predchádzalo chirurgickému zákroku a aké sú sprievodné somatické choroby.

Je nevyhnutne nutné nosiť obväz.

V nekomplikovanom priebehu pooperačného obdobia je pobyt v nemocnici 1 deň po operácii.

Účelom použitia pooperačnej bandáže je:

 • zníženie bolesti;
 • zníženie pravdepodobnosti rozvoja opakujúcich sa prietrží po operácii;
 • bandáž chráni pred infekciami, podráždením pokožky, podporuje najrýchlejšie zotavenie motorickej aktivity.

Po obnovení črevnej motility sa strava postupne rozširuje, jedlo je povolené. Medzi výživové prvky patrí konzumácia zdravých potravín. Potraviny bohaté na vlákninu, na prevenciu zápchy, chorôb iných orgánov gastrointestinálneho traktu.

Rehabilitácia po odstránení kýly je jednoduchšia, ak sa chirurgický zákrok vykonal laparoskopicky. Pri tejto technike nedochádza k veľkým traumatickým rezom a bolesť po operácii je menej výrazná.

Proces rehabilitácie zahŕňa kontrolu nasledujúcich hlavných parametrov:

 1. Zmena teploty 2-krát denne ráno a večer.
 2. Obväzy pred odstránením stehov a kontrolou pooperačnej rany. Švy sa odstránia 7 až 10 dní po operácii.
 3. Odmietnutie viesť motorové vozidlo v nasledujúcich 2 dňoch po operácii, pretože anestetiká používané na anestéziu znižujú pozornosť a schopnosť viesť vozidlo.
 4. Ak sa osoba zaoberá duševnou prácou, potom je možné sa do nej vrátiť niekoľko dní po operácii.
 5. Počas fyzickej práce bude potrebná rehabilitácia niekoľko týždňov po operácii, ktorá bude zahŕňať cvičebnú terapiu, masáže.

Možné komplikácie

V pooperačnom období sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

V prípade včasnej operácie, splnenia lekárskych predpisov, dodržiavania diéty a fyzickej aktivity bude pravdepodobnosť komplikácií minimálna..

Ak sa v strede brucha objavia sťažnosti na nepohodlie a nepohodlie, je potrebné:

 • navštíviť lekára;
 • robiť krvné testy;
 • vykonať brušný ultrazvuk.

Včasná diagnostika a liečba vám umožnia vykonať operáciu načas, eliminovať možnosť komplikácií a relapsov.

Ďalšie podrobnosti o tejto operácii nájdete z prevodu Elena Malysheva.

Príznaky pupočnej kýly. Operácia prsnej prietrže

Umbilikálna hernia je choroba, ktorej charakteristickým znakom je vyčnievanie brušných orgánov cez pupočný kruh. Prečo vzniká toto ochorenie, aké sú príznaky pupočnej kýly a v ktorých prípadoch je možné upustiť od metód konzervatívnej liečby tohto ochorenia? Poďme to pochopiť.

Príčiny choroby

Pupočná kýla môže byť buď vrodená alebo získaná patológia ľudského tela. Vrodená pupočná hernia sa vyskytuje v období vývoja plodu a po narodení dieťaťa sa stáva zreteľným - v oblasti pupka sa nachádza okrúhly výčnelok, ktorý pri výkriku dieťaťa výrazne narastá..

Získaná pupočná kýla sa objaví neskôr. Jeho výskyt môže súvisieť s existujúcim anatomickým defektom v štruktúre pupočného prstenca as rôznymi negatívnymi environmentálnymi faktormi, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku a vyvolávajú napínanie prednej brušnej steny..

Riziková skupina

Umbilická prietrž sa najčastejšie vyskytuje v týchto kategóriách osôb:

 • Často choré a nepokojné bábätká prvých mesiacov života. Faktom je, že predná brušná stena u týchto detí je stále v oslabenom stave a časté krik a plač zvyšujú tlak v brušnej dutine..
 • Deti z prvých rokov života s krivicou. Pod vplyvom tohto ochorenia dochádza k poklesu svalového tonusu a svaly prednej brušnej steny nie sú výnimkou..
 • Tehotné ženy a novo múmie. Počas tehotenstva a pôrodu sa výrazne zvyšuje tlak v bruchu.
 • Obézni a obézni ľudia.
 • Ľudia s chorobami, ktoré vyvolávajú ascites - hromadenie tekutín v bruchu.
 • Tí, ktorí vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu alebo športujú so slabosťou brušnej steny.

Príznaky pupočnej kýly

Rozlišujte medzi vnútornými a vonkajšími znakmi pupočnej kýly. Zvážte každú zo skupín osobitne:

 • Vonkajšie príznaky pupočnej kýly, vyznačujúce sa vydutím v blízkosti pupka. Prítomnosť tohto ochorenia je obzvlášť zrejmá pri silnom plaču (u detí), pri pohyboch čriev, pri tlačení osoby alebo pri zdvíhaní závaží (u dospelých). Keď je pacient v náchylnej polohe, výstupok sa stáva ťažko viditeľným, ale akonáhle on zaujme zvislú polohu, opäť sa cíti. Pokiaľ ide o tvar a veľkosť prietrže, každá osoba má tieto ukazovatele individuálne. Kýla sa vizuálne podobá hrbole, ktorá je veľmi mäkká a dá sa ľahko opraviť.
 • Vnútorné príznaky pupočnej kýly. Ľudia s pupočníkovou prietržou často pociťujú bolesť brucha, nevoľnosť. Pacient je naštvaný zápchou, zvracaním, škytavkou, pálením záhy. Všetky tieto príznaky choroby sa niekoľkokrát zosilňujú fyzickou aktivitou, ako je plač u dieťaťa alebo zdvíhanie ťažkých predmetov u dospelých. Prekvapivo môže aj veľký smiech vyvolať vnútrobrušný tlak, ktorý vedie k vyčnievaniu pupka.

diagnostika

Pri vonkajšej prehliadke sa zvyčajne zistí pupočná kýla, ktorej fotografia jasne ukazuje charakteristické znaky tohto ochorenia. V tomto prípade nie je ani potrebné byť špecialistom v oblasti medicíny, aby si všimol tento výčnelok v pupku.

Aby sa získali ďalšie dôležité informácie potrebné na operáciu alebo vymenovanie konzervatívneho ošetrenia (veľkosť herniálneho vaku, najmä proces lepenia), je predpísané ultrazvukové vyšetrenie..

Potreba liečby

Ak dôjde k pupočníkovej prietrži, liečba by sa mala začať okamžite. Dôvodom je skutočnosť, že nečinnosť v tejto situácii môže spôsobiť množstvo závažných komplikácií:

 • Črevné slučky vyrastajú v priebehu času hrotmi a tvoria tak nekontrolovateľnú prietrž.
 • Pod vplyvom provokujúcich faktorov (napríklad nadmerná konzumácia ťažkého jedla, krik, fyzická námaha) sa môže poškodiť prietrž, pri ktorej sa črevné slučky nemôžu samostatne dostať z „pasce“. Okrem toho pri porušení prietrže môže črevná oblasť odumrieť, ku ktorej dochádza v dôsledku silnej kompresie črevných ciev..
 • Jedným z najzávažnejších následkov pupočnej hernie je črevná obštrukcia, ktorej liečba je možná iba chirurgicky.

Nechirurgická liečba

Ak sa zistí pupočná kýla, vo väčšine prípadov je chirurgický zákrok jediným spôsobom, ako bojovať s touto chorobou. Konzervatívne zaobchádzanie sa môže použiť iba u detí mladších ako päť rokov, ak je prietrž malá a nie sú žiadne známky jej porušenia. Ako liečiť pupočnú kýlu u detí bez chirurgického zákroku?

Podstata liečby sa redukuje predovšetkým na potrebu udržiavať pupočnú prietrž v upravenom stave a na použitie rôznych metód (masáž, gymnastika) zameraných na posilnenie prednej brušnej steny..

Tkanivá malých detí (najmä dojčatá do jedného roku) sa dokážu veľmi rýchlo zotaviť, a preto by sa okolo pupočného krúžku malo tvoriť spojivové tkanivo, čo znemožňuje vnútorným orgánom uniknúť.

Je veľmi dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že tvorba spojivového tkaniva je možná iba vtedy, ak je prietrž v korigovanom stave. Na dosiahnutie tohto stavu pomôže špeciálna náplasť na pupočníkovú prietrž, ktorej aplikáciu by mal robiť iba pediatrický chirurg. Spravidla je dvojitá aplikácia takejto náplasti (trvajúca vždy 10 dní) dostatočná na to, aby sa pupočníkový krúžok uzavrel.

U dospelých, ktorí majú pupočníkovú herniu, ak existujú kontraindikácie pre operáciu na jej odstránenie, lekári často predpisujú špeciálny obväz. Bandáž pupočnej hernie je zdravotnícka pomôcka, ktorá neumožňuje vyčnievanie prietrže a na ňu nevyvíja mierny tlak. Medzi konzervatívne metódy liečby pupočnej kýly u dospelých patrí tiež masáž a špeciálna gymnastika..

Príprava na operáciu

Pred operáciou na odstránenie pupočnej kýly sa musí pacient podrobiť komplexnému vyšetreniu, ktorého účelom je vyhodnotiť somatický stav pacienta. Je to dôležitá zložka predoperačnej prípravy, ktorá pomáha znižovať pravdepodobnosť komplikácií priamo počas operácie a niekedy aj po nej.

Pacient musí spravidla podstúpiť všeobecný test na moč a niekoľko krvných testov (všeobecné, biochemické, krvné testy na prítomnosť infekcií, ako sú syfilis, hepatitída, HIV). Predoperačný prípravok ďalej zahrnuje prechod elektrokardiogramom, koagulogramom a röntgenom hrudníka.

Obštrukčná hernioplastika

Je to moderná a veľmi obľúbená metóda chirurgickej liečby pupočnej kýly. Smer herniového vaku a ďalšie upchávanie brány prietrže nastáva prostredníctvom malých rezov pomocou špeciálneho implantátu nazývaného obštrukčná sieť. Vďaka jedinečnému materiálu, z ktorého je pletivo vyrobené, prežije dobre a telo ho neodtrháva, vďaka čomu je minimalizovaná pravdepodobnosť recidívy.

Operácia odstránenia pupočnej kýly obštrukčnou hernioplastikou znamená krátke rehabilitačné obdobie. Takže už deň po operácii je pacient schopný nezávisle opustiť zdravotnícke zariadenie.

Laparoskopická operácia

Odstránenie pupočnej kýly laparoskopickou operáciou je moderná nízko-traumatická a minimálne invazívna technika, ktorá vám umožňuje rýchlo sa zbaviť tohto nepríjemného ochorenia. Použitie laparoskopie znižuje riziko sekundárneho výskytu a rozvoja prietrže.

Prostredníctvom malých vpichov sa do brušnej dutiny zavedie špeciálne video zariadenie, ako aj manipulátor. Po operácii zostanú malé, takmer neviditeľné jazvy.

Laparoskopia pri pupočnej hernii je zďaleka najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť tohto ochorenia. Náklady na takúto operáciu sú v priemere 20 tisíc rubľov.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Ak je diagnostikovaná pupočná kýla, môže byť operácia na jej odstránenie predpísaná iba vtedy, ak neexistujú kontraindikácie na jej implementáciu. Je preto zakázané vykonávať chirurgický zákrok v týchto prípadoch:

 • Pri závažných ochoreniach kardiovaskulárneho systému.
 • Počas tehotenstva.
 • V prípade závažných respiračných patológií.
 • V období exacerbácie chronických chorôb.

Funkcie výživy po operácii

V prvých dvoch dňoch po operácii na odstránenie pupočnej kýly by strava pacienta mala pozostávať výlučne z nízkotučného kuracieho vývaru, nekyslých ovocných štiav, infúzie šípky a bozku. Od 3. dňa môžete do jedla postupne zaradiť pevné jedlo, a to: kuracie vajcia s mäkkým varom, bielkovinový omeleta, rôzne obilniny (kukurica, pohánka, ovsená kaša) a zeleninová polievka.

Týždeň po operácii už nie je potrebná striktná strava. Je však veľmi dôležité skontrolovať stravu a vylúčiť výrobky, ktoré vyvolávajú výskyt prietrže. Preto je dôležité odmietnuť používanie rýchleho občerstvenia, čokolády, alkoholických a sýtených nápojov, ako aj kávy.

Aby sa nenatiahli svaly brušnej dutiny, je lepšie dočasne vylúčiť z ponuky jedlá, mastné mäso, maslo a kyslou smotanu. Ovocie a zelenina by sa však mali konzumovať v maximálnej možnej miere. Používajte polievky dvakrát denne. Prejedanie je zakázané. Potraviny by sa mali konzumovať v malých porciách, ale dosť často (4-5 krát denne).

Funkcie dňa

Po chirurgickom zákroku na odstránenie pupočnej kýly v prvých dňoch musí pacient podstúpiť lôžko. Je to potrebné, pretože tlak vyvíjaný na brušnú dutinu môže spôsobiť odchýlenie švíkov..

Vzpriamenú polohu môžete zaujať až po prvom nasadení širokého pásu alebo obväzu, najskôr však 4. deň po operácii. Zároveň je prísne zakázaná akákoľvek fyzická aktivita..

Úplné uzdravenie tela pacienta závisí od uplatnenia špecifického spôsobu chirurgického zákroku a od úsilia vynaloženého samotným pacientom, jeho dodržiavania všetkých lekárskych odporúčaní..

Umbilická kýla, ktorej liečba sa obmedzuje hlavne na jej odstránenie chirurgickým zákrokom, je vážnou chorobou, pri jej prvých príznakoch je potrebné sa obrátiť na lekárske zariadenie, aby sa zabránilo rozvoju život ohrozujúcich komplikácií..

Podstata operácie na odstránenie pupočnej kýly

Umbilikálna hernia je choroba, pri ktorej orgány vyčnievajú cez zväčšený pupočný kruh. Najúčinnejšou a najúčinnejšou metódou liečby je chirurgický zákrok, riziko recidívy prietrže je minimálne. Preto, aby sa predišlo komplikáciám spojeným s poškodenými orgánmi, je potrebné sa včas poradiť s chirurgom..

Všeobecné informácie o pupočníkovej prietrži

Častejšie sa získajú prietrže, menej často vrodené. Prsné hernie sa vyznačujú rýchlym progresom a zväčšením, najmä ak sa nedodržiavajú odporúčania lekára. Veľkosť prietrže sa môže meniť od jednej do niekoľkých desiatok centimetrov, priemer prietrže sáčku presahuje priemer brány. Preto je pri tomto type kýly charakteristické časté porušovanie obsahu a črevná obštrukcia a tieto podmienky už naznačujú núdzovú hernioplastiku..

Kýla je často sprevádzaná natiahnutými stenčenými svalmi a aponeurózou, svalovou diastázou. Samotný hernálny vak je obklopený riedenými tkanivami. Ak sa prietrž vyskytuje opakovane, môžu sa vo vrecku nachádzať zrasty a septa, ktoré tiež prispievajú k zovretiu orgánov.

Pupočná prietrž, okrem viditeľného výčnelku, je sprevádzaná bolesťou, zhoršenou pohybom, nevoľnosťou..

Dôvody vzhľadu

Pupok nie je pokrytý svalmi, takže je slabým miestom. Faktory prispievajúce k rozšíreniu pupočného prstenca a tvorbe herniálneho vaku sú nasledujúce:

  Poranenia pupočného kruhu poškodenia zvýšený tlak brucha
   preťaženie silné predĺžené tehotenstvo kašľa a nadváha pri zápche pri narodení dieťaťa.

Diagnostické metódy

Prvým diagnostickým kritériom je vizuálne vyšetrenie lekára a palpácia prietrže. Lekár môže určiť zapojenie orgánov do herniálneho vaku, priemer pupočného kruhu, korigovateľnosť prietrže, bolestivosť a napätie. Ďalej môže lekár predpísať röntgenový snímok žalúdka a čriev s kontrastom, FGDS, ultrazvuk, herniografia.

Ultrazvuk popisuje veľkosť prietrže, vnútorné orgány a prítomnosť adhézií.

Herniografia - zavedenie kontrastu do brušnej dutiny a sledovanie jeho toku do herniálneho vaku.

Počítačová tomografia potvrdí diagnózu, ak má lekár po vyšetrení pochybnosti..

Druhy operácií

V súčasnosti je známych niekoľko spôsobov chirurgickej liečby pupočnej kýly, ktoré sú uvedené v tabuľke.

1. Prítomnosť skleníkových plynov u detí starších ako 6 rokov
2. Veľké skleníkové plyny
3. Proboskopické skleníkové plyny
4. Zložité skleníkové plyny
Druh operáciepopis
Podľa majstraV celkovej anestézii sa pacientovi urobí niekoľko rezov, vlákno sa oddelí od spojivového tkaniva. Hernálny vak je rozrezaný, orgány sú prenesené do brušnej dutiny. Potom sa vak šije, šije sa odrezaná aponeuróza.
Autor: SapezhkoLíši sa od Mayoovej metódy spojovaním po vrstvách. Nie je vhodný pre obéznych ľudí.
Autor: BassiniHrudný otvor sa stiahne z brušných svalov. Uskutočnenie je možné pri kýloch malej veľkosti. Svaly by sa nemali napínať.
Autor: lexerPoužíva sa na kontinuitu pupku a kýly. Vyzdvihnite vrece a prešívajte vo vrstvách.
Autor: KrasnobaevTáto metóda sa používa pri prevádzkovaní detí. Kýlová brána eliminovaná subkutánnym tkanivom.

Vyššie uvedené metódy sa vzťahujú na napätie, v súčasnosti sa zriedka používajú. Počas týchto operácií môže byť pupok odstránený. Obdobie zotavenia je dosť dlhé, pacient je vystavený riziku komplikácií a relapsom.

Laparoskopická metódaNajbezpečnejšia metóda hernioplastiky s minimálnou dobou zotavenia. Mínus - ak je herniálny vak veľký, nie je možné vykonať túto manipuláciu. výhody:

 • malé zranenia
 • žiadne jazvy a jazvy
 • rýchla rehabilitácia
 • pooperačné komplikácie nepravdepodobné.
Podľa Lichtenštajnska - pomocou sieťového implantátuŠitie sieťoviny do zoslabených natiahnutých textílií. Umiestnenie implantátu môže byť pod alebo nad aponeurózou. Uplatniteľné na stredné kýly.

Priemerná doba trvania operácie je od 30 minút do 2 hodín.

Aké sú siete na hernioplastiku

Sieťové implantáty sa používajú pomerne často, ich výhodou je vysoká účinnosť a nízka pravdepodobnosť komplikácií. Existuje niekoľko druhov sietí, ktoré sa líšia materiálom výroby a cenou:

  Absorpčný implantát kyseliny polyglykolovej je implantát s vysokou pevnosťou, ktorý je úplne vstrebateľný 4 mesiace po inštalácii. Namiesto oka zostávajú spojovacie tkanivové šnúry vytvorené v mieste implantátu. Okolo implantátu sa tiež vytvorí čiastočne absorbovateľné tkanivo na báze polypropylénu - spojivového tkaniva, ale polypropylénová sieťovina zostáva na svojom mieste a vylučuje opakovanie prietrže. Tento druh sa vyznačuje nízkou pravdepodobnosťou alergickej a zápalovej reakcie. Neabsorbovateľné implantáty (polypropylén, teflón alebo polyester) - zostávajú dlho nezmenené, nie sú alergické. Nepodlieha hydrolýze a biodegradácii. Systém PHS: trojvrstvový implantát, ktorého vrstvy sú umiestnené na rôznych úrovniach. Pozitívnou kvalitou tohto systému je, že vyžaduje menej materiálu na šitie, k hojeniu dochádza rýchlo a relatívne bezbolestne.

Všetky moderné materiály sú hypoalergénne, nízka toxicita, odolnosť voči infekčným látkam, elasticita.

Možnosti úľavy od bolesti

Pri oprave pupočnej kýly sú prijateľné tri typy anestézie - lokálna, epidurálna a celková.

možné s nekomplikovanými pupočníkovými kýlami. Anestiológ podáva lieky medzi stavcami na určitej úrovni, pričom vypína citlivosť dolného brucha a pod.

Pri laparoskopickej hernioplastike sa používa kombinovaná anestézia s mechanickým vetraním..

Príprava na operáciu

Pred opravou kýly je potrebné pacienta vyšetriť. Skúška zahŕňa tieto skúšky:

  Kompletný krvný obraz, biochémia krvi, kompletná analýza moču, koagulácia, krv na HIV, hepatitída a syfilis, EKG.

Deň pred operáciou pacientka jej posledný čas o 18:00 a osprchuje sa. Ak je to potrebné, zdravotnícky personál môže ponúknuť klystír a oholí si vlasy na ovládanom mieste.

Operácia pupočnej kýly: indikácie, metódy, regenerácia

Brušná prietrž je extrémne časté ochorenie. Podľa štatistík citovaných v roku 2010 Amurskou štátnou lekárskou akadémiou „ročne sa na svete vykonáva viac ako 20 miliónov operácií, čo predstavuje 10 až 15% všetkých chirurgických zákrokov všeobecne. Potenciálnym nositeľom kýly je každé 3 až 5 obyvateľov Zeme. Naliehavosť a zložitosť problému spočíva v tom, že každých 8 - 10 pacientov (v priemere 10 - 15% pacientov) má relapsy choroby. ".

Pri pupočníkovej prietrži vnútorné orgány (črevo, omentum - oblasť spojivového tkaniva, ktoré pokrýva črevné slučky), presahujú za brušnú stenu v pupočnom kruhu..

Metódy konzervatívnej liečby sa používajú iba v detstve (do 5 rokov). Operácia pupočníkovej hernie je jediný účinný spôsob liečby choroby u dospelých a dospievajúcich.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Núdzová operácia na odstránenie pupočnej kýly sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Priškrtená prietrž. Táto situácia môže viesť k intoxikácii, zhoršenej kardiovaskulárnej a pľúcnej aktivite. Pacient má obavy zo silnej bolesti, ktorá neprejde skôr, ako tkanivo zomrie; prietrž nie je nastavený, stáva sa tuhým na dotyk.
 • Obštrukcia čriev. Pacient pociťuje kontrakciu črevnej steny, ale nemožno ju vyprázdniť. Zvracanie, silná bolesť ho môžu obťažovať. Ak sa neprijmú opatrenia, vyvinie sa črevná nekróza a akútna peritonitída, ktorá môže viesť k otrave krvi.
 • Embryonálne hernie (hernie, ktoré sa vyskytli pred vytvorením brušnej steny plodu). Operácia sa v tomto prípade vykonáva prvý deň po narodení kvôli vysokému riziku nekrózy. Výnimkou sú životaschopné deti.

V iných prípadoch sa plánovaná operácia vykonáva bez kontraindikácií. Je predpísaný s ohľadom na stav a potreby pacienta. V niektorých prípadoch môže lekár trvať na jeho rýchlej implementácii. Aj v prípade, že sa nehoní, je lepšie neodkladať a vykonávať činnosť čo najskôr.

kontraindikácie

Operácia na odstránenie pupočnej kýly sa nevykonáva v týchto prípadoch:

 1. Detský vek (do 5 rokov). V detstve existuje šanca, že prietrž samo zmizne s rastom tela. Preto ak operácia nespôsobuje vážne obavy a nemá komplikácie, operácia sa nevykoná alebo je odložená o niekoľko rokov. Dôležité: Hovoríme iba o vrodených kýlach..
 2. Infekcie v aktívnej fáze. Operácia je v tomto prípade rizikom, preto sa vykonáva po úplnej hygiene tela.
 3. Neurčitateľné choroby. Kýla nie je nebezpečná choroba, najmä v počiatočnom štádiu. Jeho odstránenie však predstavuje určité riziko, ktoré nemá zmysel vystavovať ho nevyliečiteľne chorým pacientom..
 4. Tehotenstvo v druhej polovici. Akákoľvek operácia je pre telo stresom, ktorému môže žena na mieste zabrániť. Pri absencii vážnych zdravotných rizík v dôsledku kýly sa chirurgický zákrok odloží do konca laktácie alebo aspoň do narodenia dieťaťa..
 5. Mŕtvica a infarkt. Anestézia v tomto stave je ťažké tolerovať, takže pacienti zvyčajne nie sú vystavení takýmto rizikám..
 6. Poruchy kardiovaskulárnej a pľúcnej aktivity.
 7. Veľké kýly u ľudí starších ako 70 rokov. V tomto prípade je potrebný rozsiahly chirurgický zákrok, ktorý staršie osoby zle tolerujú.
 8. Cirhóza pečene s komplikáciami.
 9. Žilové kŕčové žily pažeráka.
 10. Cukrovka bez účinku na podávanie inzulínu.
 11. Závažné zlyhanie obličiek.

Dôležité! Každý prípad vyšetruje lekár individuálne. Iba odborník by mal rozhodnúť, či potenciálny účinok operácie prekračuje riziká pre pacienta alebo nie..

Príprava na operáciu

Pacient musí do jedného mesiaca pred plánovaným chirurgickým zákrokom:

 • Vykonajte krvné testy, testy moču;
 • V prípade chronických chorôb získať posudok o povolení operácie od špecializovaných lekárov;
 • Poraďte sa s gynekológom (ženy);
 • Urobte ultrazvuk brucha;
 • Podstupte endoskopiu (ezofagastastroduodenskopiu - „prehĺtanie skúmavky“) alebo röntgenové vyšetrenie žalúdka;
 • Vykonajte fluorografiu a urobte elektrokardiogram;
 • Získajte názor terapeuta.

3 dni pred operáciou musíte prestať užívať riedidlá krvi. Pred návštevou nemocnice alebo lekárskeho strediska musia byť dokončené všetky hygienické postupy, najlepšie oholenie brucha a puby (inak to urobí sestra). Ráno sa musíte vzdať pitia a stravovania.

Druhy činnosti a pokroku

Princíp operácie

Operáciu je možné vykonať pod vedením (v žile) alebo lokálnou anestéziou (oblasť okolo pupka je odštiepená). O tomto okamihu sa diskutuje osobitne s lekárom. Pri vodivej anestézii je bolesť vylúčená, ale po operácii sa pacient cíti horšie, zhoršená pozornosť, slabosť. V prípade relapsu alebo núdzového chirurgického zákroku sa môže použiť celková anestézia pomocou intratracheálnej trubice..

Pri plánovanom chirurgickom zákroku sa hospitalizácia spravidla uskutoční v deň operácie alebo deň skôr. Nemocnica bude musieť stráviť 3 až 5 dní. Hlavné chirurgické postupy sú opísané nižšie..

Olshausenova intraperitoneálna metóda

Táto technika sa používa pre embryonálne prietrže. Po nástupe anestézie chirurg otvorí herniálny vak a vráti všetok obsah späť do brušnej dutiny. Niekedy môže byť v pečeni, v takom prípade sa urobí ďalší rez na jej zníženie.

Ak herniálny vak novorodenca má nevstrebané embryonálne orgány (črevný kanál, alantois), odstránia sa. Kýly z kýly sú vyrezané. Tkaniny sú šité vo vrstvách.

Hernioplastika pomocou metód Sapezhko, Lexer alebo Mayo

Ide o tradičnú metódu kýlovej terapie u detí starších ako 5 rokov a dospelých. Rôzne metódy sa mierne líšia v mieste incízie, v metóde oddelenia herniálneho vaku a prišitia. Voľba je založená na umiestnení a veľkosti výčnelku.

Po nástupe anestézie chirurg urobí rez priamo priľahlý k prietrži. Ak je malý, snažia sa udržať pupok mimo úvahy estetiky vzhľadu pacienta.

Chirurg exfoliuje herniálny vak zo subkutánneho tkaniva. Vylučuje sa a v oblasti krku sa vykonáva pitva (v skutočnosti diera, z ktorej „vypadávajú vnútorné orgány“). Potom sa obsah herniálneho vaku (črevá atď.) „Znovu plní“ späť do telovej dutiny. Krk je zviazaný hodvábnymi niťami. Hernálny vak je odstránený. Tkaniny sú šité vo vrstvách.

Obnova je pomerne dlhá a môže trvať jeden rok. Podobná technika je spojená s komplikáciami, ktorých riziko je vyššie ako pri minimálne invazívnych zákrokoch. Bolestivé pocity pretrvávajú 2 až 3 mesiace po operácii.

Operácia pletiva z pletiva

Táto technika bola uvedená do praxe asi pred 30 rokmi. Vykonáva sa podobne ako predchádzajúca metóda: počas plánovanej operácie sa obsah prietrže vrhá späť do brušnej dutiny, s núdzovým zásahom a detekciou ohnisiek nekrózy, je odstránený.

Hlavný rozdiel spočíva v tom, že sieťový implantát je prišitý do tkaniva. Zmierňuje telesnú dutinu pred nadmerným tlakom a zabraňuje vzniku relapsov. Sieť sa postupne vypĺňa vlastnými tkanivami, nespôsobuje imunitnú odpoveď a nepodlieha rozkladu, pretože pozostáva z chemicky inertných biokompatibilných materiálov..

Endoprotéza ôk je fixovaná špeciálnymi neabsorbovateľnými niťami. Sú vyrobené z prolénu. Modernejšie techniky zahŕňajú použitie zošívačky a fixáciu implantátu tantalovými svorkami. V zahraničí sa začala výroba sietí pomocou „suchého zipsu“, čo stačí na zafixovanie podkladových tkanín.

Laparoskopická operácia

Tento typ intervencie má ďalšie kontraindikácie. Neodporúča sa:

 • S imunodeficienciou vrátane infekcie HIV.
 • S porušením pečene;
 • Počas menštruácie.

Najčastejšie sa laparoskopia používa v kombinácii s protetickými implantátmi z oka..

Počas operácie chirurg neurobí rez, ale tri malé vpichy. Zavádzajú špeciálne trubice - trokary. Najväčší je v oblasti pupku. V nej je umiestnený endoskop s kamerou a zdrojom svetla. Zostávajúce nástroje sú zavedené na potrebné chirurgické zákroky. Grasper je umiestnený v jednom - zariadenie na zachytávanie tkanív a dodávanie implantátu. Steh alebo zošívačka so sponkami sa vkladá do iného vpichu.

odstránenie laparoskopickej pupočnej kýly

Po laparoskopii je doba zotavenia oveľa kratšia ako po štandardnom chirurgickom zákroku. Je to kvôli malému poškodeniu svalového tkaniva a zníženému riziku poškodenia nervových zakončení..

komplikácie

Najčastejšie sa u pacientov po operácii vyskytli tieto komplikácie:

 1. Infekcia rán. Gernioplastika sa vzťahuje na operácie „čisté“ (znamená to, že nedochádza k kontaktu s potenciálnymi patogénmi), preto sa antibiotiká po nej neuvádzajú. Ako profylaxia sa predpisujú, ak sa zistí zameranie infekcie alebo raz u pacientov starších ako 60 rokov.
 2. Šero. Toto je opuch v oblasti chirurgického zákroku. Najčastejšie sa vyskytuje, keď sa implantát používa ako reakcia organizmu na cudzie teleso. Nie sú žiadne známky zápalu. Seroma sa po niekoľkých týždňoch rozpustí sám. Nevyžaduje sa žiadne ošetrenie. Je však potrebné navštíviť lekára a prípadne vykonať ultrazvukové vyšetrenie, aby sa vylúčila recidíva prietrže.
 3. Hematóm - krvácanie v oblasti chirurgického zákroku. Rovnako ako seróm sa môže vyriešiť sám, ale vo väčšine prípadov lekári radšej otvoria ranu a zabezpečia odtok tekutiny..
 4. Neuralgia je porušením funkcií nervových zakončení. Komplikácia sa vyskytuje v 10-15% prípadov. Pacienti sa obávajú bolesti, straty citlivosti, pálenia a svrbenia v oblasti operácie. Neuralgia zvyčajne ustupuje sama o sebe 6 mesiacov po obnovení nervových zakončení.
 5. Paréza (obštrukcia) čreva. Pre jeho prevenciu sa užívajú lieky, ktoré zvyšujú peristaltiku, pacient musí v prvých hodinách po operácii vykonať motorickú aktivitu a dýchacie cvičenia..

Existuje alternatíva k chirurgickému ošetreniu?

Úradná medicína tvrdí, že kýla môže byť odstránená iba chirurgicky. Na stránkach ľudových liečiteľov a ich nasledovníkov nájdete rôzne odporúčania:

 • Prijímanie rôznych rastlinných prípravkov.
 • Redukcia prietrže a omietky.
 • Príjem semien jabĺk.
 • Kompresia vyrobená z hliny alebo zmesi medu, propolisu a jódu, ktorá sa musí aplikovať na prietrž.
 • Nalievanie studenej vody alebo studenej vody s octom.

Lekári varujú - žiadna z týchto metód nemá vedecký základ. Okrem toho môže byť prokrastinácia nebezpečná, pretože vždy existuje riziko zovretia prietrže a rozvoju nekrózy. Pri prvej diagnóze je potrebné začať s plánovaním operácie a nestrácať čas neefektívnymi a pochybnými prostriedkami.

Choroba môže sama od seba zmiznúť iba u detí. Pamätajte, že pupočná kýla u dospelých bez chirurgického zákroku sa nedá vyliečiť.!

Rehabilitačné obdobie

S plánovanými operáciami a nekomplikovanými kýlami je doba obnovy jednoduchá. Pacient môže jesť deň po operácii. Po prvé, je lepšie uprednostniť ľahko stráviteľné produkty v tekutej alebo polotekutej forme. Pri tradičnej hernioplastike je zatáčanie v posteli povolené na druhý deň, na tretí deň - môžete vstať a trochu chodiť..

Starí lekári niekedy odporúčajú dlhý odpočinok až 2 týždne. Dnešní odborníci túto taktiku označujú za chybnú. Takže, MD Za VVS Zhebrovsky poznamenáva: „Raná motorická aktivita pacienta zabraňuje vzniku tromboembólie, pneumónie a iných komplikácií z kardiovaskulárneho a dýchacieho systému pacienta.“ Rovnaký názor zdieľajú mnohí zahraniční chirurgovia.

Strava by sa mala udržiavať až 2 týždne. Je možné predpísať priebeh analgetík na zmiernenie príznakov bolesti. Počas obdobia regenerácie sa môže tiež odporučiť obväz alebo špeciálne spodné prádlo. Zabraňujú riziku relapsu. Ženy môžu používať operačný pás pre tehotné ženy ako obväz po operácii - jeho pôsobenie je podobné.

Kardiovaskulárne a pľúcne zlyhanie sa môže vyskytnúť v prvých hodinách alebo dokonca deň po operácii u pacientov s obrovskými kýlami alebo u starších pacientov. Aby im predišli, mali by zaujať polohu, v ktorej je hlava nad nohami, vdychovať navlhčený kyslík. V niektorých prípadoch môže byť potrebné mechanické vetranie..

Rehabilitácia pacientov s porušením prietrže operovaných naliehavo alebo naliehavo je náročná. Aby sa zabránilo vzniku hnisavého zápalu, sú uvedené:

 • Noste pevnú bandáž.
 • Denné vyšetrenie rán, obväzov,
 • Punkcia s vývojom serómu alebo hematómu.
 • Antibiotický kurz.
 • Použitie fyzioterapie.

Po prepustení musia všetci pacienti dodržiavať obmedzenia fyzickej aktivity (až 4 mesiace). Práca je možná 4-6 týždňov po operácii. Ak je práca spojená s ťažkou fyzickou prácou, je potrebný presun na iné miesto. Je možná registrácia zdravotného postihnutia.

Video: vlastnosti pooperačného obdobia

Recenzie pacientov a lekárov

Pacienti, ktorí nemajú komplikácie, zpravidla dobre tolerujú operáciu. Berú na vedomie, že môžete vstať čoskoro, rýchlo sa vrátiť do normálneho života, pracovať. Niektorým je ťažké rozhodnúť o operácii, snažia sa nájsť alternatívne metódy. Pacientom, ktorí prešli týmto postupom, sa neodporúča ťahať.

Hlavným strachom u žien je kozmetický efekt, ich skúsenosti súvisia s tým, ako sa žalúdok a pupok budú starať o operáciu. Po odstránení kýly nie je každý so svojím vzhľadom spokojný. Stehy a jazvy môžu vyzerať škaredo. Muži sa o túto problematiku menej zaujímajú, viac sa zaoberajú obnovou pracovných kapacít a radikálnym riešením problému..

Recenzie týkajúce sa umiestnenia sieťového implantátu sú veľmi odlišné. Niektorí lekári uprednostňujú jeho použitie v akejkoľvek situácii, aby sa zabránilo recidíve. Iní sú skeptickí k tejto inovácii a ponúkajú ju iba s opakovanou prietržou alebo slabými, previsnutými brušnými svalmi..

O výbere anestézie rozhoduje pacient spolu s lekárom. Existujú priaznivci lokálnej aj celkovej anestézie. Niektorí pacienti vo svojich prehľadoch hovoria o nepríjemných pocitoch počas operácie, keď sú pri vedomí.

Deti spravidla reagujú normálne na chirurgický zákrok a anestéziu. Rodičia sa obávajú oveľa viac. Dojčatá z odstraňovania prietrže u dojčiat pretrvávajú, rovnako ako v normálnej nemocnici.

Cena operácie, príjem služby v rámci povinného zdravotného poistenia

Kýla sa odstráni štandardnými metódami. Za inštaláciu sieťovej protézy sa bude musieť platiť zvlášť. Cena je od 5 000 rubľov v závislosti od krajiny pôvodu.

Laparoskopia s jednodňovou hospitalizáciou v Moskve stojí 25 000 - 40 000 rubľov. Pri použití protetickej siete bude táto operácia stáť asi 50 000 rubľov v hlavnom meste.

Dôležité! Na niektorých súkromných klinikách môžu byť pacienti prepustení z domu v deň operácie, pretože hospitalizácia robí túto službu oveľa drahšou. Takýto výsledok je vysoko nežiaduci. Najprv je potrebné pozorovať odborníka.

Chirurgia pre pupočníkovú prietrž je nevyhnutným opatrením. Preto nečakajte, ak máte podozrenie na chorobu, mali by ste sa poradiť s odborníkom a prediskutovať budúcu operáciu. Pri výbere metódy, typu anestézie, vhodnej kliniky alebo nemocnice je lepšie poradiť sa s dôveryhodným lekárom. Ako ukazujú skúsenosti, tento faktor je oveľa dôležitejší ako sláva a popularita špecialistu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré je v našom svete rozšírené. Podľa štúdií ročne zomrie na túto patológiu asi 300 tisíc ľudí. Aj napriek rýchlo sa rozvíjajúcemu lekárstvu dosiahol nárast úmrtí za posledných desať rokov 12%, čo je pre ľudstvo obrovský počet.
Medzistavcová kýla alebo kýla chrbtice je pomerne komplikovanou patológiou muskuloskeletálneho systému, ktorá v niektorých prípadoch môže predstavovať zdravotné riziko. Vyskytuje sa veľmi často, okolo 100 ľudí zo 100 tisíc.
Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.