loader

Hlavná

Hlava

Chirurgická liečba slabinovej prietrže

Inguinálna kýla je patologický výstup častí vnútorných orgánov za jej prirodzenú polohu prostredníctvom oslabených väzov v svalovej stene. Toto ochorenie je často sprevádzané mnohými komplikáciami a jediným spôsobom liečby, ktorý dokáže napraviť situáciu, je operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže..

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Indikácia operácie je prítomnosť kýly samotnej. Bez ohľadu na veľkosť a typ patológie je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok, pretože to je jediný spôsob, ako sa úplne zbaviť choroby.

Vo formáciách, ktoré sú dobre upravené, nespôsobujú zápal a silnú bolesť, sa intervencia vykonáva plánovaným spôsobom. Pacient je kompletne vyšetrený, vyberie sa vhodný čas na hospitalizáciu a potom začne pracovať.

V prípadoch, keď choroba spôsobuje komplikácie vo forme porušenia, sa operácia ingvinálnej prietrže uskutoční v prípade núdze okamžite po stanovení diagnózy..

Nasledujúce stavy pacienta môžu byť kontraindikáciou pri chirurgických zákrokoch, vrátane laparoskopických, plánovaných zásahov:

 • zvýšenie teploty;
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • nedostatočná zrážateľnosť krvi;
 • infarkt myokardu;
 • vek.

V prípade urgentného chirurgického zákroku sa kontraindikácie nezohľadňujú, pretože prietrž predstavuje ohrozenie života pacienta.

Prečo je potrebný chirurgický zákrok

Odstránenie ingvinálnej prietrže sa uskutoční aj v prípadoch, keď si pacient nesťažuje. To platí najmä pre dojčatá alebo novorodencov. Nebezpečenstvo choroby spočíva v tom, že komplikácie sa môžu kedykoľvek vyvinúť a spôsobiť vážne poškodenie dospelému a dieťaťu.

 1. Neschopnosť opraviť prietrž. Medzi bočnými stenami herniového vaku a orgánmi sa objavujú adhézie, ktoré bránia oprave prietrže.
 2. Príznaky zápalového procesu. V dôsledku patológie sa môžu časti orgánov, ktoré presahujú obvyklé umiestnenie, zapáliť a ublížiť.
 3. Koprostáza je jednou z odrôd črevnej obštrukcie. Pri stláčaní slučiek čreva dochádza k hromadeniu výkalov. Pacient nemôže ísť na záchod kvôli črevnej obštrukcii.
 4. Porušenie. Najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie častí vnútorných orgánov, čo vedie k smrti upchatých oblastí v dôsledku stlačenia krvných ciev..

Napriek ohrozeniu zdravia pacienta sa v prípade komplikácií vykonáva núdzová operácia.

Príprava na operáciu

Plánované činnosti si vyžadujú dodržiavanie určitých opatrení a starostlivú prípravu. Po stanovení diagnózy sa pacientovi odporúča ísť do nemocnice a vykonať potrebné testy. Aby sa predišlo kontraindikáciám, pacient sa podrobí všeobecnému vyšetreniu, ktoré vyžaduje elektrokardiografiu, ultrazvuk a počítačovú tomografiu. Uistite sa, že vykonať štúdiu krvi a moču.

Pred nasledujúcou operáciou sa odporúča pacientovi dodržať špeciálnu diétu, nejesť pred operáciou, toľko hodín, ako Vám lekár odporučí. A to je len to - 8 hodín. Črevá sa očistia klystýrom, močový mechúr je tiež prázdny.

Druhy operácií

Operácia sa uskutočňuje podľa niekoľkých metód. Každá z nich sa odlišuje technikou a závisí od objemu chirurgického zákroku. Všetky metódy sú rozdelené na napätie (pomocou vlastných tkanív pacienta), netenzovú hernioplastiku (vyžaduje inštaláciu špeciálnej sieťky), kombinovaný pohľad.

Lichtenštajnská metóda

Lichtenštajnská metóda je jedným z najbežnejších typov beznapäťovej hernioplastiky. Táto metóda chirurgického zákroku sa často používa v modernej lekárskej praxi. Počas operácie chirurg používa špeciálne kompozitné siete, ktoré vám umožňujú opustiť napätie tkanív. Tento postup sa vyznačuje jednoduchosťou a minimálnym počtom relapsov po zákroku, pretože pri endoprotéze ôk je otvor kýlovej brány úplne zablokovaný..

Medzi jeho výhody patrí:

 • malý počet opakovaných prípadov (nie viac ako 4-5%);
 • krátke obdobie rehabilitácie;
 • nedostatok silnej bolesti;
 • použitie lokálnej anestézie;
 • ľahká implementácia.

Nevýhody operácie zahŕňajú riziko poškodenia nervových zakončení, rozvoj chronickej bolesti. U mužov sa môže vyvinúť prostatitída..

Napriek možným komplikáciám sa lichtenštajnská chirurgia považuje za účinnú a relatívne bezpečnú metódu liečby slabinových hernií.

Endoskopická hernioplastika

Inguinálna prietrž pomocou tejto metódy sa odstráni pomocou špeciálnych nástrojov. V pupočnej oblasti, cez ktorú sa laparoskop vkladá do pobrušnice (najčastejšie pod menom výrobcu - covidien), sa urobí malý vpich, pomocou ktorého môže lekár sledovať operáciu. Prostredníctvom ďalších 2 vpichov sa zavádzajú manipulátory, pomocou ktorých sa črevná slučka nastaví pomocou slabinovej prietrže a operácia sa vykonáva pomocou sieťky, čím sa posilní hernálny otvor.

Medzi výhody technológie treba uviesť:

 • nedostatok jaziev;
 • minimálny počet komplikácií;
 • rýchle uzdravenie;
 • nízka pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení.

Medzi nevýhody patrí vysoká cena liečby, dlhá fronta na kvótu na povinné zdravotné poistenie, vývoj alergií na lieky používané na chirurgický zákrok a zlá tolerancia k anestézii..

Mayo Plastic

Tento typ liečby sa týka metód napínania, používa sa hlavne na tvorbu malých hernií. Výber anestézie závisí od veľkosti prietrže. Pri malých rozmeroch má anestézia lokálny charakter, väčšie výčnelky sa operujú v celkovej anestézii.

Plastická chirurgia Mayo spočíva v redukcii hernálnych brán aplikáciou a prešívaním pacientových vlastných tkanív bez použitia implantátu. Svalové svalstvo sa aplikuje tak, aby počas pohybu tkaniva bolo čo najmenšie napätie.

Liečba s použitím tejto techniky je dobre tolerovaná pacientmi, najmä ženami a pediatrickými pacientmi. Tento spôsob je jednoduchý na vykonanie, vďaka čomu je použitie plastu Mayo bežne používanou metódou chirurgického zákroku na zbavenie sa slabinových prietrží..

Operácia Sapezhko

Je potrebné urobiť dva výrezy, ktorými musíte odstrániť slučku čreva do brušnej dutiny. Technika sprísnenia hernálneho otvoru spočíva v aplikácii nodálnych alebo U-stehov, vďaka ktorým je možné dosiahnuť aponeurotické zdvojenie brušnej steny..

Možné komplikácie

Po inguinálnej operácii prietrže, ako aj po iných typoch chirurgických zákrokov sa môžu vyskytnúť komplikácie. Najčastejšie sa vyskytujú tieto vedľajšie účinky:

 1. hematóm.
 2. Poškodenie spermatických kordov, ktoré môže spôsobiť také vážne porušenia, že sa vyvinie atrofia nádoru alebo semenníkov.
 3. Poranenie ciev.
 4. Poškodenie femorálneho nervu, po ktorom môže byť ľavá alebo pravá noha znecitlivená v závislosti od strany chirurgického zákroku..
 5. V dôsledku zápalového opuchu dochádza k pomalému hojeniu rán.
 6. Kvapalina semenníkov, ktorá porušuje odtok žilovej krvi z miešku.
 7. recidíva.

Aby sa vylúčili komplikácie a aby sa predišlo vážnym zdravotným problémom, odporúča sa pacientovi po operácii odstrániť prietržovú prietrž v nemocnici pod prísnym dohľadom zdravotníckych pracovníkov. Nemocenská dovolenka môže trvať maximálne. Postavenie je povolené v deň chirurgického zákroku, aby bolo možné znížiť riziko adhézií..

Dĺžka rehabilitačného obdobia a rýchlosť zotavenia závisia od charakteristík priebehu choroby a spôsobu chirurgického zákroku..

Rehabilitácia

Operácia s trieslovkou prietrže vyžaduje rehabilitačné obdobie spočívajúce v sledovaní stavu pacienta, používaní liekov na odstránenie komplikácií a pozorovaní diéty..

Pooperačné obdobie po odstránení inguinálnej hernie a jeho trvanie závisí od typu anestézie a od priebehu samotnej operácie. Pri použití lokálnej anestézie trvá rehabilitácia menej času. Po 3-4 hodinách môže človek opustiť nemocnicu, ale včas podstúpi preventívne vyšetrenie švov a obväzov. O týždeň neskôr môžete viesť vozidlo. Zdvíhajte závažia (nad 5 kg) - dva mesiace po operácii.

Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšie obdobie pobytu pacienta v nemocnici, toto obdobie môže byť od 1 do 3 dní. Ak osoba nemá žiadne komplikácie a syndróm bolesti nie je intenzívny, má pacient povolené opustiť nemocnicu.

Odporúčania pre pacienta počas obdobia zotavenia

Pooperačné obdobie po slabinovej prietrži vyžaduje implementáciu odporúčaní, ktoré pomáhajú eliminovať vývoj komplikácií a divergenciu švov. Na tento účel sa pacientovi odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 • použitie obväzov - umožnite tkanivám udržať sa po operácii, posilnite brušné svaly, najmä ak je chorým dieťaťom, pre ktoré neexistuje žiadna norma fyzickej aktivity;
 • okrem fyzickej aktivity a vzpierania;
 • včasná zmena obväzu, návšteva kliniky v stanovenom čase;
 • diéta - je vhodné jesť stráviteľné jedlo.

Je povolené postupne sa vracať k fyzickej aktivite, s plynulým zvyšovaním záťaže. Pre ľudí, ktorí sa venujú športu, aktívnym aktivitám, môže obliekanie trvať šesť mesiacov.

Úloha výživy počas rehabilitácie

Aby inguinálna prietrž po operácii nespôsobovala komplikácie, mala by sa na obnovenie sily a posilnenie imunity prijať správna výživa..

Prvé jedlo je povolené po 6 až 8 hodinách po operácii. Výrobky by mali byť ľahké a nízkokalorické. Pre najrýchlejšiu regeneráciu sa odporúča jesť potraviny bohaté na bielkoviny (tvaroh s nízkym obsahom tuku, varené kurča, mlieko, vajcia, riečne ryby)..

Je dôležité vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré podporujú nadmernú tvorbu plynu. Pacient by mal odmietnuť strukoviny, všetky druhy kapusty, mrkvu, zeler, huby. Nejedzte mrkvu, jablká, banány. Zakázané alkoholické a sýtené nápoje.

Je lepšie jesť jedlo po malých dávkach, aby nedošlo k prejedaniu. Vyvážená strava pomôže predísť nežiaducim následkom, ako je napríklad plynatosť - keď sa začnú vrieť črevá, zápcha a iné poruchy trávenia, čo je počas regenerácie po operácii mimoriadne nežiaduce.

Akýkoľvek chirurgický zákrok je pre telo veľmi stresujúci. Správna voľba metodiky, implementácia všetkých potrebných odporúčaní počas rehabilitačného obdobia, odmietnutie zlých návykov a diéty pomôže rýchlo zvládnuť chorobu a odstrániť komplikácie po operácii..

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..

Inguinálny kanálik je štrbina dlhá 4 až 6 cm v dolnej časti inguinálnej oblasti, ktorá pochádza z brušnej dutiny, prechádza dopredu a dolu a dosahuje povrchový inguinálny krúžok. U žien kruhový väz maternice s voľným spojivovým tkanivom prechádza cez trieslovinový kanál au mužov spermatickú šnúru. K vyčnievaniu vnútorných orgánov a pobrušnice s trieslovkou prietrže môže dôjsť vrodeným alebo získaným defektom triesloviny (brána prietrže).

U mužov sa inguinálna kýla vyskytuje 9-krát častejšie ako u žien, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov.

Príčiny a rizikové faktory

Inguinálne kýly sa zvyčajne vytvárajú kombináciou vrodených a získaných rizikových faktorov..

Vrodená vada, ktorá spôsobuje objavenie sa vrodenej ingvinálnej prietrže alebo jej vývoj v ranom veku, je nezatvorenie vaginálneho procesu pobrušnice. Vo veku jedného roka vaginálny proces prerastie v 41% a 10% ľudí neprerastá ani v dospelosti, čo vytvára predpoklady na výskyt ingvinálnej prietrže..

Najčastejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej porušenie, keď obsah herniového vaku náhle vytlačí prietrová brána.

Získané trieslové kýly sa vyskytujú v dôsledku slabosti brušných svalov v dôsledku ťažkej fyzickej námahy, svalovej atrofie v dôsledku prudkého poklesu hmotnosti alebo v dôsledku veku..

Medzi rizikové faktory pri slabinovej prietrži patria:

 • anatomická svalová slabosť peritoneálnej steny;
 • tesné zabalenie detí;
 • hlasné predĺžené plačanie detí;
 • početné narodenia;
 • predčasné tehotenstvo;
 • nadváha, obezita;
 • poranenia v oblasti slabín;
 • ťažký chronický kašeľ;
 • hrať na dychové nástroje;
 • choroby gastrointestinálneho traktu, ktoré sú sprevádzané neustálymi poruchami pohybu čriev;
 • poruchy močenia pri ochoreniach prostaty;
 • nedostatok mobility; a tak ďalej.

Formy choroby

Inguinálne kýly môžu byť vrodené a získané.

Podľa lokalizácie herniálneho vaku:

 • inguinal - prietrž vyčnieva do dutiny trieslového kanálika, ale nepresahuje úroveň vonkajšieho otvorenia inguinálneho kanála;
 • šnúra - obsah herniálneho vaku klesá do mieška do spermatického kordu;
 • inguinal-scrotal - hernial obsah sa dostane k semenníku, pretiahnutie miešok;
 • šikmý - obsah prechádza celým trieslovým kanálom. Táto forma je najbežnejšia, môže byť vrodená alebo získaná. Získaný má šikmý smer iba v počiatočných štádiách patológie, so zväčšením prietrže sa vnútorný otvor inguinálneho kanálu rozširuje dovnútra. Vo väčšine prípadov je šikmá priľahlá kýla jednostranná;
 • priamy - obsah hernie prechádza cez brušnú stenu do trieslovinového kanálika, zatiaľ čo vnútorné otvorenie trieslového kanálika nie je ovplyvnené. Táto forma spravidla vzniká v dôsledku prepätia a je dvojstranná;
 • intersticiálna priama (subkutánna) - výčnelok prietrže sa vyskytuje v podkožnom tkanive aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha;
 • kĺzanie - zaznamenáva sa ďalší výčnelok vnútorného obalu brušnej dutiny. Súčasne môžu z brušnej dutiny opustiť nielen tenké črevo, ale aj steny močového mechúra, maternice, vajcovodov, vaječníkov atď. Toto je najnebezpečnejšia forma ingvinálnej prietrže, pretože je náchylnejšia na porušenie ako iné..

V kombinovanej forme slabinovej prietrže sú na jednej strane identifikované dva alebo viac hernálnych vakov. V tomto prípade kýla sa nekomunikuje medzi sebou, každá z nich má svoju kýlu. Patológia je pomerne zriedkavá..

Podľa schopnosti obsahu herniového vaku sa vrátiť do pôvodného stavu (obnoviť sa), hernie sú:

Príznaky slabinovej prietrže

Hlavným príznakom slabinovej prietrže je okrúhly výstupok v oblasti trieslovín, ktorý je sprevádzaný ťahaním a bolesťou rôzneho stupňa intenzity. Bolesť často vyžaruje do bedrovej oblasti. Výčnelok pri slabinovej prietrži sa zvyšuje s fyzickou námahou, kašľom, kýchaním, zatiaľ čo pri ľahnutí zvyčajne zmizne..

Okrem toho klinický obraz slabiny prietrže závisí od toho, ktorý z vnútorných orgánov sa stal obsahom herniálneho vaku..

Ak sa pacienti zúčastňujú na patologickom procese močového mechúra, sťažujú sa na rýchle a / alebo bolestivé močenie, bolesť v podbrušku. U starších pacientov sa môže vyskytnúť retencia moču. Ak je kýla obsahom vajcovodov alebo vaječníkov, ženy trpia bolestivou menštruáciou. Prolaps v kýlovej časti slepého čreva je sprevádzaný zápchou, nadúvaním, nadúvaním, kŕčmi brucha..

Malé trieslové kýly nemusia byť pre pacienta nepríjemné a môžu byť úplne bezbolestné. S veľkými rozmermi slabinovej prietrže je pacient

nepríjemné pocity pri chôdzi, ako aj neustále pocity ťažkosti v bruchu.

diagnostika

Na zistenie slabiny prietrže sa pacient vyšetrí vo vertikálnej a horizontálnej polohe, vykoná sa test s napätím a test proti kašľu..

Na objasnenie lokalizácie patológie a stavu mozgu sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, panvových orgánov a šourku. Ultrazvuk vám umožňuje zistiť, ktoré z vnútorných orgánov sú zapojené do patologického procesu. Na ten istý účel sa vykoná irigoskopia (stanoví sa možné postihnutie čreva) a cystoskopia so zvýšením kontrastu (postihnutie močového mechúra)..

U mužov sa inguinálna kýla vyskytuje 9-krát častejšie ako u žien, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov.

Ak ultrazvukové vyšetrenie nezistilo prietrž, vykoná sa röntgenová štúdia s kontrastným činidlom na objasnenie diagnózy..

Potrebná je diferenciálna diagnóza trieslovej kýly s kvapkami testikulárnych membrán (hydrocelé), kŕčové žily spermatickej šnúry (varikokéla), lymfadenitída, lipóm spermatickej šnúry, femorálna prietrž. Inguinálna skleróza u detí sa musí odlíšiť od nežiaduceho semenníka v miešku (kryptorchidizmus)..

Liečba prietržnej hernie

Liečba slabiny prietrže sa vykonáva operatívne v chirurgickej nemocnici. Chirurgia nie je indikovaná pri výskyte závažných sprievodných ochorení, pri závažnom vyčerpaní pacienta, ako aj u oslabených starších pacientov a tehotných žien. Týmto pacientom sa odporúča nosiť obväz na brušnú prietrž, ktorý zabraňuje strate vnútorných orgánov z brušnej dutiny..

Chirurgická hernia

Operácia s inguinálnou kýlou sa vykonáva podľa plánu s predbežnou prípravou, ktorá spočíva v podrobnom laboratórnom a inštrumentálnom vyšetrení, a ak je to potrebné, v náprave odhalených porušení. Jednou z požiadaviek na operáciu odstránenia ingínovej prietrže u detí je neprítomnosť infekčného ochorenia dva týždne pred chirurgickým zákrokom. Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii, endoskopickej alebo otvorenej metóde.

Chirurgia pri slabinovej prietrži (kýlová oprava, herniorafia, hernioplastika) má nasledujúce štádiá:

 1. Vytvorenie prístupu k inguinálnemu kanálu.
 2. Odstránenie kýly hernie.
 3. Zašívajte hlboký ingvinálny prsteň do normálnej veľkosti.
 4. Plastový trieslový kanál.

Výber metódy plastového inguinálneho kanálu sa vykonáva v závislosti od formy choroby a veľkosti prietrže:

 • Bobrov-Girardova metóda - umožňuje vám spevniť prednú stenu trieslového kanálika, poskytuje prihojenie homogénnych tkanív súčasným lemovaním aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu s priečnymi a vnútornými šikmými svalmi brucha;
 • Spasokukotského metóda - modifikácia metódy Bobrov-Girard. Počas operácie sa aponeuróza a svaly zachytia a súčasne sa spoja s trieslovým väzom s ďalšou duplikáciou aponeurózy. Umožní vám zabrániť erózii trieslového väzu, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku častého šitia;
 • Metóda šitia podľa Kimbarovského - prispieva k dobrému zapaseniu toho istého tkaniva do trieslového väzu. Okraj horného okraja aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu súčasne obklopuje okraje priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha;
 • Bassiniho metóda - založená na aplikácii hlbokých stehov, ktoré pomáhajú spevniť zadnú stenu trieslového kanála;
 • Metóda Shouldays je modifikáciou metódy Bassini. Počas chirurgického zákroku, po odstránení trieslovej kýly, sa vytvorí súvislá šva, duplikátna priečna fascia, spodná hrana priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha sa šije rovnakou niťou. Spermatická šnúra je položená na jej vrchole vo forme duplikátu, ktorý prišíva okraje disekovanej aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha;
 • Postempskyho metóda - úplné odstránenie inguinálneho kanálu, inguinálneho priestoru a formovania inguinálneho kanála novým smerom;
 • Kukudzhanovova metóda - indikovaná na priamu formu ingínovej hernie, ako aj v zložitých prípadoch choroby, spočíva v zošívaní aponeurotických vlákien vnútorného šikmého a priečneho svalu a vagíny svalu brucha konečníka do strednej oblasti iliakálnych a brušných väzov;
 • Martynovova metóda - používa sa na šikmé brušné kýly a spočíva vo vytvorení duplikátu rozrezaných listov aponeurózy;
 • Lichtenštajnská metóda - šitie tkaniva bez napätia. Okrem toho sa ako alogénna transplantácia používajú špeciálne hypoalergénne siete;
 • metóda Ru - Oppel - sa používa pre malé vrodené a získané trieslové kýly. Po vložení obsahu hernálneho vaku do brušnej dutiny sa hernálny vak obinuje pri krku, odstráni sa trieslová prietrž a potom sa zašíva vonkajší otvor inguinálneho kanálika..

Recidia trieslovej kýly sa pozoruje u 5 až 10% pacientov v dôsledku nesprávne zvolenej chirurgickej metódy, zlyhania pacienta v pooperačnom období, predpísania lekárskeho predpisu, nadmernej fyzickej námahy atď..

Odstránenie laparoskopickej kýly prietrže

V chirurgickej praxi sa široko používa metóda endoskopickej (laparoskopickej) hernioplastiky. Medzi výhody tohto spôsobu patrí schopnosť uzavrieť vnútorné otvorenie trieslovinového a femorálneho kanála súčasne. Počas operácie sa vyrábajú malé úseky inguinálnej oblasti, cez ktoré sa vkladá laparoskop obsahujúci chirurgický manipulátor, kameru z optických vlákien, ktorá zobrazuje obraz chirurgického poľa na monitore v operačnej sále a zdroj studeného svetla, ktorý poskytuje dobrý prehľad o chirurgickom poli. Pri operáciách pri slabinovej prietrži sa laparoskopy používajú na umožnenie laterálneho vyšetrenia chirurgického poľa. Na rozdiel od tradičných operácií v oblasti brucha, laparoskopická metóda umožňuje vykonať chirurgický zákrok s minimálnym možným počtom chirurgických úrazov, skrátiť dobu rehabilitácie na niekoľko dní a tiež znížiť pravdepodobnosť relapsu a komplikácií..

Laparoskopická operácia sa neodporúča pre veľké inguinálne prietrže a priľnavosť.

Možné komplikácie a dôsledky

Najbežnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej stlačenie, keď obsah herniálneho vaku náhle vytlačí herniálny portál. Dochádza k narušeniu krvného obehu a inervácii orgánov, ktoré spadli z brušnej dutiny a nachádzajú sa v herniálnom vaku až do ich nekrózy, po ktorom nasleduje vývoj peritonitídy, čo je život ohrozujúci stav. Porušenie môže byť elastické, fekálne a kombinované. Pružné porušenie sa pozoruje, keď do hernálneho vaku spadne väčší objem vnútorných orgánov ako obvykle. Zvieranie stolice nastáva, keď stolica stagnuje v črevnom trakte, ktorý spadol do herniálneho vaku. V prípade porušenia prietrže potrebuje pacient pohotovostnú chirurgickú liečbu.

Medzi ďalšie komplikácie trieslovej prietrže patria:

 • zápal trieslovej prietrže;
 • ischemická (t.j. z dôvodu nedostatočného prietoku krvi) orchitída;
 • koprostáza - stagnácia výkalov;
 • hernia ireducibilita.

Kýla prietrže sa môže vyskytnúť v dôsledku traumy na obsah hernálneho vaku a jeho stien, čo môže následne viesť k rozvoju procesu priľnavosti. V závislosti od šírenia patologického procesu môže hernia prietrže byť čiastočná alebo úplná..

predpoveď

Prognóza nekomplikovanej prietrže, ktorá je predmetom jej včasnej diagnostiky a správnej liečby, je priaznivá. S rozvojom komplikácií sa zhoršujú, niektoré z týchto komplikácií predstavujú bezprostredné ohrozenie života.

Recidia trieslovej kýly sa pozoruje u 5 až 10% pacientov v dôsledku nesprávne zvolenej chirurgickej metódy, zlyhania pacienta v pooperačnom období, predpísania lekárskeho predpisu, nadmernej fyzickej námahy atď..

prevencia

 1. Prevencia predĺženého plaču u detí, odmietnutie ich tesného zapínania.
 2. Kontrola telesnej hmotnosti.
 3. Tréning brušných svalov.
 4. Zamedzenie nadmernej fyzickej aktivity, odmietnutie zdvíhania závaží.
 5. Hladká korekcia nadváhy.
 6. Počas tehotenstva nosíte vzperu.

Prevencia rozvoja život ohrozujúcich stavov spočíva v okamžitom vyhľadaní lekárskej pomoci, ak sa objavia tieto príznaky: silná bolesť, nevoľnosť, vracanie, krv v stolici alebo nedostatok pohybu čriev, neschopnosť korigovať prietrž v polohe na chrbte..

Možné následky po chirurgickej liečbe slabinovej prietrže

Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.

Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

 1. Priamo spojená s chirurgickou ranou.
 2. Súvisí so sprievodnými patológiami samotného pacienta.
 3. Priamo spojený s touto metódou chirurgickej liečby.
  1. otvorená technika (klasická)
  2. otvorené pomocou polypropylénovej sieťoviny
  3. endoskopická technika (ak sa používa implantát a priori mesh)
 4. Súvisí s anestéziou.

Budeme sa podrobne zaoberať každým bodom:

1. Prevádzková rana

Infekcia sa môže pripojiť ku ktorejkoľvek rane kože, vrátane operačnej sály. Rana je hnisavá a vyžaduje viac času na ošetrenie (antibiotická terapia, denné obväzy), kozmetický efekt je oveľa horší.

Divergencia stehov, okrajov rán - znižuje kozmetický efekt

Tvorba keloidných jaziev

Tvorba ligatúrovej fistuly (odmietnutie stehu) Často si vyžaduje druhú operáciu na vyrezanie fistuly a odstránenie predtým použitého materiálu na šitie..

2. Patológia u pacienta

Operovaní pacienti môžu byť z rôznych vekových skupín as rôznym súborom chronických chorôb. Operácia je pre organizmus stresom, ktorý môže vyvolať zhoršenie chronických ochorení alebo spôsobiť rozvoj akútnej patológie

Všetky uvedené komplikácie predstavujú bezprostredné ohrozenie života pacienta a vyžadujú komplexnú kvalifikovanú ústavnú liečbu.

3. Funkcie operácie

Veľa záleží na výbere chirurgickej liečby. Pri použití hernálnej chyby výlučne pre vlákno a vlastné tkanivá sú vylúčené komplikácie z polypropylénovej siete. Pri použití endoskopických metód je pravdepodobnosť komplikácií pooperačnej rany znížená, pretože incízie nie sú 6-7 cm, ale jeden 1 cm a dva 0,5 cm každý, ale zvyšuje sa tým pravdepodobnosť poškodenia veľkých plavidiel. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody a výber spôsobu operácie zostáva na ošetrujúcom lekárovi.

Recidíva (opätovné objavenie prietrže v mieste operácie) je jednou z hlavných komplikácií po operácii, to znamená, že je potrebná reoperácia, a vraciame sa tam, kde sme začali - vyžaduje sa chirurgická liečba na opakujúcu sa slabinovú prietrž.

Klasická otvorená technika s plastickou chirurgiou s vlastnými tkanivami má šancu na recidívu až 20%

Otvorená technika používajúca polypropylénové pletivo znížila relaps na 5%

Endoskopické metódy (TAPP, TER) zaujímajú vedúce miesto a majú šancu na recidívu menej ako 1%

Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že každý následný chirurgický zákrok (pri relapsoch a môžu byť 2 a 3 alebo viac) sa stáva oveľa komplikovanejším, v oblasti operácie sa vytvára jazva, anatomické orientačné body sú posunuté a je ťažké ich určiť. Chirurgický zákrok na opakujúcu sa slabinovú prietrž vyžaduje rozsiahle skúsenosti s liečením tejto patológie..

Chronická bolesť

Pri liečbe herniálnych defektov sa veľká pozornosť venuje zmierneniu syndrómov bolesti. Jednou z najnepríjemnejších komplikácií spojených s bolesťou je syndróm chronickej bolesti, ktorý sa prejavuje nepohodlím a bolesťou (rôznej intenzity) v oblasti pooperačnej rany do 6 mesiacov alebo viac.

Tento syndróm je najčastejšie asociovaný, pretože jeden z nervových zakončení sa dostane do jazvy a je obmedzený utiahnutým vláknom (niekedy je potrebné opakované operácie na prehodnotenie problémovej oblasti a odstránenie porušenia).

Normálne je bolesť mierna už 3. deň po operácii, v čase, keď sú stehy odstránené, a tento 10. deň sa mierna bolesť objaví iba pri náhlych pohyboch a prehmataní operačnej oblasti. Niekedy môže bolesť pretrvávať až 1 mesiac, a to nie je nezvyčajné, ale jednoducho si vyžaduje primeranú úľavu od bolesti, komplex fyzioterapeutickej liečby..

4. Anestézia

Na liečbu tejto patológie existuje niekoľko možností anestézie.

Celková anestézia - používa sa pri všetkých endoskopických metódach.

Miechová anestézia - môže byť použitá vo všetkých prípadoch okrem endoskopickej.

Lokálna anestézia - používa sa pri kýloch malej veľkosti au starších pacientov.

S anestéziou súvisí ešte jeden, nie celkom príjemný moment. Po všeobecnej anestézii a spinálnej anestézii je veľmi dôležité sledovať okamih prvého nezávislého močenia, pretože pacient jednoducho nemusí cítiť nutkanie na močenie a bude si sťažovať na silnú bolesť v dolnom bruchu, nevyskytuje sa často, ale stojí za to si ju zapamätať (ak je nemožné vyrovnať sa, pacient, hneď ako sa moč uvoľní pomocou močového katétra)

Svetová štatistika

Na základe svetových štatistík je frekvencia komplikácií spojených s chirurgickou liečbou inguinálnych hernií približne 3%, čo zahŕňa všetky komplikácie, ktoré sa vyskytujú od najškodlivejších až po najsmrteľnejšie. Pri veľkej chirurgii sú problémy spôsobené samotnou operáciou nevyhnutné a vyskytujú sa na všetkých klinikách sveta, niekde menej často, niekde častejšie. Ak lekárske stredisko požaduje údaj blízko nuly, mali by ste premýšľať o pravdivosti týchto informácií. Žiadny problém iba pre tých, ktorí nepracujú.

Bežné mylné predstavy

 • Strata mužskej sily po operácii - tento problém je mimoriadne zriedkavý a s najväčšou pravdepodobnosťou je banálnou náhodou a možno ho bezpečne pripísať kazuistike..
 • Neplodnosť - môže sa vyskytnúť po operácii, existuje však niekoľko vážnych výhrad. Počas operácie je technicky nemožné uložiť semenník (napríklad recidivujúcu kýlu bradavíc pri veľkých veľkostiach s porušením) a z nejakého dôvodu (vývojová anomália, vážne zranenie atď.) Druhý semenník nespĺňa svoju funkciu u pacienta, potom bude pacient neplodný. Zhodou toľkých premenných je, mierne povedané, nie často. Preto by ste sa po plánovanej operácii nemali obávať reprodukčnej funkcie.

Pooperačné zotavenie

Akákoľvek rehabilitácia a zotavenie po operácii pri slabinovej prietrži vedie k obmedzeniu fyzickej aktivity a starostlivosti o pooperačnú ranu..

Otvorené metódy - do 2 mesiacov od obmedzenia fyzickej aktivity (akékoľvek fyzické cvičenie spojené s brušným napätím, prudký nárast vecí od 1 kg a viac je zakázané). Vzpieranie nad 5 kg by sa malo odložiť o 6 mesiacov.

Endoskopické metódy - je potrebné sa vyvarovať fyzickej aktivity po dobu 14 dní (rovnako ako pri otvorených metódach), odporúča sa skôr ako stáť, chodiť alebo ľahnúť si, než si sadnúť v prvom týždni (odporúčanie nie je povinné, vykonáva sa, ak je to možné), zdržať sa zdvíhania závaží nad 5 kg, do 1 mesiaca.

Bez ohľadu na metódu chirurgickej liečby sa obväzy uskutočňujú každé 2 dni (pri absencii komplikácií), stehy sa odstraňujú 10. pooperačný deň..

V skorom pooperačnom období sa treba vyhnúť prechladnutiu (počas kašľa sa prudko zvyšuje vnútro-brušný tlak, čo môže viesť k recidíve v skorom období p / o). Porušenie stolice, a najmä zápcha, môže byť tiež faktorom prispievajúcim k včasnému relapsu..

Postihnutie v priemere do 30 dní pri otvorených metódach a 15 dní po endoskopii.

Diétne odporúčania

Keďže oprava prietrže nie je operáciou gastrointestinálneho traktu, nie je potrebná špeciálna diéta. Bezprostredne po operácii je však príjem potravy obmedzený (pitná voda, ovsený vývar), pretože existuje pravdepodobnosť vzniku včasných pooperačných komplikácií, ktoré si môžu vyžadovať opätovnú operáciu, zatiaľ čo je potrebná anestézia a na pôst sa dôrazne odporúča anestézia. Po všeobecnej anestézii, nevoľnosti a zvracaní sa často obávajú (prvých 4-6 hodín), táto skutočnosť tiež vysvetľuje obmedzenie príjmu potravy v skorej pooperačnej perióde. Pri chirurgickom zákroku v mieche alebo lokálnej anestézii sa odstráni akékoľvek obmedzenie príjmu potravy.

Ako vykonať operáciu na odstránenie slabinovej prietrže u mužov?

Nevoľnosť, zvracanie, ťažké kŕče, závraty a prítomnosť novotvaru, ktorý sa cíti ako guľa naplnená vzduchom v dolnom bruchu, sú prvé príznaky toho, že u človeka sa vyvinula prietrž, čo môže viesť k smutným následkom. Keďže u mužov sa najčastejšie vyskytuje pri brušnej hernii, odporúčame vám podrobne sa oboznámiť s týmto ochorením, zvážiť príznaky, priebeh choroby a pochopiť, aké liečebné metódy existujú dnes..

Inguinálna hernia je choroba, pri ktorej je narušené správne usporiadanie orgánov v brušnej dutine: vyčnievajú za hranice prednej brušnej steny v oblasti trieslového kanála. Nie je ťažké si všimnúť nádor, bolestivé pocity sa obzvlášť zreteľne prejavujú v oblasti, kde sa nachádza, a počas cvičenia sa zhoršujú..

Formácia okrem toho vyniká a je viditeľná vo forme „hrbole“, keď osoba leží na chrbte alebo silno tlačí so zápchou. Pri prvých alarmujúcich príznakoch alebo podozreniach je potrebné poradiť sa s chirurgom, aby sa predišlo vážnym následkom, a pokúsime sa vyliečiť slabinovú prietrž v skorom štádiu bez chirurgického zákroku. Mnoho mužov nevenuje pozornosť bolestivým pocitom, spolieha sa na dočasnú poruchu v tele a na skutočnosť, že nádor prejde časom sám, a tým urobí fatálnu chybu, ktorá niekedy môže stáť život.

Medicína skutočne pozná prípady, keď sa slabinová prietrž, hoci u detí, sama osebe vylieči bez toho, aby vyžadovala chirurgický zákrok, ale to sa zaznamenáva iba u pacientov mladších ako 3 roky, treba pripomenúť, že tieto skutočnosti nemožno nazvať pravidelnosťou - sú to skôr výnimky..

Keďže je však operácia inguinálnej hernie extrémnym opatrením, mali by ste poznať príznaky choroby, aby ste mohli včas vydať alarm a chrániť sa pred zbytočnými problémami. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Ako rozpoznať príznaky choroby?

Ako už bolo spomenuté vyššie, výskyt tohto ochorenia je zvyčajne ovplyvnený mužmi, ale ženy často vykonávajú operácie na odstránenie slabinovej prietrže. Napriek tomu muži predstavujú takmer 90% chirurgických zákrokov, zatiaľ čo v prípade ženského publika je koeficient operácií do 10%..

Dôvodom sú anatomické črty, konkrétne štruktúra inguinálnej oblasti. U mužov sú tkanivá vo trieslovej zóne relatívne slabšie ako u žien, zatiaľ čo samotný trieslový kanál je oveľa väčší ako u žien. To zvyšuje riziko ochorenia u silnejšieho pohlavia..

Proces vývoja slabinovej prietrže u mužov teda začína malým opuchom v dolnej časti brucha a jemným nepohodlím s dočasnou bolesťou. Ak sa však včasná liečba nezačne, nádor sa do niekoľkých týždňov zväčší na veľké veľkosti. Potom sa objavia hmatné príznaky hnačky, konkrétne:

 1. Účinok balóna. Prvá vec, ktorá by vás mala zaujať, je formácia, ktorá sa dotkne ako guľa naplnená vzduchom. Zvlášť zreteľne to pociťujeme pri gymnastických cvičeniach alebo pri ľahnutí. Tento „vzduchový“ vak nemá žiadne špecifické parametre, môže byť malý, stredný alebo veľký.
 2. Je to nudná bolesť. Pre každú osobu sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi: niekto sa neustále obáva, ale pre niekoho sa občas objavuje. Tento faktor závisí od individuálnych charakteristík tela, prahu bolesti a zložitosti prietrže;
 3. Pálenie. Tento príznak je obzvlášť výrazný v oblasti trieslovín po ťažkej fyzickej námahe..
 4. Nepohodlie. Zvyšuje sa každý deň, ak sa choroba nezastaví v skorých štádiách.

Výskyt slabinovej prietrže u mužov môže byť podporený niekoľkými rôznymi faktormi. V niektorých je tento faktor vrodený, to znamená, že otvorenie ingvinálneho kanála je svojou povahou malé. Pre ostatných - výsledok nesprávne rozloženého zaťaženia tela. Tento problém často postihuje amatérskych športovcov, napríklad tých, ktorí sa podieľajú na vzpieraní v dôsledku vzpierania.

Okrem charakteristických bolestí v epicentri problému, existujú sprievodné symptómy, ktoré spolu s vyššie uvedenými symptómami pomáhajú pochopiť, že problém je skutočne v ingvinálnej prietrži. Pacienti sú mučení pravidelným kašľom a častou zápchou, ktorá spôsobuje vysoký vnútrobrušný tlak.

Okrem toho si môžu muži pri pohybe čriev všimnúť zväčšený výčnelok v trieslovej oblasti a môžu mať nepríjemné pocity, akoby dolné brucho bolo naplnené vodou. Pri výskyte vyššie uvedených príznakov sa odporúča, aby ste sa okamžite poradili s lekárom, ak začnete s ochorením, výrazne to ovplyvní vaše zdravie. Začínajú časté horúčky, pretrvávajúca nevoľnosť a palpitácie.

Je potrebné poznamenať, že ingvinická prietrž nemusí byť zrejmá okamžite. Nádor porastie a bolesť bude stále chýbať. Pri vizuálnej prehliadke tela musíte byť opatrný, ak sa nájde vydutie, ale vyššie sa nenachádzajú žiadne príznaky - napriek tomu sa obráťte na lekára. Včasná návšteva chirurga vám umožní vyhnúť sa nasledujúcim nepríjemným následkom, medzi ktorými sú najnebezpečnejšie:

 • zápalový proces prietrže alebo semenníkov;
 • prechod z jednoduchej kýly na zložitejší typ „obmedzenej“ ingvinálnej prietrže, ona je považovaná za najnebezpečnejšiu a často končí smrťou;
 • zápcha, stagnácia výkalov v čreve, ktorá vedie k obštrukcii.

Pozrime sa, čo je obmedzená ingvinská prietrž? Toto je jedna z najťažších foriem..

Jeho príznaky sa môžu objaviť nasledovne:

 1. Krv vo výkaloch.
 2. Ťažká bolesť pri kliknutí na boľavé miesto.
 3. Neustála nevoľnosť, ktorá po zvracaní neuľahčuje.
 4. Neschopnosť tlačiť prietrž dovnútra, keď je pacient v ľahu, hoci pri normálnej ingvinálnej prietrži sa to robí veľmi ľahko.

S obmedzenou prietržou sa nemôžete pokúsiť opraviť vzdelanie sami.

Pri potvrdení diagnózy je nevyhnutný urgentný chirurgický zákrok a predoperačné výkony sa vykonajú rýchlo a nie úplne, pretože v týchto prípadoch sa čas nestratí..

Zvážte proces operácie na odstránenie slabinovej prietrže u mužov.

Metódy liečby slabinovej prietrže

Pri potvrdení inguinálnej kýly ponúkne chirurg jediný správny spôsob - vykonať operáciu na odstránenie. Tu je niekoľko možných možností. Ide o štandardnú operáciu, pri ktorej sa na koži urobí rez pomocou skalpelu alebo šetrným postupom - laparoskopia, čo je vpich kože v postihnutej oblasti. Ak je prietrž malá a nespôsobuje človeku nepríjemnosti, môžu s operáciou chvíľu počkať..

Predtým, ako sa rozhodne, bude lekár určite hmatať, vziať na vedomie sťažnosti pacienta, napísať odporúčanie na ultrazvuk, röntgen a prípadne ďalšie súvisiace štúdie. A až potom bude na základe získaných údajov možné vidieť obraz choroby: veľkosť prietrže, jej umiestnenie, možné následky po odstránení, možnosť progresie atď..

Pozrime sa podrobnejšie na prípravu na samotnú operáciu. Bezpochyby bude pacientovi predpísané odporúčanie na testy, je to:

krvná chémia;

Zoznamy predoperačných postupov zahŕňajú aj CTG a špeciálny prieskum, ktorý pomáha pochopiť, či má pacient alergické reakcie na akékoľvek lieky, chronické choroby, či v čase choroby užíva nejaké silné lieky. Toto všetko sa zaväzuje úspešne vykonať operáciu na korekciu prietrže alebo v pooperačnom období..

Po prijatí testov a rozhodnutí lekára o operácii môže byť pacient umiestnený do nemocnice. Ak je pacient fajčiarom, operácia bude predpísaná neskôr, aby pacient mohol bez cigariet vykonávať niekoľko dní. 10 hodín pred operáciou bude pacientovi zakázané piť a jesť.

Aký typ operácie sa pacientovi ponúkne, do veľkej miery závisí od lekárskeho zariadenia, na ktoré sa pacient obráti. Takže v štátnej nemocnici s najväčšou pravdepodobnosťou ponúknu obvyklú operáciu brucha. Ak voľba pripadne na súkromnú inštitúciu, pravdepodobne ponúkne modernejší typ operácie - genioraphy. Nezabudnite, že úspech takejto operácie závisí od zručnosti chirurga.

Akýkoľvek typ operácie sa vykonáva v celkovej anestézii, lokálnej aj všeobecnej. Samotní lekári uprednostňujú lokálnu anestéziu, pretože sa považuje za oveľa bezpečnejšiu, ale ak má pacient strach z rôznych druhov zákrokov, použije všeobecnú anestéziu..

Samotná operácia je nasledujúcim algoritmom akcií:

 1. Všetko to začína rezom kože, ktorý sa vykonáva cez trieslovinu, paralelne s ňou..
 2. Potom je odhalený samotný trieslový kanál a lekár dostane príležitosť cítiť herniálny vak. Medicína pozná prípady, keď lekári s veľkými skúsenosťami to jednoducho nemohli nájsť, potom bol pacient požiadaný, aby tlačil. To je ďalšie plus v prospech miestnej anestézie, pretože s ňou môže človek vydávať signály svojmu telu.
 3. Po nájdení vaku je strihaný a chirurg preskúma jeho obsah. Je potrebné poznamenať, že orgány, ktoré sa dostali do prietrže, sú podrobené najpodrobnejšiemu vyšetreniu. Ak lekár zistí, že nie sú poškodené a správne fungujú, jednoducho ich vtlačí späť do brušnej dutiny. Ak sa po vyšetrení zistí poškodenie orgánov, budú odstránené, herniálny vak bude obviazaný a odrezaný.
 4. Roztiahnuté svaly sa zošívajú dozadu. Takmer vždy je na svaly pripevnená sieť syntetického materiálu. Vo svojom zložení je dosť rigidný, ale vnútorné tkanivá ho ľahko berú do tela. Nezamietajú cudzí predmet, ale skôr spolu s ním dorastú
 5. Poslednou fázou operácie je šitie kože.

Inguinálna kýla môže byť v prevádzke niekoľko hodín. Čas strávený do značnej miery závisí od profesionality chirurga, ako je zložitosť, umiestnenie samotnej kýly, veľkosť a tvar. Existujú prípady bilaterálnych hernií, v tomto prípade budú predpísané dve operácie, ale budú sa vykonávať striedavo s odstupom niekoľkých mesiacov..

Teraz zvážte variant operácie, v ktorej môžete urobiť bez rezania pokožky. Bolo to možné vďaka rozvoju medicíny - to je laparoskopia..

Spravidla sa ponúka na opakované operácie alebo na prítomnosť kontraindikácií tradičného spôsobu odstraňovania trieslovej prietrže. Príprava na laparoskopickú genetickú rez sa uskutočňuje rovnakým spôsobom ako pri normálnom chirurgickom zákroku a vykonáva sa aj rezom. Čas operácie na slabinovej prietrži sa v tomto prípade pohybuje od jednej do niekoľkých hodín. Tento druh operácie znamená:

 1. Laparoskop je tenké zariadenie vybavené mini kamerou, ktorá sa vkladá do kanyly. Pri ponorení do herniálneho vaku má chirurg možnosť vidieť všetko, čo je v ňom. Celý proces je zobrazený na monitore, čo výrazne zjednodušuje prácu;
 2. Ďalej sa urobí niekoľko prepichnutí, aby sa pracovalo vo vrecku;
 3. Potom sa na prednej stene vykoná operácia s inštaláciou mriežky pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov.

Ak chcete získať všeobecnú predstavu o postupe, odporúčame vám pozrieť si video o chirurgii pri poranení kýly, ktoré je uvedené nižšie. Takto sa môžete duševne a jasne pripraviť, aby ste pochopili, s čím presne budete musieť čeliť v prípade, že máte trieslovinu prietrže.

Ďalším dôležitým bodom sú náklady na operáciu na odstránenie slabinovej prietrže u mužov. Aj tu záleží všetko na výbere typu postupu a na cenách za odstránenie slabinovej prietrže stanovenej samotnou klinikou. Oprava prietrže pri bežnej kýle bude stáť asi 25 000 rubľov. Ceny v Moskve sa pohybujú od 20 000 do 35 000 rubľov, veľa tu záleží na výbere lekárskeho zariadenia. Ak je zvolená laparoskopia, bude to stáť v priemere 35 000 až 45 000 rubľov.

Ďalej zvážime, čo sa stane po operácii na odstránenie ingvinálnej prietrže v ľudskom tele, a tiež sa zoznámime s recenziami ľudí, ktorí už podstúpili inguinálnu prietrž.

Obdobie adaptácie a pripomienky bývalých pacientov

Mnoho pacientov sa oprávnene zaujíma o túto otázku - aké sú dôsledky operácie na odstránenie ingvinálnej prietrže??

Odpovedáme, že po operácii triesloviny pri hýžach u mužov spravidla neexistujú žiadne problémy, s výnimkou možných infekcií vyvolaných pri operácii, podráždenia nervových zakončení alebo orgánov postihnutých pri operácii, zlej kožnej fúzie alebo zriedkavých prípadov návratu prietrže. Ale väčšina operácií je rýchla a bezbolestná..

Režim hospitalizácie po chirurgickom zákroku spravidla nie je dlhší ako 10 dní, pacienti často ležia iba 3 až 4 dni a sú prepustení. Súkromné ​​kliniky vykonávajú prepúšťanie v ten istý deň po operácii. Z hľadiska medicíny je to zásadne nesprávne, pretože v tomto období je pacient veľmi zraniteľný a jeho preprava určite ovplyvní spojenie..

Po napísaní pacienta lekár predpíše špeciálnu diétu. Pacient bude musieť opustiť múku, sladké, kyslé mliečne výrobky, sýtené nápoje a mastné jedlá. Strava je dočasná, kým sa telo nedostane do normálneho stavu - je to asi 20 dní.

Lekári tiež odporučia upustiť od sexu po dobu najmenej 15 dní, aby nespôsobili pooperačné komplikácie. Počas mesiaca bude tiež zakázané zdvíhať závažia, na oplátku ponúknu zdravotnú gymnastiku, ktorú je možné praktizovať po týždni, ak na ňu nie sú kontraindikácie. Lekári často po operácii na slabinovej prietrži odporúčajú zakúpenie špeciálneho obväzu, ktorý bude správne podporovať fúzované tkanivo..

Po 10 dňoch sa v nemocnici odstránia aj vonkajšie švy, súčasne sa vyhodnotí stav pacienta a vydajú sa ďalšie odporúčania..

Navrhujeme, aby ste sa oboznámili s recenziami mužov, ktorí zažili z prvej ruky všetky súvisiace postupy a ich dôsledky. Urobili sme malý výber komentárov, ktoré zostali na oficiálnych webových stránkach kliník a lekárskych fór.

Môj otec mal v čase operácie 63 rokov. Urobili to v celkovej anestézii. Pohyboval sa v zásade ľahko, ale bol v nemocnici viac ako týždeň, stále vo veku, predtým, ako nebol prepustený. Odporúčalo sa zdržať sa fyzickej námahy až 3 mesiace. Je tu jeden bod: začal som sa sťažovať na pálivý pocit v nohách vedľa slabiny, ktorý sa predtým nestaol.

Asi pred 10 rokmi som mal slabinovú prietrž. Možno vtedy bol liek slabší, ale ležal som v nemocnici dlhšie ako 3 mesiace, nezlepšil sa, pravdepodobne som niečo poškodil alebo priniesol infekciu. Nevysvetlili mi nič, iba to mávli. Ale bez ohľadu na to, ako som to bol, po 3 mesiacoch som konečne prepustil, samozrejme, vykonal som veľa lekárskych pokynov, zatiaľ čo ticho nič nebráni.

Ani my sme neboli ušetrení problémami, náš syn mal priškrtenú prietrž, bol v bezvedomí odvezený do bezvedomia, o dve hodiny neskôr bol syn už v intenzívnej starostlivosti, až do posledného premýšľania o najstrašnejšej možnosti. Hrešil tým, že nemocnica je štát. Ale nie, o týždeň neskôr sa syn vrátil domov a po niekoľkých mesiacoch sa plne venoval športu

Mal som ingvinálnu prietrž, operovanú. A keď bola takáto operácia predpísaná môjmu päťročnému synovi, vydali rozsudok - choroba prešla dedičstvom a objavila sa veľmi skoro. Veľmi sme sa obávali, ako to bude znášať - koniec koncov bol ešte dieťaťom a viem, aké to je, keď človek po takejto operácii odíde týždeň. Ale zdá sa, že deti vydržia ľahšie, hneď nasledujúci deň syn kráčal chodbou, ďakujem Bohu, všetko pre nás fungovalo.

Na záver by som chcel dodať, že by ste sa nemali báť operácie na odstránenie ingvinálnej prietrže, hlavnou vecou je včasné a presné vykonanie preventívnych pokynov ošetrujúceho lekára a všetko bude v poriadku.

Mužská operácia brušnej prietrže

Inguinálna hernia je vyčnievanie pobrušnice a orgánov brušnej dutiny za brušnú dutinu do podkožnej vrstvy trieslového kanálika. Toto ochorenie je bežné u mužov a zaujíma vedúce postavenie medzi všetkými takýmito patologickými zmenami v tejto oblasti tela..

Druhy patológie

Najbežnejšími problémami sú tiež iné typy hernií: pupočníkové, brušné, bráničné a femorálne. U mužov má inguinálna hernia tendenciu upadať do mieška. Typy slabinových hernií:

 • Priama kýla opúšťa dno kanála. Jej cesta prechádza cez slabinový kanál okolo spermatickej šnúry.
 • Šikmou prietržou vystupuje cez trieslovinový prsteň. Po ceste prechádza spermatická šnúra kanálikom do slabín.

Prečo sa choroba vyskytuje??

Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú výskyt slabinovej prietrže:

 • Predispozičné faktory. To znamená, že človek má „podmienky“ na jej výskyt:
  • Dedičná slabosť spojivového tkaniva v stenách pobrušnice.
  • Rozšírené vnútorné a vonkajšie "brány" trieslovinového kanála z genetického dôvodu.
  • Ak fyzická aktivita chýba alebo je znížená, nastáva svalová atrofia, ktorá vedie k chorobe.
 • Výrobné faktory. V takomto prípade sa vo vnútri pobrušnice vytvorí zvýšený tlak:
  • Nadmerná fyzická aktivita, najmä zdvíhanie ťažkých predmetov, vyvoláva výskyt slabinovej prietrže.
  • Chronický kašeľ.
  • Chronická zápcha.
  • Neustále silné napätie stien brušnej dutiny. (Choroby z povolania hýbateľov, dúchadiel a ostatných pracovníkov).

Dôležité! Ak je práca spojená s brušným napätím, pokúste sa nepracovať a nepočúvať svoje telo.

Príznaky a diagnostika slabiny prietrže

Hlavným príznakom choroby je tvorba herniálneho vaku v oblasti trieslovín. Nadúvanie sa môže objaviť na pravej alebo ľavej strane, vo výnimočných prípadoch. Priemerná inguinálna kýla má veľkosť 1 až 5 cm. V ranom štádiu vývoja sa deteguje iba vtedy, keď sa svaly stiahnu a jej veľkosť je asi 3 cm. Kýla má však tendenciu sa rozvíjať, preto môže dosiahnuť veľké veľkosti približne 10 cm..

Medzi ďalšie príznaky slabinovej prietrže u človeka patria:

 • Ťažkosti a pálenie v bruchu.
 • Po fyzickej námahe sa objaví bolesť v oblasti choroby.
 • Pohodlie pri chôdzi.
 • Zriedkavo sa slabina prietrže prejavuje závratmi a zvracaním..

Ak sa tieto príznaky objavia, mali by ste okamžite kontaktovať chirurga.

Diagnóza sa stanoví po vyšetrení a inštalácii klinického obrazu o stave pacienta. Ak má lekár pochybnosti, vymenuje ultrazvukové vyšetrenie. Ak sa u človeka vyvinie ingínová prietrž bez komplikácií, nemá to žiadny vplyv na vykonávanie laboratórnych testov.

Inguinálna hernia je diagnostikovaná vo zvislej polohe, ako aj vtedy, keď pacient napína brušné svaly. V polohe na chrbte nie je viditeľná ingvinická prietrž. Počas búšenia srdca nevytvára bolestivé pocity, jeho konzistencia je mäkká a elastická, ľahko sa vkladá späť do brušnej dutiny..

Inguinálna kýla sa nedá vyliečiť konzervatívnymi metódami, preto je chorému predpísaná operácia na jeho odstránenie. Ak takáto porucha nie je zdrojom bolesti a nepohodlia, potom sa chirurgický zákrok na určitý čas odloží. Je však potrebné si uvedomiť, že prietrž sa môže zhoršiť, čo môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • V dôsledku tvorby adhézií je nemožné premiestniť ho do brušnej dutiny.
 • Zvieranie časti orgánu (močového mechúra, vaječníkov, omentum alebo čreva) v herniálnom kruhu, čo vedie k nekróze (nekróze) tkaniva postihnutého orgánu..
 • Obštrukcia čreva alebo narušenie črevnej priechodnosti v dôsledku stlačenia slučky pri výstupe z kýlovej brány.
 • Testikulárny zápal.

Tieto komplikácie, ktoré sa vyskytnú, vyžadujú pohotovostný chirurgický zákrok. Čím dlhšie odložíte návštevu chirurga, tým ťažšia bude operácia.

Príprava na operáciu

Hnačka u mužov sa operatívne odstráni po prijatí prípravných opatrení, medzi ktoré patrí:

 1. Laboratórne vyšetrenie (všeobecná analýza moču a krvi, koagulogram, LHC).
 2. Ultrazvuk a EKG.
 3. Vyšetrenie na choroby prechádzajúce do chronickej formy.
 4. Objasnenie názvov liekov užívaných pacientom.
 5. Odmietnutie zlých návykov 2 - 3 týždne pred plánovanou operáciou.
 6. 8 hodín pred operáciou, vylúčenie potravy.
 7. Čistenie čriev klystýrom.

Dôležité! Je potrebné poskytnúť ošetrujúcemu lekárovi úplné informácie o všetkých liekoch užívaných, aby sa predišlo komplikáciám počas operácie.

Chirurgia a hernioplastika

Chirurgický zákrok spôsobený pri slabinovej prietrži u mužov sa vykonáva pomocou endoskopu, vďaka čomu je rehabilitačné obdobie výrazne skrátené.

Dnes sa tkanivové zlomeniny nevykonávajú, namiesto nich sa laparoskopicky vykonávajú tri punkcie. Cez nich sa zavádzajú špeciálne nástroje, ktoré odrezávajú herniálny vak. Tieto manipulácie takmer nepoškodzujú pokožku brucha, ani brušné svaly, čím znižujú bolesť takmer na nulu. Potom lekári vykonajú zosilnenie stien brušnej dutiny.

Hernioplastika sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

V prvom klasickom prípade chirurgického zákroku sa diery, ktoré pacient získal počas punkcií počas operácie, uzavrú utiahnutím tkaniva a prešitím (podľa Schouldisovej metódy)..

Ďalšia metóda je založená na použití syntetických materiálov, ktoré preukázali dobré výsledky pri interakcii s telom. Plast podľa Lichtenštajnska sa vykonáva lemovaním špeciálnej polypropylénovej sieťoviny..

Ako dlho trvá operácia?

Chirurgia na odstránenie prietrže trvá menej ako hodinu, z tohto dôvodu sú komplikácie po celkovej anestézii minimalizované. Nedávno však existovala tendencia vykonávať chirurgický zákrok na odstránenie herniálneho vaku u človeka lokálnou anestéziou, ak pacient netoleruje celkovú anestéziu..

Možné pooperačné účinky

Hernioplastika neprechádza bez stopy, ako aj pri iných chirurgických zákrokoch. Vzhľadom k tomu, v priebehu toho, aj keď trochu, ale stále spojivového tkaniva je zničená.

Každý organizmus je individuálny, preto sú komplikácie po operáciách rôzne. Existujú tiež faktory, ktoré bránia procesu obnovy..

Závažné následky chirurgického zákroku na odstránenie inguinálneho vaku u človeka sú také javy:

 • Infekčné poškodenie rany.
 • Porušenie integrity spermatickej šnúry v dôsledku nedbanlivosti alebo neskúsenosti lekára. Takáto komplikácia je spojená s porušením hormonálneho a spermatogénneho pozadia, čo vedie k atrofii semenníkov a neplodnosti..
 • Porušenie integrity tkanív čriev a močového mechúra.
 • Neaktívni a starší ľudia môžu mať trombózu holennej žily.
 • Poškodenie bedrového kĺbu.
 • Vzhľad kvapkavý.
 • Ak je pooperačný režim narušený, dochádza k opakovanej inguinálnej hernii..
 • hematóm.
 • V dôsledku porušenia pooperačného režimu sa môže objaviť opakujúca sa prietrž.

V súvislosti s možnými dôsledkami odstránenia prietrže je potrebné prísne dodržiavať režim predpísaný lekárom, riadiť sa jeho odporúčaniami a dodržiavať predpísanú špeciálnu diétu. Iba v tomto prípade lekári dávajú optimistickú predpoveď na skoré zotavenie.

Ak sú splnené všetky podmienky, bude pooperačné rehabilitačné obdobie závisieť od anestézie, typu chirurgického zákroku a nemocnice.

Ak bola vykonaná lokálna anestézia, pacient bude môcť opustiť nemocnicu niekoľko hodín po operácii. Niektoré kliniky predpisujú pacienta nasledujúci deň alebo dva, aby sa poistili.

Celková anestézia spočíva v tom, že pacient zostáva na klinike najmenej dva dni.

Endoskopická plastická chirurgia odloží pacienta v nemocnici o 2-3 dni. Operácia s rezmi bude trvať 1 deň, obštrukčná hernioplastika bude vyžadovať niekoľko hodín.

V ambulantnom období po hernioplastike, ktorá trvá 9 dní, je pacient šitý.

Diéta po operácii

Počas obdobia regenerácie je potrebné brať len tekuté jedlo, v malých dávkach a pomaly. Musíte jesť 4 krát denne, existujú potraviny bohaté na bielkoviny. Keďže ide o „stavebný materiál“ tela, doba zotavenia bude omnoho rýchlejšia. Mnoho bielkovín obsahuje tieto potraviny:

 • Beztukový tvaroh a mlieko.
 • Kuracie mäso.
 • ryby.
 • vajíčka.
 • pohánka.

Niektoré potraviny, ktoré spôsobujú fermentáciu v črevách a narušujú jej funkciu, by sa mali vylúčiť. Napríklad nejedzte sladké jedlá, mliečne výrobky. Lekár predpíše stravu, musí sa dodržiavať, aby sa predišlo komplikáciám.

Počas obdobia regenerácie by ste nemali piť alkohol a fajčiť. Namiesto kávy pite čaj alebo čakanku. Kyslé dary prírody sú nežiaduce. Sýtené nápoje sú tiež zakázané..

Regeneračné cvičenia

Počas rehabilitačného obdobia je zakázaná ťažká fyzická aktivita, ale nemôžete odmietnuť pohyb. Preto sa oplatí robiť ranné cvičenia alebo vykonávať sériu regeneračných cvičení zameraných na stimuláciu brušných svalov a brušnej dutiny, ktoré pomáhajú telu obnoviť tón..

Najbežnejšie sú:

 1. Na podlahovú podložku si ľahnite na chrbát. Ruky ležia pozdĺž tela. Rovné nohy sa musia zdvíhať o 45 stupňov a mali by sa vykonávať pohyby „nožnice“, striedavo prechádzajú cez nohy. V rovnakej polohe vykonajte „bicykel“ a predstavte si, že ho šliapate.
 2. Stojace na všetkých štyroch, striedavo zdvihnite nohy.
 3. V ležiacej polohe na pravej strane zdvihnite pravú ľavú nohu nahor, otočte druhú stranu, vykonajte cvičenie podobne ako pravá noha.
 4. Nohy od seba sú od seba vzdialené, začnite dřepať. Nie je potrebné vykonávať drepy na podlahu, spúšťajte sa, ako len môžete. Potom urobte niekoľko push upov. Môžu sa kľačať.

Tieto cvičenia sa musia vykonávať pravidelne, pričom je dôležité monitorovať pohodu. Nemalo by sa objaviť nepohodlie a bolesť. Zvyšujte počet opakovaní každý deň. Keď sa celkový stav zlepšuje, do tohto komplexu môžu byť zahrnuté ďalšie cvičenia.

Pred začatím takejto fyzickej námahy by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Nepokúšajte sa vykonávať všetky cvičenia komplexu, pretože takéto nadmerné zaťaženie môže mať nepriaznivý vplyv na telo a viesť k komplikáciám. Lekári zvyčajne predpisujú podobnú gymnastiku po 3 týždňoch po operácii.

Vďaka včasnej návšteve chirurga a splneniu všetkých pooperačných predpisov, ktoré sú potrebné na úplné uzdravenie tela, sa teda človek rýchlo vráti do normálneho životného štýlu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
Lumbosakrálny korzet je široký pás so špeciálnymi vložkami pre požadovanú úroveň fixácie. Výrobok je vyrobený z elastických materiálov, ktoré umožňujú priechod vzduchu. Aby ste zaistili účinnosť lumbosakrálneho korzetu, musíte vedieť, ako ho správne vybrať a nosiť.
Spinálna blokáda - čo je to? Patológie génov stavcov sú spôsobené rôznymi dôvodmi, pokrývajú rôzne vekové skupiny. Početné patologické procesy v chrbtici sú sprevádzané bolesťou, vďaka ktorej nie je možné normálne fungovanie človeka.