loader

Hlavná

Späť

Lichtenštajnská operácia

Lichtenštajnsko v 70. rokoch navrhlo koncepciu chirurgického zákroku pri slabinách prietrže na princípe napätia tkaniva pomocou implantácie endoprotézy oka.

Technika hernioalloplastiky podľa Lichtenštajnska

Implementácia tejto metódy je pomerne jednoduchá a nevyžaduje veľmi starostlivú prípravu..

Lichtenštajnská chirurgia sa zvyčajne vykonáva v mieche. Rez z kože sa urobí z ochlpenia na boku laterálne, rovnobežne s trieslovým väzom.

Pri lichtenštajnskej operácii nie je potrebná široká disekcia svalov, prierez kože nepresahuje 5-6 cm.

Po kožnom reze a pitve podkožného tkaniva sa aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu urobí na povrchovom krúžku trieslového kanálika..

Horný list aponeurózy sa mobilizuje z podkladového svalu na 3 až 4 cm.

Adekvátna mobilizácia aponeurózy má dvojaký význam, pretože umožňuje vizuálne nájsť iliacicko-hypogastrický nerv a vytvára obrovský priestor pre implantáciu aloštepu oka. Potom sa mobilizuje spermatická šnúra, ale treba sa vyhnúť možnému poškodeniu ciev a nervov..

Ak je ingvinálna prietrž šikmá, v elementoch spermatickej šnúry sa nachádza hernálny vak. Vďaka malej veľkosti je vak ponorený do brušnej dutiny. S prihmatateľnou prietržovou kýlou je prišitá blízko základne, obviazaná a vyrezaná. Pri priamej hernii sa invaginuje do brušnej dutiny. Pri veľkých herniach je dostatočné vyprázdnenie herniového vaku dosť traumatické, v niektorých prípadoch je potrebné extrakciu semenníka do rany, sprevádzané poškodením ciev spermatickej šnúry, čo v budúcnosti vedie k ischemickej orchitíde a atrofii semenníkov. Preto v takýchto prípadoch rad autorov navrhuje, aby sa hernálny vak úplne neizoloval, ale aby sa krížil a ligoval na úrovni vnútorného prstenca trieslového kanálika. Aby sa zabránilo kvapkám semenníka, predná stena herniálneho vaku je čiastočne vyrezaná, zvyšok herniálneho vaku zostane. Po vybratí vrecka sa starostlivo vyšetrí trieslovinový kanál a cez priestor Borgos sa femorálny kanál na prítomnosť femorálnej kýly.

Počas operácie Lichtenštajnska väčšina autorov uviedla polypropylénovú sieť. Z mriežky je vyrezaná záplata určitého tvaru s rozmermi 6 x 12 cm. Niektorí chirurgovia sa domnievajú, že aloštep by nemal byť menší ako 8 až 10 x 15 cm..

Pri ponechaní kordu je zaoblený koniec oka pripevnený monofilnou niťou k ochlpeniu na obrube. Toto je rozhodujúci okamih, ktorý zaručuje spoľahlivosť všetkého plastu. Na zabránenie femorálnej prietrže sú potrebné prvé 2 - 3 stehy horného ochlpenia. K inguinálnemu ligamentu je pletivo upevnené 4-5 prerušovanými stehmi alebo kontinuálnym stehom. Posledný steh by mal byť priečne k hlbokému trieslovému prstencu..

Rez je urobený pozdĺž vonkajšieho okraja pletiva rovnobežného s trieslovým väzom, ktorý tvorí dva konce: široký (2/3) nad a užší (1/3) pod.

Horný, široký koniec je držaný nad spermatickou šnúrou, prekrížuje sa a je umiestnený na vrchu úzkeho. Spermatická šnúra teda prechádza cez okno v sieti. Oba konce oka sú šité prerušovanými švami. „Okno“ v pletive by malo mať priemer asi 1 cm a potom sa horná stredná hrana pletiva na svaly fixovala 4-5 prerušenými stehmi. Dôležitým kritériom pre kvalitu plastov je zvrásnenie pletiva po ukončení fázy jeho fixácie, čo zaisťuje plast bez napätia. Priesečník dvoch koncov mriežky s vytvorením „okna“ vytvára konfiguráciu podobnú prirodzenému vytvoreniu priečnej fascie, ktorá je v norme považovaná za zodpovednú za integritu vnútorného prstenca. Nadbytočná sieťovina pozdĺž bočného okraja je odrezaná, zatiaľ čo za vnútorným krúžkom zostáva najmenej 5 až 7 cm oka. Zvyšok sa podrobí aponeuróze vonkajšieho šikmého svalu a potom sa zošíva neabsorbovateľný steh nad stehom bez napätia..

Po prevádzke

Po vyklíčení oka granulačným tkanivom je vnútrobrušný tlak rovnomerne rozložený po celej ploche oka. Aponeuróza pevne drží sieťku na svojom mieste a pôsobí ako vonkajšia podpora so zvyšujúcim sa tlakom v brušnej dutine.

Oká po lichtenštajnskej operácii rýchlo pučia granuláciu; plný vrast sa vyskytuje za 3-6 týždňov. Preto sa pacientom po Lichtenštajnskom zákroku v prvých 2 týždňoch odporúča určité obmedzenie fyzickej aktivity. Od tretieho pacienti začínajú s fyzickou prácou, cvičením.

Na včasné odhalenie pooperačných komplikácií (hematómy, serómy v oblasti chirurgického zákroku, hnisanie pooperačnej rany) sa vyžaduje chirurgický dohľad v prvých dvoch týždňoch po operácii..

Po štúdiu výsledkov lichtenštajnských operácií u 5 000 pacientov, jeho študent R.K. Uprostred zaznamenali veľmi malé percento pooperačných komplikácií - nepresahujúce 1 - 2%. Recidácia hernie sa pozorovala iba u 4 (0,08%) pacientov.

Postup hernioplastiky, typy a možné komplikácie

Kýla je patologický stav, pri ktorom vnútorné orgány opúšťajú dutinu v dôsledku abnormálnych alebo prirodzených rozdielov v tkanivách. Chirurgické techniky sa používajú na liečbu kýly, ako sú konzervatívne stratégie neprinášajú výsledky a sú iba prevenciou.

Druhy operácie prietrže

Existujú dva spôsoby, ako opraviť herniálne výčnelky:

 • ľahká hernioplastika;
 • trakčná hernioplastika.

Pri chirurgickom zákroku typu napínania lekár používa tkanivá pacienta na uzavretie herniálnej brány, sprísnenie a zošívanie hrán v oblasti s patologickým nesúladom a výčnelkom.

Nevyťažené operácie zahŕňajú použitie umelých bariér (sietí), ktoré blokujú herniálne brány a bránia orgánom opustiť dutinu. Implantovaná bariéra je v priebehu času pokrytá vláknitým tkanivom, ktoré vytvára spoľahlivú bariéru proti prietrži a minimalizuje riziko relapsu..

Chirurg môže kombinovať techniky napätia a napätia.

Odrody hernioplastiky podľa prístupu:

Laparoskopická hernioplastika je minimálne invazívna technika. Chirurg vytvára v oblasti lokalizácie prietrže niekoľko vpichov (od 5 do 12 mm). Potom sa do vpichov zavedú nástroje, deformované tkanivá (herniálny vak) sa odstránia, vyčnievajúca časť orgánu sa upraví a herniálne brány sa zablokujú..

Otvorená hernioplastika sa vykonáva rezom v brušnej stene. Chirurgický rez nepresahuje 10 cm. Lekár vykonáva manipulácie, aby vyrezal hernálny vak, premiestnil orgán, uzavrel hernálnu bránu a zošije tkanivo vo vrstvách.

Kedy sa vykonáva a pre koho je kontraindikovaný?

Jedinou indikáciou chirurgickej manipulácie s hernioplastikou je prítomnosť prietrže. Operačná technika sa odporúča bez problémov pre pacientov, u ktorých je priebeh ochorenia komplikovaný inými faktormi:

 • štipľavý hernial vak;
 • opakované prietrže po predchádzajúcom chirurgickom zákroku na úpravu herniálnych výčnelkov;
 • hernie v oblasti predtým aplikovaných stehov (aj v uzdravenom stave);
 • nebezpečenstvo prasknutia prietrže;
 • adhézie v brušnej dutine;
 • črevná dysfunkcia.

kontraindikácie

Pred vymenovaním operácie musí ošetrujúci lekár vyhodnotiť vhodnosť operácie a súvisiace riziká. V prípade relatívnych kontraindikácií sa operácia prenáša, kým sa stav pacienta nestabilizuje:

 • infekčné lézie;
 • šokové podmienky;
 • tehotenstva;
 • terminálne stavy.
 • vek od 70 rokov (u starších pacientov sa operácie zamerané na vyrezanie hernálnych výčnelkov vykonávajú len pri porušení);
 • závažné ochorenia pľúc a kardiovaskulárneho systému;
 • cirhóza pečene;
 • diabetes;
 • prietrže po paliatívnej liečbe zhubných nádorov.

Predoperačná príprava

Postup pri príprave na hernioplastiku zahŕňa testovanie a vyšetrenie špecialistami (chirurg, anestéziológ a terapeut)..

Zoznam požadovaných analýz:

 • analýza moču a krvi (všeobecne);
 • krvná chémia;
 • fluorografická;
 • elektrokardiogram;
 • analýza na HIV, syfilis a hepatitídu;
 • analýza krvných skupín a makaka, zrážateľnosť;
 • ultrazvuková analýza brušných orgánov.

POZOR! Pacient musí informovať lekára o užívaní liekov, aby sa vylúčili komplikácie spôsobené užívaním antikoagulancií a liekov na riedenie krvi..

Samostatná príprava

Najneskôr deň pred plánovanou operáciou musí pacient poskytnúť lekárovi výsledky testov. V noci pred zákrokom musíte podstúpiť hygienickú sprchu. Posledné jedlo je povolené večer, v predvečer pred operáciou..

POZOR! Pri veľkých ventrálnych kýlach môže byť pacientovi predpísaný klystír.

Možnosti pre operácie a metódy z plastov

Priebeh operácie bez ohľadu na metódu chirurgického zákroku zahŕňa hlavné štádiá:

 1. Zavedenie anestézie alebo liekov proti bolesti.
 2. Ošetrenie pokožky.
 3. Organizácia chirurgického prístupu (pitva tkaniva alebo tvorba vpichu).
 4. Vyšetrenie prietrže a stanovenie polomeru odstránenia tkaniva (spravidla sa odstránia neživotaschopné tkanivá a zapálené prvky).
 5. Smer tela.
 6. Plastová brána prietrže.
 7. Šitie rozrezaných tkanív.

Existuje niekoľko spôsobov, ako plastová brána prietrže. Chirurg často uprednostňuje spôsob utiahnutia. Správna stratégia korekcie vyčnievajúcej brány umožňuje vyhnúť sa relapsom a uľahčiť obdobie po operácii.

Lichtenštajnská metóda

Táto technika je pomerne jednoduchá a nevyžaduje zložitú predbežnú prípravu. Metóda je vhodná na korekciu femorálnej, ingvinálnej a pupočnej kýly, kýly bielej línie. Chirurg uzatvára miesto vyčnievania orgánu pomocou sieťového materiálu a umiestňuje ho pod svalovú aponeurózu. Fascia a svaly sa nepoškodia. Implantovateľná sieťka má „rezervu“, takže v dôsledku platobnej neschopnosti okrajov prietrže nedochádza k relapsu.

Lichtenštajnská gernioplastika sa môže vykonávať prostredníctvom otvoreného a laparoskopického prístupu.

Bassiniho metóda

Táto metóda sa používa na priame a šikmé prietrže v oblasti trieslovín. Chirurgický prístup sa vytvára priamo nad prietržou, potom sa uskutoční redukcia tkaniva a excízia. V konečnej fáze sa okraje šikmých svalov tlače zošívajú ingvinálnym ligamentom.

Mayoova metóda

Mayo hernia opravy je úsek operácie. Táto metóda sa používa v prípadoch, keď je pacientovi diagnostikovaná pupočná kýla a prietrž bielo-bielej línie brucha. Chirurg disekuje pokožku a obchádza pupok. Potom sa koža a vlákno oddelia od prietrže a pupočníkový prstenec sa priečne rozreže. Časť herniálneho vaku sa vloží do dutiny a časť sa odstráni. Horná a dolná hrana svalu rekta sa šije postupne. Lekár kladie tkanivo do vrstiev a vytvára silnú bariéru.

Postemskyho metóda

Napätie chirurgia zahŕňa úplné odstránenie trieslovca a jeho umelú duplikáciu. Semenný kanálik je umiestnený vo fyziologickej polohe.

Sapezhková metóda

Sapézna hernia sa používa na pupočnú kýlu. Koža nad prietržou a pupočníkom je odstránená a hernálny vak je čiastočne vyrezaný (jeho obsah je zasunutý dovnútra). Kýlová brána je rozrezaná v horizontálnej časti. V záverečnej fáze operácie chirurg vytvorí duplikát.

Pooperačné obdobie

Striktné pooperačné obdobie trvá 12 hodín. Počas tejto doby je pacientovi zobrazený odpočinok na lôžku. Večer v deň operácie môžete začať piť tekutiny, vstávať a otočiť sa z polohy na bruchu. Chôdza je povolená deň po operácii. Zvyčajná strava sa môže obnoviť týždeň po hernioplastike.

Odstraňovanie švov nie je potrebné a pacient vykonáva šitie samostatne. Ako liečivo sa používa slabý roztok jódu alebo manganistanu draselného..

komplikácie

Komplikácie po operácii na odstránenie prietrže sú zriedkavé, ale sú možné:

 • infekcia rán;
 • recidíva
 • poškodenie orgánov a tkanív brušnej dutiny;
 • tvorba adhézie;
 • migrácia a odmietnutie implantátu.

Zbohom návštevník!

Ďakujeme, že ste nás navštívili!

Ako sa vykonáva hernia v Lichtenštajnsku?

V modernom svete musia chirurgovia stále viac odstraňovať prietrž, najmä inguinálnu, a ak už bol problém ovplyvnený hlavne atlétmi, je dnes dnes vystavená každému. Včasná diagnóza prietrže môže byť kľúčom k úspechu, pretože pokročilé prípady sú najčastejšie sprevádzané komplikáciami. Ak vám bola diagnostikovaná hernia v oblasti trieslovín, na jej odstránenie môže byť podľa Lichtenštajnska navrhnutá hernioplastika..

Podstata operácie

Tento chirurgický zákrok je „zlatým štandardom“ na odstránenie prietrže vo trieslovom kanáli, ktorý sa vykonáva bez napätia na susedných tkanivách. Počas operácie sú zapojené nové polyméry a v poslednej dobe si kompozitné siete získali veľkú popularitu, ktoré zase majú absorbovateľný účinok a prispievajú k procesu rýchlej regenerácie. Operácia v Lichtenštajnsku si v súčasnosti získava obrovskú popularitu vďaka jednoduchosti vykonávania a extrémne malému percentu relapsov a komplikácií na všetkých klinikách na svete, ktoré sa špecializujú na odstránenie hernie. Rôzne videá o operácii a jej výsledkoch sú dostupné na internete.

etapy

Lichtenštajnská chirurgia sa vykonáva na všetkých klinikách v mieche. Po zavedení anestézie sa urobí rez na koži, nepresahujúci 5 cm, laterálne od ochlpenia na hrudníku, paralelne s trieslovinou..

Ďalším krokom chirurga je rozrezanie vlákniny a aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu až po povrchový kruh trieslovinového kanálika. Aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu sa oddeľuje od spermatickej šnúry k väzivovému ligamentu, spermatická šnúra sa vezme do držiaka, potom sa z spermatickej šnúry extrahuje hernia, po ktorej nasleduje ponorenie do brušnej dutiny..

Potom nasleduje sieťová vrstva (vlákna, s ktorými je spojená, sú chemickým zložením identické). Prvý šev stredného okraja aplikovanej sieťoviny je prišitý k periosteu ochlpenia, potom je spodná hrana sieťky prišitá k trieslovinovému ligamentu kontinuálnym švom. Posledný šev zaisťuje okraje ôk za spermatickou šnúrou, zatiaľ čo sú šité na ingvinálny väz, čo vám umožňuje presne nastaviť priemer spermatickej šnúry..

Posledným krokom je šitie aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu a kozmetické šitie kože, obe švy sú nepretržité. Komplikácie po tomto type operácie sú minimálne, ale ich riziko zostáva.

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Indikácia pre plastickú chirurgiu podľa Lichtenštajnska je prítomnosť akéhokoľvek typu prietrže u pacienta vo trieslovom kanáli. Tento chirurgický zákrok je v našej dobe univerzálnym prostriedkom na boj proti prietrži. Ak vám bola diagnostikovaná táto choroba, musíte si uvedomiť, že ani jeden ľudový liek sa toho nemôže zbaviť, situáciu môže napraviť iba včasná operácia..

Lichtenštajnská metóda rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok ukladá pacientom niekoľko obmedzení:

 1. Hlavnou kontraindikáciou je individuálna intolerancia pacienta v celkovej anestézii, ktorá je pre túto operáciu povinná, inak riskuje komplikácie.
 2. V prípade veľkého množstva trieslovej prietrže má lekár právo odmietnuť vykonanie tohto účinku, pretože sa zvyšuje riziko poškodenia nervov, čo môže viesť k strate citlivosti oblasti..
 3. V prípade, že má človek krvné ochorenie, napríklad hemofíliu, je akákoľvek operácia kontraindikovaná. Žiadne z liečiv nedokáže rýchlo a efektívne zrážať krv, v prípade veľkej straty krvi je zaručený smrteľný výsledok.
 4. Ak má pacient chronické ochorenia srdca a pľúc, laparoskopia sa nemôže vykonať. Počas operácie sa zvyšuje záťaž srdca, čo môže zhoršiť existujúcu chorobu.
 5. Ak je prietrž zranená, operácia sa oneskorí alebo sa nahradí inou.
 6. Na klinike akútneho brucha nejasnej etiológie sa prietrž nemôže odstrániť. Za týmto účelom musí lekár zistiť presný obraz toho, čo sa deje, či existuje sprievodné ochorenie, ktoré by mohlo vyvolať súčasný stav.
 7. Pre črevnú obštrukciu je táto operácia zakázaná.
 8. Ak pacient podstúpil operáciu na spodnej časti brucha, nie je možné vykonať žiadny druh operácie. Deje sa tak, aby nedošlo k nadmernému zaťaženiu jednej časti tela, ktorá sa ešte úplne nezotavila..

Ak pacient tieto obmedzenia nedodrží, dostane komplikácie, ktoré si budú vyžadovať ďalší čas.

Rehabilitačné obdobie po operácii

Celý priebeh operácie na odstránenie ingínovej prietrže sa uskutočňuje výlučne v celkovej anestézii a čas, ktorý trvá približne dve hodiny, závisí od stupňa komplexnosti prietrže. V tomto ohľade pacient nepotrebuje dlhú nemocnicu, pacient je na oddelení na jeden deň, aby lekár mohol sledovať, ako sa pohybuje od anestézie..

Kýla nemá recidívu, bolesť ustupuje po treťom dni, čo pomáha pacientovi vrátiť sa do normálneho života (to je možné vidieť na videu pred a po operácii).

Stehy sa odstránia v deň prepustenia. Neodporúča sa podrobiť sa silnej fyzickej námahe po dobu jedného mesiaca, pacient sa môže kedykoľvek vrátiť do práce. Ak podrobne študujeme štatistiku, dosiahneme výsledok, ktorý sa nemôže radovať: komplikácie u pacientov nepresahujú 1 - 2%, recidíva prietrže je iba (0,08%).

Pozitívne stránky

Pozitívne aspekty operácie na odstránenie slabinovej prietrže podľa lichtenštajnskej metódy sú:

 1. Možné komplikácie sa pozorujú iba u 3 - 5% pacientov, u všetkých ostatných sa rehabilitácia uskutočňuje v rámci normálnych limitov..
 2. Po odstránení slabinovej prietrže sa pozoruje menej výrazný syndróm bolesti..
 3. Táto technika prispieva ku kratšej rehabilitácii..
 4. Po dlhej dobe po operácii cíti pacient nízky stupeň nepohodlia.
 5. Ak je človek alergický na celkovú anestéziu, lekár môže vykonať túto operáciu v lokálnej anestézii, pacient tiež necíti bolesť.
 6. Operácia odstránenia ingínovej prietrže lichtenštajnskou metódou je najjednoduchšia.

Nevýhody plastov podľa Lichtenštajnska

Hernioplastika podľa Lichtenštajnska má významné nevýhody:

 1. Existuje vysoké riziko náhodného poškodenia trieslových nervov, ktoré vedie k čiastočnej alebo úplnej strate inervácie a citlivosti v operovanej oblasti..
 2. V oblasti, kde spermatická šnúra prechádza nainštalovaným implantátom, dochádza k jazde v dôsledku toho, že dôjde k narušeniu dodávky krvi do tkanív semenníkov, čo vedie k jej atrofii a zhoršenej endokrinnej funkcii..
 3. Možno sa priesečník cirkulárneho väzu maternice, ktorý zaručuje jeho prolaps, vyznačuje silnou bolesťou, krvácaním a dokonca aj problémami s močením..
 4. Pri tejto operácii existuje riziko infekcie, hoci lekári robia všetko, čo je v ich silách, sú však možné potlačenie, zápalové procesy. Ak má lekár podozrenie, že pacient má zápalové procesy alebo infekcie, predpíše celý rad antibiotík, ktoré tomu zabránia.

Náklady na plasty Lichtenštajnsko

Cena za túto operáciu sa u nás začína od 20 000 rubľov, do veľkej miery závisí od kvality poskytovaných služieb, dĺžky pobytu v nemocnici a kvalifikácie lekára. Výsledok a riziko komplikácií s tým priamo závisia. Dôležitým faktorom pri tvorbe cien je región krajiny. Pamätajte, že by ste nemali šetriť na zdraví, pretože sa podáva raz za život a malo by byť chránené.

Liečba hernie husí - Lichtenštajnská operácia

„Zlatým štandardom“ na liečbu slabinovej hernie je hernioplastika podľa Lichtenštajnskej metódy. V praxi špecialistov chirurgického centra „SM-klinika“ je to jedna z najčastejších operácií. Vykonáva sa otvorene pomocou sieťového implantátu, aby sa posilnil trieslovinový kanál. Hernioplastika trieslovej prietrže podľa Lichtenštajnska sa osvedčila pri operáciách akejkoľvek zložitosti.

Ak lekári zistia, že máte ingvinálnu prietrž, neodkladajte liečbu, obráťte sa na našich herniosurgeónov.

Výhody lichtenštajnskej chirurgie

Možnosť chirurgického zákroku v lokálnej anestézii

Na rozdiel od laparoskopickej hernioplastiky sa môže otvorená operácia vykonať pod spinálnou anestéziou.

Schopnosť liečiť akýkoľvek typ trieslovej prietrže

Pri otvorenej hernioplastike je možné liečiť veľké hernie a komplikované hernie.

Minimálne riziko relapsu

Pri liečbe inguinálnej kýly pomocou pletiva je riziko recidívy menšie ako 1%,

Indikácie pre otvorenú hernioplastiku

 • Inguinálne kýly všetkých typov (vrátane triesloviny a špirály) a veľkostí.

Príprava na prevádzku Lichtenštajnska

Pred operáciou sa pacient podrobuje štandardnej predoperačnej príprave: konzultácie s odborníkmi (terapeut, kardiológ, anestéziológ), vykonanie testov a vykonanie EKG. Kompletné vyšetrenie vám umožní vyhodnotiť aktuálny stav pacienta, identifikovať možné kontraindikácie pre chirurgický zákrok, zvoliť optimálnu taktiku a metódu chirurgického zákroku..

Prevádzková technika

Lichtenštajnská operácia

V SM-Clinic Surgery Center sa vykonáva operácia na odstránenie prietrže pri slabinovej kýze u žien a mužov pod vedením alebo spinálnou anestéziou. Operácia v Lichtenštajnsku sa vykonáva otvoreným spôsobom - malým pozdĺžnym rezom 5-8 cm dlhým nad inguinálnym záhybom. Chirurg určuje stav herniového vaku a jeho obsah. Herniový vak sa spravidla neotvára, ale jeho obsah je zasunutý do brušnej dutiny, čím sa toto miesto ďalej posilňuje. Ďalšou fázou prietrže kýly pri slabinovej kýle pomocou pletiva je spevnenie trieslového kanála. Na tento účel používame moderné syntetické sieťové implantáty od popredných výrobcov v Rusku a Amerike (Linteks, Bard). Lekár pripraví chlopňu požadovanej veľkosti a fixuje pletivo na tkanivách brušnej dutiny. V záverečnej fáze operácie chirurg uzavrie ranu a na kožu nanesie kozmetický šev.

Oprava jednokrokovej kýly s 3D sieťou

Lekári nášho centra vykonávajú aj opravu ingínovej hernie metódou „one-step“ - jedná sa o modernejšiu verziu operácie Lichtenštajnska, ktorá sa vykonáva pomocou špeciálnej 3D mriežky „Bard“.

Vlastnosti a výhody prevádzky Lichtenštajnska

Lichtenštajnská chirurgia sa môže vykonávať pod vodivou alebo spinálnou anestéziou. Táto operácia je vhodná pre pacientov, u ktorých je kontraindikovaná celková anestézia (starší ľudia, pacienti so sprievodnými kardiovaskulárnymi alebo neurologickými ochoreniami). Lichtenštajnská hernioplastika vykonávaná na SM klinike je krátkou rehabilitačnou periódou (do 1 mesiaca) a nízkym percentom relapsov. Ku každému pacientovi pristupujeme individuálne a odporúčame účinné a bezpečné metódy chirurgického zákroku a zvládania bolesti..

Na odstránenie inguinálnej prietrže chirurgovia nášho strediska vykonávajú aj laparoskopickú operáciu, na rozdiel od otvorenej plastickej chirurgie sa vykonávajú bez kožných rezov, cez malé vpichy pomocou endoskopického zariadenia. Konečné rozhodnutie pri výbere spôsobu operácie prijíma lekár na základe dostupných klinických údajov a stavu pacienta.

Plastická chirurgia podľa Lichtenštajnska: indikácie a fázy operácie

Metóda napínania hernioplastiky, má dobrý výsledok s malými, najprv vytvorenými prietržami, je možné vykonať plastickú chirurgiu v lokálnej anestézii. Táto technika je podobná lichtenštajnskej metóde, má však niekoľko výhod. Technika operácie je podobná metóde Lichtenštajnska, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii..

Druhy hernioplastiky

Výhodná je hernioplastika bez napätia alebo oprava prietrže pri aloplastike, pretože k relapsu po takom zákroku prakticky nedochádza. Zavádzajú sa aj chirurgické nástroje, pomocou ktorých lekár vykonáva rovnaké štádiá hernioplastiky ako pri otvorenom prístupe.

Hlavným rozdielom medzi touto metódou hernioplastiky a ostatnými metódami je plastický ingvinálny kanál prišitím vnútorných šikmých a priečnych svalov brucha a priečnej fascie..

Oprava prietrže hernie Sapezhko je variantom hernioplastiky pupočnej kýly. Charakteristickým znakom zásahu je odstránenie pupka, po ktorom nasleduje plastická chirurgia pupočného prstenca so svaly rekta abdominis..

Oprava kýly Duhamel a Krasnobaev sa vzťahuje aj na metódy napínania plastiky trieslového kanálika..

Hernioplastika pomocou lichtenštajnskej techniky

Obdobie zotavenia po liečbe hernie, vrátane po oprave hernie podľa Lichtenštajnska, prebieha priaznivo, ak operácia prešla bez komplikácií a pacient vykoná všetky lekárske vyšetrenia. Surgipro a Trelex). Všetky štádiá hernie inguinálnej (vrátane obrovských hernií inguinálnej). Hernioplastika v modifikácii autorov je podrobne opísaná.

Metóda je pomerne jednoduchá a nevyžaduje si špeciálnu prípravu pred zákrokom. Transplantácia oka je zošitá pod aponeurózou, zatiaľ čo nie sú ovplyvnené žiadne svaly a fascie, to znamená, že zranenia tkanív tela sú minimálne.

Oká je pripevnená „okrajom“, pretože okraje kýly samotné sú ovplyvnené patologickými zmenami a nemajú dostatočnú pevnosť..

Potom sa zošijú okraje priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha s priečnou fasciou k trieslovinovému väzu, čím sa posilní stena trieslového kanála..

Jedná sa o pružný plast. V tomto prípade je trieslovinový kanál úplne odstránený, vytvorí sa duplikátny kanál so spermatickou šnúrou umiestnenou vo fyziologickom smere. Deformovaná ochabnutá pupočná koža sa vyreže spolu s pupkom (dá sa uložiť iba s malými kýlami). Taška s kýlou po excízii je zošitá skôr, ako je jej obsah vložený dovnútra.

Oprava prietrže (hernioplastika)

Po jeho otvorení sa obsah vytlačí do dutiny a sáčok sa odreže. Šev sa aplikuje na aponeurózu pod pupočníkovým krúžkom, ktorý je napnutý a zviazaný. Používa sa metóda bez napätia, transplantácia oka.

Toto je operácia vykonaná vo vnútri brušnej dutiny pomocou malých rezov s veľkosťou 2 až 3 cm pomocou špeciálneho obrazového zariadenia a manipulátorov. Počas zákroku chirurg otvorí herniálny vak, potom skontroluje jeho obsah a vloží ho späť do brušnej dutiny..

Hernioplastika Ceny

V prípadoch, keď je potrebné použiť napäťovú verziu zákroku, najčastejšie používaným plastom je bengálsky kanál. Indikácie pre jeho použitie sú prvé vytvorené priame a šikmé trieslové výčnelky malej veľkosti. Touto operáciou sa zosilní zadná stena trieslového kanálika a vytvorí sa hlboká diera.

Obštrukčná hernioplastika

Po zásahu teda neexistuje žiadne riziko opätovného vývoja slabinovej prietrže na operovanej strane. Pretože spermatická šnúra prechádza cez trieslovinový kanál, je počas zákroku zošitá do svalových skupín prednej steny brucha a je umiestnená v podkožnom tuku..

Existuje mnoho možností pre kýlové útvary a spôsoby ich odstránenia. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Tieto operácie poskytujú dobré posilnenie kýlovej brány a bez relapsu..

Je to spôsobené skutočnosťou, že počas rastu dieťaťa sa implantát napína a po nejakej dobe sa má vymeniť.

Optimálne vybraná a kvalitná oprava prietrže poskytuje dobrý pooperačný výsledok bez relapsu a komplikácií..

30-40% relapsov počas prvého roka a 100% - 4 roky po operácii. 6 mesiacov po operácii. Program kliniky LLC Preobrazhenskaya Clinic od 31.12.2016 Kozmetické šitie na koži brušnej dutiny ihneď po operácii.

Autori spojili zlepšenie výsledkov liečby so znížením napätia a ischémie prešívaných tkanív s endoprotézou oka. Táto technika z polypropylénovej siete sa stala zlatým štandardom pre otvorené operácie.

Dôkladná znalosť anatómie ingvinálnej oblasti je predpokladom operácie.

Štúdium úlohy nerovnováhy medzi proteázami a inhibítormi proteáz rozšírilo pochopenie príčin rozvoja hernie a zlyhania chirurgickej liečby..

Chirurg (1) stojí na boku pacienta, v ktorom sa nachádza prietrž. Asistent (2) sa nachádza oproti chirurgovi. Sieť je umiestnená pred priečnou fasciou, zatiaľ čo by mala úplne pokryť oblasť trojuholníka, aby sa zabezpečil dostatočný previs siete cez tkanivá..

Takmer všetky metódy hernioplastiky zahŕňajú rez do svalov, ale technika podľa Lichtenštajnska takúto pitvu neumožňuje. Hernioplastika bez napätia pomocou transplantátu z oka znižuje pravdepodobnosť recidívy trieslovej kýly na 0,5% - 1%. Jednou z najpopulárnejších nerozťahovacích operácií je odstránenie prietrže lichtenštajnskou metódou..

Lichtenštajnská plastická chirurgia pri slabinovej prietrži

Operácia podľa Lichtenštajnska je možnosťou plastickej chirurgie pri slabinovej prietrži so zosilnením kýlovej brány pomocou sieťového implantátu. Táto technika na odstránenie prietrže sa vykonáva častejšie ako iné u detí a dospelých pacientov, má však výhody aj nevýhody..

Lichtenštajnská operácia pri slabinovej prietrži je „zlatým štandardom“ chirurgického zákroku na odstránenie defektu slabiny bez toho, aby došlo k napnutiu prírodných tkanív obklopujúcich hernálny vak. Počas operácie sa používajú polymérne alebo kompozitné siete, ktoré sa časom rozpúšťajú a prispievajú k hojeniu poškodených tkanív..

Ako sa vykonáva hernioplastika

Operácia má malý počet kontraindikácií a rizík, nie je potrebná špeciálna príprava na chirurgický zákrok. Oprava Lichtensteinovej trieslovej kýly sa vykonáva v mieche, menej často sa používa celková anestézia..

Fázy operácie:

 1. Vytvorí sa prístup k herniálnemu vaku - vykoná sa rez asi 5 cm.
 2. Disekcia aponeurózy šikmého svalu do prstenca.
 3. Fixácia aponeurózy držiteľom.
 4. Izolácia prietrže, návrat orgánov na ich anatomické miesto.
 5. Inštalácia chirurgickej siete.
 6. Šitie aponeurózy, aplikácia absorbčných švov.

Lichtenštajnská metóda je vhodná pri hernii v slabinách akéhokoľvek druhu. Toto je jedna z hlavných možností, ako sa zbaviť prietrže s minimálnym rizikom relapsu. Ak iné techniky zahŕňajú šitie defektu okolitými tkanivami, lichtenštajnská hernioplastika používa sieť, ktorá zabraňuje opätovnému vyčnievaniu, čo je hlavnou výhodou metódy..

Kritériom kvality operácie bude zvrásnenie implantátu zo sieťoviny, čo naznačuje vykonanú plastickú chirurgiu bez napínania tkanív, čo zaručuje dobrú údržbu hernálneho portálu..

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Obmedzenia a kontraindikácie pre plastickú chirurgiu podľa Lichtenštajnska:

 • neznášanlivosť na anestéziu sa môže stať prekážkou operácie, anestézia v tomto prípade bude mať za následok komplikácie;
 • pri obmedzenej prietrži sa vykonáva núdzové otvorenie, plast sa premiestni alebo úplne zruší;
 • ak existujú príznaky akútneho brucha, chirurgický zákrok sa nevykonáva, kým nie je objasnená presná klinika a príčina vážneho stavu;
 • s veľkou prietržou niektorí chirurgovia odmietajú vykonať operáciu podľa Lichtenštajnska a predpovedajú relaps po plastickej chirurgii;
 • predchádzajúci chirurgický zákrok na brušnej dutine je kontraindikáciou plastu s fixáciou sieťového implantátu;
 • chronické ochorenie srdca, poruchy krvácania tiež obmedzia výber chirurgickej liečby;
 • absolútnou kontraindikáciou je obštrukcia čreva.

Výhody plastov podľa Lichtenštajnska

Operácia bola rozšírená kvôli nedostatku faktora napätia obklopujúceho kýlové tkanivo, čo znížilo počet pacientov s relapsom po chirurgickej liečbe. Táto technika tiež eliminuje mnoho pooperačných komplikácií spojených s kardiovaskulárnym systémom..

Aké ďalšie výhody má plast z trieslovcov podľa Lichtenštajnska:

 • zníženie prípadov pooperačných komplikácií desaťkrát;
 • relatívne krátke rehabilitačné obdobie;
 • neprítomnosť silnej bolesti po operácii;
 • možnosť plastickej chirurgie v anestézii bez anestézie;
 • jednoduchá technika vykonávania, ktorá znižuje riziko chyby chirurga.

Nevýhody metódy

Medzi nevýhody plastickej chirurgie podľa Lichtenštajnska lekári rozlišujú tieto faktory:

 • riziko poranenia a poškodenia nervov v slabinách, čo môže mať za následok stratu citlivosti tkanív v operovanej oblasti;
 • Vždy existuje riziko infekcie, ale po operácii lekári urobia všetko pre to, aby zabránili hnisavému zápalu a veľa záleží na pacientovi;
 • ženy majú riziko poškodenia maternicového väzu, čo povedie k jeho opomenutiu, táto komplikácia sa vyznačuje krvácaním a silnou bolesťou;
 • zmeny v jazde môžu spôsobiť ischémiu, atrofiu semenníkov a dysfunkciu žľazy.

Pravdepodobnosť komplikácií a recidívy prietrže bude závisieť od presnosti diagnózy a profesionality lekára, najmä pokiaľ ide o prevádzku malých detí..

Príčinou opätovného rozvoja ochorenia môže byť fixácia implantátu s nesprávnou veľkosťou a zlé ošetrenie herniálneho vaku. Okrem recidívy trieslovej prietrže existujú ďalšie rovnako rušivé následky operácie.

Možné komplikácie

Chirurg pred operáciou vždy upozorňuje na riziko komplikácií:

 • infekcia rán a potlačenie švov;
 • poškodenie orgánov v herniálnom vaku a trauma okolitých tkanív;
 • nepresná fixácia implantátu s následnou migráciou;
 • opätovný výskyt choroby, rozvoj pooperačnej prietrže;
 • komplikácie po podaní anestetika;
 • hematómové krvácanie.

Rehabilitácia

Väčšine komplikácií je možné predchádzať dodržiavaním pravidiel prevencie v skorom pooperačnom období..

Po plastickej chirurgii vykonanej v celkovej anestézii trvá počiatočné uzdravenie 2 dni, potom je pacient prepustený z domu, chirurg ho však pozoruje 2 týždne..

Prvých 14 dní po plastickej chirurgii je predpísaná šetrná strava, ktorá vylučuje zápchu a nadúvanie. Pacient by sa mal počas každodenných aktivít vzdať fyzickej aktivity a pravidelne nosiť obväzový obväz.

V skorom období po operácii je možné pozorovať zmeny v oblasti slabín:

 • opuch kože v perineu;
 • stmavnutie v oblasti chirurgického švu;
 • znecitlivenie alebo zvýšená citlivosť;
 • menšie modriny.

Tieto príznaky sú normálnou reakciou operovaného priestoru na opravu prietrže. Aby stav zostal v normálnych medziach, je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

V prvom týždni sa odporúča neriadiť vozidlo, je tiež dôležité vylúčiť podmienky, ktoré vyvolávajú silný kašeľ alebo kýchanie. Niekoľko dní po plastickej chirurgii musí byť jazva chránená pred vodou. V neskorom období po operácii môže lekár predpísať fyzioterapeutické cvičenia a fyzioterapiu.

Oprava prietrže (hernioplastika)

Gernioplastika je chirurgická metóda na odstránenie prietrží (doslovný preklad z latinského jazyka je oprava prietrže). Skoršie v medicíne sa používali pojmy: kýlová chirurgia alebo odstránenie prietrže.

Druhy hernioplastiky

K dispozícii sú nasledujúce typy hernioplastiky:

 • napätie, v procese chirurgického zákroku, sú zapojené iba vlastné tkanivá tela, zdá sa, že sa tiahnu na miesto herniálneho výčnelku a vytvárajú duplikát;
 • na uzavretie patologického priestoru prietrže sa používajú netesné sieťové implantáty;
 • pre niektoré typy operácií sa môžu oba tieto typy kombinovať.

V modernej medicíne sa väčšie percento hernioplastiky vykonáva metódou bez napínania, pretože sa nevytvára patologické pretiahnutie tkaniva, implantát zo siete okamžite preberie všetky mechanické napätia bez akýchkoľvek následkov, miera recidívy je minimalizovaná. Implantát „znečistený“ spojivovým vláknitým tkanivom vytvára ešte lepšiu bariéru.

Operácia sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

 • otvorené;
 • endoskopický (laparoskopický).

Etapy opravy prietrže:

 1. Rez tkanív a prístup k hernii.
 2. Vak s herniovým obsahom sa vyberie (vyreže) alebo sa nastaví, v závislosti od svedectva.
 3. Uzávery prietrže prietrže.

Existuje mnoho metód používaných pri špecifických herniach alebo vhodných pre niekoľko typov.

Lichtenštajnská gernioplastika (oprava kýly)

Najznámejšia metóda opravy nepretiahnutej kýly. Používa sa na plastikovú prietrž bielej línie brucha, ako aj na pupočnú, trieslovinu a femorálnu prietrž.

Metóda je pomerne jednoduchá a nevyžaduje si špeciálnu prípravu pred zákrokom.

Transplantácia oka je šitá pod aponeurózou, zatiaľ čo nie sú ovplyvnené žiadne svaly a fascia, to znamená, že zranenia tkanív tela sú minimálne. Oká je pripevnená „okrajom“, pretože okraje kýly sú priamo ovplyvnené patologickými zmenami a nemajú dostatočnú pevnosť. Lichtenštajnská gernioplastika sa vykonáva otvorene alebo laparoskopicky..

hernioplastika pomocou oka podľa metódy Lichtenštajnska

Oprava kýly Bassini

Metóda napínania hernioplastiky, má dobrý výsledok s malými, najprv vytvorenými prietržami, je možné vykonať plastickú chirurgiu v lokálnej anestézii. Používa sa pri priamej a šikmej hernii.

Technika prevádzky:

 1. Rez sa uskutoční cez herniálny výstupok.
 2. Regulovať vzdelávanie.
 3. V závislosti od indikácie urobte prietrž alebo kýlu.
 4. Potom sa zošijú okraje priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha s priečnou fasciou k trieslovinovému väzu, čím sa posilní stena trieslového kanála..

Mayo hernia opravy

Metóda napäťovej chirurgie, ktorá sa používa hlavne na umelé umelé kýly a kýly bielej línie brucha. Po otvorení hernálneho vaku sa koža z aponeurózy odlupuje. Výstupok je vsunutý do dutiny, zatiaľ čo v prípade potreby sú zrezané zrasty, hernálny vak sa vyreže pozdĺž okraja hernálneho prstenca a odstráni sa kožnou chlopňou..

Keď je pobrušnica spojená s okrajom herniálneho prstenca, je ohraničená aponeurózou s niekoľkými stehmi (pripomínajúcimi písmeno P) takým spôsobom, že keď sú zviazané, prekrývajú sa aponeurózové klapky.

Oprava postemského hernie

Jedná sa o pružný plast. Lokálna anestézia počas operácie. V tomto prípade je trieslovinový kanál úplne odstránený, vytvorí sa duplikátny kanál so spermatickou šnúrou umiestnenou vo fyziologickom smere. Svaly pod kanálom sú zošité tak, aby ich nestláčali.

Technika prevádzky:

 1. Deformovaná ochabnutá pupočná koža je vyrezaná spolu s pupkom (dá sa uložiť iba s malými kýlami).
 2. Taška s kýlou po excízii je zošitá skôr, ako je jej obsah vložený dovnútra.
 3. Brána kýly sa vertikálne vyreže nahor a nadol na miesto, kde sa nezmení biela čiara brucha.
 4. Peritoneum sa opatrne odlupuje niekoľko centimetrov od zadného povrchu vagíny jedného zo svalov rekta a okraj je zošitý aponeurózou na jednej strane a posteromediálna časť rekta vagíny je na druhej strane, aby sa vytvoril duplikát..

Oprava kýly Lexer

Uplatňuje sa v prípade zváraného pupka so spodkom herniálneho vaku.

Technika prevádzky:

 1. Krk herniálneho vaku je izolovaný od okolitých tkanív..
 2. Po otvorení sa obsah vloží do dutiny a sáčok sa odreže.
 3. Aponeuróza pod pupočníkovým krúžkom je zošitá, ktorá je napnutá a zviazaná.
 4. Kožná chlopňa je umiestnená na svojom pôvodnom mieste a lemovaná prerušovanými stehmi.

Duhamel hernia

Široko používaný v pediatrických operáciách prietrže. Zásah sa vykonáva bez otvorenia trieslového kanálika, krk herniálneho vaku (proces pobrušnice) sa izoluje vonkajším trieslovým kruhom, potom sa zašíva a odreže sa.

Oprava kýly Martynov

Napínacia metóda hernioplastiky, ktorá sa používa hlavne na odstránenie šikmej ingvinálnej prietrže. Horná aponeurózová chlopňa vonkajšieho šikmého brušného svalu sa zošíva do ingvinálneho väzu, zatiaľ čo svaly zostanú neporušené a zošívajú sa cez existujúcu švu do spodnej aponeurózovej chlopne..

Herniation podľa Krasnobaev

Používa sa na plastové kýly u detí vo veku od 6 mesiacov.

Zaujímavou technikou na uskutočnenie chirurgického zákroku je to, že aponeuróza nie je ovplyvnená.

Podkožná vrstva sa mechanicky posunie, po kožnom reze sa izoluje a odreže vak s herniovým obsahom, čím sa zavedie hodvábny steh. Potom sa do vytvoreného záhybu aponeurózy umiestnia ďalšie 2-4 stehy, ktoré spevňujú stenu trieslového kanálika..

Obštrukčná hernioplastika

Používa sa metóda bez napätia, transplantácia oka. Táto technika je podobná lichtenštajnskej metóde, má však niekoľko výhod. Po prvé, incízia na koži je menšia ako polovica. Po druhé, herniálny vak sa vkladá do dutiny bez jeho otvorenia. Potom naneste mriežku a zošite ranu vo vrstvách.

Endoskopická hernioplastika

Toto je operácia vykonaná vo vnútri brušnej dutiny pomocou malých rezov s veľkosťou 2 až 3 cm pomocou špeciálneho obrazového zariadenia a manipulátorov. Technika operácie je podobná metóde Lichtenštajnska, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii. Zranenia pri tomto type chirurgického zákroku sú minimálne, doba zotavenia je oveľa kratšia, existuje dobrý kozmetický efekt.

Možné komplikácie

polypropylénová sieť na hernioplastiku

Podobne ako pri akomkoľvek inom type chirurgického zákroku sú možné komplikácie. Tie obsahujú:

 • zápal a hnisanie pooperačných švov;
 • hematóm;
 • relapsu patológie;
 • poškodenie orgánov sprevádzajúcich chirurgický zákrok (spermatická šnúra, pažerák, črevá atď.);
 • nadmerné napätie prešívaných textílií;
 • posun implantátu v dôsledku nesprávnej fixácie;
 • komplikácie po anestézii.

Rehabilitácia a zotavenie

Moderné technológie a pokrok v medicíne, odborný dohľad a správne správanie pacienta po operácii pomôžu urýchliť uzdravenie a vyhnúť sa možným komplikáciám. Obväzy nie sú potrebné, ale môžu sa podľa indikácie použiť podľa uváženia lekára.

V ranom rehabilitačnom období je hernia bez silnej bolesti, ale niekedy sú stále prítomné, potom sa predpisujú lieky proti bolesti..

Je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu, zdvíhanie hmotnosti je prísne zakázané, a to ako v období skorého zotavenia, tak aj neskoro. Po povolení lekára môžete začať posilňovať svaly tlače pomocou cvičebnej terapie, fyzioterapie, masáže. Je potrebné opustiť zlé návyky, ktoré prispievajú k starnutiu všetkých telesných tkanív, k normalizácii hmotnosti pacienta.

Hernioplastika Ceny

Pri hernii je cena určená niekoľkými faktormi:

 • druh chirurgického zákroku;
 • druh anestézie vykonanej počas operácie (celková alebo miestna anestézia);
 • náklady na sieť na hernioplastiku;
 • manažment pacienta v rehabilitačnom období (užívanie drog, postupy v neskoršom období zotavenia).

Lichtenštajnská hernioplastika: Vlastnosti metódy

Jedným z najbežnejších chirurgických postupov je hernioplastika, Lichtenštajnská metóda sa považuje za „zlatý štandard“ na opravu prietrže. Jednoduchosť a nízka invazívnosť metódy vám umožňuje používať ju na liečbu ľudí akéhokoľvek veku a pohlavia. A najnovšie metódy hernioplastiky podľa Lichtenštajnska minimalizujú riziko relapsu a komplikácií..

Posilnenie brušnej steny implantátom sa používa v chirurgii viac ako 100 rokov. Široké využitie tejto technológie bolo však možné vďaka vytvoreniu endoprotézy z polypropylénovej siete a konceptu bez napätia. Táto lichtenštajnská metóda je doslovne preložená z angličtiny „bez napätia“: hernioplastika sa vykonáva bez sťahovania oslabených tkanív..

Hernioplastika: Lichtenštajnská metóda, výhody a nevýhody

Lichtenštajnská metóda je vhodná na odstránenie vyčnievania bielej línie brucha, pupočnej, trieslovej, femorálnej prietrže, pretože táto hernioplastika má množstvo pozitívnych vlastností:

 • jednoduchosť vykonávania, ktorá si nevyžaduje dlhé školenie chirurga;
 • zachovanie anatomických rozmerov;
 • nízka intenzita bolesti;
 • krátka doba rehabilitácie;
 • menej ako 3% prípadov pooperačných komplikácií;
 • nedostatok nepohodlia spojeného s protetikou.

Existuje kategória ľudí, ktorí odmietajú tento spôsob chirurgického zákroku z dôvodu neochoty implantovať cudzí predmet do svojho tela. Avšak hnisanie a iné patologické stavy sa vyvíjajú aj po použití klasických strečových techník a hernioplastika podľa Lichtenštajnska sa považuje za jeden z najbezpečnejších chirurgických postupov..

Osobitne stojí za zmienku o vlastnostiach polypropylénovej protézy, ktorej použitie zahŕňa lichtenštajnskú metódu..

Lekárski vedci pri vývoji tohto transplantátu založili na schopnosti tela rásť spojivové tkanivo okolo cudzej formácie. Preto je niekoľko mesiacov po operácii pletivo vnútri vláknitých porastov.

Lichtenštajnská metóda tiež umožňuje zavedenie implantátu z materiálu, ktorý je schopný vstrebania, taká hernioplastika je indikovaná pre ženy v plodnom veku..

Hernioplastika, Lichtenštajnsko metóda: príprava postupu

Lekári berú na vedomie, že prietrž nie je možné liečiť liečebnými cvičeniami, fyzioterapeutickými sedeniami, akupunktúrou alebo inými nechirurgickými metódami..

Preto, ak dôjde k výčnelku v brušnej stene, sprevádzanému nepohodlie, nevoľnosť, plynatosť alebo rozrušenú stolicu, okamžite sa obráťte na odborníka.

Hernioplastika vykonávaná v počiatočnom štádiu choroby je skutočne mierne traumatická, najmä ak ide o Lichtenštajnsko..

Na predoperačnej konzultácii lekár študuje výsledky močových a krvných testov, rádiografiu a ultrazvuk. Podrobne vysvetľuje pacientovi, prečo bola zvolená oprava prietrže podľa Lichtenštajnska, indikácie, technika operácie a vlastnosti obdobia rehabilitácie. Potom deň, kedy sa uskutoční hernioplastika.

Lichtenštajnská metóda má, rovnako ako každá hernioplastika, svoje kontraindikácie, a to:

 • individuálna neznášanlivosť na lieky na všeobecnú anestéziu;
 • porucha krvácania, hematologické ochorenia;
 • choroby kardiovaskulárneho, dýchacieho systému;
 • akútna bolesť nejasnej etiológie;
 • chronické ochorenia v akútnej fáze;
 • nedávny chirurgický zákrok pri hernii.

Hernioplastika bez lichtenštajnska sa vykonáva v celkovej alebo epidurálnej anestézii, pretože chirurg potrebuje úplné uvoľnenie brušných svalov. Lekár vykoná incíziu kože a tukového tkaniva v dĺžke 5 až 6 centimetrov, vyhodnotí stav vyčnievajúcich orgánov, upraví ich a uzavrie prietržovú bránu pomocou implantátu.

Lichtenštajnská metóda sa líši od iných metód na opravu kýly tým, že hernioplastika nezahŕňa rezanie svalových vlákien. Transplantácia oka je zošitá na aponeurózu umiestnenú nad svaly. Veľkosť syntetickej náplasti sa vyberie s okrajom, aby sa eliminovalo napätie oslabených telesných tkanív.

Lichtenštajnská protetická hernioplastika sa vyznačuje krátkym rehabilitačným obdobím. Vďaka laparoskopickej technológii je pacient prepustený nasledujúci deň.

Doma je kontraindikovaná fyzická práca, ťažké jedlo, horúce kúpele, návšteva kúpeľov a solárium.

Tretí deň sa zastaví všetka pooperačná bolesť a pacient sa vráti do svojho obvyklého života bez strachu z recidívy choroby..

Lichtenštajnská operácia

Lichtenštajnsko v 70. rokoch navrhlo koncepciu chirurgického zákroku pri slabinách prietrže na princípe napätia tkaniva pomocou implantácie endoprotézy oka.

Technika hernioalloplastiky podľa Lichtenštajnska

Implementácia tejto metódy je pomerne jednoduchá a nevyžaduje veľmi starostlivú prípravu..

Lichtenštajnská chirurgia sa zvyčajne vykonáva v mieche. Rez z kože sa urobí z ochlpenia na boku laterálne, rovnobežne s trieslovým väzom.

 • Pri lichtenštajnskej operácii nie je potrebná široká disekcia svalov, prierez kože nepresahuje 5-6 cm.
 • Po kožnom reze a pitve podkožného tkaniva sa aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu urobí na povrchovom krúžku trieslového kanálika..
 • Horný list aponeurózy sa mobilizuje z podkladového svalu na 3 až 4 cm.

Adekvátna mobilizácia aponeurózy má dvojaký význam, pretože umožňuje vizuálne nájsť iliacicko-hypogastrický nerv a vytvára obrovský priestor pre implantáciu aloštepu oka. Potom sa mobilizuje spermatická šnúra, ale treba sa vyhnúť možnému poškodeniu ciev a nervov..

Ak je ingvinálna prietrž šikmá, v elementoch spermatickej šnúry sa nachádza hernálny vak. Vďaka malej veľkosti je vak ponorený do brušnej dutiny. S prihmatateľnou prietržovou kýlou je prišitá blízko základne, obviazaná a vyrezaná. Pri priamej hernii sa invaginuje do brušnej dutiny.

Pri veľkých herniach je dostatočné vyprázdnenie herniového vaku dosť traumatické, v niektorých prípadoch vyžaduje extrakciu semenníka do rany, ktorá je sprevádzaná poškodením ciev spermatickej šnúry, čo v budúcnosti vedie k ischemickej orchitíde a atrofii semenníkov..

Preto v takýchto prípadoch rad autorov navrhuje, aby sa hernálny vak úplne neizoloval, ale aby sa krížil a ligoval na úrovni vnútorného prstenca trieslového kanálika. Aby sa zabránilo kvapkám semenníkov, predná stena herniálneho vaku je čiastočne vyrezaná, zvyšok herniálneho vaku zostane.

Po vybratí vrecka sa starostlivo vyšetrí trieslovinový kanál a cez priestor Borgos sa femorálny kanál na prítomnosť femorálnej kýly.

Počas operácie Lichtenštajnska väčšina autorov uviedla polypropylénovú sieť. Z mriežky je vyrezaná záplata určitého tvaru s rozmermi 6 x 12 cm. Niektorí chirurgovia sa domnievajú, že aloštep by nemal byť menší ako 8 až 10 x 15 cm..

Pri ponechaní kordu je zaoblený koniec oka pripevnený monofilnou niťou k ochlpeniu na obrube. Toto je rozhodujúci okamih, ktorý zaručuje spoľahlivosť všetkého plastu.

Na zabránenie femorálnej prietrže sú potrebné prvé 2 - 3 stehy horného ochlpenia. K inguinálnemu ligamentu je pletivo upevnené 4-5 prerušovanými stehmi alebo kontinuálnym stehom.

Posledný steh by mal byť priečne k hlbokému trieslovému prstencu..

Rez je urobený pozdĺž vonkajšieho okraja pletiva rovnobežného s trieslovým väzom, ktorý tvorí dva konce: široký (2/3) nad a užší (1/3) pod.

Horný, široký koniec je držaný nad spermatickou šnúrou, prekrížuje sa a je umiestnený na vrchu úzkeho. Spermatická šnúra teda prechádza cez okno v sieti. Oba konce oka sú šité prerušovanými švami. „Okno“ v mriežke by malo mať priemer asi 1 cm.

Potom pripevnite 4-5 prerušenými stehmi hornú strednú hranu oka k svalom. Dôležitým kritériom pre kvalitu plastov je zvrásnenie oka po ukončení fázy jeho fixácie, čo zaisťuje plast bez napätia..

Priesečník dvoch koncov oka s vytvorením „okna“ vytvára konfiguráciu podobnú prirodzenému vytvoreniu priečnej fascie, ktorá sa za normálnych okolností považuje za zodpovednú za integritu vnútorného prstenca..

Nadbytočná sieťovina pozdĺž bočného okraja je odrezaná, zatiaľ čo za vnútorným krúžkom zostáva najmenej 5 až 7 cm oka. Zvyšok sa podrobí aponeuróze vonkajšieho šikmého svalu a potom sa zošíva neabsorbovateľný steh nad stehom bez napätia..

Po prevádzke

Po vyklíčení oka granulačným tkanivom je vnútrobrušný tlak rovnomerne rozložený po celej ploche oka. Aponeuróza pevne drží sieťku na svojom mieste a pôsobí ako vonkajšia podpora so zvyšujúcim sa tlakom v brušnej dutine.

Oká po lichtenštajnskej operácii rýchlo pučia granuláciu; plný vrast sa vyskytuje za 3-6 týždňov. Preto sa pacientom po Lichtenštajnskom zákroku v prvých 2 týždňoch odporúča určité obmedzenie fyzickej aktivity. Od tretieho pacienti začínajú s fyzickou prácou, cvičením.

Na včasné odhalenie pooperačných komplikácií (hematómy, serómy v oblasti chirurgického zákroku, hnisanie pooperačnej rany) sa vyžaduje chirurgický dohľad v prvých dvoch týždňoch po operácii..

Lichtenštajnské štádiá operácie hernie

Gernioplastika je chirurgický spôsob odstránenia kýly. Môže byť roztiahnutý a tento spôsob je vhodný pre novo vytvorené a malé výčnelky.

A môže to byť bez napätia, je to invazívny spôsob odstránenia prietrže pomocou sieťových implantátov. Jednou z bežne používaných metód ťahovej hernie je podľa Lichtenštajnska plast..

Operácia sa vykonáva pri slabinách prietrže a nevyžaduje si špeciálnu prípravu pacienta..

Vypuknutie brušnej dutiny za hranice jej anatomického umiestnenia cez trieslovinový kanál sa nazýva trieslová prietrž. V operatívnej gastroenterológii je asi 80% všetkých patologických brušných výčnelkov trieslovinové kýly. Muži sú náchylnejší na túto chorobu ako ženy.

Kýla pozostáva z prvkov, z ktorých každý má svoj vlastný názov.

 • Hernálny vak je miesto úzko spojené so stenou pobrušnice, ktorá prechádza cez slabé miesta seróznej membrány pokrývajúcej steny brušnej dutiny..
 • Hériová brána - chybné miesta brušnej steny, cez ktoré vyčnieva herniový vak.
 • Herniový obsah je zvyčajne mobilným orgánom brušnej dutiny.
 • Slupka prietrže. Pre priamu trieslovú prietrž, priečnu fasciu, pre šikmú membránu spermatickej šnúry alebo väziva maternice..

Vypukliny sú klasifikované podľa anatomických znakov a sú rozdelené na priame, šikmé a kombinované. Pri slabých herniách je kód ICD 10 K40. Táto trieda zahŕňa všetky typy vyčnievania orgánov cez predĺženú medzeru v dolnej brušnej stene..

Hlavnou a kardinálnou metódou liečby prietrže je chirurgia. Použitie obväzu je pochybné opatrenie a uplatňuje sa iba v prípade, že operácia nie je možná.

Výhodne je prevádzka extrémne jednoduchá a cenovo dostupná, menej traumatická a spoľahlivá. Manipulácia zahŕňa chirurgickú opravu a opravu poškodenia brušnej steny. Obnovenie integrity brušnej steny a uzavretie kýly sa môže vykonať pomocou aponeurózy (vlastné tkanivá) alebo nebiologického štepu..

Najefektívnejšie je použitie netenzívnej invazívnej metódy s použitím sieťovej protézy. Herniové brány sú zosilnené polypropylénovou sieťkou vo vnútri, ktorá je kostrou a prekážkou opakovaného výdychu orgánov..

V chirurgii existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať operáciu: podľa Shuldeys, Bassini, podľa Trabucco. Plastická chirurgia podľa Lichtenštajnska je v operatívnej gastroenterológii najvýhodnejšia.

Táto metóda chirurgického zákroku významne znižuje riziko recidívy trieslovej kýly a môže byť použitá v detstve aj v starobe..

Uprednostňuje sa tesná hernioplastika, pretože riziko opakovanej prietrže je minimálne. Lichtenštajnská gernioplastika sa používa nielen na trieslovinu, ale aj na brušné kýly (pupočníkové) a na vyčnievanie brušných orgánov pod kožu..

Samotný proces možno podmienečne rozdeliť do dvoch hlavných etáp. Na začiatku operácie chirurg otvorí herniálny vak, skúma jeho obsah na fekálne kamene, žlčové kamene, odhaduje pravdepodobnosť zápalu. Ak neexistujú žiadne komplikácie - odstráni sa späť do brušnej dutiny.

V záverečnej fáze operácie je tiež hlavnou bránou z jednej plastovej prietrže s použitím kompozitného pletiva. Pravdepodobnosť recidívy závisí od toho, ako odborne sa používa plast. Na rozdiel od iných metód táto metóda nezahŕňa disekciu svalov.

Implantát je zošitý na aponeurózu umiestnenú pod svaly.

Oprava lichtenštajnskej kýly je predpísaná každému, kto má patologický výčnelok peritoneálnych orgánov v oblasti trieslového kanálika. Lekári dôrazne odporúčajú použitie tejto konkrétnej metódy, ak je priebeh choroby komplikovaný nasledujúcimi faktormi.

 • Opakujúca sa slabinová prietrž. Najmä ak sa výčnelok objaví v dôsledku nesprávne zvolenej metódy hernioplastiky.
 • Vysoká pravdepodobnosť nekrózy pri stláčaní herniového vaku (porušenie prietrže).
 • Neznášanlivosť na predtým nainštalované implantáty.
 • Nebezpečenstvo prasknutia herniového vaku.

Použitie plastov podľa Lichtenštajnska nie je možné, ak existujú určité náznaky.

 • Individuálna neznášanlivosť na syntetické implantáty.
 • Nedávno podstúpil operáciu brušného alebo reprodukčného systému.
 • Ochorenia krvi: porucha koagulácie, leukémia.
 • Srdcovo-cievne ochorenia.
 • Chronické choroby dýchacích ciest.
 • Patológie v akútnej fáze.
 • Prítomnosť zhubných nádorov v brušnej dutine.
 • Veľmi starý vek.
 • Nevyhovujúca podmienka.
 • Odmietnutie pacienta z operácie.

Gernioplastika sa môže vykonávať tradičným spôsobom aj pomocou laparoskopu.

Deti, ktoré dosiahli vek sedem rokov a majú prietrž brušnej steny, sa ošetrujú metódou laparoskopickej hernioplastiky podľa Lichtenštajnska. Na žalúdku v oblasti pupka sa urobia tri malé rezy 1-2 cm, do ktorých sa zavedú trokary a laparoskop s kamerou..

Kamera odráža priebeh operácie na monitore a cez trubice (trokary) sa do dutiny zavedie nástroj, pomocou ktorého sa vykonávajú všetky fázy, ako pri tradičnom zásahu. Táto operácia má niekoľko výhod..

Malé rezy znižujú stratu krvi počas procesu a poskytujú rýchle zotavenie, čo je obzvlášť dôležité v detstve.

Operácia sa vykonáva v spinálnej anestézii alebo v celkovej anestézii. V ohnisku tubusu sa urobí rez 5 cm rovnobežne s trieslovým väzom.

Chirurg postupne odreže parenterálnu vlákninu, membránu spojivového tkaniva, vonkajší šikmý sval na povrchový kruh trieslovinového kanálika. Aponeuróza je oddelená od spermatickej šnúry a zachytená držiteľom. Kýla je izolovaná, vyšetrená a vrátená do brušnej dutiny.

Zmerajte mriežku, v dolnej polovici ktorej je pozdĺžny rez. Implantát prišite nepretržitým stehom z ochlpenia na krku do vnútorného prstenca. Na pripevnenie oka k vnútornému šikmému svalu uložte samostatné švy. Manipulácia sa vykonáva s osobitnou starostlivosťou a snaží sa nedotýkať sa nervov iliakálnych a brušných nervov..

Extrémny chvost siete, ktorý sa vytvoril v dôsledku rezu, sa položí a zafixuje jedným prerušeným stehom. Operácia sa končí zošitím širokej šľachy doštičky vonkajšieho šikmého svalu nad implantátom pomocou safénových stehov..

Pre všetky trieslové kýly je kód ICD 10 rovnaký a pooperačné opatrenia sú podobné pre všetky chirurgické zákroky po liečbe protrúziou..

Po hernioplastike sa vykonáva krátka lekárska starostlivosť. Zahŕňa aktívnu drenáž, zavedenie liekov proti bolesti a hodnotenie stavu prevádzkovaného orgánu..

Ak neexistujú žiadne komplikácie, pacient je prepustený po niekoľkých dňoch. Po operácii na slabinovej prietrži pokračuje rehabilitácia rýchlo a bez komplikácií, ak sa dodržiavajú lekárske odporúčania.

Zvyčajne sú tieto:

 • obmedzenie alebo lepšie vylúčenie fyzickej aktivity na 2 týždne;
 • dôrazne sa odporúča nosiť obväz po dobu 2 mesiacov;
 • diéty.
 • znížená citlivosť v dolnej časti brucha;
 • vysoká pravdepodobnosť zápchy (ak sa operácia uskutočnila na hernii brušnej steny);
 • vynechanie maternice, sprevádzané silnou bolesťou (môže sa vyskytnúť pri rozrezaní kruhového väziva maternice);
 • rozpor sutúr s následným relapsom prietrže;
 • nepresná alebo nesprávna fixácia syntetického pletiva s jeho následnou migráciou;
 • vnútorné hematómy.

V zásade je operácia normálna, úmrtnosť je nižšia ako 0,1% všetkých prípadov.

Oprava lichtenštajnskej kýly má oproti iným operáciám niekoľko výhod.

 • Pravdepodobnosť recidívy je takmer nulová.
 • Komplikácie sa vyskytujú iba u 5% pacientov a vo väčšine prípadov sú spojené s nedodržiavaním odporúčaní v pooperačnom období.
 • Zložené siete sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, ktoré jednotlivo odmietajú svoje telo.
 • Krátke rehabilitačné obdobie, najmä ak sa operácia vykonala pomocou laparoskopu. Schopnosť vrátiť sa do normálneho života do 7-8 týždňov.
 • Operáciu je možné vykonávať od siedmich rokov.

Lichtenštajnská metóda má, ako každá iná, svoje nevýhody:

 • zjazvenie v blízkosti spermatickej šnúry môže viesť k narušeniu krvného obehu v tkanivách semenníkov av dôsledku toho k jeho atrofii;
 • infekcia rán: hoci sa lekári snažia zachovať sterilitu, štatistika ukazuje, že výskyt infekcie počas operácie bol pozorovaný u 2% pacientov;
 • existuje vysoká pravdepodobnosť poškodenia citlivých nervov nachádzajúcich sa v blízkosti triesloviny, čo môže viesť k narušeniu inervácie.

Pri diagnostikovaní „ingínovej prietrže“ je dôležité neodkladať chirurgickú liečbu. Kvalitná plastická chirurgia podľa Lichtenštajnska pomôže predísť komplikáciám a relapsom a znovu sa vrátiť k obvyklému rytmu života.

Operácia podľa Lichtenštajnska je možnosťou plastickej chirurgie pri slabinovej prietrži so zosilnením kýlovej brány pomocou sieťového implantátu. Táto technika na odstránenie prietrže sa vykonáva častejšie ako iné u detí a dospelých pacientov, má však výhody aj nevýhody..

Lichtenštajnská operácia pri slabinovej prietrži je „zlatým štandardom“ chirurgického zákroku na odstránenie defektu slabiny bez toho, aby došlo k napnutiu prírodných tkanív obklopujúcich hernálny vak. Počas operácie sa používajú polymérne alebo kompozitné siete, ktoré sa časom rozpúšťajú a prispievajú k hojeniu poškodených tkanív..

Operácia má malý počet kontraindikácií a rizík, nie je potrebná špeciálna príprava na chirurgický zákrok. Oprava Lichtensteinovej trieslovej kýly sa vykonáva v mieche, menej často sa používa celková anestézia..

Fázy operácie:

 1. Vytvorí sa prístup k herniálnemu vaku - vykoná sa rez asi 5 cm.
 2. Disekcia aponeurózy šikmého svalu do prstenca.
 3. Fixácia aponeurózy držiteľom.
 4. Izolácia prietrže, návrat orgánov na ich anatomické miesto.
 5. Inštalácia chirurgickej siete.
 6. Šitie aponeurózy, aplikácia absorbčných švov.

Lichtenštajnská metóda je vhodná pri hernii v slabinách akéhokoľvek druhu. Toto je jedna z hlavných možností, ako sa zbaviť prietrže s minimálnym rizikom relapsu. Ak iné techniky zahŕňajú šitie defektu okolitými tkanivami, lichtenštajnská hernioplastika používa sieť, ktorá zabraňuje opätovnému vyčnievaniu, čo je hlavnou výhodou metódy..

Kritériom kvality operácie bude zvrásnenie implantátu zo sieťoviny, čo naznačuje vykonanú plastickú chirurgiu bez napínania tkanív, čo zaručuje dobrú údržbu hernálneho portálu..

Obmedzenia a kontraindikácie pre plastickú chirurgiu podľa Lichtenštajnska:

 • neznášanlivosť na anestéziu sa môže stať prekážkou operácie, anestézia v tomto prípade bude mať za následok komplikácie;
 • pri obmedzenej prietrži sa vykonáva núdzové otvorenie, plast sa premiestni alebo úplne zruší;
 • ak existujú príznaky akútneho brucha, chirurgický zákrok sa nevykonáva, kým nie je objasnená presná klinika a príčina vážneho stavu;
 • s veľkou prietržou niektorí chirurgovia odmietajú vykonať operáciu podľa Lichtenštajnska a predpovedajú relaps po plastickej chirurgii;
 • predchádzajúci chirurgický zákrok na brušnej dutine je kontraindikáciou plastu s fixáciou sieťového implantátu;
 • chronické ochorenie srdca, poruchy krvácania tiež obmedzia výber chirurgickej liečby;
 • absolútnou kontraindikáciou je obštrukcia čreva.

Operácia bola rozšírená kvôli nedostatku faktora napätia obklopujúceho kýlové tkanivo, čo znížilo počet pacientov s relapsom po chirurgickej liečbe. Táto technika tiež eliminuje mnoho pooperačných komplikácií spojených s kardiovaskulárnym systémom..

Aké ďalšie výhody má plast z trieslovcov podľa Lichtenštajnska:

 • zníženie prípadov pooperačných komplikácií desaťkrát;
 • relatívne krátke rehabilitačné obdobie;
 • neprítomnosť silnej bolesti po operácii;
 • možnosť plastickej chirurgie v anestézii bez anestézie;
 • jednoduchá technika vykonávania, ktorá znižuje riziko chyby chirurga.

Medzi nevýhody plastickej chirurgie podľa Lichtenštajnska lekári rozlišujú tieto faktory:

 • riziko poranenia a poškodenia nervov v slabinách, čo môže mať za následok stratu citlivosti tkanív v operovanej oblasti;
 • Vždy existuje riziko infekcie, ale po operácii lekári urobia všetko pre to, aby zabránili hnisavému zápalu a veľa záleží na pacientovi;
 • ženy majú riziko poškodenia maternicového väzu, čo povedie k jeho opomenutiu, táto komplikácia sa vyznačuje krvácaním a silnou bolesťou;
 • zmeny v jazde môžu spôsobiť ischémiu, atrofiu semenníkov a dysfunkciu žľazy.

Pravdepodobnosť komplikácií a recidívy prietrže bude závisieť od presnosti diagnózy a profesionality lekára, najmä pokiaľ ide o prevádzku malých detí..

Príčinou opätovného rozvoja ochorenia môže byť fixácia implantátu s nesprávnou veľkosťou a zlé ošetrenie herniálneho vaku. Okrem recidívy trieslovej prietrže existujú ďalšie rovnako rušivé následky operácie.

Prevádzková technika

Rez inciziou kože a podkožného tkaniva s dĺžkou 8 - 10 cm je úplne v súlade s rezom s tradičnou hernioplastikou s miestnymi tkanivami. Aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu sa uvoľňuje z tukového tkaniva iba pozdĺž disekčnej línie. Jeho široký výber nie je potrebný, ako pri vytváraní duplikátu.

Pri otvorení aponeurózy sa inguinálny ligament, okraj vnútorných šikmých a priečnych svalov o 2 - 3 cm, okraj pošvy svalu konečníka a ochlpenie ochabnutia zaistia nožnicami a všívkou na prípravu. Priestor pod aponeurózou je alokovaný prstom po reze na následné umiestnenie protézy oka.

Pri priamej ingvinálnej prietrži sa herniový vak po prepustení neotvorí, ale je ponorený do brušnej dutiny. Priečna fascia nad ňou je zošitá jedným alebo dvoma absorbovateľnými stehmi.

Pri šikmej prietrži sa vaginálna membrána spermatickej šnúry otvorí. Malý herniálny vak sa vylučuje do krku, otvára sa a prešíva v krku. Pri veľkej šikmej a tříslovinovej hernii je niekedy vhodnejšie najskôr izolovať krk herniového vaku, spojiť ho a obviazať a potom vak úplne odstrániť..

Podľa nášho názoru by izolácia herniálneho vaku nemala byť vykonávaná chumáčikom, ktorý poškodzuje tkanivo, ale výlučne nožnicami a pinzetou s zrážaním malých ciev. To vám umožní atraumaticky odstrániť vrece akejkoľvek veľkosti. Ponechanie časti vaku v miešku sa považuje za nevhodné, najmä u pacientov mladého a zrelého veku.

Po vybratí vaku obnovíme vaginálnu membránu spermatickej šnúry.

Až po spracovaní herniálneho vaku obchádza spermatická šnúra disektor a vezme držiteľa. Tento krok vykonajte, až kým nie je batožina pridelená, tak ako autor metodiky nevidíme potrebu a nepovažujeme ju za traumatizujúcejšiu. Potom sa spermatická šnúra akútnym spôsobom uvoľní z komunikácie so základnými tkanivami po celej rane. Čiastočne prekrížte sval, ktorý zdvíha semenník, tiež to považujte za zbytočné.

Pri šikmých ingvinových prietržiach, keď je vnútorný ingvinálny prsteň výrazne rozšírený alebo prietrže s narovnaným kanálom, zúžime vnútorný prsteň s niekoľkými stehmi na priečnej fascii.

Na plasty používame polypropylénové pletivo vyrábané spoločnosťou Ethicon (UK) [Ethicon (UK)] s veľkosťou 8-13 cm alebo mierne užšou s malou inguinálnou medzerou.

Na strednom konci oka sú rohy zaoblené, od bočného konca k približne 23 dĺžkam protézy sa urobí pozdĺžny rez tak, že na vrchu je široká čeľusť (23) a spodná čiara (13)..

Na konci rezu sa pre spermatickú šnúru vytvorí kruhový otvor až do priemeru 1 cm.

Pripravená protéza sa umiestni pod spermatickú šnúru a fixuje sa súvislým stehom najskôr k vagíne pyramídového svalu až po ochlpenie na obrube, potom na ochlpenie na ochlpení, bez zachytenia periostu. Aby sa predišlo relapsom, je dôležité, aby protéza nebola pripevnená k označeným formáciám okrajom k okraju, ale aby bola umiestnená na nich 1 - 1,5 cm na šijaciu linku.

Potom sa spermatická šnúra vytiahne as rovnakou ligatúrou sa pletivo fixuje na Cooperovom ligne a ingvinálnom ligamente na úrovni mierne postrannej k vnútornému ingvinálnemu kruhu. S touto technikou je vhodné vykonať posilnenie zóny formovania femorálnej prietrže.

Aby sa to dosiahlo, po lemovaní protézy do ochlpenia bedrového kĺbu ďalším jedným alebo dvoma očkami sa sieťovina lemuje do Cooperovho ligamentu otočením asi 1 cm od jeho spodného okraja smerom dovnútra a potom do ingvinálneho ligamentu. Grid zase odlišuje opísanú techniku ​​od pôvodnej techniky, ktorú navrhol Lichtenstein.

Veríme, že táto technika umožňuje dokonalejšie uzatvoriť oblasť potenciálnej tvorby stehennej kýly.

Potom sa horná hrana oka pripevní na vrchnú časť vnútorných šikmých a priečnych svalov pomocou 3–4 samostatných stehenných stehov. V tomto prípade by okraj oka mal byť umiestnený približne 2 cm nad spodným okrajom svalov. Je potrebné zabezpečiť, aby sa nervy prechádzajúce touto zónou nedostali do švu.

Potom sa široká čeľusť protézy položí na tenkú úzku tak, aby sa spermatická šnúra vložila do pripravenej diery a zafixovala sa spolu pomocou stehu.

Otvor pre spermatickú šnúru by nemal byť zúžený na priemer väčší ako 1 cm. Obe vetvy protézy sa vložia jedna na druhú pod aponeurózu vonkajšieho šikmého svalu do predtým vytvoreného priestoru..

Aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu je zošitá z jednej strany na druhú bez napätia. Nezáleží na priemere vonkajšieho tvarovacieho prstenca.

 • Výhody opravy prietrže s rekonštrukciou ingvinálneho kanála pomocou lichtenštajnskej techniky sú:
 • · Recidácia prietrže sa pozoruje iba u 3% pacientov, ktorí sa podrobili oprave prietrže pomocou plastovej polymérnej sieťky
 • · Rýchle zotavenie
 • Nízky stupeň nepohodlia po operácii
 • · Operáciu je možné vykonať v lokálnej anestézii
 • Nevýhody prietrže hernie pomocou plastového slabinového kanálu podľa techniky Lichtenštajnska:
 • Pri veľkých prietržoch sa musí použiť viac švov, čo zvyšuje riziko poškodenia nervov
 • · Operácia môže trvať od 60 do 80 minút

Oprava prietrže sa týka čistých chirurgických zákrokov, ktoré nevyžadujú profylaktickú antibiotickú liečbu. Po mnoho rokov sa predpokladá, že používanie sietí zvyšuje riziko infekcie rán..

Podrobná analýza posledných rokov ukázala, že vo väčšine prípadov sa táto komplikácia vyvíja v dôsledku používania materiálu na multifilné šitie, ako je hodváb.

Odporúča sa jednorazové intravenózne podanie antibiotika počas chirurgického zákroku, najmä u pacientov starších ako 60 rokov..

Seróm - hromadenie seróznej tekutiny v chirurgickej rane v zóne „mŕtveho priestoru“, ktorá zostane v tkanivách po zošití. Sérum sa tvorí po bežnej hernioplastike, ale častejšie po použití pletiva ako reakcia na traumu a cudzie teleso. Zloženie serómu sú biele krvinky, červené krvinky, makrofágy, žírne bunky, krvné sérum z poškodených žilových a lymfatických kapilár..

Séróm sa spravidla objaví 3 alebo 4 dni po operácii. V oblasti operácie sa objaví výbežok podobný nádoru bez známok zápalu, ktorý umožňuje obávať sa predčasného návratu prietrže.

Ultrazvukom zistená lokálna fluktuácia potvrdzuje klinickú diagnózu akumulácie tekutín v rane. V tejto situácii je výhodnejšia konzervatívna taktika čakania a videnia, sérum úplne ustúpi po 2 až 3 týždňoch.

Prepichnutie alebo otvorenie rany je zbytočné, pretože nebráni oddeleniu seróznej tekutiny, ale prispieva k nevyhnutnej infekcii rany..

Táto komplikácia si vyžaduje debridement, jej otvorenie a vypustenie. Krvácanie je možné pozorovať v značnej vzdialenosti od rany, napríklad na opačnej strane. Ak sa v šourku objaví krvácanie, môže byť ťažké odvádzať vodu z dôvodu nasiaknutia krvi v tkanive orgánov.

Táto komplikácia sa pozoruje v rovnakom stupni u 15% - 20% pacientov, ktorí podstúpili opravu kýly, vo forme bolesti, parastézie, hyperstézie až 6 mesiacov po operácii..

Medzi príznaky neuralgie patrí bolesť alebo pálenie v slabinách, strata citlivosti kože v určitých oblastiach.

Návrh, že laparoskopická hernioplastika zníži pravdepodobnosť vzniku neuralgie, nebol potvrdený.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je degeneratívne zápalové ochorenie, ktoré narúša funkciu pohybového aparátu. V pokročilých prípadoch to môže spôsobiť vážne patologické procesy a dokonca aj zdravotné postihnutie.
Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.
Maternicové myómy sú ochorenie, ktoré sa vyskytuje u žien v reprodukčnom veku. Z komplexu dôvodov ovplyvňujúcich jeho výskyt sa venuje osobitná pozornosť hormonálnemu pozadiu.