loader

Hlavná

Späť

Dôsledky operácie chrbtovej kýly: príznaky komplikácií

Ako ukazujú praktické skúsenosti, 1/5 z celkového počtu pacientov s touto diagnózou potrebuje chirurgickú liečbu. Takmer 50% všetkých existujúcich zásahov do chrbtice sa vykonáva špecificky na odstránenie medzistavcových hernií. Napríklad v Spojených štátoch je ročne prevádzkovaných 200 až 300 tisíc ľudí..

Aj pri úspešných manipuláciách u niektorých pacientov (približne 25%) ostikulárny syndróm zostáva alebo sa po určitom čase opakuje, neurologické a motorické poruchy pretrvávajú alebo sa vyskytujú. Klinické vyšetrenie pacientov, ktorí patria do skupiny ľudí s neuspokojivými výsledkami, zistilo, že príčiny neúspešne operovaného syndrómu chrbtice sú väčšinou:

 • recidíva prietrže pri rovnakej úrovni (8%);
 • zúženie miechového kanála v dôsledku exostózy a artrózy medzistavcových kĺbov (4,5%);
 • vzhľad prietrže na disku priľahlom k obsluhovanému segmentu (3,5%);
 • tvorba patologických jaziev a adhézií v miechovom kanáli (3%);
 • zjazvenie jaziev v koreňoch nervov (3%)
 • pooperačné pseudomeningocyty a hematómy miechy (1%).

Oblasti, kde môže spôsobiť bolesť.

Ako je zrejmé, relaps ochorenia na rovnakom mieste, kde bolo odstránené tkanivo prietrže, je obzvlášť znepokojivý. A pomerne často - je to dôsledok chýb a nepresností počas rehabilitačného obdobia, ktoré z dlhodobého hľadiska ignorujú požiadavky a obmedzenia týkajúce sa každodenného životného štýlu. Tí, ktorí po dobrej rehabilitácii pokračovali v rehabilitácii v sanatóriu, majú menšiu pravdepodobnosť, že iní budú čeliť následkom. Túto skutočnosť preto musia vziať do úvahy všetci pacienti, pretože stanovenie dosiahnutých funkčných výsledkov bezprostredne po ukončení hlavného rehabilitačného programu má ďaleko od sekundárnej úlohy..

Liečená chirurgická jazva.

Pokiaľ ide o komplikácie, listy často prichádzajú na fórum, kde pacienti obviňujú svoj vzhľad z neurochirurgov, ktorí vykonali zlú operáciu. Priamo je chirurgia občas menej vinníkom komplikácií. Moderné neurochirurgické technológie sú dokonale premyslené od vytvorenia bezpečného prístupu k presnej vizualizácii, sú dobre študované, zvládnuté a zdokonalené do najmenších detailov..

Zahraničné a ruské zaobchádzanie: aká je prognóza

Domáce kliniky niekedy nemajú dobre fungujúci rehabilitačný systém.

Preto je lepšie podstúpiť operáciu v zahraničí na operáciu chrbtice a pohybového ústrojenstva (v Českej republike, Nemecku, Izraeli). Dokonca aj tie technicky najkomplexnejšie manipulácie tu budú vykonané „čisto“ pre vás, je zaručená dokonalosť zodpovedného postupu.

Je veľmi dôležité dostávať rehabilitačný príspevok kvalitatívne a úplne, ale túto časť liečebného procesu môže poskytnúť ďaleko od všetkých popredných krajín sveta. Okrem toho náklady na plnohodnotný český program vysoko profesionálneho komplexného ošetrenia sú 2-3 krát nižšie ako ceny v Nemecku a Izraeli iba pre jedného chirurga. Prognózy pre úspešný pooperačný výsledok v Českej republike - 95% - 100%.

Pripomenutie po odstránení kýly: dva dôležité prídavky

Nebudeme uvádzať všetky body pokynu, je vám známe, pretože sa vždy vydávajú pri prepustení z nemocnice. Tu však považujeme za potrebné informovať o niektorých požiadavkách, ktoré neboli obsiahnuté v vydaných pokynoch, ktoré sa pacientov na fórach najčastejšie pýtajú. Sú to dve najbežnejšie otázky: sú kúpele povolené po operácii a kedy môžem mať sex?

 • Kdekoľvek môžete odvodiť, že kúpeľ je účinný proti priľnutiu a jazvám po odstránení vertebrálnej kýly. Pozor! Táto skutočnosť nemá žiadny dôkaz. Ďalej je zakázané chodiť do kúpeľov po operácii najmenej 6 mesiacov a ešte lepšie rok. Teplotné procedúry stimulujú metabolizmus a normalizáciu telesných funkcií, a ak sa v oblasti chirurgického poľa vyskytnú malé známky vnútorného alebo vonkajšieho zápalu, môžu rovnako intenzívne stimulovať progresiu zápalovej reakcie. Parná miestnosť je schopná spôsobiť opuch chirurgickej rany, divergenciu „čerstvých“ švov. A to je priaznivé prostredie pre vstup patogénnych baktérií a vývoj purulentne infekčnej patogenézy.
 • Pokiaľ ide o sex, malo by sa to krátko vylúčiť. Lekári zvyčajne neodporúčajú obnoviť sexuálnu aktivitu najmenej 14 dní od dátumu zákroku. A od tejto chvíle, až kým sa konečne nezotavíte, by mal byť sexuálny kontakt čo najbezpečnejší. Musíte byť pasívnym partnerom. Aby nedošlo k poraneniu obsluhovanej časti hrebeňa, povoľuje sa sex šetriaci typ, ktorý sa nevyznačuje vysokým napätím. Pravidlo neprítomnosti nadmerného zaťaženia chrbtice, najmä lumbosakrálnej (častejšie hernie sa odstraňujú v tomto segmente), by sa malo dodržiavať približne 6 mesiacov..

Dôležité! S cieľom dosiahnuť úplné obnovenie kvality života a vyhnúť sa následkom dôsledne dodržiavajte všetky kontraindikácie a indikácie, ktoré sú uvedené v oznámení, ktoré vám bolo vydané pri prepustení z chirurgickej nemocnice. A v každom prípade pokračujte v rehabilitácii v rehabilitácii. Štandardná lehota na povinnú rehabilitáciu, ktorá podlieha pozitívnej dynamike, je 3 mesiace..

Bolesť po odstránení prietrže chrbtice

Po prvé, akýkoľvek chirurgický zákrok vykonávaný prietrž chrbtice sleduje dekompresiu nervových štruktúr s cieľom zachrániť pacienta pred neurologickým deficitom a zmierniť bolesť chrbta a končatín. Ak sa citlivosť neobnovila a bolesť sa neodstránila, môžeme hovoriť o zvyškových príznakoch alebo dôsledkoch. Bolesť v oblasti rany v počiatočnom období sa pozoruje takmer u každého ako normálna reakcia tela na chirurgickú traumu. Keď sa šev dobre uzdraví, ku ktorému zvyčajne dôjde do 3 až 7 dní, odstránia sa miestne bolestivé príznaky.

Bedrová hernia.

Opakujúca sa prietrž sa považuje za pooperačnú komplikáciu, incidencia je 11,5% zo 100%. Môže sa to stať tak v prevádzkovom segmente (8%), ako aj na úplne odlišných úrovniach segmentu (3,5%). Plné záruky, že herniálny výčnelok nenastane v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti, nedáte žiadnemu operačnému chirurgovi, dokonca ani najúspešnejšiemu. Môžete sa však maximálne chrániť pred ďalšou tvorbou nešťastného procesu na diskoch chrbtice.

Musíte pochopiť, že úplná lekárska rehabilitácia po výkone odstránenia významne znižuje pravdepodobnosť opakovaného návratu patológie, a preto by ste nemali ustúpiť o krok z individuálneho programu pooperačnej liečby navrhnutého rehabilitológom a chirurgom. Intenzívne fyzikálne metódy, ako je cvičebná terapia, fyzioterapia, prísne dávkovaný režim fyzickej aktivity atď., Pomáhajú tomuto dôsledku v maximálnej miere predchádzať..

Kedy si môžem sadnúť

Okrem toho by osoba mala vedieť, kedy si sadnúť, pretože predčasné zrušenie zákazu sedenia je častým dôvodom rozvoja opakovaných deformácií chrupavkových štruktúr disku. Zvyčajne je zakázané sedieť 4-6 týždňov, ale dĺžku času by mal v každom prípade určiť lekár. Tiež ste povinní nosiť korzet na chrbticu, čo pomôže rýchlejšie obnoviť problémové oddelenie a prispieť k prevencii následkov. Pokiaľ však ide o to, ako dlho sa bude ortopedické zariadenie musieť používať, určuje ho aj čisto kompetentný špecialista, berúc do úvahy klinické údaje o dynamike regenerácie..

Niekto sa zotavuje podľa plánu - o 3 mesiace, ale môže byť potrebné, aby niekto predĺžil dobu zotavenia o niekoľko mesiacov. Načasovanie priamo závisí od individuálnych charakteristík tela až po funkčné zotavenie, predoperačný stav pacienta, objem a zložitosť operácie. Po zotavení však pravidelne cvičte a dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia. Nevystavujte sa neprijateľným bremenám, pretože aj zdvíhanie ťažkých predmetov môže chorobu vrátiť.

Tento komplex sa vykonáva pred aj po operácii..

Zvyčajná bolesť môže pretrvávať určitý čas, najmä u ľudí, ktorí vstúpili do lekárskeho ústavu spočiatku so závažnými vertebrogénnymi poruchami, ktoré progredovali príliš dlho. Keď sa nervové tkanivo a svalová štruktúra zotavia, postupne sa zmierňujú nepríjemné príznaky, ktoré sa neodstránia okamžite po zákroku. Ale všimnite si, že samy osebe bez riadneho pooperačného ošetrenia zlyhajú nielen, ale môžu tiež získať pretrvávajúcu chronickú formu, niekedy s nezvratným charakterom..

Buď opatrný! Ak sa obávate bolesti po odstránení prietrže, musíte sa poradiť s neurochirurgom! Neskúšajte kontaktovať online lekárov prostredníctvom internetu, nepomôžu vám, pretože nemajú najmenšiu predstavu o vlastnostiach vášho klinického prípadu, o nuantoch operácie, o špecifikách vášho uzdravenia..

Komplikácie po odstránení prietrže chrbtice

Každý chce odpoveď na najzaujímavejšiu otázku: Je operácia miechy nebezpečná? Absolútne každá chirurgická liečba má riziká možných komplikácií. V našom prípade tiež nie je vylúčené nebezpečenstvo chirurgického zákroku a v dominantnom množstve spočíva vo výskyte recidívy, ktorá je riešená opakovaným zásahom. Kvalita intraoperačnej relácie má, samozrejme, stále osobitný význam, ale spravidla je úspešná na úspešných klinikách úspešná..

Aké môžu byť následky po operácii? Sú spojené najmä s poškodením nervu alebo dura mater miechy..

 • Prvá komplikácia sa prejaví bolesťou a zníženou citlivosťou na nohách alebo ramenách, v závislosti od miesta poraneného nervu. Ak je nervová štruktúra vážne poškodená, prognóza jej obnovy je, žiaľ, sklamaním.
 • Ak je tvrdá miechová membrána poškodená, ak chirurg včas zistí spôsobenú poruchu, prišije ju. V opačnom prípade uniká mozgomiechová tekutina. Zhoršená cirkulácia mozgovomiechového moku spôsobí problémy s intrakraniálnym tlakom a výsledkom bude, že pacient bude mať silné bolesti hlavy. Tvrdá škrupina sa môže liečiť sama o sebe asi za 2 týždne.

Negatívne reakcie sú tiež pooperačné, skoré a neskoré:

 • Medzi skoré komplikácie patria hnisavé septické procesy, vrátane epiduritídy, osteomyelitídy, hnisania stehu, zápalu pľúc. Skupina včasných pooperačných následkov okrem toho zahŕňa hlbokú žilovú trombózu dolných končatín a pľúcny tromboembólizmus..
 • Neskoré negatívne reakcie sú opakované relapsy, sekundárne degeneratívne-dystrofické patológie. Patria sem aj hrubé jazvovité komixy, ktoré zase komprimujú nervy, ktoré sa, podobne ako pri medzistavcových kýlach, prejavujú bolesťou a / alebo parestéziou, ktoré sa šíria po zovretom nerve..

Ak sa operácia vykonáva kvalitným spôsobom, dodržiavajú sa všetky preventívne opatrenia a lekárske odporúčania sa vykonávajú bezchybne, pravdepodobnosť akýchkoľvek následkov sa zníži na minimum.

TOP 8 druhov operácií na odstránenie kýly bedrovej chrbtice: dôsledky, recenzie, cena

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Skúsení neurochirurgovia na SL Clinic vykonajú operáciu na odstránenie kýly chrbtice čo najskôr bez komplikácií.

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice je extrémne a efektívne opatrenie. Kýla bedrovej alebo lumbosakrálnej oblasti je najbežnejším typom ochorenia pohybového aparátu. Kýla je lokalizovaná v 90% v dolnej časti chrbta.

Ak príznaky choroby po dlhú dobu nezmiznú, je potrebné chirurgicky odstrániť prietrž bedrovej chrbtice..

Kýla v bedrovej oblasti sa vyskytuje najčastejšie

Hlavné faktory ovplyvňujúce tvorbu prietrže:

 • vonkajšie faktory - zranenia chrbta, najmä v dôsledku nehody;
 • vnútorné faktory - zlá dedičnosť, vzpieranie, sedavý spôsob života, osteochondróza.

Máte záujem o operáciu bedrovej medzistavcovej prietrže? Prečítajte si článok až do konca a budete plne informovaní. Podrobne zvážime všetky metódy chirurgického zákroku na odstránenie prietrže na mieche.

Ktorého lekára by som mal kontaktovať

Ak chcete zistiť, či potrebujete operáciu kýly, musíte sa najskôr spojiť s terapeutom. Mal by vás odkázať na iných odborníkov, napríklad na vertebroológa.

Keďže príznaky tohto ochorenia sa dajú ľahko zamieňať s radikulitídou alebo ankylozujúcou spondylitídou, diagnóza sa môže urobiť nesprávne..

Väčšina moderných kliník používa pokročilé diagnostické metódy, ktoré presne určia, či máte prietrž alebo nie..

Čím skôr sa spojíte s odborníkom, tým ľahšie a rýchlejšie sa vylieči kýla, pravdepodobne aj bez predchádzajúcej návštevy.

Ale, bohužiaľ, aj keď pacient vykonáva všetky fyzioterapeutické procedúry, cvičebnú terapiu, pije drogy, absolvuje masážny kurz, nemusí to pomôcť. Ak z tradičnej liečby nevyplýva žiadny výsledok, musíte sa obrátiť na chirurgický zákrok. Po operácii a rehabilitácii sa pacient vráti do normálu..

Ako vyzerá prietrž bedrovej chrbtice?

indikácia

Chirurgia je extrémne a efektívne opatrenie na odstránenie prietrže v dolnej časti chrbta. Indikácie chirurgického zákroku sú relatívne a absolútne..

Relatívne indikácie - neprítomnosť pozitívneho účinku tradičných liečebných metód vrátane terapeutickej blokády počas dvoch mesiacov.

Kedy vykonať operáciu kýly?

Absolútne údaje o operácii:

 1. akútna pretrvávajúca bolesť po dobu šiestich mesiacov;
 2. sekvestrácia prietrže. V tomto prípade jadro stavca úplne alebo čiastočne vypadne, sú narušené nervové korene v chrbtici, v bedrovej oblasti nastane akútna bolesť a potom prechádza do dolných končatín. Ak sa operácia neuskutoční včas, môže dôjsť k znecitliveniu alebo dokonca ochrnutiu dolných končatín;
 3. problém s citlivosťou dolných končatín. Ak sa chodidlá nepohybujú dobre, potom je to veľmi vážny príznak bedrovej prietrže, čo naznačuje výskyt parézy - narušenie nervového systému. Bez chirurgického zákroku vedie paréza k atrofii svalov a väzov do jedného mesiaca od nástupu počiatočných príznakov;
 4. syndróm chvosta. Toto je stav na konci miechového kanála (oblasť kostrče), v ktorom sú narušené nervové zakončenie. To spôsobuje hroznú bolesť. Následne sa môžu objaviť problémy s močením a vyprázdňovaním, môže sa vyvinúť impotencia. Bez chirurgického zákroku sú tieto príznaky nevratné.

Funkcie chirurgickej liečby

Chirurgia na odstránenie medzistavcovej prietrže nedáva 100% pozitívny účinok, pretože existuje možnosť komplikácií a relapsov..

Preto by ste na začiatku mali vyskúšať metódy konzervatívnej liečby prietrže. Tieto metódy sú tiež veľmi účinné, ak máte vyčnievajúci disk - počiatočné štádium objavenia sa prietrže. Operácia sa tiež odporúča, ak počas 6 až 9 mesiacov neexistuje spôsob, ako sa vyrovnať s bolesťou.

Ak sa pacient rozhodol podstúpiť chirurgický zákrok, musíte vedieť o nasledujúcich stavoch:

 1. je potrebné zložiť všetky testy, konzultovať s rôznymi odborníkmi, vykonať diagnózu;
 2. chirurg sám určuje, aký typ operácie sa má vykonať, pretože je to kvôli povahe choroby;
 3. po operácii sa musí vykonať antibakteriálna terapia, aby sa zabránilo infekcii;
 4. po chirurgickom zákroku je potrebné vykonať rehabilitáciu: nosiť bedrovú ortézu, kurz fyzioterapie a cvičebnú terapiu.

Video: ako sa operácia vykonáva - endoskopická discektómia

Druhy operácií

Metóda chirurgického zákroku sa určuje na základe povahy ochorenia a výberu kliniky, ktorú si pacient zvolí. V súčasnosti existuje veľa metód chirurgického zákroku.

laminektomie

Ako sa vykonáva laminektómia?

Toto je chirurgické ošetrenie. Názov tejto operácie pochádza z dvoch latinských slov lamina (plate) a ektome (excision). Táto metóda sa používa na závažné patológie a neoplazmy. Názov zodpovedá samotnému postupu: kostné tkanivo sa vyreže a chrbtica s bedrovou prietržou sa úplne odstráni. Výsledkom je, že bolesť a štípanie úplne zmiznú.

Operácia sa vykonáva v priebehu 1,5 až 2 hodín v celkovej anestézii. Miechový disk je niekedy nahradený implantátom. Môže sa tiež vykonať vertebrálna artrodéza - implantácia kostného štepu odobraného pacientovi s cieľom obnoviť stavcové kostné tkanivo..

Po operácii je pacient sledovaný na špeciálnom oddelení, ktoré sa odchyľuje od anestézie. Potom je premiestnený na všeobecné oddelenie a liečený liekmi proti bolesti a protizápalovými liekmi. Po 2 týždňoch je pacient prepustený z kliniky. Po prepustení môžete robiť prácu, ktorá nevyžaduje fyzickú aktivitu.

Minimálne invazívna chirurgická liečba prietrže je chirurgia s minimálnou traumou a vysokou účinnosťou. Rozlišuje nasledujúce typy operácií.

endoskopia

Ako vyzerá odstránenie endoskopickej prietrže?

Toto je operácia, ktorá sa vykonáva pomocou endoskopu v lokálnej anestézii. V poškodených tkanivách, kde sa nachádza prietrž, sa urobí rez menší ako 5 cm a zavedie sa endoskop. Celý priebeh operácie sa zobrazuje na monitore. Špecialista odstráni časti zničeného miechového disku.

Výhody - nízka invazívnosť, chirurgia nepoškodí miechový kanál, málo rizík a komplikácií. Pacient môže byť prepustený už 2 - 3 dni po endoskopii a po mesiaci mu môže byť poskytnutá fyzická aktivita.

Druhy odstránenia endoskopickej miechy

 • Chemonukleolýza - rozpustenie prietrže pomocou chymopapainu. Táto látka sa vpichne do postihnutej oblasti vpichom..
 • Nukleoplastika studenej plazmy (plazmová rekonštrukcia) je odparovanie jadra buničiny v prietrži pomocou tenkej elektródy a plazmového lúča. Prevádzková doba 15 - 30 minút, bolesť okamžite prechádza.

Microdisectomy

Toto je „zlatý štandard“ na opravu kýly. Tento typ chirurgického zákroku sa pacientom veľmi často predpisuje..

Ako operovať

Podstatou operácie je odstránenie medzistavcovej prietrže s minimálnou traumou na tkanivách a miechovom kanáli. Chirurg robí veľmi malý rez v poškodenej oblasti chrbtice. Operácia sa vykonáva pomocou mikroskopu a mikroskopických nástrojov. Lekár odstráni prietrž s minimálnou traumou. Po operácii už prakticky nezostali žiadne jazvy. Po operácii bolesť chrbta prechádza veľmi rýchlo. Po niekoľkých dňoch môže pacient vstať.

Laserové odparovanie

Ako laserové odparovanie

Operácia sa vykonáva, ak nedochádza k sekvestrácii medzistavcových platničiek a veľkosť prietrže nie je väčšia ako 6 mm..

V tkanive, kde sa nachádza prietrž, sa vytvorí punkcia. Ihla sa vloží do poškodeného disku a pomocou špeciálnej laserovej energie sa z kýly odparí voda. V dôsledku toho sa bedrová hernia vysychá a zmenšuje sa. Trvanie operácie nie je dlhšie ako hodina. Výhody laserového odparovania: prakticky nezostali prakticky žiadne RTG, krátka rehabilitačná doba, minimálne riziko komplikácií.

V súvislosti s touto operáciou lekári odporúčajú použitie konzervatívnej liečby: fyzioterapia, akupunktúra, fyzioterapeutické cvičenia.

Laserová rekonštrukcia medzistavcových platničiek

Laserová rekonštrukcia medzistavcových platničiek

V modernej medicíne sa používajú regeneračné vlastnosti lasera. Pri metóde laserovej rekonštrukcie sa miecha zahrieva, v dôsledku čoho dochádza k regenerácii tkaniva. Nové bunky prirodzene opravujú poškodený disk.

Hydroplastics

Táto metóda sa odporúča pri hernii do 6 mm, vek pacienta je až 50 rokov. Je zakázané vykonávať túto operáciu s veľkými kýlami, infekčnými chorobami a porušením škrupiny miechy, pri podozrení na onkológiu. Účelom postupu je to, že vyčnievajúce buničité jadro sa vymyje ihlou pod tlakom fyziologického roztoku..

 • nedostatok traumy;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • prevencia nekrózy disku;
 • obnova jeho odpisových vlastností.

Zničenie nervov faziet

Tento spôsob liečby sa tiež nazýva facetová rhizotómia alebo rádiofrekvenčná denervácia. Metóda je založená na priechode vysokofrekvenčných prúdov cez poškodené tkanivo.

Podstatou operácie je odstránenie bolesti. V lokálnej anestézii špecialista vloží do postihnutého tkaniva špeciálnu sondu a „vypne“ body bolesti. Prevádzková doba je 20 - 30 minút. Účinok postupu sa pozoruje v 70% prípadov.

Epidurálna katetrizácia rasy

Ako to ide - Potkany s epidurálnou katetrizáciou

Podstata postupu - tenký pružný katéter vstrekuje liek do postihnutého tkaniva. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Monitorovanie operácie sa zobrazuje na monitore. Výhody metódy:

 • odstránenie prebytočnej tekutiny z nervových tkanív, zníženie zápalu;
 • uvoľnenie stlačených nervových koreňov;
 • urýchlenie hojenia tkanív miechy;
 • vyskytne sa osmotický efekt, v dôsledku ktorého klesá kompresia miechy a bolesť úplne zmizne.

Procedúra trvá pol hodiny. Počas celého obdobia sa vykonávajú 3 až 4 takéto postupy. Je to potrebné na dosiahnutie pozitívneho výsledku..

Hrozí riziko poranení a komplikácií. Pomáha v 85% prípadov. Týždeň po ukončení liečby už môžete začať pracovať, ktorá nevyžaduje fyzické činnosti.

Video: ako je endoskopické odstránenie prietrže chrbtice

účinky

Účinok chirurgickej liečby je vo väčšine prípadov pozitívny. Znovu objavenie prietrže sa vyskytuje iba u 5% pacientov. Mnoho dobrých recenzií od ľudí, ktorí absolvovali minimálne invazívne metódy, pretože:

 • bolesť úplne zmizne;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • zriedkavo sa vyskytujú relapsy.

Pacienti si uvedomujú, že sa rýchlo vracajú k predchádzajúcemu životnému štýlu, bolesť v dolnej časti chrbta sa nevracia.

Stáva sa však, že po operácii sa vyskytnú tieto nebezpečné následky:

 1. relaps - objavenie sa lumbálnej prietrže;
 2. trauma do výstelky miechy;
 3. nervové korene v chrbtici sú často poškodené;
 4. niekedy existujú jazvy, zrasty, ktoré spôsobujú bolesť;
  Po operácii sa na chrbte môžu objaviť jazvy.
 5. alergie a hnisavé zápalové reakcie na lieky.

Rehabilitácia

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Existujú 3 typy rehabilitačného obdobia:

 1. pooperačne - trvanie 1-2 týždne po operácii;
 2. oneskorené zotavenie - 1 - 2 mesiace po odstránení prietrže;
 3. udržanie zdravia chrbtice - celý život.

Len s pomocou rehabilitológa je možné dosiahnuť kvalitnú regeneráciu tela pacienta. Lekár tiež vypracuje program postupného zvyšovania fyzickej aktivity na normálnu úroveň.

Pokyny na rehabilitáciu

 1. Kurz fyzioterapeutických cvičení. Je nevyhnutné podstúpiť súbor cvičení, pomocou ktorých sa obnoví pohyblivosť chrbtice a posilní sa svalový korzet.
 2. Vykonávanie rôznych fyziologických postupov - elektroforéza, laserová terapia atď..
 3. Aspoň 3 mesiace musia mať špeciálny korzet, ktorý obnoví správne držanie tela.
 4. Užívanie liekov proti bolesti a komplikáciám a neskôr komplex liekov, ktorý obnovuje normálnu funkciu chrbtice.
 5. Liečba v sanatóriu a výdajni.

Faktory určujúce rehabilitačný program:

 • vek pacienta;
 • trvanie predoperačného obdobia;
 • druh operácie. Napríklad pri laminektómii dochádza k fúzii stavcov 6 mesiacov a pri minimálne invazívnych metódach je doba zotavenia 2 týždne..

Video: rehabilitácia po operácii. Súbor cvičení na efektívnu rehabilitáciu po operácii

Obmedzenia a vlastnosti rehabilitácie

Rehabilitácia sa musí vykonať správne, pretože výsledok liečby závisí od toho a opätovné objavenie sa prietrže je vylúčené. Rehabilitačné pravidlá:

 1. počas prvých 1 až 2 týždňov po operácii je zakázané sedieť a zdvíhať závažia nad 2 kg;
 2. zákruty, zákruty, fyzická aktivita sú zakázané;
 3. Nmasírujte;
 4. musíte nosiť podporný korzet, ale nie viac ako 3 hodiny denne;
 5. môžu byť liečení ľudovými liekmi;
 6. odmietnutie zlých návykov;
 7. mala by sa organizovať správna výživa s dostatkom tukov, bielkovín a vitamínov.

Pravidlá oneskoreného vymáhania:

 • je zakázané zdvíhať závažia nad 3-8 kg;
 • nemôžete byť vždy v rovnakej polohe a skákať;
 • 5-krát denne, aby ste boli v horizontálnej polohe počas 20 minút;
 • obmedzte svoj pobyt vo verejnej doprave z dôvodu možného trasenia alebo pádu;
 • počas tohto obdobia je nevyhnutné začať s liečebnou terapiou.

Skutočné recenzie pacientov po operácii

Anastasia

Mal som bedrovú herniu už dávno. Tri roky som zápasil s rôznym úspechom. Išiel som k chiropraktikovi, ktorého mi poradil priateľ. Podarilo sa mi zbaviť bolesti chrbtice, ale nebolo to dlho. Mimochodom, manuálny inžinier sám povedal, že manuálna terapia nedá ani 100% výsledok. Ale vo svojej dobe mi veľmi pomohol.

Neskôr so mnou došlo k akútnemu záchvatu bolesti, ktorý som nemohol ani klamať. Zapísal sa na kliniku. Lekár predpísal mikrodisektómiu. Musel som súhlasiť - neexistovala sila vydržať bolesť.

Operácia bola vykonaná rýchlo, k rehabilitácii došlo aj v krátkom čase. A viac ako rok som nepoznal žiadne problémy s herniou. Vedel by som, že som okamžite vykonal takúto operáciu.

Alexei

Chcem rozprávať svoj príbeh. Mám 33 rokov. Boli mi odhalené dve kýly L4 a L5.

Pri športovaní v lyžovaní som mal prietrž v dolnej časti chrbta. Niečo vstúpilo na zadnú a pravú nohu, bolelo to bez prestania. Išiel som do profesora Burdenka, kde mi povedali, že musím urobiť operáciu. Potom odišiel do centra Sechenova, hovoria, že operácia je veľmi škodlivá, je lepšie nerobiť to. Typ manuálnej terapie na 2 týždne sa vylieči. Po prvom týždni povedali, že stále potrebujeme operáciu.

Priatelia radili chladnému akupunkturistovi. Vzal som s ním celý kurz, nemohol. Potom radili superdupernému osteopatovi, ktorého relácia stála 5 000 r. Zdá sa, že stavia ešte ťažších pacientov na nohy. Po troch návštevách jeho zasadnutí nedošlo k zlepšeniu. Navštívil samozrejme centrum Bubnovského. Bolesťou začal chodiť do tried. Strávilo 8 školení. A potom mi povedali, že mám ťažký prípad. Okrem toho som si vzal aj balíčky rôznych liekov proti bolesti, ako sú Nemisil, Ibuprofen a ďalšie lieky v obrovskom množstve. Po ďalšej pilulke bol celý obalený vyrážkou, šiel k alergológovi. Hádam, išiel za ním o pár dní, všetok ten muck mi vytiahol kvapkadlami a injekciami. Už neberiem lieky proti bolesti.

Potom navštívil veľmi slávneho doktora Stupina v Lyubertsy, dal mi veľa rád, ale odporučil, aby sa operácia nevykonala. Priateľ hovoril o epidurálnej katetrizácii pomocou metódy potkana. To v 85% tento postup pomáha.

Zasiahla som všetky kliniky, nerobíme to v Rusku. Robia to však v Nemecku, ale tiež nie na všetkých klinikách. O mesiac neskôr som našiel dobrú kliniku pre cenu a kvalitu. Ústav spinálnej liečby, Mníchov, MD, Peter Krause. Išiel som. Katéter s liekom sa vstrekne do chrbta v celkovej anestézii a po 4 dňoch sa odstráni. Anestézia je v pohode, vstávate korenený, akoby tam nebol. Samotný postup stojí 4 000 eur, plus hotel, jedlo atď. Po operácii uplynul mesiac. Žiadna bolesť, všetko je v poriadku. Všeobecne si nevšímam žiadne nepohodlie, vo všeobecnosti je všetko ako predtým. Epidurálna katetrizácia u potkanov - najúčinnejšia metóda!

Ceny za operáciu prietrže

Náklady na operáciu miechovej hernie závisia od kliniky a typu chirurgického zákroku. Ale zo všetkého najviac, náklady závisia od umiestnenia kliniky. V provinčných mestách je cenová hladina 12 000 rubľov, potom v Moskve a Petrohrade 55 000 rubľov.

Kýla bedrovej chrbtice môže byť samozrejme prevádzkovaná v polyklinike vo voľnom stave, čo si vyžaduje povinnú zdravotnú poistku. Ak chcete získať bezplatnú konzultáciu, musíte sa obrátiť na kliniku v mieste bydliska. Ošetrujúci lekár vám predpíše všetky potrebné vyšetrenia a testy, vydá odporúčanie na nemocničnú kliniku.

Pred rozhodnutím o operácii na odstránenie bedrovej prietrže je veľmi dôležité analyzovať všetky ceny v rôznych krajinách. Najúspešnejšie kliniky na vysokej úrovni sa nachádzajú v Moskve, Petrohrade, Izraeli a Nemecku. Miesto a náklady na postup:

 • Petrohrad - 12 - 120 tisíc rubľov
 • Moskva - 15 - 320 tisíc rubľov;
 • Izrael - 13 - 47 tisíc dolárov;
 • Nemecko - 11 - 24 tisíc eur.

kliniky

Ak sa chcete rozhodnúť, kde vykonať operáciu na odstránenie bedrovej prietrže, musíte dôkladne premyslieť. Kliniky v Moskve a Petrohrade majú nižšie ceny v porovnaní so západnými a európskymi klinikami. Ak potrebujete mikrodiskektomiu alebo endoskopiu, otvorenú operáciu, naši lekári majú vynikajúce výsledky porovnateľné so zahraničnými odborníkmi. Zoznam kliník nie je reklama.!

Kliniky v Moskve s vynikajúcimi výsledkami:

 • MEDSI Clinic on Leningradsky Prospekt, 52;
 • Sojuz je multidisciplinárna klinika. Moskva, metro Sokolniki, ul. Sailor Silence, d.14A;
 • NCC ruských železníc spoločnosti JSC. Volokolamskoe sh., 84;
 • Axis Clinic St. Fadeeva, dom 5, budova 1, poschodie 3;
 • Lekárske a diagnostické centrum FNC FMBA Ruska. Orekhovy bulvár, 28 rokov.

Dobré kliniky v Petrohrade:

 • Klinika moderných chirurgických technológií. st. Barmaleeva, d. 12;
 • Proximed Clinic, 6. riadok Vasilyevského ostrova, 23;
 • Zdravotná dielňa, Kamennoostrovsky prospekt, 40A.

Ak chcete ísť na kliniku v Izraeli alebo v Nemecku, je to celkom rozumné. Tieto krajiny majú vysokú úroveň rozvoja medicíny a všeobecne najkvalitnejšie lekárske služby. Tieto krajiny používajú na vykonávanie operácie dolnej časti chrbta najnovšie metódy a technológie. Ak chcete vybrať kliniku, musíte poznať povahu choroby a metódu opravy hernie.

Veľmi dobré kliniky v Nemecku:

 • Klinika mníchovskej univerzity Grosshadern (Marchioninistraße 15, 81377 München, Nemecko);
 • „Lippe“ - klinika na ošetrenie chrbtice v Detmold - Lemgo (Rentgenstari 18, 32756 Detmold, Nemecko);
 • Univerzitná nemocnica v Regensburgu (Franz-Josef-Strauß-Allee 11, 93053 Regensburg, Nemecko);
 • Ortopedická klinika ATOS (Effnerstraße 38, 81925 München, Nemecko).

Mnoho pacientov si v Izraeli zvolilo tieto kliniky:

 • Hadassah Clinic (Kiryat Hadassah, POB 12000. Jeruzalem, 91120, Izrael);
 • Klinika Ichilov (6 Weizmann Street Tel Aviv 64239, Izrael);
 • „Herzliya Medical Center“ (7 Ramat Yam St., Herzliya, Izrael);
 • Zdravotné stredisko Asaf HaRofe (Tzrifin, 70300, Izrael).

Chirurgia na odstránenie bedrovej miechy má veľa pomohla. Ak pacienti používali konzervatívnu liečbu po dlhú dobu a nepriniesli to pozitívne výsledky, potom vo väčšine prípadov táto operácia ukázala efektívny výsledok. Mnoho pozitívnych recenzií o mikrodiscektómii.

Pamätajte však, že operáciu, ktorú si musíte zvoliť, môže určiť iba lekár.

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Bedrová hernia

Kýla akejkoľvek chrbtice je nebezpečná choroba ODA. Okrem toho môže byť kedykoľvek komplikovaný, čo bude mať pre pacienta vážne a vážne následky. Kýla sa má liečiť okamžite, okamžite po stanovení diagnózy choroby. Zvyčajne sa na tento účel používajú liečebné a fyzioterapeutické metódy konzervatívnej liečby. Ak konzervatívna liečba nepomôže a stav pacienta sa zhoršuje, lekári rozhodnú, že je potrebná operácia kýly.

Mnoho pacientov sa však bojí podstúpiť chirurgický zákrok, obávajú sa ťažkostí s chirurgickým zákrokom a obdobia rehabilitácie. Lekári sa neskrývajú, po operácii komplikácie môžu začať, dokonca aj relaps ochorenia. Ak sa však ignoruje možnosť chirurgickej liečby, následky môžu byť oveľa horšie, ba až smrteľné. Okrem toho sa v modernej chirurgickej praxi používajú minimálne invazívne metódy liečby, ktoré môžu výrazne skrátiť a uľahčiť dobu zotavenia.

Stojí to za operáciu kýly??

Na hlavnú otázku všetkých pacientov „je operácia skutočne potrebná?“ môže odpovedať iba lekár. Pred poskytnutím odôvodnenej odpovede si preštuduje históriu pacienta, laboratórne a hardvérové ​​výskumné údaje. Na základe klinického obrazu, závažnosti ochorenia, stupňa jeho progresie, lekár vypracuje svoj odborný názor na vhodnosť chirurgického zákroku..

Ak si pacient cení svoje zdravie, mal by postupovať podľa odporúčaní lekára. Ak názor jedného odborníka nevzbudzuje dôveru, môže vás vyšetriť druhý a tretí lekár. Ak väčšina lekárov tvrdí, že plánovaný chirurgický zákrok bude účinnejší ako konzervatívna terapia a bezpečnejšia nečinnosť, potom je operácia skutočne potrebná..

Niekedy je predpísaná operácia odstránenia prietrže a je vykonaná naliehavo pre absolútne indikácie:

 1. Sekundovaná prietrž.
 2. Nervové vlákna sú významne stlačené, je tiež pozorovaná kompresia miechy. Pacientka trpí silnou bolesťou, lieky proti bolesti a NSAID sú neúčinné.
 3. Miestne alebo úplné obmedzenie mobility pacientov.
 4. Znížená citlivosť, znecitlivenie v rukách alebo nohách.
 5. Porucha vnútorných orgánov, najmä čriev a močového systému.
 6. Vzhľad komplexu symptómov konského chvosta (silná bolesť, necitlivosť, žiadne reflexné reakcie, spontánne močenie / vyprázdnenie).

V týchto prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutným opatrením na záchranu života pacienta a zlepšenie jeho kvality..

Pacient by si však mal byť vedomý, že cieľom chirurgického zákroku je odstrániť časť medzistavcovej platničky, ktorá stratila svoju funkciu, a narúša štruktúru, činnosť ostatných prvkov ODE. V tomto prípade zvyčajne neexistuje žiadny účinok na obnovenie fyziologickej štruktúry chrupavky a svalového tkaniva. S výnimkou protetických operácií. Dôvod výskytu hernie tiež nevyrieši. Samotná operácia a jej následky pre organizmus spolu s počiatočnými príčinami choroby v budúcnosti môžu prispieť k relapsu.

Preto, ak je konzervatívna liečba pomalá, bolestivá, náročná, ale stále účinná, je lepšie ju uprednostniť..

Možné komplikácie a dôsledky

Chirurgia chrbtice je vážnym zásahom do činnosti celého ľudského tela. Chrbtica, väzivový aparát a svalový korzet sú jediným mechanizmom, kostrou pre celé telo a orgány. Akýkoľvek zásah do tohto mechanizmu môže viesť ku komplikáciám - dysfunkcii iných štruktúr tela.

Komplikácie môžu byť nasledujúce:

 1. Ochrnutie, čiastočná ochrnutie, ochrnutie rúk alebo, v prípade bedrovej bedrovej kosti, skôr nohy.
 2. Porušenie inervácie vnútorných orgánov - poruchy postojov gastrointestinálneho traktu a močových ciest.
 3. Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 4. Neurologické poruchy, syndróm pretrvávajúcej bolesti.
 5. Poškodenie predných a pozdĺžnych väzov chrbtice - napätie svalov, stuhnutosť pohybov.
 6. Strata prirodzenej fyziologickej pohyblivosti chrbtice.
 7. Progresia osteochondrózy.
 8. Porušenie postoja, chôdza.
 9. Neschopnosť viesť normálny aktívny životný štýl, cvičenie, zdvihnúť viac ako pár libier. Rýchla únava.

Pretože pacient je v období po chirurgickom zákroku v prakticky imobilizovanom alebo neaktívnom stave, svalová chrbtová korzetová strata stráca aj malú schopnosť udržať chrbticu, ktorú mal pred operáciou. Pravdepodobnosť opakovaného výskytu prietrže bedrovej alebo hrudnej krčnej chrbtice je 75 - 80%. Správna normálna rehabilitácia je však väčšia pravdepodobnosť, že nedôjde k relapsu.

Druhy operácií - výhody a nevýhody

Pokiaľ ide o typy operácií na odstránenie prietrže lumbálneho otelenia chrbtice, sú to:

 1. Minimálne invazívne, to znamená tie, ktoré nespôsobujú vážne poškodenie traumy a tkanív. Napríklad laserová nukleoplastika, laserové odparovanie alebo intralaminárna mikrochirurgia, endoskopická discektómia. Používa sa na relatívne indikácie v prvých štádiách choroby.
 2. Štandardné alebo radikálne chirurgické zákroky - laminektómia, discektómia. Kýla samotná, časť medzistavcových platničiek alebo celá MTD sa odstráni. Ak je disk úplne odstránený, na jeho miesto sa vloží protéza z plastu. Tieto metódy sa používajú pri ťažkých ochoreniach, pokročilých štádiách, technickej nemožnosti aplikovať minimálne invazívne ošetrenie..

Za voľbu taktiky a spôsobu liečby je zodpovedný neurochirurg. Výber typu operácie závisí od takých faktorov, ako sú štádium patológie, závažnosť poškodenia, fyziologický stav pacienta, vek, klinický obraz, výskumné údaje, technické možnosti kliniky, zručnosti a odborná skúsenosť neurochirurga..

Laserové odparovanie

Princíp fungovania tejto metódy je založený na skutočnosti, že sa používa moderná laserová technológia. Laser zahreje jadro medzistavcových platničiek a vlhkosť obsiahnutá v MTD sa vyparuje. Tým sa zníži objem MTD a následne aj prietrž.

Výhody metódy:

 1. Nízka invazívnosť, minimálne zasahovanie do tkanív.
 2. Malé štrukturálne zmeny v tkanivách po operácii.
 3. Rýchla rehabilitácia po operácii. Z nemocnice je pacient prepustený na 2-4 dni. Celá doba zotavenia trvá až 30 dní.

Nevýhody laserového odparovania:

 1. Vysoké náklady na postup - v priemere 15 až 80 tisíc rubľov.
 2. Táto technika je relatívne nová, takže o dlhodobých dôsledkoch nie je známe prakticky nič..
 3. Štruktúra stavca je narušená, jeho funkcia, odpisové vlastnosti, motorická aktivita nebude obnovená.
 4. Riziko poškodenia susedných orgánov ťažko kontrolovateľným laserom.
 5. Veľký zoznam kontraindikácií.

Mikrochirurgické odstránenie prietrže

Mikrodisketómia má mnoho výhod, hlavne kvôli malej veľkosti operačného traumatu a vysokej presnosti postupov. A tiež kvôli nízkej pravdepodobnosti poškodenia nervových štruktúr miechového kanála.

Počas operácie sa vykoná minimálny rez - len 3 - 5 cm, čo pomáha znížiť pravdepodobnosť vzniku pooperačných komplikácií. Pacient má možnosť začať fyzickú aktivitu do jedného dňa po operácii. Príležitosť na začatie nefyzickej práce vzniká po 14 dňoch a fyzická práca - po 1 mesiaci.

Endoskopická metóda

V niektorých zdrojoch je možné definíciu endoskopickej discektómie považovať za „nechirurgickú metódu odstránenia prietrže“. Je to preto, že interferencia v štruktúre tkanív je jednou z minimálnych. Veľkosť rezu je od 1 do 3 cm, takže väčšina pacientov začína chodiť v deň operácie. K rehabilitácii zvyčajne dochádza rýchlo a bez komplikácií..

Endoskopická metóda v oblasti odstraňovania stavcovej kýly je relatívne nová. Preto je často kritizovaná neurochirurgmi s konzervatívnym sklonom. Ďalšími dôvodmi sú výrazné obmedzenia podmienok uplatňovania metódy. Obmedzenia sa týkajú najmä veľkosti a umiestnenia kýly bedrovej chrbtice.

Radikálne metódy (otvorená diskektómia a iné)

Tieto metódy, berúc do úvahy ich zastaranosť, sa v modernej neurochirurgii prakticky nepoužívajú. Výnimkou sú prípady, keď pacient jednoducho nemá fyzickú alebo finančnú schopnosť získať lepšiu a drahšiu liečbu. Použitie radikálnych metód sa nepriaznivo odráža na celkovom zdravotnom stave pacienta a na stav muskuloskeletálneho systému. Tieto metódy sú mienené, pokiaľ ide o možné vážne komplikácie po operácii.

Nevýhody týchto metód sú veľmi významné:

 1. Prevádzkový prístup pre veľké zranenia. Rez je veľký - asi 5-10 cm na dĺžku.
 2. Potreba celkovej anestézie, ktorá nie je vždy prijateľná vzhľadom na stav pacienta.
 3. Dlhé (až šesť mesiacov) a ťažké obdobie na zotavenie. Výsledkom je, že svalový korzet a väzivový aparát sa oslabujú.
 4. Vysoká pravdepodobnosť recidívy hernií v postihnutej oblasti - v bedrovej a dokonca aj priľahlých častiach chrbtice.
 5. Vysoká pravdepodobnosť komplikácií v pooperačnom období. Výskyt adhézií a často zápalových procesov v membránach miechy. Rovnako ako krvácanie, hematómy, cerebrospinálna tekutina. Infekcia rany po operácii nie je neobvyklá.

Odborníci však tvrdia, že radikálne metódy majú určité výhody:

 1. Dostupnosť chirurgického zákroku pre rôzne segmenty populácie - pacientov so stredným alebo nízkym príjmom. Existujú dokonca aj možnosti chirurgického zákroku zdarma špecialistami štátnych kliník.
 2. Vysoká účinnosť, pravdepodobnosť recidívy patológie je, samozrejme, pomerne nízka.
 3. Táto metóda je vhodná na odstránenie hernií v akomkoľvek mieste, veľkosti a štádiu vývoja..
 4. Vysoká pravdepodobnosť obnovenia odpisov a motorických funkcií v postihnutej oblasti pohybového aparátu.
 5. Metóda bola dlhodobo testovaná, dlhodobé účinky sú dobre preštudované a lekári vedia, ako im predchádzať..

Hlavným výsledkom, ktorý sa dá dosiahnuť použitím ktorejkoľvek z uvedených alebo iných metód chirurgickej liečby, je takmer okamžité odstránenie syndrómu bolesti. Rovnako ako zastavenie patologického účinku prietrže na okolité tkanivo.

Rehabilitácia a zotavenie

Obdobie zotavenia po operácii chrbtice nie je o nič menej dôležité ako samotné ošetrenie. Kvalita budúceho života pacienta závisí od toho, do akej miery bola rehabilitácia správna, kvalitná a úplná. Preto je lepšie vykonať reštaurátorské opatrenia v špecializovaných zariadeniach - sanatóriách, penziónoch. V takýchto inštitúciách riadi lekár rehabilitačný proces. A preto prechádza správne.

Ak pacient nemá možnosť absolvovať rehabilitačný kurz v sanatóriu, je to možné doma. Budete musieť pravidelne navštevovať najbližšiu kliniku alebo využívať služby osobného trénera, inštruktora a rehabilitológa. Základným pravidlom v období zotavenia je presné dodržiavanie lekárskych odporúčaní a neustály lekársky dohľad.

Prvá vec, ktorú ošetrujúci lekár odporučí, je nadobudnutie a nosenie špeciálneho korzetu / bandáže / opasku. Takéto ortopedické zariadenie bude podporovať chrbticu oslabenú chorobou a operáciou. Má tiež komplexný terapeutický účinok, prispieva k obnove všetkých tkanív pohybového aparátu. Hlavnou vecou je nosiť ju správne, nie ju zneužívať. Pred zakúpením produktu musíte bezpodmienečne získať odporúčania ortopeda a prísne ich dodržiavať..

Fyzikálna aktivita po operácii chrbtice sa zavádza postupne, opatrne a mierne. A to iba pod dohľadom lekára. Je však potrebné poznamenať, že ležiaci (a najmä sedavý) životný štýl, odpočinok na lôžku, nízka fyzická aktivita - to je priama podmienka pre to, že rok po operácii sa budete musieť pripraviť na nový chirurgický zákrok..

Pacient sa musí rozvíjať, trénovať, posilňovať svaly chrbta. Koniec koncov, je to svalový korzet chrbta, čo je štruktúra, ktorá podporuje prirodzený fyziologický stav chrbtice, zbavuje ho stresu a bráni rozvoju chorôb a patológií OA. Ak po dobu 6 mesiacov ležia na pohovke, ak svaly nek atrofujú, stanú sa úplne nepoužiteľnými. Nebudú schopní vytvoriť potrebnú podporu pre chrbticu a namiesto jedinej prietrže sa objavia 2 až 3 nové..

Aby sa zabránilo degradácii svalového tkaniva, vykonávajú sa rôzne fyziologické postupy - aktívne a pasívne. Pasívne zahŕňajú masáže, samomasáže, manuálnu terapiu, hirudoterapiu, akupunktúru. Aktívne - to je plávanie, fyzioterapeutické cvičenia, gymnastika, joga. Nikto nebude nútený pacienta preťažovať, okrem toho sú prísne zakázané vysoké zaťaženia chrbtice. To znamená, že nemôžete zdvíhať závažia, bežať, skákať a viesť mimoriadne aktívny životný štýl.

V období obnovy je hlavnou vecou nájsť „strednú cestu“ medzi pasivitou a nadmernou aktivitou. Lekár v tejto veci určite pomôže pacientovi. Fyzioterapiu je možné vykonať na klinike. Tu sa môžete naučiť základy fyzioterapeutických cvičení.

V období obnovy je rovnako dôležité jesť správne, viesť zdravý životný štýl a mať dobrú pozitívnu náladu.

Operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice je radikálna, ale niekedy len zásadný krok. Ak lekár povie, že je to potrebné, môžete sa poradiť s ďalšími 1-2 špecialistami. Nemôžete však odložiť postup, inak to možno urobiť iba „rýchlo“ v prípade život ohrozujúcich príznakov. Kľúčom k úspechu situácie je skúsený neurochirurg, spoľahlivý, minimálne invazívny a efektívny spôsob odstránenia prietrže, dodržiavanie pravidiel obdobia zotavenia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Axiálna (hiátová) hernia je patológia, ktorá sa vyznačuje premiestnením časti žalúdka a dolného pažeráka do hrudnej dutiny cez pažerový otvor bránice. Ochorenie sa často vyskytuje u ľudí, ktorí trpia poruchami gastrointestinálneho traktu a majú vrodenú predispozíciu.
obsah:V modernom svete je možno viac ako kedykoľvek predtým bežné množstvo rôznych patológií chrbtice. Stále viac ľudí, vrátane dosť mladých, trpí bolesťou chrbta.
Súvisiace a odporúčané otázky2 odpovedeVyhľadávanie na stránkachČo mám robiť, ak mám podobnú, ale inú otázku?Ak ste nenašli potrebné informácie medzi odpoveďami na túto otázku, alebo ak sa váš problém mierne líši od uvedeného, ​​skúste položiť lekárovi ďalšiu otázku na tej istej stránke, ak sa nachádza v téme hlavnej otázky.