loader

Hlavná

Liečba

Druhy operácií na odstránenie pupočnej kýly u dospelých a detí

Pupočné prietrže tvoria asi polovicu formácií, ktoré sa vyskytujú v oblasti prednej brušnej steny. Štatistiky ukazujú, že každých 10 ľudí sa stretáva s touto patológiou. Iba polovica pacientov chodí do nemocnice sama. U iných sa pupočníková prietrž zistí náhodou, keď sa skontaktuje s lekárom v inom prípade alebo pri bežnom lekárskom vyšetrení..

Foto 1. U novorodencov je pri pupočnej kýle pomerne častý jav. Zdroj: Flickr (Ethan Yeung).

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Umbilická hernia (PG) je výstup časti vnútorných orgánov, ktoré sú umiestnené v brušnej dutine cez herniovú bránu v oblasti pupočného kruhu. Divergencia tkanív v pupku môže byť vyvolaná rôznymi faktormi. Jedna spoločná vec - PG je možné vyliečiť iba chirurgicky.

Z tohto pravidla existuje niekoľko výnimiek:

 • vrodená kýla malej veľkosti do 5 až 6 rokov - prechádza nezávisle od veku dieťaťa
 • zdravotný stav pacienta, pri ktorom je operácia nebezpečná a predstavuje potenciálne ohrozenie života.

Poznámka! Ďalšia pupočná kýla nikdy sama nezmizne. Na jej liečenie je potrebné šitie defektu prednej brušnej steny. Oneskorenie s chirurgom vedie ku komplikáciám.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Kontraindikácia hernioplastiky môže byť zdravotným stavom pacienta, jeho vekom. Vhodnosť chirurgického zákroku sa posudzuje individuálne..

Možné kontraindikácie pre chirurgickú liečbu pupočnej kýly:

 • Staroba pacienta spojená s veľkým vzdelaním. Operácia sa môže považovať za nevhodnú u pacientov starších ako 70 rokov, ak je jej výsledok, ďalšia rehabilitácia zo zdravotných dôvodov pochybná.
 • Chronické ochorenia, ktoré ovplyvňujú toleranciu chirurgického zákroku. Sú to srdce, obličky, zlyhanie dýchacích ciest, krvné ochorenia, cirhóza, závažné diabetes mellitus.
 • Neurčitateľné choroby. Ak je pacient nevyliečiteľne chorý, chirurgický zákrok môže zvýšiť riziko predčasnej smrti..
 • Stavy, ktoré narúšajú bezpečnú anestéziu. Napríklad nedávny infarkt alebo mozgová porážka.
 • Tehotenstvo, druhá polovica funkčného obdobia. Ako dočasný stav vám umožňuje odložiť operáciu, ktorá je nebezpečná pre plod a matku. Za predpokladu, že pupočná prietrž ich neohrozuje viac ako chirurgický zákrok.
 • Infekčné choroby v aktívnej fáze. Liečba je odložená, kým sa pacient nezotaví..
 • Detstvo. Ak pupočná kýla u dieťaťa nie je vrodená, môže sa v predškolskom veku odovzdať samostatne. Často sa pupok stiahne hneď, ako dieťa začne chodiť.

Poznámka! O realizovateľnosti šitia pupočnej kýly sa rozhoduje individuálne, pričom sa zohľadňujú všetky charakteristiky pacienta a jeho choroby..

Chirurgia u detí - najmä

Technika hernioplastiky u detí je dobre zavedená. Komplikácie po chirurgickom šití na pupočníkovú herniu u mladých pacientov sú menšie ako 1%. Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii. Priemerná doba trvania je asi 40 minút. Batoľa predvarená:

 • Je potrebná hladová strava z predchádzajúceho večera
 • 2 hodiny pred operáciou by ste nemali dávať dieťaťu vodu.

Voľba chirurgického zákroku zostáva na chirurgovi. Klasická pupočná hernioplastika u detí s nekomplikovanou prietržou sa vykonáva nasledovne:

 • Pod pupkom sa vykoná horizontálny polkruhový rez.
 • Obsah kýly sáčku je zasunutý do brušnej dutiny
 • Taška je vyrezaná
 • Herniové brány sú šité "prekrytím".

Výstup z anestézie u dieťaťa je sprevádzaný ľahkosťou, zvracaním a plačom. Rodičia by sa nemali báť neobvyklého správania dieťaťa v prvej polhodine po operácii. Toto je bežná reakcia tela dieťaťa na celkovú anestéziu..

Indikácie hernioplastiky GHG u detí:

 • Porušenie. Sprevádzaná bolesťou, horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním.
 • Veľká veľkosť
 • Nad 6 rokov
 • Forma proboscis.

Úspešnosť chirurgickej liečby pupočnej kýly u detí dosahuje 100%. Obnova až týždeň.

Poznámka! Ak lekár vášmu dieťaťu odporúča chirurgickú liečbu pupočnej kýly, má na to dostatočné dôvody..

Príprava na operáciu kýly u dospelých

Prípravná fáza zahŕňa povinné vyšetrenie zdravotného stavu pacienta. Urobiť to:

 • Laboratórne testy krvi a moču (všeobecne, biochémia)
 • Krvný test na infekčné choroby: hepatitída, HIV, RW
 • Ultrazvuk brušných orgánov a prietrže
 • ECG
 • V prípade potreby sa vyžaduje prehliadka špecialistov, gynekológa pre ženy.

Pred operáciou je pacient povinný dodržiavať diétu a hladový režim + predbežnú hygienickú prípravu tela vrátane holenia intímnej oblasti.

Druhy chirurgie

Existuje niekoľko overených metód pre pupočníkovú hernioplastiku. Sú minimálne invazívne, ktoré sa vykonávajú v lokálnej anestézii a klasické, v celkovej anestézii. Výber spôsobu odstránenia skleníkových plynov závisí od situácie, schopností kliniky a do určitej miery od želania pacienta..

Orientácia techniky narezania a zošitia prietrže sa vyznačujú tromi klasickými metódami vykonávania operácie so širokým prístupom. Určené pre stredné a veľké pupočné kýly.

Hernioplastika pomocou metódy Sapezhko

Operácia s klasickým prístupom do herniálneho vaku, v celkovej anestézii. Brušná stena je zvisle rozrezaná v strede herniálneho výčnelku. Chirurgické pole sa otvorí oddelením hornej vrstvy od aponeurózy 10-15 cm po stranách. V oblasti krku sa uskutoční pitva herniálneho vaku. Obsah sa doplní na miesto. Hernálny vak je vyrezaný. Šitie sa uskutočňuje pomocou metódy napínania pozdĺž bielej čiary, pričom sa vrstvy brušného tkaniva prekrývajú bočným klinom. Uzlové kĺby.

S malými kýlami sa snažia zachrániť pupok. Ak je veľkosť GHG nadpriemerná, pupok sa odstráni. Počas tejto operácie sa často odstráni mastná zástera pri prechode u pacientov s ťažkou obezitou..

Pooperačné obdobie je 2 - 3 mesiace. Obmedzenia pracovnej činnosti a fyzickej aktivity do jedného roka. Pravdepodobnosť recidívy je vysoká..

Hernioplastika Lexer

Pri šití PG podľa Lexera sa rez vykoná pod pupočným prstencom v polkruhu pozdĺž dolného okraja herniálneho výčnelku. Horná vrstva je odlúpnutá z aponeurotického otvoru. Skontrolujte hernálny vak, odstráňte zrasty, upravte obsah a odstráňte ho.

Prietržová brána (aponeurotická vrstva) sa šije metódou kruhového šnúrky na šnúry a pritiahne sa do stredu, zviaza sa. Hrany svalových vagín sú zošité uzlovými očkami. Všetky švy sa nanášajú pomocou hodvábnych nití. Posledná kožná chlopňa sa šije ako posledná.

Mayo Hernioplastika

Tu sa urobí rez na obidvoch stranách herniálneho výčnelku. Vytvoria sa dva polkruhy, kožná chlopňa zakrývajúca herniálny vak sa odlupuje. Určite umiestnenie brány prietrže, rozdeľte komisúry. Hernálny vak je otvorený, vnútorné orgány sú vložené do brušnej dutiny. Vrecko je vyrezané spolu s krycou chlopňou kože.

Kýlová brána je zošitá dvoma radmi prerušených stehov. Peritoneum je zošité kontinuálnym stehom pomocou samozhášavého materiálu na šitie. aponeurotické vrstvy sú šité hodvábnymi niťami s viazanými očkami s prekrývajúcimi sa handrami.

Všetky operácie majú spoločné vlastnosti:

 • S malými kýlami sa snažia zachrániť pupok. Ak veľkosť generátora pary prekročí priemer, pupok sa odstráni.
 • Počas tejto operácie sa často odstráni mastná zástera pri prechode u pacientov s ťažkou obezitou..
 • Pooperačné obdobie 2 - 3 mesiace.
 • Obmedzenia pracovnej činnosti a fyzickej aktivity do jedného roka.

Laparoskopická operácia

Skrátenie prietrže pomocou laparoskopického prístupu sa uskutoční pomocou niekoľkých malých rezov. Chirurgické a optické nástroje sa do nich zavádzajú z rôznych strán prietrže. Chirurg pracuje pri pohľade na monitor. Kýlová brána je uzavretá syntetickým pletivom, ktoré je zavedené aj cez trubicu.

Laparoskopická chirurgia významne znižuje dobu zotavenia a rehabilitácie. Znižuje celkovú záťaž tela a môže byť vykonaná u pacientov, ktorým nemožno zo zdravotných dôvodov poskytnúť klasickú operáciu. Nevýhodou laparoskopickej metódy nie je vždy dostupné vybavenie a vyššie náklady na chirurgický zákrok.

Foto 2. Nové techniky znižujú riziko relapsu. Zdroj: Flickr (Solidaridad Salud).

Umiestnenie sieťového implantátu

Uzatvorenie kýlovej brány syntetickým pletivom je relatívne nový a sľubný spôsob liečby PH. Takýto plast umožňuje aj veľmi veľké herniové otvory bezbolestne a spoľahlivo uzavrieť. V priebehu času implantát zarastá vlastným spojivovým tkanivom, ktoré zabraňuje opakovanému výskytu prietrže.

Sieťový implantát môže byť nainštalovaný počas brušnej chirurgie aj laparoskopicky. Sieťku pripevnite neabsorbovateľným stehom alebo titánovými sponkami.

komplikácie

 • Pooperačné infekcie. Je to veľmi zriedkavé. Profylaktické antibiotiká sú indikované pre vekovo závislých alebo oslabených pacientov..
 • Sérómový alebo pooperačný edém. Vyskytuje sa častejšie ako alergická reakcia na umiestnenie implantátu. Nepotrebuje liečbu, prechádza samostatne. Vyžaduje sa diagnostické rozlíšenie s opakovaním prietrže.
 • Krvácanie. Odtok je zobrazený.
 • Neuralgické poruchy pooperačného obdobia - narušenie citlivosti jednotlivých miest, svrbenie, pálenie, úzkosť. Príznaky zmiznú samy o sebe.
 • Obštrukcia čriev, poruchy vyprázdňovania sú možné v dôsledku zmien v umiestnení čriev. Na prevenciu sú uvedené diéty + lieky, ktoré stimulujú črevnú motilitu..

Rehabilitácia

Rehabilitácia závisí od typu vykonanej operácie. Odpočinok na lôžku je predpísaný na tri dni, potom sa odporúča uskutočniteľná fyzická aktivita. pacientovi je ukázaný obväz od 1 do 6 mesiacov. Pooperačná bandáž pri liečbe pupočnej kýly bráni nadmernému napätiu brušnej steny a zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Motorická aktivita je potrebná na stimuláciu krvného obehu, črevných funkcií a tak, aby sa vnútorné orgány po redukcii „identifikovali“ s novým miestom..

Poznámka! Fyzická aktivita neznamená fyzickú aktivitu! Akákoľvek tvrdá práca zahŕňajúca napätie brušných svalov je vylúčená na 1 rok. Iba kvalitná rehabilitácia pomôže eliminovať opakovaný výskyt pupočnej kýly.

Štatistika relapsu bradavkovej prietrže

Možné sú pooperačné opakované pupočné kýly:

 • u detí - menej ako 1% všetkých vykonaných operácií
 • u dospelých s malými a strednými kýlami je pravdepodobnosť recidívy asi 10%
 • s veľkými a obrovskými skleníkovými plynmi - až tretina.

Aby ste situáciu neohrozili kriticky, mali by ste starostlivo zvážiť svoje zdravie a včas vyhľadať lekársku pomoc.

Príznaky pupočnej kýly. Operácia prsnej prietrže

Umbilikálna hernia je choroba, ktorej charakteristickým znakom je vyčnievanie brušných orgánov cez pupočný kruh. Prečo vzniká toto ochorenie, aké sú príznaky pupočnej kýly a v ktorých prípadoch je možné upustiť od metód konzervatívnej liečby tohto ochorenia? Poďme to pochopiť.

Príčiny choroby

Pupočná kýla môže byť buď vrodená alebo získaná patológia ľudského tela. Vrodená pupočná hernia sa vyskytuje v období vývoja plodu a po narodení dieťaťa sa stáva zreteľným - v oblasti pupka sa nachádza okrúhly výčnelok, ktorý pri výkriku dieťaťa výrazne narastá..

Získaná pupočná kýla sa objaví neskôr. Jeho výskyt môže súvisieť s existujúcim anatomickým defektom v štruktúre pupočného prstenca as rôznymi negatívnymi environmentálnymi faktormi, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku a vyvolávajú napínanie prednej brušnej steny..

Riziková skupina

Umbilická prietrž sa najčastejšie vyskytuje v týchto kategóriách osôb:

 • Často choré a nepokojné bábätká prvých mesiacov života. Faktom je, že predná brušná stena u týchto detí je stále v oslabenom stave a časté krik a plač zvyšujú tlak v brušnej dutine..
 • Deti z prvých rokov života s krivicou. Pod vplyvom tohto ochorenia dochádza k poklesu svalového tonusu a svaly prednej brušnej steny nie sú výnimkou..
 • Tehotné ženy a novo múmie. Počas tehotenstva a pôrodu sa výrazne zvyšuje tlak v bruchu.
 • Obézni a obézni ľudia.
 • Ľudia s chorobami, ktoré vyvolávajú ascites - hromadenie tekutín v bruchu.
 • Tí, ktorí vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu alebo športujú so slabosťou brušnej steny.

Príznaky pupočnej kýly

Rozlišujte medzi vnútornými a vonkajšími znakmi pupočnej kýly. Zvážte každú zo skupín osobitne:

 • Vonkajšie príznaky pupočnej kýly, vyznačujúce sa vydutím v blízkosti pupka. Prítomnosť tohto ochorenia je obzvlášť zrejmá pri silnom plaču (u detí), pri pohyboch čriev, pri tlačení osoby alebo pri zdvíhaní závaží (u dospelých). Keď je pacient v náchylnej polohe, výstupok sa stáva ťažko viditeľným, ale akonáhle on zaujme zvislú polohu, opäť sa cíti. Pokiaľ ide o tvar a veľkosť prietrže, každá osoba má tieto ukazovatele individuálne. Kýla sa vizuálne podobá hrbole, ktorá je veľmi mäkká a dá sa ľahko opraviť.
 • Vnútorné príznaky pupočnej kýly. Ľudia s pupočníkovou prietržou často pociťujú bolesť brucha, nevoľnosť. Pacient je naštvaný zápchou, zvracaním, škytavkou, pálením záhy. Všetky tieto príznaky choroby sa niekoľkokrát zosilňujú fyzickou aktivitou, ako je plač u dieťaťa alebo zdvíhanie ťažkých predmetov u dospelých. Prekvapivo môže aj veľký smiech vyvolať vnútrobrušný tlak, ktorý vedie k vyčnievaniu pupka.

diagnostika

Pri vonkajšej prehliadke sa zvyčajne zistí pupočná kýla, ktorej fotografia jasne ukazuje charakteristické znaky tohto ochorenia. V tomto prípade nie je ani potrebné byť špecialistom v oblasti medicíny, aby si všimol tento výčnelok v pupku.

Aby sa získali ďalšie dôležité informácie potrebné na operáciu alebo vymenovanie konzervatívneho ošetrenia (veľkosť herniálneho vaku, najmä proces lepenia), je predpísané ultrazvukové vyšetrenie..

Potreba liečby

Ak dôjde k pupočníkovej prietrži, liečba by sa mala začať okamžite. Dôvodom je skutočnosť, že nečinnosť v tejto situácii môže spôsobiť množstvo závažných komplikácií:

 • Črevné slučky vyrastajú v priebehu času hrotmi a tvoria tak nekontrolovateľnú prietrž.
 • Pod vplyvom provokujúcich faktorov (napríklad nadmerná konzumácia ťažkého jedla, krik, fyzická námaha) sa môže poškodiť prietrž, pri ktorej sa črevné slučky nemôžu samostatne dostať z „pasce“. Okrem toho pri porušení prietrže môže črevná oblasť odumrieť, ku ktorej dochádza v dôsledku silnej kompresie črevných ciev..
 • Jedným z najzávažnejších následkov pupočnej hernie je črevná obštrukcia, ktorej liečba je možná iba chirurgicky.

Nechirurgická liečba

Ak sa zistí pupočná kýla, vo väčšine prípadov je chirurgický zákrok jediným spôsobom, ako bojovať s touto chorobou. Konzervatívne zaobchádzanie sa môže použiť iba u detí mladších ako päť rokov, ak je prietrž malá a nie sú žiadne známky jej porušenia. Ako liečiť pupočnú kýlu u detí bez chirurgického zákroku?

Podstata liečby sa redukuje predovšetkým na potrebu udržiavať pupočnú prietrž v upravenom stave a na použitie rôznych metód (masáž, gymnastika) zameraných na posilnenie prednej brušnej steny..

Tkanivá malých detí (najmä dojčatá do jedného roku) sa dokážu veľmi rýchlo zotaviť, a preto by sa okolo pupočného krúžku malo tvoriť spojivové tkanivo, čo znemožňuje vnútorným orgánom uniknúť.

Je veľmi dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že tvorba spojivového tkaniva je možná iba vtedy, ak je prietrž v korigovanom stave. Na dosiahnutie tohto stavu pomôže špeciálna náplasť na pupočníkovú prietrž, ktorej aplikáciu by mal robiť iba pediatrický chirurg. Spravidla je dvojitá aplikácia takejto náplasti (trvajúca vždy 10 dní) dostatočná na to, aby sa pupočníkový krúžok uzavrel.

U dospelých, ktorí majú pupočníkovú herniu, ak existujú kontraindikácie pre operáciu na jej odstránenie, lekári často predpisujú špeciálny obväz. Bandáž pupočnej hernie je zdravotnícka pomôcka, ktorá neumožňuje vyčnievanie prietrže a na ňu nevyvíja mierny tlak. Medzi konzervatívne metódy liečby pupočnej kýly u dospelých patrí tiež masáž a špeciálna gymnastika..

Príprava na operáciu

Pred operáciou na odstránenie pupočnej kýly sa musí pacient podrobiť komplexnému vyšetreniu, ktorého účelom je vyhodnotiť somatický stav pacienta. Je to dôležitá zložka predoperačnej prípravy, ktorá pomáha znižovať pravdepodobnosť komplikácií priamo počas operácie a niekedy aj po nej.

Pacient musí spravidla podstúpiť všeobecný test na moč a niekoľko krvných testov (všeobecné, biochemické, krvné testy na prítomnosť infekcií, ako sú syfilis, hepatitída, HIV). Predoperačný prípravok ďalej zahrnuje prechod elektrokardiogramom, koagulogramom a röntgenom hrudníka.

Obštrukčná hernioplastika

Je to moderná a veľmi obľúbená metóda chirurgickej liečby pupočnej kýly. Smer herniového vaku a ďalšie upchávanie brány prietrže nastáva prostredníctvom malých rezov pomocou špeciálneho implantátu nazývaného obštrukčná sieť. Vďaka jedinečnému materiálu, z ktorého je pletivo vyrobené, prežije dobre a telo ho neodtrháva, vďaka čomu je minimalizovaná pravdepodobnosť recidívy.

Operácia odstránenia pupočnej kýly obštrukčnou hernioplastikou znamená krátke rehabilitačné obdobie. Takže už deň po operácii je pacient schopný nezávisle opustiť zdravotnícke zariadenie.

Laparoskopická operácia

Odstránenie pupočnej kýly laparoskopickou operáciou je moderná nízko-traumatická a minimálne invazívna technika, ktorá vám umožňuje rýchlo sa zbaviť tohto nepríjemného ochorenia. Použitie laparoskopie znižuje riziko sekundárneho výskytu a rozvoja prietrže.

Prostredníctvom malých vpichov sa do brušnej dutiny zavedie špeciálne video zariadenie, ako aj manipulátor. Po operácii zostanú malé, takmer neviditeľné jazvy.

Laparoskopia pri pupočnej hernii je zďaleka najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť tohto ochorenia. Náklady na takúto operáciu sú v priemere 20 tisíc rubľov.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Ak je diagnostikovaná pupočná kýla, môže byť operácia na jej odstránenie predpísaná iba vtedy, ak neexistujú kontraindikácie na jej implementáciu. Je preto zakázané vykonávať chirurgický zákrok v týchto prípadoch:

 • Pri závažných ochoreniach kardiovaskulárneho systému.
 • Počas tehotenstva.
 • V prípade závažných respiračných patológií.
 • V období exacerbácie chronických chorôb.

Funkcie výživy po operácii

V prvých dvoch dňoch po operácii na odstránenie pupočnej kýly by strava pacienta mala pozostávať výlučne z nízkotučného kuracieho vývaru, nekyslých ovocných štiav, infúzie šípky a bozku. Od 3. dňa môžete do jedla postupne zaradiť pevné jedlo, a to: kuracie vajcia s mäkkým varom, bielkovinový omeleta, rôzne obilniny (kukurica, pohánka, ovsená kaša) a zeleninová polievka.

Týždeň po operácii už nie je potrebná striktná strava. Je však veľmi dôležité skontrolovať stravu a vylúčiť výrobky, ktoré vyvolávajú výskyt prietrže. Preto je dôležité odmietnuť používanie rýchleho občerstvenia, čokolády, alkoholických a sýtených nápojov, ako aj kávy.

Aby sa nenatiahli svaly brušnej dutiny, je lepšie dočasne vylúčiť z ponuky jedlá, mastné mäso, maslo a kyslou smotanu. Ovocie a zelenina by sa však mali konzumovať v maximálnej možnej miere. Používajte polievky dvakrát denne. Prejedanie je zakázané. Potraviny by sa mali konzumovať v malých porciách, ale dosť často (4-5 krát denne).

Funkcie dňa

Po chirurgickom zákroku na odstránenie pupočnej kýly v prvých dňoch musí pacient podstúpiť lôžko. Je to potrebné, pretože tlak vyvíjaný na brušnú dutinu môže spôsobiť odchýlenie švíkov..

Vzpriamenú polohu môžete zaujať až po prvom nasadení širokého pásu alebo obväzu, najskôr však 4. deň po operácii. Zároveň je prísne zakázaná akákoľvek fyzická aktivita..

Úplné uzdravenie tela pacienta závisí od uplatnenia špecifického spôsobu chirurgického zákroku a od úsilia vynaloženého samotným pacientom, jeho dodržiavania všetkých lekárskych odporúčaní..

Umbilická kýla, ktorej liečba sa obmedzuje hlavne na jej odstránenie chirurgickým zákrokom, je vážnou chorobou, pri jej prvých príznakoch je potrebné sa obrátiť na lekárske zariadenie, aby sa zabránilo rozvoju život ohrozujúcich komplikácií..

Hlavné typy operácií na pupočníkovú prietrž

Veľkú úlohu pri objavení prietrže hrá predispozícia tela. Výbežky sa niekedy môžu vyvinúť aj pri dobre trénovaných brušných svaloch. V niektorých prípadoch faktor odbornej prípravy prispieva k rozvoju prietrže, navyše silné svaly spôsobujú, že pupočná prietrž je takmer neviditeľná, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť jej porušenia..

Hlavným príznakom choroby je výčnelok, ktorý sa objavuje v oblasti pupka, ktorý sa môže zvýšiť. Pri malých rozmeroch zmizne alebo sa dá ľahko nastaviť v horizontálnej polohe. Bolesť nastáva v dôsledku fyzickej námahy, s kašľom, kýchaním.

Existujú určité príznaky, ktoré nemožno odložiť. Tie obsahujú:

 • dyspeptické poruchy;
 • výkaly melena (polotekutá stolica v čiernej farbe);
 • kolostáza a nedostatok plynov;
 • bolesť v trieslovej oblasti akútnej povahy, výrazne horšia pri chôdzi;
 • zvýšenie teploty;
 • nemožnosť ľahnutia na chrbte s ľahkým dotykom narovnať prietrž

diagnostika

Pretože klinický obraz je typický pre akýkoľvek typ prietrže, zvyčajne nie je problém s diagnostikovaním. Aj keď niektoré iné patológie môžu mať podobné príznaky..

Ak existuje podozrenie na pupočníkovú herniu, vykoná sa röntgenové vyšetrenie žalúdka a dvanástnika. Toto vyšetrenie vám umožní identifikovať ďalšie choroby, ktoré vedú k výskytu bolesti v tejto časti brucha..

 • gastroskopia;
 • herniografia (röntgenové žiarenie so zavedením kontrastného činidla);
 • ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov.

Prevádzkovať alebo neprevádzkovať?

Po potvrdení diagnózy pupočnej prietrže sa predpíše liečba. Jediným spôsobom, ako radikálne vyriešiť problém, je chirurgický zákrok, pretože prietrž sa nikdy nezmizne sama a má tendenciu zväčšovať sa, čo vedie k zvýšenému riziku komplikácií - najmä k porušeniu herniového výčnelku. Takéto opatrenia, napríklad nosenie obväzu, môžu spomaliť progresiu choroby a používajú sa iba ako dočasné.

Výčnelok môže zmiznúť iba u detí do 5 rokov. V tomto prípade lekár uprednostňuje taktiku vyčkávania a videnia, hoci v závažných prípadoch choroby môže byť operácia predpísaná aj jednoročnému dieťaťu.

Druhým možným dôvodom oneskorenia je tehotenstvo pacienta, ale v tomto prípade, ak existujú závažné indikácie, šetriace chirurgické ošetrenie..

Úmyselné oddialenie operácie pupočnej kýly je veľmi nebezpečné, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc okamžite po objavení sa prvých príznakov patológie..

Podstata a hlavné metódy chirurgickej liečby

Cieľom všetkých dnes používaných metód je:

 • odstránenie prietrže hernie;
 • redukcia vnútorných orgánov späť do brušnej dutiny;
 • posilnenie slabých oblastí brušnej steny, na ktorej sa objavili herniové brány.

V súčasnosti sa používajú dve hlavné metódy:

 1. Tradičné (strečové) - uskutočňované pomocou miestnych tkanín.
 2. Ťahové - s implantátmi.

Pretože herniálny výčnelok sa vyvíja v dôsledku objavenia sa otvoru, je možné sa ho zbaviť utiahnutím okrajov vašich vlastných tkanív. Existuje tiež spôsob, ako sa vyhnúť napätiu v okolitých tkanivách: ide o aplikáciu špeciálneho implantátu na vrch alebo spodok.

Chirurgická plastika pupočnej kýly sa nazýva herniografia. Základy jeho použitia položil koncom 19. storočia taliansky chirurg Bassini.

Podstatou trakčnej hernioplastiky (tradičná metóda) s použitím tkanív pacienta je eliminácia herniálnych brán zošívaním svalov a aponeurózou. Hlavnou nevýhodou metódy je trvanie bolesti: môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Pravdepodobnosť recidívy závisí od určitých okolností (veľkosť brány a výbežku, trvanie priebehu choroby) a je v rozsahu od 2 do 14%.

Minimálna doba vylúčenia fyzickej aktivity po operácii je 3 mesiace.

Koncom 20. storočia (presnejšie od polovice 80. rokov) sa začala rozvíjať tzv. Teória plastov bez napätia. Štúdie sa spočiatku uskutočňovali iba v oblasti liečby slabinových hernií, ale neskôr sa ich výsledky začali uplatňovať na liečbu výčnelkov rôznej lokalizácie vrátane pupočníkovej.

Predpokladá sa, že hlavnou príčinou relapsu po operácii pupočnej kýly je šijací proces, pri ktorom dochádza k rozdielnemu tkanivovému napätiu, ktoré je v rozpore s prirodzenými zákonmi hojenia rán. Preto sa na hernioplastiku používajú rôzne syntetické implantáty. O šesť mesiacov neskôr je takýto implantát takmer nemožný odlíšiť od vlastných tkanív. Tento spôsob hernie má nasledujúce výhody:

 • pomáha predchádzať napätiu vlastných tkanív;
 • pri jeho použití nie sú šité tkaniny rôzneho pôvodu;
 • relaps významne znížený.

Charakteristickým znakom laparoskopických operácií je ich výkon pri malých vpichoch. Činnosť sa monitoruje pomocou miniatúrnej videokamery. Vo väčšine prípadov sa defekt brušnej steny opravuje použitím syntetickej sieťovej protézy namontovanej vo vnútri..

Obdobie rehabilitácie obvykle nepresahuje 14 dní. V 2 až 5% prípadov sú možné relapsy. Takéto liečenie je možné ambulantne pomocou lokálnej alebo epidurálnej (spinálnej) anestézie..

Predoperačné vyšetrenie

Pred operáciou sa vykoná komplexné vyšetrenie pacienta, aby sa vyhodnotil jeho somatický stav. V prípade potreby sa vykoná korekcia - stabilizácia pacienta. Toto opatrenie je povinné: môže výrazne znížiť riziko komplikácií.

Predoperačné vyšetrovacie opatrenia zahŕňajú:

 • analýza zloženia krvi (klinická a biochemická);
 • štúdia klinického zloženia moču;
 • testy na hepatitídu, HIV, syfilis;
 • elektrokardiogram;
 • koagulogram (analýza zrážania krvi);
 • rentgén hrude.

Metódy trakčnej hernioplastiky

Tzv. Autoplastika (alebo plastická hmota s použitím vlastných tkanív) sa vykonáva pri herniovej bráne až do 3 cm. Počas tejto operácie chirurg vytvorí dvojnásobnú štruktúru, vďaka ktorej sa predná brušná stena stáva oveľa silnejšou. Ak sú hernálne brány veľké, obvyklé „zdvojnásobenie“ tkanív môže spôsobiť recidívu choroby.

K rozťahovaniu plastov patria:

 1. Mayoova metóda.
 2. Sapezhková metóda.
 3. Lexerova metóda.

Klasická operácia zahŕňa nasledujúce kroky:

 • excízia kože v pupočnej oblasti;
 • excízia herniálneho vaku;
 • šitie tkanív brušnej steny;
 • šitie kože.

Tkanivový chirurgický zákrok sa odporúča hlavne pri malých výčnelkoch a pri obezite u pacienta.

 • Nad pupkom (približne 2 - 3 cm) sa pozdĺž stredovej línie vytvorí pozdĺžny rez s odbočkou na ľavej strane. Rez pokračuje 3 alebo 4 cm nižšie.
 • Ak má pacient nadváhu, urobí sa rez v lunárnom alebo oválnom tvare - akoby hraničil s výstupkom zo spodnej strany..
 • Koža a podkožné tkanivo sa pitvajú, až kým sa nedosiahne aponeuróza bielej línie. Kožná lalok je rozrezaný zľava doprava.
 • Koža a podkožné tkanivo pod ňou sú oddelené od herniálneho vaku. Výber vrecka pokračuje, kým nie je zreteľne viditeľná brána prietrže (sú tvorené tesným okrajom pupočníka)..
 • Do medzery medzi pupočným krúžkom a hrdlom vaku je vložená drážkovaná sonda. Na nej je priečny rez prsteňom. Môžete sa rozrezávať pozdĺž bielej čiary v smere nahor a nadol.
 • Potom je možná úplná izolácia herniálneho vaku. Po otvorení sa obsah upraví a odreže.
 • Peritoneum sa šije kontinuálnym šitím na štep.

Mayo plastická chirurgia pre pupočníkovú hernie sa vykonáva iba v prípade priečnej disekcie. Stehy sa nanášajú v tvare písmena „P“.

 • Horná chlopňa je lemovaná hodvábom najskôr zvonka smerom dovnútra s 1,5 centimetrovým odsadením od okraja, potom pomocou tej istej nite pozdĺž spodného okraja aponeurózy sa vytvorí steh z vonkajšej strany zvnútra a zvnútra smerom von. V takom prípade by mala byť zarážka iba 0,5 cm a na hornej hrane vystupujú v rovnakej úrovni. Vyžadujú sa tri tieto švy: jeden je umiestnený v strede a dva sú po stranách.
 • Počas viazania sa spodný koniec aponeurózy pohybuje pod horným, potom sa fixuje vo forme duplikátu..
 • Voľný okraj hornej chlopne je lemovaný k spodnej ploche pomocou samostatných uzlových kĺbov (druhá rada)..

Plastická chirurgia podľa Sapezhkovej metódy sa vykonáva v prípade pozdĺžnej disekcie pupočného krúžku.

 • Asistent vytiahne ľavý koniec aponeurózy na svorky Kocher. Táto hrana sa ohýba tak, že vnútorný povrch je vytočený čo najviac.
 • Chirurg k nemu pritiahne pravý okraj (snaží sa čo najviac priblížiť) a vykoná lemovanie pomocou hodvábnych stehov v tvare U alebo samostatných viazaných hodvábov..
 • Ľavý voľný okraj je položený cez pravý a lemovaný jednotlivými švami. Týmto spôsobom je možné dosiahnuť aponeurotické zdvojenie brušnej steny..

Lexerova operácia sa vo väčšine prípadov vykonáva u malých pacientov s malými výčnelkami. Časť je vyrobená z populínovej formy. Ohraničuje herniálny výčnelok zdola. Pupok je odstránený alebo udržiavaný v závislosti od veľkosti prietrže: ak je nádor malý, je možné pupok uložiť. Pupočníkový aponeurotický prsteň je zošitý hodvábnou kabelkou, nad ktorou sú prekrývané jednotlivé uzlové nite.

Hlavnými nevýhodami týchto metód sú:

 • trvanie obdobia zotavenia: fyzická aktivita je v priemere obmedzená na 1 rok;
 • významné riziko recidívy prietrže - až 20%. Ak sa použije autoplastika s herniou s veľkosťou viac ako 3 cm, pravdepodobnosť recidívy sa zvyšuje na 35 - 50%.

Ľahká hernioplastika

Pri takýchto operáciách sa defekt uzavrie pomocou špeciálnych materiálov. Sú úplne inertné k telu a nevedú k alergickej reakcii alebo odmietnutiu. Oprava implantátu zo siete je najpokročilejšou a najúčinnejšou technikou na odstránenie prietrže. O nejaký čas po operácii (hlavne po týždni) začína pletivo rásť cez tkanivá tela samotného. V obsluhovanej oblasti sa vytvára silná bariéra spojivového tkaniva.

Existujú dva hlavné spôsoby nastavenia sietí:

 1. Je umiestnený nad aponeurózou, priamo pod kožou. Nevýhodou tejto metódy je možnosť tvorby sérómov (patologická akumulácia tekutiny pod kožnou vrstvou), ktorá významne predlžuje rehabilitačné obdobie. V súčasnosti sa táto metóda používa veľmi zriedka - najmä v prípade staršieho pacienta, pri absencii potreby rýchleho návratu do aktívneho života..
 2. Druhá metóda spočíva v implantácii pletiva pod aponeurózu do hlbokých vrstiev brušnej steny - pod pupočníkovým krúžkom. Toto je preferovaný spôsob odstránenia chyby. Je prakticky bez nedostatkov.

Pri významných poruchách brušnej steny, prítomnosti takzvaného „druhého fenoménu brušnej dutiny“ sa často predpisuje špeciálna predoperačná príprava, ktorej účelom je zväčšiť objem brušnej dutiny a prispôsobiť telesné systémy zvýšenému vnútrobrušnému tlaku. Až potom sa plastika brušnej steny vykonáva pomocou komplexu polymérnych protéz.

Ich implantácia sa vykonáva špeciálnou technikou..

Hlavné výhody tejto metódy:

 • maximálna úroveň pohodlia;
 • absolútne vylúčenie pravdepodobnosti premiestnenia protézy a opätovného rozvoja prietrže;
 • v prípade rozporu so svaly rekta - možnosť dodatočnej plastickej chirurgie;
 • zvýšený stupeň spoľahlivosti spojený so všetkými možnými stupňami ochrany;
 • minimálna pravdepodobnosť poškodenia nervov v dôsledku malého počtu stehov;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • možnosť použitia akéhokoľvek typu anestézie.

Počas operácie pupočnej kýly sa používajú špeciálne vlákna, ktoré nespôsobujú reakcie organizmu.

laparoskopia

Jednou z moderných metód liečby pupočnej kýly je laparoskopia. Začalo sa používať asi pred 15 rokmi. Podstatou metódy je vytvorenie laparoskopického prístupu k brušnej stene. Tento spôsob zošívania herniového výčnelku má všetky výhody minimálne invazívneho chirurgického zákroku. to:

 • nedostatok bolesti;
 • minimálne traumy tkanív;
 • minimálny chirurgický zákrok;
 • vynikajúci kozmetický efekt;
 • veľmi krátka doba na zotavenie;
 • nízka miera recidív a komplikácie.

Táto metóda je jednoducho nevyhnutná v prípade kombinácie prietrže s inými chorobami brušných orgánov, ktoré tiež vyžadujú chirurgický zákrok. Pri prevádzke sa používajú moderné video endoskopické zariadenia, špeciálne materiály a nástroje na vytváranie ultratenkých spojov. Podľa mnohých európskych odborníkov je dnes laparoskopická metóda chirurgie zlatým štandardom v liečbe pupočnej kýly.

Kontraindikácie pri operácii sú:

 • stavy imunodeficiencie, HIV;
 • hepatická patológia, hepatitída C;
 • aktívna fáza menštruačného cyklu.

Rehabilitácia

Trvanie rehabilitačného obdobia po operácii na pupočnej kýle závisí od konkrétneho typu zákroku. Pacienti by mali začať nosiť obväz okamžite po operácii: je to potrebné na udržanie oslabenej oblasti pupka a brušnej steny. V niektorých prípadoch môže chirurg dovoliť nosenie širokého pásu namiesto obväzu. Pri normálnom zdravotnom stave môže byť pacient prepustený 3 hodiny po operácii, ale v každom prípade by sa mal podrobiť pravidelným vyšetreniam..

Prvé 2-3 dni, aby sa zabránilo divergencii švov, je nutná prestávka na lôžko. Na tretí deň môžete vstať. Cvičenie na niekoľko dní je úplne vylúčené. Obväzy sa vykonávajú v nemocnici týždeň alebo trochu dlhšie, po ktorých sa môžu vykonávať samostatne.

Pacientom sú predpísané antibiotiká, lieky proti bolesti a fyzioterapeutické sedenia, ktoré podporujú hojenie rán..

V pooperačnom období by sa mala venovať osobitná pozornosť správnej výžive. Korenené jedlá, potraviny tvoriace plyn a zápcha sú vylúčené zo stravy.
Menu by malo byť založené na ľahkom jedle: polievky, cereálie, varená zelenina, ktoré pomáhajú zmäkčiť stolicu. Postupne môžete do stravy zavádzať nové produkty a starostlivo monitorovať reakciu tela.

Aké je nebezpečenstvo pupočnej kýly a ako s ňou zaobchádzať

Umbilická hernia je kruhová formácia vyčnievajúca z pupka. Tenké črevo, peritoneum, pokryté tukovým záhybom, „padá“ do oslabeného pupočného krúžku v čase kašľa, s napätím brušných svalov, zmenou polohy tela. Kýlu je možné liečiť u dospelých a detí vo veku 5 rokov a starších iba chirurgickým zákrokom. Počas operácie je defekt uzavretý vlastnými tkanivami alebo zosilnený pomocou sieťového implantátu. Prečítajte si viac v odbornom článku na webe Centra pre kýlovú chirurgiu https://gryzha-operaciya.ru/pupochnaja-gryzha-u-vzroslyh

Popis patológie

Pupočná kýla je patologický vypuklý tvar sférického tvaru. Rozlišuje medzi:

 • hernial sac - natiahnuté spojovacie tkanivo aponeurózy;
 • herniálne brány - oslabený pupočný kruh;
 • obsah herniálneho vaku - omentum, peritoneum, časť tenkého čreva.

Umbilikálna prietrž sa dá ľahko diagnostikovať sama. V polohe na bruchu to nie je viditeľné, ale po prechode do horizontálnej polohy a dokonca s miernym namáhaním sa v pupku objaví vydutie.

Vydutie môže byť malé alebo veľké. Spravidla je nastavená miernym pohybom ruky, v zanedbanom stave - herniálny vak s obsahom zostáva neustále „vonku“..

Proces vývoja pupkovej prietrže

Patologická formácia sa vytvára v rôznom veku. Patologický proces sa zvyčajne vyvíja v ranom detstve alebo u starších žien, hlavne po 40 rokoch. Umbilická hernia, ktorá sa objavila počas života, sa nazýva získaná, ale nachádzajú sa aj embryonálne - jedná sa o vrodené formácie. Tento výčnelok je diagnostikovaný u dojčiat pri narodení potom, čo pupočníková šošovka spadne. Jeho vzhľad je spojený s abnormálnym vnútromaternicovým vývojom.

Umbilikálny prsteň je úzka priechodná diera s hladkými okrajmi vo vertikálnej aponeuróze, ktorá je tvorená šľachami brušných svalov. Počas vnútromaternicového vývoja cez ňu prechádza pupočníková šnúra, ktorá spája telo matky a dieťaťa. Po narodení dieťaťa, keď zvyšok pupočnej šnúry zmizne, pupočníkový krúžok sa uzavrie a postupne sa lieči. Toto je norma..

Úplný proces vyhladzovania pokračuje počas prvých 5 rokov života dieťaťa, preto akýkoľvek faktor, ktorý zvyšuje vnútrobrušný tlak, vedie k vytvoreniu kýlovej brány. Provokátorom pupočnej kýly môže byť:

 • nahnevaný plač;
 • silné namáhanie s ťažkosťami pri vyprázdňovaní;
 • kašeľ;
 • zvýšená tvorba plynu v čreve;
 • časté výkriky;
 • predčasnosť.

Pri formovaní správnej pupočnej jazvy hrajú dôležitú úlohu brušné svaly. Poskytujú sprísnenie krúžku, čím ďalej posilňujú oslabené miesto. Ak sú svalové vlákna slabé, zvyšuje sa riziko vzniku patológie.

Predispozícia na výskyt pupočnej kýly a ďalších anatomických znakov:

 • zväčšenie priemeru pupočného krúžku;
 • neúplné uzavretie umbilikálnej fascie.

U žien je tvorba výbežkov spojená s deformáciou aponeurózy počas tehotenstva au mužov s peritoneálnou divertikulou lokalizovanou v pupku..

Dôvody výskytu u dospelých

Pupočná prietrž sa vyskytuje pod vplyvom 2 hlavných príčinných faktorov:

 • predispozíciou je prítomnosť oslabeného anatomického miesta (pupočníkový kruh);
 • výrobný faktor sa považuje za prudký nárast tlaku v bruchu.

Vzhľad brány prietrže u dospelého je podporovaný mnohými dôvodmi. Vyprovokovanie orgánov umiestnených v blízkosti pupočného prstenca môže:

 • prítomnosť nadváhy - brušnej obezity;
 • stehy po operácii pupka;
 • genetická predispozícia - narušenie štruktúry vláknitého tkaniva, ktoré pokrýva pupok;
 • ascites - nahromadenie tekutiny v bruchu;
 • choroby dýchacích ciest sprevádzané chronickým slzným kašľom;
 • problémy so stolicami - častá zápcha;
 • endokrinné poruchy;
 • diastáza predných brušných svalov - pretiahnutie vláknitého tkaniva aponeurózy so súčasným rozšírením pupočného kruhu;
 • poranenia brucha;
 • zhubné nádory.

Príčinou pupočnej kýly je často veľká fyzická námaha - zdvíhanie, rýchle chudnutie, fajčenie. U starších ľudí dochádza k deformácii tkaniva v dôsledku veku. Spojivové tkanivo a svaly atrofie oblasti pupka, takže sa pri kýze významne zvyšuje.

U žien je patológia obzvlášť bežná kvôli rodovej predispozícii. Biela línia brucha je u slabšieho pohlavia širšia a predná stena brucha je častejšie preťažená. Takéto zmeny sa častejšie pozorujú u opakovane tehotných žien..

Najčastejšie sa diagnostikuje pupočná kýla:

 • s viacnásobným tehotenstvom;
 • s niekoľkými históriami narodenia;
 • s polyhydramniom, veľké dieťa;
 • po vážnom doručení.

Muži s pupočníkovou prietržou najčastejšie trpia v starobe v dôsledku klesajúcich svalov a šliach. Slabosť prednej steny sa však môže vyskytnúť aj u netrénovaných mladých ľudí náchylných na fyzickú nečinnosť..

Odrody pupočnej kýly

Herniálny výčnelok je získaný a vrodený. Ten má menej priaznivú prognózu. Pri danom mieste sú hernie:

 • šikmý - lokalizovaný pod alebo nad pupočným kruhom, herniálny vak padá dierou medzi vertikálnou aponeurózou a pupočným kanálom a potom prechádza do pupočného kruhu;
 • rovný - objaví sa, keď sa oslabená oblasť stane priečnou fasciou, ktorá prekrýva pupočníkový prsteň.

Klasifikácia podľa klinických príznakov spočíva v rozdelení prietrže pupka na správnu a nezmeniteľnú. Neschopnosť vložiť prietrž do brušnej dutiny je spojená s zúžením hernálneho portálu, ktorý sa objaví, keď je miesto zjazvené. Takzvané jednoduché nekomplikované formuláre.

Komplikovaná pupočná hernia sa vyznačuje kritickým zúžením okrajov pukliny v čase výstupu z hernálneho vaku s obsahom z brušnej dutiny. Tento stav sa nazýva priestupok, vyvíja sa s prudkým uzavretím pupočného krúžku po strate vnútorných orgánov herniovou bránou. V mieste prietrže sa vytvára hustá bolestivá formácia. Ak sa neprijmú naliehavé opatrenia, obsah herniálneho vaku sa podrobí nekróze.

Klinické príznaky

Počiatočný prejav pupočnej kýly je okrúhlosť vyčnievajúca z pupka, pripomínajúca malú guľu. Najprv je jeho priemer v rozmedzí 1-5 cm, ale výstupok rýchlo postupuje a významne sa zväčšuje jeho veľkosť. Veľká prietrž môže ublížiť a je výraznou kozmetickou chybou, ktorá spôsobuje problémy v každodennom živote.

Vonkajšie príznaky pupočnej kýly nemožno prehliadnuť, objavujú sa pri vstávaní, chôdzi, kýchaní a dokonca aj miernom napätí v brušných svaloch. Hernálny vak sa ľahko presúva do pupočného priestoru a tiež sa voľne vracia, ak ho ľahko stlačíte.

S progresiou sa začína objavovať pupočná kýla:

 • záchvaty miernej nevoľnosti;
 • nepohodlie v bruchu;
 • pravidelná zápcha;
 • pacient bolí nad pupkom, niekedy v dolnej časti brucha.

Bolesť sa prejavuje s miernou intenzitou, častejšie po fyzickej námahe, po športe. Ťažká bolesť je príznakom komplikovanej pupočnej kýly.

U tehotných žien začína patológia výbežkom pupka. Mnoho žien mylne považuje tento príznak za znak normálneho tehotenstva. Ale v pupočnej oblasti je cítiť prázdnota a ak počúvate, zvuky sa javia podobne ako klikanie praskajúcich bublín. Takéto príznaky naznačujú prítomnosť pupočnej kýly u ženy.

Aké je nebezpečenstvo patológie

Ľudia, ktorí objavili príznaky herniovej chyby, by si mali pamätať, že výstupok v pupočníku nie je neškodný estetický problém. Je nebezpečné žiť s pupočnou prietržou, aj keď to nie je na škodu. Pupočná prietrž vedie k rozvoju závažných komplikácií:

 • zápal obsahu prietrže;
 • flegmon hernia sac (hnisanie);
 • veľká prietrž môže viesť k premiestneniu vnútorných orgánov brušnej dutiny, ak dôjde k narušeniu ich fungovania;
 • neodvolateľnosť defektu v dôsledku fúzie prednej brušnej steny s herniou;
 • koprostáza - pretečenie a preťaženie hrubého čreva.

Z pupočnej kýly sa stáva smrteľná choroba, ak dôjde k prudkému kŕču prietrže bránice s porušením obsahu prietrže. Najčastejšie porušovali omentum a slučky tenkého čreva.

V tomto okamihu dôjde k zúženiu ciev, zastaví sa prívod krvi do postihnutej oblasti, čo vedie k smrti črevnej oblasti. Smrť časti vnútorného orgánu je nebezpečná s vážnymi následkami - vývoj smrteľných chorôb: peritonitída, sepsa, akútna obštrukcia čreva.

Prvá pomoc a známky porušenia

Dôvodom obmedzenej pupočnej kýly u dospelých je prudký nárast vnútrobrušného tlaku pri intenzívnych fyzických cvičeniach, silné kašeľ, napätie. V tomto okamihu sú herniové brány veľmi roztiahnuté a do nich sa dostávajú viac ako obvykle vnútorné orgány.

Ako podozriť na porušenie prietrže:

 • výstupok prestane sedieť v žalúdku;
 • pacient pociťuje ostrú kŕčovú bolesť až do šokového stavu;
 • obmedzená pupočná kýla je napätá a bolestivá;
 • koža napučí, zmení farbu na modrú;
 • nadúvanie, nevoľnosť, zvracanie;
 • krvné pruhy vo výkaloch.

Stav pacienta sa zhoršuje, môžu sa objaviť príznaky intoxikácie. Poranenie pupočnej kýly u dospelých a detí vyžaduje urgentnú chirurgickú starostlivosť, oneskorenie môže viesť k úmrtiu, najmä u starších pacientov.

Algoritmus prvej pomoci:

 • stav patrí do kategórie život ohrozujúcich životov a vyžaduje si okamžitú hospitalizáciu, preto musíte v prvom rade uskutočniť tiesňové volanie;
 • Pred príchodom lekárov je prísne zakázané piť, nakŕmiť pacienta, robiť klystíry a podávať lieky proti bolesti;
 • nesmiete sa pokúsiť opraviť pupočnú prietrž na vlastnú päsť, silný vplyv na narušenú oblasť môže spôsobiť roztrhnutie čreva a niekedy aj smrť.

Ak musíte pacienta hospitalizovať sami, musíte ho prepraviť v polohe na chrbte.

Diagnóza choroby

Umbilikálna hernia u dospelých je diagnostikovaná chirurgom, u detí pediater vykonáva počiatočné vyšetrenie. Ochorenie má charakteristické vonkajšie príznaky, preto nevznikajú ťažkosti pri stanovení diagnózy. Lekár skúma žalúdok pacienta, pohmatá postihnuté miesto.

Počas fyzického vyšetrenia špecialista identifikuje pupočnú kýlu a vopred určí jej veľkosť. Ak je koža a vláknina nad pupkom atrofované, sú cez ňu viditeľné črevné slučky a výsledok črevnej motility (peristaltika)..

Na stanovenie obsahu pupočnej kýly, posúdenie priechodnosti čreva, závažnosti procesu priľnavosti:

 • gastroskopia;
 • herniography;
 • rádiografia tráviaceho traktu s kontrastom;
 • Ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov.

Komplexná diagnostika pupočnej kýly umožňuje lekárom vyhodnotiť funkčný stav tela pacienta, aby si mohli zvoliť najlepší chirurgický zákrok na liečenie choroby. Ďalej sa vykonáva diferenciálna diagnostika s defektom hernie v bielej línii brucha, sekundárnymi onkologickými nádormi s lokalizáciou v pupočníkovom priestore..

Ako liečiť patologický výčnelok

Ak sa príznaky pupočnej kýly objavia pri narodení, prognóza je extrémne zlá. Vo väčšine prípadov majú tieto deti mnoho vývojových defektov, ktoré sú nezlučiteľné so životom. Existuje len jedna liečba pre získané chyby - chirurgia.

Umbilická hernia u dospelých je výsledkom patologických zmien, ktoré sú zbytočné na ošetrenie masťami, pleťovými vodami z liečivých bylín, tabliet a ľudových receptov. Tento problém sa môžete zbaviť iba vyrezaním herniového vaku a blokovaním herniovej brány.

Konzervatívna terapia

Liečba pupočníkovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná iba pre malé deti. Do konca obdobia tvorby pupočnej jazvy, kým je dieťa 5 rokov, sa prietrž môže uzavrieť sama. Monitorovanie malých pacientov je zavedené, sú predpísané masérske a terapeutické cvičenia na posilnenie širokých svalov brucha.

Aby sa nevyvolalo zvýšenie pupočnej kýly, upravený pupok sa uzavrie špeciálnym lepiacim obväzom. Ak chcete zabrániť zápche a nadúvaniu, upravte stravu dieťaťa. Príliš úzkostné deti lekár odporúča sedatívne čaje a niekedy aj sedatíva.

chirurgia

Chirurgia je jediný spôsob, ako odstrániť pupočníkovú prietrž. Vykonáva sa rôznymi spôsobmi v závislosti od veku, závažnosti tvorby a stavu tkanív pacienta..

Druhy operácií

Odstránenie herniovej poruchy sa nazýva hernioplastika. Praktikujú sa nasledujúce metódy chirurgickej liečby:

odrodaOpis manipulácie
napätieV tejto forme je excízia pupočnej kýly uskutočnená otvoreným spôsobom prostredníctvom veľkého rezu na prednej brušnej stene. Po resekcii defektu je prietržová brána blokovaná tkanivami aponeurózy. Sú na seba pritiahnuté „prekrývajúce sa“ a zošité. V súčasnosti je takáto technika indikovaná na liečbu malých detí, mladých ľudí s malými kýlami za predpokladu, že stav tkaniva aponeurózy je uspokojivý.
ľahká váhaOperácia spočíva v odstránení prietrže nad pupkom s následným prešitím namiesto oslabenej oblasti chirurgickej siete. Jedná sa o implantát vyrobený z propylénu. Materiál endoprotézy má vynikajúcu biologickú kompatibilitu, v priebehu času rastie so spojivovým tkanivom a spoľahlivo posilňuje deformovanú oblasť, čím bráni recidíve ochorenia. Hernioplastika bez napätia je vhodná pre všetky skupiny pacientov, najmä na odstránenie veľkých pupočníkových hernií..
LaparoskopickáMinimálne invazívna technika spočíva v odstránení herniálnej chyby bez rezu v prednej brušnej stene. Operácia sa vykonáva pomocou malých vpichov, ktoré nie sú väčšie ako 1 cm. Vykonávajú sa 3-4: teplý oxid uhličitý sa čerpá z jedného do brušnej dutiny, aby sa zväčšila vzdialenosť medzi vnútornými orgánmi, druhý sa používa na vloženie laparoskopu, do zvyšku sa zavedú chirurgické nástroje, pomocou ktorých chirurg vykonáva potrebné manipulácie., Všetky činnosti vo vnútri brušnej dutiny sú plánované a vykonávajú sa pod kontrolou toho, čo sa deje na obrazovke. Zväčšený obrázok sa zobrazuje na obrazovke pomocou laparoskopu vybaveného osvetľovacím systémom a miniatúrnou videokamerou. Na konci operácie sa nástroje a endoskopické vybavenie odstránia, vpichy sa zašijú.

Laparoskopia sa považuje za zlatý štandard pri liečbe pupočnej kýly u dospelých kvôli nízkej invazívnosti, sotva viditeľným šicím a krátkej dobe zotavenia..

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Gernioplastika sa nevykonáva u starších ľudí s veľkou pupočnou kýlou v anamnéze a príznakoch dekompenzovaného srdcového zlyhania alebo zlyhania dýchacích ciest. Ak sa pri tehotnej žene vyskytla prietrž, operuje sa po pôrode. Medzi ďalšie kontraindikácie patrí:

 • cirhóza pečene, komplikovaná vysokotlakovým syndrómom v systéme portálnej žily;
 • závažné formy cukrovky;
 • zlyhanie obličiek;
 • onkologické novotvary.

Je možné odstrániť pupočnú kýlu, ošetrujúci lekár individuálne rozhodne. V prípade núdze, keď dôjde k boju o život pacienta, sa táto operácia zobrazí všetkým pacientom.

Zotavenie po hernioplastike

Dĺžka rehabilitačného obdobia určuje typ chirurgickej liečby. Ak sa sťahovanie uskutočnilo otvoreným spôsobom, môže zotavenie trvať niekoľko mesiacov. Po laparoskopickej operácii je rehabilitácia znížená na 7 dní.

Pacient vykonáva rané pooperačné obdobie pod dohľadom lekárov. Po opustení anestézie sa mu zobrazí odpočinok na lôžku a špeciálna diéta. Po laparoskopii vám lekár môže vstať v ten istý deň. Ak sa odstránenie pupočnej kýly u dospelých uskutočnilo otvoreným spôsobom - po niekoľkých dňoch.

V nemocnici zostáva pacient dovtedy, kým nie sú odstránené stehy, po ktorých je prepustený, sú vydané odporúčania na stanovenie terapeutického účinku a na zabránenie opätovného objavenia sa pupočnej kýly.

Ortopedický režim

Aby sa skrátilo obdobie zotavenia a zabránilo sa opakovaniu pupočnej kýly, chirurg poskytuje rady týkajúce sa motorického režimu a životného štýlu:

 • pacient nemá povolené zdvíhať závažia;
 • malo by sa zabrániť fyzickému nadmernému zaťaženiu a dlhodobému zaťaženiu motora;
 • vyžaduje sa nutričná korekcia;
 • odmietnutie zlých návykov (fajčenie, alkohol);
 • nosiť obväz.

Použitie ortopedických prípravkov je súčasťou liečby pupočnej kýly pred a po operácii. Pooperačné obväzy sa nosia od prvých dní a naďalej sa nosia najmenej šesť mesiacov. Dĺžku elastického pásu určuje lekár. Bandáž podporuje brušnú stenu a zaisťuje zachovanie pooperačných stehov, čím bráni rozvoju tvorby ventrálnej hernie.

Pred chirurgickým zákrokom sa obväzy nosia tak, aby nedošlo k narušeniu pupočnej kýly a aby pacienti, ktorým je zakázané vykonávať hernioplastiku, nosili obväz počas celého života. Takéto zariadenie pozostáva z elastického pásu a malej peloty, ktorá sa pri nasadení umiestni nad pupočnú kýlu tak, že ju drží v brušnej dutine. V tomto bode musí byť hernálny vak nastavený naspäť, takže obvaz noste vo vodorovnej polohe.

Diéta po odstránení pupočnej kýly

Jemná výživa je nevyhnutná pre rýchle zotavenie po operácii. V prvých dňoch sa uplatňujú určité pravidlá: spočiatku povoľujú iba pitnú vodu bez plynu, šípkový vývar, nízkotučné kefír. Postupne zavádzajte dietetické výrobky:

 • tekuté obilniny (pohánka, ovsená múka);
 • zemiaková kaša;
 • varená alebo pečená zelenina a ovocie;
 • parné kotlety z chudého mäsa;
 • sušienky, bagely.

V následnej strave po odstránení pupočnej kýly nezahŕňajú prísne obmedzenia. V priebehu času sa strava rozširuje, ale nie viac ako 1 jedlo denne, aby nezaťažovala tráviaci systém. Vyprážané, solené, údené pochúťky by sa však mali vylúčiť. Zákaz sa ukladá na výrobky, ktoré zlepšujú tvorbu plynu a spôsobujú zápchu:

 • strukoviny, kapusta, reďkovky, cibuľa, reďkovky, repa;
 • hrozno, broskyne, hrušky;
 • mlieko a mliečne výrobky;
 • ražný chlieb, čerstvé pečivo;
 • sladká perlivá voda, alkohol.

Preferované by malo byť jednoduché a ľahké jedlo pre žalúdok. Jedzte trochu, ale často. Výrobky musia byť varené, pečené, dusené. Postupom času môžete prejsť na obvyklú stravu, ale neprejedajte sa.

fyzioterapia

Použitie miernej fyzickej aktivity pomáha posilňovať svalový korzet, aby sa zabránilo recidíve príznakov pupočnej kýly u dospelých. Súbor cvičení je lekár. Po prvé ich pacient vykonáva pod dohľadom odborníka, neskôr - sám doma. Základom liečebných cvičení je jemné napätie a uvoľnenie brušných svalov, ktoré ich po odstránení pupočnej kýly tónuje..

Prognóza a prevencia

Výsledok operácie závisí od včasnosti začatia liečby, veku a prítomnosti sprievodných chorôb. Deti dobre tolerujú hernioplastiku, opakovane sa pupočná kýla v detstve neobjavuje. U dospelých závisí účinnosť liečby od presného dodržiavania odporúčaní lekára.

Aby sa zabránilo recidíve, je potrebné, pokiaľ je to možné, odstrániť príčiny rozvoja pupočnej kýly:

 • dodržiavať pravidlá zdravej výživy, aby nepriberali nadváhu a nevylúčili napínanie prednej brušnej steny;
 • nefajčite, chronický fajčiarsky kašeľ spôsobuje neustále napätie brušných svalov;
 • pravidelne vykonávajte jednoduché cvičenia na udržanie svalového tkaniva v dobrom stave;
 • sledovať váhu, ak existujú ďalšie kíl - schudnúť.

Umbilikálna prietrž sa objaví, ak sa zdvihnú ťažké predmety, preto by sa mala vylúčiť nadmerná fyzická práca. Ak sa záťaži nedá vyhnúť, pri práci by sa mal nosiť brušný obväz, aby sa znížil tlak na prednú brušnú stenu..

Náklady na operáciu na odstránenie pupočnej kýly v Moskve

Mnoho lekárskych centier dnes ponúka služby pupočnej kýly. Preto má pacient jedinečnú príležitosť zveriť svoje zdravie najlepším lekárskym odborníkom. Náklady na chirurgickú liečbu pupočnej kýly sa veľmi líšia - od 7 500 rubľov. až 270 000 rubľov. Priemerná cena otvorenej hernioplastiky je 27800 rubľov, laparoskopické odstránenie je 75000 rubľov.

Pupočná kýla - vyžaduje opatrnú pozornosť. Je nebezpečné ignorovať výstupok, oneskorenie môže mať vážne následky. O operácii by ste mali premýšľať vopred, aby ste minimalizovali riziko komplikácií a zhoršenia kvality života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pečeň nemôže ublížiť kvôli nedostatku receptorov. Ak sa objaví pocit bolesti spôsobujúci úzkosť, mali by ste hľadať príčinu v membráne pečene alebo v orgáne umiestnenom v blízkosti.
Podľa štatistík je inguinálna hernia u detí diagnostikovaná u 5% novorodencov, väčšinou chlapcov, kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry tela. Zo všetkých brušných hernií je 70% nepatrných.
Liečba sanatória sa stala pomerne populárnym spôsobom liečby chorôb pohybového ústrojenstva. Mnoho odborníkov to odporúča pacientom s diagnózou osteochondrózy. Táto technika sa používa už dlhú dobu, hoci v súčasnosti ponúkajú sanatóriá množstvo nových účinných spôsobov boja proti tejto chorobe..