loader

Hlavná

Žalúdok

Účinnosť a náklady na operáciu medzistavcových prietrží

Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže je extrémnym meradlom zlyhania konzervatívnej liečby. Podobná situácia sa vyskytuje iba u 25% pacientov.

Hlavnou úlohou operácie na odstránenie medzistavcovej prietrže je odstránenie tlaku prolapaného disku na miechu alebo jej korene. Takéto liečenie je technicky náročné, vyžaduje si vysoko kvalifikovaného neurochirurga a jeho cena je veľmi slušná (od 20 000 do 180 000 rubľov)..

Účinnosť chirurgickej liečby je až 80 - 90%. Tento zásah je obvykle dobre tolerovaný a nevyžaduje si dlhé obdobie na zotavenie..

Komu a kedy je potrebný chirurgický zákrok

Indikácie na odstránenie kýly:

Neúčinnosť konzervatívnej liečby bolesti je dôvodom číslo 1. U 75% pacientov prechádza medziobratlová hernia po komplexnej konzervatívnej liečbe. Ak bolesť nezmizne do 2 mesiacov, je potrebný chirurgický zákrok.

Ak sa medzistavcová prietrž vyskytla v dôsledku poranenia miechy a je sprevádzaná závažnou deformáciou kostných štruktúr. V tomto prípade sa pomocou chirurgického zákroku dosiahnu dva ciele: uskutoční sa dekompresia („rozdrvenie“) miechy alebo jej koreňov a odstránia sa následky deštrukcie stavcov..

Kombinácia bolesti so závažnými neurologickými príznakmi:

 • paréza alebo ochrnutie dolnej časti tela;
 • slabosť alebo atrofia svalov nôh;
 • parestézia (mravenčenie, plazenie sa) v nohách alebo znecitlivenie v dolnej časti tela;
 • retencia alebo inkontinencia moču;
 • fekálna inkontinencia;
 • impotencia.

V prípade závažných príznakov poškodenia nervového systému sa musí chirurgické odstránenie vykonať v prvých dňoch po ich výskyte. V opačnom prípade môžu byť následky kompresie nervových kmeňov nezvratné..

Kontraindikácie pre chirurgickú liečbu medzistavcových prietrží sú rovnaké ako pri iných operáciách:

 • akútne infekčné procesy;
 • závažné srdcové, obličkové alebo respiračné zlyhanie;
 • akútne obdobie infarktu myokardu alebo mozgovej príhody;
 • tehotenstvo.

Možnosti chirurgickej liečby

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže sa uskutočňuje dvoma spôsobmi.

1. Otvorte diskektómiu

Je to najstaršia, najštudovanejšia a najspoľahlivejšia metóda, ktorá je dnes beznádejne zastaraná. Spočíva v tom, že disk je čiastočne alebo úplne odstránený a spojenie stavcov je nehybné. Je tiež možné nahradiť disk alebo jeho jadro umelou protézou. Jednoduché a spoľahlivé, ale nie príliš fyziologické.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Túto operáciu môže vykonať neurochirurg „stredného ramena“

Dlhá doba zotavenia (niekoľko týždňov)

Týmto spôsobom môžete odstrániť akúkoľvek medzistavcovú prietrž

Po operácii by mal byť pacient v nemocnici, prísny odpočinok na lôžku.

Nie je potrebné žiadne drahé vybavenie

Veľké rezy a súčasné zničenie svalovo-väzivového aparátu chrbtice

Najnižšia miera recidívy (do 3%)

Vyžaduje sa vymenovanie antibiotík v pooperačnom období

Dnes je otvorená discektómia veľmi zriedkavá; jedná sa väčšinou o poranenia miechy. Náklady na takúto operáciu sa pohybujú od 20 000 do 120 000 rubľov.

Etapy otvorenej discectómie. Chirurg získa prístup k hernii disku kožným rezom na chrbte. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

2. Mikrochirurgická technika

Prostredníctvom punkcie kože sa nástroj privedie na vyzrážaný medzistavcový disk a časť tkaniva disku sa odstráni. Táto operácia eliminuje tlak medzistavcovej prietrže na miechu. Prístup na disk je možný dvoma spôsobmi:

Mikrochirurgické: odstránenie disku sa vykonáva slepo, pod ultrazvukovou alebo röntgenovou kontrolou.

Endoskopický: chirurg riadi operáciu svojimi vlastnými očami pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu.

Existujú 3 spôsoby, ako odstrániť tkanivo jadra:

 • Laser: tkanina sa odparuje laserovým lúčom.
 • Plazma: studená plazma sa používa na odparenie disku, ktorý zohrieva tacnu na 600 stupňov Celzia.
 • Mechanická metóda sa najčastejšie používa v kombinácii s endoskopickou technikou, keď sú časti kontrolovaného výhľadu odstránené prúdom tekutiny alebo pomocou špeciálnych klieští manuálne..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Výhody metódynevýhody

Vyžaduje sa vysoko kvalifikovaný chirurg a drahé vybavenie

Nezostali žiadne hrubé kozmetické defekty

Významné náklady na ošetrenie (od 20 000 do 130 000 rubľov).

Anestézia nie je vždy potrebná, je možné vykonať lokálnu anestéziu.

Neposkytuje 100% záruku liečby (relaps je možný)

Kĺb medzi diskami zostáva pohyblivý, čo nenarúša biomechaniku chrbtice

Týmto spôsobom nie je možné ošetriť každú prietrž.

Krátka doba na zotavenie (niekoľko dní); prestávka na lôžko po zákroku sa nevyžaduje

Dnes sa pomocou mikrochirurgickej techniky odstráni 90% medzistavcových hernií..

Či už túto operáciu prijmete?

Ak sa pacientovi ponúkne operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže, musí dôkladne zvážiť klady a zápory, aby mohol urobiť správne rozhodnutie..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Výhody metódynevýhody

Eliminácia príčiny syndrómu bolesti, t. J. Kompresia miechy

Akákoľvek, dokonca menšia chyba chirurga môže urobiť z pacienta pacientku s hlbokým postihnutím na celý život.

Pre tých, ktorým operácia nepomohla (približne 10–12%), konzervatívna liečba rozhodne nepomôže, títo pacienti sú zaradení do kategórie „beznádejných“.

V 10% prípadov nenájdu chirurgovia v disku žiadnu prietrž - bolesť chrbta nie je vždy výsledkom prolaps disku..

Záruka proti relapsu medzistavcovej prietrže na tomto disku

Nemá to vplyv na príčinu výskytu prietrže samotnej, po operácii sa môže vyskytnúť na inom disku

Žiadny vedľajší účinok predĺženej (mesačnej) medikácie

Nižšie celkové náklady na ošetrenie

Celková cena liečby je veľmi dôležitá. Táto operácia bude v konečnom dôsledku výrazne nižšia ako náklady na konzervatívnu liečbu. V USA hovoria pri tejto príležitosti: „Existujú peniaze - beriete tabletky, nie sú peniaze - robíte operáciu“.

Značný význam má tiež spôsob liečby. Podľa recenzií pacientov majú mikrochirurgické techniky výhodu. Dôvod je jasný: je tu kratšia doba na zotavenie, žiadny odpočinok na lôžku, dlhodobá potreba ležať v nemocnici, bez veľkých jaziev. A účinok zásahu (alebo jeho absencia) je okamžite viditeľný.

zhrnutie

Chirurgia je potrebná iba vtedy, keď sú možnosti konzervatívnej terapie úplne vyčerpané. Ak máte prietrž miechy, mali by ste sa obrátiť na kvalifikovaného neurológa. A iba ak vám správne zvolená liečba nepomôže - súhlasíte s operáciou.

Aké sú operácie na odstránenie medzistavcovej prietrže?

Ľudia trpiaci prietržami chrbtice sú dobre oboznámení s bolesťou sprevádzajúcou túto chorobu. Táto bolesť nezmizne celé týždne a prakticky sa neodstráni pomocou liekov, čo často narúša obvyklé činnosti. V pokročilých prípadoch môže ochorenie spôsobiť dysfunkciu vnútorných orgánov a ochrnutie končatín, po ktorých už nemožno nazývať normálnu životnú aktivitu. Keď konzervatívna liečba vyčerpáva svoj arzenál a choroba pokračuje, alebo ak existujú sprievodné problémy, ktoré je potrebné okamžite riešiť, zostáva len možnosť odstrániť prietrž chrbtice. Eliminácia tejto patológie pomocou chirurgického zákroku pre pacienta je často posledná šanca na vyliečenie.

Malo by byť zrejmé, že rozhodnutie o takejto radikálnej metóde by sa malo prijať veľmi premyslene. Niet divu, že takúto operáciu lekári odporúčajú až po uplynutí jedného alebo jedného a pol mesiaca po ukončení tradičných postupov. A iba pri absencii pozitívneho účinku liečby. Okrem toho mnohí odborníci naznačujú, že pacienti predlžujú toto obdobie na 3 mesiace.

Čas, aby sa ponáhľali, si samozrejme môžu vziať len tí, ktorí nezažívajú zdravotné poškodenie a majú určitú expozíciu. Avšak najčastejšie majú pacienti tendenciu zveličovať problémy, podľahnúť panike a náladám, aby sa zbavili dlhodobej bolesti. Áno, a mnohí sú príliš leniví na to, aby sa zapojili do fyzioterapie, ktorá je nevyhnutná na odstránenie choroby.

Ak sa stále prijíma rozhodnutie, musíte si byť vedomí, že operácia:

 1. Často vedie k dôsledkom.
 2. Žiadna stopercentná záruka.
 3. Vyžaduje zapojenie pacienta do liečby po operácii.

Ošetrujúci lekár to musí samozrejme oznámiť vopred.

Druhy operácií

V súčasnosti sa praktizuje niekoľko metód na odstránenie medzistavcovej prietrže. Všetky z nich sa budú posudzovať nižšie. Povieme iba to, že výber operácie závisí od mnohých faktorov. Každá z nich má okrem toho silné aj slabé stránky..

postdiskektomického

Tento spôsob odstránenia patológie sa v súčasnosti považuje za zastaraný. Discectómia je otvorená operácia, pri ktorej sa chirurgickým zákrokom odstráni buď celý medzistavcový disk alebo jeho časť, a to rezom do kože. Okrem toho sa vykonáva resekcia stavcov, ktoré ovplyvňujú miechu alebo artériu. Samotná operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii a rez na koži je asi osem centimetrov.

Nevýhody tohto lekárskeho postupu sú:

 • Pomerne pomalé zotavenie muskuloskeletálnej funkcie chrbtice spôsobené veľkým poškodením.
 • Vysoké riziko zápalu v mozgových blankách, ktoré si bude vyžadovať 10-dňovú nemocnicu a rozsiahlu antibiotickú liečbu.

Výhody discectómie zahŕňajú:

 • Relatívne nízke prevádzkové náklady.
 • Iba 3% riziko recidívy v priebehu roka (s radikálnym odstránením disku).

Druhý aspekt možno vysvetliť skutočnosťou, že vzdialený medzistavcový platnička sa v priebehu času nahradí vláknitým spojivovým tkanivom, zatiaľ čo v ostatných častiach existuje vysoké riziko opätovného rozvoja prietrže. Všimnite si, že obidve tieto výhody sa môžu pri výbere spôsobu prevádzky stať rozhodujúcimi.

laminektomie

Operácia, zvaná laminektómia, sa vykonáva v celkovej aj lokálnej anestézii. Postup spočíva v odstránení laminy rezom až do veľkosti 10 centimetrov. Inými slovami, lekári vystrihli časť oblúka stavca, na ktorú je nervový koreň pritlačený v dôsledku tlaku medzistavcovej prietrže na ňu..

Nespornými výhodami tejto metódy sú:

 • Veľmi rýchla úľava od bolesti a zlepšená dodávka krvi.
 • Uzdravenie sa uskutoční v priebehu niekoľkých dní. Pacient zvyčajne trávi v nemocnici najviac tri dni.

Hlavnými nevýhodami laminektómie sú:

 • Vysoké riziko upchatia krvných ciev a poškodenia nervov.
 • Nebezpečenstvo pooperačných infekcií a krvácania.

endoskopia

Veľmi široko propagovaná a najobľúbenejšia operácia, ktorá zmierňuje vertebrálnu prietrž, sa nazýva endoskopia. Táto minimálne invazívna chirurgia sa vykonáva pomocou mikroskopických nástrojov a špeciálneho endoskopu miechy. Ten sa zavedie rezom 5 mm do laterálneho otvoru a prenáša zväčšený obraz na monitor. Na základe obrázka lekár odstráni sekvestráciu medzistavcovej prietrže veľmi tenkým chirurgickým nástrojom.

Dôvody, prečo je endoskopia veľmi populárna, sú:

 • Ligamenty a svaly nie sú poškodené, čo vedie k rýchlemu uzdraveniu..
 • Obdobie zotavenia nepresahuje tri týždne.
 • Krátka (pár hodín) a takmer bezkrvná operácia.
 • Nasledujúci deň prepustenie pacienta.

S tak pôsobivými výhodami tejto metódy sú nevýhody endoskopickej chirurgie o nič menej. Medzi nimi:

 • Potreba spinálnej anestézie, ktorá si vyžaduje starostlivú prípravu, počas ktorej sú potrebné predbežné intravenózne infúzie. Okrem toho môže tento postup spôsobiť komplikácie, ako sú pretrvávajúce bolesti hlavy..
 • Táto metóda nie je univerzálna a nie je vhodná pre každú medzistavcovú prietrž. O ich umiestnení rozhoduje veľa..
 • Vysoké riziko recidívy po operácii, ktorá dosahuje 10 percent.

Okrem všetkého vyššie uvedeného by ste mali vedieť, že táto operácia je veľmi nákladná, preto by ste sa o nej mali rozhodnúť opatrným zvážením všetkých kladov a záporov..

Microdisectomy

Podstatou uvažovanej neurochirurgickej operácie je preniknúť do oblasti stlačiteľného nervu s jeho následným uvoľnením. Pri mikrodiscektómii rez na koži nepresahuje 4 centimetre a samotná operácia sa vykonáva pomocou výkonného mikroskopu a najnovších nástrojov, ktoré vám umožňujú robiť všetko na mikroskopickej úrovni..

V súčasnosti sa táto metóda považuje za veľmi úspešnú, a preto sa používa veľmi často. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. V tomto prípade nie je svalové tkanivo úplne poškodené, pretože lekár získa prístup k vymačkanému nervu odstránením časti žltého väzu chrbtice. Potom je stlačený nerv stlačený dozadu a tkanivo medzistavcových platničiek je odstránené. Na konci postupu sa kvôli rýchlejšej regenerácii disku používa laserové ožarovanie v mieste chirurgického zákroku.

Výhody takéhoto chirurgického riešenia sú:

 • Schopnosť odstrániť viac patológií v rámci jednej operácie.
 • Krátky pobyt v nemocnici (do 3 dní).
 • Rýchla a veľmi účinná liečba bolesti.

Malo by sa tiež poznamenať, že po mikrodiscektómii je možné začať neaktívnu aktivitu po štyroch týždňoch a aktívnej fyzickej aktivity po 1,5 až 2 mesiacoch.
Na druhej strane, napriek krátkemu zotavovaciemu obdobiu, odborníci odporúčajú používať tvrdé podporné korzety na chrbticu dva mesiace po operácii..

Nevýhody prevádzkovej metódy zahŕňajú:

 • Vysoké náklady na operáciu, ktorá dosahuje 70 tisíc rubľov (s laserovou rekonštrukciou disku).
 • Cicatricial commissurálna epiduritída, ktorá podľa štatistík vedie k relapsu v 15 percentách prípadov.

Disková nukleoplastika

Táto operácia na odstránenie prietrže chrbtice je najmodernejšou a najinovatívnejšou metódou. Je minimálne invazívne a vykonáva sa v lokálnej anestézii. Význam nukleoplastiky spočíva v znížení tlaku na nervový koreň.

Postup spočíva vo vložení ihiel, ktorých priemer sa pohybuje od dvoch do troch milimetrov, do poškodeného disku pod kontrolou röntgenového prístroja. Prostredníctvom týchto ihiel je poškodená oblasť vystavená plazme, vysokofrekvenčnému alebo laserovému žiareniu, v dôsledku čoho sa vytvárajú kanály, v ktorých sa disková substancia rozkladá. Pomáha to znižovať tlak na nervy, a tým zmierňuje bolesť.

Výhody tohto spôsobu sú zrejmé:

 • Minimálne riziká komplikácií a následkov.
 • Štyridsať bezpečných a ľahkých operácií.
 • Môžete sa pozrieť na pár hodín po zákroku.

Jedinou významnou nevýhodou diskovej nukleoplastiky je skutočnosť, že táto metóda môže zbaviť len medzistavcové prietrže, ktorých veľkosť nepresahuje 7 milimetrov..

Laserová diskoplastika

Postup, ktorý je veľmi podobný predchádzajúcej operácii. Pritom sa medzistavcový disk zahrieva na niekoľkých miestach na 70 stupňov pomocou laserového žiariča s nízkym výkonom. Samotná operácia sa niekedy vykonáva v spojení s chirurgickým odstránením prietrže, ale je tiež možné ju vykonať oddelene. V druhom prípade sa laserová diskoplastika vykonáva na rekonštrukciu poškodeného miechového disku.

Výhody tohto spôsobu sú v skutočnosti podobné výhodám pre diskovú nukleoplastiku. Medzi „mínusy“ patria vysoké náklady a obmedzenia týkajúce sa veľkosti prietrže.

Podmienky úspešnej operácie

Hlavné kritériá, podľa ktorých bude niektorá z týchto metód úspešná, sú:

 1. Predbežné odborné vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie, ako aj absolvovanie potrebných testov a konzultácií s niekoľkými nezávislými lekármi vrátane anestéziológov..
 2. Správny výber spôsobu odstránenia prietrže, ktorý zohľadňuje jeho typ, umiestnenie, veľkosť a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť zdravie pacienta..
 3. Zváženie a rozpoznanie možných pooperačných následkov a komplikácií, ktoré môžu vyžadovať intenzívnu antibiotickú liečbu.

Okrem toho by malo byť zrejmé, že chirurgia, hojenie rán a odstránenie švov - to nie je koniec. Nasleduje dlhá doba zotavenia vrátane fyzioterapeutických cvičení a vo väčšine prípadov nosenie korzetu, ktorý nakoniec zabráni relapsom a komplikáciám. Budete tiež musieť pravidelne navštevovať svojho lekára a podrobiť sa následným vyšetreniam.

Prevádzkové náklady

Je zrejmé, že náklady na operáciu odstránenia medzistavcovej prietrže sú pre mnohých značné. Je však dosť ťažké určiť konkrétne čísla a sumy, pretože závisia od krajiny alebo mesta, v ktorom plánujete pôsobiť, a od samotnej kliniky, kde k tomu dôjde. Preto vám odporúčame, aby ste sa po konečnom rozhodnutí o operácii obrátili na vybrané chirurgické centrum a aby ste v tejto chvíli objasnili všetky potrebné nuansy a ceny..

Odstránenie medzistavcovej prietrže: je nebezpečné podstúpiť operáciu?

Ako riskantná je operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže - túto otázku kladie takmer každý pacient, ktorý prichádza na konzultáciu s neurochirurgom a potrebuje podobnú operáciu. Je to pochopiteľné: po prečítaní hororových príbehov na internete o tom, ako sa ľudia stávajú zdravotne postihnutí po operácii chrbtice a po tom, čo videli dosť filmov, zvyčajne vykazujú „veľmi komplikovanú“ operáciu, počas ktorej nevyhnutne vznikne pohotovostná situácia a vo vzduchu je vždy napätie, niekedy nie je možné nájsť v sebe silu zničiť takéto stereotypy. Pri pohľade do budúcnosti však okamžite povieme, že ide iba o stereotypy a moderná operácia chrbtice, hoci je zložitá, je veľmi inteligentná a bezpečná. Neurochirurgický zásah nemá žiadne riziká (pri akejkoľvek operácii je spojené s anestéziou tzv. Všeobecné chirurgické riziko). Ak sa napriek tomu obávate otázky, či je odstránenie medzistavcovej prietrže nebezpečné, pokúsime sa na ňu odpovedať jednoduchým jazykom.

Odstránenie medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice

Asi najnebezpečnejším segmentom chrbtice z hľadiska chirurgického zákroku je krk. Na úrovni krčnej a hrudnej chrbtice prechádza miecha, pričom najmenšie poškodenie môže mať vážne následky. Predtým, keď neurochirurgovia ešte nedisponovali celým radom technológií a techník, ktoré sú dnes k dispozícii, existovalo potenciálne nebezpečenstvo poškodenia miechy a pripravenia pacienta o mobilitu. Teraz sa však pri odstránení prietrže v krčnej chrbtici uskutoční taký prístup, pri ktorom je úplne vylúčený kontakt s miechou..

Operácia odstránenia prietrže krčnej chrbtice je malá a elegantná. Vykonáva sa prostredníctvom malého rezu pozdĺž kožného záhybu na krku vpredu, zatiaľ čo pacient leží na chrbte. Neurochirurg sa blíži k cieľu (medzistavcová prietrž) v takom uhle, že fyzický kontakt s miechou je úplne eliminovaný. V moderných neurochirurgických operačných sálach, ako sú tie naše, už dávno prišiel endoskop, ktorý nahradzuje endoskop, špeciálny navíjač, ktorý umožňuje nielen vykonať odstránenie kýly pomocou rovnakého malého rezu ako pri endoskopickej operácii, ale tiež významne zvyšuje kvalitu a bezpečnosť samotnej operácie. Neurochirurg napokon nefunguje s dvojrozmerným obrazom na obrazovke, ale používa ultra moderný elektronický intraoperačný mikroskop: vidí trojrozmerný obraz a môže použiť oveľa viac neurochirurgických nástrojov. V operáciách na odstránenie medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice stabilizácia operovaného segmentu pomocou klietky alebo umelého medzistavcového disku.

Odstránenie medzistavcovej prietrže v lumbosakrálnej chrbtici

Najmenej možným nebezpečenstvom je chirurgický zákrok na odstránenie medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta. Miecha u väčšiny ľudí končí anatomicky na úrovni prvého a druhého bedrového stavca, takže pri obsluhe segmentov, v ktorých sa najčastejšie vyskytujú prietrže (L3-L4-L5-S1), neexistuje žiadne riziko poškodenia. Samozrejme v akejkoľvek časti chrbtice vrátane v bedrovej oblasti existuje potenciálne nebezpečenstvo poškodenia nervového koreňa, ktoré je spojené s ťažkou bolesťou, stratou citlivosti a funkcie v dolných končatinách, avšak moderná technológia, ako aj prístupové metódy používané v našom oddelení úplne eliminujú možnosť poškodenia..

Operácia odstránenia prietrže v lumbálnej chrbtici sa uskutoční pomocou malého rezu. Trubkový navíjač (navíjač) a najnovší generačný elektronický mikroskop sa používajú na maximalizáciu integrity susedných tkanív a svalov a na zvýšenie efektívnosti a bezpečnosti operácie. Pri určitých anatomických vlastnostiach pacienta operácie odstránenia prietrže v bedrovej oblasti navyše využívajú technológiu neurofyziologického monitorovania, ktorá neurochirurgovi umožňuje počas operácie overiť, či je neurochirurgický nástroj v bezpečnej vzdialenosti od koreňov nervov. Pri operáciách odstraňovania prietrže v bedrovej chrbtici sa vykonáva aj stabilizácia segmentu, aby sa zabránilo recidíve prietrže a aby sa zachovala kvalita života pacienta po operácii bez obmedzenia fyzickej aktivity..

Odstránenie medzistavcovej prietrže je bezpečné!

Moderné neurochirurgické technológie urobili veľký krok vpred a pri správnom používaní sú schopní zabezpečiť úplnú bezpečnosť pre pacienta, najmä pri takých dokonale kalibrovaných a dobre rozvinutých operáciách, ako je odstránenie medzistavcovej prietrže. Moderné operácie chrbtice sú veľmi inteligentné, malé a bezpečné a vykonávajú sa na našom oddelení každý deň. Dôverujte skúsenosti odborníkov vo vašom odbore, prečítajte si otázku a neverte hororovým príbehom napísaným na internete.

Intervertebrálna kýlová chirurgia: metódy a náklady na liečbu

Choroby chrbtice často vedú k čiastočnej nehybnosti av zložitých prípadoch k ochrnutiu.

Príčinou chorôb chrbtice je najčastejšie nadmerná fyzická námaha alebo naopak imobilný životný štýl, pri ktorom človek často nesleduje držanie tela a držanie tela, najmä pri dlhodobom sedení..

Deštruktívne procesy, ktoré sa vyvíjajú v stavcoch, vedú k ich deštrukcii, narušeniu fungovania chrbtice.

Porušovania často vedú k syndrómom bolesti, niekedy veľmi závažným. Musia sa uchýliť k operácii.

Jedným z ochorení, ktoré je možné chirurgicky eliminovať, je herniovaný disk.

Čo je medzistavcová prietrž

Medzistavcová hernia je časté ochorenie chrbtice charakterizované deštrukciou medzistavcovej platničky. V tomto prípade je možné pozorovať vyčnievanie pulpózneho jadra, vychádzajúce z vláknitého kruhu medzistavcových platničiek..

Patologický vývoj medzistavcových platničiek sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov: zvýšená fyzická námaha, predĺžená expozícia jednej polohe, zakrivenie chrbtice a iné.

Najbežnejším segmentom, v ktorom sa môže vyvinúť medzistavcová prietrž, je lumbosakrálna chrbtica. Najmenej bežná prietrž v krčnej chrbtici a zriedka v hrudníku. V závislosti od stupňa deštrukcie medzistavcových platničiek a odchýlky jadra od osi chrbtice môže mať choroba rôzne štádiá priebehu. Ťažký priebeh ochorenia zahŕňa chirurgický zákrok.

V ktorých prípadoch je potrebná operácia na odstránenie vertebrálnej prietrže

Medzistavcová hernia si nevyžaduje vždy chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch môžete eliminovať príznaky choroby a zlepšiť stav pomocou konzervatívnej liečby, ktorá zahŕňa užívanie liekov, masáže, terapeutické cvičenia. Ak však konzervatívna liečba zlyhá a ťažká bolesť naďalej obťažuje, je potrebná operácia kýly.

Dôvodom operácie môžu byť okrem toho tieto faktory:

 • zvýšená slabosť a znížená citlivosť končatín, strata citlivosti nôh, ktorá po liečbe konzervatívnymi metódami nezmizne. Symptóm indikuje prítomnosť parézy, pri ktorej sa v dôsledku poškodenia nervových vlákien vyskytujú poruchy nervového systému;
 • narušenie fungovania vnútorných orgánov malej panvy, pri ktorých existujú problémy s močením, vyprázdňovaním, narušenou sexuálnou funkciou. Tento jav najčastejšie naznačuje prítomnosť veľmi veľkej prietrže;
 • štádium sekvestrovanej prietrže, keď prechádza deštruktívnou deštrukciou a tvorí nekrotické segmenty. V tomto prípade pulpózne jadro úplne vypadne, čo vedie ku kompresii nervových koreňov. Vyskytujú sa silné bolesti.

Dôležité! Ak lekár predpíše operáciu, neodmietajte ju, pretože stlačenie nervových zakončení môže viesť k ochrnutiu. Okrem toho, keď konzervatívna liečba nepomohla, neexistuje žiadny iný spôsob, ako sa zbaviť syndrómu bolesti..

Typy operácií, technika vykonávania, približné náklady na každú z nich

Spôsob operácie, ktorý môže lekár predpísať na odstránenie medzistavcovej prietrže, závisí od priebehu ochorenia a schopnosti pacienta..

Medzistavcová hernia sa v súčasnosti podrobuje nasledujúcim typom chirurgického zákroku:

 • endoskopia;
 • laminektomie;
 • laserové ošetrenie;
 • microdisectomy;
 • deštrukcia nervov faziet;
 • hydroplastics.

Možnosti chirurgického zákroku najčastejšie volí lekár, v niektorých prípadoch je možné pacienta rozhodnúť podľa finančných možností.

endoskopia

Moderná metóda odstraňovania stavovej prietrže, ktorá vám umožňuje odstraňovať malé útvary umiestnené v dosahu endoskopu. Tento spôsob zahŕňa vykonanie vpichu v mäkkých tkanivách ležiacich pod tvorbou prietrže.

Týmto vpichom sa odstránia častice zničeného miechového disku. Pracovnú trubicu ovláda špecialista pomocou röntgenového monitora.

Táto metóda umožňuje vyhnúť sa kontaktu s miechovým kanálom, čo vylučuje pravdepodobnosť poškodenia. Integrita okolitých tkanív nie je prakticky narušená, čo nám umožňuje priradiť túto metódu k najbezpečnejším.

Endoskopiu je možné vykonať dvoma spôsobmi:

 • skvapalnením buničitého jadra špeciálnymi liečivami, ktoré sa injikujú vpichom do ihly (chemonukleolýza);
 • roztavením jadra buničiny elektródou (nukleoplastika studenej plazmy).

Tento spôsob odstránenia kýly vrátane vyšetrenia a pobytu v nemocnici môže stáť od 70 tisíc rubľov alebo viac, v závislosti od kategórie kliniky..

laminektomie

Tento spôsob je radikálny, zabezpečuje excíziu kostného tkaniva, ako aj odstránenie prietrže spolu s zničeným fragmentom disku alebo jeho úplným oblúkom. Táto metóda sa najčastejšie používa v prítomnosti veľkých herniálnych útvarov a komplikácií..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Najčastejšie to netrvá dlhšie ako tri hodiny. V prípade potreby sa odstránená časť disku nahradí lekárskym implantátom alebo kostným štepom odobratým od darcu. Takýto transplantát prispieva k prirodzenému rastu kostného tkaniva v patologickej oblasti..

Náklady na laminektómiu sa môžu pohybovať od 30 000 do 50 000, v závislosti od potreby implantácie implantátov..

Video: „Operácia stabilizujúca dekompresiu na bedrovej chrbtici“

Bubnovsky

V modernom svete vysokých rýchlostí a stálych stresov narastá počet ľudí, ktorým je spôsobený ochorenie pohybového aparátu (OA), problémy. Tieto choroby nanešťastie nezávisia od veku alebo sociálneho postavenia osoby. Z týchto problémov a chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení. Posledným miestom nie sú choroby hrudnej chrbtice, ktorej liečba a diagnostika si zaslúžia pozornosť.

Liečba v centre mesta Bubnovsky

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..

Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Je účinná liečba chrbtice a kĺbov bez chirurgického zákroku a liečby?

Už viac ako 20 rokov sa problémy liečenia chorôb pohybového aparátu úspešne riešia na klinikách pracujúcich podľa metód profesora Bubnovského vo viac ako 50 mestách v Rusku, SNŠ a v zahraničí.

Profesor Bubnovsky, zakladateľ modernej kinezoterapie, je autorom zásadne odlišného prístupu k otázke, ako liečiť chrbticu a liečiť kĺby. Liečba podľa svojho jedinečného systému - bez drog a chirurgických zákrokov - umožňuje ľuďom znovu získať slušnú kvalitu života a vrátiť plnú pracovnú kapacitu.

Liečba kĺbov, liečba chrbtice podľa systému profesora Bubnovského

Liečba chrbtice, liečba kĺbov pomocou kinezoterapie je liečba pohybu. Nedostatočná mobilita nášho životného štýlu mení stav hlbokých svalov, čo vedie k ich atrofii, ktorá následne narušuje výživový systém kĺbov krvným riečiskom..

Najdôležitejšou zložkou liečby podľa S.M. Bubnovsky pomocou kinezoterapie sú špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré sú bezpečné pre kĺby a chrbticu, ktoré vykonáva pacient na multifunkčných simulátoroch dekompresie a gravitácie Bubnovsky (MTB). Základom systému profesora Bubnovského je kombinácia špecializovanej gymnastiky, ruských kúpeľov a kryoterapie.

Účinné ošetrenie chrbtice a ošetrenie kĺbov podľa Bubnovského metódy nastáva v dôsledku začlenenia do aktívnej činnosti a obnovy hlbokých svalov, ktoré dodávajú kĺbom a chrbtici všetko potrebné. Sergei Mikhailovich dokázal, že aktivácia zlomených svalov je základným základom pre liečbu väčšiny problémov s kĺbmi a chrbticou. Atrofia voľnobežných svalov v priebehu času, a to len komplikuje liečbu kĺbov, liečbu chrbtice.

Hlavným kritériom pre zotavenie podľa systému profesora Bubnovského je obnova svalovej konštanty pacienta, ktorá sa vyznačuje schopnosťou vykonávať záťažové cvičenia (bezpečné, terapeutické cvičenia) bez bolesti..

Stovkám tisícov ľudí, ktorí prišli do centier Bubnovského, ponúkame zásadne odlišný prístup, vďaka ktorému je spoločná liečba aj liečba chrbtice úspešná. Individuálny prístup, ktorý neuznáva štandardné riešenia, pretože sme presvedčení, že ani pri podobných diagnózach neexistujú totožní pacienti!

Podstúpili ošetrenie chrbtice alebo kĺbové ošetrenie v „Dr. Bubnovsky Centre“ na Khodyňke a „Dr. Bubnovsky Centre“ na Dm. Ulyanova, dokážete prekonať strach z hnutia uzdravenia a uvedomíte si, že dokážete a mali by ste sa obísť bez liekov, pretože bez vášho úsilia, trpezlivosti a vlastného úsilia nedokážu obnoviť svoje zdravie..

Klinika Dr. Bubnovského je vybavená všetkým potrebným pre pohodlný pobyt pacientov, k dispozícii sú útulné šatne, sprchy, šatník. Máme saunu a masážne miestnosti.

Iba pohyb vám môže dať plný život!

Bedrová hernia

Jedným z najzávažnejších a najbežnejších ochorení chrbtice diagnostikovaných v našom storočí je medziobratlová bedrová hernia. Hlavným príznakom choroby je bedrová bolesť zosilňujúca na neúnosné limity, ktorá v určitom štádiu prestáva pôsobiť na účinky anabolických liekov. Bolesť môže pacienta trápiť celé týždne, mesiace, zatiaľ čo spôsobuje sprievodné príznaky. Najprv končatiny znecitlivia, potom nevyhnutne dôjde k obmedzeniu pohybov a nakoniec vážne problémy začnú pôsobením vnútorných orgánov umiestnených v projekcii do oblasti lézie - dolnej časti chrbta. Čím skôr, keď sa objavia počiatočné príznaky, návšteva u lekára, ktorý predpíše mnohostrannú konzervatívnu terapeutickú liečbu, väčším problémom sa následne zabráni.

Keď sa vykonáva operácia bedrovej kýly

Stáva sa však, že pri starostlivej implementácii všetkých požiadaviek nie je možné prietrž vyliečiť. Bolesť sa zvyšuje, rozširuje sa na koniec dolných končatín, ochromuje ich a takmer úplne ruší citlivosť pokožky. V tomto prípade sa vykoná operácia, pri ktorej sa odstráni prietrž. S týmto ochorením sa však operácia považuje za najextrémnejšie opatrenie. Až keď nie je možné vrátiť pacientovi normálnu kvalitu života bez chirurgických zákrokov, začnú sa pripravovať na chirurgický zákrok. Prečo lekári ťahajú a snažia sa liečiť prietrž konzervatívnym spôsobom? Väčšina operačných metód používaných na odstránenie tejto patológie je riskantná a nebezpečná a ostatné, menej invazívne, sú mimoriadne drahé..

Dôležité! Operácie bedrovej medzistavcovej prietrže sa vykonávajú častejšie ako v krčku, hrudníku alebo v sakrálnej oblasti. V skutočnosti je na spodnej časti chrbta, že moderný človek so svojím sedavým sedavým životným štýlom dostáva maximálne zaťaženie, ktoré prispieva k výskytu patológií..

Existuje niekoľko priamych indikácií pre chirurgický zákrok.

 1. Poruchy žalúdka a iných panvových orgánov, následkom čoho je oneskorené vyprázdňovanie moču alebo inkontinencia, je tiež pozorovaná erektilná dysfunkcia..
 2. Svaly zadku, bedier, atrofia nôh, paréza sa začína alebo sa objaví ochrnutie nôh, človek nie je schopný chodiť.

Dôležité! Je potrebné, aby pacient rozumel (a lekári by to mali vysvetliť) - žiadna operácia na extrakciu hernálnej patológie nemôže viesť k 100% výsledku, bez ohľadu na to, aká metóda sa vykonáva. Aj po úspešnom odstránení pretrváva možnosť recidívy a pravdepodobnosť komplikácií. Preto predtým, ako pôjdete na operáciu, musíte prejsť všetkými štádiami konzervatívnej liečby.

Prípravná fáza

Keď sa rozhoduje o operácii, úspech jej operácie, minimum pooperačných komplikácií a úspešná rehabilitácia do veľkej miery závisia od niekoľkých podmienok vykonaných počas prípravy..

  Povinné predbežné vykonanie všetkých potrebných testov a skúšok, ako sú CT a MRI. Odporúča sa tiež konzultovať nie s jedným lekárom, ale s niekoľkými.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie dôsledky odstránenia medzistavcovej prietrže, ako aj zvážiť možné komplikácie, prečítajte si článok o tejto téme na našom portáli..

Druhy operácií

Aby bolo možné pochopiť, ktorá operácia bude najúčinnejšia, ošetrujúci lekár zvažuje všetky možnosti na základe priebehu choroby pacienta a početných ďalších vyšetrení, ako aj so zreteľom na celkový zdravotný stav kandidáta na odstránenie kýly.

Tabuľka. Druhy operácie bedrovej prietrže.

Výhody prevádzkynevýhody

operáciecharakteristický
Používa sa zriedka. Je to vysoko účinná metóda, ale so sebou nesie obzvlášť veľké riziká.
Je to takmer univerzálny typ chirurgického zákroku, ktorý sa najčastejšie používa na odstránenie herniálnych útvarov. Chirurg vykonáva manipulácie v oblasti medzistavcových platničiek bez toho, aby porušil štruktúru stavcov.
Počas tejto operácie sa používa nástroj endoskopu, ktorý zobrazuje manipulácie na obrazovke počítača.
Pod vplyvom vysokej teploty, ktorú vykonáva laserové zariadenie, sa kvapalina z tkanív vyparuje, sú stlačené, herniálny výčnelok je vyrovnaný.
Ďalšie „nové slovo“ pri operácii prietrže. Do medzistavcového tela sa vstrekne špeciálny roztok. „Zachytáva“ poškodené segmenty a odčerpáva sa spolu s hydraulickým riešením.
Najinvazívnejším spôsobom zvládnutia prietrže je zavedenie plazmy do patologického orgánu. Sama robí všetko pre to, aby odstránila poškodené veci..

laminektomie

Táto metóda sa v poslednom čase stala obsolentnou, s príchodom menej invazívnych a riskantných metód na odstránenie stavovej kýly. Napriek tomu ho niektorí lekári naďalej používajú, aj keď v posledných rokoch sa táto metóda stále zvyšuje..

Účinnosť laminektómie je extrémne vysoká. Potom sa recidívy prakticky nevyskytujú. Môžu to však byť vážne komplikácie, pretože v priebehu operačného zásahu dochádza k globálnemu zničeniu celej stavcovej štruktúry v oblasti poškodenia. Medzistavcové telieska, čiastočne stavce a iné segmenty sú postihnuté a zničené..

Mimochodom. Dokonca aj po najúspešnejšej operácii laminektómie bude mať pacient problémy s dlhou dobou chôdze a sedenia v sede. V najhoršom výsledku existuje riziko zdravotného postihnutia.

Je možné implantovať umelé stavce, aby sa poškodená štruktúra vrátila pacientovi, ale mobilita sa bude stále znižovať a v budúcnosti to môže spôsobiť posuny a vznik skoliotických deformít..

Microdisectomy

Jedná sa o neurochirurgickú operáciu, pri ktorej sa urobí malý rez a pomocou tenkých nástrojov a mikroskopu lekár presne odstráni patologickú hernálnu hmotu bez poškodenia susediacich štruktúr a segmentov. Tým sa minimalizuje riziko poškodenia okolitých tkanív..

Mimochodom. Nespornými výhodami metódy sú absencia pooperačných jaziev a relatívne krátka doba zotavenia. Syndróm bolesti sa rýchlo znižuje a rehabilitácia vyžaduje polovičný čas ako pri laminektómii.

endoskopia

Pomocou endoskopu môžete vykonať minimálny rez 5 mm. Teda tkanivo je tiež minimálne poškodené. Presnosť chirurgických zákrokov zabezpečuje ich zobrazenie na monitore počítača. Štruktúry zároveň zostávajú neoddeliteľnou súčasťou, odstráni sa iba herniálna hmota. Vysoko účinná metóda, po ktorej sa pacient môže vrátiť do normálneho života po dvoch mesiacoch zotavenia.

laser

Táto metóda je možno najlepšia, minimálne invazívna a vysoko rehabilitačná. Aby ste dosiahli normálnu životnú úroveň s úplnou absenciou bolesti a obnovením funkcií, po odstránení kýly laserom môžete doslova o štyri týždne neskôr. Laserový systém vytvára vysokú teplotu, s ktorou pôsobí na poškodený medzistavcový disk. Kvapalina, ktorá sa nahromadila vo vnútri disku a herniálna hmota, sa začína odparovať. Výstupok vybledne.

Dôležité! So všetkými pozitívnymi charakteristikami tejto chirurgickej techniky je kontraindikovaná u pacientov, ktorí už zažili odtrhnutie vláknitého prstenca a bunkové jadro opustilo alebo sa aspoň začal proces sekvestrácie..

Pomocou laserového zariadenia je možné vykonať pri operácii toľko chirurgického odstránenia prietrže, ako je obnova zdravého chrupavkového tkaniva alebo korekcia v dôsledku zníženia tvorby hernia. Táto operácia je preto minimálne invazívna.

Hydroplastics

Táto metóda sa vyznačuje rekordne krátkou rehabilitačnou dobou - pacient sa obnoví po dvoch dňoch. Roztok sa vstrekne do medzistavcového segmentu poškodeného prietržou, ktorá interaguje s poškodenými tkanivami. Potom sa roztok odčerpá, čím sa zníži objem jadra buničiny a vylúči sa výstupok. Operácia nemá prakticky žiadne komplikácie, ale je indikovaná iba pre pacientov, ktorí majú prietrž veľmi malého priemeru.

Nukleoplastika studenej plazmy

Táto operácia sa považuje za najjednoduchšiu, trvá iba pol hodiny, zotavenie nastáva takmer okamžite po jej dokončení. Podstatou metódy je vstrekovanie plazmatickej látky injekciou do medzistavcového tela s patologickým formovaním. Studená plazma interaguje s patologicky zmenenými bunkami a „zachytáva“ ich. Po odčerpaní plazmy sa deformované prvky odstránia. Nízka teplota v plazme ničí aj bolesť pôsobiacu ako anestetikum.

Ak sa chcete dozvedieť viac podrobností o tom, ako liečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku ľudovými liekmi, a tiež zvážiť najlepšie alternatívne možnosti liečby, prečítajte si článok o tom na našom portáli.

Video - Nukleoplastika

Účinnosť chirurgickej liečby bedrovej prietrže

Napriek tomu, že najmodernejšie metódy sú menej traumatické a doba rehabilitácie je výrazne skrátená a uľahčená, odporúča sa najčastejšie (v 90% prípadov) mikrodiscektómia. Operáciu je možné uplatniť takmer vo všetkých prípadoch a vo väčšine z nich má pozitívny výsledok..

Mimochodom. Negatívne následky sa pozorujú najmä u pacientov, ktorí nedodržiavali pravidlá rehabilitácie, nevykonali všetky predpísané postupy zotavenia, alebo to čiastočne vykonali. Percentuálny podiel nepriaznivých účinkov je preto medzi invazívnymi technikami najmenší - približne desať.

Pokiaľ ide o iné metódy s nízkou invazívnosťou, majú množstvo obmedzení týkajúcich sa veľkosti herniálnych útvarov, prasknutí vláknitého prstenca a ďalších.

Takmer každá operácia predstavuje riziko komplikácií, ktoré sa môžu prejaviť vo väčšej alebo menšej miere. A žiadna z operácií nezaručuje absenciu ďalších relapsov. Ak po určitom čase pacient podstupujúci chirurgický zákrok znova konzultuje s lekárom príznaky bedrovej prietrže, bude mu predpísaná najprv konzervatívna terapeutická liečba a až potom, ak je neúčinná, nová operácia.

Video - spinálna prietrž: operácia, dôsledky

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Pri operácii odstrániť prietrž bedrovej chrbtice

Kýla medziobratlovej platničky neumožňuje jej majiteľovi normálne pracovať a relaxovať, čo prináša veľa nepohodlia. Pri osobe s kýlou chrbtice sa každý pohyb podáva s veľkými ťažkosťami. Operácia odstránenia prietrže bedrovej chrbtice sa považuje za radikálne a vysoko efektívne riešenie, ktoré vám umožňuje normalizovať mobilitu a zabudnúť na bolesť..

Čo je nebezpečné prietrž

Korekcia medzistavcovej prietrže vo väčšine klinických prípadov je naliehavá potreba, pretože choroba vo všeobecnosti predstavuje určité ohrozenie zdravia. V čase deštrukcie vláknitého prstenca a následnej strate jeho jadra mimo chrbtice sa vytvorí kýla. Posun jadra môže byť vonkajší alebo vnútorný a niekedy môžu jeho fragmenty preniknúť do miechového kanála.

Takýto vývoj udalostí vyvoláva výskyt akútnej bolesti a významne obmedzuje pohyby pacienta. Vo zvlášť závažných prípadoch kompresie prietrže miechy je možná atrofia svalov dolných končatín, čo má za následok zníženie ich citlivosti a nástup paralýzy, čo z pacienta robí postihnutého..

Pri ignorovaní problémov s chrbticou, najmä s výskytom herniálnych útvarov, je pravdepodobné, že dôjde k trvalej zmene vo fungovaní genitourinárneho systému..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Je obvyklé rozlišovať medzi dvoma typmi indikácií pre chirurgický zákrok:

 1. Absolútna - potreba okamžitej chirurgickej liečby. Tieto indikácie zahŕňajú nasledujúce stavy: zmena vo fungovaní panvových orgánov (oneskorené alebo zvýšené močenie, častá zápcha, problémy s erekciou), svalová atrofia dolných končatín.
 2. Relatívne - keď konzervatívna terapia nemala požadovaný účinok. Po 2 mesiacoch absencie pozitívnej dynamiky je indikovaný termín chirurgický zákrok.

Kontraindikácie intervencie

Priame faktory, ktoré určujú nemožnosť odstránenia prietrže medzistavcovej platničky, sú:

 • Tehotenstvo a obdobie dojčenia;
 • Onkologické novotvary;
 • Chronické patológie v akútnom štádiu;
 • Choroby srdca a krvných ciev;
 • Infekčné choroby.

Prítomnosť jednej z uvedených okolností sa považuje za základ pre odmietnutie operácie. Liečba takýchto pacientov sa uskutočňuje pomocou fyzioterapie a moderných liekov. Dôvodom je skutočnosť, že negatívne faktory môžu zanechať svoju známku v priebehu operácie a obdobia zotavenia.

výcvik

Akýkoľvek chirurgický zákrok si vyžaduje predbežné vyšetrenie. Za týmto účelom lekár predpisuje celý komplex klinických testov:

 • Všeobecná analýza krvi a moču;
 • Stanovenie hladiny glukózy v krvi;
 • Štúdium osobných antigénnych kritérií;
 • Opis kardiogramu;
 • CT a MRI údaje;
 • Konzultácie s anestéziológmi

V určený deň sa pacientovi odporúča odmietnuť jesť a piť. Pred operáciou sa vykoná röntgenové značenie na presnú identifikáciu miesta herniálneho výčnelku a zovretého nervu..

Druhy operácií

Vyvinuli sa mnohé medziobratlové operácie prietrže, ktoré sa líšia v metodike a trvaní rehabilitačného obdobia. Najmodernejšie a najúčinnejšie metódy regenerácie predpísané chirurgmi na základe individuálnych charakteristík pacienta sú nasledujúce typy chirurgických zákrokov:.

Laserové odparovanie

Táto technika je účinkom nízkoenergetických laserových lúčov na jadro medzistavcových platničiek. Do chrupavkovej štruktúry sa zavedie LED dióda, potom sa disk pomocou lasera zahreje na vysoké teploty. V dôsledku toho dochádza k odparovaniu kvapaliny prítomnej v disku a v dôsledku toho k zmenšeniu objemu herniálneho výčnelku..

Laserové odparovanie je určené na ošetrenie medzistavcových prietrží za nasledujúcich podmienok:

 • Malé množstvo herniation;
 • Vek pacientov od 19 do 50 rokov;
 • Neúčinnosť konzervatívnej terapie;
 • Absencia patologických procesov v tele;
 • Prítomnosť degeneratívnych procesov v diskových štruktúrach.

Odborníci varujú pred kontraindikáciami pre takúto techniku:

 1. Objem medzistavcových výčnelkov je väčší ako 6 až 7 mm;
 2. Pacient je starší ako 50 rokov;
 3. Osifikácia jadra medzistavcových platničiek;
 4. Poranenie miechy.

Endoskopický zásah

Tento postup zahŕňa vyliečenie prietrže medzistavcovej platničky a zníženie tlaku na stlačené nervové vlákna, aby sa eliminovala bolestivosť bez extenzívnej excízie tkanív. Indikácie použitia tohto operačného účinku sú:

 • Hrudný výčnelok na strane medzistavcových priestorov;
 • Výskyt neurologického syndrómu v spojení s bolesťou;
 • Zápalové procesy miechy;
 • Sexuálna dysfunkcia;
 • Nedostatok optimálneho účinku pri dlhodobej liekovej terapii.

Výhody tejto techniky sú menšie poškodenie tkaniva a malé straty krvi, zachovanie integrity medzistavcovej platničky, nízka pravdepodobnosť pooperačnej bolesti a ďalšie komplikácie..

Vyrezanie medzlaminárnej prietrže

Tento spôsob zahŕňa odstránenie jadra disku významnej veľkosti a následnú inštaláciu implantátu do lumbosakrálneho systému, v ktorom sú optimálne vybrané spinálne procesy..

Výraznou výhodou tohto odstránenia je to, že stavce sú fixované implantátom s mierne väčším priemerom ako zrezaný disk..

Jeho pôsobenie je zamerané na udržanie stability väzivového aparátu a rôznych segmentov a na zabránenie opätovného stlačenia nervových zakončení..

Odstránenie touto metódou sa nevykonáva u pacientov trpiacich chorobami kardiovaskulárneho a pľúcneho systému, ani u pacientov so zápalovými alebo infekčnými procesmi..

Nukleoplastika studenej plazmy

Chladná plazma sa pozitívne usadila pri odstraňovaní kýlovej štruktúry. Počas operácie sa plazma vstrekuje do medzistavcového priestoru ihlou, pričom pôsobí na vystupujúce tkanivo pri nízkych teplotách, čo vedie k ich deštrukcii..

Medzi nevýhody takéhoto liečenia je potrebné zdôrazniť relatívne vysoké percento relapsov..

Trvanie operácie je však od 10 do 35 minút a po zákroku bolesť okamžite zmizne. Liečba sa vykonáva ambulantne, takže pacient nepotrebuje rehabilitačné opatrenia.

Hydroplastics

Podobná terapeutická metóda spočíva v zavedení fyziologického soľného roztoku do priestoru medzistavcových platní pod určitým tlakom. Roztok umýva poškodené tkanivo disku bez zanechania jaziev.

Intervencia je menej traumatická a má profylaktický účinok proti nekróze medzistavcových platničiek, pričom si zachováva svoju tlmiacu schopnosť..

Hydroplastika je indikovaná v prítomnosti vydutia do 5 až 6 mm a lokálnej bolesti v bedrovej oblasti, ktorá vyžaruje do dolných končatín..

Zničenie nervov faziet

S patológiou medzistavcových platničiek môže byť zákrok uskutočňovaný vo forme inaktivácie fazetových nervov. Táto technika spočíva v malom zásahu, pri ktorom sú blokované receptory bolesti medzistavcových platničiek, niekedy nazývané „fazetové kĺby“. Tento postup je zvlášť dôležitý pre sprievodnú bolesť pri artróze kĺbov medzistavcového stĺpca.

Pri diagnostike pozitívneho účinku blokovania nervových zakončení sa používa deštrukcia fazetových nervov. Táto technika sa vykonáva pomocou vysokofrekvenčnej sondy. Punkciou sa do nervu privedie sonda v lokálnej anestézii a blokuje receptory zodpovedné za bolesť..

Pooperačné obdobie

Návrat k normálnemu životu bez bolesti po chirurgickom zákroku na odstránenie herniového výčnelku u každého pacienta nastáva podľa individuálneho scenára. Proces zotavenia je ovplyvňovaný mnohými faktormi vrátane metódy excízie prietrže, celkového stavu tela, priemeru prietrže a vykonávania lekárskych odporúčaní po operácii.

Špecialisti rozlišujú tri časové intervaly pooperačného obdobia, pričom každý z nich je charakterizovaný prítomnosťou určitých pocitov u pacienta a špecifickým terapeutickým účinkom:

 1. Obdobie skorej rehabilitácie (prvých 7-8 dní po zákroku) sleduje ošetrujúci lekár. Ak sa v oblasti chirurgického zákroku vyskytne bolesť, pacientovi sa poskytne lekárska pomoc. V tomto okamihu je úplne vylúčená fyzická aktivita a lieky sú predpisované na urýchlenie regeneračnej schopnosti tkanív: NSAID, antibiotiká, chondroprotektory, svalové relaxanciá, vazodilatátory, plazmolifting, fyzioterapia.
 2. Neskorá rehabilitácia (po 14 až 16 dňoch) sa vyznačuje prispôsobením pacienta jeho obvyklému životu prostredníctvom korekcie dennej fyzickej aktivity. Toto obdobie si vyžaduje nosenie špeciálneho korzetu na mesiac a obmedzenie intenzívneho zaťaženia a športu na obdobie 1,5 až 3,5 mesiaca..

Oneskorené zotavovacie obdobie (viac ako dva mesiace po chirurgickom zákroku) pokračuje, kým nie je pacientovi diagnostikovaná úplná regenerácia.

fyzioterapia

Počas rehabilitačného obdobia je kompetentné a systematické opakovanie gymnastických cvičení považované za najdôležitejšiu udalosť, ktorá umožňuje urýchlené obnovenie schopností chrbtice po operácii. Špeciálna súprava cvičení zvládnutá pod prísnym vedením inštruktora a ošetrujúceho lekára vám umožní zbaviť sa bolesti, minimalizovať fyzické obmedzenia a posilniť svalový rámec chrbta..

Okrem cvičebnej terapie sa odporúča pacientovi splniť aj niekoľko pravidiel:

 • Vyvarujte sa podchladeniu;
 • Vyhnite sa dlhodobému pobytu v jednej polohe;
 • Neskákajte ani nezdvíhajte závažia;
 • Ísť plávať;
 • Pripojte terapeutickú masáž.

Možné komplikácie

Akékoľvek zasahovanie do fungovania ľudského tela môže byť sprevádzané niektorými nežiadúcimi dôsledkami. Odstránenie prietrže lumbosakrálnej chrbtice môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 1. Nedostatok stability chrbtice;
 2. Relaps výbežku a výskyt bolesti;
 3. Posun stavcov;
 4. Tvorba zrastov a jaziev;
 5. Posunutie disku smerom k miechovému kanálu;
 6. Zápalový proces vlákna miechy;
 7. osteomyelitída;
 8. Artróza stavcov;
 9. Porušenie nervových vlákien.

Kýla jadra medzistavcových platničiek je nebezpečným stavom, ktorý v 100% prípadov nepriaznivo ovplyvní činnosť pacienta. Preto je dôležité sledovať stav vášho zdravia a snažiť sa zabezpečiť, aby táto vada nemala podmienky na vznik.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je ochorenie muskuloskeletálneho systému u ľudí.
Z hľadiska výskytu medzi chorobami tohto druhu zaujíma prvé miesto. Lekár je zodpovedný za výber najvhodnejšej liečby medzistavcovej prietrže, samoliečba môže viesť k mnohým negatívnym následkom.
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
Článok pre kupujúcich na trhu Health Circle: Ako nosiť ortopedický lumbosakrálny korzet - odporúčaniaMnoho ľudí sa čuduje, ako nosiť ortopedický korzet, z akej pozície, ako veľmi ho dotiahnuť.