loader

Hlavná

Žalúdok

Hlavné typy operácie prietrže v bedrovej chrbtici

Ak konzervatívna liečba nepomôže, musíte sa obrátiť na chirurgov, skúsiť nájsť kvalifikovaného odborníka

Absencia pozitívneho výsledku pri použití konzervatívnych metód liečby ochorenia vedie k vynútenému chirurgickému zákroku. Odstránenie prietrže bedrovej chrbtice nie je ľahkou procedúrou, po manipulácii budete musieť dodržiavať všetky odporúčania lekára, aby ste sa rýchlo vrátili do plného života. Chirurgia je jediným spôsobom, ako lieky a fyzioterapia nepomohli pacientovi. Odmietnutie liečby chirurgickým zákrokom vedie k nezvratným komplikáciám, ako je paralýza.

Kedy je postup potrebný??

Chirurgický zákrok sa vykonáva, keď veľkosť lumbálnej prietrže presahuje priemer 5 mm. Iné indikácie pre chirurgický zákrok:

 • svalová atrofia;
 • úplná absencia svojvoľných pohybov;
 • znecitlivenie dolných končatín;
 • ťažkosti s pohybom;
 • silná bolesť chrbta, siahajúca až po nohy a zadok;
 • úplný prolaps pulpózneho jadra.

Ak má pacient inkontinenciu moču a výkalov, ak dôjde k inému závažnému porušeniu vnútorných orgánov, musí sa bez problémov vykonať operácia kýly bedrovej chrbtice. Okrem toho sa pri znižovaní stavcov v bedrovej oblasti a pri zhoršenej funkcii končatín vykonáva operácia na odstránenie prietrže bedrovej chrbtice..

Mikrodisektómia: aký je tento postup, riziká a komplikácie

Mikrodiscektómia zmierňuje tlak na miechový kanál odstránením výčnelku, ktorý spôsobuje bolesť. Bedrová mikrodisektómia je minimálne invazívna metóda liečby medziobratlovej kýly lumbosakrálnej chrbtice. Počas operácie sa malá časť medzistavcového disku alebo celý disk odstráni s minimálnym poškodením okolitého tkaniva. Po operácii hernie takmer okamžite zmizne bolesť a nepohodlie. Tento postup nie je schopný okamžite zmierniť necitlivosť, slabosť alebo iné neurologické príznaky. Príznaky bedrovej miechy môžu byť rušivé niekoľko týždňov alebo mesiacov po operácii bedrovej chrbtice. Na úplné zotavenie nervového koreňa bude treba veľa času a trpezlivosti. O mesiac zmiznú všetky príznaky, pacient sa bude môcť úplne pohybovať. Technika operácie na odstránenie kýly chrbtice:

 1. Pacient je položený lícom nadol na operačný stôl. Na operáciu sa používa celková anestézia..
 2. Mikrodisektómia sa vykonáva po reze 1 - 1,5 cm. Potom chirurg zavádza špeciálne nástroje, odstraňuje mäkké tkanivá a svaly, odstraňuje kýlu.
 3. Potom lekár uvoľní nervový koreň z tlaku, presunie ho na stranu, aby získal plný prístup k fragmentom disku.
 4. Po odstránení zvyškov medzistavcovej platne chirurg vytiahne nástroje, prišije rez.

Postup na odstránenie kýly trvá zvyčajne jednu až dve hodiny. Po operácii je pacient určitý čas v nemocnici, zriedka sú zadržiavaní dlhšie ako jeden deň. Chirurg poskytne pokyny na starostlivosť o pacienta doma, spravidla ide o používanie liekov, obmedzujúcu aktivitu. Regenerácia nebude trvať dlho, hlavnou vecou nie je zaťaženie chrbtice, viac odpočinku.

Komplikácie mikrodisektómie

Mikrodisektómia vo väčšine prípadov úspešne končí. Pacienti sa rýchlo vrátia k normálnym úrovniam aktivity. Po zákroku sa odporúča absolvovať cvičenie, aby sa zabránilo opakovaniu hernie disku. Tak ako pri každej operácii chrbtice, aj táto operácia má riziká a komplikácie. Pri hernii bedrovej chrbtice a chirurgickom zákroku môžu byť následky takéto:

 • poškodenie nervového jadra;
 • močová inkontinencia;
 • krvácajúci;
 • infekcie;
 • možná akumulácia tekutiny v pľúcach, ktorá môže viesť k zápal pľúc;
 • hlboká žilová trombóza spôsobená tvorbou krvných zrazenín v nohe.

Okrem toho môže dôjsť k úniku mozgomiechového moku. Táto komplikácia sa vyskytuje u 1–7% po mikrodisektómii.

Laminektómia: riziká, spôsob podania

Lumbálna laminektómia, známa tiež ako otvorená dekompresia, sa zvyčajne vykonáva na zmiernenie bolesti spôsobenej nervovou léziou, ktorá je výsledkom tohto ochorenia. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice vytvára tlak na nervy, čo spôsobuje bolesť a znecitlivenie dolných končatín. Tieto symptómy sa môžete zbaviť, ak budete správne vykonávať laminektómiu. Chirurgický zákrok na odstránenie prietrže je určený na vyrezanie kostného tkaniva a na odstránenie prietrže spolu s fragmentom disku. V dôsledku toho je nervový koreň zbavený tlaku, dochádza k poklesu bolestivosti. Bedrová laminektómia (otvorená dekompresia) sa líši od mikrodisektómie tým, že rez je dlhší. Technika laminektómie:

 1. Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii počas 1-3 hodín.
 2. Na mieste herniovej hmoty urobí lekár rez 2 až 5 cm.
 3. Vďaka moderným zobrazovacím zariadeniam vidí lekár všetky štruktúry chrbtice mnohokrát zväčšené. Preto laminektómia často končí úspechom. Po odstránení časti medzistavcových platničiek a prietrže nahradí lekár odstránenú časť implantátom.
 4. Potom je rez zošitý, pacient je umiestnený na pooperačné oddelenie.

Pacienti sú v nemocnici 2 hodiny alebo 1-3 dni. Návrat k normálnej činnosti vo veľkej miere závisí od predoperačného stavu a veku obete. Medzi možné riziká a komplikácie bedrovej laminektómie patrí paralýza, inkontinencia moču, infekcia, krvácanie, infarkt myokardu, mozgová príhoda, pneumónia alebo pľúcna embólia..

Endoskopická metóda a zbavenie sa choroby pomocou "vyparovania"

Liečba endoskopickou prietržou sa odporúča, keď je veľkosť útvaru malá. Tento postup nevyžaduje inciziu mäkkých tkanív, stačí urobiť malú punkciu, cez ktorú je nástroj vložený a častice vyčnievajúceho medzistavcového disku sú odstránené. Výhodou endoskopickej metódy na odstránenie medzistavcových prietrží je postup mimo miechového kanála..

Použitie laserového odparovania je možné pri absencii sekvestrovanej hernie disku. Laserové ošetrenie chrbtice pozostáva z niekoľkých fáz:

 1. Po prvé, lekár prepichne kožu a vloží ihlu do disku.
 2. Potom sa do ihly vloží laserové vlákno.
 3. Potom energetický efekt premení kvapalinu na paru.

Laserové odstránenie prietrže chrbtice znamená jej „odparenie“. Vďaka tomuto pôsobeniu sa prietrž zmenšuje, znižuje sa bolesť a tlak na nervové korene. Trvanie operácie je 1 hodina, po ktorej môže pacient ísť domov. Na liečbu ochorenia touto metódou by sa mala kombinovať manuálna terapia, masáže, hirudoterapia a akupunktúra. Komplexná liečba funguje lepšie, pacient má väčšiu šancu na uzdravenie.

Pooperačná starostlivosť o chorobu

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice je ďalším dôležitým bodom pre urýchlené zotavenie. Rehabilitácia po chirurgickom zákroku trvá približne 2 týždne, ak sa vyskytnú komplikácie alebo je tvorba kýly veľká, potom sa toto obdobie zvýši na 2 mesiace. Zotavenie zahŕňa:

 1. Terapeutické cvičenie. Fyzikálna terapia pomáha obnoviť pohyblivosť, posilňuje svaly, zlepšuje rozsah pohybu.
 2. Používanie liekov. Počas rehabilitačného obdobia je potrebné na zmiernenie bolesti vziať NSAID alebo iné lieky. Komplikácie sú tiež predpísané, aby sa predišlo komplikáciám..
 3. Fyziologické procedúry a kúpeľná liečba.

Najprv je zakázané zdvíhať závažia, sedieť, odmietnuť nosiť špeciálny obväz alebo korzet. Nemôžete s nimi zaobchádzať nezávisle a na dlhú dobu ste v rovnakej polohe. Je dôležité opustiť zlé návyky, fajčenie a alkohol spomaľujú krvný obeh a môžu narušiť obnovenie normálneho života. Dodržaním všetkých odporúčaní rýchlo získate mobilitu.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Rehabilitácia po lumbálnej prietrži

Hernia disku je vážnou komplikáciou dlhodobej osteochondrózy. Degeneratívne degeneratívne ochorenie spôsobuje deštrukciu chrupavky v medzistavcovej platničke. V dôsledku toho praskne vláknitý kruh (vonkajšia membrána) a časť pulpózneho jadra (vnútorné želatínové teleso) opúšťa trhlinu. Jedná sa o herniálny výčnelok, ktorý vyvoláva akútny záchvat bolesti, stuhnutosť pohybov, výskyt príznakov neurologickej katastrofy.

Rehabilitácia po lumbálnej prietrži je nevyhnutná pre konzervatívnu aj chirurgickú liečbu. V prvom prípade sa počas obdobia zotavenia úplne odstránia všetky negatívne následky choroby. Ak sa rehabilitácia vykoná po lumbálnej prietrži po odstránení časti disku, nebude možné úplne obnoviť zdravie chrbtice..

Faktom je, že resekcia disku znamená, že tento segment chrbtice stráca svoju tlmiacu schopnosť. Celá záťaž sa začne prerozdeľovať do iných oddelení. To vedie k tomu, že zvyšné medzistavcové platničky sa začínajú rýchlo rozkladať a degenerovať. Preto, ak sa neuskutoční úplná rehabilitácia prietrže lumbálnej chrbtice, u pacienta sa v priebehu 3 až 4 rokov objaví relaps ochorenia na iných oddeleniach..

Preto by ste si nemali myslieť, že po dokončení operácie je všetko hotové a zdravie je obnovené. Nie, po kýle bedrovej chrbtice musíme podstúpiť úplnú rehabilitáciu, ktorá úplne obnoví pracovnú kapacitu a eliminuje riziko rozvoja recidívy patológie..

Kam hľadať kvalitnú, bezpečnú a účinnú pomoc pri rehabilitácii. Predovšetkým stojí za to vyhľadať kliniku ručnej terapie. Zvyčajne v takýchto lekárskych zariadeniach je všetko potrebné na úplné ošetrenie a obnovenie chrbtice: skúsení lekári, vybavenie, vlastný klinický vývoj, atď. Ak to nie je možné, musíte sa obrátiť na chirurga, ktorý operáciu vykonal. Poskytne odporúčanie rehabilitačnému oddeleniu. V malých mestách sa môžete obrátiť na neurológa. Tento lekár môže tiež vyvinúť rehabilitačný kurz, ktorý bude zahŕňať fyzioterapiu, fyzioterapiu, masáže. Aj toto minimum umožní efektívnejšie prispôsobenie chrbtice a okolitého svalového rámu novým operačným podmienkam po odstránení časti alebo celého disku..

Čo je rehabilitácia po bedrovej prietrži?

Rehabilitácia po operácii bedrovej prietrže je nevyhnutná predovšetkým na obnovenie všetkých fyziologických procesov v lézii chrupavkového tkaniva. V procese vývoja degeneratívnej degeneratívnej choroby medzistavcových platničiek sa vyskytujú tieto patologické procesy:

 • je narušená difúzna výmena tkanív chrbtice a okolitých svalov;
 • vláknitý kruh je dehydratovaný, je pokrytý usadeninami vápenatých solí a stráca schopnosť účinne absorbovať tekutinu počas difúzneho metabolizmu;
 • začína sa zmenšovať objem vnútorného buničitého jadra;
 • dochádza k zníženiu výšky medzistavcových platničiek;
 • nasledované zníženými pozdĺžnymi (dlhými) a žltými (krátkymi) väzmi chrbtice;
 • medzery medzi susednými stavcami sa zmenšujú;
 • začína kompresiu krvných ciev, radiálnych nervov a ich vetiev;
 • má za následok zastavenie mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny, pretože to znižuje opuch a napätie svalového vlákna.

Všetky tieto procesy nie sú automaticky eliminované v čase, keď sa vykonáva chirurgická operácia. Okrem toho akýkoľvek chirurgický zákrok má rad negatívnych vedľajších účinkov. V prvom rade je to pravdepodobnosť vzniku cicatrikálnych deformácií, ktoré narušia normálne zásobovanie krvi a inerváciu a obmedzia pohyby pacienta. Druhým rizikom je rozvoj ankylózy chrbtice, pri ktorej sa stane nepohyblivou a stráca svoju flexibilitu. Tretím negatívnym ovplyvňujúcim faktorom je narušenie anatomickej integrity chrbtice, v dôsledku čoho sa začína nerovnomerné rozdelenie odpisov a fyzickej záťaže na iné medzistavcové platničky. To znamená ich rýchlu degeneratívnu degeneratívnu zmenu. V ďalších 3 až 4 rokoch je možné, že sa v ďalších segmentoch chrbtice vytvorí opakovaná hernia.

Rehabilitácia po operácii bedrovej prietrže umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 1. obnoví sa účinnosť svalovej kostry chrbta, ktorá, keď sa vytvorila prietrž, bola v čiastočne kŕčovom stave, takže niektoré z myocytov atrofovali;
 2. zlepšili sa procesy mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny v lézii;
 3. riziko rozvoja jazvových deformít je vylúčené, pretože sa zvyšuje elasticita všetkých tkanív;
 4. začnú sa regeneračné procesy, ktoré bránia ďalšiemu ničeniu chrupavky miechy;
 5. celkový stav pacienta sa zlepšuje;
 6. chrbtová svalová kostra je upravená tak, že poskytuje maximálnu podporu segmentu chrbtice, v ktorom bola vykonaná resekcia disku.

Rehabilitácia po operácii bedrovej miechy by sa mala začať čo najskôr. Je vhodné začať vstávať a chodiť čo najskôr. Toto sa zvyčajne odporúča v závislosti od závažnosti operácie počas 4-5 dní. Tu je však dôležitý názor chirurga, ktorý monitoruje stav operovaného pacienta. Aj na chirurgickom oddelení je predpísaný kurz masáže, terapeutickej gymnastiky a fyzioterapie. Po prepustení pacienta na ambulantnú liečbu je veľmi dôležité pokračovať v aktívnej rehabilitácii po operácii vertebrálnej kýly bedrovej chrbtice - preto musíte ísť na kliniku ručnej terapie alebo nájsť skúseného rehabilitačného lekára.

Rehabilitačné fázy po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Po odstránení lumbálnej prietrže sa rehabilitácia vykonáva v niekoľkých etapách, pričom sa navzájom vymieňajú. Primárne rehabilitačné opatrenia sa začínajú na chirurgickom oddelení. Včasný rast nôh, nezávislý pohyb, možné zaťaženie chrbta - to všetko prispieva k rýchlemu uzdraveniu a eliminácii rizika tvorby jaziev mäkkých paravertebrálnych tkanív.

Hlavné etapy rehabilitácie po odstránení bedrovej prietrže:

 1. skorá pooperácia - trvá asi 14 dní;
 2. priemerná pooperácia - začína 15. deň po operácii a trvá 2 týždne;
 3. neskoré pooperačné obdobie - začína po 1 mesiaci a trvá približne 180 dní.

Počas tejto doby je po odstránení bedrovej prietrže nevyhnutná neustála systematická rehabilitácia, ale môže sa to robiť iba pod stálym dohľadom vertebroológa alebo neurológa. V žiadnom prípade by pacient nemal vykonať rehabilitáciu po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice. Je potrebné si uvedomiť, že v priebehu chirurgického zákroku sa medzistavcový disk alebo jeho poškodený segment odstráni. Potom sa pomocou osteosyntézy fúzujú dva susedné stavce. Stratia svoju mobilitu.

Akákoľvek nesprávna rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice povedie k narušeniu integrity kĺbu a kĺbov voľne sa pohybujúcich kĺbov bude narušovať integritu okolitých mäkkých tkanív. To spôsobí silnú bolesť alebo zápal v mieste operácie.

Zlá alebo neprofesionálna rehabilitácia po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže vždy vedie k potrebe opakovaného chirurgického zákroku. Vo zvlášť závažných prípadoch je pacient postihnutý, pri ktorom sú ochrnuté dolné končatiny, orgány brucha a malá panva. Starostlivo si vyberte lekára, ktorý bude rehabilitáciu vykonávať. Zaujímajte sa o jeho diplom, osvedčenie o špecialite, skúsenosti, recenzie od pacientov atď. Najlepšie je podstúpiť rehabilitačnú liečbu na špecializovaných klinikách manuálnej terapie, kde skúsení lekári pracujú a majú všetko potrebné vybavenie.

Rehabilitačné metódy po lumbálnej prietrži

Po operácii začína rehabilitácia medzistavcovej prietrže bedrovej kosti obnovením svalovej kostry chrbta. Na tento účel sa pre každého pacienta vyvinie súbor terapeutických cvičení. Po prvé, lekár vykoná vyšetrenie a vyhodnotenie stavu všetkých svalov. Potom sa odhalia najslabšie oblasti..

Poznámka! Nemôžete použiť hotové komplexy, ktoré sú distribuované na internete a v periodikách. Nezohľadňujú charakteristiku stavu vašej svalovej kostry chrbta. Je veľmi pravdepodobné, že to vedie k tomu, že sa začína zakrivenie chrbtice, objavuje sa sklon alebo skolióza a susedné časti chrbtice sa začínajú zrútiť..

Ďalšou fázou rehabilitácie po operácii bedrovej medzistavcovej prietrže je obnovenie pružnosti všetkých mäkkých tkanív a predchádzanie riziku vývoja jaziev. V tomto štádiu sa okrem terapeutických cvičení používa toto:

 • kinezioterapia - umožňuje zastaviť lokálne kŕče svalových vlákien a začať procesy dodávky krvi do myocytov;
 • osteopatia - začína proces mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín, zlepšuje stav mäkkých tkanív;
 • masáž - zvyšuje elasticitu chrupavky, šliach, väziva a svalového tkaniva, tónov, zlepšuje krvný obeh;
 • reflexológia - začína regeneráciu všetkých poškodených tkanív pomocou skrytých rezerv ľudského tela.

Komplexná rehabilitácia bedrovej prietrže môže trvať od 1 mesiaca do 6. Tento termín závisí od závažnosti stavu a šírenia degeneratívneho dystrofického procesu pozdĺž chrbtice. Je dôležité pochopiť, že ak je prietrž jednoduchá a vytvorená počas náhodného extrémneho fyzického nárazu a zostávajúce disky neprešli degeneratívnou degeneratívnou deštrukciou, rehabilitácia prebehne rýchlo a osoba sa môže v krátkom čase vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života..

Ak osteochondróza postihuje súčasne niekoľko medzistavcových platničiek a prietrž bola odstránená iba na jednom, ošetrujúci lekár ošetrí všetky poškodené tkanivá. Je to potrebné, aby sa v budúcnosti medzistavcové prietrže netvorili na iných diskoch.

Ak potrebujete rehabilitáciu pre medziobratlovú herniu bedrovej chrbtice, odporúčame vám vyhľadať kliniku manuálnej terapie v mieste bydliska. Pracujú tam skúsení lekári, ktorí si môžu vytvoriť efektívny individuálny kurz na obnovenie zdravia chrbtice..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Bedrová hernia

Kýla akejkoľvek chrbtice je nebezpečná choroba ODA. Okrem toho môže byť kedykoľvek komplikovaný, čo bude mať pre pacienta vážne a vážne následky. Kýla sa má liečiť okamžite, okamžite po stanovení diagnózy choroby. Zvyčajne sa na tento účel používajú liečebné a fyzioterapeutické metódy konzervatívnej liečby. Ak konzervatívna liečba nepomôže a stav pacienta sa zhoršuje, lekári rozhodnú, že je potrebná operácia kýly.

Mnoho pacientov sa však bojí podstúpiť chirurgický zákrok, obávajú sa ťažkostí s chirurgickým zákrokom a obdobia rehabilitácie. Lekári sa neskrývajú, po operácii komplikácie môžu začať, dokonca aj relaps ochorenia. Ak sa však ignoruje možnosť chirurgickej liečby, následky môžu byť oveľa horšie, ba až smrteľné. Okrem toho sa v modernej chirurgickej praxi používajú minimálne invazívne metódy liečby, ktoré môžu výrazne skrátiť a uľahčiť dobu zotavenia.

Stojí to za operáciu kýly??

Na hlavnú otázku všetkých pacientov „je operácia skutočne potrebná?“ môže odpovedať iba lekár. Pred poskytnutím odôvodnenej odpovede si preštuduje históriu pacienta, laboratórne a hardvérové ​​výskumné údaje. Na základe klinického obrazu, závažnosti ochorenia, stupňa jeho progresie, lekár vypracuje svoj odborný názor na vhodnosť chirurgického zákroku..

Ak si pacient cení svoje zdravie, mal by postupovať podľa odporúčaní lekára. Ak názor jedného odborníka nevzbudzuje dôveru, môže vás vyšetriť druhý a tretí lekár. Ak väčšina lekárov tvrdí, že plánovaný chirurgický zákrok bude účinnejší ako konzervatívna terapia a bezpečnejšia nečinnosť, potom je operácia skutočne potrebná..

Niekedy je predpísaná operácia odstránenia prietrže a je vykonaná naliehavo pre absolútne indikácie:

 1. Sekundovaná prietrž.
 2. Nervové vlákna sú významne stlačené, je tiež pozorovaná kompresia miechy. Pacientka trpí silnou bolesťou, lieky proti bolesti a NSAID sú neúčinné.
 3. Miestne alebo úplné obmedzenie mobility pacientov.
 4. Znížená citlivosť, znecitlivenie v rukách alebo nohách.
 5. Porucha vnútorných orgánov, najmä čriev a močového systému.
 6. Vzhľad komplexu symptómov konského chvosta (silná bolesť, necitlivosť, žiadne reflexné reakcie, spontánne močenie / vyprázdnenie).

V týchto prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutným opatrením na záchranu života pacienta a zlepšenie jeho kvality..

Pacient by si však mal byť vedomý, že cieľom chirurgického zákroku je odstrániť časť medzistavcovej platničky, ktorá stratila svoju funkciu, a narúša štruktúru, činnosť ostatných prvkov ODE. V tomto prípade zvyčajne neexistuje žiadny účinok na obnovenie fyziologickej štruktúry chrupavky a svalového tkaniva. S výnimkou protetických operácií. Dôvod výskytu hernie tiež nevyrieši. Samotná operácia a jej následky pre organizmus spolu s počiatočnými príčinami choroby v budúcnosti môžu prispieť k relapsu.

Preto, ak je konzervatívna liečba pomalá, bolestivá, náročná, ale stále účinná, je lepšie ju uprednostniť..

Možné komplikácie a dôsledky

Chirurgia chrbtice je vážnym zásahom do činnosti celého ľudského tela. Chrbtica, väzivový aparát a svalový korzet sú jediným mechanizmom, kostrou pre celé telo a orgány. Akýkoľvek zásah do tohto mechanizmu môže viesť ku komplikáciám - dysfunkcii iných štruktúr tela.

Komplikácie môžu byť nasledujúce:

 1. Ochrnutie, čiastočná ochrnutie, ochrnutie rúk alebo, v prípade bedrovej bedrovej kosti, skôr nohy.
 2. Porušenie inervácie vnútorných orgánov - poruchy postojov gastrointestinálneho traktu a močových ciest.
 3. Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 4. Neurologické poruchy, syndróm pretrvávajúcej bolesti.
 5. Poškodenie predných a pozdĺžnych väzov chrbtice - napätie svalov, stuhnutosť pohybov.
 6. Strata prirodzenej fyziologickej pohyblivosti chrbtice.
 7. Progresia osteochondrózy.
 8. Porušenie postoja, chôdza.
 9. Neschopnosť viesť normálny aktívny životný štýl, cvičenie, zdvihnúť viac ako pár libier. Rýchla únava.

Pretože pacient je v období po chirurgickom zákroku v prakticky imobilizovanom alebo neaktívnom stave, svalová chrbtová korzetová strata stráca aj malú schopnosť udržať chrbticu, ktorú mal pred operáciou. Pravdepodobnosť opakovaného výskytu prietrže bedrovej alebo hrudnej krčnej chrbtice je 75 - 80%. Správna normálna rehabilitácia je však väčšia pravdepodobnosť, že nedôjde k relapsu.

Druhy operácií - výhody a nevýhody

Pokiaľ ide o typy operácií na odstránenie prietrže lumbálneho otelenia chrbtice, sú to:

 1. Minimálne invazívne, to znamená tie, ktoré nespôsobujú vážne poškodenie traumy a tkanív. Napríklad laserová nukleoplastika, laserové odparovanie alebo intralaminárna mikrochirurgia, endoskopická discektómia. Používa sa na relatívne indikácie v prvých štádiách choroby.
 2. Štandardné alebo radikálne chirurgické zákroky - laminektómia, discektómia. Kýla samotná, časť medzistavcových platničiek alebo celá MTD sa odstráni. Ak je disk úplne odstránený, na jeho miesto sa vloží protéza z plastu. Tieto metódy sa používajú pri ťažkých ochoreniach, pokročilých štádiách, technickej nemožnosti aplikovať minimálne invazívne ošetrenie..

Za voľbu taktiky a spôsobu liečby je zodpovedný neurochirurg. Výber typu operácie závisí od takých faktorov, ako sú štádium patológie, závažnosť poškodenia, fyziologický stav pacienta, vek, klinický obraz, výskumné údaje, technické možnosti kliniky, zručnosti a odborná skúsenosť neurochirurga..

Laserové odparovanie

Princíp fungovania tejto metódy je založený na skutočnosti, že sa používa moderná laserová technológia. Laser zahreje jadro medzistavcových platničiek a vlhkosť obsiahnutá v MTD sa vyparuje. Tým sa zníži objem MTD a následne aj prietrž.

Výhody metódy:

 1. Nízka invazívnosť, minimálne zasahovanie do tkanív.
 2. Malé štrukturálne zmeny v tkanivách po operácii.
 3. Rýchla rehabilitácia po operácii. Z nemocnice je pacient prepustený na 2-4 dni. Celá doba zotavenia trvá až 30 dní.

Nevýhody laserového odparovania:

 1. Vysoké náklady na postup - v priemere 15 až 80 tisíc rubľov.
 2. Táto technika je relatívne nová, takže o dlhodobých dôsledkoch nie je známe prakticky nič..
 3. Štruktúra stavca je narušená, jeho funkcia, odpisové vlastnosti, motorická aktivita nebude obnovená.
 4. Riziko poškodenia susedných orgánov ťažko kontrolovateľným laserom.
 5. Veľký zoznam kontraindikácií.

Mikrochirurgické odstránenie prietrže

Mikrodisketómia má mnoho výhod, hlavne kvôli malej veľkosti operačného traumatu a vysokej presnosti postupov. A tiež kvôli nízkej pravdepodobnosti poškodenia nervových štruktúr miechového kanála.

Počas operácie sa vykoná minimálny rez - len 3 - 5 cm, čo pomáha znížiť pravdepodobnosť vzniku pooperačných komplikácií. Pacient má možnosť začať fyzickú aktivitu do jedného dňa po operácii. Príležitosť na začatie nefyzickej práce vzniká po 14 dňoch a fyzická práca - po 1 mesiaci.

Endoskopická metóda

V niektorých zdrojoch je možné definíciu endoskopickej discektómie považovať za „nechirurgickú metódu odstránenia prietrže“. Je to preto, že interferencia v štruktúre tkanív je jednou z minimálnych. Veľkosť rezu je od 1 do 3 cm, takže väčšina pacientov začína chodiť v deň operácie. K rehabilitácii zvyčajne dochádza rýchlo a bez komplikácií..

Endoskopická metóda v oblasti odstraňovania stavcovej kýly je relatívne nová. Preto je často kritizovaná neurochirurgmi s konzervatívnym sklonom. Ďalšími dôvodmi sú výrazné obmedzenia podmienok uplatňovania metódy. Obmedzenia sa týkajú najmä veľkosti a umiestnenia kýly bedrovej chrbtice.

Radikálne metódy (otvorená diskektómia a iné)

Tieto metódy, berúc do úvahy ich zastaranosť, sa v modernej neurochirurgii prakticky nepoužívajú. Výnimkou sú prípady, keď pacient jednoducho nemá fyzickú alebo finančnú schopnosť získať lepšiu a drahšiu liečbu. Použitie radikálnych metód sa nepriaznivo odráža na celkovom zdravotnom stave pacienta a na stav muskuloskeletálneho systému. Tieto metódy sú mienené, pokiaľ ide o možné vážne komplikácie po operácii.

Nevýhody týchto metód sú veľmi významné:

 1. Prevádzkový prístup pre veľké zranenia. Rez je veľký - asi 5-10 cm na dĺžku.
 2. Potreba celkovej anestézie, ktorá nie je vždy prijateľná vzhľadom na stav pacienta.
 3. Dlhé (až šesť mesiacov) a ťažké obdobie na zotavenie. Výsledkom je, že svalový korzet a väzivový aparát sa oslabujú.
 4. Vysoká pravdepodobnosť recidívy hernií v postihnutej oblasti - v bedrovej a dokonca aj priľahlých častiach chrbtice.
 5. Vysoká pravdepodobnosť komplikácií v pooperačnom období. Výskyt adhézií a často zápalových procesov v membránach miechy. Rovnako ako krvácanie, hematómy, cerebrospinálna tekutina. Infekcia rany po operácii nie je neobvyklá.

Odborníci však tvrdia, že radikálne metódy majú určité výhody:

 1. Dostupnosť chirurgického zákroku pre rôzne segmenty populácie - pacientov so stredným alebo nízkym príjmom. Existujú dokonca aj možnosti chirurgického zákroku zdarma špecialistami štátnych kliník.
 2. Vysoká účinnosť, pravdepodobnosť recidívy patológie je, samozrejme, pomerne nízka.
 3. Táto metóda je vhodná na odstránenie hernií v akomkoľvek mieste, veľkosti a štádiu vývoja..
 4. Vysoká pravdepodobnosť obnovenia odpisov a motorických funkcií v postihnutej oblasti pohybového aparátu.
 5. Metóda bola dlhodobo testovaná, dlhodobé účinky sú dobre preštudované a lekári vedia, ako im predchádzať..

Hlavným výsledkom, ktorý sa dá dosiahnuť použitím ktorejkoľvek z uvedených alebo iných metód chirurgickej liečby, je takmer okamžité odstránenie syndrómu bolesti. Rovnako ako zastavenie patologického účinku prietrže na okolité tkanivo.

Rehabilitácia a zotavenie

Obdobie zotavenia po operácii chrbtice nie je o nič menej dôležité ako samotné ošetrenie. Kvalita budúceho života pacienta závisí od toho, do akej miery bola rehabilitácia správna, kvalitná a úplná. Preto je lepšie vykonať reštaurátorské opatrenia v špecializovaných zariadeniach - sanatóriách, penziónoch. V takýchto inštitúciách riadi lekár rehabilitačný proces. A preto prechádza správne.

Ak pacient nemá možnosť absolvovať rehabilitačný kurz v sanatóriu, je to možné doma. Budete musieť pravidelne navštevovať najbližšiu kliniku alebo využívať služby osobného trénera, inštruktora a rehabilitológa. Základným pravidlom v období zotavenia je presné dodržiavanie lekárskych odporúčaní a neustály lekársky dohľad.

Prvá vec, ktorú ošetrujúci lekár odporučí, je nadobudnutie a nosenie špeciálneho korzetu / bandáže / opasku. Takéto ortopedické zariadenie bude podporovať chrbticu oslabenú chorobou a operáciou. Má tiež komplexný terapeutický účinok, prispieva k obnove všetkých tkanív pohybového aparátu. Hlavnou vecou je nosiť ju správne, nie ju zneužívať. Pred zakúpením produktu musíte bezpodmienečne získať odporúčania ortopeda a prísne ich dodržiavať..

Fyzikálna aktivita po operácii chrbtice sa zavádza postupne, opatrne a mierne. A to iba pod dohľadom lekára. Je však potrebné poznamenať, že ležiaci (a najmä sedavý) životný štýl, odpočinok na lôžku, nízka fyzická aktivita - to je priama podmienka pre to, že rok po operácii sa budete musieť pripraviť na nový chirurgický zákrok..

Pacient sa musí rozvíjať, trénovať, posilňovať svaly chrbta. Koniec koncov, je to svalový korzet chrbta, čo je štruktúra, ktorá podporuje prirodzený fyziologický stav chrbtice, zbavuje ho stresu a bráni rozvoju chorôb a patológií OA. Ak po dobu 6 mesiacov ležia na pohovke, ak svaly nek atrofujú, stanú sa úplne nepoužiteľnými. Nebudú schopní vytvoriť potrebnú podporu pre chrbticu a namiesto jedinej prietrže sa objavia 2 až 3 nové..

Aby sa zabránilo degradácii svalového tkaniva, vykonávajú sa rôzne fyziologické postupy - aktívne a pasívne. Pasívne zahŕňajú masáže, samomasáže, manuálnu terapiu, hirudoterapiu, akupunktúru. Aktívne - to je plávanie, fyzioterapeutické cvičenia, gymnastika, joga. Nikto nebude nútený pacienta preťažovať, okrem toho sú prísne zakázané vysoké zaťaženia chrbtice. To znamená, že nemôžete zdvíhať závažia, bežať, skákať a viesť mimoriadne aktívny životný štýl.

V období obnovy je hlavnou vecou nájsť „strednú cestu“ medzi pasivitou a nadmernou aktivitou. Lekár v tejto veci určite pomôže pacientovi. Fyzioterapiu je možné vykonať na klinike. Tu sa môžete naučiť základy fyzioterapeutických cvičení.

V období obnovy je rovnako dôležité jesť správne, viesť zdravý životný štýl a mať dobrú pozitívnu náladu.

Operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice je radikálna, ale niekedy len zásadný krok. Ak lekár povie, že je to potrebné, môžete sa poradiť s ďalšími 1-2 špecialistami. Nemôžete však odložiť postup, inak to možno urobiť iba „rýchlo“ v prípade život ohrozujúcich príznakov. Kľúčom k úspechu situácie je skúsený neurochirurg, spoľahlivý, minimálne invazívny a efektívny spôsob odstránenia prietrže, dodržiavanie pravidiel obdobia zotavenia.

Indikácie a typy operácií pri prietrži bedrovej kýly

Patologický proces, v ktorom sa v bedrovej chrbtici tvorí prietrž, je v medicíne celkom bežný. Táto patológia sa považuje za závažnú a nebezpečnú, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa stlačia nervové korene miechy, čo hrozí komplikáciami až do paralýzy dolných končatín..

Zo všetkých patologických stavov tohto typu chrbtice je pravdepodobnosť prietrže najvyššia v bedrovej oblasti. Navyše, operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice nie je vždy uskutočňovaná. V prvom rade je dôležité pochopiť, v ktorých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok, a aké typy operácií sa vykonávajú..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže bedrovej kosti sa nie vždy vykonáva. Chirurgický zákrok si vyžaduje dobré dôvody, berúc do úvahy štádium progresie choroby, veľkosť prietrže, následky jej rastu atď..

Je tiež potrebné poznamenať, že dôvodom operácie nie je vždy hrozba pre ľudský život. Lekári podmienečne rozlišujú dve všeobecné kritériá, ktoré sú indikáciou pre operáciu bedrovej chrbtice:

 1. Absolútne indikácie - to je presne ten prípad, keď ide o ohrozenie života osoby, vážne narušenie životných funkcií v dôsledku stlačenia nervových zakončení, čo je dôležité, ako aj vážne ochorenia kĺbov chrbtice atď. To znamená, že sa berú do úvahy faktory závažných patologických procesov..
 2. Relatívne - v tomto prípade môže byť ohrozenie životných funkcií tela nízke, je však zaznamenaná progresia, to znamená, že prietrž hernie, patológia nereaguje na konzervatívnu liečbu. Inými slovami, rozhodnutie o operácii, aj keď oneskorené, sa prijíma v dôsledku skutočnosti, že prietrž nereaguje na liekovú terapiu.

Iné indikácie pre chirurgický zákrok:

 • Absencia pozitívnej reakcie na konzervatívne metódy liečby: farmakoterapia, fyzioterapia, metódy alternatívnej medicíny atď..
 • Závažná a pretrvávajúca bolesť v lumbosakrálnej chrbtici (vyžarujúca do dolných končatín, udržiavajúca svoju vysokú intenzitu 1 - 2 mesiace alebo viac. V tomto prípade je syndróm bolesti zastavený výlučne liekmi proti bolesti zo skupiny liekov alebo antidepresív)..
 • Rozhodnutie o vykonaní operácie sa prijíma v prípadoch, keď veľkosť prietrže presahuje 10 milimetrov, pretože v tomto prípade sa zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení, čo je dôležité.
 • Vážnou príčinou je vývoj komplikácií panvových orgánov.
 • Chirurgické manipulácie s herniou sú nevyhnutné pri porušovaní pohybov čriev a močení, pri problémoch s erekciou alebo prostatou u mužov, ako aj pri gynekologických problémoch u žien..
 • Ak má osoba stratu citlivosti na nohách, môže sa vyžadovať aj neodkladná operácia. V počiatočných fázach by sa mala venovať pozornosť znížená citlivosť, brnenie, pálenie alebo pocit chladu v dolných končatinách. V neskorších štádiách sa objaví závažná svalová dysfunkcia, s vysokou pravdepodobnosťou je paralýza..
 • V neposlednom rade je dôvodom operácie zabavenie prietrže. Sekvestrácia sa nazýva proces, v ktorom buničité jadro medzistavcového disku úplne opúšťa vláknitý kruh..

Druhy operácií

Ak je všetko jasné s indikáciami pre operácie, potom je výber typu chirurgického zákroku komplikovanejším procesom. Typ operácie prietrže lumbálnej chrbtice závisí od mnohých faktorov, ktoré sú objasnené dôkladnou diagnózou:

 • Hernia Dimensions.
 • Rozsah vyčnievania buničitého jadra.
 • Klasifikácia a rozsah pretrhnutia vláknitého prstenca poškodeného segmentu.
 • V akom smere bol výstupok.
 • Závažnosť patologického procesu v závislosti od charakteristík zovretých nervov a krvných ciev v chrbtici.

Navyše, vo väčšine prípadov, z dôvodu širokej škály chirurgických zákrokov (disk je odstránený alebo obnovený), musíte si vybrať z niekoľkých možností. V tomto prípade sa túžba pacienta, vybavenie kliniky a náklady na operáciu stávajú závažnými argumentmi..

Pred operáciou alebo vo fáze výberu typu chirurgického zákroku by mal lekár informovať pacienta o charakteristikách operácie, možných následkoch, komplikáciách a ďalších.

Aby bolo možné podrobnejšie porozumieť metódam chirurgickej liečby bedrovej prietrže, je potrebné zvážiť každý druh operácie osobitne..

laminektomie

Jednou z najradikálnejších metód chirurgického zákroku je, že rehabilitácia po operácii trvá dlho, pretože jej popularita sa stráca. Okrem toho nemožno poprieť skutočnosť, že účinnosť takejto operácie je veľmi vysoká..

Laminektómia sa používa v závažných prípadoch, keď kýla dosiahne veľkú veľkosť alebo existujú závažné neurologické komplikácie (kompresia nervov a iné). Metóda je založená na úplnom odstránení buničitého jadra spolu s časťou disku a sú vyrezané kostné a chrupavkové tkanivá..

Hlavnou výhodou operácie je to, že po jej vykonaní sa obmedzený nerv okamžite uvoľní, syndróm bolesti zmizne. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, trvá až 3 hodiny. Niekedy je v dôsledku odstránenia významnej časti tkaniva disku potrebný implantát.

Laminektómia sa zriedka používa aj preto, že následky operácie môžu byť závažné, až po vysídlenie stavcov s následným vývojom závažných foriem skoliózy..

Microdisectomy

Táto metóda sa považuje za šetriacu z niekoľkých dôvodov:

 • Počas operácie sa urobí malý rez, po ktorom sa všetky manipulácie uskutočnia pomocou mikroskopu a neurochirurgického zariadenia.
 • Mikrodisektómia zahŕňa všetky manipulácie výlučne v medzistavcovej platničke, zatiaľ čo stavce nie sú ovplyvnené..
 • Obdobie regenerácie po takomto postupe je minimálne, pretože poškodenie samotnou operáciou je extrémne malé.

Mikrodiscektómiu možno označiť za zlatý štandard pri liečbe kýly chrbtice. Tento postup vám umožňuje odstrániť prakticky každú prietrž, eliminujúc tak časť, ako aj celý medzistavcový disk, s minimálnym poškodením zdravia pacienta..

Presnosť, s akou sa takýto postup uplatňuje, sa dosahuje pomocou vyššie uvedeného chirurgického mikroskopu a neurochirurgických nástrojov. Tento postup eliminuje poškodenie nervov, ako aj kostného a svalového tkaniva..

endoskopia

Endoskopická chirurgia sa vykonáva s cieľom odstrániť malé prietrže, použitie tejto metódy je obmedzené na zónu dostupnosti špeciálneho zariadenia - endoskopu. Tento postup sa uskutočňuje hlavne v prípadoch, keď pri liekovej terapii nedochádza k žiadnym pozitívnym reakciám..

V oblasti prietrže sa vytvorí defekt, ktorým sa odstránia poškodené časti disku. Hlavnou výhodou endoskopie je schopnosť vykonávať manipulácie mimo miechy.

Počas operácie je oblasť tvorby prietrže röntgenová, vďaka čomu je dosiahnutá maximálna presnosť a riziko poškodenia je minimalizované až do 100%. Ďalšou výhodou je minimálne poškodenie okolitých tkanív, resp. Rýchle pooperačné zotavenie.

Laserové odstránenie

Tento spôsob odstraňuje kýlu bedrovej oblasti, ktorá ešte neviedla k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Lekár pôsobí na poškodený segment pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré čerpá vysokú teplotu.

V dôsledku vytvorenia vysokej teploty vo vnútri medzistavcových platničiek sa časť tekutiny vo vnútri jadra disku odparuje, v dôsledku čoho je jej výčnelok znížený..

Metóda je pokročilá, ale obmedzená opísanými charakteristikami patologického procesu. Výhodou je, že excízia tkaniva nie je potrebná a regenerácia je rýchla..

Existujú však nedostatky, pričom hlavnými sú vysoké náklady na operáciu, opísané obmedzenia, ako aj skutočnosť, že nie všetky zdravotnícke zariadenia majú potrebné vybavenie..

Laserové zotavenie

Na odstránenie sa okrem odstránenia používa aj laserová terapia. V tomto prípade sa znova objaví laser a základom je technika ohrevu. Teraz sú však pod vplyvom vysokej teploty stimulované regeneračné schopnosti..

Na vyhrievanom disku sa zrýchľuje regenerácia a delenie buniek chrupavkového tkaniva. Výsledkom je, že nové bunky doslova vyplňujú fragmenty poškodenia disku (praskliny, trhliny), štruktúra disku sa nezávisle obnovuje.

Ak je zaznamenaný rast prietrže, ako v predchádzajúcom prípade, je možné čiastočné odparenie buničitého jadra, čo v kombinácii s obnovením dáva vynikajúce výsledky, okrem porúch chrbtice..

Malo by sa však chápať, že technika obnovy je tiež prijateľná iba v prípadoch, keď vláknitý kruh ešte nie je poškodený do tej miery, že za ním vyčnieva buničité jadro..

Hydroplastics

Uskutočňuje sa v prípadoch, keď je potrebné odstrániť prietrž do veľkosti 6 milimetrov. Ďalšou kontraindikáciou je deštrukcia vláknitého kruhu, ktorá tiež obmedzuje použitie tejto metódy.

Tento postup je založený na technológii, pri ktorej sa fyziologický roztok vstrekuje do oblasti poškodeného medzistavcového disku pod vysokým tlakom. V tomto prípade sú zasiahnuté oblasti disku vyprané z dutiny a vďaka tekutine je vylúčená tvorba jaziev a adhézií, eliminujú sa príznaky bolesti a doba zotavenia trvá 2 až 3 dni.

Nukleoplastika so studenou plazmou

Hovoríme o samostatnom type endoskopickej chirurgie, pretože všetky výhody a nevýhody už opísanej metódy zostávajú zachované. V tomto prípade sa manipuluje iba s poškodeným medzistavcovým segmentom..

Počas operácie sa do medziobratlového disku vloží ihla, do ktorej sa vstrekne špeciálna nízkoteplotná zlúčenina (plazmatická látka). Látka je taká studená, že ničí jadro buničiny zvnútra a rýchlo vylučuje výčnelok.

V dôsledku nízkej teploty dochádza k analgetickému účinku, bolesť v chrbte ihneď po zákroku zmizne.

Odstránenie medzilaminu

Medzilarnálne odstránenie diskovej hernie v bedrovej oblasti spočíva v narezaní na ďalšie vyrezanie časti prietrže, ktorá stláča nervové zakončenie. K odstráneniu dochádza výlučne v oblasti medzi stavcami, po ktorej je na tomto mieste nainštalovaný implantát, ktorý bráni ďalšiemu tlaku na nervové zakončenie..

Rozhodnutie o vykonaní takejto operácie sa prijíma vo viac ako 80% prípadov medzistavcových prietrží. Táto metóda má však jednu vážnu nevýhodu - zotavenie trvá viac ako jeden mesiac po operácii, trvá to 3-4 a v niektorých prípadoch päť mesiacov.

Prevádzková efektívnosť

Napriek tomu, že operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice sa uskutočňuje výlučne v prípadoch, keď neexistujú žiadne iné možnosti, účinnosť takmer každej metódy chirurgického zákroku je vysoká..

Musíte samozrejme vziať do úvahy špecifický typ postupu, ktorý by mal zodpovedať konkrétnemu prípadu patologického procesu. Ak potrebujete konať rýchlo, chirurgia je najlepšou možnosťou, pretože to je spôsob, ako radikálne vyriešiť problém, rýchlo zbaviť pacienta bolesti a rizika závažných komplikácií..

Možné následky operácie

Chirurgický zákrok, ak sa vezmú do úvahy moderné metódy, má pozitívny účinok v 95% prípadov bez akýchkoľvek komplikácií. Pacienti zaznamenávajú rýchle odstránenie bolesti s následným úplným uzdravením.

Napadnutie biologických systémov ľudského tela je však vždy rizikom a niekedy také postupy majú niekoľko negatívnych dôsledkov:

 • Reforma prietrže (často je to uľahčované neopatrným konaním pacienta, ktorý nečakal úplné uzdravenie).
 • Poškodenie nervových zakončení alebo iných štruktúr počas operácie (veľmi zriedkavé).
 • Tvorba zrastov alebo jaziev, ktoré ďalej vyvolávajú bolesť.

Je dôležité pochopiť, že tri opísané body sú skôr výnimkou z pravidla ako bežnými komplikáciami, obávajú sa operácie, ak je to skutočne potrebné, nestojí to za to.

Rehabilitačné funkcie

Ako už viete z popisu chirurgických metód, väčšina z nich vyžaduje minimálnu rehabilitáciu, ktorá trvá od 2 - 3 dní do 2 - 3 týždňov.

V niektorých prípadoch sa však musíte zotaviť po dlhú dobu, ktorá trvá 3 až 4 mesiace až rok. Čísla závisia od mnohých faktorov:

 • Štádium progresie patologického procesu.
 • Hernia Dimensions.
 • komplikácie.
 • Vek pacienta.
 • Jeho váha a ďalšie.

Tu je však dôležité pochopiť, že ak je potrebná rehabilitácia, je potrebné prísne dodržiavať všetky pokyny lekára. Dlhodobé zotavenie s priebehom liekovej terapie, fyzioterapie, niekoľkých etáp cvičebnej terapie, je procesom usilovným. Ale po úplnej rehabilitácii sa zbavíte prietrže, bolesti a všetko, čo sa od vás vyžaduje, je starostlivo sa starať o svoje zdravie a udržiavať optimálnu fyzickú kondíciu, aby ste zabránili vzniku nových kýly.

Chirurgia prietrže lumbálnej chrbtice

Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času. Dôvodom rozvoja osteochondrózy je tiež sedavý spôsob života, nadváha a nedostatok fyzickej aktivity.

Medzistavcové platničky nemajú „priamy“ prísun krvi, dostávajú výživu zo susedných stavcov. Pri chôdzi a prenášaní váhy z jednej nohy na druhú sa disk narovnáva a vstrebávajú sa živiny, a keď príde na nohu, stlačí sa a odpadové látky zmiznú. To pripomína činnosť čerpadla a čerpadla. Ak sa o 9:00 hod. Muž posadil k počítaču, jeho disky sa zmenšili a v 18 hodín vstal - nezaťažený, to znamená, že jeho medzistavcové disky nedostali energiu celý deň. Stratia tak vlhkosť, znižujú sa výšky a objavuje sa vyčnievanie a potom prietrž.

Chrbtica musí byť chránená od mladého veku. Aby ste to dosiahli, musíte sa pravidelne zapájať do telesnej výchovy, trénovať svaly chrbta a abs, ktoré podporujú stavce v správnom stave. Nie je potrebné sedieť v rade dlhšie ako jednu hodinu, aj keď máte sedavé zamestnanie. Každú hodinu vstaň a choď. Nezdvíhajte závažie naklonením sa dopredu.

Ak sa vám skutočne nedarí bez pomoci, zdvihnite váhu ako vzpierač: najprv si sadnite s rovným chrbtom a zdvihnite. Hernia chrbtice sa najčastejšie diagnostikuje u mladých mužov, ktorí boli požiadaní, aby vyložili alebo usporiadali nábytok. A tento jediný prípad spôsobuje výskyt herniovaného disku - v dôsledku nesprávneho zaťaženia chrbtice vedie vláknitý prsten k prasknutiu a cez neho chrupavka smeruje k miechovému kanálu.

U ľudí pripadá maximálne zaťaženie na stavce v bedrovej oblasti, takže väčšina hernií sa vyskytuje medzi stavcami L4-L5 a L5-S1. Medzi najčastejšie sťažnosti pacientov s kýlou chrbtice v tomto oddelení patrí silná bolesť v dolnej časti chrbta na jednej strane, ktorá niekedy dáva nohe obmedzujúci pohyb. Postupom času sa dostavujú ďalšie príznaky: zakrivenie chrbtice, atrofia svalov, znecitlivenie nohy...

V oblasti hrudníka sú prietrhy mimoriadne zriedkavé, pretože majú osobitný vzhľad v dôsledku spojenia s rebrami a hrudnou kosťou. V krčnej oblasti najčastejšie trpia dolné disky: C5-C6, C6-C7. Miecha tu prechádza, takže ak je prietrž bočná a tlačí na nervové korene, ruka bolí.

Ak je prietrž v strede, potom v rukách nemusí byť žiadna bolesť, existuje však vysoké riziko poškodenia miechy. Kýla niekedy dosahuje takú veľkosť, že doslova stláča miechu, ale zároveň necíti bolesť. Takáto kýla je nebezpečná, pretože môže spôsobiť zameranie ischémie na miechu - časť porúch obehového systému s následným rozvojom slabosti nôh. To môže viesť k zdravotnému postihnutiu..

Všeobecne sa uznáva, že prietrž väčšia ako 6 mm sa nedá liečiť, preto je potrebná operácia. Zameranie len na veľkosť prietrže je však nesprávne. Existujú ľudia s vrodeným úzkom miechovom kanáli, a potom aj výčnelok 5-6 mm spôsobí bolesť. A u ľudí so širokým kanálom sa niekedy neriadené kýly s veľkosťou 10 mm necítia. V prípade neprítomnosti ostrej bolesti je pacientovi na 2 mesiace predpísaná intenzívna konzervatívna liečba.

Na liečenie medzistavcovej prietrže sa používajú protizápalové lieky, chondoprotektory a vazodilatátory na zmiernenie exacerbácie zápalu, zlepšenie stavu medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov. V prípade, že aj po 2 mesiacoch liečby pretrvávajú silné bolesti, je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok. Existujú tri indikácie pre chirurgický zákrok:

Prvým je narušenie panvových funkcií: močenie, defekácia a erekcia u mužov. Ak súčasne dochádza k záchvatom bolesti na chrbte a na nohách a pri MRI sa zistí veľká prietrž, mali by ste okamžite vykonať operáciu.

Druhou je slabosť v dolných končatinách: sú narušené funkcie extenzorov a flexorov nôh, človek nemôže stáť na päte alebo na špičke. Je potrebné naliehavo pracovať, inak bude slabina v chodidle zostať po zvyšok jeho života.

Tretí - syndróm bolesti kĺbov, ktorý neprechádza konzervatívnou liečbou 2 mesiace. Táto indikácia je relatívna - založená na pocitoch pacienta..

Anatómia vetiev lumbosakrálneho plexu

Konzervatívna terapia problém nerieši radikálne. Počas zápalu opuchy korienkov narastú a u pacienta sa vyvinie bolesť nôh. Terapia zmierňuje zápal, zatiaľ čo pacient, zatiaľ čo ležiaci, je relatívne pohodlný. Kýla však nezmizla. Ak pacient dodržiava odporúčania a nezaťažuje chrbticu, môže ďalej žiť. Ale ak neúmyselne zdvihol váhu, kýla si znova pripomenie. V dôsledku toho, ak sa obdobia bezbolestí skracujú a obdobia exacerbácie sú dlhé, problém sa vyrieši smerom k operácii..

Každý druhý pacient s kýlou chrbtice sa pýta: „Dostanem sa po operácii na invalidný vozík?“ Chirurgia vždy rieši problém radikálne a, samozrejme, je spojená s rizikami, ale iba v 2 prípadoch: keď sa po operácii vyvinie infekcia a v hlbokých žilách dolných končatín sa vytvorí krvná zrazenina..

Počas chirurgického zákroku by ste sa však nemali báť poškodenia miechy. Miecha končí na úrovni prvého bedrového stavca a prietrže bedrovej oblasti sa objavujú hlavne na úrovni 4 až 5 stavcov. Preto bez ohľadu na to, čo robíte pri odstraňovaní bedrovej prietrže, miecha nebude trpieť.

Dnes sa vďaka mikroskopu urobí len malý rez, nie je potrebné prejsť oblúkom, aby ste sa dostali do prietrže, ako predtým. Mikrochirurgické alebo endoskopické odstránenie prietrže vám umožní uvoľniť vylisovaný nerv a obnoviť narušený krvný obeh, čím sa zachová samotný disk. Takáto operácia prakticky nespôsobuje komplikácie a výrazne skracuje čas na obnovenie pracovnej kapacity.

Po týchto situáciách sa vyvíja názor na možné zdravotné postihnutie po operácii: človek s veľkou centrálnou prietržou krčnej chrbtice nechodí na operáciu dlho, hoci sa mu opakovane ponúka. V určitom okamihu kýla stláča miechu, ruky a nohy zlyhávajú. V sanitke ho privedú na kliniku a pôsobia. Ak sa však vyvinula slabina v rukách a nohách, potom neexistuje prakticky žiadna šanca na uzdravenie. Osoba prišla so zdravotným postihnutím a pravdepodobne odíde v rovnakom stave. A iní si myslia, že sa to stalo kvôli operácii. Existuje vzorec: čím lepšie sa pacient cíti pred operáciou, tým lepšie sa po ňom bude cítiť.

Po prvé, pacienti s podozrením na spinálnu herniu sú podrobení röntgenovým lúčom, je však informačná iba v počiatočných štádiách choroby. Jedinou spoľahlivou metódou na diagnostiku prietrže je magnetická rezonancia (magnetická rezonancia). Jeden obraz MRI však nestačí na nasmerovanie na operáciu, vždy je potrebná interná konzultácia, aby sa zistilo, či sa klinický obraz zhoduje s rádiologickým obrazom. Aj keď kýla na obrázku je obrovská, nedotýkajte sa jej, ak nespôsobuje bolesť a svalovú slabosť, nenarúša normálny život. Kýla chrbtice neohrozuje život, ale v pokročilých prípadoch môže výrazne zhoršiť jej kvalitu.

Ak sa potvrdí diagnóza „hernie chrbtice“, lekár okrem predpisovania liekov predpíše fyzioterapiu, masáž, reflex a fyzioterapiu. Vďaka týmto technikám môžete odstrániť syndróm bolesti. Niekedy sa pozoruje dobrý účinok pri liečbe medzistavcovej prietrže po priebehu manuálnej liečby a osteopatie. Každé štádium choroby má svoju vlastnú liečbu..

Inštruktážne video anatómie bedrového plexu

- Vráťte sa na obsah časti „Neurológia“.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Teraflex (Terafleks) - moderný chondroprotektor, ktorý obsahuje zložky týkajúce sa chrupavky kĺbov, glukozamínu a chondroitínu. Aktívne zložky Teraflexu pomáhajú obnovovať chrupavku, pomáhajú znižovať bolesť a zlepšujú pohyblivosť kĺbov a tiež bránia ďalšiemu rozvoju choroby..
Čo je bedrová ischémia?Lumbosakrálna radikulitída je ochorenie, ktoré ovplyvňuje periférny nervový systém. S touto patológiou, kompresiou a zápalom koreňov miechových nervov v lumbosakrálnej chrbtici.
Vertebroológovia s cervikálnou osteochondrózou akejkoľvek závažnosti odporúčajú denné cvičenia v terapeutickej gymnastike.