loader

Pupočná prietrž u dospelých

Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela. Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku. Toto je najslabšie a najzraniteľnejšie miesto na prednej brušnej stene. V pupočnej dutine nie je žiaden tuk, nie je chránený svalovým tkanivom, preto je pre umiestnenie a rozvoj prietrže toto miesto ideálne.

Tento stav je charakterizovaný vydutím vnútorných orgánov cez pupokový prsteň. Rozkladacie orgány sú v herniálnom vaku, ktorý je tenkou vrstvou spojivového tkaniva. Herniový výstupok môže byť spočiatku zanedbateľný, stačí, keď ho osoba mierne pritlačí a nastaví. Nie je to ani bolestivé ani nebezpečné, ale takéto činnosti dočasne pomáhajú. Je lepšie sa nechať unášať samodopretím problému a okamžite začať radikálnejšiu liečbu za účasti lekára. S prechodom choroby do pokročilého štádia rastie pupočný kruh, čo vedie k zväčšeniu samotnej hernie. Rozširuje sa, vyčnieva a spôsobuje nepohodlie.

Pupočná prietrž u dospelých je emocionálne komplexná choroba. Patológia je vždy viditeľná a výrazná svojou neatraktívnosťou. Mení prirodzené obrysy a tvary brucha. Môžete sa schovať pod oblečenie, ale nemôžete skryť chybu v kúpeľni, na pláži alebo v bazéne. Patologické výčnelky v dospelosti nie sú len estetickou chybou. U dospelých je pupočná kýla oveľa komplikovanejšia ako v detstve. Postup choroby má vážne komplikácie. Pokúsme sa pochopiť, čo je podstatou choroby a aký je stupeň jej závažnosti.

Príznaky pupočnej kýly

Najdôležitejším a viditeľným symptómom, ktorý charakterizuje pupočníkovú prietrž, je expanzia pupočného prstenca a tvorba výbežku. Nádorová prietrž pozostáva z kože, tukového tkaniva a časti orgánu. Najčastejšie je veľké (tenké) črevo a omentum v herniálnom vaku. Výstupok môže mať rôzne tvary a veľkosti. Niekedy to nie je viditeľné a dá sa len cítiť. Pri veľkej prietrži komplikovanej adhéziou je táto chyba vždy zrejmá. Často sa vyskytujú prípady, keď pupočná kýla dorastie do gigantickej veľkosti.

Kýla sa môže objaviť nepostrehnuteľne. Vyskytli sa prípady, keď sa môže náhle vyvinúť patologická formácia. Zvyčajne je to kvôli vplyvu rôznych faktorov, napríklad vzpieranie.

Na začiatku choroba nespôsobuje pacientom problémy a úzkosti. Mnohí žijú s kýlami, zvyknú si na svoju existenciu a dokonca zabudnú na prítomnosť choroby. Absencia závažných symptómov pupočnej kýly neumožňuje určiť prítomnosť závažnej patológie. Mnoho pacientov verí, že výstupok v pupku je individuálnym anatomickým rysom ich tela. Medzitým lekári varujú, že bezpečné kýly neexistujú. Aj pri absencii symptómov sa veľkosť pupočnej kýly v priebehu času zvyšuje. Rast je zrejmý najmä po tvrdej fyzickej práci, kýchaní, dlhodobom kašli, predĺžených pobytoch vo zvislej polohe alebo po prejedaní..

Koža pod výstupkom je taká tenká, že cez ňu môžete vidieť črevné slučky. Aj v tomto stave sa pacient necíti príliš nepohodlne. Dyspeptické poruchy sa objavujú iba u osoby s podobnou diagnózou: nevoľnosť, grganie, častá zápcha. (Pozri tiež: Príčiny, príznaky a liečba zápchy u dospelých)

Pri porušení prietrže sa klinický obraz zmení. Toto je veľmi nebezpečný stav, pri ktorom je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť. Zranený herniálny výčnelok sa stáva bolestivý. Bolesť je veľmi silná, u niektorých pacientov môže spôsobiť šok. Kýla je napnutá, rýchlo sa zväčšuje a stáva sa horúcou. V pupočnej dutine sa objaví začervenanie a opuch. Takú prietrž už nie je možné opraviť samostatne. Brucho je spočiatku mäkké, ale postupne, s pridaním upchatia čriev, sa objaví silné nadúvanie a svalové napätie. Niekedy je to sprevádzané škytavkou, zvracaním a úplným oneskorením pohybu čriev. Po niekoľkých hodinách sa stav pacienta môže dramaticky zmeniť. Prudko sa zhoršuje: pulz sa zrýchľuje, tlak klesá, teplota najskôr stúpa a potom v priebehu času klesá. Dôvodom je skutočnosť, že telo začína nezvratným procesom otravy črevnými toxínmi. Ak sa nelieči pupočná kýla nelieči, je možná smrť..

Príčiny pupočnej kýly

Umbilická hernia sa najčastejšie vyskytuje u tehotných žien a žien, ktoré už pôrodili, obéznych ľudí a žien, ktoré tvrdo pracujú a športujú, nevediac o slabosti brušnej steny..

Zoznam rizikových faktorov: závažné chronické ochorenia dýchacích ciest sprevádzané dlhodobým kašľom, častou zápchou, problémami s močením. Rôzne zranenia a anatomické abnormality v štruktúre pupočného prstenca môžu vyvolať výskyt prietrže v pupku.

Všetky príčiny pupočnej kýly u dospelých sú známe a dobre pochopené:

Vrodené abnormality pupočného kruhu. Po narodení osoby je pupočníkový krúžok zjazvený a uzavretý. Toto je norma, existujú však odchýlky. Ak nedôjde k úplnému zjazveniu, zostane malá diera. V priebehu času to môže viesť k rozšíreniu prstenca a následnému rozvoju pupočnej kýly.

Tehotenstvo a pôrod. Ako rastie brucho tehotnej ženy, zvyšuje sa záťaž vnútorných orgánov. To môže viesť k oslabeniu svalového tkaniva brucha. Herniálny výčnelok u žien v polohe je častým javom. To nie je príčinou paniky, ale lekár by si mal byť vedomý problému. U každej tretej tehotnej ženy sa pozoruje výčnelok na rastúcom bruchu. Po pôrode to možno vidieť. Kým brušná dutina nezíska svoj pôvodný tón, pupočná kýla nikam nepôjde. Počas tehotenstva sa tlak v bruchu postupne zvyšuje. 2 a 3 trimestre sa považujú za najnebezpečnejšie, keď dieťa aktívne rastie a maternica rastie. Zápcha sprevádzajúca tehotenstvo spôsobuje zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny. Tvorba pupočnej kýly môže prispievať k polyhydramniám, veľkému plodu a ťažkému narodeniu. Rizikové ženy a dvojičky alebo trojčatá.

Tlak v bruchu. Predná brušná stena je komplexná anatomická formácia, ktorá pozostáva z pojivových a svalových tkanív. Spoľahlivo drží vnútorné orgány, chráni ich a zaisťuje, že sú v prirodzenom stave. Ak je brušný výboj oslabený, odpor brušnej steny je narušený, už nie je schopný udržať rovnováhu a pôsobiť proti tlaku v bruchu. Svaly strácajú pevnosť a pružnosť, sú napnuté a už nie sú schopné úplne vykonávať svoje prirodzené funkcie. V dôsledku toho sa väzivá predlžujú, tkanivá sa stenčujú a niektoré orgány sa stávajú mobilnými. Sú stlačené, spustené, môžu sa skrútiť a zmeniť umiestnenie lokalizácie. Niektoré z nich vstupujú do kýly a stávajú sa obsahom pupočnej kýly.

Sedavý spôsob života. Všetko je pochopiteľné, nízka fyzická aktivita spôsobuje slabosť brušnej tlače. A naopak, prudký nárast záťaže (vzpieranie) vedie k nárastu tlaku v bruchu ak rozvoju prietrže.

Ochorenia spojené s neustálym zvyšovaním vnútrobrušného tlaku. Patria sem choroby dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva, ktorých vývoj prejavuje príznaky, ako je chronický kašeľ a častá zápcha..

Obezita Nadváha je vždy ďalšou záťažou pre vnútorné orgány, čo vedie k napínaniu a rozširovaniu brušných stien. U obéznych ľudí, ktorí majú tendenciu sa trochu pohybovať, sú abs a svaly slabé. Ide o ideálne podmienky na tvorbu pupočnej kýly (pozri tiež: obezita - stupeň obezity a jej príčiny)..

Ostré chudnutie. Ak je osoba nepresná so stravou a prechádza na obmedzenú stravu, je nevyhnutná náhla strata hmotnosti. Toto je tiež pozorované pri závažných ochoreniach. Rýchle chudnutie je pre telo vždy stresom, nemá čas na jeho obnovu a prispôsobenie sa novým podmienkam. To všetko negatívne ovplyvňuje stav svalového tkaniva. S rýchlym úbytkom hmotnosti pupočníkový kruh oslabuje, čo spôsobuje tvorbu herniálnych výčnelkov v pupočnej zóne..

Dedičná predispozícia. Narušením syntézy kolagénu v tele vznikajú choroby, ktoré môžu byť spôsobené slabosťou spojivového tkaniva. Patrí k nim aj pupočná kýla, ktorá sa môže vyvíjať na genetickej úrovni. V 70% prípadov je choroba zdedená..

Poranenia brucha a následky operácií. Kýla sú často lokalizované v mieste stehu pri operáciách a zraneniach v oblasti pupočnej kýly.

Nebezpečenstvo a následky pupočnej kýly

Stav pacienta sa zvyčajne zhoršuje so zväčšením prietrže:

Výčnelok sa stáva hustým a keď sa ho dotknete, človek zažije bolesť.

Orgány, ktoré sa nachádzajú v prietrži, už nie je možné vymeniť.

Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. Toto je sprevádzané opuchom, bolesťou, sčervenaním pupka.

Teplota stúpa a zhoršuje sa celkový stav pacienta. Všetky tieto nebezpečné príznaky charakterizujú zasiahnutý stav pupočnej prietrže, najzávažnejšej formy choroby..

Vyskytuje sa silná bolesť, zvracanie, nevoľnosť a zápcha.

Krv do obmedzeného stlačeného orgánu prestane prúdiť, čo vedie k jeho smrti. Tento stav je život ohrozujúci..

Bez lekárskeho zásahu sa môže vyvinúť peritonitída. Pri silnom zápale brušnej dutiny sú možné fatálne následky..

Podobnou komplikáciou je črevná obštrukcia. Časť čreva, ktorá je v prietrži, je upchatá výkalmi. Ak sa nelieči, prognóza je nepriaznivá, táto komplikácia môže tiež výrazne skrátiť ľudský život..

Akékoľvek podozrivé zhustenie a vyčnievanie v pupku by malo byť alarmujúce. Tieto príznaky niekedy charakterizujú prítomnosť metastáz rakovinového nádoru žalúdka. Toto je zriedkavý prípad, ale kvôli zachovaniu zdravia a života sa najlepšie eliminujú všetky rizikové faktory..

Diagnóza pupočnej kýly

Pupočná prietrž u dospelých je jednou z chorôb, ktorej diagnóza nespôsobuje problémy. Patológia je vždy vizuálne viditeľná, človek ju môže nezávisle vidieť a cítiť. Ak sa zistia odchýlky, vyžaduje sa aspoň lekárska konzultácia. Návšteva špecialistu je lepšie neodkladať, dĺžka a účinnosť liečby bude závisieť od toho.

Diagnóza choroby sa začína vyšetrením. Lekár pociťuje žalúdok pacienta a hodnotí stav pupočnej zóny. Môže sa od pacienta požadovať, aby sa namáhal a kašel. Vyžaduje sa konverzácia a objasnenie povahy symptómov. Lekár sa môže opýtať, kedy sa objavil výčnelok, ako sa prejavuje a či existujú blízki príbuzní, ktorí mali podobnú patológiu. Po preštudovaní získaných informácií lekár urobí predbežnú diagnózu.

Na potvrdenie môžu byť potrebné ďalšie štúdie:

Ultrazvuk vám umožňuje identifikovať herniálnu hmotu, určiť jej stav, obrysy a veľkosti. Štúdia pomáha vidieť orgány, ktoré boli v herniálnom vaku, neprítomnosť alebo prítomnosť oboch adhézií.

Herniografia je predpísaná v prípade pochybností o diagnóze. Do žalúdka pacienta sa zavedie rádioaktívna látka. Akonáhle je v hernial vaku, to farbí. Výsledkom je, že všetky rôntgenové lúče sú jasne viditeľné.

Rádiografia s kontrastom, gastroduodenskopia žalúdka a dvanástnika. Vďaka týmto diagnostickým metódam má lekár príležitosť odhaliť zápalové a nádorové procesy, ktoré sprevádzajú pupočníkovú prietrž a spôsobujú bolesť.

Odpovede na často kladené otázky

Je potrebné odstrániť pupočnú prietrž? Tvorba herniálneho výčnelku v pupku je vo väčšine prípadov spojená s predispozíciou tela. Mnohí z tých, ktorí sa aktívne zapájajú do športu a sú vlastníkmi vyškolenej tlače, vylučujú vývoj takejto choroby. Toto je chybný úsudok. Vyvinuté svaly a svaly nie sú vždy chránené pred nástupom a progresiou choroby. Navyše, elastické nahustené svaly môžu stav zhoršiť. Kýla sa stane takmer neviditeľnou, ale nikam nepôjde a kedykoľvek môže spôsobiť porušenie. Bohužiaľ neexistuje liečba pre pupočníkovú prietrž. Neobchádza sa s ľudovými liekmi, terapeutická gymnastika je tiež bezmocná. Všetky tieto metódy sú účinné iba na zlepšenie celkového stavu a zmiernenie niektorých príznakov, ale patológiu sa môžete zbaviť iba odstránením. Ak sa tak nestane, kýla porastie, zvyšuje sa riziko komplikácií.

Ako zistiť pupočníkovú prietrž u dieťaťa? Pre neskúseného rodiča je ťažké nevšimnúť si pupočníkovej prietrže u dieťaťa. Po vymiznutí pupočnej šnúry sa mierny výstupok pupku považuje za normálny. Toto je anatomická predispozícia a nemalo by sa báť. Výstupok sa zvyšuje, keď dieťa plače alebo tlačí. Pupok môže byť nasadený, zatiaľ čo dieťa nebude mať nepohodlie. Dôvodom návštevy u detského lekára by mali byť príznaky, ako je hernia prietrže, vracanie, nevoľnosť, zmena farby a opuch pupka..

Ako odstrániť pupočnú kýlu u dospelých? Existujú dve možnosti prístupu do oblasti herniálneho vaku: rezom alebo laparosopicky, tj punkciou. Táto metóda sa považuje za najoptimálnejšiu. Lekár zašíva herniálne brány, odrezáva adhézie a posilňuje steny brucha. Veľké rezy sa robia s objemnými kýlami. Niekedy musí byť pupočníkový krúžok odstránený, čo musí lekár vopred informovať pacienta. Aby sa predišlo recidíve, počas operácie sa umiestni špeciálna sieť.

Je možné liečiť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku? To je nepravdepodobné. Tí, ktorí vyhľadávajú lekársku pomoc pri prvých príznakoch choroby, majú šancu. Takéto prípady sú veľmi zriedkavé, hlavne lekári prichádzajú, keď začínajú trápiť bolesť a výčnelok dosahuje veľkú veľkosť.

Operácia prsnej prietrže

Pupočníková prietrž sa dá spontánne vylúčiť iba u detí mladších ako 4 až 5 rokov. U dospelých je táto vada odstránená, pretože pupočníkový kruh sa nemôže vrátiť k svojim predchádzajúcim formám. Ani dlhodobé nosenie obväzu nezachráni. Takéto patológie nie sú liečené tabletkami, obkladmi a diétami. Obnovenie normálnych foriem brucha a odstránenie pupočnej kýly u dospelých je možné iba chirurgickým zákrokom. Najlepší čas na chirurgický zákrok je štádium, kedy herniálny výbežok stále zostáva.

Chirurgia na odstránenie pupočnej kýly sa nazýva hernioplastika. Výber typu operácie závisí od veľkosti a anatomických znakov tvorby prietrže, stavu prednej steny brušnej dutiny, celkového stavu pacienta a prítomnosti sprievodných chorôb. Pred akoukoľvek operáciou sa pacient podrobí dôkladnému vyšetreniu..

V modernej herniológii sa získali obrovské skúsenosti so zbavovaním pacientov z pupočníkových hernií bez ohľadu na ich veľkosť. Obrovské, opakujúce sa zložité prietrže sa bezpečne odstraňujú pomocou rôznych metód na opravu chýb. Táto oblasť medicíny sa aktívne vyvíja a považuje sa za veľmi sľubnú. Úroveň liečby sa výrazne zlepšuje, čo nám umožňuje robiť optimistické predpovede o účinnosti radikálnej liečby.

Podstata operácie

Vo všetkých prípadoch sa pri určovaní operácie výber metódy na odstránenie patológie určuje individuálne. Cieľom lekára je odstrániť herniovanú masu a vylúčiť relapsy s najmenším zásahom do tela..

Ak nedôjde k porušeniu, operácia sa uskutoční podľa plánu. Nevyžaduje si špeciálnu prípravu pacienta a je pomerne ľahké ho tolerovať. Lekár vyšetrí pacienta, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie.

Ťahová hernioplastika. Počas operácie ťahania sa vlastné tkanivá používajú na spevnenie pupkového prstenca. Pritiahnuté sú, aby sa zistená chyba uzavrela. Na prístup do herniálneho vaku vykoná špecialista rez. Ak je vak malý, eliminuje sa ponorením do žalúdka. Ak je prietrž veľká, odstráni sa. Potom sa pupočníkový kruh posilní susednými tkanivami a prešije sa. Jednou z nevýhod tejto chirurgickej metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu, opakovaná hernia sa objavuje u 10% pacientov.

Ľahká hernioplastika. V prípadoch, keď sa vykonáva beznapäťová hernioplastika, oblasť pupočného prstenca sa zosilní špeciálnymi syntetickými sieťami. Počas operácie sa vyžaduje aj rez. Obdobie rehabilitácie netrvá dlhšie ako mesiac, relapsy sú zriedkavé.

Laparoskopia. Známe a široko používané laparoskopické operácie. Toto je najbezpečnejší spôsob odstránenia patológie, ktorú chirurgovia používajú už viac ako 20 rokov. Medzi hlavné výhody tohto typu hernioplastiky patrí neprítomnosť jaziev po chirurgickom zákroku, minimálne zranenia a nízka pravdepodobnosť vývoja pooperačných adhezívnych procesov. Chirurgia si vyžaduje špeciálne lekárske vybavenie a skúsených lekárov. Gernioplastika sa vykonáva vpichom do brucha bez rezov. Chirurg používa sieťový implantát na posilnenie pupočného prstenca. Rehabilitácia po operácii sa časom skracuje, pacient sa zotavuje rýchlejšie.

Ak dôjde k porušeniu prietrže, dôjde k ohrozeniu života. V herniálnom vaku, kde sa dostanú orgány, sa krv takmer nedostane. Orgány odumierajú, začína sa hnisanie a v dôsledku toho je telo otrávené toxickými látkami. Tieto procesy sa vyskytujú veľmi rýchlo, počet prebieha nepretržite, takže v kritických prípadoch sa operácia vykonáva naliehavo. Počas operácie sa otvorí hernálny vak. Lekár skúma orgán vo vnútri. Ak sa nenájdu žiadne zmeny, ponorí sa do brušnej dutiny. Ak sa zistí nekróza časti orgánu, jednoducho sa odreže. Fungovanie uškrtenej prietrže je dosť komplikované, priaznivý výsledok bez následkov a komplikácií je možný iba s včasným prístupom k kvalifikovaným odborníkom..

Je nutná operácia pupočnej kýly??

Nechirurgická liečba prietrže zahŕňa masáž, lekárske cvičenia a nosenie obväzov. Vykonaním miestneho pôsobenia a fixáciou steny brušnej dutiny bandáž zabraňuje vyčnievaniu a výstupu z pupočnej kýly za dutinu. Pacientom sa odporúča nosiť ho neustále, najmä u ľudí s nadváhou, ktorých žalúdok visí. Masáž a špeciálne cvičenia vám umožňujú tónovať svaly, ale pupočníkový prsteň sa nehojí. Bohužiaľ, regeneračné schopnosti dospelého organizmu nie sú schopné vyrovnať sa s chorobou samy o sebe, všetky konzervatívne metódy môžu zabrániť porušeniu, ale riziko vždy zostáva.

K nechirurgickým metódam liečby sa pristupuje iba vtedy, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Táto skupina zahŕňa starších ľudí s diagnózou diabetes mellitus, cirhózou pečene a zlyhaním obličiek. Nevykonávajte chirurgický zákrok v prípade zhubných nádorov, chronických ochorení, závažných srdcových patológií, neskorého tehotenstva. V iných prípadoch je potrebný chirurgický zákrok, úspešná operácia sa považuje za jediný spôsob, ako zachrániť človeka pred prietržou a chrániť pred vážnymi následkami.

Indikácie pre operáciu pupočnej kýly sú:

Poranenie pupočnej kýly;

Roztrhnutie herniálneho vaku.

Plánuje sa operácia predpísaná pacientom s nekomplikovanou pupočnou kýlou. Po úplnom vyšetrení a príprave lekár vyberie najlepšiu možnosť pre chirurgický zákrok.

Čo môžem po operácii jesť, aby som odstránil pupočnú kýlu?

Rehabilitácia tela po operácii sa uskutočňuje pod dohľadom lekára v zdravotníckom zariadení. Ak sa nevyskytnú komplikácie, pacient môže byť prepustený po 2-3 dňoch. Bez ohľadu na to, kde je pacient, je mu predpísaný odpočinok na lôžku a obväz.

Povinným bodom rehabilitačných opatrení je korekcia výživy. Aj po jednoduchej operácii je potrebné pamätať na predchádzajúci zásah do tela a narušenie integrity pokožky. Telo sa musí zotaviť, musí pomôcť vyrovnať sa so stresujúcim stavom. To znamená tichý režim, vylúčenie akejkoľvek fyzickej námahy a ľahkú vyváženú stravu.

V prvých dňoch sú povolené iba tekuté potraviny. Nové jedlá a jedlá by sa mali do ponuky zavádzať postupne, pretože žalúdok by si mal zvykať na bežné jedlo. Počas obdobia rehabilitácie je zápcha a akékoľvek iné problémy s črevami neprijateľné. Mali by sa uprednostňovať výrobky, ktoré podporujú zmäkčenie a bezproblémové výkaly.

Všetky korenené, slané, mastné a údené jedlá sú zo stravy úplne vylúčené. Potraviny by mali byť zdravé a prirodzené. Na uľahčenie práce a stavu tela sa odporúča jesť v malých porciách a najmenej päťkrát denne. Najlepšie je jesť ľahké polievky a obilniny. Postupom času je možné stravu dopĺňať o morské plody, ovocie, nízkotučné mliečne výrobky, potraviny bohaté na bielkoviny (mäso, huby, vajcia, ryby). Z nápojov sú výhodné želé a zeleninové šťavy..

Pooperačné zotavenie zahŕňa nielen diétu, ale aj zmeny životného štýlu. Pacientom sa odporúča, aby sa vzdali zlých návykov. Toto sa netýka iba cigariet a alkoholu. Odporúča sa vylúčiť z jedál rýchle občerstvenie, kávu a sýtené nápoje. Fyzickú aktivitu sa môžete vrátiť asi po mesiaci. Ako dlho trvá zotavenie, závisí od dodržiavania lekárskych odporúčaní a zodpovednosti pacienta.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Hlavné typy operácií na pupočníkovú prietrž

Veľkú úlohu pri objavení prietrže hrá predispozícia tela. Výbežky sa niekedy môžu vyvinúť aj pri dobre trénovaných brušných svaloch. V niektorých prípadoch faktor odbornej prípravy prispieva k rozvoju prietrže, navyše silné svaly spôsobujú, že pupočná prietrž je takmer neviditeľná, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť jej porušenia..

Hlavným príznakom choroby je výčnelok, ktorý sa objavuje v oblasti pupka, ktorý sa môže zvýšiť. Pri malých rozmeroch zmizne alebo sa dá ľahko nastaviť v horizontálnej polohe. Bolesť nastáva v dôsledku fyzickej námahy, s kašľom, kýchaním.

Existujú určité príznaky, ktoré nemožno odložiť. Tie obsahujú:

 • dyspeptické poruchy;
 • výkaly melena (polotekutá stolica v čiernej farbe);
 • kolostáza a nedostatok plynov;
 • bolesť v trieslovej oblasti akútnej povahy, výrazne horšia pri chôdzi;
 • zvýšenie teploty;
 • nemožnosť ľahnutia na chrbte s ľahkým dotykom narovnať prietrž

diagnostika

Pretože klinický obraz je typický pre akýkoľvek typ prietrže, zvyčajne nie je problém s diagnostikovaním. Aj keď niektoré iné patológie môžu mať podobné príznaky..

Ak existuje podozrenie na pupočníkovú herniu, vykoná sa röntgenové vyšetrenie žalúdka a dvanástnika. Toto vyšetrenie vám umožní identifikovať ďalšie choroby, ktoré vedú k výskytu bolesti v tejto časti brucha..

 • gastroskopia;
 • herniografia (röntgenové žiarenie so zavedením kontrastného činidla);
 • ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov.

Prevádzkovať alebo neprevádzkovať?

Po potvrdení diagnózy pupočnej prietrže sa predpíše liečba. Jediným spôsobom, ako radikálne vyriešiť problém, je chirurgický zákrok, pretože prietrž sa nikdy nezmizne sama a má tendenciu zväčšovať sa, čo vedie k zvýšenému riziku komplikácií - najmä k porušeniu herniového výčnelku. Takéto opatrenia, napríklad nosenie obväzu, môžu spomaliť progresiu choroby a používajú sa iba ako dočasné.

Výčnelok môže zmiznúť iba u detí do 5 rokov. V tomto prípade lekár uprednostňuje taktiku vyčkávania a videnia, hoci v závažných prípadoch choroby môže byť operácia predpísaná aj jednoročnému dieťaťu.

Druhým možným dôvodom oneskorenia je tehotenstvo pacienta, ale v tomto prípade, ak existujú závažné indikácie, šetriace chirurgické ošetrenie..

Úmyselné oddialenie operácie pupočnej kýly je veľmi nebezpečné, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc okamžite po objavení sa prvých príznakov patológie..

Podstata a hlavné metódy chirurgickej liečby

Cieľom všetkých dnes používaných metód je:

 • odstránenie prietrže hernie;
 • redukcia vnútorných orgánov späť do brušnej dutiny;
 • posilnenie slabých oblastí brušnej steny, na ktorej sa objavili herniové brány.

V súčasnosti sa používajú dve hlavné metódy:

 1. Tradičné (strečové) - uskutočňované pomocou miestnych tkanín.
 2. Ťahové - s implantátmi.

Pretože herniálny výčnelok sa vyvíja v dôsledku objavenia sa otvoru, je možné sa ho zbaviť utiahnutím okrajov vašich vlastných tkanív. Existuje tiež spôsob, ako sa vyhnúť napätiu v okolitých tkanivách: ide o aplikáciu špeciálneho implantátu na vrch alebo spodok.

Chirurgická plastika pupočnej kýly sa nazýva herniografia. Základy jeho použitia položil koncom 19. storočia taliansky chirurg Bassini.

Podstatou trakčnej hernioplastiky (tradičná metóda) s použitím tkanív pacienta je eliminácia herniálnych brán zošívaním svalov a aponeurózou. Hlavnou nevýhodou metódy je trvanie bolesti: môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Pravdepodobnosť recidívy závisí od určitých okolností (veľkosť brány a výbežku, trvanie priebehu choroby) a je v rozsahu od 2 do 14%.

Minimálna doba vylúčenia fyzickej aktivity po operácii je 3 mesiace.

Koncom 20. storočia (presnejšie od polovice 80. rokov) sa začala rozvíjať tzv. Teória plastov bez napätia. Štúdie sa spočiatku uskutočňovali iba v oblasti liečby slabinových hernií, ale neskôr sa ich výsledky začali uplatňovať na liečbu výčnelkov rôznej lokalizácie vrátane pupočníkovej.

Predpokladá sa, že hlavnou príčinou relapsu po operácii pupočnej kýly je šijací proces, pri ktorom dochádza k rozdielnemu tkanivovému napätiu, ktoré je v rozpore s prirodzenými zákonmi hojenia rán. Preto sa na hernioplastiku používajú rôzne syntetické implantáty. O šesť mesiacov neskôr je takýto implantát takmer nemožný odlíšiť od vlastných tkanív. Tento spôsob hernie má nasledujúce výhody:

 • pomáha predchádzať napätiu vlastných tkanív;
 • pri jeho použití nie sú šité tkaniny rôzneho pôvodu;
 • relaps významne znížený.

Charakteristickým znakom laparoskopických operácií je ich výkon pri malých vpichoch. Činnosť sa monitoruje pomocou miniatúrnej videokamery. Vo väčšine prípadov sa defekt brušnej steny opravuje použitím syntetickej sieťovej protézy namontovanej vo vnútri..

Obdobie rehabilitácie obvykle nepresahuje 14 dní. V 2 až 5% prípadov sú možné relapsy. Takéto liečenie je možné ambulantne pomocou lokálnej alebo epidurálnej (spinálnej) anestézie..

Predoperačné vyšetrenie

Pred operáciou sa vykoná komplexné vyšetrenie pacienta, aby sa vyhodnotil jeho somatický stav. V prípade potreby sa vykoná korekcia - stabilizácia pacienta. Toto opatrenie je povinné: môže výrazne znížiť riziko komplikácií.

Predoperačné vyšetrovacie opatrenia zahŕňajú:

 • analýza zloženia krvi (klinická a biochemická);
 • štúdia klinického zloženia moču;
 • testy na hepatitídu, HIV, syfilis;
 • elektrokardiogram;
 • koagulogram (analýza zrážania krvi);
 • rentgén hrude.

Metódy trakčnej hernioplastiky

Tzv. Autoplastika (alebo plastická hmota s použitím vlastných tkanív) sa vykonáva pri herniovej bráne až do 3 cm. Počas tejto operácie chirurg vytvorí dvojnásobnú štruktúru, vďaka ktorej sa predná brušná stena stáva oveľa silnejšou. Ak sú hernálne brány veľké, obvyklé „zdvojnásobenie“ tkanív môže spôsobiť recidívu choroby.

K rozťahovaniu plastov patria:

 1. Mayoova metóda.
 2. Sapezhková metóda.
 3. Lexerova metóda.

Klasická operácia zahŕňa nasledujúce kroky:

 • excízia kože v pupočnej oblasti;
 • excízia herniálneho vaku;
 • šitie tkanív brušnej steny;
 • šitie kože.

Tkanivový chirurgický zákrok sa odporúča hlavne pri malých výčnelkoch a pri obezite u pacienta.

 • Nad pupkom (približne 2 - 3 cm) sa pozdĺž stredovej línie vytvorí pozdĺžny rez s odbočkou na ľavej strane. Rez pokračuje 3 alebo 4 cm nižšie.
 • Ak má pacient nadváhu, urobí sa rez v lunárnom alebo oválnom tvare - akoby hraničil s výstupkom zo spodnej strany..
 • Koža a podkožné tkanivo sa pitvajú, až kým sa nedosiahne aponeuróza bielej línie. Kožná lalok je rozrezaný zľava doprava.
 • Koža a podkožné tkanivo pod ňou sú oddelené od herniálneho vaku. Výber vrecka pokračuje, kým nie je zreteľne viditeľná brána prietrže (sú tvorené tesným okrajom pupočníka)..
 • Do medzery medzi pupočným krúžkom a hrdlom vaku je vložená drážkovaná sonda. Na nej je priečny rez prsteňom. Môžete sa rozrezávať pozdĺž bielej čiary v smere nahor a nadol.
 • Potom je možná úplná izolácia herniálneho vaku. Po otvorení sa obsah upraví a odreže.
 • Peritoneum sa šije kontinuálnym šitím na štep.

Mayo plastická chirurgia pre pupočníkovú hernie sa vykonáva iba v prípade priečnej disekcie. Stehy sa nanášajú v tvare písmena „P“.

 • Horná chlopňa je lemovaná hodvábom najskôr zvonka smerom dovnútra s 1,5 centimetrovým odsadením od okraja, potom pomocou tej istej nite pozdĺž spodného okraja aponeurózy sa vytvorí steh z vonkajšej strany zvnútra a zvnútra smerom von. V takom prípade by mala byť zarážka iba 0,5 cm a na hornej hrane vystupujú v rovnakej úrovni. Vyžadujú sa tri tieto švy: jeden je umiestnený v strede a dva sú po stranách.
 • Počas viazania sa spodný koniec aponeurózy pohybuje pod horným, potom sa fixuje vo forme duplikátu..
 • Voľný okraj hornej chlopne je lemovaný k spodnej ploche pomocou samostatných uzlových kĺbov (druhá rada)..

Plastická chirurgia podľa Sapezhkovej metódy sa vykonáva v prípade pozdĺžnej disekcie pupočného krúžku.

 • Asistent vytiahne ľavý koniec aponeurózy na svorky Kocher. Táto hrana sa ohýba tak, že vnútorný povrch je vytočený čo najviac.
 • Chirurg k nemu pritiahne pravý okraj (snaží sa čo najviac priblížiť) a vykoná lemovanie pomocou hodvábnych stehov v tvare U alebo samostatných viazaných hodvábov..
 • Ľavý voľný okraj je položený cez pravý a lemovaný jednotlivými švami. Týmto spôsobom je možné dosiahnuť aponeurotické zdvojenie brušnej steny..

Lexerova operácia sa vo väčšine prípadov vykonáva u malých pacientov s malými výčnelkami. Časť je vyrobená z populínovej formy. Ohraničuje herniálny výčnelok zdola. Pupok je odstránený alebo udržiavaný v závislosti od veľkosti prietrže: ak je nádor malý, je možné pupok uložiť. Pupočníkový aponeurotický prsteň je zošitý hodvábnou kabelkou, nad ktorou sú prekrývané jednotlivé uzlové nite.

Hlavnými nevýhodami týchto metód sú:

 • trvanie obdobia zotavenia: fyzická aktivita je v priemere obmedzená na 1 rok;
 • významné riziko recidívy prietrže - až 20%. Ak sa použije autoplastika s herniou s veľkosťou viac ako 3 cm, pravdepodobnosť recidívy sa zvyšuje na 35 - 50%.

Ľahká hernioplastika

Pri takýchto operáciách sa defekt uzavrie pomocou špeciálnych materiálov. Sú úplne inertné k telu a nevedú k alergickej reakcii alebo odmietnutiu. Oprava implantátu zo siete je najpokročilejšou a najúčinnejšou technikou na odstránenie prietrže. O nejaký čas po operácii (hlavne po týždni) začína pletivo rásť cez tkanivá tela samotného. V obsluhovanej oblasti sa vytvára silná bariéra spojivového tkaniva.

Existujú dva hlavné spôsoby nastavenia sietí:

 1. Je umiestnený nad aponeurózou, priamo pod kožou. Nevýhodou tejto metódy je možnosť tvorby sérómov (patologická akumulácia tekutiny pod kožnou vrstvou), ktorá významne predlžuje rehabilitačné obdobie. V súčasnosti sa táto metóda používa veľmi zriedka - najmä v prípade staršieho pacienta, pri absencii potreby rýchleho návratu do aktívneho života..
 2. Druhá metóda spočíva v implantácii pletiva pod aponeurózu do hlbokých vrstiev brušnej steny - pod pupočníkovým krúžkom. Toto je preferovaný spôsob odstránenia chyby. Je prakticky bez nedostatkov.

Pri významných poruchách brušnej steny, prítomnosti takzvaného „druhého fenoménu brušnej dutiny“ sa často predpisuje špeciálna predoperačná príprava, ktorej účelom je zväčšiť objem brušnej dutiny a prispôsobiť telesné systémy zvýšenému vnútrobrušnému tlaku. Až potom sa plastika brušnej steny vykonáva pomocou komplexu polymérnych protéz.

Ich implantácia sa vykonáva špeciálnou technikou..

Hlavné výhody tejto metódy:

 • maximálna úroveň pohodlia;
 • absolútne vylúčenie pravdepodobnosti premiestnenia protézy a opätovného rozvoja prietrže;
 • v prípade rozporu so svaly rekta - možnosť dodatočnej plastickej chirurgie;
 • zvýšený stupeň spoľahlivosti spojený so všetkými možnými stupňami ochrany;
 • minimálna pravdepodobnosť poškodenia nervov v dôsledku malého počtu stehov;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • možnosť použitia akéhokoľvek typu anestézie.

Počas operácie pupočnej kýly sa používajú špeciálne vlákna, ktoré nespôsobujú reakcie organizmu.

laparoskopia

Jednou z moderných metód liečby pupočnej kýly je laparoskopia. Začalo sa používať asi pred 15 rokmi. Podstatou metódy je vytvorenie laparoskopického prístupu k brušnej stene. Tento spôsob zošívania herniového výčnelku má všetky výhody minimálne invazívneho chirurgického zákroku. to:

 • nedostatok bolesti;
 • minimálne traumy tkanív;
 • minimálny chirurgický zákrok;
 • vynikajúci kozmetický efekt;
 • veľmi krátka doba na zotavenie;
 • nízka miera recidív a komplikácie.

Táto metóda je jednoducho nevyhnutná v prípade kombinácie prietrže s inými chorobami brušných orgánov, ktoré tiež vyžadujú chirurgický zákrok. Pri prevádzke sa používajú moderné video endoskopické zariadenia, špeciálne materiály a nástroje na vytváranie ultratenkých spojov. Podľa mnohých európskych odborníkov je dnes laparoskopická metóda chirurgie zlatým štandardom v liečbe pupočnej kýly.

Kontraindikácie pri operácii sú:

 • stavy imunodeficiencie, HIV;
 • hepatická patológia, hepatitída C;
 • aktívna fáza menštruačného cyklu.

Rehabilitácia

Trvanie rehabilitačného obdobia po operácii na pupočnej kýle závisí od konkrétneho typu zákroku. Pacienti by mali začať nosiť obväz okamžite po operácii: je to potrebné na udržanie oslabenej oblasti pupka a brušnej steny. V niektorých prípadoch môže chirurg dovoliť nosenie širokého pásu namiesto obväzu. Pri normálnom zdravotnom stave môže byť pacient prepustený 3 hodiny po operácii, ale v každom prípade by sa mal podrobiť pravidelným vyšetreniam..

Prvé 2-3 dni, aby sa zabránilo divergencii švov, je nutná prestávka na lôžko. Na tretí deň môžete vstať. Cvičenie na niekoľko dní je úplne vylúčené. Obväzy sa vykonávajú v nemocnici týždeň alebo trochu dlhšie, po ktorých sa môžu vykonávať samostatne.

Pacientom sú predpísané antibiotiká, lieky proti bolesti a fyzioterapeutické sedenia, ktoré podporujú hojenie rán..

V pooperačnom období by sa mala venovať osobitná pozornosť správnej výžive. Korenené jedlá, potraviny tvoriace plyn a zápcha sú vylúčené zo stravy.
Menu by malo byť založené na ľahkom jedle: polievky, cereálie, varená zelenina, ktoré pomáhajú zmäkčiť stolicu. Postupne môžete do stravy zavádzať nové produkty a starostlivo monitorovať reakciu tela.

Príznaky pupočnej kýly. Operácia prsnej prietrže

Umbilikálna hernia je choroba, ktorej charakteristickým znakom je vyčnievanie brušných orgánov cez pupočný kruh. Prečo vzniká toto ochorenie, aké sú príznaky pupočnej kýly a v ktorých prípadoch je možné upustiť od metód konzervatívnej liečby tohto ochorenia? Poďme to pochopiť.

Príčiny choroby

Pupočná kýla môže byť buď vrodená alebo získaná patológia ľudského tela. Vrodená pupočná hernia sa vyskytuje v období vývoja plodu a po narodení dieťaťa sa stáva zreteľným - v oblasti pupka sa nachádza okrúhly výčnelok, ktorý pri výkriku dieťaťa výrazne narastá..

Získaná pupočná kýla sa objaví neskôr. Jeho výskyt môže súvisieť s existujúcim anatomickým defektom v štruktúre pupočného prstenca as rôznymi negatívnymi environmentálnymi faktormi, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku a vyvolávajú napínanie prednej brušnej steny..

Riziková skupina

Umbilická prietrž sa najčastejšie vyskytuje v týchto kategóriách osôb:

 • Často choré a nepokojné bábätká prvých mesiacov života. Faktom je, že predná brušná stena u týchto detí je stále v oslabenom stave a časté krik a plač zvyšujú tlak v brušnej dutine..
 • Deti z prvých rokov života s krivicou. Pod vplyvom tohto ochorenia dochádza k poklesu svalového tonusu a svaly prednej brušnej steny nie sú výnimkou..
 • Tehotné ženy a novo múmie. Počas tehotenstva a pôrodu sa výrazne zvyšuje tlak v bruchu.
 • Obézni a obézni ľudia.
 • Ľudia s chorobami, ktoré vyvolávajú ascites - hromadenie tekutín v bruchu.
 • Tí, ktorí vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu alebo športujú so slabosťou brušnej steny.

Príznaky pupočnej kýly

Rozlišujte medzi vnútornými a vonkajšími znakmi pupočnej kýly. Zvážte každú zo skupín osobitne:

 • Vonkajšie príznaky pupočnej kýly, vyznačujúce sa vydutím v blízkosti pupka. Prítomnosť tohto ochorenia je obzvlášť zrejmá pri silnom plaču (u detí), pri pohyboch čriev, pri tlačení osoby alebo pri zdvíhaní závaží (u dospelých). Keď je pacient v náchylnej polohe, výstupok sa stáva ťažko viditeľným, ale akonáhle on zaujme zvislú polohu, opäť sa cíti. Pokiaľ ide o tvar a veľkosť prietrže, každá osoba má tieto ukazovatele individuálne. Kýla sa vizuálne podobá hrbole, ktorá je veľmi mäkká a dá sa ľahko opraviť.
 • Vnútorné príznaky pupočnej kýly. Ľudia s pupočníkovou prietržou často pociťujú bolesť brucha, nevoľnosť. Pacient je naštvaný zápchou, zvracaním, škytavkou, pálením záhy. Všetky tieto príznaky choroby sa niekoľkokrát zosilňujú fyzickou aktivitou, ako je plač u dieťaťa alebo zdvíhanie ťažkých predmetov u dospelých. Prekvapivo môže aj veľký smiech vyvolať vnútrobrušný tlak, ktorý vedie k vyčnievaniu pupka.

diagnostika

Pri vonkajšej prehliadke sa zvyčajne zistí pupočná kýla, ktorej fotografia jasne ukazuje charakteristické znaky tohto ochorenia. V tomto prípade nie je ani potrebné byť špecialistom v oblasti medicíny, aby si všimol tento výčnelok v pupku.

Aby sa získali ďalšie dôležité informácie potrebné na operáciu alebo vymenovanie konzervatívneho ošetrenia (veľkosť herniálneho vaku, najmä proces lepenia), je predpísané ultrazvukové vyšetrenie..

Potreba liečby

Ak dôjde k pupočníkovej prietrži, liečba by sa mala začať okamžite. Dôvodom je skutočnosť, že nečinnosť v tejto situácii môže spôsobiť množstvo závažných komplikácií:

 • Črevné slučky vyrastajú v priebehu času hrotmi a tvoria tak nekontrolovateľnú prietrž.
 • Pod vplyvom provokujúcich faktorov (napríklad nadmerná konzumácia ťažkého jedla, krik, fyzická námaha) sa môže poškodiť prietrž, pri ktorej sa črevné slučky nemôžu samostatne dostať z „pasce“. Okrem toho pri porušení prietrže môže črevná oblasť odumrieť, ku ktorej dochádza v dôsledku silnej kompresie črevných ciev..
 • Jedným z najzávažnejších následkov pupočnej hernie je črevná obštrukcia, ktorej liečba je možná iba chirurgicky.

Nechirurgická liečba

Ak sa zistí pupočná kýla, vo väčšine prípadov je chirurgický zákrok jediným spôsobom, ako bojovať s touto chorobou. Konzervatívne zaobchádzanie sa môže použiť iba u detí mladších ako päť rokov, ak je prietrž malá a nie sú žiadne známky jej porušenia. Ako liečiť pupočnú kýlu u detí bez chirurgického zákroku?

Podstata liečby sa redukuje predovšetkým na potrebu udržiavať pupočnú prietrž v upravenom stave a na použitie rôznych metód (masáž, gymnastika) zameraných na posilnenie prednej brušnej steny..

Tkanivá malých detí (najmä dojčatá do jedného roku) sa dokážu veľmi rýchlo zotaviť, a preto by sa okolo pupočného krúžku malo tvoriť spojivové tkanivo, čo znemožňuje vnútorným orgánom uniknúť.

Je veľmi dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že tvorba spojivového tkaniva je možná iba vtedy, ak je prietrž v korigovanom stave. Na dosiahnutie tohto stavu pomôže špeciálna náplasť na pupočníkovú prietrž, ktorej aplikáciu by mal robiť iba pediatrický chirurg. Spravidla je dvojitá aplikácia takejto náplasti (trvajúca vždy 10 dní) dostatočná na to, aby sa pupočníkový krúžok uzavrel.

U dospelých, ktorí majú pupočníkovú herniu, ak existujú kontraindikácie pre operáciu na jej odstránenie, lekári často predpisujú špeciálny obväz. Bandáž pupočnej hernie je zdravotnícka pomôcka, ktorá neumožňuje vyčnievanie prietrže a na ňu nevyvíja mierny tlak. Medzi konzervatívne metódy liečby pupočnej kýly u dospelých patrí tiež masáž a špeciálna gymnastika..

Príprava na operáciu

Pred operáciou na odstránenie pupočnej kýly sa musí pacient podrobiť komplexnému vyšetreniu, ktorého účelom je vyhodnotiť somatický stav pacienta. Je to dôležitá zložka predoperačnej prípravy, ktorá pomáha znižovať pravdepodobnosť komplikácií priamo počas operácie a niekedy aj po nej.

Pacient musí spravidla podstúpiť všeobecný test na moč a niekoľko krvných testov (všeobecné, biochemické, krvné testy na prítomnosť infekcií, ako sú syfilis, hepatitída, HIV). Predoperačný prípravok ďalej zahrnuje prechod elektrokardiogramom, koagulogramom a röntgenom hrudníka.

Obštrukčná hernioplastika

Je to moderná a veľmi obľúbená metóda chirurgickej liečby pupočnej kýly. Smer herniového vaku a ďalšie upchávanie brány prietrže nastáva prostredníctvom malých rezov pomocou špeciálneho implantátu nazývaného obštrukčná sieť. Vďaka jedinečnému materiálu, z ktorého je pletivo vyrobené, prežije dobre a telo ho neodtrháva, vďaka čomu je minimalizovaná pravdepodobnosť recidívy.

Operácia odstránenia pupočnej kýly obštrukčnou hernioplastikou znamená krátke rehabilitačné obdobie. Takže už deň po operácii je pacient schopný nezávisle opustiť zdravotnícke zariadenie.

Laparoskopická operácia

Odstránenie pupočnej kýly laparoskopickou operáciou je moderná nízko-traumatická a minimálne invazívna technika, ktorá vám umožňuje rýchlo sa zbaviť tohto nepríjemného ochorenia. Použitie laparoskopie znižuje riziko sekundárneho výskytu a rozvoja prietrže.

Prostredníctvom malých vpichov sa do brušnej dutiny zavedie špeciálne video zariadenie, ako aj manipulátor. Po operácii zostanú malé, takmer neviditeľné jazvy.

Laparoskopia pri pupočnej hernii je zďaleka najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť tohto ochorenia. Náklady na takúto operáciu sú v priemere 20 tisíc rubľov.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Ak je diagnostikovaná pupočná kýla, môže byť operácia na jej odstránenie predpísaná iba vtedy, ak neexistujú kontraindikácie na jej implementáciu. Je preto zakázané vykonávať chirurgický zákrok v týchto prípadoch:

 • Pri závažných ochoreniach kardiovaskulárneho systému.
 • Počas tehotenstva.
 • V prípade závažných respiračných patológií.
 • V období exacerbácie chronických chorôb.

Funkcie výživy po operácii

V prvých dvoch dňoch po operácii na odstránenie pupočnej kýly by strava pacienta mala pozostávať výlučne z nízkotučného kuracieho vývaru, nekyslých ovocných štiav, infúzie šípky a bozku. Od 3. dňa môžete do jedla postupne zaradiť pevné jedlo, a to: kuracie vajcia s mäkkým varom, bielkovinový omeleta, rôzne obilniny (kukurica, pohánka, ovsená kaša) a zeleninová polievka.

Týždeň po operácii už nie je potrebná striktná strava. Je však veľmi dôležité skontrolovať stravu a vylúčiť výrobky, ktoré vyvolávajú výskyt prietrže. Preto je dôležité odmietnuť používanie rýchleho občerstvenia, čokolády, alkoholických a sýtených nápojov, ako aj kávy.

Aby sa nenatiahli svaly brušnej dutiny, je lepšie dočasne vylúčiť z ponuky jedlá, mastné mäso, maslo a kyslou smotanu. Ovocie a zelenina by sa však mali konzumovať v maximálnej možnej miere. Používajte polievky dvakrát denne. Prejedanie je zakázané. Potraviny by sa mali konzumovať v malých porciách, ale dosť často (4-5 krát denne).

Funkcie dňa

Po chirurgickom zákroku na odstránenie pupočnej kýly v prvých dňoch musí pacient podstúpiť lôžko. Je to potrebné, pretože tlak vyvíjaný na brušnú dutinu môže spôsobiť odchýlenie švíkov..

Vzpriamenú polohu môžete zaujať až po prvom nasadení širokého pásu alebo obväzu, najskôr však 4. deň po operácii. Zároveň je prísne zakázaná akákoľvek fyzická aktivita..

Úplné uzdravenie tela pacienta závisí od uplatnenia špecifického spôsobu chirurgického zákroku a od úsilia vynaloženého samotným pacientom, jeho dodržiavania všetkých lekárskych odporúčaní..

Umbilická kýla, ktorej liečba sa obmedzuje hlavne na jej odstránenie chirurgickým zákrokom, je vážnou chorobou, pri jej prvých príznakoch je potrebné sa obrátiť na lekárske zariadenie, aby sa zabránilo rozvoju život ohrozujúcich komplikácií..

Chirurgia na odstránenie pupočnej kýly u detí: indikácie, technika, tipy pre rodičov

Najmenej 3% zdravých a 25% dojčiat s tmavou kožou má pupočníkovú herniu (skrátene GH). Spomedzi chirurgických patológií (tj chorôb vyžadujúcich prevažne chirurgický zákrok) v detskom veku je PG na druhom mieste.

U dospelých je pupočníková prietrž priamou indikáciou chirurgického zákroku, ale pupková prietrž sa u detí uzatvára nezávisle vo viac ako 90% prípadov..

V niektorých prípadoch však nie je možné vyhnúť sa chirurgickej liečbe hernie u detí: všetky deti staršie ako 6 rokov sú operované a v staršom veku, malí pacienti s obrovskými a zhoršenými GHG.

Prevádzka prietrže hernie (alebo hernioplastika) dáva kompletný liek na prietrž. Pravdepodobnosť komplikácií je veľmi nízka (menej ako 1%) a účinnosť sa blíži k 100%.

Vo väčšine prípadov deti hernioplastiku tolerujú celkom ľahko..

Malá pupočná kýla u dieťaťa

Indikácie na operáciu kýly s pupočnou kýlou u detí

Výber liečebnej metódy určuje detský chirurg. Lekár zvyčajne vydá žiadosť o hernioplastiku v nasledujúcich štyroch prípadoch:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Mnohí lekári sa domnievajú, že hernie, ktoré majú potenciál na samoliečenie, zmiznú u detí mladších ako 3 roky, najviac však do 4 rokov; Niektorí autori hovoria o možnosti uzavretia skleníkových plynov do veku 6 rokov. Obaja odborníci sa však zhodujú v tom, že pre deti vo veku 6 a viac rokov sa musia pupkové kýly prevádzkovať.

Ak je priemer prietržovej brány viac ako 1 - 1,5 centimetrov, chirurgická liečba sa vykonáva už za 3 až 4 roky, pretože GHG tejto veľkosti takmer nikdy neprechádzajú samy osebe.

Ak sa v pupočnom kruhu nájde výbežok pripomínajúci kmeň, hovoria o proboscisovej hernii. Pravdepodobnosť jej samoliečenia je veľmi nízka, preto sú tieto deti operované už vo veku 1 - 2 rokov.

Hlavným nebezpečenstvom GHG je, že na bráne prietrže môžu byť porušené vnútorné orgány. Porušenie GHG a črevné uškrtenie (jedná sa o kompresiu čreva s úplným prekrytím jeho lúmenu) - akútne situácie, ktoré si vyžadujú okamžitú pomoc chirurgov. Našťastie sú také komplikácie zriedkavé (iba 1 prípad na 15 000 detí s touto patológiou). Často sú porušené malé výčnelky..

Ako nezávisle určiť porušenie prietrže

Potreba urgentnej chirurgie vyplýva z porušenia alebo uškrtenia skleníkových plynov.

V oboch prípadoch si dieťa sťažuje na bolesť v pupku. Deti sa často ponáhľajú po miestnosti, stonajú alebo plačú v bolesti. Keď pocítite výčnelok nad pupkom, bolesť zosilnie. Niekedy je bolesť tak výrazná, že existuje bolesťový šok, pri ktorom sa krvný tlak môže prudko znižovať až do straty vedomia.

Poranenie pupočnej kýly. Kliknutím na fotografiu ju jasne zobrazíte

Obmedzené skleníkové plyny a uškrtenie sú život ohrozujúce situácie. Prorastanie pomocou chirurgického zákroku v týchto prípadoch môže viesť k veľmi vážnym následkom, až do rozvoja peritonitídy (zápal pobrušnice), bolestivý šok a smrť osoby. Preto, ak sa dieťa začne sťažovať na výskyt bolesti v pupočnej kýle, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr.

Prevádzková technika

Gernioplastika sa môže uskutočňovať niekoľkými spôsobmi. Výber operačnej taktiky závisí od veľkosti výčnelku, prítomnosti alebo neprítomnosti núdzového stavu, technických možností nemocnice a ďalších faktorov..

Chirurgia zvyčajne trvá 30–40 minút. U starších detí sa môže vykonať v lokálnej anestézii, u malých detí v celkovej anestézii..

Najprv sa rozreže koža tesne pod pupkom, potom sa vnútorné orgány, ktoré tvoria obsah herniálneho vaku, upravia vo vnútri (pokiaľ neboli porušené)..

Samotný hernálny vak, pozostávajúci zo spojivového tkaniva, je odrezaný a jeho brány sú zošité. Koža v oblasti operácie je šitá podkožnými stehmi..

Chirurg vloží do drážky pupka guľôčku z bavlnenej gázy, aby sa zabránilo tvorbe hematómu (vnútorná tvorba modrín), po ktorom nalepí sterilný obväz. Operácia bola dokončená.

Kliknutím na fotografiu ju zobrazíte vo veľkej a jasnej verzii.

Ako sa deti podrobujú operáciám odstránenia skleníkových plynov??

Potreba chirurgického zákroku je veľmi znepokojujúca pre rodičov tých detí, ktorým lekár predpísal chirurgickú liečbu GHG. Aká anestézia sa používa? Ako dlho trvá pobyt v nemocnici? Vyskytujú sa často komplikácie? O tom všetkom sa môžete dozvedieť prečítaním recenzií rodičov, ktorých deti už podstúpili hernioplastiku.

 • Hernioplastika (oprava prietrže) je jednou z najbežnejších operácií v pediatrickej chirurgii, jej technika je dobre rozvinutá..
 • Po poslednom večere by mal malý pacient prestať jesť až do samotnej operácie, nepiť 2 hodiny pred operáciou.
 • Nepoužíva sa lokálna anestézia u malých detí, liečba sa vykonáva v celkovej anestézii.
 • Po anestézii sa u niektorých detí môžu v pooperačnom období vyskytnúť závraty, nevoľnosť alebo dokonca zvracanie - na to musíte byť pripravení, nepanikáriť a uistiť dieťa, že to čoskoro prejde..
 • Niekoľko hodín po liečbe sa malému pacientovi umožní vstať z postele a jesť. Na mnohých klinikách je prepustenie z nemocnice uskutočnené nasledujúci deň po liečbe, často si operácia vôbec nevyžaduje hospitalizáciu a vykonáva sa na klinike.
 • Týždeň po liečbe sa obväz odstráni a potom sa dieťa môže vrátiť do aktívneho života. Estetický účinok hernioplastiky je zvyčajne dobrý..

Zhrnutie pre rodičov

Keď sa u kojenca objaví prietrž, rodičia by nemali panikáriť: zvyčajne prechádza sama počas prvých 3 rokov života a najčastejšie dokonca počas prvých šiestich mesiacov, keď sa posilňujú svaly brušnej steny..

Ak lekár odporúča operáciu, v žiadnom prípade ju neodmietnite. Technika na odstránenie prietrže poskytuje úplné uzdravenie, je dobre vyvinutá lekármi a ľahko tolerovaná deťmi.

Infekčné komplikácie po operácii sú veľmi zriedkavé a recidíva pupočnej prietrže po operácii nastáva v menej ako 1% prípadov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Extrúzia je spôsob spracovania polymérnych materiálov kontinuálnym pretláčaním ich taveniny formovacou hlavou, ktorej geometrický tvar výstupného kanála určuje profil výsledného produktu alebo polotovaru..
Ganglia sa najčastejšie tvoria na chrbte ruky, menej často na dlaniach a prstoch. Priemer nádoru môže dosiahnuť 10 cm. Odstránenie hygrómu ruky sa považuje za najúčinnejší spôsob odstránenia problému a minimalizuje riziko opätovného vytvorenia nádoru.
Ahoj milí čitatelia. V tomto článku dostanete odpoveď na otázku, prečo pupok trčí z dieťaťa. Možno už viete, že pupok a korunka sú najzraniteľnejšie miesta na tele novonarodeného dieťaťa.
1. Prítomnosť skleníkových plynov u detí starších ako 6 rokov
2. Veľké skleníkové plyny
3. Proboskopické skleníkové plyny
4. Zložité skleníkové plyny