loader

Hlavná

Liečba

Druhy operácií na odstránenie pupočnej kýly u dospelých a detí

Pupočné prietrže tvoria asi polovicu formácií, ktoré sa vyskytujú v oblasti prednej brušnej steny. Štatistiky ukazujú, že každých 10 ľudí sa stretáva s touto patológiou. Iba polovica pacientov chodí do nemocnice sama. U iných sa pupočníková prietrž zistí náhodou, keď sa skontaktuje s lekárom v inom prípade alebo pri bežnom lekárskom vyšetrení..

Foto 1. U novorodencov je pri pupočnej kýle pomerne častý jav. Zdroj: Flickr (Ethan Yeung).

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Umbilická hernia (PG) je výstup časti vnútorných orgánov, ktoré sú umiestnené v brušnej dutine cez herniovú bránu v oblasti pupočného kruhu. Divergencia tkanív v pupku môže byť vyvolaná rôznymi faktormi. Jedna spoločná vec - PG je možné vyliečiť iba chirurgicky.

Z tohto pravidla existuje niekoľko výnimiek:

 • vrodená kýla malej veľkosti do 5 až 6 rokov - prechádza nezávisle od veku dieťaťa
 • zdravotný stav pacienta, pri ktorom je operácia nebezpečná a predstavuje potenciálne ohrozenie života.

Poznámka! Ďalšia pupočná kýla nikdy sama nezmizne. Na jej liečenie je potrebné šitie defektu prednej brušnej steny. Oneskorenie s chirurgom vedie ku komplikáciám.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Kontraindikácia hernioplastiky môže byť zdravotným stavom pacienta, jeho vekom. Vhodnosť chirurgického zákroku sa posudzuje individuálne..

Možné kontraindikácie pre chirurgickú liečbu pupočnej kýly:

 • Staroba pacienta spojená s veľkým vzdelaním. Operácia sa môže považovať za nevhodnú u pacientov starších ako 70 rokov, ak je jej výsledok, ďalšia rehabilitácia zo zdravotných dôvodov pochybná.
 • Chronické ochorenia, ktoré ovplyvňujú toleranciu chirurgického zákroku. Sú to srdce, obličky, zlyhanie dýchacích ciest, krvné ochorenia, cirhóza, závažné diabetes mellitus.
 • Neurčitateľné choroby. Ak je pacient nevyliečiteľne chorý, chirurgický zákrok môže zvýšiť riziko predčasnej smrti..
 • Stavy, ktoré narúšajú bezpečnú anestéziu. Napríklad nedávny infarkt alebo mozgová porážka.
 • Tehotenstvo, druhá polovica funkčného obdobia. Ako dočasný stav vám umožňuje odložiť operáciu, ktorá je nebezpečná pre plod a matku. Za predpokladu, že pupočná prietrž ich neohrozuje viac ako chirurgický zákrok.
 • Infekčné choroby v aktívnej fáze. Liečba je odložená, kým sa pacient nezotaví..
 • Detstvo. Ak pupočná kýla u dieťaťa nie je vrodená, môže sa v predškolskom veku odovzdať samostatne. Často sa pupok stiahne hneď, ako dieťa začne chodiť.

Poznámka! O realizovateľnosti šitia pupočnej kýly sa rozhoduje individuálne, pričom sa zohľadňujú všetky charakteristiky pacienta a jeho choroby..

Chirurgia u detí - najmä

Technika hernioplastiky u detí je dobre zavedená. Komplikácie po chirurgickom šití na pupočníkovú herniu u mladých pacientov sú menšie ako 1%. Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii. Priemerná doba trvania je asi 40 minút. Batoľa predvarená:

 • Je potrebná hladová strava z predchádzajúceho večera
 • 2 hodiny pred operáciou by ste nemali dávať dieťaťu vodu.

Voľba chirurgického zákroku zostáva na chirurgovi. Klasická pupočná hernioplastika u detí s nekomplikovanou prietržou sa vykonáva nasledovne:

 • Pod pupkom sa vykoná horizontálny polkruhový rez.
 • Obsah kýly sáčku je zasunutý do brušnej dutiny
 • Taška je vyrezaná
 • Herniové brány sú šité "prekrytím".

Výstup z anestézie u dieťaťa je sprevádzaný ľahkosťou, zvracaním a plačom. Rodičia by sa nemali báť neobvyklého správania dieťaťa v prvej polhodine po operácii. Toto je bežná reakcia tela dieťaťa na celkovú anestéziu..

Indikácie hernioplastiky GHG u detí:

 • Porušenie. Sprevádzaná bolesťou, horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním.
 • Veľká veľkosť
 • Nad 6 rokov
 • Forma proboscis.

Úspešnosť chirurgickej liečby pupočnej kýly u detí dosahuje 100%. Obnova až týždeň.

Poznámka! Ak lekár vášmu dieťaťu odporúča chirurgickú liečbu pupočnej kýly, má na to dostatočné dôvody..

Príprava na operáciu kýly u dospelých

Prípravná fáza zahŕňa povinné vyšetrenie zdravotného stavu pacienta. Urobiť to:

 • Laboratórne testy krvi a moču (všeobecne, biochémia)
 • Krvný test na infekčné choroby: hepatitída, HIV, RW
 • Ultrazvuk brušných orgánov a prietrže
 • ECG
 • V prípade potreby sa vyžaduje prehliadka špecialistov, gynekológa pre ženy.

Pred operáciou je pacient povinný dodržiavať diétu a hladový režim + predbežnú hygienickú prípravu tela vrátane holenia intímnej oblasti.

Druhy chirurgie

Existuje niekoľko overených metód pre pupočníkovú hernioplastiku. Sú minimálne invazívne, ktoré sa vykonávajú v lokálnej anestézii a klasické, v celkovej anestézii. Výber spôsobu odstránenia skleníkových plynov závisí od situácie, schopností kliniky a do určitej miery od želania pacienta..

Orientácia techniky narezania a zošitia prietrže sa vyznačujú tromi klasickými metódami vykonávania operácie so širokým prístupom. Určené pre stredné a veľké pupočné kýly.

Hernioplastika pomocou metódy Sapezhko

Operácia s klasickým prístupom do herniálneho vaku, v celkovej anestézii. Brušná stena je zvisle rozrezaná v strede herniálneho výčnelku. Chirurgické pole sa otvorí oddelením hornej vrstvy od aponeurózy 10-15 cm po stranách. V oblasti krku sa uskutoční pitva herniálneho vaku. Obsah sa doplní na miesto. Hernálny vak je vyrezaný. Šitie sa uskutočňuje pomocou metódy napínania pozdĺž bielej čiary, pričom sa vrstvy brušného tkaniva prekrývajú bočným klinom. Uzlové kĺby.

S malými kýlami sa snažia zachrániť pupok. Ak je veľkosť GHG nadpriemerná, pupok sa odstráni. Počas tejto operácie sa často odstráni mastná zástera pri prechode u pacientov s ťažkou obezitou..

Pooperačné obdobie je 2 - 3 mesiace. Obmedzenia pracovnej činnosti a fyzickej aktivity do jedného roka. Pravdepodobnosť recidívy je vysoká..

Hernioplastika Lexer

Pri šití PG podľa Lexera sa rez vykoná pod pupočným prstencom v polkruhu pozdĺž dolného okraja herniálneho výčnelku. Horná vrstva je odlúpnutá z aponeurotického otvoru. Skontrolujte hernálny vak, odstráňte zrasty, upravte obsah a odstráňte ho.

Prietržová brána (aponeurotická vrstva) sa šije metódou kruhového šnúrky na šnúry a pritiahne sa do stredu, zviaza sa. Hrany svalových vagín sú zošité uzlovými očkami. Všetky švy sa nanášajú pomocou hodvábnych nití. Posledná kožná chlopňa sa šije ako posledná.

Mayo Hernioplastika

Tu sa urobí rez na obidvoch stranách herniálneho výčnelku. Vytvoria sa dva polkruhy, kožná chlopňa zakrývajúca herniálny vak sa odlupuje. Určite umiestnenie brány prietrže, rozdeľte komisúry. Hernálny vak je otvorený, vnútorné orgány sú vložené do brušnej dutiny. Vrecko je vyrezané spolu s krycou chlopňou kože.

Kýlová brána je zošitá dvoma radmi prerušených stehov. Peritoneum je zošité kontinuálnym stehom pomocou samozhášavého materiálu na šitie. aponeurotické vrstvy sú šité hodvábnymi niťami s viazanými očkami s prekrývajúcimi sa handrami.

Všetky operácie majú spoločné vlastnosti:

 • S malými kýlami sa snažia zachrániť pupok. Ak veľkosť generátora pary prekročí priemer, pupok sa odstráni.
 • Počas tejto operácie sa často odstráni mastná zástera pri prechode u pacientov s ťažkou obezitou..
 • Pooperačné obdobie 2 - 3 mesiace.
 • Obmedzenia pracovnej činnosti a fyzickej aktivity do jedného roka.

Laparoskopická operácia

Skrátenie prietrže pomocou laparoskopického prístupu sa uskutoční pomocou niekoľkých malých rezov. Chirurgické a optické nástroje sa do nich zavádzajú z rôznych strán prietrže. Chirurg pracuje pri pohľade na monitor. Kýlová brána je uzavretá syntetickým pletivom, ktoré je zavedené aj cez trubicu.

Laparoskopická chirurgia významne znižuje dobu zotavenia a rehabilitácie. Znižuje celkovú záťaž tela a môže byť vykonaná u pacientov, ktorým nemožno zo zdravotných dôvodov poskytnúť klasickú operáciu. Nevýhodou laparoskopickej metódy nie je vždy dostupné vybavenie a vyššie náklady na chirurgický zákrok.

Foto 2. Nové techniky znižujú riziko relapsu. Zdroj: Flickr (Solidaridad Salud).

Umiestnenie sieťového implantátu

Uzatvorenie kýlovej brány syntetickým pletivom je relatívne nový a sľubný spôsob liečby PH. Takýto plast umožňuje aj veľmi veľké herniové otvory bezbolestne a spoľahlivo uzavrieť. V priebehu času implantát zarastá vlastným spojivovým tkanivom, ktoré zabraňuje opakovanému výskytu prietrže.

Sieťový implantát môže byť nainštalovaný počas brušnej chirurgie aj laparoskopicky. Sieťku pripevnite neabsorbovateľným stehom alebo titánovými sponkami.

komplikácie

 • Pooperačné infekcie. Je to veľmi zriedkavé. Profylaktické antibiotiká sú indikované pre vekovo závislých alebo oslabených pacientov..
 • Sérómový alebo pooperačný edém. Vyskytuje sa častejšie ako alergická reakcia na umiestnenie implantátu. Nepotrebuje liečbu, prechádza samostatne. Vyžaduje sa diagnostické rozlíšenie s opakovaním prietrže.
 • Krvácanie. Odtok je zobrazený.
 • Neuralgické poruchy pooperačného obdobia - narušenie citlivosti jednotlivých miest, svrbenie, pálenie, úzkosť. Príznaky zmiznú samy o sebe.
 • Obštrukcia čriev, poruchy vyprázdňovania sú možné v dôsledku zmien v umiestnení čriev. Na prevenciu sú uvedené diéty + lieky, ktoré stimulujú črevnú motilitu..

Rehabilitácia

Rehabilitácia závisí od typu vykonanej operácie. Odpočinok na lôžku je predpísaný na tri dni, potom sa odporúča uskutočniteľná fyzická aktivita. pacientovi je ukázaný obväz od 1 do 6 mesiacov. Pooperačná bandáž pri liečbe pupočnej kýly bráni nadmernému napätiu brušnej steny a zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Motorická aktivita je potrebná na stimuláciu krvného obehu, črevných funkcií a tak, aby sa vnútorné orgány po redukcii „identifikovali“ s novým miestom..

Poznámka! Fyzická aktivita neznamená fyzickú aktivitu! Akákoľvek tvrdá práca zahŕňajúca napätie brušných svalov je vylúčená na 1 rok. Iba kvalitná rehabilitácia pomôže eliminovať opakovaný výskyt pupočnej kýly.

Štatistika relapsu bradavkovej prietrže

Možné sú pooperačné opakované pupočné kýly:

 • u detí - menej ako 1% všetkých vykonaných operácií
 • u dospelých s malými a strednými kýlami je pravdepodobnosť recidívy asi 10%
 • s veľkými a obrovskými skleníkovými plynmi - až tretina.

Aby ste situáciu neohrozili kriticky, mali by ste starostlivo zvážiť svoje zdravie a včas vyhľadať lekársku pomoc.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých a hlavné metódy jej odstránenia

Kýla u dospelých sa objavuje v dôsledku zvýšenia pupočného krúžku z niekoľkých dôvodov. Oslabenie svalových vlákien a tkanív obklopujúcich pupok vedie k zníženiu odolnosti pupočného krúžku voči tlaku vyvíjanému naň vnútornými orgánmi..

V počiatočných fázach je výstupok malý. Je ľahko nastaviteľný a zmizne vo vodorovnej polohe. Ak sa ochorenie nelieči, stáva sa závažnejším, čo sa prejavuje postupným rozširovaním pupočného prstenca a zvyšovaním výbežku. Mimo pobrušnice sa najskôr objaví omentum, potom časť tenkého čreva. Výrazné zvýšenie prietrže môže dokonca viesť k vyčnievaniu časti žalúdka.

Dôvody vzhľadu

Hlavným dôvodom rozvoja patologického výčnelku je slabosť pupočného prstenca a brušnej steny. Druhým najdôležitejším faktorom je významné zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Najnebezpečnejším typom sú výčnelky, ktoré sa tvoria pod vplyvom dvoch uvedených okolností.

U adolescentov sa pupočná hernia často vyvíja v dôsledku:

 • prítomnosť vrodených chýb: svalová slabosť a iné brušné tkanivá
 • pomalý proces fúzie pupočníka v detskom veku.

U dospelých môže pupočníkový kruh oslabiť v dôsledku nasledujúcich dôvodov:

 • svalová slabosť kvôli nedostatku potrebnej fyzickej záťaže na ne;
 • individuálna slabosť umiestnená v pupku spojivového tkaniva;
 • drastické chudnutie;
 • obezita
 • rôzne poranenia brucha;
 • prítomnosť pooperačných jaziev a švov v pupočnej oblasti.

Niektoré faktory prispievajú k zvýšenému tlaku v bruchu:

 • stála alebo pravidelná fyzická aktivita vysokej intenzity;
 • ťažký kašeľ na dlhú dobu;
 • problémy so zažívacím systémom: chronická zápcha, zvýšená tvorba plynov;
 • ascites (výskyt voľnej tekutiny v peritoneálnej dutine)

Je potrebné dodať, že takáto choroba nie je u detí neobvyklá, ale oveľa ľahšie ju tolerujú..

U žien sa pupočná hernia vyvíja hlavne v dôsledku zníženia rezistencie pupočného krúžku na účinky zvyšujúceho sa vnútrobrušného tlaku pri narodení dieťaťa, ako aj naťahovania a atrofie okolitých tkanív. Riziko sa zvyšuje najmä v prípade nasledujúcich faktorov:

 • vrodená slabosť brušných svalov;
 • svalové a ligamentové výrony v dôsledku predchádzajúcich tehotenstiev;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • veľké ovocie;
 • pôrod s komplikáciami;
 • polyhydramnios.

symptomatológie

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť patologický proces asymptomatický, čo je možné, ak je prietrž uzavretá časťou veľkého omentum, v dôsledku čoho sa jeho veľkosť nezmení..

U dospelých príznaky pupočnej kýly závisia od niektorých okolností:

 • stupeň zvýšenia herniálnych brán;
 • veľkosť herniálneho vaku;
 • nadváha;
 • zrasty.

Hlavným prejavom prietrže je prítomnosť slabého výčnelku v blízkosti pupka.

V ranom štádiu chýba syndróm bolesti, prietrž sa ľahko nastaví.

V ďalšej fáze sa začína tvorba adhézií, ktoré neumožňujú korigovať výstupok.

Trvanie tvorby adhézie je veľmi individuálne: u niektorých pacientov zostáva schopnosť korigovať prietrž mnoho rokov, u iných postupuje proces priľnavosti v krátkom časovom období, čo vedie k fúzii prietrže s okolitými tkanivami a jej neschopnosti ju opraviť..

Bolesť nie je špecifická v prípade prietrže tohto typu. Prejavuje sa hlavne v dôsledku fyzickej aktivity, dlhodobého stresu, státia alebo kašľa..

V neskorších štádiách pupočnej kýly je propagácia črevného obsahu omnoho ťažšia, čo vedie k objaveniu sa nasledujúcich príznakov:

 • grganie;
 • nevoľnosť, často sprevádzaná zvracaním;
 • zápcha
 • poruchy močenia.

Vo väčšine prípadov sa vyskytujú s neopraviteľnými kýlami..

Patologický proces sa môže prejaviť aj u tehotných žien:

 • výrazný výčnelok pupku;
 • pocit dutiny počas hmatu pupka;
 • vzhľad brušných zvukov pripomínajúcich praskanie bublín v bruchu.

Príznakom takejto prietrže u tehotnej ženy je možnosť výskytu bolesti v iných častiach tela.

Pretože toto ochorenie je niekedy asymptomatické, v prípade tehotenstva je mimoriadne dôležité neustále sledovanie špecialistom - to pomôže vyhnúť sa komplikáciám..

Možné komplikácie

Ak sa nelieči, často sa vyskytnú vážne komplikácie. Hlavným je porušenie, ktoré vedie k narušeniu normálneho zásobovania krvi a tkanivovej nekrózy zadržovaného orgánu. Stlačenie prietrže môže nastať bez ohľadu na jej veľkosť v dôsledku silného fyzického námahy, silného napätia brušných svalov (napríklad pri zdvíhaní závaží). Znaky porušenia sú:

 • ostrá rastúca bolesť v oblasti trieslovín;
 • zafarbenie pupočnej oblasti v modrastom alebo červenom odtieni;
 • nevoľnosť s vracaním;
 • prítomnosť krvi v stolici;
 • ťažkosti s vypúšťaním plynu a pohybom čriev;
 • neschopnosť nastaviť výstupok v polohe na chrbte.

Ak sa tieto príznaky objavia, je potrebná okamžitá lekárska pomoc. Porušenie môže viesť k zápalu orgánu umiestneného v herniálnom vaku a koprostáze (stagnácia výkalov v hrubom čreve).

Diagnostické metódy

Na účely diagnostiky:

 • chirurgické vyšetrenie;
 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka;
 • duodenálne rôntgenové žiarenie;
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • protrúzny ultrazvuk

liečba

Jediným efektívnym spôsobom spoľahlivej liečby pupočnej kýly u dospelých je jej odstránenie. Mnoho pacientov sa vyhýba chirurgickému zákroku, odďaľuje ho, volí alternatívne metódy, ale také oneskorenie môže viesť k nebezpečným stavom.

Optimálny čas na chirurgický zákrok

Je lepšie odstrániť patologický výčnelok v skorých štádiách, keď je stále možné ho opraviť. V tejto fáze môžete robiť s minimálnymi chirurgickými opatreniami - jednoducho šiť pupočníkový kruh. Ak je krúžok zväčšený, vykoná sa úkon, ktorého účelom je jeho uzavretie.

Nepripravené kýly si vyžadujú odlišný prístup: ak sú prítomné, je nevyhnutná disekcia výsledných adhézií. Lokalizácia vnútorných orgánov vo výčnelku je zachovaná. Potom je hernia opravená a pupočníkový prstenec je zošitý.

Ak dôjde k porušeniu prietrže, chirurgická liečba významne zvyšuje svoj objem. Je zvlášť ťažké vykonať operáciu s nástupom nekrózy tkanív nachádzajúcich sa v herniálnom výčnelku orgánov. V mnohých prípadoch sú poškodené črevné slučky. Vyžaduje sa ďalšie odstránenie postihnutých častí..

Hlavné druhy operácií

V súčasnosti sa vykonáva niekoľko druhov operácií na odstránenie prietrže. Najčastejšie používané:

Mayo chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii. Chirurg vykonáva tieto činnosti:

 • Rez sa urobí na koži okolo pupka. Malo by to ovplyvniť prebytočný tuk, ktorý sa má odstrániť..
 • Subkutánne tkanivo je starostlivo oddelené od aponeurózy - spojivového tkaniva obklopujúceho svalové tkanivo s hustou štruktúrou umiestnenou v stredovej línii brucha..
 • Rez sa uskutoční v herniálnom vaku.
 • Adhézie spájajúce orgán nachádzajúci sa vo vaku a jeho steny sú oddelené.
 • Orgán je ponorený späť do brušnej dutiny..
 • Vrecko je vyrezané, okraje sú zošité v horizontálnom smere..
 • Aponeuróza sa šije pozdĺž okrajov obklopujúcich pupočníkový kruh.
 • V niektorých prípadoch je potrebné odstránenie pupka, o čom je pacient vopred informovaný.

Pri metóde Sapezhko sa uskutočňujú oblúkové párové rezy okolo prietrže, aby sa vyrezala napnutá koža. Odstráni sa súčasne s pupkom. Zachovanie pupku je možné iba pri malej veľkosti herniového vaku.

Charakteristickým rysom operácie Sapezhko je šitie okrajov aponeurózy vertikálne v dvoch vrstvách. Táto technika je viac konzistentná s fyziológiou ako horizontálna Mayo šitia: vďaka nej zaujmú vlákna konečníka svaly tlače omnoho rovnomernejšiu polohu a línia brucha sa zužuje. Výsledkom je, že predná brušná stena je pružnejšia a silnejšia a veľmi rýchlo sa zotavuje..
Je potrebné objasniť, že v prípade nadváhy a výrazného telesného tuku v bruchu nie je možné odstrániť defekty iba vertikálnym zošívaním. V tomto prípade je vhodnejšie použiť metódu Mayo.

Nevýhodou týchto operácií je dĺžka obdobia obnovy: môže trvať celý rok.

Počas tohto obdobia by fyzická aktivita mala byť výrazne obmedzená..

Ďalšou nevýhodou týchto metód je vysoká pravdepodobnosť recidívy. Z tohto dôvodu sa namiesto zošívania v poslednom čase stále častejšie používajú sieťové implantáty. Inštalujú sa dvoma spôsobmi:

 1. Sieť je umiestnená priamo pod kožou, nad aponeurózou (pupočníkový krúžok). Táto metóda sa zvolí, ak je nemožné prišitie herniovej brány kvôli ich významnej veľkosti.
 2. Sieť je umiestnená pod aponeurózu (pupočníkový krúžok). Tento spôsob nemá prakticky žiadne nevýhody a je výhodnejší..
 • chirurgický zákrok pri akomkoľvek druhu anestézie;
 • veľmi krátka doba rehabilitácie (maximálne 30 dní, dokonca aj pre profesionálnych športovcov);
 • takmer úplná absencia relapsov (pravdepodobnosť ich výskytu je 1%).

Vzhľadom na možnosť vykonať v lokálnej anestézii je takáto operácia výhodnejšia v prípade tehotenstva pacienta. Je však potrebné mať na pamäti, že použitá technika môže viesť k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, a to samozrejme nie je úplne žiaduce pre tehotné ženy..

Pre nich je taktika určená v presne individuálnom poradí. Najdôležitejšie je konzultovať s lekárom vopred.

Operácie prietrže

Kýly sú často porušované. Riziko sa zvyšuje priamo úmerne s vývojom patológie. K poraneniu dochádza bez ohľadu na veľkosť prietrže. V prípade výskytu tohto typu komplikácií sú indikované operácie Mayo alebo Sapezhko..

Hýžny vak sa rozreže a potom sa starostlivo vyšetria zadržané orgány. Miesta nekrotického tkaniva sa odstránia a potom operácia pokračuje obvyklým spôsobom. V prípade zistenia hnisu v herniálnom vaku sa na operáciu používa metóda Grekov, ktorej podstatou je, že herniálny vak sa vylučuje v zdravých tkanivách..

Podkožný tuk sa vyreže pomocou dvoch susedných rezov. Spolu s ňou sa odstráni aj herniový vak, jeho obsah a porušujúci krúžok. Ak dôjde k narušeniu črevných slučiek, postihnutá časť sa vyreže, použije sa anastomóza. Keď je ovplyvnené priečne hrubé črevo, aplikuje sa koncová kolostómia a výstupný koniec hrubého čreva sa utopí. Potom sa uskutoční plastická chirurgia brušnej steny..

Tento typ chirurgického zákroku je veľmi zriedkavý - iba v naliehavom prípade.

prevencia

Preventívne opatrenia na zabránenie vzniku patologického výčnelku zahŕňajú:

 • správna výživa;
 • mierna fyzická aktivita na posilnenie brušných svalov (zvlášť dôležitá pri plánovaní tehotenstva);
 • strata váhy;
 • dodržiavanie pravidiel správania v pooperačnom období;
 • počas tehotenstva - nosiť špeciálny obväz.

Po operácii nechajte svoj žalúdok rovnaký!

Pupočná prietrž

Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela.

Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku. Toto je najslabšie a najzraniteľnejšie miesto na prednej brušnej stene. V pupočnej dutine nie je žiaden tuk, nie je chránený svalovým tkanivom, preto je pre umiestnenie a rozvoj prietrže toto miesto ideálne.

Tento stav je charakterizovaný vydutím vnútorných orgánov cez pupokový prsteň. Rozkladacie orgány sú v herniálnom vaku, ktorý je tenkou vrstvou spojivového tkaniva. Herniový výstupok môže byť spočiatku zanedbateľný, stačí, keď ho osoba mierne pritlačí a nastaví. Nie je to ani bolestivé ani nebezpečné, ale takéto činnosti dočasne pomáhajú. Je lepšie sa nechať unášať samodopretím problému a okamžite začať radikálnejšiu liečbu za účasti lekára..

S prechodom choroby do pokročilého štádia rastie pupočný kruh, čo vedie k zväčšeniu samotnej hernie. Rozširuje sa, vyčnieva a spôsobuje nepohodlie.

Čo to je?

Umbilická hernia je najčastejšou chirurgickou patológiou v pediatrii, ktorá je diagnostikovaná u 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí..

U dospelých je pupočná kýla častejšia u žien starších ako 40 rokov, čo predstavuje 5 až 12% v štruktúre kýly prednej brušnej steny. V operatívnej gastroenterológii sa pupočná hernia chápe ako stav sprevádzaný uvoľňovaním vnútorných orgánov (časť čreva a väčšie omentum) cez zväčšený pupočníkový krúžok mimo prednej brušnej steny..

Klasifikácia pupočnej kýly

Pri chirurgii sa pupočné kýly rozdeľujú na vrodené a získané. Vrodená patológia zahŕňa embryonálnu pupočníkovú prietrž, embryonálnu pupočníkovú prietrž (pupočníková kýla). Medzi získané defekty patrí pupočná kýla v detskom veku a pupočná kýla dospelých.

U dospelých existujú priame a šikmé pupočné kýly. Tvorba priamej hernie je spojená so stenčením priečnej fascie susediacej s pupočníkovým krúžkom. V tomto prípade herniálny vak vstupuje priamo do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom. Pri šikmých pupočných herniách sa herniálny výčnelok tvorí nad alebo pod pupočníkovým krúžkom, prechádza medzerou medzi bielou čiarou brucha a priečnou fasciou (pupočníkový kanál) a potom vystupuje do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom..

Podľa kritéria premiestnenia sú pupočné kýly správne a nesprávne:

 1. Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.
 2. Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..

Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

Dôvody rozvoja patológie

K pupočnej hernii dochádza, ak je narušená rovnováha medzi tlakom vyvíjaným orgánmi a telesnými tekutinami na steny pobrušnice a schopnosťou svalov brušnej steny vydržať tento tlak. Alebo sa objavia ďalšie faktory, ktoré prispievajú k zvýšeniu zaťaženia svalov pobrušnice. U dospelých existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k vzniku pupočnej kýly:

 1. Vrodená štrukturálna vlastnosť pupočného krúžku. Zvyčajne je pupočníkový krúžok u novorodencov otvorený a uzatvára sa iba o 2 až 3 roky. Stáva sa však, že spojivové tkanivo je slabé, diera sa nemôže úplne uzdraviť a zostane malá diera, ktorá je v detstve neviditeľná. V priebehu času a pod vplyvom iných faktorov sa diera môže postupne rozširovať.
 2. Choroby spôsobujúce náhle skoky alebo neustále zvyšovanie vnútrobrušného tlaku. Medzi také choroby patria choroby gastrointestinálneho traktu spojené s ťažkosťami pri defekácii a respiračných chorobách, ktoré spôsobujú silný a častý kašeľ. Pri zápche, rovnako ako pri chronickom kašli, musí človek často zažiť dlhé a dosť silné pokusy, ktoré dramaticky zvyšujú tlak na prednú stenu brušnej dutiny..
 3. Vzpieranie alebo neobvyklé cvičenie. Ak ostro a bez ďalšieho tréningu začnete zdvíhať nejaké závažia, môže to viesť k skoku vnútrobrušného tlaku a tvorbe prietrže..
 4. Dedičná patológia. Najzriedkavejší dôvod, ale v niektorých prípadoch je dedičné zaostávanie spojivových tkanív tela v dôsledku nedostatku minerálnych stopových prvkov a vitamínov na rozdelenie požadovaného množstva kolagénu..
 5. Tehotenstvo. Po dobu 9 mesiacov sa tkanivo brucha tehotnej ženy napne a rastúce dieťa vyvíja tlak na steny maternice a ďalšie orgány, čím sa zvyšuje vnútro-brušný tlak. Ženy s viacnásobným tehotenstvom a veľkým množstvom plodovej vody sú vystavené riziku straty pupočnej hernie. Situáciu možno zhoršiť častou zápchou a závažnými dlhodobými pokusmi počas pôrodu počas tehotenstva.
 6. Nadváha alebo obezita. Zvýšenie tukovej hmoty v bruchu vedie k napínaniu a oslabovaniu brušných svalov, ako aj k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Problém s nadváhou sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku podvýživy a sedavého životného štýlu, čo môže byť rozhodujúcim faktorom pri tvorbe pupočnej kýly.
 7. Operácie na brušných orgánoch. V mieste pooperačného švu sa môže vyskytnúť prietrž, ak pacient poruší odporúčania lekára na odpočinok.
 8. Náhle chudnutie. V dôsledku prudkého poklesu telesnej hmotnosti, ktorý môže byť spôsobený vážnym ochorením alebo nesprávnym prístupom k výžive (hladovanie, vyčerpávajúca strava), sa vyskytujú metabolické poruchy a svalová slabosť. Vrátane brušných svalov podporujúcich pupočný kruh.
 9. Poranenie. Ruptúra ​​alebo narušenie svalového korzetu a spojivového tkaniva môže viesť k vytvoreniu medzery v pupočníkovom kruhu a prolaps prietrže..

Počas tehotenstva musíte starostlivo sledovať stav brucha (pupok a bielu čiaru) a prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy, pretože rastúce brucho tehotnej ženy je najčastejšou príčinou pupočnej kýly, ktorá postihuje až 70% všetkých žien..

Príznaky a prvé príznaky

Umbilikálna prietrž (pozri fotografiu) môže mať intenzívne a trochu „rozmazané“ príznaky - záleží na niekoľkých faktoroch:

 • sú v brušnej dutine adhézie;
 • celkové zdravie pacienta;
 • veľkosti pupočnej kýly;
 • ide o porušenie herniálneho vaku.

Na samom začiatku vývoja danej choroby pacient nepociťuje žiadne nepríjemnosti, obmedzenia ani bolesti. Jediná vec, ktorá okamžite upozorňuje - na mierny výčnelok v pupku, ale neprikladá mu žiadny význam - sa výčnelok neobťažuje a zmizne, len čo je pacient v horizontálnej polohe, a tehotné ženy ho dokonca berú ako rys svojho stavu..

V niektorých prípadoch omentum vyčnieva natoľko, že sa prekrýva s pupočníkovým krúžkom. Takáto prietrž sa nikdy nemení vo veľkosti a choroba sama pokračuje bez výrazných symptómov.

Ak dané ochorenie progreduje, potom sa v brušnej dutine začnú tvoriť zrasty - to bráni redukcii herniálneho vaku. V tomto prípade akýkoľvek pohyb, napätie, napätie vedie k narušeniu funkcie čreva. Pacient sa začne sťažovať na chronickú zápchu a neustále prejavuje nevoľnosť bez ohľadu na čas príjmu potravy. Tento stav je obzvlášť závažný u žien počas tehotenstva as existujúcou obezitou - rastúce brucho vytvára tlak na svaly brušnej steny, čo spôsobuje zhoršenie stavu pacienta..

komplikácie

Hlavnou komplikáciou prietrže u dospelých je jej porušenie. Poranenie prietrže môže viesť k gangréne herniového vaku, lepivej črevnej obštrukcii. Znakom porušenia pupočnej kýly je náhla bolesť v oblasti herniálneho výčnelku, prietrž sa tiež náhle prestane prispôsobovať.

 1. Často sa vyskytuje upchatie čreva. Čo robiť v prípade porušenia predpisov:
 2. Ihneď zavolajte lekára.
 3. Vezmite si teplú kúpeľ a pokúste sa upraviť prietrž vo vode.
 4. Ak to nebolo možné napraviť, ľahnite si na chrbát, ohnite nohy pod sebou a čakajte na lekára
 5. V prípade silnej bolesti dajte ľad do oblasti pupka.
 6. V prípade nevoľnosti prehltnite kúsok ľadu.
 7. Snažte sa neužívať lieky proti bolesti av žiadnom prípade nepoužívajte preháňadlá.
 8. Ak odložíte sanitku, môžete klystýr vydať z teplej vody.

Ak je pupočná kýla veľká a stará, môže sa v nej vytvárať adhézia, môže dôjsť k zápalu orgánov nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. Hlavnou úlohou je preto zabrániť rastu prietrže. Pomôže to ľudovým metódam a cvičeniam..

diagnostika

Proces diagnózy pupočnej kýly sa vyskytuje počas návštevy chirurga na plný úväzok.

Na posúdenie rozsahu ochorenia a stavu brušných orgánov môže lekár predpísať štúdie:

 • röntgenový snímok dvanástnika a žalúdka;
 • gastroskopia;
 • Ultrazvuková prietrž;
 • herniografia (metóda vyšetrenia kýly pomocou kontrastnej látky).

Aby sa zistilo, či je v tele zápal, vykonáva sa laboratórny krvný test na stanovenie počtu leukocytov, úrovne ESR..

Pri veľkej prietrži lekár predpíše operáciu pacientovi a dá mu pokyny na testy, ktoré môžu identifikovať faktory, ktoré bránia operácii:

 • klinický krvný test;
 • biochemická štúdia zloženia krvi;
 • fluorografická;
 • úplná analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • HIV test
 • Wassermannov test;
 • test na hepatitídu.

Obvaz pri pupkovej kýle

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

 1. V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
 2. Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
 3. Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.
 4. Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Moderná medicína odporúča chirurgickú liečbu prietrže ako jedinú spoľahlivú a najbezpečnejšiu možnosť liečby. Alternatívou k chirurgickému zákroku lekárov je len pozorovať prietrž, kým nedosiahne veľkosť vyžadujúcu liečbu, alebo kým osoba neodstráni faktory, ktoré bránia operácii..

Napríklad, ak je prietrž malá, osoba sa môže dobre snažiť, aby sa nevyvinula do veľkej perforácie podľa pokynov lekárov. Ale aj v tomto prípade je dôležité si uvedomiť, že odmietnutie operácie predstavuje riziko komplikácií s predvídateľnými nebezpečnými následkami..

Operácia prsnej prietrže: čo si vybrať?

Hlavnou metódou liečby pupočnej kýly u dospelých je chirurgický zákrok. Ak pacient nemá kontraindikácie na chirurgický zákrok, hernia môže byť odstránená niekoľkými spôsobmi.

Ak nedôjde k porušeniu, operácia sa uskutoční podľa plánu. Nevyžaduje si špeciálnu prípravu pacienta a je pomerne ľahké ho tolerovať. Lekár vyšetrí pacienta, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie.

Druhy operácií:

 1. Ťahová hernioplastika. Počas operácie ťahania sa vlastné tkanivá používajú na spevnenie pupkového prstenca. Pritiahnuté sú, aby sa zistená chyba uzavrela. Na prístup do herniálneho vaku vykoná špecialista rez. Ak je vak malý, eliminuje sa ponorením do žalúdka. Ak je prietrž veľká, odstráni sa. Potom sa pupočníkový kruh posilní susednými tkanivami a prešije sa. Jednou z nevýhod tejto chirurgickej metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu, opakovaná hernia sa objavuje u 10% pacientov.
 2. Ľahká hernioplastika. V prípadoch, keď sa vykonáva beznapäťová hernioplastika, oblasť pupočného prstenca sa zosilní špeciálnymi syntetickými sieťami. Počas operácie sa vyžaduje aj rez. Obdobie rehabilitácie netrvá dlhšie ako mesiac, relapsy sú zriedkavé.
 3. laparoskopia Známe a široko používané laparoskopické operácie. Toto je najbezpečnejší spôsob odstránenia patológie, ktorú chirurgovia používajú už viac ako 20 rokov. Medzi hlavné výhody tohto typu hernioplastiky patrí neprítomnosť jaziev po chirurgickom zákroku, minimálne zranenia a nízka pravdepodobnosť vývoja pooperačných adhezívnych procesov. Chirurgia si vyžaduje špeciálne lekárske vybavenie a skúsených lekárov. Gernioplastika sa vykonáva vpichom do brucha bez rezov. Chirurg používa sieťový implantát na posilnenie pupočného prstenca. Rehabilitácia po operácii sa časom skracuje, pacient sa zotavuje rýchlejšie.

Pupočná kýla na fotografii: pred a po

Rehabilitácia po operácii

 1. Zvyčajne, ak operácia prebehne hladko, je pacientovi dovolené vstať prvý deň.
 2. V pooperačnom období sa zobrazuje špeciálny obväz (pri použití sieťových implantátov - asi mesiac).
 3. 10. - 14. deň môžete začať robiť terapeutické cvičenia, ale je zakázané vykonávať cvičenia pre brušnú tlač.
 4. Po operácii sa uskutočňujú denné obväzy, stehy sa odstránia v deň 7 (ak sa samy nevyriešia).
 5. Pri bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti.
 6. Lekár môže predpísať aj antibiotiká, vitamíny, imunomodulátory.

Najprv bola ukázaná špeciálna strava, základom kôry je šetrná výživa. Je potrebné jesť v malých porciách a často. Všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a zápchu, sú vylúčené, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia pupočníkovej prietrže.

S cieľom zabrániť rozvoju pupočnej kýly u žien počas tehotenstva sa odporúča:

 • včasné odstránenie patológií, ktoré prispievajú k rozvoju pupočnej kýly;
 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • predchádzanie nadmernému prírastku na váhe;
 • posilnenie brušných svalov;
 • vyvážená strava.

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií pupočnej kýly a relapsu po liečbe, odporúča sa pacientom absolvovať masážne a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny, ako aj na zabránenie nadmernej fyzickej námahe, pri ktorej dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Operácia prsnej prietrže

Prognóza liečby

Pri včasnej diagnostike a primeranej liečbe je prognóza priaznivá. Pri absencii nevyhnutnej liečby sa prognóza zhoršuje, zvyšuje sa riziko komplikácií pupočnej kýly.

Poranenie pupočnej kýly, ktoré vedie k lekárovi, je nebezpečné!

Keď vnútorné orgány brušnej dutiny opúšťajú oslabený pupočníkový krúžok pod kožou, vytvára sa pupočná kýla.

Stáva sa to v prípadoch, keď sú brušné svaly hypotrofické a vo vnútri pobrušnice sa vytvára nadmerný tlak. Táto patológia sa môže vyskytnúť u detí a dospelých, bez ohľadu na pohlavie. Avšak pupočná kýla sa u dospelých žien vyskytuje častejšie ako u mužov.

To sa vysvetľuje skutočnosťou, že tehotenstvo a pôrodu počas pôrodu prispievajú k oslabeniu svalov, napínaniu pupočného krúžku a tlaku na pupočníkovú oblasť zvnútra..

príčiny

Dôvodom vzniku pupočnej kýly v dospelosti je výrazné rozšírenie pupočného kruhu. Tento patologický stav sa môže vyvinúť v týchto prípadoch:

 • dedičná predispozícia k oslabeniu spojivového tkaniva;
 • poškodenie neuromuskulárneho systému počas zranení;
 • neskoré tehotenstvo;
 • komplikované narodenie;
 • tehotenstvo a polyhydramniá počas tehotenstva;
 • abdominálna obezita;
 • vrodené poruchy vývoja štruktúr prednej brušnej steny;
 • významné zníženie telesnej hmotnosti v krátkom čase;
 • znížený svalový tonus brucha s nedostatkom fyzickej aktivity.

Avšak nie všetci ľudia s vyššie uvedenými rizikovými faktormi sa vyvíjajú pupočníkovou herniou. V prípade výskytu tohto patologického stavu, vystavenie pôsobiacim faktorom, ako sú:

 • ťažká fyzická aktivita;
 • častá zápcha;
 • ťažkosti s močením s benígnou hyperpláziou prostaty, striktúra močových ciest;
 • dlhodobý kašeľ u pacientov s chronickými respiračnými chorobami.

Hlavné príčiny porušenia pupočnej kýly

Pupočná prietrž
Zovretá pupočná kýla sa vyskytuje kvôli prudkému alebo periodicky sa opakujúcemu zvýšeniu tlaku vo vnútri pobrušnice. Môže sa vyvíjať u dospelých aj u detí.

Komplikujú tieto faktory:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • pretečenie stolice;
 • ťažký kašeľ s pneumóniou alebo bronchitídou;
 • zdvíhať závažia;
  Proces formovania a porušovania prietrže
 • ťažkosti s močením;
 • porušenie peristaltiky;
 • ťažké narodenie;
 • silný predĺžený plač;
 • zápcha
 • ostré ohyby vpred.

klasifikácia

Pupočné prietrže u dospelých možno rozdeliť na 2 typy.

 1. Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..
 2. Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.

Existujú vrodené a získané pupočné kýly. V prvom prípade môže byť vrodená hernia diagnostikovaná okamžite po narodení. Je to spôsobené skutočnosťou, že pupočníkový otvor u dieťaťa nemá čas na úplné vytvorenie. Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

Príznaky u dospelých

Na začiatku vývoja pupočnej kýly si pacient všimne mierny výčnelok v pupku. Niektoré tehotné ženy ho dokonca berú na normálny tehotenský proces a neprikladajú jeho vzhľadu dôležitosť. Výstupok je ľahko nastaviteľný, zmizne v náchylnej polohe a pacient nepociťuje žiadne nepohodlie kvôli svojmu vzhľadu.

V niektorých prípadoch môže vyčnievajúci omentum úplne prekrývať pupočníkový kruh a takéto kýly sa nemenia vo veľkosti a následne pokračujú bez zvláštnych príznakov. Ak omentum začne prechádzať cez rozšírené svaly, potom sa prietrž zväčšuje a spôsobuje, že sa cíti závažnejšie prejavy..

Závažnosť príznakov pupočnej kýly závisí od mnohých faktorov:

 • prítomnosť alebo neprítomnosť porušenia herniálneho vaku;
 • jeho veľkosť;
 • prítomnosť adhézií v brušnej dutine;
 • celkový stav pacienta.

S progresiou ochorenia sa v brušnej dutine tvoria adhézie, ktoré narúšajú premiestnenie herniálneho vaku. Pohyb, fyzická aktivita, pokusy o tlačenie - to všetko vedie k bolesti a narušeniu fungovania čreva. Pacient sa začne sťažovať na opakovanú zápchu a nevoľnosť..

Obzvlášť ťažké sú progresívne pupočné kýly počas obezity a tehotenstva, pretože rastúce brucho neustále tlačí na svaly brušnej steny a zhoršuje stav pacienta. [Adsense2]

príznaky

Klinický obraz obmedzenej prietrže u novorodencov zahŕňa:

 • Ťažká bolesť brucha. Výskyt bolesti je uľahčený narušením prísunu krvi do tkanív a zápalom nervových zakončení črevného prstenca. Nepriaznivé pocity môžu byť tiež spôsobené kŕčmi orgánov nachádzajúcich sa v herniálnom vaku. Keďže novorodenec nedokáže opísať svoj stav, rodičia by mali byť varovaní neustálym plačom a stláčaním nôh k žalúdku.
 • Zmena správania dieťaťa. Dieťa odmieta prsník, zle spí, neisto sa správa.
 • Zadržiavanie plynu a stolice. Je spojená s črevnou obštrukciou, môže ju sprevádzať črevné krvácanie a silné nadúvanie.
 • Zvýšenie telesnej teploty, bledosť pokožky, nedostatok reakcie na vonkajšie podnety. Potvrdzujte vývoj syndrómu intoxikácie spôsobeného nekrózou tkaniva.
 • Nevoľnosť a zvracanie. Vyskytujú sa po každom kŕmení. Zvracanie je trvalé.
 • Vypuknutie je zlé. Kýla sa stáva hustou, okolité tkanivá sčervenajú a napučiavajú.

Komplikácie pupočnej kýly

Stav pacienta sa zvyčajne zhoršuje so zväčšením prietrže:

 1. Výčnelok sa stáva hustým a keď sa ho dotknete, človek zažije bolesť.
 2. Orgány, ktoré sa nachádzajú v prietrži, už nie je možné vymeniť.
 3. Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. Toto je sprevádzané opuchom, bolesťou, sčervenaním pupka.
 4. Teplota stúpa a zhoršuje sa celkový stav pacienta. Všetky tieto nebezpečné príznaky charakterizujú zasiahnutý stav pupočnej prietrže, najzávažnejšej formy choroby..
 5. Vyskytuje sa silná bolesť, zvracanie, nevoľnosť a zápcha.
 6. Krv do obmedzeného stlačeného orgánu prestane prúdiť, čo vedie k jeho smrti. Tento stav je život ohrozujúci..
 7. Bez lekárskeho zásahu sa môže vyvinúť peritonitída. Pri silnom zápale brušnej dutiny sú možné fatálne následky..

Podobnou komplikáciou je črevná obštrukcia. Časť čreva, ktorá je v prietrži, je upchatá výkalmi. Ak sa nelieči, prognóza je nepriaznivá, táto komplikácia môže tiež výrazne skrátiť ľudský život..

Akékoľvek podozrivé zhustenie a vyčnievanie v pupku by malo byť alarmujúce. Tieto príznaky niekedy charakterizujú prítomnosť metastáz rakovinového nádoru žalúdka. Toto je zriedkavý prípad, ale kvôli zachovaniu zdravia a života sa najlepšie eliminujú všetky rizikové faktory..

Možné komplikácie

Bez ohľadu na to, ako dlho sa dané ochorenie vyvíja, môže viesť k rozvoju nasledujúcich komplikácií:

 • zápal prietrže;
 • stolica v hrubom čreve;
 • porušenie hernial vak.

Takéto komplikácie samozrejme nie sú potrebné - mnoho pacientov žije už roky s pupočníkovou prietržou a nebojíme sa o to, ale musíte byť pripravení na akýkoľvek vývoj udalostí. Najčastejšie sa zaznamenáva porušenie herniálneho vaku - komplikácia je dosť vážna. Po prvé, tento stav vyvoláva zastavenie krvného obehu v obmedzenom orgáne (omentum alebo slučka čreva), jeho tkanivá jednoducho odumrú. Po druhé, porušenie herniového vaku je vždy sprevádzané vývojom zápalového procesu v omentu, peritoneu alebo v črevách. Po tretie, ak dôjde k porušeniu peritoneálneho tkaniva, pacient má akútnu peritonitídu.

Zranenie pupočnej kýly sa vyskytuje aj pri malej fyzickej námahe - napríklad pri kašľaní, kýchaní, smiechu alebo na pozadí chronickej zápchy. Je pozoruhodné, že tento typ komplikácií sa vždy začína akútne, náhle a vyznačuje sa týmito príznakmi:

 • v pupku pacienta sa objaví silná bolesť;
 • hernálny vak na dotyk je horúci a napätý, nemožno ho narovnať;
 • nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, horúčka sa rýchlo rozvíjajú - všetky príznaky všeobecnej intoxikácie tela.

Poznámka: výskyt príznakov porušenia herniálneho vaku je dôvodom okamžitého vyhľadania odbornej lekárskej pomoci. Obvykle sa chirurgická liečba vykonáva v tomto stave, ale iba odborník môže určiť konkrétne metódy a rozsah postupov..

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly je pomerne jednoduchá. Klinické príznaky okamžite naznačujú myšlienku správnej diagnózy. Je však potrebné pamätať na potrebu diferenciálnej diagnostiky iných chorôb.

Na tento účel sa odporúča vykonať niekoľko inštrumentálnych výskumných metód, z ktorých sú obzvlášť informatívne:

 • vyšetrenie a prehmatanie útvaru (ľahko vedené prstom);
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • FGDS;
 • herniografia - technika, ktorá umožňuje vyšetriť prietrž po zavedení kontrastnej látky do brušnej dutiny;
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Diagnostické metódy

Hlavné diagnostické opatrenia sú predpísané na zhutnenie prietrže, výskyt ostrej bolesti v oblasti brucha a neprítomnosť herniálnej reakcie vaku na kašeľ. Diagnóza sekundárnej lézie nie je náročná, pacient, ktorý vie o svojej patológii, informuje ošetrujúceho lekára o výskyte nových príznakov, je to ostrá bolesť, prietrž sa neupravuje, trávenie. V primárnej lézii je potrebná komplexná diagnóza vrátane inštrumentálnych a laboratórnych metód.

 1. Na vyhodnotenie anatomickej štruktúry vnútorných orgánov sa vykonáva rôntgenová analýza brušných orgánov.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie vám umožňuje vidieť natiahnuté slučky čreva s tvorbou plynu nad nimi.
 3. Laboratórny krvný test pomáha špecialistovi určiť prítomnosť zápalového procesu alebo infekcie ako komplikáciu základného ochorenia.
 4. Pri vizuálnom vyšetrení lekár vidí zhustenie patologickej oblasti, s prehmataním sa pupok neupravuje na svoje miesto, čo už naznačuje porušenie.

Ako liečiť?

Jediným spôsobom liečby pupočnej kýly u dospelých je chirurgický zákrok. Iba u detí mladších ako 5 rokov môžu byť defekty pupočníkového krúžku v priebehu času spontánne odstránené.

U dospelých expandovaný pupočníkový krúžok nevracia svoj tvar ani pri dlhodobom nosení kompresného obväzu. Preto je potrebná chirurgická korekcia prietrže, aby sa zabránilo vzniku komplikácií tohto patologického stavu.

Naliehavé opatrenia pre porušenie

Pri prvých príznakoch porušenia predpisov sú pacienti hospitalizovaní na chirurgickom oddelení, pretože poruchy obehu v zovretých častiach orgánov postupujú veľmi rýchlo. Typ vykonanej operácie závisí od včasnej diagnostiky:

 • s naliehavými opatreniami je zachovaná životaschopnosť stlačených slučiek a intervenciou je, že obmedzený krúžok je prerušený a slučka je uvoľnená;
 • v prípade oneskorenia existuje vysoká pravdepodobnosť nekrózy vylisovaných častí - preto je potrebná ich resekcia.

Je zakázané pokúšať sa samostatne opraviť obmedzenú pupočníkovú prietrž: to môže viesť k poraneniu stlačeného orgánu až do prasknutia.

Pravdepodobnosť peritonitídy sa vyvíja dokonca aj v prípade spontánneho zmenšenia priškrtenej prietrže. Preto by sa títo pacienti mali tiež okamžite poradiť s lekárom..

Použitie antispasmodických liekov nie je uvedené..

Posilnenie brušných svalov je účinným preventívnym opatrením

Hlavným preventívnym opatrením je včasne ovládaná kastrovaná kýla. Aby sa zabránilo vzniku možných komplikácií, uskutočňujú sa plastové kýlové brány. Chirurgia sa nevykonáva u tehotných žien a dojčiat. Poskytuje sa im kurz konzervatívnej liečby. Ženám v období nosenia dieťaťa sa odporúča nosiť špeciálny obväz.

Účinné preventívne opatrenia:

 • masáž na odstránenie tukových usadenín;
 • posilnenie brušných svalov;
 • správna výživa na zabránenie zápchy;
 • včasné liečenie obezity.

Operácia prsnej prietrže

Operácia zameraná na odstránenie herniálneho výčnelku sa nazýva hernioplastika. Druhy hernioplastiky, ktoré sa vykonávajú s pupočníkovou prietržou:

1) Laparoskopická hernioplastika:

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny. Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

2) Ťahová hernioplastika:

 • Chirurg urobí rez, poskytne prístup k herniálnemu vaku.
 • V závislosti od veľkosti herniového vaku je buď jednoducho ponorený do žalúdka alebo prešitý a odrezaný.
 • Umbilikálny krúžok je prešitý, zosilnený susednými tkanivami.

Nevýhodou tejto metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu: po chirurgickom zákroku sa pupočná hernia vyskytuje opakovane u 4 - 20% pacientov. Rehabilitácia môže trvať až rok.

3) Ťahová hernioplastika:

Operácia sa vykonáva podobným spôsobom, ale na posilnenie pupka chirurg používa špeciálnu syntetickú sieťku. Následne klíčí okolité tkanivá.

Výhodou beznapäťovej hernioplastiky je pomerne nízka pravdepodobnosť relapsu. Kýla sa vyskytuje v priemere opakovane iba u 2 zo 100 pacientov. Obdobie rehabilitácie trvá iba 30 dní, dokonca aj u ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu.

4) Chirurgia pre obmedzenú pupočníkovú prietrž:

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, musí sa operácia vykonať bezodkladne. Riziko porušenia nezávisí od veľkosti prietrže - čím viac sa zvyšuje, tým dlhšie pacient nejde k lekárovi.

Počas operácie lekár otvorí herniálny vak a preskúma orgán, ktorý je vo vnútri. Ak sa nezmení, jednoducho sa ponorí do žalúdka. Ak časť orgánu zomrela, je excidovaná. A ak má lekár pochybnosti, zakryje telo vložkami namočenými v teplom soľnom roztoku a vstrekne roztok novokainu.

Liečba pupočníkovej hernie u detí a dospelých


Ak prítomnosť patológie neovplyvňuje vývoj dieťaťa, praktizuje sa liečba pupočnej kýly bez chirurgického zákroku. Je dôležité kontrolovať, čo dieťa jej, ako často chodí na toaletu, či je aktívny celý deň.
Je potrebné sa snažiť predchádzať zápche a záchvatom dlhodobého oslabujúceho kašľa a plaču, je indikovaná konzervatívna terapia (cvičebná terapia, masáž). Táto taktika sa pozoruje pri pupočníkovej prietrži u detí mladších ako 5 rokov, ale vo väčšine prípadov vzdelávanie zmizne do 36 mesiacov..

Uchyľujú sa k chirurgickému zákroku v prípade:

 1. patológia po 5-6 rokoch;
 2. porušenie prietrže;
 3. zvýšiť výčnelok.

Náklady na operáciu pupočnej kýly sú celkom prijateľné. Podrobnejšie informácie možno získať na našej webovej stránke: Dobrobut.com. Táto liečba sa nazýva hernioplastika. Jeho trvanie nie je dlhšie ako 30 minút.

Chirurgický zákrok u dospelých s pupočníkovou kýlou sa môže vykonávať podľa niekoľkých schém:

 • tradičné plastové tkanivo z pacientovho tkaniva, keď je často potrebné odstrániť pupok alebo samotnú mastnú zásteru (s nadváhou);
 • ok implantát plast.

Náklady na odstránenie pupočnej kýly závisia od veku pacienta a zvolenej chirurgickej taktiky. Otázka spôsobu liečby je výlučne v kompetencii lekára.

U malých detí sa pupočná kýla lieči bez chirurgického zákroku vrátane:

 1. časté ukladanie dieťaťa do žalúdka (pomáha znižovať vnútrobrušný tlak a posilňuje brušné svaly);
 2. brušná masáž.

Liečba pupočnej kýly u tehotných žien

Táto patológia sa často pozoruje práve u tehotných žien, ale vo väčšine prípadov si nevyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu, pretože stres a lieky použité počas intervencie môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie nenarodeného dieťaťa..

Sakania Louise Ruslanovna

Dermatovenerológ, kozmetológ, trichológ

Ženy sa odporúčajú nosiť špeciálny obväz, ktorý je vybraný individuálne a pomáha eliminovať nadmerné napätie v brušnej stene. Lekár môže pacientovi odporučiť aj použitie kompresného alebo podporného prádla..

Tehotnú ženu s pupočníkovou kýlou neustále sleduje chirurg, ktorý vám po výbere pomôže zvoliť optimálny čas na operáciu. Pri takomto zákroku je možné eliminovať ďalšie defekty brušnej steny spôsobené tehotenstvom (napnutie a ochabnutie kože, odstránenie prebytočného tukového tkaniva)..

Je optimálne vykonávať tieto operácie 6 až 8 mesiacov po pôrode, pretože v tomto období sa obnovujú napnuté svaly brušnej steny a tela matky..

Pooperačné zotavenie

Samozrejme, veľa záleží na celkovom stave pacienta, na tom, ako profesionálne bola operácia vykonaná. Odporúčania lekárov v období zotavenia sa však spravidla znižujú takto:

 • v ten istý deň, takmer okamžite po operácii, sa pacientovi môže vstať z postele;
 • je potrebné nosiť špeciálny obväz - zníži sa tlak na šev;
 • v druhý a nasledujúce dni by sa fyzická aktivita mala postupne zvyšovať;
 • trvanie používania špeciálneho obväzu určí iba lekár - toto zariadenie nemôže byť bez jeho súhlasu odstránené;
 • po 10-15 dňoch je pacient oprávnený robiť krátke behy, robiť jednoduché cvičenia ako súčasť nabíjania;

Zdvíhanie závaží, akékoľvek silové zaťaženie, ktoré je pacientovi povolené, je možné len 30 dní po operácii, aj keď sa použila laparoskopická metóda chirurgickej liečby. [Adsense3]

Chirurgický zákrok

Jediným účinným spôsobom liečby obmedzenej prietrže je núdzová operácia na uvoľnenie a premiestnenie orgánov, ktoré spadli. Dieťa je doručené na chirurgické oddelenie, kde sa diagnostikuje..

Naliehavosť operácie sa vysvetľuje vysokým rizikom nekrózy tkanív, rozvojom anémie a intoxikácie.

Existuje niekoľko druhov operácií, ktorých výber závisí od veľkosti prietrže, času porušenia, všeobecného stavu dieťaťa.

Gernioplasty

Otvorená hernioplastika sa používa na porušovanie veľkých prietrží. Prístup k obsahu sa získa uskutočnením dlhého rezu v oblasti vyčnievania. Existujú 2 typy takýchto operácií:

 1. Napínacie. Po resekcii a redukcii zadržiavaných orgánov sa hernálna defekt uzavrie napnutím vlastných tkanív. Táto metóda sa môže použiť iba v normálnom stave šliach a svalov brušných svalov..
 2. Ľahká. V záverečnej fáze operácie sa prietržná brána uzavrie pomocou implantátu zo siete, ktorý drží orgány v brušnej dutine..


Pri nepriedušnej hernioplastike sa prietrž hernie uzavrie pomocou sieťového implantátu, ktorý drží orgány v brušnej dutine..

Operácia brucha zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. vyhlásenie o celkovej anestézii;
 2. výroba dlhých rezov, ktoré sa začínajú nad pupkom a prebiehajú pozdĺž stredovej čiary brucha;
 3. vrstvená pitva mäkkých tkanív, oddelenie kožnej chlopne;
 4. izolácia a vyšetrenie orgánov umiestnených v herniálnom vaku;
 5. odstránenie miest tkanív vystavených ischémii a nekróze;
 6. prešívanie zvyšných koncov čreva za vzniku anastomózy;
 7. návrat orgánov do normálnej polohy;
 8. excízia herniálnych membrán spolu s nadbytkom kože a podkožného tkaniva;
 9. fázové šitie mäkkých tkanív;
 10. inštalácia a fixácia sieťového implantátu (s nepriedušnou hernioplastikou);
 11. šitie a sterilný obväz na chirurgickej rane.


Pri operácii brucha sa vyžaduje celková anestézia.

laparoskopia

Menej traumatické chirurgické zákroky sa používajú v prítomnosti malých strangulovaných hernií. Deti ich ľahšie nosia, majú minimálne riziko komplikácií a krátku dobu zotavenia. Všetky chirurgické zákroky sa vykonávajú pomocou malých vpichov v prednej brušnej stene. Neustále monitorovanie videa robí zásah efektívnym a bezpečným. Táto operácia sa vykonáva takto:

 1. v oblasti vyčnievania urobte rezy dlhé 1,5 cm;
 2. do vpichov sa vloží endoskop vybavený kamerou a chirurgické nástroje;
 3. brušná dutina je naplnená sterilným plynom, ktorý zlepšuje vizualizáciu;
 4. hernálny prsteň sa rozreže špeciálnymi nožnicami;
 5. odčerpá sa hernálna tekutina, tkanivá sa ošetria antiseptikom;
 6. vyzrážané orgány sa oddelia od okolitých tkanív, aby sa vyhodnotila životaschopnosť;
 7. odumreté tkanivo sa odstráni, orgány sa vrátia do správnej polohy;
 8. hernálny vak je odrezaný;
 9. defekt sa uzavrie pomocou sieťového implantátu;
 10. V vpichoch sú inštalované drenážne trubice, ktoré poskytujú odtok zápalovej tekutiny.


Pri laparoskopii sa chirurgické zákroky vykonávajú pomocou malých vpichov v prednej brušnej stene..

Kontraindikácia pre endoskopický zásah je vážny stav pacienta.

Pravidlá výživy

Ak už pacient podstúpil operáciu na odstránenie prietrže, musí zlepšiť celkový stav tela a dodržiavať nasledujúce pravidlá výživy:

 • vylúčiť marinády, údené mäso, korenené jedlá;
 • vylúčiť ovocné šťavy;
 • pridajte do každodennej stravy bielkovinové potraviny;
 • pár dní po operácii sa pokúste jesť iba tekuté jedlo, ktoré nevyvoláva vznik zápchy.

Ak sa objaví pupočná kýla, potom správna výživa pomôže zmierniť príznaky a zvýšiť účinnosť lekárskych postupov. Musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • vylúčiť používanie alkoholických nápojov, kávy, silného čaju;
 • jesť po častiach (5-6 krát denne v malých porciách);
 • uprednostňovať iba tepelne spracované výrobky;
 • nezahŕňajú ťažké potraviny: vyprážané mäso, cukrovinky a pekárske výrobky, konzervované potraviny, korenené korenie.

liečba

Ak sa táto odchýlka vyskytne u detí v detskom veku, vykonáva sa konzervatívna liečba, chirurgický zákrok je indikovaný po dosiahnutí 5 rokov. Inou podstatou patológie je pupočná kýla u dospelých - príznaky; liečba je primárne spojená s rizikom zovretia tenkého alebo hrubého čreva, čo vedie k ich obštrukcii a možnosti smrti. U dospelých je preto výskyt pupočnej kýly akejkoľvek závažnosti najčastejšou indikáciou chirurgického zákroku. Oprava prietrže sa vykonáva pri 20% všetkých chirurgických zákrokov na bruchu..

Kontraindikácie pre chirurgickú korekciu pupočnej kýly sú nasledujúce:

Absolútne kontraindikácieRelatívne kontraindikácie
Závažné chronické chorobyAkútna choroba
Zhubné nádory 4 stupňovtehotenstvo
Dekompenzovaná kardiovaskulárna porucha
Infarkt myokardu
Akútne zlyhanie dýchacích ciest
Ťažká cirhóza

V prípade komplikácií sa operácia vykonáva aj u takého pacienta. Iba chirurg môže určiť, aká nebezpečná je pupočná kýla u dospelých; liečba bez chirurgického zákroku je možná, ak je jej veľkosť malá a nedochádza k porušeniu vnútorných orgánov.

Ak žena nemá žiadne komplikácie počas tehotenstva, neodporúča sa liečiť pupočníkovú herniu, pretože anestézia a podávanie liekov môžu mať na plod nežiaduce následky. Tehotné ženy s týmto ochorením porodia dieťa pod dohľadom chirurga. Operácia je indikovaná iba pre vitálne indikácie, s porušením čriev. Počas operácie tehotná žena používa spinálnu anestéziu. Ak sa pri popôrodnom období vyskytla prietrž, potom sa v tomto prípade vykoná okamžitý chirurgický zákrok. U niektorých tehotných žien, ak bola hernia malá, dochádza k spontánnemu zníženiu po pôrode.

Prvýkrát po operácii by sa nemal pacient zdvíhať viac ako 5 kg. Fyzická aktivita by sa mala postupne zvyšovať v priebehu 2 až 3 týždňov. Mesiac po operácii môže pacient úplne viesť tento životný štýl a vykonávať všetky druhy práce, ktoré sa vykonali pred operáciou s cieľom odstrániť prietrž.

prevencia

Aby ste zabránili rozvoju pupočnej kýly, musíte sa vyhnúť:

 • nadváhou;
 • sedavý spôsob života;
 • zlá výživa;
 • veľká fyzická námaha.

Prevencia pupočnej kýly tiež prispieva k:

 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • pravidelné cvičenie na posilnenie svalov brušnej steny;
 • vyvážená strava;
 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti.

Pupočná prietrž na prvý pohľad, jednoduché a zrozumiteľné ochorenie, ktoré sa zistí nezávisle, ale musí sa liečiť podľa odporúčaní a pod dohľadom odborníka. Ak použijete dostupné informácie, včas reagujte a dodržujte všetky lekárske predpisy, potom bude liečba úplná a rýchla.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia u dieťaťa je vrodená patológia, pri ktorej brušné orgány presahujú brušnú dutinu v oblasti trieslovín. U chlapcov - najčastejšie sú to črevá, u dievčat - vaječníky, vajcovody.
Jedným z najbežnejších javov, ktorý pekne kazí vzhľad ženy, je prietrž spodného viečka. Samotná vada neohrozuje zdravie - v tomto prípade sa obávajú iba kozmetické ťažkosti.
Mechanizmus ochoreniaTermín „ischias“ v latinčine znamená zápal koreňa. V tomto patologickom procese je zaznamenané zápalové poškodenie nervových zakončení miechy.