loader

Hlavná

Liečba

Cervikálna kýla

Kýla krčnej chrbtice (medziobratlová hernia krčnej chrbtice, kýla medziobratlovej platničky krčnej chrbtice) je choroba, pri ktorej dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici, v dôsledku čoho medziobratlová platnička stráca svoju funkciu..

Pokiaľ ide o prevalenciu, choroba zaujala druhé miesto po prietrži lumbálnej chrbtice vo všeobecnej štruktúre stavcových hernií. Pri diskoch sa najčastejšie tvorí kýla medzi piatym a šiestym, ako aj medzi šiestym a siedmym krčným stavcom. Menej často sa patologický proces vyskytuje medzi štvrtým a piatym krčným stavcom, veľmi zriedkavo - medzi siedmym krčným stavcom a prvým hrudníkom. Priemerný vek pacientov s herniou krčnej chrbtice je 30 - 50 rokov.

Krčná chrbtica je zodpovedná za pohyby krku a zaisťuje zákruty a nakláňanie hlavy. Toto oddelenie je najmobilnejšie a pozostáva zo siedmich stavcov. Prvé a druhé krčné stavce spájajú chrbticu s lebkou a líšia sa štruktúrou. Prvý krčný stavca nemá telo, ale sú tu predné a zadné oblúky. Telo druhého krčného stavca má zubovitý proces, ktorý sa kĺbovo spája s vnútorným povrchom predného oblúka prvého krčného stavca a dosahuje úroveň veľkého lícneho telesa. Medzistavcové platničky, ktoré sú umiestnené medzi telesami dvoch susedných stavcov, pozostávajú z vláknitého kruhu a želatínového jadra. Pri vývoji prietrže, prasknutí vláknitého prstenca vyčnieva disk, čo vedie ku kompresii nervových koreňov a objaveniu sa bolesti. Znakom tejto anatomickej oblasti je to, že na oboch stranách telies krčných stavcov prechádzajú stavcové tepny. Z tohto dôvodu sa prietrž krčnej chrbtice prejavuje nielen neurologickými poruchami, ale tiež poruchami ciev. Obratle v tomto oddelení sú menšie ako hrudná a bedrová kýla, a preto kýly krčnej chrbtice sú menšie ako medzistavcové kýly iných oddelení. Avšak kvôli anatomickým a morfologickým vlastnostiam tejto oblasti môžu dokonca malé výčnelky medzistavcových platničiek viesť k vzniku choroby..

Kýla krčnej chrbtice môže byť komplikovaná vývojom mozgovej príhody, cervikálnej radikulitídy, ako aj porušením miechy, čo môže zase viesť k ochrnutiu..

Príčiny a rizikové faktory

Vývoj kýly krčnej chrbtice je spôsobený degeneratívnymi procesmi, ktoré sa vyskytujú v medzistavcovej platničke, v dôsledku čoho stráca svoju elasticitu. Prispieť k výskytu choroby môže byť akútne poškodenie miechy (subluxácia krčných stavcov, modrina miechy) alebo pravidelné zranenie so zvýšenou záťažou v tejto oblasti. Hernia krčnej chrbtice sa môže vyskytnúť aj na pozadí chorôb, ako sú osteochondróza, tuberkulóza chrbtice, spondylartróza, cervikálna spondylóza, ako aj abnormality chrbtice (sfenoidálne stavce, syndróm krátkeho krku, asimilácia atlasu)..

Medzi rizikové faktory patria:

Ohrození sú predstavitelia profesií, ako sú tanečníci, atléti, vodiči, ako aj ľudia, ktorých pracovná činnosť je spojená s vibráciami alebo prácou v horúcej dielni..

Formy choroby

Kýla krčnej chrbtice môže byť primárna a sekundárna (v tomto prípade je prietrž následkom iného ochorenia).

V závislosti od lokalizácie sa rozlišujú tieto kýly krčnej chrbtice:

 • kýla C4-C5 (medzi štvrtým a piatym krčným stavcom);
 • kýla C5-C6 (medzi piatym a šiestym krčným stavcom);
 • kýla C6-C7 (medzi šiestym a siedmym krčným stavcom);
 • kýla C7-T1 (medzi siedmym krčným a prvým hrudným stavcom).

Pri diskoch sa medzi diskami medzi piatou a šiestou, ako aj medzi šiestym a siedmym krčným stavcom najčastejšie tvorí prietrž.

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Prvé príznaky kýly krčnej chrbtice sa spravidla objavujú spontánne. V počiatočných fázach sú symptómami prietrže krčnej chrbtice bolesť, ktorej lokalizácia závisí od toho, ktorá časť krčnej chrbtice je zapojená do patologického procesu. Pri hernii C4-C5 je bolesť lokalizovaná v deltovom svale a na predlaktí sa zvyčajne nepozoruje znecitlivenie ramena. Pri zdvíhaní hornej končatiny nad vodorovnú čiaru sa môže vyskytnúť bolesť. Pri hernii C5-C6 je bolesť lokalizovaná vo vonkajšej časti lakťa, bicepsov. Palec môže byť znecitlivený. Pri kýle C6-C7 je v tricepsoch zaznamenaná bolesť a palec, vonkajšia časť predlaktia, prostredník ruky, môže byť znecitlivená. Kýla C7-T1 sa prejavuje slabosťou svalov v ramene a jej znecitlivením, bolesťou malíčka.

Spočiatku sa bolesti vyskytujú pravidelne, vyvolané naklonením a otočením hlavy. S progresiou patologického procesu sa pocit bolesti stáva konštantným, zhoršeným akýmikoľvek pohybmi hlavy. Často je bolesť sprevádzaná parestéziou a znecitlivením hornej končatiny. Zvýšenie tónu svalov krku spôsobuje obmedzenie pohyblivosti a zvyšuje bolesť.

V dôsledku kompresie prietrže nervových vlákien miechového koreňa sa vyskytuje radiálny syndróm (objavenie sa bolesti v rôznych častiach tela) a môže sa tiež vyvinúť čiastočná alebo úplná strata bolesti alebo iných typov citlivosti v zóne inervovanej stlačenými koreňmi nervov. S postupujúcim patologickým procesom sa v hornej končatine objavuje slabosť sprevádzaná znížením svalového tonusu. Pri stlačení stavcov, bolesti hlavy, závraty, poruchy spánku, zhoršená koordinácia pohybov a chôdze, mdloby, hučanie v ušiach, poruchy zraku, náhle zmeny krvného tlaku, bolesti v krku a mierny kašeľ. Pri zväčšovaní veľkosti prietrže a kompresii miechy sa u pacienta môže vyvinúť diskogénna myelopatia.

diagnostika

Za účelom diagnostikovania kýly chrbtice sa zhromažďuje anamnéza, objektívne vyšetrenie pacienta, štúdia reflexov. Na potvrdenie diagnózy sa používajú inštrumentálne vyšetrovacie metódy:

 • Röntgenové vyšetrenie chrbtice - umožňuje identifikovať patologické zmeny v chrbtici;
 • počítačová tomografia - vykonaná podľa rovnakých označení ako rádiografia, umožňuje získať podrobnejší obraz;
 • magnetická rezonancia - umožňuje vizualizáciu štruktúr mäkkých tkanív chrbtice, určenie stupňa zúženia miechového kanála a veľkosti kýly) chrbtice.

Priemerný vek pacientov s herniou krčnej chrbtice je 30 - 50 rokov.

Na určenie lézií nervovej povahy sa používa elektromyografia, elektroneurografia alebo elektroneuromyografia. Stav vertebrálnej artérie umožňuje vyhodnotiť ultrazvukovú dopplerografiu, duplexné skenovanie, reoencefalografiu s funkčnými testami..

Diferenciálna diagnóza sa vykonáva s infekčnou myelopatiou, cervikálnou myozitídou, cervikálnou plexitídou, brachiálnou plexitídou, periartrózou ramena a ramena..

Liečba prietrže krčnej chrbtice

Konzervatívna liečba kýly krčnej chrbtice zahŕňa použitie protizápalových liekov, analgetík, svalových relaxancií, neurometabolík.

Z fyzioterapeutických metód sú účinné elektroforéza, fonoforéza, magnetoterapia, ultrafrekvenčná terapia. Použitie manuálnej a trakčnej terapie pomáha znižovať tlak na patologicky zmenený medzistavcový disk. Reflexoterapia a myofasciálna masáž môžu znížiť intenzitu bolestivého svalového kŕče. Hlavná liečba môže byť doplnená bylinnou medicínou a hirudoterapiou (liečba lekárskymi pijavicami).

V počiatočnom štádiu choroby sa môže krčka chrbtice zmierniť obojkom Shants (pneumatika), ktorý je alternatívou k odpočinku na posteli. Na posilnenie svalového korzetu sa následne predpisujú fyzioterapeutické cvičenia. Cvičenia na herniu krčnej chrbtice vyberá ošetrujúci lekár individuálne. Priebeh fyzioterapeutických cvičení sa zvyčajne začína dechovými cvičeniami, postupne sa pridávajú cvičenia zamerané na posilnenie svalov horných končatín a následne korzet svalu krku. Rehabilitačný kurz pre pacientov s herniou krčnej chrbtice je 1-3 mesiace. Počas liečby a rehabilitácie sa odporúča vyhnúť sa prudkému poklesu teploty..

Indikáciami na chirurgické ošetrenie prietrže krčnej chrbtice môže byť významný neurologický deficit, ktorý sa počas liekovej terapie neznižuje, kompresia stavcovej artérie, výrazné zúženie miechy, neúčinná konzervatívna terapia so závažnými (najmä rastúcimi) symptómami..

S malými kýlami sa uchýlia k minimálne invazívnym zásahom:

 • intradiskálna elektrotermálna anloploplastika (intradiskálna elektrotermálna terapia);
 • endoskopická mikrodisektómia;
 • punkcia perkutánneho laserového odparovania.

Z metód chirurgického ošetrenia kýly krčnej chrbtice sa môže použiť čiastočné alebo úplné odstránenie medzistavcových platničiek (klasická discektómia, mikrodiscektómia), ako aj operácie, ktoré umožňujú ďalšiu fixáciu chrbtice (stabilizácia medzistavcov pomocou klietok, fúzia medzi telieskami). Vo väčšine prípadov sa vykonáva úplné odstránenie medzistavcových platničiek, pretože pri čiastočnom odstránení platničky existuje vysoké riziko recidívy prietrže krčnej chrbtice..

Možné komplikácie a dôsledky

Kýla krčnej chrbtice môže byť komplikovaná vývojom mozgovej príhody, cervikálnej radikulitídy, ako aj porušením miechy, čo môže zase viesť k ochrnutiu..

predpoveď

Pri včasnej diagnóze a správne zvolenom režime liečby je prognóza priaznivá. Pri neprítomnosti liečby alebo pri nedodržaní pokynov lekára vedie nárast symptómov k významnému zníženiu kvality života až do invalidity a tiež k zvýšeniu rizika komplikácií.,

prevencia

Aby sa zabránilo prietrži krčnej chrbtice, odporúča sa:

 • včasné liečenie chorôb a zranení, ktoré môžu viesť k rozvoju patológie;
 • vyhnúť sa nepríjemným polohám hlavy, náhlym pohybom krku;
 • jesť racionálne;
 • odmietnuť zlé návyky;
 • spať na ortopedickej matraci;
 • viesť aktívny životný štýl, mať dostatočnú, ale nie nadmernú fyzickú aktivitu;
 • kontrola telesnej hmotnosti.

Dôsledok vertebrálnej prietrže

Kýla nachádzajúca sa v ktorejkoľvek časti chrbtice predstavuje zdravotné riziko. Netvorí sa okamžite, človek môže žiť mnoho rokov, dokonca ani netušiť, že vytvoril stavovú prietrž. Prvým zvončekom, ktorý signalizuje vývoj tohto ochorenia, je prítomnosť chorôb osteochondrózy alebo protrúzie disku. Ak sa tieto choroby zistia, je potrebné pravidelne navštevovať neurológa, podstúpiť liečbu a celý život stráviť prevenciou kýly chrbtice. V opačnom prípade sa nedá vyhnúť následkom vertebrálnej hernie. Je potrebné brať svoje zdravie vážne a neignorovať lekárov.

Pri vertebrálnej kýle existuje:

 • výtlak stavca
 • vyčnievanie buničitého jadra
 • prasknutie vláknitého prstenca

Samotná choroba sa vyskytuje v dôsledku degeneratívnych zmien na medzistavcových platničkách. Dôvody môžu zahŕňať: prítomnosť zranení, zmeny súvisiace s vekom, pasívny životný štýl alebo naopak nadmerná fyzická aktivita, atď. Hlavnou črtou prietrže je schopnosť zväčšiť sa. Stlačuje nervové zakončenia vychádzajúce z miechového kanálu, pričom spôsobuje silnú bolesť a prispieva k tvorbe zápalu a opuchov. Intenzita bolesti závisí od veľkosti prietrže. Ak sa prietrž nelieči, privedie pacienta na invalidný vozík. Dôsledky vertebrálnej hernie sú v tomto prípade nezvratné..

Účinky choroby priamo závisia od oblasti postihnutej chrbtice. Existujú štyri časti chrbtice:

Kýla hrudnej a krčnej chrbtice

Vypuknutie disku v týchto častiach znamená nesprávny, často sedavý životný štýl človeka. Po premiestnení krčných stavcov sa tok krvi do mozgu zhoršuje, čo sa vyznačuje stratou vedomia. Tento stav je spôsobený skutočnosťou, že vysídlené stavce ovplyvňujú prechádzajúcu stavcovú artériu. Dôsledky vertebrálnej prietrže v tejto časti chrbtice majú svoje vlastné charakteristiky a prejavujú sa vo forme:

 • Bolesť hlavy, poruchy spánku, závraty
 • Bolesť chrbta najmä večer
 • únava
 • Zmätok a poškodenie pamäte

Ak sa s lekárom včas neporadíte, môže sa z tohto ochorenia stať cervikálna radikulitída, ktorú je veľmi ťažké liečiť. Medzi komplikácie hernálneho oddelenia patrí:

 • Apoplexia strike
 • Cievna mozgová príhoda

V počiatočnej fáze sa prietrž neobjaví okamžite, iba niekedy existuje silná bolesť, ktorá v priebehu času ustupuje. Pri vypálenej prietrži cíti pacient tieto príznaky:

 • ospalosť
 • Hluk v ušiach
 • nevoľnosť
 • Dvojité videnie
 • závrat

Je dôležité vedieť, že pri pohybe hlavy je možné pozorovať nielen ostrú bolesť, ale aj kompresiu artérie, ktorá môže viesť k ochrnutiu akejkoľvek časti tela. Dôsledky tohto ochorenia sa môžu líšiť: existujú problémy s močením, slabosť sa objavuje v nohách. Pacient je veľmi chorý, môže byť ťažké vrátiť ho do plného života.

Ľudia, ktorí vedú pasívny životný štýl a majú zakrivenie chrbtice, sú vystavení riziku prietrže a prietržových komplikácií, ktoré sa môžu stať hrozbou pre celý život.

Lumbosakrálna prietrž

V praxi sa najčastejšie vyskytuje prietrž bedrovej chrbtice. Je to kvôli nadmernej fyzickej námahe, ktorú ľudia využívajú v každodennom živote..

Výskyt vertebrálnej hernie v bedrovej oblasti je spôsobený niekoľkými faktormi.

 • V bedrovej oblasti pociťujú medzistavcové platničky spolu so stavcami najväčšie zaťaženie ako v iných oddeleniach. Zohľadňuje sa aj štatistická fyzická aktivita počas chôdze..
 • Anatomické rysy lumbosakrálnej chrbtice podporujú tvorbu výčnelkov a prietrže. Je to spôsobené skutočnosťou, že disky v týchto miestach sú vyššie ako v iných častiach chrbtice.
 • Výživa a prísun krvi na veľkých diskoch je ťažké, môže to tiež viesť k vytvoreniu medzistavcovej prietrže.

Dôsledky vertebrálnej prietrže lumbosakrálnej oblasti zahŕňajú:

 • Úplná paralýza močového mechúra a čriev nazývaná syndróm konského chvosta.
 • Paralýza dolných končatín.

Pri takomto ochorení je potrebné dodržiavať všetky pokyny a odporúčania ošetrujúceho lekára, aby sa zmiernili príznaky choroby a aby sa zabránilo ďalšiemu vývoju choroby..

Čo sa vyvarovať pri lumbálnej prietrži:

 • hypotermia
 • Nejedzte potraviny škodlivé pre organizmus
 • Mechanický náraz na postihnuté miesto
 • Prehrievanie prietrže
 • Nadváha

Keď sa zistí prietrž, osoba neustále pociťuje bolesť, kŕče, opuchy. Je nútený prispôsobiť sa existujúcemu spôsobu života. Je veľmi dôležité, aby bol pacient v počiatočnom štádiu choroby upozornený na následky vertebrálnej hernie, pokiaľ sa nelieči..

Schmorlova kýla

Tento typ prietrže sa považuje za „najmenej zlé“ medzi všetkými typmi. Dedič je charakterizovaný konkávnosťou tesne ležiacich dosiek segmentov stavcov. Nemá vplyv na životný štýl, ale nedá sa liečiť..

Jediné, čo sa môže stať, ak dôjde k takémuto vzdelaniu, je zvýšené riziko zlomenín. Táto nuancia sa vysvetľuje slabosťou bedrových stavcov. Ak sa u pacienta zistí tento typ prietrže, lekári odporúčajú obmedziť fyzickú aktivitu a vykonávať fyzickú terapiu.

Liečba stavovej hernie

Pri pokročilom ochorení alebo pri komplikáciách prietrže, ktoré sa stávajú hrozbou pre ľudský život, lekár odporúča ich zbaviť sa chirurgickým zákrokom. Dôsledkom vertebrálnej hernie sa dá predísť, ak navštívite lekára včas a absolvujete liečebné kurzy. Užívanie liekov a chirurgický zákrok nie je vždy prijateľné. Osteochondróza a prietrž dobre reagujú na metódy manuálnej terapie, fyzioterapeutické cvičenia.

Pravidlá fyzickej terapie stavcovej prietrže:

 • Vedenie denných kurzov;
 • Vylúčte cvičenia s náhlymi pohybmi;
 • Hodiny sa zvyšujú postupne;
 • Ľahká únava je po triede požadovaný výsledok. Pred pocitom extrémnej únavy sa človek nemôže angažovať;
 • Ak sa necítite dobre, okamžite prestaňte cvičiť..

prevencia

Aby sa predišlo problémom s chrbticou, mali by sa prijať preventívne opatrenia, ktoré by sa v budúcnosti mali stať životným štýlom:

 • Nefajčite, pretože nikotín dokáže zúžiť krvné cievy, čo môže spôsobiť prietrž;
 • Ísť plávať;
 • Vedenie denných kurzov gymnastiky;
 • Masážny kurz, najmenej dvakrát ročne;
 • Žiť zdravý život;
 • Odolnosť proti stresu;
 • Noste správne topánky;
 • Posilniť imunitu;
 • Vitamíny, aminokyseliny by sa mali užívať, ak nie sú v strave dostatočné.

Cervikálna kýla

Kýla v krčnej chrbtici je degeneratívne ochorenie vyznačujúce sa vyčnievaním medzistavcovej platničky za kĺb. Výčnelok nastáva v smere miechy, vďaka čomu sú nervové korene stlačené medzistavcovou prietržou.

Deformovaná štruktúra tlačí na nervové zakončenie, čo vedie k bolesti, závratom a zhoršenej koncentrácii. Ak príznaky pretrvávajú niekoľko dní, pacient by sa mal poradiť s neurológom. Špecialista vykoná vyšetrenie a potom predpíše liečebný kurz.

Hlavné príznaky

Príznaky hernie krčnej chrbtice sa líšia v závislosti od miesta patologického procesu. V počiatočných štádiách patogenézy sú príznaky mierne. Počas ostrých zákrut hlavy cíti pacient brnenie v krku, nepohodlie a kŕč. V priebehu času sa jeho stav zhoršuje, v dôsledku čoho sa objavujú tieto príznaky:

lokalizáciaCharakteristické znaky
C3 - C4Zvieranie vedie k narušeniu činnosti zubov, uší a iných častí tváre, v dôsledku čoho sa zhoršuje zrak, sluch a zápach osoby, ako aj silná bolesť v trigeminálnej oblasti..
C4 - C5Nervový koreň medzi týmito stavcami je zodpovedný za vedenie nervového impulzu do pier, nosa a úst. Stlačenie tohto konca spôsobuje pravidelné choroby ORL orgánov, ochrnutie svalov na určitej strane tváre a obmedzenie pohyblivosti krku. Patológia siaha až po plecia a horné končatiny, kvôli čomu je pre pacienta ťažké ohýbať sa a uvoľňovať ich.
C5 - C6Hernia disku C5 - C6 štiepi koreň, ktorý je zodpovedný za horné dýchacie cesty. Preto má človek chrapot, infekčné choroby orgánov ORL, necitlivosť a ochrnutie horných končatín..
C6 - C7Hernia disku C6 - C7 ovplyvňuje nerv, ktorý je zodpovedný za inerváciu svalov krku, rúk a predlaktia. V tejto súvislosti sa pozorujú príznaky ako znížená citlivosť a mravčenie po celej dĺžke končatín, obmedzenie pohyblivosti prstov, pretrvávajúci kašeľ a svalová slabosť..
C7 - T1Štrukturálna formácia medzi týmito stavcami ovplyvňuje zakončenie zodpovedné za svaly horných končatín. V dôsledku takejto lézie má pacient znecitlivenie v prstoch ruky, zhoršil kompresiu prstov v päsť a bolesť v tejto oblasti. V niektorých prípadoch sa u človeka rozvinú choroby štítnej žľazy a kĺbov (burzitída, artritída)..

Ak prietrž v krčnej chrbtici ovplyvňuje prvé stavce, potom sa za časté prejavy považujú závraty, bolesti hlavy, drtenie počas otočení hlavy a zvýšená únava..

príčiny

Výskyt a vývoj patológie je ovplyvnený celým radom faktorov. Najčastejšie je registrovaná u profesionálnych športovcov a starších mužov, ktorí pracujú v sede. Medzi ďalšie faktory, ktoré spôsobujú nástup choroby, patria:

 • zneužívanie alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, v dôsledku ktorých telo dostáva nedostatočný kyslík;
 • vrodené anomálie chrbtice;
 • zhoršený metabolizmus spôsobený chorobami endokrinného systému;
 • zakrivený chrbtový stĺp;
 • nedostatočný príjem tekutín, dehydratácia;
 • nízky svalový tonus chrbta a krku;
 • difúzne degeneratívne choroby chrbtice.

Tieto faktory vyvolávajú patogenézu, ale jej vzhľad je priamo ovplyvnený chorobami, ako je osteochondróza, artritída a spondylóza. Tieto patológie sa vyznačujú zápalom kĺbov a stavcov, stratou elasticity medzistavcových platničiek a postupným ničením anatomických štruktúr chrbtice..

komplikácie

Cervikálna kýla je vo väčšine prípadov príčinou závažných komplikácií. V krku sa nachádza veľké množstvo ciev, tepien a nervových ganglií. Preto s rastom patologickej formácie existuje vysoká pravdepodobnosť kompresie týchto štruktúr zodpovedných za činnosť mozgu, vnútorných orgánov a horných končatín..

Pri neúčinnej liečbe sa prietrž stáva príčinou cerebrovaskulárnej príhody, dysfunkcie vnútorných orgánov (srdce, pľúca, pečeň) a zápalu iných štruktúr chrbtice. Dôsledky patológie sa prejavujú v nasledujúcich príznakoch: časté závraty, zhoršená koncentrácia a bdelosť, slabá výkonnosť, migréna, ospalosť a zvýšená únava.

diagnostika

Potvrdenie kýly medzistavcovej platničky je povinné, pretože lekár musí vedieť, čo má robiť, aby sa pacient liečil. U tohto pacienta vyšetrí terapeut, neurológ alebo chirurg. Títo špecialisti rozumejú chorobám tohto typu, takže môžu správne určiť lokalizáciu a závažnosť choroby.

V prvom rade sa pozornosť venuje vyšetreniu pacienta, pohmatu a odobratiu anamnézy. Identifikáciou citlivých oblastí a reflexov špecialista určí umiestnenie patologického procesu. Potom je pacient odoslaný na podrobnú diagnostiku pomocou metód inštrumentálnej analýzy:

 • Rádiografia je najbežnejšou a najdostupnejšou metódou výskumu, ktorá vám umožňuje určiť presné umiestnenie útvaru a jeho parametre. Táto technika sa považuje za menej účinnú na rozdiel od MRI a CT, ktoré skenujú niekoľko projekcií stavca naraz..
 • Magnetická rezonancia je vysoko informatívna diagnostická metóda, pomocou ktorej môžete podrobne študovať povahu formácie a stupeň poškodenia. MRI je predpísaná na štúdium mäkkých tkanív, kĺbov a onkologických formácií. Táto technika je kontraindikovaná u ľudí so vstavanými implantátmi, kardiostimulátormi a inými elektromagnetickými zariadeniami.
 • Počítačová tomografia je výskumná metóda, ktorá je založená na použití röntgenových lúčov. Kontraindikácia na CT je obdobie tehotenstva, laktácie a detstva. Najúčinnejšia CT skúma kostnú štruktúru tela.
 • Dopplerografia alebo ultrazvuk ciev krku je informatívny spôsob výskumu, ktorý je založený na fixácii ultrazvukového žiarenia. Uskutočňuje sa technika na štúdium stavu ciev krku, ich veľkosti a funkčnosti.

V prípade slabej viditeľnosti môže ošetrujúci lekár predpísať zavedenie kontrastnej látky. Tento liek zvyšuje viditeľnosť patologických formácií, ciev krku a postihnutých tkanív..

liečba

Liečba kýly krčnej chrbtice sa vykonáva v špecializovaných klinikách alebo regionálnych nemocniciach pod vedením neurológa, chirurga alebo iného špecialistu. Ošetrujúci lekár sa po prijatí diagnostických údajov rozhodne, či má začať s prípravami na operáciu, alebo iba vykonať komplexnú konzervatívnu liečbu.

Drogová terapia

V krčnej oblasti nie je možné žiť s konštantnou bolesťou, takže neurológ najprv predpisuje niekoľko liekov. Lieky proti bolesti sú skupinou liekov, ktoré zahŕňajú NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), analgetiká a lokálne anestetiká. Sú predpisované na zmiernenie akútnej bolesti, zmiernenie zápalu a opuchov. Podľa závažnosti sa lieky predpisujú vo forme tabliet, kapsúl, perorálnych práškov, injekčných roztokov a mastí..

Svalové relaxanciá sú lieky, ktoré znižujú tonus svalového tkaniva, odstraňujú kŕče a necitlivosť. Pri závažných príznakoch lekár predpisuje lieky vo forme injekcií a po chvíli pacient prejde na tablety. Tieto lieky sa prideľujú: Midokalm, Tolperil, Tizanidon a Sirdalud.

Chondroprotektory sú lieky, ktoré obsahujú chondroitín sulfát a glukozamín, ktoré sú zodpovedné za regeneráciu chrupavky, znižujú závažnosť bolesti a zlepšujú metabolické procesy. Takéto lieky sa prideľujú: Structum, Teraflex, Don a Piaskledin.

Novokainická blokáda chrbtice je postup, ktorého podstatou je zavedenie lokálnych anestetík injekciou do postihnutej oblasti. Pri neúčinnosti konvenčných liekov proti bolesti sa vykonáva blokáda bolesti. Používajú sa anestetiká ako lidokaín, novokaín a dicaín. V niektorých prípadoch lekár predpisuje niekoľko druhov liekov, aby sa zabezpečila vysoká účinnosť liečby.

Ortopedické výrobky

Pretože sa patologická formácia lieči znížením zaťaženia stavcov, lekár predpisuje pacientovi, aby pravidelne nosil ortopedické výrobky. Jedným z najúčinnejších je obojok Shants. Tento produkt je vyrobený z rôznych materiálov, takže každý pacient si bude môcť vybrať tú najlepšiu možnosť.

Bez ohľadu na materiál poskytuje golier úplnú fixáciu všetkých štruktúr tejto chrbtice. Pacient nemá pri chôdzi s obväzom príležitosť pokojne otočiť hlavu a otočiť sa, čo výrazne znižuje zaťaženie tejto oblasti..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy sú kľúčovým krokom pri liečbe cervikálnej kýly, pretože vďaka nim je možné dosiahnuť stabilnú remisiu po dobu 2 až 3 týždňov. Pred začatím fyzioterapie je pacientovi predpísaný liek proti bolesti, ktorý zmierňuje bolesť. Medzi najúčinnejšie metódy patria:

 • elektroforéza s lokálnymi anestetikami - pomocou konštantného elektrického prúdu sa do tela pacienta zavádzajú lieky (novokain, lidokaín) blokujúce syndróm bolesti;
 • magnetoterapia - postihnutá oblasť je ovplyvnená konštantným magnetickým poľom, ktoré rozširuje krvné cievy a zahrieva postihnuté tkanivo;
 • parafínové kúpele - postup, ktorý sa používa na odstránenie toxických látok z potu, na rozšírenie krvných ciev a na zmiernenie zápalu;
 • akupunktúra - postup, pri ktorom sa na aktívnych miestach zodpovedných za patologický proces umiestňujú tenké ihly.

fyzioterapia

Terapeutická gymnastika sa vykonáva pod vedením rehabilitológa alebo neurológa, pretože niektoré cvičenia sú počas exacerbácie zakázané. Toto je dôležitý bod, pretože človek môže situáciu nevedomky ešte viac prehĺbiť. Počas exacerbácie sa vykonávajú dýchacie postupy a cvičenia zamerané na flexiu a predĺženie horných končatín.

Po úplnom zmiernení bolesti bude pacient schopný vykonávať cvičenia, ktoré posilňujú svalový korzet krku. Vyškolený špecialista vyberie individuálny súbor cvičení, ktoré pacient bude musieť vykonať do 1-2 mesiacov.

Radikálne ošetrenie

Radikálna liečba krčnej prietrže je potrebná v prípadoch, keď je konzervatívna terapia neúčinná a pacient má množstvo komplikácií. Rozlišujú sa tieto chirurgické postupy:

 • Predná discektómia a fúzia chrbtice. Najbežnejším typom chirurgického zákroku, ktorého podstatou je odstránenie medzistavcovej platničky malým rezom nepresahujúcim 5 cm. Chýbajúci fragment sa nahradí časťou kostného tkaniva, ktorá sa odoberie pacientovi z panvovej kosti. Potom sa stavce fúzujú (fúzia chrbtice).
 • Predkom klietka discectomy. Klietka je umelý fragment kostného tkaniva, ktorý sa vkladá do miesta, kde bola chrupavka odstránená. Táto technika je účinnejšia ako konvenčná discektómia. Chirurg neberie fragment panvovej kosti, ale iba vkladá klietku, ktorá poskytuje potrebnú pohyblivosť stavcov..
 • Implantácia umelého disku. Táto operácia zahŕňa odstránenie postihnutej štruktúry, implantáciu protetického disku a čistenie oblasti. Protéza má podobnú štruktúru a charakteristiku, preto po rehabilitácii človek nepociťuje ani náhradu. Tento implantát znižuje zaťaženie stavcov, zlepšuje pohyblivosť a znižuje pravdepodobnosť degeneratívnych patológií..

Pred operáciou musí pacient podstúpiť úplné lekárske vyšetrenie, urobiť testy a vyhľadať radu anestéziológa. V tomto článku si môžete prečítať viac o liečbe kýly v krčnej chrbtici..

prevencia

Medzistavcové prietrže krčnej chrbtice si vyžadujú dlhodobú liečbu, ktorá zahŕňa fyzioterapiu, lieky a cvičenie. Aby sa predišlo výskytu tejto patológie, lekári odporúčajú dodržiavať základné pravidlá prevencie. Tie obsahujú:

 • normalizovať čas používania telefónu, tabletu a ďalších zariadení;
 • pri práci na počítači vykonávajte malé zahrievania;
 • pravidelne cvičte (plávanie, aerobik, joga);
 • tráviť viac času vonku;
 • používať ortopedické vankúše a matrace;
 • správne sedenie pri stole;
 • pravidelne navštevujte terapeuta a podrobte sa rentgenovej diagnóze.

Tieto opatrenia by sa mali dodržiavať od útleho veku, keď má telo dieťaťa neúplne tvarovanú chrbticu. Prvé príznaky kýly krčných stavcov môžu byť neviditeľné, takže je dôležité včas podstúpiť lekárske prehliadky..

Hlavné následky prietrže v krčnej chrbtici

Ak sa liečba akejkoľvek choroby chrbtice nezačne včas, môže to viesť k invalidite. Následky prietrže v krčnej chrbtici môžu byť tiež nebezpečné - v tomto prípade je možné ochrnutie celého tela. Preto, ak sa vyskytnú prvé príznaky choroby, obráťte sa na lekára.

Čo je nebezpečné?

Kýla krčnej chrbtice je nebezpečná, pretože môže viesť k závažným komplikáciám vo vzťahu k celému telu. Mozgové krvné cievy nakoniec prechádzajú krkom, ktoré dodávajú krv do mozgu. A ak prietrž stlačí aspoň jednu z týchto ciev, naruší sa mozgový obeh.

Ak nereagujete včas, je možná mozgová príhoda. Je sprevádzaná stratou kontroly nad telom, končatiny sa ochrnú, človek môže hovoriť zle. Tento jav sa však vyskytuje v prítomnosti veľkej prietrže.

Nedostatočné prísun krvi do mozgu môže tiež spôsobiť dočasnú stratu vedomia. Je tiež veľmi nebezpečný, pretože človek nezostáva na nohách a ak padá na tvrdé povrchy, môže dôjsť k úderu. Môže to spôsobiť ďalšie komplikácie..

Ale v počiatočných fázach môže byť prietrž pri krku tiež veľmi nebezpečná. Z tohto dôvodu je možné pozorovať také komplikácie:

 • Závažná bolesť v chrbte, ktorá sa každý deň zosilňuje. Môžu dať hlave, čo vedie k výskytu migrény. Ak bude celý deň tvrdo pracovať, stav pacienta sa môže zhoršiť.
 • Zhoršenie duševnej činnosti. Človek začína premýšľať, zabúda na určité udalosti, kvôli ktorým jeho výkon klesá. Sťažuje sa na neustálu ospalosť a únavu..
 • Objavujú sa záchvaty hypertenzie. Bez zjavného dôvodu môže dôjsť k zvýšeniu krvného tlaku. A po užití liekov nemusí tento útok zmiznúť.
 • Pozorujú sa poruchy funkcie srdca. Jednou z bežných komplikácií krčnej prietrže je tachykardia..

Ak je prietrž malá, môže byť sprevádzaná miernou bolesťou, ktorá neprináša pacientovi žiadne viditeľné nepohodlie. Ale pri absencii terapie a kvôli pravidelnej fyzickej námahe sa medzistavcové platničky môžu naďalej vyčerpávať. A buničina sa začne zvyšovať.

V priebehu času sa symptómy patologického procesu zosilnia. Keď kýla dosiahne veľkú veľkosť, môžu sa vyskytnúť komplikácie vo forme porúch fungovania hrudných orgánov. Nervové korene prechádzajú cez krk do pľúc, srdca, štítnej žľazy. Preto pri ich stlačení môžu pri práci vyššie uvedených orgánov dôjsť k porušeniu.

Kýla môže tiež vyvolať vážne somatické poruchy. Tie obsahujú:

 1. Poruchy príjmu potravy. V dôsledku neustálej bolesti je pacient stresovaný. Z toho klesá jeho chuť do jedla. Niekedy človek začne jesť viac, čo vyvoláva nadmerný prírastok na váhe. Nadmerná telesná hmotnosť je pri prietrži nežiaduca, pretože záťaž chrbtice stúpa ešte viac.
 2. Zlý sen. Pacient môže trpieť nespavosťou, je pre neho ťažké zaspať. Niekedy je spánok veľmi citlivý, takže človek sa zobúdza niekoľkokrát za noc.
 3. Poruchy sexuálnych funkcií. U žien libido klesá au mužov je erekcia narušená.

Aby ste predišli komplikáciám, musíte monitorovať svoju pohodu. Ak sa vyskytnú nepríjemné príznaky, okamžite vyhľadajte lekára. V počiatočných fázach pomáha konzervatívna liečba a je potrebné odstrániť prietrž.

Cervikálna kýla

Medzistavcové kýly krčnej chrbtice môžu nielen významne znížiť kvalitu života a spôsobiť silnú bolesť, ale môžu tiež vyvolať vážne a niekedy nebezpečné komplikácie. Preto je veľmi dôležité, keď sa zistí, že starostlivo monitorujú svoj vývoj, uplatňujú konzervatívne metódy liečby a ak existujú náznaky, okamžite ich chirurgicky odstránia..

Funkcie chirurgických metód na liečenie kýly krčnej chrbtice

Malo by sa pamätať na to, že operácia odstránenia krčnej kýly chrbtice je omnoho komplikovanejšia ako podobná operácia bedrovej chrbtice. Preto by sa malo spoľahnúť na to, že ju budú vykonávať iba vysokokvalifikovaní chirurgovia s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami, ktorí sú z prvej ruky oboznámení s modernými minimálne invazívnymi chirurgickými metódami.

To sú presne vertebroológovia „SL Clinic“. Naši odborníci majú dlhoročné skúsenosti, hlboké znalosti v oblasti chirurgie chrbtice a vysokú mieru úspešného odstránenia medzistavcových prietrží. Môžu vykonávať akúkoľvek operáciu a najnovšie vybavenie vám umožňuje vykonávať aj tie najzložitejšie technické postupy. Dáme každému pacientovi šancu sa zotaviť.

Vo väčšine prípadov operácie na krčnej chrbtici vyžadujú použitie celkovej anestézie, aj keď podobné zákroky na bedrovej chrbtici sa vykonávajú v spinálnej anestézii. Z bezpečnostných dôvodov sa zvyčajne volí typ prístupu spredu alebo spredu. Moderné, minimálne invazívne metódy však môžu účinne odstrániť herniálnu formáciu a zároveň nie sú spojené s rizikom tvorby veľkých jaziev..

Indikácie na odstránenie kýly krčnej chrbtice

U pacientov, u ktorých sa v počiatočných štádiách diagnostikuje herniová formácia, je preukázané, že majú komplexnú konzervatívnu liečbu vrátane individuálneho výberu liekov, fyzioterapie a záťažovej terapie. Operácia odstránenia prietrže krčnej chrbtice je extrémnym opatrením nevyhnutným s úplnou neúčinnosťou konzervatívnej liečby najmenej 1,5 mesiaca a progresiou choroby, ktorá je sprevádzaná:

 • silná bolesť v krku, zhoršená akýmkoľvek pohybom;
 • znecitlivenie alebo brnenie v rukách;
 • časté, dlhodobé bolesti hlavy;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • zhoršená motorická schopnosť horných končatín.

Niekedy, keď existuje vážne zdravotné riziko, sa operácia nemôže oneskoriť. Vykonáva sa v naliehavom prípade so sekvestračnými prietržami, kompresiou vytváraním veľkých krvných ciev dodávajúcich krv do mozgu alebo závažnou kompresiou nervov a miechy, ktorá je plná narušenia ich trofizmu a paralýzy..

V takýchto situáciách na základe výsledkov diagnostických postupov miechový chirurg vertebroológ odporúča tento alebo ten typ chirurgického zákroku. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, ako aj dobre definované indikácie a kontraindikácie..

Mikrochirurgické techniky

Posledným úspechom lieku je odstránenie prietrže v krčnej chrbtici a následná protetika medzistavcových platničiek. Z toho vyplýva eliminácia patologického výčnelku malým priečnym rezom dlhým 1,5 až 2 cm.

Všetky manipulácie sa uskutočňujú pod rôntgenovou kontrolou pomocou moderných obrazovkových zosilňovačov. Prostredníctvom malého rezu sa zavedie špeciálny dilatátor, ktorým sa operácia vykonáva

 • Chirurg tlačí paravertebrálne tkanivo a vystavuje stavce tela diskom, na ktorom je hernia.
 • Je nainštalovaný expandér Caspar, disk s kýlou je opatrne odstránený, uzatváracie dosky susedných stavcov sú odkryté a vyčistené.
 • Protéza disku je inštalovaná na blokovacích doskách v rámci stavovcov.
 • Röntgenová kontrola je hotová a operácia končí.
 • Trvanie je asi 50 minút. Po 12 hodinách môžete vstať, chodiť, sedieť.

Dnes je možné vykonávať mikrochirurgické operácie na krku s prístupom spredu alebo zozadu.

 • používa sa na prednú kompresiu miechy a koreňov, najbežnejší prístup, ktorý vám umožňuje úplne vyriešiť problém herniovaných diskov v krku;
 • nízko-traumatická operácia rýchlo odstraňuje bolesť a obnovuje poškodené nervové štruktúry;
 • Rehabilitácia je nízka so schopnosťou pracovať do 14 dní;
 • Ihneď po operácii dochádza k regenerácii poškodených nervových zakončení. V niektorých prípadoch, keď ochrnutie z kýly v krčnej chrbtici už začalo, trvá nejaký čas po operácii, čo môže byť od jedného do šiestich mesiacov.
 • Používa sa na zadnú kompresiu alebo stenózu miechy..
 • Menej traumatický rez, ktorým sa odstránia osteofyty a väzivá, ktoré tlačia na miechu alebo korene
 • Používa sa na krčnú myelopatiu

Stupeň nebezpečenstva pri odstraňovaní prietrže krčnej chrbtice

Hlavnou výhodou všetkých vyššie uvedených prístupov je takmer úplná absencia rizika komplikácií. Pravdepodobnosť ich výskytu je menšia ako 1%. Toto sú najšetrnejšie metódy odstraňovania prietrže, aké sú dnes známe. Prístup z prednej alebo zadnej strany sa však nezobrazí každému. Indikácie pre takéto operácie sú veľmi prísne. Navyše, ich cena je vyššia ako pri iných chirurgických zákrokoch, pretože je potrebné nainštalovať protetický disk.

Odstránenie prietrže disku je indikované pre veľkosti 5-6 mm, silnú bolesť, neurologické komplikácie a takmer úplnú neprítomnosť iných chorôb alebo porúch chrbtice a miechy. Operácia poskytuje viac ako 98% úspešného odstránenia nepohodlia a umožňuje vám zostať dlho na klinike. Väčšina pacientov si však všimne okamžité zlepšenie.

Najpopulárnejšou, najbezpečnejšou a najúčinnejšou technikou je inštalácia protetického disku. Protéza môže byť statická, ako je klietka alebo dynamická protéza. Rozdiel medzi nimi je malý, ale keďže neexistujú žiadne ideálne podobné ochorenia a stavy, vyberie si miechový lekár najvhodnejšiu možnosť na základe MRI, diagnostiky, testov, veku a ďalších ženských ukazovateľov..

Protetický disk

Prístup k parafaryngeálnemu mikrochirurgickému vyšetreniu vám umožňuje bezpečne pristupovať k herniovanému disku bez svalových rezov. Pirogovov trojuholník je miesto, ktoré vám umožňuje bezpečne odstrániť výstupok z disku a nepoškodiť okolité tkanivá. Veľmi jemne sa tkanivo chová špeciálnymi nástrojmi, svalové cievy a väzivá sa sťahujú preč. Obratové tkanivo sa posunie na stranu a medzistavcový disk sa odkryje, čo sa odstráni.

Existujú špeciálne modely protéz, ktoré si vertebroológ vyberie počas operácie a po vybratí disku sa medzi telesami nastavujú rôzne veľkosti modelu. Keď sa rozloženie prispôsobí svojej veľkosti, nainštaluje sa umelý disk. Týmto spôsobom sa obnoví anatómia chrbtice a telo nemá pocit, že disk odstránila. Rozmery protézy sú rovnaké a na susedné segmenty chrbtice nie je zaťažené.

Na vloženie protézy sa používa samostatný prístroj. Je nainštalovaný rozprašovač Caspar, ktorý rozširuje stavce po stranách a v tomto okamihu sa protéza ľahko inštaluje do medzery medzi telieskami. Ďalšie výhody metódy sú:

 • Obnova integrity medzistavcových platničiek;
 • nízke riziko pooperačných komplikácií;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • nedostatok výraznej pooperačnej bolesti.

Táto operácia sa používa na vytvorenie prietrže na boku alebo v strede disku. Nie je kontraindikovaný pri zápalovom procese v miechovom kanáli, ale nemôže sa vykonať so stenózou. V druhom prípade je riešenie problému možné iba prostredníctvom prístupu zozadu alebo kombináciou prístupu zozadu a spredu.

Ceny za operáciu prietrže krčnej chrbtice

Náklady na odstránenie prietrže disku krčnej chrbtice sú od 270 000 rubľov a závisia od:
- spôsob odstránenia hernie disku (zadný alebo predný)
- Implantujte firmy výrobcov.
- Kliniky (kde bude operácia vykonaná) a učebňa.
- Analýzy pred operáciou (ak sa vyšetrenie uskutoční s nami)
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- Implantáty
- Operácia;
- anestézia;
- Pooperačné pozorovanie.
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
- Vyšetrenia pred operáciou (ak si u nás prenajmete)
Cena je za metódu mikrochirurgického odstránenia. Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku.

Na našej klinike je možné vykonávať operácie s krčnou prietržou rôzneho stupňa zložitosti. Trvá od 50 do 120 minút. Po operácii môže pacient vstať, chodiť a sedieť takmer okamžite. Ľahká rehabilitácia umožňuje opustiť kliniku na piaty deň.

Aká je nebezpečná prietrž krčnej chrbtice a ako ju liečiť?

Kýla krčnej chrbtice nie je veľmi časté, ale nebezpečné ochorenie, ktoré môže spôsobiť stratu pracovnej kapacity. V počiatočných štádiách vývoja patológie pomôže konzervatívna terapia, v pokročilejších prípadoch je potrebný chirurgický zákrok.

Všeobecné charakteristiky choroby

Kýla krčnej chrbtice je patológia, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním želé podobnej časti medzistavcových platničiek za jej hranicami do kanála, cez ktorý prechádza miecha. Krčná oblasť je podrobená podobnej patológii, pretože je naj mobilnejšia, drží hlavu a poskytuje zákruty do strán..

Medzistavcové platničky sa skladajú zo želé podobného centra, ktoré sa nazýva buničité jadro, az okolitého vláknitého prstenca - tvorby hustého tkaniva šľachy. Jadro poskytuje tlmenie počas pohybov stavcov a je schopné sa mierne pohybovať rôznymi smermi. Čo sa týka vláknitého prstenca, pozostáva z vlákien, ktoré pozdĺž obvodu husto rastú do okraja kosti horných a dolných stavcov..

Keď máme predstavu o štruktúre medzistavcových platničiek, môžeme vyhodnotiť mechanizmus rozvoja patológie. Kýla krčnej chrbtice sa vyskytuje nasledovne:

 1. Počas pohybu disku vstupuje kyslík a základné živiny. Keď človek vedie neaktívny životný štýl, rozsah pohybov je výrazne znížený, čo sa odráža v metabolických procesoch. To isté sa stane s vekom tela..
 2. V podmienkach nedostatku prospešných živín sa vláknitý kruh stáva tenším. Vytvorí sa oblasť so zníženým tlakom. Prenikne tu želatínové jadro, ktoré má hustejšiu konzistenciu.
 3. Jadro, ktoré vykonáva mŕtvicu v zriedenom vláknitom kruhu, tvorí prietrž. Môže komprimovať miechové nervy, ktoré opúšťajú miechový kanál. To je celkom nebezpečné, pretože nervy vychádzajúce z krku poskytujú príkazy na dýchanie, funkciu srdca a udržiavanie krvného tlaku..

Druhy kýly krčnej chrbtice

Kýly sa vyznačujú niekoľkými kritériami.

V závislosti od parametrov kýly sa delia nasledujúce typy nádorov:

 • Výčnelok. V tomto prípade hovoríme o hernii malej veľkosti, ktorá nepresahuje 3 mm. Nádor nespôsobuje u pacienta zvláštne ťažkosti, je objavený náhodne pri röntgenovom vyšetrení..
 • Výhrez. Kýla dosahuje 3 až 6 mm a spôsobuje určité príznaky.
 • Vytláčanie. V tomto prípade k výčnelku dôjde, keď buničité jadro opustí zónu medzistavcového disku, veľkosť sa mení od 6 mm alebo viac.
 • Zhabanie. Priemer prietrže je 7 až 15 mm a žľazové jadro spadá do oblasti miechového kanála miechy. Tento jav je pomerne zriedkavý, je však mimoriadne nebezpečný a vyžaduje si neodkladný chirurgický zákrok..

Kýly sa tiež klasifikujú podľa miesta. Existujú také druhy:

 • Chrbát alebo vnútorný. Kýly tohto typu sa nachádzajú v miechovom kanáli.
 • Predná. Tieto novotvary sú smerované do brušnej dutiny..
 • Side. Sú umiestnené pozdĺž okrajov medzistavcovej platničky, ale nepresahujú k miechovému kanálu.

Môže trpieť ktorýkoľvek stavec krčnej oblasti - od C1 do C7. Najčastejšie sa zaznamenávajú lézie stavcov C6 a C7..

Vývojové fázy

Patológia prechádza niekoľkými fázami vývoja, z ktorých každá je charakterizovaná určitým stavom. Vývoj kýly krčnej chrbtice vo všeobecnosti prechádza týmito etapami:

 1. Prvé štádium. V tomto prípade zostáva medzistavcový disk neporušený, veľkosť výstupku je až 2 mm.
 2. Druhá fáza. Vyznačuje sa miernou závažnosťou. Integrita vláknitého prstenca je porušená, veľkosť prietrže sa pohybuje od 2 do 4 mm.
 3. Tretia fáza. Vážny stupeň. Vláknitý krúžok je zlomený, je tu veľký posun disku. Veľkosť prietrže je 4 až 6 mm.
 4. Štvrtá fáza. Toto je kritický stupeň deformácie. Veľkosť prietrže môže dosiahnuť 8 mm alebo viac.

Pri štvrtom stupni rozvoja patológie je previsnutý fragment chrupavky úplne oddelený od disku a vstupuje do stavcovského priestoru. Takáto situácia v krátkom časovom období môže spôsobiť nezvratné poškodenie nervu alebo jeho smrť, ktoré spôsobí ochrnutie..

Príčiny patológie

Vývoj kýly krčnej chrbtice je spôsobený faktormi, ako sú:

 • Poruchy procesu dodávky krvi do medzistavcových platní súvisiace s vekom, čo vedie k rednutiu a zvýšenej krehkosti vláknitého prstenca..
 • Spondylóza, pri ktorej dochádza k zápalu kĺbov medzi procesmi stavcov. To vedie k nerovnomernému rozloženiu zaťaženia na medzistavcovej platničke.
 • Osteochondróza, ktorá spôsobuje metabolické poruchy na disku.
 • Poranenia krčnej chrbtice vrátane menších, ale častých zranení. Toto je typické pre basketbalistov, boxerov, zápasníkov: často musia krk umiestniť do neprirodzenej polohy, pohybovať sa trhnutím, prudko sa otáčať..

Faktory, ktoré významne zvyšujú riziko prietrže sú:

 • Nesprávne držanie tela. Sklopenie, neustále klesanie, nadmerné nakláňanie alebo vychýlenie chrbta pri chôdzi významne zvyšujú riziko vzniku rôznych patológií chrbtice vrátane kýly.
 • Nesprávna strava a zlé návyky. Nadmerná konzumácia mastných potravín nasýtených škodlivým cholesterolom, ako aj fajčenie a pitie alkoholu spomaľujú proces prijímania potrebných živín do prvkov chrbtice. Z tohto dôvodu medzistavcové platničky oslabujú, stávajú sa menej elastickými a pružnými.
 • Sedavý spôsob života. Sedavá práca, nedostatok dostatočnej fyzickej aktivity a všeobecná nízka aktivita počas dňa tiež spomaľujú proces zásobovania stavcov stavcami..
 • Prítomnosť chirurgických zásahov do chrbtice v histórii.
 • Pravidelné vzpieranie.
 • Časté jazdenie 2 a viac hodín denne.
 • Infekcie chrbtice infekčnými mikroorganizmami.
 • Nedostatočný príjem tekutín.
 • Porušenie celkového metabolizmu v tele, ku ktorému zvyčajne dochádza v dôsledku porúch endokrinného systému.

Prítomnosť vrodených patológií chrbtice tiež významne zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja prietrže, a preto musia byť pacienti s identifikovanými chorobami podrobení pravidelným preventívnym vyšetreniam, aby tomu zabránili..

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Bežné príznaky charakteristické pre túto chorobu sú:

 • silná bolesť v krku, ramenách a lopatkách, ktorá sa rozprestiera po celom povrchu rúk a zosilňuje sa pri otáčaní a nakláňaní hlavy;
 • kŕč v krku;
 • tuhosť pohybov;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • poruchy spánku;
 • intenzívne bolesti hlavy;
 • únava;
 • pocit cudzieho tela v hrdle;
 • rozptýlenie;
 • hluk v ušiach;
 • znížená citlivosť ruky, najmä v oblasti ruky;
 • znecitlivenie v prstoch;
 • časté závraty;
 • dvojité videnie.

V prípade progresie patologického procesu sa objavia príznaky, ktorých povaha závisí od toho, ktorý konkrétny disk bol prietržou poškodený. Na základe toho sa rozlišujú nasledujúce prejavy:

 • pri porážke disku C1, ktorý sa podieľa na zásobovaní krvi cievami hlavy, a ktorý tiež dáva signály mozgu a hypofýze, sa pozorujú vnútorné uši, bolesti hlavy, migrény, neurasténia, závraty, poruchy spánku;
 • s léziou stavca C2, ktorá signalizuje oči, čelo, jazyk, potenie v hlave, bolesti hlavy a neurasténiu;
 • s léziou stavca C3 spojenou s vonkajším uchom, lícami, zubami a kosťami tváre, dochádza k porušeniu pachu, zhoršenia zraku až po slepotu, chorobu ucha, neuralgiu;
 • s léziou stavca C4 spojenou s perami, ústami a nosom, ochrnutie tváre, choroby ucha a nosa, neurasténia, angína;
 • s porážkou stavcov C5, ktorá sa zúčastňuje na procesoch vykonávaných hltanom a hlasivkami, sa pozorujú choroby ústnej dutiny, chrapot, tonzilitída, ako aj choroby orgánov zraku;
 • v prípade poškodenia kýly stavca C6, ktorá je spojená so svalmi krku, pliec a mandlí, sa pozoruje dýchavičnosť, rozvoj astmy, kríže, chronický kašeľ;
 • s porážkou stavcov C7 spojenou s oblasťou ramien, lakťami a štítnou žľazou sa vyskytuje bolesť v lopatke, ako aj artróza, bronchitída, burzitída, rôzne poruchy funkcie štítnej žľazy.

Postupom patológie sa mení povaha symptómov a ich intenzita:

 • V počiatočnej fáze je bolesť v postihnutej oblasti nestabilná a zvyčajne bolí. Vyskytujú sa tiež bolesti hlavy a závraty, ktoré sú spojené s poruchami krvného obehu a nedostatočným prísunom kyslíka do mozgových ciev.
 • V budúcnosti sa zhoršuje pohoda pacienta a ďalšie príznaky. Bolesť krčnej chrbtice je trvalá a neznesiteľná. Horné končatiny sú znecitlivené, zhoršená chôdza, môže dôjsť k paralýze dýchacích ciest..

Diagnostické metódy

Na identifikáciu prietrže krčnej chrbtice sa predpisujú tieto diagnostické opatrenia:

 • vizuálna kontrola;
 • hodnotenie reflexov;
 • Röntgenové vyšetrenie chrbtice;
 • elektromyografie;
 • MRI
 • myelogram.

Spoľahlivé podrobné informácie o stave chrbtice sú poskytované iba pomocou MR - metóda, ktorá umožňuje získavať obrázky s objemovou vrstvou v rôznych projekciách..

Liečba prietrže krčnej chrbtice

Liečba je zvyčajne komplexná. Ak odborník verí, že patológia sa dá zvládnuť bez radikálneho chirurgického zákroku, pacientovi je predpísaná lieková terapia, ako aj masážne procedúry a sedenia s chiropraktikom. Je tiež ukázané cvičenie z komplexu cvičebnej terapie..

Chirurgický zákrok je potrebný v pokročilom štádiu ochorenia, ako aj v prípade, že konzervatívna liečba nepriniesla potrebné výsledky.

Liečba drogami

Pri liečbe kýly krčnej chrbtice sa predpisujú lieky z niekoľkých farmakologických skupín naraz. to:

 • Nesteroidné protizápalové lieky, ktoré majú analgetický účinok a tiež znižujú závažnosť zápalového procesu. Medzi tieto lieky patria tablety Ibuprofen, Ketanov, Nise, Indometacín. Ak je to potrebné, predpisujú sa lokálne NSAID.
 • Analgetiká, ktoré potláčajú bolesť (Spazmalgon, Analgin).
 • Chondroprotektory, spomaľujúce degeneratívne procesy chrupavkového tkaniva a prispievajúce k jeho obnove (Chondroitin, Honda).
 • Sedatíva, ktoré zmierňujú neurologické príznaky prietrže (Elenium, Phenazepam).
 • Svalové relaxanciá, ktoré pomáhajú uvoľňovať svaly, ktoré sa stiesnili (Sirdalud, Midokalm).
 • Vitamínové komplexy, ktoré stimulujú metabolické procesy v poškodenej oblasti a zlepšujú výživu kostí a svalového tkaniva miechy (Combilipen, Neuromultivit, Milgamma).

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy znižujú závažnosť symptómov patológie. Vykonávajú sa na zníženie opuchov okolo postihnutej medzistavcovej platničky, zlepšenie krvného obehu, uvoľnenie svalového napätia.

Pri hernii krčnej chrbtice sa odporúčajú nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

 • elektroforéza so zavedením novokainu;
 • magnetoterapia;
 • svalová elektrická stimulácia;
 • aplikácie ozokeritu a parafínu.

fyzioterapia

Po akútnom období ochorenia sa odporúča vykonávať cviky zamerané na zlepšenie situácie prietrž s herniou krčnej chrbtice. Cvičebná terapia pomáha zastaviť rozvoj patológie, posilňuje svaly, vracia chrbticu do správnej polohy.

Fyzikálna terapia v prítomnosti kýly krčnej chrbtice by sa mala uskutočňovať pod vedením skúseného inštruktora, pretože nesprávne cvičenie môže situáciu zhoršiť a spôsobiť komplikácie..

Nasledujúce cvičenia sú užitočné:

 • Ľahnite si na chrbát na gymnastickú podložku, ruky natiahnite nahor po hlave, nohy sa spoja. Vytiahnite si ponožky od seba a natiahnite ruky tak, aby sa chrbtica rozprestierala pozdĺž osi. Potom ponožky potiahnite opačným smerom k sebe a uvoľnite chrbticu. Opakujte až 8-krát.
 • Ľahnite si na chrbát, spojte nohy, roztiahnite ruky do strán, dlane dolu. Zdvihnite hlavu z podlahy na hrudník, v tejto polohe na sekundu podržte a vráťte sa do pôvodnej polohy. Požadovaný počet opakovaní - 5-8 krát.
 • Posaďte sa a veľmi opatrne, v malom uhle, otočte hlavu najprv doprava, potom doľava. Toto cvičenie by nemalo spôsobiť bolesť alebo závraty..
 • Vstaň rovno. Posúvajte ramená nahor a nadol, potom dozadu a dopredu. Opakujte 10-krát pre každý smer..
 • Ľahnite si na bok, ruky natiahnuté pred vami, spájajte ruky. Ohnite nohy na kolená a boky, položte pred seba. Hlava leží na podlahe. Z tejto polohy nakloňte hlavu k ramenu, na chvíľu ju uzamknite a vráťte na podlahu. Opakujte 6-8 krát pre každú stranu.

Manuálna terapia

Pri exacerbáciách prietrže pôsobia manuálni špecialisti na špeciálne oblasti chrbtice a prispievajú tak k jej axiálnemu rozšíreniu v krčnej chrbtici. Takto sa vytvára podtlak, vďaka ktorému je časť disku zasunutá a zaujíma prirodzenú anatomickú polohu.

Počas relácie špecialista vykonáva aj špeciálnu relaxačnú masáž, ktorá zmierňuje svalové kŕče a zlepšuje prekrvenie postihnutej oblasti..

Nosenie ortopedických golierov

Pri krčnej prietrži je potrebný obväz, aby sa postihnutá časť fixovala v prirodzenej polohe. V takom prípade sa odporúča nosenie goliera Shants. Mal by sa nosiť, napriek pozitívnemu účinku, nie príliš dlho, pretože to môže viesť k atrofii krčných svalov..

Nosenie ortopedického goliera predpisuje iba ošetrujúci lekár na základe anatomických znakov a celkového stavu pacienta.

Chirurgický zákrok

Konzervatívna liečba prietrže krčnej chrbtice sa vykonáva najviac 12 týždňov. Ak počas tohto obdobia nenastanú žiadne pozitívne zmeny, odporúča sa okamžité odstránenie patológie.

V prípade kýly sa operácie vykonávajú rôznymi spôsobmi: s otvoreným prístupom k chrbtici, laserom alebo endoskopicky. V závislosti od zložitosti situácie sa odstráni časť stavca alebo celý disk.

Pri hernii krčnej chrbtice sa vykonávajú tieto typy operácií:

 • Predná cervikálna discektómia. Podstatou zásahu je urobiť malý rez na prednej časti krku, cez ktorý sa odstráni poškodený disk. Na urýchlenie procesu obnovy kosti medzi stavcami sa umiestni titán alebo kostná doska.
 • Predná discektómia bez fúzie. Operácia sa uskutočňuje podobne ako predchádzajúca, ale v tomto prípade nie je medzi stavcami nainštalovaná doska, čo predlžuje proces fúzie tkaniva..
 • Microdisectomy. Podobná technika je použiteľná pre nekomplikované kýly. V oblasti postihnutého disku sa vykoná incízia 4 až 5 cm, aby sa zabezpečil prístup k problémovej oblasti, odstráni sa časť žltého väzu a vykoná sa marginálna excízia stavcového oblúka, potom sa chrbtové svaly od seba vzdialia. Nerv je premiestnený na stranu a fragmenty želatínového jadra, ktoré tvorí herniálnu formáciu, sú odstránené. Aby sa znížilo riziko relapsu, vykonáva sa ožarovanie disku laserom.

Komplikácie po operácii sú zriedkavé, ale v niektorých prípadoch sa to stáva. Medzi komplikácie patrí infekcia mozgomiechového moku, poškodenie priedušnice alebo miechy. Takéto epizódy nie sú viac ako 1% prípadov.

Prognóza a komplikácie

Kýla v krčnej oblasti je veľmi nebezpečná kvôli anatomickým vlastnostiam tejto oblasti. Krčná chrbtica je najužšia časť stavca, po ktorej prechádza najväčší vaskulárny kmeň tepny. Aj v oblasti krku je veľký nervový uzol zodpovedný za mnoho funkcií tela.

Ak včasne zahájite liečbu prietrže, môžete sa vyhnúť komplikáciám a zastaviť patologický proces.

Ak sa choroba nelieči, progreduje a stáva sa príčinou porušenia miechy, čo je nebezpečné s nasledujúcimi následkami:

 • akútna bolesť vyplývajúca z naklonenia hlavy a rozšírenia po celom tele;
 • postupné znižovanie citlivosti - čiastočné alebo úplné;
 • amyotrophy;
 • zoslabenie reflexov;
 • rozvoj ochrnutia;
 • sluchové a zrakové postihnutie;
 • respiračná zástava v dôsledku vážneho poškodenia mozgovomiechového moku;
 • obehová porucha v oblasti mozgu, ktorá je plná mozgovej príhody alebo infarktu v oblasti tohto orgánu.

Kýla krčnej chrbtice v pokročilých prípadoch nielen spôsobuje vážne narušenie vnútorných orgánov a systémov, ale môže viesť aj k smrti..

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju choroby, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • nevyvíjajte náhly pohyb krku;
 • vyhnúť sa podchladeniu;
 • spať na pohodlnom ortopedickom vankúši;
 • nebyť dlhý čas v rovnakej polohe;
 • mierne cvičenie;
 • vyhnúť sa vzpieraniu;
 • stratiť váhu.

V tomto videu je opísané, čo je nebezpečná prietrž krčnej chrbtice a ako ju rozpoznať:

Kýla krčnej chrbtice je závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť postihnutie alebo dokonca smrť pacienta. Patológia sa musí liečiť bezchybne. Ak začnete s liečbou v počiatočných štádiách, môžete sa vyhnúť nebezpečným komplikáciám.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová kýla spôsobuje nielen bolesť chrbta, ale tiež narúša fungovanie vnútorných orgánov. V závislosti od postihnutej oblasti miechy a koreňov nervov sa objaví zodpovedajúca symptomatológia.
Hrudka v krku je nepríjemným pocitom v krku pri absencii cudzieho telesa. Tento pocit sa nepovažuje za osobitné ochorenie. Hrudka v hrdle je signálom začiatku rôznych patológií.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.