loader

Hlavná

Žalúdok

Deformujúca spondylóza

Proces starnutia je však čisto individuálny. Rovnako ako niektorí ľudia začnú siviť skôr, u niektorých sa objaví skôr spondylóza. V skutočnosti niektorí ľudia nemusia mať vôbec bolesti. Všetko záleží na tom, ako časť chrbtice prešla degeneráciou a ako tieto zmeny ovplyvňujú miechu alebo korene miechy..

Deformujúca sa spondylóza sa môže vyvinúť vo všetkých častiach chrbtice (v krčku hrudníka a bedrovej časti tela) a v závislosti od lokalizácie degeneratívnych zmien v spondylóze sa prejavia zodpovedajúce príznaky. Spondylóza (deformujúca spondylóza) sa často nazýva osteoartritída alebo spinálna osteoartritída.

Deformujúca spondylóza je degeneratívny proces, ktorý prebieha súbežne s osteochondrózou a degeneratívne zmeny sa vyskytujú v nasledujúcich štruktúrach chrbtice..

Medzistavcové platničky. S vekom sa u ľudí vyskytujú určité biochemické zmeny, ktoré ovplyvňujú tkanivá celého organizmu. Existujú tiež zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek (vo vláknitom kruhu, v želatínovom jadre). Vláknitý kruh sa skladá zo 60 alebo viacerých koncentrických pásov kolagénového vlákna. Vláknité jadro je želé podobná látka vo vnútri medzistavcových platničiek, obklopená vláknitým prstencom. Jadro pozostáva z vody, kolagénových vlákien a proteoglykánov. Degeneratívne involučné zmeny môžu tieto štruktúry oslabiť, v dôsledku čoho sa vláknitý kruh opotrebuje alebo zlomí. Obsah vody v jadre s pribúdajúcim vekom klesá, čo ovplyvňuje tlmiace vlastnosti medzistavcových platničiek. Štrukturálne zmeny počas degenerácie disku môžu viesť k zníženiu výšky medzistavcových platničiek a zvýšenému riziku hernie disku..

Fazetové kĺby (alebo zygapofyzické kĺby). Každé telo stavcov má štyri kĺby faziet, ktoré pôsobia ako pánty. To umožňuje, aby sa chrbtica mohla ohýbať, narovnať a otáčať. Rovnako ako iné kĺby, aj fazetové kĺby sú pokryté chrupavkou. Tkanivo pre chrupavku je špeciálny typ spojivového tkaniva, ktoré je mazané a má dobrý klzný povrch. S degeneratívnymi zmenami fazetových kĺbov tkanivo chrupavky zmizne a vytvorí sa osteofyt. Tieto zmeny môžu viesť k hypertrofii kĺbov (osteoartróza, osteoartróza)..

Kosti a väzy. Osteofyty sa môžu tvoriť blízko konca stavcových platní, čo môže viesť k narušeniu prísunu krvi do stavcov. Ďalej môžu byť koncové doštičky hustejšie kvôli sklerotickým javom; zahusťovanie alebo zahusťovanie kostí pod koncovými doskami. Ligamenty sú pruhy vláknitého tkaniva, ktoré spájajú stavce a chránia chrbticu pred nadmernými pohybmi, ako je napríklad hyperextension. Degeneratívne zmeny spôsobujú stratu sily väzov Zmeny, napríklad žltý väz, môžu viesť k zhutneniu a zhrubnutiu väzov, čo môže zase ovplyvniť dura mater..

Príznaky spondylózy rôznych oddelení

Cervikálna spondylóza. Komplexná anatomická štruktúra krčnej chrbtice a široký rozsah pohybu spôsobujú, že táto chrbtica je veľmi citlivá na poruchy spojené s degeneratívnymi zmenami. Bolesť v krku so spondylózou v tejto časti je častá. Bolesť môže vyžarovať z ramena alebo z ramena. Ak osteofyty spôsobujú stlačenie nervových koreňov inervujúcich končatiny, môže sa okrem bolesti objaviť aj slabosť horných končatín. V zriedkavých prípadoch môžu kostné ostrohy (osteofyty), ktoré sa tvoria pred krčnej chrbtice, viesť k ťažkostiam s prehĺtaním (dysfágia)..

S lokalizáciou spondylózy v hrudnej chrbtici sa často vyskytuje bolesť spôsobená degeneratívnymi zmenami (spondylóza), keď je kmeň sklonený dopredu a hyperexpenzia. Flexia spôsobuje bolesti spojené s fazetami.

Spondylóza bedrovej chrbtice sa často vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov. Najčastejšie sťažnosti sú bolesť chrbta a ranná stuhnutosť. Zmeny sa spravidla uskutočňujú vo viacerých segmentoch motorov. Bedrová chrbtica je ovplyvnená väčšinou telesnej hmotnosti. Preto, keď degeneratívne zmeny narušia štrukturálnu integritu, symptómy vrátane bolesti môžu sprevádzať akúkoľvek fyzickú aktivitu. Pohyb stimuluje vlákna vlákien vo vláknitom prstenci a kĺboch. Sedenie na dlhú dobu môže viesť k bolesti a iným príznakom v dôsledku tlaku na bedrové stavce. Opakované pohyby ako zdvíhanie hmotnosti a trup môžu zvýšiť bolesť.

Príznaky spondylózy sa môžu líšiť od miernych po ťažké a môžu byť chronické alebo dokonca viesť k invalidite. Tieto môžu zahŕňať:

 • krčnej
  • Bolesť, ktorá sa objaví a zmizne
  • Bolesť, ktorá sa šíri na plecia, ruky, ruky, prsty
  • Ranná stuhnutosť v krku alebo ramene alebo obmedzenie rozsahu pohybu po prebudení
  • Bolesť v krku alebo ramene alebo necitlivosť
  • Slabosť alebo brnenie v krku, ramenách, pažiach, rukách, prstoch
  • Záchvaty hlavy
  • nerovnováha
  • Ťažkosti s prehĺtaním
 • Hrudná chrbtica
  • Bolesť hornej a strednej časti chrbta
  • Bolesť sa objaví pri ohýbaní a narovnávaní tela
  • Ranná stuhnutosť v chrbte po prebudení
 • Bedrová chrbtica
  • Bolesť, ktorá sa objaví a zmizne
  • Ranná stuhnutosť v dolnej časti chrbta po vstaní z postele
  • Bolesť, ktorá klesá s odpočinkom alebo po cvičení
  • Bolesť v oblasti chrbta alebo necitlivosti
  • Sciatica (mierna až intenzívna bolesť nôh)
  • Slabosť, znížená citlivosť alebo brnenie v dolnej časti chrbta, nôh alebo nôh
  • Porucha chôdze
  • Porušenie funkcie čriev alebo močového mechúra (tieto príznaky sa vyskytujú zriedkavo, ale sú možné pri kompresii cauda equina).

Príčiny deformácie spondylózy

Starnutie je hlavnou príčinou spondylózy. Telo je vystavené každodennému stresu po mnoho rokov a postupom času sa vyskytujú zmeny v rôznych štruktúrach chrbtice. Predtým, ako sa objavia príznaky, ako je bolesť a stuhnutosť, dochádza k degenerácii miechových štruktúr. Spondylóza je kaskádový proces: niektoré anatomické zmeny vedú k iným, čo vedie k zmenám v štruktúre chrbtice. Tieto zmeny spolu spôsobujú spondylózu a súvisiace príznaky..

Na medzistavcových platničkách sa spravidla začínajú predovšetkým degeneratívne zmeny. Z tohto dôvodu majú pacienti so spondylózou často aj osteochondrózu. Dôsledky týchto degeneratívnych zmien v chrbtici spolu úzko súvisia.

Zmeny začínajú na diskoch, ale nakoniec proces starnutia ovplyvňuje aj ďalšie komponenty motorických segmentov chrbtice. V priebehu času sa kolagén, ktorý tvorí vláknitý kruh, začína meniť. Okrem toho sa zníži obsah vody v disku. Tieto zmeny znižujú tlmiace funkcie disku a možnosť absorbovať vektory zaťaženia. Pri degenerácii sa disk stáva tenším a hustejším, čo už vedie k zmenám v kĺboch, ktoré sa sami podieľajú na zaťažení disku, čo zaisťuje stabilizáciu chrbtice. Po zriedení disku sa chrupavky kĺbov začnú rýchlejšie opotrebovávať, zvyšuje sa pohyblivosť chrbtice a vznikajú podmienky na podráždenie nervových koreňov nachádzajúcich sa v blízkosti. Táto hypermobilita zasa spôsobuje kompenzačnú reakciu tela vo forme nadmerného rastu kostného tkaniva v kĺboch ​​(osteofyty). Osteofyty s dostatočným zvýšením môžu mať kompresný účinok na korene miechy a spôsobiť zodpovedajúci klinický obraz. Osteofyty môžu tiež spôsobiť stenózu miechového kanála. Príčinou stenózy miechy nie je spravidla osteochondróza, ale spondylóza.

Pri vývoji spondylózy hrá úlohu genetický determinizmus. Zlé návyky, ako napríklad fajčenie, majú tiež určitý účinok..

diagnostika

Nie je vždy ľahké určiť, čo presne je spondylóza príčinou bolesti chrbta, pretože spondylóza sa môže postupne vyvíjať v dôsledku starnutia tela a bolesť môže byť spôsobená ďalším degeneratívnym ochorením, ako je napríklad osteochondróza. Neurológ má predovšetkým záujem o odpovede na tieto otázky:

 • Nástup bolesti
 • Druh činnosti, ktorá predchádzala výskytu bolesti
 • Aké činnosti sa robili na zmiernenie bolesti
 • Prítomnosť ožarovania bolesti
 • Faktory, ktoré zvyšujú bolesť alebo znižujú bolesť

Neurológ tiež vykoná fyzické vyšetrenie a preskúma neurologický stav pacienta (držanie tela, rozsah pohybu v chrbtici, prítomnosť svalového kŕče). Okrem toho musí neurológ tiež vyšetriť kĺby (bedrové kĺby, sakroiliakálne kĺby), pretože kĺby môžu byť tiež zdrojom bolesti chrbta. Počas neurologického vyšetrenia neurológ skontroluje reflexy šľachy, silu svalov a poškodenie zmyslov.

Na overenie diagnózy sú potrebné aj inštrumentálne metódy, ako je rádiografia, MRI alebo CT, ktoré umožňujú vizualizáciu zmien v chrbtici. Rádiografia dobre odráža zmeny v kostnom tkanive a umožňuje vám vizualizovať prítomnosť rastu kostí (osteofytov). Ale pre presnejšiu diagnostiku sú výhodné metódy ako CT alebo MRI, ktoré tiež vizualizujú mäkké tkanivá (väzivo, disky, nervy). V niektorých prípadoch je možná scintigrafia, najmä ak je potrebné rozlíšiť onkologické procesy alebo infekčné (zápalové) ložiská..

Ak dôjde k poškodeniu nervových vlákien, lekár vám môže predpísať ENMG, čo vám umožní určiť mieru narušenia vodivosti pozdĺž nervového vlákna a určiť tak stupeň poškodenia, ako aj mieru poškodenia. Na základe kombinácie klinických údajov a výsledkov inštrumentálnych metód môže vyšetrenie neurológom urobiť klinickú diagnózu spondylózy a určiť potrebnú taktiku liečby..

liečba

Priebeh spondylózy je vo väčšine prípadov pomerne pomalý a nevyžaduje si prakticky žiadnu liečbu. Pri aktívnom priebehu spondylózy je potrebná liečba, ktorá môže byť konzervatívna a v niektorých prípadoch chirurgická. Pri spondylóze sa najčastejšie vyžaduje konzervatívna liečba. Na liečenie spondylózy sa používajú rôzne spôsoby liečby..

Akupunktúra. Táto metóda liečby znižuje bolesti chrbta a krku. Ihly, ktoré sa vkladajú v konkrétnych miestach, sa môžu stimulovať aj mechanicky aj elektrickými impulzmi. Akupunktúra navyše zvyšuje produkciu vašich vlastných liekov proti bolesti (endorfíny)..

Pokoj na lôžku. V ťažkých prípadoch so silnou bolesťou môže byť potrebný odpočinok na dobu nie dlhšiu ako 1 až 3 dni. Dlhší odpočinok na lôžku zvyšuje riziko komplikácií, ako je hlboká žilová trombóza a hypotrofia chrbtového svalu.

Trakčná terapia. Vo väčšine prípadov sa chrbtová trakcia vyžaduje zriedkavo alebo sa používa na zmiernenie príznakov spojených so spondylózou..

Manuálna terapia. Manipulácia s chiropraktikom pomocou rôznych techník môže zvýšiť pohyblivosť motorických segmentov, odstrániť svalové bloky.

Liečba drogami. Lieky na liečbu spondylózy sa používajú hlavne na zmiernenie bolesti. Sú to lieky ako NSAID a okrem toho sa môžu použiť svalové relaxanciá, ak sa vyskytnú príznaky svalového kŕče. Na zmiernenie svalových kŕčov sa môžu použiť aj upokojujúce prostriedky, ktoré môžu tiež zlepšiť spánok. Opioidy sa používajú na liečbu bolesti iba príležitostne, s prejavmi silnej bolesti. Akákoľvek liečba drogami by sa mala vykonávať iba podľa predpisu ošetrujúceho lekára, pretože takmer všetky lieky majú množstvo vedľajších účinkov a majú určité kontraindikácie..

Epidurálne steroidné injekcie sa niekedy používajú na bolestivé syndrómy a môžu zmierniť prejavy bolesti, najmä ak dôjde k opuchom a zápalom v oblasti koreňov miechy. Steroid sa spravidla podáva v kombinácii s lokálnym anestetikom. Účinok takýchto injekcií je zvyčajne obmedzený na 2 až 3 dni, ale umožňuje vám odstrániť patologický proces a prepojiť ďalšie metódy liečby..

Injekcie fazetových kĺbov sa používajú aj na liečbu spondylózy a zlepšujú pohyblivosť fazetových kĺbov, znižujú bolesť spôsobenú artrózou fazetových kĺbov..

Cvičebná terapia. Táto liečba je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby spondylózy. Dávkovaná fyzická aktivita vám umožňuje obnoviť normálny svalový korzet, znížiť bolesť, zvýšiť stabilitu chrbtice, zlepšiť stav väzivového aparátu a zastaviť progresiu degeneratívnych procesov v chrbtici. Zvyčajne sa záťažová terapia predpisuje po úľave od akútnej bolesti.

Fyzioterapia. Moderné metódy fyzioterapie (napríklad HILT - terapia, UVT terapia, elektrická stimulácia, kryoterapia) môžu nielen zmierniť bolesť, ale do istej miery ovplyvniť aj vývoj degeneratívnych procesov v chrbtici..

Corseting. Použitie korzetov na spondylózu je možné na krátku dobu, pretože dlhodobé používanie korzetu môže viesť k atrofii zadných svalov..

Zmena životného štýlu. Strata hmotnosti a udržanie zdravého životného štýlu pomocou vyváženej stravy, pravidelného cvičenia a odvykania od fajčenia môžu pomôcť s liečbou spondylózy v každom veku..

Chirurgické ošetrenie

Iba malé percento prípadov spondylózy vyžaduje chirurgickú liečbu. Chirurgické liečebné metódy sú potrebné najmä v prípade pretrvávajúcich, rezistentných na konzervatívnu liečbu neurologických symptómov (slabosť končatín, zhoršená funkcia močového mechúra, črevá alebo iné prejavy kompresného účinku na miechu a korene). Chirurgické ošetrenie spočíva v dekompresii nervových štruktúr (napríklad odstránenie osteofytov, ktoré majú kompresný účinok na nervové štruktúry). V závislosti od objemu operácie je možné vykonať spinálnu fúziu na stabilizáciu stavcov. V súčasnosti sa bežne používajú minimálne invazívne metódy chirurgickej liečby, ktoré umožňujú rýchle obnovenie funkcie chrbtice a normalizáciu kvality života.

Použitie materiálov je povolené, keď je uvedený aktívny hypertextový odkaz na trvalú stránku článku.

Osteochondróza chrbtice a spondylóza

Zverejnil Evdokimenko dňa 12.10.2019

Vážení čitatelia, konečne sme dospeli k zváženiu stavu, ktorý moderná medicína považuje za príčinu väčšiny problémov so stavcami, s ktorou dôrazne nesúhlasím a pokúsim sa spochybniť všeobecný názor. Ale aby som rozumne namietal, najprv ti chcem dať klasický pohľad na túto chorobu.

Pohľad na problém osteochondrózy za posledných dvesto rokov sa niekoľkokrát zmenil v závislosti od určitých trendov lekárskej vedy alebo, ak chcete, lekárskej módy. Prvé opisy deštrukčných procesov na medzistavcových platničkách, ktoré sú nám známe, boli urobené v polovici 19. storočia. V roku 1857 Dr. Virchow opísal herniu krčka maternice a definoval ju ako „chondróm“, tj nádor. Po ňom nasledovalo niekoľko ďalších autorov podobné „nádory“.

Táto „móda“ nádoru pretrvávala až do 30. rokov 20. storočia. Až v roku 1934 Dr. Piet a Echols uznali klam tohto názoru a navrhli lekárskej komunite termín „hernie disku“. Od tej doby sa väčšina stavcov „pripisuje“ herniám (táto prax, žiaľ, dodnes nezmizla).

Po desiatich rokoch však vývoj doktríny infekcií viedol k skutočnosti, že poškodenie chrbtice a koreňov nervov sa začalo posudzovať ako dôsledok angíny, chrípky, reumatizmu a iných infekčných chorôb. Napríklad výraz „ischias“, ktorý znamená zápal nervového koreňa, znamenal prítomnosť infekcie.

O ďalších desať rokov neskôr sa podľa názoru vedcov uskutočnila nová revolúcia, alebo skôr sa prechod k starým a spinálnym chorobám považoval za výsledok medzistavcových prietrží.

Okolo 70. rokov 20. storočia vznikol a vznikol moderný pohľad na vývoj spinálnej osteochondrózy, ale úprimne povedané, je to dosť zvláštny pohľad, ak osteochondrózu považujeme za príčinu bolesti chrbtice. Po prečítaní množstva klasickej, tradičnej lekárskej literatúry som si v určitom okamihu náhle uvedomil, že mnohí autori sami naozaj nerozumejú (alebo o tom neuvažujú), ako vedie osteochondróza k bolesti chrbta..

Tu je opis osteochondrózy, ktorá je typická pre väčšinu špeciálnych adresárov: „Osteochondróza sa vyskytuje, keď sa mení pulpózne jadro medzistavcových platničiek. V počiatočnej fáze osteochondrózy je pozorované vysušenie jadra a narušenie jeho funkcie. Disk stráca pevnosť a elasticitu, dochádza k degenerácii vláknitého prstenca, vláknité vlákna sú roztrhané alebo roztrhané; významne znižuje výšku medzistavcových platničiek. V budúcnosti môže hľúzovité jadro preraziť oslabený vláknitý prstenec s vytvorením kýly disku alebo pretlačiť stavce s vytvorením Schmorlovej kýly.

Čo je to? Podľa príručky je osteochondróza vysychanie jadra a zníženie výšky medzistavcových platničiek, ako aj tvorba medzistavcovej hernie, ktorá sa z nejakého dôvodu považuje za výsledok osteochondrózy. Disková hernia je však v skutočnosti nezávislou chorobou a nie je spojená s osteochondrózou.

Dovoľte mi pripomenúť, že skutočné klinicky prejavené kýly nie sú spojené s oslabením diskov v závislosti od veku a vyskytujú sa veľmi často u mladých ľudí - dokonca aj vo veku, keď v chrbtici nie sú žiadne náznaky senilných zmien! Okrem toho sú obzvlášť výrazné prejavy medzistavcovej prietrže len u mladých pacientov - len preto, že jadro disku je veľmi silné a elastické (opýtajte sa každého praktikujúceho neurochirurga alebo vertebro-neurológa na to, a vo väčšine prípadov vám povedia, aké je obtiažnejšie zaobchádzať s terapeutickými). metódy mladých pacientov). A ešte viac, Schmorlovu prietrž možno ťažko klasifikovať ako osteochondrózu, aj keď len z toho dôvodu, že vzniká len vtedy, keď je disk dostatočne silný a „tlačí“ štruktúru kostí stavca (o tom som písal vyššie)..

Milí čitatelia, nezabudnite: osteochondróza je sama o sebe a kýla sama osebe.

Teraz sa budeme zaoberať samotnou osteochondrózou (bez prietrže), pri ktorej disk klesá a stráca svoju elasticitu. Čo sa však mení a ako to spôsobuje bolesť? V tradičných zoznamoch neexistuje odpoveď na túto otázku. Znovu a znovu sa odvolávajú na prietrž a iba na ňu, akoby neexistovali žiadne iné poruchy: stuhnutosť svalov a hypotenzia, posun a blokovanie medzistavcových kĺbov.!

Mimochodom, myšlienka premiestnenia a blokovania medzistavcových kĺbov je vo všeobecnosti pre niektorých klasických autorov niečo ako červená handra pre býka, a ak rozoznávajú jednotlivé svalové poruchy, sú aspoň nejako pripravení, potom výraz „premiestnenie kĺbov“ spôsobuje výbuch konzervatívcov z medicíny. rozhorčenie: nie je a nemôže byť, pretože nikdy nemôže byť!

Budem však príkladom pre oponentov. Som zdravý a fyzicky vyvinutý človek. Nemám žiadne výrazné svalové poruchy, som stále dosť mladý na to, aby som na diskoch zaznamenal vážne zmeny súvisiace s vekom a okrem toho ma na chvíľu nič neubližuje. A jedného rána, siahajúc po budíku, som urobil neúspešný ostrý pohyb a pocítil som cvaknutie v krčku maternice. Nemal som žiadne bolesti (svalová kompenzácia je dobrá), ale nasledujúci deň som sa v poškodenej oblasti cítil nepohodlne a namáhavo, okrem toho sa pri pohybe objavili aj drtenie v iných častiach krku. A o dva dni neskôr sa začalo objavovať bolesť hlavy - z napätia, zvyčajne do večera, a jasnosť myslenia sa znížila - aj vo večerných hodinách.

V manuálnych technikách som sa snažil veľmi dobre manipulovať, ale ukázalo sa, že je to ťažké. Potom som sa obrátil na priateľa, s ktorým sme kedysi začali študovať manuálnu terapiu. Vysvetlil mu, čo má robiť, ako umiestniť ruky a akým smerom ich viesť, a začali sme postup. Po krátkej príprave urobil potrebný pohyb, zacvakol - a moje problémy boli doslova odstránené rukou! Bolesť hlavy zmizla, „rozjasnená“ v hlave, kríza sa už viac neopakovala.

Teraz si povedzme, aká bola moja choroba? Keby som išiel na konzultáciu s regionálnym neuropatológom, potom by ma 80 zo 100 lekárov diagnostikovalo osteochondrózou alebo herníciou diskov a predpísalo by vhodnú liečbu. Ale ak to bola kýla, tak kde a prečo zmizla? Koniec koncov je takmer nemožné korigovať prietrž a ešte viac je nemožné urobiť to okamžite, bez trakcie, len otočením hlavy..

Keby som mal osteochondrózu, tak prečo vznikol v takom mladom veku a nevznikol postupne, ako je pre neho typické, ale okamžite, v jednom okamihu? A prečo táto osteochondróza zmizla po jednom zákroku? Vážení čitatelia, podľa môjho názoru sa nespomínala osteochondróza a jediným poškodením, ktoré sa mohlo týmto spôsobom vyvinúť, bolo vytesnenie (blokovanie) medzistavcových kĺbov..

Ale späť k skutočnej osteochondróze. Napriek tomu to môže viesť k nejakým problémom alebo nie? Samozrejme, že to môže, ale veľmi mierne. Napríklad obmedziť pohyblivosť chrbta, ktorá je v starobe veľmi prirodzená. Okrem toho osteochondróza prispieva k vzniku artrózy medzistavcových kĺbov. Všeobecne sa tieto dve choroby zvyčajne spájajú ruka v ruke. A nakoniec, ako sa vyvíja, osteochondróza postupne vedie k spondylóze.

Deformujúca sa spondylóza je v zásade jednoducho ďalším štádiom osteochondrózy alebo, ak chcete, ďalším štádiom choroby. Pri spondylóze sa vláknité vlákna medzistavcového kotúča pomaly vytlačujú pod tlakom telesnej hmotnosti za hranicu stavovcov a „ťahajú“ okraje stavcov, ktoré sú spolu zvarené, čo prispieva k tvorbe kostných výčnelkov, „háčikov“ - osteofytov. Výsledkom je, že disk je po stranách obmedzený a je „pokrytý“ osteofytmi od okrajov.

Výskyt osteofytov je do istej miery pretrvávajúcou reakciou tela počas „poklesu“ a postupné ničenie chrupavky medzistavcových platničiek - osteofyty nedovoľujú vláknitým vláknam plaziť sa. A ich vzhľad spravidla nepoškodzuje telo.

V súvislosti s vyššie uvedeným sa zdá zvláštne, že sa lekári pokúšajú „liečiť“ spondylózu alebo bojovať proti osteofytom - niekedy to robia niektoré kliniky. Pokiaľ ide o početných šarlatánov, ktorí sľubujú, že „rozpustia soli a zlomia háčiky na kosti“, sú jednoducho smiešni vo svojej ignorancii.

Spondylóza je stav, ktorý, pokiaľ vznikne, nikdy nezmizne a vývoj osteofytov možno zastaviť, spomaliť (so zlepšením stavu diskov), ale vôbec ho nezastaviť. A ďalšou otázkou je, či je dokonca potrebné zastaviť rozvoj spondylózy, keďže spondylóza a tvorba osteofytov sú druhom reakcie starnúceho organizmu, ktorý sa snaží prispôsobiť zmenám, ktoré v ňom prebiehajú..

Príznaky osteochondrózy a spondylózy

Ako ste už dúfali, z môjho pohľadu dúfam, že tieto dve choroby nemajú prakticky žiadne samostatné nezávislé príznaky, s výnimkou obmedzenia pohyblivosti chrbtice a miernej bolesti. Zvyčajne sa tieto choroby môžu posudzovať v kombinácii s artrózou medzistavcových kĺbov a v skutočnosti sa vyvíjajú súčasne. To je z môjho pohľadu jasnejšie povedané, bolesť chrbta je najčastejšie spôsobená nie osteochondrózou a spondylózou. V 95 prípadoch zo sto závažných bolestí chrbta spôsobujú iné príčiny a choroby, ktoré sme už preskúmali v tejto kapitole a ktoré sa budú posudzovať v nasledujúcej kapitole..

Diagnóza osteochondrózy a spondylózy

Na diagnózu osteochondrózy a spondylózy pomocou röntgenovej snímky a počítačovej tomografickej skúšky. Na röntgenových fotografiách s osteochondrózou je možné pozorovať zníženie vzdialenosti medzi stavcami a pri spondylóze sú jasne viditeľné osteofyty. Počítačová tomografia môže navyše posúdiť aj stav samotných medzistavcových platničiek..

Liečba osteochondrózy a spondylózy

Liečba osteochondrózy a spondylózy by mala kombinovať maximálny komplex účinkov a riešiť niekoľko problémov:

zlepšenie stavu chrupavky medzistavcových platničiek;
zlepšenie krvného obehu chrbtice a okolitých tkanív;
úľava od bolesti;
zníženie kostného tlaku na seba a posilnenie kostných štruktúr chrbtice.

Na zlepšenie stavu medzistavcových platničiek sú predpísané chondoprotektory, ktoré napájajú chrupavku diskov a prispievajú k ich regenerácii. Drogy tejto skupiny by sa mali užívať v kurzoch, dvakrát ročne, po dobu niekoľkých rokov.

Odporúča sa kombinovať použitie chondoprotektorov so súčasným použitím vazodilatátorov, ktoré aktivujú metabolizmus a krvný obeh v chrbtici a tiež umožňujú výživným „stavebným“ látkam lepšie prenikať do dutiny postihnutého segmentu chrbtice..

Účinne zlepšuje krvný obeh, prirodzene masáž chrbta. Pri osteochondróze chrbtice sa odporúča robiť to dvakrát ročne, v priebehu 8 až 10 sedení. Ale hirudoterapia (liečba lekárskymi pijavicami) najlepšie stimuluje krvný obeh. Použitie pijavíc pri osteochondróze je o to odôvodnenejšie, pretože tieto jedinečné malé stvorenia počas hryzania vstrekujú do ľudského tela celú skupinu enzýmov užitočných pre chrbticu. Je zrejmé, že pre mnohých je ťažké prekonať prirodzené znechutenie a súhlasiť s takouto liečbou, ale pacienti, ktorí sa dokážu vyrovnať a rozhodnúť sa o priebehu hirudoterapie, sú zvyčajne veľmi spokojní s jeho výsledkami..

Z ďalších aktivít, ktoré skutočne stimulujú krvný obeh, sa môže odporučiť kryoterapia. Pri liečbe chrbtice by sa však táto metóda mala používať veľmi starostlivo a iba pod dohľadom skúseného odborníka. Iné fyzioterapeutické postupy tiež zlepšujú krvný obeh, ale robia to v oveľa menšej miere, takže sa používajú iba pre nedostatok lepších výsledkov..

Nesteroidné protizápalové lieky sa tradične používajú na zmiernenie bolesti pri spinálnej osteochondróze, pričom zabúdajú, že ich dlhodobé užívanie môže podľa mnohých domácich autorov spomaliť obnovu chrupavkových tkanív poškodených medzistavcových platničiek. Preto zvyčajne súhlasím s krátkodobým užívaním protizápalových liekov na exacerbácie, ale nesúhlasím s ich ďalším používaním. Nakoniec, bolesť s osteochondrózou je zriedkavo závažná a najčastejšie ju možno vydržať alebo zmierniť inými metódami, ako je akupunktúra, masáž, elektroakupunktúra. Okrem toho v prípadoch silnej bolesti blokáda novokainu zvlášť bolestivých oblastí chrbtice.

Na zníženie tlaku kostných štruktúr susedných stavcov proti sebe a na zväčšenie vzdialenosti medzi stlačenými kĺbovými povrchmi kĺbových stavcov sa používa trakcia (chrbtová trakcia) a používa sa k takým pomocným prostriedkom, ako je krčný golier a bedrový obväz. Trakcia je pri liečbe krčnej chrbtice účinnejšia. Pri liečbe bedrovej chrbtice môžete použiť domáce trakčné zariadenie, ktoré je vybavené na lôžku pacienta - pozri časť o liečbe medzistavcových kýly.

Dobrý účinok pri liečbe osteochondrózy poskytuje okrem iného terapeutické cvičenia uvedené v kapitole X tejto knihy. Musíte robiť najmenej 3 krát týždenne počas 30 - 40 minút.

Na záver by som chcel poznamenať, že hoci je osteochondróza chrbtice pomerne ťažko liečiteľná, pri vykonávaní komplexných opatrení je možné dosiahnuť významné zlepšenie bez ohľadu na vek pacienta. Zdôrazňujem to úmyselne, pretože často, keď prídem na schôdzku, ďalší starší pacient osudne povzdychne: „Ja, lekár, v skutočnosti nepočítam s dobrými výsledkami. Chápem, že v mojich rokoch by ste nemali dúfať v uzdravenie. “ V takom prípade musím pacienta presvedčiť, že osoba v akomkoľvek veku má dosť zdravia - stačí len túžba, vôľa, tvrdá práca a odporúčania dobrého lekára, ktoré sa musia prísne dodržiavať..

Aby som to zhrnul všetky vyššie uvedené na tému osteochondrózy, chcem dospieť k záveru: podľa môjho názoru je čas pozrieť sa inak na podstatu metabolicko-dystrofických chorôb chrbtice a vykonať zmeny vo výklade diagnóz. V prípadoch, keď lekár nebude len opúšťať „otravných“ pacientov, ale skutočne chce pacientom pomôcť, bude potrebovať podrobnejšiu analýzu diagnóz, aby určil potrebnú liečbu a nedá sa urobiť so zjednodušeným výrazom „osteochondróza“..

Napríklad úplná diagnóza niektorých stavov by mohla vyzerať takto: „premiestnenie medzistavcového kĺbu C1 - C2 (medzi prvým a druhým krčným stavcom) na pozadí celkovej svalovej hypotenzie“. Alebo: „stuhnutosť bedrových svalov na pozadí Scheuermannovej choroby, vyčnievanie disku L5-S1 (lumbosakrálne spojenie)“. Formulovať a zapisovať tak dlhú diagnózu je, samozrejme, trochu komplikovanejšie a zodpovednejšie ako udržať v rámci dvoch slov „osteochondróza chrbtice“. Ak však lekár skutočne chce predpísať účinnú liečbu, musí v každom prípade podrobne uviesť príčiny choroby a osteochondróza, ktorá nevysvetľuje diagnózu, mu v žiadnom prípade nebude vyhovovať.

Článok Dr. Evdokimenka © pre knihu „Bolesť v chrbte a krku“, publikovaný v roku 2001. Upravené v roku 2011. Všetky práva vyhradené.

Deformujúca spondylóza bedrovej chrbtice

Bedrová spondylóza je degeneratívna patológia, ktorá vo väčšej miere postihuje pacientov vo veku 35 - 40 rokov. U mladších pacientov je bedrová spondylóza zriedkavá. Najčastejšie je toto ochorenie v mladom veku posttraumatické.

Pozrime sa najskôr, čo deformuje spondylózu bedrovej oblasti a ako sa formuje. Miechový stĺp pozostáva z jednotlivých stavcov. V bedrovej oblasti je ich päť. Majú masívne telá, klenuté a odstredivé procesy. Vertebrálne telo spolu s oblúkovými procesmi tvoria v chrbtovom kanáli oválnu dieru. Vo vnútri je miecha, z ktorej sa odchádzajú radiálne spárované nervy. Rozvetvujú sa, tvoria lumbosakrálny nervový plexus a sú zodpovedné za inerváciu tkanív dolných končatín, brušných orgánov a malej panvy..

Tela stavcov sú oddelené chrupavkovými medzistavcovými platničkami. Ich hlavnou funkciou je ochrana radikálových nervov pred tlakovým tlakom z tela stavovcov. Sekundárnou funkciou je rozdelenie amortizačného zaťaženia z pohybu tela cez chrbticu. Čiastočné odpisy sú znížené v dôsledku prítomnosti fyziologických ohybov chrbtice.

Medzistavcové platničky sa skladajú z hustej chrupavkovej membrány (vláknitý kruh) a vnútorného želatínového telesa (buničité jadro). Medzistavcový disk nemá vlastnú obehovú sieť. Pri výmene tekutín s blokovacou doskou, ktorá sa nachádza medzi ňou a stavcom, dostáva energiu rozptýleným spôsobom. Čiastočne rozptýlená výživa medzistavcových platničiek je zabezpečená paravertebrálnymi svalmi.

Zvýšený tlak na miechu, napríklad s nadváhou alebo ťažkou fyzickou prácou, vedie k tomu, že blokovacie platne sklerizujú a strácajú schopnosť poskytovať výživu chrupavke vláknitého prstenca. Je dehydratovaný, pokrytý sieťou tenkých trhlín. Sú naplnené usadeninami vápenatých solí. Výsledkom je, že medzistavcové platničky strácajú schopnosť prijímať difúznu výživu pri výmene tekutín s okolitými paravertebrálnymi svalmi..

Zber tekutín začína z buničitého jadra umiestneného vo vláknitom kruhu. Stratí svoju hmotnosť a nedokáže udržať normálnu výšku disku. Znižuje sa a diagnostikuje sa stupeň vystupovania. Už v tejto fáze sa môže spondylóza začať vyvíjať vďaka ukladaniu vápenatých solí pozdĺž okrajov stavcov..

Deformujúca sa spondylóza bedrovej chrbtice je prítomnosť mnohých osteofytov pozdĺž okrajových povrchov stavcov. Bránia mobilite, poškodzujú mäkké tkanivá a spôsobujú silnú bolesť. Diagnostika patológie je pomerne ľahká. Je potrebné urobiť röntgenový obraz bedrovej chrbtice vo viacerých projekciách.

Príčiny bedrovej spondylózy

Dnes sa predpokladá, že spondylóza spôsobuje osteochondrózu bedrovej chrbtice. O vývoji degeneratívnych degeneratívnych zmien na medzistavcových platničkách, ktoré sú opísané vyššie.

Teraz zvážime, ako súvisí osteochondróza a spondylóza bedrovej chrbtice vo vzťahu k rizikovým faktorom pre vývoj obidvoch chorôb. Je dokázané, že tieto patológie sa nevyvíjajú u ľudí, ktorí zo svojho života vylúčia tieto rizikové faktory:

 • nadmerná telesná hmotnosť - každý ďalší kilogram vytvára obrovský tlak na blokovacie platne, ktoré vykonávajú difúznu výživu chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
 • nedostatočné používanie čistej pitnej vody denne - spôsobuje zníženie prietoku krvi a zhoršuje reologické vlastnosti krvi;
 • fajčenie a pitie alkoholických nápojov - vedie k prudkému zúženiu krvných ciev a zastavuje plnú difúznu výživu chrupavkového tkaniva miechy;
 • ťažká fyzická aktivita bez predchádzajúcich bezpečnostných opatrení;
 • nesprávna organizácia spánku alebo pracoviska, takže na zadné svaly sa kladie zvýšená kompenzačná záťaž;
 • zhoršené držanie alebo zakrivenie chrbtice;
 • degeneratívne choroby veľkých kĺbov dolných končatín;
 • nesprávne nastavenie chodidla, vyjadrené plochými chodidlami alebo chodidlami do chodidiel;
 • zlé topánky, ženy na vysokých podpätkoch atď..

Degeneratívna spondylóza bedrového kĺbu sa môže vyvinúť nielen na pozadí osteochondrózy. Medzi jeho možné príčiny patrí:

 1. zakrivenie chrbtice, pri ktorom dochádza k čiastočnej aproximácii jednotlivých stavcov, ktoré prichádzajú do styku, sa poškodí a na ich povrchu sa vytvorí kostný rast (osteofyty);
 2. osteolýza, osteomalacia a osteoporóza - stavy, v ktorých dochádza k zriedkavej reakcii kostného tkaniva, môžu vytvárať trhliny a zlomeniny stavcov s následnou tvorbou kostných rohov;
 3. nestabilita polohy stavcov, ich periodické kĺzanie alebo vzájomné posunutie;
 4. zničenie medzistavcových kĺbov (odkryté, fazety, oblúky atď.);
 5. traumatické účinky (zlomeniny, praskliny, výrony a trhliny tkaniva väziva a šliach);
 6. šikmé panvové kosti;
 7. syndróm krátkej končatiny;
 8. tuberkulóza, syfilis a ďalšie infekcie, ktoré vyvolávajú zmäkčenie kostného tkaniva.

Toto nie je vyčerpávajúci zoznam možných príčin bedrovej spondylózy. Je potrebné vziať do úvahy niektoré jednotlivé faktory. Preto sa počas počiatočného vymenovania bude skúsený lekár vždy pýtať pacienta na podmienky jeho života a práce, dedičnosť, zvyky a ďalšie dôležité aspekty anamnézy. Neodporúča sa skrývať žiadne informácie, pretože to môže byť mimoriadne dôležité pre vypracovanie plánu následnej liečby..

Stupeň spondylózy bedrovej chrbtice

Pri klinickej diagnostike sa rozlišujú štyri stupne bedrovej spondylózy. Spondylóza prvého stupňa driekovej chrbtice je mimoriadne zriedkavo diagnostikovaná, pretože nedáva absolútne žiadne znaky odlíšené od základnej choroby. Pacient naďalej pociťuje bolesť charakteristickú pre osteochondrózu. Na röntgenovom obrázku sa spondylóza bedrovej chrbtice 1. stupňa prejavuje zbližovaním stavcov a prítomnosťou charakteristických čipov na nich. Hrubý rast kostí zatiaľ.

Spondylóza druhého stupňa bedrovej oblasti sa prejavuje stuhnutosťou a zhoršenou pohyblivosťou ráno. Ale 2-3 hodiny po prebudení prechádzajú všetky nepríjemné pocity. Počas dňa môže narušiť charakteristická kríza počas náhlych pohybov. Vo večerných hodinách je napätie v chrbtových svaloch a bolesť v dolnej časti chrbta. V rádiografe druhého stupňa sú už viditeľné počiatočné prejavy rastu osteofytov. V tomto štádiu je stále možné vykonávať konzervatívnu liečbu bez chirurgického zákroku.

Tretí a štvrtý stupeň spondylózy sú charakterizované fúziou susediacich stavcov. Stratená mobilita v postihnutej oblasti. Radikálne nervy trpia. Tento proces je často sprevádzaný radikulopatiou.

Známky a príznaky bedrovej spondylózy

Prvé príznaky bedrovej spondylózy sa prejavujú v druhom štádiu choroby. Je to kríza v chrbtici, bolesť a stuhnutosť pohybov. Tieto príznaky bedrovej spondylózy sa potvrdzujú röntgenovým vyšetrením miechy.

Príznaky lumbálnej spondylózy sú veľmi často sprevádzané neurologickými prejavmi:

 1. bolesť sa šíri po zovretom radiálnom nerve a do oblasti, za ktorú je inervácia zodpovedná;
 2. objavia sa oblasti so zníženou citlivosťou kože;
 3. znecitlivenie sa postupne vyvíja;
 4. niektoré reflexy šliach vypadávajú;
 5. začína sa dystrofia svalových vlákien;
 6. problémy s nedostatočnou cievnou stenou sú spojené.

Klinickými príznakmi spondylózy bedrovej chrbtice v neskorších štádiách sú nepohyblivosť postihnutej oblasti, neschopnosť urobiť zákruty alebo zákruty, neustále prítomná neúnosná bolesť..

Pred liečením spondylózy bedrovej chrbtice

Pred liečbou bedrovej spondylózy je potrebná dôkladná diferenciálna diagnostika. Na stretnutie odporúčame kontaktovať vertebroológa alebo ortopéda. Títo odborníci budú schopní porozumieť príčinám a následkom tohto patologického procesu a predpísať účinnú konzervatívnu liečbu. Ak neexistuje spôsob, ako sa dohodnúť na stretnutí s týmito lekármi, potom sa dohodnite na stretnutí s miestnym terapeutom alebo neurológom.

Pred liečbou spondylózy bedrovej chrbtice je potrebné zistiť príčinu jej vývoja. Na tento účel sa vyžaduje röntgenové vyšetrenie. Obrázky vám umožňujú jasne vidieť tvorbu osteofytov. Ak sa to nepodarí, odporúča sa skenovanie MRI a CT. Odporúča sa vykonať aj krvný test na reumatické faktory. Tým sa odstráni reumatoidná povaha tvorby ankylózy. V niektorých prípadoch je spondylóza vyvolaná ankylozujúcou spondylitídou a systémovým lupus erythematosus. Ich liečba vyžaduje použitie hormonálnych liekov na zastavenie autoimunitného procesu zápalu.

Liečba bedrovej spondylózy

Liečba bedrovej spondylózy v prvom a druhom štádiu patologického procesu sa môže uskutočňovať pomocou konzervatívnych metód. Úradná medicína navrhuje použitie nesteroidných protizápalových liekov, svalových relaxancií a chondroprotektorov. Okamžite si všimneme, že ide výlučne o symptomatickú liečbu. To vám umožní na chvíľu sa zbaviť negatívnych prejavov patológie. Samotná choroba sa však naďalej vyvíja.

Preto je vhodné použiť alternatívnu liečbu spondylózy bedrovej chrbtice, ktorá je zameraná na odstránenie príčin vzniku ochorenia a jeho následkov. Na tento účel sa používa manuálna terapia, terapeutické cvičenia a telesná výchova. Liečba by sa mala začať obnovením normálnej štruktúry chrbtice. Môže vyžadovať trakciu, osteopatiu a masáž. Potom pomocou reflexológie môžete začať proces regenerácie poškodených tkanív. Terapeutická gymnastika a kinezioterapia posilnia svalový chrbátový rám, zmiernia kŕče a obnovia rozptýlenú výživu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Odporúča sa tiež použiť fyzioterapiu, laserovú expozíciu, elektroyostimuláciu a oveľa viac..

Na špecializovaných klinikách manuálnej terapie odporúčame liečbu spondylózy bedrovej chrbtice.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Liečba spondylózy hrudnej chrbtice: príznaky, liečba, lieky, gymnastika

Hrudná spondylóza je jednou z odrôd dorzopatií chrbtice, vyznačujúcich sa degeneratívno-dystrofickými zmenami v tkanivách vláknitých krúžkov medzistavcových platničiek, uzatváracích platní a väzov, ktoré spôsobujú takú kompenzačnú reakciu tela, ako je tvorba osteofytov pozdĺž okrajov susediacich stavcov. V zanedbávaných podmienkach vedie spondylóza k výraznému zvýšeniu medzných výrastkov, tj k osteofytom, ktoré sa navzájom spájajú a vytvárajú pevný kĺb susedných stavcov v určitej oblasti chrbtice..

Ak ochorenie neliečite, môže postihnutá časť významne stratiť svoj motorický potenciál a normálnu flexibilitu. Hlavnými príznakmi choroby sú bolesť na hrudníku a obmedzená pohyblivosť. Bolesť je spôsobená podráždením miechových nervových zakončení rastom kostí a kompresiou miechového kanála. Táto patológia sa týka degeneratívnych chorôb s chronickým priebehom, pričom sa u ľudí starších ako 45 rokov zistí spravidla. Ochorenie sa vyvíja hlavne v dôsledku prevratu tela, to znamená, že sa vyskytuje v dôsledku fyziologického starnutia tkanív miechy..

Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť spondylózu v oblasti hrudníka, špecialista starostlivo preskúma sťažnosti pacienta a preskúma chrbticu, po ktorej odporučí rádiografiu, CT alebo MRI. Lekár má pred sebou výsledky zobrazovacej diagnostiky a potvrdzuje patomorfologické príznaky spondylózy a predpisuje konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Chirurgický zákrok sa odporúča v zriedkavých prípadoch a len na prísne indikácie..

CT vyšetrenie hrudníka.

V prítomnosti 1 stupňa lézií hrudných segmentov sa klinická patogenéza zvyčajne neobjaví alebo má mierny klinický obraz. Liečba teda nie je aktivovaná včas a je to produktívnejšie výsledky práve v ranej fáze. Degeneratívne procesy nezastavia, postupne postupujú a pri absencii vhodnej liečby sa tempo ich rozvoja výrazne zvyšuje. Po prechode do nasledujúcich štádií už patológia vyvoláva syndróm bolesti, často celkom jasný, ktorý je lokalizovaný hlavne v oblasti rebier. Niekedy je táto bolesť zamieňaná s infarktom..

Bez ohľadu na to, v akom štádiu sa diagnostikovala hrudná spondylóza, by sa v žiadnom prípade nemala odmietnuť kvalifikovaná lekárska starostlivosť. Je ľahké získať postihnutie v dôsledku komplikovanej spondylózy, ale jeho odstránenie bude oveľa problematickejšie a bez chirurgického zákroku to nie je vždy možné. Najnepriaznivejším dôsledkom pre pacienta môže byť čiastočná alebo úplná ochrnutie dolnej časti tela. Sme si istí, že sa k tomu nedostanete, pretože chápete závažnosť tejto patológie a dôležitosť včasnej a kompetentnej liečby. Na objasnenie charakteristík spondylózy prsníka vám odporúčame oboznámiť sa s informáciami uvedenými nižšie.

Príznaky deformujúceho sa typu

V oblasti hrudníka sa ochorenie vyskytuje menej často, najčastejšie postihuje bedrové a krčné oblasti. Túto skutočnosť vysvetľuje špecifická štruktúra hrudnej oblasti a jej najmenšia pohyblivosť, ktorá sa zásadne líši od charakteristík hornej a dolnej časti..

Štruktúra krčnej chrbtice.

Deformujúcu sa spondylózu 1. stupňa je ťažké odhaliť doma, pretože sa často skrýva. Pacienti sa zvyčajne dozvedajú o prítomnosti patológie v počiatočnej fáze a o potrebe podstúpiť náhodnú liečbu po tom, ako podstúpili rádiografiu z úplne iného dôvodu. Stojí za zmienku, že def. spondylóza u niektorých ľudí a o 2 stupne sa môže objaviť bez bolesti, avšak v tejto fáze takmer všetky noty označujú stuhnutosť a viditeľné zúženie amplitúdy pohybov.

Aké príznaky môžu signalizovať problém tohto druhu? Pre spondylózu prsníka sú charakteristické tieto príznaky:

 • bolesť v oblasti lopatiek, ktorá môže vyžarovať do hrude (rebier);
 • akútna bolesť pri prepichnutí ako interkstálna neuralgia;
 • nepohodlie v srdci, ktoré sa prejavuje ťažkosťou, kompresiou, bolesťou (príznaky sú podobné angine pectoris);
 • svalové napätie v hornej a strednej časti chrbta;
 • pocit znecitlivenia sústredený v brušnej stene a / alebo v obmedzenej oblasti chrbta, kde prechádza miechový nerv;
 • bolesť v oblasti žalúdka, pankreasu, pečene;
 • narušenie citlivosti a objavenie sa slabosti v horných končatinách sa tieto príznaky najpravdepodobnejšie vyskytujú v prstoch a zápästí;
 • tuhosť tela, najmä pri pokuse o otočenie tela;
 • znížený potenciál motorických funkcií ramena a / alebo nohy (zvyčajne ramena);
 • zvýšená bolesť pri zmene počasia, zatáčaní, zdvíhaní horných končatín, dlhá chôdza, dlhá poloha tela v uniforme (na konci dňa av noci sa zvyšuje nepohodlie);
 • únava aj po ľahkej fyzickej námahe;
 • problémy s dýchaním (nedostatok vzduchu, dýchavičnosť atď.), môže sa vyvinúť pocit hrče v hrdle.

Pretože podobné príznaky sú spojené s mnohými ochoreniami pohybového aparátu a vnútorných orgánov, nie je možné samostatne porovnávať vaše príznaky s vyššie uvedenými príznakmi. Okrem toho je zakázané liečiť sa! Choroby chrbtice, vrátane spondylózy, sú spojené s veľkými rizikami následkov, a preto správne diagnostikovaný a veľmi dobre vyvinutý liečebný režim hrá obrovskú úlohu pri bezpečnom a účinnom uzdravení pacienta. Preto sa podrobte diagnóze v zdravotníckom zariadení a lekársku pomoc získajte iba od lekára!

Cvičenie na spondylózu hrudnej chrbtice

Vedúce miesto v terapeutických opatreniach pri hrudnej spondylóze zaujíma špeciálna gymnastika, ktorú odporúča špecialista na základe závažnosti patologického procesu a individuálnych kritérií tela pacienta. Úzkoprofilový lekár individuálne vyvíja komplex cvičebnej terapie, pričom berie do úvahy všetky súčasné klinické údaje a výsledky komplexnej diagnózy. Okrem toho sa zohľadňuje hmotnosť, vek, povolanie pacienta, telesná hmotnosť, anamnéza súvisiacich patológií, úroveň fyzickej zdatnosti..

Ciele terapeutických cvičení pri spondylóze:

 • na posilnenie svalového korzetu a väzov bez poškodenia problémového segmentu a iných častí chrbtice;
 • zmierniť napätie zo spinálnych svalov v mieste zaostrenia;
 • obnoviť pohyblivosť a flexibilitu hrudníka;
 • znižujú tlak na hrudné medzistavcové platničky a stavce, a preto zmierňujú kompresiu nervových koreňov a znižujú bolesť;
 • stimulovať krvný obeh a metabolizmus, čím sa dosiahne zlepšené dodávanie výživy do vyčerpaného segmentu;
 • normalizovať silu a motorické funkcie končatín, ak k nim došlo;
 • opraviť narušené držanie tela, naučiť osobu správne pohyby a držanie tela, ktoré zabránia preťaženiu v príslušnom oddelení.

Ak máte spondylózu, fyzická terapia pre vás odteraz nie je dočasným javom, ale životným krédom. Musia byť cvičenia s deformujúcou sa spondylózou hrudnej oblasti systematicky celý môj život. A aj keď si uvedomíte, že vaše trápenie nakoniec skončilo po tvrdej práci na sebe, neprestávajte školiť. Niekto uspeje za mesiac a niekto potrebuje viac času, aby sa dobre zotavil. Bez ohľadu na to, kedy dosiahnete víťazstvo nad zákernými prejavmi choroby, za pretrvávajúcu remisiu a prevenciu recidívy patológie nebuďte leniví a pokračujte v každodennej praxi..

Na začiatku by ste mali absolvovať kurz záťažovej terapie, samozrejme, spolu s ďalšími povinnými liečebnými postupmi, v špecializovanom lekárskom zariadení, kde vás naučia všetky jemnosti, pokiaľ ide o správnu techniku ​​vykonávania cvičení. Ďalej, po úplnom preštudovaní všetkých metód terapeutického a preventívneho nabíjania, ktoré sú pre vás potrebné, je možné cvičebnú terapiu vykonávať doma.

Výstraha! Mnohí sa snažia obísť zdravý rozum: ignorujúc cestu do lekárskeho zariadenia sa snažia nájsť v sieti efektívne metódy telesnej výchovy. Zdôrazňujeme, že takéto taktiky, neoprávnené použitie cvičebnej terapie pre seba, môžu nielen pomôcť, ale zhoršujú klinický obraz a vedú k vážnym nezvratným následkom..

Pretože táto liečebná taktika dodržiava iba zásadu individuality, všetky odporúčania týkajúce sa typu a zložitosti fyzickej aktivity, frekvencie a trvania lekcií majú právo byť odporúčané výlučne ošetrujúcim lekárom. Ak ste takí dychtiví vyskúšať akýkoľvek cvičebný systém, ktorý je pred použitím chválený na internete, nezabudnite sa poradiť s odborníkom o vhodnosti a bezpečnosti jeho použitia, konkrétne vo vašom prípade..

Ohlásime teda niektoré z najjednoduchších cvičení fyzickej kultúry, ktoré sa vykonávajú na náchylnej pozícii. Toto je najvhodnejšia poloha, pretože nezaťažuje a pomáha uvoľňovať chrbticu, čo umožňuje plodne vypracovať potrebné svaly bez vystavenia chrbtice ďalšiemu axiálnemu zaťaženiu. Pripomíname vám, že na začatie vykonávania tried musíte ležať na chrbte na rovnom povrchu.

 1. Zároveň potiahnite ruky nahor a prsty na nohách. Takéto cvičenie by vám malo dať predstavu o tom, ako sú napnuté miechy. Vašou úlohou je sústrediť sa viac na oblasť hrudníka. Po niekoľkých sekundách natiahnutia sklopte ruky a uvoľnite sa.
 2. Hlavy otáčajte pomaly doprava a doľava. Po otočení jedným smerom by ste mali hladko vrátiť hlavu do stredového bodu (v a. P.), opraviť na pár sekúnd a potom vykonať podobný pohyb v opačnom smere..
 3. Nadvihnite hornú časť tela s hlavou niekde k stredovej línii chrbta. Ruky zároveň ležia pozdĺž tela a pevne leží na podlahe. Zadná strana stehien a nôh je tiež v kontakte s podlahou. Pri výkone musíte zabezpečiť, aby boli lopatky úplne odtrhnuté z povrchu. Spolu so zdvíhaním sa odporúča ponožky ťahať na seba.
 4. Paže mierne od seba a mierne zdvihnuté, zaťaté päste. Zrieďte dolné končatiny na šírku ramien. Vykonajte rotačné pohyby s nohami a päsťami. Najprv urobte niekoľko otáčok dovnútra, potom smerom von.
 5. Ruky držia plecia a ohýbajú horné končatiny v lakťoch. Vykonajte kruhové rotácie v ramennom kĺbe: najprv urobte niekoľko úplných otočení dopredu, potom toľko dozadu.
 6. Nohy sa narovnali, ruky pozdĺž tela. Posúvajte sa pravou nohou a pravou rukou po povrchu a synchrónne ich posúvajte čo najviac na stranu. Vráťte sa do východiskovej polohy a potom vykonajte rovnakú akciu s ľavými dolnými a hornými končatinami.
 7. Nohy spolu. Ruky späť za hlavou sú rovné a rovnobežné. Pravú nohu spojte ľavou rukou v hojdačke, pričom hlava a horné otelenie chrbta by sa nemali odtrhávať z povrchu. Pracovné končatiny je potrebné odtrhnúť z podlahy a potom ich posúvať smerom k sebe tak, aby sa ruka dotkla oblasti nôh, ktorá je asi 20 cm pod kolenom. Rovnakú úlohu vykonajte aj pre ostatné protiľahlé končatiny.
 8. Ruky sú rovné, natiahnuté za hlavu. Ohyby oboch kolien, chodidlá sú chodidlami na podlahe. Nadvihnite hlavu, potiahnite kolená do žalúdka a uchopte ich za ruky. Vráťte sa do východiskovej polohy a cvičenie niekoľkokrát zopakujte.
 9. Dolné končatiny zostávajú v ohnutej polohe. Ďalej, keď vdychujete, musíte roztiahnuť ruky do strán, potom sa veľmi pevne objímajte, prekrížte ruky a držte plecia. Pre väčšiu efektívnosť môžete vyvíjať tlak lakťami v oblasti hrudníka.
 10. Vyrovnané nohy zdvihnite nahor, kolmo na chrbát. Prsty chodidiel smerujú k vám. Súčasne zdvihnite hornú časť tela spolu s hlavou a končekmi prstov siahajte po prsty na nohách..

Lieky a fyzioterapia

O ničom sme sa nezmienili o osteochondróze, pretože je priamo zapojená do najťažších deformácií vyskytujúcich sa v chrbtici. Vyznačuje sa metabolickými poruchami v štruktúrach chrbtice. A práve na jeho základe sa vo väčšine prípadov vyvíja hernia aj spondylartróza, vrátane spondylózy. Taktika nechirurgickej liečby je v zásade veľmi podobná pre všetky tieto choroby, či už ide o fyzioterapeutické cvičenia, liekovú terapiu alebo fyzioterapiu. Mimochodom, sú to tri základné terapeutické techniky, ktoré sú vždy zahrnuté v priebehu liečby. V tejto časti sa zameriame na to, ako je organizovaná liečba drogami a ktoré fyzioterapeutické postupy majú najvyššiu hodnotu..

liečenie

Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré pomáhajú spomaliť degeneratívny proces a zastaviť neurologické príznaky. Lieky nie sú schopné úplne zbaviť pacienta týchto chorôb, majú čisto preventívny a symptomatický účinok. Navyše, bez ohľadu na to, aký etiologický faktor prispel k rozvoju dysfunkčných dystrofických procesov v stavovcoch. Bohužiaľ, doteraz sa také liečivo ešte nevynalezlo, ktoré by trvalo mohlo eliminovať nešťastné degeneratívne-dystrofické patológie kostných chrupavkových prvkov muskuloskeletálneho systému..

V neurológii a ortopédii, spondylóze všetkého druhu (ankylozujúca, deformujúca sa atď.) Sa ďalšie degeneratívne choroby, ktoré sú nasadené v hrudnej oblasti, liečia liekmi nasledujúcich kategórií:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) na bolesť a zápal - ibuprofén, indometacín, naproxén, meloxikam atď.
 • lieky zo série svalových relaxancií proti svalovým kŕčom - Midokalm, Tizanidín, baklofén;
 • prostriedky na normalizáciu metabolizmu v tkanivách (chondroprotektory, multivitamíny) - Flexinovo, Vitabs arthro, Kokarnit, Rumalon, Aflutop atď.;
 • lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu na postihnutej úrovni - betagistín, agapurín;
 • injekčné roztoky pre paravertebrálne blokády - paravertebrálne injekcie Novokainu, Lidokaínu, Merkainu, Diprospanu, Dexametazánu atď. (používajú sa iba na neznášateľné bolesti, keď si iné lieky nevedia poradiť);
 • antidepresíva, ktoré znižujú excitáciu centrálneho nervového systému, vyvolávajú sedatívne účinky, vyrovnávajú psychickú rovnováhu a normalizujú kvalitu spánku - amitriptylín, doxepín, duloxetín.

Lieky majú veľký význam v čase exacerbácie takýchto chorôb. Upozorňujeme však, že lekár predpisuje lieky výlučne na základe závažnosti diagnózy, existujúcich sťažností, zdravotného stavu pacienta..

Malo by byť zrejmé, že každý z uvedených liekov má pozitívne vlastnosti a môže mať mimoriadne nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie. Nesprávne zvolený liek a jeho nekontrolovaný príjem môžu spôsobiť nielen vážne zlyhanie vnútorných orgánov a systémov, ale môžu tiež spôsobiť vážne autoimunitné procesy, dokonca spôsobiť náhlu smrť. Preto neohrozujte svoj život, zverte výber liekovej terapie vysokokvalifikovanému lekárovi.

Fyzioterapeutické postupy pri spondylóze prsníka

Prechod fyzioterapeutických sedení je neoddeliteľnou súčasťou každého terapeutického programu používaného na spondylózu, osteochondrózu a artrózu fazetových kĺbov. Fyzioterapia v kombinácii s inými metódami, ktoré sme opísali vyššie, pomáha významne zlepšiť stav pacienta a dosiahnuť stabilnú remisiu nepríjemných javov v chrbtovej, sterno-costálnej časti chrbtice. Okrem toho v dôsledku fyzioterapeutického účinku na postihnuté oblasti chrbtice ustupuje bolesť a parestézia v rukách a nohách, hrudné orgány a horná brušná dutina, ktoré v skutočnosti inervujú nervy segmentu hrudníka..

Ciele fyzioterapie pre hrudnú spondylózu:

 • optimalizácia metabolických procesov;
 • odstránenie alebo zmiernenie bolesti;
 • zmierňuje únavu a napätie miechových svalov;
 • aktivácia lokálnych a všeobecných imunitných funkcií;
 • obnova miestneho krvného obehu a odtoku lymfy;
 • odstránenie opuchov a zápalov v postihnutých štruktúrach;
 • normalizácia práce základných jednotiek nervového systému;
 • zvýšenie rozsahu pohybu.

Hlavné fyzické sedenia používané pri degeneratívnych-dystrofických léziách chrbtice sú:

 • elektrická pulzná terapia;
 • diadynamometry;
 • elektroforéza s novokainom;
 • interferenčná terapia;
 • electromyostimulation;
 • perkutánna elektroneurostimulácia;
 • laserové ošetrenie;
 • terapia rázovými vlnami;
 • UV žiarenie;
 • ultrafrekvenčná induktotermia (UHF);
 • magnetoterapia;
 • bahenná terapia.

Okrem bežných a účinných postupov uvedených vyššie sú do liečebného programu spondylózy GO zahrnuté aj niektoré techniky masáže a akupunktúry. Vynikajúce účinky majú všetky druhy minerálnych kúpeľov a kúpanie v bazéne..

Ak sa po kvalitatívnom priebehu konzervatívnej liečby stav nezlepší, potom vyvstáva otázka chirurgického zákroku. Okrem toho sú chirurgické postupy indikované pri závažných komplikáciách, napríklad:

 • ťažká stenóza miechy;
 • závažné porušenie nervového koreňa;
 • veľká medziobratlová kýla;
 • panvovej dysfunkcie;
 • paréza končatín;
 • kardiologické problémy;
 • silná inhibícia respiračného centra, atď..

Poranenie miechy.

Ako chirurgická taktika pre zodpovedajúcu chorobu v pokročilom stave sa v závislosti od situácie používa najvhodnejší typ dekompresnej a / alebo stabilizačnej operácie, napríklad mikrodisektómia, laminektómia, endoprotetika, autotransplantácia, foraminotómia, fúzia miechy. Po chirurgickom zákroku je nutná intenzívna rehabilitácia, ktorej plán zahŕňa antibiotickú liečbu, drogovú anestéziu, cvičebnú terapiu, fyzioterapiu a masáž..

záver

Poskytli sme komplexné informácie o terapeutickom prístupe k tejto chorobe. Ako vidíte, existuje veľa metód, ale je dôležité, aby ste ich mohli správne skombinovať, aby pozitívna dynamika netrvala dlho. Správnu kombináciu liečebných opatrení môže vyvinúť iba odborník v odbore ortopédia / neurológia, ktorý má najvyššiu kvalifikáciu a najbohatšie skúsenosti s liečbou pacientov s chrbticou..

Pokiaľ ide o neurochirurgiu chrbtice a ďalšiu pooperačnú rehabilitáciu, pacient potrebuje najmä kvalitnú lekársku starostlivosť. Preto je lepšie nájsť peniaze a ísť na operáciu na zahraničnej klinike.

Izrael a Nemecko poskytujú chirurgickú starostlivosť na vysokej úrovni, ale náklady sú príliš vysoké a rehabilitácia sa tam ako taká neposkytuje. Kliniky v Českej republike sú dnes veľmi žiadané, kde na tej istej pokročilej úrovni ako v týchto dvoch krajinách sa vykonávajú moderné high-tech zásahy, ale zároveň ich náklady v českých lekárskych centrách sú približne dvakrát nižšie.

Okrem toho je priamo v špecializovanom klinickom zariadení Českej republiky, kde bola operácia vykonaná, najlepšia rehabilitačná starostlivosť pre operovanú osobu organizovaná najmenej 2 týždne. A po rehabilitácii na klinike je pacient prevezený do jedného z najlepších ortopedických sanatórií. V sanatóriách v strediskách liečebných procedúr ho naďalej obnovujú vedúci ortopédovia, rehabilitační terapeuti, fyzioterapeuti a lekári cvičebnej terapie. Úplná rehabilitácia je vždy súčasťou programu chirurgickej liečby v Českej republike, čo je zriedkavé aj v iných krajinách.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Paramedian hernia

Žalúdok
Zhrnutie: Hernia diskediánov z hnačky je spravidla dôsledkom degeneratívneho procesu na medzistavcovej platni a vedie k chronickej bolesti v krku alebo chrbte, ako aj k ďalším nepríjemným symptómom.
Chirurgia na odstránenie prietrže je jedinou účinnou metódou liečby takejto patológie. A úspech liečby bude závisieť od správnosti operácie. Na posilnenie slabého miesta tela sa aktívne používa chirurgická sieť na prietrž.
Umbilická hernia je bežnou patológiou u dojčiat. Zvládnete to tým, že posilníte svaly dieťaťa a použijete špeciálne zariadenie - obväz. Prístroj bude účinným doplnkom k hlavnému liečebnému postupu, výrazne zrýchli tempo odstránenia špecifického výčnelku a nedovolí mu zvýšiť.