loader

Hlavná

Pažerák

Osteochondróza lumbosakrálnej: príznaky, príčiny, liečba

V našej krajine každý rok čelia osteochondróze stovky alebo dokonca tisíce ľudí. Je to choroba charakterizovaná deštrukciou medzistavcových platničiek..

Hlavnou funkciou týchto prvkov je urobiť chrbticu flexibilnou a mobilnou. Ak disky z nejakého dôvodu zmenia tvar a sú tenšie, človek začne pociťovať bolesť a nepohodlie. Takto sa vyvíja osteochondróza. Môže ovplyvniť rôzne časti chrbtice, ale najčastejšie sú to stavce L3-L4, L4-L5 a S1 alebo lumbosakrálna.

Príznaky patológie v dolnej časti chrbta

Osteochondróza chrbtice L3, L4, L5 a S1 je lumbosakrálna osteochondróza. Má veľa symptómov, ktoré sú mu vlastné..

Ak sa objaví jeden alebo viac z nich, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom:

 • Pri pohybe v bedrovej oblasti je cítiť nepohodlie a stuhnutosť..
 • Otáčanie alebo ohýbanie je ťažké.
 • Nadmerná únava.
 • Problémy so spánkom.
 • Nestabilný emocionálny stav, podráždenosť.
 • Poruchy močenia.
 • Zvýšené potenie.
 • Brnenie v dolných končatinách.
 • Muži môžu mať problémy s erekciou.
 • Menštruačné nepravidelnosti sú charakteristické pre ženy..
 • Phlebeurysm.

Uvedené príznaky sa môžu objaviť naraz alebo niekoľko súčasne. V každom prípade je potrebná pomoc lekára. Ak sa liečba nezačne včas, môžu sa vyskytnúť závažné komplikácie:

 • poruchy močových a reprodukčných systémov;
 • bolesť obličiek
 • podráždenie sedacieho nervu;
 • vyčnievanie disku;
 • medziobratlová kýla;
 • ischias;
 • lumbalgia - bolesť rôznej sily, ktorá ovplyvňuje dolnú časť chrbta. Môže byť akútna, subakútna a chronická.

Aký je prieskum?

Existuje niekoľko spôsobov, ako identifikovať osteochondrózu segmentov L3, L4, L5, S1:

 1. Röntgenové vyšetrenie. Ukazuje stav nielen chrbtice ako celku, ale aj každého jednotlivého stavca. Poskytuje nepriame informácie o stave diskov a kanálov.
 2. Tomografia. Presnejšia diagnostika na zistenie kompresie nervových koreňov, prasknutia disku alebo prasknutia membrán.
 3. MRI Takéto vyšetrenie je indikované v zložitých situáciách..

Podľa výsledkov vyšetrenia lekár predpíše liečbu.

Príčiny deštrukcie tkaniva disku

Osteochondróza chrbtice L4, L5 a ďalších segmentov lumbosakrálnej chrbtice sa vyskytuje z mnohých dôvodov. Najčastejšie ide o nadmernú fyzickú aktivitu.

Ohrozené sú ľudia, ktorí tvrdo pracujú, majú nadváhu a majú problémy s držaním tela.

Tiež tu sú tí, ktorí vedú sedavý spôsob života. Okrem záťaže existujú ďalšie faktory, ktoré vedú k rozvoju osteochondrózy L4-S1:

 • všetky druhy zranení chrbta,
 • nevyvážená strava, stres, nesprávny metabolizmus, nedostatok dennej rutiny a dobrý odpočinok,
 • genetická predispozícia.

Niekedy je takáto choroba komplikáciou plochých nôh, nedostatku vitamínu a ďalších porúch.

Účinné ošetrenie

Liečba je predpísaná až po vykonaní vyšetrenia. Aké metódy liečiť si vyberie lekár. Existujú dva typy liečby:

 • konzervatívny,
 • chirurgicky.

Operácia je indikovaná iba v zložitých prípadoch, keď sa vyskytnú komplikácie. Najčastejšie sa vykonáva diskektómiou alebo odstránením poškodeného medzistavcového disku.

Chirurgická intervencia pri liečbe segmentov L4, L5, S1 a ďalších je predpísaná, ak konzervatívna liečba zlyhá počas šiestich mesiacov..

Konzervatívne liečenie môže byť niekoľkých typov:

 1. Musíte zmeniť svoj životný štýl. To zahŕňa kontrolu cvičenia. Možno ich budete musieť zredukovať alebo naopak pridať k každodennej rutine cvičebná terapia. Všetky cvičenia musia byť vopred dohodnuté s lekárom. Odporúča sa kúpiť ortopedickú matraci, ktorá pomôže rozdeliť záťaž..
 2. Niekedy je potrebné liečiť osteochondrózu L4-5, L5-S1 pomocou liekov. Zmierňujú bolesť a odstraňujú zápalový proces. Vo väčšine prípadov sú to analgetiká, svalové relaxanciá, biogénne stimulanty atď. V niektorých prípadoch sú predpísané hormóny. Takéto ošetrenie by sa malo vykonávať prísne pod dohľadom lekára. Samoliečba je neprijateľná.
 3. Pomocou tradičnej medicíny môžete zmierniť bolesť a zápal. Dekorácie a infúzie bylín a iných liečivých rastlín sa používajú na orálne podávanie a na obklady a pleťové vody.

Pri liečbe osteochondrózy medzistavcovej chrupavky v oblasti L4-5, L5-S1 a ďalších, môžete použiť špeciálny fixačný korzet. Toto je produkt, ktorý pomáha udržiavať vašu chrbticu v správnej polohe..

Ako však mnohí odborníci tvrdia, pri jeho používaní existuje nebezpečenstvo - svaly sa môžu postupom času atrofovať. Preto musíte nosiť korzet iba so silnou bolesťou.

Okrem vyššie uvedených liečebných metód sa používajú chrbtová trakcia, akupunktúra, hirudoterapia, masáže a fyzioterapia..

Čo je osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice? Toto je postupné ničenie diskov.

Pacient má slabosť, stuhnutosť pohybov, bolesť, poruchy činnosti niektorých orgánov a systémov. Aby ste sa vyhli komplikáciám, musíte sa čo najskôr poradiť s lekárom a začať liečbu.

Ďalšie užitočné informácie:

V mojich sociálnych sieťach sledujete ďalšie užitočné materiály:

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel
a zdieľajte tento materiál so svojimi priateľmi :)

MRI diagnostika bolesti s poškodením bedrovej chrbtice

MRI pre bolesť spôsobenú poškodením bedrovej chrbtice

Bolesť v dolnej časti chrbta je známa takmer každému človeku a často vedie k dočasnému postihnutiu. Najčastejšou je bolesť dolnej časti chrbta spôsobená zmenami lumbosakrálnej chrbtice. Klasické prejavy chorôb bedrovej chrbtice sú dobre známe: pre bolesť v dolnej časti chrbta, vyžarujúca do zadku a na zadnej strane nôh sa diagnostikuje rýchlo. Ťažkosti vznikajú, keď bolesť vyžaruje do hrádze, mieška alebo na predný povrch nôh. V tomto prípade sa mylne predpokladá podozrenie na slabinovú prietrž alebo prietrž uzamykacieho otvoru. Problémy sa vyskytujú pri diagnostike spondylarthropatie, ktorej prevalencia je v súčasnosti oveľa širšia, ako sa všeobecne predpokladá. Aby sa predišlo chybám v takýchto prípadoch, je vždy potrebné vylúčiť chorobu miechy.

Hlavné príčiny bolesti zistené pomocou MRI sú:

1. Približne 95% pacientov, ktorí hľadajú bolesti chrbta, trpí osteochondrózou a osteoartrózou (často súčasne)..

Z dôvodu veľkého zaťaženia a nedostatočnej ochrany v oblasti bedier je najčastejšie postihnutý bedrový región. Bolesť a jej sprievodné príznaky sú najčastejšie spôsobené poškodením medzistavcových platničiek, pričom častejšie sú postihnuté disky L4 / 5, L5 / S1..

Hlavným príznakom osteoartritídy je výrazné obmedzenie pohybov. Vo väčšine prípadov sa pacienti s touto nepríjemnosťou vyrovnávajú určitý čas, ale s postupujúcou osteoartrózou sa vyskytujú subluxácie artikulárnych procesov stavcov, čo vedie k zúženiu medzistavcových otvorov a sprievodná osteochondróza vedie k spinálnej stenóze. Tieto zmeny vedú k stlačeniu miechových nervov a deformácii durálneho vaku, čo spôsobuje radikulo- a myelopatiu..

Herniované disky a osteofyty môžu spôsobiť zápal v epidurálnom priestore a na vonkajšom povrchu dura mater miechy (epiduritída)..

Osteochondróza, deformujúca spondylóza. Spinálna stenóza; stlačenie duralového vaku. Extradurálna volumetrická tvorba na úrovni L3-L4 (suspend. Epiduritída)

Herniovaný disk L5 / S1

Hernia disku L4 / 5 s kaudálnou migráciou

Osteochondróza. Hernia L4-S1; hernálna sekvestrácia L5 / S1 s kraniálnou migráciou do pedikálnej úrovne

2. Ak sa pri chôdzi a v stoji vyskytne bolesť dolnej časti chrbta a v sede klesá, príčinou môže byť spondylolistéza..

V tomto prípade bolesť nastáva v dôsledku napätia väzov chrbtice alebo podráždenia koreňov miechy.

Antelistéza stavcov L5, „vákuum“ je javom disku L5-S1

3. Neprestajná bolesť chrbta (noc a deň) je charakteristická pre zhubné nádory.

Neurologické symptómy sa objavia, keď nádor stlačí alebo klíčí korene miechy alebo miechy. Symptómy sú veľmi rôznorodé, charakteristická je ich stabilná progresia..

Najčastejšie zhubné nádory sú myelóm a spinálne metastázy..

Patologická infiltrácia (metastázy alebo primárny mnohopočetný nádor) krížovej kosti

Intradurálny odmerný útvar na úrovni L5 stavca

Tvorba objemovej krížovej kosti (patologická infiltrácia, deštrukcia, paravertebrálna zložka) diferenciálna diagnostika s metastázami

Ohniskové zmeny v tele stavca L3 (hemangióm). Chondrosis

Tvorba objemovej krížovej kosti (patologická infiltrácia); overený myelóm

4. Príčinou bolesti sú tiež zlomeniny stavcov.

Existujú traumatické aj patologické zlomeniny kompresie spôsobené deštrukciou stavcov v dôsledku myelómu, metastatických lézií alebo osteoporózy..

Patologická zlomenina stavca L4; osteoporotická zlomenina stavca L2; retrolistéza L2.

Osteoporóza. Osteoporotické zlomeniny stavcov L2-L5

Osteoporóza. Osteoporotické zlomeniny stavcov Th11, Th12, osteoporotické deformácie telies L1-L3, L5 stavcov

Kompresná zlomenina stavca L1 (chronické obdobie)

Zlomenina stavca L4 (horizontálna)

Zlomenina zlomeniny stavca L1 (obdobie XP)

5. Ak je bolesť dolnej časti chrbta sprevádzaná nevoľnosťou, slabosťou a hektickou horúčkou, príčinou môže byť infekčná alebo zápalová lézia kostných štruktúr chrbtice a okolitých mäkkých tkanív..

Spondylitída L4-S1; epiduritis; absces v prednom mieche

spondylitídy; zničenie kontaktu. Stenóza miechy (vrodene úzky miechový kanál)

Subakútna perióda spondylitídy Th12-L1, L5-S1

6. Bolesť pri pohybe tela a stuhnutosť v relatívne mladom veku pacienta môže byť spôsobená spondyloartropatiou.

Táto skupina chorôb sa vyznačuje poškodením sakroiliakálnych kĺbov a chrbtice, oligoartritídy a entezopatií. Vyššie uvedené príznaky sa vyskytujú v pokoji (najmä ráno, po spánku) a po cvičení sa znižujú.

Dvojstranná sakroiliitída 4 lyžice (čiastočná synostóza), mimo štádia exacerbácie; deformujúca spondylóza na úrovni segmentov Th12-S1 (ankylozujúca spondylitída)

Ľavostranná sakroileitída; chondróza, výčnelok L4 / 5

Ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída).

7. U pacientov rôznych vekových kategórií, vrátane detí a dospievajúcich, sa môžu bolesti chrbta vyskytnúť v prítomnosti vrodených malformácií..

Vaskulárna malformácia miechy; myelopatia

Malformácie - Synostóza L4-L5

Koncentrácia telies L3-L4; osteoporotická deformácia tela Th12

Podľa niektorých odborníkov je bolesť v dolnej časti chrbta akýmsi spôsobom počítania ľudstva za vzpriamené držanie tela, keď najväčšia záťaž padá na bedrovú chrbticu a nesie hlavnú záťaž hmoty ľudského tela. Škodlivé sú aj fyzická nečinnosť, podvýživa, obezita a stres. Bolesť dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť iba raz a môže zmiznúť bez stopy a môže sa znovu a znovu vracať, čo spôsobuje značné utrpenie. Bolesť dolnej časti chrbta je nešpecifický príznak, ktorý môže byť spôsobený mnohými príčinami. Spoľahlivo urobte klinickú diagnostiku a včas začnite s liečbou pomocou širokého spektra vyšetrovacích metód, medzi ktorými v súčasnosti hrá hlavnú úlohu moderná metóda - MRI dolnej časti chrbta..

Príznaky lumbosakrálnej osteochondrózy

Nerovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu vyvoláva rozvoj lumbosakrálnej osteochondrózy, pretože bedrový sval každý deň preberá veľké zaťaženie bez ohľadu na ľudskú činnosť. Vo väčšine prípadov je bolesť v dolnej časti chrbta spôsobená týmto ochorením. Aby ste sa chránili, je dôležité poznať príznaky a včas sa poradiť s lekárom.

patogenézy

Telesná váha každý deň vytvára tlak na dolnú časť chrbta - v porovnaní s krčnou a hrudnou chrbticou je najväčšou záťažou. Je to z dôvodu umiestnenia drieku v dolnej časti chrbtice. S neaktívnym životným štýlom oslabuje svalstvo chrbta a tlak na chrbticu je ešte silnejší. Výsledkom je, že medzistavcové platničky sa môžu zdeformovať..

Osteochondróza je proces degeneratívnej-dystrofickej deštrukcie v chrbtici. Spojivové tkanivo chrupavky je zničené, medziobratlový disk stráca vlhkosť, jeho výška sa znižuje a funkcia tlmenia nárazov sa už nevykonáva. Dôsledkom týchto procesov je stlačenie miechových nervov a silné bolesti chrbta.

Hlavné príčiny choroby sú:

 • poranenia miechy;
 • negatívny vplyv environmentálnych faktorov;
 • neustále napätie a náchylnosť k depresii;
 • fyzická nečinnosť;
 • obezita;
 • prítomnosť rôznych chorôb chrbtice;
 • zmeny tela súvisiace s vekom.

Ak nezačnete liečbu osteochondrózy včas, môže to spôsobiť vznik medzistavcových prietrží.

Druhy chorôb

Vzhľadom na umiestnenie postihnutých stavcov sa rozlišuje niekoľko druhov lumbosakrálnej osteochondrózy:

 1. Horná bedrová úroveň. Ovplyvnené sú medzistavcové platničky medzi stavcami L1-L2 a L2-L3. V zriedkavých prípadoch je prítomný radikálový syndróm - skupina príznakov, ktoré vznikajú v dôsledku kompresie nervových koreňov miechy. Prejavuje sa bolesťami v rôznych častiach tela a dokonca aj v žalúdku, obličkách, srdci.
 2. Spodná bedrová úroveň. K deštrukcii dochádza v oblasti stavcov: L3-L4, L4-L5, L5-S1. Často je príčinou kompresie nervových koreňov.
 3. Atypická osteochondróza krížovej kosti - odpojenie dvoch vrstiev sakrálnych kostí. Ochorenie je mimoriadne zriedkavé a vyskytuje sa v 1% prípadov..
 4. Posvätenie sakrálnych stavcov. Patológia, ktorá sa vyznačuje fúziou kosti krížovej kosti a stavcov L5 (posledná stavca bedrovej oblasti). Výsledkom je zápal a bolesť.

Pokiaľ ide o bedrovú osteochondrózu, najpravdepodobnejšie sú zahrnuté deštruktívne procesy v oblasti stavcov L4-S1. Je to preto, že práve v tejto oblasti chrbtice dochádza k najväčšej záťaži pri dennej aktivite. Okrem toho sa častejšie diagnostikuje osteochondróza hornej a dolnej bedrovej hladiny ako atypická osteochondróza a sakrálna sakralizácia..

Vývoj choroby

Existujú 4 fázy vývoja. V počiatočných fázach sú príznaky mierne alebo vôbec nezaznamenané. Skutočne choroba začína obťažovať pacienta v štádiu 3 alebo 4.

Prvé štádium

Deštruktívne procesy začínajú vo vnútri medzistavcových platničiek - vnútorná strana vláknitého prstenca praská. Praskliny sú vodičom pre buničinové jadro, cez ktoré začína dráždiť miechové nervy.

Ochorenie je sprevádzané nepohodlím počas fyzickej námahy a miernou bolesťou, ktorá môže pôsobiť na chrbát, zadok, oblasť srdca a dolnú časť chrbta. Vo fáze 1 sú zaznamenané dva typy bolesti: perzistentná (lumbalgia) a streľba (lumbago).

Deštrukcia vláknitého prstenca zvnútra

Druhá fáza

Zlomené nervové korene miechy v dôsledku posunutia medzistavcových platničiek mimo stavcov (výhřez). Táto patológia je sprevádzaná bolesťou a je diagnostikovaná ako výstupok..

Kompresia miechového nervu.
a) prolaps; b) miecha.

V 2 fázach je bežný jav nazývaný lumbago. Vo väčšine prípadov vzniká v dôsledku zdvíhania závaží pred vami. V tomto prípade pacient pociťuje akútnu bolesť, podobnú vybíjaniu elektrickým prúdom. Lumbago blokuje pohyb a človek mrzne v polohe, v ktorej bolel. Je to kvôli jednej z ochranných reakcií tela - imobilizácii (imobilizácii). Ďalším dôvodom pre lumbago môžu byť ostré zákruty do strán alebo dopredu.

Tretia fáza

Želatínové jadro siaha za vláknitý kruh a vedie k rozvoju prietrže medziobratlového disku. Počas tohto procesu sa želatínové jadro extruduje smerom k miechovému kanálu, čo vedie ku stlačeniu koreňov miechy a nervov.

Toto štádium osteochondrózy je zvlášť nebezpečné, pretože jeho účinok ovplyvňuje činnosť celého organizmu. Pacienti hlásia problémy v gastrointestinálnom trakte, svalovú slabosť, periodické bolesti hlavy, rýchle dýchanie a poruchy srdcového rytmu.

Herniatický disk. Buničité jadro (želatínové jadro) pritláča nervové korene miechy.

Štvrtá fáza

Vyvíja sa, ak sa osteochondróza nelieči dlho. V tomto štádiu sú medzistavcové väzy, kĺby a stavce zapojené do degeneračného procesu. Osteochondróza 4. stupňa často vedie k invalidite a nie je vždy liečená. Vyvoláva vznik spondylartrózy (jednej z odrôd osteoartrózy). Patológia sa vyznačuje vysokým tlakom na kĺby, čo v nich vedie k zápalovým procesom. Okrem toho môže zvýšený tlak spôsobiť tvorbu kostných výrastkov - osteofytov.

V 4. štádiu lumbosakrálnej osteochondrózy je možný rozvoj spondylózy - proces, v ktorom stavce rastú spolu. V niektorých prípadoch je ochorenie sprevádzané tvorbou kostných výrastkov..

V etapách 1 - 2 osteochondrózy môže byť účinná liečba pomocou masáže alebo fyzioterapie. Vo 3 až 4 štádiách ochorenia je vo väčšine prípadov potrebný chirurgický zákrok.

symptomatológie

K zhoršeniu ochorenia dochádza v štádiu 2 - 3. Spravidla sa počas tohto obdobia symptómy začnú prejavovať najrýchlejšie. Detekcia choroby v skorších štádiách môže byť uľahčená externými stimulmi, ktoré vyvolávajú jasnú expresiu symptómov. Medzi ne patrí podchladenie, stres, náhle pohyby počas kašľa alebo smiechu. Bolesť môže byť zaznamenaná v zadku, bedrách, dolnej končatine z postihnutej oblasti.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici nie je možné zastaviť - choroba je chronická, ale jej chorobe možno predchádzať poznaním jej príznakov. Vo všeobecnosti sú hlavné príznaky degeneratívnych procesov tieto:

 • ostré strelecké bolesti;
 • bolesť v dolných končatinách a v bedrovej oblasti;
 • zmena citlivosti kože;
 • stagnujúce zmeny;
 • iné neurologické prejavy - lumbago, bedrová ischialgia, chlad v končatinách atď..

Ischias. Bolesť v bolesti v bedrovej oblasti, ktorá môže dať nohu a zadok z postihnutej oblasti. Takáto bolesť môže trvať až niekoľko týždňov. Súčasne sa pozoruje postupné blednutie bolesti, pri ktorom sa stabilizuje sloboda pohybu a uvoľňujú sa svaly..

Genitourinárny systém. Genitourinárne problémy sa vyskytujú u mužov vo zvlášť závažných prípadoch osteochondrózy. V takom prípade môže dôjsť k narušeniu sexuálnej funkcie a ťažkostiam s močením.

Porušenie citlivosti. Pacienti v postihnutej oblasti často hlásia necitlivosť, brnenie, husaci kožu a pocit pálenia.

Kompresne-vaskulárna myeloidná ischémia. Jedna z najnebezpečnejších porúch charakterizovaná zmenou a narušením krvného obehu v mieche. To je dôvod na vývoj takých patológií, ako je narušenie citlivosti v perineu, ochrnutie zadku, dolnej končatiny, končatín. Okrem toho môže byť narušená funkcia panvových orgánov zodpovedných za pohyb čriev a močenie.

Radikulárny syndróm (radikulopatia). Ochorenie sprevádzané vaginálnou bolesťou v bedrovej oblasti, rukách alebo nohách; oslabenie svalovej sily; zmena citlivosti, ktorá sa prejavuje pocitom chladu a chladu. Bolestivé pocity môžu byť buď kontinuálne alebo periodicky sa vyskytujúce záchvaty. Nepriaznivé pocity môžu byť pozorované v rôznych častiach tela: ramená, spodná časť chrbta, zadok, boky.
Tento syndróm je diagnostikovaný u 40% ľudí trpiacich lumbosakrálnou osteochondrózou.

Zmeny kože. Zaznamená sa bledá farba kože, zatiaľ čo pacient môže zamrznúť. Termoregulácia je destabilizovaná: je zaznamenaná zvýšená suchá pokožka alebo potenie.

syndrómy

Na zjednodušenie pochopenia príznakov lumbosakrálnej osteochondrózy ich môžete rozdeliť medzi rôzne syndrómy choroby..

Vertebrálne syndrómy

Patrí do skupiny bedrových stavcovských syndrómov. Môže byť sprevádzaná silnou bolesťou, zmenami svalového tkaniva, deformáciou kostného tkaniva. Väzbová bolesť - pre človeka je ťažké pohybovať sa jeho telom, najmä v bedrovej oblasti. V takom prípade je možné rozlíšiť tieto príznaky:

Akútna lumbalgia. Prejavuje sa v bolestiach pripomínajúcich kríž; zvyčajne po náhlom pohybe alebo zvýšenej fyzickej aktivite. Pri akútnej lumbalgii majú postavy útok: môžu sa vyvíjať od niekoľkých minút do niekoľkých hodín a môžu trvať až 5 až 6 dní. Prvý útok bolesti v porovnaní s nasledujúcimi je považovaný za najkratší. V tomto prípade môže rastúca bolesť v poškodenej oblasti horieť alebo mrznúť; vyvolať nadmerné potenie.

Subakútna alebo chronická lumbalgia. Vyvíja sa po podchladení alebo statickom nadmernom zaťažení. Zvýšená bolesť sa vyskytuje pri dlhodobom sedení, ako aj pri dlhodobom státí a trupe.

Tento typ lumbalgie je nepríjemný v tom, že vznikajúce bolesti môžu pacienta mučiť niekoľko týždňov až mesiacov. Okrem toho sa zóna ich vplyvu v priebehu času rozširuje na nohy, krížovú kosť, zadok.

Coccyalgia. Príznak, pri ktorom je bolesť sústredená hlavne v sakrokokovej oblasti a môže pretrvávať a pretrvávať. Bolesť je nevýrazná, pripomínajú kŕče.

Pacienti zaznamenávajú nielen bolesť, ale aj parestéziu - znecitlivenie, brnenie. Súčasne môže nepohodlie vyžarovať do bokov, panvy a orgánov genitourinárneho systému. Bolesť najčastejšie klesá, keď je pacient v stoji a zosilňuje sa, keď leží na chrbte.

Bolesť pri osteochondróze v lumbosakrálnej oblasti môžete zmierniť, ak ležíte na boku alebo na chrbte a ohýbate nohu v kolene alebo bedrovom kĺbe. Táto metóda na chvíľu pomôže zbaviť sa bolesti, po ktorej sa znova vráti..

Extravertebrálne syndrómy

V prvom rade ide o degeneratívne-dystrofické zmeny v dolnej časti chrbta, ktorých príznaky sú:

Myofasciálny syndróm. Je charakterizovaná výskytom ostrej bolesti v dôsledku kontrakcie kostrových svalov.

Poruchy vegetácie. Prejavuje sa v destabilizácii reakcie krvných ciev na rôzne podnety. V takom prípade môžu byť cievy príliš úzke alebo príliš veľké..

Cievne poruchy Môže spôsobiť poruchy krvného obehu a spôsobiť kŕče.

Príznaky kompresie. Patria sem kompresia koreňov nervov alebo „syndróm nervových koreňov“, ktorý sa vyvíja v dôsledku deformácie medzistavcových platničiek..

Ako ďalší znak možno rozlíšiť reflexné príznaky, ktoré vznikajú v dôsledku uvoľnenia podráždených nervových vlákien cez chrbticu za miechu. Podľa typu reflexu vo forme lumbago (lumbago) sa môže vyskytnúť odrazená bolesť. V tomto prípade sa zápalové procesy môžu vyvinúť v dôsledku tupých a krátkych bolestí, medzistavcovej prietrže, opuchu mäkkých tkanív, vyčnievania a odrazenej bolesti. Klinické prejavy choroby môžu zhoršiť autonómne poruchy vyvíjajúce sa v oblasti nervovej inervácie.

Najzávažnejšie neurologické následky sú discirkulačná myelopatia a syndróm chvosta koňa, ktoré sú výsledkom mediánu herniovanej platničky..

Je možné vyliečiť osteochondrózu 3. stupňa bedrovej: lekársku a chirurgickú liečbu

Osteochondróza 3. stupňa bedrovej oblasti sa klinicky prejavuje neustálym bolesťou, mdlením, bolesťami v dolnej časti chrbta, obmedzením pohyblivosti, svalovou atrofiou dolných končatín. Do patologického procesu sú zapojené takmer všetky štruktúry stavcov: segmenty stavcov, medzistavcové platničky, väzivo, svaly, korene miechy, krvné cievy. Narušené fungovanie nielen chrbtice, ale aj panvových orgánov.

Liečba sa začína okamžite, okamžite po diagnostikovaní choroby. Konzervatívna terapia je v patológii 3. stupňa neúčinná. Ak sa stav pacienta nezlepší do niekoľkých mesiacov od užitia drog a vykonania fyzioterapie, je pripravený na operáciu.

Funkcie choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

Osteochondróza bedrovej chrbtice 3. stupňa je posledným stupňom degeneratívnej dystrofickej patológie. Jeho diagnóza znamená, že človek ignoroval aj výrazné príznaky choroby závažnosti 2.

Nedostatok lekárskeho zásahu často vedie k zdravotnému postihnutiu pacienta. Uskutočňovanie komplexnej liečby osteochondrózy 3. stupňa je často nepraktické kvôli deštruktívnym zmenám, ku ktorým došlo v bedrovej oblasti. Medzistavcový disk je takmer úplne zničený, väzivá a šľachy stratili svoju elasticitu a silu a svalové vlákna stratili elasticitu. Zmenil sa aj tvar stavcov. Ich hrany sú tenšie, zarastené a na povrchu sa vytvorili mnohé kostné výrastky - osteofyty.

Najväčším nebezpečenstvom je prietrž medziobratlovej platničky. Pri osteochondróze 3. stupňa sa zlomí zadný pozdĺžny väz a disk vyčnieva do miechového kanála. Vytvorí sa prietrž - jedna z hlavných príčin akútnej bolesti a porúch obehového systému. Kompresná myelopatia je ešte nebezpečnejšia. Toto sa nazýva poškodenie nervového systému v dôsledku kompresie miechy osteofytmi. Pod postihnutou oblasťou môže pacient stratiť motorické a zmyslové funkcie.

Klinický obraz

Často s osteochondrózou 3. stupňa bedrovej bedra, ktorá nie je komplikovaná radikálovým syndrómom alebo myelopatiou, nie je bolesť tak výrazná ako pri patológii druhého stupňa. Je to kvôli prítomnosti mnohých osteofytov. Zdá sa, že stabilizujú stavce a disky a bránia ich premiestneniu. Zároveň však nastáva stuhnutosť, ktorá vyvoláva svalovú atrofiu (zníženie objemu svalov)..

Bolesť v tomto štádiu osteochondrózy sa stáva konštantnou. Jeho intenzita sa zvyšuje so sklonmi, zákrutami, po podchladení alebo dokonca miernym fyzickým namáhaním. Ak rast miechy alebo kýla komprimuje koreň miechy, potom je tu lumbago alebo „bolesti chrbta“. Bolesť je ostrá, prenikavá a spôsobuje, že osoba na niekoľko minút zamrzne. Keď sa človek objaví na svahu, často potrebuje pomoc zvonku, aby sa pomaly a opatrne ohýbal. Aj pri osteochondróze 3 závažnosti sú charakteristické nasledujúce klinické prejavy:

 • kŕč v chrbte pri chôdzi, ohýbaní, otáčaní tela;
 • znížená citlivosť bedier, zadku, členkov a niekedy aj chodidiel;
 • konštantné svalové napätie, ktoré vyvoláva zvýšenie intenzity syndrómu bolesti;
 • parestézia - porucha citlivosti, ktorá sa vyznačuje pocitmi znecitlivenia, pocitmi brnenia, „plazivými husami“;
 • prijatie núteného držania tela, pri ktorom je znížená závažnosť bolesti;
 • zmena chôdze;
 • viditeľné zakrivenie chrbtice.

Pacienti s bedrovou osteochondrózou 3. stupňa sa pohybujú pomaly, vyhýbajte sa pohybom, ktoré môžu spôsobiť akútnu bolesť. Okrem stavovcov sa vyskytuje aj extravertebrálny syndróm. Jedným z jeho klinických prejavov je bedrová ischialgia. Toto je názov bolesti, ktorá sa šíri pozdĺž sedacieho nervu, ktorého príčinou bolo stlačenie jej koreňov..

Zapojenie nervového systému do patologického procesu vedie k zmene reflexov šliach. Pacienti v ordinácii sa často sťažujú na poruchy močenia, problémy s pohybom čriev, znížené libido.

diagnostika

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Diagnóza osteochondrózy bedrového 3 stupňa je ľahká. Pri vyšetrení pacienta sa zisťuje posun stavcových segmentov a tuhosť môže zisťovať rad funkčných testov. Pri počiatočnej diagnostike sa berú do úvahy sťažnosti pacienta, ako aj výskyt anamnézy systémových chronických patológií..

Rádiografia chrbtice v dvoch projekciách sa stáva najinformatívnejšou inštrumentálnou štúdiou. Disky, ktoré podliehajú deštruktívnym zmenám, sa vizualizujú na obrázkoch.

Pomocou MRI a CT je možné vyhodnotiť stav svalov, väzov, šliach, odhaliť atrofiu svalov a aseptický zápalový proces vyvolaný rozpadom tkanív. Tieto diagnostické postupy sa vykonávajú s cieľom odlíšiť osteochondrózu od novotvarov, ankylozujúcej spondylitídy, osteomyelitídy..

Ak je potrebné podrobne študovať poškodený bedrový segment, použije sa diskografia. Poškodenie miechy a nervových koreňov, elektroneurografia, elektromyografia.

Zásady liečby

Liečba osteochondrózy 3. stupňa drieku je zameraná na odstránenie všetkých klinických prejavov a zastavenie deštruktívnych degeneratívnych procesov. Pri akútnej bolesti sa lieky používajú v tabletách alebo vo forme roztokov na parenterálne podávanie. Vykonávajú sa lekárske blokády, najmä pri osteochondróze s radiálnym syndrómom. Hormóny Diprospan, Kenalog a Dexamethasone sa používajú v kombinácii s anestetikami Lidocaine, Novocaine.

Glukokortikoidy zmierňujú bolesť po dobu niekoľkých dní, ale nemôžu sa často používať kvôli toxickým účinkom na kosti, chrupavku a mäkké tkanivá..

Klinická a farmakologická skupina liekov na liečbu bedrovej osteochondrózy 3 stupneNázov lieku a terapeutický účinok
Nesteroidné protizápalové liekyDiklofenak, ketoprofén, nimesulid, ibuprofén, ketorolak zastavujú aseptický zápal, znižujú intenzitu bolesti a opuchov
Svalové relaxanciáMidokalm, Tolperizon, Sirdalud, Baclosan uvoľňujú kŕče svalu, eliminujú kompresiu koreňov miechy
Masti s otepľovacím, rozptyľujúcim a lokálne dráždivým účinkomCapsicam, Viprosal, Finalgon, Nayatoks, Apizartron zlepšujú krvný obeh v dolnej časti chrbta, urýchľujú vylučovanie produktov rozkladu tkanív z postihnutých segmentov
Preparáty pre křupavkuTeraflex, Alflutop, Structum, Dona, Rumalon čiastočne obnovujú spojivové tkanivové štruktúry a pri dlhodobom používaní majú analgetické a protizápalové účinky

Ukázalo sa, že pacienti s osteochondrózou 3. stupňa majú obväzy, korzety s pevnými vložkami, aby sa znížilo zaťaženie bedrového kĺbu. Fyzioterapeutické postupy umožňujú znížiť intenzitu príznakov: terapia UHF, laserová terapia, magnetoterapia, elektroforéza, terapia rázovými vlnami.

Ak konzervatívna liečba zlyhala, v niektorých prípadoch sa používa trakcia alebo chrbtica. Môže byť suchý, to znamená, že sa vykonáva na špeciálnom ortopedickom gauči. Ale podvodná trakcia je najúčinnejšia. Trakcia pomáha zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami, čím eliminuje porušovanie krvných ciev, nervov, miechy.

Pri diagnostike patológie je veľa pacientov okamžite vyzvaných, aby sa uchýlili k chirurgickému zákroku. Skúsený lekár varuje, že pri takejto degenerácii stavcov je konzervatívna liečba nevhodná. Indikácia pre chirurgický zákrok je výrazná kompresia miechy. Chirurg odstráni medzistavcovú prietrž, dekomprimuje miechový kanál. Pri závažných léziách bedrových segmentov sa u pacientov prejavuje mikrodisektómia, valorizácia punkcie disku alebo jeho laserové zotavenie. Medzistavcové platničky môžu byť nahradené implantátom.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a osteochondrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že pre OSTEOCHONDROZA existuje skutočne účinný prostriedok nápravy! Prečítajte si viac >>>

Príčiny, príznaky a liečba osteochondrózy 3 stupne

Z tohto článku sa dozviete o osteochondróze krčka, hrudníka a bedier 3. stupňa. Charakteristické črty tohto štádia choroby, príčiny, príznaky, konzervatívna a chirurgická liečba.

Autor článku: Nivelichuk Taras, vedúci oddelenia anesteziologickej a intenzívnej starostlivosti, pracovná prax 8 rokov. Vysokoškolské vzdelanie v odbore „Všeobecné lekárstvo“.

Neexistuje všeobecne akceptovaná klinická klasifikácia osteochondrózy podľa stupňa alebo stupňa závažnosti v lekárskej komunite.

V ortopedickej praxi sa často používajú klasifikácie L. Armstronga a A. I. Osny. Sú založené na hodnotení zmien v jadre medzistavcových platničiek. Tu musíte zvážiť niektoré nuansy:

 • Podľa L. Armstronga existujú iba tri štádiá rozvoja osteochondrózy. V treťom stupni začína resorpcia medzistavcových platničiek alebo jej kalcifikácia (ukladanie solí s deštrukciou chrupavkovej štruktúry). Fibróza disku je možná - nahradenie funkčnej chrupavky nefunkčným spojivovým tkanivom. Vznikajú osteofyty - vyrastanie kostí. Veľkosť disku je znížená, tlak na korene miechy sa znižuje, bolesť ustupuje, ale objavujú sa ďalšie príznaky: znižuje sa citlivosť kože, vyskytuje sa svalová slabosť, ťažkosti s pohybom.
 • Podľa A. I. Osny existujú 4 štádiá vývoja choroby. V štádiu 3 dochádza k stlačeniu miechových nervov v dôsledku posunutia medzistavcovej platničky. V tejto fáze sa bolesť zosilňuje. V 4. fáze sa disk zničí, bolesť ustupuje, ale znižuje sa pohyblivosť chrbtice. Zintenzívnenie bolesti v poslednom štádiu môže byť spojené s deštrukciou kostného tkaniva chrbtice a kompresiou nervov.

Rádiologické klasifikácie osteochondrózy nie sú vždy priamo spojené so symptómami pacienta. Napríklad pacient môže mať výrazné príznaky pokročilej osteochondrózy a minimálne zmeny na röntgenovom snímaní chrbtice. Alebo naopak, v prítomnosti príznakov ťažkej osteochondrózy na röntgenovom snímači je takmer úplná absencia zmien v tele..

Osteochondróza je chronická patológia. Nedá sa úplne vyliečiť. Podľa štatistík Asociácie ortopedických traumatológov Ruska vo veku 30 rokov bola táto choroba zistená u 1,1% populácie, u 50 - 82,5%. Osteochondróza nevyhnutne postupuje s vekom. Vývoj choroby môžete spomaliť iba pomocou konzervatívnych a chirurgických metód, ale pacienta úplne nevyliečite.

Toto ochorenie významne ovplyvňuje kvalitu života, nepredstavuje však priame nebezpečenstvo pre život..

Neurológovia a neurochirurgovia sú zodpovední za diagnostiku a liečbu ťažkej osteochondrózy.

Príčiny patológie

Osteochondróza 3. stupňa je nevyhnutným výsledkom progresie choroby. Vyvíja sa od fázy 2 v priebehu niekoľkých rokov alebo desaťročí. Je ťažké predpovedať mieru progresie ochorenia. Pri sedavej práci, nedostatku pohybovej aktivity, nadváhy sa patológia vyvíja rýchlejšie.

Osteochondróza je dôsledkom prirodzeného procesu starnutia tela, počas ktorého medzistavcové platničky strácajú svoje vlastnosti a sú citlivé na degeneratívne (deštruktívne) zmeny. Tieto zmeny zahŕňajú:

 1. Zníženie množstva vody v zložení medzistavcových platničiek, ktoré znižuje ich tlmiace vlastnosti, ich robí menej flexibilnými. Strata vody tiež spôsobuje, že medzistavcové platničky sú tenšie, čo zmenšuje vzdialenosť medzi susednými stavcami.
 2. Drobné trhliny alebo praskliny vo vonkajšej vrstve medzistavcových platničiek (vláknitý krúžok). Vláknité jadro nachádzajúce sa vo vláknitom kruhu sa môže vytlačiť cez tieto medzery a vytvárať medzistavcové prietrže..

Osteochondróza sa častejšie a rýchlejšie vyskytuje u ľudí, ktorí:

 • dym
 • zapojené do ťažkej fyzickej práce;
 • majú nadváhu;
 • utrpel zranenie chrbta.

Keď sa vzdialenosť medzi susednými stavcami zmenšuje, znižuje sa stabilita celej chrbtice.

Telo na to reaguje vytvorením kostných výrastkov osteofytov pozdĺž okrajov stavcov. Rovnako ako medziobratlové kýly môžu vyvíjať tlak na nervové korene alebo miechu, čo vedie k objaveniu sa príznakov osteochondrózy. Ak sú však tieto príznaky v 1. štádiu sotva viditeľné, potom v tretej fáze ich nemožno ignorovať. Zvýšenie symptómov s následným poklesom bolesti, ale zníženie mobility postihnutej chrbtice, naznačuje prechod choroby do štádia 3..

Kompresia nervových koreňov osteofytom. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Príznaky krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy o 3 stupne

Osteochondróza najčastejšie postihuje najmobilnejšie časti chrbtice - krčné a bedrové.

Čím výraznejšie je degeneratívny proces v chrbtici, tým sú príznaky jasnejšie.

Príznaky ťažkej osteochondrózy závisia od úrovne, pri ktorej dochádza k kompresii nervových koreňov alebo miechy s osteofytmi alebo herniovanými diskami..

Hlavným príznakom choroby je bolesť šíriaca sa zo chrbtice pozdĺž nervov. U pacientov môže tiež dôjsť k zhoršeniu citlivosti a svalovej slabosti v oblasti inervácie (to znamená, kam idú nervy), ako aj k strate kontroly nad funkciou panvových orgánov..

Vzťah medzi stavom chrbtice a zdravím vnútorných orgánov. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Cervikálna osteochondróza

Osteochondróza 3. stupňa krčnej chrbtice sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi.

Osteochondróza krčnej chrbtice

Najbežnejšie príznaky sú:

 • Bolesť a stuhnutosť pri pohyboch krku. Niekedy je bolesť nízka intenzita, ale niekedy sa vyskytnú silné ohniská, ktoré trvajú od niekoľkých hodín do niekoľkých dní.
 • Bolesť nervových vlákien. Tento druh akútnej bolesti pripomína elektrický šok, ktorý sa môže šíriť od krku po rameno a rameno. Zvyčajne je v takýchto prípadoch bolesť jednostranná..
 • Necitlivosť a svalová slabosť v ruke s ťažkou osteochondrózou v dôsledku zhoršenej senzorickej a motorickej inervácie v dôsledku kompresie koreňov nervov. Tieto príznaky môžu dramaticky obmedziť vašu schopnosť pracovať a denné aktivity. V najvyspelejších prípadoch je možné vyvinúť úplnú stratu funkcií jednej ruky.

Príznaky cervikálnej osteochondrózy sa po intenzívnych pohyboch často zhoršujú a po odpočinku sa zmierňujú.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Etapa 3 vývoja choroby, okrem bolesti, sa môže vyznačovať príznakmi stlačenia nervových koreňov medzistavcovou platňou - narušením citlivosti v oblastiach, za ktoré sú zodpovedné:

 1. Ramenné pásy.
 2. Vonkajší povrch ruky k palcu.
 3. Vnútorný povrch ruky, najmä tretí a štvrtý prst ruky.

V tých istých oblastiach dochádza k svalovej slabosti. Pacient sa sťažuje, že je pre neho ťažké vykonávať dlhé a zložité pohyby rukou, cíti sa rýchla únava.

Ak miechy stláčajú osteofyty alebo medziobratlová hernia, môžu sa vyskytnúť tieto príznaky:

 • poruchy pohybu v rukách a nohách;
 • slabá koordinácia a rovnováha;
 • strata kontroly nad fungovaním panvových orgánov, ktorá sa prejavuje inkontinenciou stolice a moču;
 • necitlivosť a svalová slabosť pod krkom.

Znaky kompresie miechy vyžadujú okamžitú lekársku pomoc..

Hrudná osteochondróza

Degeneratívne zmeny v hrudnej chrbtici vedú k:

 • výskyt chronickej bolesti chrbta na hrudnej úrovni, ktorá sa šíri pozdĺž medzirebrových priestorov alebo bez nej;
 • zmeny citlivosti na hrudníku počas kompresie nervových koreňov;
 • výskyt svalového kŕče a zmena polohy tela v hrudníku;
 • obmedzenie pohyblivosti hrudnej chrbtice.

V prípade kompresie miechy na hrudnej úrovni sa môžu vyvinúť tieto faktory:

 • slabosť nôh, nerovnováha;
 • narušenie citlivosti na dolných končatinách;
 • močová a fekálna inkontinencia.

Bedrovej osteochondrózy

Osteochondróza 3. stupňa bedrovej bedrového kĺbu sa u väčšiny pacientov prejavuje ustálenou matnou bolesťou v dolnej časti chrbta, ktorá sa môže zhoršiť o niekoľko dní alebo dlhšie.

Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Typická klinická prezentácia:

 1. Bolesť chrbta, ktorá sa môže šíriť až na nohy. Často sa bolesť zhoršuje po dlhšom sedení alebo státí, ohýbaní a zdvíhaní závaží..
 2. Zmyslové poruchy a bolesť pozdĺž stlačených koreňov nervov.
 3. V závažných prípadoch - poruchy pohybu dolných končatín a strata kontroly nad panvovými orgánmi.
 4. Slabosť svalov dolných končatín, únava.

Diagnostika, funkcie 3 stupne

Lekári môžu mať podozrenie, že pacient má osteochondrózu na základe jeho sťažností a vyšetrení.

Na potvrdenie diagnózy sa používa ďalšie vyšetrenie vrátane:

 • X-ray postihnutej chrbtice. Na röntgenovom snímaní sú viditeľné posuny a sploštenie medzistavcových platničiek, jej fragmentácia (praskanie), deformácia medzistavcových kĺbov, výskyt vyrastania kostí (osteofyty)..
 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou alebo počítačová tomografia. Pri CT a MRI je hernia viditeľná - premiestnenie medzistavcového disku s roztrhnutím jeho membrány a kompresiou koreňov miechy. Toto je častá komplikácia osteochondrózy 3. stupňa.

Liečebné metódy

U pacientov s osteochondrózou 3. stupňa nie je prognóza príliš priaznivá, pretože väčšina z nich nedokáže úplne eliminovať príznaky tohto ochorenia..

Liečba osteochondrózy akejkoľvek chrbtice v ťažkých prípadoch je založená na 3 zložkách:

 1. Konzervatívna terapia.
 2. injekcie.
 3. chirurgia.

1. Konzervatívna terapia

Konzervatívna terapia môže zmierniť stav u väčšiny pacientov s osteochondrózou..

 • Zmena fyzickej aktivity. Vyhnite sa činnostiam, ktoré môžu zhoršiť príznaky choroby. Nezdvíhajte závažia, nesnažte sa robiť ostré rotačné pohyby v chrbtici, udržiavajte správne držanie tela a držanie tela počas spánku.
 • Zdravé stravovanie (známe princípy), pitie dostatočného množstva vody, odvykanie od fajčenia.
 • Telesné cvičenia, pomocou ktorých môžete zvýšiť pružnosť chrbtice a posilniť svaly chrbta. Silné svaly znižujú zaťaženie stavcov a medzistavcových platničiek, čo spomaľuje progresiu osteochondrózy a zmierňuje jej príznaky.

 • Masáž a manuálna terapia. Tieto metódy pomáhajú zlepšovať krvný obeh v chrbtici, zlepšujú pohyblivosť a znižujú bolesť. Manuálna terapia pri liečbe cervikálnej osteochondrózy by sa však mala liečiť opatrne, pretože existuje riziko poškodenia tejto chrbtice..
 • Drogová terapia zameraná na zmiernenie príznakov choroby. Ošetrujúci lekár najčastejšie predpisuje nesteroidné protizápalové lieky - ibuprofén, naproxén, diklofenak, nimesulid, dexketoprofén na zmiernenie bolesti a zápalu..
 • 2. Injekcie

  Pri ťažkej osteochondróze často nie je možné zmierniť stav pacienta samotnými konzervatívnymi liečebnými metódami..

  V takýchto prípadoch mnohí lekári odporúčajú vykonať jednu z blokád, počas ktorej uvedú:

  • lokálne anestetiká (novokain, lidokaín) - rýchlo zmierňujú bolesť;
  • kortikosteroidy (dexametazón, prednizón) - zmierňujú zápaly a poskytujú dlhodobý blokovací účinok.

  Najčastejšie používané:

  1. Epidurálna blokáda - zavádzanie liekov do priestoru medzi tvrdým plášťom miechy a kosťami chrbtice.
  2. Paravertebrálna blokáda - zavedenie drogy do paravertebrálnej oblasti napravo a naľavo od stavcov.
  3. Blokáda fazetových kĺbov - zavedenie lieku do dutiny medzistavcových kĺbov.

  S akoukoľvek blokádou sa liek okamžite dostane do centra pozornosti bolesti. Pacient cíti rýchle zlepšenie.

  Technika na vykonávanie paravertebrálnej blokády na úrovni L4 (štvrtý bedrový stavec)

  3. Chirurgické ošetrenie

  Vzhľadom na neúčinnosť konzervatívnej liečby a blokád môže byť potrebný chirurgický zákrok. V 3 štádiách choroby sa často používa chirurgický zákrok. Medzistavcové platničky sú vážne poškodené a premiestnené a liekové metódy sú neúčinné.

  Zvyčajne s osteochondrózou počas operácie:

  • čiastočne alebo úplne odstrániť postihnutý medzistavcový disk;
  • vykonať spojenie (osteosyntéza) susedných stavcov na ochranu miechy.

  Klasifikácia, štádiá a stupne osteochondrózy

  Osteochondróza bez liečby nespôsobuje len neustálu bolesť chrbta alebo krku, pocit neúplného vdýchnutia alebo poruchu srdca. Je nebezpečný pre drvenie nervových koreňov, ktoré môžu spôsobiť paralýzu, zhoršenú citlivosť, erektilnú funkciu a inkontinenciu fekálií a moču. K rozvoju v krčnej chrbtici vedie osteochondróza k zhoršeniu prísunu krvi do mozgu, čo spôsobuje bolesti hlavy, závraty a mentálnu aktivitu, ktorá sa postupne zhoršuje. Okrem toho zmeny, ktoré sa vyskytujú v jednom segmente chrbtice, sa čoskoro rozšíria do ďalších segmentov a potom do celého chrbtového stĺpca.

  V článku sa zameriame na typy a klasifikáciu (stupne, štádiá) osteochondrózy. Toto pomôže osobe s podobnou diagnózou lepšie porozumieť jej súčasnej situácii s vývojom tohto ochorenia a možnou liečbou..

  Autor článku: doctor Krivega M.S..

  obsah:

  Druhy a klasifikácie choroby

  Osteochondróza je narušenie výživy, odstraňovanie odumretých buniek a ich odpadových produktov (tzv. „Toxíny“) v disku (špeciálna vrstva absorbujúca otrasy) medzi stavcami, ako aj v častiach stavcov, ktoré k nemu susedia zdola a zhora..

  Čo sa stane osteochondróza?

  U dospelých sa diagnóza „osteochondrózy“ chápe iba ako vývoj dystrofických procesov (spojených s podvýživou) v chrupavke chrbtice. Ak sa u jedného z kĺbov (napríklad v kolennom kĺbe) vyskytujú procesy, ako je osteochondróza (riedenie chrupavky, ktorá obkladá jednu a druhú kosť kĺbov, následné zmeny v kostí samotných), nazýva sa deformujúca osteoartróza..

  V období dospievania (od 11 do 18 rokov) sa pojem „osteochondróza“ vzťahuje nielen na chrbticu. Tento proces sa nazýva juvenilná (juvenilná) osteochondróza. Keď sa vyvíja v chrbtici, nazýva sa to Scheuermannova choroba. Môže však mať aj iné lokalizácie (viac informácií nájdete v zodpovedajúcej časti).

  Klasifikácia osteochondrózy zohľadňuje:

  • v ktorom departemente sa vyvinula podvýživa (klasifikácia podľa lokalizácie);
  • aký je nepriaznivý vplyv na medzistavcové platničky (klasifikácia osteochondrózy podľa období);
  • je teraz akútny zápal alebo ustupuje (domáca klasifikácia zoskupovania podľa štádií).

  U dospelých existuje aj samostatný druh osteochondrózy. Toto je Kinbekova choroba u dospelých (osteochondróza lunátnej kosti, ktorá sa nachádza medzi kosťami zápästia).

  Diagnóza môže tiež naznačovať, že osteochondróza je posttraumatická. To znamená, že začiatok narušenia štruktúry medzistavcových platničiek, hyalínových platní umiestnených medzi stavcom a kotúčom, ako aj samotných stavovcov, bol položený traumou. Zranenie môže byť simultánne a ťažké (napríklad pri silnom úraze na chrbticu), ale môže sa tiež vyvinúť posttraumatická osteochondróza v dôsledku trvalého zranenia nie veľmi vysokej pevnosti (napríklad konštantné sklony s ťažkosťou pre nakladače alebo športovcov, ktorí vykonávajú sklony, zdvíhanie činky bez kontrola skúseného trénera).

  Osteocondritis chrbtice

  Osteochondróza je rozdelená do niekoľkých typov. to:

  1. Osteochondróza krčnej chrbtice.
  2. Hrudná osteochondróza.
  3. Bedrovej osteochondrózy.
  4. Osteochondróza sakrálnej oblasti.

  Bedrová a sakrálna osteochondróza sa najčastejšie považujú za jediné ochorenie - osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice. Je to kvôli štrukturálnym vlastnostiam týchto častí chrbta (vezmeme to do úvahy v príslušných oddieloch)..

  V niektorých prípadoch sa môže vyvinúť osteokondróza kostrče, keď je kĺbová chrupavka ovplyvnená medzi krížovou kosti (u dospelých je to 5 fúzovaných stavcov) a kostrče (pozostáva z 3 - 5 stavcov). Toto ochorenie je najčastejšie u žien po nezávislom pôrode (najmä keď má matka úzku panvu alebo hmotnosť plodu je viac ako 4 kg), ale môže sa vyvinúť so zraneniami, chirurgickými zákrokmi a vývojovými defektmi tejto chrbtice. Vzhľadom na zvláštnosti štruktúry sakrococcygeal kĺbu (neprítomnosť buničitého jadra v ňom - ​​centrálnej tlmiacej oblasti, ktorá sa nachádza medzi stavcami krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice), je presnejšie nazývať artikulárnu artrózu chrupavky než osteochondrosonosu.

  Osteochondróza sa môže rozvíjať aj vo viac ako jednej časti chrbtice. Ak sa takýto proces vyvíja vo viac ako dvoch, nazýva sa to bežné.

  Príznaky každého typu choroby sú podrobne diskutované v článku „Príznaky a príznaky osteochondrózy“..

  Trochu viac o terminológii. Vedci (4) sa domnievajú, že výraz „medzistavcová osteochondróza“ je neprijateľný. Po prvé, v dôsledku tohto procesu sú postihnuté aj stavce (toto je zobrazené v predpone „osteo“) a kĺbová chrupavka je koncová doska stavcov („chondrosis“). To znamená, že nie sú ovplyvnené iba medzistavcové platničky, ale aj štruktúry, ktoré ich obklopujú. Preto bude správne hovoriť „osteochondróza chrbtice“, a nie inak.

  Osteochondróza krčnej chrbtice

  Krčka chrbtice sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

  • toto je jediná časť chrbtice, kde nie všade medzi stavcami je medzistavcová platnička: chýba medzi jedným stavcom a chrbtom hlavy a tiež medzi 1 a 2 krčnými stavcami;
  • bočné časti spodných stavcov pokrývajú vrchné stavce zo strán: ukázalo sa, že sa zdá, že tieto sedadlá sedí v „sedle“;
  • okraje telies krčných stavcov sú pretiahnuté a mierne sa podobajú háčiku smerujúcemu nahor, preto sa nazývajú „háčikové“ tvary. Takýto „háčik“ a časť vrchného stavca sa nedotýkajú: medzi nimi je rovnaký kĺb ako na koncoch: kĺbová chrupavka je nad kĺbovými povrchmi a kĺbová kapsula zabalí kĺb. Tieto kĺby vám umožňujú urobiť ďalšie, vlastné len tomuto oddeleniu pohybu - vyklápanie a rotácia. Samy o sebe „nesú“ ďalšie problémy - môže sa u nich vyvinúť artróza (stenčenie kĺbovej chrupavky). A tu sa tvoria osteofyty. To je nebezpečné: osteofyty sa môžu vytlačiť nervovými vláknami alebo krvnými cievami, ktoré prechádzajú v týchto úsekoch.

  S rozvojom osteochondrózy v krčnej chrbtici, keď sa medzistavcové platničky zužujú a samotné stavce sa prehýbajú, je narušená výživa a kĺb medzi „hákom“ základného stavca a časťou tela nadstavca. V tomto prípade sa artróza tohto kĺbu stáva komplikáciou osteochondrózy.

  V krčnej chrbtici sú možné všetky typy pohybov:

  • predĺženie a ohyb;
  • bočné ohyby;
  • zákruty,

  objem týchto pohybov je pomerne veľký. Toto je nebezpečenstvo z hľadiska rozvoja osteochondrózy, ktorá je charakteristická iba pre oblasť krčka maternice.

  Najväčšia mobilita sa pozoruje v kĺbe medzi 4 a 5, ako aj 5 a 6 krčných stavcov (10, 11). Osteochondróza neovplyvňuje kĺbové povrchy medzi 1 stavcom a chrbtom hlavy, ani kĺbovú chrupavku medzi 1 a 2 stavcami..

  V krčnej oblasti sú nasledujúce dôležité štruktúry:

  • pozdĺž bočných plôch všetkých krčných stavcov sú v priečnych procesoch otvory, takže tu prechádza stavcová tepna, ktorá vedie krv do mozgu;
  • vo vnútri prvého krčného stavca (veľmi sa líši od „bežných“ krčných stavcov) sa mozgový kmeň dostane do miechy;
  • pod 1 krčným stavcom sa z miechy začínajú objavovať prvé krčné korene miechových nervov. Potom medzi dvoma stavcami (horným a dolným) odchádza jeden pár miechových nervov (medzi 1 a 2 stavcami, jeden pár nervov vyjde, medzi 2 a 3 - druhý atď.). Prví traja idú na krk a jeho orgány (štítna žľaza, hltan, hrtan, priedušnica), čiastočne do očí a uší. Štvrtý pár miechových nervov ide do hlavného dýchacieho svalu - bránice, od piateho do siedmeho páru inervujú (poskytujú nervové signály) ruky.

  S osteochondrózou a jej ďalšou fázou - prietržom medzistavcovej platničky môže byť porušená ktorákoľvek z týchto štruktúr. Toto sú život ohrozujúce podmienky. Najčastejšie sa však osteochondróza vyvíja v dolných krčných oblastiach, porušuje buď 5, 6 alebo 7 koreňov miechového nervu, čo narúša citlivosť (hmatové, teplota, vibrácie) a pohyblivosť jednej z rúk a v nej sa objavuje bolesť (s tým strany, na ktorých sa zúžili medzistavcové priehlbiny).

  Hrudná osteochondróza

  Táto forma osteochondrózy je pomerne zriedkavá. Je to kvôli nízkej mobilite v oblasti hrudníka..

  Každý z hrudných stavcov sa pripája nielen k stavcom (nad a pod), ale tiež k rebrám (každý stavec sa spája s párom rebier). To zaisťuje stabilitu hrudnej oblasti a obmedzuje pohyblivosť chrbtice..

  Otvory, ktorými prechádzajú miechové nervy, sú menšie ako v iných oddeleniach. Už kanál, ktorým prechádza miecha. Preto jej ďalšie zúženie počas rastu osteofytov (kostné „hroty“ z stavcov) môže viesť k narušeniu dodávky krvi do miechy (miecha)..

  V zložení hrudných koreňov miechových nervov (je ich 12, ako aj stavcov) prejde veľké množstvo nervov autonómneho nervového systému. Preto, ak sú nervové vlákna porušené v oblasti hrudníka, potom okrem narušenia orgánov, na ktoré idú:

  • z koreňa medzi posledným krčným a prvým hrudným stavcom časť nervových vlákien prechádza do oka (zrenice, kruhové svaly oka);
  • od prvých dvoch segmentov - do rúk;
  • z druhej a druhej desiatky - do orgánov hrudnej dutiny (srdce, pľúca, veľké cievy), do orgánov brušnej dutiny (pečeň, žalúdok) a retroperitoneálneho priestoru (pankreas, obličky) (1),

  objavia sa aj príznaky poruchy autonómneho nervového systému: arytmie, úzkosť alebo strach zo zástavy srdca, potenie, pocit tepla (tzv. návaly horúčavy), bledosť, rýchle dýchanie.

  Okrem toho štvrtý segment miechy, ktorý sa nachádza na úrovni 2 hrudného stavca, je kritickou zónou zásobovania tohto orgánu krvou. Pri zmenšovaní priemeru miechy sa tu bude vyvíjať miecha (smrť časti miechy) rýchlejšie ako pri poranení miechy na iných miestach..

  Osteochondróza sa na disku zriedka vyvinie medzi 1 a 2, ako aj medzi 2 a 3 stavcami (5). Častejšie sa vyskytuje v oblasti 6-7 hrudných stavcov, kde je maximálna spätná krivosť chrbtice (kyphosis)..

  Osteochondróza bedrovej chrbtice

  Osteochondróza bedrovej chrbtice sa vyskytuje približne v 50% prípadov (2). Je to kvôli vysokej záťaži tejto časti chrbtice (musí odolať hmotnosti tela), ktorá sa ešte zväčšuje pri drepe (práca svalov plus zmena ťažiska tela), zdvíhaní hmotnosti, nepravidelných pohyboch (napríklad pri futbalu, keď hráte futbal, keď chytiť loptu, robiť svalovú prácu, pohybovať ťažiskom nie do stredu, ale na okraj kĺbu medzi dvoma stavcami).

  Bedrová oblasť je navyše veľmi pohyblivá a spája sedavú hrudnú chrbticu a pevnú sakrálnu.

  Najčastejšie lézia medzistavcovej platničky, od ktorej začína osteochondróza, zodpovedá intervalu medzi 4 a 5 stavcami (vrchol bedrovej lordózy - tu sa pozoruje vydutie chrbtice), menej často - medzi 5 bedrovými a 1 krížovými stavcami. Tieto segmenty sú najviac preťažené (2). Disky medzi 1 a 2, ako aj 2 a 3 stavcami trpia menej, pretože majú dobrú mobilitu (5).

  Na úrovni oblúka 1 driekovej chrbtice sa začína posledná časť miechy a na úrovni tela 2 stavca sa chvost koňa odchyľuje od tohto orgánu centrálneho nervového systému - zväzok koreňov miechových nervov bedrovej, sakrálnej a kostrčovej časti samotnej miechy. A ak sú horné 3 stavce dobre fixované väzmi a dokonca aj ich porážka osteochondrózou je zriedkavo sprevádzaná stláčaním koreňov miechy (5), vývoj dystrofického procesu pod touto úrovňou už nebude charakterizovaný týmto znakom. V tomto prípade sa môže vyvinúť syndróm chvosta koní (14): závažná, pálivá bolesť chrbta, ktorá sa šíri na perineum a vnútorné stehná, močová a fekálna inkontinencia, znížená potencia, slabosť svalov nôh alebo úplná neschopnosť ich posunúť..

  Osoba môže mať vrodenú anomáliu, keď sa prvý sakrálny stavec oddelí od hlavnej hmoty krížovej kosti a stane sa akoby bedrovou (nazýva sa to bedrovou). V tomto prípade sa pre rozvoj osteochondrózy stáva „jedna stavca viac“ šanca.

  Takáto vrodená anomália sa vyskytuje aj vtedy, keď miechový kanál (ktorým prechádza miecha) v bedrovej oblasti má tvar trojlístku (5). Ak je to kombinované s fúziou krížovej kosti s piatym posledným bedrovým stavcom (nazýva sa to sakralizácia), potom krížová sieť značne obmedzuje miesta, kam smerujú korene miechových nervov. Hneď ako sa pohnú posledné mobilné (bedrové) stavce (napríklad s tvorbou osteofytov), ​​okamžite sa zhoršia odchádzajúce miechové nervy (5).

  Osteochondróza sakrálnej oblasti

  Izolovaná osteochondróza sakrálnej oblasti je zriedkavá. Je to spôsobené skutočnosťou, že stavce sú fúzované tu a celá záťaž je nútená okamžite sa rozdeliť do celého oddelenia. Osteochondróza v krížovej kosti sa vyvíja, keď je poškodená bedrová oblasť (v dôsledku osteochondrózy, traumy alebo iného ochorenia) a fúzované päť stavcov musí odolať zvýšenému zaťaženiu..

  V prípade absencie anomálií chrbtice, aby sa udržala rovnováha s kosťami panvy umiestnenými v určitom uhle, by sa mala krížová kosť umiestniť v uhle 30 stupňov k vertikálnej osi tela. Ak však prvý sakrálny stavec vyčnieva o niečo viac, ako je potrebné (kvôli vrodenej anomálii alebo traume), obmedzí to priestor pre korene miechových nervov a ciev vychádzajúcich z 1 sakrálneho segmentu. Ak sa to skombinuje s sakralizáciou (rast posledného bedrového stavca k prvému sakrálnemu), zúžia sa miesta pre korene 2 sakrálneho segmentu. Potom sa tu vyvinie osteochondróza (najmä zadné osteofyty) a jej komplikácie (medzistavcové prietrže) sa rýchlo stanú prejavom syndrómu bolesti lokalizovaného v perineu a vnútorných stehnách (5)..

  Je potrebné poznamenať, že sakralizácia chrbtice nenastáva bezprostredne po narodení. Fúzia posledného bedrového stavca s krížovou kostrou sa začína o 13 - 14 rokov a končí o 23 - 25 rokov (5). Existujú situácie, že prvý sakrálny stavec zostáva počas života neaplikovaný a plní funkciu 6. bedrového kĺbu. Takéto anomálie vytvárajú viac predpokladov pre rozvoj osteochondrózy tu (5) a často sa kombinujú aj s nezatvorením (úplným alebo čiastočným) sakrálneho kanála - zakrivenou trubicou, v ktorej sakrálne nervy vystupujú zo chrbtice cez sakrálne otvory..

  Osteochondróza krčnej a hrudnej chrbtice

  K osteochondróze krčnej a hrudnej chrbtice dochádza vtedy, keď človek nevenuje pozornosť rozvinutému degeneratívnemu procesu na diskoch medzi dolnými krčnými stavcami. Výsledkom je, že „kruhy na vode“ sa začínajú odchyľovať od takéhoto „kameňa“ - do procesu sa zapája podkladová (hrudná) chrbtica..

  Situácia, keď segmenty krčných a hrudných oblastí ležiace ďaleko od seba, podliehajú zmenám na disku a stavcoch, ktoré ho obklopujú, sa vyvíja menej často..

  Osteochondróza bedrovej a krížovej kosti

  Základom celej chrbtice je celá krížová kosť a posledný stavca bedrovej chrbtice - poskytujú jej podporu a prežívajú maximálne zaťaženie. Ak má ďalšie zaťaženie, najmä ak sa na to vyvíjajú genetické, hormonálne predpoklady alebo ak osoba neustále trpí nedostatkom mikrovibrácie, vyvíja sa osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice (viac o tom nájdete tu: „Príčiny osteochondrózy“)..

  Disky medzi bedrovými stavcami zvyčajne trpia najskôr, potom sa (podľa postupu opísaného v predchádzajúcej časti) do procesu zapojí krížová kost. Lumbosakrálna osteochondróza sa často nazýva stav, keď kĺb medzi posledným bedrovým stavcom a krížovou kosti prechádza dystrofickými zmenami..

  Bežné alebo multisegmentované

  Ochorenie sa vyvíja v 12% prípadov osteochondrózy (5). Toto je najzávažnejšia forma choroby, keď sa vyskytujú dystrofické procesy v niekoľkých segmentoch (segment je dva stavce, horný a dolný stavec obklopujúci medzistavcové platničky) chrbtice. Trpia tak segmenty jedného oddelenia (napríklad osteochondróza disku medzi 4 a 5 a 6-7 krčných stavcov) a nesúvisiace segmenty rôznych oddelení. Napríklad sa môže vyvinúť osteochondróza disku medzi 4-5 stavcami krčnej oblasti (C4-C5) a disku medzi 4 a 5 stavcami bedrovej oblasti (L4-L5)..

  Príznaky spoločnej osteochondrózy sú tie, ktoré sú charakteristické pre každú léziu jednotlivo.

  Ak sa vyvinie osteochondróza všetkých častí chrbtice, nazýva sa to generalizovaná osteochondróza. U ľudí, ktorých gény im „diktujú“, sa zvyčajne vyvíja špeciálna štruktúra pohybového aparátu a spojivového tkaniva, a na tomto pozadí človek preťažuje svoju chrbticu.

  Pretože pri polysegmentálnej osteochondróze sa nestáva, že exacerbácia sa vyvíja súčasne na všetkých oddeleniach. Najčastejšie sa exacerbácia vyvíja v jednom oddelení, potom v inom oddelení. To viedlo k vzniku takej „domácej“ diagnózy, ako je vagus osteochondrosis. Úradná medicína ho neuznáva a osobe, ktorá si stanovila takúto „diagnózu“, pridelí ďalšie štúdie, aby pochopila príčinu svojich príznakov..

  Mladiství alebo mladiství

  Mladistvá osteochondróza je skupina chorôb, ktoré sa vyvíjajú u detí mladších ako 20 rokov. Súčasne dochádza k narušeniu krvného zásobovania v jednej alebo viacerých chrupavkách nachádzajúcich sa v blízkosti kĺbov, z ktorých dochádza k rozvoju (predĺženiu) kostí (tieto oblasti sa nazývajú centrá osifikácie)..

  Juvenilná osteochondróza sa delí lokalizáciou na osteochondrózu (9), ktorá ovplyvňuje:

  • kefa;
  • ramenný kĺb;
  • veľká a malá holenná kosť;
  • polomer a ulna;
  • jabĺčko;
  • metatarz chodidla;
  • Bedrový kĺb
  • nohy dechtu;
  • bedra a panvy;
  • femur (toto sa nazýva Perthesova choroba).
  • juvenilná osteochondróza po liečbe vrodenej dislokácie bedra.

  Juvenilná osteochondróza sa tiež nazýva Scheuermann-Mauova choroba. Jeho jadrom je narušenie dodávky krvi do chrupavkových doštičiek, ktoré lemuje stavce a prilieha k medzistavcovej platničke. Ale nie všetci trpia, ale iba niektoré stavce. Závažnosť choroby závisí od uhla, v ktorom je hrudná chrbtica konkávna, od počtu postihnutých stavcov a stupňa ich deformácie. Najčastejšie sa vyvíja u chlapcov vo veku 11 - 18 rokov.

  Etapy (obdobia)

  Moderná literatúra popisuje osteochondrózu chrbtice ako chronický proces, ktorý je náchylný na relaps. Vývoj v mladom veku (hlavne v dôsledku zranení alebo nesprávnych pohybov, zdvíhania hmotnosti), postupuje rôznymi rýchlosťami, môže spomaliť (dochádza k remisii osteochondrózy) a môže pokračovať nepretržite. Naopak, v starobe sa pozoruje pomalý priebeh choroby.

  Neuropatológovia rozlišujú niekoľko fáz (období) v závislosti od toho, do akej miery sa zmení štruktúra medzistavcových platničiek:

  1. I obdobie. Tu sa znižuje množstvo vody v zložení buničitého jadra - centrum absorbujúce otrasy medzistavcových platničiek a praskliny sa objavujú v jeho vláknitom kruhu. Celulózne jadro je zdeformované a premiestnené na zadnú stranu (smerom k zadnému pozdĺžnemu väzu, ktorý vedie pozdĺž zadného povrchu stavcov). Taký intradiskálny pohyb buničitého jadra spôsobuje podráždenie prechádzajúcich nervov (v krčnej oblasti - synuvertebrálne). Prejavuje sa to malými bolesťami v krku alebo v zodpovedajúcich častiach chrbta, stuhnutosťou pohybov, prijatím špeciálnej polohy, pri ktorej dochádza k určitému zmierneniu bolesti. Ak sa v bedrovej oblasti vyvíja osteochondróza, bedrová lordóza sa vyhladí.
  2. Obdobie II je charakterizované tvorbou subluxácií, patologickou pohyblivosťou v postihnutom segmente chrbtice. Je to spôsobené skutočnosťou, že chrupavkové tkanivo disku (vláknitý krúžok), ktoré leží okolo buničitého jadra, sa postupne vysychá - výška disku sa znižuje. Tam, kde je viacvrstvový vláknitý kruh, vbehne vláknité jadro, čo napomáha jeho ďalšiemu disociácii (zvyčajne k tomu dochádza v smere slabšieho zadného pozdĺžneho ligamentu). Toto obdobie osteochondrózy sa prejavuje bolesťou na úrovni postihnutého segmentu, svaly nad a pod týmto segmentom sú neustále napnuté a snažia sa držať stavce, aby nedošlo k poškodeniu miechy..
  3. Obdobie III sa vyznačuje úplným pretrhnutím vláknitého prstenca, preto sa v ňom huňovité jadro pohybuje a vyčnieva medzi stavcami (tvorí sa medzistavcová prietrž). Vláknité jadro môže dokonca spadnúť do lúmenu miechového kanála (sekvestrácia disku). Chrupavky pokrývajúce stavce sa stenčujú v dôsledku toho, že vrstva medzi nimi sa zmenšuje. Príznaky javiska závisia od toho, na ktorej strane sa medzistavcový disk pohybuje:
   • ak v smere otvoru, cez ktorý vychádza miechový koreň, sú cítiť bolesti, ktoré sa šíria pozdĺž nervových vlákien (to znamená, že ak sa osteochondróza vyvíja v dolných krčných alebo horných segmentoch hrudníka, budú pociťované v ruke a ak v bedrovej oblasti - v nohe ) trpí citlivosť inervovaných orgánov;
   • ak v smere miechového kanála v stredovej línii bude bolesť chrbta konštantná, bude narušená pohyblivosť a citlivosť končatín, bude ovplyvnená funkcia vnútorných orgánov prijímajúcich inerváciu z postihnutého segmentu,
   • ak želatínové jadro vstúpi do stavcov umiestnených nad alebo pod - dôjde k asymptomatickému priebehu choroby;
  4. IV obdobie. Tkanivá postihnutých medzistavcových platničiek sú nahradené tkanivom jazvy, v dôsledku čoho je pohyblivosť v tomto segmente stavcov obmedzená alebo stratená. V susedných segmentoch sú stavce nútené posunúť sa, medzi ich procesmi sa vyvinie zápal a artróza. Osteofyty - výrastky kostí sa začínajú objavovať z kostí. Pozdĺžny väz sa môže stuhnúť. Okraje stavcov deformované osteofytmi a osifikované väzivo vedľa nich tvoria určitý druh kostných výstuží. Toto je spondylartróza..

  V domácej literatúre môžete vidieť ďalšiu klasifikáciu osteochondrózy. Rozlišuje medzi jeho akútnym obdobím, subakútnou a remisiou.

  Osoba si zvyčajne nevšimne počiatočnú fázu osteochondrózy. V zriedkavých prípadoch sa pravidelne vyskytuje bolesť v postihnutej oblasti chrbtice, ktorá rýchlo prechádza.

  Ak sú do procesu zapojené svaly, ktoré sa snažia stabilizovať chrbticu, objaví sa v nich kŕč, vymačkajú sa miestne krvné cievy. Z tohto dôvodu sa vyvíja opuch, ktorý komprimuje nervové korene. Je tu bolesť. Toto je akútne obdobie choroby. Ak v tomto období začať liečbu - obmedziť motorickú aktivitu v poškodenom oddelení, používať lieky proti bolesti (sú tiež protizápalové) lieky, potom útok na osteochondrózu trvá 5-7 dní. Existuje subakútna alebo 2 perióda choroby.

  Subakútne obdobie trvá približne 12 - 14 dní. Ak v tejto fáze neschladíte, nevyzdvihnete závažia, nevykonáte náhly pohyb, osteochondróza prechádza do remisie.

  Exacerbácia osteochondrózy sa zriedka vyvíja „sama“, ak sa osoba stará o zaplnenie mikrovibračného deficitu v tele (je to dosiahnuté vysokou motorickou aktivitou a / alebo telefonovaním) a udržiavaním dostatočného prísunu krvi do postihnutej oblasti..

  Exacerbácia osteochondrózy môže spôsobiť:

  • podchladenie;
  • zdvíhať závažia;
  • silné napätie;
  • náhle pohyby;
  • neprofesionálne vykonávaná masáž;
  • príjem alkoholu
  • chladný;
  • prudká zmena tepla a chladu (napríklad potápanie do studenej vody po kúpeli alebo saune);
  • časté stúpania;
  • dlhá ohnutá poloha.

  Stupne osteochondrózy

  V jej vývoji prechádza osteochondróza určitými fázami. Nazývajú sa tituly a podľa stupňa lekár plánuje liečbu.

  Aby sme pochopili, do akej miery ochorenie ovplyvňuje prácu, schopnosť starostlivosti o seba, primeranosť človeka, domáci neurológovia rozlišujú 5 stupňov osteochondrózy:

  Závažnosť bolesti a iných príznakov

  Postihnutie a schopnosť pracovať

  V prvom stupni je bolesť zanedbateľná, objavuje sa počas námahy a v pokoji zmizne. Dajú sa zistiť iba body bolesti..

  Uložené počas akejkoľvek práce

  Bolesť nie je silná, objavuje sa v pokoji, zvyšuje sa so stresom, ale ak zaujmete pohodlnú polohu alebo zastavíte zaťaženie, bolesť zmizne. V druhom stupni je zrejmá zmena v konfigurácii chrbtice, pociťujú napäté svaly. Obmedzená pohyblivosť chrbtice

  Ak hovoríme o zamestnancovi s fyzickou prácou fyzickou alebo ľahkou, pracovná kapacita je zachovaná. Ak človek tvrdo pracuje, jeho pracovná kapacita je obmedzená. Osoba je nútená prerušiť prácu a snažiť sa vyhnúť fyzickej námahe

  Bolesť je výraznejšia, horšia s námahou. Zakázané neurologické príznaky.

  Rozbité. V práci môžu pokračovať iba vedomostní pracovníci. Schopnosť vykonávať domáce činnosti je obmedzená, ale starostlivosť o seba a schopnosť samostatne sa pohybovať sú zachované

  Okrem silnej bolesti sa objavujú aj neurologické príznaky: závraty, zmyslové poruchy

  Stratil som za akúkoľvek prácu. Pohybuje sa v areáli iba na barle. Snaží sa pohybovať, len keď potrebuje uspokojiť fyziologické potreby.

  Bolesť a ďalšie príznaky sa prejavujú v pokoji. Muž bol nútený ležať v posteli.

  Stratené pre akúkoľvek prácu. Človek potrebuje starostlivosť.

  Osteochondróza chrbtice, bez ohľadu na to, v ktorom oddelení je vytvorená a bez ohľadu na to, do akej miery dosahuje, je potrebné identifikovať a určiť primerané včasné ošetrenie. V tomto prípade by liečba mala byť komplexná a mala by zahŕňať nielen lieky na zmiernenie príznakov, ale aj iné (základné) liečebné metódy zamerané na odstránenie príčin choroby. Prečítajte si viac o liečbe tu: "Liečba osteochondrózy doma".

  Zoznam použitej literatúry:

  1. Neurology and Neurochurgery / Red. A.N. Konovalova, A.V. Kozlova; E.I. Gusev, A.N. Konovalov, V.I. Skvortsova, učebnica: 1. - 2009.
  2. Osteocondritis chrbtice. V. A. Epifanov, A.V. Epifanov. - M, 2008.
  3. Osteochondróza. Yakushin M.A., Gilinskaya N.Yu., Yakushina T.N., Maratkanova T.V. Moskovský regionálny klinický výskumný ústav. Almanac of Clinical Medicine, 2001, No. 4, Pages: 285-292.
  4. Klinická rádiológia. Sprievodca v piatich zväzkoch / ed. G. A. Zedgenidze. Zväzok 3. „Radiodiagnostika poranení a chorôb kostí a kĺbov.
  5. Osteocondritis chrbtice. Sprievodca pre lekárov. N. M. Zhulev, Yu.D. Badzgaradze, S.N. Zhulev. - Petrohrad, 1999.
  6. Traumatológia a ortopédia. Kornilov N.V..
  7. Ortopédia. Národné vedenie. Mironov S.P., Kotelnikov G.P., 2008.
  8. Traumatológia a ortopédia. Cavalier G.M..
  9. Revízia medzinárodnej klasifikácie chorôb 10 (ICD-10).
  10. Stenóza driekovej chrbtice a ischias. Verbiest H. Neurosurg Rev. 3: 75 - 89. 1988.
  11. Cervikálna osteochondróza. Popelyansky Y.Yu. M, 1966.
  12. Wikipedia.
  13. Zdrojmi tela sú imunita, zdravie a dlhovekosť. Vasiliev A.E., Kovelenov A.Yu., Kovlen D.V., Ryabchuk F.N., Fedorov V.A., Petrohrad, 2004.

  Autor článku: doctor Krivega M.S. (Regionálna nemocnica s infekčnými chorobami, Záporožie)

  Môžete položiť otázky (nižšie) k téme článku a my sa im pokúsime odpovedať odborne!

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela. Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku.

  Nepohŕňaj!

  Liečba
  liečba kĺbov a miechyKôň tuk pre hodnotenie prietrže chrbticeLiečba prietrže s ľudovými liekmiTakýto ľudový liek pomohol vyliečiť medzistavcové disk herniation.Pri kýle masáž chrbtice pomáha, zvlášť pri použití rôznych éterických olejov.
  Od staroveku boli šperky považované za symbol bohatstva, postavenia v spoločnosti alebo rodinného stavu. Prsteň, na ktorom ženy a muži nosia krúžky, môže povedať veľa.