loader

Hlavná

Žalúdok

Osteochondróza bedrovej chrbtice 1, 2, 3 stupne

Osteochondróza postihuje dostatočne často driekovú bedru. Túto diagnózu robí 80% ľudí, ktorí išli k lekárovi s bolesťou chrbta. Bedrový kĺb má najväčšiu záťaž, takže musíte poznať predpoklady na rozvoj osteochondrózy a snažte sa ich vylúčiť zo života..

Hlavné príčiny osteochondrózy bedrovej chrbtice:

 • nadmerné zaťaženie chrbtice v dôsledku zdvíhania;
 • nadváha;
 • predĺžené sedenie, oslabenie svalového korzetu chrbta;
 • zranenia
 • skrútené držanie tela;
 • choroby so zápalovými účinkami na kĺby a kosti.

Okrem dôvodov je potrebné poznať hlavné príznaky lumbálnej osteochondrózy v rôznych štádiách choroby. To vám umožní navštíviť lekára na čas na liečbu..

Bedrová osteochondróza 1. stupňa

Osteochondróza bedrového stupňa 1 je celkom nepostrehnuteľná, ale zákerná choroba. Predčasná diagnóza alebo zanedbaná liečba je schopná preniesť chorobu na ďalší stupeň vývoja za mesiac.

V tejto fáze nie sú v chrbtici žiadne významné a nezvratné zmeny. Morfologicky sa osteochondróza prvého stupňa prejavuje vo forme zhutnenia medzistavcových platničiek, čo vedie k zníženiu elasticity chrbtice. V niektorých prípadoch sa pozoruje zvýšenie procesov v tvare háčikov alebo malé posuny diskov. Ničenie vláknitého prstenca je zriedkavé.

Ochorenie prvého stupňa má určité klinické príznaky po zistení, aké konkrétne kroky je potrebné podniknúť na obnovenie flexibility a mobility chrbtice..

Tieto primárne príznaky sú:

 • náhla bolesť chrbta v postihnutej oblasti chrbta;
 • dlhodobý pobyt v jednej polohe vyvoláva bolesť;
 • bolestivé vykonávanie zákrut a zákrut;
 • vzpieranie spôsobuje bolesti chrbta;
 • ožarovanie bolesti slabín, nôh alebo zadku;
 • znížená citlivosť dolných končatín bližšie k noci;
 • pocit pálenia a brnenie v bedrovej oblasti.

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, odporúča sa konzultovať s neurológom. Diagnóza sa najčastejšie vykonáva pomocou tomografu alebo röntgenového žiarenia: tieto metódy umožňujú určiť, ktorá konkrétna oblasť chrbtice je poškodená..

Ak sa v bedrovej oblasti vyskytne osteochondróza 1. stupňa, problém možno vyriešiť v krátkom čase bez lekárskeho ošetrenia. Najbežnejšie cvičené terapeutické cvičenia v kombinácii s masážou alebo akupunktúrou.

Bedrovej osteochondróza 2 stupne

Prechod osteochondrózy do druhého štádia naznačuje pokračovanie vývoja choroby. To znamená, že liečba prvého stupňa bola neúčinná alebo sa vôbec nevykonávala. V tejto fáze sa pocity bolesti cítia a spôsobujú osobe hmatateľné nepohodlie.

Morfologicky lumbálna osteochondróza 2. stupňa sa prejavuje pri nukleacii mnohých deštrukčných procesov. Po prvé, deštrukcia vláknitého kruhu začína susednými tkanivami. Klesá medzistavcová vzdialenosť. V dôsledku sploštenia diskov sa často vytvárajú hrče a výčnelky. V závislosti od orientácie môže výstupok tlačiť buď na nervový koreň alebo priamo na miechu, čo vyvoláva charakteristické komplikácie.

Bežné príznaky choroby v dvoch štádiách zahŕňajú:

 • Ostrá intenzívna bolesť v postihnutej oblasti chrbta;
 • Stály pocit pálenia alebo brnenia;
 • Bolesť ustupuje iba vo vodorovnej polohe;
 • Ožiarenie bolesti pri chôdzi v dolných končatinách alebo zadku;
 • Akýkoľvek sklon tela spôsobuje silnú bolesť;
 • Príznaky spojené s priamym zvieraním nervov.

Ľudia sa najčastejšie obracajú k neuropatológovi iba vtedy, keď sa objavia také neznesiteľné bolesti, ktoré komplikujú akúkoľvek činnosť. Už nie je možné liečiť osteochondrózu rovnakým spôsobom ako pri ochorení 1. stupňa. Pre účinné účinky je okrem denných fyzických cvičení zameraných na posilnenie svalov chrbta a masáží predpísaná skupina liekov. Všeobecne sa jedná o lieky proti bolesti, antihistaminiká a lieky obsahujúce vápnik. Komplex navrhovanej liečby môže pacient doplniť manuálnou terapiou alebo expozíciou požadovanej oblasti magnetických polí. Odporúča sa vylúčiť akékoľvek nezávislé rozhodnutia bez súhlasu lekára..

Bedrovej osteochondróza 3 stupne

Prechod do 3. stupňa osteochondrózy bedrovej chrbtice znamená výskyt ireverzibilného poškodenia chrbtice. Aby ste čo najskôr zastavili negatívne procesy, odporúča sa dokonale dodržiavať pokyny lekára..

Morfologicky v tomto štádiu dochádza k vážnej deštrukcii vláknitého kruhu. Vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje do tej miery, že dochádza k silnému splošteniu s vytvorením kýly, čo je charakteristickým znakom osteochondrózy stupňa 3. Často dochádza k posunom medzistavcových platničiek s následným zlomeným nervom. Výsledný nedostatok tkanív vo výžive vyvoláva hrubost a proliferáciu stavcov. Postihnutá časť chrbtice prestane vykonávať akékoľvek funkcie absorbujúce otrasy, ktoré iba zhoršujú a urýchľujú deštrukčné procesy..

Tretie štádium osteochondrózy sa z klinického hľadiska veľmi obáva človeka a mení bežné pohyby na bolestivé a bolestivé. Orientačné príznaky:

 • Bolesť v chrbte, ktorá je trvalá;
 • Zvýšená potreba močiť;
 • Čiastočná alebo úplná znecitlivenie končatín;
 • Výskyt problémov s vnútornými orgánmi;
 • Znížená pohyblivosť;
 • Je ťažké a ťažké byť v akejkoľvek polohe okrem vodorovnej polohy.

Liečbou v tomto štádiu sú predovšetkým lieky vrátane liekov na obnovenie tkanív a ich dodávky. Na určenie stavu pacienta sa odporúča diagnóza pomocou MR. V tejto fáze je často potrebná chirurgia..

Pozor! Neaktívnosť pacienta alebo absencia liečby osteochondrózy 3. stupňa vedie k paralýze s následným postihnutím.

Výskyt osteochondrózy v bedrovej oblasti je málo spojený s vekom. Preto sa všetkým ľuďom pravidelne odporúčajú preventívne opatrenia. To platí najmä pre administratívnych pracovníkov so sedavým životným štýlom..

Ako liečiť osteochondrózu 1-2 stupne

V súčasnosti sa táto téma stala bežnou témou. Vek tohto ochorenia je každý rok menej a menej, teraz je tento vek od 20 do 25 rokov. Čo znamená osteochondróza 1. stupňa? Dá sa to prirovnať k odchýlke alebo patológii, pretože toto ochorenie prebieha v niekoľkých fázach.

p, blokuj citáciu 2,0,1,0,0 ->

Pozrime sa na niekoľko dôvodov, ktoré môžu viesť k tejto chorobe:

 1. Sedavý spôsob života
 2. Podvýživa a podvýživa
 3. Veľká vášeň pre počítač
 4. Zlé návyky (fajčenie, alkohol)
 5. Nesprávny metabolizmus (akékoľvek porušenie).

Charakteristika osteochondrózy 1. stupňa

Osteochondróza 1. stupňa - je počiatočné štádium, takže existuje každá šanca na vyliečenie tejto choroby. V počiatočnej fáze sa na zadnej strane krku objaví tesnenie, keď dôjde k zmenám v umiestnení medzistavcových platničiek. V 1. fáze si môžete všimnúť zmeny stavcov, ich procesy sa tiež zvyšujú. Potom sledujte bolesti, ktoré môžu vzniknúť pri nadmernej práci, podchladení, veľkej fyzickej námahe atď. Bolesť môže trvať dlho a byť ostrá, trvalá. Bolesť závisí od stupňa osteochondrózy.

Charakteristický 2 stupeň porušenia

Osteochondróza druhého stupňa si vyžaduje serióznejšie a podrobnejšie ošetrenie. Osteochondróza druhého stupňa sa prejavuje v skutočnosti, že výška stavcov klesá, môže sa tiež znižovať jej integrita. Ak v budúcnosti nebudete druhý stupeň liečiť, môže sa vyvinúť do herniovanej oblasti, ktorá bude mať ešte väčšie následky.

Osteochondróza krčnej chrbtice 2 stupne

Toto porušenie krčnej chrbtice je v našej dobe pomerne častým problémom a ustupuje len bedrovej chorobe. Odchýlka krčnej chrbtice tiež prebieha v etapách, ako je toto porušenie v ľudskom tele. Každá z etáp naznačuje porušenie v chrbte. Cervikálna osteochondróza 2. stupňa je sprevádzaná radikalizulitídou. V tomto prípade je ochorenie sprevádzané bodovou bolesťou..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Je ťažké nedotknúť sa témy bedrovej osteochondrózy. Takéto ochorenie je bežné u ľudí nad 30 rokov, ktorí nevedú mobilný životný štýl, často majú metabolickú poruchu.

Bedrová porucha vyžaduje úplné, vonkajšie aj vnútorné ošetrenie pacienta. Zoberme si liečbu bedrovej poruchy:

 1. Protizápalové lieky. Ak je toto počiatočné štádium, môžete urobiť s masťami, ktoré vám predpíše lekár.
 2. Užívanie liekov, ktoré vám pomôžu uvoľniť chrbtové svaly.
 3. Vitamíny typu B sa odporúčajú pri bedrovej osteochondróze..

Komplikácie osteochondrózy 1. a 2. stupňa driekovej chrbtice sa môžu prejavovať veľkou bolesťou chrbta, ale nielen. Všetko záleží na oblasti poškodenia, ako aj na stupni porušenia. V súvislosti s týmito chorobami sú disky v chrbtici ohnuté, čo má hrozné následky.

Fyzioterapia v liečbe cervikálnej osteochondrózy

liečba

Pokiaľ ide iba o 1. etapu osteochondrózy, potom je liečba zameraná na zmiernenie bolesti chrbta a zmiernenie zápalu a na posilnenie časti kosti ako celku. Hlavným cieľom fázy 1 je zabrániť presunu choroby do fázy 2. Operácie fázy 1 sa neplánujú. Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice zahŕňa použitie:

 • Lieky
 • Wellness tréningy
 • Massotherapy
p, blokuj citáciu 11,0,0,0,1 ->

Hlavná skupina liekov je zameraná na odstránenie zápalového procesu, ktorý zníži úroveň bolesti chrbta. Tiež na odstránenie bolesti. Liečba sa poskytuje ako pre vonkajšie (masti, masáže), tak pre vnútorné (lieky). Lieky proti bolesti neovplyvňujú bolesti chrbta a určite to nepomôžu. Normálna, komplexná liečba sa nezaobíde bez terapeutickej masáže, ktorá pomôže tónovať svaly. Len sa neobíďte bez wellness tréningu. Je potrebné poznamenať, že je nereálne liečiť túto poruchu, dokonca aj na prvom stupni, ako to môže povedať veľa lekárov, ale vyhnúť sa jej ďalšiemu vývoju a vývoju do druhej fázy je celkom realistické. Počas exacerbácie je potrebné poradiť sa s lekárom, predpíše vám postup liečby vitamínmi, alebo odporučí wellness tréning a predpíše vitamíny skupiny B. V skorých štádiách liečby sú účinné aj terapeutické kúpele. Môžete sa tiež venovať športu, a to plávaniu.

Stupeň osteochondrózy bedrového kĺbu: znaky vývoja a liečby

Hlavným problémom bedrovej oblasti je neustále zaťaženie tejto oblasti, ktorá je podrobená extrémnym testom..

Pri bedrovej osteochondróze sa pozorujú degeneratívne zmeny.

Pacient má, samozrejme, nepríjemné príznaky.

Prvý stupeň patológie je počiatočné štádium choroby, pri ktorej začína deštrukcia disku.

Stále existuje niekoľko zlomených buniek, ale ich počet sa neustále zvyšuje..

Ak sa liečba ignoruje, patológia rýchlo prechádza do druhej fázy a potom do tretej.

Čo je osteochondróza?

Osteochondróza je progresívne ochorenie chronickej povahy. Ochorenie je sprevádzané degeneráciou kosti a spojivového tkaniva chrbtice. Patologický proces zmeny tkaniva pochádza z medzistavcových platničiek. Jeho štruktúra je vláknitý prsteň s dužinovým jadrom vo vnútri.

Keď je metabolizmus narušený, jadro postupne schne. Áno, a v kruhu sa vyskytujú zmeny: v tkanivách sa vyskytujú zlomy, ktoré môžu spôsobiť odchod jadra. Tento proces začína ovplyvňovať stavce kostí, pretože stavce vydržia veľké zaťaženie..

Okrem diskov sa na negatívnom procese podieľajú aj kĺby a väzy. Ak sa choroba nelieči, hrozí vážnymi komplikáciami..

Príčiny osteochondrózy v bedrovej oblasti

Klinické prejavy choroby sa zvyčajne začínajú obťažovať v staršom veku, aj keď sa vyskytujú aj u mladých ľudí. Príčina exacerbácie patológie je spôsobená mnohými faktormi. Problémom chrbtice je nečinnosť, obezita, zakrivenie chrbtice kvôli nadmernému zaťaženiu.

Môžete identifikovať hlavné dôvody rozvoja bedrovej osteochondrózy:

 • Dedičná predispozícia, keď je už stanovený genetický kód pre kĺbové abnormality.
 • Pacient s nadváhou.
 • Nerovnováha v dôsledku zlej výživy alebo infekčného zápalu.
 • Vek sa mení.
 • Mechanické poškodenie disku (zranenie, zlomenie).
 • Kĺbové segmenty stavcov postihujú prehnané zaťaženie.
 • Stres alebo nervové napätie.
 • Zneužívanie alkoholu.
 • Hormonálne zlyhanie počas tehotenstva.
 • Ploché nohy.

Dystrofická zmena v kĺbovej chrupavke je tiež ovplyvnená zhoršeným držaním tela. Ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku nepohodlného lôžka, preto sa odporúča kúpiť ortopedickú matraci.

Etapy vývoja patológie

V dôsledku konštantného zaťaženia aj v statickom stave najčastejšie trpí lumbosakrálna chrbtica. Pri neurologickej patológii existujú určité príznaky klinického obrazu, ako aj stupne klasifikácie. Pri prvých príznakoch choroby sa musí liečba začať, inak sa ochorenie stane chronickým.

Bedrová osteochondróza 1. stupňa

Toto je počiatočné štádium patológie, ktoré je veľmi ťažké odhaliť, pretože príznaky sú nepravidelné a často pripomínajú normálnu únavu. Ale postupom času sa choroba začína prejavovať jasnejšie, ale bez akútnych záchvatov.

Primárne príznaky patológie v tejto fáze:

 • Bolesti v dolnej časti chrbta, keď nervové korene začnú dráždiť.
 • Typické chrumkavé zvuky a ranné nepohodlie.
 • Bolesť je tupá.

Výška diskov sa postupne znižuje, čo znamená zníženie vzdialenosti medzi stavcami. Chrbtica už nespĺňa svoju funkciu úplne.

Bedrovej osteochondrózy 2-3 stupne

Toto je najbežnejšia fáza, choroba už môže byť diagnostikovaná. Vývoj patológie vyvoláva viditeľnejšie symptómy, ktoré osobu sprevádzajú po dlhú dobu predtým, ako sa presunie do ďalšej fázy.

Príznaky tohto stupňa:

 • Počiatočné obmedzenie mobility bedrových segmentov.
 • Kompresia nervových koreňov.
 • Priestor medzi stavcami je výrazne zmenšený.
 • Primárna deformácia vláknitého prstenca.
 • Nervové zakončenie sa začína rozčuľovať.

V tomto štádiu začína pulpózne jadro rásť, čo vedie ku kompresii vláknitého prstenca a potom k tvorbe výčnelkov. Ochorenie trvá roky, bolesť klesá iba v pokojnom stave, keď na medzistavcové platničky nie je žiadny tlak..

Bedrovej osteochondrózy 3-4 stupne

V tejto fáze sa patológia považuje za zanedbávanú. V tomto štádiu už nebude pomáhať gymnastika a masáž. Protizápalové lieky, ktoré dokážu zastaviť bolesť, sa stanú povinnými.

Typické príznaky tohto stupňa:

 • Sciatica sciosis.
 • Vzhľad medzistavcových prietrží.
 • Dolné končatiny sú znecitlivené.
 • Vláknitý prsteň je zničený.
 • Bolesť neprestáva a začína sa šíriť v nohe pozdĺž vonkajšieho povrchu bokov.

S týmto stupňom bedrovej osteochondrózy sa plazivové jadro plazí a zviera nervové korene stavcov. Degenerácia postupuje a vedie k mnohým bolestivým neurologickým symptómom.

Existuje tiež štvrtý stupeň choroby, ktorá sa vyvíja v neprítomnosti liečby po mnoho rokov. V tomto štádiu dochádza k úplnej degradácii chrupavkového tkaniva a deformácii diskov. Pacient stráca mobilitu až do zdravotného postihnutia. Jedinou liečbou je chirurgický zákrok.

Video: "Osteochondróza: príčiny a príznaky"

Funkcie liečby v každom štádiu ochorenia

Liečba bedrovej osteochondrózy je zdĺhavý proces s integrovaným prístupom. V závislosti od závažnosti patológie, jej vlastností a znášanlivosti pacienta sú predpísané rôzne liečebné metódy. Liečba drogami iba zmierňuje bolesť, samotnú chorobu nemožno liečiť drogami.

Preto sa používajú ďalšie metódy:

V závislosti od štádia ochorenia sú typy terapie radikálne odlišné..

Liečba bedrovej osteochondrózy 1. stupňa

Terapia, hoci je ľahšia ako v iných štádiách, bude trvať ešte dlho. Lekár určí komplexný liečebný režim, ktorý odstráni veľa symptómov. Predpísané lieky, ktoré zmierňujú zápal a zlepšujú prietok krvi v poškodenom tkanive.

Potrebné prostriedky:

skupinaprípravypopis
Preparáty pre křupavku
 • MUCOS
 • Structum
Tieto lieky postupne obnovujú chrupavku. Konajú pomaly, takže liečba bude dlhá.
Protizápalové lieky
 • diclofenac
 • ibuprofen
Prostriedky úspešne zmierňujú bolesť a zmierňujú opuchy tkanív. Používajú sa vo forme tabliet, injekcií a mastí.
venotonic--Použitie týchto látok prispieva k odtoku venóznej krvi a zlepšuje krvný obeh v oblasti zdeformovaného disku.
Vitamíny skupiny B a kyselina nikotínová--Majú schopnosť obnoviť chrbticu. Niekedy sa navyše predpisujú multivitamíny, vápnik a horčík..
Lieky normalizujúce krv
 • Chimes
 • Detralex
Jedná sa o gély a masti, ktoré majú otepľovací a vzrušujúci účinok. Lieky rozširujú krvné cievy a zlepšujú mikrocirkuláciu krvi, čo prispieva k jeho toku do poškodeného disku.

Prirodzene by mala existovať pomocná terapia, ktorá zahŕňa:

 • Masáž, uvoľnenie a zahriatie svalov. Nie viac ako 2 týždne.
 • Fyzioterapia (elektroforéza, magnetoterapia, ultrazvuk, laser). Procedúry anestetizujú, stimulujú biochemické reakcie a zlepšujú krvný obeh.
 • Fyzikálna terapia sa určite odporúča, pričom cvičenia sa vyberajú individuálne. Je vhodné navštíviť bazén.

Je potrebné poznamenať, že choroba nie je vždy liečená ani v prvej fáze vývoja. Prevencia rozvoja následných stupňov patológie sa preto dostáva do popredia, čo je možné pri správnej liečbe.

Liečba bedrovej osteochondrózy 2 - 3 stupne

Môžeme hovoriť o prítomnosti tohto ochorenia, keď sa bolesti v bedrovej oblasti objavia 3 až 3-krát týždenne.

V tejto fáze potrebujete:

 • Odstráňte všetky príčiny, ktoré prispievajú k chorobe..
 • Zastavte zápalový proces.
 • Normalizujte metabolizmus dolnej časti chrbta.
 • Aktivácia produkcie buniek chrupavky.
 • Prirodzene, musíte zastaviť bolesť.
 • Obnoviť mobilitu, ktorá je čiastočne spôsobená zložitosťou problému.

Priaznivú predpoveď poskytne iba súbor všetkých potrebných opatrení.

Liečba sa začína použitím liekov, ktoré sú určené na zlepšenie stavu pacienta.

Nesteroidné lieky. Odstraňujú bolesť a zmierňujú zápal. Lieky by nemali presiahnuť 10 dní, potom je prestávka. Je to kvôli prítomnosti negatívnych reakcií pri dlhodobom používaní.

Najbežnejšie drogy v tejto skupine sú:

 • Diclofenac. Má protizápalové účinky a tiež blokuje syntézu prostaglandínov.
 • Nimesil. Dostupné v práškovej forme, z ktorej sa nápoj pripravuje. Zmierňuje horúčku a odstraňuje bolesť.
 • Nurofen Znižuje opuch a zabraňuje zápalom mäkkých tkanív.

Analgetiká. Pri tomto ochorení sa používajú lieky, ktoré obsahujú niekoľko zložiek, ktoré zvyšujú účinok úľavy od bolesti. Nezúčastňujte sa na nich ako závislosť.

Najčastejšie používané:

 • Pentalgin. Poskytuje pretrvávajúcu analgéziu, pretože zloženie výrobku obsahuje 5 účinných látok.
 • Tramal. Je to omamné analgetikum a je vysoko účinné..
 • Ketanov. Je to úplne lieky proti bolesti, ale liek je kontraindikovaný na ochorenie obličiek a pečene..

Preparáty pre křupavku. Stimulujte obnovu chrupavky.

Najobľúbenejšie opravné prostriedky:

 • Teraflex. Reguluje metabolizmus v chrupavke a obnovuje bedrovú pohyblivosť. Bude to trvať veľmi dlho.
 • Chondroxide. K dispozícii ako injekcia a gél na vonkajšie použitie.
 • Arthro. Stimuluje syntézu chrupavkového tkaniva.

Nerobte sa bez fyzioterapie. Pri bedrovej osteochondróze 2. stupňa sa používajú tieto postupy:

 • magnetoterapia.
 • Charcotova sprcha.
 • elektroforéza.
 • Parafínová terapia.
 • Electromyostimulation.
 • Laserová terapia.
 • UHF.
 • Vibračná terapia.

Účinnosť týchto postupov bola dokázaná vedeckým výskumom, ale nie každý ju môže použiť. Nie každá klinika má špecializované vybavenie a cena procedúr je pomerne vysoká. Problém je možné odstrániť pomocou prenosných zariadení. Ich účinnosť je pomerne vysoká a prevádzka je veľmi jednoduchá..

Liečba bedrovej osteochondrózy 3-4 stupne

Pre patológiu 3. stupňa existujú určité špecifické terapeutické metódy. Ochorenie je veľmi závažné a vyžaduje veľkú pozornosť. Používajú sa rovnaké lieky, ktoré sa používajú na liečenie choroby v predchádzajúcich štádiách, ale pridávajú sa hormóny glukokortikoidov. Je potrebné aplikovať vitamíny zo skupín B, B1, B6, B12.

Blokáda novokainu, ktorá vypína periférne nervy, sa tiež široko používa, čím zmierňuje bolesť.

Novokain je mierne dráždivý prostriedok, ktorý zlepšuje výživu tkanív a spomaľuje zápal..

Pri 3 stupňoch choroby sa často predpisuje trakcia.

Správne vykonaný postup zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami a odstraňuje zovreté nervové zakončenie. Ale na trakciu je potrebný vysoko kvalifikovaný lekár.

Ak je potrebná chirurgická liečba, zvyčajne sa používa minimálne invazívny zákrok, ktorý spočíva v zavedení injekcie do poškodeného disku. Jeho odstránenie alebo spojenie stavcov je predpísané v zanedbanom stave..

Operácia je nevyhnutná, ak:

 • Do 4 mesiacov sa syndróm akútnej bolesti neodstráni.
 • Zvieranie zväzku nervových zakončení, to znamená „chvost poníka“.
 • Pozoruje sa silné stlačenie miechových nervov..

Fyzioterapia s terapeutickými cvičeniami nebude zbytočná. Hlavná vec nie je samoliečba, aby nedošlo k zhoršeniu situácie.

záver

 • Osteochondróza dolnej časti chrbta má 3 stupne vývoja.
 • V každej fáze sú potrebné lieky, hlavne NSAID.
 • Pri prechode z každého stupňa do nasledujúceho stupňa uplynie viac ako jeden rok.
 • Rozvoj degeneratívnych zmien v dolnej časti chrbta s osteochondrózou je možné zastaviť iba komplexnou liečbou.
 • Niekedy môže byť potrebný chirurgický zákrok 3. stupňa..

Každá choroba má špecifické obmedzenia, ktoré neumožňujú použitie určitých liečebných metód. Závisí to aj od stupňa rozvoja choroby. Odporúča sa začať liečbu, keď je choroba stále v počiatočnom štádiu. Nezúfajte však, ak už patológia beží. Vďaka moderným metódam liečby môžete vždy dosiahnuť pozitívny výsledok, a to aj napriek akémukoľvek vývoju.

Štyri stupne osteochondrózy a čo s tým súvisia

Pociťujeme pravidelnú bolesť chrbta alebo krku, preto týmto príznakom často neprikladáme dôležitosť. Koniec koncov, stačí len oddýchnuť a všetko prejde. Práve tieto myšlienky navštevujú tí, ktorí trpia prvým stupňom osteochondrózy. V dnešnom technologickom veku sa choroba stala chronickou a ešte mladšou.

Teraz je ľahké vidieť 20-ročného pacienta, ktorý už trpí osteochondrózou. Nebezpečenstvo choroby je, že sa neberie s náležitou vážnosťou, a ak ochorenie začnete zbytočne, existuje riziko vzniku závažnejších problémov..

Chyby

Neverte liečiteľom, ktorí tvrdia, že osteochondróza môže byť úplne vyliečená, dokonca aj v počiatočnom štádiu. Nie, iba môžete oslabiť priebeh choroby a zabrániť jej progresii. Prečo pacienti prichádzajú k lekárovi už v neskorých štádiách osteochondrózy?

 • Pacienti nepripisujú dôležitosť symptómom prejavujúcim sa osteochondróze 1. stupňa;
 • Len málo preventívnych vyšetrení, jednoducho na to nie je čas z dôvodu horúčavého rytmu moderného života;
 • Pacienti jednoducho berú lieky proti bolesti, ktoré zmierňujú bolesť, a idú k lekárovi iba v prípade zhoršenia choroby;
 • Z dôvodu veľkého počtu pacientov s osteochondrózou sa toto ochorenie už nepovažuje za nebezpečné pre pacientov. Je to veľká chyba, pretože sa neštudovali ďalšie informácie, pretože u pacientov existuje riziko, že budú trpieť sprievodnými poruchami dôležitých telesných systémov.

Aký je rozdiel medzi stupňom a stupňom?

Zmätok terminológie medzi stupňom a stupňom môže viesť k nesprávnemu popisu závažnosti choroby. Preto je štádium považované za fyzickú zmenu chrbtice v dôsledku rozvoja osteochondrózy a stupeň určuje priebeh choroby z klinického hľadiska..

Napríklad osteochondróza 1. stupňa mierne mení chrbticu. Existujú minimálne poruchy, ktoré sa nemusia vyskytnúť vôbec, jedná sa o predklinické štádium choroby.

A osteochondróza prvého stupňa je sprevádzaná pravidelnou bolesťou, ktorá sa prejavuje zaťažením chrbtice:

 • Fyzické vykladanie ťažkých predmetov;
 • Neustále v napätej pozícii predstavujú vodiči alebo administratívni pracovníci pred počítačom;
 • Rôzne poranenia chrbtice, na prvý pohľad nepatrné.

Druhy osteochondrózy

Napriek tomu, že chrbtica je jedna. Existuje niekoľko oblastí choroby:

 • Osteochondróza krčnej chrbtice;
 • bedrový;
 • Prsník.

Najbežnejšou sú cervikálna a bedrová osteochondróza. Každý má samozrejme svoje vlastné zaobchádzanie. Cervikálna osteochondróza je považovaná za najnebezpečnejšiu, pretože s postupujúcou chorobou primárne narušuje prísun krvi do mozgu. A mozog je hlavným orgánom, a ak funguje zle, trpia iné systémy, nervový a kardiovaskulárny systém..

Rôzne štádiá osteochondrózy

Fázy osteochondrózy sú rozdelené do 4 typov progresie ochorenia chrbtice:

 1. Prvý sa považuje za predklinický. Počas jeho priebehu prechádza chrbtica malými zmenami, takže zjavné znaky sú zanedbateľné a niekedy vôbec neexistujú. Jediná vec, ktorá môže upútať pozornosť pacienta, je rýchla únava svalového tkaniva v chrbte alebo krku;
 2. Druhá fáza už vedie k degenerácii medzistavcových platničiek. Porucha výživy stavcov a metabolizmu. Bunky želatínového jadra začínajú odumierať a kolabovať. Pružnosť chrbtice sa stráca, čo môže následne viesť k vážnemu poškodeniu. Preto sa v tomto štádiu aplikuje klinická liečba a bolesť sa stáva pravidelnou;
 3. Tretia etapa je nebezpečná, pretože medzistavcové platničky v zapálenej oblasti sú úplne zničené. A zvyšok kolagénových a tkanivových vlákien stráca svoju obvyklú orientáciu. Z tohto je vláknitý kruh zničený, čo úplne narušuje medziobratlovú fixáciu diskov. Odsunutie stavcov a rôzne stupne dislokácie. V tomto prípade pacient pociťuje silnú bolesť a narušenie nervového tkaniva chrbtice môže viesť k znecitliveniu končatín;
 4. Štvrté štádium spôsobuje patologické následky, pri ktorých sú medzistavcové tkanivá nahradené jazvami. To môže viesť k hernii. K liečbe liekov sa pridáva chirurgická liečba.

Stupne osteochondrózy

Rovnako ako každé ochorenie sa vyvíja osteochondróza, ktorá sa postupne delí na stupne. Líšia sa zložitosťou a symptómami..

Prvý stupeň.

Prvý stupeň je najjednoduchší. Príznaky jej prejavu sú také malé, že im osoba neprikladá náležitý význam. Periodická bolesť spôsobená záťažou krčných a bedrových svalov. Náhle pohyby sa môžu vyskytnúť náhlej krátkodobej bolesti. Ak spozorujete tieto príznaky, poraďte sa s lekárom, ktorý vám poradí, ako túto chorobu vyliečiť..

Osteochondróza 2 stupne

Čo znamená osteochondróza druhého stupňa? Postupujúcou chorobou prechádza do druhého štádia, medzistavcové lúmeny sú znížené. Ak je to bedrová osteochondróza, potom sa ochorenie prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Exacerbácia bolesti siahajúcej až po trieslovinu a kolená;
 • Necitlivosť dolných končatín.

Nervové stavce sú zovreté a spôsobujú neustále bolesti aj pri najmenšej námahe. Výživa chrbtice je narušená a stavovce sú s nedostatkom vitamínov a užitočných prvkov veľmi krehké. Aktívny výčnelok vláknitého prstenca.

Ďalšie problémy sa začínajú zhoršovať: s prietokom krvi do chrbtice, zhoršenou vaskulárnou funkciou. Osteochondróza krčka maternice je obzvlášť nebezpečná.

Tretí stupeň osteochondrózy

Pokiaľ ide o vývoj osteochondrózy stupňa 3, v tomto období sa vláknitý kruh rozruší a želé podobná tekutina medzistavcového tkaniva presakuje cez trhliny. Po tomto sú poškodené oblasti pokryté zjazveným tkanivom, ktoré sa bez riadneho ošetrenia môže vyvinúť na prietrž.

Ak hovoríme o krčných stavcoch, potom pri tomto stupni progresie vedie choroba k dislokácii stavcov a ich následnému premiestneniu. A nesprávna poloha chrbtice vedie k rastu nádorových buniek. A často v tomto stupni musí byť choroba liečená chirurgicky.

Štvrtý stupeň

Osteochondróza 4. stupňa sa príliš nelíši od tretieho. Príznaky sprevádzajúce toto obdobie ochorenia sú charakterizované akútnou bolesťou, ktorá sa podáva v rôznych častiach tela v závislosti od poškodenej oblasti. S cervikálnou osteochondrózou trpí hlava a cievny systém.

Hrudná osteochondróza je spôsobená ostrými bolesťami v srdci, žalúdku, v podpazuší a na chrbte. Posledné stupne tohto ochorenia sú mimoriadne nebezpečné, pretože vyžadujú chirurgický zákrok na odstránenie prietrže alebo normalizáciu krvného zásobenia.

Liečebné metódy pre rôzne stupne osteochondrózy

V rôznych fázach sa uplatňujú vlastné metódy riešenia problému. Čím skôr je ochorenie identifikované a je stanovená správna diagnóza, tým ľahšia je liečba. V počiatočných štádiách osteochondrózy je dostatok terapeutickej gymnastiky. Ako analgetikum sa používajú vonkajšie masti. Ktoré sú pre vás najvhodnejšie, lekár vám poradí.

Ak pokrok dosiahol druhú etapu, nie je možné obísť sa bez komplexných postupov zameraných na odstránenie príčiny bolesti a na obnovu poškodených častí chrbtice:

 • Lekárske prípravky vo forme kapsúl, tabliet atď.
 • Masti na vonkajšie zahrievanie;
 • Fyzioterapia na obnovenie svalového tonusu a zmiernenie zápalu;
 • Terapeutická masáž chrbta vykonávaná iba odborníkom;
 • Manuálna terapia, ak je to potrebné;
 • Akupunktúra pomáha zlepšovať prietok krvi a posilňovať krvné cievy, napríklad s cervikálnou osteochondrózou;
 • Wellness gymnastika s individuálnym cvičením;
 • Návšteva v bazéne bez lekárskej kontraindikácie.

Posledný stupeň je sprevádzaný množstvom komplikácií, ktoré je potrebné liečiť súbežne s osteochondrózou. Chirurgia je často potrebná a po dlhom období liečby a rehabilitácie. Zároveň pretrváva riziko relapsu, takže pacienti s patológiou budú musieť pravidelne podstúpiť liečbu a sprievodný súbor opatrení na udržanie zdravia.

Prevencia ako prevencia osteochondrózy

Plávanie je tiež veľmi efektívne ako prevencia. Pri práci nezabudnite na malé prestávky a stuhnite kĺby a svaly..

Výživa je tiež dôležitým faktorom ovplyvňujúcim úplné zabezpečenie všetkých častí tela so všetkými potrebnými prvkami a vitamínmi. Vzdajte sa zlých návykov, ako je alkohol a fajčenie. Sú škodlivé predovšetkým pre krvné cievy a ovplyvňujú dôležité orgány. Buďte zdraví a pozorní k sebe.

Osteochondróza bedrovej chrbtice

Všeobecné informácie

Dorsalgia (bolesť chrbta) je jednou z najbežnejších príčin sťažností a vyhľadania lekárskej pomoci. Zároveň 70 - 90% populácie čelí problému dorsalgie počas svojho života a u 28% z nich sa vyvinie chronická bolesť, ktorá vedie k dočasnému / dlhodobému postihnutiu a zníženiu kvality života. Bolesť chrbta, okrem obmedzenia životnej aktivity, ovplyvňuje správanie / psychiku ľudí, čo sa prejavuje rozvojom chronického emocionálneho stresu..

Bolesťové syndrómy sú spojené najmä s osteochondrózou v lumbosakrálnej oblasti (bedrovej osteochondróze), ktorá sa vyznačuje vysokou pohyblivosťou / vysokou fyzickou aktivitou a je spôsobená degeneratívno-dystrofickými zmenami takmer vo všetkých zložkách segmentov chrbtice a chrbtice (stavce, medzistavcové platničky a ich spájanie) tkaniva).

V klasickej definícii je spinálna osteochondróza rozšíreným chronickým ochorením s častými recidivami chrbtice, ktoré sa prejavuje výrazným poklesom hydrofilnosti pulpózneho jadra medzistavcovej platničky a následnou deštrukciou jej tkaniva, herniovaným výbežkom v smere k miechovému kanálu a prejavujúcimi sa polymorfnými polymorfnými formami reflex a ich kombinácie). Kód ICD-10: M42 (osteochondróza chrbtice).

Osteochondróza lumbosakrálnej oblasti je spôsobená nízkou / nedostatočnou motorickou aktivitou, vysokým statodynamickým zaťažením s predĺženým pobytom v nútenej polohe, zvýšenou telesnou hmotnosťou, zhoršením kvality konzumovanej potravy (vysoký obsah xenobiotík v potravinách, t. J. Cudzích chemikálií pre živé organizmy - pesticídy (minerálne hnojivá, lieky atď.), problémy životného prostredia.

Napriek tomu, že významná úloha pri vývoji ochorenia patrí k opotrebeniu štruktúr miechy v závislosti od veku, prvé (počiatočné) príznaky degeneratívneho dystrofického procesu sa už nachádzajú v relatívne mladom veku. Netlakové / kompresné formy osteochondrózy sa diagnostikujú už vo veku 15 - 19 rokov s frekvenciou 2,6 prípadov na 1 000 obyvateľov tejto vekovej kategórie; do 30 rokov sa klinické prejavy choroby diagnostikujú u 12% a do 60 rokov u 85% populácie.

Malo by sa pamätať na to, že proces degenerácie medzistavcových platničiek neprebieha izolovane, ale je sprevádzaný podobnými patologickými procesmi v iných mobilných štruktúrach spinálneho motorického segmentu chrbtice, čo vedie k postupnej tvorbe spondylózy / spondylartrózy. Symptómy a liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice sa výrazne líšia v závislosti od štádia vývoja patologického procesu..

patogenézy

Hlavným východiskovým bodom vo vývoji osteochondrózy je narušenie výživy disku. Medzistavcové platničky (MTD) sú najviac avaskulárne tkanivo (t.j. tkanivo so zlým prísunom krvi) v ľudskom tele. Ako rastie, vaskularizácia sa znižuje, čo pomáha znižovať príjem výživných látok v tkanive a následne znižuje schopnosť buniek MTD syntetizovať novú matricu a tiež obmedzuje ich potenciál proliferácie, čo nakoniec vedie k zníženiu ich hustoty v priebehu starnutia tela. Ako ukazujú údaje z histologických štúdií, príčinou nástupu degeneratívnych (nedobrovoľných) zmien v medzistavcových platničkách je podvýživa, ktorá sa vyvíja na pozadí poklesu / vymiznutia v uzatváracích platniach stavcov krvných ciev..

Disková degenerácia na molekulárnej úrovni sa prejavuje znížením intenzity difúzie živín / produktov katabolizmu a životaschopnosti buniek, znížením syntézy proteoglykánov, hromadením fragmentov buniek a degenerovaných matricových makromolekúl a poškodením kolagénového rámca. Táto sada zmien je príčinou dehydratácie. V tomto prípade buničinové jadro stráca svoju schopnosť rovnomerne rozdeľovať vertikálne zaťaženia v celom svojom objeme v dôsledku straty hydrostatickej funkcie, t.j. stráca schopnosť chrániť vláknitý prsteň pred zvýšenou kompresiou.

Vláknitý kruh, ktorý je predmetom stáleho zvýšeného mechanického namáhania, podlieha patologickým zmenám, ktoré sa prejavujú poškodením kolagénovej matrice a dezorganizáciou vrstevnatej štruktúry, čo vedie najprv k vzniku trhlín a neskôr k prasknutiu vláknitého prstenca. Ako sa tieto zmeny vyvíjajú, MTD sa stáva mimoriadne zraniteľným pri zlomeninových procesoch, ktoré sa vyskytujú pod biomechanickými účinkami fyzickej aktivity, dokonca aj pri normálnej fyzickej aktivite. V dôsledku zníženia tlaku v MTD sa znižuje napätie vlákien vláknitého prstenca, čo vedie k porušeniu fixačných vlastností disku a tým sa vytvára patologická pohyblivosť v segmente miechy..

Dôležitým momentom vo vývoji degeneratívnych zmien na disku je rast krvi a ciev nervov do vláknitého prstenca MTD, ktorý je charakteristickým znakom zničenej štruktúry diskov. Nárast dovnútra je zapríčinený predovšetkým stratou hydrostatického tlaku spojeného s vnútornými oblasťami „zdravých“ diskov. Uľahčuje tiež rast kapilár / nervov a zníženie obsahu proteoglykánov v degenerovaných diskoch. Tieto zmeny vedú k strate ultraštrukturálnej interakcie všetkých komponentov segmentu miechy.

klasifikácia

Klasifikácia osteochondrózy je založená na patogenetickom prístupe, ktorý odráža patologický proces vo forme postupných štádií / stupňov degeneratívnych-dystrofických lézií, v súlade s ktorými sa rozlišujú nasledujúce.

Osteochondróza bedrovej kosti 1 stupňa

Toto je prvý (počiatočný) stupeň intradiskálneho patologického procesu, ktorý vytvára patologické impulzy z postihnutého disku. Osteochondróza 1. stupňa je charakterizovaná pohybom buničitého jadra vo vnútri disku, t.j. želatínové jadro preniká cez trhliny vo vláknitom kruhu a jeho dobre inervované vonkajšie vlákna. Podobne pri osteochondróze 1. stupňa dochádza k podráždeniu nervových zakončení a začína sa objavovať bolesť, ktorá vytvára rôzne reflexné syndrómy osteochondrózy..

Osteochondróza bedrovej chrbtice 2 stupne

Osteochondróza druhého stupňa je stupeň nestability, t.j. strata inherentnej schopnosti fixácie postihnutého disku. Charakteristické je dynamické posúvanie vrchného povlaku k základnému stavcu, čo je spôsobené praskaním buničitého jadra a prvkov vláknitého prstenca. Osteochondróza 2. stupňa je charakterizovaná syndrómom nestability, objavujú sa reflexné a čiastočne kompresné syndrómy.

Osteochondróza 3 stupne

Toto je stupeň / stupeň tvorby prietrže medzistavcových platničiek spôsobený narušením integrity štruktúry vláknitého prstenca (prolaps / výčnelok). S osteochondrózou je možné komprimovať stupeň 3: koreň miechového nervu, ako aj neurovaskulárne útvary susediace s MTD..

Osteochondróza 4 stupne

Toto je štádium fibrózy MTD a postupná tvorba medzných porastov stavovcov v kostnej chrupavke. Okrem toho, ako kompenzačný mechanizmus dochádza k zväčšeniu oblasti podpory stavcov na dolných diskoch, dochádza k imobilite. Tieto kostné výrastky, v niektorých prípadoch, ako napríklad hernie disku, môžu vyvíjať tlak na susedné neurovaskulárne formácie..

Obrázok nižšie ukazuje sekvenciu degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice.

príčiny

Medzi hlavné etiologické faktory rozvoja osteochondrózy patrí:

 • Abnormálny vývoj v štádiu embryogenézy vnútornej vrstvy medzistavcovej platničky a ďalšie kostné abnormality chrbtice.
 • Predčasné starnutie a zrýchlené poškodenie medzistavcových platničiek.
 • Makro / mikrotrauma chrbtice (zdvíhanie, klesanie, podliatiny chrbtice, trápne pohyby).
 • Porušenie tropismu (nesprávne usporiadanie kĺbových povrchov stavcov) bedrovej kosti.
 • Premorbidná hypermobilita motorických segmentov chrbtice.
 • Tvorba neadekvátneho stereotypu svalov a motorov, čo vedie k fyzickému preťaženiu komponentov medzistavcového segmentu..
 • Slabosť brušných svalov.
 • Úzký miechový kanál, epidurálna fúzia, spondylolistéza, nádorový proces, neuromyozitída.

Nasledujúce faktory sú tie, ktoré vyvolávajú zhoršenie osteochondrózy: zdvíhanie / prenos hmotnosti, lokálna / všeobecná hypotermia, trhavé pohyby, predĺžený statický stres, stres / psychogenéza.

Príznaky osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice sa prejavuje v pomerne širokom rozsahu: od mierneho pocitu nepohodlia v bedrovej oblasti po akútnu intenzívnu bolesť, ktorá môže byť vyvolaná nadmerným zaťažením, hypotermiou, zvýšenou závažnosťou atď. Celá kombinácia klinických prejavov bedrovej osteochondrózy je rozdelená na stavce. a extravertebrálne (reflexné) príznaky.

počiatočné štádium

Klinické príznaky osteochondrózy lumbálnej chrbtice v prvom štádiu sú dôsledkom vyčnievania disku smerom k miechovému kanálu (chrbát) a podráždenia zadného pozdĺžneho väzu bohatého na receptory bolesti. Hlavným symptómom v tomto štádiu je rôzna závažnosť lokálneho syndrómu bolesti - lumbago, lumbalgia, ktoré sa podmienečne líšia závažnosťou bolesti a trvaním patologických prejavov. Toto štádium sa vyznačuje „príznakom plaku“ (vyrovnanie bedrovej lordózy) a výrazným obmedzením v dôsledku bolesti v akútnom období pohybov bedrovej chrbtice..

Okrem lokálnej bolesti na úrovni postihnutého medzistavcového disku v dôsledku reflexnej svalovej reakcie je vo väčšine prípadov výrazné napätie paravertebrálnych svalov („defans“), ktoré prispieva k zvýšenej bolesti, ako aj k vyhladeniu / vyrovnaniu fyziologickej bedrovej lordózy a obmedzeniu pohyblivosti chrbtice. Obrana paravertebrálnych svalov v akútnom období sa považuje za ochrannú reakciu.

S osteochondrózou v prvom štádiu nie sú žiadne známky radikulárneho syndrómu a iné neurologické prejavy (príznaky napätia). Spravidla sa v priebehu času zaznamenáva adaptácia na podráždenie receptorov (bolesť) zadného pozdĺžneho ligamentu, čo sa uľahčuje imobilizáciou postihnutého medzistavcového disku. Závažnosť akútnej / subakútnej liečby sa postupne znižuje s adekvátnou liečbou striktného a dodržiavania ortopedického režimu. To znamená, že dochádza k premene exacerbácie na štádium remisie, ktorého trvanie sa veľmi líši, rovnako ako frekvencia exacerbácie bedrovej kosti..

Zároveň každá nová exacerbácia naznačuje ďalšie premiestnenie MTD (prolaps / výčnelok), čo vedie k zvýšenému tlaku disku na zadný pozdĺžny väz. To vedie v priebehu času k zoslabnutiu väzu a zníženiu jeho sily, a teda k riziku ďalšieho prolapsu disku a perforácii zadného pozdĺžneho ligamentu počas nasledujúcej epizódy smerom k miechovému kanálu, čo vedie k vývoju ďalšieho štádia neurologických komplikácií..

Štádium diskogénnej radikulitídy (radiálne štádium)

V dôsledku perforácie pozdĺžneho zadného väziva prenikajúce proklamačné tkanivo medzistavcového disku (obvykle v dorsolaterálnom smere) do epidurálneho priestoru v blízkosti koreňov miechy a radiálnych tepien prechádzajúcich medzistavcovým otvorom. V tomto prípade môže dôjsť k priamemu podráždeniu koreňov miechy a miechových nervov, čo spôsobuje príznaky radiálneho syndrómu na úrovni špecifického postihnutého segmentu miechy alebo viacerých segmentov (polysegmentálna osteochondróza)..

Dôležitú úlohu zohrávajú nielen mechanické faktory, ale aj imunologické a biochemické faktory, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku reakcie tkanív epidurálneho priestoru na fragment chrupavkového tkaniva MTD, ktorý do nej preniká. To znamená, že tkanivo chrupavky, ktoré spadlo do epidurálneho priestoru, pôsobí ako antigén a spôsobuje rozvoj zamerania autoimunitného aseptického zápalu zahŕňajúceho nervové korene v zápalovom procese, čo prispieva k predĺženiu syndrómu bolesti. Toto štádium osteochondrózy v lumbosakrálnej oblasti sa vyznačuje lumboradikalgiou, ktorá sa prejavuje vo forme bedrovej ischialgie / ischioradikulitídy..

Charakteristická je laterálna bedrová bolesť, ktorá sa spravidla kombinuje s ožarujúcou bolesťou pozdĺž sedacieho nervu, ktorá je spôsobená prevládajúcou zraniteľnosťou dolnej PDS na bedrovej úrovni, pretože majú veľkú záťaž, a najčastejšie sa podieľajú na patologických stavoch L4 - S1. proces. Môžu byť ovplyvnené oba jednotlivé korene, takže do patologického procesu je zapojených niekoľko koreňov naraz (polysegmentálna osteochondróza)..

Pri lumbálnej ischialgii je okrem vyrovnávania fyziologickej lordózy na úrovni bolesti charakteristická aj skolióza, ktorá má vydutie hlavne v smere podráždených koreňov. Pacienti sa vyznačujú túžbou imobilizovať nielen bedrovú chrbticu, ale aj boľavé končatiny, ktoré uprednostňujú, aby zostali napoly ohnuté v kolennom / bedrovom kĺbe..

Pri vyšetrovaní pacienta môžete pociťovať bolestivé body Hara, ktoré sú bolestivé pri stlačení: predné - v strede brucha pod pupkom; zadný je nad procesmi stavcov LIV - LV, Hariho iliakálny bod je nad vynikajúcou zadnou chrbticou iliakálneho hrebeňa a iliakálny sakrál sa nachádza nad kĺbom rovnakého mena. Tieto body sú tiež na päte (pri poklepaní neurologickým kladivom) av oblasti Achillovej šľachy (bolesť pri stláčaní). Charakteristická je aj prítomnosť ďalších bodov bolesti: body bolesti Raimista (s laterálnym stláčaním spinálnych procesov), ankylozujúca spondylitída umiestnená v strede chodidla, body Vale umiestnené medzi sedacím tuberkom a výstupné miesto z malej panvy sedacieho nervu, na zadnej strane stehna (v strede)., v strede lýtkového svalu, na okraji vonkajšieho členku, atď. Pri lumbosakrálnej osteochondróze sú tiež príznaky napätia - príznak Lasega, ktorý je určený flexiou bedrového kĺbu nohy narovnanej v kolennom kĺbe..

Sciatica je charakterizovaná „príznakom pristátia“, keď pacient ležiaci na chrbte v posteli nemôže sedieť s nohami narovnanými v kolenných kĺboch ​​kvôli silnej bolesti pozdĺž sedacieho nervu. Charakteristický je aj „príznak statívu“, keď pacient pri pokuse o sedenie z polohy „ležiaci na chrbte“ v posteli, položí ruky za jeho trup. Pri bedrovej ischialgii môže pacient sediaci v posteli napnúť bolesť nohy až po ohybe nohy v kolennom kĺbe na zdravej strane (ankylozujúca spondylitída). Charakteristické sú aj ďalšie príznaky: príznak únosu tela, príznak Alajuanin-Tyurel atď..

Je tiež dôležité vziať do úvahy, že pri ischiradikulitíde možno zaznamenať nielen podráždenie miechových nervov / koreňov nervov, ale aj narušenie vedenia nervových vlákien nervovými impulzmi pozdĺž nervových vlákien, čo sa prejavuje potlačením myotatických reflexov (šľachy), zníženie svalovej sily v inervačnej zóne postihnutého miechového nervu (znížené koleno / Achilles reflex). Okrem toho sa medziobratlová osteochondróza lumbosakrálnej zóny prejavuje spolu s motorickými poruchami, parestéziou, hypalgéziou, anestéziou v zodpovedajúcich dermatómoch a trofickou poruchou v oblasti denervovaných tkanív. Je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že panva stojaceho pacienta s diskogénnou bedrovou ischialgiou je napriek prítomnosti skoliózy v horizontálnej polohe a k ohybu trupu pacienta v stojacej polohe dochádza k lézii..

Vaskulárno-radikálne štádium (štádium neurologických porúch)

Kombinácia patologických prejavov (ischémia koreňov / miechy, komplikovaná vytvorením kýly medzistavcovej platničky a výskytu sprievodnej oklúzie srdcovej tepny) prispieva k rozvoju motorických porúch u určitého myotómu a k zníženiu citlivosti u špecifického dermatómu. Rozvoju parézy / ochrnutia svalov a zmyslových porúch spravidla predchádza prudký pohyb, po ktorom bezprostredne nasleduje bolesť v lumbosakrálnej oblasti, akútne krátkodobé žiarenie pozdĺž sedacieho nervu (tzv. „Hyperalgická kríza sedacieho svalu“). Paralelne sa vyskytuje svalová slabosť v oblasti inervácie konkrétneho ischemického miechového nervu a vyskytujú sa senzorické poruchy. Spravidla ide o oklúziu radiálnej artérie, ktorá prechádza spolu so spinálnym nervom L5 do miechového kanála.

Charakteristický je akútny vývoj syndrómu „paralytickej ischias“, ktorý sa prejavuje parézou / ochrnutím na postihnutej strane extenzora chodidla / prstov („steppage“ alebo „penis chôdza“), ktorý sa vyvíja so zhoršenou funkciou peronálneho nervu. Takýto pacient pri chôdzi zdvíha nohu vysoko, vyhodí ju dopredu a udrie prednú časť chodidla na podlahu.

Posledné štádium neurologických prejavov

Osteochondróza chrbtice je spravidla príčinou narušenia toku krvi vo veľkých radiálnych artériách, ktoré dodávajú krv do miechy (radiálne a miechové tepny). Iba jedna Adamkevichova artéria zabezpečuje prívod krvi do miechy lumbosakrálnej úrovne a niektorí ľudia majú ďalšiu miechu Deprozh-Gutteron, ktorá zabezpečuje prívod krvi do kaudálnej sekcie / cauda equiny miechy..

Ich funkčná nedostatočnosť spôsobuje pomalý rozvoj cerebrovaskulárnej nedostatočnosti miechy, ktorej klinickým prejavom je syndróm intermitentnej klaudikácie, sprevádzaný slabosťou nôh a zníženou citlivosťou, ktorá sa objavuje pri chôdzi a po krátkom odpočinku zmizne. Najzávažnejším prejavom neurologických porúch v tomto štádiu sú akútne poruchy obehu miechy ako ischemická mozgová príhoda.

Testy a diagnostika

Diagnóza lumbosakrálnej osteochondrózy vo väčšine prípadov nie je náročná a je založená na analýze povahy a lokalizácie syndrómu bolesti a ich vzťahu k fyzickej aktivite (anamnéza), prítomnosti spúšťacích bodov bolesti a príznakom napätia. Z inštrumentálnych metód má hlavnú úlohu röntgenová snímka, počítačové a magnetické rezonancie (foto nižšie). Aby sa vylúčila somatická patológia (metastázy do chrbtice, urolitiáza, pyelonefritída), môže sa predpísať všeobecná / biochemická analýza krvi a moču..

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Otázka, ako liečiť osteochondrózu bedrovej oblasti, je jednou z najčastejšie kladených otázok. Po prvé, liečba degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice by mala byť fázovaná a komplexná, vrátane liečby liekmi, fyzioterapie a, ak je to potrebné, chirurgických metód.

Liečba drogami

V počiatočnom štádiu neurologických prejavov osteochondrózy lumbosakrálnej (lumbalgia) by sa pacient mal najprv dostať šetrný motorický režim / imobilizácia stavcových motorických segmentov zapojených do patologického procesu. V tomto štádiu sa liečba spravidla vykonáva doma. Zostať v posteli s lumbalgiou by malo byť najmenej 3 až 5 dní, po uplynutí ktorej sa ukazuje, že počas chôdze a cestovania by sa mal nosiť korzet / opasok počas 5 až 7 dní.

Na pozadí korekcie motorického režimu sa vykonáva blokáda bolestivých / spúšťacích bodov pomocou roztoku prokaínu, lidokaínu alebo, alternatívne, použitia jedného z týchto liekov spolu s hydrokortizónom. Znázornené sú tiež vitamíny B12. Milgamma je liek s preukázanou vysokou účinnosťou, ktorý obsahuje vysoké dávky troch aktívnych liekov (tiamín hydrochlorid, kyanokobalamín hydrochlorid a pyridoxín hydrochlorid)..

Epidurálny / paravertebrálny blok v prípade osteochondrózy v lumbosakrálnej oblasti je tiež pomerne účinným spôsobom zastavenia nevyjadrenej bolesti..

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice so silnou bolesťou je doplnená injekciami jednoduchých analgetík (Analgin, Paracetamol) s prechodom na tablety alebo NSAID (Diclofenac, Meloxicam, Lornoxicam, Ibuprofen, Celecoxib, Nimesulid, atď.). Tieto lieky majú komplexný účinok (antipyretický, protizápalový, analgetický) v dôsledku potlačenia syntézy enzýmu cyklooxygenázy (COX-1 / COX-2), ktorý je zodpovedný za transformáciu kyseliny arachidónovej na tromboxán, prostaglandíny, prostacyklín. Je dôležité vziať do úvahy, že u starších ľudí a pacientov s rizikovými faktormi vedľajších účinkov by sa NSAID mali používať pod zámienkou gastroprotektívnych liekov (Ranitidín, Omeprazol) a po ukončení injekcie sa odporúča presunúť pacienta do formy tabliet (Nimesulid, Meloxicam)..

Na lokálnu terapiu sa môžu používať masti, gély a krémy s analgetickým účinkom (obsahujúce lokálne dráždivé látky a NSAID) - Fastum gél, Voltaren, Ketonal, Nimid, Traumeel, Dolobene, Nikoflex masť atď., Ktoré sa aplikujú 2-3 krát denne. na oblasti postihnutej oblasti chrbtice. V tomto prípade sa ako základ predpisujú injekcie na osteochondrózu bedrovej chrbtice a ako ďalší nástroj sa používajú masti / krémy. V prípade neúčinnosti týchto liekov je možné na krátku dobu predpísať omamné analgetiká (Tramadol / v kombinácii s Paracetamolom). Podľa recenzií pacientov to stačí na rýchle zastavenie syndrómu bolesti doma.

Pri dlhodobej myofasciálnej bolesti je lieková liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice doplnená menovaním svalových relaxancií (Tizanidín, Midokalm, Tolperizon). Podľa mnohých autorov s predĺženým priebehom osteochondrózy s neurologickými prejavmi by sa mal uprednostniť Tizanidín, pretože pri zníženom svalovom tóne nedochádza k zníženiu sily svalov na pozadí jeho príjmu..

Tizanidín má tiež gastroprotektívny účinok, ktorý umožňuje jeho kombináciu s NSAID. Pri dlhodobej bolesti sú indikované spolu s NSAID krátke kortikosteroidy (metylprednizolón), fonoforéza s hydrokortizónom. Odporúča sa tiež, aby od prvých dní choroby boli chondroprotektory vo vnútri predpísané na dlhé obdobie (1 - 2 mesiace), aby sa obnovilo tkanivo chrupavky (komplex Artron, chondroitín sulfát, glukozamín, artra, teraflex atď.)..

Keď sa syndróm bolesti znižuje, motorický režim sa postupne rozširuje, ale odporúča sa určitý čas vyhnúť sa náhlym pohybom, najmä otáčaniu chrbtice a ohnutiu. U tohto pacienta je potrebné sa naučiť, ako vykonávať sériu pohybov bez výrazného zvýšenia zaťaženia chrbtice. Podľa prehľadov liečby osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice je možné v tomto štádiu zastaviť syndróm bolesti a eliminovať (ak vôbec nejaké) svalovo-tonické poruchy..

Liečenie lumbálnej osteochondrózy neurologickými prejavmi v radiálnom štádiu sa uskutočňuje podľa podobnej schémy, avšak trvanie liečby sa v priemere predlžuje na 1,5 až 2 mesiace. Zároveň by mal byť odpočinok na lôžku dlhší, a ak je to možné, je vhodné vykonať liečbu v neurologickej nemocnici. Spolu s epidurálnymi / paravertebrálnymi blokádami sa vyžaduje energická liečba analgetikami, NSAID, vaskulárnymi liekmi (Pentoxifyllín, Prodektín, Actovegín). V závažných prípadoch je to kortikosteroidy trvajúce 3 až 5 dní. U pacientov s predĺženým priebehom sa môžu vyvinúť symptómy úzkostnej depresie a podľa toho aj úprava psycho-emocionálneho stavu predpísaním antidepresív - mianserínu (Lerivon), amitriptylínu, tianeptínu (Coaxil) atď..

Pri liečení choroby sa môžu široko používať nefarmakologické metódy (fyzioterapeutické metódy) av období zotavenia - fyzioterapeutické cvičenia a masáže..

Postupy a operácie

Pri liečení bedrovej osteochondrózy sa často používa fyzioterapia: ultrafonoforéza / elektroforéza liekmi (vrátane analgetík a antispasmodík) galvanickými / pulznými prúdmi; electroneuromyostimulation; UHF; laserová terapia; magnetoterapia; EHF (extrémne vysokofrekvenčná terapia); Mikrovlnná rúra (mikrovlnná terapia); terapia rázovými vlnami, akupunktúra.

V akútnom období sa odporúča súlad s motorickým (ortopedickým) režimom s nosením bedrového stabilizačného korzetu. Fyzikálna terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice v akútnom období je prevažne restoratívna. Počas tohto obdobia je potrebné obmedziť / vylúčiť amplitúdové cvičenia, ktoré spôsobujú bolesť alebo svalové napätie. Je prísne zakázané zaoberať sa „bolesťou“, cvičenia by sa mali vykonávať veľmi pomaly a opakovať 8-10 krát. Je tiež dôležité zabrániť zvýšeniu bedrovej lordózy pohybmi nôh, ktoré môžu spôsobiť zvýšenú bolesť. V ďalšej fáze akútneho obdobia, keď sa bolesti znižujú, je možné zahrnúť postupne izometrické cvičenia pre svaly gluteus maximus a brušné svaly..

Keď bolesť ustupuje, príležitosti sa zväčšujú a do komplexu sú zahrnuté všeobecné vývojové / špeciálne fyzické cvičenia. Okrem cvičení na zvýšenie sily extenzora stehennej a brušnej tlače sú zahrnuté cvičenia, ktoré zvyšujú pevnosť svalov chrbta a sú ohnuté v bedrovej chrbtici. Ktoré sa vykonávajú pri priemernom tempe 15 až 20 opakovaní. Mali by ste si byť vedomí, že nabíjanie osteochondrózou bedrovej chrbtice by malo byť pravidelné a nie od prípadu k prípadu..

Cvičenia zamerané na osteochondrózu bedrovej chrbtice počas obdobia remisie sú zamerané hlavne na posilnenie svalového korzetu tejto zóny a zvýšenie pohyblivosti chrbtice, musia sa však vykonávať veľmi opatrne. Počet opakovaní cvičení v tomto období sa môže zvýšiť až 50 - 100 krát. Dôležitou úlohou je tvorba svalového automatizmu pri udržiavaní špecifického postoja v akejkoľvek polohe (státie / sedenie, chôdza)..

Cvičenie na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa môže vykonávať v bazéne (vo vode, ale iba doplňuje hlavné „suché“ triedy). Z ďalších metód cvičebnej terapie sú veľmi užitočné: plávanie, ktoré sa často považuje za „najúčinnejšiu fyzioterapiu pri lumbosakrálnej osteochondróze“, ako aj bežecký pás, zdravotná cesta, lyžovanie, bicyklový ergometer, cvičenia s gumovým obväzom. Športovanie ako je volejbal, tenis / tenis, rytmická gymnastika sa neodporúča z dôvodu mnohých ostrých pohybov, ktoré môžu spôsobiť zhoršenie choroby..

Nabíjanie činkami sa vykonáva iba v polohe na chrbte (na chrbte), aby sa vylúčilo vertikálne zaťaženie chrbtice. Malo by sa pamätať na to, že pri výbere fyzického cvičenia, časté / neustále preťaženie / mikrotrauma chrbtice alebo nekoordinované otrasy a pohyby pozdĺž osi chrbtice spôsobujú riziko prasknutia degenerovaného disku a ďalšie zhoršenie bolesti..

Jóga môže byť pre chrbticu mimoriadne užitočnou aktivitou, avšak mnoho cvičení jogy je dosť zložitých a mala by sa vykonávať výlučne pod vedením inštruktora.

Najlepšia voľba na začiatku bude, ak sa terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice vykonávajú v špecializovanej kancelárii, kde vám lekár cvičebnej terapie ukáže súbor cvičení, ktoré sa potom môžu vykonávať doma..

Tieto cvičenia sa vykonávajú ako ranné cvičenia na osteochondrózu. Nemali by ste hľadať rôzne druhy cvičení na cvičenie alebo terapeutické cvičenia, videá na osteochondrózu, pretože toto video neumožňuje vytvorenie správnej biomechaniky cvičenia a môže spôsobiť zhoršenie. Nemenej rozšírená je medicínska masáž (manuálna, podvodná, vákuová, hydromasáž). Masáž bedrového kĺbu s osteochondrózou umožňuje odstránenie / zníženie bolesti, odstránenie svalového napätia v tejto zóne, obnovenie pohyblivosti chrbtice.

Chirurgická liečba sa vykonáva v prípade výrazného stlačenia miechy a je zameraná na dekompresiu miechy. Zahŕňa rôzne typy chirurgických zákrokov: odstránenie prietrže medzistavcového disku, mikrodisektómiu, laserovú rekonštrukciu disku, vpichovú valorizáciu disku, výmenu medziobratlového disku implantátom, chirurgický zákrok na stabilizáciu segmentu stavca.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bedrová chrbtica je najčastejšie sa vyskytujúcim (80%) medzi populačným typom lokalizácie medzistavcových kýly.
Operácia chrbtice sa vykonáva na odstránenie rôznych funkčných porúch prvkov chrbtice. Akýkoľvek chirurgický zákrok je však iba prvým krokom v liečbe.

Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.