loader

Hlavná

Liečba

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice: uskutočniteľnosť, lieky

Užívanie liekov je nevyhnutnou súčasťou liečby degeneratívnych a dystrofických patológií chrbtice. Lieky sa v zásade používajú v akútnom štádiu ochorenia a na samom začiatku komplexnej liečby. Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice liečivom eliminuje bolesť, stimuluje fyziologické procesy a metabolizmus buniek a tkanív.

Niektoré lieky sa používajú vo forme tabliet, iné sa aplikujú zvonka vo forme mastí a gélov a iné sa vstrekujú do tela. Niektoré lieky stačí užiť raz, iné vyžadujú dlhodobé užívanie.

Zoberme si podrobne, kedy je potrebné lieky na lumbálnu osteochondrózu, ktoré lieky sa používajú na zhoršovanie choroby a ktoré sa používajú počas remisie, a zistite, kedy sú predpísané účinné lieky a či stojí za to používať výživové doplnky a vitamíny..

Ak sú potrebné lieky

Lieky používané na bedrovú osteochondrózu sú navrhnuté tak, aby mali komplexný účinok na organizmus. Ciele liekovej terapie sú tieto:

 • Eliminujte príznaky osteochondrózy v akútnej fáze ochorenia;
 • Odstránenie príčin degeneratívnych procesov (ak je to možné);
 • Prevencia komplikácií patologických procesov;
 • Stimulácia krvného obehu v postihnutej oblasti;
 • Normalizácia tkanivového trofizmu.

Liečba liekom bude mať pretrvávajúci liečivý účinok za predpokladu, že sa používa v kombinácii s inými druhmi liečby - fyzioterapia, gymnastika, diéta, masáže. Pri užívaní tabliet nie je možné sa zotaviť z degeneratívnych patológií chrbta. Navyše - monoterapia liekmi je spojená s komplikáciami a nebezpečnými nežiaducimi účinkami.

Univerzálny liek na osteochondrózu ešte nebol vytvorený. Nie také pilulky alebo masti, ktoré by odstránili všetky príčiny, následky a príznaky choroby. Komplexná, postupná a kompetentná terapia pod dohľadom špecialistu však môže zastaviť alebo inhibovať patologické transformácie stavcov a okolitých tkanív..

V debutovom štádiu ochorenia sa používajú hlavne vonkajšie lieky (masti, gély, krémy s anestetickým a protizápalovým účinkom). Ak je syndróm bolesti výrazný a intenzívny, lieky sa podávajú injekčne - biologická dostupnosť tejto metódy je omnoho vyššia. Niekedy sa používajú tabletové prípravky (ak nepomáhajú vonkajšie látky a z akéhokoľvek dôvodu sa neodporúča injekcia)..

Vo fáze regenerácie a rehabilitácie sa používajú ďalšie skupiny liekov - svalové relaxanciá, vitamíny, stimulanty imunity a metabolizmu. Akékoľvek lieky sa môžu používať výhradne po ich lekárskom vymenovaní. Samoliečba je nebezpečná a neprijateľná.

Aké lieky sa používajú na osteochondrózu

Pre prehľadnosť je potrebné uviesť všetky skupiny liekov, ktoré sa používajú pri degeneratívnych patológiách sakrálnej zóny:

 • Lieky proti bolesti (analgetiká) - prostriedky na symptomatickú liečbu, ktorá odstraňuje akútnu bolesť;
 • NSAID - eliminujú opuchy, zápaly, podráždenie;
 • Antispasmodiká a svalové relaxanciá - odstraňujú kŕče a uvoľňujú svaly, zmierňujú kompresiu (tlak) nervových zakončení;
 • Chondroprotektory - stimulujú výživu chrupavky, sú užívané dlhodobo;
 • Blokované injekcie sú účinným spôsobom na zmiernenie bolesti a zápalu v akútnom období;
 • Diuretiká (diuretiká) - spôsob, ako rýchlo znížiť opuchy a zastaviť príznaky zápalu;
 • Lieky na zlepšenie mikrocirkulácie krvi: zlepšujú výživu tkanív, stimulujú metabolizmus, zabezpečujú saturáciu postihnutých štruktúr kyslíkom a výživnými látkami;
 • Vitamín-minerálne komplexy - prostriedok na stimuláciu imunitných síl tela a zvýšenie celkovej účinnosti liečby.

V niektorých prípadoch sa vyžaduje použitie silnejších liekov s mnohými vedľajšími účinkami. Medzi tieto lieky patria kortikosteroidy - hormonálne lieky predpísané krátkymi cyklami na rýchle zmiernenie závažných prejavov choroby..

Akútne lieky

Najčastejšie je nutná medikamentózna liečba bedrovej osteochondrózy v akútnom štádiu ochorenia, keď je prítomná silná bolesť. Bolesť je signálom organizmu o chybných funkciách, ale nemá zmysel vydržať bolesť, keď sú stále a silné.

analgetiká

Zmiernenie bolesti je hlavnou a hlavnou úlohou liekovej terapie počas exacerbácie. Na odstránenie bolesti sa používajú narkotické analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky. Analgetiká narušujú prenos nervov: blokujú impulzy, ktoré vysielajú signály bolesti do mozgu.

Najvýznamnejšie analgetiká pre osteochondrózu:

NSAID inhibujú syntézu aktívnych látok, ktoré spôsobujú zápalové reakcie, znižujú produkciu mediátorov - látok zodpovedných za vnímanie bolesti v lézii. Anestetický účinok sa vyskytuje takmer okamžite po aplikácii.

Ďalšie prijatie pomáha znižovať vonkajšie prejavy choroby - odstraňovanie opuchov, sčervenanie v mieste zápalu. Nervové korene a krvné cievy sú zbavené kompresie, ktorá zmierňuje bolesť a zlepšuje trofické tkanivo. Týmto spôsobom sa zastavia ischemické príznaky bedrovej osteochondrózy.

Najbežnejšie lieky tohto typu:

Lieky sa zvyčajne používajú vo forme mastí na lokálne použitie (Finalgon, Voltaren), menej často vo forme tabliet..

Svalové relaxanciá

Niekedy je akútna fáza sprevádzaná závažnými svalovými kŕčmi a blokádami: takáto reakcia sa vyvíja ako reakcia na podráždenie nervových koreňov vytlačenými medzistavcovými platničkami a osteofytmi. Stlačenie nervového tkaniva spôsobuje bolesť, ktorá vyvoláva svalové kontrakcie. Takéto kontrakcie vedú k zvýšenému tlaku na nervy a krvné cievy.

Svalové kŕče sú istým druhom ochrannej reakcie: telo sa snaží imobilizovať bedrovú zónu. Je tu začarovaný kruh - čím silnejšia bolesť, tým intenzívnejšie je kontrakcia svalov. Tento kruh môžete zlomiť pomocou svalových relaxancií. Tie obsahujú:

Liečba svalových relaxancií - kurz. Priemerná doba liečby je 14-21 dní, kým nezmizne blokáda a bolesť.

Liečivá blokáda

Blokáda je účinný spôsob zmiernenia bolesti v blízkosti miestnej anestézie. Vo forme injekcií liečivá prenikajú do tela čo najrýchlejšie, obchádzajú kožu (ako pri vonkajšom použití) a zažívací trakt (ako pri tabletovaní). Účinné látky sa dodávajú priamo do problémovej oblasti a takmer okamžite vyvolávajú terapeutický účinok.

Hlavný účel blokády je zrejmý zo samotného názvu metódy: lieky blokujú nervové zakončenie a blokujú signály bolesti vysielané do mozgu. Je to účinná, ale čisto symptomatická metóda liečby, ktorá neovplyvňuje príčinu osteochondrózy, ale iba odstraňuje jej najvýraznejšie príznaky. Niekedy sa okrem analgetík a protizápalových liekov do tela súčasne zavádzajú aj vitamíny a lieky, ktoré zlepšujú prietok krvi a metabolizmus v problémovej oblasti..

 • Anestézia sa vykonáva priamym pôsobením nervových zakončení;
 • Liečivé látky v minimálnom množstve vstupujú do krvného obehu, čo radikálne znižuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov;
 • Metóda sa môže aplikovať opakovane (ak je to potrebné)..

Moderné lieky na blokovanie drog majú kombinované zloženie a poskytujú komplexný účinok. Pri bedrovej osteochondróze existuje niekoľko typov blokády:

 • Paravertebral (injekcia sa umiestni do tkaniva susediaceho s chrbticou subkutánne alebo intramuskulárne);
 • Epidurálna - priamo na chrbticu;
 • Vedenie - blokuje nervové vlákna.

Na injekciu sa používajú tieto lieky:

 • Lidokaín a Novokaín (lokálne anestetiká);
 • Hydrokortizón a iné kortikosteroidy, ktoré odstraňujú bolesť a zápal;
 • Vitamíny (zvyčajne skupina B);
 • ATP (na zlepšenie výživy);
 • Lidazu.

Analgetický účinok trvá 2 až 3 dni po blokáde.

Injekcie sú predpísané a vykonávané výlučne odborníkmi. Výpočet požadovanej výšky finančných prostriedkov sa vykonáva vopred. Možné kontraindikácie sú predbežne objasnené. Blokády sa nevykonávajú so závažnými srdcovými patológiami, nízkym krvným tlakom (hypotenzia), myasténiou gravis (svalová slabosť), alergickými reakciami na účinné látky a epilepsiou. Postupy nie sú predpísané pre graviditu a laktáciu.

Hormonálne lieky

Hormóny sa pri liečení drogami považujú za ťažké delostrelectvo. Silný protizápalový a analgetický účinok je sprevádzaný mnohými vedľajšími účinkami..

Kortikosteroidy a iné hormonálne lieky sa používajú v situáciách, keď sú vyčerpané iné spôsoby liečby alebo nemajú udržateľný liečebný účinok. Niekedy sa predpisujú zložité lieky (napríklad Ambene), v ktorých hormóny pôsobia ako pomocná zložka.

Liečba vo fáze remisie a rehabilitácie

Symptomatická liečba v akútnom štádiu je určite nevyhnutná, ale neodstraňuje samotnú osteochondrózu a jej komplikácie. Restoratívna terapia by sa mala vykonávať po úľave od akútnych prejavov. V tejto fáze sa drogy používajú zriedka av malom množstve. Hlavné zameranie je na gymnastiku, manuálnu terapiu, masážne procedúry, fyzioterapiu. Hardvérové ​​postupy sú niekedy zložité: tieto metódy zahŕňajú najmä elektroforézu liečiv.

Komplexná terapia bedrovej osteochondrózy často zahŕňa chondroprotektory - lieky, ktoré vyživujú chrupavku a prispievajú k jej postupnému zotavovaniu. Účinnosť týchto liekov sa nedá nazvať vysokou, ale u niektorých pacientov užívajúcich chondroprotektory pomáha zlepšovať celkový stav tela.

Najpopulárnejšie drogy tohto typu:

 • Chondroxín (masť);
 • Alflutop (injekcia);
 • Teraflex (kapsuly na vnútorné použitie);
 • Structum.

Pri psychoemocionálnych poruchách (depresia, úzkosť, nespavosť) sa predpisujú antidepresíva, sedatíva syntetického a rastlinného pôvodu. V ktorejkoľvek fáze ochorenia je užitočné posilniť imunitný systém a do tela dodávať aktívne mikroelementy a vitamíny.

Liečba lumbálnej osteochondrózy tabletkami a liekmi: prehľad liekov

Osteochondróza chrbtice je choroba spôsobená množstvom faktorov. Liečba tejto patológie by mala byť komplexná. Tablety na osteochondrózu bedrovej chrbtice - množstvo liekov na obnovu kostného tkaniva a odstránenie bolesti.

V ktorých prípadoch sú lieky predpísané

Užívanie liekov sa odporúča v skorých štádiách osteochondrózy. Počas tohto obdobia sa miechové tkanivo ničí veľmi slabo. Po začatí liečby včas môžete nielen odstrániť príznaky choroby, ale aj zastaviť degeneratívne zmeny. S pokročilou formou osteochondrózy tablety zmierňujú bolesť a zlepšujú pohyblivosť kĺbov.

Lekári predpisujú tabletky na množstvo patológií:

 • svalové kŕče vedúce k zovretiu nervových koreňov;
 • porušenie citlivosti;
 • znížená motorická aktivita;
 • znížená citlivosť;
 • závraty, bolesti hlavy;
 • skoky v krvnom tlaku.

Lieky sa používajú, ak máte príznaky alebo sú v počiatočnom štádiu osteochondrózy..

Kategórie liekov

Farmaceutický trh každoročne uvádza na trh milióny liekov na predaj, ale nie všetky lieky sú vhodné na liečbu osteochondrózy. Ďalej sa pozrieme na kategórie tabliet, ktoré pomôžu zmierniť bolesť a obnoviť tkanivo miechy.

Prostriedky na zmiernenie bolesti a zápalu

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú jednou zo základných kategórií piluliek na osteochondrózu bedrovej chrbtice. Tieto lieky rýchlo zmierňujú bolesť, odstraňujú zápal a podľa potreby normalizujú telesnú teplotu. Tieto fondy sa nezaoberajú príčinou choroby, ale jej následky preto nie sú vhodné na správne liečenie. Pomáhajú však človeku vyrovnať sa so silnou bolesťou a výrazne uľahčujú telesný stav pacienta..

Známe NSAID:

 • Kyselina acetylsalicylová alebo aspirín (od 3 rubľov);
 • Ibuprofén (od 19 rubľov);
 • Diklofenak (od 16 rubľov);
 • Piroxikam (zo 109 rubľov);
 • Naproxen (od 209 rubľov).

Nedostatok NSAID je dosť agresívny účinok, ktorý v priebehu času môže viesť k poškodeniu sliznice a dvanástnika, ako aj k tvorbe krvných zrazenín (krvných zrazenín). Aby sa predišlo závažným komplikáciám, lekári odporúčajú užívať NSAID v krátkych kurzoch..

Svalové relaxačné prierezy

Svalové relaxanciá sú skupinou tabliet na osteochondrózu bedrového kĺbu, ktoré sú predpísané pre napätie chrbtice. Lieky v tejto kategórii uvoľňujú svaly chrbta a odstraňujú bolesť.

Medzi svalové relaxanciá patria:

 • Počúvanie (120 rubľov);
 • Trakrium (602 rubľov);
 • Nimbex (977 rubov).

Svalové relaxanciá sa najčastejšie používajú v diagnostických postupoch a komplexných chirurgických postupoch..

lieky proti bolesti

Analgetiká sú lieky určené špeciálne na zmiernenie bolesti. Selektívne pôsobia na rôzne systémy a tkanivá a účinne odstraňujú bolesť.

Známe analgetiká:

 • Morfín (31 rubľov);
 • Analgin (40 rubľov);
 • Dimexid (48 rub).

Analgetiká nie sú o nič menej nebezpečné ako NSAID. Môžu spôsobiť respiračnú depresiu, kŕče močového mechúra a znížiť krvný tlak. Narkotické analgetiká sú návykové, a preto sa na lekársky predpis vydávajú iba v extrémnych prípadoch.

Tablety na normalizáciu krvného zásobovania

Prášky na zlepšenie krvného obehu normalizujú cievny tonus a obnovujú periférny obeh. Vďaka tomu bunky prijímajú dostatok kyslíka a zlepšuje sa celkový stav tela.

Medzi lieky v tejto skupine patria:

 • Trental (155 rubľov);
 • Pentoxifylín (17 rubľov);
 • Actovegin (630 rubľov).

Tieto lieky sú relatívne bezpečné. Spôsobujú vedľajšie účinky vo forme nevoľnosti a bolesti hlavy. Zvyčajne sú tieto účinky reverzibilné a nepredstavujú vážne nebezpečenstvo pre telo..

Výrobky na opravu chrupavky

Chondroprotektory - skupina liekov, ktorá je predpísaná na liečbu osteochondrózy bez zlyhania. Lieky v tejto kategórii stimulujú obnovu chrupavky.

Chondroprotektory zahŕňajú:

 • Chondroitín (109 rub);
 • Chondroxid (362 rubľov);
 • Ultra kolagén (119 rub);
 • Teraflex (1416 rub).

Liek sa neodporúča na použitie pri chorobách gastrointestinálneho traktu v akútnom štádiu.

Lieky na ovplyvňovanie psychiky

Psychotropné lieky - lieky, ktoré majú terapeutický účinok na psychiku človeka. Tie obsahujú:

 • antidepresíva;
 • sedatíva;
 • psychostimulanciá;
 • nootropické lieky;
 • sedatíva.

Podobne ako omamné analgetiká sa také lieky predpisujú iba v extrémnych prípadoch, keď NSAID, analgetiká a svalové relaxanciá nemajú požadovaný účinok..

Tieto lieky majú veľa kontraindikácií a spôsobujú množstvo vedľajších účinkov. Môžete ich kúpiť v lekárni iba na lekársky predpis..

Vitamínové komplexy

Vitamíny zlepšujú vstrebávanie vápnika, správanie nervových impulzov, citlivosť a imunitu. Pri osteochondóze lekári predpisujú:

 • Vitamín A (88 rubľov);
 • Vitamíny skupiny B (108 rubľov);
 • Vitamín C (178 rubľov);
 • Vitamín D (trenie 324);
 • Vitamín E (24 rubľov).

Pamätajte, že vitamíny nie sú plnohodnotným liekom a môžu sa používať iba ako súčasť komplexnej liečby. Správne vybrané vitamíny a minerály bránia poškodeniu chrupavky, zmierňujú bolesť a znižujú závažnosť neurologických porúch.

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

Akútna bolesť v bedrovej oblasti na pozadí osteochondrózy chrbtice je rozšíreným problémom, ktorému čelí veľká väčšina ľudí. Keďže nás táto choroba „odmenila“ za vzpriamené držanie tela (v dôsledku zvýšenia axiálneho zaťaženia chrbtice), skôr alebo neskôr ovplyvní každého obyvateľa planéty. Jedinou otázkou je, ako rýchlo sa to stane a aké závažné sú príznaky. Takéto „nešťastné“ štatistiky nás nútia klasifikovať túto patológiu ako spoločensky významné choroby a boj proti nej by mal byť úlohou nielen jedinca trpiaceho prejavmi choroby, ale aj celého svetového zdravotného systému. Preto je otázka liečby osteochondrózy chrbtice veľmi naliehavou témou..

Obsah článku

Čo je to osteochondróza? Poďme krátko zvážiť, ako sa objavuje vývoj choroby. Ak ho preložíme doslovne z latinčiny, sú definované štruktúry, ktoré sa menia počas osteochondrózy: kosť a chrupavka. Aby sa zmiernili a odolali vertikálnym zaťaženiam, príroda umiestnená medzi naše špeciálne vankúšové fibrokartilginózne vankúše - medzistavcové platničky. Ich výživa sa vykonáva v detstve kvôli stratám krvných ciev asi 25 rokov a výživa sa začína difúzne vykonávať v dôsledku okolitých svalov..

Pri patologickom zaťažení chrbtice (sedavá práca alebo naopak - nadmerná fyzická námaha), poruchách v metabolizme minerálov, medzistavcový disk stráca svoje elastické vlastnosti a tlmí nárazy, jeho výška sa znižuje, mení sa štruktúra stavcov, patologické kostné výrastky (osteofyty a uzatváracie platničky), mobilita postihnutej chrbtice je narušená. V neskorých štádiách choroby tvorí stredná časť medzistavcovej platničky, tzv. Želatínové jadro, prerazené vláknitým prstencom, zvláštny kruhovitý výčnelok medzi stavcami - medzistavcovú prietrž. Kýla môže spôsobiť stlačenie nervových koreňov priliehajúcich k stavcom, v kompresnej zóne, ako aj v oblasti regulovanej prácou postihnutého nervu, dochádza k intenzívnej bolesti. V dôsledku neustáleho podráždenia nervových plexov vzniká v medicíne reflexný spazmus kostrových svalov, ktorý sa nazýva defenzívna obrana, ktorá na jednej strane chráni trpiacu chrbticu pred nadmernými pohybmi a na druhej strane zvyšuje kompresiu, opuch a bolesť v postihnutej oblasti..

Vo veľkej väčšine prípadov (90%) je bolesť pri osteochondróze (dokonca aj veľmi výraznej) spôsobená svalovým kŕčom! V iných prípadoch je príčinou bolesti kompresia nervového koreňa alebo miechy priamo herniovaným diskom.

Osteochondróza bedrovej chrbtice: ako zaobchádzať

Zo všetkých častí chrbtice a celá osoba má päť (krčné, hrudné, bedrové, sakrálne a coccygeal), kvôli najväčšej motorickej záťaži, bedrové bedrá najčastejšie trpia prejavmi choroby. Osteochondróza bedrovej chrbtice má živé symptómy známe všetkým a jej liečba je významnou spoločenskou úlohou, pretože ovplyvňuje kvalitu života nielen starších ľudí, ale aj aktívnych ľudí v produktívnom veku..

Bolesť môže byť lokalizovaná priamo v bedrovej oblasti, rovnako ako pozdĺž prednej časti stehna alebo pozdĺž celého chrbta alebo vonkajšieho povrchu nohy, niekedy až po prsty na nohách. Bolesť sa často vyskytuje v oblasti slepého čreva, krížovej kosti, perineu a niekedy ich možno lokalizovať iba v týchto oblastiach, maskujúc sa ako choroby urogenitálnej sféry a čriev, čo sťažuje stanovenie správnej diagnózy. Intenzita syndrómu bolesti môže byť taká vysoká, že človek stráca schopnosť vykonávať elementárne pohyby, prijíma nútené pózovanie a stráca normálny spánok. To je presne to isté ischias, ktoré je v širokých kruhoch už dlho synonymom samotnej choroby..

Obmedzenie motorickej činnosti. Zvyčajné pohyby a citlivosť končatín sú narušené, dochádza k svalovým kŕčom, parestéziám (pocity mravčenia, pálenie „plazivej plazivosti“).

Poškodená funkcia panvových orgánov. Pri intenzívnom radiálnom syndróme, ktorý je každému známy ako ischias, alebo s mohutným herniálnym výčnelkom, môže byť dokonca narušené močenie a črevné funkcie, čo môže pacientovi spôsobiť silnú bolesť..

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice sa stáva často výzvou pre pacienta aj lekára. Každý, kto trpí touto chorobou, si položil otázky: „Ako liečiť bedrovú osteochondrózu?“, „Ako liečiť bedrovú osteochondrózu?“, „Ak liečba bedrovej osteochondrózy doma nepomôže, na ktorého lekára sa mám obrátiť?“, „Ak pilulky a masti“ s bedrovou osteochondrózou nepomáhajú - ako zaobchádzať? “.

Nasledujúci lekári pomôžu vyrovnať sa so zhoršením osteochondrózy a predpíšu kompetentnú liečbu: terapeut, neurológ, špecialista lekárskej masáže, chiropraktik, fyzioterapeut av prípade potreby chirurgická liečba, neurochirurgický lekár.

Spôsoby boja proti osteochondróze lumbálnej chrbtice

Hlavnou vecou pri liečbe osteochondrózy je správny životný štýl! U ľudí, ktorí sa aktívne a správne zaoberajú telesnou výchovou a sledovaním chrbtice, chrbát nikdy neuškodí! Bohužiaľ, len málokto sa riadi týmito jednoduchými pravdami..

Pri analýze tohto problému môžeme rozlíšiť:

Neliečivé metódy liečby patológie bedrovej chrbtice

Rušivé postupy. Ich účinok spočíva v samotnom názve - použitie rôznych aplikátorov, masážnych rohoží a valčekov, vlnených pásov, „pleťových vôd“ a „trenia“ v dôsledku účinku na povrchové nervové zakončenie a krvné cievy, čo do istej miery znižuje svalové kŕče a bolesti. Tieto metódy sa môžu použiť ako pomocné látky, ale ich izolované použitie pri exacerbácii osteochondrózy bedrovej chrbtice bez systémovej liečby špeciálnymi liekmi je neúčinné..

Nástroje imobilizácie. Pod týmito prostriedkami rozumiete obväzy rôznych vzorov, ktorých nosenie vám umožňuje chrániť chrbticu pred ostrými a „nebezpečnými“ pohybmi a prerozdeľovať záťaž počas statickej práce. Imobilizačné fondy je možné zakúpiť v lekárňach a lekárňach, ale pred zakúpením je vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý vám pomôže určiť optimálny dizajn, tuhosť a konfiguráciu obväzu vo vašej situácii. Odporúča sa používať iba počas doby vystavenia nepriaznivým faktorom (vedenie vozidla, sedavá práca atď.), Pretože dlhodobé používanie spôsobuje svalovú hypotrofiu..

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) sú neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby osteochondrózy. Vykonávanie cvičení zameraných na udržanie tonusu kostrových svalov chrbta a zmiernenie patologického spazmu svalov pomáha obnoviť a udržať pohybovú aktivitu, znížiť intenzitu syndrómu bolesti. Významným plusom cvičebnej terapie je to, že po tréningu inštruktora môže osoba samostatne vykonávať denné cvičenia doma, ako aj v existencii súboru cvičení, ktoré sú použiteľné aj pri zhoršení procesu. Najúčinnejším spôsobom cvičenia je mechanoterapia - výcvik na simulátoroch podľa individuálne vyvinutej techniky, pretože vytvorenie svalového korzetu vyžaduje prácu s hmotnosťou.

Masáž je známa už od pradávna, najbežnejšou a možno najobľúbenejšou metódou prevencie a liečby pacientmi, napriek tomu je nemožné ju použiť vo fáze exacerbácie osteochondrózy bedrového kĺbu. Okrem toho by masáž s osteochondrózou mala vykonávať iba špecialista so zdravotným zázemím, ktorý veľmi dobre pozná anatómiu a fyziológiu a pozná techniky lekárskej lekárskej masáže..

Manuálna terapia a osteopatia získaná v posledných rokoch popularitou kompetentným odborníkom môžu mať významný terapeutický účinok a dokonca môžu zmierniť exacerbácie choroby na dlhú dobu. Je tiež dôležité pamätať na to, že pri kontakte s chiropraktikom pred začatím postupu je potrebné vykonať inštrumentálne vyšetrenie chrbtice (rádiografia, počítačové alebo magnetické rezonancie, osteodenzitometria), aby lekár mohol posúdiť prevalenciu a závažnosť procesu a vylúčiť možné kontraindikácie manipulácie. Rovnako ako masáž, manuálna terapia a osteopatia majú množstvo kontraindikácií, napríklad výrazné stlačenie prietrže nervového koreňa, subluxácia stavcov. V akútnom období osteochondrózy bedrovej chrbtice sa spravidla používajú techniky mäkkej manuálnej terapie (svalová relaxácia atď.)..

Akupunktúra. Podľa nedávnych štúdií sa použitie tejto techniky, všeobecne akceptovanej v širokých kruhoch, považuje za liek založený na dôkazoch za neprimeraný pre osteochondrózu bedrovej chrbtice, ktorý neodstráni príznaky choroby a odkazuje na netradičné metódy liečby..

Fyzioterapia, zahrnutá do národných klinických usmernení a štandardov pre poskytovanie lekárskej starostlivosti o osteochondrózu, sa už dlho ukázala ako účinná pri liečbe tohto ochorenia. Pri osteochondróze lumbálnej chrbtice sa používa elektromyostimulácia, amplipulázová terapia, šoková vlna, intersticiálna myostimulácia, laserová terapia. Populárnou metódou komplexnej liečby je magnetoterapia. Medzi jeho výhody patrí dobrá znášanlivosť a malý zoznam kontraindikácií, možnosť použitia v akútnom období ochorenia. Konajúc na všetkých súvislostiach patologického procesu, už po niekoľkých procedúrach výrazne zmierňuje bolesť a umožňuje osobe rozšíriť motorickú aktivitu. Okrem toho tým, že zlepšuje trofizmus postihnutých tkanív, spomaľuje progresiu choroby. Nepochybnou výhodou tejto metódy je možnosť jej nezávislého použitia pacientom mimo stien lekárskeho zariadenia.

Ak by však boli všetky vyššie uvedené nefarmakologické metódy neúčinné - potom sa lieči bedrová osteochondróza?

Liečba drogami

Choroba zahŕňa vymenovanie týchto skupín liekov:

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú k dispozícii v topických (gélových, masťových, krémových) aj systémových formách (tablety, čapíky, roztoky na intramuskulárne a intravenózne podanie). Ich účinok je založený na blokovaní zápalového procesu na enzymatickej úrovni, v dôsledku čoho je opuch v postihnutej oblasti eliminovaný a bolesťový syndróm je výrazne znížený..

V skorých štádiách ochorenia postačuje miestna aplikácia NSAID v kombinácii s nrogovými metódami (terapeutické cvičenia, magnetoterapia). S výrazným patologickým procesom a silnou bolesťou sa človek musí uchýliť k tabletovaniu a niekedy injekčným formám liekov.

NSAID, nanešťastie s dobrými protizápalovými a analgetickými účinkami, pri dlhodobom systémovom použití, môžu, bohužiaľ, spôsobiť rozvoj a exacerbáciu ulceratívnych erozívnych procesov gastrointestinálneho traktu, ako aj zhoršenú funkciu obličiek a pečene. Preto pacienti, ktorí užívajú NSAID dlhodobo, tiež potrebujú lieky, ktoré chránia žalúdočnú sliznicu a pravidelné laboratórne monitorovanie funkcie pečene a obličiek..

Systémové svalové relaxanciá, t.j. lieky, ktoré zmierňujú svalové kŕče. Princíp ich pôsobenia spočíva v názve: relaxácia spazmodických svalov pomáha znižovať kompresiu nervov a krvných ciev, opuchy v postihnutej oblasti - zlepšenie krvného obehu a inervácie - zníženie bolesti; v dôsledku poklesu svalovej defancie sa znižuje napätie väzivového aparátu - klesá vydutie (vyčnievanie) medzistavcových platničiek - bolesť ustupuje, rozsah pohybov sa zvyšuje.

Svalové relaxanciá na liečenie spinálnej osteochondrózy sú dostupné vo forme tabliet a roztokov na intramuskulárne podávanie, aby sa dosiahol terapeutický účinok, musia sa užívať po dlhú dobu a postupne zvyšovať dávku. Rovnako ako NSAID, aj svalové relaxanciá majú množstvo kontraindikácií a môžu spôsobovať nežiaduce vedľajšie účinky, preto by ste sa mali, napriek bezplatnému predaju v lekárňových reťazcoch, pred zakúpením poradiť s lekárom..

Lokálne anestetiká alebo lieky na lokálnu anestéziu sa používajú na liekovú liečbu bedrovej osteochondrózy vo forme tzv. Paravertebrálnych blokád, keď sa roztok liečiva podáva najskôr subkutánne, a potom do procesov postihnutého stavca pri premietnutí predpokladanej kompresie nervového koreňa..

Hromadenie lieku v membránach nervových vlákien účinne blokuje signál bolesti. Terapeut samozrejme nebude schopný vykonať takúto blokádu, na jej implementáciu je potrebné poradiť sa s neurológom alebo neurochirurgom.

Na paravertebrálne podávanie sa niekedy používajú aj roztoky glukokortikosteroidov (GCS) - hormonálne prípravky, ktoré majú výrazný protizápalový účinok. Ich lokálna aplikácia umožňuje dosiahnuť maximálny účinok a zároveň minimalizovať riziko nežiaducich vedľajších účinkov lieku. Takéto blokády sa uskutočňujú kurzy 2 až 3-krát ročne, musia byť vykonané neurológom alebo neurochirurgom.

Vitamíny B. V ktorejkoľvek lekárni nájdete množstvo liekov tejto skupiny, a to v perorálnej aj intramuskulárnej forme. Predpokladá sa, že majú neurotrofický a mierny analgetický účinok, avšak medicína založená na dôkazoch nebola získaná na odôvodnenie ich použitia pri osteochondróze..

Fyzioterapia na osteochondrózu bedrovej kosti

Bohužiaľ, niekedy je zložitá liečba využívajúca moderné lieky, fyzioterapia, masáže a cvičenie neúčinná - osoba naďalej pociťuje bolesť, pretrváva obmedzenie fyzickej aktivity a kvalita života trpí. Stáva sa to v neskorých štádiách choroby, keď sa vytvára objemný, často viacnásobný herniálny výčnelok medzistavcových platničiek. V tejto situácii je indikovaná chirurgická liečba. Okrem toho je chirurgický zákrok indikovaný na takzvaný „hernia prolaps“, keď výrazná kompresia miechového kanála spôsobuje nepretržitú bolesť, statodynamické poruchy a blokovanie funkcií močového mechúra a čriev. V takýchto prípadoch sa operácia vykonáva na základe núdzového stavu. Účelom chirurgických zákrokov pri osteochondróze lumbálnej chrbtice je mechanická dekompresia miechového kanála a koreňov nervov..

V súčasnosti sa pri chirurgickej liečbe osteochondrózy využívajú ako dlhodobo známe objemové chirurgické techniky, tak aj minimálne invazívne endoskopické postupy, ktoré ponúka moderná medicína s použitím laserovej a rádiofrekvenčnej expozície, pričom niektoré z nich možno vykonať aj v lokálnej anestézii..

Po preskúmaní hlavných metód liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice by som chcel ešte raz poznamenať, že pacient uvažujúci „ako liečiť bedrovú osteochondrózu?“ Mal by sa spoliehať nielen na pomoc lekárov, ale aj na svoju vlastnú silu, porozumieť dôležitosti zdravého životného štýlu, v ktorom víta uplatňuje sa správna výživa, správne dávkovaná fyzická aktivita, a čo je najdôležitejšie, je presvedčená o víťazstve nad chorobou.

Opýtajte sa lekára

Existovali otázky na tému „Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice“.?
Požiadajte svojho lekára a získajte bezplatnú konzultáciu..

Lieky na spinálnu osteochondrózu

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Neurologické komplikácie osteochondrózy chrbtice sú dôležitým lekárskym, sociálnym a ekonomickým problémom. Veľký počet pacientov v produktívnom veku je nútených každoročne tráviť veľa času a peňazí na zastavení a prevencii komplikácií tohto ochorenia. V tomto ohľade je pochopiteľný význam problému výberu racionálnej liečby osteochondrózy. Ako viete, táto liečba je komplexná a zahŕňa tak predpisovanie liekov (farmakoterapiu), ako aj používanie metód bez drogovej liečby, ako aj chirurgickú liečbu. Podrobnejšie sa venujeme možnostiam farmakoterapie. Jeho hlavné smery sú vplyv na bolesť, svalovo-tonickú zložku, zlepšenie mikrocirkulácie a trofického tkaniva.

Ak sa vyskytne akútna bolesť niekoľko dní, pacient by mal udržiavať pokoj v posteli, aby sa znížil objem a závažnosť pohybov v postihnutej oblasti. Pacient by mal mať na chrbte pohodlnú uvoľnenú polohu. Pacienti si často často vyberajú pózu s mierne zdvihnutým chrbtom a mierne ohnutými kolenami. Hlavnou požiadavkou je, aby pacient ležal na tvrdom povrchu v pohodlnej polohe pre neho. Studené alebo ľahké suché teplo môže zmierniť bolesť, zatiaľ čo hlboké alebo intenzívne otepľovanie ho ešte viac zosilňuje. Pri postupnom rozširovaní režimu sa pacientom odporúča dočasne obmedziť fyzickú aktivitu a vyhnúť sa dlhodobému vystaveniu nefyziologickému držaniu tela, náhlym pohybom chrbtice (predĺženie, rotácia, naklápanie), vzpieraniu. Ak existujú príznaky nestability miechového segmentu a tendencie k recidíve bolesti, je vhodné nosiť korzet niekoľko dní. Malo by sa však pamätať na to, že dlhodobé nosenie korzetu môže viesť k svalovej slabosti. Po úplnom zmiernení bolesti a odstránení nepohodlia je potrebné začať so špeciálnymi kurzami fyzioterapie s učením pacienta správnym pohybom bez zvyšovania záťaže chrbtice, posilňovaním svalov chrbta a krku. Pozitívny efekt je spravidla realizovaný kurzom (7-10 procedúr) s kvalifikovanou masážou, plávaním v teplej vode.

Dôležitou súčasťou liečby je menovanie analgetík, ktoré sa musia užívať v kurze (každú hodinu), bez čakania na zosilnenie bolesti. Najčastejšie sa používajú analgín, paracetamol a sedalgin. V počiatočných dňoch akútnej bolesti sa používajú zmesi, ktoré obsahujú spolu s analgetikami dehydratáciu (dekongestant), protizápalové látky, relaxanty svalov, sedatíva. Analgin (1 - 2 ml 50% roztoku) a analgetiká iných skupín - baralgin (5 - 10 ml), novokain (od 20 do 100 ml 0,5% roztoku) sa často kombinujú s vymenovaním hydrokortizónu (20 - 40 mg), lasixu ( 20-40 mg), aminofylín (10 ml 2,4% roztoku), trankvilizéry (relanium 1-2 ml), vitamín B12(do 2 000 mcg na podanie). Odkvapkávanie týchto zmesí (v rôznych kompatibilných kombináciách) sa môže uskutočňovať dvakrát denne. Použitie novokainu je možné v rôznych riedeniach a jeho derivátoch: trimecain (0,5-0,25%), Sovcain (0,5-10%); lidokaín (0,5; 1; 2%)

Zmesi vzoriek:

 • Roztok dipyrónu 50% - 1,0 bez spaľovania - 2 g lasixu - 40 mg Roztok novokainu 0,25% - 100,0 Fyz. roztok - 150,0 - iv kvapkanie
 • Baralgin - 5,0 Relanium - 2,0 Dexazón - 4 mg novokaín - 0,25% - 50,0 glukóza - 5% - 200,0 - iv
 • Analgin 50% - 2,0 V12 - 1 000 mcg No-spa - 2% - 2,0 Reopyrín - 5,0 - im

Dehydratačný (dekongestantný) liečebný komplex je indikovaný hlavne pri ťažkom radiálnom syndróme. Najčastejšie sa v tejto situácii používajú rýchlo pôsobiace saluretiká alebo dexazón. Neexistuje konsenzus o účinnosti týchto liekov.

Kombinované lieky (vrátane liekov s výrazným analgetickým účinkom) zahŕňajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Z tejto skupiny sa najčastejšie používajú nasledujúce lieky: diklofenak (voltaren; diclovit); ortofen; ibuprofen; indometacín; piroxikam; ketoprofén (arthrosilén, ketonal); ketorolak (dolac); lornoxikam (xefocam). Ich účinok je založený na neselektívnej inhibícii cyklooxygenázy, v dôsledku čoho sú blokované reakcie arachidonickej kaskády a je narušená syntéza prostaglandínov. To vedie k zníženiu poškodenia bunkových membrán, ktoré inhibuje progresiu zápalového procesu. Prípravky tejto skupiny majú výrazný protizápalový, antireumatický, analgetický, antipyretický a protidoštičkový účinok. Ľahké použitie poskytuje množstvo foriem uvoľňovania diklofenaku. K dispozícii sú tablety Voltarenu 25 mg a 50 mg, tablety s postupným uvoľňovaním 100 mg, injekčné roztoky v ampulkách 3 ml (25 mg / 1 ml), rektálne čapíky 50, 100 mg a 25 mg pre deti. Volt-arény sa zvyčajne predpisujú perorálne v dávke 25 - 50 mg 2 - 3-krát denne (ale nie viac ako 150 mg / deň). Keď sa dosiahne terapeutický účinok, použije sa 50 mg denne. Čapíky sa predpisujú 50 mg 2-krát denne, lokálny krém Voltaren Emulgel - 1% sa vtiera do kože nad léziu (2 až 4 g) 2-krát denne (používa sa na zvýšenie účinku pri iných liekových formách).

Ak sa užíva per os, existuje priamy škodlivý účinok diklofenaku na bunky žalúdočnej sliznice s poškodením mitochondrií a disociáciou oxidačnej fosforylácie. Preto v prípade príznakov poškodenia žalúdka a dvanástnika sa dáva prednosť čapíkovým formám diklofenaku, ako sú napríklad diklovitové čapíky (vždy 50 mg). Je ukázané, že trvanie účinku čapíkov je dlhšie ako trvanie pôsobenia tabliet. To vám umožní znížiť počet dávok za deň, čo nemá žiadny význam, najmä pre starších pacientov. Čapíky Diclovit sa zvyčajne používajú 2-krát denne (monoterapia) alebo v kombinovanej terapii: počas dňa pacient dostáva injekcie alebo tablety a v noci - čapíky, čo vytvára lepší terapeutický účinok vďaka rovnomernejšiemu a dlhodobejšiemu udržiavaniu koncentrácie liečiva v krvi. Na vonkajšie použitie je k dispozícii 1% diclovit gél.

Priebeh liečby liekmi NSAID určuje lekár v závislosti od závažnosti ochorenia, ale obvykle nepresahuje 7-14 dní..

Používajú sa tiež selektívne inhibítory cyklooxygenázy typu 2 (COX 2): nise (nimesulid); celecoxib (celebrex); meloxikam (movalis). Odporúča sa používať primerané dávky NSAID v krátkom cykle (nie dlhšie ako 5 až 7 dní). V niektorých prípadoch (ak je pacient kontraindikovaný na perorálne použitie týchto liekov v prípade hemoragického syndrómu, gastrointestinálneho vredu) sú indikované intramuskulárne injekcie NSAID. Tieto liečivá sa tiež môžu používať vo forme mastí (napríklad gél na rýchle použitie) alebo vo forme rektálnych čapíkov (napríklad ketoprofénu). Je potrebné ešte raz zdôrazniť, že pri parenterálnom alebo rektálnom použití NSAID sa dyspeptické symptómy vyskytujú menej často ako pri tabletových formuláciách, avšak podľa väčšiny vedcov je riziko vredov a erózie mierne znížené. Ak je potrebné u pacientov s vysokým rizikom erozívnych a ulceróznych lézií žalúdka a dvanástnika (starších, s anamnézou peptických vredov, kardiovaskulárnych ochorení, užívaním kortikosteroidov a antikoagulancií) vykonávať krátke obdobie NSAID, odporúča sa NSAID kombinovať s blokátormi na ochranu gastrointestinálneho traktu. N2-histamínové receptory (ranitidín 150 - 300 mg / deň, famotidín 40 mg / deň), inhibítory protónovej pumpy (omeprazol 20 mg / deň, lansoprazol 30 mg / deň atď.) alebo syntetický analóg prostaglandínov misoprostolu (100-200 mg 3-4 r.d.). Výskyt dyspepsie alebo eróznych a ulceróznych komplikácií si vyžaduje neodkladné vysadenie NSAID a voľbu liečby iných liekov s analgetickými, protizápalovými a mikrocirkulačnými účinkami..

Selektívne inhibítory COX 2. typu, napríklad Movalis, Celecoxib, budú menej pravdepodobne spôsobovať vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu ako tradičné NSAID. Ukázalo sa, že celekoxib je účinný pri osteoartritíde a ankylozujúcej spondylitíde. Súčasne s vertebrogénnymi bolestivými syndrómami nebola jeho účinnosť spoľahlivo stanovená. Podľa niektorých vedcov môže liek slúžiť ako prostriedok výberu pre zlú toleranciu tradičných NSAID, anamnézu žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov, ako aj na dlhodobé užívanie NSAID..

Optimálna kombinácia vysokej účinnosti a bezpečnosti charakterizuje použitie Movalis, ktorý sa čoraz viac používa pri liečbe osteartrózy a artritídy a bolestivých syndrómov vertebrogénneho a svalového pôvodu. V poslednej dobe, keď sa objaví injekčná forma meloxikamu, sa odporúča použitie takzvanej „krok za krokom“ liečby Movalisom: v akútnom období 3 až 6 dní denne, v závislosti od závažnosti syndrómu bolesti, je predpísaných 15 mg injekcií (1 ampulka) ) za deň, potom prechádzajú na tabletovú formu lieku tiež pri 15 mg 1-krát denne. Ak sa závažnosť syndrómu bolesti nezníži v priebehu 3 až 4 dní, liečba sa môže zvýšiť ustanovením liekov, ktoré inhibujú kortex a limbické štruktúry mozgu, napríklad hydrát hydrátu (najviac 2 g v klystýri) alebo opioidných syntetických analgetík, napríklad tramadolu (tramal) ) Toto liečivo má výrazný analgetický účinok, stimuluje opiátové receptory a znižuje reverznú synaptickú absorpciu noradrenalínu a serotonínu. Dávka je individuálna v závislosti od intenzity a povahy bolesti. V priemere sa používa 50 - 100 mg / deň, pri veľmi intenzívnych bolestiach maximálne 400 mg / deň. Tablety alebo kapsuly (každá 50 mg) sa užívajú perorálne bez žuvania, zapíjajú sa malým množstvom vody. Injekčný roztok sa vyrába v ampulkách s obsahom 1 ml (50 mg) alebo 2 ml (100 mg). Pohodlná forma uvoľňovania v čapíkoch (100 mg). Je potrebné pamätať na to, že počas liečebného obdobia by sa človek nemal zdržať vedenia motorového vozidla (pretože sa mení rýchlosť reakcie) a pri dlhodobom používaní vysokých dávok je možný vývoj závislosti od liečiva. Iba s neznesiteľnou bolesťou sa uchyľujú k omamným látkam (ópium v ​​čípkoch, leoran, fenadón, promedol).

Spolu so systémovým podávaním analgetík majú v prípade bolesti a svalovo-tonického syndrómu dobrý účinok aj lokálne aplikácie založené na dimexide (vodný roztok 10 - 30 - 50%). Dimexid sa riedi 0,5 - 2% roztokom novokaínu v pomere 1 až 2. Vzhľadom na schopnosť dimexidu "viesť" účinnú látku hlboko do tkanív, je vhodné do aplikácie na aplikáciu zahrnúť hydrokortizón [dimexid 5 ml + novokain 0,5% 10 ml + hydrokortizón (pre iv injekcie) 2,5 ml (75 mg)] počas 5 dní jedenkrát denne, potom 5 dní 1 voltarén [5% dimexid + 0,5% novokain 10 ml + 3 ml voltarén] 1 raz za deň. Pri aplikáciách sa 5-vrstvová gáza impregnuje vhodným roztokom a aplikuje sa na premietanie bodov bolesti (pod miestnym tepelným obväzom) počas 30-40 minút raz denne. Všeobecný priebeh lokálnych aplikácií je 10 postupov: 5 - s hydrokortizónom a 5 - s voltáriom.

V praxi sa často používajú paravertebrálne blokády novokainu. Paravertebrálna blokáda je kolektívny koncept. Znamená to iba to, že blokáda sa robí v bezprostrednej blízkosti chrbtice. Paravertebrálna blokáda môže byť intradermálna, subkutánna, svalová, perineurálna a tzv. Niekedy sú ganglie hraničného sympatického kmeňa blokované paravertebrálne. Pri diskogénnych lumbosakrálnych radikulopatiách je potrebné vziať do úvahy prevládajúcu lokalizáciu patologického procesu. Jedným z dôležitých všeobecných bodov je to, že osteochondróza chrbtice je obzvlášť často sprevádzaná podráždením alebo výraznejším stupňom kompresie koreňov L1 a S1. Táto okolnosť je spojená so zvýšenou traumou lumbosakrálneho disku, ako aj so skutočnosťou, že medzistavcové foramen na tejto úrovni je zvlášť úzky (1-3 mm oproti 5 mm pre prekrývajúce sa stavce) a kord tu úplne prekrýva foramen. Paravertebrálny radiálny blok je indikovaný pre rádikulopatie. Aplikujte 0,5 - 1% roztok novokainu alebo jeho zmes s hydrokortizónovou emulziou, menej často, s inými liekmi. Zmes hydrokortizónu s roztokom novokainu sa pripravuje bezprostredne pred použitím. Zvyčajne sa používa 50 - 75 mg hydrokortizónu a až 100 ml novokainu (v závislosti od počtu bodov použitých na blokádu a fyzického stavu pacienta). Musíte mať čistý roztok novokainu požadovanej koncentrácie. Novokain sa používa na prípravnú anestéziu a jeho zmes s hydrokortizónom sa používa na priamy vstup do oblasti kordov. Technika paravertebrálnej blokády je opísaná v osobitných usmerneniach. Injekcie sa opakujú po 2 až 3 dňoch, iba 3 až 5 injekcií za cyklus. Spolu s novokainom sa môžu používať jeho rôzne deriváty: trimecaín (0,5 - 0,25%), Sovcain (0,5 - 10%); lidokaín (0,5; 1; 2%).

Lokálne dráždivé a rozptyľujúce látky (lokálne použitie mastí obsahujúcich NSAID (napríklad diklovitový gél, voltarén-emulgel atď.), Lidokainový krém, betanikomón, finalgon, nikotlex, es-sex, efcamone, tigrá masť môže znížiť závažnosť bolesti), hadí a včelí jed, anuzol, bantín, lokálne použitie korenistej náplasti) a účinky lokálnej reflexoterapie a fyzioterapie.

Medzi účinky na svalovo-tonickú (svalovo-tonickú) zložku bolesti patria postizometrické relaxačné, masážne a terapeutické cvičenia vrátane cvičení na posilnenie svalového korzetu alebo naťahovanie spazmodických svalov. Blokovanie spúšťacích a bolestivých bodov niekoľkými ml roztoku lokálneho anestetika a / alebo kortikosteroidu má pozitívny účinok. Tiež sa používa zavlažovanie bolestivej oblasti chlóretylom, po ktorom nasleduje napínanie svalov. Pri dlhodobej myofasciálnej bolesti spôsobenej sekundárnymi svalovo-tonickými reakciami sa predpisujú svalové relaxanciá, napríklad Sirdalud (tizanidín). Sirdalud je centrálny svalový relaxant. Stimulácia presynaptika a2-adrenoreceptory potláča excitáciu excitačných aminokyselín z intermediárnych neurónov miechy, čo vedie k inhibícii polysynaptického prenosu excitácie v mieche, ktorý reguluje tón kostrových svalov. Cirdalud je účinný proti akútnym bolestivým svalovým kŕčom a chronickým kŕčom miechy a mozgu. Dostupné v tabletách 2 a 4 mg. Na zmiernenie bolestivého svalového kŕče sa Sirdalud predpisuje perorálne 2-4 mg trikrát denne, v závažných prípadoch, navyše v noci 2-4 mg. Opatrne sa liek predpisuje pacientom s renálnou a hepatálnou insuficienciou. Počas liečby by sa človek mal zdržať práce vyžadujúcej rýchle psychomotorické reakcie. Z ďalších liekov v tejto skupine sa používa baklofén 30 - 75 mg / deň, diazepam 10 - 40 mg / deň, tetrazepam (myolastan) 50 - 150 mg / deň. alebo kombinácie svalových relaxancií s analgetikami (myalgin). Trvanie takejto liečby je asi 2 týždne.

Zlepšenie mikrocirkulácie a metabolizmu, symptomatická liečba osteochondrózy

Komplex liekovej terapie zahrnuje liečivá, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu. Medzi nimi sa odporúča predpísať pentoxifylín (trental) 400 mg 2-3 krát denne perorálne alebo 100-300 mg iv v kvapkách 200 ml izotonického roztoku chloridu sodného, ​​10% roztoku karantilu (dipyridamolu) 75 mg iv.

Na zlepšenie periférnej cirkulácie sa používajú vazodilatačné lieky: kompliancia alebo teonikol (150 - 300 mg 3-krát denne), intramuskulárne kyselina nikotínová od 1 do 6 ml, ako aj lieky, ktoré stimulujú venózny odtok - eskalán, troxevasín, glivenol..

Aby sa zlepšil trofizmus tkanív miechy, svalovo-väzivového aparátu, používa sa intramuskulárne 20% aktovegínový roztok 2-5 ml intramuskulárne; tanakan 40 mg 3-krát denne.

Celkový posilňujúci účinok sa prejavuje vitamínovými prípravkami. Tieto látky patria do skupiny nešpecifických imunoprotektorov a môžu byť ďalším prostriedkom patogénnej a symptomatickej liečby. Mnohé z nich majú antioxidačné vlastnosti, ktoré znižujú rôzne patologické prejavy vývoja zápalových a bolestivých reakcií. Táto skupina liekov je obzvlášť potrebná v období zotavenia po úľave od akútneho obdobia rádikulopatie. Prípravky vitamínov A, E, B2, P, C prispievajú k posilneniu cievnej steny kapilár, najmä so zníženou rezistenciou. Prípravky vitamínov B6, B12, PP normalizujú vedenie nervového impulzu pozdĺž periférnych nervových vlákien a prostredníctvom neuromuskulárnej synapsie, pomáhajú zmierňovať bolesť, znižujú opuchy. Vysoké dávky kyseliny askorbovej stimulujú endogénnu glukokortikosteroidogenézu a následne sa prejavuje analgetická a protizápalová aktivita charakteristická pre glukokortikosteroidy..

Bez zhoršenia bolesti, aby sa zlepšil metabolizmus kĺbovej chrupavky, sa môžu všeobecne používať tzv. Chondroprotektory, čo sú spravidla extrakty chrupavky (rumalon 1-2 ml / m h / d, arteparón 1 ml / m 2-krát týždenne), prípravky chondroitínu. sulfát <артрон 1-2 мл в/м; структум 750 мг 2 раза в сутки 3 нед., далее 500 мг 2 раза в сутки, хондроксид, маз 2-3 раза в сутки), алфлутоп 1 мл в/м, глюкозамин (дона) 1,5 г внутр. Данные препараты оказывают стимулирующее действие на регенерацию хрящевой ткани, уменшают сопутствующее воспаление и ослабляют бол в пораженных суставах и позвоночнике. В частности, хондроксид, действующим началом которого является хондроитинсулфат, относится к замещающе-восстановителным средствам, идентичным мукополисахаридам и гликозаминам. Благодаря этому он оказывает стимулирующее действие на регенерацию суставного хряща. Второй компонент мази - диметилсулфоксид - оказывает выраженное обезболивающее и противовоспалителное действие, способствует более глубокому проникновению хондроитинсулфата в ткани. Хондроксид рекомендуется для наружного применения путем нанесения 2-3 раза в ден на кожу над очагом поражения и втирания в течение 2-3 мин до полного впитывания. Более эффективно применение хондроксида при остеохондрозе путем ултрафонофореза. Длителност терапии хондропротекторами индивидуална.

Pomerne často sa používajú aj iné biogénne stimulanty: tekutý extrakt z aloe pre injekcie; solcoseryl; sklovité telo; malých lží; kyselina glutámová.

Dôležitým problémom s osteochondrózou krčnej chrbtice je liečba závratov, ktorá je pomerne častá, najmä u ľudí staršej vekovej skupiny. Vertebrogénne závraty znepokojujú pacientov ani tak počas exacerbácií (tu sa prejavujú vyššie uvedené syndrómy bolesti), ale počas relatívnych remisií, ktoré ovplyvňujú celkovú úroveň životnej činnosti, emocionálneho pozadia a pracovnej kapacity. Trauma k osteofytom stavcov, sprevádzané vývojom zmien v jeho intime a možnosťou vzniku cievneho spazmu, vytvára predpoklady na zhoršenie krvného obehu v bazilárovi stavovcov. U starších pacientov to vedie k prítomnosti aterosklerotických zmien v cievach a vedie k nástupu a progresii vertebrálnej bazilárnej nedostatočnosti, ktorá sa prejavuje predovšetkým kochleovestibulárnymi poruchami (systémové alebo nesystémové závraty, paracuszia, syndróm menšieho typu). Pri liečení závratov sa môžu používať lieky rôznych skupín, ktoré takým spôsobom znižujú excitabilitu centrálnej a periférnej časti vestibulárneho analyzátora. Medzi nimi je syntetický analóg histamínu betaserk (betahistín). Toto liečivo pôsobí na receptory H2 a H3 histamínu vo vnútornom uchu a vestibulárne jadrá centrálneho nervového systému, zlepšuje mikrocirkuláciu a priepustnosť kapilár vnútorného ucha, zvyšuje prietok krvi v hlavnej artérii a normalizuje tlak endolymfy v labyrinte a kochlei. Liečivo je účinné na orálne podávanie 8 mg 3-krát denne; priebeh liečby je 1-3 mesiace. Je však potrebné pamätať na jeho opatrné použitie u pacientov, ktorí majú v anamnéze peptický vred, feochromocytóm, bronchiálnu astmu. Je tiež možné odporučiť použitie vazoaktívnych liekov [cinnarizín (stugeron), vinpocetín (cavinton)], ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu [pentoxifyllín (trental)], kombinované vaskulárne a metabolické látky (tanakan, pikamón, vazobral), antihistaminiká (tavegil, suprastin, bira.

Pri ťažkom radiálnom syndróme sa doba liečby významne zvyšuje (až na 6 - 8 týždňov. V porovnaní s 2 - 3 týždňami. Pri nekomplikovanej lumbalgii). Odporúča sa vykonávať liečbu v nemocnici. Princípy liečby zostávajú rovnaké - odpočinok po dobu najmenej 10-14 dní, použitie analgetík, najmä NSAID. Pri syndróme silnej bolesti, ktorý sa nekončí konvenčnými metódami, sa uchyľujú k použitiu liekov s výraznejším analgetickým účinkom, napríklad také syntetické analgetiká, ako je už zmienený tramadol (tramal), fortral atď. Metóda voľby je použitie epidurálnych blokov cez sokrococcygálny otvor, translumbálnu cestu alebo cez prvý sakrálny otvor. Pokiaľ ide o blokády, s výhodou sa používajú lieky s lokálnym účinkom a tvoriace sklad v mieste vpichu. V závažných prípadoch sa pri neprítomnosti kontraindikácií vykonáva krátky cyklus (3 až 5 dní) liečby kortikosteroidmi (prednison v dávke 80 - 100 mg denne perorálne počas 3 - 5 dní, po ktorom nasleduje urýchlené zníženie dávky). Použite terapiu zameranú na zlepšenie mikrocirkulácie a tkanivového trofizmu.

U radikulárnych syndrómov spôsobených overenými kýlami medzistavcových platničiek je možné enzymatické lýzy disku intradiskálne podávanie chymopapainu..

V prípade chronickej bolesti (bolesť trvá viac ako 3 mesiace) sa vyžaduje dôkladné vyšetrenie pacienta, aby sa zistila možná príčina bolesti (stlačenie nádoru, absces, hrubá osteoporóza). Potrebná je aj analýza kombinácie psychologických, somatických a iných faktorov prispievajúcich k chronickosti bolesti..

Dôraz pri liečbe syndrómu chronickej bolesti sa presúva na neliečivé metódy expozície (masáž, fyzioterapia, plávanie, reflexológia, fyzioterapia) a postupné rozširovanie motorického režimu. Odporúča sa použiť zavedenie liekov pomocou fonoforézy. Zahrnutie fonoforézy masti chondroxidu do programu rehabilitačných opatrení pre pacientov so spinálnou osteochondrózou v štádiu I-II tak prispieva k rýchlejšiemu zmierneniu bolesti, k odstráneniu príznakov napätia a k obnove motorickej aktivity pacientov. Klinicky sa dokázalo, že použitie fonoforézy masti chondroxidu u pacientov so spinálnou osteochondrózou je bezpečné a nespôsobuje vedľajšie účinky. Priebeh liečby zahŕňa 12 až 15 postupov. Intenzita ultrazvuku 0,2-0,4 W / cm2 v impulznom režime podľa labilnej techniky počas 8-10 minút.

Pri formovaní psychologických postojov pacienta k bolesti alebo depresívnym symptómom je potrebná konzultácia s klinickým psychológom a psychiatrom. Účinnosť terapeutických opatrení sa často zvyšuje s použitím „miernych“ antidepresív alebo sedatív.

V prípadoch rezistentných na liekovú terapiu je potrebné poradiť sa s neurochirurgom, aby sa vyriešila otázka chirurgickej liečby osteochondrózy. Chirurgická liečba osteochondrózy chrbtice je absolútne indikovaná na sekvestráciu medzistavcových platničiek s tvorbou „cudzieho telesa“ vo vnútri epidurálneho priestoru. Naliehavá konzultácia neurochirurga s cieľom vyriešiť problém chirurgického zákroku je potrebná aj v prípadoch akútneho stlačenia koreňov (vrátane chvosta), sprevádzaného zvýšením parézy končatín a panvových porúch. Ďalšou indikáciou chirurgickej liečby je závažný syndróm bolesti spôsobujúci bolesť, ktorý nie je prístupný konzervatívnej liečbe po dobu niekoľkých mesiacov.

Liečba osteochondrózy chrbtice by teda mala byť komplexná, vrátane liekovej a neliečivovej terapie, a dlhodobá. Aby sa zachovala motivácia pacienta na zotavenie, prístup pacienta k liečbe, je potrebné pochopiť podstatu patologických procesov a neurologických komplikácií osteochondrózy chrbtice. Inak bude liečba obmedzená iba na zastavenie častejších exacerbácií. Len aktívna účasť pacienta na liečebnom procese vytvára základ pre stabilnú regresiu neurologických prejavov spinálnej osteochondrózy a zachovanie celého života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V mladosti sa zdá, že nám bolo navždy dané zdravie, že ľahkosť pohybu nikdy nezaschne, že bolesť chrbta môže byť u niekoho iného, ​​ale nie u nás.
Miechová kýla nie je veta! Bubnovsky S.M. Stále viac ľudí s problémami so zadami je sklamaných konvenčnými metódami liečby: operáciami a liekmi. Slávny lekár Sergei Michajilovič Bubnovský vo svojej knihe ponúka úplne nový prístup k riešeniu problému kýly chrbtice bez chirurgického zákroku.
Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia.