loader

Hlavná

Späť

Bedrová osteochondróza: príznaky a liečba, príčiny, diagnostika, štádiá, prevencia

Ľudia s osteochondrózou bedrovej chrbtice sa vždy vyhýbajú ostrým pohybom, opatrne sa ohýbajú a otáčajú sa do strán, pomaly si sadnú a vstávajú. Snažia sa tak predchádzať akútnemu prepichnutiu bolesti dolnej časti chrbta, čo spôsobuje, že zamrznú v jednej polohe tela. Osteochondróza sa prejavuje tiež drvením, klikaním a obmedzením pohyblivosti. Jeho liečba je často konzervatívna, ale pri závažnom poškodení diskov a stavcov je potrebný chirurgický zákrok.

Čo je osteochondróza bedrovej chrbtice

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

Bedrová osteochondróza je degeneratívna-dystrofická patológia, ktorá spočiatku ovplyvňuje medzistavcové platničky. Kvôli nedostatočnému príjmu živín strácajú schopnosť udržať vlhkosť. Regeneračné procesy sa spomaľujú, disky sú ploché, krehké. Vzdialenosť medzi susednými stavcami sa preto zmenšuje, aby sa stabilizovalo bedrové segmenty postihnuté osteochondrózou, rastie kostné tkanivo. Vznikajú osteofyty - rast kostí, počas ktorého sa poškodzujú mäkké tkanivové štruktúry, nervové korene, krvné cievy.

Patologické štádiá

Fáza osteochondrózy je štádiom vývoja choroby, ktorá sa vyznačuje určitými deštruktívnymi zmenami v diskoch a tele stavcov. Inštaluje sa pomocou röntgenového vyšetrenia. Na získaných obrázkoch sú zreteľne viditeľné špecifické znaky deštrukcie stavcov. Každé štádium zodpovedá závažnosti osteochondrózy, súboru symptómov. Čím je vyššia, tým ťažšie sa dá ochorenie liečiť konzervatívne..

Štádium bedrovej osteochondrózyRöntgenové príznaky a klinické prejavy
Prvý (predklinický)Na röntgenových snímkach nie sú žiadne známky osteochondrózy. Po fyzickej námahe alebo dlhšom státí sa niekedy v dolnej časti chrbta vyskytnú nepríjemné pocity
druhýZaznamenáva sa narovnanie lordózy, menej často - šikmosť stavcov, deformácia lunátnych procesov. Výška diskov sa mierne zníži. Častejšie sa objavujú bolestivé pocity, ich trvanie sa predlžuje
tretinaVyskytuje sa subchondrálna skleróza koncových doštičiek, poškodenie veľkého počtu lunátnych procesov, mierny pokles výšky disku. Okrem bolesti v bedrovej oblasti má klinika aj kŕče, stuhnutosť pohybov
štvrtýLunátne procesy sa vychyľujú smerom von a zozadu. Vyskytuje sa kompenzačný rast kostného tkaniva, tvorba viacerých osteofytov. Bolesť sa vyskytuje pri pohybe a v pokoji.

Príčiny choroby

Príčinou osteochondrózy sú často zvýšené zaťaženia bedrovej chrbtice. Disky sú neustále mikrotraumatické a nemajú čas sa včas zotaviť. Významná časť z nich sa postupne poškodzuje a začína deformácia kostných telies stavcov. Takéto patologické stavy môžu tiež spôsobiť deštrukciu bedrového segmentu:

 • vrodené alebo získané abnormality - ploché nohy, skolióza, kyfóza, valgusová deformita chodidla, dysplázia TBS;
 • systémové patológie - reumatoidná artritída, sklerodermia, lupus erythematosus;
 • endokrinné a metabolické choroby - dna, cukrovka, hypotyreóza a hypertyreóza, obezita;
 • predchádzajúce zranenia - subluxácie stavcov a ich zlomenín, poškodenie miechy;
 • obehové poruchy, a to aj na pozadí sedavého životného štýlu.

Jedným z hlavných dôvodov rozvoja osteochondrózy je prirodzené starnutie tela. Po 50 rokoch sa regeneračné procesy spomaľujú, znižuje sa produkcia kolagénu a zhoršuje sa stav väzov..

Charakteristické znaky a príznaky choroby

V počiatočnej fáze vývoja sa osteochondróza klinicky neprejavuje. Osoba berie slabú bolesť dolnej časti chrbta na svalové napätie po pracovnom dni a nejde k lekárovi. Závažnosť symptómov sa však pomaly zvyšuje - čoskoro sa kŕče spájajú s bolesťami a zákrutami tela, poruchami citlivosti, stuhnutosťou..

Radikálny syndróm

Toto je názov porážky koreňov miechy, ktorá vedie k motorickým, autonómnym a bolestivým poruchám. Radikulárny syndróm sa vyvíja s osteochondrózou 3 - 4 závažnosti. V týchto fázach sa vytvára medzistavcová prietrž, ktorá stláča korene miechy. Patológia prebieha ako lumbago, lumbalgia a bedrová ischialgia. Radikulárny syndróm je okrem silných bolestí charakterizovaný pocitmi necitlivosti, mravčenia, plazenia mravcov, znížením alebo úplnou nedostatočnou citlivosťou..

Ischemický syndróm

V neskorých štádiách lumbálnej osteochondrózy je možná kompresia herniálnym výstupkom veľkých krvných ciev. Panvové orgány prestávajú prijímať dostatočné množstvo živín, čo vedie k narušeniu ich fungovania. Trofia miechy je tiež naštvaná, vyvíja sa neurologický deficit - objavuje sa prerušovaná klaudikácia, teplota, citlivosť na bolesť klesá.

Vertebrálny syndróm

V dôsledku zmenšenia vzdialenosti medzi susednými stavcami, nadmerného rastu kostného tkaniva, sa bedrové stavce segmenty postupne deformujú. Situácia sa zhoršuje neustálym kompenzačným napätím zadných svalov s následnou atrofiou. Chôdza a držanie tela sa patologicky mení, a to aj v dôsledku nesprávneho prerozdelenia záťaže. Výrazne zvyšuje pravdepodobnosť účasti na deštruktívno-degeneratívnom procese iných častí chrbtice a kĺbov nôh..

Syndróm bolesti

V dolnej časti chrbta je veľký sedací nerv, tvorený sakrálnymi koreňmi miechy. Ak je porušený herniálnym výčnelkom, dochádza k rastu kostí, spazmodickým svalom, ischiasii - typickému príznaku bedrovej osteochondrózy. Objaví sa akútna bolesť, ktorá sa šíri po sedacieho nervu do bedier, kolien, dolných končatín (bedrovej ischialgie). Ďalším špecifickým príznakom patológie je lumbago alebo „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta po prudkom náklone alebo rotácii, hypotermia..

Diagnostické metódy

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Pri stanovovaní diagnózy sú informácie z röntgenových snímok vyhotovené v dvoch projekciách najinformatívnejšie. Aby sa podrobnejšie študoval postihnutý bedrový segment, vykoná sa MRI sken. Štúdia umožňuje vyhodnotiť stav miechy, štruktúry mäkkých tkanív, krvné cievy, nervové korene. Stupeň poškodenia nervových kmeňov sa dá určiť pomocou evokovaných potenciálov, elektroneurografie, elektromyografie. Na cielené vyšetrenie postihnutých diskov sa používa diskografia..

Ako sa lieči

Je praktizovaný komplexný prístup k liečbe bedrovej osteochondrózy. Liečba je zameraná na odstránenie bolesti, obnovenie rozsahu pohybu, zabránenie šírenia patológie na zdravé disky a stavce..

prípravy

Používanie nesteroidných protizápalových liekov (diklofenak, nimesulid, ibuprofén), glukokortikosteroidov (Diprospan, triamcinolón), svalových relaxancií (Midocalm, Sirdalud) vám umožňuje zbaviť sa bolesti chrbta. V terapii sa lieky používajú na zlepšenie krvného obehu (pentoxifylín, kyselina nikotínová). Pacientom musia byť predpísané vitamíny B (tiamín, pyridoxín, kyanokobalamín), chondroprotektory (Structum, Don, Teraflex)..

fyzioterapia

Toto je najúčinnejšia a cenovo dostupná metóda liečby osteochondrózy. Po 1 až 2 mesiacoch denných cvičení fyzickej terapie sa posilnia svaly nielen dolnej časti chrbta, ale aj celej chrbta, zlepší sa držanie tela a zrýchli sa prísun krvi do poškodených štruktúr spojivového tkaniva. Lekári fyzickej terapie odporúčajú pomalé pomalé ohyby a trup, plytké drepy a pľúca.

masáž

U pacientov s bedrovou osteochondrózou sú zobrazené všetky typy masáží - vákuum, akupunktúra, spojivové tkanivo, segmentové. Ale klasika je najviac žiadaná. Počas relácie masér vykonáva hlavné masážne pohyby: hladenie, trenie, miesenie, vibrácie. Cieľom týchto postupov je odstránenie svalových kŕčov, zlepšenie krvného obehu v postihnutom segmente, posilnenie kostrových svalov.

fyzioterapia

V akútnom a subakútnom období sú pacienti predpisovaní elektroforézou alebo ultrafonoforézou s glukokortikoidmi, anestetikami a vitamínmi skupiny B. V remisii sa často vykonáva laserová terapia, magnetoterapia, terapia rázovými vlnami a liečba UHF. Používajú sa aj ozokeritoterapia, aplikácie s parafínom, hirudoterapia, bahenná terapia, radón, sirovodíkové kúpele.

Chirurgický zákrok

Hlavnou indikáciou chirurgického zákroku je porušenie miechy herniovým výčnelkom. Počas operácie sa odstráni medzistavcová prietrž, chrbtový kanál sa dekomprimuje. Najbežnejšie používanými chirurgickými metódami pri bedrovej osteochondróze sú mikrodisektómia, odparenie vpichu alebo rekonštrukcia laserového disku, umiestnenie implantátu a stabilizácia segmentov stavcov..

ethnoscience

Po hlavnej terapii sa na dosiahnutie udržateľnej remisie v liečbe používajú domáce masti, bylinné čaje, obklady, olej a alkohol. Ľudové liečivá neovplyvňujú príčinu osteochondrózy, preto sa používajú na odstránenie slabých, bolestivých bolestí, ťažkosti v dolnej časti chrbta po podchladení, prudkej zmene počasia alebo zvýšenej fyzickej aktivite..

Dôsledky toho, že sa nelieči

Vznik takmer všetkých komplikácií bedrovej osteochondrózy je vyvolaný výslednou medzistavcovou prietržou. Diskogénna myelopatia je obzvlášť nebezpečná a nie vždy je možné ju eliminovať aj chirurgickým ošetrením. Prejavuje sa panvovými poruchami vrátane zhoršeného pohybu čriev, močenia. K komplikáciám osteochondrózy patrí aj radikulárny syndróm - častá príčina akútnej, prenikavej bolesti chrbta.

Prevencia a prognóza

Prognóza je priaznivá pre diagnostiku závažnosti patológie 1-2. Prispieva k konzervatívnej liečbe a u mladých pacientov je dokonca možná čiastočná obnova tkanív medzistavcových platničiek. S rozvojom komplikácií je prognóza úplného uzdravenia menej priaznivá..

Prevenciou osteochondrózy bedrovej chrbtice je kontrola telesnej hmotnosti, odstránenie nadmerného zaťaženia, včasná liečba endokrinného systému, metabolické ochorenia. Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú navštíviť plavecký bazén, aqua aerobik, pilates, nordic walking.

Lumbálna osteochondróza - príznaky a liečba

Osteochondróza sa nazýva degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice, pri ktorom dochádza k zmene medzistavcovej platničky, po ktorej sú zapojené susedné stavce, medzistavcové kĺby a väzivový aparát..

V každej časti chrbtice (je ich iba 5) má degeneratívny proces svoje „obľúbené miesto“ a znaky prejavu.

V bedrovej oblasti sa najčastejšie vyskytujú zmeny medzistavcových platničiek, pretože v tejto časti dochádza k maximálnemu zaťaženiu. Je to ovplyvnené všetkými našimi nesprávnymi pohybmi, drepmi, vzpieraním. Výskyt tohto ochorenia v priebehu času nemá tendenciu klesať.

Osteochondróza, ktorá postihuje ľudí starších ako 30 rokov, vedie k zníženiu ich schopnosti pracovať a dokonca k invalidite, ak sa nelieči včas. Častejšie chorí muži.

Podstata choroby

Všetky stavce, okrem prvých dvoch krčka maternice a všetkých piatich kostrčov, majú takmer rovnakú štruktúru: telo, to znamená pevná hustá štruktúra valcovitého tvaru a oblúk pozostávajúci z niekoľkých procesov..

Telo sa spája s oblúkom pomocou klenutých kostných lúčov - nôh; medzi nimi je lokalizovaná diera nazývaná stavovec. Vertebrálne otvory poskladané spolu tvoria miechu alebo miechový kanál, ktorým prechádza miecha.

Procesy stavcov prebiehajúce v rôznych smeroch od oblúka tvoria medzi sebou rôzne neaktívne kĺby. A v medzerách medzi tými, ktoré idú dolu alebo hore a nabok, míľové nervy a krvné cievy prechádzajú.

Po 30 rokoch života sa metabolizmus vody v medzistavcovej platničke začína zhoršovať, čo vedie k rozvoju degeneratívneho procesu. Výsledkom je, že jeho vláknitý objem je tenší a krehký. Vláknité jadro je nútené rozširovať svoje hranice a robí „pohyb“ v smere, v ktorom mu vláknitá časť dáva najmenší odpor - smerom k miechovému kanálu. Miecha alebo nervy, ktoré sa od nej odchyľujú, sa vytlačia a vyvíja sa ich opuch. Vzniká preto bolesť a funkcie orgánov, do ktorých išli tímy z týchto sekcií.

V dôsledku zmeny štruktúry medzistavcových platničiek je stavovcová látka vystavená zvýšenému tlaku zo všetkých vyššie uvedených oddelení. Takýto tlak dáva kostným bunkám príkaz na urýchlenie ich delenia, v dôsledku čoho sú miestne kostné „hroty“ - osteofyty. Medzistavcové platničky, ako každá chrupavka, sa nemôžu regenerovať. Funkcie orgánov, ktoré sa takýmito „hrotmi“ vymáčajú, sú ešte viac porušené.

Príčiny bedrovej osteochondrózy

Existuje niekoľko teórií, ktoré sa snažia vysvetliť pôvod osteochondrózy bedrového kĺbu:


 1. 1) Osteochondróza sa vyvíja v dôsledku predčasného vývoja procesov starnutia v diskoch.
 2. 2) Príčinou patológie je neustále napätie alebo naopak slabosť svalov podporujúcich chrbticu.
 3. 3) Nesprávne zaťaženie chrbtice, keď je preťažená iba určitá časť spojenia medzi telom dvoch susedných stavcov..
 4. 4) Dedičná predispozícia chrupavky disku k vývoju degeneratívnych procesov v ňom.
 5. 5) Poškodenie disku vlastnými protilátkami, v dôsledku čoho bude narušená jeho výživa.
Každá z týchto teórií do istej miery vysvetľuje príčinu vývoja choroby. Tento proces začína pod vplyvom týchto faktorov:

 • poranenia chrbta;
 • nadváha;
 • intenzívna fyzická aktivita;
 • choroby a stavy, pri ktorých je narušený metabolizmus v tele;
 • Nepretržité nosenie nepohodlnej obuvi;
 • nesprávne držanie tela;
 • defekty miechy (skolióza, kyfóza);
 • ploché nohy;
 • spinálna tuberkulóza;
 • osteomyelitída;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • reumatoidná artritída;
 • diabetes;
 • hormonálne poruchy;
 • častá podchladenie.
Pozri tiež príznaky cervikálnej osteochondrózy..

Príznaky bedrovej osteochondrózy

U žien a mužov je prvým príznakom osteochondrózy bedrovej oblasti bolesť dolnej časti chrbta. Spočiatku to vyzerá iba s výraznou fyzickou námahou, počas odpočinku zmizne, neskôr to vadí aj pri pomerne dlhej prechádzke.

Bolesť môže byť konštantná, bolesť v prírode alebo to môže byť streľba. Podáva zadok, nohu, vnútorné stehná.

So znížením vzdialenosti medzi stavcami a ďalším zničením medzistavcových platničiek sa v bedrovej oblasti objavujú nezvyčajné pocity - studená alebo naopak horúca. Bolesť v chrbte a na nohe sa stáva silnou, je tu pocit „husicovitých“.

Ak proces pokračuje, chrbtica sa začne točiť okolo svojej osi s tvorbou lordózy a skoliózy; vláknité jadro je vytlačené na stranu. Prejavuje sa to príznakmi stlačenia koreňov miechy a krvných ciev..

Vývoj bedrovej osteochondrózy a jej príznaky sa budú líšiť v závislosti od toho, ktorý koreň ktorého nervu je uväznený medzi stavcami. Čím nižší je degeneratívny proces, tým bližšie k chodidlu bude oblasť, v ktorej bude:


 • znížený rozsah pohybov svalov;
 • reflexy šliach sú znížené;
 • cítiť „husaci kožušiny“, „brnenie“;
 • bolesť, teplota a citlivosť tkanív na vibrácie sa znižujú.
Ak sú do procesu zapojené korene chvosta koňa (tzv. Pokračovanie miechy vo forme zväzku nervových koreňov), prejavuje sa to týmito príznakmi:

 • neznesiteľná bolesť v chrbte;
 • strata citlivosti alebo bolesti v jednej alebo oboch dolných končatinách;
 • strata citlivosti na vnútornej strane stehien;
 • močová inkontinencia alebo retencia;
 • zápcha
 • menštruačná dysfunkcia u žien;
 • znížené libido;
 • nedostatočná citlivosť v oblasti zvierača konečníka;
V poslednom štádiu osteochondrózy bedrovej chrbtice sa človek neustále obáva bolesti. Má ochrnutie jednej alebo dvoch dolných končatín, atrofiu svalov dolných končatín. Sexuálna funkcia je narušená, pozoruje sa inkontinencia (alebo oneskorenie) moču a výkalov.

komplikácie

Diagnóza osteochondrózy bedrového kĺbu

Neurológ alebo vertebroológ môže urobiť predbežnú diagnózu už na základe predložených sťažností, ako aj podľa vyšetrenia:


 • skolióza, hypo- alebo hyperlordóza;
 • bolesť pri stlačení v určitých bodoch;
 • zníženie rozsahu pohybu v nohe;
 • asymetria zadku;
 • Michaelis rhombus zakrivenie.
Konečná diagnóza, ako aj stupeň progresie degeneratívneho procesu a možné komplikácie pomôžu vytvoriť také štúdie:

 1. 1) X-ray vyšetrenie. Toto je najmenej presná diagnóza, ktorá umožňuje iba stanovenie diagnózy. Posúdiť priechodnosť miechového kanála a mieru poškodenia koreňov môže byť iba nepriamo.
 2. 2) Počítačová tomografia bedrového kĺbu. Táto a následné metódy pomáhajú nielen pri diagnostike, ale tiež znázorňujú mieru poškodenia chrbtice..
 3. 3) Zobrazovanie magnetickou rezonanciou tohto oddelenia.
Prečítajte si tiež, ako liečiť osteochondrózu prsníka..

Liečba bedrovej osteochondrózy

Lumbálna osteochondróza vyžaduje kompetentný a komplexný prístup k liečbe, ktorý bude zahŕňať konzervatívnu a chirurgickú taktiku.

Drogová terapia - liečba choroby nevyhnutne zahŕňa pacienta, ktorý užíva tieto skupiny liekov:


 1. 1) Protizápalové lieky. V počiatočných štádiách choroby sa môžu používať iba vo forme mastí: Voltaren Emulgel, Diklak. Neskôr prechádzajú na užívanie tabliet proti bolesti: Diklofenak, Indometacín, Nurofén, Movalis. Nemôžu sa zobrať, ak osoba trpí peptickým vredom alebo gastritídou. V tomto prípade sú vhodné Rofika, Celebrex alebo iné z rovnakej skupiny.
 2. 2) Svalové relaxanciá - lieky, ktoré pomáhajú uvoľňovať svaly, ktoré sú stiesnené, a snažia sa vyrovnať chrbticu. Toto je Midokalm, Sirdalud.
 3. 3) Preparáty pre křupavku. Tieto lieky (Dona, Struktum, Teraflex, Mukosat a iné) sa môžu používať, iba ak je medzistavcový disk stále prítomný, to znamená, že medzi stavcami je chrupavková vrstva. Pôsobenie týchto liekov je založené na obnove diskových štruktúr, ak ich človek berie dostatočne dlho - približne šesť mesiacov, s opakovanými cyklami.
 4. 4) Vitamíny B.: „Milgamma“, „Neurorubin“.

Manuálna terapia a masáže

Veľmi účinné terapie, ktoré pomáhajú uvoľňovať napäté svaly a pareticky zjemňovať. Manuálna terapia umožňuje zadať požadovanú polohu chrbtice.

Tento „nástroj“ by však mal byť v rukách odborníka a mala by sa poskytovať pomoc podľa výsledkov tomografických a rádiologických snímok. Metódy použité v subakútnom štádiu choroby.

Fyzioterapeutické metódy

Ak sa používa osteochondróza:


 • amplipulse;
 • UHF;
 • vysokofrekvenčná poľná magnetoterapia.
Tieto postupy majú nasledujúce účinky: analgetické, stimulačné, vazodilatačné, zlepšujúce krvný obeh v postihnutom segmente.

Cvičebná terapia a ďalšie metódy

Bez vykonávania špeciálnych cvikov, ktoré vyberie lekár, je liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice neúčinná (pozri cviky týkajúce sa osteochondrózy). Komplex sa vyberá nielen s ohľadom na proces v chrbtici, ale aj na základe štádia - akútna, subakútna alebo restoratívna - osteochondróza..

Používajú sa aj ďalšie metódy úpravy:


 • akupunktúra;
 • hirudotherapy;
 • Miostimulace;
 • chrbtová trakcia.

chirurgia

Operácia je zobrazená v prípade:


 • kaudálny syndróm;
 • sekvestrácia prietrže;
 • radiálna bolesť, ktorá nie je kontrolovaná pomocou NSAID.
V súčasnosti sa neurochirurgovia snažia uchýliť k minimálne invazívnemu chirurgickému zákroku - mikrodisektómii, ktorá sa vykonáva pomocou mikrochirurgických nástrojov. Môže sa uskutočniť aj minimálne invazívna nukleoplastika disku..

Prevencia bedrovej osteochondrózy

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu ortopéda..

Osteochondróza chrbtice: príčiny a liečba

Až 76% ľudí pociťuje bolesť chrbta za rok [1]. Tieto štatistiky ovplyvňujú ľudí všetkých vekových skupín a povolaní. Príčiny bolesti môžu byť rôzne, jednou z nich je osteochondróza chrbtice. Vďaka sedavému životnému štýlu sa osteochondróza chrbtice stáva bežnejšou a nie vždy ju možno poraziť sami. Poďme hovoriť o tom, prečo k tomu dochádza a ako sa s tým vysporiadať.

Čo je osteochondróza chrbtice

Existuje niekoľko rôznych názorov na definíciu. Niektorí odborníci sa domnievajú, že je správne používať bežný názov - dorzalgia alebo nešpecifická bolesť chrbta. Ťažkosti s určovaním súvisia aj so skutočnosťou, že s touto chorobou pracuje celý rad odborníkov - neurológov, ortopédov, neurochirurgov a praktických lekárov. Niekedy sa u pacienta s diagnostikovanou osteochondrózou konzultuje kardiológ, pretože prejavy choroby sú veľmi podobné bolesti srdca..

Pojem „spinálna osteochondróza“ navrhol Hildebrandt v roku 1933 ako multifaktoriálne degeneratívne ochorenie segmentu stavcov a motorov (podľa definície Popelyanského). Čo je segment chrbtice? Sú to dve stavce umiestnené nad sebou a medzi nimi je medzistavcová platnička. Vďaka tomuto kĺbu sa môže chrbtica človeka ohýbať a odvažovať, vytvárať plachty a zvraty. Ale v dôsledku rôznych príčin medzistavcové platničky strácajú svoje vlastnosti, podliehajú degenerácii, potom postupne zmeny ovplyvňujú samotné stavce. To znamená, že podstatou osteochondrózy chrbtice je postupné ničenie medzistavcových platničiek..

Osteochondróza sa môže vyvíjať v ktorejkoľvek časti chrbtice.

V dôsledku veľkého zaťaženia sa najčastejšie stretávame s osteochondrózou bedrovej chrbtice. Príznaky sú:

 • bolesť dolnej časti chrbta, ktorá môže byť ostrá alebo matná, konštantná, sa môže pohybom zosilniť;
 • bolesť môže byť spôsobená nohám, panvovým orgánom, sakrálnej oblasti;
 • v závažných prípadoch môže dôjsť k narušeniu citlivosti alebo pohyblivosti, atrofii svalov dolných končatín.

Druhou najbežnejšou je osteochondróza krčnej chrbtice, ktorá je často spojená s predĺženou nepohodlnou polohou hlavy, napríklad pri práci s počítačom alebo s dokumentmi. Osteochondróza krčnej chrbtice sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesti hlavy a závraty, migrény;
 • zrakové alebo sluchové postihnutie, blikanie „múch“ pred očami;
 • bolesť môže pôsobiť na chrbát hlavy, ramien, klíční kosť;
 • možné zmyslové poškodenie v rukách.

Osteochondróza zriedka ovplyvňuje hrudnú chrbticu, pretože stavce sú navzájom neaktívne. Lézia v tejto oblasti môže maskovať ochorenie srdca alebo pľúc. Príznaky hrudnej spinálnej osteochondrózy:

 • bolesť chrbta na úrovni lopatiek v hrudníku, ktorú možno zhoršiť ohýbaním, otáčaním, inhaláciou alebo výdychom;
 • poruchy citlivosti kože.

Bez ohľadu na mieru poškodenia môže byť bolesť pri osteochondróze chrbtice zhoršená stlačením na stavce, ktoré sa podieľajú na tomto procese..

S porážkou niekoľkých oddelení môžeme okamžite hovoriť o spoločnej osteochondróze chrbtice.

Rizikové faktory a príčiny choroby

Chrbtica je vysoko odolná a vývoj choroby si vyžaduje pôsobenie niekoľkých provokujúcich faktorov. Je dôležité pochopiť, že pre väčšinu, ak nie všetky z týchto faktorov môže pacient ovplyvniť, a tak znížiť pravdepodobnosť rozvoja choroby..

 • nedostatok pohybu - súčasne sa zhoršuje prísun krvi, a tým aj výživa všetkých prvkov chrbtice;
 • nadmerná fyzická aktivita je tiež škodlivá a môže viesť k poškodeniu medzistavcových platničiek;
 • predĺžený pobyt v nesprávnej, nefyziologickej polohe - nesprávna výška pracovnej plochy alebo stoličky vedie k tomu, že človek je nútený neustále nakláňať hlavu, aby sa obával;
 • stres - nadmerné napätie vo svaloch môže viesť k stlačeniu ciev, ktoré živia chrbticu;
 • nadváhou;
 • fajčenie zhoršuje mikrocirkuláciu vo všetkých telesných tkanivách;
 • nedostatočný príjem vody a bielkovín ovplyvňuje stav medzistavcových platničiek.

Okamžité príčiny osteochondrózy nie sú vždy zrejmé, ale je možné rozlíšiť tieto možnosti:

 • dedičná predispozícia - geneticky naprogramované vlastnosti chrupavky a kostného tkaniva, pri ktorých je proces opotrebovania rýchlejší;
 • poranenia chrbtice - v mieste poškodenia sa môžu objaviť rôzne komplikácie, vrátane osteochondrózy;
 • pracovné riziká, ako sú vibrácie;
 • vystavenie infekciám alebo chemikáliám;
 • prirodzené starnutie tela.

Rizikom rozvoja osteochondrózy sú ľudia rôznych profesií. Sú to stavitelia a atléti, chirurgovia a administratívni pracovníci.

Fázy osteochondrózy a možné komplikácie

Popis štyroch štádií osteochondrózy navrhol Osna v roku 1971. Nepoužívajú sa na formulovanie diagnózy, ale umožňujú pochopiť, ako choroba postupuje..

 1. Medzistavcové platničky sú menej elastické. Disk môže byť mierne zdeformovaný, vnútri disku je posun vnútorného buničitého jadra. Toto štádium sa nijakým spôsobom neprejavuje alebo nastáva mierna bolesť.
 2. V druhej fáze sa na disku môžu objaviť praskliny a okolité väzy sú oslabené. Vertebrálna fúzia sa stáva nestabilnou. Existujú záchvaty akútnej bolesti so zdravotným postihnutím.
 3. Tretia etapa sa vyznačuje úplným poškodením medzistavcových platničiek. Keď vláknité jadro opúšťa disk, vyskytuje sa prietrž medzistavcových platničiek. Môže sa vyskytnúť deformácia chrbtice alebo poškodenie nervových koreňov..
 4. Vo štvrtom štádiu sú postihnuté okolité tkanivá - stavce, väzy, miechy. V dôsledku toho môže chrbtový segment úplne stratiť pohyblivosť.

V dôsledku osteochondrózy chrbtice existujú v niektorých prípadoch rôzne komplikácie. Problémy s medzistavcovými platničkami, prietržami a výčnelkami môžu viesť k zúženiu miechového kanála, stlačeniu miechy a invalidite.

V závislosti od stupňa poškodenia sú možné rôzne problémy so zapojením nervových koreňov. Je to interkstálna neuralgia, zhoršená citlivosť a motorická funkcia horných a dolných končatín, poruchy fungovania vnútorných orgánov. Zápal sedacieho nervu alebo sedacieho nervu spôsobuje nielen silnú bolesť, ale môže viesť aj k ochoreniam panvy a neplodnosti..

Okrem nervových koreňov pri osteochondróze môžu byť stlačené aj stavce. Ak dôjde k narušeniu prietoku krvi v chrbtových tepnách, ktoré prechádzajú krčkovou oblasťou a ktoré živia mozog, môžu sa vyvinúť poruchy mozgu, problémy so zrakom alebo sluchom, dýchanie alebo srdcová činnosť..

Prístupy k diagnostike a liečbe osteochondrózy: konvenčné a alternatívne metódy

V rámci úradného lekárstva diagnostika osteochondrózy zahŕňa vyšetrenie neurológom, aby sa určil stupeň poškodenia nervových koreňov, kontrola reflexov a citlivosť..

Z inštrumentálnych metód je možné použiť:

 • Ultrazvuk ciev umožňuje identifikovať stupeň poruchy krvného obehu, napríklad v stavcoch;
 • röntgenová snímka chrbtice;
 • CT tiež používa röntgenové metódy, ale umožňuje vám vytvoriť trojrozmerný obraz študovanej oblasti, aby ste identifikovali aj malé posuny stavcov;
 • MRI sa špecializuje na štúdium mäkkých tkanív, umožňuje vám vyhodnotiť stav miechy, vizualizovať vnútornú štruktúru medzistavcových platničiek.

Na diferenciálnu diagnostiku sa používajú laboratórne testy, všeobecná analýza metabolizmu krvi a moču a vápnika.

Liečba osteochondrózy je komplexná.

 • Prvým a veľmi dôležitým nástrojom pri liečbe osteochondrózy je životný štýl. Normalizácia pracovných podmienok, mierny a pravidelný pohyb, ako aj zdravý spánok významne zlepšujú stav pacientov.
 • Neurológ alebo praktický lekár môže predpísať lieky na liečenie spinálnej osteochondrózy pomocou liekov. Najčastejšie sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky - to je štandard pri liečbe osteochondrózy. Zmierňujú bolesť a znižujú zápal. Svalové relaxanciá pomáhajú znižovať svalové kŕče. Vitamíny a antioxidanty sú predpísané na ochranu nervového tkaniva pred poškodením. Avšak akékoľvek lieky majú vedľajšie účinky, napríklad NSAID môžu negatívne ovplyvňovať žalúdok..
 • Okrem liekov sa používa fyzioterapia, napríklad masáž na osteochondrózu chrbtice, ako aj manuálna terapia. Pri závažných komplikáciách osteochondrózy môže byť potrebný chirurgický zákrok, ale je predpísaný iba pri absencii účinku dlhodobej konzervatívnej liečby..

Liečba osteochondrózy v klasickej medicíne je vo väčšine prípadov dlhý proces a môže mať nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Takže množstvo liekov, najmä analgetiká a svalové relaxanciá (najmä so sedatívnym účinkom) môžu byť návykové a niektoré lieky negatívne ovplyvňujú fungovanie gastrointestinálneho traktu. Prípadne zvážte metódy, ktoré sa používajú napríklad v tradičnej čínskej medicíne..

Tradičná medicína v Číne je veľmi populárna na celom svete, v mnohých krajinách existujú špeciálne centrá a školiace kurzy. Prístupy a metódy liečby v nebeskej ríši sa líšia od obvyklého európskeho pohľadu na diagnostiku a liečbu chorôb. Všetky choroby sa považujú za narušenie rovnováhy a pohybu energie Qi v tele a terapeutické opatrenia sú zamerané na obnovenie tejto rovnováhy. V Číne sa používajú rôzne liečivé byliny, živočíšne zložky, minerály, ako aj rôzne metódy vonkajšej expozície, ako je akupunktúra a akupresúra. Tieto techniky majú širokú škálu indikácií a minimálne vedľajšie účinky..

akupunktúra

Synonymické názvy tejto metódy sú akupunktúra, reflexológia. Princíp liečby akupunktúrou je umiestnenie ihiel v bioaktívnych miestach. Každý bod je spojený s telom, na ktorý sa náraz vykoná. Reflexoterapia umožňuje zmierniť napätie a svalové kŕče, má anestetický účinok, pomáha zmierňovať bolesť. Táto metóda je bezpečná, pretože väčšina lekárov používa jednorazové sterilné ihly. A v prípade použitia ihiel potiahnutých zlatom alebo striebrom sú nevyhnutne sterilizované. Pocity počas zákroku závisia od individuálnej vnímavosti, u pacienta sa môže objaviť brnenie alebo znecitlivenie. Je dôležité, aby postup vykonával vysokokvalifikovaný odborník s rozsiahlymi skúsenosťami. Nesprávna inštalácia ihiel bude zbytočná alebo dokonca škodlivá. V niektorých prípadoch je akupunktúra spojená s vystavením nízkym dávkam elektrického prúdu..

Moxotherapy

Toto je špecifický spôsob ovplyvňovania aktívnych miest pomocou špeciálnych cigár paliny. Princíp činnosti je podobný akupunktúre a často sa používa v kombinácii. Do tela v špeciálnom drevenom dome je inštalovaná tlejúca cigara, zatiaľ čo aktívne body sú ohrievané. Palina má dezinfekčný, upokojujúci a relaxačný účinok..

Táto metóda je bezpečná, pretože tlejúca časť cigary neprichádza do styku s pokožkou, hoci v niektorých oblastiach Číny sa používajú priame metódy, ktoré pôsobia na pokožku..

masáž

Masážnu terapiu v Číne praktizuje niekoľko rôznych škôl. Používajú metódy rotácie, stláčania jedným prstom, metódy manuálnej terapie. Techniky tradičnej masáže vám umožňujú cvičiť svaly a kĺby, a tiež nepriamo pôsobiť na iné orgány a tkanivá, prispievajú k zvýšeniu obranyschopnosti tela..

qigong

Tradičná čínska gymnastika, podobne ako masáž, má niekoľko škôl. Pohyby čchi-kungu, hladké, naťahovacie a krútiace, sú skvelé ako cvičenia na chrbticu pri osteochondróze. Qigong recepcie nevyžadujú špeciálne vybavenie a môžu byť vykonávané doma. Predtým, ako to urobíte, je najlepšie zvoliť si správne cvičenia so svojím lekárom, ako aj vypracovať správnu techniku ​​pod vedením kvalifikovaného odborníka..

Úroveň vedy a medicíny v Číne je veľmi vysoká, kombinácia tradície a inovácie prináša úžasné výsledky. Príkladom dosiahnutia čínskej vedy môžu byť metódy DNA terapie a DNA vakcíny - tieto metódy sa v súčasnosti používajú na rozvoj liečby rakoviny a HIV..

prevencia

Bez ohľadu na zvolené liečebné metódy nie je prevencia osteochondrózy nemenej dôležitá. Čo možno urobiť pre zdravie chrbtice:

 • piť dostatok vody;
 • kontrolná hmotnosť, neprejesť sa;
 • v prípade potreby si vyberte správnu obuv - ortopedické vložky;
 • vyberte si vhodný matrac na spanie, nie príliš mäkký a dostatočne podporujúci chrbticu;
 • jesť potraviny bohaté na kolagén (ryby, morky, želé mäso, rôzne želé);
 • Vykonajte pravidelné cvičenie
 • nastavte výšku pracovnej plochy a stoličky podľa výšky.

Pokiaľ ide o alternatívne metódy prevencie, masáže, čchi-kung a akupunktúra fungovali dobre - z dôvodov celkom zrozumiteľných a opísaných vyššie..

Je dôležité si uvedomiť, že bolesťami chrbta je možné bojovať. Na zmenu životného štýlu nie je potrebné čakať na prvé príznaky choroby. Teraz môžete vstať z počítača, roztiahnuť si krk, zahrnúť prechádzky alebo masáže do svojho zoznamu úloh. A ak sa osteochondróza chrbtice zmenila na problém, ktorý narúša pokojný život, spoločné úsilie vedy a tradičnej medicíny pomôže obnoviť zdravie a radosť z pohybu..

Osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice

Osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice je multifaktoriálne degeneratívne ochorenie, ktoré ovplyvňuje medzistavcové štruktúry, nervy a cievy tejto anatomickej oblasti..

Termín „osteochondróza“ sa používa iba v domácej lekárskej literatúre (v západných prameňoch syndróm bolesti stavcov zahŕňa herniované disky a spondylartrózu)..

Štádium vývoja osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Fázy sú podobné s lokalizáciou patológie na iných oddeleniach:

 1. Chondróza kĺbových povrchov spojená s narušením normálneho prísunu krvi do kostného tkaniva a výskytom miestnej osteonekrózy.
 2. Pred herniou. Etapa, ktorá je spojená so zachytením všetkých prvkov disku (je zahrnutá celá kĺbová plocha).
 3. Medzistavcová prietrž. Vysunutie diskových prvkov za kĺb (stredne, priečne, stredne).
 4. Fibróza. Vyskytuje sa ako prirodzený proces opravy poškodeného disku. Deformované oblasti sú nahradené hustými vláknitými tkanivami, ale nie sú napnuté a nie sú schopné zabezpečiť pohyb v kĺboch..

V anglickej jazykovej literatúre uvedené fázy pôsobia skôr ako samostatné choroby a komplexy symptómov ako progresívne javy jednej choroby.

charakteristika

Bedrová oblasť je citlivejšia na rôzne degeneratívne-dystrofické choroby oveľa častejšie ako iné, pretože je to hlavná podpora chrbtice (dôvodom je maximálne zaťaženie tejto oblasti)..

Charakteristiky patológie v tomto segmente:

 1. Vyskytuje sa častejšie v starobe, pretože popri možnom lokálnom obehovom postihnutí sa vyskytujú aj prírodné procesy zriedkavosti kostného tkaniva..
 2. Vyskytuje sa častejšie u mužov ako u žien, čo je často spojené s charakteristikami povolania..
 3. V počiatočných štádiách má nešpecifické príznaky (lokálna bolesť). Pacienti častejšie vyhľadávajú pomoc v štádiu medzistavcovej prietrže, ktorá vedie k osteochondróze.
 4. Typický röntgenový obraz dystrofických procesov v kostnom tkanive je charakteristický pre mnohé choroby pohybového aparátu, čo komplikuje diagnostiku..

Príznaky osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Na klinickom obraze dominujú dva syndrómy: statický a neurologický. Sú spojené s vážnou deformáciou kĺbového povrchu a zvieraním nervových koreňov. Nastáva kompresia nervov, ktoré sú lokalizované priamo v mieche a vystupujú z nej na rôznych úrovniach. Častejšie sa vyskytuje monoradikulárny syndróm (postihnutie jedného nervu), ale v zriedkavých prípadoch je možné komprimovať niekoľko nervových plexov súčasne so vznikom zmiešaného klinického obrazu (biradikulárny syndróm, syndróm chvosta koňa)..

V závislosti od typu kompresie sa rozlišujú dve skupiny symptómov, ktoré sú uvedené v tabuľke.

Reflexné príznaky spojené s kompresiou koncov miechových nervov

1. Bedrovej bolesti chrbta (bedrovej). Má jasnú súvislosť s fyzickou aktivitou. Charakteristické je ožarovanie okolitých oblastí (brucho, zadok). Niekedy, s miernym priebehom, bolesť chrbta bolí, tupá príroda (bedrovej bolesti). Tento typ bolesti sa vyskytuje postupne pri periodických záchvatoch..

2. Reflexná svalová kontraktúra (svalové kŕče). Závažnosť vysvetľuje porušenie postavenia a vynútené držanie tela pacienta.

3. Lumbálna ischialgia. Charakteristický symptóm s postihnutím sakrálnej chrbtice stĺpu je spojený s rozšírením bolesti na obe končatiny. Noha a prsty sú zriedkavo zapojené..

4. Svalovo-tonické kontrakcie jednotlivých svalových skupín. So znížením svalu piriformis dochádza k ožiareniu silnej bolesti s ožarovaním do trieslovej oblasti.

5. Neuroosteofibróza (achillodynia, perigonartróza). Vyskytuje sa s predĺženým patologickým impulzom z komprimovaného koreňa do vláknitých tkanív (šliach)..

6. Poruchy chôdze (intermitentná klaudikácia) - vyvíja sa v dôsledku dystrofických procesov v stavcoch a diskoch samotných, ako aj v dôsledku svalového napätia..

Radikálne príznaky spojené s kompresiou nervových koreňov v medzistavcovej platničke

1. Porušenie citlivosti v končatinách (necitlivosť, prasknutie, narušenie bolesti a hmatové pocity). Tento typ reakcie je spojený s hemodynamickými poruchami, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kompresie vaskulárnych štruktúr. Pri výraznom porušení sa môžu vyskytnúť klasické príznaky hlbokej žilovej trombózy (bolestivosť, zmena farby kože, pocit chladu a pálenia, lepivosť chodidla)..

2. Bolesť v prírode je bolesť alebo streľba, ktorá sa šíri pozdĺž dermatómov. Plus lokálna bolesť v dolnej časti chrbta a krížovej kosti.

3. Paréza a ochabnutá paralýza jednotlivých svalových štruktúr. Vyskytuje sa menej častá lézia..

4. Mimoriadne zriedkavé - dysfunkcia panvových orgánov.

V závislosti od stupňa poškodenia sa rozlišujú tieto syndrómy:

 1. Syndróm koreňa L4 (disk L3-L4). Bolesť sa tiahne pozdĺž prednej časti stehna po koleno. Porušenie citlivosti predného stehna (hypestézia na prednej strane stehna). Svalová slabosť a znížené periférne reflexy.
 2. Syndróm koreňa L5 (disk L4-L5). Bolesť môže vyžarovať do gluteálnej oblasti, vonkajšieho stehna. Zriedka sa šíri do zadnej časti chodidla a do oblasti prstov I-III. Je možná mierna paréza extenzorov palca.
 3. Syndróm chrbtice S1 (disk L5-L5-S1). Ožarovanie bolesti na zadnej strane stehna. Možno šírenie bolesti až po vonkajší okraj chodidla a špičku IV - V. Hypotenzia lýtkových svalov. Hypotropia lýtka, gluteálnych svalov a pokles časti reflexov (achilický a plantárny).

Uvedené príznaky sa zriedka vyskytujú v klasickej forme a často je ťažké stanoviť diagnózu výlučne z klinického obrazu (sú potrebné ďalšie inštrumentálne štúdie, ako sú CT / MRI)..

Ako liečiť osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice

Liečba sa spočiatku vykonáva ambulantne, kurz trvá v priemere 7-10 dní. Ak to nie je účinné, je možné vykonať ďalšie vyšetrenie.

Hlavné smery komplexnej terapie:

 • vyhladzujúca bolesť (ideálne eliminácia);
 • posilnenie svalového rámu okolo postihnutej oblasti pre ďalšiu podporu;
 • obnova metabolických procesov v dôsledku normalizácie krvného obehu;
 • odstránenie príznakov zápalu okolo postihnutého segmentu;
 • plný rozsah obnovy pohybu.

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice, pretože ide o degeneratívny-dystrofický proces, je dlhá. Ochorenie sa dá úplne vyliečiť iba v počiatočnom štádiu pomocou všetkých liečebných metód..

Drogová terapia

Pretože je choroba spojená s poškodením rôznych štruktúr a v dôsledku toho s vývojom rôznych syndrómov (statické, neurologické, trofické, hemodynamické), do liečby sú zahrnuté lieky rôznych skupín..

Hlavné lieky sú uvedené v tabuľke, ale schéma sa môže v prípade potreby doplniť..

Eliminujú bolesť potlačením nociceptívnych impulzov z poškodenej zóny centrálneho nervového systému a aktiváciou antinociceptívneho systému. Je schopný čiastočne zmierniť zápal.

Môže mať vplyv na periférne centrálne receptory.

Nesteroidné protizápalové lieky

Okrem výrazného analgetického účinku majú protizápalové a antipyretické účinky. Zvyčajne sa dajú pripísať periférnym analgetikám..

Poskytujú spätné vychytávanie serotonínu a norepinefrínu a inhibujú citlivosť na bolesť.

Eliminujte lokálnu spasticitu svalov a vráťte sa k ich normálnej funkcii.

Je predpísané odstraňovať aseptický zápal v tkanivách, obnovovať mikrocirkuláciu a hladkú venóznu stázu v tkanivách..

Ringerov roztok, soľný roztok, manitol (diuretiká).

Cievne činidlá z rôznych skupín

Vasodilatačné antihypertenzíva. Ak sa ako pomôcka používa osteochondróza bedrovej chrbtice.

Zabráňte ďalšiemu zničeniu chrupavky.

blokáda

Terapeutické blokády sa používajú pri syndróme silnej nepretržitej bolesti, ktorú nemožno vylúčiť inými spôsobmi. Anestetikum sa vstrekuje priamo do kĺbovej dutiny, čo spôsobuje prakticky fulminantný analgetický účinok. Používajú sa roztoky lidokaínu a novokaínu. Na anestéziu spúšťacích bodov stačí intradermálna blokáda. V prípade hlbších vrstiev bolestivých bodov sú zobrazené iné typy anestézie (napríklad kondukčná anestézia)..

Glukokortikoidy (hydrokortizón v dávke 25 mg) sa môžu podávať s anestetikom na predĺženie trvania úľavy od bolesti..

Lokálna terapia

Je to výhradne pomocná metóda pre osteochondrózu lumbosakrálnej oblasti (prakticky neovplyvňuje priebeh choroby). Príklady liekov:

 1. Masti, krémy a gély na báze NSAID (Ketonal, Fastum gel, Piroxicam).
 2. Masť s lokálne dráždivým účinkom (Betanicomilon, Efkamon).
 3. Lokálne prípravky na zmiernenie svalového kŕče (aplikácie Dimexidum).

Lekár vyberie schému liekovej terapie pre každého pacienta individuálne. Spravidla pozostáva z 2 - 3 liekov (nie preto, aby sa zabránilo krížovým reakciám).

Ak je správne vykonaná, umožňuje vám účinne zmierniť kŕče a vyhladiť bolesť.

Základné pravidlá fyzikálnej terapie osteochondrózy v lumbosakrálnej oblasti:

 • konzultácia s odborníkom pred začiatkom vyučovania a presná diagnóza s určením štádia (metóda je kontraindikovaná v prípade sekvestrácie disku);
 • pravidelnosť a presnosť vykonávania;
 • nedostatok cvičení, ktoré spôsobujú ďalšie podráždenie bolesti;
 • prispôsobenie cvičeniam je postupné (neskúšajte okamžite dokončiť celý nainštalovaný komplex);
 • začiatok vyučovania - klasické cvičenie;
 • priemerná doba trvania jednej hodiny je 30-60 minút.
 1. Z postavenej polohy sa nakloňte dopredu s telom a maximálnym vychýlením späť v bedrovej oblasti. Počet predstavení 5-10.
 2. Zo stojacej polohy vykonávajte naklápanie do strán striedavo 5-10 krát.
 3. Z polohy na chrbte postupne zdvíhame každú nohu 5-krát.
 4. Z miesta na sedenie na podlahe s nohami zasunutými pod telom ohnite chrbticu dopredu / dozadu 5-10 krát v každom smere..

fyzioterapia

Vzťahuje sa na základnú terapiu a má liek proti bolesti, dekongesantný a čiastočný protizápalový účinok.

 1. Diadynamické prúdy do paravertebrálnej a lumbosakrálnej oblasti. Metóda je spojená s účinkami prúdu a vibrácií. Kurz je v priemere 6-10 procedúr.
 2. Sínusové modulované prúdy do paravertebrálnej a lumbosakrálnej oblasti. Liečba prebieha 8-10 procedúr.
 3. Rušivé prúdy do lumbosakrálnej oblasti. Liečba prebieha 8-10 procedúr.
 4. Federálny okres Ural v lumbosakrálnej oblasti. Priebeh liečby je 7-9 procedúr.
 5. Ultratoterapia v lumbosakrálnej oblasti a zóny projekcie bolesti pozdĺž sedacieho nervu. Liečba prebieha 8-10 procedúr.
 6. Ultrafosforéza hydrokortizónu alebo analgínu. Liečivo môže byť nahradené priebehom najmenej 10 procedúr, v neprítomnosti účinku.
 7. Perkutánna elektroneurostimulácia zón bolesti. 5-7 dňový kurz.
 8. Elektroforéza liekov (novokain, lidokaín). 5-10 dňový kurz.

Sú tiež znázornené bahenné terapie, akupunktúra a vodoliečba (terapeutické kúpele, sprchy)..

masáž

Masáž je predpísaná na uvoľnenie svalového napätia. Neovplyvňuje priamo kostné štruktúry, pretože účinok je povrchný.

 • klasické alebo terapeutické;
 • spojivové tkanivo;
 • bod;
 • segmentovaný reflex.

Na liečbu osteochondrózy je uvedených niekoľko cyklov (3 až 5 sedení), ale iba ako doplnok k hlavnej liečbe..

chirurgia

Chirurgické metódy sa používajú iba pri absencii účinku liečby a podľa prísnych indikácií (najmä v prípade medzistavcových prietrží). Hlavným cieľom operácie je eliminácia postihnutého disku a normalizácia metabolických procesov v tkanivách.

Núdzové stavy, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok, zahŕňajú:

 • kaudomedulárna lézia (vyskytuje sa pri zovretej prietrži)
 • abnormálna rádikulomedulárna artéria.

Najčastejšie sa používajú chirurgické techniky bez účinku konzervatívnej liečby počas 3 až 6 mesiacov.

Používajú sa tieto typy chirurgických zákrokov:

 1. Odstránenie hernie disku zo zadného prístupu (laminektómia, hemilaminektómia, arcotomia, flavektómia).
 2. Odstránenie diskového jadra z prístupu spredu vrátane stabilizácie.
 3. Odstránenie disku z transpedikulárneho prístupu.
 4. Endoskopické odstránenie jadra disku, vrátane perkutánneho, transforaminálneho, retroperitoneálneho, laparo-torakoskopického.
 5. Metódy vpichu: odstránenie jadra disku vysokovýkonným laserovým žiarením, rozpustenie jadra disku papaínom, ukončenie disku alkoholom alebo ozónom.

V súčasnosti všetky chirurgické zákroky využívajú minimálne rezy, čo výrazne znižuje pooperačnú periódu.

Po každej preventívnej operácii je indikácia použitia korzetov a bandáží, ktoré poskytujú dodatočnú fixáciu, indikovaná na 3 mesiace..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Všeobecné informácieMedzistavcová hernia je stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku vylúčenia vláknitého jadra cez prerušenie vláknitého prstenca. Medzistavcové platničky rozdeľujú stavce v ľudskej chrbtici.
a) Indikácie na operáciu pupočnej kýly:
- Plánované: po stanovení diagnózy zriedkavo až do druhého roku života u detí (tendencia k spontánnemu uzavretiu u dojčiat a malých detí).
Článok pre kupujúcich na trhu Health Circle: Ako nosiť ortopedický lumbosakrálny korzet - odporúčaniaMnoho ľudí sa čuduje, ako nosiť ortopedický korzet, z akej pozície, ako veľmi ho dotiahnuť.