loader

Osteochondróza krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice: ako liečiť?

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením. Osteochondróza môže priniesť veľa nepohodlia a významne znížiť kvalitu života. Našťastie je možné túto chorobu liečiť symptomaticky: v súčasnosti existuje veľa terapeutických riešení..

Príznaky a príčiny osteochondrózy

Osteochondróza je degeneratívna lézia medzistavcových platničiek a priľahlého kostného tkaniva. Stáva sa to krčné, hrudné a bedrové - všetko záleží na oblasti chrbtice, v ktorej sa začali patologické zmeny. Pri osteochondróze je postihnutý predovšetkým medzistavcový disk. V dôsledku metabolických porúch sa deformuje a stráca elasticitu, čo vedie k tomu, že vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje a nervy vystupujúce zo miechy sú stlačené. Výsledkom je silná bolesť, obmedzenie pohyblivosti, únava, zmena postoja, čo vedie k ešte horšej situácii.

Hlavným dôvodom rozvoja osteochondrózy je nevyvážené a nadmerné zaťaženie chrbtice, ku ktorému dochádza napríklad v prítomnosti nadváhy, pri sedavej práci, čo je ďalšia potreba dlhého času byť v nepohodlnej polohe. Osteochondróza môže byť spôsobená plochými nohami alebo každodenným nosením topánok s príliš vysokými podpätkami, spánkom na nepohodlnej matraci, ako aj svalovou slabosťou. Ohrozené sú aj tehotné ženy.

Osteochondróza však nie je vždy výsledkom priameho zaťaženia stavcov. Toto ochorenie je často spôsobené metabolickými poruchami, chronickou intoxikáciou, hormonálnymi a autoimunitnými chorobami, nedostatkom určitých vitamínov (najmä vitamínov D, C a B), zraneniami a nakoniec zmenami súvisiacimi s vekom.

Nanešťastie neurológovia často robia diagnózu „osteochondrózy“ so štrukturálnymi zmenami v tele. Napríklad, keď sú na röntgenovom snímaní viditeľné zmeny v chrbtici, ako sú svahy, výrastky, skolióza, zlomy, pacient bude pravdepodobne liečený na osteochondrózu. Ak v chrbtici nie sú žiadne abnormality, môžu byť diagnostikované psychogénnymi bolesťami. Medzitým zostáva príčina bolesti chrbta nevyriešená.

Čínska medicína považuje ľudské telo za celok. Preto, keď je diagnostikovaný lekárom tradičnej čínskej medicíny (TCM), „pozerá sa na koreň“ problému, ktorý je určený jeho príznakmi. Odstránenie „koreňa“ choroby tiež odstraňuje jej prejavy, vrátane vymiznutia bolesti chrbta..

Príznaky osteochondrózy do značnej miery závisia od lokalizácie zdroja choroby. S osteochondrózou krčnej chrbtice začína choroba bolesťou v krku a pažiach, bolesťou hlavy a znecitlivením prstov. Pri osteochondróze hrudnej oblasti sú charakteristické nasledujúce prejavy: akútna bolesť chrbta, mravenčenie v hrudníku, ťažkosti s dýchaním. Osteochondróza bedier je sprevádzaná bolesťou dolnej časti chrbta a nôh, zníženou citlivosťou nôh, vyskytujú sa aj poruchy urogenitálnej sféry - poruchy moču, sexuálna dysfunkcia u mužov, poruchy funkcie vaječníkov u žien..

Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny sa zoznam prejavov choroby dopĺňa o tieto príznaky:

 • bolesť vyžarujúca do zadku alebo nôh;
 • svalová ťažkosť a stuhnutosť;
 • pocit chladu v chrbte;
 • nočné potenie;
 • teplo v dlaniach a nohách;
 • hluk v ušiach;
 • bolesť brucha;
 • chlad v končatinách a nedostatok energie;
 • akútna bolesť lokalizovaná na ktoromkoľvek mieste;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • opuchy končatín.

Pulz sa môže líšiť: od hlbokého, vláknitého a pomalého po vibračný a častý. Symptómy, rovnako ako povaha pulzu, môžu závisieť od príčiny choroby..

Najčastejšie si ľudia všimnú prvé príznaky osteochondrózy približne vo veku 25 rokov, ale dlho ich ignorujú. Zvyčajne preto pacienti vo veku 30 - 35 rokov navštevujú lekárov av mnohých z nich je osteochondróza už v pokročilom štádiu.

Ako sa lieči osteochondróza?

Ak vám lekár diagnostikoval osteochondrózu, buďte trpezliví - liečba bude dlhá. Integrovaný prístup výrazne urýchľuje proces hojenia, ale v každom prípade nie je možné vyliečiť osteochondrózu za mesiac.

Priebeh liečby osteochondrózy by sa mal rozdeliť do niekoľkých etáp a každá z nich sleduje konkrétne ciele.

Prvým krokom je odstránenie bolesti. Možno vám odporúčame nosiť špeciálny korzet, ktorý podopiera chrbát a krk vo fyziologicky správnej polohe. Lieky proti bolesti a rôzne postupy sa predpisujú: tak z arzenálu fyzioterapie, ako aj z tých, ktoré sa týkajú tradičnej medicíny, napríklad akupunktúry, ktorá je už dlho oficiálne uznávaná a je zahrnutá v nomenklatúre zdravotníckych služieb schválenej Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie..

Druhou fázou liečby osteochondrózy je obnova medzistavcových platničiek a prevencia dystrofických zmien. Spravidla sa uvádzajú fyzioterapeutické cvičenia, masáže, manuálna terapia, akupunktúra, korekcia stravy, fyzioterapeutické postupy zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov..

Neurológ môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Ak je to potrebné, uchýlite sa k blokáde s novokainom alebo závažnejšou liečbou zameranou na zmiernenie kŕčov. Zdroj choroby, ktorý zostáva v tele, však po určitom čase vedie k návratu choroby.

Lekári tradičnej čínskej medicíny v praxi často dokazujú, že diagnóza „osteochondrózy“ je v mnohých situáciách chybná. V prípadoch, keď sa tento záver potvrdí, lekár TCM odstráni opuch od pacienta a začne obnovovať šľachy a svaly. Spazmy z pozdĺžnych a šikmých svalov sa postupne eliminujú, zatiaľ čo schopnosť pohybovať sa v celom rozsahu sa vracia do kĺbu. Vo väčšine prípadov takáto liečba pomáha uzdraviť sa..

Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice

Pri osteochondróze hrudnej chrbtice bude musieť pacient tiež prehodnotiť svoje zvyky: na to, aby liečba priniesla požadované výsledky, je potrebné dávky zaťažiť, striedať prechádzky s odpočinkom, niekedy je žiaduce, aby sa na nejakú dobu chodilo s paličkou. Liečba liekov spočíva v užívaní nesteroidných protizápalových liekov, chondroprotektorov, relaxantov, vitamínov B a glukokortikosteroidov..

Okrem klasickej lekárskej masáže sa na liečbu tohto typu osteochondrózy používajú akupresúra, akupunktúra a hirudoterapia. Všetky tieto postupy sa môžu vykonávať na bežnej klinike aj v licencovanom stredisku orientálnej medicíny..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je veľmi častá, dokonca aj medzi mladými ľuďmi - niekedy je diagnostikovaná dokonca aj u školákov a študentov, ktorí trávia priveľa času učebnicami a počítačom. Tento typ osteochondrózy je nebezpečný, pretože môže viesť k komplikáciám, ako je rozmazané videnie alebo zvýšený intrakraniálny tlak, ktorý sa prejavuje silnými bolesťami hlavy..

Na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a relaxanty svalov, injekčný cyklus vitamínov B..

Môžete si tiež predpísať masáž goliera, ultrazvuk a elektroforézu. Je nesmierne dôležité viesť mobilný životný štýl, rozvíjať správne držanie tela, zvyknúť si na prestávky v práci a vykonávať malý tréning uprostred dňa..

Z prostriedkov tradičnej (vrátane orientálnej) medicíny pri liečbe tohto typu osteochondrózy sa často používajú akupunktúra, akupresúra a bylinné liečby - fytoterapeutiká zlepšujú metabolizmus a činnosť malých ciev, zmierňujú zápaly, čo má priaznivý vplyv na zdravotný stav všeobecne a na pohybové ústrojenstvo. najmä prístroje.

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Počas liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice hrá dôležitú úlohu zvyk dávkovania záťaže: nemali by ste tráviť príliš veľa času na nohách a sedení, pri ľahnutí si musíte častejšie odpočívať. Okrem toho budete musieť nejaký čas nosiť korzet, aby ste zlepšili držanie tela..

Rovnako ako pri cervikálnej osteochondróze sa pre bedrové bedra predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a svalové relaxanty, vitamíny B, často glukokortikoidy, enzýmy, ako aj masti, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú bolesť..

Sú zobrazené masáže, liečivé bahno a elektroforéza pomocou liekov proti bolesti, akupunktúry, otepľovania vrátane horúcich kameňov, čo je v posledných rokoch populárna terapia..

Liečba osteochondrózy tradičnou čínskou medicínou (TCM)

Osobitne pozoruhodný je prístup k liečbe rôznych typov osteochondrózy, ktorý sa praktizuje v tradičnej čínskej medicíne. Z hľadiska tisícročných skúseností s čínskymi lekármi je akupunktúra, tiež nazývaná akupunktúra alebo akupunktúra, kľúčovou liečbou osteochondrózy. Po prvé, lekár TCM určí pre každého pacienta prioritné hypersenzitívne (akupunktúrne) body. Je na nich, aby konal s najtenšími ihlami. To spúšťa reakciu tela, ktorá pomáha obnoviť poškodenú chrupavku a kosť a obnoviť pohyblivosť kĺbov..

Po liečbe sa s cieľom upevniť liečebný účinok a udržiavať organizmus v tvare odporúča v budúcnosti opakovať akupunktúrne kurzy s určitou frekvenciou, ale s preventívnym účelom..

Technika umiestnenia ihly a trvanie akupunktúrnej relácie sú ovplyvnené diagnózou a stavom pacienta. Akupunktúrne sedenia spravidla dobre tolerujú všetci pacienti, hoci pocity pacienta z tohto postupu sú odlišné. Pre niektorých je zavádzanie ihiel nepovšimnuté, niekto môže mať pocit svrbenia, mierny tlak a niekto zaspať vôbec..

To však neznamená, že výskyt osteochondrózy sa vyskytuje v dôsledku jedného faktora - najčastejšie sa príčinou rozvoja choroby stáva všeobecne nesprávny životný štýl. Preto by liečba mala byť komplexná. Strava s vysokým obsahom vitamínov vrátane odmietania mastných potravín, alkoholu a fajčenia, presne vypočítanej fyzickej aktivity v kombinácii s terapeutickými a lekárskymi metódami môže dosiahnuť lepší výsledok ako pri jednoduchej tabletke.

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu

Jedným z najbežnejších ochorení chrbtice je osteochondróza krčnej chrbtice. Táto oblasť je najviac náchylná na poškodenie, pretože je naj mobilnejšia a je neustále pod zaťažením a nesie hlavu. Vzniká ako výsledok degeneratívnych-dystrofických procesov medzistavcových platničiek, chrupavky a kostného tkaniva stavcov. Čím skôr začnete s liečbou, tým ľahší je proces.

príčiny

Cervikálna osteochondróza sa vyvíja s nadmerným zaťažením tejto oblasti chrbtice. Svaly krku sa ho snažia znižovať, čo vedie k kŕčom, poruchám obehového systému a v dôsledku toho k degeneratívnym procesom v chrbtici. Toto ochorenie je nebezpečné, pretože stavcová artéria, ktorá živí oblasti mozgu, prechádza blízko postihnutej oblasti. Keď sa disky premiestnia, rastie vláknité tkanivo, zlyhávajú krvné cievy.

Pre úspešnú liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice je potrebné najskôr zistiť príčinu výskytu, predpoklady, ktoré vyvolali jej vývoj a odstrániť ich. Až donedávna sa choroba vyskytovala iba u ľudí vo veku 45 rokov. Teraz to ovplyvňuje mladých ľudí vo veku 18 - 25 rokov. Hlavné príčiny a predpoklady výskytu osteochondrózy krčného stavca sú:

 • Porušenie postoja v mladom alebo dospievajúcom veku.
 • Nadváha, obezita rôznych stupňov. Extra libry zvyšujú zaťaženie stavcov a diskov, čo vedie k degeneratívnym procesom.
 • Zakrivenie chrbtice, skolióza.
 • Poranenia chrbta, ktoré sa mohli vyskytnúť v detstve alebo dospievaní.
 • Poruchy metabolizmu.
 • Práca súvisiaca s fyzickou prácou, ktorá môže na rôznych oddeleniach vyvolať choroby chrbtice.
 • Neaktívny životný štýl, sedavá práca, nesprávne vykonávanie akýchkoľvek cvičení.
 • Stres, nervové napätie negatívne ovplyvňuje celkový stav tela, môže spôsobiť cervikálnu osteochondrózu.
 • Prenášané infekčné choroby sa často stávajú hlavnou príčinou.
 • Nesprávna a nepohodlná poloha tela počas spánku (napríklad nepríjemný vankúš).
 • Vrodené problémy alebo výskyt dedičných chorôb.

Stupeň vývoja choroby

Toto ochorenie sa vyvíja dlho. Osteochondróza krčnej chrbtice prechádza 4 stupňami vývoja, z ktorých každý má charakteristické znaky a znaky:

 • 1 stupeň. Spravidla nie sú v tejto fáze žiadne príznaky, takže pacienti zriedka idú k lekárovi a spájajú príznaky s únavou a stresom. Osteochondróza prvého stupňa je charakterizovaná deštrukciou buničitého jadra, stavce nemôžu niesť záťaž, začínajú degeneratívne-dystrofické procesy.
 • 2 stupne. V dôsledku nadmerného zaťaženia sa na bočných povrchoch disku vytvárajú trhliny, ktorými sa jadro extruduje, čo zvyšuje trhliny. V tejto fáze je diagnostikovaný výčnelok disku, zníženie jeho výšky. V druhej fáze sa u pacienta s osteochondrózou krčnej zóny vyskytujú bolesti, ktoré sa stávajú trvalými. Osoba má slabosť, znecitlivenie určitých oblastí tváre (hlavy), stuhnutosť pohybov spôsobenú strachom z provokácie, zvyšujúcu bolesť.
 • 3 stupňa. Hlavným charakteristickým znakom javiska je tvorba medzistavcovej prietrže v krčnej oblasti chrbtice. Riziko poškodenia všetkých okolitých krvných ciev a tkanív: svalov, nervov, spojení, tepien, žíl. V 3. etape sú pozorované bolesti v týlnej oblasti a krku (pocity bolesti sa pri pohybe hlavy zosilňujú), závraty spôsobené zníženým prietokom krvi v stavcovej tepne.
 • 4 stupne. V tejto fáze sa objavujú osteofyty - rast šírky kostného tkaniva na zväčšenie plochy stavcov a zníženie zaťaženia. To vedie k zovretiu stavcových nervov, zúženiu medzistavcových končatín, stuhnutosti a nemožnosti pohybu, k poškodeniu susedných kĺbov. Pri osteochondróze krčnej chrbtice posledného stupňa je potrebná dlhodobá komplexná liečba, preto je lepšie nezačať a vykonávať prevenciu.

Príznaky a príznaky osteochondrózy krčnej chrbtice

Osteochondróza krčnej chrbtice je spojená s osobitnými príznakmi a príznakmi, na rozdiel od chorôb v iných oblastiach chrbtice. Je to kvôli prítomnosti tesne umiestnených krvných ciev a nervových zakončení. Miesto výskytu syndrómu bolesti závisí od postihnutých nervových koreňov v konkrétnej oblasti. Každý segment je zodpovedný za špecifickú oblasť, preto je možné podľa príznakov prejavu choroby určiť jeho umiestnenie..

Medzi príznaky choroby patrí:

 • Bolestivé pocity, ktoré sprevádzajú pacienta po celý deň a sú lokalizované v pleciach a krku. Uši a oči niekedy trpia bolesťou.
 • Posilnenie bolesti rúk po cvičení.
 • Svalová slabosť, ťažkosti s pohybom horných končatín.
 • Ohyby alebo naklonenia hlavy sú sprevádzané bolesťou.
 • Pravidelne sa pozoruje znecitlivenie končatín, pečie dlane, zvyšuje sekrécia potu.
 • Náhle otočenie hlavy môže spôsobiť silnú bolesť alebo dokonca mdloby.
 • Tinnitus, znížené videnie, porucha sluchu.
 • Nedostatočná koordinácia pohybu.

diagnostika

Ak chcete určiť, ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice, mali by ste sa spojiť s lekárom, špecialistom v tejto oblasti, a podstúpiť diagnózu. Ak pôjdete do lekárskeho zariadenia, navštívte všeobecného lekára, ktorý vás odporučí na špecialistu (môže to byť osteopat, neurológ alebo vertebroológ)..

Ako diagnostika sa môžu použiť tieto metódy:

 • Rentgenografie Táto možnosť výskumu je užitočná v počiatočných štádiách vývoja choroby, keď sú pozorované iba praskliny, malé zmeny v štruktúre.
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Táto diagnostická metóda vám umožňuje určiť prítomnosť zmien na stavcoch. Ale na stanovenie veľkosti prietrže nie je možné dosiahnuť stupeň kompresie stavcov.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Ideálne na diagnostiku osteochondrózy krčnej chrbtice, pretože všetky zmeny v štruktúre sú zreteľne rozlíšiteľné, je možné určiť smer rastu prietrže, jej veľkosť.
 • Ultrazvukové duplexné skenovanie. Pomáha určiť, či existuje porucha toku krvi, ktorá narúša normálny krvný obeh v krčnej chrbtici.

Po vykonaní diagnostických opatrení, po dôkladnom vyšetrení odborníka, lekár určí, ako liečiť osteochondrózu chrbtice v krku. Výber liečby závisí od štádia vývoja choroby, prítomnosti sprievodných patológií, kontraindikácií užívania určitých liekov, postupov, cvičení. Samoliečba pred konzultáciou s lekárom môže problém prehĺbiť, spôsobiť komplikácie a zotavenie bude oneskorené, bude to ťažšie a dlhšie..

Liečebné metódy

Na liečenie sa môžu použiť rôzne metódy: užívanie liekov, podávanie liekov injekciou; fyzioterapeutické procedúry; Cvičenia, kurzy na cvičenie; chirurgický zákrok; manuálna expozícia; Masáže a tradičná medicína. Pre rôzne stupne vývoja ochorenia sa odporúčajú liečebné možnosti. Všetko záleží na zanedbávaní, charakteristických príznakoch zvierania nervového nervu, ako aj na ďalších faktoroch.

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu alebo zmierniť jej prejavy medikáciou:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Lieky zmierňujú opuchy, bolesť, zmierňujú stav pacienta. Lieky tejto skupiny zahŕňajú: Nise, Ketonal, Rofecoxib, Celecoxib, Diclofenac, Voltaren, Ketanov, Nimesulide, Movalis.
 • Vitamíny B na cervikálnu osteochondrózu. Prispievajú k zrýchleniu metabolických procesov v mäkkých tkanivách. Táto skupina zahŕňa lieky Unigamma, Neurobion, Combilipen, Milgamma.
 • Trental a Eufillin - prispievajú k normalizácii krvného toku, zlepšujú výživu nervových koreňov, ktoré prešli patologickými zmenami.
 • Stimulanty regenerácie. Pomáhajú obnoviť chrupavku aj na poškodenom disku. Chondroprotektívne lieky zahŕňajú: Arthra, Kondronova, Alflutop, Chondroitín, Teraflex, ropucha, Doppelherz, Glukozamín, Structuvit.
 • Skupina liekov, ktoré pomáhajú zmierňovať svalové kŕče. Sú to Sirdalud, Midokalm, Tizalud, Tizanidin.
 • Lieky proti bolesti - Ibuprofen, Analgin, Meloxicam.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy majú priaznivý účinok na disky a stavce s cervikálnou osteochondrózou. V kombinácii s liekmi kombinovaná liečba pomáha zbaviť sa príznakov choroby. Procedúry sa vykonávajú v nemocnici alebo v špecializovaných kanceláriách na klinikách. Pred začatím kurzu je potrebné poradiť sa s lekárom, určiť trvanie fyzioterapie, typy. Je prísne zakázané prejsť počas exacerbácie.

Fyzioterapeutické postupy pri osteochondróze krčnej chrbtice:

 • Magnetoterapia. Technika bezpečného ošetrenia, ktorá spočíva v vystavení poškodených buniek nízkofrekvenčnému magnetickému poľu. Poskytuje analgetický účinok, pôsobí ako protizápalové.
 • Ultrazvuk. Priaznivo ovplyvňuje metabolické procesy v tkanivách krčnej chrbtice, vďaka ktorým sa zmierňuje opuch, bolesti zmiznú.
 • elektroforéza Mal by sa používať s liekmi proti bolesti (anestetiká), ktoré sa zavádzajú pod kožu pomocou elektronických pulzov.
 • Laserová terapia Zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti, zmierňuje opuchy tkanív, bolesť.

fyzioterapia

Ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice doma bez použitia liekov? Častá otázka, ktorá sa obáva mnohých pacientov. Najlepšou možnosťou, ktorá pomôže zbaviť sa príznakov choroby, posilniť svalový korzet, sú fyzioterapeutické cvičenia. Cvičenia sú jednoduché, takže ich môžete vykonávať doma sami. Pozrite si video s približným počtom cvičení týkajúcich sa tejto choroby:

Cvičenia na cervikálnu osteochondrózu chrbtice:

 1. Sadnite si na stoličku, chrbát by mal byť plochý, hlavu držte rovno. Vykonajte normálne otočenie hlavy doľava, potom doprava, pružné naklonenie dozadu a dopredu.
 2. Pacient leží na zemi, brucho dole. Z tejto polohy sa pohyby hlavy vykonávajú doprava, doľava; v zákrutách musíte dostať ucho na zem.
 3. Položte ruky na čelo, nakloňte hlavu dopredu a pritom držte ruky.
 4. Poloha: rovná, sklopte ruky nadol po tele. Zdvihnite plecia čo najvyššie, v tejto polohe držte niekoľko sekúnd. Cvičenie zopakujte desaťkrát..
 5. Zo stojacej polohy sklopte hlavu čo najviac dolu a pokúste sa dotýkať hrudníka.

Kde liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice v Moskve

Na vyliečenie osteochondrózy krčnej chrbtice je potrebné kontaktovať špecialistov zdravotníckych zariadení, ktoré takéto služby poskytujú. V Moskve sa obrátia na tieto centrá liečby:

 1. Beaverova klinika. Svätý Malomoskovskaya, budova 21, budova 1. Metro: stanica "Alekseevskaya". Tel.: 8 495 585 0850;
 2. OAO "Medicína". Svätý 2. ulica Tverskaja-Yamská, 10. Metro: Mayakovskaya. Tel.: +7 (495) 204-33-39;
 3. Moskovské centrum V.I. Dikul. Svätý Miklukho-Maklaya, dom 44a. Tel.: +7 (495) 779-25-25;
 4. Workshop o zdraví. Svätý Leninsky Sloboda, budova 19, budova 6. Metro: Avtozavodskaya. Tel.: +7 (495) 268-12-69;
 5. MEDforYOU. Liečba chrbtice a kĺbov. Svätý Paliha, 13/1. Metro: „Novoslabodskaya“. Tel.: +7 (495) 268-05-42.

Osteochondróza krčnej chrbtice - môže spôsobiť rôzne komplikácie (bolesti hlavy, strata sluchu a koordináciu), ak nezačnete včasnú liečbu. Pre maximálny efekt je potrebné použiť komplex niekoľkých techník. Napríklad lieky a masáže, fyzioterapia a ľudové metódy. Efektívne a účinné možnosti liečby môže predpísať lekár špecializujúci sa na choroby chrbtice.

Mýty a pravda o cervikálnej osteochondróze

V skutočnosti je cervikálna osteochondróza to, čo sa dá nájsť na röntgenovom snímke chrbtice u takmer každého dospelého človeka; Zmeny stavcov, ktoré súvisia s vekom, sa nevyhnutne vyskytujú jednoducho kvôli tomu, že človek žije. Poďme analyzovať najpopulárnejšie mýty o osteochondróze.

Mýtus č. 1: „Tlak stúpa z cervikálnej osteochondrózy“

Zvýšenie krvného tlaku spojené s problémami krčnej chrbtice sa môže vyskytnúť iba v jednom prípade: pri silnej bolesti. Ale bolesť krku je zvyčajne výsledkom svalového kŕče, podráždenia väzov alebo, menej často, nervových koreňov. Samotná „cervikálna osteochondróza“, to znamená rôzne výrastky na stavcoch a ich ďalšie zmeny súvisiace s vekom, preto nesúvisí s bolesťou. Bolesť spôsobuje príval adrenalínu do krvi, čo nevyhnutne zvyšuje tepovú frekvenciu a zvyšuje krvný tlak. Po zvládnutí bolesti sa tlak vráti do normálu. Preto by ste nemali začať hľadať príčiny vysokého krvného tlaku v krčnej chrbtici. Je tiež užitočné ignorovať uistenia „špecialistov na úpravu krčných stavcov“, že niektoré z ich zázračných postupov niekde pomôžu niečo opraviť a tlak sa okamžite vráti k normálu. Pacient má najčastejšie banálnu arteriálnu hypertenziu v kombinácii s pokročilým magickým myslením. A nemusíte robiť žiadne ťažké prihrávky rukami a nemusíte piť chondroprotektory alebo masáž krku, stačí brať lieky pravidelne, aby ste znížili tlak a nevenovali príliš veľkú pozornosť zmenám v chrbtici súvisiacim s vekom, aby ste sa cítili oveľa lepšie..

Mýtus č. 2: „Ruky sa znecitlivia na osteochondrózu krčka maternice“

Symetrická necitlivosť rúk nie je charakteristická pre cervikálnu osteochondrózu. Príčinou sú oveľa častejšie problémy s nervami, ktoré prechádzajú do rúk. Môže ísť o syndrómy tunela, keď je nerv zaseknutý v kanáli zo svalov a väzov, napríklad syndróm karpálneho tunela, ktorý sa často vyskytuje u administratívnych pracovníkov. Ďalšou častou príčinou znecitlivenia je porážka niekoľkých nervov v rukách naraz, spojená s infekciami, cukrovkou, zneužívaním alkoholu, účinkami určitých liekov alebo útokom na vlastnú imunitu. Dokonca ani odhalenie prietrží na MRI krčnej chrbtice neznamená, že „sú na vine“ za znecitlivenie rúk. Kýly sú najčastejšie asymptomatické a nijakým spôsobom sa neprejavujú. A ak sa prietrž stane „vinníkom“ znecitlivenia, je nepravdepodobné, že by bola odhalená v dvoch rukách.

Mýtus č. 3: „Pri cervikálnej osteochondróze je potrebný ortopedický vankúš“

Ak spíte na pernatej perovej posteli alebo pravidelne ležíte na niekoľkých vysokých vankúšoch oblúk zo ZSSR, pravdepodobne ortopedický vankúš skutočne vyrieši problém bolesti krku. V iných prípadoch si musíte vybrať vankúš, ktorý sa zameriava iba na vaše vlastné pocity a nie na sladké vyjadrenia reklamy. Páči sa vám spať na vašej strane? Mnoho ortopedických vankúšov so zvýšenou prednou hranou je vhodných iba na spanie na chrbte. Ak na vankúši odpočívate inak, je zaručená zvýšená bolesť a svalové kŕče. Skúsenosti ukazujú, že väčšina z nich vyhovuje obvyklým vankúšom „ako v európskom hoteli“: tento produkt je malej veľkosti, takmer plochý. Tuhosť sa však môže líšiť, od strednej po vysokú. A môžete len zistiť, ktorý z nich vám vyhovuje empiricky.

Mýtus č. 4: „Chiropraktik pomôže s cervikálnou osteochondrózou“

Metódy premiestnenia Atlanty - prvého krčnej chrbtice - sľubujú nielen „nasadenie hlavy“, „zvýšenie tlaku späť do normálu“, ale aj „odstránenie svoriek v celom tele“, ako aj poskytnutie dobrého zdravia a večnej mladosti. Akonáhle ľudia žili pred objavením sa týchto krásnych kancelárií s pohodlnými pohovkami, bez všemocných „odborníkov na úpravu“, bez cenníkov s vysokými cenami? Pravdepodobne išli celý život s neuspokojenými stavcami. Narodili sa, vyrástli, založili rodinu, pracovali, milovali, užívali si života - a to všetko s neuveriteľne krivými Atlanteanmi! Našťastie teraz máme príležitosť to napraviť. Samozrejme za veľa peňazí, ale kto ušetrí na zdraví.

V skutočnosti to najlepšie, na čo sa môže pacient spoľahnúť, je pravidelná masáž krku. V najhoršom prípade sa môžu pri agresívnej manuálnej terapii vyskytnúť poranenia krčnej chrbtice a poruchy obehovej sústavy u týchto veľmi stavcových tepien. Príroda našťastie vymyslela skôr stabilné mechanizmy „ochrany proti bláznovi“, a preto sa pokusy „skrútiť“ niečo do krku zvyčajne nevedú k negatívnym dôsledkom. Avšak aj pozitívne.

Zmena každodenných návykov

Krk robí naše každodenné návyky zraniteľnými. Napríklad čítanie zo smartfónu alebo iného zariadenia, vďaka ktorému môžete hlavu nakloniť dopredu. Čím väčší je uhol sklonu, tým väčšie je zaťaženie krčnej chrbtice. Svaly zostávajú dlho v napätí, väzy sú veľmi napnuté. Výsledkom je zápal a bolesť. Tento problém sa nazýva textový krk. Vedci tvrdia, že sa stáva epidémiou. Stále: človek trávi v takom nefyziologickom postavení v priemere 4 hodiny denne. Výsledok - nekonečné návštevy u lekára, neúčinnosť predpísanej liečby, chronická bolesť krku...

Vyhnite sa tomu tak, že pri čítaní vedome opravíte svoju polohu, aby ste si udržali hlavu rovno, nasmerujte iba pohľad na obrazovku zariadenia; pravidelná sebamasáž krku a denné vykonávanie jednoduchých cvikov na posilnenie svalov, ako aj akákoľvek fyzická aktivita, pri ktorej telo funguje a aspoň dočasne „vymaže“ naučenú stereotypnú pózu z svalovej pamäte.

Pri športe buďte opatrní.

Krk musí byť počas tréningu chránený. Platí to predovšetkým preťahovacie cvičenia a výchylky, keď je pokušenie sklopiť krk dozadu. Táto póza môže spôsobiť zranenie alebo dokonca závraty, preto sa jej musíte vyhnúť. Krk je obzvlášť zraniteľný v stojanoch na hlave a na predlaktí. Preto je lepšie začať takéto „akrobatické štúdie“ pod dohľadom odborníka.

Poranenia krčnej chrbtice sa často vynechávajú

Typická situácia: človek kráča po ľade, padá, zasahuje hlavu. Pri kontakte s lekárom sa ukáže, že má otras mozgu alebo iné traumatické zranenie mozgu. Liečba začína, po nejakom čase je pacientovi dovolené ísť domov... A potom si uvedomí, že mu bolí krk. Chodí k lekárovi, urobí röntgenové vyšetrenie, CT alebo MRI a ukáže sa, že v zhonu zmizlo s otrasom zranenie. Krčka chrbtice je často zranená zranením hlavy. Preto, ak pocítite bolesť na krku pri páde, aj keď rana klesla na iné miesto, informujte o tom svojho lekára. Zdravie krčnej chrbtice spočíva v organizovaní pohodlného pracoviska, pravidelných športoch, nosení pomerne teplého oblečenia v chlade (svalové kŕče spôsobené podchladením často spôsobujú bolesť, takže nákup útulného šálu sa považuje za oveľa účinnejšie preventívne opatrenie ako návšteva kancelárie chiropraktika). Nerozmnožujte entity a nehľadajte iné zložité príčiny bolesti krku: len sa pokúste vykonať minimálne zmeny vo vašom životnom štýle a uistite sa, že skutočne fungujú.

Ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice? Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice: recenzie, ceny, lieky

Osteochondróza krčnej chrbtice je jedným z najnebezpečnejších typov neurologických chorôb. Čo je to choroba, ako sa prejavuje? Aké opatrenia tomu bránia? Ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku..

Charakteristika choroby

Osteochondróza vo všeobecnom koncepte je degeneratívna modifikácia medzistavcových chrupavkových diskov, ktorá následne ovplyvňuje kostné tkanivo a nervový systém. Čo sa stane s týmto ochorením? V chrupavkovom disku, ktorý vykonáva funkciu tlmenia v štruktúre chrbtovej kolóny, začína dehydratácia alebo jednoducho dehydratácia v dôsledku metabolického zlyhania. Jadro začne tlačiť na krúžok, ktorý ho obklopuje, a disk presahuje za stavce. Tento jav sa nazýva vyčnievanie. Ak sa membrána pretrhne, objaví sa medzistavcová prietrž, ktorá je ešte nebezpečnejšia.

Osteochondróza krčnej chrbtice je choroba, ktorá prináša veľa bolesti a nepohodlia do života človeka. Na rozdiel od stavcov hrudnej a bedrovej chrbtice sú krčné stavce pohyblivejšie, sú najmenšie a sú neustále pod vplyvom zaťaženia. Ochorenie najčastejšie postihuje tieto segmenty chrbtice. V krčnej chrbtici je sústredených veľké množstvo nervových a krvných vetiev. Tu prechádza dôležitá veľká stavcová tepna, ktorá prenáša živiny do mozgu. Stav kompresie tejto cievy je nebezpečný pre rozvoj ischémie miechy alebo mozgu, ako aj pre mozgovú príhodu. Ak sú postihnuté tieto tepny a nervové vlákna prechádzajúce v krčnej oblasti, stratí osoba presnú koordináciu pohybov, oslabí sa jej sluch a videnie, diskutujú sa časté závraty a rôzne neurologické poruchy, ktoré sa budú diskutovať nižšie..

príčiny

Osteochondróza krčnej chrbtice sa vyskytuje už v mladom veku. Čo spôsobuje vývoj choroby? Čo spôsobuje túto chorobu aj u ľudí mladších ako 30 rokov? Osteochondróza krčnej chrbtice, ktorej liečba si vyžaduje veľa času a trpezlivosti, nastáva v dôsledku dvoch hlavných faktorov:

 • fyzická nečinnosť alebo sedavý životný štýl;
 • podvýživa.

V dôsledku toho sa metabolické (metabolické) poruchy vyskytujú v tele, najmä v kostných a chrupavkových tkanivách, zvyšuje hladina solí v krvi a nenachádzajúc cestu von z krvného riečišťa nachádzajú „útočisko“ v tkanivách obličiek, pečene a krčnej chrbtice., Nevyvážená strava vedie k nedostatku živín v chrupavke, čo vedie k patologickým zmenám medzistavcových platničiek. Osteochondróza je zvlášť citlivá na ohrozené osoby..

Uvádzame faktory, ktorých prítomnosť zvyšuje pravdepodobnosť vzniku choroby:

 • dedičnosť;
 • vek po 40 rokoch;
 • nadváhou;
 • častá podchladenie (niet divu, že hovoria - „nezachytajte si krk!“);
 • poruchy endokrinného systému, narušenie metabolizmu;
 • poranenia miechy;
 • systémový lupus erythematodes;
 • reuma;
 • povaha činnosti - vodiči, administratívni pracovníci, pokladníci, športovci, ľudia zaoberajúci sa ťažkou fyzickou prácou.

príznaky

Ako sa prejavuje osteochondróza krčnej chrbtice? Príznaky choroby a povaha vznikajúcej bolesti závisia od toho, ktoré konkrétne segmenty boli poškodené. V tomto ohľade sa môžu vyvinúť tieto podmienky:

 • syndróm vertebrálnej artérie;
 • syndróm hypertenzie;
 • radiálny syndróm;
 • cervikálny migrénový syndróm.

Zoberme si každú z nich. Pri syndróme stavcov je výskyt ťažkých bolestí hlavy pozorovaný už v raných štádiách. Osoba často dostane závraty, chôdza sa stáva trasúca sa a jasnosť videnia sa znižuje. Náhle pohyby hlavy môžu viesť k strate vedomia. Radikulárny syndróm je charakterizovaný rôznymi prejavmi. Tie obsahujú:

 • cervikalgia alebo silná bolesť krku;
 • drtenie pri otáčaní hlavy;
 • slabosť a hučanie v ušiach;
 • necitlivosť a bolesť v paži;
 • dysfunkcia sluchových a zrakových funkcií;
 • hluk v ušiach;
 • cervicobrachialgia alebo bolesť šíriaca sa od krku po ruky;
 • opuch a znecitlivenie jazyka.

Cervikálny migrénový syndróm je charakterizovaný predovšetkým poruchami krvného obehu v mozgovom tkanive, ktoré spôsobujú hypertenziu a vyvíjajú sa príznaky, ako je hluk a zvonenie v ušiach, ich preťaženie, závraty a rýchly pulz. Nebezpečenstvo tohto stavu je možnosť vzniku miechy. Hypertenzný syndróm je sprevádzaný bolesťami hlavy, zhoršujúcimi sa pohybmi hlavy, nevoľnosťou a zvracaním (najmä ráno), nervozitou, náhlymi zmenami tlaku, výskytom tmavých kruhov pod očami, mdloby. Mozog sa vyvíja hypoxia (hladovanie kyslíkom). Cervikálna osteochondróza sa často prejavuje srdcovou arytmiou, pri ktorej znemožňuje jednotný rytmus srdca. V dôsledku zovretia laterálnych stavcových tepien sa vyvíja vegetatívno-vaskulárna dystónia.

diagnostika

Prvým krokom v diagnostike cervikálnej osteochondrózy je vyšetrenie pacienta. Neuropatológ vizuálne skúma stav chrbtice, chrbtových svalov a držania tela, pričom zisťuje prítomnosť vyčnievajúcich spinálnych procesov. Pri pohmate bude lekár schopný podľa reakcie pacienta porozumieť, ktoré lézie oddelení sú príčinou bolesti. Z používaných diagnostických metód hardvéru:

 • rádiografiu
 • CT sken;
 • Magnetická rezonancia;
 • dopplerography.

Pri prvom spôsobe sa často používa zavedenie kontrastného média do jedného alebo druhého tkaniva (diskografia, angiografia atď.). Je to potrebné na získanie presnejších informácií o vlastnostiach priebehu choroby..

liečba

O tom, ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice a nepoškodiť telo, bude o tom informovať ošetrujúci lekár. Nižšie sú uvedené základné pravidlá a odporúčania na boj proti tomuto nepríjemnému ochoreniu, ale začiatkom úspešnej liečby je návšteva neurológa. Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice sa uskutočňuje pomocou celého radu metód. Medzi nimi:

 • lieková terapia;
 • rehabilitácia;
 • tradičná medicína;
 • cvičenie.

Osteochondróza krčnej chrbtice je najnebezpečnejšia, pretože dôležité tepny, ktoré prenášajú krv do mozgového tkaniva, prechádzajú procesmi stavcov na tomto mieste. Preto je potrebné pristupovať k užívaniu liekov a implementácii lekárskych predpisov so zodpovednosťou.

Drogová terapia

Ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice pomocou liekov? Liečba tohto ochorenia zahrnuje:

 • lieky proti bolesti;
 • protizápalové;
 • vitamíny;
 • Preparáty pre křupavku.
Odhadované náklady na lieky proti bolesti na liečenie osteochondrózy

50 mg tablety × 30 ks.

ampulky 1 ml x 5 ks.

tablety 90 mg × 7 ks.

tablety 90 mg × 28 ks.

60 mg tablety × 28 ks.

ampulky 5 ml x 10 ks.

ampulky 2 ml x 10 ks.

ampulky 2 ml x 10 ks.

ampulky 2 ml x 25 ks.

dražé 100 mg × 60 ks.

ampulky 2 ml x 10 ks.

Analgetiká pomáhajú zmierniť prejavy bolesti počas exacerbácie krčnej osteochondrózy a používajú sa krátko. Ošetrovateľ môže ako anestetikum predpísať lieky Tramadol, Mikodalm, Arkoksia alebo Spazmalgon. V prípade veľmi silnej bolesti sú možné injekcie látok "Lidocaine", "Milgamma".

DrogaUvoľňovací formulárCena, rub.
Mycodalm
Arcoxia
"Spazmalgon"
lidokaín
Milgama
Odhadované náklady na nesteroidné protizápalové lieky na liečbu osteochondrózy

50 mg tablety × 20 ks.

100 mg tablety × 20 ks.

ampulky 3 ml x 5 ks.

gél 1%, skúmavka 30 mg

gél 5%, skúmavka 30 mg

200 mg tablety × 50 ks.

kapsuly 20 mg × 20 ks.

tablety 12,5 mg × 10 ks.

25 mg tablety × 30 ks.

náplasť 2 ks / balenie.

náplasť 5 ks / balenie.

Nesteroidné protizápalové lieky sú navrhnuté tak, aby zmierňovali zápaly, medzi ktoré patria lieky „diklofenak“, „ibuprofén“, „piroxikam“. Takéto prostriedky sa používajú navonok. Sú to rôzne masti a gély: „Diclofenac“, „Voltaren“. Z vitamínov sú najcennejšie z hľadiska podpornej liečby osteochondrózy vitamíny skupiny B, ktoré môžu znížiť citlivosť tkanív a oslabiť neurologické prejavy choroby..

Preparáty pre křupavku

Navrhujú ich farmakológovia na obnovenie chrupavky. Tieto lieky tvoria dve účinné látky - glukozamín a chondroitín. Obe zlúčeniny môžu byť súčasťou toho istého liečiva alebo môžu byť použité samostatne. Príklady chondroprotektorov: glukózamínové náplasti, masť Elastanga, masť chondroxidu, Arthra, Teraflex. Posledne uvedený je tiež dostupný vo forme kombinácie s liekom "Ibuprofen" a aktívnejšie znižuje zápal v chrupavke. Chondroprotektor francúzskej výroby Structum sa ukázal byť celkom dobrý. Tieto prostriedky by sa mali používať dlhý čas, najmenej 3 až 6 mesiacov, inak nemusíte dosiahnuť požadovaný výsledok.

DrogaUvoľňovací formulárcena
diclofenac
ibuprofen
piroxikam
Voltaren
Odhadované náklady na chondroprotektory na liečbu osteochondrózy

blokáda

Pri silnej bolesti pomáha injekcia liekov priamo na miesto lézie zmierňovať stav pacienta. Takáto injekcia sa nazýva blokáda. Ako liek sa zvyčajne používa zmes látok. Jeden z nich má analgetický účinok, druhý je určený na zmiernenie zápalu. Blokáciu môže vykonať iba vysoko kvalifikovaný lekár, tento postup v žiadnom prípade nerobte sami! Môže to nielen poškodiť zdravie pacienta, ale aj ohroziť jeho život. Takáto injekcia sa vykonáva dvoma spôsobmi:

 • zavedenie liečiva do väzov a tkanív obklopujúcich kĺb;
 • injekcia priamo do medzistavcových platničiek.

fyzioterapia

Pri cervikálnej osteochondróze sú fyzioterapeutické postupy veľmi účinné. Urýchľujú regeneráciu, pôsobia priaznivo na celý organizmus ako celok. Predtým, ako o nich rozprávame, uvádzame zoznam kontraindikácií pre fyzioterapiu:

 • nádory, onkologické ochorenia;
 • krvné choroby;
 • akútne dermatologické choroby;
 • užívanie liekov, ktoré môžu zvýšiť účinok fyzioterapie.

Ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice pomocou fyzioterapie? V tomto ohľade má použitie mnohých metód dobrý účinok. Napríklad terapia rázovou vlnou je účinok akustických vĺn v mieste lézie. Znižuje zápal, opuch, bolesť, stimuluje syntézu kolagénu, zlepšuje metabolizmus v tkanivách. Používajú sa aj laserová terapia, magnetoterapia, ultrazvuk, vibračná terapia. Vplyv na bolesť v mieste impulzných prúdov nízkeho napätia alebo diadynamickej terapie znižuje závažnosť bolesti. Elektroforéza s novokainom má počas exacerbácie analgetický účinok. Ďalšími metódami fyzioterapie sú ultrafialové ožarovanie postihnutej oblasti a trakcia chrbtice alebo detenzorová terapia..

fyzioterapia

Gymnastika s osteochondrózou krčnej chrbtice môže dosiahnuť hmatateľné výsledky. Je dôležité, aby sa používal iba v konečnom štádiu liečby, pretože v prvom a strednom štádiu sú prísne zakázané aktívne pohyby v krku. Gymnastika sa vykonáva s nosným golierom z bavlnenej gázy, ktorý sa nosí v oblasti krčka maternice. Odporové cvičenia sa vykonávajú s pomocou lekára, ktorý sa svojou dlaňou snaží nakloniť hlavu pacienta, a on sa zasa snaží prekonať kroky lekára. Posilňuje korzet svalu krku. Cvičenie s držaním hlavy je tiež užitočné. Pozostáva z nasledujúceho. Pacient ležiaci na gauči zdvíha hlavu a drží ju v tejto polohe po dobu 5 sekúnd. Tento čas stúpne na 40 - 60 sekúnd v prípade, že bolesť a neurologický syndróm sú už prekonané. Terapeutická gymnastika umožňuje vykonávanie každého cvičenia najviac päťkrát v jednom prístupe.

Gymnastika s osteochondrózou krčnej chrbtice je určená na:

 • zlepšiť prísun krvi do boľavého miesta;
 • posilňujú svaly chrbta a krku;
 • znížiť zaťaženie stavcov;
 • normalizovať spoločnú mobilitu;
 • urýchľujú metabolizmus glukózy pre aktívnu výživu diskov medzistavcovej chrupavky.

Pri ochorení, ako je osteochondróza krčnej chrbtice, je potrebná masáž. Vzťahuje sa na metódy manuálnej terapie a zameriava sa na uvoľnenie svalov, zlepšenie krvného obehu a pohybu lymfy v mieste lézie..

ethnoscience

Liečba takého ochorenia, ako je osteochondróza krčnej chrbtice, ľudových prostriedkov sa považuje za pomocné opatrenie av žiadnom prípade za hlavnú terapiu. Počet receptov, ktoré používajú rôzne bylinky a výrobky, je veľmi vysoký. Široko používajú produkty, ako je citrón, cesnak, listy lopúcha alebo chrenu (ako obklad), koreň púpavy, ľubovník bodkovaný, rebríček, levanduľa a mnoho ďalších. Pri používaní tradičnej medicíny je zodpovedný za svoje zdravie pacient.

Funkcie napájania

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu? Túto otázku kladú mnohí. Ale ako jesť s touto chorobou, aké potraviny budú užitočné? Uvádzame ich:

 • Mliečne výrobky;
 • chudé mäso a ryby;
 • želé;
 • marmeláda;
 • želé;
 • čerstvé ovocie a zelenina;
 • zdroje vitamínu B - pečeň, vlašské orechy, hnedá ryža, brokolica, pohánka, pivovarské kvasnice, zelená zelenina, obličky;
 • komplexné uhľohydráty - celozrnný chlieb, obilniny, zelenina;
 • rastlinné tuky - olivový, slnečnicový, ľanový olej.

Nezabudnite na výrobky, ktoré môžu poškodiť liečbu osteochondrózy. Nezneužívajte sladkosti, pečivo, alkohol, údené mäso a slané jedlá, korenené jedlá, živočíšne tuky, kávu a silný čaj. Z ponuky vyberte cukor, zemiaky a biely chlieb.

prevencia

Nezanedbávajte ranné cvičenia ani zahrievanie krku počas pracovného dňa. Pomáha to zlepšovať krvný obeh, čím sa zabezpečuje tok živín do chrupavky a uvoľňujú sa svaly. Pohybujte sa viac - pravidelné jogging, fitness triedy sú považované za dôležité opatrenie na prevenciu osteochondrózy. Nadváha často vyvoláva vývoj choroby, takže sa snažte sledovať šípku na stupnici. Nejedzte sa, nezneužívajte vysokokalorické jedlá, mastné a sladké jedlá. Odstráňte všetky staré infekcie vo vašom tele. Osobitná pozornosť by sa mala venovať správnemu postaveniu tela počas spánku a svaly odpočinku na krku by sa nemali stlačiť. Napríklad každý pacient by mal mať ortopedický vankúš na osteochondrózu krčnej chrbtice a jeho použitie je užitočné pri prevencii tohto ochorenia. Odpočívajúc na ňom sa uvoľňujú svaly krku a krvné cievy nemajú silný tlak.

Zdravie a výživa chrupavky

Chcel by som tiež spomenúť tendenciu dievčat a žien zažiť rôzne diéty, ktoré sú niekedy také kruté a nízkokalorické, že telo ako zdroj energie začína používať látky z vlastných tkanív. Pamätajte, že akákoľvek strava by mala byť vyvážená, obsahovať potrebné minimum živín, predovšetkým bielkovín, a mala by byť sprevádzaná príjmom vitamínov a minerálov. V opačnom prípade riskujete nielen to, že sa stanete majiteľom opotrebovanej chrupavky, ktorá sa neskôr ťažko obnovuje, je však aj náročná a nákladná, ale tiež dostanete množstvo nepríjemných chorôb. Pamätajte, že liečba osteochondrózy krčnej chrbtice bude úspešná, iba ak pacient dodržiava všetky odporúčania a recepty ošetrujúceho lekára..

Ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice

Na otázku: ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice, existuje jedna odpoveď: konať sami o príčine tohto ochorenia sami, ak nemáte akútne obdobie..

Medicína lieči účinok - príznaky choroby, nie príčina. Preto sa nespoliehajte na lekárov, nestrácajte peniaze na masti, čaje, injekcie, fyzioterapiu, cvičebné stroje, masáže. Žiadny z týchto nástrojov vám nepomôže..

Moja osobná skúsenosť s liečbou cervikálnej osteochondrózy, s ktorou sa s radosťou podelím, v nádeji, že to pomôže jednému z vás vyrovnať sa s týmto problémom, mi umožňuje kategoricky sa presadiť.

Úspech liečby však bude závisieť od niekoľkých podmienok:
- vaša túžba pomôcť si;
- ochota riešiť skutočnú príčinu cervikálnej osteochondrózy;
- dodržiavanie najprísnejšej sebadisciplíny v liečbe.

Čo potrebujete vedieť o osteochondróze krčnej chrbtice

Na zodpovedanie otázky: ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice je potrebné jasne pochopiť príčinu choroby. Aby ste to pochopili, musíte sa obrátiť na anatómiu chrbtice.

Naša chrbtica je robustné, ale flexibilné puzdro pre životne dôležité cievy a nervové kmene. Udržiavanie chrbtice v dobrom stave znamená žiadne zdravotné problémy.

Ale my, z nevedomosti alebo kvôli ľahkomyseľnému postoju k zdraviu od mladého veku, opatrne pracujeme s chrbticou: preťaženie, zaujatie nepohodlných pozícií, sedenie hodín pri počítači alebo pri stole pri sedení, trávime veľa času za volantom automobilu v strese, máme prebytok hmotnosť, nesprávne držanie tela atď..

Krčná chrbtica je najmobilnejšia. Pozostáva zo siedmich stavcov, medzi ktorými sú elastické medzistavcové platničky. Na obrázku sú jasne viditeľné. Disky robia chrbticu flexibilnou a zároveň jej dodávajú silu.

Každý medzistavcový disk sa skladá z vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého je vláknité jadro.

V krčnej chrbtici prechádzajú miechový nerv a stavcová tepna, ktorá prostredníctvom vetvenia nervov a krvných ciev živí nielen hlavu mozgu, ale aj orgány ramenného pletenca.

Cervikálna osteochondróza je zmena medzistavcovej platničky krčnej chrbtice v dôsledku fyzickej, zápalovej alebo duševnej expozície. Pružnosť a pevnosť medzistavcových platničiek klesá, zatiaľ čo ich výška sa tiež znižuje.

Ak sa choroba v budúcnosti nelieči, vláknitý krúžok medzistavcových platní je stlačený a zdeformovaný, čo môže viesť k vyčnievaniu. V závažnejších prípadoch vláknitý kruh diskov sa roztrhne a vláknité jadro vyčnieva vo forme hernie, ktorá stlačí nervové zakončenia vychádzajúce z vertebrálneho otvoru, ako je to znázornené na obrázku..

Príčinou cervikálnej osteochondrózy je teda zmena medzistavcových platničiek krčnej chrbtice uprostred slabých svalov. V tomto prípade môže aj mierne svalové napätie viesť k posunu stavcov, v dôsledku čoho sú nervové zakončenia stlačené a dochádza k bolesti..

Ale faktory, kvôli ktorým dochádza k zmene diskov, veľa. Jedná sa o sedavý spôsob života a dedičnú predispozíciu, poruchy metabolizmu a zranenia a ukladanie solí do krčnej chrbtice a ďalších..

Ako sa prejavuje cervikálna osteochondróza? Všetky príznaky naznačujú, že v dôsledku zmeny medzistavcových platničiek je narušená inervácia a prísun krvi do mozgu, hlavy, krku a ramenného pletenca. Preto sú príznakmi cervikálnej osteochondrózy bolesti hlavy v zadnej časti hlavy a chrámov, závraty s ostrým otočením hlavy, tinnitus, znížená zraková ostrosť, strata sluchu, bolesť v krku, ramená, lopatky, ramená, niekedy v srdci.

Ak nie je liečená osteochondróza krčka, potom sa v dôsledku narušenia mozgového obehu vyvíja ochorenie, ako je migréna, hypertenzia, vegetovaskulárna dystónia, problémy so sluchom, oči, koordinácia s kardiovaskulárnymi a dýchacími systémami. V pokročilých prípadoch sa môže vyvinúť mozgová ischémia a mozgová príhoda..

Osobné skúsenosti s liečbou cervikálnej osteochondrózy

Bola mi diagnostikovaná cervikálna osteochondróza, neuropatológ vo veku 45 rokov. Po pohľade na röntgen môjho krku napísal na kartu vedľa diagnózy: výška diskov medzi stavcami C5-C6 a C6-C7 sa výrazne znížila. Mučili ma časté bolesti hlavy, tinitus, bolesti krku.

Vyvstala otázka: ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice. Lekár ma pokojne „upokojil“, že osteochondrózu nemožno úplne vyliečiť, pretože medzistavcové platničky boli zdeformované. Predpísal mi nie lacný, za tie ceny, masť a poradil mi sedieť priamo pri stole. V 90. rokoch som masť kúpil podľa predpisu neurológa v lekárni na ľavej strane. Ale masť nepriniesla úľavu, bolesť otrávila môj život.

Na odporúčanie známych som sa obrátil na služby plateného špecialistu na manuálnu terapiu s vyšším lekárskym vzdelaním. Potom, čo pocítil krčné stavce a otočil mi hlavu, vyzeralo to, že všetkých 180 stupňov som sa cítil ľahký, osvietený a neubližovaný. Postup bol však jednoznačne nebezpečný. Manuál varoval, že tri dni musíte sedieť priamo pri stole a nie vo svojej obľúbenej pozícii.

Dva dni som postupoval podľa odporúčaní a potom som zabudol. Po niekoľkých dňoch sa môj stav opäť zmenil na rovnaký stav ako pred návštevou manuálneho lekára. Táto skúsenosť mi povedala, ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice. Po prečítaní všetkej literatúry o osteochondróze som si uvedomil, že musím nezávisle ovplyvniť príčinu choroby. Lekári tu nepomáhajú. Nie je možné zmeniť deformáciu diskov, ale môžete natiahnuť krčnú chrbticu, a tým znížiť tlak na nervové zakončenie a krvné cievy..

V dome sme vždy mali vodorovnú lištu, ráno, visiac na nej, máte dobrý úsek celej chrbtice okrem krku. Skúšal som veľa spôsobov, ako napnúť krk a vyvinul som vlastný systém na liečbu osteochondrózy krčka maternice:

1) Zmenil som držanie tela. Nestalo sa to hneď, ale pomohla mi sebadisciplína a motivácia cítiť sa zdravo. Často sa pozerala do zrkadla na jej držanie tela, skontrolovala ho a postavila sa priamo k stene: jej hlava by sa mala dotýkať steny, to znamená byť v línii s pätami. Vždy sa snažím držať hlavu a plecia rovno.
Dnes, keď mám viac ako 60 rokov, mám lepšie držanie tela ako pred dvadsiatimi rokmi.

2) Každý deň ráno a večer robím zo systému revitalizácie Tao cvičenie „Korytnačka“. Niekedy to robím častejšie, ak cítim napätie alebo tvrdnutie v krku, hornej časti chrbta alebo ramien.

Cvičte korytnačku tak, ako je to na obrázku:

- spustite bradu k hrudníku a potiahnite hlavu za chrbát hlavy. Nadýchnite sa pomaly. V tomto okamihu sa zadná časť krku roztiahne a ramená klesnú;

- Pomaly vydýchnite, posuňte chrbát hlavy nadol, akoby ste sa ho chceli dotknúť na zadnej strane krku. Brada sa roztiahne, hrdlo je mierne roztiahnuté. Ramená stúpajú po oboch stranách hlavy, akoby sa dotýkali uší;

- tento cyklus opakujte 10 - 12 krát, snažte sa robiť všetko pomaly.

Korytnačie cvičenie pomáha bezpečne napnúť krčnú chrbticu, posilňuje svaly krku a ramien, odstraňuje únavu, stvrdnutie a bolesť, zlepšuje metabolizmus a omladzuje telo.

3) Okrem „korytnačky“ robím cvičenie na relaxáciu celého ramenného pletenca a tiež sedím:

- 10-krát zdvihnite a spusťte ramená;
- pomaly sklopte hlavu doľava - 10-krát doprava do každého ramena;
- pomaly sklopte hlavu dopredu - 10x dozadu;

- Najskôr nakloňte hlavu doprava (pravé ucho k pravému ramenu), potom pomaly, natiahnite krk a hádzajte hlavu dozadu, prevracajte ju k chrbtici a ľavému ramenu. Potom z ľavého ramena doprava. Vezmite 10 rolí na každé rameno;

- uvoľnite sa, znovu vyrovnajte chrbticu, vyvažujte váhu tela na chvostovej kosti a začnite pomaly vykonávať kruhové pohyby s trupom zľava doprava, potom 10krát sprava doľava. V tomto prípade sa hlava, plecia, ramená uvoľnia v rotácii.

Toto cvičenie, okrem relaxácie, prebúdza liečivé sily tela, normalizuje prísun energie do všetkých buniek a orgánov..

4) Keď pracujem na počítači dlhšiu dobu, obliekol som si krčný golier (dá sa kúpiť v lekárni). Nesedím v tom dlho, hodinu alebo dve. To vám umožní držať hlavu rovno..

5) Ak som si všimol, že z nepríjemného postoja hlavy, napríklad pri sedení v televízii alebo pri práci v krajine, mám zvonenie v ušiach alebo bolesti hlavy, okamžite si odpočiniem (ako je tu prečítané) a potom vykonám korytnačkové cvičenie. Zvonenie a bolesť zmiznú do 5 až 10 minút.

Relaxácia a napínanie svalov krku a ramenného pletenca by malo byť súčasťou vášho každodenného života, potom sa budete cítiť skvele s diagnózou, ako je napríklad cervikálna osteochondróza..

Pred začatím cvičenia sa poraďte so svojím lekárom..

Tu chcem poznamenať, že takáto liečba choroby je možná bez exacerbácie. Ak máte z podchladenia alebo infekcie akútne obdobie krčnej osteochondrózy s narušenými nervami, obráťte sa na lekára a zoberte predpísané blokády, injekcie atď. Akonáhle priťaženie pominie, môžete použiť moju metódu.

Ešte jedna poznámka: uvoľnite si svaly krku teplou sprchou v oblasti krku alebo parným kúpeľom.

Veďte mobilný životný štýl, ale vyvarujte sa ostrých zákrut hlavy, ťažkých bremien, pretože závažnosť napína ramenné svaly, ktorých kŕč bude pohybovať stavce a narušovať korene nervov a krvných ciev v krku..

Spite na malom vankúši, ktorý je pravdepodobnejšie na čerstvom vzduchu, zmeňte negatívne myšlienky na pozitívne, aby vaše stresy nezaťažovali krčnú a ramennú zónu a nezhoršovali príznaky osteochondrózy..

Jedzte zdravú výživu. Odstráňte cukor a biely chlieb a pečivo z vašej stravy. Jedzte viac zeleniny, ovocia a obilia..

Dúfam, že teraz pochopíte, ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice.

Dôverujte sebe a žite bez bolesti s vašou krčnej osteochondrózy!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Proces tvorby fistuly je vždy veľmi bolestivý, najmä ak ovplyvňuje také citlivé oblasti tela, ako je konečník v blízkosti konečníka. Patológia je pomerne zriedkavá, najčastejšie sa vyvíja na pozadí zápalových procesov v čreve.
Opuchnuté prsty nie sú zriedkavým javom a sú typické pre ľudí všetkých vekových kategórií. Opuchy sa niekedy objavujú v dôsledku malých zlyhaní tela, napríklad v dôsledku nesprávneho životného štýlu.
Vashkevich Irina VladimirovnaMaternicové myómy (leiomyóm alebo fibromyóm) - benígna masa v myometrii (svalová vrstva maternice), ktorá je výsledkom hormonálneho zlyhania. Zvyčajne je zastúpená niekoľkými uzlami rôznych veľkostí, ale sú tu aj jednotlivé nádory.
DrogaUvoľňovací formulárcena
Chondroxide
Arthrotablety 30 ks.680-730
Teraflex
Structumkapsuly 60 ks.1100-1350
"Elastenga"