loader

Hlavná

Späť

Osteochondróza príznakov a liečby krčnej chrbtice

Ak uvediete príznaky cervikálnej osteochondrózy - takmer každý dospelý bude hovoriť, že ich cítil. Toto ochorenie má skutočne významnú prevalenciu: v rozvinutých krajinách sa osteochondróza vyskytuje u 60 - 80% populácie. Aby bolo možné rozlíšiť, či má osoba krčkovú osteochondrózu alebo je prejavom iného stavu, je potrebné získať informácie o tejto patológii. Článok popisuje príčiny choroby, jej vlastnosti a prejavy, metódy diagnostiky a liečby. Pacienti, ktorí majú informácie o patológii, ich dokážu spoznať doma a okamžite vyhľadať pomoc.

Čo je to cervikálna osteochondróza??

Ochorenie má degeneratívny charakter a poškodzuje štruktúru chrbtice primárnym a sekundárnym mechanizmom. Patogénnym mechanizmom patológie je poškodenie štruktúry spojenia stavcov.

Normálne je medzi týmito oblasťami vrstva - buničinové tkanivo. Pohlcuje chrbticu a optimalizuje motorický proces. Pri cervikálnej osteochondróze sa táto mäkká látka kalcifikuje a mení sa na pevné osifikované tkanivo. To poškodzuje nervové zakončenie a krvné cievy a narúša ich funkciu.

V závislosti od stupňa poškodenia sa osteochondróza môže prejavovať bolesťou alebo vysokým krvným tlakom, zníženým vedomím alebo zníženou citlivosťou jazyka. Môže to byť príznak hrudníka alebo chrbta. To veľmi komplikuje diagnostický proces. Pacienti môžu byť pred vyšetrením odborníkom podrobení niekoľkým diagnostickým konzultáciám. V procese stanovovania diagnózy sa používa niekoľko metód, ktoré umožňujú vylúčiť patológiu z iných orgánov a systémov.

Patológia ovplyvňuje tú časť chrbtice, na ktorú je zameraná väčšina denných stresov statickej a dynamickej povahy. Platí to najmä pre tých, ktorí trávia veľa času pri počítači alebo iných pomôckach. Kombinácia hmotnosti hlavy a uhla sklonu je asi 17 kg tlaku na krčnú chrbticu. Pridajte k tomu trvanie a intenzitu záťaže a získame rozsiahlu cervikálnu osteochondrózu u pacientov stredného a staršieho veku. Toto je podporené anatomickým rysom výstupu nervových zakončení z stavcov a vertikálnym smerom osi chrbtice..

Cervikálna osteochondróza sa postupne „stáva mladšou“ a stále častejšie sa vyskytuje u mladých pacientov. súčasní mladí ľudia začínajú mať problémy s krkom oveľa skôr ako ich rodičia.

Dôvodom je široká distribúcia rôznych pomôcok so sedavým životným štýlom, nesprávnou stravou a štrukturálnymi charakteristikami pohybového aparátu..

Osteochondróza je degenerácia krčnej chrbtice, ktorá sa zvyčajne posudzuje z dvoch hľadísk:

 • Fyziologické zmeny. Degenerácia chrupavky je skutočne prirodzenou súčasťou vývoja, ktorý je regulovaný neuroendokrinnými mechanizmami a je nevratný. Proces začína v strede buničinovej vrstvy a postupne sa presúva na perifériu. Mäkké tkanivo je nahradené vláknitými vláknitými prvkami. Takýto proces prakticky pacienta neobťažuje a objavuje sa iba vtedy, keď ovplyvňuje nervové zakončenie.
 • Patologické zmeny. Zničenie stavcov v dôsledku vystavenia komplexu faktorov. Tento proces je pred fyziologickými zmenami a vedie k narušeniu funkcie miechy. Príznaky sprevádzajú tento stav takmer vždy, pretože sa šíria za chrupavkovú štruktúru a poškodzujú nervové zakončenie, krvné cievy.

Priebeh choroby môže mať odlišný charakter: niekedy je patológia nezávisle kompenzovaná alebo naopak - existujú obdobia exacerbácií. Súčasne s patologickým procesom sú zahrnuté kompenzačné mechanizmy, ktoré dočasne predlžujú funkciu stavcov a eliminujú príznaky.

Ďalší priebeh choroby však vedie k deštrukcii vláknitého prstenca, objaveniu sa mikrotrhlín. Obratle strácajú stabilitu a fixáciu, čo sa prejavuje klinickým obrazom choroby.

Okrem toho je cervikálna osteochondróza impregnáciou buničiny medzistavcového priestoru vápnikom. To vytvára určitý druh kýly, pretože poškodený stavec je vtlačený do tela susedného. Tieto štruktúry sa opotrebujú a výsledkom je masívna osifikácia susedných štruktúr..

Priebeh cervikálnej osteochondrózy má niekoľko fáz:

 • Fáza 1 - toto je nestabilita stavcov a porušovanie platničiek;
 • Etapa 2 - znížená fixácia vyčnievania chrbtice a disku;
 • Etapa 3 - prasknutie vláknitého prstenca, závažné príznaky a bolesť;
 • Fáza 4 je sprevádzaná ťažkosťami pri pohybe, akútnou bolesťou a rozšíreným kostným tkanivom.

Vďaka anatomickému umiestneniu svalov a krvných ciev sa krk stáva zraniteľnou súčasťou tela. Dlhodobý priebeh osteochondrózy vedie k mnohým komplikáciám vrátane vaskulárnej povahy. Mnohé z nich môžu spôsobiť značné škody na zdraví pacienta a predstavovať značné riziko..

symptomatológie

Nebezpečenstvo krčnej osteochondrózy je v tom, že dlho nevykazuje príznaky. Toto je uľahčené maskovaním príznakov choroby pre inú patológiu, ako aj samoaplikáciou analgetík. Preto je diagnóza krčnej osteochondrózy dlhá a ťažká. Je dôležité neodďaľovať diagnózu, kým sa štruktúra stavcov nenahradí kostným tkanivom.

Zoberme si hlavné skupiny príznakov, ktoré sa vyskytujú pri osteochondróze krčnej chrbtice a ich znaky.

závrat

Ako je uvedené vyššie, väčšina symptómov osteochondrózy môže byť charakteristická pre iné stavy. Takže závraty sú sprevádzané cievnymi patológiami centrálneho nervového systému, poškodením sluchového aparátu, poruchami vestibulárneho aparátu, kardiovaskulárnymi chorobami. Závraty sú sprevádzané intoxikáciou, zápalovými procesmi. Je dôležité zohľadniť holistický klinický obraz, a nie individuálne príznaky. Tiež by ste sa mali naučiť rozlišovať medzi hlavnými typmi závratov v dôsledku ich príčin.

S osteochondrózou krčnej chrbtice dochádza k systémovému typu závratov. Pacientovi sa zdá, že okolité objekty sa začínajú pohybovať. Takáto porucha sa môže pozorovať po poraneniach hlavy a krku, ako aj na pozadí chorôb vestibulárneho aparátu.

Na pozadí psychogénnych porúch sa vyskytuje nesystematický typ závratu a je kombinovaný so zlým zdravotným stavom a neistotou. Neexistuje žiadny pocit rotácie predmetov pri tomto type závratu.

bolesť hlavy

Opäť je mimoriadne ťažké nazvať tento príznak špecifickým. Bolesť v hlave môže sprevádzať prepracovanie, zvýšený tlak a vážne akútne stavy. Pri osteochondróze dochádza k bolesti hlavy v dôsledku kompresie nervových zakončení. To vedie k kŕčom tepien, ktoré zásobujú mozog, ako aj k zvýšeniu tlaku v centrálnom nervovom systéme. Výsledok - výrazný pocit bolesti hlavy.

Znaky bolesti hlavy v tomto prípade sú nudný charakter a pocit zvlnenia. Bolesť sa niekedy môže prejaviť útokmi a niekedy je trvalá. Parametre bolesti pri osteochondróze sa podobajú parametrom hypertenzie, angíny pektoris. Rozdiely v bolesti hlavy s kardiologickou patológiou sú v tom, že sú sprevádzané bolesťou na hrudníku, poruchou srdcového rytmu, zmenami v EKG. Preto iba lekár môže konečne určiť príčinu bolesti.

Syndróm bolesti rôznej lokalizácie

Okrem bolesti hlavy sa pacient často obáva bolesti krku. Toto sa nazýva cervikalgia a je komplikáciou osteochondrózy. Bolestivé pocity môžu vyžarovať do hornej končatiny. Pacienti si uvedomujú, že po prebudení dochádza k bolestiam rúk na pozadí náhlych pohybov. Po krátkom odpočinku bolesť prechádza sama.

Je dôležité si uvedomiť, že pri masáži by ste sa nemali pokúšať eliminovať bolesť krku. Pri osteochondróze to môže byť nebezpečné a niekedy vedie k zhoršeniu situácie..

Nasledujú charakteristické znaky bolesti pri cervikálnej osteochondróze:

 • nepríjemné pocity sú lokalizované v hlbokých tkanivách krku;
 • zákruty hlavy sú často sprevádzané bolesťou a kŕčom;
 • svalová slabosť, znížená citlivosť, pozorované za studena.

Najčastejšie osteochondróza krku postihuje dve dolné stavce - 6 a 7. Pre malú autodiagnostiku sa odporúča táto metóda. Je potrebné venovať pozornosť kombinácii bolesti na krku a prstoch. Najčastejšie, ak je postihnutý šiesty stavec, bude cítiť bolesť v palci a zmeny v siedmom stavci sú sprevádzané nepohodlím prostredného prsta.

Zmeny krvného tlaku

Tento príznak sa objaví, keď zmeny stavcov ovplyvňujú nervové zakončenie a krvné cievy. Ako rozlíšiť tento jav od hypertenzie? Po prvé, hypertenzia pri cervikálnej osteochondróze nie je konštantným javom a má skoky počas dňa..

Zmeny tlaku s poškodením krčnej chrbtice sa spájajú s bolesťou hlavy, bolesťou rúk a nepohodliami v oblasti goliera. Najčastejšie sa údaje o tlaku zvyšujú potom, čo bol pacient dlhodobo v rovnakej polohe, zažil stres a svalové napätie.

Klinický obraz cervikálnej osteochondrózy zapadá do niekoľkých syndrómov. Syndróm je niekoľko príznakov, ktoré sa vyskytujú spoločne..

Osteochondróza pozostáva z nasledujúcich syndrómov:

 • Stavcov. Nazýva sa tiež stavovec, čo naznačuje, že kosti a chrupavkové tkanivo sú zapojené do patologického procesu. To vedie k vzniku takýchto príznakov: obmedzenie motorickej aktivity krku, bolesť pri rotácii, rádiologické zmeny v obraze krčnej chrbtice. Súčasný výskyt týchto príznakov je vertebrálny syndróm. Podobná skupina klinických príznakov sa pozoruje pri myozitíde (patológia svalového tkaniva) a bolestivé pohyby sú spoločníkom mnohých ďalších patológií..
 • Syndróm stavcov. Objaví sa, keď sú do procesu zapojené cievne zväzky, ktoré sú zodpovedné za prísun krvi do tkanív centrálneho nervového systému. Príznaky naznačujú, že mozgové tkanivo prestalo dostávať správne množstvo živín. Ako rozpoznať tento syndróm? Prvými príznakmi sú závraty, pocit hučania v ušiach, zmeny krvného tlaku, výskyt „závoja“ pred očami. To naznačuje, že jedna z stavcových tepien je v stlačenom stave. Každá loď má svoje vlastné nervové zakončenie. Ak stlačíte tých, ktoré inervujú stavcovú tepnu - na jednej strane dôjde k migréne, znecitliveniu, krátkodobému poklesu videnia. V dôsledku toho zmeny v cieve vedú k tomu, že mozog potrebuje kyslík. V tomto okamihu človek pociťuje ospalosť, krátkodobo narušené vedomie, stráca pozornosť a kontrolu, pracuje horšie a pamätá si informácie. S týmto klinickým obrazom je potrebné rozlíšiť cervikálnu osteochondrózu s aterosklerózou stavcových tepien a kompresiou nádoru alebo zápalu..
 • Srdcový syndróm. Prejavuje sa tým, že páli na hrudi, objavuje sa dýchavičnosť. Človek pociťuje častý srdcový rytmus, je unavený a podráždený. Tento obraz je tiež charakteristický pre kardiologickú patológiu, napríklad pre angínu pectoris, koronárny syndróm, srdcový infarkt. Presný záver o príčinách takýchto príznakov je možné urobiť potom, ako sa pacient podrobí EKG..
 • Radikálny syndróm. Krčná oblasť inervuje 8 párov nervov, z ktorých každý má korene - miesto, kde nerv vychádza z stavcov. Keď sa pacient podieľa na osteochondróze, cíti zníženú citlivosť alebo naopak silnú bolesť. Či je znecitlivenie šije, či je jeho bolestivosť, znížená citlivosť jazyka, za uchom, bolesť v supraklavikulárnej oblasti. Niekedy dochádza k porušeniu prehĺtania, pohybom v páse hornej končatiny, znecitliveniu prstov.

Príčiny cervikálnej osteochondrózy

Hlavným dôvodom rozvoja osteochondrózy je nesprávne rozdelenie záťaže na chrbticu. Dôvody môžu byť rôzne - človek môže mať na jednej ruke tašku alebo váhu, pri sedení alebo spaní na nerovnom povrchu zaujme nesprávnu polohu. Zvyšuje záťaž a vysoký vankúš a topánky, ktoré sa nezhodujú s anatomickými vlastnosťami chodidla. Takéto príčiny sa môžu zdať nevýznamné, ale pôsobia po dlhú dobu a v dôsledku toho vedú k logickým dôsledkom vo forme osteochondrózy..

Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia:

 • nízka úroveň fyzickej aktivity;
 • zvýšená telesná hmotnosť;
 • poranenia miechy;
 • porušenie postoja alebo patológie chodidla;
 • znížený prísun krvi do krčnej chrbtice.

To všetko vedie k tomu, že sa vytvára nesprávna poloha stavcov. Hmotnosť nie je rovnomerne rozložená na všetky časti krčnej chrbtice a niektoré jej časti nesú ťažké zaťaženie. Reakciou je zmena tkaniva.

Situáciu možno do istej miery zhoršiť:

 1. Ťažká choroba alebo trauma, ktoré viedli k vyčerpaniu zdravotného stavu;
 2. Časté napätie;
 3. Poruchy metabolizmu v tele, znížená spotreba stopových prvkov, ich zvýšená spotreba alebo nedostatok absorpcie v čreve;
 4. Choroby z povolania (najmä choroby vibrácií);
 5. Dedičná tendencia k osteochondróze;
 6. Skolióza a iné poruchy pohybového aparátu;
 7. Porušenie režimu pitia;
 8. Zlá výživa a zlé návyky;
 9. tehotenstvo.

Ako vidíte, neexistuje jediná príčina osteochondrózy. Môže to vyprovokovať iba súbor faktorov. Rovnaký dôvod opäť ovplyvňuje rôznych ľudí rôznymi spôsobmi. Zdravotný stav hrá úlohu, trvanie, intenzitu a počet rizikových faktorov, patológie pozadia, životný štýl.

Moderné procedúry

Pacient musí ešte pred vymenovaním liečby zmeniť spôsob života. Aby ste to dosiahli, musíte zmeniť úroveň stresu v krčnej chrbtici. Je potrebné sledovať kvalitu potravín, vyčleniť potrebný čas na spánok a odpočinok, chrániť sa pred stresom. ak má telo patológiu pozadia, ktorá zhoršuje priebeh osteochondrózy, je potrebné podstúpiť priebeh liečby a odstrániť ju. Výber liečby závisí od štádia osteochondrózy a pohody pacienta.

Liečba môže byť:

 • non-liečivo;
 • medikácie;
 • chirurgický.

Ľudové metódy a rehabilitačné opatrenia sa tiež zvažujú osobitne..

Medzi metódy neliečenia patria použitie terapeutických cvičení, špeciálne simulátory alebo prístroje, manuálna terapia, ako aj fyzioterapeutické techniky. Správne podávanie pomáha zlepšovať krvný obeh v oblasti stavcov alebo spomaľuje proces osifikácie.

Pokiaľ ide o manuálnu terapiu alebo masáže, poraďte sa s lekárom o ich vhodnosti. Nie je potrebné samostatne prideľovať tieto metódy. V niektorých fázach osteochondrózy môže masáž len poškodiť a viesť k dlhému znehybneniu. Ak sa manuálna terapia vykonáva podľa indikácií, môže zmierňovať príznaky a zlepšovať pohodu pacienta..

Z fyzioterapeutických techník sa s cervikálnou osteochondrózou používajú tieto látky:

 1. magnetoterapia;
 2. terapeutické kúpele;
 3. terapeutická sprcha;
 4. bahenná terapia;
 5. elektroforéza.

Fyzioterapiu je potrebné absolvovať v špecializovaných zariadeniach, kurzoch. Ošetrujúci lekár má vyhodnotiť výsledok, ktorý vyhodnotí účinnosť konkrétnej metódy. Ak sa začne osteochondróza krčka, objavia sa rádiologické zmeny alebo závažné príznaky, je potrebná konzervatívna liečba liekmi.

Používanie liekov je indikované na zhoršenie situácie. Mnohé z nich eliminujú zápal a ostrú bolesť, zlepšujú krvný obeh tkanív, obnovujú chrupavkové štruktúry a zabezpečujú pohyblivosť kĺbov. Toto je komplexný prístup k príčinám a symptómom, a nie jednostranné riešenie problému. Po užití správnych liekov má pacient opäť príležitosť pohnúť si krkom, prestane mať podráždenie, zhoršenú náladu, vracia sa k normálnej práci a spánku.

Zoberme si skupiny liekov, ktoré sa používajú na cervikálnu osteochondrózu:

Nesteroidné protizápalové lieky

Používajú sa na zníženie zápalu v tkanivách, odstránenie bolesti, zmiernenie kompresie koreňov a krvných ciev. Pri menších príznakoch, masti a géloch sa intenzívnejší syndróm bolesti zastaví vo forme tabliet. Injekcia je predpísaná pre silnú bolesť a jej prudký výskyt.

prípravky:

 • diclofenac
 • ibuprofen
 • ketoprofén
 • meloxicam
 • nimesulid

Môžu mať iné obchodné názvy, avšak účinná látka zostáva nezmenená. Pacient by mal brať lieky až po schválení ošetrujúcim lekárom. Upozorňujeme, že tieto prostriedky sa musia užívať po jedle, pretože môžu dráždiť sliznicu gastrointestinálneho traktu.

vazodilatanciá

Ich funkciou je expanzia krvných ciev, ktoré sú zúžené na pozadí priebehu osteochondrózy. Lieky - pentoxifylín, aktovegín, berlín. Tieto lieky zmierňujú syndróm stavcov, zlepšujú prietok krvi do stavcov a pacientovu pohodu. Je potrebné monitorovať neprítomnosť kontraindikácií na tieto látky u pacienta, ako aj ich kompatibilitu s inými liekmi, ktoré človek užíva..

Svalové relaxanciá

Účelom tejto skupiny je obmedziť kŕče svalov krku. To urýchľuje a optimalizuje proces liečby, pretože svalové napätie pôsobí na cievy a nervové zakončenie. Pravidelný príjem normalizuje cievny tonus, zmierňuje bolesť. Medzi lieky patria midocal, baklofen, sirdalud.

Preparáty pre křupavku

Prijaté s cieľom zlepšiť stav chrupavkových prvkov chrbtice a chrániť ich štruktúru pred zničením. Je potrebný dlhý príjem týchto látok, inak nebudú mať požadovaný účinok. Pacientom sa nemusí páčiť, že sa účinok prejaví až po 6 mesiacoch používania. Ak sa však tento účinok dosiahne, bude pretrvávať a významne zlepší klinický obraz..

Tu je zoznam moderných chondroprotektorov: glukozamín, chondroitín, kombinácia glukozamínu a chondroitínu, alflutol. Používajú sa rôzne kombinácie týchto látok, ako aj kompozície s vitamínmi.

sedatíva

Používajú sa ako pomocná látka na odstránenie depresívnych symptómov a stresu. V miernych prípadoch sa používa valerián, materská sladina, mäta a medovka. Ak depresia postupuje, sú potrebné závažnejšie látky: symbalta, donormil. Zlepšia spánok a náladu, pomôžu pacientovi naladiť sa na efektívnu liečbu..

vitamíny

Odporúčaný príjem vitamínov skupiny B. Môžu sa získavať z potravy - tento spôsob podávania vitamínov je naj fyziologickejší a nezaťažuje pečeňou zvlášť. Ak sa zistí nedostatok vitamínu alebo hypovitaminóza, môžu sa použiť vitamínové komplexy a prípravky. Tým sa zlepší citlivosť a inervácia, urýchli sa proces opravy tkaniva..

Pretože liečebný proces je dlhý a postupne sa prejavuje, všetky fázy užívania liekov sú dôležité. Uistite sa, že liek je uložený na správnom mieste, ako je uvedené na obale. Ak sa v kolónke hovorí, že musíte liek uchovávať na tmavom alebo chladnom mieste - urobte to, inak liek stratí svoje vlastnosti. Sledujte trvanie priebehu a frekvenciu použitia - niektoré látky majú tendenciu hromadiť sa v tele a až potom majú požadovaný účinok.

Ak je spôsob podania injekcie, postup by mal vykonať zdravotnícky personál alebo školená osoba, pretože správne podanie zvyšuje účinnosť. Tabletové formy sa musia užívať po jedle s vodou. Dbajte na tento bod, pretože iné kvapaliny na to nie sú vhodné. Obzvlášť nebezpečná je kombinácia grapefruitovej šťavy a liekov - enzýmy obsiahnuté v tomto ovocí spomaľujú pečeň a znižujú dodávku liekov do tkanív..

Kombinované užívanie liekov pomôže nielen zmierniť príznaky. ale tiež zastaviť osteochondrózu. A to je prevencia komplikácií krčnej osteochondrózy, ktoré sú hypertenzia, srdcový infarkt, mozgová príhoda.

Chirurgická liečba cervikálnej osteochondrózy

Táto metóda sa používa, keď cervikálna osteochondróza viedla k zúženiu lúmenu chrbtice. K tomu môže dôjsť v dôsledku kýly alebo vyčnievania disku. Zúženie kanála je sprevádzané výraznou stenózou ciev a kompresiou zväzkov nervov. Ak sa pozoruje izolovaná prietrž medzistavcových platničiek, je to tiež indikácia chirurgického zákroku. Operácia je nevyhnutná pre spondylolistézu - posun stavcov od osi. Okrem týchto indikácií lekár venuje pozornosť kvalite života pacienta, jeho stavu, závažnosti príznakov.

Druhy chirurgických zákrokov:

 • referenčná fúzia. Pointa je oprava poškodeného disku a jeho nahradenie pohyblivým kĺbom, protézou, ktorá funguje ako vzdialená štruktúra;
 • dynamická stabilizácia chrbtice. Medzi spinálne procesy pozdĺž chrbtice sa vkladá silikónový implantát, ktorý správne rozdeľuje záťaž a stabilizuje stavce;
 • odparovanie jadra disku pomocou laserového lúča. Je to moderná technika, ktorá vykazuje dobré výsledky. Laser pôsobí na jadro disku, zmenšuje jeho veľkosť a odstraňuje prietrž. Zákrok je atraumatický, môže sa vykonať v lokálnej anestézii. Súbor indikácií pre takúto manipuláciu je však obmedzený, dá sa to urobiť iba v tejto fáze. ak veľkosť prietrže nie je väčšia ako 6 mm. Toto sa opäť zameriava na to, prečo je užitočná včasná lekárska starostlivosť a včasná diagnostika..

Chirurgické zákroky sa uskutočňujú v nemocnici. Dĺžka pooperačného obdobia a rehabilitácia sa líšia v závislosti od stupňa komplexnosti liečby. Chirurgia zahŕňa ďalší súbor liekov - lieky na prípravu pacienta, analgetiká, antibakteriálnu liečbu na prevenciu septických komplikácií.

Nasledujúcim obdobím je dlhé zotavenie pacienta, fixácia chrbtice, použitie ortéz a korzetov. Je to potrebné na to, aby sa štruktúry obnovili a znova začali fungovať. Čím je táto metóda inovatívnejšia, tým menej je toto obdobie a tým pohodlnejší je stav pacienta..

Diagnóza cervikálnej osteochondrózy znamená, že pacient je registrovaný u ortopéda a neurológa. Je potrebné pravidelne absolvovať diagnostické a liečebné kurzy, ktoré predlžujú remisiu a eliminujú exacerbácie choroby. Liečba je indikovaná, aj keď príznaky ustúpia, pretože ide o prevenciu nasledujúcich štádií cervikálnej osteochondrózy a výskyt komplikácií..

diagnostika

Začiatkom diagnózy je návšteva pacienta u lekára a zoznam symptómov. Lekár počúva sťažnosti pacienta, podrobne ich popisuje a vytvára zo symptómov príznaky. Odborník tiež potrebuje podrobnosti o klinických prejavoch: čas výskytu, či boli použité metódy liečby a aký účinok mali, povahu bolesti, obdobia zvýšeného tlaku a ďalšie. Dôležitou informáciou je nepríjemné držanie tela počas spánku, práce, zlých návykov a chorôb pozadia. To všetko sa odhalí počas rozhovoru..

Po dôkladnom zozbieraní anamnestických údajov lekár vyšetrí postihnuté miesto, použije fyzikálne metódy. Okrem krčnej chrbtice ortopéd skúma vlastnosti postoja, chôdze a polohy chodidiel. ak sa pacient obrátil na neurológa, lekár vyšetrí funkciu citlivosti a motorickej aktivity, skontroluje rovnováhu, reflexy.

Na potvrdenie alebo vylúčenie diagnózy cervikálnej osteochondrózy vykoná lekár röntgenové vyšetrenie. Presnejšie údaje sa však poskytnú pomocou metód, ako je napríklad zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačová tomografia.

Rádiografia sa vykonáva v priamych a laterálnych projekciách. Funkčné röntgenové vyšetrenie sa vykonáva súčasne s otáčaním krku. Kontrast miechového kanála sa používa na lepšiu vizualizáciu postihnutých oblastí. Kontrast sa môže vstreknúť do cievy alebo samotného disku v závislosti od toho, čo sa nazýva angiografia alebo diskografia. na obrázku vidíte zhutnenie tkaniva, usadeniny kalcifikácie, posunutie chrbtových štruktúr.

Pokiaľ ide o zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, ide o najinformatívnejšiu metódu, ktorá je tiež bezbolestná a rýchla. Lekár môže vidieť poškodenie a určiť závažnosť procesu. Skenovanie tomografu pomôže chirurgovi pripraviť sa na operáciu, určiť prietrž, zmeny nervových zakončení a krvných ciev.

MRI sa vykonáva v neprítomnosti kontraindikácií, ktoré sú v tele kovové predmety, klaustrofóbia. tehotenstvo.

Počítačová tomografia tiež poskytuje presný diagnostický obraz. Štúdia netrvá dlho - asi 10 minút a nevyžaduje osobitnú prípravu. Radiačná záťaž v tejto štúdii je malá, vďaka čomu je tomografia bezpečná pre zdravie. Kontraindikácie - tehotenstvo a laktácia, vek detí.

Modifikácia tomografie - štúdia so zavedením kontrastu. Pacient musí byť vyšetrený na kontrolu funkcie obličiek, pretože kontrastná látka je vylučovaná týmto konkrétnym orgánom. Odporúča sa tiež vykonať test na alergiu. V deň štúdie by mal pacient prísť na lačný žalúdok.

Okrem metód, ktoré umožňujú vizualizáciu patologického procesu, musíte použiť ďalšie diagnostické manipulácie.

Medzi ne patrí ultrazvukové vyšetrenie ciev hlavy a krku. Indikáciami na diagnostiku sú závraty, bolesti hlavy, pokles tlaku. odborník určí priechodnosť krvných ciev a stav prietoku krvi. Najinformatívnejšou metódou je v tomto prípade duplexné skenovanie krvných ciev.

prevencia

Ako vidíte, osteochondróza krčka maternice má rozmanitú kliniku, veľa syndrómov a vyžaduje seriózny prístup pri diagnostike aj liečbe. Ak dávate pozor na svoje pocity, načúvajte telu a reagujte na jeho signály - je možná včasná diagnóza. V počiatočných štádiách choroby má liečba vysoký účinok.

Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať špecialistu a podstúpiť potrebné výskumné metódy. Kvalitná a včasná liečba pomôže predchádzať komplikáciám, zlepšovať pohodu a kvalitu života, odstraňovať depresiu a normalizovať spánok. Nalaďte sa pozitívne a znova môžete cítiť slobodu pohybu.

Príznaky a liečba cervikálnej osteochondrózy

Osteochondróza krčnej chrbtice je degeneratívne narušenie medzistavcovej platničky v krku osoby.

Krčná oblasť je veľmi pohyblivá kvôli potrebe zatáčok a naklonení hlavy, ale súčasne je dosť zraniteľná kvôli slabému svalovému korzetu. Akýkoľvek negatívny účinok na chrbát a krk má negatívny vplyv na krčnú chrbticu..

Anatomicky sú krčné stavce blízko seba, takže pravdepodobnosť ich premiestnenia a zničenia je významná aj bez vonkajších faktorov. Osteochondróza krčnej chrbtice je nebezpečná nielen pre svoje nepríjemné prejavy, ale aj pre možnosť zovretia tepien, ktoré živia mozog..

Príčiny cervikálnej osteochondrózy

Príčiny osteochondrózy krčnej chrbtice sú primárne spôsobené zmenami v chrupavke v dôsledku hromadenia solí v krvi a lymfy osoby.

Pri normálnej výžive a pravidelnej fyzickej námahe sa soli v ľudskom tele konzumujú správne. Inak je možná ich nadmerná akumulácia v orgánoch a chrupavkovom tkanive. Chrupavkové tkanivo tak stráca mobilitu a flexibilitu, čo vysvetľuje procesy posunu stavcov, zovretie tepien a ďalšie dystrofické zmeny..

Okrem toho sa objavujú degeneratívne zmeny, pri ktorých sa vyskytujú osteofyty - rast kostí v krčných stavcoch, ktorý dráždi svaly, spôsobuje ich napätie, čo ďalej zhoršuje stav človeka..

Predtým sa verilo, že osteochondróza akejkoľvek časti chrbtice je ochorenie, ktoré je vlastné ľuďom po 35 rokoch, ale v súčasnosti je toto ochorenie výrazne mladšie. Mnohí mladí ľudia začínajú pociťovať prvé príznaky osteochondrózy už v škole alebo v prvých kurzoch univerzity, čo sa dá vysvetliť aj dlhou pozíciou v sede a okrem toho zhoršeným držaním tela..

Je však potrebné poznamenať, že ľudia, ktorých práca súvisí s fyzickou prácou, sa môžu tiež stretnúť s osteochondrózou krčnej chrbtice. Veľké chrbtové záťaže spojené s nepríjemným držaním tela alebo minulými zraneniami chrbta negatívne ovplyvňujú krk osoby a spôsobujú neprimeraný stres. Okrem toho existuje niekoľko ďalších hlavných dôvodov rozvoja osteochondrózy krčnej chrbtice, a to:


 • nadváhou;
 • dedičná predispozícia;
 • poruchy metabolických procesov v tele;
 • zlá alebo zlá výživa;
 • predĺžený stres;
 • ploché nohy;
 • podchladenie;
 • ťažké zdvíhanie s nerozvinutým svalstvom chrbta;
 • poranenia chrbtice alebo chrbta všeobecne.
Ľudia, ktorí ako profylaxia osteochondrózy pravidelne začali vykonávať rôzne fyzické cvičenia, by si mali pamätať, že nesprávny výkon týchto cvičení môže tiež viesť k problémom v krku..

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Hlavným príznakom osteochondrózy krčnej chrbtice je bolesť rôznej závažnosti, ktorá môže byť lokalizovaná v rôznych častiach ľudského tela..

Bolesť sa tak môže šíriť do oblasti očí a dať ju zubom alebo ušiam, kvôli čomu je možné urobiť nesprávnu diagnózu. Bolesť z osteochondrózy sa niekedy môže vyskytnúť na pleciach, ramenách, lopatkách a dokonca na bedrovej chrbtici..

Pri cervikálnej osteochondróze je možná lokalizácia bolesti v srdcovej oblasti, ktorú si osoba s najväčšou pravdepodobnosťou pomýli s bolesťou srdca, ale nijaké lieky ju nezbavia. Ako vidíte, príznaky a bolesť pri osteochondróze krčnej chrbtice sú mnohostranné a ich závažnosť je v každom prípade individuálna..

V prípade, že sa tepny, ktoré živia mozog, zasekli v dôsledku cervikálnej osteochondrózy, potom sa objavili príznaky, ako sú závraty, hučanie v ušiach, znecitlivenie jazyka, bolesti hlavy, znížená sluchová a zraková ostrosť, strata orientácie v priestore a ďalšie príznaky, súvisí s nedostatkom krvného obehu v mozgu.

Okrem toho, pri osteochondróze krčnej chrbtice bude človek pociťovať výrazné napätie v krku, ktoré sa zvyšuje s naklonením hlavy, dlhou polohou sedenia a tiež ráno po spánku..

diagnostika

Diagnóza osteochondrózy krčnej chrbtice sa začína zberom informácií o životnom štýle a práci osoby, ako aj analýzou príznakov. Lekár by mal okrem toho zistiť prítomnosť alebo neprítomnosť podobných príznakov u rodinných príslušníkov, aby identifikoval možnú dedičnú predispozíciu.

Ďalším krokom v diagnostike je externé vyšetrenie chrbta a krku v rôznych polohách osoby, ktoré vám umožní jasne vidieť zmeny v držaní tela a rôzne poruchy, ktoré môžu viesť k osteochondróze. Okrem toho sa vykonáva pocit bolestivých plôch, čo bude indikovať stupeň bolesti a napätia svalov a stavcov..

Takéto metódy pomáhajú podozriť na prítomnosť osteochondrózy krčnej chrbtice, ale diagnostické metódy hrajú hlavnú úlohu. Aktívne preto používajú metódu rádiografie, ktorá poskytuje veľa informácií o stave stavcov a medzistavcových platničiek. Ak táto informácia nestačí na stanovenie diagnózy, je možné vykonať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). MRI poskytne informácie nielen o stavcoch, ale aj o stave mäkkých tkanív.

V prípade silných bolestí hlavy, ako aj napätia v krku sa veľmi často používa duplexné vyšetrenie krvných ciev. Umožňuje vám vyhodnotiť štruktúru krvných ciev a prietok krvi cez ne, ako aj identifikovať veľa porušení a abnormalít vývoja krvných ciev..

Liečba cervikálnej osteochondrózy

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice má obvykle integrovaný prístup, ktorý zahŕňa užívanie liekov aj fyzioterapiu.

Liečba drogami zahŕňa užívanie liekov, ktoré zmierňujú bolesť a znižujú zápal v tkanivách. Pri málo výrazných bolestiach je možné použiť iba lokálne prípravky vo forme mastí alebo gélov. Ale v prípade živých bolestivých pocitov môže človek používať perorálne lieky aj miestne drogy.

Okrem toho sa pri osteochondróze často predpisujú nootropiká a komplexy vitamínu B, ktoré sú určené na zlepšenie prietoku krvi v krčnej chrbtici a prispievajú k lepšej výžive mozgu..

Výsledky liečby osteochondrózy krčnej chrbtice liečivami sa však znížia na nulu, ak osoba nezváži svoj životný štýl. Napríklad, ak je príčinou choroby sedavý životný štýl a sedavá práca, potom musí človek do svojho života zahrnúť pravidelnú fyzickú aktivitu..

Rôzne metódy fyzioterapie preukázali veľmi dobré výsledky v liečbe cervikálnej osteochondrózy, ako je elektroforéza, vodné procedúry, masáže a terapeutické cvičenia. Okrem toho sa významný účinok liečby dosiahne pomocou manuálnej terapie, hirudoterapie a osteopatie..

Prečítajte si tiež, prietrž v krčnej chrbtici je dôsledkom neliečenej osteochondrózy.

prevencia

Mnoho chorôb sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť, ak sa vyskytnú. Osteochondróza sa týka takýchto chorôb. Aby sa človek pred tým chránil, musí sa držať určitých preventívnych opatrení.

Pravidelná fyzická aktivita a gymnastika teda významne znižujú pravdepodobnosť rozvoja osteochondrózy krčnej chrbtice a navyše neumožňujú osobe priberať na váhe. Okrem toho by počas sedavej práce mal človek každú hodinu alebo dve urobiť mierne zahriatie krku a tiež sledovať správne držanie tela (pozri cviky týkajúce sa osteochondrózy)..

Ako prevencia osteochondrózy krčnej chrbtice sa dobrý výsledok prejavuje pravidelnou masážou, ktorá vám umožní vyriešiť všetky problémové oblasti a zabrániť rozvoju nadmerného svalového napätia..

Vyhýbanie sa stresu, pravidelná výživa a zdravý spánok sú všeobecné odporúčania, ktoré môžu znížiť pravdepodobnosť nielen osteochondrózy krčnej chrbtice, ale aj mnohých ďalších nepríjemných chorôb. Osoba by si mala tiež uvedomiť, že nie je potrebné zdvíhať závažia, najmä ak jej fyzická príprava neumožňuje vykonať ju bez následkov..

Okrem vyššie uvedených skutočností by osoba mala na preventívne účely navštíviť špecialistu raz ročne, aby včas zistila problémy s chrbtom a krkom..

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Nižšie je uvedený súbor cvičení, ktoré sa odporúčajú pre cervikálnu osteochondrózu. Môžu sa používať na lekárske účely, ako aj na prevenciu rozvoja choroby.

Video jasne ukazuje, ako správne vykonávať terapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu.

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu ortopéda..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Terapia prietrže medzistavcovej platničky iba pomocou ľudových receptov môže byť sotva účinná. Tieto metódy však dokonale doplnia všeobecný priebeh liečby predpísaný lekárom.
Čo môžem jesť po odstránení prietrže?Autor článku: Nadezhda NikolaevnaBrušná prietrž - výčnelok brušných orgánov cez bránu prietrže. Hlavné dôvody: slabosť stien brucha a zvýšený vnútrobrušný tlak.