loader

Hlavná

Hlava

Stupne osteoporózy: klinické príznaky a terapeutické účinky

Osteoporóza je proces úbytku kostnej hmoty, ktorý sprevádza mnoho patologických stavov a pri neliečení postupne postupuje. Vďaka vylúhovaniu minerálov a ich zlej absorpcii sú kosti krehké, ľahko sa zlomia. Diagnóza stupňa osteoporózy je nevyhnutná pre vymenovanie komplexnej liečby zodpovedajúcej zanedbaniu procesu a schopnej zabrániť fatálnym komplikáciám..

Prečo osteoporóza postupuje

Strata kostnej denzity sa vyskytuje na pozadí hormonálnych zmien, dlhodobého užívania hormonálnych liekov, s fyzickou nečinnosťou, zlou výživou, fajčením, nadmerným požívaním alkoholu.

Hlavnou príčinou choroby je hormonálna nerovnováha, ktorá sa u starších ľudí často vyvíja. Pokles v syntéze pohlavných hormónov vyvoláva nástup patológie, zmenu minerálneho zloženia kostí. Vápnik je v kostnom tkanive nedostatočne zadržiavaný, čo vedie k zníženiu sily a pravdepodobnosti zlomenín pri menších zraneniach v domácnosti..

Ďalším faktorom v progresii ochorenia v starobe je zhoršenie fungovania orgánov gastrointestinálneho traktu. Vápnik, ďalšie minerály, proteíny a vitamíny sa vstrebávajú horšie, čo vedie k ich progresívnemu nedostatku v tele. V tomto kontexte sa intenzita osteosyntézy znižuje a proces deštrukcie kostí sa výrazne zvyšuje. K tomuto patologickému trendu prispievajú tieto okolnosti:

 • podvýživa;
 • nedostatok pohybovej aktivity;
 • endokrinná patológia, najmä diabetes mellitus, choroby nadobličiek, adenóm hypofýzy;
 • lieková terapia - užívanie kortikosteroidných hormónov, antiepileptiká, nekontrolované používanie antikoncepcie;
 • fajčenie, zneužívanie alkoholu.

Osteoporóza sa môže vyskytnúť aj u mladých žien s častými tehotenstvami, opakovanými potratmi, predĺženou laktáciou, po odstránení vaječníkov a hormonálnou substitučnou terapiou..

Včasná liečba, vyšetrenie, diagnostika a určenie adekvátnej liečby zastavia vývoj procesu a udržiavajú kosti v relatívne zdravom stave..

Opis patológie podľa stupňa zanedbania

Bolo identifikovaných niekoľko štádií choroby, z ktorých každé má svoje charakteristické rysy. Klasifikácia je založená na závažnosti zníženia hustoty kostí.

Prvé štádium choroby

Osteoporóza prvého stupňa môže byť dlho asymptomatická. Pacienti často zaznamenávajú výskyt malej intenzity, ktorá vyvoláva bolesti pri veľkých kĺboch ​​končatín, v bedrovej oblasti a medzi lopatkami..

Nepríjemné pocity sú vyvolané dlhodobým fyzickým namáhaním statickej alebo dynamickej povahy a po odpočinku rýchlo prechádzajú. Pri kontaktovaní lekárov si môže pacient náhodne sťažovať na tieto body:

 • suchá pokožka, jemný peeling do tváre, lakťové kĺby;
 • strata vlasov a spomalenie rastu;
 • krehkosť a delaminácia nechtov;
 • hojná plaketa na pozadí dôkladnej ústnej hygieny;
 • únava po predtým ľahko tolerovateľnom zaťažení;
 • alergia na telo.

V tomto štádiu môže denzitometria pomôcť diagnostikovať demineralizáciu kosti, hoci strata kosti je stále minimálna (menej ako 5%)..

Druhá etapa patológie

Osteoporóza druhého stupňa má jasnejší klinický obraz. Najčastejšie je patológia diagnostikovaná v tejto fáze, keď sa objavia konkrétnejšie a konkrétnejšie sťažnosti..

Bolesť kostí sa častejšie pozoruje, a to aj na pozadí miernej únavy, ktorá je vyvolaná chôdzou alebo krátkou silou. Často v noci narušený. Niekedy príznaky choroby nemajú jasnú lokalizáciu, ale spravidla sa vyskytuje bolesť v dolnej časti chrbta, ramien, kolenných a bedrových kĺbov. Obnovenie pohody trvá dlho..

Pretrvávanie bolesti v chrbte je spôsobené mikrotraumou stavovcov. Okrem toho sa vyskytujú tieto klinické prejavy:

 1. Týka sa nočných kŕčov vo svaloch nôh a nôh.
 2. Pozícia sa mení, v dôsledku vzhľadu je osoba menej vysoká. V krčku maternice sa vytvára skolióza alebo kyfóza..
 3. Stomatitída sa často vyvíja, periodontálne ochorenie sa zhoršuje.
 4. Pacient si sťažuje na tachykardiu, skoky v krvnom tlaku, poruchy srdcového rytmu.

Röntgenové vyšetrenie s miernym stupňom už naznačuje klinovú deformáciu stavcov, ich zvýšenú priehľadnosť.

Tretí stupeň

Táto fáza je charakterizovaná porážkou niekoľkých častí pohybového aparátu. Pacient má obavy z neustálej bolesti v lumbosakrálnej oblasti a medzi lopatkami. Použitie nesteroidných protizápalových liekov v treťom štádiu patológie je neúčinné.

Osoba sa sťažuje na neustále pocity únavy, svalovej slabosti a zlého spánku. Často sa vyskytuje krívanie, pohyb je ťažký. Emocionálne pozadie sa spravidla výrazne znižujú. Palpácia chrbta a kĺbov bolestivá.

Pri ťažkej osteoporóze sa riziko zlomenín zvyšuje desaťkrát. Zlomeniny kostí predlaktia, stavcov a bedrového kĺbu sú možné.

V röntgenových lúčoch má tretí stupeň choroby špecifické príznaky:

 • obrys fuzzy kosti;
 • zníženie výšky stavcov a ich deformácie podľa druhu rýb;
 • štruktúra kosti.

Štvrtá fáza

V tomto štádiu nastáva ireverzibilná degenerácia všetkých častí pohybového aparátu. Dochádza k strate zubov. Ľudský rast sa výrazne znižuje, dochádza k výraznej deformácii chrbtice a kĺbov. Na pozadí hrubých deformácií kostí je možná miecha a vývoj svalových syndrómov.

Posledná fáza je charakterizovaná spontánnymi zlomeninami, ktoré sa vyskytujú s minimálnymi vonkajšími vplyvmi. Často dochádza k zlomenine krčka stehnovej kosti, ktorú človek dlhodobo upútal na posteľ.

Pozorujú sa hrubé porušenia všetkých najdôležitejších orgánov a systémov tela. V tomto štádiu choroby je človek samozrejme postihnutý zdravotným postihnutím, pretože zvyčajne stráca schopnosť samostatne sa pohybovať a starať sa o seba.

Na röntgenových snímkach kostí sú viditeľné jasné ohniská osvietenia. Kanálový kanál kostnej drene sa tiež významne rozširuje a husté vrstvy kostného tkaniva sa riedia na minimum. Stavce majú formu rýb.

Zásady liečby choroby

Cieľom terapie v ktoromkoľvek štádiu osteoporózy je obnoviť kostnú denzitu zlepšením osteosyntézy a spomalením rýchlosti deštrukcie kostí. Liečba nezávisí od lokalizácie procesu, je určená iba štádiom choroby.

Základné pravidlá lekárskej stratégie:

 • liečba by sa mala začať okamžite po zistení patológie;
 • komplexný charakter dopadu;
 • intenzita liečby zodpovedajúca úrovni deštrukcie kostí.

Je tiež potrebné monitorovať účinnosť predpísaných liekov. Všetky liečebné metódy môže predpísať iba odborník, ktorý je oboznámený s pacientovým životom a anamnézou..

Všeobecné odporúčania pre akýkoľvek stupeň patológie:

 • lieková terapia;
 • zmeny životného štýlu;
 • normalizácia jedla a spánku;
 • zvýšená pohybová aktivita vrátane dlhých prechádzok na čerstvom vzduchu, najmä v slnečných dňoch;
 • pravidelný výkon súboru cvičení fyzioterapie, posilňovanie nielen svalov, ale aj kostného tkaniva v dôsledku normalizácie krvného zásobovania.

Intenzita fyzickej aktivity je určená stupňom zvýšenia pórovitosti kostí. Užitočná masáž regeneračnými a tonizačnými technikami viedla kurzy niekoľkokrát do roka.

Vlastnosti liečby rôznych štádií choroby

Najúčinnejšia liečba osteoporózy v ranom štádiu. Preto je dôležité pravidelne navštevovať miestneho terapeuta, robiť biochemické testy krvi a moču a podrobiť sa rutinným vyšetreniam špecializovaných odborníkov. Po 60 rokoch sa vyžaduje ročná denzitometria..

Pri počiatočnom stupni ochorenia spočíva terapia v zlepšovaní metabolizmu a zvýšenom príjme vápnika, vitamínov a stopových prvkov. Používajú sa vitamínovo-minerálne komplexy obohatené vápnikom a vitamínom D3. Ľudové lieky sú dobrou pomocou, napríklad pri použití prášku z vaječných škrupín.

Od druhého stupňa sa predpisujú špeciálne liečivé látky:

 • estrogény (v neprítomnosti kontraindikácií);
 • Kalcitonín (miacalcic) - regulátor metabolizmu vápnika a fosforu;
 • Bisfosfonáty (Bonviva) - na inhibíciu rozkladu kostí;
 • lieky proti bolesti a NSAID;
 • Osteogenon - spomaľuje proces ničenia kostí a zubnej skloviny;
 • Kalcemín Advance - na zlepšenie metabolizmu kostí a kĺbov.

Koľkokrát denne a ako dlho užívať liek, lekár určí so zameraním na údaje laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení.

Čím neskôr je choroba zistená, tým ťažšie je s ňou vyrovnať, tým väčšie sú finančné a časové náklady.

V tretej a štvrtej etape, spolu s liečbou liečivami zameranými na spomalenie ďalšej deštrukcie kostí, je nevyhnutná liečba zlomenín a prevencia komplikácií. Aby sa predišlo zraneniam, používajú sa korzety, ktoré si ortoped vyberie, lekári odporúčajú zavedenie kovových implantátov, ktoré posilňujú kosti.

Odpovede na otázky

Ako určuje SZO závažnosť osteoporózy?

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje fázy procesu na základe pravdepodobnosti zlomenín kostí v dôsledku straty vápnika. Klasifikácia používa dva ukazovatele.

T je indikátorom hustoty kostí v chrbtici a bedrového kĺbu u žien po menopauze. Ukazovateľ sa počíta pre staršie ženy. Normálne sa rovná hodnote „-1“. Diagnóza osteoporózy je nastavená na hodnoty od "-1" do "-2,5". Výrazný proces úbytku kostnej hmoty zodpovedá "-2,5" a nižšie, s touto závažnosťou spravidla existujú patologické zlomeniny..

Ukazovateľ Z predstavuje odchýlku od normy kostnej hmoty u mladých ľudí. Pri výpočte sa berie do úvahy vek a pohlavie pacienta. Ak je výsledná hodnota vyššia ako 2, potom je hustota kostí menšia ako štandard. Ukazovateľ je informatívny pre mladých ľudí a mužov..

Aká je prognóza zlomeniny bedra??

V starobe môže kostná fúzia trvať niekoľko rokov alebo vôbec nemusí. To vedie k predĺženej imobilizácii, spojenej so závažnými komplikáciami, až k smrti. Zlomenina sa často nelieči spolu. Výsledkom je pseudoartróza alebo dôjde k úplnej fúzii kĺbového priestoru. Preto sa odporúča vykonať artroplastiku bedrového kĺbu, a to aj v miernom štádiu choroby.

Je možné zastaviť rozvoj osteoporózy prvého stupňa iba pomocou diéty?

Odporúča sa koordinovať menu s dietológom. Je nevyhnutné opustiť alkohol, sýtené nápoje, nadmernú konzumáciu kávy a silného čierneho čaju, obmedziť soľ, cukor, marinády, konzervované potraviny a údené mäso. Mali by ste jesť viac mliečnych výrobkov, rýb, bylín, orechov. Spôsob varenia je tiež dôležitý. Dôraz by sa mal klásť na dusené, varené alebo dusené jedlo..

Ale ani tá správna výživa nebude schopná kompenzovať nedostatok minerálov v trabekulách kostí. Je to iba spojka v komplexnej liečbe osteoporózy a mala by sa praktizovať počas užívania liekov obsahujúcich vápnik.

záver

Je dôležité zastaviť progresiu osteoporózy akéhokoľvek stupňa. Ak to chcete urobiť, musíte urobiť všeobecné uzdravenie tela, riadiť sa všetkými odporúčaniami lekárov a pravidelne brať predpísané lieky. Po celý život budete musieť dodržiavať všetky pravidlá zdravého stravovania, fyzickej aktivity a užívania drog..

Etapy osteoporózy

Osteoporóza je progresívne ochorenie charakterizované poklesom pevnosti kostí. Fázy osteoporózy sa vyvíjajú po dlhú dobu bez najmenších príznakov, ktoré často ovplyvňujú kostru starších ľudí a žien. Ochorenie sa považuje za najbežnejšiu príčinu zlomenín v staršej populácii a je nebezpečné, ak sa neprijmú preventívne a liečebné opatrenia..

Dôvody rozvoja

Väčšina ľudí verí, že je to nevyhnutná fáza starnutia, ale nie je tomu tak..

Jeho vývoj ovplyvňuje zlá strava a niektoré choroby:

 • tyreotoxykóza;
 • cirhóza pečene;
 • zápal pankreasu
 • reumatoidná artritída;
 • diabetes;
 • nádorov;
 • hypokalciémia;
 • hypotyreóza;
 • Itsenko-Cushingov syndróm;
 • AIDS;
 • hypogonadizmus.
Ak človek pije alkohol, potom svojím konaním vyvoláva vývoj choroby.

Nespornými faktormi negatívneho dopadu na kosti ľudskej kostry sú konzumácia alkoholu, obezita, fajčenie, výživa bez užitočných stopových prvkov. Je dokázané, že choroba postihuje častejšie ženy ako mužov. Nedostatok fyzickej aktivity a nedostatok vápnika a vitamínu D sú hlavnými príčinami osteoporózy.

Stupne a príznaky

Aby ste zabránili rozvoju choroby, mali by ste venovať pozornosť prvým príznakom choroby:

 • častá bolesť v dolnej časti chrbta, chrbtice, v oblasti panvy;
 • bolesť končatín, kĺbov;
 • po fyzickej námahe sa bolesti kostí zosilnia;
 • u starších ľudí je rast obmedzený;
 • záhyby kože po stranách a chrbte;
 • pozoruje sa deformácia povrchu chodidla;
 • vydutie brucha vpred.

Osteoporóza sa podľa pôvodu delí na tieto kategórie:

Hormonálne zmeny v starobe vedú k rozvoju senilnej formy patológie.

 • Senilnej. Vyvíja sa u starších ľudí hlavne v dôsledku nedostatku vápnika a zmeny hormónov.
 • sekundárne Vyskytuje sa po pôsobení iných chorôb, ako aj niektorých skupín liekov.
 • Idiopatickej. Izolované u dospievajúcich a malých detí z rôznych dôvodov.

Pokles pevnosti kostí má rôznu závažnosť, a preto sa kvalifikuje v štyroch fázach:

Prvý stupeň

Na pozadí zmien hormonálneho pozadia a príjmu špecifických liekov sa vápnik z kostí vymýva. Osoba si začína všímať krehké vlasy, krvácajúce ďasná, tvorbu plakov a deformáciu tvaru nechtov, jedná sa o osteoporózu 1. stupňa. Nehanbite sa rušiť odborníka takýmito príznakmi, pretože čím skôr sa liečba začne, tým bude účinnejšia.

Ultrazvuk kostí pomáha určiť chorobu v ranom štádiu - keď sa hustota kostí zníži iba o 2 - 3%.

V prvom stupni je najjednoduchšie obnoviť kosť konzumáciou väčšieho množstva potravín obsahujúcich vápnik, vitamíny a stopové prvky, ako sú sezam, mliečne výrobky, orechy a sója. Podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára je ľahké opustiť svoje telo bez stopy osteoporózy.

Druhý stupeň

V druhej fáze poškodenia kostí si väčšina ľudí všimne problémy s telom a navštívi lekára. Začínajú sa obávať bolesti končatín, kĺbov a chrbtice. Nepríjemné pocity zosilňujú po dlhej prechádzke, spia na nepohodlnom povrchu, fyzickej námahe. Niekedy sú poruchy srdcového rytmu a kŕče v noci. Osteoporóza druhého stupňa nie je až tak ťažko odstrániteľná, ak mierne zmeníte svoj životný štýl.

Tretí stupeň

Osteoporóza 3. stupňa postupuje a vytvára pre človeka čoraz väčšie nepohodlie: od neustálej bolesti je potrebné používať lieky proti bolesti, rast sa znižuje o 10 - 15 cm, je badateľná deformácia a zakrivenie chrbtice, môže dôjsť k hrboľu. Najjednoduchšie pohyby sa stanú traumatizujúcimi: pri neúspešnom nasadení vo sne môže dôjsť k prasknutiu chrbtice a pri sedení na stoličke hrozí riziko zlomenia stehna. Kostné zmeny sú jasne viditeľné v röntgenovom snímaní: oblasti bez vápnika sú ľahšie ako normálna kosť.

Štvrtý stupeň

Osteoporóza stupňa 4 môže pacienta úplne spať. Každý pohyb zaručuje zlomeniny, ktoré sa ťažko liečia. Oslabené kosti, takmer úplne zbavené vápnika, si vyžadujú dlhé zotavenie. Nie každý špecialista začne liečbu človeka, pretože to bude trvať dlhšie ako jeden rok na lôžku. Všetky vyššie uvedené príznaky sú ešte výraznejšie.

diagnostika

Po identifikácii rizikových faktorov ochorenia alebo jeho primárnych príznakov u pacienta lekár predpíše komplexné vyšetrenie. Skladá sa to z:

 • rádiografiu
 • Ultrazvuk kostí;
 • CT sken;
 • Magnetická rezonancia;
 • izotopová absorpčná spektrometria;
 • celkový vápnik v krvi;
 • paratyroidný hormón;
 • proteínová elektroforéza;
 • sérové ​​železo;
 • prolaktínu;
 • tryptázy;
 • neobmedzený fosfor;
 • osteokalcín.
Späť na obsah

Liečba v rôznych štádiách

Cieľom liečby osteoporózy je zníženie krehkosti kostí a zvýšenie kostnej hmoty. Lieky na báze vápnika sa považujú za hlavné lieky: chlorid vápenatý, fluorid vápenatý, kalcitonín, bisfosfonáty. Hlavnou vecou v terapii nie je prestať užívať potrebné lieky a zabezpečiť maximálnu absorpciu vápnika v tele pacienta. Okrem umelo syntetizovaného prvku musíte používať prírodné produkty, ktoré ho obsahujú v čo najväčšej možnej miere: tvrdý syr, sezam, mlieko, tvaroh, bylinky a iné.

Ako pomocnú terapiu v počiatočných štádiách ochorenia - v prvom alebo druhom stupni - si môžete predstaviť gymnastiku a aerobik. Fyzická aktivita zlepší metabolizmus a urýchli absorpciu vápnika, čo pomôže kostre rýchlo obnoviť svoje funkcie v plnom rozsahu. Cvičenia by mali vyberať jednotlivo fyzioterapeuti, aby sa zabránilo stresu na poškodených kostiach..

Preventívne opatrenia

Zdravý životný štýl je preventívnym opatrením pri väčšine chorôb a osteoporóza nie je výnimkou. Na posilnenie pevnosti kostí je potrebné používať raz ročne ďalšie vitamíny s komplexom vápnika a vitamínu D. Pri sedavom spôsobe života je dôležité zaviesť uskutočniteľnú fyzickú aktivitu a prechádzky v čerstvom veku. Kľúčom k silným kostiam v starobe je starostlivosť o ne od útleho veku.

Osteoporóza kolena: príznaky a liečba

Osteoporózu kolena často zažívajú profesionálni športovci, ako aj ľudia, ktorí nevykonávajú minimálnu fyzickú námahu. Toto ochorenie je spočiatku asymptomatické - osteoporóza kolena v počiatočnom štádiu je ťažké rozpoznať sama osebe.

Rizikové faktory

Osteoporóza sa môže vyskytnúť v každom veku, ale starší ľudia sú náchylnejší k nej. Kostné tkanivo sa obnovuje po celý život, ale u mladých ľudí sú tieto procesy aktívnejšie. Kosť dosiahne svoju najvyššiu hustotu do 30 rokov a po tejto hranici začína jej vyčerpanie. Prvým rizikovým faktorom je vek.

Osteoporóza kolenného kĺbu s vyššou frekvenciou sa u žien vyvíja po 45 až 50 rokoch. Je to kvôli zmene hormonálneho pozadia počas menopauzy. Telo prestáva produkovať dostatok ženského estrogénového hormónu, čo vedie k zníženiu hustoty kostí.

Ľudia s nadváhou sú náchylnejší na túto chorobu. Pri chôdzi po kĺboch ​​sú preťažené. Prispievajte k rozvoju osteoporózy a zlých návykov, ako je fajčenie, pitie alkoholu a kofeínu. Spoločná patológia sa vyskytuje pri existujúcich zraneniach športu alebo iného pôvodu. Osteoporóza sa môže vyvinúť na pozadí iného ochorenia kĺbov - napríklad reumatoidnej artritídy.

Pri výskyte osteoporózy kolenného kĺbu zohrávajú úlohu všeobecné metabolické poruchy. Ochorenie prispieva k nedostatku vápnika v tele.

príčiny

Príčiny osteoporózy kolenného kĺbu sú vysvetlené sekvenciou procesu. Vplyvom rôznych etiologických faktorov sú metabolické procesy v tkanivách kĺbov narušené. Postihnuté sú bunky a kolagénové vlákna chrupavkového tkaniva.

V kosti sa vyskytujú mikrofrakcie, poškodené krvné cievy a cysty. Kosť rastie patologicky a kĺb je zdeformovaný. To spôsobuje bolesť, pretože zmenený kĺb stláča okolité mäkké tkanivo.

Príznaky a stupne

Poznanie príznakov osteoporózy kolenného kĺbu umožní skoršiu nezávislú diagnózu choroby:

 • po dlhom pobyte v polohe na sedenie alebo ležanie cíti pacient určité obmedzenia v pohybe kolenného kĺbu;
 • chrumkavé kolená pri chôdzi a odpočinku;
 • opuch kĺbu;
 • bolesť v kolene je zaťažená záťažou a je jasne definovaná aj pri skúmaní kĺbu zvnútra;
 • bolesť a crunch sú určené, keď sa snažíte posunúť patellu rukou (nezamieňať s normálnym kĺbovým crunch);
 • osoba sa snaží znížiť záťaž na boľavé koleno, v dôsledku toho začne krívať;
 • mobilita chorého kĺbu je postupne obmedzená.

Počas choroby sa rozlišujú 3 stupne:

 1. Osteoporóza 1. stupňa je štádiom ochorenia, ktoré je najťažšie odhaliteľné. Pacient má obavy v súvislosti s bolesťou kĺbov, ale môže to vysvetliť únavou. Bolesť v bolesti sa vyskytuje ráno a pri chôdzi po schodoch. Môže dôjsť k kŕču. Zmeny v kĺbe pri tomto stupni ochorenia sú viditeľné iba na rádiografii.
 2. Osteoporóza kolenného kĺbu 2. stupňa sa vyznačuje bolesťou, ktorá sa za určitých podmienok neobjavuje, ale pravidelne počas celého dňa. Nepríjemné pocity sú prítomné aj v čase odpočinku. S osteoporózou kolenného kĺbu 2. stupňa sa stáva ťažšie chodiť. Pozoruje sa opuch kĺbov a deformácia.
 3. Osteoporóza stupňa 3 je stav, ktorý je blízko zdravotného postihnutia. Pacient nie je schopný vykonať minimálnu fyzickú námahu. Pacient nemôže ohnúť ani narovnať nohu. Neustále cíti silnú bolesť v kolennom kĺbe, kríza je počuť nielen samotnému pacientovi, ale aj iným. Nohy pacienta sa ohýbajú do tvaru písmena „X“ alebo „O“.

Ktorý lekár lieči osteoporózu kolena?

Liečba chorôb kostí a kĺbov sa môže venovať rôznym odborníkom. Osteoporózu kolenného kĺbu lieči reumatológ, ale ak je príčinou choroby hormonálna nerovnováha, vyšetrí sa pacient endokrinológom a ak dôjde k poškodeniu kĺbov, traumatológ.

diagnostika

Najprv lekár vyšetrí pacienta a urobí predbežnú diagnózu. Potom sú predpísané potrebné vyšetrovacie metódy:

 • Biochemický krvný test je predpísaný na sledovanie obsahu vápnika, fosforu, vitamínu D v krvi, ako aj hormónov a enzýmov, ktoré regulujú metabolizmus vápnika..
 • X-ray umožňuje vidieť hustotu kosti a mieru poškodenia.
 • Osteodenzitometria je metóda podobná rádiologickej. Ostedenzitometria sa považuje za presnejšiu štúdiu, pretože umožňuje vidieť zmeny v skorších fázach. Vypočíta sa hustota povrchu kostí a určia sa konkrétne oblasti poškodenia..
 • Absorpčná spektrometria je diagnostická metóda založená na absorpcii kosti lúčmi. Čím viac kostí sa vstrebáva, tým závažnejšie zmeny..
 • Izotopová absorpcia umožňuje sledovať obsah vápnika v kostnom tkanive. Toto je relatívne nová metóda, preto sa často nepoužíva. Momentálne nie je dostatok informácií naznačujúcich bezpečnosť metódy.
 • Na diagnostiku sa používajú aj ultrazvuk (ultrazvuk), počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI)..

Čo je choroba nebezpečná??

Bez včasnej liečby vedie osteoporóza kolena k výraznému zvýšeniu rizika zlomenín, ktoré môžu vzniknúť pri akomkoľvek neopatrnom pohybe..

Osteoporóza stupňa 3 môže spôsobiť kĺbovú fúziu kĺbov alebo vzhľad falošného kĺbu.

liečba

Prístup k liečbe osteoporózy kolena závisí od stupňa choroby. Na 1 stupeň lekári odporúčajú vykonať korekciu hmotnosti, pretože patológia často postihuje ľudí s nadváhou. Používa sa tiež lieková terapia. Ako anestetikum sa predpisujú lieky NSAID (diklofenak, ibuprofén, indometacín). Dobrým efektom sú terapeutické masáže, gymnastika, nosenie kolenného chrániča alebo elastická bandáž.

Liečba osteoporózy kolenného kĺbu 2. stupňa zahŕňa NSAID, vazokonstriktory a chondroprotektory (Chondroxil) - lieky obsahujúce zložky chrupavky. Pacient je liečený injekciami kyseliny hyalurónovej a fyzioterapiou. Odporúča sa čo najviac zaťažiť bolesť nôh, chodiť s trstinou a robiť gymnastiku, ktorá posilňuje svaly nôh..

Liečba osteoporózy kolena 3. stupňa môže byť terapeutická aj radikálna, chirurgická. Pacient je vyzvaný, aby odstránil deformované štruktúry alebo protézy kolenného kĺbu.

prevencia

Najlepšou prevenciou chorôb kostí a kĺbov je pravidelná a mierna fyzická aktivita. Športové aktivity by sa mali začať od útleho veku. Kľúčom k dobrému zdraviu je kontrola nadváhy, zabránenie nadmernému stresu v kĺboch ​​a vyvážená strava obsahujúca vápnik..

Rizikoví pacienti, tj starší ľudia alebo ženy, ktorí vstúpili do obdobia menopauzy, by sa mali podrobiť pravidelnému lekárskemu vyšetreniu.

Osteoporóza kolenného kĺbu je úspešne diagnostikovaná a liečiteľná. Pacienti si musia pamätať iba na to, že s lekárom by mali byť konzultovaní okamžite po výskyte bolesti kĺbov alebo prejavení iných príznakov.

Príčiny, príznaky a liečba osteoporózy, prevencia

Osteoporóza je ochorenie kostného tkaniva, zvýšená krehkosť kostí v dôsledku nedostatku vápnika. U pacientov s osteoporózou sa môžu aj menšie zranenia zmeniť na zlomeniny. Osteoporóza sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku metabolických porúch..

Predpokladajme, že muž zakopol, neúspešne otvoril ťažké dvere alebo spadol vážnu knihu na zem. Pre pacienta s osteoporózou môže každá situácia, ktorá sa zdá byť jednoduchá, skončiť veľmi zle - zlomenina. Ženy sú náchylnejšie na túto chorobu, najmä pri hormonálnom zlyhaní, s menopauzou, muži trpia touto chorobou oveľa menej často..

Najčastejšie sa vyskytuje u žien, ktoré prežili nástup menopauzy a sú v období menopauzy. Sú to tí, ktorí sú zahrnutí do „rizikovej skupiny“, ktorí by mali byť obzvlášť opatrní pri svojom zdraví a mali by brať do úvahy všetky prejavy choroby..

Veľmi zaujímavé video, v ktorom sa dozviete pravú podstatu osteoporózy a ako sa chrániť pred zlomeninami?

Príznaky osteoporózy

Príznaky osteoporózy sa najčastejšie neobjavujú, ľudia môžu žiť mnoho rokov bez vedomia, že takéto procesy prebiehajú v ich tele. Vedci však ako hlavné príznaky osteoporózy zaznamenali pokles kostného tkaniva, niekedy bolesť v dolnej časti chrbta, časté zlomeniny.

Obyčajní lekári najčastejšie nedokážu určiť príčinu častých zlomenín, iba tí úzki špecialisti, ako sú ortopédovia alebo chirurgovia, môžu mať podozrenie na túto chorobu, po ktorej sú poslaní na röntgenové vyšetrenie kostí, atď., Ženy sú zaslané gynekológovi. Pri osteoporóze sa môže pacient zmenšiť z dôvodu zníženia kostného tkaniva, dokonca sa môže jeho rast znížiť o 10 až 15 cm.

Medzi príznaky osteoporózy patria:

výrazná únava (indikuje celkové oslabenie tela, zníženie metabolizmu a pomalšiu kompenzáciu všetkých funkcií);

kŕče v dolných končatinách, ktoré sa vyskytujú hlavne v noci;

prebytočný plak na zubnej sklovine;

bolesť kostí alebo dolnej časti chrbta;

zrejmá krehkosť a náchylnosť nechtov k delaminácii;

predčasné sivé (dosť zriedkavé);

problémy spojené s fungovaním gastrointestinálneho traktu (vyvolané vážnymi deformitami chrbtice, ktoré doslova vyvíjajú tlak na vnútorné orgány ženy. Vrátane žalúdka);

začiatok diabetes mellitus (osteoporóza je tiež endokrinné ochorenie, preto je potrebná konzultácia s týmto odborníkom);

iné ochorenia spojené s dysfunkciou metabolizmu a metabolizmu solí.

nadmerný tlkot srdca.

Jeden nemôže pomôcť, ale venovať pozornosť takým závažným príznakom, ako sú:

zlomeniny kostí;

pocit ťažkosti v oblasti medzi lopatkami;

celková svalová slabosť;

zníženie rastu;

Sú zase dôkazom, že choroba je v neskoršom štádiu. Osteoporóza je v tomto štádiu často nezvratná, je však možné zastaviť jej progresiu alebo spomaliť celý jej účinok na organizmus..

Príčiny osteoporózy

Osteoporóza môže byť spôsobená dlhou anamnézou fajčenia, nadmerným požívaním alkoholu, tráviacimi problémami, metabolickou poruchou alebo zdedením choroby. V starobe sa osteoporóza často vyskytuje v dôsledku zlej absorpcie vápnika, ako aj prospešných látok v črevách.

Najčastejšou príčinou osteoporózy je spravidla hormonálna nerovnováha. Osteoporóza sa väčšinou vyskytuje u žien a je spojená s menopauzou. Nejde o nedostatok vápnika v tele, ale o narušenie bunečných kostných buniek. V našom tele máme dva typy buniek: stavebné a deštruktívne. Pri menopauze je práca na stavbe buniek prerušená. Musíme sa obrátiť na gynekológa alebo hľadať prostriedky, ktoré obnovia telo počas menopauzy.

Ak budete užívať veľa syntetických kortikosteroidných prípravkov po dlhú dobu, vaše telo začne trpieť. Nedostatok hormónov spôsobených drogami môže viesť k ochoreniu, ako je osteoporóza.

S vekom všetci ľudia zažívajú zníženie stupňa hustoty kostí, ich sila a tón sú výrazne znížené. Sú to pochopiteľné zmeny, ktoré sa vyskytujú v tele v dôsledku starnutia. Ale v niektorých kategóriách ľudí sa takéto zmeny prejavujú oveľa skôr a prebiehajú intenzívnejšie. Zistilo sa významné množstvo príčin tohto ochorenia..

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré nemožno zmeniť:

príslušnosť k pohlaviu;

Kaukazská alebo mongoloidná rasa (je dokázané, že Afroameričania majú prakticky nulové riziko osteoporózy. Je to možné, pretože sú často na slnku na dlhú dobu, čo posilňuje štruktúru kostí);

oslabené alebo riedené kostné tkanivo kostry;

veková kategória viac ako 65 rokov (v tomto veku začína prirodzená strata vápnika v ľudskom tele. Je možné ju doplniť iba čiastočne);

genetický faktor (v tomto prípade stupeň blízkosti príbuzenstva nie je zvlášť významný).

Môžu byť ovplyvnené aj rizikové faktory:

jedlo nenasýtené vápnikom a vitamínom D (malo by sa konzumovať toľko vápnika a vitamínu, ktoré patria do tejto skupiny);

užívanie určitých liekov, napríklad kortikosteroidov a antikonvulzív (ak je to možné, mali by sa minimalizovať. Ak to nie je možné, odporúča sa kontaktovať chiropraktika okamžite po ukončení ich príjmu a byť si vedomý rizika vzniku ochorenia v budúcnosti);

časté užívanie hormonálnych liekov;

hypodynamický životný štýl (je dokázané, že čím mobilnejšia žena vedie životný štýl, tým menej je vystavená osteoporóze);

akákoľvek forma fajčenia;

nadmerné pitie (viac ako tri skupiny denne s rôznym stupňom sily);

dysfunkcia tráviaceho ústrojenstva, endokrinný systém, ako aj pankreas;

zmeny hormonálnych hladín, ktoré sa vyskytujú počas menopauzy;

dysfunkcia vaječníkov alebo ich odstránenie (vedie k hormonálnej nerovnováhe alebo skorej menopauze. Toto sa zase môže stať katalyzátorom rozvoja osteoporózy);

problémy pri práci nadobličiek (samo o sebe to nie je príčinou vzniku choroby, užívanie liekov ju však môže veľmi dobre vyprovokovať);

všetky ostatné choroby endokrinných žliaz (najčastejšie priamo súvisia s hormonálnou nerovnováhou).

Výskyt osteoporózy sa teda bude celkom očakávať, ak viete všetky dôvody, ktoré ovplyvnia tvorbu prezentovaného ochorenia..

Osteoporóza senilného typu sa vyskytuje v dôsledku nedostatku vápnika spojeného s vekom a stratou rovnováhy medzi nútenou deštrukciou kostného tkaniva, ako aj rýchlosťou tvorby nového tkaniva kostného typu. Výraz „senilný“ znamená, že uvedený stav sa vytvára vo vyššom veku, najčastejšie u ľudí starších ako 70 rokov. Toto ochorenie sa vyskytuje dvakrát častejšie u žien ako u mužov. U žien je takmer vždy kombinovaná s postmenopauzálnym štádiom.

Osobitne treba poznamenať, že v menej ako 5% prípadov je choroba spôsobená iným ochorením alebo užívaním určitých liekov. Je to forma osteoporózy, známa ako sekundárna. Môže sa tvoriť za vyššie uvedených podmienok. Predpokladajme problémy s obličkami alebo endokrinnou žľazou. Nadmerná konzumácia alkoholu a závislosť od fajčenia túto chorobu iba zhoršujú..

Existuje tiež idiopatická „mládež“ osteoporóza. Toto je zriedkavý typ osteoporózy, ktorej príčina nie je v súčasnosti známa. Tvorí sa u dojčiat, detí a mladých ľudí, ktorí majú v krvi celkom normálnu hladinu hormónov a vitamínov. Okrem toho nemajú zjavný dôvod na zníženie stupňa hustoty kostí.

Stupne osteoporózy

Závažnosť osteoporózy sa určuje ako:

primárny stupeň, ktorý sa zistí pri znížení hustoty kostí. Pri röntgenovej diagnostike sa deteguje výrazná priehľadnosť tieňa röntgenového žiarenia a pruh siluety stavcov. Tento stupeň ochorenia je určený výlučne počas lekárskeho výskumu;

osteoporóza sekundárneho stupňa alebo mierna - zjavný pokles hustoty kostí. V tomto prípade stavce získajú špecifický bikonkávny tvar, čím sa vytvorí deformácia klinovitého tvaru jedného z stavcov. Tento stupeň ochorenia sa prejavuje silnými bolestivými pocitmi;

výrazná osteoporóza alebo terciárny stupeň - pri röntgenovom vyšetrení je ostrá priehľadnosť stavcov. Inak sa nazýva zasklenie a prítomnosť klinovitej deformity súčasne na viacerých stavcoch. V tomto štádiu je už osteoporóza zrejmá.

Hip osteoporóza

Známou formou tohto ochorenia je osteoporóza bedrového kĺbu. Vo svojej genéze sa nelíši od osteoporózy zvyšných kostí, s výnimkou lokalizácie v rovnakej oblasti. Najzraniteľnejším miestom tohto prejavu choroby je krk stehennej kosti. Zlomenina prezentovanej oblasti u starších ľudí má často za následok smrť alebo neschopnosť pohybovať sa v obvyklom normálnom režime.

Drvivá väčšina výlučne endoprotetiky umožňuje úplne obnoviť fungovanie typu bedrového kĺbu.

Osteoporóza prezentovaného typu môže mať nasledujúce tri typy lokalizácie:

lokálne - súčasne sa znižuje stupeň hustoty kostného tkaniva a stehennej kosti v počiatočnom štádiu takých ochorení, ako je špecifická nekróza hrudnej kosti a Perthesova choroba;

regionálna - je tvorená výlučne s artrózou bedrového kĺbu;

časté - dostáva sa do súvislosti s obehovou dysfunkciou dolných končatín.

Osteoporóza bedra sa môže tvoriť v dôsledku systémovej osteoporózy, ktorá je pre toto ochorenie typickejšia.

Pri predloženej forme ochorenia strácajú kostné tkanivá schopnosť udržať optimálne fyziologické zaťaženie. Celková lézia bedrových a kolenných kĺbov je v tomto prípade vyvolaná skutočnosťou, že „najvýznamnejšia“ záťaž pri pohybe je predovšetkým na nich..

Osteoporóza bedra sa začína vyvíjať z celého radu dôvodov:

predĺžená strata motorickej funkcie dolných končatín pri dlhodobom liečení zlomenín, dislokácií a iných zranení. To spôsobuje atrofiu motorických funkcií, ktoré je takmer nemožné uviesť do normálneho stavu;

značné zaťaženie jednej končatiny v prípade, že druhá bola odstránená alebo prerušená. Táto možnosť tiež nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie konkrétnej končatiny, v dôsledku čoho stráca svalovú pamäť;

komplikácia krvného obehu za určitých špecifických podmienok. Hovoríme o popáleninách, omrzlinách, flegmónoch (zápalovom alebo hnisavom rozklade tkanív) a ostatných, ktoré sa tiež stávajú katalyzátormi atrofie svalov a tkanív;

prechodná osteoporóza by sa u žien mala považovať za špeciálnu formu osteoporózy bedrového kĺbu. Tvorí sa u žien v neskorších štádiách tehotenstva au mužov vo veku 30 až 40 rokov..

Pre detekciu tejto formy ochorenia je možné rôntgenové vyšetrenie alebo palpácia (v niektorých prípadoch). Včasná detekcia je veľmi dôležitá, pretože umožní začať s adekvátnou liečbou čo najskôr..

Bez ohľadu na príčiny prejavu prezentovanej choroby by sa v prvom rade mali zvážiť potrebné súčasti liečebného postupu. Je to ona, ktorá umožňuje „formovať“ procesy metabolizmu v kostných tkanivách, regulovať stupeň pohyblivosti kĺbov a svalovej aktivity. Takéto zotavenie trvá veľmi dlho a čím staršia osoba, tým viac komplikácií prechádza..

Veľmi dôležitý je prísny a prísny plán výživy a časté vystavenie pasívnym a aktívnym slnkom. Druhý umožňuje rýchlejšiu produkciu vitamínu D, a teda posilňuje kostné tkanivo. Prijímanie liekov je tiež povolené, ale výlučne podľa pokynov špecialistov. Môže to byť liek obsahujúci vápnik a vitamín D3 (alebo jeho ďalšie metabolity) a bisfosfonáty. Je nežiaduce užívať akékoľvek hormonálne lieky pre ženy, ktoré dosiahli vek nad 70 rokov. Avšak niekedy je to jediný spôsob, ako obnoviť normálnu štruktúru kostí..

Diagnóza osteoporózy

Vyvinul sa dostatočný počet metód, pomocou ktorých sa uskutočňuje diagnóza osteoporózy. Rádiografia umožňuje zistiť depléciu kostí iba vtedy, keď ich strata dosiahla viac ako 30%. Preto má zmysel uchýliť sa k tejto metóde výlučne so sekundárnym stupňom choroby.

Modernejšie metódy, ktoré sa takmer vždy vykonávajú pri osteoporóze, sú analýza výšky chrbtice a výpočet ich vzťahu. Najlepším spôsobom by mala byť denzitometria. To umožňuje presne určiť stupeň hustoty kostí, pomer vápnika v ľudskom tele, ako aj počet usadenín svalov a tukov..

Táto metóda by sa mala považovať za najbezpečnejšiu, pretože iba nepoužíva takzvané izotopové metódy ožarovania, ktoré sú pre človeka jasne škodlivé. Je založená na stanovení hustoty skeletu a odhaľuje minerálne a iné aktívne zložky kostného tkaniva. Jeho výhoda v rýchlosti získavania výsledkov a perfektnej bezbolestnosti.

Nepodceňujte ani štandardný test krvi a moču, ktorý umožňuje skutočne vyhodnotiť stav, v ktorom je metabolizmus fosforu a vápnika..

Tomu pomáhajú údaje, ako napríklad:

Všeobecná analýza vápnika je jednou zo základných špecifických zložiek kostného tkaniva, najdôležitejšou mikroelementom, ktorá sa podieľa na tvorbe kostry, fungovaní srdcového svalu, nervovej a svalovej aktivite, ako aj na zrážaní krvi a všetkých ďalších procesoch. Zmeny formy a štádia osteoporózy sa prejavujú rôznymi posunmi stupňa koncentrácie vápnika. Optimálne ukazovatele vápnika sú nasledujúce: od 2,2 do 2,65 mmol na liter.

Anorganický fosfor je zložkou minerálu kostného tkaniva, ktorý je v ľudskom tele prítomný ako soli (fosforečnany vápenaté, fosforečnany horečnaté) a zúčastňuje sa na procese tvorby kostného tkaniva a metabolizmu energie bunkového typu. 85% všetkého fosforu sa nachádza v kostiach. Úpravy týkajúce sa pomeru fosforu v krvi možno pozorovať pri všetkých druhoch zmien v kostnom tkanive, nehovoríme iba o osteoporóze. Optimálne hodnoty fosforu by sa mali zvážiť od 0,85 do 1,45 mikromólov na liter.

Látka je hormón prištítnych teliesok, ktorý je produkovaný prištítnymi telieskami a je zodpovedný za výmenu typov vápnika a fosforu v tele. Identifikácia koncentrácie hormónu prištítnych teliesok môže poskytnúť dôležitú informačnú základňu pre identifikáciu rôznych foriem osteoporózy. Optimálne parametre parathormónu sú od 9,5 do 75,0 pg na ml. To je medzi 0,7 a 5,6 pmol na liter.

Deoxypyridonolín, ktorý sa označuje ako DPID, je znakom stupňa deštrukcie kostného tkaniva. Nachádza sa v moči. Močový prejav sa zvyšuje s postmenopauzálnou osteoporózou, osteomalaciou, tyreotoxikózou, počiatočnou hyperparatyreózou..

Optimálne sadzby DPID sa líšia podľa pohlavia:

u mužov je to 2,3 až 5,4 nmol;

pre ženu od 3,0 do 7,4 nmol.

Osteokalcín je hlavný špecifický proteín kostného tkaniva, ktorý sa aktívne podieľa na procese obnovy kostí a vývoji nového tkaniva tohto typu. Príliš vysoké hodnoty osteokalcínu sú prítomné v počiatočnej fáze hyperparatyreózy, u osôb s hypertyreózou a akromegáliou. Pri osteoporóze postmenopauzálneho typu sa nachádza v optimálnych parametroch alebo sa zvyšuje. Pri osteomyelii a renálnej osteodystrofii sa pomer osteokalcínu znižuje. Predložené vyšetrenie je nevyhnutné na zistenie osteoporózy a kontrolnej liečby so zvýšením pomeru vápnika v ľudskej krvi.

Optimálne ukazovatele osteokalcínu sú nasledujúce:

muži - od 12,0 do 52,1 ng na ml;

ženy v premenopauzálnom období - od 6,5 do 42,3 ng na ml;

ženy po menopauze - od 5,4 do 59,1 ng na ml

Pri diagnostike osteoporózy u žien je preto dôležité venovať pozornosť akýmkoľvek výkyvom údajov a vykonať všetky dostupné štúdie. Vďaka tomu bude možné vykonať presnú, včasnú diagnostiku a následne získať optimálnu liečbu, ktorá pomôže v čo najkratšom čase..

Ako liečiť osteoporózu?

Osteoporóza je liečená lekársky, ľudia s endokrinnými poruchami sú predpísané lieky, ktoré pomôžu obnoviť hormonálne hladiny. Starším ľuďom sa predpisujú potravinové doplnky s vysokým obsahom vápnika a vitamínu D. Ženy počas menopauzy majú predpísanú hormonálnu substitučnú liečbu, ako aj bisfosfonáty..

Pacientom môže byť niekedy predpísaná fyzioterapia, masáž, to všetko v malých dávkach - kvôli krehkosti kostí. V prípade potreby môžu opísať opotrebenie špeciálnych podporných korzetov.

Nie je možné úplne liečiť osteoporózu, ale je možné sa naučiť, ako s ňou žiť a zastaviť ďalší vývoj choroby. Preto je potrebné chodiť, behať, tancovať. To všetko môže poskytnúť kostnému tkanivu zdravý „stres“, ktorý potrebujú, a môže ho posilniť. Takéto cvičenia umožnia posilniť svaly a zmeniť koordináciu a rovnováhu..

Ďalší spôsob liečby osteoporózy, ktorý sa odporúča všetkým ženám, by sa mal považovať za „zdravú“ stravu s individuálne vybraným pomerom vápnika a vitamínu D. Najpriaznivejšie je konzultovať vyváženú stravu založenú na zásadách potravinovej pyramídy..

V tomto prípade je obzvlášť potrebné zabezpečiť, aby pacient dostával potrebné množstvo nielen vápnika, ale aj vitamínu D. K tomu môže dôjsť v procese jedenia jedla aj pri používaní výživových doplnkov..

Podrobné a intuitívne video o tom, ako liečiť osteoporózu?

Ošetrenie bisfosfonátmi

Jednou z najmodernejších metód liečby tohto ochorenia u žien sú bisfosfonáty. Sú najstabilnejšími analógmi pyrofosfátov, ktoré sa tvoria prirodzene. Fungujú na ženskom tele týmto spôsobom: integrujú sa do štruktúry kostného tkaniva, zostávajú v ňom po dlhú dobu a spomaľujú rezerváciu kostí znížením aktivity osteoklastov..

V súčasnosti by sa bisfosfonáty mali považovať za uznávaný spôsob prevencie a liečby osteoporózy nielen u žien, ale aj u mužov..

Štúdie, ktoré boli úspešne vykonané na mnohých tisícoch pacientov, preukázali, že bisfosfonáty:

absolútne nie je nebezpečný;

dokonale tolerované ľudským telom;

mať málo vedľajších účinkov;

inhibovať rezerváciu kostí;

pozitívne ovplyvňujú zvýšenie hustoty minerálov v kostiach (BMD);

znížiť pravdepodobnosť zlomenín.

V súčasnej dobe sa v aktívnej praxi používa iba určité množstvo bisfosfonátov, a to alendronát, risendronát, ibondronát, kyselina zoledrová. Vyznačujú sa rôznymi spôsobmi a metódami zavedenia do tela..

Alindronát by sa mal považovať za najznámejší a dobre preštudovaný bisfosfonát. Jeho účinnosť sa preukázala v mnohých štúdiách u pacientov s osteoporózou. Štúdie sa tiež uskutočňovali za prítomnosti zlomenín v oblasti stavcov.

Tento liek je tiež účinný pri prevencii osteoporózy u žien v postmenopauzálnom období s osteopéniou. Alindronát v priemere znižuje pravdepodobnosť zlomenín rôznych lokalizácií o 50% a pravdepodobnosť špecifickejších zlomenín v oblasti stavovcov - o 90%.

Tento liek sa predpisuje v dávke 70 mg, to znamená jedna tableta, raz týždenne. Pri postmenopauzálnej osteoporóze sa risendronát používa aj v dávke 30 mg týždenne.

Droga "miacalcic"

Okrem skôr opísaných metód primárnej línie sa môžu kalcitoníny z lososa v niektorých prípadoch použiť na liečenie osteoporózy. Tento nástroj je špecifickým analógom hormónu kalcitonínu endokrinnej žľazy, ktorý sa aktívne podieľa na obnove homeostázy vápnika..

Je potrebné vziať do úvahy vlastnosť lieku „Miacalcic“, ktorý obsahuje kalcitonín z lososa, že významne znižuje riziko zlomenín, s výnimkou zjavnej dynamiky ochorenia. Bolo to možné vďaka jeho pozitívnemu účinku na kvalitu kostných tkanív (ich mikro a makroarchitektonika)..

Pravdepodobnosť nových zlomenín v chrbtici počas liečby Miacalcic klesá o 36%. Súčasne je liek charakterizovaný ďalším parametrom, ktorý sa aktívne používa v aktívnej lekárskej praxi: „Miacalcic“ vyvoláva zjavný analgetický účinok pri pocitoch vyvolaných zlomeninami..

Hormonálna substitučná terapia

Malo by sa tiež poznamenať, že ide o hormonálnu substitučnú terapiu (HRT). Je to ona, ktorá sa môže pochváliť vysokým stupňom účinnosti u žien v postmenopauzálnom období. Predložený spôsob liečby, ktorým je venózna trombóza, má vážne vedľajšie účinky. V tejto súvislosti musí byť žena v procese predpisovania tejto liečby informovaná o pravdepodobných komplikáciách.

Napriek tomu HRT zostáva preventívnym opatrením základnej série u žien s menopauzou do 45 rokov. Okrem toho je to nástroj, ktorý skutočne účinne odstraňuje všetky vegetatívne príznaky klinického typu, ktoré sú charakteristické pre menopauzu.

V každom jednotlivom prípade si problém predpisovania HSL pre ženu vyžaduje dôkladné gynekologické a mamologické vyšetrenie a monitorovanie..

Pri stálej bolesti v bedrovej oblasti môžu byť určité cvičenia, ktoré posilňujú svaly chrbta, efektívne. Zdvíhanie a klesanie môžu iba zhoršovať prejavy príznakov. Preto sa odporúča stála fyzická záťaž.

Prevencia osteoporózy

Predchádzanie vzniku osteoporózy je mnohokrát ľahšie ako jej liečba. Preventívne opatrenia sú na udržanie alebo zvýšenie stupňa hustoty kostí použitím požadovaného pomeru vápnika. Je potrebné vykonať fyzické zaťaženie hmotnosťou a pre určité kategórie použitie aktívnych drog.

Zvýšenie hustoty kostných tkanív pozitívne ovplyvňujú aj špeciálne cvičenia s tlakom na kosti, napríklad chôdza a beh po schodiskách. Rovnaké cvičenia, ktoré nie sú spojené s takým zaťažením, nemajú vplyv na stupeň hustoty kostí. Preto je veľmi dôležité poradiť sa so špecialistom av žiadnom prípade by sa s ním nemalo zaobchádzať nezávisle. To môže byť spojené s ešte väčšími komplikáciami pri osteoporóze u žien..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať s osteoporózou?

Na účely skríningu osteoporózy sa odporúča kontaktovať špecialistov, ako je endokrinológ, reumatológ, gynekológ a chirurg s ortopedickou traumou. Takýto pôsobivý počet lekárov je potrebný, pretože ženské telo je celok a osteoporóza môže byť spôsobená rôznymi poruchami v tele.

To znamená, že bude potrebné liečiť nielen prezentovanú chorobu, ale aj to, čo ju vyvolalo. Na odhalenie hlbších problémov je potrebné, aby ich preskúmal významný počet odborníkov. Je potrebné vyšetriť každého z lekárov po 40 rokoch najmenej raz ročne. Tento prístup poskytne príležitosť na zabránenie vzniku choroby a pomôže zmierniť jej prejavy, najmä na prevenciu zlomenín..

Predovšetkým je potrebné podstúpiť vyšetrenie endokrinológom a gynekológom, ktoré naznačujú potrebu testov na skupiny hormónov, a ak to bude potrebné, pošlú sa k reumatológovi alebo ortopédovi. Práve títo odborníci určia vhodnú liečbu a pomôžu vyriešiť všetky vznikajúce zdravotné problémy.

Autor článku: Kuzmina Vera Valerevna | Endokrinológ, odborník na výživu

vzdelanie: Diplom Ruskej štátnej lekárskej univerzity pomenovaný po N. I. Pirogov, špecializácia "Všeobecné lekárstvo" (2004). Pobyt na Moskovskej štátnej lekárskej a zubnej univerzite, diplom „Endokrinológia“ (2006).

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov.
Ak je diagnostikovaná hiátová prietrž, je možné ošetrenie bez chirurgického zákroku? Takáto kýla je závažné ochorenie, ktoré je tiež veľmi ťažké diagnostikovať. Ak lekár diagnostikoval hiátovú prietrž, je v zásade možné ju liečiť bez chirurgického zákroku, ale pacienti s ňou musia najčastejšie súhlasiť.
Bedra je slabou stránkou mnohých moderných ľudí, pretože má neustále zaťaženie nesprávnym sedením pri počítači, nedostatkom športu, nadváhou a oblečením na vysokom podpätku. V tejto oblasti sa v priebehu času vytvára hernia, ktorá sa ťažko lieči a spôsobuje výrazné zníženie kvality života.