loader

Hlavná

Liečba

Osteoporóza kolenných kĺbov 1, 2, 3 stupne

Osteoporóza kolenných kĺbov je kombináciou dystrofických a degeneratívnych zmien v kosti, chrupavke a spojivovom tkanive distálnej epifýzy stehennej kosti, kondylov holennej kosti a patelly (patella). Úplný začiatok vývoja osteoporózy, pri ktorej sa tvorba dutín v kosti nazýva osteopénia.

Pre osteoporózu kolenného kĺbu sú charakteristické tieto zmeny:

 • štruktúra kostí, ktoré tvoria kolenný kĺb, sa stáva poréznou;
 • chrupavková membrána pokrývajúca hlavu kostí sa stáva tenšia, stráca elasticitu, zrúti sa;
 • vo vnútri kĺbu sa tvoria výrastky a erózie, ktoré narúšajú normálne fungovanie.

Osteopénia sa vyskytuje hlavne u starších ľudí (nad 50 rokov). Je spojená s prirodzenými procesmi starnutia tela a kostného aparátu, so zhoršovaním trofizmu tkaniva a so zníženou fyzickou aktivitou..

Samotná osteopénia a osteoporóza sa takmer nikdy nevyskytujú. Sprevádza ich artritída a artróza, takže osteoporóza kolena sa často nazýva degeneratívna artritída..

Závažnosť osteopénie a osteoporózy

Osteopénia sa líši stupňom pórovitosti kostí:

 • I závažnosť - mierna osteopénia;
 • Závažnosť II - mierny prejav choroby;
 • Stupeň III - hranica s osteoporózou.

Stupne osteoporózy majú rôznu klasifikáciu. Existujú 4 hlavné štádiá vývoja choroby. Určujú sa zisťovaním zmien v štruktúre kostí pomocou špeciálnych výskumných metód..

 1. Štádium I je charakterizované počiatočnou deštrukciou chrupavky. Pacient cíti mierne bolesti v kolennom kĺbe pri zmene počasia alebo silnej fyzickej námahe. Niekedy je zvýšená krehkosť a stratifikácia nechtov spojená s nedostatkom vápnika. Liečba sa začína už v tomto štádiu: vitamínová terapia, doplnenie nedostatku vápnika, fosforu, horčíka.
 2. V štádiu II nastáva výrazná deštrukcia chrupavkového tkaniva, ale pórovitá štruktúra kosti nie je výrazná. Pacient má obavy z bolesti v kolenách, najmä večer a v noci..
 3. Osteoporóza fázy III je jasne viditeľná na röntgenových lúčoch: chrupavka je veľmi tenká alebo takmer chýba, kĺbový vak stráca svoj tvar a rastie a v kolennom kĺbe sa vytvára veľké množstvo synoviálnej tekutiny. Epifýza femuru a kondyla holennej kosti má výraznú pórovitú štruktúru.
 4. V štádiu IV je pozorovaná úplná deštrukcia chrupavky, vytvárajú sa výrastky a erózia, ktoré narúšajú normálne fungovanie kĺbu. Pohyb je výrazne obmedzený, dochádza k silnému opuchu kolena. Liečba je možná iba chirurgicky.

diagnostika

Osteopénia a osteoporóza sa diagnostikujú neinvazívnymi metódami snímania kostí pomocou röntgenového žiarenia, ultrazvuku, zobrazovania magnetickou rezonanciou alebo počítačovej tomografie. Najspoľahlivejšie výsledky týkajúce sa závažnosti osteoporózy sa dajú získať pomocou denzitometrie, ktorá umožňuje určiť percento pevnosti kostí. Špecifickú liečbu je možné predpísať až po komplexnom vyšetrení a diferenciálnej diagnostike, ktorá vám umožní určiť, čo presne je príčinou poškodenia kolenného kĺbu. Pri denzitometrii sa zisťuje hustota minerálov kostí, architektonika (štruktúrne znaky) a hrúbka povrchovej vrstvy kostí. Používajú sa rôzne technológie:

 • fotonických. V čase priechodu fotónového lúča cez špecifickú oblasť kosti sú niektoré z nich oneskorené. Denzitometrický prístroj vypočíta rozdiel medzi uvoľnenými a vrátenými fotónmi, čo nám umožňuje posúdiť minerálnu hustotu kostnej hmoty;
 • Röntgenové žiarenie. V dôsledku rozdielu v hustote kostí sa časť žiarenia oneskorí a na výstupe sa získa jasný obraz. Výhody röntgenovej denzitometrie vo vyššom rozlíšení, ktoré vám umožňujú presnejšie zmerať hustotu minerálov;
 • ultrazvuk. Princíp štúdie je založený na zmene rýchlosti priechodu ultrazvukovej vlny štruktúrami s rôznou hustotou. Pre spoľahlivosť štúdie je potrebné použiť gélový vodič. Nie je to vždy vhodné, pretože množstvo gélu môže výrazne ovplyvniť výsledky. Ultrazvuková diagnostika sa preto používa na počiatočnú štúdiu osteoporózy a osteopénie, po ktorej sú predpísané metódy ožarovania..

Stupeň osteoporózy kolenného kĺbu podľa výsledkov denzitometrie je určený kritériami T a Z. Podľa štandardov WHO je stupeň rozvoja osteoporózy a ďalšieho liečenia určený iba T-kritériami (počet štandardných odchýlok (SD) maximálnej kostnej hmoty).

Zaručenie zdravia kĺbov! Pozrite si tento odkaz.

 1. Osteopénia prvého stupňa je charakterizovaná odchýlkami v rozmedzí -1 - -1,5 SD.
 2. Osteopénia druhého stupňa sa stanoví s odchýlkami T-kritérií od -1,5 do -2 SD.
 3. Tretí stupeň rozvoja osteopénie je diagnostikovaný ukazovateľmi od -2 do -2,5 SD.

Pri T-kritériách -2,5 SD sa diagnostikuje osteoporóza av prítomnosti patologických zlomenín v anamnéze závažnej osteoporózy..

Liečba osteopénie a osteoporózy

Pri liečbe osteoporózy a osteopénie existujú 3 hlavné smery:

 • symptomatický, zameraný na odstránenie bolesti a iných nepríjemných pocitov;
 • etiotropné, odstránenie zistenej príčiny choroby v prípade sekundárnej alebo liekovej etiológie vývoja;
 • patogenetický, obnovuje normálnu štruktúru kostného tkaniva, eliminuje rozvoj artritídy a artrózy kolenného kĺbu, obnovuje pružnosť kostného tkaniva.

Menej výrazné dystrofické zmeny v kostiach a chrupavkovom tkanive kolenných kĺbov uľahčujú liečbu. Preto neignorujte osteopéniu 1. stupňa, čo umožňuje progresiu ochorenia. Pri prvom stupni závažnosti sú príznaky veľmi zriedkavé, ale proces ničenia kĺbov už prebieha. Je potrebné venovať pozornosť identifikácii príčiny choroby a nasmerovaniu liečby k obnoveniu architektonickej elasticity kostí a chrupaviek. Použite na to:

 • lieky, ktoré spomaľujú degeneratívnu deštrukciu kostí (bisfosfonáty, estrogény a modulátory estrogénových receptorov, stroncium ranelát, kalcitonín);
 • látky, ktoré zvyšujú syntézu kostí (prípravky z fluoridov (fluoridy), rastové hormóny a anabolické steroidy, androgény);
 • prostriedky na plnenie nedostatku vápnika, horčíka, jódu, fluóru, fosforu.

Liečba prvých štádií osteopénie by mala byť komplexná. Osteoporóza sa nikdy nevyvíja bez dôvodu. Často je to uľahčené vážnym nedostatkom chemických prvkov a nesprávnym životným štýlom..

Osteoporóza kolenného kĺbu stupňa II sa vyznačuje miernou bolesťou. Vyskytujú sa pri dlhej chôdzi, zmene počasia alebo v noci. Okrem patogenetickej orientácie by liečba fázy II mala byť sprevádzaná elimináciou bolesti, ktorá znižuje kvalitu života pacienta. Používajú sa lokálne anestetické masti a gély, orálne nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

III. Stupeň závažnosti osteoporózy kolenných kĺbov zo subjektívneho hľadiska má výraznejší syndróm bolesti. Pohyby môžu byť výrazne obmedzené kvôli ostrej bolesti, ktorá sa vyskytuje pri pokuse o ohýbanie a uvoľnenie kolena. Môžu sa vyskytnúť patologické zlomeniny v dôsledku závažného vyčerpania kostí a zvýšenej krehkosti. V tomto prípade je indikovaná chirurgická liečba zlomenín fixáciou fragmentov lúčmi alebo doštičkami. Aby sa zabránilo postihnutiu pri osteoporóze, zvažuje sa možnosť endoprotetiky poškodených kolenných kĺbov. Liečba osteoporózy pomocou umelého kĺbu je účinná viac ako 95%. Je indikovaný pre ľudí v pokročilom veku, v prítomnosti cukrovky, nadváhou, psoriatickej artritídy.

V štádiu IV vývoja osteoporózy kolenných kĺbov úplne chýba tkanivo chrupavky, čo bráni uskutočňovaniu akýchkoľvek pohybov. Je indikovaná symptomatická liečba zameraná na odstránenie syndrómu bolesti. Jediným spôsobom, ako obnoviť pohyblivosť kolenného kĺbu, je endoprotetika.

Pred inštaláciou protézy sa odstráni zničené tkanivo kolenného kĺbu a obnoví sa integrita väzov. Výber protézy je určený pohlavím, hmotnosťou a zložením pacienta. Môžete si vybrať hotový model alebo si objednať individuálnu protézu.

Stupne osteoporózy: klinické príznaky a terapeutické účinky

Osteoporóza je proces úbytku kostnej hmoty, ktorý sprevádza mnoho patologických stavov a pri neliečení postupne postupuje. Vďaka vylúhovaniu minerálov a ich zlej absorpcii sú kosti krehké, ľahko sa zlomia. Diagnóza stupňa osteoporózy je nevyhnutná pre vymenovanie komplexnej liečby zodpovedajúcej zanedbaniu procesu a schopnej zabrániť fatálnym komplikáciám..

Prečo osteoporóza postupuje

Strata kostnej denzity sa vyskytuje na pozadí hormonálnych zmien, dlhodobého užívania hormonálnych liekov, s fyzickou nečinnosťou, zlou výživou, fajčením, nadmerným požívaním alkoholu.

Hlavnou príčinou choroby je hormonálna nerovnováha, ktorá sa u starších ľudí často vyvíja. Pokles v syntéze pohlavných hormónov vyvoláva nástup patológie, zmenu minerálneho zloženia kostí. Vápnik je v kostnom tkanive nedostatočne zadržiavaný, čo vedie k zníženiu sily a pravdepodobnosti zlomenín pri menších zraneniach v domácnosti..

Ďalším faktorom v progresii ochorenia v starobe je zhoršenie fungovania orgánov gastrointestinálneho traktu. Vápnik, ďalšie minerály, proteíny a vitamíny sa vstrebávajú horšie, čo vedie k ich progresívnemu nedostatku v tele. V tomto kontexte sa intenzita osteosyntézy znižuje a proces deštrukcie kostí sa výrazne zvyšuje. K tomuto patologickému trendu prispievajú tieto okolnosti:

 • podvýživa;
 • nedostatok pohybovej aktivity;
 • endokrinná patológia, najmä diabetes mellitus, choroby nadobličiek, adenóm hypofýzy;
 • lieková terapia - užívanie kortikosteroidných hormónov, antiepileptiká, nekontrolované používanie antikoncepcie;
 • fajčenie, zneužívanie alkoholu.

Osteoporóza sa môže vyskytnúť aj u mladých žien s častými tehotenstvami, opakovanými potratmi, predĺženou laktáciou, po odstránení vaječníkov a hormonálnou substitučnou terapiou..

Včasná liečba, vyšetrenie, diagnostika a určenie adekvátnej liečby zastavia vývoj procesu a udržiavajú kosti v relatívne zdravom stave..

Opis patológie podľa stupňa zanedbania

Bolo identifikovaných niekoľko štádií choroby, z ktorých každé má svoje charakteristické rysy. Klasifikácia je založená na závažnosti zníženia hustoty kostí.

Prvé štádium choroby

Osteoporóza prvého stupňa môže byť dlho asymptomatická. Pacienti často zaznamenávajú výskyt malej intenzity, ktorá vyvoláva bolesti pri veľkých kĺboch ​​končatín, v bedrovej oblasti a medzi lopatkami..

Nepríjemné pocity sú vyvolané dlhodobým fyzickým namáhaním statickej alebo dynamickej povahy a po odpočinku rýchlo prechádzajú. Pri kontaktovaní lekárov si môže pacient náhodne sťažovať na tieto body:

 • suchá pokožka, jemný peeling do tváre, lakťové kĺby;
 • strata vlasov a spomalenie rastu;
 • krehkosť a delaminácia nechtov;
 • hojná plaketa na pozadí dôkladnej ústnej hygieny;
 • únava po predtým ľahko tolerovateľnom zaťažení;
 • alergia na telo.

V tomto štádiu môže denzitometria pomôcť diagnostikovať demineralizáciu kosti, hoci strata kosti je stále minimálna (menej ako 5%)..

Druhá etapa patológie

Osteoporóza druhého stupňa má jasnejší klinický obraz. Najčastejšie je patológia diagnostikovaná v tejto fáze, keď sa objavia konkrétnejšie a konkrétnejšie sťažnosti..

Bolesť kostí sa častejšie pozoruje, a to aj na pozadí miernej únavy, ktorá je vyvolaná chôdzou alebo krátkou silou. Často v noci narušený. Niekedy príznaky choroby nemajú jasnú lokalizáciu, ale spravidla sa vyskytuje bolesť v dolnej časti chrbta, ramien, kolenných a bedrových kĺbov. Obnovenie pohody trvá dlho..

Pretrvávanie bolesti v chrbte je spôsobené mikrotraumou stavovcov. Okrem toho sa vyskytujú tieto klinické prejavy:

 1. Týka sa nočných kŕčov vo svaloch nôh a nôh.
 2. Pozícia sa mení, v dôsledku vzhľadu je osoba menej vysoká. V krčku maternice sa vytvára skolióza alebo kyfóza..
 3. Stomatitída sa často vyvíja, periodontálne ochorenie sa zhoršuje.
 4. Pacient si sťažuje na tachykardiu, skoky v krvnom tlaku, poruchy srdcového rytmu.

Röntgenové vyšetrenie s miernym stupňom už naznačuje klinovú deformáciu stavcov, ich zvýšenú priehľadnosť.

Tretí stupeň

Táto fáza je charakterizovaná porážkou niekoľkých častí pohybového aparátu. Pacient má obavy z neustálej bolesti v lumbosakrálnej oblasti a medzi lopatkami. Použitie nesteroidných protizápalových liekov v treťom štádiu patológie je neúčinné.

Osoba sa sťažuje na neustále pocity únavy, svalovej slabosti a zlého spánku. Často sa vyskytuje krívanie, pohyb je ťažký. Emocionálne pozadie sa spravidla výrazne znižujú. Palpácia chrbta a kĺbov bolestivá.

Pri ťažkej osteoporóze sa riziko zlomenín zvyšuje desaťkrát. Zlomeniny kostí predlaktia, stavcov a bedrového kĺbu sú možné.

V röntgenových lúčoch má tretí stupeň choroby špecifické príznaky:

 • obrys fuzzy kosti;
 • zníženie výšky stavcov a ich deformácie podľa druhu rýb;
 • štruktúra kosti.

Štvrtá fáza

V tomto štádiu nastáva ireverzibilná degenerácia všetkých častí pohybového aparátu. Dochádza k strate zubov. Ľudský rast sa výrazne znižuje, dochádza k výraznej deformácii chrbtice a kĺbov. Na pozadí hrubých deformácií kostí je možná miecha a vývoj svalových syndrómov.

Posledná fáza je charakterizovaná spontánnymi zlomeninami, ktoré sa vyskytujú s minimálnymi vonkajšími vplyvmi. Často dochádza k zlomenine krčka stehnovej kosti, ktorú človek dlhodobo upútal na posteľ.

Pozorujú sa hrubé porušenia všetkých najdôležitejších orgánov a systémov tela. V tomto štádiu choroby je človek samozrejme postihnutý zdravotným postihnutím, pretože zvyčajne stráca schopnosť samostatne sa pohybovať a starať sa o seba.

Na röntgenových snímkach kostí sú viditeľné jasné ohniská osvietenia. Kanálový kanál kostnej drene sa tiež významne rozširuje a husté vrstvy kostného tkaniva sa riedia na minimum. Stavce majú formu rýb.

Zásady liečby choroby

Cieľom terapie v ktoromkoľvek štádiu osteoporózy je obnoviť kostnú denzitu zlepšením osteosyntézy a spomalením rýchlosti deštrukcie kostí. Liečba nezávisí od lokalizácie procesu, je určená iba štádiom choroby.

Základné pravidlá lekárskej stratégie:

 • liečba by sa mala začať okamžite po zistení patológie;
 • komplexný charakter dopadu;
 • intenzita liečby zodpovedajúca úrovni deštrukcie kostí.

Je tiež potrebné monitorovať účinnosť predpísaných liekov. Všetky liečebné metódy môže predpísať iba odborník, ktorý je oboznámený s pacientovým životom a anamnézou..

Všeobecné odporúčania pre akýkoľvek stupeň patológie:

 • lieková terapia;
 • zmeny životného štýlu;
 • normalizácia jedla a spánku;
 • zvýšená pohybová aktivita vrátane dlhých prechádzok na čerstvom vzduchu, najmä v slnečných dňoch;
 • pravidelný výkon súboru cvičení fyzioterapie, posilňovanie nielen svalov, ale aj kostného tkaniva v dôsledku normalizácie krvného zásobovania.

Intenzita fyzickej aktivity je určená stupňom zvýšenia pórovitosti kostí. Užitočná masáž regeneračnými a tonizačnými technikami viedla kurzy niekoľkokrát do roka.

Vlastnosti liečby rôznych štádií choroby

Najúčinnejšia liečba osteoporózy v ranom štádiu. Preto je dôležité pravidelne navštevovať miestneho terapeuta, robiť biochemické testy krvi a moču a podrobiť sa rutinným vyšetreniam špecializovaných odborníkov. Po 60 rokoch sa vyžaduje ročná denzitometria..

Pri počiatočnom stupni ochorenia spočíva terapia v zlepšovaní metabolizmu a zvýšenom príjme vápnika, vitamínov a stopových prvkov. Používajú sa vitamínovo-minerálne komplexy obohatené vápnikom a vitamínom D3. Ľudové lieky sú dobrou pomocou, napríklad pri použití prášku z vaječných škrupín.

Od druhého stupňa sa predpisujú špeciálne liečivé látky:

 • estrogény (v neprítomnosti kontraindikácií);
 • Kalcitonín (miacalcic) - regulátor metabolizmu vápnika a fosforu;
 • Bisfosfonáty (Bonviva) - na inhibíciu rozkladu kostí;
 • lieky proti bolesti a NSAID;
 • Osteogenon - spomaľuje proces ničenia kostí a zubnej skloviny;
 • Kalcemín Advance - na zlepšenie metabolizmu kostí a kĺbov.

Koľkokrát denne a ako dlho užívať liek, lekár určí so zameraním na údaje laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení.

Čím neskôr je choroba zistená, tým ťažšie je s ňou vyrovnať, tým väčšie sú finančné a časové náklady.

V tretej a štvrtej etape, spolu s liečbou liečivami zameranými na spomalenie ďalšej deštrukcie kostí, je nevyhnutná liečba zlomenín a prevencia komplikácií. Aby sa predišlo zraneniam, používajú sa korzety, ktoré si ortoped vyberie, lekári odporúčajú zavedenie kovových implantátov, ktoré posilňujú kosti.

Odpovede na otázky

Ako určuje SZO závažnosť osteoporózy?

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje fázy procesu na základe pravdepodobnosti zlomenín kostí v dôsledku straty vápnika. Klasifikácia používa dva ukazovatele.

T je indikátorom hustoty kostí v chrbtici a bedrového kĺbu u žien po menopauze. Ukazovateľ sa počíta pre staršie ženy. Normálne sa rovná hodnote „-1“. Diagnóza osteoporózy je nastavená na hodnoty od "-1" do "-2,5". Výrazný proces úbytku kostnej hmoty zodpovedá "-2,5" a nižšie, s touto závažnosťou spravidla existujú patologické zlomeniny..

Ukazovateľ Z predstavuje odchýlku od normy kostnej hmoty u mladých ľudí. Pri výpočte sa berie do úvahy vek a pohlavie pacienta. Ak je výsledná hodnota vyššia ako 2, potom je hustota kostí menšia ako štandard. Ukazovateľ je informatívny pre mladých ľudí a mužov..

Aká je prognóza zlomeniny bedra??

V starobe môže kostná fúzia trvať niekoľko rokov alebo vôbec nemusí. To vedie k predĺženej imobilizácii, spojenej so závažnými komplikáciami, až k smrti. Zlomenina sa často nelieči spolu. Výsledkom je pseudoartróza alebo dôjde k úplnej fúzii kĺbového priestoru. Preto sa odporúča vykonať artroplastiku bedrového kĺbu, a to aj v miernom štádiu choroby.

Je možné zastaviť rozvoj osteoporózy prvého stupňa iba pomocou diéty?

Odporúča sa koordinovať menu s dietológom. Je nevyhnutné opustiť alkohol, sýtené nápoje, nadmernú konzumáciu kávy a silného čierneho čaju, obmedziť soľ, cukor, marinády, konzervované potraviny a údené mäso. Mali by ste jesť viac mliečnych výrobkov, rýb, bylín, orechov. Spôsob varenia je tiež dôležitý. Dôraz by sa mal klásť na dusené, varené alebo dusené jedlo..

Ale ani tá správna výživa nebude schopná kompenzovať nedostatok minerálov v trabekulách kostí. Je to iba spojka v komplexnej liečbe osteoporózy a mala by sa praktizovať počas užívania liekov obsahujúcich vápnik.

záver

Je dôležité zastaviť progresiu osteoporózy akéhokoľvek stupňa. Ak to chcete urobiť, musíte urobiť všeobecné uzdravenie tela, riadiť sa všetkými odporúčaniami lekárov a pravidelne brať predpísané lieky. Po celý život budete musieť dodržiavať všetky pravidlá zdravého stravovania, fyzickej aktivity a užívania drog..

Etapy osteoporózy

Osteoporóza je progresívne ochorenie charakterizované poklesom pevnosti kostí. Fázy osteoporózy sa vyvíjajú po dlhú dobu bez najmenších príznakov, ktoré často ovplyvňujú kostru starších ľudí a žien. Ochorenie sa považuje za najbežnejšiu príčinu zlomenín v staršej populácii a je nebezpečné, ak sa neprijmú preventívne a liečebné opatrenia..

Dôvody rozvoja

Väčšina ľudí verí, že je to nevyhnutná fáza starnutia, ale nie je tomu tak..

Jeho vývoj ovplyvňuje zlá strava a niektoré choroby:

 • tyreotoxykóza;
 • cirhóza pečene;
 • zápal pankreasu
 • reumatoidná artritída;
 • diabetes;
 • nádorov;
 • hypokalciémia;
 • hypotyreóza;
 • Itsenko-Cushingov syndróm;
 • AIDS;
 • hypogonadizmus.
Ak človek pije alkohol, potom svojím konaním vyvoláva vývoj choroby.

Nespornými faktormi negatívneho dopadu na kosti ľudskej kostry sú konzumácia alkoholu, obezita, fajčenie, výživa bez užitočných stopových prvkov. Je dokázané, že choroba postihuje častejšie ženy ako mužov. Nedostatok fyzickej aktivity a nedostatok vápnika a vitamínu D sú hlavnými príčinami osteoporózy.

Stupne a príznaky

Aby ste zabránili rozvoju choroby, mali by ste venovať pozornosť prvým príznakom choroby:

 • častá bolesť v dolnej časti chrbta, chrbtice, v oblasti panvy;
 • bolesť končatín, kĺbov;
 • po fyzickej námahe sa bolesti kostí zosilnia;
 • u starších ľudí je rast obmedzený;
 • záhyby kože po stranách a chrbte;
 • pozoruje sa deformácia povrchu chodidla;
 • vydutie brucha vpred.

Osteoporóza sa podľa pôvodu delí na tieto kategórie:

Hormonálne zmeny v starobe vedú k rozvoju senilnej formy patológie.

 • Senilnej. Vyvíja sa u starších ľudí hlavne v dôsledku nedostatku vápnika a zmeny hormónov.
 • sekundárne Vyskytuje sa po pôsobení iných chorôb, ako aj niektorých skupín liekov.
 • Idiopatickej. Izolované u dospievajúcich a malých detí z rôznych dôvodov.

Pokles pevnosti kostí má rôznu závažnosť, a preto sa kvalifikuje v štyroch fázach:

Prvý stupeň

Na pozadí zmien hormonálneho pozadia a príjmu špecifických liekov sa vápnik z kostí vymýva. Osoba si začína všímať krehké vlasy, krvácajúce ďasná, tvorbu plakov a deformáciu tvaru nechtov, jedná sa o osteoporózu 1. stupňa. Nehanbite sa rušiť odborníka takýmito príznakmi, pretože čím skôr sa liečba začne, tým bude účinnejšia.

Ultrazvuk kostí pomáha určiť chorobu v ranom štádiu - keď sa hustota kostí zníži iba o 2 - 3%.

V prvom stupni je najjednoduchšie obnoviť kosť konzumáciou väčšieho množstva potravín obsahujúcich vápnik, vitamíny a stopové prvky, ako sú sezam, mliečne výrobky, orechy a sója. Podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára je ľahké opustiť svoje telo bez stopy osteoporózy.

Druhý stupeň

V druhej fáze poškodenia kostí si väčšina ľudí všimne problémy s telom a navštívi lekára. Začínajú sa obávať bolesti končatín, kĺbov a chrbtice. Nepríjemné pocity zosilňujú po dlhej prechádzke, spia na nepohodlnom povrchu, fyzickej námahe. Niekedy sú poruchy srdcového rytmu a kŕče v noci. Osteoporóza druhého stupňa nie je až tak ťažko odstrániteľná, ak mierne zmeníte svoj životný štýl.

Tretí stupeň

Osteoporóza 3. stupňa postupuje a vytvára pre človeka čoraz väčšie nepohodlie: od neustálej bolesti je potrebné používať lieky proti bolesti, rast sa znižuje o 10 - 15 cm, je badateľná deformácia a zakrivenie chrbtice, môže dôjsť k hrboľu. Najjednoduchšie pohyby sa stanú traumatizujúcimi: pri neúspešnom nasadení vo sne môže dôjsť k prasknutiu chrbtice a pri sedení na stoličke hrozí riziko zlomenia stehna. Kostné zmeny sú jasne viditeľné v röntgenovom snímaní: oblasti bez vápnika sú ľahšie ako normálna kosť.

Štvrtý stupeň

Osteoporóza stupňa 4 môže pacienta úplne spať. Každý pohyb zaručuje zlomeniny, ktoré sa ťažko liečia. Oslabené kosti, takmer úplne zbavené vápnika, si vyžadujú dlhé zotavenie. Nie každý špecialista začne liečbu človeka, pretože to bude trvať dlhšie ako jeden rok na lôžku. Všetky vyššie uvedené príznaky sú ešte výraznejšie.

diagnostika

Po identifikácii rizikových faktorov ochorenia alebo jeho primárnych príznakov u pacienta lekár predpíše komplexné vyšetrenie. Skladá sa to z:

 • rádiografiu
 • Ultrazvuk kostí;
 • CT sken;
 • Magnetická rezonancia;
 • izotopová absorpčná spektrometria;
 • celkový vápnik v krvi;
 • paratyroidný hormón;
 • proteínová elektroforéza;
 • sérové ​​železo;
 • prolaktínu;
 • tryptázy;
 • neobmedzený fosfor;
 • osteokalcín.
Späť na obsah

Liečba v rôznych štádiách

Cieľom liečby osteoporózy je zníženie krehkosti kostí a zvýšenie kostnej hmoty. Lieky na báze vápnika sa považujú za hlavné lieky: chlorid vápenatý, fluorid vápenatý, kalcitonín, bisfosfonáty. Hlavnou vecou v terapii nie je prestať užívať potrebné lieky a zabezpečiť maximálnu absorpciu vápnika v tele pacienta. Okrem umelo syntetizovaného prvku musíte používať prírodné produkty, ktoré ho obsahujú v čo najväčšej možnej miere: tvrdý syr, sezam, mlieko, tvaroh, bylinky a iné.

Ako pomocnú terapiu v počiatočných štádiách ochorenia - v prvom alebo druhom stupni - si môžete predstaviť gymnastiku a aerobik. Fyzická aktivita zlepší metabolizmus a urýchli absorpciu vápnika, čo pomôže kostre rýchlo obnoviť svoje funkcie v plnom rozsahu. Cvičenia by mali vyberať jednotlivo fyzioterapeuti, aby sa zabránilo stresu na poškodených kostiach..

Preventívne opatrenia

Zdravý životný štýl je preventívnym opatrením pri väčšine chorôb a osteoporóza nie je výnimkou. Na posilnenie pevnosti kostí je potrebné používať raz ročne ďalšie vitamíny s komplexom vápnika a vitamínu D. Pri sedavom spôsobe života je dôležité zaviesť uskutočniteľnú fyzickú aktivitu a prechádzky v čerstvom veku. Kľúčom k silným kostiam v starobe je starostlivosť o ne od útleho veku.

Osteoporóza kolena: príznaky a liečba

Osteoporózu kolena často zažívajú profesionálni športovci, ako aj ľudia, ktorí nevykonávajú minimálnu fyzickú námahu. Toto ochorenie je spočiatku asymptomatické - osteoporóza kolena v počiatočnom štádiu je ťažké rozpoznať sama osebe.

Rizikové faktory

Osteoporóza sa môže vyskytnúť v každom veku, ale starší ľudia sú náchylnejší k nej. Kostné tkanivo sa obnovuje po celý život, ale u mladých ľudí sú tieto procesy aktívnejšie. Kosť dosiahne svoju najvyššiu hustotu do 30 rokov a po tejto hranici začína jej vyčerpanie. Prvým rizikovým faktorom je vek.

Osteoporóza kolenného kĺbu s vyššou frekvenciou sa u žien vyvíja po 45 až 50 rokoch. Je to kvôli zmene hormonálneho pozadia počas menopauzy. Telo prestáva produkovať dostatok ženského estrogénového hormónu, čo vedie k zníženiu hustoty kostí.

Ľudia s nadváhou sú náchylnejší na túto chorobu. Pri chôdzi po kĺboch ​​sú preťažené. Prispievajte k rozvoju osteoporózy a zlých návykov, ako je fajčenie, pitie alkoholu a kofeínu. Spoločná patológia sa vyskytuje pri existujúcich zraneniach športu alebo iného pôvodu. Osteoporóza sa môže vyvinúť na pozadí iného ochorenia kĺbov - napríklad reumatoidnej artritídy.

Pri výskyte osteoporózy kolenného kĺbu zohrávajú úlohu všeobecné metabolické poruchy. Ochorenie prispieva k nedostatku vápnika v tele.

príčiny

Príčiny osteoporózy kolenného kĺbu sú vysvetlené sekvenciou procesu. Vplyvom rôznych etiologických faktorov sú metabolické procesy v tkanivách kĺbov narušené. Postihnuté sú bunky a kolagénové vlákna chrupavkového tkaniva.

V kosti sa vyskytujú mikrofrakcie, poškodené krvné cievy a cysty. Kosť rastie patologicky a kĺb je zdeformovaný. To spôsobuje bolesť, pretože zmenený kĺb stláča okolité mäkké tkanivo.

Príznaky a stupne

Poznanie príznakov osteoporózy kolenného kĺbu umožní skoršiu nezávislú diagnózu choroby:

 • po dlhom pobyte v polohe na sedenie alebo ležanie cíti pacient určité obmedzenia v pohybe kolenného kĺbu;
 • chrumkavé kolená pri chôdzi a odpočinku;
 • opuch kĺbu;
 • bolesť v kolene je zaťažená záťažou a je jasne definovaná aj pri skúmaní kĺbu zvnútra;
 • bolesť a crunch sú určené, keď sa snažíte posunúť patellu rukou (nezamieňať s normálnym kĺbovým crunch);
 • osoba sa snaží znížiť záťaž na boľavé koleno, v dôsledku toho začne krívať;
 • mobilita chorého kĺbu je postupne obmedzená.

Počas choroby sa rozlišujú 3 stupne:

 1. Osteoporóza 1. stupňa je štádiom ochorenia, ktoré je najťažšie odhaliteľné. Pacient má obavy v súvislosti s bolesťou kĺbov, ale môže to vysvetliť únavou. Bolesť v bolesti sa vyskytuje ráno a pri chôdzi po schodoch. Môže dôjsť k kŕču. Zmeny v kĺbe pri tomto stupni ochorenia sú viditeľné iba na rádiografii.
 2. Osteoporóza kolenného kĺbu 2. stupňa sa vyznačuje bolesťou, ktorá sa za určitých podmienok neobjavuje, ale pravidelne počas celého dňa. Nepríjemné pocity sú prítomné aj v čase odpočinku. S osteoporózou kolenného kĺbu 2. stupňa sa stáva ťažšie chodiť. Pozoruje sa opuch kĺbov a deformácia.
 3. Osteoporóza stupňa 3 je stav, ktorý je blízko zdravotného postihnutia. Pacient nie je schopný vykonať minimálnu fyzickú námahu. Pacient nemôže ohnúť ani narovnať nohu. Neustále cíti silnú bolesť v kolennom kĺbe, kríza je počuť nielen samotnému pacientovi, ale aj iným. Nohy pacienta sa ohýbajú do tvaru písmena „X“ alebo „O“.

Ktorý lekár lieči osteoporózu kolena?

Liečba chorôb kostí a kĺbov sa môže venovať rôznym odborníkom. Osteoporózu kolenného kĺbu lieči reumatológ, ale ak je príčinou choroby hormonálna nerovnováha, vyšetrí sa pacient endokrinológom a ak dôjde k poškodeniu kĺbov, traumatológ.

diagnostika

Najprv lekár vyšetrí pacienta a urobí predbežnú diagnózu. Potom sú predpísané potrebné vyšetrovacie metódy:

 • Biochemický krvný test je predpísaný na sledovanie obsahu vápnika, fosforu, vitamínu D v krvi, ako aj hormónov a enzýmov, ktoré regulujú metabolizmus vápnika..
 • X-ray umožňuje vidieť hustotu kosti a mieru poškodenia.
 • Osteodenzitometria je metóda podobná rádiologickej. Ostedenzitometria sa považuje za presnejšiu štúdiu, pretože umožňuje vidieť zmeny v skorších fázach. Vypočíta sa hustota povrchu kostí a určia sa konkrétne oblasti poškodenia..
 • Absorpčná spektrometria je diagnostická metóda založená na absorpcii kosti lúčmi. Čím viac kostí sa vstrebáva, tým závažnejšie zmeny..
 • Izotopová absorpcia umožňuje sledovať obsah vápnika v kostnom tkanive. Toto je relatívne nová metóda, preto sa často nepoužíva. Momentálne nie je dostatok informácií naznačujúcich bezpečnosť metódy.
 • Na diagnostiku sa používajú aj ultrazvuk (ultrazvuk), počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI)..

Čo je choroba nebezpečná??

Bez včasnej liečby vedie osteoporóza kolena k výraznému zvýšeniu rizika zlomenín, ktoré môžu vzniknúť pri akomkoľvek neopatrnom pohybe..

Osteoporóza stupňa 3 môže spôsobiť kĺbovú fúziu kĺbov alebo vzhľad falošného kĺbu.

liečba

Prístup k liečbe osteoporózy kolena závisí od stupňa choroby. Na 1 stupeň lekári odporúčajú vykonať korekciu hmotnosti, pretože patológia často postihuje ľudí s nadváhou. Používa sa tiež lieková terapia. Ako anestetikum sa predpisujú lieky NSAID (diklofenak, ibuprofén, indometacín). Dobrým efektom sú terapeutické masáže, gymnastika, nosenie kolenného chrániča alebo elastická bandáž.

Liečba osteoporózy kolenného kĺbu 2. stupňa zahŕňa NSAID, vazokonstriktory a chondroprotektory (Chondroxil) - lieky obsahujúce zložky chrupavky. Pacient je liečený injekciami kyseliny hyalurónovej a fyzioterapiou. Odporúča sa čo najviac zaťažiť bolesť nôh, chodiť s trstinou a robiť gymnastiku, ktorá posilňuje svaly nôh..

Liečba osteoporózy kolena 3. stupňa môže byť terapeutická aj radikálna, chirurgická. Pacient je vyzvaný, aby odstránil deformované štruktúry alebo protézy kolenného kĺbu.

prevencia

Najlepšou prevenciou chorôb kostí a kĺbov je pravidelná a mierna fyzická aktivita. Športové aktivity by sa mali začať od útleho veku. Kľúčom k dobrému zdraviu je kontrola nadváhy, zabránenie nadmernému stresu v kĺboch ​​a vyvážená strava obsahujúca vápnik..

Rizikoví pacienti, tj starší ľudia alebo ženy, ktorí vstúpili do obdobia menopauzy, by sa mali podrobiť pravidelnému lekárskemu vyšetreniu.

Osteoporóza kolenného kĺbu je úspešne diagnostikovaná a liečiteľná. Pacienti si musia pamätať iba na to, že s lekárom by mali byť konzultovaní okamžite po výskyte bolesti kĺbov alebo prejavení iných príznakov.

Liečba osteoporózy chrbtice 3 stupne

Osteoporóza 3. stupňa: príčiny, príznaky a metódy liečby patológie

Vo väčšine prípadov nemá osteoporóza v počiatočných štádiách živé príznaky. Preto sa choroba stáva viditeľnou iba v pokročilom štádiu, čo komplikuje liečebný proces. Osteoporóza stupňa 3 sa vyznačuje významným poklesom hustoty kostí a zvýšením ich krehkosti. V tejto fáze je patológia ľahko diagnostikovaná. Aby ste sa vyhli komplikáciám, musíte okamžite začať s liečbou.

Čo je osteoporóza 3. stupňa?

Pri chorobe sa kosti stávajú krehkými a pri najmenšej námahe sa zlomia.

Ochorenie je charakterizované poškodením kostí kostry. Osteoporóza 3. stupňa má výraznú symptomatológiu. Možné zhoršené držanie tela a výskyt záhybu, pretože hustota kostí je výrazne znížená.

V tejto fáze pacient pociťuje neustálu bolesť, ktorú nie vždy zmierňujú lieky proti bolesti. Osteoporóza často vedie k zlomeninám v ktorejkoľvek časti kostry s ľahkými zraneniami. Je to kvôli zníženiu mineralizácie kostí. Najčastejšia patológia sa vyskytuje u žien po 55 rokoch veku..

príčiny

Osteoporóza má mnoho príčin. Vo väčšine prípadov sa tento stav vyvíja v dôsledku vekom alebo hormonálnych porúch..

Vek sa mení

V starobe nemôže telo vytvárať nové kostné tkanivo. To vedie k nerovnováhe medzi starou a novou textíliou..

Vápnik a fosfor sú najdôležitejšie minerály potrebné na tvorbu kostí. S vekom sa produkcia týchto látok v tele výrazne znižuje. Ich nedostatok vedie k zhoršeniu procesov regenerácie v kostnom tkanive.

Hormonálne poruchy

Ďalšou častou príčinou osteoporózy sú hormonálne zmeny. Nedostatok hormónov, ako sú androgény (u mužov) a estrogény (u žien), vedie k porušeniu mineralizácie kostí.

Zníženie hladín estrogénu je sprevádzané obdobím menopauzy. Preto je v tomto období často diagnostikovaná osteoporóza u žien..

Okrem toho môžu byť poruchy hormonálneho stavu spôsobené týmito dôvodmi:

 • Dlhodobá liečba kortikosteroidmi.
 • Choroby endokrinného systému.
 • Komplikácie spojené s používaním niektorých liekov.
 • Nedostatočný príjem potravín bohatých na vitamín D a vápnik.

Ak je príčinou osteoporózy stupňa 3 hormonálna nerovnováha, potom by sa liečba mala začať s korekciou hormonálneho stavu..

Iné dôvody

Okrem veku a hormonálnych zmien sa môže osteoporóza vyvinúť z týchto dôvodov:

 1. Genetická predispozícia.
 2. Existencia zlých návykov, ako je fajčenie a časté pitie.
 3. Zle vyvinuté svaly.
 4. Nedostatok fyzickej aktivity.
 5. Štíhla strava.
 6. Prítomnosť kostných nádorov.
 7. Somatické choroby.

príznaky

Pretrvávajúca bolesť kĺbov môže znamenať vývoj ochorenia

Osteoporóza tretieho stupňa má živý klinický obraz. Bolesť v tejto fáze sa stáva trvalou. S liekmi proti bolesti je ťažké zastaviť bolesť. Človek sa nemôže úplne hýbať. Silná bolesť navyše bráni spánku a odpočinku..

Znateľne (o 10-15 cm) sa výška osoby znižuje. Zvyšuje sa riziko zlomenín.

Čo bude bez liečby?

V prípade absencie riadnej liečby osteoporózy v 3. štádiu je najčastejšou komplikáciou zlomenina. Pretože kostné tkanivo sa riedi, môže sa vyskytnúť zlomenina v absolútne ktorejkoľvek časti kostry. U žien je krk stehien považovaný za slabý bod, u mužov - golier a zápästia. Zlomeniny pri osteoporóze často vedú k postihnutiu av niektorých prípadoch dokonca k smrti.

Ďalším častým dôsledkom osteoporózy je tvorba hrboľa na chrbte. Hrboľ sa môže tvoriť rýchlym tempom, takže je veľmi dôležité začať včas liečiť patologický proces. Najmä ak bola diagnostikovaná osteoporóza v 3 etapách.

Pri osteoporóze dochádza k zmenám držania tela a rastu človeka

diagnostika

V súčasnosti je diagnostika osteoporózy pomerne ľahká. Na diagnostiku sa používajú tieto metódy:

 • Rentgenografie.
 • Ultrazvuková denzitometria.
 • Magnetická rezonancia.

Röntgenové vyšetrenie vám umožňuje zvážiť zmeny v kostnom tkanive. Na obrázku má štruktúra kosti rozmazaný vzhľad, sú viditeľné oblasti osvietenia, ktoré vykazujú zníženú mineralizáciu.

Pri 3 stupňoch osteoporózy sa dutina kostnej drene rozširuje, čo sa tiež prejaví na röntgenovom snímaní.

Tvar stavcov sa mení: sploštia, zhustnú a konkávne.

Je povinné vykonávať všeobecné a biochemické krvné testy, krvné testy na hormóny a ionizovaný vápnik.

liečba

Počas liečby sa musia používať lieky proti bolesti.

Liečba osteoporózy 3. stupňa trvá dlho. Terapia by sa mala vykonávať komplexne. Zahŕňa to bezpodmienečne podávanie liekov proti bolesti (analgetík), ktoré môžu eliminovať syndróm bolesti. Stojí za zváženie, že účinky týchto liekov nie sú dostatočné.

Dôležitou súčasťou liečby je použitie protizápalových steroidných a nehormonálnych látok. Na obnovenie kostného tkaniva a jeho návrat k normálu sa používajú bisfosfonáty, kalcitonín a stroncium..

Prípravky vitamínu D a rastový hormón stimulujú tvorbu nových kostných buniek..

Okrem toho sa odporúča užívať minerálne komplexy bohaté na vápnik a fosfor. Do stravy by mali byť zahrnuté potraviny s vysokým obsahom týchto prvkov..

Ak sú hormonálne poruchy príčinou osteoporózy 3. stupňa, liečba začína obnovením hladín hormónov. Po odbornej diagnóze môžu tieto lieky predpisovať iba špecialisti. Samoliečba sa prísne neodporúča..

Okrem hlavnej liečby sú povolené aj tradičné medicínske metódy. Napríklad urobte odvar z protizápalových bylín a pripravte špeciálne tinktúry. Takéto techniky nie sú schopné nahradiť lekárske ošetrenie, pretože majú slabý účinok. Dokážu priaznivo ovplyvniť stav kostného tkaniva, iba ak sa použijú ako súčasť komplexnej terapie.

predpoveď

Neodporúča sa vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu pred a po liečbe osteoporózy

Pri včasnom začatí liečby osteoporózy 3. stupňa je prognóza priaznivá. Postihnutie sa môže znížiť aj pri správnej terapii, ale to nevedie k postihnutiu. Ani po ukončení liečby sa neodporúča vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu, pretože riziko zlomenín zostáva. To platí najmä pre starších pacientov..

Zlomeniny femorálneho krku sú veľmi nebezpečné, pretože môžu viesť k smrti. Je veľmi dôležité venovať osobitnú pozornosť prevencii aj po ukončení liečebného cyklu.

Prognóza sa stane nepriaznivou, ak sa nelieči, pretože kostné tkanivo sa ničí dostatočne rýchlo. V tomto prípade sa zlomeninám nedá vyhnúť..

Čo je to spinálna osteoporóza a ako ju liečiť

Osteoporóza chrbtice je jednou z najzávažnejších foriem tohto ochorenia. S tým sú stavce zničené (vyskytujú sa kompresné zlomeniny). Výsledkom je bolesť, zmeny chôdze, strata rovnováhy. Zlomeniny často vedú k invalidite..

Obsah článku:

Čo je osteoporóza chrbtice: patológia, pri ktorej sa kostné tkanivo stáva poréznym. V dôsledku toho sa krehkosť zvyšuje a zlomeniny sú možné aj pri malom vystavení.

Príznaky osteoporózy chrbtice

Osteoporóza sa môže objaviť veľmi dlho bez akýchkoľvek príznakov. V počiatočných fázach to môžete zistiť meraním vašej výšky a porovnaním s tým, čo to bolo za 20 - 25 rokov. Zmeny postoja tiež naznačujú osteoporózu hrudnej chrbtice alebo krčka maternice.

S rozvojom osteoporózy chrbtice sa objavujú tieto príznaky:

 • Pain. Vyskytuje sa hlavne pri kompresnom zaťažení. Môže to byť pád, vzpieranie. Osteoporóza bedrovej chrbtice sa prejavuje bolesťou počas ostrých zákrut trupu. Bolesť môže ustúpiť 4 až 6 týždňov po prejavení. Ak je chrbtica ovplyvnená niekoľkými zlomeninami, vedie to k zmene stavcov a k postupnému previsu. Pacienti v tomto prípade pociťujú pravidelnú bolesť, ktorá sa zhoršuje smiechom, kýchaním, kašľom, zmenou polohy tela po dlhom sedení..
 • Znížený rast. Rozdiel medzi predchádzajúcimi a súčasnými ukazovateľmi môže byť 10 - 15 cm.
 • Osteoporóza hrudnej chrbtice sa prejavuje znížením veľkosti hrudníka. Z tohto dôvodu vyzerajú ruky neprirodzene dlhé.
 • Deformácia chrbtice. Vyskytuje sa, keď choroba postihuje viac ako jeden stavca. Osteoporóza bedrovej chrbtice s poškodením 1 až 2 stavcov obvykle spôsobuje takéto príznaky. Deformácia nastáva, keď sa v procese hrudnej oblasti zúčastňuje 10 až 12 stavcov. Výsledkom je, že človek sa sklonil, ako choroba postupuje, môže sa vytvoriť hrboľ alebo hrby.
 • Zníženie vzdialenosti medzi panvovými kosťami a oblasťou rebier. V tomto prípade osoba s osteoporózou chrbtice pociťuje bolesť v boku.
 • Bolesť stavcov na palpácii. Tento symptóm sa prejavuje nedávnou kompresnou zlomeninou..
 • Do patologického procesu sa môžu zapojiť nervové korene a miecha. V tomto prípade vznikajú rôzne dysfunkcie: od straty citlivosti v niektorých častiach tela až po ochrnutie končatín..
 • Osteoporóza krčnej chrbtice spôsobuje bolesť po dlhom sedení alebo státí, slabosť a bolesť v rukách, nepohodlie v ramennom páse, bolesti hlavy, skoky v krvnom tlaku, znecitlivenie, brnenie a kŕče v rukách..
 • Krehkosť vlasov, poškodenie zubov a nechtov.

Príčiny osteoporózy

Existuje mnoho dôvodov pre vývoj tejto patológie:

 • poruchy endokrinného systému;
 • nedostatok pohybovej aktivity, sedavá práca;
 • nedostatok vápnika a vitamínu D v tele;
 • chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • negatívna dedičnosť;
 • dlhý priebeh glukokortikosteroidov (viac ako 1 mesiac);
 • menštruačné nepravidelnosti u žien, amenorea;
 • Zneužívanie alkoholu
 • fajčenie;
 • použitie viac ako 5 až 6 šálok kávy denne;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • metabolické poruchy, pri ktorých kosti nedostávajú potrebné vitamíny a minerály;
 • nesprávna výživa - osteoporóza chrbtice môže spôsobiť dlhotrvajúcu aj negramotnú stravu a prevahu tukových potravín, čo bráni vstrebávaniu dôležitých živín.

Štádium vývoja osteoporózy chrbtice

Neexistujú žiadne vonkajšie prejavy choroby. Zvyčajne sa zistí ako súčasť preventívnej diagnostiky alebo dokonca náhodou. Môžete si však všimnúť známky nedostatku vápnika - vypadávanie vlasov, krehkosť, matné vlasy, suchú pokožku, krehké a stratifikované nechty..

Človek pociťuje bolesť medzi lopatkami a / alebo chrbtom. Je zosilnená zaťažením. Sú pozorované kŕče teliat, poruchy srdca. Kosti sa začínajú zrútiť v dôsledku zníženia hustoty, ako je vidieť na rôntgenovom snímaní.

Vertebrálna deformita je už zreteľná. Človek pociťuje bolesť v niekoľkých častiach chrbtice, ktorá sama osebe neodíde. Rast sa znižuje, je možné objaviť hrboľ. V tejto fáze už existuje riziko zlomenín, a to aj pri malom zaťažení.

Toto je najzávažnejšia forma choroby, s ktorou sú stavce takmer „priehľadné“, sploštené, kanál miechy sa rozširuje. Človek je už zreteľne kratší. Stavce majú klinovitý tvar, čo zvyšuje pravdepodobnosť ich premiestnenia. V tomto štádiu sa pacient nemôže samostatne obslúžiť ani v každodenných veciach.

Typy spinálnej osteoporózy

Osteoporóza chrbtice, ktorej liečba sa musí začať okamžite, ak sa zistia tieto príznaky, sa klasifikuje podľa niekoľkých príznakov..

Lokalizáciou sa rozlišujú tieto typy osteoporózy:

 • krčnej chrbtice;
 • hrudný;
 • bedrový.

Závažnosť následkov choroby je:

 • s prítomnosťou patologických zlomenín;
 • bez patologických zlomenín.

Hlavné tri typy osteoporózy sú:

 1. Senilnej. Je to typ ochorenia súvisiaceho s vekom, ktoré je spojené s postupným narušením procesu opravy kostného tkaniva a jeho deštrukciou..
 2. Menopauze. Tento druh sa vyskytuje u žien po začiatku poslednej menštruácie v prvých 5 - 10 rokoch menopauzy.
 3. Kombinovať. Kombinuje obidva typy, postihnuté sú iba ženy.

Mechanizmom výskytu osteoporózy je:

 • Primárny. Vyvíja sa ako nezávislá patológia, má systémovú povahu. Až 94% všetkých typov osteoporózy.
 • Sekundárne. Je spôsobená rôznymi príčinami a faktormi, vyvíja sa na pozadí iných chorôb, po transplantácii orgánov atď..

Primárna osteoporóza chrbtice je rozdelená podľa pôvodu na:

 • geneticky určené - nájdené u členov tej istej rodiny, zdedené;
 • juvenilný - takzvaný „dospievajúci“, ktorého príčiny nie sú dnes známe v medicíne;
 • mimovoľné - vyskytuje sa v procese všeobecného starnutia tela, zahŕňa postmenopauzálnu, senilnú (tj senilnú, objavujúcu sa po 70 rokoch), presenilnú (vyvíja sa hlavne u mužov a v staršom veku - po 50 rokoch);
 • idiopatický - objavuje sa u mužov nad 25 rokov au žien pred menopauzou, etiológia tohto ochorenia nie je známa.

Prevalencia osteoporózy sa delí na:

 • lokalizované - postihuje jednu časť chrbtice;
 • difúzna - bežná patológia, ktorá postihuje nielen celú chrbticu, ale aj ďalšie kosti kostry.

Sekundárna osteoporóza je rozdelená na faktory, ktoré ju spôsobili. Ide o porušenia v práci týchto systémov tela:

 • zažívacie
 • endokrinné;
 • hematopoetických;
 • moč (ochorenie obličiek);
 • kolagenóza.

Ako sa diagnostikuje osteoporóza?

Najinformatívnejšou, najjednoduchšou, najbolestivejšou a rýchlou diagnostickou metódou je ultrazvuková denzitometria. Takáto štúdia umožňuje doslova 5 minút na stanovenie hustoty kostí a úrovne rizika zlomenín. Denzitometria je schopná detekovať osteoporózu v počiatočnom štádiu a dokonca aj minimálnu stratu kostnej hmoty. Počas liečby sa zisťuje účinnosť liečby a dynamika zmien hustoty kostí.

 • stanovenie hladiny TSH (pri osteoporóze je zvýšená);
 • celkový krvný test (znížená hladina hemoglobínu);
 • krvný test na prítomnosť vápnika (zvýši sa, pretože vápnik sa vymyje z kostí krvou);
 • stanovenie alkalickej fosfatázy v krvi (zvýši sa);
 • analýza moču na vápnik (akákoľvek odchýlka môže naznačovať patológiu);
 • stanovenie hladín testosterónu u mužov (s osteoporózou je znížená);
 • markery deštrukcie kostí - deoxypyridinolín, pyridinolín, C-a N-terminálny telopeptid, beta-CrossLaps (tieto ukazovatele sa zvýšia v prípade ochorenia).

Doplnkový inštrumentálny a hardvérový výskum:

 • röntgenová snímka (odhaľuje závažné štádium osteoporózy chrbtice, ktorej liečba už bude náročná);
 • osteoscintigrafia (izotopová metóda, ktorá eliminuje iné príčiny bolesti chrbtice a odhaľuje posledné zlomeniny);
 • kostná biopsia (potrebná pre atypické typy osteoporózy);
 • MRI (umožňuje vám zistiť zlomeniny a opuchy kostnej drene).

Ako liečiť osteoporózu miechy

Liečba tohto ochorenia zahrnuje významnú diétnu korekciu, užívanie špeciálnych liekov, zmeny životného štýlu av niektorých prípadoch fyzioterapiu.

Funkcie výživy pri osteoporóze

Hlavná vec je vysoký obsah vápnika v potrave. Na obnovu kostného tkaniva potrebuje človek 1 000 - 1200 mg vápnika denne. Na porovnanie: denná dávka na použitie mliečnych výrobkov je obvykle 600 - 800 mg. Preto sa musia pridávať doplnky vápnika. Okrem toho vápnik možno „zvýšiť“ konzumáciou čo najväčšieho množstva potravín s vysokým obsahom: orechy, sušené ovocie, mliečne výrobky, zelenina, olivy, zeler, biela kapusta, cibuľa, ryby.

Dôležité! Ak pijete 0,5 l mlieka, uspokojíte dennú potrebu bielkovín 20%, fosforu - 10%, vápnika - 72%, jódu - 22%, rôznych vitamínov - 30%.

Ak človek netoleruje laktózu, mali by sa konzumovať iné potraviny obsahujúce vápnik. Je to pohár pomarančovej šťavy obohatenej vápnikom denne (500 mg vápnika), pohár obilnín (200 - 250 mg), ½ šálky varených sójových bôbov (90 mg), 1 pomaranč (50 mg), ½ šálky varenej brokolice (35 mg).

Na lepšie vstrebávanie vápnika je potrebný vitamín D. V tele sa syntetizuje pod vplyvom ultrafialového žiarenia. V strednom pruhu sú však ľudia často vystavení deficitu kvôli malému počtu slnečných dní v roku. Preto musíte jesť viac potravín obsahujúcich vitamín D: mäso, vajcia, maslo. Avšak s jedlom je možné získať až 100 IU denne, čo nestačí, pretože potrebujete 600 až 1000 IU. Preto sa pridáva vitamín D vo forme tabliet..

Vitamín A, fosfor a horčík sú tiež potrebné pre dobrú absorpciu vápnika. Posledný prvok sa vyskytuje vo veľkých množstvách v pohári, banánoch, ovsených vločkách, prosoch, arašidoch, slnečnicových a tekvicových semenách, syroch, hrachoch, fazuli, zelenom korení. Ak používate horčík, z tela sa vylúči 2/3 získaného množstva. S vitamínom B môžete zvýšiť svoju stráviteľnosť6.

Strava by mala obsahovať dostatok bielkovín - 1 g na každý kilogram hmotnosti denne. K tomu, jesť viac mäsa, vaječných bielkov, zelenej zeleniny. Do stravy môžu byť zahrnuté proteínové koktaily..

Rovnováha medzi fosforom a vápnikom je dôležitá. Vápnik by mal byť dvakrát vyšší. Obsah týchto látok v tele by sa mal pravidelne kontrolovať a darovať krv podľa pokynov lekára. Fosfor sa vyskytuje vo veľkých množstvách v teľacom, hovädzom, prosoch, tvrdom syre, tekvicových semenách, vaječných bielkach, hovädzej a bravčovej pečeni, mlieku, bielych fazuľkách, orechoch, obilnom chlebe, kurčatá, moriakoch, kačici. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti musí tiež vysvetliť, ako udržať hladinu sodíka..

U žien sa osteoporóza najčastejšie vytvára pri zhoršenej produkcii estrogénu. Na udržanie hladiny ženských hormónov musíte používať potraviny obsahujúce fytoestrogény - všetky druhy bylín, sóju, strukoviny, surové orechy.

Ako sa zbaviť bolesti pri osteoporóze

Príčiny bolesti pri osteoporóze sú rôzne. Môžu byť spôsobené zlomeninami, osteoartritídou, degeneratívnymi procesmi na medzistavcových platničkách..

Núdzová starostlivosť o akútnu bolesť

Pacientovi sú predpísané analgetiká s periférnym účinkom. Sú účinnejšie ako analgetiká s centrálnym účinkom. Periférne lieky proti bolesti sú paracetamol, aspirín, metamizol. NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), ako je ibuprofén, tiež zmierňujú akútnu bolesť..

Dôležité! NSAID negatívne ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu. Preto ich musíte absolvovať v krátkych kurzoch. Na zníženie poškodenia predpíšte „Omeprazol“ - 20 mg v noci alebo 2 až 3-krát denne, 20 mg s jedlom, ak už existujú nepríjemné príznaky, ako napríklad pálenie záhy..

Bolesť kostí dobre odstraňuje bisfosfonáty, ktoré sú súčasťou liečby.

S nedávnou zlomeninou

V tomto prípade bolesť zmierňujú analgetiká opioidnej skupiny. Medzi ne patrí Tramadol. Užívanie týchto liekov je nevyhnutné aj na pozadí omeprazolu as opatrnosťou, pretože môžu spôsobiť závraty, ktoré spôsobujú pády a nové zranenia. Niekedy je predpísaný liek „Pregabalin“. Je účinné, ak sú nervové zakončenia poškodené alebo stlačené..

Na odstránenie následkov zlomeniny a posilnenie chrbtice sa používa nová a účinná metóda „cementovania“. Perkutánne sa do stavcov vstrekne špeciálna látka, ktorá spevňuje a spevňuje kostné tkanivo..

Chronická bolesť a dlhodobá

Ak je syndróm bolesti pod kontrolou, pacient by mal vynaložiť všetko úsilie na posilnenie svalového korzetu. Na tento účel sa používa fyzioterapia a špeciálna gymnastika. Program tried a fyzioterapie je vyvinutý individuálne pre každého pacienta. Jednou z najlepších metód na zmiernenie stresu z chrbtice a zároveň posilnenie svalov chrbta je plávanie..

Ako sa vyhnúť zlomeninám pri osteoporóze

Najdôležitejšia vec je aktívny životný štýl a posilnenie svalového korzetu. Ak dôjde k nedostatku svalovej hmoty, stratí osoba stabilitu, oslabí, čo zvyšuje pravdepodobnosť pádu s následnou zlomeninou. Na prevenciu pádov sú potrebné silové cvičenia na posilnenie svalov chrbta a zlepšenie koordinácie pohybov.

Liečba osteoporózy liekmi

Po potvrdení diagnózy a znížení hustoty kostí lekár vyberie špeciálne lieky:

 • doplnky vápnika na zastavenie úbytku kostnej hmoty;
 • bisfosfonáty, ktoré bránia úbytku kostnej hmoty;
 • anabolické látky, ktoré posilňujú kosti;
 • antiresorpčné lieky, ktoré zastavujú deformáciu chrbtice;
 • doplnky, ktoré obsahujú vitamín D, ako aj vitamín D a vápnik.

Prevencia osteoporózy chrbtice

Či je potrebné začať s prevenciou, je možné určiť jednoduchým vzorcom: (hmotnosť v kg - vek v rokoch): 5. Ak je získaná hodnota vyššia ako 4, nehrozí žiadne riziko osteoporózy. Ak je index menší ako 4, musí sa vykonať denzitometria. Ak je hodnota nižšia ako -1, mali by ste začať užívať vápnik čo najskôr a vyhľadať lekára.

Prevenciou je posilnenie kostí. Od tohto detstva by preto mala od detstva konzumovať viac mliečnych výrobkov, užívať vápnikové prípravky v kurzoch.

Dôležitá je mierna fyzická aktivita. Najlepším spôsobom, ako zabrániť osteoporóze, je chodiť viac.

Po 25-30 rokoch je potrebné zaujať mimoriadne zodpovedný prístup k korekcii životného štýlu. Je potrebné prestať s nadmerným pitím, piť menej kávy, prestať fajčiť. Kosti ničia nápoje sýtené oxidom uhličitým, takže by nemali byť vôbec v strave alebo by mala byť ich spotreba výrazne obmedzená..

Musíte viesť zdravý životný štýl, cvičiť, absolvovať kurzy vitamínu D súčasne s vápnikom.

Osteoporóza chrbtice - príznaky a liečba

Ľudské kosti majú pomerne silnú štruktúru, sú spoľahlivé a pomerne dobre zvládajú svoju hlavnú úlohu - poskytujú telu podporu. Ale vplyvom určitých faktorov môžu zmeniť svoju hustotu - vyvíja sa osteoporóza chrbtice. V tomto materiáli sú podrobne opísané príznaky a liečba choroby. A poznajúc hlavné príčiny vývoja, môžete znížiť riziko osteoporózy.

Osteoporóza - čo to je?

Toto je pomerne časté a nebezpečné ochorenie kostí. Je spojená so znížením hustoty kostí v dôsledku narušených regeneračných procesov a vylúhovaním vápnika zo štrukturálnych prvkov kostry. Kostné tkanivo, rovnako ako všetci ostatní v ľudskom tele, je neustále aktualizované. V ňom sú prítomné dva typy buniek: osteoblasty a osteoklasty. Prvý je zodpovedný za rekonštrukciu kostných buniek, druhý za ich zničenie. A osteoklasty sa začínajú stávať aktívnejšími s rozvojom osteoporózy, to znamená, že kostné tkanivo sa začína rozkladať rýchlejšie ako regenerácia. Výsledkom sú krehké a porézne kosti. Procesy regenerácie sú najrýchlejšie u dospievajúcich vo veku 16 rokov, ale po 50 rokoch sa ich tempo znižuje. To znamená, že vývoj osteoporózy môže byť spojený predovšetkým so starnutím tela.

Pomerne často patológia ovplyvňuje chrbticu - hlavnú podporu ľudského tela. Osteoporóza sa tiež vyvíja v kostiach predlaktia, zápästia a panvy. Patológia často postihuje aj veľké kĺby - bedrá, lakte, koleno.

Podľa štatistík viac ako 250 miliónov ľudí na celom svete trpí osteoporózou. Najcitlivejšie na to sú ženy nad 50 rokov (33%), ale vyvíja sa aj u mužov (asi 20% prípadov). Okrem toho, po prekročení 70 rokov, 50% spravodlivého pohlavia a rovnakých 20% silnej polovice ľudstva má diagnostikovanú osteoporózu alebo má osteopedický syndróm..

Pozor! Hlavným nebezpečenstvom osteoporózy je zlomenina v dôsledku krehkých kostí. Napríklad u žien starších ako 50 rokov je riziko takéhoto zranenia 15,5%. U mužov starších ako 59 rokov sa zlomenina stavcov vyskytuje v 20% prípadov.

Bez riadnej liečby ochorenie progreduje dostatočne rýchlo a môže mať veľmi smutné následky. V dôsledku osteoporózy sa riziko zlomeniny chrbtice výrazne zvyšuje. Okrem toho niekedy stačí jeden ostrý pohyb alebo neúspešný pád, aby sa takáto komplikácia stala. Kvalita života pacientov je výrazne znížená z dôvodu závažných obmedzení mobility. Vzhľad sa tiež mení a zďaleka k lepšiemu.

príznaky

Ochorenie je ťažké odhaliť v počiatočnom štádiu, pretože počas tohto obdobia pacienti zriedka vyhľadávajú pomoc kvôli takmer úplnej absencii symptómov. Avšak s vedomím hlavných príznakov, ktoré sa objavujú v každej z troch fáz, je možné včas si všimnúť výskyt patologických symptómov..

Tabuľka. Známky osteoporózy v závislosti od štádia ochorenia.

štádiumznámky
jaToto je najjednoduchšia forma choroby, pri ktorej sú príznaky pomerne zriedkavé. Deformácia kostí je mierna. Hlavné príznaky sú:
· Mierna bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa prejavuje po dlhšom státí alebo sedení na jednom mieste;
· Mierne zníženie hustoty stavcov;
Kŕče končatín, ktoré sa najčastejšie pozorujú v noci;
Slabosť v bedrovej oblasti;
· Prvé príznaky zníženia množstva vápnika v tkanivách tela - stav zubov sa zhoršuje, sú krehké vlasy atď.
· Drobné ťažkosti pri pokusoch zdvihnúť padlý predmet z podlahy alebo pri viazaní šnúrok.
IIV tejto fáze začínajú degeneratívne procesy v kostiach rýchlejšie. Deformácia kostného tkaniva stredného stupňa. znaky:
· Výskyt bolesti v chrbtici, ktorá je epizodická alebo trvalá. Syndróm bolesti sa navyše zosilňuje, keď človek vykonáva bežné činnosti v domácnosti. Zmeny poveternostných podmienok môžu tiež spôsobiť zvýšenú bolesť;
Pocit nepohodlia a bolesti bedrového kĺbu alebo bokov;
Kolísanie tlaku;
Brnenie v nohách a necitlivosť.
IIIV tomto štádiu sa osteoporóza nemôže zamieňať s ničím, jedná sa o závažnú formu deformácie kostí a príznaky charakteristické pre túto chorobu sú:
Pretrvávajúca silná bolesť v bedrovej oblasti a na chrbte;
· Počas dotyku postihnutej oblasti sa bolesť zosilňuje;
· Po stranách sa objavujú špeciálne záhyby charakteristické pre túto chorobu;
· Vypadávanie vlasov, nechty sa rýchlo zlomia;
· Bolesť je cítiť v oblasti bedra a ďalších veľkých kĺbov;
· Môžu sa vyskytnúť kompresné zlomeniny, ktoré môžu mať za následok stlačenie nervových koreňov miechy.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie informácie o liečbe periartikulárnej osteoporózy a zvážiť alternatívne metódy liečby a prevencie, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Vývoj osteoporózy je tiež možné pozorovať prostredníctvom výrazných zmien v držaní tela a znížením rastu, prítomnosťou bolesti na hrudníku. Mimochodom, zmena rastu môže byť niekedy veľmi významná - existujú údaje, keď sa osoba znížila o 10 - 15 cm (hoci v dôsledku kompresných zlomenín). Ruky sa môžu objaviť príliš dlhé kvôli skráteniu hrudníka..

Na vedomie! Bolesť v boku sa vyvíja v dôsledku zmenšenia vzdialenosti medzi panvovými kosťami a rebrami.

Druhy osteoporózy

Osteoporóza má nielen tri etapy vývoja, ale aj určité formy. Typ ochorenia bude spravidla závisieť od toho, čo sa stalo hlavným dôvodom jeho výskytu:

  postmenopauzálny (prvý typ) - vyvíja sa u žien v dôsledku zhoršenej produkcie ženských hormónov v tele. Zhoršujú sa aj metabolické procesy súvisiace s vápnikom. Prvé príznaky sa zvyčajne objavia asi 5 až 10 rokov po menopauze, až 70 rokov;

Na vedomie! Najbežnejšie sú senilné a postmenopauzálne formy osteoporózy. Vo vedeckej literatúre nájdete aj inú formu - difúznu osteoporózu, pri ktorej dochádza k porážke všetkých kostí v tele..

Faktory a príčiny rozvoja

Vývoj osteoporózy môžu vyvolať nasledujúce faktory:

 • metabolické poruchy v tele;
 • nedostatok vitamínu D;
 • porucha nadobličiek a štítnej žľazy;
 • choroby gastrointestinálneho traktu;
 • podvýživa;
 • prítomnosť reumatoidnej artritídy, nádorové procesy;
 • zmeny súvisiace s vekom v dôsledku prirodzeného starnutia tela.

Vyvoláva tiež rozvoj osteoporózy a niekedy zvyšuje riziko jej výskytu, môže mať nadváhu alebo jej nedostatok, pasívny životný štýl, konzumácia alkoholu, fajčenie. Veľkú úlohu hrá aj dedičnosť - približne 60% pacientov dostáva ochorenie ako „dedičnosť“..

diagnostika

Ťažkosti s diagnostikovaním choroby v skorých štádiách spočíva v takmer úplnej absencii zjavných symptómov. Pacienti najčastejšie vyhľadávajú pomoc potom, čo už utrpeli kompresnú zlomeninu alebo cítili silnú bolesť chrbta.

Avšak aj v počiatočných štádiách vývoja sa dá choroba zistiť komplexným vyšetrením. Obsahuje:

 • denzitometria, t.j. meranie hustoty kostného tkaniva;
 • MRI
 • Rentgenografie;
 • Ultrazvuk chrbtice;
 • snímanie kostí rádioizotopom;
 • rôzne laboratórne testy.

Na vedomie! Rádiografia bude informačná iba vtedy, ak sa kostná hmota už znížila najmenej o 30%.

Laboratórne testy zahŕňajú všeobecné testy krvi a moču. Krv sa odoberá aj na biochémiu, aby sa stanovil obsah močoviny, bilirubínu, vápnika, enzýmov a ďalších látok v nej. Na vyšetrenie pohlavných hormónov a hormónov produkovaných štítnou žľazou bude potrebné absolvovať testy.

liečba

Osteoporóza sa lieči niekoľkými spôsobmi. Ide o štandardnú liekovú terapiu, zmeny životného štýlu a využitie cvičebnej terapie, fyzioterapie atď. Lekári spravidla odporúčajú metódy v závislosti od toho, v akom štádiu choroby je vo vývojovom štádiu..

Ak sa chcete dozvedieť viac o liečbe osteoporózy u starších žien, ako aj o najlepších metódach a prostriedkoch, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

Na vedomie! Hlavným cieľom liečby osteoporózy je prevencia zlomenín kostí a zníženie intenzity procesov spojených s deštrukciou kostí..

Zmena životného štýlu

Toto je možno jeden z najdôležitejších aspektov úspešnej liečby. Pacient s osteoporózou by mal dodržiavať špeciálnu diétu, opustiť zlé návyky a spriateliť sa s telesnou výchovou v rozumných medziach.

Základom stravy sú potraviny bohaté na stopové prvky a najmä vápnik. Jedná sa o tvaroh, syr, iné mliečne výrobky, morské ryby ako zdroj vitamínu D, ako aj obilný chlieb.

Ak je hmotnosť pacienta príliš veľká, musí sa znížiť v dôsledku rovnakej diéty - aby sa obmedzilo používanie sladkostí, mastných, sýtených nápojov. Šport tiež pomôže schudnúť - hlavná vec je, že bremená sú jemné a nevedú k vzniku kompresných zlomenín. Najlepšie možnosti sú kúpanie, jazda na bicykli, chôdza. Šport, ktorý môže viesť k zlomeninám, bude musieť byť vylúčený zo života.

Lieky

Lieky sa používajú predovšetkým na odstránenie bolesti - sú to analgetiká a NSAID. Lekári môžu tiež odporúčať masti, gély ako lokálne látky. Môže byť pridelené:

 • kalcitonín - hormón, ktorý aktivuje procesy absorpcie vápnika, okrem tejto vlastnosti je analgetikum;
 • bisfosfonáty - spomaľujú deštrukciu kostného tkaniva a zlepšujú regeneráciu;
 • hormóny - substitučná terapia spomalí proces ochorenia u žien;
 • vitamíny - potrebné, ak je jedlo vzácne a nie je bohaté na užitočné prvky.

Ak sa chcete podrobnejšie naučiť, ako používať bisfosfonáty na liečbu osteoporózy, ako aj zvážiť ich toleranciu a možné komplikácie, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Možné komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou, ktorá sa môže objaviť na pozadí osteoporózy, je kompresná fraktúra. Môže nielen ublížiť, ale tiež znížiť rast alebo zhoršiť držanie tela. Existuje tiež riziko skoliózy.

Na získanie zlomeniny pri kompresii s osteoporózou stačí len spadnúť z malej výšky. Zdravý človek dostane bežnú modrinu a človek trpiaci touto chorobou dostane zlomeninu a je to dobré, ak nie viacnásobné. Po takomto zranení môžete dokonca získať zdravotné postihnutie.

Aby sa predišlo komplikáciám, stačí počas obdobia ľadu monitorovať svoje zdravie, starať sa o seba a nosiť topánky s protišmykovou podrážkou. Ľudia s komplexnou formou osteoporózy sa vyzývajú, aby sa spoliehali na trstinu, ktorá im poskytne rovnováhu..

Ako zabrániť rozvoju osteoporózy?

Krok 1. Pretože osteoporóza sa často vyvíja v dôsledku nedostatku a vylúhovania vápnika, je dôležité zahrnúť do ponuky potraviny a doplnky bohaté na ňu..

Krok 2. Odporúča sa študovať charakteristiky všetkých konzumovaných potravín a vylúčiť zo stravy tie, ktoré narúšajú vstrebávanie a akumuláciu vápnika..

Krok 3. Odporúča sa preštudovať všetky informácie o osteoporóze, aby sa zistilo, aké príznaky sú pre ňu charakteristické, ako aj poznať preventívne opatrenia, ktoré bránia rozvoju choroby..

Krok 4. Je dôležité venovať športu čas. Minimálne ranné cvičenia by mali byť v rozvrhu každej osoby.

Video - Osteoporóza chrbtice. Príznaky a liečba

V niektorých prípadoch je výskyt osteoporózy v starobe takmer nevyhnutný. Napriek tomu je však celkom možné znížiť mieru rizika jeho výskytu. Stačí sa riadiť jednoduchými odporúčaniami - sledovať svoje zdravie, správne jesť, cvičiť a pri prvých príznakoch nepohodlia chrbta konzultovať s lekárom.

Osteoporóza - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová kýla, ktorej príčiny sa môžu líšiť, je pravdepodobne najbežnejšou komplikáciou mnohých chorôb pohybového ústrojenstva. Napriek tomu, že mnoho pacientov lieči túto patológiu ako súčasť základného ochorenia, v skutočnosti možno predpoklady na objavenie sa takého poškodenia disku pozorovať už v detskom veku..
Nosenie korzetu s osteochondrózou je menej bežné ako pri skolióze. Keď je však bedrová oblasť ovplyvnená chondrózou, stáva sa dôležitým menovanie korzetu, pretože to rieši problém zaťaženia dolnej časti chrbta.
10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 05/15/2015 05/15/2015 05/15/2015 05/15/2015 03.11.2015 03.11.2015 03.11.2015 11/18/2014 10.08.2014 09/24/2014 08.11.2014 08.11.2014 04/22/2014 Centrum V.I. Dikul "Belyaevo" Centrum V.I. Dikul "Ostrov Elk" Centrum V.I. Dikul "Maryino" Centrum V.I. Dikul "Krylatskoye"