loader

Hlavná

Hlava

Osteoporóza u detí rôzneho veku

Štruktúra kostného tkaniva a jeho funkcia sú naprogramované v genóme a deti sa rodia s metabolickými procesmi kostného tkaniva rôznych intenzít. V závislosti od životných podmienok, výživy, práce, športových aktivít sa metabolické procesy môžu normalizovať vo veku 18 - 20 rokov, ale vďaka zlepšeniu diagnózy sa počet pacientov zvyšuje.

Osteoporózu u detí a dospievajúcich opisuje pomerne malý počet autorov. Táto forma ochorenia nie je dobre pochopená. Schippers (1939), Lindemann (1951), Catel (1954), Dent (1965, 1969, 1977) atď. Sú opísané pod názvami "idiopatická juvenilná osteoporóza", "pubertálna stavcová choroba". u rôznych pacientov (5, 9, 11 rokov), ale najbežnejšie ochorenie sa vyskytuje v puberte. Príznaky sú rôzne: bolesť kolena, bedra, končatín, chrbtice, zlomenín jednoduchých alebo viacnásobných, niekedy kompresia v metafyzických oddeleniach, osteoporóza v oblasti novovytvorenej kosti, v metafyzických oddeleniach, najmä v období intenzívneho rastu detí..

R. Smith (1980) opísal 6 pacientov vo veku 4 až 16 rokov; starostlivo urobil diferenciálnu diagnostiku s nedokonalou osteogenézou, zníženou absorpciou, chromozomálnymi abnormalitami a nedostatočným rozvojom genitálií. U CITO u detí s poraneniami chrbtice, ktoré utrpeli pri jazde z kopca dole na saniach kvôli pádu na zadok, keď boli röntgenové snímky starostlivo vyšetrené, sa relatívne často diagnostikovali kompresné zlomeniny stavcov. Kompresia je zvlášť zreteľná v počítačovej tomografii. Je zrejmé, že títo pacienti vyžadujú röntgenovú denzitografiu, biochemický krvný test. Liečba by mala byť nielen ortopedická, ale aj lekárska, rovnako ako u všetkých pacientov s osteoporózou. Čas liečby je výrazne predĺžený. Okrem röntgenovej kontroly je potrebné aj druhé denzitometrické vyšetrenie..

V krvi dievčat hrá dôležitú úlohu koncentrácia estrogénov, ktorá ovplyvňuje nielen celkový vývoj, ale aj vývoj kostrového systému. D. Somjen a kol. (1990), J. Tobias, T.J. V pokusoch Chambers a kol. (1991) ukázali, že podávanie estrogénu spomaľuje absorpciu kostných žliaz, urýchľuje dozrievanie kostného tkaniva a inhibuje pozdĺžny rast tubulárnych kostí. Podľa D. Simmons (1966), estrogén urýchľuje dozrievanie osteoblastov, čo je sprevádzané predčasným výskytom osifikačných centier. EAT. Vikhlyaeva a kol. (1997) poskytli tabuľkám koncentráciu estradiolu v krvi dievčat od narodenia do 17,5 roka. Na základe nami vytvorených kriviek podľa daných digitálnych údajov sa obdobia intenzívneho rastu detí zhodujú s minimálnym nárastom krivky; je to v súlade s vývojom veku dievčat a prebieha hladko až do 11 - 12 rokov, keď sa pozorujú významné výkyvy v obsahu estrogénu, čo zodpovedá nerovnomernému rastu dievčat až do konca puberty a ukončenia rastu..

Dávame pozorovanie.
Vysoké, tenké, krehké dievča 13 rokov. Hrudná skolióza, kyfóza v bedrovej oblasti; úzka hruď s ostrou asymetrickou deformáciou v prednej časti, pod bradavkou, so zatiahnutím o veľkosti 13x9x2,5 cm. Rebrá sú veľmi tenké, mäkké, ohybné. Konzultácie na dvoch vedúcich oddeleniach pediatrickej chirurgie v Moskve. Odborníci špecializujúci sa na liečbu pacientov s deformitami hrudníka odporúčajú chirurgiu rebier na úpravu deformity hrudníka. Konzultovali sme na klinike CITO: klinicky - klasický obraz osteoporózy u detí, kyphoskoliózy deformácie chrbtice a hrudníka. Bolo predpísané vyšetrenie, röntgenová denzitometria: minerálna hustota L2T4 0,733 d / cm s normou 1,037 d / cm2; v krku pravej stehennej kosti - 0,620 d / cm s normou 0,928 d / cm2, t.j. minerálna hustota skúmanej chrbtice bola iba 71% vekovej normy a krk stehennej kosti - 67% normy.

Výsledky biochemického krvného testu sú charakteristické aj pre ťažkú ​​osteoporózu. Korektívna operácia hrudníka je veľká chyba, pretože pri výraznej osteoporóze je nevyhnutný návrat deformácie. Väčšina autorov zaznamenala možné zhoršenie dlhodobých výsledkov, ktoré sa vyskytuje po 1 až 2 rokoch, čo je dôsledok osteoporózy u pacientov v čase operácie a v pooperačnom období. Vzhľadom na uvedené skutočnosti bola pacientka odoslaná na internátnu školu CITO, kde zostala 2 mesiace a bola liečená: oxydevitída, xidifón a vápnik. Liečba pokračuje. Po 3 rokoch bolo dievča ťažké rozoznať, rástla, silnejšie, príznaky osteoporózy zmizli, tvar hrudníka sa výrazne zlepšil, deformita zostala, ale významne sa korigovala. Zobrazená kozmetická chirurgia.

Pozorovali sme viac ako 16 detí rôzneho veku s hrubými deformitami hrudníka, ktoré mali rôznu závažnosť osteoporózy. Niektorí z nich už podstúpili chirurgický zákrok, ale nedostali predpísanú liečbu proti osteoporóze a nedostali takú diagnózu, čo je veľká chyba. U detí, ktorým bol ponúknutý korekčný chirurgický zákrok, sa tiež nestanovila osteoporóza a neboli predpísané konzervatívne lieky. Všetky deti s deformitou hrudníka alebo s inými deformitami sa musia vyšetriť, aby sa vylúčili zmeny obsahu vápnika, metabolizmu fosforu a porušenia organickej kostnej matrice, t. prítomnosť osteoporózy, a ak sa zistí, vykonáva sa konzervatívna liečba a iba s jasným zlepšením stavu môžeme nastoliť otázku chirurgickej liečby..

S.T.Zatsepin
Patológia kostí u dospelých

Osteoporóza u detí a dospievajúcich: príznaky a liečba

Autor článku: Alexander Burguta, pôrodník-gynekológ, vyššie lekárske vzdelanie s maturitou v odbore všeobecné lekárstvo.

Dátum uverejnenia článku: 12.11.2013

Dátum aktualizácie článku: 27/27/2020

Osteoporóza je choroba, ktorá postihuje hlavne staršie ženy. Táto patológia však postihuje aj deti a dospievajúcich. Až donedávna bolo veľmi ťažké dokázať skutočnosť poškodenia kostí predtým, ako došlo k zlomenine, pretože na diagnostiku sa používal konvenčný röntgen. V súvislosti s vývojom lekárskej technológie meranie hustoty tkanív už nie je problémom a lekár môže ľahko určiť oneskorené zvýšenie kostnej hmoty, ktorého nedostatok môže dosiahnuť 40 - 50%, a identifikovať osteoporózu u detí..

Na fotografii je kosť normálna (vľavo) a je ovplyvnená osteoporózou

Intrauterinná osteoporóza. Prečo vzniká?

Osteoporóza u detí sa spravidla diagnostikuje počas puberty. Táto choroba sa však môže vyskytnúť už v staršom veku..

Možná vrodená osteoporóza u detí. Dôvody jeho vzhľadu môžu byť rôzne. Pozrime sa na ne:

 1. Predčasne narodené deti sú náchylné na osteoporózu.
 2. Hypoxia môže u detí spôsobiť ochorenie, ako je osteoporóza.
 3. hypotrofia.
 4. Rôzne placentárne patológie.
 5. Ak žena nosí dvojčatá alebo trojčatá, potom budúcim deťom hrozí osteoporóza.
 6. Krátka prestávka medzi pôrodmi.
 7. Porušenie normálneho rytmu života v súlade s režimom tehotnej ženy.
 8. Akékoľvek chronické choroby dievčaťa, ktoré má dieťa.
 9. Zlé návyky budúcej matky, ako napríklad pitie alkoholu, fajčenie a užívanie drog.

príčiny

Kosti dieťaťa rastú a tvoria sa pred pubertou a dĺžka sa objavuje v dôsledku chrupavky a šírky v dôsledku tvorby kostného tkaniva..

Dôvody rozvoja detskej osteoporózy možno rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

 1. Znížená tvorba kostí.
 2. Zvýšená deštrukcia kostí.

Je zaujímavé, že túto rovnováhu možno narušiť v každom veku. V prípade vnútromaternicovej patológie hovoria o vrodenej osteoporóze. Môže to viesť k:

 • predčasná a nezrelosť dieťaťa;
 • intrauterinná hypoxia (nedostatok kyslíka) a hypotrofia (znížená hmotnosť) v prípade narušenej funkcie placenty;
 • opakované pôrody v krátkych intervaloch a viacnásobnom tehotenstve;
 • chronické choroby matky a práce počas tehotenstva na pracovisku s nepravidelným rozvrhom;
 • intoxikácia (alkohol, fajčenie, drogy) počas tehotenstva.

U detí prvého roku života je choroba často spojená s nasledujúcimi faktormi:

 • umelé kŕmenie neupravenými zmesami;
 • porušenie absorpčných procesov v čreve;
 • nedostatočné ultrafialové žiarenie a nedostatok vitamínu D;
 • porušenie hygieny.

Osteoporóza u dospievajúcich môže byť spôsobená:

 • fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • nesprávna výživa s nedostatkom mliečnych výrobkov v potrave;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu, obličky, pečeň;
 • systémové a zápalové patológie (tuberkulóza, kolagenózy);
 • vystavenie rádioaktívnym a toxickým látkam;
 • predĺžená imobilizácia z akéhokoľvek dôvodu.

Rizikovými faktormi rozvoja osteoporózy v detskom veku sú aj niektoré lieky:

 • glukokortikosteroidné hormóny používané pri liečení zápalových a autoimunitných ochorení;
 • antikonvulzíva (antikonvulzívne tablety), ktoré sa používajú pri epilepsii;
 • chemoterapeutické látky;
 • niektoré antibiotiká (tetracyklín, cyklosporín);
 • lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdka (antacíd) užívaných pri pálení záhy.

Rovnováha syntézy a deštrukcie kostí môže byť narušená v každom veku a dokonca aj počas vývoja plodu

Jednoročné dieťa má osteoporózu. prečo?

Okrem vnútromaternicového získania osteoporózy sa môže diagnostikovať aj v prvom roku života dieťaťa. Z akých dôvodov sa choroba vyskytuje u malých detí? Dôvody môžu byť tieto:

 1. Odmietnutie matky dojčiť. Kŕmenie dojčiat umelými zmesami. Obzvlášť nízka kvalita.
 2. Nedostatok vitamínu D.
 3. Poškodená črevná funkcia.
 4. Deficit slnečného svetla.
 5. Zlá hygiena.

Tínedžerské roky. Prečo sa choroba vyskytuje??

Dôvody, prečo sa osteoporóza objavuje u detí počas puberty:

 1. Používanie alkoholu, tabaku a látok obsahujúcich omamné látky.
 2. Podvýživa, nedostatok mliečnych výrobkov.
 3. Sedavý spôsob života.
 4. Nepriaznivé životné podmienky, otrava žiarením alebo toxínmi.
 5. Ak sa tínedžer nezapája do telesnej výchovy, môže to byť jednou z príčin osteoporózy.
 6. Chronické ochorenia orgánov ako sú žalúdok, obličky a pečeň.
 7. Zápalové procesy v tele, napríklad tuberkulóza a ďalšie.

Niektoré lieky spôsobujú osteoporózu.

Okrem vyššie uvedených dôvodov existuje ešte jeden dôvod, ktorý sa môže objaviť v ktoromkoľvek vekovom období. Užívanie niektorých liekov môže tiež viesť k rozvoju tohto ochorenia..

Tieto lieky zahŕňajú:

 1. Hormonálne prípravky vyrobené na báze glukokortikosteroidných látok.
 2. Lieky určené na použitie proti záchvatom - antikonvulzíva.
 3. Chemoterapeutické činidlá.
 4. Použitie antibiotík, ako je tetracyklín a cyklosporín.
 5. Lieky zamerané na zníženie hladiny kyslosti v žalúdku.

Ako zistiť, či má dieťa osteoporózu?

Vek dieťaťa určuje výskyt ťažkostí pri diagnostike osteoporózy v tele vonkajšími príznakmi, pretože jednoducho neexistujú. Najskôr sa vyskytujú krátke bolesti s osteoporózou v chrbtici alebo nohách. Potom je zaznamenaná rýchla únava tela. Únava sa pozoruje, keď je človek v určitej polohe, napríklad sedí alebo leží na boku. Ak ochorenie pokračuje, potom sa bolesti pri osteoporóze zvyšujú a stávajú sa konštantnými a bolesťami. Dieťa môže mať zlomeninu kostí bez toho, aby spôsobilo zranenie. Tento typ je spontánny. Tieto časti tela sa spravidla podrobujú týmto zlomeninám, ako sú napríklad ulnárne a ramenné časti, krk stehennej kosti..

Hlavné príznaky

Charakteristickým znakom tohto ochorenia u mladých pacientov je nedostatok klinických prejavov. Ochorenie môže byť dlhodobo asymptomatické..

Odchýlky možno zaznamenať pomocou nasledujúcich znakov:

 • dieťa sa pravidelne sťažuje na nepohodlie v nohách, chrbtici
 • dlhé sedenie alebo státie spôsobuje únavu
 • pri ležaní nepohodlie úplne zmizne
 • bolesť kĺbov spojená so zmenami počasia a nálady dieťaťa

Bolesť nie je jediným prejavom osteoporózy.

Postup patológie je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • zlomeniny kostí vyvolané malým zaťažením (náhly pohyb, mierne trauma)
 • porušenie postavenia (žalúdok vyčnieva, hrudník je zaoblený, lordóza, kyphosis)
 • zakrpatenie
 • konkrétne kačica chôdze
 • zakrivenie chrbtice, kĺby nôh
 • sťažnosti týkajúce sa indexového prehľadávania „goosebumpov“
 • bolesti hlavy
 • pravidelné kŕče na nohách, teliat (najmä v noci)
 • choroby zubov (paradentóza, kaz)
 • krehké klince, matné štiepené konce
 • suchá koža

Vykonávame röntgen. Na obrázkoch sú viditeľné príznaky choroby.?

Diagnóza tohto ochorenia má určité ťažkosti. Na stanovenie diagnózy je potrebné dieťa na určitý čas pozorovať. Ak má dieťa zlomeniny, potom jeho röntgenové snímky vykazujú určité príznaky osteoporózy.

 1. Horná vrstva kostného tkaniva nemá potrebnú hustotu.
 2. Zmena tvaru stavcov, to znamená, že majú klinovitý vzhľad.
 3. Tenká vrstva vonkajšej vrstvy kostí.
 4. Prestavba kostného tkaniva z jedného miesta na druhé.

diagnostika

V prvej fáze vyšetrenia dieťaťa pediatr zistí prítomnosť sťažností, históriu ich výskytu, vyšetrí chrbticu a končatiny. Ak existuje podozrenie na osteoporózu alebo pravdepodobnú zlomeninu, predpíše sa ďalšia diagnostika:

 • prieskumná rádiografia - zníženie hustoty kostí (fokálne alebo rozsiahle riedenie), rozšírenie kanála kostnej drene. Všetky tieto príznaky sú neskoro, pretože sa môžu prejaviť stratou 25% kostnej hmoty;
 • CT chrbtice - stopy kompresných zlomenín alebo čerstvých zlomenín;
 • denzitometria (dvojitá absorbancia) - skúma stupeň absorpcie röntgenového žiarenia pri prechode kosťami. Umožňuje detekciu osteoporózy so stratou 2% kostného tkaniva;
 • kostná biopsia - je predpísaná, ak nie je možné stanoviť diagnózu pomocou iných metód;
 • krvný test na aktivitu vápnika, vitamínu D, osteokalcínu, alkalickej fosfatázy;
 • deoxypyridinolín, vápnik a fosfáty v moči.

Pozrite sa na video o denzitometrii:

denzitometria

U malých detí je diagnostika osteoporózy ešte zložitejšia, pretože choroba ako krivica má podobné príznaky. Existuje však metóda na stanovenie osteoporózy u malých detí, konkrétne denzitometria. Použitím tejto metódy je možné detegovať minerálnu denzitu kostí. Po stanovení diagnózy osteoporózy lekár predpíše potrebnú terapiu. Zaobchádzanie s dieťaťom sa uskutočňuje individuálne, pretože je potrebné zohľadniť vek a vlastnosti tela pacienta.

Všeobecné informácie

Osteoporóza (z pórov pórov z pórov Osteon, diera) - ochorenie kostry so zmenou štruktúry kostí. Kostná hmota sa postupne znižuje, stáva sa menej odolnou a krehkejšou. Ochorenie je asymptomatické, často sa zistí až po zlomenine polomeru, stehennej kosti alebo stavcov. Podľa WHO je osteoporóza štvrtým najbežnejším neinfekčným ochorením po patológiách srdca a krvných ciev, rakovinových procesoch a diabetes mellitus. Ochorenie postihuje hlavne staršie postmenopauzálne ženy.

Liečba detí

Čo potrebujete vedieť pred liečbou osteoporózy? ICD-10 rozdeľuje chorobu na dva typy - primárny a sekundárny. Pred uskutočnením terapie je potrebné určiť typ.

Detskú chorobu možno liečiť. Hlavnou vecou nie je oneskorenie, ale prijatie všetkých potrebných opatrení na obnovenie tela a dodržiavanie pokynov lekára.

 1. V prvom rade lekár predpíše špeciálnu diétu pre dieťa, ktorá obsahuje potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo bielkovín, vápnika a fosforu. Diéta na osteoporózu je jedným z hlavných prvkov liečby.
 2. Po určitom čase sú povinné fyzioterapeutické cvičenia. Cvičenie je potrebné na ochranu tela pred zmenami kostí. Existujú určité komplexy fyzickej námahy, ktoré poskytnú liečebný účinok na telo dieťaťa.
 3. Ak má dieťa bolesť, ktorú je ťažké tolerovať, lekár predpíše lieky na liečbu osteoporózy.
 4. Korzety, ktoré sa majú nosiť, sa vyberajú pre dieťa.

prípravy

Okrem výživy, cvičenia a korzetu sa predpisujú lieky na liečenie osteoporózy a na odstránenie hlavných príznakov choroby. Tie obsahujú:

 1. Kalcitoníny a estrogény. Tieto lieky môžu byť ako prírodné, tak syntetické. Ich účinok na telo je zameraný na posilnenie kostí tkaniva. Lekár predpisuje krátke kurzy na užívanie týchto liekov. Poraďte sa so svojím lekárom, ktorý vápnik sa najlepšie užíva..
 2. Steroidné anaboliká a rastové hormóny. Tieto lieky sú potrebné na budovanie kostí..
 3. Vitamín D a Osteogenon sú predpísané vždy. Tieto lieky sú potrebné na normalizáciu metabolizmu v tele dieťaťa. Porušenie jeho funkcií je hlavnou príčinou zmäkčovania kostného tkaniva..

Pokiaľ je to možné, je lepšie vyhnúť sa používaniu hormonálnych liekov, pretože môžu spôsobiť komplikácie v práci iných orgánov a systémov tela dieťaťa. Preto, ak je možné vykonať liečbu a obnoviť telo bez užívania hormónov, je lepšie ich nepoužiť. A obmedzte sa na také liečebné metódy, ako je strava pre osteoporózu, príjem kalcitonínov a vitamínov.

Existujú ľudové recepty na posilnenie kostného tkaniva. Patria sem vaječné škrupiny s citrónovou šťavou, infúzie kostry a byliny ľubovníka bodkovaného. Vápnik na osteoporózu je nevyhnutný. Bylinné infúzie nepoškodzujú, ale pred použitím týchto liekov je lepšie poradiť sa s lekárom.

Princípy liečby chorôb

Ako liečiť detskú osteoporózu? Hlavnou podmienkou úspešnej liečby je včasná liečba a integrovaný prístup. Čím skôr začnete užívať odporúčané lieky, tým väčšia je šanca na úspešné uzdravenie.

V prvom rade liečba choroby zahŕňa použitie liekov, ktoré zabezpečujú normalizáciu stavu pacienta z dôvodu dohľadu nad syndrómom bolesti. Na tento účel používajte protizápalové a hormonálne lieky.

Rovnako dôležitá je terapia zameraná na normalizáciu zhoršeného metabolizmu v kostnom tkanive a na obnovu jeho poškodenej štruktúry. Na tento účel sa používajú regulátory metabolizmu vápnik-fosfor a vitamíny skupiny D. Použitie hormonálnej liečby pri liečbe osteoporózy u detí je na rozdiel od dospelých vysoko nežiaduce.

Významnú úlohu pri úspešnej liečbe osteoporózy hrá strava obohatená o fosfor a vápnik, pravidelná cvičebná terapia, v prípade potreby použitie špeciálnych zariadení vo forme korzetu..

Terapia osteoporózy má nasledujúce ciele:

 • zlepšenie stavu pacienta odstránením bolesti a iných nepríjemných pocitov;
 • prevencia zlomenín;
 • prevencia ďalšieho úbytku kostnej hmoty;
 • podpora normálneho rastu a vývoja dieťaťa;
 • normalizácia metabolických procesov v tele.

Liečba osteoporózy u detí nevyhnutne zahŕňa použitie liekov na zmiernenie bolesti. Na tento účel sa využívajú najmä prostriedky zo skupiny NSAID. Majú veľa pozitívnych vlastností, majú protizápalové, analgetické a antipyretické účinky. Používajú sa vo forme tabliet alebo injekcií. Potrebnú formu podávania určí lekár podľa výsledkov vyšetrenia pacienta a jeho sťažností. Väčšinou sa používajú lieky na báze ibuprofénu alebo diklofenaku.

Nešpecifické protizápalové lieky by sa mali používať veľmi opatrne, pretože v prípade dlhodobého používania môžu viesť k rozvoju komplikácií. Je to kvôli ich vlastnostiam, ktoré negatívne ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu, v dôsledku čoho existuje vysoké riziko erózie, vredov a krvácania..

Prípravky vitamínu D pomôžu liečiť osteoporózu v počiatočných fázach, čo je najbezpečnejší liek pre deti, ktorého kompetentné vymenovanie môže dosiahnuť pozitívne výsledky..

Pri liečení choroby sa používajú 3 skupiny liekov:

 1. Natívne vitamíny. Medzi ne patrí cholekalciferol (D4) a ergokalciferol (D2). Slúži ako dietetické odporúčanie účinné v prípade menších prejavov osteoporózy.
 2. Štrukturálne analógy vitamínu D2 alebo pečeňových metabolitov (Calcidiol). Používa sa na liečbu hypokalciémie.
 3. Metabolity aktívneho vitamínu D (alfacalcidol, Rockaltrol).

Najbezpečnejšou a najúčinnejšou formou vitamínu D je alfacalcidol. Vzťahuje sa na aktívne metabolity. Iné skupiny nie sú dostatočne účinné pri prevencii progresívneho úbytku kostnej hmoty. Alfacalcidol sa vyznačuje prítomnosťou dôležitých výhod pri liečbe osteoporózy. Ľahko sa dávkuje a pozitívny účinok na postihnuté kosti sa pozoruje veľmi rýchlo..

Funkcie liečby osteoporózy u detí závisia od závažnosti patologického procesu. V niektorých prípadoch stačí upraviť stravu a prijať vitamíny, aby sa obnovila normálna hustota kostí a zastavila sa progresia choroby..

Príznaky a liečba osteoporózy u detí závisia od závažnosti patologického procesu. Spravidla nie sú deťom predpisované nebezpečné lieky a všetka terapia je obmedzená na užívanie vápnika a vitamínu D. Tieto dve látky spolu dobre fungujú, pretože vápnik sa bez vitamínu D nevstrebáva.

Okrem toho môže lekár predpísať špeciálne potravinové doplnky na posilnenie kostí. Malému pacientovi je spravidla predpísaná strava, ktorú je potrebné dodržiavať šesť mesiacov.


Gymnastika pri osteoporóze je produktívnym prístupom a dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby

Po absolvovaní liekovej liečby je dieťaťu predpísané fyzioterapeutické cvičenie. Cvičenie je potrebné na zlepšenie celkového metabolizmu a stimuláciu regenerácie kostí. Na tento účel sa môže predpísať aj manuálna terapia. Fyzioterapeutické cvičenia sa spravidla odporúčajú deťom starším ako 3 až 4 roky, ktoré môžu samostatne vykonávať cvičenia, a masážou - pre deti prvého roku života a deti mladšie ako tri roky..

Fyzioterapia pomáha obnoviť kostné tkanivo. Pri osteoporóze sú uvedené metódy zamerané na zlepšenie mineralizácie - radónové kúpele, bahenná terapia, kúpeľná liečba.

Preventívne opatrenia na prevenciu osteoporózy

Na udržanie zdravého stavu kostného tkaniva je užitočné podávať detským komplexom vitamínov, ktoré zahŕňajú vitamín D, horčík, vápnik. Ktorý vápnik je lepší, môže lekár určiť. Je tiež potrebné zabezpečiť dieťaťu správnu výživu obohatenú o užitočné stopové prvky a vitamíny. Okrem toho by sa mal rešpektovať denný režim a telesná výchova. Dieťa je potrebné zvyknúť na zdravý životný štýl, aby teenager nemal premýšľanie o pití alkoholu alebo drog. Mali by ste tiež povedať mladšej generácii o nebezpečenstve fajčenia. Najlepším spôsobom, ako povedať svojmu dieťaťu správne veci, je použiť svoj vlastný príklad..

Ak rodičia povedú zdravý životný štýl, chodia, športujú, potom bude mať dieťa pred očami živý vzor. Mali by ste vštepiť dospievajúcim poznatkom, že je potrebné monitorovať stav vášho tela a zaobchádzať s ním opatrne a starostlivo. Ak sa niečo obáva, nemusíte čakať, ale ak potrebujete včasnú pomoc, kontaktujte zdravotnícke zariadenie. Vyvážená strava, prechádzky na čerstvom vzduchu, fyzická aktivita dieťaťa zaistia dobré zdravie a dobrú náladu.

Nebezpečenstvo vzniku osteoporózy u detí a metódy jej liečby

Osteoporóza je pomerne zložité ochorenie, ktoré sa vyznačuje zvýšenou krehkosťou kostí. Hlavným dôvodom je narušenie metabolických procesov v tele, ale k rozvoju choroby prispieva aj množstvo ďalších faktorov. Pozrime sa, čo spôsobuje osteoporózu u detí a aké sú účinné metódy jej liečby?

Znaky osteoporózy u detí

Osteoporóza je komplexné ochorenie pohybového aparátu charakteristické pre ženy staršej vekovej skupiny, deti a adolescentov. Je pomerne ťažké určiť chorobu v počiatočných štádiách, pretože röntgenový prístroj sa najčastejšie používa na diagnostiku kostných štruktúr a nedokáže primerane odrážať súčasný stav kostných tkanív..

V detstve je toto ochorenie obzvlášť nebezpečné, pretože indikátor hustoty priamo súvisí s pevnosťou kostí a jeho pokles môže spôsobiť zlomeniny aj pri miernom podliatine. To vedie k tomu, že dieťa sa musí obmedziť v činnosti, čo má ešte závažnejšie negatívne následky..

Ich nedostatok môže súvisieť s vrodenými patológiami, zlými návykmi a dokonca aj s používaním niektorých liekov..

Hlavné príčiny choroby

Lekári v každej vekovej skupine identifikujú rôzne príčiny osteoporózy. Každá z nich je spojená s vlastnosťami tela v rôznych vekových obdobiach, takže sa choroba môže objaviť u dospievajúcich aj novorodencov..

Ak hovoríme o období dospievania, hlavnými dôvodmi sú:

 • Nedostatok správnej výživy a nedostatok mliečnych výrobkov v potrave;
 • Znížená fyzická aktivita, napríklad ak dieťa trávi veľa času pri počítači;
 • Rádioaktívne a toxické látky, ktoré sa môžu v tele hromadiť roky, inhibujú a inhibujú aktivitu vápnika a ďalších stopových prvkov;
 • Chronické ochorenia, ktoré spôsobujú poruchy fungovania tráviaceho traktu, srdca, pečene a obličiek;
 • Systémový zápal.

Príčinou rozvoja osteoporózy u dospievajúcich detí je tiež zneužívanie cigariet a alkoholických výrobkov, ktorých používanie môže počas tohto obdobia života viesť k mnohým negatívnym následkom, ktoré vedú k chronickým ochoreniam a zhoršujú rast tela ako celku..

Idiopatická juvenilná osteoporóza je charakteristická pre dospievajúcich počas puberty, pretože v tomto období je telo prestavané takmer na všetkých frontoch, čo vedie k hormonálnej nerovnováhe, nedostatku vitamínov a iným javom, ktoré môžu ovplyvniť jeho funkcie..

Osteoporóza v detstve sa môže vyskytnúť za nasledujúcich okolností:

 • Dieťa sa narodilo skôr ako v stanovenom čase a počas času stráveného v lone nemohol z tela matky získať všetky potrebné vitamíny a minerály;
 • Porušenie funkcií placenty a nedostatku kyslíka plodu;
 • Viacnásobné tehotenstvo alebo viac pôrodov s minimálnymi intervalmi;
 • Práca matky v práci počas tehotenstva je obzvlášť negatívne ovplyvnená tvrdou fyzickou prácou sprevádzanou nepravidelným rozvrhom;
 • Škodlivé návyky matky počas tehotenstva - užívanie drog, alkoholu a tabakových výrobkov vedie k všeobecnej intoxikácii, ktorá negatívne ovplyvňuje tehotné aj novorodenca.

U novorodencov sa toto ochorenie môže vyskytnúť aj v dôsledku:

 • Použitie špeciálnych zmesí na kŕmenie bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom;
 • Porušenie procesov asimilácie potravín črevami;
 • Nedodržiavanie hygienických pravidiel;
 • Nedostatok vitamínu D, ktorý je v tele syntetizovaný iba pod vplyvom ultrafialového žiarenia.

Dôvodom rozvoja osteoporózy u detí môže byť použitie liekov v týchto kategóriách:

 • Hormóny založené na glukokortikosteroidoch, ktoré sa používajú pri liečbe autoimunitných ochorení;
 • Antikonvulzíva používané pri epilepsii;
 • Chemoterapeutické látky;
 • Antibiotiká, v zozname ktorých nájdete tetracyklín, cyklosporín a ich analógy;
 • Antacidá - lieky používané pri pálení záhy na zníženie kyslosti žalúdka.

Existuje viac ako dosť dôvodov na rozvoj osteoporózy u detí, ale včasnou detekciou sa dá choroba liečiť bez negatívnych následkov..

Príznaky osteoporózy u detí

Na čo najúčinnejšiu liečbu osteoporózy je potrebné čo najskôr zaznamenať jej príznaky a poradiť sa s lekárom. Problém spočíva v skutočnosti, že v detstve je ťažké rozlíšiť tieto rovnaké znaky.

Hlavné príznaky osteoporózy u detí:

 • Bolesť v chrbtici, dolných končatinách a dolnej časti chrbta;
 • Únava v stoji aj v sede;
 • Častejšie prípady zlomenín vrátane stavcov;
 • Spomalený rast a nižšie sadzby v porovnaní s rovesníkmi;
 • Zmeny postoja spojené s vyčnievaním brucha, narovnaním bedrovej časti a zvýšenou zaoblenosťou v oblasti hrudníka;
 • Prítomnosť asymetrických kožných záhybov spôsobených odchýlkou ​​chrbtice na stranu.

U novorodencov je choroba oveľa ľahšie odhaliteľná, pretože jej príznaky sú jasne viditeľné na röntgenových lúčoch:

 • Vylepšené vonkajšie vrstvy kostného tkaniva;
 • Nižšia hustota kostí;
 • Klinovité stavce.

Liečebné metódy

Liečba osteoporózy včasnou diagnózou je dobre liečiteľná. Klasická terapia pozostáva z dvoch fáz:

 • Stabilizácia súčasného stavu dieťaťa;
 • Obnovenie reprodukcie kostného tkaniva.

V prvej fáze sa uplatňuje symptomatická liečba, ktorá môže zahŕňať:

 • Strava pozostávajúca z veľkého počtu potravín obsahujúcich vápnik, fosfor a bielkoviny;
 • Cvičebná terapia - je priradená individuálne v závislosti od ukazovateľov pacienta.

Ošetrujúci lekár môže okrem toho predpísať lieky proti bolesti alebo nosiť korzety, ktoré normalizujú držanie tela a usmerňujú rast kostí správnym smerom..

V druhej fáze sa používa množstvo liekov, medzi ktoré patria:

 • Kalcitoníny sa predpisujú v krátkych cykloch, inhibujú resorpciu kostného tkaniva;
 • Stimulanty - podporujú tvorbu kostí (anabolické steroidy a rastový hormón);
 • Vitamín D a osteogenón - normalizujú metabolické procesy.

Vitamín D sa najčastejšie používa na liečbu osteoporózy u detí, ako aj prípravkov obsahujúcich vápnik a horčík. Väčšina z týchto liekov je úplne prírodná a nemá negatívny vplyv na oslabené telo dieťaťa..

Na konci liečby je predpísaný preventívny priebeh, počas ktorého dieťa musí používať mliečne výrobky alebo vitamínové komplexy obsahujúce stopové prvky zodpovedné za tvorbu kostného tkaniva. Denná norma vápnika pre dospievajúcich je asi 1200 mg, preto je veľmi dôležité riadiť sa správnou stravou.

Osteoporóza je pomerne zložité ochorenie, najmä pre telo dieťaťa, pretože môže viesť k zložitým poruchám vo vývoji pohybového aparátu. Ochorenie v počiatočnom štádiu dobre reaguje na liečbu a dieťa sa s ňou nepretržite bude stretávať. Osteoporóza môže byť vrodená alebo získaná, preto je veľmi dôležité navštíviť špecialistu počas tehotenstva a počas rastu dieťaťa..

Osteoporóza u dospievajúcich

príčiny

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

Kosti dieťaťa rastú a tvoria sa pred pubertou a dĺžka sa objavuje v dôsledku chrupavky a šírky v dôsledku tvorby kostného tkaniva..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Dôvody rozvoja detskej osteoporózy možno rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

Je zaujímavé, že túto rovnováhu možno narušiť v každom veku. V prípade vnútromaternicovej patológie hovoria o vrodenej osteoporóze. Môže to viesť k:

U detí prvého roku života je choroba často spojená s nasledujúcimi faktormi:

 • umelé kŕmenie neupravenými zmesami;
 • porušenie absorpčných procesov v čreve;
 • nedostatočné ultrafialové žiarenie a nedostatok vitamínu D;
 • porušenie hygieny.

Osteoporóza u dospievajúcich môže byť spôsobená:

Rizikovými faktormi rozvoja osteoporózy v detskom veku sú aj niektoré lieky:

 • glukokortikosteroidné hormóny používané pri liečení zápalových a autoimunitných ochorení;
 • antikonvulzíva (antikonvulzívne tablety), ktoré sa používajú pri epilepsii;
 • chemoterapeutické látky;
 • niektoré antibiotiká (tetracyklín, cyklosporín);
 • lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdka (antacíd) užívaných pri pálení záhy.

príčiny

Kosti dieťaťa rastú a tvoria sa pred pubertou a dĺžka sa objavuje v dôsledku chrupavky a šírky v dôsledku tvorby kostného tkaniva..

Dôvody rozvoja detskej osteoporózy možno rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

Znížená tvorba kostí.

Zvýšená deštrukcia kostí.

Je zaujímavé, že túto rovnováhu možno narušiť v každom veku. V prípade vnútromaternicovej patológie hovoria o vrodenej osteoporóze. Môže to viesť k:

U detí prvého roku života je choroba často spojená s nasledujúcimi faktormi:

 • umelé kŕmenie neupravenými zmesami;
 • porušenie absorpčných procesov v čreve;
 • nedostatočné ultrafialové žiarenie a nedostatok vitamínu D;
 • porušenie hygieny.

Osteoporóza u dospievajúcich môže byť spôsobená:

Rizikovými faktormi rozvoja osteoporózy v detskom veku sú aj niektoré lieky:

 • glukokortikosteroidné hormóny používané pri liečení zápalových a autoimunitných ochorení;
 • antikonvulzíva (antikonvulzívne tablety), ktoré sa používajú pri epilepsii;
 • chemoterapeutické látky;
 • niektoré antibiotiká (tetracyklín, cyklosporín);
 • lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdka (antacíd) užívaných pri pálení záhy.

Rovnováha syntézy a deštrukcie kostí môže byť narušená v každom veku a dokonca aj počas vývoja plodu

Príčiny osteoporózy v detstve a dospievaní

Môže to byť vrodená alebo získaná choroba. Nasledujúci text vysvetľuje, prečo sa vyskytuje každý formulár..

Vrodená osteoporóza

Ide o porušenie tvorby kostného tkaniva, ktoré sa vyvíja dokonca aj v prenatálnom období. Dôvody tohto typu patológie:

 • fetálna hypoxia;
 • nezrelosť;
 • fetálna podvýživa;
 • vnútromaternicovej intoxikácie;
 • nedostatok vápnika v potrave tehotnej ženy;
 • prítomnosť chronických chorôb u matky.

Hypoxia a podvýživa plodu sú výsledkom cirkulačného zlyhania placenty. Táto príčina môže tiež viesť k predčasnému pôrodu. Výsledkom je, že sa rodia slabé predčasne narodené deti s množstvom vrodených porúch..

Intrauterinná intoxikácia plodu vedie k spomaleniu rastových procesov a zhoršeniu vývoja. Môže to byť spôsobené užívaním alkoholu, drog, určitých druhov liekov ženou počas tehotenstva..

V prípade silného oslabenia tela matky počas nosenia dieťaťa existuje riziko rozvoja osteoporózy u novorodencov v dôsledku nedostatku živín. Stáva sa to, ak žena trpí nejakými chronickými chorobami alebo ak sa vyskytnú komplikácie..

Získaná forma choroby

Získaná osteoporóza u detí zistená v prvých rokoch života má nasledujúce vývojové príčiny:

 • nesprávne kŕmenie dojčenskej výživy;
 • porušenie gastrointestinálneho traktu;
 • nedostatok vitamínu D;
 • užívanie drog určitých skupín.

Okrem prijímania neupravených dojčenskej výživy sa takáto patológia môže vyvinúť na pozadí odmietnutia laktoproduktov, napríklad pri kŕmení dieťaťa iba vegetariánskou stravou.

Ťažké poruchy gastrointestinálneho traktu vedú k zlej absorpcii vápnika. Tento prvok je stavebným materiálom pre kosti a jeho nedostatok je potenciálne nebezpečný so zvýšenou krehkosťou kostného tkaniva. Príčinou osteoporózy u detí prvého roku života môže byť aj nedostatok vitamínu D, ktorý telo potrebuje na normálnu absorpciu vápnika..

Osteoporóza u dospievajúcich

Osteoporóza u detí, ktorých príčiny sú často spôsobené podvýživou, sa môže vyvíjať pomaly a prejavuje sa iba v dospievaní. V období puberty si môžete najskôr všimnúť ochorenie. Dôvody vzniku tohto ochorenia v tomto veku:

 • skoré fajčenie;
 • intoxikácia alkoholom;
 • zlá strava;
 • sedavý spôsob života;
 • tuberkulóza;
 • gastrointestinálne poruchy.

Patológia sa vyvíja na pozadí nedostatku živín vrátane takých dôležitých stopových prvkov, ako je vápnik a fosfor. Nedostatok látok potrebných na rast kostry počas dospievania je často spájaný buď s chronickými ochoreniami žalúdka, ktoré vedú k narušeniu absorpcie vitamínov a minerálov z potravy, alebo s nevyváženou stravou. Obézni dospievajúci, ktorí vedome odmietajú jedlo z dôvodu problémov s nadváhou, môžu čeliť takémuto problému..

Koncept a charakteristika

Toto ochorenie sa vyznačuje znížením hustoty kostí..

Stávajú sa krehkými, metabolizmus kostí je narušený.

Je známe, že ľudský kostrový systém sa tvorí dlhú dobu, takmer 30 rokov. Kosti samotné rastú v šírke, je to dôsledkom tvorby kostného tkaniva.

A v dĺžke kosti rastú vďaka chrupavke. To neznamená, že táto patológia nie je závažná - akékoľvek vývojové poruchy rastúceho organizmu sú nebezpečné a choroba je plná zranenia..

Príčiny osteoporózy u detí

Krehkosť a znížená hustota kostí v mladšej kategórii pacientov sa zvyčajne vyskytujú počas dospievania, často pred pubertou. Stáva sa však, že môžu diagnostikovať toto ochorenie dlho pred uvedeným okamihom.

Existujú 3 typy detskej osteoporózy:

vrodený
Príčiny vrodenej osteoporózy sú nasledujúce faktory:

 • predčasný pôrod (predčasné narodenie);
 • nedostatok kyslíka počas vývoja plodu (hypoxia);
 • veľmi nízka pôrodná hmotnosť (podvýživa);
 • patologické procesy v placente;
 • dvoj tehotenstvo (alebo viac) tehotenstva;
 • malý časový interval medzi pôrodom;
 • podvýživa nastávajúcej matky počas tehotenstva;
 • choroby chronickej povahy ženy;
 • užívanie drog a matiek.

akvizícia
Za získanú sa považuje osteoporóza, ktorá bola diagnostikovaná dieťaťu v prvých 12 mesiacoch života. Príčiny choroby možno zvážiť:

 • kŕmenie dieťaťa umelými neupravenými mliečnymi zmesami;
 • nedostatok vitamínu D v tele dieťaťa;
 • niektoré črevné patológie spojené so zníženou absorpciou;
 • zriedkavý pobyt dieťaťa pod ultrafialovým žiarením;
 • porušenie hygienických noriem.

dospievajúci
Táto forma ochorenia je oveľa bežnejšia ako vrodená alebo získaná osteoporóza. Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi vývoj choroby sú:

 • používanie tabaku a alkoholu;
 • nedostatok mlieka a mliečnych výrobkov v dennej strave;
 • nevyvážená výživa;
 • predĺžená fyzická nehybnosť a neaktívny životný štýl všeobecne;
 • vystavenie rádioaktívnym a toxickým látkam;
 • patologické procesy v orgánoch tráviaceho systému;
 • chronické a obličkové a pečeňové ochorenia;
 • systémové choroby;
 • patológie zápalovej povahy;
 • choroby tráviaceho ústrojenstva.

V samostatnej skupine príčin osteoporózy v ranom detstve by sme mali vyčleniť použitie niektorých liekov, medzi ktoré patria:

 • antikonvulzíva;
 • hormóny glukokortikosteroidnej podtriedy;
 • chemoterapeutické lieky;
 • nejaký druh antibiotika;
 • lieky predpísané na zvýšenie kyslosti žalúdka.

Vývoj osteoporózy u detí a dospievajúcich je často spojený s metabolickými poruchami. Faktory, ktoré predisponujú k ochoreniu, môžu byť cukrovka, funkčné poruchy štítnej žľazy, leukémia, choroby kĺbov atď..

Bez ohľadu na dôvody je potrebné vedieť, že osteoporóza je vážna patologická porucha, ktorá okrem častých zlomenín kostí vedie k zhoršeniu celkového stavu pacienta a zníženiu kvality jeho života. Detská osteoporóza, podobne ako mnoho iných patológov, vyžaduje okamžitú pozornosť špecialistu.

Príčiny primárnej osteoporózy

Zníženie hustoty kostí je nezávislé ochorenie. V tomto prípade pacienti nenájdu príčiny osteoporózy a nepripisujú ochorenie primárnemu procesu. To predstavuje približne 95% všetkých prípadov poškodenia kostí u žien a 80% u mužov po 50 rokoch. Vedúca úloha pri jeho vývoji patrí k hormonálnym zmenám v tele súvisiacim s vekom. Okrem menopauzy patria k primárnej forme mimoriadne zriedkavé druhy:

 • idiopatický vývoj u mužov a žien mladších ako 50 rokov z neznámeho dôvodu;
 • juvenilný u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.

Zdôrazňujú sa nasledujúce rizikové faktory rozvoja primárnej osteoporózy:

 • dedičná predispozícia, ak mali krvní príbuzní u starších pacientov patologické zlomeniny (s ľahkým zranením);
 • antropometrické vlastnosti, keď je nízky rast, štíhla postava, nedostatok telesnej hmotnosti;
 • gynekologická a pôrodnícka anamnéza, ak sa menštruácia začala po 15 rokoch, bola pozorovaná neplodnosť alebo narodenie jedného dieťaťa, častý pôrod, predĺžené dojčenie, porušovanie trvania menštruačného cyklu a množstvo krvi, skorá menopauza;
 • výživové prvky pozostávali z nadbytku mäsa, cukru, soli, nedostatku vitamínu D a vápnika, vášne pre kávu, alkoholu.

Príčiny osteoporózy u mladých

Preložená osteoporóza doslovne znamená kostnú pórovitosť. Tento stav je typický pre ľudí po 50 rokoch, častejšie ich však trpia už v mladom veku. Príčinou zvýšenej krehkosti kostného tkaniva sú zvyčajne choroby vnútorných orgánov a zlé návyky. Ohrozené sú muži a ženy, ktorí majú:

 • genetická predispozícia - v rodine sa vyskytli prípady osteoporózy, zlomenina s ľahkým poškodením;
 • štíhla postava;
 • krátka postava;
 • ochorenie obličiek so znížením ich funkcie;
 • črevný zápal, dysbióza;
 • poškodenie kĺbov - artróza, artritída;
 • sedavý spôsob života, zriedkavé slnečné žiarenie;
 • obmedzená fyzická aktivita v dôsledku traumy, choroby po operácii;
 • hormonálne zlyhanie v patológii štítnej žľazy, prištítnych teliesok, nadobličiek, hypofýzy;
 • diabetes;
 • dlhodobá (od 30 dní) liečba liekmi - analógy prednizolónu, antikonvulzíva, heparín, anaboliká pre rast svalov.

U mladej ženy je riziko deštrukcie kostí vyššie, ak menštruácia začína neskoro, je nepravidelná a je narušená schopnosť otehotnenia. Časté tehotenstvo, pôrod a potraty tiež narušujú metabolizmus minerálov. Vápnik sa pri dlhodobom dojčení intenzívne vylučuje.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Pre mladého muža sa pravdepodobnosť osteoporózy zvyšuje, ak dôjde k narušeniu sexuálnej funkcie vo forme slabej erekcie a sexuálnej túžby. Zvyčajne ich spôsobuje hormonálna nerovnováha a nedostatok testosterónu produkovaný semenníkmi..

Príčinou „omladenia“ choroby je životný štýl a výživa. Pretože práve v dospievaní a v mladom veku sa ukladá prevažná časť kostného tkaniva, je pri zlých návykoch vyššia pravdepodobnosť poréznosti kostí..

Nepriaznivé účinky vyvoláva:

 • fajčenie;
 • časté užívanie alkoholických nápojov;
 • káva nad 2 šálky denne;
 • množstvo mäsa v strave, mastných, slaných potravinách;
 • príliš prísna strava;
 • odmietnutie mliečnych výrobkov alebo ich neznášanlivosť;
 • Vášeň pre nezdravé jedlo, hranolky a sódy, energetické nápoje;
 • nedostatok alebo zriedkavý úvod do ponuky rýb, zeleniny, orechov.

Znaky osteoporózy u detí

Osteoporóza je komplexné ochorenie pohybového aparátu charakteristické pre ženy staršej vekovej skupiny, deti a adolescentov. Je pomerne ťažké určiť chorobu v počiatočných štádiách, pretože röntgenový prístroj sa najčastejšie používa na diagnostiku kostných štruktúr a nedokáže primerane odrážať súčasný stav kostných tkanív..

V detstve je toto ochorenie obzvlášť nebezpečné, pretože indikátor hustoty priamo súvisí s pevnosťou kostí a jeho pokles môže spôsobiť zlomeniny aj pri miernom podliatine. To vedie k tomu, že dieťa sa musí obmedziť v činnosti, čo má ešte závažnejšie negatívne následky..

Ich nedostatok môže súvisieť s vrodenými patológiami, zlými návykmi a dokonca aj s používaním niektorých liekov..

Príčiny osteoporózy v detstve a dospievaní

Môže to byť vrodená alebo získaná choroba. Nasledujúci text vysvetľuje, prečo sa vyskytuje každý formulár..

Vrodená osteoporóza

Osteoporóza u detí dobre reaguje na liečbu, ak ju začnete včas

Ide o porušenie tvorby kostného tkaniva, ktoré sa vyvíja dokonca aj v prenatálnom období. Dôvody tohto typu patológie:

 • fetálna hypoxia;
 • nezrelosť;
 • fetálna podvýživa;
 • vnútromaternicovej intoxikácie;
 • nedostatok vápnika v potrave tehotnej ženy;
 • prítomnosť chronických chorôb u matky.

Hypoxia a podvýživa plodu sú výsledkom cirkulačného zlyhania placenty. Táto príčina môže tiež viesť k predčasnému pôrodu. Výsledkom je, že sa rodia slabé predčasne narodené deti s množstvom vrodených porúch..

Intrauterinná intoxikácia plodu vedie k spomaleniu rastových procesov a zhoršeniu vývoja. Môže to byť spôsobené užívaním alkoholu, drog, určitých druhov liekov ženou počas tehotenstva..

V prípade silného oslabenia tela matky počas nosenia dieťaťa existuje riziko rozvoja osteoporózy u novorodencov v dôsledku nedostatku živín. Stáva sa to, ak žena trpí nejakými chronickými chorobami alebo ak sa vyskytnú komplikácie..

Získaná forma choroby

Získaná osteoporóza u detí zistená v prvých rokoch života má nasledujúce vývojové príčiny:

 • nesprávne kŕmenie dojčenskej výživy;
 • porušenie gastrointestinálneho traktu;
 • nedostatok vitamínu D;
 • užívanie drog určitých skupín.

Osteoporóza u dieťaťa prvého roku života môže byť spojená s nesprávnym kŕmením.

Okrem prijímania neupravených dojčenskej výživy sa takáto patológia môže vyvinúť na pozadí odmietnutia laktoproduktov, napríklad pri kŕmení dieťaťa iba vegetariánskou stravou.

Ťažké poruchy gastrointestinálneho traktu vedú k zlej absorpcii vápnika. Tento prvok je stavebným materiálom pre kosti a jeho nedostatok je potenciálne nebezpečný so zvýšenou krehkosťou kostného tkaniva. Príčinou osteoporózy u detí prvého roku života môže byť aj nedostatok vitamínu D, ktorý telo potrebuje na normálnu absorpciu vápnika..

Osteoporóza u dospievajúcich

Osteoporóza u detí, ktorých príčiny sú často spôsobené podvýživou, sa môže vyvíjať pomaly a prejavuje sa iba v dospievaní. V období puberty si môžete najskôr všimnúť ochorenie. Dôvody vzniku tohto ochorenia v tomto veku:

 • skoré fajčenie;
 • intoxikácia alkoholom;
 • zlá strava;
 • sedavý spôsob života;
 • tuberkulóza;
 • gastrointestinálne poruchy.

Patológia sa vyvíja na pozadí nedostatku živín vrátane takých dôležitých stopových prvkov, ako je vápnik a fosfor..

Nedostatok látok potrebných na rast kostry v dospievaní je často spájaný buď s chronickými ochoreniami žalúdka, ktoré vedú k zhoršenej absorpcii vitamínov a minerálov z potravy, alebo k nevyváženej výžive..

Obézni dospievajúci, ktorí vedome odmietajú jedlo z dôvodu problémov s nadváhou, môžu čeliť takémuto problému..

Príznaky choroby

V detstve nie sú žiadne príznaky osteoporózy, iba pri významnom poškodení kostného tkaniva možno zaznamenať bolesť chrbtice, únavu pri státí alebo sedení.

U detí nie sú žiadne špecifické príznaky osteoporózy, čo veľmi komplikuje včasnú diagnostiku a terapiu. Jediným príznakom tejto patológie v detskom veku sú spontánne zlomeniny, ktoré sa môžu vyskytnúť s drobnými hrbolmi a zraneniami alebo dokonca bez zjavných dôvodov..

S touto chorobou nie je v kostiach žiadna bolesť a nepohodlie, pacient nemá žiadne ťažkosti. Vo väčšine prípadov možno patológiu diagnostikovať iba vtedy, keď je dieťa vyšetrené lekárom po zlomenine..

V niektorých prípadoch je možné znížiť rýchlosť rastu skeletu. Tento príznak nie je spoľahlivý, pretože každé dieťa sa vyvíja inou rýchlosťou, takže pár centimetrov rozdielu výšky u rovesníkov nie je vždy príznakom osteoporózy..

Môžete mať podozrenie, že niečo nebolo v poriadku zo zmeny postoja. U detí s osteoporózou sa spravidla pozoruje jednostranná odchýlka chrbtice, ktorá je sprevádzaná asymetrickými kožnými záhybmi, ktoré sú viditeľné v oblasti rebier..

Kostná osteoporóza u dieťaťa je ťažké diagnostikovať. Prvá štúdia hustoty kostí sa spravidla vykonáva iba pri častých zlomeninách.

U dospievajúcich sa osteoporóza prejavuje:

 • pomalý rast;
 • časté zlomeniny;
 • porušenie postoja (skolióza, kyphosis).

Rovnako ako v prípade detskej osteoporózy, dospievajúci nemajú takmer žiadnu bolesť. Obézni adolescenti môžu mať miernu bolesť v bedrovej chrbtici a dolných končatinách..

Aké je riziko osteoporózy??

Vedie to k zakriveniu chrbtice. Kyfóza a skolióza sú potenciálne nebezpečné pre narušenie vnútorných orgánov v dôsledku ich premiestnenia v dôsledku nesprávneho držania tela..

Pri osteoporóze sa pozorujú časté zlomeniny. Príčinou môže byť akékoľvek mŕtvica alebo menšie poškodenie končatiny..

Pretože deti neustále behajú a zúčastňujú sa na hrách v prírode, zlomeniny sa stávajú touto diagnózou stálym spoločníkom dieťaťa.

diagnostika

Diagnóza osteoporózy u detí je rádiografické alebo ultrazvukové vyšetrenie kostí. Tieto metódy môžu detegovať stratu kostnej denzity v miernom štádiu ochorenia. Na včasnú diagnostiku pomocou špeciálnej techniky na štúdium hustoty kostí.

Diagnóza sa spravidla robí náhodou, keď dieťa dostalo zlomeninu a šlo k traumatológovi. Rádiografia potrebná na určenie závažnosti zlomeniny vám umožňuje identifikovať patologický proces celého kostry..

Princíp liečby

Funkcie liečby osteoporózy u detí závisia od závažnosti patologického procesu. V niektorých prípadoch stačí upraviť stravu a prijať vitamíny, aby sa obnovila normálna hustota kostí a zastavila sa progresia choroby..

Liečba drogami

Príznaky a liečba osteoporózy u detí závisia od závažnosti patologického procesu. Spravidla nie sú deťom predpisované nebezpečné lieky a všetka terapia je obmedzená na užívanie vápnika a vitamínu D. Tieto dve látky spolu dobre fungujú, pretože vápnik sa bez vitamínu D nevstrebáva.

Okrem toho môže lekár predpísať špeciálne potravinové doplnky na posilnenie kostí. Malému pacientovi je spravidla predpísaná strava, ktorú je potrebné dodržiavať šesť mesiacov.

Fyzioterapia, cvičenie a masáž

Gymnastika pri osteoporóze je produktívnym prístupom a dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby

Po absolvovaní liekovej liečby je dieťaťu predpísané fyzioterapeutické cvičenie. Cvičenie je potrebné na zlepšenie celkového metabolizmu a stimuláciu regenerácie kostí..

Na tento účel sa môže predpísať aj manuálna terapia..

Fyzioterapeutické cvičenia sa spravidla odporúčajú deťom starším ako 3 až 4 roky, ktoré môžu samostatne vykonávať cvičenia, a masážou - pre deti prvého roku života a deti mladšie ako tri roky..

Fyzioterapia pomáha obnoviť kostné tkanivo. Pri osteoporóze sú uvedené metódy zamerané na zlepšenie mineralizácie - radónové kúpele, bahenná terapia, kúpeľná liečba.

Je možné u dieťaťa úplne liečiť osteoporózu?

Telo rastúceho dieťaťa je schopné vyrovnať sa s rôznymi chorobami a osteoporóza nie je výnimkou. Včasné zistené porušenie je možné liečiť vitamínovými prípravkami a fyzioterapeutickými cvičeniami.

Nasledujúce odporúčania lekárov pomôžu liečiť osteoporózu u dieťaťa a udržať zdravie kostí v nasledujúcich rokoch:

 • pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • opaľovanie;
 • správna výživa;
 • pravidelné cvičenie.

Pri ťažkých formách osteoporózy u detí môže liečba trvať dlho, ale liečba je spravidla vždy úspešná. V niektorých prípadoch sa môže dieťaťu ukázať špeciálny korzet, ktorý podporuje chrbticu a správne držanie tela.

Ako vidíte, osteoporóza u detí nie je veta. Ak bolo ochorenie možné diagnostikovať včas, komplexná liečba a dodržiavanie odporúčaní lekára pomôže zastaviť progresiu patológie a obnoviť normálnu hustotu kostí. Avšak u ľudí, ktorí zažili osteoporózu ako dieťa, existuje riziko rozvoja tohto ochorenia v starobe..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času.
Hlavným príznakom radikalizmu pri akejkoľvek lokalizácii je bolesť chrbta. Častejšie je piercing, paroxysmálny, šíriaci sa do susedných častí tela.
Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..