loader

Hlavná

Žalúdok

Osteoporóza u detí a dospievajúcich: príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Osteoporóza je patológia kostného tkaniva, vyznačujúca sa znížením jej hustoty. Ochorenie vedie k zvýšenej krehkosti kostí, čo zvyšuje riziko zlomenín. Osteoporóza sa považuje za chorobu starších ľudí, pretože sa vyvíja v dôsledku demineralizácie kostí na pozadí rôznych patológií. Osteoporóza u detí však nie je zriedkavá patológia. Ochorenie možno diagnostikovať u novorodencov aj u detí prvého ročníka života, ako aj u dospievajúcich.

Príčiny osteoporózy v detstve a dospievaní

Môže to byť vrodená alebo získaná choroba. Nasledujúci text vysvetľuje, prečo sa vyskytuje každý formulár..

Vrodená osteoporóza

Osteoporóza u detí dobre reaguje na liečbu, ak ju začnete včas

Ide o porušenie tvorby kostného tkaniva, ktoré sa vyvíja dokonca aj v prenatálnom období. Dôvody tohto typu patológie:

 • fetálna hypoxia;
 • nezrelosť;
 • fetálna podvýživa;
 • vnútromaternicovej intoxikácie;
 • nedostatok vápnika v potrave tehotnej ženy;
 • prítomnosť chronických chorôb u matky.

Hypoxia a podvýživa plodu sú výsledkom cirkulačného zlyhania placenty. Táto príčina môže tiež viesť k predčasnému pôrodu. Výsledkom je, že sa rodia slabé predčasne narodené deti s množstvom vrodených porúch..

Intrauterinná intoxikácia plodu vedie k spomaleniu rastových procesov a zhoršeniu vývoja. Môže to byť spôsobené užívaním alkoholu, drog, určitých druhov liekov ženou počas tehotenstva..

V prípade silného oslabenia tela matky počas nosenia dieťaťa existuje riziko rozvoja osteoporózy u novorodencov v dôsledku nedostatku živín. Stáva sa to, ak žena trpí nejakými chronickými chorobami alebo ak sa vyskytnú komplikácie..

Získaná forma choroby

Získaná osteoporóza u detí zistená v prvých rokoch života má nasledujúce vývojové príčiny:

 • nesprávne kŕmenie dojčenskej výživy;
 • porušenie gastrointestinálneho traktu;
 • nedostatok vitamínu D;
 • užívanie drog určitých skupín.

Okrem prijímania neupravených dojčenskej výživy sa takáto patológia môže vyvinúť na pozadí odmietnutia laktoproduktov, napríklad pri kŕmení dieťaťa iba vegetariánskou stravou.

Ťažké poruchy gastrointestinálneho traktu vedú k zlej absorpcii vápnika. Tento prvok je stavebným materiálom pre kosti a jeho nedostatok je potenciálne nebezpečný so zvýšenou krehkosťou kostného tkaniva. Príčinou osteoporózy u detí prvého roku života môže byť aj nedostatok vitamínu D, ktorý telo potrebuje na normálnu absorpciu vápnika..

Osteoporóza u dospievajúcich

Osteoporóza u detí, ktorých príčiny sú často spôsobené podvýživou, sa môže vyvíjať pomaly a prejavuje sa iba v dospievaní. V období puberty si môžete najskôr všimnúť ochorenie. Dôvody vzniku tohto ochorenia v tomto veku:

 • skoré fajčenie;
 • intoxikácia alkoholom;
 • zlá strava;
 • sedavý spôsob života;
 • tuberkulóza;
 • gastrointestinálne poruchy.

Patológia sa vyvíja na pozadí nedostatku živín vrátane takých dôležitých stopových prvkov, ako je vápnik a fosfor. Nedostatok látok potrebných na rast kostry počas dospievania je často spájaný buď s chronickými ochoreniami žalúdka, ktoré vedú k narušeniu absorpcie vitamínov a minerálov z potravy, alebo s nevyváženou stravou. Obézni dospievajúci, ktorí vedome odmietajú jedlo z dôvodu problémov s nadváhou, môžu čeliť takémuto problému..

Príznaky choroby

V detstve nie sú žiadne príznaky osteoporózy, iba pri významnom poškodení kostného tkaniva možno zaznamenať bolesť chrbtice, únavu pri státí alebo sedení.

U detí nie sú žiadne špecifické príznaky osteoporózy, čo veľmi komplikuje včasnú diagnostiku a terapiu. Jediným príznakom tejto patológie v detskom veku sú spontánne zlomeniny, ktoré sa môžu vyskytnúť s drobnými hrbolmi a zraneniami alebo dokonca bez zjavných dôvodov..

S touto chorobou nie je v kostiach žiadna bolesť a nepohodlie, pacient nemá žiadne ťažkosti. Vo väčšine prípadov možno patológiu diagnostikovať iba vtedy, keď je dieťa vyšetrené lekárom po zlomenine..

V niektorých prípadoch je možné znížiť rýchlosť rastu skeletu. Tento príznak nie je spoľahlivý, pretože každé dieťa sa vyvíja inou rýchlosťou, takže pár centimetrov rozdielu výšky u rovesníkov nie je vždy príznakom osteoporózy..

Kostná osteoporóza u dieťaťa je ťažké diagnostikovať. Prvá štúdia hustoty kostí sa spravidla vykonáva iba pri častých zlomeninách.

U dospievajúcich sa osteoporóza prejavuje:

 • pomalý rast;
 • časté zlomeniny;
 • porušenie postoja (skolióza, kyphosis).

Rovnako ako v prípade detskej osteoporózy, dospievajúci nemajú takmer žiadnu bolesť. Obézni adolescenti môžu mať miernu bolesť v bedrovej chrbtici a dolných končatinách..

Aké je riziko osteoporózy??

Vedie to k zakriveniu chrbtice. Kyfóza a skolióza sú potenciálne nebezpečné pre narušenie vnútorných orgánov v dôsledku ich premiestnenia v dôsledku nesprávneho držania tela. Pri osteoporóze sa pozorujú časté zlomeniny. Príčinou môže byť akékoľvek údenie alebo menšie poškodenie končatiny. Pretože deti neustále behajú a zúčastňujú sa na hrách v prírode, zlomeniny sa stávajú touto diagnózou stálym spoločníkom dieťaťa.

diagnostika

Diagnóza osteoporózy u detí je rádiografické alebo ultrazvukové vyšetrenie kostí. Tieto metódy môžu detegovať stratu kostnej denzity v miernom štádiu ochorenia. Na včasnú diagnostiku pomocou špeciálnej techniky na štúdium hustoty kostí.

Diagnóza sa spravidla robí náhodou, keď dieťa dostalo zlomeninu a šlo k traumatológovi. Rádiografia potrebná na určenie závažnosti zlomeniny vám umožňuje identifikovať patologický proces celého kostry..

Princíp liečby

Funkcie liečby osteoporózy u detí závisia od závažnosti patologického procesu. V niektorých prípadoch stačí upraviť stravu a prijať vitamíny, aby sa obnovila normálna hustota kostí a zastavila sa progresia choroby..

Liečba drogami

Príznaky a liečba osteoporózy u detí závisia od závažnosti patologického procesu. Spravidla nie sú deťom predpisované nebezpečné lieky a všetka terapia je obmedzená na užívanie vápnika a vitamínu D. Tieto dve látky spolu dobre fungujú, pretože vápnik sa bez vitamínu D nevstrebáva.

Okrem toho môže lekár predpísať špeciálne potravinové doplnky na posilnenie kostí. Malému pacientovi je spravidla predpísaná strava, ktorú je potrebné dodržiavať šesť mesiacov.

Fyzioterapia, cvičenie a masáž

Gymnastika pri osteoporóze je produktívnym prístupom a dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby

Po absolvovaní liekovej liečby je dieťaťu predpísané fyzioterapeutické cvičenie. Cvičenie je potrebné na zlepšenie celkového metabolizmu a stimuláciu regenerácie kostí. Na tento účel sa môže predpísať aj manuálna terapia. Fyzioterapeutické cvičenia sa spravidla odporúčajú deťom starším ako 3 až 4 roky, ktoré môžu samostatne vykonávať cvičenia, a masážou - pre deti prvého roku života a deti mladšie ako tri roky..

Je možné u dieťaťa úplne liečiť osteoporózu?

Telo rastúceho dieťaťa je schopné vyrovnať sa s rôznymi chorobami a osteoporóza nie je výnimkou. Včasné zistené porušenie je možné liečiť vitamínovými prípravkami a fyzioterapeutickými cvičeniami.

Nasledujúce odporúčania lekárov pomôžu liečiť osteoporózu u dieťaťa a udržať zdravie kostí v nasledujúcich rokoch:

 • pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • opaľovanie;
 • správna výživa;
 • pravidelné cvičenie.

Pri ťažkých formách osteoporózy u detí môže liečba trvať dlho, ale liečba je spravidla vždy úspešná. V niektorých prípadoch sa môže dieťaťu ukázať špeciálny korzet, ktorý podporuje chrbticu a správne držanie tela.

Ako vidíte, osteoporóza u detí nie je veta. Ak bolo ochorenie možné diagnostikovať včas, komplexná liečba a dodržiavanie odporúčaní lekára pomôže zastaviť progresiu patológie a obnoviť normálnu hustotu kostí. Avšak u ľudí, ktorí zažili osteoporózu ako dieťa, existuje riziko rozvoja tohto ochorenia v starobe..

Príčiny, klinika a liečba osteoporózy u detí

Správna výživa a zdravý životný štýl sú kľúčom k zdraviu

Osteoporóza je progresívny stav, v ktorom sa znižuje hustota kostí, čím sa oslabujú kosti a zvyšujú ich náchylnosť na zlomeniny. Toto je zriedkavá patológia, ktorá je zvyčajne príčinou základného ochorenia alebo je spôsobená špecifickým liekom, zlou výživou a nedostatkom pohybu. Osteoporóza sa u detí nazýva juvenilná. Kostná degeneratívna choroba sa predtým považovala výlučne za patológiu dospelých. Vrodená osteoporóza sa však u novorodencov stále viac diagnostikuje..

Etiológia degeneratívnej choroby

U malých detí môžu byť príčinami vnútromaternicové telieska získané v prvom roku života. Vo väcšine prípadov je vrodená osteoporóza spôsobená matkou alebo skôr jej zlým prístupom k sebe napríklad pri užívaní drog a alkoholu, pri nedodržiavaní denného režimu. U novorodencov, malých detí, môžu byť príčiny poklesu hustoty kostí tiež tieto:

 • nedostatok proteínovej energie;
 • hladovanie kyslíkom;
 • nezrelosť;
 • anomálie „miesta dieťaťa“;
 • tehotenstvo s viac ako jedným plodom.

Medzi hlavné dôvody, ktoré prispievajú k rozvoju osteoporózy u starších detí a v prvom roku života, patrí umelé kŕmenie, nedostatok vitamínu D. Osteoporóza je ochorenie spôsobené nedostatkom ultrafialového žiarenia, nedodržiavanie hygienických postupov - malé deti radi ťahajú všetko do úst. V skupine adolescentov sa začína formovať degeneratívna choroba z dôvodu začiatku fajčenia a zneužívania alkoholu. Týmto spôsobom chcú deti vyniknúť, zatiaľ čo nevedia, do akej miery to poškodzuje zdravie.

Medzi hlavné príčiny prispievajúce k rozvoju osteoporózy u starších detí patrí tiež zlá výživa, sedavý spôsob života, homocystinúria, ochorenie obličiek, cukrovka, Cushingov syndróm. Nedokonalá osteogenéza, malabsorpčné syndrómy sa podieľajú na rozvoji osteoporózy. Takéto chronické choroby môžu byť spôsobené liekmi, menovite antikonvulzívami, glukokortikosteroidnými hormónmi. U dospievajúcich dievčat sa často vyskytuje sekundárna osteoporóza u detí v dôsledku nepravidelného menštruačného cyklu.

Klinický obraz choroby

Tvorba detskej osteoporózy sa začína rovnako ako u dospelých - nepostrehnuteľne. U novorodencov sa mení držanie tela, brucho vyčnieva, objavuje sa asymetria tela, dieťa neustále plače kvôli bolestiam, ktoré ho rušia. Vývoj osteoporózy u mladých pacientov pokračuje bez akýchkoľvek príznakov. V dôsledku tejto choroby majú staršie deti problémy s rastom, v porovnaní s rovesníkmi sa zdajú nižšie. Rast tubulárnych kostí s rozvojom osteoporózy sa znižuje. Juvenilná osteoporóza spôsobuje deštrukciu kostného tkaniva, zníženie hustoty kostí. Preto zodpovedajúce príznaky.

 • bedrová deformácia je rovná;
 • okrúhlosť v oblasti hrudníka;
 • bolestivosť;
 • asymetrické záhyby kože.

V prípade takéhoto ochorenia sa bolesť vyskytuje v oblasti dlhých tubulárnych kostí v chrbtici. Môže byť tupý, ostrý alebo rezný. Môžu sa vyskytnúť zlomeniny kostí. V prípade detskej osteoporózy dochádza k narušeniu integrity tubulárnych kostí kostry v krku stehnovej kosti, stavcoch, ulnárnom alebo ramennom úseku. Ako ukazuje prax, diagnóza osteoporózy sa najčastejšie zisťuje, keď sa takýto príznak zistí. U dospelých dochádza k zlomeniu v dôsledku zlomenín kostí, u detí sa takéto príznaky nepozorujú. Juvenilná osteoporóza tiež spôsobuje zubný kaz, paradentózu. Chronické ochorenia spôsobujú kŕče lýtkových svalov a nôh. Znaky siahajú až po nechtové platničky, vlasy, pokožku. Ich stav sa zhoršuje.

V dôsledku choroby, osteoporózy, mineralizácie kostí a zníženého rastu v skupine adolescentov sa môže vyskytnúť poníženie smerom k chorému dieťaťu. U týchto detí je výskyt stresu a depresie bežný. Nemalo by sa ignorovať porušenie emocionálneho stavu dieťaťa. Pri tomto ochorení kostného tkaniva je potrebný integrovaný prístup..

Aké metódy sa používajú na odhalenie choroby?

Diagnóza osteoporózy dlhých kostí sa zisťuje u malých pacientov po vyšetrení tela. Na detekciu ochorenia u detí sa používajú tieto metódy:

 • zbierať anamnézu dieťaťa;
 • vykonať fyzické vyšetrenie;
 • vykonať röntgenové vyšetrenie;
 • vyšetriť krv dieťaťa.

Na potvrdenie choroby sa vykonáva diagnostický postup na stanovenie obsahu minerálov v kostiach. Krvný test je potrebný na meranie hladiny vápnika a draslíka v sére biologickej tekutiny.

Bez liečby osteoporózy bude pokračovať jej progresia, zvýši sa frekvencia zlomenín kostry. Je lepšie diagnostikovať takéto chronické ochorenia v čase, aby sa mohla začať včasná terapia, a tým sa predišlo relapsu v budúcnosti..

Hlavné metódy liečby choroby

Sekundárny typ degeneratívnej choroby je pozoruhodne liečiteľný. Liečba tubulárneho ochorenia kostí má dva ciele: stabilizáciu stavu dieťaťa a odstránenie príznakov, obnovenie rovnováhy medzi produkciou kostného tkaniva a jeho resorpciou. Liečba tohto ochorenia zahŕňa:

 1. Diétna výživa. Osteoporóza u adolescentov je liečená stravou bohatou na bielkoviny, vápnik a fosfor. Strava by mala obsahovať mlieko, syr, jogurt, listovú zeleninu, orechy, strukoviny, sójové mlieko.
 2. Fyzioterapia. Dieťa by malo byť nabádané k cvičeniu. Musíte sa porozprávať s fyzioterapeutom o vytvorení programu, ktorý podporí rast kostí, je bezpečný pre dieťa a nespôsobí zlomeniny. Pri liečbe ochorenia sa neobíde bez fyzickej terapie.
 3. Na obnovenie predchádzajúcej mineralizácie kostí sa predpisuje používanie liekov. Anabolické steroidy a rastový hormón stimulujú tvorbu kostí.
 4. Syntetické a prírodné kalcitoníny, vitamín D v čistej forme alebo v kombinácii s vápnikom, ako aj s osteogenónom, sú tiež zapojené do liečby osteoporózy..

Liečba tohto ochorenia u dojčiat sa uskutočňuje liekmi z poslednej skupiny. Lieky proti bolesti sa tiež používajú na liečbu osteoporózy. Na zníženie nepohodlia a bolesti sa predpisujú NSAID a analgetiká. Deti majú predpísané lieky na báze paracetamolu alebo ibuprofénu. Na liečbu osteoporózy musia deti nosiť korzety, ak je problém v chrbtici. Ortopedické pomôcky sa volia podľa obvodu pásu, sú potrebné na upevnenie hornej alebo dolnej chrbtice.

Ako zabrániť recidíve?

Aby sa predišlo osteoporóze, detský lekár hovorí rodičom, ako zabrániť recidíve tým, že sa vyhýba spúšťačom. Opatrenia by sa mali prijať dlho pred narodením dieťaťa. Tehotná žena musí dodržiavať zdravú výživu a každodennú rutinu, byť vyšetrená gynekológom včas a nie prepracovávať, snažiť sa viac uvoľniť.

Aby sa predišlo osteoporóze, lekár odporúča začať s kŕmením dieťaťa najskôr 6 mesiacov. Zmesi by sa mali kupovať s dostatočným množstvom užitočných prvkov, zloženie je uvedené na obale. Riziko vzniku osteoporózy u detí sa dá zabrániť, ak sa použijú multivitamínové komplexy, každý deň s dieťaťom na čerstvom vzduchu. Dospievajúci alebo dieťa by malo byť vonku najmenej 2 hodiny denne.

Aby sa predišlo rozvoju degeneratívnej patológie v budúcnosti, pomôže kontrola výživy dieťaťa. Všetky vitamíny musia byť prítomné v potrave, aby sa posilnila kostná kostra. Rodičia musia dieťaťu poskytnúť dostatočnú fyzickú aktivitu. Aby sa predišlo riziku vzniku degeneratívnej choroby, malo by byť dieťa od útleho veku zvyknuté cvičiť ráno, venovať sa športu.

Hovoriť s mladistvými o nebezpečenstvách spojených s alkoholom a fajčením. Ak má dieťa psychoemotorickú poruchu, odporúča sa to ukázať psychológovi. Lekár nájde prístup k teenagerovi, predpíše príslušné lieky, vitamínové komplexy.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Liečba osteoporózy u detí

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Pokyny na konzultáciu s inými odborníkmi

Indikácie na konzultáciu s inými odborníkmi vznikajú s nejasnou príčinou osteoporózy, najmä jej závažnej formy. V týchto prípadoch sú možné konzultácie s endokrinológom, genetikou, ortopédom, onkológom.

Indikácie pre hospitalizáciu

Deti s osteoporózou vyžadujú hospitalizáciu v prítomnosti zlomenín, sekundárnu osteoporózu na liečbu základného ochorenia a tiež s významne zníženou BMD bez zlomenín, ak sa nestanoví príčina osteoporózy. V tomto prípade je nevyhnutná hospitalizácia s diagnostickým účelom..

Ciele liečby osteoporózy u detí

 • eliminácia sťažností (bolesť);
 • prevencia zlomenín kostí;
 • spomalenie alebo zastavenie úbytku kostnej hmoty;
 • normalizácia metabolizmu kostí;
 • zabezpečenie normálneho rastu dieťaťa.

Korekcia osteoporózy v detskom veku je komplikovaná skutočnosťou, že na rozdiel od dospelého pacienta s formovaným kostným tkanivom musí dieťa stále akumulovať vápnik v kostiach, aby v budúcnosti vytvorilo maximálnu kostnú hmotu..

Nedrogová liečba osteoporózy u detí

Symptomatická liečba zahŕňa stravu vyváženú na vápnik, fosfor, bielkoviny, tuky, stopové prvky.

Ako symptomatické analgetikum pri akútnej bolesti použite:

 • imobilizácia (krátkodobá, často niekoľko dní, nie viac ako 2 týždne);
 • mimoriadne opatrné natiahnutie chrbtice pod vedením skúseného metodika vo fyzioterapeutických cvičeniach;
 • použitie polotuhého priľahlého korzetu so zachytením hrudnej a bedrovej chrbtice;
 • svalová relaxácia s použitím liekov, ktoré znižujú svalový tonus, ale nie dlhšie ako 3 dni;
 • NSAID.

Pri chronickej bolesti, ktorá má spravidla menšiu intenzitu, nadobúda šetriaci motorický režim osobitný význam s výnimkou náhlych pohybov, otrasov, vzpierania. Dávkovaná fyzická aktivita je potrebná vo forme špeciálnych cvičení na posilnenie chrbtových svalov, čo nielen zvyšuje stabilitu chrbtice, ale tiež zlepšuje jej prísun krvi, čím bráni ďalšiemu zníženiu kostnej hmoty. Ľahká masáž, aj pod vodou.

Liečba osteoporózy u detí

Symptomatické liečby osteoporózy, okrem analgetík, sú prípravky s obsahom vápenatej soli.

Vápnikové prípravky patria do skupiny liekov na ďalšie, ale nie hlavné liečenie osteoporózy.

Patogénna liečba zahŕňa vymenovanie liekov zameraných na rôzne zložky procesu remodelácie kostí:

 • potlačenie zvýšenej resorpcie kostí;
 • stimulácia tvorby kostí;
 • normalizácia oboch týchto procesov;
 • normalizácia minerálnej homeostázy (odstránenie pravdepodobného nedostatku vitamínu D).

Spolu s predloženou klasifikáciou liekov podľa výhodného mechanizmu účinku existuje rozdelenie liekov podľa preukázanej schopnosti spoľahlivo predchádzať novým zlomeninám kostí..

Uvažuje sa o liekoch prvej línie:

 • bisfosfonáty najnovšej generácie (soli kyseliny alendrónovej, risedrónovej, pamidrónovej);
 • kalcitonín;
 • estrogény, selektívne modulátory estrogénových receptorov;
 • aktívne metabolity vitamínu D.

Patogénne lieky na liečenie osteoporózy

Spomalenie resorpcie kostí

Estrogény, selektívne modulátory receptorov estrogénu

Stimulácia tvorby kostí

Pôsobí na obidve väzby pri prestavbe kostí

Aktívne metabolity vitamínu D

Látky obsahujúce fosforečnany, stroncium, kremík, hliník

Pri iných anti-osteoporotických liekoch nebolo preukázané významné zníženie výskytu nových zlomenín kostí.

S glukokortikoidnou osteoporózou sú narušené rôzne štádiá metabolizmu kostného tkaniva, ale u detí sa resorpčné procesy zosilňujú. V tomto prípade sa lieky prvej a tretej skupiny úspešne používajú..

Lieky najnovšej generácie bisfosfonátov (soli kyseliny alendrónovej, kyseliny risedrónovej) sú najsilnejšie vo svojom účinku na kostné tkanivo, zvyšujú nielen BMD, ale tiež znižujú riziko zlomenín vrátane stavcov. Bisfosfonáty sú drogami voľby, a to aj u detí v zahraničí. Úspešne sa používajú na liečenie nielen postmenopauzálnej, ale aj glukokortikoidnej osteoporózy. V Rusku však nie je povolenie používať tieto bisfosfonáty v detstve.

Droga predchádzajúcej generácie bisfosfonátov, kyselina etidrónová, je dostupná a lacná. Dôkazy o priaznivých účinkoch na kosti sú rôzne. Niektorí autori sa domnievajú, že účinnosť kyseliny etidónovej pri glukokortikoidnej osteoporóze je veľmi malá (tisíckrát nižšia v porovnaní s kyselinou alendrónovou). Iní vedci preukázali, že etidronát spoľahlivo podľa svojich údajov znižuje resorpciu kosti iba v štvrtom roku liečby osteoporózy..

Je tiež známe, že kyselina etidrónová, pokiaľ sa používa nepretržite, negatívne ovplyvňuje osteoblasty, takže kosť nie je len hustá, ale aj krehká (účinok „zmrazenej kosti“). Aby sa zabránilo tomuto negatívnemu účinku, odporúča sa predpísať ho podľa diskontinuálnej schémy (neexistuje jediný protokol), napríklad trvať 2 týždne, neakceptovať 11 týždňov opakovaním cyklov. Táto droga sa tradične používa napríklad v Kanade, v mnohých ďalších krajinách, ale v Spojených štátoch sa ju nepoužíva. Ruskí autori v niekoľkých štúdiách preukázali účinnosť intermitentného etidronátového režimu pri liečbe osteoporózy u pacientov s reumatickými chorobami..

K fondom s najrýchlejšími antiresorpčnými a analgetickými účinkami patrí kalcitonín (najčastejšie sa používa kalcitonín z lososa). Má silný vplyv na kostné tkanivo. Liek má 2 dávkovacie formy - injekciu (vo fľaši) a nosový sprej. Účinok kalcitonínu, vrátane analgetika, pri parenterálnom použití je výraznejší ako pri inštalácii do nazálneho priechodu. Injekčný kalcitonín je pri osteoporóze chrbtice účinnejší ako pri osteoporóze iných kostí a intranazálny kalcitonín je podľa niektorých správ menej účinný v porovnaní s účinkom na BMD chrbtice. Sprej sa však pohodlnejšie používa, najmä u detí.

Napriek dlhodobému používaniu kalcitonínu v praxi vo forme nazálneho spreja neexistujú žiadne jednotné odporúčania týkajúce sa spôsobu jeho použitia. Niektorí autori poskytujú údaje o jeho pozitívnom účinku s denným menovaním na jeden rok alebo dokonca 5 rokov. Iní trvajú na rôznych prerušovaných schémach, napríklad 1 mesiac - „zapnuté“ (priradenie), 1 mesiac - „vypnuté“ (nepriradené) alebo 2 mesiace - „zapnuté“, 2 mesiace - „vypnuté“. Odporúčajú opakovať cyklus najmenej trikrát.

V literatúre sa objavili informácie o potenciálnom použití perorálneho kalcitonínu u dospelých pacientov, zatiaľ sa však táto lieková forma podrobuje klinickým skúškam..

Prípravky vitamínu D sa už mnoho rokov používajú na liečenie osteoporózy..

Sú rozdelené do 3 skupín:

 • Natívne vitamíny - cholekalciferol (Wigantol, vitamín D4), ergokalciferol (vitamín D2).
 • Analógy štruktúrneho vitamínu D2 (pečeňové metabolity) - dihydrotachysterol (tachistín); 25-OH-D4 (kalcidiol) - používa sa hlavne na liečbu hypokalciémie.
 • Aktívne metabolity vitamínu D - Alfa-OH-D ^ (alfacalcidol), 1-alfa-25-OH2-03 - kalcitriol (rockaltrol).

Pečeňový metabolit kalcidiol nemá oproti natívnym formám vitamínu D žiadne výhody. Predpokladá sa, že obnovenie deficitu vitamínu D v natívnych formách nie je liečbou, ale diétnym odporúčaním..

Zahraniční autori ukázali, že natívne vitamíny D a pečeňové metabolity, dokonca ani pri vysokých dávkach, nie sú schopné zvýšiť hustotu minerálov v kostiach a zabrániť strate kostí, a to aj pri glukokortikoidnej osteoporóze..

Kalcitriol má dobrú rýchlosť účinku a úzke terapeutické rozpätie, takže keď sa používa, existuje vysoké riziko rozvoja hyperkalciémie a hyperkalciúrie. Najbezpečnejšie lieky v tomto ohľade sú alfacalcidol.

Alfacalcidol má mnohostranný účinok na kostné tkanivo, pôsobí rýchlo, ľahko sa dávkuje, pomerne rýchlo sa vylučuje z tela, nevyžaduje si hydroxyláciu v obličkách, aby sa dosiahol jeho metabolický účinok. Zvláštnosťou tejto formy je to, že na konverziu na konečný produkt (alfa-25-OH-D., (Calcitriol) je potrebná iba hydroxylácia v pečeni v polohe 25. Rýchlosť takejto premeny je regulovaná fyziologickými potrebami tela, čo do istej miery zabraňuje riziku rozvoja. hyperkalcémia.Alfacalcidol môže byť účinný aj pri ochorení obličiek, pretože sa na ňom nezúčastňuje narušené štádium hydroxylácie obličiek..

Iba aktívne metabolity vitamínu D teda skutočne zvyšujú BMD a znižujú riziko zlomenín kostí..

Alfacalcidol je jediné anti-osteoporotické liečivo, ktoré sa môže používať bez prípravkov obsahujúcich vápnik. Pridanie vápenatých solí pri liečbe osteoporózy však zvyšuje účinnosť základného liečiva (úbytok kostnej hmoty sa vo väčšej miere spomaľuje, znižuje sa frakcia kosti). Alfacalcidol v kombinácii s uhličitanom vápenatým sa úspešne používa na liečbu glukokortikoidnej osteoporózy. Funguje ako „nákladný výťah“ a dodáva vápnik na „miesto dopytu“..

Akýsi „prielom“ v liečbe osteoporózy v XXI. Storočí. vznik liekovej formy parathormónu. Má dvojaký účinok na kosť - znižuje resorpciu a má anabolický účinok (stimuluje osteogenézu). Z hľadiska účinnosti prevyšuje všetky známe anti-osteoporotické lieky..

Ale spôsob aplikácie injekcie po dobu 1-1,5 roka denne obmedzuje jeho použitie. Okrem toho sa objavili údaje, že pri dlhodobom používaní paratyroidného hormónu u potkanov sa môžu vyskytnúť osteosarkómy. Droga je veľmi sľubná, vyžaduje si však ďalšie štúdium, najmä u detí.

Väčšina štúdií liečby osteoporózy je založená na dlhodobom používaní 1 alebo 2 osteotropných liekov, ktoré ovplyvňujú jeden z mnohých mechanizmov vývoja choroby. Vzhľadom na heterogenitu a multifaktoriálnu povahu patogenézy osteoporózy, fyziológiu kostného tkaniva, v ktorej sú procesy kostnej resorpcie a tvorby kosti neoddeliteľne spojené, sa zdá byť kombinované použitie liekov, ktoré ovplyvňujú rôzne strany procesu remodelácie kostí. Schémy sa používajú na súčasné dlhodobé užívanie 2 alebo 3 liekov, ktoré ovplyvňujú resorpciu kosti alebo tvorbu kosti, a na ich následné použitie. Môžu sa použiť trvalé alebo prerušované liečebné režimy. Častejšie sa aktívne metabolity vitamínu D kombinujú s kalcitonínom a bisfosfonátmi, a to aj u detí. Napríklad pri liečbe kalcitonínom je možná hypokalciémia a sekundárne zvýšenie hladín paratyroidných hormónov. Dodržiavanie liečby alfacalcidolom bráni týmto nežiaducim účinkom, zosilňuje pozitívny účinok kalcitonínu.

Liečba osteoporózy u detí je náročná, zatiaľ nie úplne vyriešená úloha.

Na liečbu osteoporózy vrátane glukokortikoidov používajú deti bisfosfonáty, kalcitonín, aktívne metabolity vitamínu D v kombinácii s prípravkami vápnika..

Používanie hormonálnych liekov (estrogény, selektívne modulátory receptorov estrogénu) v detskom veku je neprijateľné z dôvodu nežiaduceho zasahovania do hormonálneho pozadia dieťaťa alebo adolescenta..

Domáci vedci zaznamenávajú dobrý terapeutický účinok kalcitonínu pri osteoporóze a alfacalcidole pri osteopénii u detí.

Prípravky alfacalcidol sú bezpečné, majú dobrú toleranciu u detí, je možné ich dlhodobé používanie.

Kombinovaná liečba osteoporózy u detí (ako u dospelých) sa používa veľmi úspešne, kalcitonínový sprej s alfacalcidolom sa častejšie kombinuje.

Teda, napriek veľkému počtu liekov na liečenie osteoporózy na farmaceutickom trhu nie je praktickému pediatrovi k dispozícii veľa liekov prvej línie. Medzi ne patria bisfosfonáty (iba soli kyseliny etidrónovej v Rusku), kalcitonín, aktívne metabolity vitamínu D v kombinácii s vápnikovými prípravkami. V dostupnej literatúre, ktorá si vyžaduje ďalší výskum v tejto oblasti, sa nenašli žiadne jasné jednotné odporúčania na predpisovanie týchto liekov deťom.

Chirurgická liečba osteoporózy u detí

Chirurgická liečba osteoporózy u detí sa nepoužíva.

Osteoporóza u detí rôzneho veku

Príčiny osteoporózy u detí

Lekári zdieľajú príčiny tejto závažnej patológie u detí a adolescentov s vrodenými a získanými. Klinický obraz, taktika liečby a prognóza ochorenia závisia od typu etiologických faktorov..

Vrodené zmeny kostí

Štrukturálne zmeny v kostre sa v maternici stále vyvíjajú. Faktory prispievajúce k rozvoju choroby:

 • chronická vnútromaternicová intoxikácia;
 • choroby matky pri narodení dieťaťa;
 • hypoxia plodu v akomkoľvek tehotenstve alebo pred pôrodom;
 • nedostatok vápnika v tele ženy;
 • placentárna nedostatočnosť.

Vrodená osteoporóza môže byť vyvolaná metabolickými poruchami, patologickým tehotenstvom, závažnými malformáciami plodu, endokrinnými poruchami, nedostatočnou liečbou liekmi počas tehotenstva.

Získaná forma choroby

Získaná nerovnováha kostnej denzity kostí u detí sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Prvé štrukturálne zmeny v kostnom tkanive a kostre sa zvyčajne zisťujú vo veku šiestich rokov, keď sa dieťa stáva najaktívnejším a nezávislým.

Školáci vo veku siedmich rokov môžu vykazovať príznaky skoliózy - zakrivenie chrbtice so statickým postavením tela, nesprávne držanie tela počas tréningov. Ak sa zmeny kostí vyskytujú v ranom predškolskom veku, potom prvé prejavy môžu byť staré desať rokov. Hlavnými rizikovými faktormi pre vývoj získanej formy sú:

 • nedostatok vitamínu, najmä vitamín D, vápnik, horčík;
 • neadekvátne kŕmenie (nesprávne zavádzanie doplnkových potravín, výber upravenej dojčenskej výživy, záväzok k vegetariánstvu);
 • choroby tráviaceho traktu;
 • porušenie absorpcie a asimilácie vápnika akejkoľvek povahy;
 • zlyhanie obličiek;
 • hyperparatyroidizmus a iné patológie štítnej žľazy;
 • skoré krivice.

Zlé podmienky prostredia, ťažký akútny alebo chronický stres, psychoemocionálna labilita, mentálne poruchy, hypoxia mozgu môžu prispieť k narušeniu metabolizmu vápnika..

Dospievajúca osteoporóza

Osteoporóza u dospievajúcich je zvyčajne spojená s obdobím aktívnych hormonálnych zmien v tele. V období puberty vznikli podozrenia na štrukturálne zmeny v kostre. Dôvody rozvoja choroby u dieťaťa staršieho ako 10 rokov sa zvažujú:

 • predčasné fajčenie a závislosť od alkoholu vrátane koktailov s nízkym obsahom alkoholu, piva;
 • tuberkulóza vnútorných orgánov a systémov;
 • zhoršená absorpcia vápnika a vitamínu D;
 • nedostatok potravinovej disciplíny, porušenie stravy;
 • oslabujúce diéty, poruchy príjmu potravy (často trpia dievčatá vo veku 12 - 15 rokov);
 • choroby tráviaceho traktu;
 • dlhodobé lieky.

Ohrozené sú deti s komplikovanou anamnézou, ktoré majú vážne zdravotné problémy. V prípade poruchy funkcie obličiek a srdca, ako aj pri endokrinných a metabolických poruchách dochádza vždy k nerovnováhe elektrolytov, preto sa vápnik neabsorbuje do tela alebo neabsorbuje..

príznaky

Príznaky osteoporózy závisia od štádia priebehu a formy ochorenia. Dieťa s vrodenou osteoporózou nejasnej povahy môže mať pri chôdzi bolesti kostí. S pribúdajúcim vekom a dynamickým lekárskym pozorovaním sa často zisťujú kompresné zlomeniny stavcov ktoréhokoľvek miesta. Bežné príznaky všetkých foriem ochorenia sú:

 • bolesť kostí končatín, bokov, chrbta;
 • obmedzenie kĺbovej pohyblivosti, bolesti pri chôdzi, zmena polohy tela;
 • rozvoj skoliózy, ktorá je zrejmá najmä v školskom veku;
 • zastavenie alebo spomalenie rastu;
 • časté zlomeniny kostí, ktoré sa vyskytujú aj s malým účinkom traumatickej sily na kost.

Vo väčšine klinických prípadov osteoporóza nespôsobuje žiadne klinické príznaky, bolesť končatín a chrbta sa zvyčajne mylne prejavuje únavou po cvičení. Mnoho detí a rodičov si takéto príznaky jednoducho nevšimne..

diagnostika

Ochorenie sa zisťuje náhodne, keď sa u dieťaťa častejšie vyskytujú zlomeniny kostrových kostí rôznej lokalizácie s miernym poklesom, neopatrné pohyby, silné modriny. Klinický význam majú laboratórne testy krvi a moču, ako aj inštrumentálne metódy:

 • Röntgenové vyšetrenie. Na obrázku je horná vrstva kosti nedostatočná hustota. Existuje jasný prechod z jednej časti kosti anatomickej zóny do druhej.
 • denzitometria. Táto metóda umožňuje vyhodnotiť minerálnu hustotu kostí vykonávanú pomocou ultrazvuku alebo röntgenového žiarenia.

U novorodencov je diagnostika ťažká. Patológia sa musí rozlišovať podľa krivíc. Osteoporóza je oblasť výskumu v ortopédii a traumatológii. Pri komplikovanej klinickej anamnéze je potrebná odborná konzultácia o príslušnom lekárskom profile.

Liečba a prevencia komplikácií

Hlavným cieľom liečby detskej osteoporózy je zabrániť ďalšej strate kostného tkaniva a posilniť kostru. Komplexná liečba spočíva v užívaní vitamínu D, hormonálnych liekov, liekov na báze kalcitonínu a bisfosfonátov. Klinické odporúčania:

 • zvýšené hladiny vápnika a fosforu v tele;
 • korekcia stravy;
 • regulácia fyzickej aktivity;
 • predchádzanie zraneniam, zlomeninám;
 • zlepšenie metabolizmu tkanív.

Ak liečba u dospelých zahŕňa dlhodobé užívanie liekov, potom je u detí dôležité užívať vitamín D, vápnik, horčík a fosfor, ako aj fyzioterapiu..

S predĺženým priebehom choroby sa zvyšuje riziko zranení a zlomenín. Osteoporóza u dojčiat a starších detí vyžaduje primeranú liečbu, aby sa v budúcnosti zabránilo vážnym komplikáciám, deformácii kostí a hlbokému postihnutiu. Ak u dospievajúcich nie je diagnostikovaná detská osteoporóza, je pravdepodobnosť detekcie patológie do 30 - 35 rokov, ako aj počas tehotenstva u žien, vysoká..

predpoveď

Prognóza osteoporózy závisí od príčiny ochorenia a závažnosti poškodenia kostí. Prevencia osteoporózy sa uskutočňuje od raného detstva, najmä u jedincov s predispozíciou na ortopedické patológie. Ak sa nelieči, zvyšuje sa riziko pretrvávajúcich ireverzibilných deformácií kostrových kostí a skorej invalidity. Komplikácie tohto ochorenia sú spojené s poréznosťou kostí, krehkosťou, takže následky sú vždy vážne.

Pri liečbe choroby má veľký význam prevencia deformácií a kompresných zlomenín. Osteoporóza je závažné ochorenie kostí, ktoré si vyžaduje osobitnú pozornosť. S rozvojom patológie existuje riziko skoliózy pri stlačení vnútorných orgánov, osteochondróza v staršom veku, deformácia tkaniva a poškodenie iných tvrdých tkanív v dôsledku nedostatku vápnika. Včasná liečba a prevencia určujú kvalitu života pacienta a jeho ďalšie prognózy.

Liečba osteoporózy u detí

Toto ochorenie skeletu, ktoré sa vyznačuje zníženou hustotou kostí, zvýšenou krehkosťou a metabolickými poruchami v kostnom tkanive, sa predtým považovalo výlučne za ochorenie dospelých. Dnes sa však osteoporóza u detí čoraz častejšie diagnostikuje: čo je to táto patológia, ktorá vedie k zníženiu pevnosti kostí a zvýšenému riziku zlomenín.?

Príčiny detskej osteoporózy

Mäkkosť a znížená hustota kostí u detí sa najčastejšie nachádzajú bližšie k dospievaniu v predvečer puberty. V niektorých prípadoch však môže byť diagnóza stanovená dlho pred týmto bodom..

Príčiny vrodenej osteoporózy (intrauterinná patológia):

 • nezrelosť;
 • fetálna hypoxia;
 • podvýživa;
 • patológia placenty;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • malé obdobie medzi narodením;
 • nedodržanie denného režimu matkou počas tehotenstva;
 • chronické choroby ženy;
 • brať drogy a alkohol, fajčiť pri nosení dieťaťa.

Príčiny osteoporózy u detí prvého roku života:

 • umelé kŕmenie (najčastejšie - neupravené zmesi);
 • nedostatok vitamínu D;
 • črevné ochorenia spojené so zníženou absorpciou;
 • nedostatok ultrafialového svetla;
 • zlá hygiena.

Príčiny dospievajúcej osteoporózy:

 • fajčenie;
 • konzumácia alkoholu;
 • nedostatok mliečnych výrobkov v ponuke;
 • zlá strava
 • nehybnosť z rôznych dôvodov;
 • otrava rádioaktívnymi alebo toxickými látkami;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • chronické choroby gastrointestinálneho traktu, pečene, obličiek;
 • systémové a zápalové patológie (napríklad tuberkulóza).

Spomedzi dôvodov rozvoja detskej osteoporózy v rôznych vekových skupinách lekári upozorňujú na používanie mnohých liekov, medzi ktoré patria:

 • glukokortikosteroidné hormóny;
 • antikonvulzívne tablety (antikonvulzíva);
 • chemoterapeutické látky;
 • antibiotiká (tetracyklín, cyklosporín);
 • antacidá - lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdka.

Osteoporóza sa často vyskytuje ako metabolická porucha. Predisponujúcimi faktormi môžu byť choroby, ako je diabetes mellitus, artritída, leukémia, problémy so štítnou žľazou, glomerulonefritída atď. Bez ohľadu na dôvody sa jedná o pomerne vážne ochorenie, v dôsledku ktorého sa počet zlomenín u dieťaťa zvyšuje, celkový stav sa zhoršuje a vyžaduje sa okamžitá lekárska starostlivosť..

Príznaky osteoporózy u detí

V detstve nie sú žiadne výrazné príznaky osteoporózy. Bolesť sa môže vyskytnúť v chrbtici, nohách, únave v určitej polohe - pri sedení alebo státí. Bolestivé pocity sa môžu časom ustavične zhoršovať. K zlomeninám dieťaťa môže dôjsť bez zjavného dôvodu, ak nedošlo k úrazu. Takéto zlomeniny sa nazývajú spontánne a kosti sa najčastejšie lámu v krku stehien, stavovcov, ulnaru alebo humeru. Osteoporóza u detí sa často prejavuje týmito vonkajšími príznakmi:

 • nižší rast v porovnaní s rovesníkmi;
 • zmena postoja: bedrové vychýlenie sa narovnáva, zvyšuje sa zaoblenie v oblasti hrudníka, žalúdok vyčnieva;
 • na povrchu tela môžete pozorovať vznik asymetrických kožných záhybov, ktoré sa objavujú v dôsledku odchýlky chrbtice v jednej zo strán.

Diagnóza detskej osteoporózy je kvôli miernym symptómom pomerne komplikovaná. Príznaky choroby je možné rozpoznať iba na základe starostlivého pozorovania dieťaťa a starostlivého vyšetrenia röntgenovými lúčmi počas zlomenín. Špecialista ich uvidí:

 • zníženie hustoty vonkajšej vrstvy kosti;
 • jeho riedenie;
 • tkanina, tak ako bola, sa prebuduje z jednej časti do druhej;
 • klinovitý, skôr neobvyklý tvar stavcov - v medicíne sa nazývajú rybie stavce.

V ranom veku sa osteoporóza u dieťaťa ťažko odlíši od krivice (príznaky kriviek u dojčiat môžete vidieť odkazom). Preto v modernej medicíne sa na presnejšiu diagnostiku tejto choroby používa denzitometria, meranie hustoty minerálov v kostiach. Pri potvrdení diagnózy lekár predpíše liečbu v závislosti od veku dieťaťa a charakteristík jeho zdravia, formy priebehu choroby.

Liečba osteoporózy

Osteoporóza u detí sa dá liečiť celkom úspešne, ak sa začne včas. Hlavným cieľom liečby je stabilizácia stavu, eliminácia ťažkostí, obnovenie funkcií kostného tkaniva. Symptomatická terapia zahŕňa:

 • špeciálna strava obohatená o bielkoviny, fosfor, vápnik;
 • fyzioterapeutické cvičenia 3-4 mesiace po hlavnej komplexnej liečbe, aby sa zabránilo riziku kostných deformácií;
 • lieky proti bolesti s výrazným syndrómom bolesti a sťažnosti na ne;
 • na sebe špeciálne korzety.

Aby sa eliminovali hlavné príčiny osteoporózy u detí, lieky ako:

 1. syntetické a prírodné kalcitoníny a estrogény, ktoré účinne absorbujú kostné tkanivo a sú predpísané v krátkych cykloch;
 2. anabolické steroidy a rastový hormón, ktoré stimulujú tvorbu kostí;
 3. Vitamín D, buď v čistej forme alebo v kombinácii s vápnikom, ako aj s osteogenónom - tieto lieky normalizujú metabolizmus, v dôsledku ktorého sa najčastejšie vyskytuje zmäkčenie kostí.

Priority v liečbe detskej osteoporózy sú lieky z tretej skupiny, pretože užívanie hormonálnych liekov je nežiaduce. Môžu negatívne ovplyvniť tvorbu vnútorných systémov tela..

Rodičia často spolu s hlavnou liečbou často používajú ľudové liečivá, ale to sa dá urobiť iba so súhlasom lekára. Pripravujú sa najmä zmesi a roztoky, ktoré spevňujú kosti. Napríklad citrónová šťava s vaječnou škrupinou, kostival a ľubovník bodkovaný. Pre prevenciu je dobré dať deťom multivitamínové komplexy s povinným obsahom vápnika, vitamínu D a horčíka. Ak je dieťa zvyknuté hrať šport a jesť už od detstva, jeho kosť neohrozuje žiadna osteoporóza.

Nedávno sa osteoporóza považovala za chorobu starších ľudí. Dnes sa však táto patológia u detí stále častejšie vyskytuje. Čo je to osteoporóza? A prečo ochorenie dospelých ovplyvňuje telo dieťaťa?

Osteoporóza - čo to je

Choroba, pri ktorej sa znižuje hustota kostí a zvyšuje sa jej krehkosť, je narušený metabolizmus kostí, ktorý sa nazýva osteoporóza.

V ľudskom tele je kostrový systém formovaný takmer až 30 rokov. Kosti rastú v šírke vďaka tvorbe kostného tkaniva. A na dĺžku - vďaka chrupavke.

Osteoporóza u detí sa môže vyvinúť v dôsledku:

 • nedostatočná tvorba kostí
 • nadmerné ničenie kostí

Patológia je dosť nebezpečná. Napokon ovplyvňuje rastúci, zatiaľ nevytvorený organizmus. Okrem toho sa zvyšuje riziko vážneho zranenia..

Príčiny a typy chorôb

Najčastejšie sa choroba vyskytuje u dieťaťa počas puberty. Samotná choroba sa však môže vyvinúť dlho predtým, ako sa diagnostikuje..

Lekári, ktorí analyzujú príčiny osteoporózy, ju rozdeľujú na 3 typy:

 • vrodený
 • nadobudnutý
 • dospievajúci

Základom vrodenej patológie sú tieto faktory:

 • hypoxia (nedostatok kyslíka) plodu
 • predčasnosť
 • viacnásobné tehotenstvo
 • patologické procesy vyskytujúce sa v placente
 • podvýživa počas tehotenstva
 • chronické choroby matky
 • časté tehotenstvo a pôrod
 • brať alkohol, drogy nastávajúcou matkou

Príčiny získanej osteoporózy, ktorá sa pociťuje v prvom roku, sú skryté v nasledujúcich faktoroch:

 • zriedkavý pobyt omrvinky na ulici na slnku
 • nedostatok vitamínu D
 • použitie umelých zmesí neupravených dieťaťom
 • črevné choroby, pri ktorých je narušená absorpcia
 • zlá hygiena

Patológia dospievajúcich sa vyvíja na pozadí:

 • pitie adolescentov, závislosť od tabaku
 • systémové choroby
 • podvýživa (nedostatok mliečnych výrobkov v potrave)
 • vystavenie toxickým a rádioaktívnym látkam
 • fyzická nečinnosť
 • choroby tráviaceho ústrojenstva
 • chronické ochorenia obličiek, pečeň
 • zápalové ochorenia

Najčastejšie je diagnostikovaná dospievajúca forma osteoporózy.

Predispozičné faktory

Prispieť k vzniku choroby v mladom veku:

 1. Užívanie niektorých liekov (antikonvulzíva, glukokortikoidy, antibiotiká, chemoterapia, lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdka).
 2. Ochorenia vedúce k metabolickým poruchám (patológia štítnej žľazy, ochorenia kĺbov, cukrovka, leukémia, glomerulonefritída).

Hlavné príznaky

Charakteristickým znakom tohto ochorenia u mladých pacientov je nedostatok klinických prejavov. Ochorenie môže byť dlhodobo asymptomatické..

Odchýlky možno zaznamenať pomocou nasledujúcich znakov:

 • dieťa sa pravidelne sťažuje na nepohodlie v nohách, chrbtici
 • dlhé sedenie alebo státie spôsobuje únavu
 • pri ležaní nepohodlie úplne zmizne
 • bolesť kĺbov spojená so zmenami počasia a nálady dieťaťa

Bolesť nie je jediným prejavom osteoporózy.

Postup patológie je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • zlomeniny kostí vyvolané malým zaťažením (náhly pohyb, mierne trauma)
 • porušenie postavenia (žalúdok vyčnieva, hrudník je zaoblený, lordóza, kyphosis)
 • zakrpatenie
 • konkrétne kačica chôdze
 • zakrivenie chrbtice, kĺby nôh
 • sťažnosti týkajúce sa indexového prehľadávania „goosebumpov“
 • bolesti hlavy
 • pravidelné kŕče na nohách, teliat (najmä v noci)
 • choroby zubov (paradentóza, kaz)
 • krehké klince, matné štiepené konce
 • suchá koža

Možné komplikácie

Patológia je nebezpečná pre svoje vážne následky. Krehkosť kostrového systému môže viesť k vážnym zlomeninám chrbtice a kĺbov.

Tieto zranenia môžu dieťa imobilizovať na dlhú dobu a niekedy spôsobiť zdravotné postihnutie..

Diagnostické metódy

Keď si rodičia všimnú nepríjemné príznaky, musia sa obrátiť na detského lekára, aby zistili správnu diagnózu.

Na zistenie osteoporózy lekár predpíše nasledujúce štúdie:

 1. röntgenový Obrázky ukazujú pokles hustoty, zmenený tvar stavcov..
 2. Biochémia krvi. Je predpísané odhadovať množstvo vápnika v tele..
 3. ultrazvuk Detekuje riedenie kostí.
 4. Denzitometria. Hlavná štúdia sa používala na meranie hustoty minerálov.

Ak sa diagnóza potvrdí, nevyhnutnú liečbu predpíše ortopéd, traumatológ, endokrinológ a reumatológ..

Liečebné metódy

Ako vyliečiť dieťa? Napriek závažnosti a zložitosti patológie sa v detstve dokonale lieči. Hlavnou vecou je včasné kontaktovanie lekára a úplné dodržiavanie jeho odporúčaní.

Liečba je zameraná na zmiernenie bolesti, obnovenie rovnováhy medzi produkciou kostného tkaniva a jeho zničením, ako aj na stabilizáciu stavu pacienta..

Nasledujúca liečba rieši tieto problémy:

 • lieková terapia
 • diétne jedlo
 • komplex cvičebnej terapie

Drogová terapia

 1. Lieky proti bolesti. Na zníženie nepohodlia a bolesti sa používajú NSAID a analgetiká. Paracetamolové alebo ibuprofénové prípravky sa odporúčajú deťom..
 2. Kalcitoníny, estrogény. Tieto prostriedky spomaľujú úbytok kostnej hmoty. Niekedy dokážu úplne zničiť deštruktívny proces. Účinné: Myokaltsiks, Kalsinar, Sibakaltsin, Elkatonin.
 3. Vápnikové prípravky s vitamínom D. Lieky aktivujú tvorbu nových tkanív. Umožňujú spomaliť deštruktívne procesy a slúžia ako vynikajúca prevencia zlomenín. Pre osteoporózu menujte: Osteogenon, Calcium D³ Nycomed, Videhol, Wigantol.
 4. Hormonálne lieky. Sú určené na stimuláciu tvorby nových tkanív. Tieto lieky sa predpisujú veľmi zriedka. Vynikajúcim somatotropným rekombinantným hormónom je Norditropín..

Diéta jedlo

Výrazné zlepšenie stavu mladého pacienta umožní správnu stravu. S osteoporózou potrebuje dieťa výživu obohatenú o vápnik a fosfor. Strava by mala obsahovať zvýšené množstvo bielkovín.

Odborníci na výživu odporúčajú obohatiť denné menu o tieto produkty:

 • pohánka, ovsené vločky, krupica z jačmeňa
 • vajíčka
 • mliečne výrobky
 • čerstvé bylinky
 • orechy (pistácie, vlašské orechy, lieskové orechy, mandle)
 • morské plody, ryby
 • mliečne výrobky
 • klíčiace obilniny
 • fazuľa, hrach
 • sója

Gymnastické kurzy

Liečba osteoporózy nebude úplná bez fyzickej námahy. Gymnastické triedy sa odporúčajú po absolvovaní komplexnej liekovej terapie po približne 3 - 4 mesiacoch.

Prevencia patológie

Prevencia ochorenia je založená na vylúčení faktorov, ktoré vyvolávajú tvorbu osteoporózy.

 • od detstva učiť dieťa na šport
 • poskytujú vyváženú výživu
 • denná prechádzka vonku
 • hovoriť o nebezpečenstvách alkoholu, fajčenia
 • včasnú podporu tela pomocou multivitamínov
 1. Je prísne zakázané začať telesnú výchovu bez odporúčania lekára. Pretože tvorba deformácií kĺbov a chrbtice je vysoká.
 2. Aby sa znížilo nepohodlie bolesti, pacientovi možno odporučiť, aby nosil špeciálny korzet.

Osteoporóza je závažná patológia charakterizovaná zvýšenou krehkosťou kostí. Toto ochorenie môže viesť k mnohým deformáciám a dokonca k invalidite. Včasné a správne ošetrenie však neopustí patológiu jedinú šancu na ďalší progres..

príčiny

U detí sa zvyčajne rozvinie primárna osteoporóza, ktorá sa tiež nazýva juvenilná. Prejavuje sa na pozadí užívania rôznych liekov alebo v dôsledku iných patológií, podvýživy, dlhodobej imobility. Klinické prejavy primárnej osteoporózy sú zreteľné už v ranom veku alebo v puberte. Sekundárna osteoporóza má špecifickú etiologickú príčinu a je rozdelená do troch hlavných skupín:

 • patológia vyplývajúca z výskytu základnej choroby;
 • osteoporóza, ktorá sa vyvinula v dôsledku liečby rôznymi liekmi;
 • choroba, ktorá sa vyvíja v dôsledku základnej patológie a liečby, ktorá prispela k rozvoju osteoporózy.

Všeobecne sú všetky faktory, ktoré spôsobujú riziko osteoporózy, klasifikované ako modifikovateľné a nemodifikovateľné. Medzi nemodifikovateľné faktory, medzi ktoré patria faktory, ktoré nemožno ovplyvniť, patria:

 • dedičná predispozícia;
 • endokrinné patológie, napríklad diabetes mellitus;
 • predĺžený odpočinok na lôžku, ktorý sa zvyčajne predpisuje po závažných operáciách a zlomeninách;
 • predchádzajúce zlomeniny kostí.

Medzi faktory, ktoré je možné napraviť, tj upraviteľné, patria:

 • nedostatok vitamínu D, nedostatok vápnika;
 • nedostatok fyzickej aktivity, športu;
 • podváha u dieťaťa.

príznaky

Známky osteoporózy u detí sa nemusia prejaviť vôbec dlho. Začnú sa objavovať až vtedy, keď je kostné tkanivo už citlivé na významné lézie. Medzi príznaky choroby v tomto prípade patria:

 • bolesť v chrbtici, ako aj na nohách;
 • únava;
 • nižší rast, najmä v porovnaní s rovesníkmi;
 • zlé držanie tela, ktoré sa prejavuje vyčnievaním brucha a silnou deformáciou dolnej časti chrbta;
 • prítomnosť asymetrických kožných záhybov vznikajúcich v dôsledku sklonu chrbtice v jednom smere.

Existuje aj patológia nazývaná vrodená osteoporóza. S jeho prejavmi sú zrejmé jasné rádiologické príznaky. Napríklad vyčerpanie vonkajších tkanív kostí, klinovitý tvar stavcov. V ranom veku u detí je dosť ťažké rozlíšiť túto patológiu od krivíc, a preto sa v medicíne na stanovenie osteoporózy používa denzitometria - meranie hustoty kostného tkaniva..

Diagnóza osteoporózy u dieťaťa

Osteoporóza u dieťaťa sa určuje analýzou príznakov a anamnézy. Lekár počúva sťažnosti rodičov pacienta a pýta sa, kedy sa začnú objavovať príznaky osteoporózy. Vykonáva tiež všeobecné vyšetrenie, počas ktorého prehmatáva chrbticu, vyšetruje hrudník a pokožku. Potom je dieťaťu predpísané röntgenové vyšetrenie kostného tkaniva, ako aj denzitometria. Okrem toho sa vykonáva laboratórna diagnostika tela dieťaťa, ktorá umožňuje určiť stav metabolizmu vápnika a fosforu.

komplikácie

Prečo je osteoporóza nebezpečná? Vývoj tejto choroby u dieťaťa môže mať celkom vážne následky. Najčastejšou komplikáciou sú trvalé zlomeniny, ktoré sa vyskytujú na krku a stavcoch stehennej kosti. Takéto zranenia spôsobujú dlhodobú nehybnosť a často vedú k zdravotnému postihnutiu. Preto je úlohou rodičov v prítomnosti symptómov tejto patológie včasné konzultovanie s lekárom.

liečba

Čo môžeš urobiť

Ak sa u dieťaťa vyskytnú známky osteoporózy, rodičia by sa mali najprv poradiť s lekárom. Toto ochorenie sa musí liečiť výlučne lekárskou pomocou. Je dôležité včas sa poradiť s lekárom, aby sa vylúčilo riziko komplikácií ochorenia a aby sa zabránilo v počiatočnom štádiu.

Čo robí lekár?

Ak začnete liečbu osteoporózy u dieťaťa včas, bude na liečbu dobre reagovať. Hlavné úlohy lekára v tomto prípade sú:

 • Odstráňte príznaky patológie, na ktorú sa pacient sťažuje, a stabilizujte jeho stav.
 • Obnovte rovnováhu počas obnovy kostí.

Prvá úloha je riešená symptomatickou liečbou. Dieťaťu je predpísaná špeciálna strava, ktorá zahŕňa produkty obohatené o vápnik, bielkoviny a fosfor, ako aj komplex fyzioterapeutických cvičení. Odporúča sa však deťom, aby cvičili najskôr tri mesiace po začatí liečby. Inak môžu vzniknúť rôzne deformácie kostí..

Ak má dieťa výrazný syndróm bolesti, predpíšu mu lieky proti bolesti, ktoré sú primerané veku, ako aj špeciálne korzety, ktoré sa nosia bez vzletu..

Aby sa eliminovali príčiny osteoporózy, predpisuje sa komplex rôznych liekov. Najmä:

 • kalcitoníny a estrogény, ktoré potláčajú resorpciu kostného tkaniva;
 • rekombinantné somatropické hormóny, ako aj steroidy potrebné na stimuláciu tvorby kostí;
 • vitamín D, ktorý normalizuje metabolizmus v tele.

Pretože hormonálne lieky môžu dieťaťu spôsobiť značné škody, predpisujú sa iba v najextrémnejšom prípade.

prevencia

Hlavným preventívnym opatrením na zabránenie rozvoja osteoporózy u dieťaťa je udržiavanie správneho životného štýlu. To znamená, že dieťa musí mať normálnu telesnú hmotnosť, neustále sa rozvíjať, fyzicky sa venovať športu. Je tiež dôležité, aby jedol výlučne zdravé potraviny, pokiaľ možno s vysokým obsahom vápnika, bielkovín, vitamínu D a fosforu. Medzi ne patria mliečne výrobky a výrobky z kyslého mlieka, rôzne greeny, orechy, vajcia, ryby. Soľ a káva by mali byť obmedzené..

Používatelia píšu na túto tému:

Vyzbrojte sa vedomosťami a prečítajte si užitočný informačný článok o osteoporóze u detí. Koniec koncov, byť rodičmi znamená študovať všetko, čo pomôže udržať určitý stupeň zdravia v rodine na 36,6.

Zistite, čo môže spôsobiť chorobu, ako ju včas rozpoznať. Nájdite informácie o tom, aké sú príznaky choroby. A aké testy pomôžu identifikovať chorobu a urobiť správnu diagnózu.

V článku sa dočítate o metódach liečby chorôb, ako je napríklad osteoporóza u detí. Uveďte, aká účinná by mala byť prvá pomoc. Čo liečiť: Vyberte si lieky alebo alternatívne metódy?

Dozviete sa tiež, ako môže byť predčasné liečenie osteoporózy u detí nebezpečné a prečo je také dôležité vyhnúť sa následkom. Všetko o tom, ako predchádzať osteoporóze u detí a predchádzať komplikáciám.

Starostliví rodičia nájdu na servisných stránkach úplné informácie o príznakoch osteoporózy u detí. Aký je rozdiel medzi príznakmi choroby u detí vo veku 1,2 a 3 rokov od prejavov choroby u detí vo veku 4, 5, 6 a 7 rokov? Aký je najlepší spôsob liečby osteoporózy u detí?

Chráňte zdravie blízkych a buďte v dobrej kondícii!

Z časti:
Blog

Detská osteoporóza je pre moderných pediatrov bolesťami hlavy. Zvyčajne sa prejavuje u adolescentov na začiatku puberty. Môžete to diagnostikovať, keď je dieťa ešte v lone. Liečba osteoporózy u detí je vážny a zdĺhavý proces. Počas nej sa používajú tieto lieky:

 • Vitamín D. Môže sa používať v kombinácii s vápnikom. Pomáha normalizovať metabolické procesy..
 • Kalcitoníny a estrogény. Vhodné prírodné a umelé látky, absorbujú kostné tkanivo.
 • Lieky na stimuláciu kostí - steroidy a rastový hormón.

Pri výbere liekov je potrebné vziať do úvahy stav kostného metabolizmu, celkový stav dieťaťa. Je tiež potrebné vykonať ultrazvukovú denzitometriu charakterizujúcu kvalitu kostného tkaniva.

Príčiny choroby

Príznaky choroby môžete diagnostikovať, aj keď je dieťa ešte stále v lone matky. Príčiny patológie môžu byť:

 • Prerušený plod;
 • Chronické ochorenia u matky, prítomnosť patológií;
 • Nezdravý životný štýl a nezdravá matka počas tehotenstva;
 • Zlyhanie fetálneho kyslíka.

Ak sa dieťa narodilo zdravé, ale v prvom roku života sa vyvinula choroba, mohli by to byť tieto dôvody:

 • Nedostatok vitamínu D
 • Nedostatok ultrafialového svetla;
 • Kŕmenie dieťaťa zmesami;
 • hygiena.

Príčiny osteoporózy u dospievajúcich môžu byť:

 • Nezdravý životný štýl, pitie alkoholu, fajčenie;
 • Slabá strava, nedostatok vitamínov;
 • Nízka mobilita;
 • Chronické choroby
 • Zápalové patológie;
 • Nedostatok mliečnych výrobkov v potrave.

Príznaky osteoporózy

V ranom veku nie sú žiadne výrazné príznaky choroby. Jediná vec, ktorá môže spôsobiť, že rodičia budú znepokojení, je neustála bolesť chrbta a nôh.

Deti môžu neustále trpieť zlomeninami. Vonkajšie značky:

 • Deti s osteoporózou zaostávajú v raste od svojich rovesníkov;
 • Zlé držanie tela, zakrivenie chrbtice, vyčnievajúce brucho;
 • Môžu sa tvoriť asymetrické záhyby..

Ak dôjde k asymetrii, kíby dieťaťa zažijú odlišnú nerovnomernú záťaž, ktorá sa následne môže zmeniť na chronické ochorenie kĺbov..

Rodičia, ktorí sa snažia vyliečiť svoje dieťa, sa často uchyľujú k tradičnej medicíne. Možno, že na prevenciu tohto ochorenia nebudú takéto metódy nadbytočné. Je však lepšie liečiť túto chorobu na odborných klinikách špecialistami.

Profesionálnu liečbu osteoporózy u detí zabezpečuje naša klinika. Zaručujeme, že všetky lieky na odstránenie tohto ochorenia, ktoré používajú naši lekári, sú najvyššej kvality a od najlepších výrobcov. Naše centrum pre prevenciu a liečbu osteoporózy vás vyzýva, aby ste absolvovali liečebný cyklus a dali dieťaťu zdravý život!

Primárne vymenovanie

Dohodnite si telefonicky

Skôr bolo problematické identifikovať ochorenie - diagnostikovali sa iba zlomeniny kostí.

Dnešné moderné vybavenie dokáže zistiť spomalenie rastu kostnej hmoty, a preto sa u detí vyskytuje osteoporóza.

Aké sú príznaky dysplázie bedrového kĺbu u detí? Zistite z nášho článku.

Koncept a charakteristika

Toto ochorenie sa vyznačuje znížením hustoty kostí..

Stávajú sa krehkými, metabolizmus kostí je narušený.

Je známe, že ľudský kostrový systém sa tvorí dlhú dobu, takmer 30 rokov. Kosti samotné rastú v šírke, je to dôsledkom tvorby kostného tkaniva.

A v dĺžke kosti rastú vďaka chrupavke. To neznamená, že táto patológia nie je závažná - akékoľvek vývojové poruchy rastúceho organizmu sú nebezpečné a choroba je plná zranenia..

príčiny

Pri analýze príčin choroby sú lekári zvyknutí klasifikovať ju podľa troch vekových kategórií - vrodená osteoporóza, získaná a dospievajúca.

Vrodená patológia

Tu takmer všetko ide o porušenia úspešného tehotenstva.

Napríklad, ak matka počas tehotenstva užívala alkohol a drogy, je to plná patológií tela novorodenca a osteoporóza je jednou z nich.

Iné príčiny vrodenej osteoporózy:

 1. Hypoxia plodu.
 2. Viacnásobné tehotenstvo.
 3. predčasnosť.
 4. Patologické placentárne procesy.
 5. Slabé tehotenstvo.
 6. Chronické choroby nastávajúcej matky.
 7. Časté tehotenstvo a pôrod.

U ľahkých detí sa dá diagnostikovať osteoporóza, ale zvyčajne to nie je jediná patológia detí narodených predčasne..

Bábätká v prvom roku svojho života

U dojčiat do jedného roka sa môže osteoporóza vyvinúť v dôsledku nedostatku vitamínu D. Ak dieťa zriedka chodí bez toho, aby dostalo potrebné zdravé dávky ultrafialového žiarenia..

Môže tiež ovplyvniť používanie neupravenej dojčenskej výživy.

Príčinou takejto osteoporózy sa môžu stať aj črevné choroby, ktoré vyvolávajú narušenie absorpcie. A dokonca aj nedodržiavanie osobnej hygieny môže spôsobiť osteoporózu.

V dospievaní

Osteoporóza u dospievajúcich nie je vylúčená.

Závislosť jeho dieťaťa od alkoholu a tabaku sa tak môže stať.

Systémové choroby sú ďalšou možnou príčinou choroby. Podvýživa je tiež rizikovým faktorom, najmä nedostatok mliečnych výrobkov.

Účinok rádioaktívnych a toxických látok môže tiež vyvolať ochorenie u dospievajúcich, ako aj fyzickú nečinnosť, choroby gastrointestinálneho traktu, chronické ochorenia obličiek a pečene, zápalové ochorenia..

Odporúčania odborníkov na liečbu osteochondrózy u detí nájdete na našej webovej stránke.

Druhy a formy choroby

Tri typy detskej osteoporózy sú vrodené, získané a dospievajúce. Všetky sú vysvetlené vekom a príčinnými faktormi..

Formy tohto ochorenia môžu byť dané mnohými rôznymi dôvodmi vrátane použitia antikonvulzív u detí, hormónov triedy glukokortikosteroidov, určitých antibiotík, chemoterapeutických liekov, ako aj liekov, ktoré sú predpísané na zvýšenie kyslosti žalúdka..

Príznaky a príznaky

Choroby u detí sú charakterizované asymptomatickým priebehom. Až v momente, keď je kostné tkanivo už vážne zničené, sa dieťa začne sťažovať na bolesť nôh a chrbta..

Príznaky osteoporózy môžu byť:

 • zlomeniny kostí s minimálnym zaťažením kosti;
 • jednotná zmena ramien a nôh;
 • nižší (v porovnaní s rovesníkmi) rast;
 • zmena postoja - najmä lordóza a kyfóza;
 • asymetrické záhyby kože na tele;
 • zakrivenie kostí nôh;
 • paradentóza a kaz;
 • mravčenie a husacie hrbole v tele;
 • zhoršený stav nechtov a vlasov;
 • suchá koža;
 • časté bolesti hlavy.

Podozrenie na osteoporózu sa však zvyčajne vyskytuje iba v prípade častých, takmer neprimeraných zlomenín..

diagnostika

Ak si rodičia všimnú rušivé príznaky, mali by sa obrátiť na miestneho detského lekára, ktorý ich ďalej nasmeruje. Lekár obvykle predpisuje niekoľko štúdií..

Medzi nimi je rádiografia povinná. Na obrázku bude zobrazené zníženie hustoty kostí a zmena tvaru stavcov.

Biochemický krvný test vám umožňuje zistiť množstvo vápnika v tele. Ultrazvukové vyšetrenie odhaľuje riedenie kostí.

Denzitometria sa však považuje za hlavnú štúdiu - meria hustotu minerálov v kostiach.

Po potvrdení diagnózy bude dieťa liečiť celý tím lekárov - ortopéd, traumatológ, reumatológ a endokrinológ..

Komplikácie a dôsledky

Krehkosť kostného tkaniva je sama osebe nebezpečná - môžu sa vyskytnúť vážne, ťažko liečiteľné kosti kĺbov a chrbtice. Tieto zranenia môžu pacienta natrvalo znehybniť a niekedy spôsobujú zdravotné postihnutie.

liečba

Som rád, že v detstve choroba dobre reaguje na liečbu.

Stačí sa obrátiť na lekára včas a riadiť sa všetkými predpísanými odporúčaniami. Komplexná liečba - jedná sa o lieky, stravu a špeciálnu gymnastiku.

prípravy

Komplex liekovej terapie zahŕňa množstvo nástrojov.

Medzi liekmi, ktoré bude dieťa užívať:

 1. Lieky proti bolesti - analgetiká (na báze ibupénu alebo paracetamolu).
 2. Estrogény a kalcitoníny - organizujú spomalenie úbytku kostnej hmoty (Calcinar, Elcatonin alebo Miacalcine).
 3. Vápnikové prípravky s obsahom vitamínu D - tieto prostriedky sú aktivátormi tvorby nových tkanív, čo je vynikajúca prevencia zlomenín.
 4. Hormonálne lieky - stimulujú tvorbu nových tkanív, ale také lieky sa predpisujú zriedka.

Lekár vyberie lieky individuálne, berúc do úvahy typ ochorenia a vek pacienta.

diéta

Správna strava výrazne zlepšuje stav dieťaťa.

Výživa by sa určite mala obohatiť vápnikom a fosforom. Veverka v detskom jedálničku by mala stačiť.

Zahrňte ovsené vločky, pohánky, krúpy z jačmeňa, vajcia, mliečne výrobky, ryby a morské plody, čerstvé bylinky, orechy, fazuľa a hrach, sóju, naklíčené obilniny v detskom jedle.

gymnastika

Je nemožné vyrovnať sa s touto chorobou bez fyzickej námahy.

Po tom, čo dieťa podstúpilo komplexnú liekovú terapiu, by sa mal po troch až štyroch mesiacoch zúčastniť kurzov fyzickej terapie.

Spočiatku by malo byť dieťa zamestnané pod dohľadom lekára, keď už boli zručnosti nadobudnuté, môže sám robiť dennú gymnastiku doma. Je však nemožné a následne odmietnuť.

Ako liečiť Schlatterovu chorobu kolena u dospievajúcich? Prečítajte si o tom tu..

prevencia

Preventívne opatrenia sú založené na eliminácii faktorov, ktoré vedú k vzniku choroby. Toto je fyzická nečinnosť, preto prispôsobte svoje dieťa telesnej výchove a športu, dennému cvičeniu, mobilnému životnému štýlu.

Ďalej je vyvážená a obohatená strava. Toto je podstatný faktor v zdraví detí..

Deti by mali každý deň chodiť po ulici, môže tomu zabrániť iba nepriaznivému počasiu.

V dospievaní by malo mať dieťa najdôveryhodnejšie vzťahy s rodičmi, rozhovory o nebezpečenstve fajčenia a alkoholu nie sú formalitou, ale prispievajú k duševnému a fyzickému zdraviu dieťaťa..

Osteoporóza nie je veta vôbec, úspešne sa lieči, ak sa rodičia včas obrátia na lekára.

Preto sú preventívne vyšetrenia také dôležité, takže sa nemusíte spoliehať na choroby súvisiace s vekom, ktoré prechádzajú samy osebe.

Dávajte pozor na zdravie detí, zmierňujte ich od útleho veku, zvyknite si na telesnú výchovu a denné prechádzky, sledujte výživu a väčšine problémov sa dá vyhnúť.

O videu sa môžete dozvedieť viac o liečbe osteoporózy ľudovými liekmi:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

I. Čo je to vyčnievanie disku Výčnelok medzistavcových platničiek je patologický proces v chrbtici, pri ktorom medzistavcové platničky napučiavajú do miechového kanála bez porušenia trhliniek.
Chrbtica pozostáva zo stĺpca kostí nazývaných stavce, ktoré obklopujú a chránia miechu a jej vetvy (korene). Obratle sú oddelené medzistavcovými platničkami - okrúhle tesnenia, ktoré poskytujú tlmenie a flexibilitu.
≡ Domov → Endometrium → Endometrióza →Endometrióza je chronické, pomaly progresívne ochorenie, pri ktorom sa bunky maternicovej sliznice nachádzajú mimo tela.