loader

Hlavná

Žalúdok

Celá pravda o osteoporóze

Významná časť ľudí nad 50 rokov má osteoporózu. Liečba a prevencia tohto ochorenia sa často nevykonávajú vôbec, zatiaľ čo procesy deplécie kostí u starších ľudí sú dosť aktívne. Podľa štatistík má každá 800. osoba nad 50 rokov zlomeninu bedra, čo v takmer 100% prípadov vedie k invalidite.

„Osteoporóza kosti“ z hľadiska medicíny nie je tento pojem úplne pravdivý. Preložené z gréckeho „osteónu“ už znamená „kosť“, „poros“ - čas. S touto chorobou sú kosti skutočne poréznejšie..

Na fotografii je štruktúra zdravého a ovplyvneného kostného tkaniva

Čo sa stane s kosťou s osteoporózou

Kosť v jej štruktúre môže byť dvoch typov: kompaktná a špongiová. Kompaktné tkanivo je veľmi husté, má jednotnú štruktúru a pozostáva z koncentricky usporiadaných doštičiek. Je to kompaktná látka, ktorá pokrýva všetky kosti zvonka. Najhrubšia vrstva je kompaktná látka v strede dlhých tzv. Tubulárnych kostí: napríklad stehenná kosť, kosti dolných končatín (holenná kosť a fibula), humerus, ulna, polomer. To je jasne znázornené na obrázku nižšie..

Hlavy kostí, rovnako ako ploché a krátke kosti, majú veľmi tenkú vrstvu kompaktnej látky, pod ktorou je huby. Samotná hubovitá látka má pórovitú štruktúru v dôsledku skutočnosti, že pozostáva z kostných doštičiek umiestnených navzájom pod určitým uhlom a tvoriacich výrazné bunky..

Špongiová látka zdravej kosti má dobre definované kosti a malé póry. Dosky hubovitého tkaniva nie sú umiestnené náhodne, ale podľa smeru, v ktorom kosť prežíva najväčšiu záťaž (napríklad pri kontrakcii svalov)..

Pri osteoporóze stráca kostné tkanivo svoju minerálnu zložku, čo vedie k rednutiu alebo úplnému vymiznutiu doštičiek. To vedie k zníženiu hrúbky zhutnenej a zriedkavej huby..

V dôsledku toho sa nemení len minerálna hustota kosti samotnej, ale, čo je dôležitejšie, aj štruktúra kostného tkaniva. Dosky prestávajú byť zarovnané pozdĺž čiar kompresného napätia, čo významne znižuje odolnosť kosti voči stresu.

Príčiny choroby

Kostná osteoporóza sa vyvíja v organizme tak, že narúša metabolizmus fosforu a vápnika, ako aj pri prevládajúcich procesoch deštrukcie kostí nad jej obnovou..

Posledný bod je potrebné vysvetliť. Po celý život človeka sú kosti neustále aktualizované. Deň a noc v našom tele fungujú bunky nazývané osteoblasty a osteoklasty. Osteoblasty syntetizujú kostný materiál, osteoklasty ho naopak ničia. U zdravého človeka sú tieto procesy v rovnováhe (zhruba povedané, koľko kosti sa vytvorilo, toľko sa „vyriešilo“). Pri osteoporóze osteoklasty fungujú aktívne a osteoblasty „nedosahujú výkon“.

Dôvody tejto nerovnováhy možno rozdeliť do dvoch skupín. Na jednej strane po 40 rokoch v tele dochádza v zásade k spomaleniu procesov zameraných na syntézu, delenie a regeneráciu. Týka sa to aj kostného tkaniva, a to aj potom, čo aj úplne zdravý človek vo veku stráca 0,4% svojej hmotnosti ročne. V dôsledku toho je možný vývoj primárneho (tj bez zjavného dôvodu) variantu choroby.

Na druhej strane, faktory ako sedavý životný štýl, menopauza u žien, fajčenie a zneužívanie alkoholu a nevhodná strava môžu významne urýchliť osteoporózu. Choroby tráviaceho ústrojenstva zhoršujú vstrebávanie minerálov v črevách, čo vedie k narušeniu výmeny vápnika a fosforu. Vyskytuje sa sekundárna osteoporóza.

Ženy trpia touto chorobou 4,5 krát častejšie ako muži

Príznaky osteoporózy: krátko na začiatku

Vo väčšine prípadov zmena normálnej štruktúry kostného tkaniva začína dlho predtým, ako sa objavia prvé klinické príznaky - nepríjemné pocity v medziskapulárnej oblasti, svalová slabosť, bolesť v bedrovej chrbtici a končatinách..

Je to spôsobené skutočnosťou, že kostné tkanivo má značnú „mieru bezpečnosti“ - v doslovnom aj obrazovom zmysle. Bolesť, zmena postoja (sklon, bočné zakrivenie chrbtice a podobne), zlomeniny, viditeľný pokles rastu u ľudí, aj keď sú zmeny kostí veľmi výrazné.

V závislosti od toho, ako výrazné je ničenie kostného tkaniva, sa rozlišuje niekoľko stupňov choroby:

 • Stupeň 1 (mierny) sa vyznačuje miernym poklesom hustoty kostí. Pacient má nekonzistentnú bolesť v chrbtici alebo končatinách, znižuje svalový tonus.
 • V stupni 2 (mierny) sa pozorujú výrazné zmeny v štruktúre kostí. Bolesť sa stáva konštantnou, objavuje sa sklon k poškodeniu chrbtice.
 • Stupeň 3 (závažný) je extrémnym variantom prejavu choroby, keď je zničená väčšina kostného tkaniva. Charakteristické sú výrazné poruchy držania tela, znížený rast, neustála intenzívna bolesť chrbta.

Pacienti sa spravidla prijímajú k lekárovi práve v pokročilom štádiu osteoporózy. Napriek úspechom medicíny nie je možné ľuďom v takýchto situáciách pomôcť úplne sa zotaviť. Aktívna a kompetentná liečba však môže chorobu zastaviť a zabrániť jej najstrašidelnejším následkom - zlomeninám chrbtice, stehennej kosti, ktoré často končia smrťou pacienta a takmer vždy invalidným vozíkom..

Presne preto, že sa choroba nijako nevykazuje pred stratou 20-30% kostnej hmoty, je vhodné, aby ľudia nad 40 rokov prekonzultovali reumatológa, aby zistili, či majú prvé príznaky osteoporózy a či by sa mala liečba začať. Ďalšie metódy vyšetrenia pomáhajú zistiť prvé príznaky a zmeny v tele, napríklad denzitometria - meranie hustoty minerálov v kostiach.

S nedostatkom vápnika ho telo vyberie z kostí.

Liečba drogami

Často môžete dokonca počuť od praktických lekárov, že potrebujete liečiť osteoporózu vápnikom a vitamínom D.?

Lieky týchto skupín sú samozrejme v terapii základné: sú predpísané, ak nie vždy, potom vo väčšine prípadov určite. Zároveň sa chcem zamerať na skutočnosť, že prístup k liečbe dokonca aj miernej alebo stredne ťažkej osteoporózy musí byť nevyhnutne komplexný a použitie samotných prípravkov vápnika nestačí na dosiahnutie požadovaného účinku..

Väčšina liekov používaných v terapii potláča aktivitu osteoklastov alebo stimuluje prácu osteoblastov. V skutočnosti av inom prípade sa telo prechádza z deštrukcie kostí na jej obnovu.

Pretože vápnik a fosfor sú najdôležitejšou zložkou kostnej látky, predpisujú sa lieky obsahujúce tieto minerály. Predpokladá sa, že človek má nedostatok vápnika častejšie ako fosfor, pretože v strave prevažnej väčšiny ľudí je jeho obsah nedostatočný.

Vitamín D je zodpovedný za vstrebávanie vápnika v črevách, a preto je tento vitamín súčasťou liečebných režimov týkajúcich sa osteoporózy. Vitamín D sa počas opaľovania vytvára aj v pokožke. Z tohto hľadiska majú mierne slnečné kúpele priaznivý profylaktický a terapeutický účinok na organizmus. V zime môže lekár predpísať kurzy ultrafialového žiarenia pod špeciálnymi lampami.

Okrem mineralizačnej terapie sú niektorým pacientom predpisované hormóny kalcitonín, ktorý stimuluje tok vápnika z krvi do kostí. Podobne ako lieky iných skupín (bisfosfonáty, estrogény), kalcitonín inhibuje resorpciu kostí. Pôsobí na osteoblasty, aktivuje ich a naopak osteoklasty potláča. Kalcitonín je zvlášť účinný, ak je u pacienta diagnostikovaná sekundárna osteoporóza alebo iba mierny až stredný stupeň ochorenia..

Bisfosfonáty sú ďalšou skupinou účinných liekov na liečenie patológie. Začínajú proces programovanej smrti osteoklastov. V konečnom dôsledku to vedie k spomaleniu resorpcie kostí..

Fyzická aktivita je nevyhnutná na prevenciu chorôb kostí a kĺbov.

Estrogény sú jedným z najpopulárnejších liekov na liečbu osteoporózy u žien, ktoré vstúpili do menopauzy (staršie ako 45 - 50 rokov). Estrogény sú ženské pohlavné hormóny.

Moderné estrogénové prípravky pôsobia na receptory kostných buniek, čo vedie k normálnym procesom syntézy a deštrukcie kostí a súčasne nemá stimulačný účinok na ženský reprodukčný systém. Vo väčšine prípadov sa však estrogénové prípravky predpisujú ženám s odstránenou maternicou napriek preukázanej účinnosti liečby. Toto preventívne opatrenie minimalizuje riziko zhubných nádorov závislých od hormónov („estrogén“).

Nedrogová liečba

Nedrogová liečba je dôležitým aspektom liečby, ale nebuďte príliš nádejní a počítejte s úplným vyliečením iba pomocou odrezkov bylín a cvičenia (najmä v závažných prípadoch ochorenia)..

Medzi neliečivé druhy terapie a profylaxie patrí telesná výchova, chôdza (chôdza), aerobik. Požiadavky na takéto bremená nie sú príliš komplikované: nemali by byť neprimerané (žiadne cvičenia s tyčkou!), Nemali by naznačovať ostré mechanické otrasy (napríklad pri aktívnych hrách s loptou).

Správna strava

Okrem liečby drogami a fyzickej aktivity sú uvedení všetci pacienti a musí sa vykonať korekcia stravy. Bolo dokázané, že drvivá väčšina Rusov nedostáva dostatok vápnika spolu s jedlom a neberie lieky obsahujúce vápnik..

Dospelý (vo veku 25 - 50 rokov) potrebuje asi 1200 mg vápnika denne. Potreba tehotenstva a dojčenia je ešte vyššia: asi 1500 mg. Starší ľudia potrebujú 1200 - 1500 mg vápnika.

Na prevenciu a liečbu osteoporózy akejkoľvek závažnosti sa odporúča užívať viac mliečnych výrobkov, a najmä syrov, ktorých 100 gramov obsahuje asi 700 - 1 000 mg vápnika. V kondenzovanom mlieku je tiež veľa vápnika, obľúbené u mnohých lahôdok: v 100 gramoch produktu 307 mg. 500 mg obsahuje syr feta a smotanový syr, 120 - kravské mlieko a jogurt, 150 - tvaroh (výpočty sa uvádzajú na 100 gramov výrobku). Vápnik sa najlepšie absorbuje z fermentovaných mliečnych výrobkov..

Z iných výrobkov ako mlieko, vlašské orechy a lieskové orechy (122 a 170 mg) sa môžu odporúčať sardinky (427 mg), biela kapusta (210 mg), hnedý chlieb (100 mg)..

Tento zoznam, samozrejme, nie je úplný. Pre tých, ktorí chcú hlbšie študovať tento problém, existujú špeciálne tabuľky (údaje v rôznych tabuľkách sa líšia). Napríklad:

Okrem vápnika musí byť strava obohatená o výrobky obsahujúce horčík, fosfor, draslík. Obmedzenie soli je dôležitým bodom nielen pri prevencii osteoporózy, ale aj pri iných chorobách (najmä kardiovaskulárnom systéme)..

Na konci článku by som vám chcel pripomenúť pravdu, ktorá sa už objavila: akejkoľvek chorobe sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. Preto vyvážená strava a fyzická aktivita a ľudia po 45 rokoch - pravidelný príjem vápnikových prípravkov (iba po konzultácii s lekárom!) Vám umožní predchádzať účinkom osteoporózy a zostať zdravý po mnoho rokov..

osteoporóza

Mnoho pacientov sa sťažuje na neustále zlomeniny, bolesť kostí a nevysvetliteľnú stratu hmotnosti. Podobné príznaky naznačujú ochorenie pohybového aparátu. Poruchy metabolizmu môžu viesť k zmenám v štruktúre kostného tkaniva. V neskorších štádiách môže osteoporóza spôsobiť zdravotné postihnutie pacienta. Na liečení tejto patológie sa podieľajú ortopédovia a endokrinológovia..

všeobecné informácie

Osteoporóza je metabolické ochorenie charakterizované progresívnym poškodením kostí. V dôsledku zvýšeného ničenia kostí a pomalého vytvárania nového tkaniva má pacient často zranenia aj pri ľahkom zaťažení. Ako choroba postupuje, muskuloskeletálny systém je zdeformovaný. Vo väčšine prípadov sa vyskytujú zlomeniny chrbtice, panvy a kostí predlaktia. Prvé príznaky, ktoré nie sú spojené so zraneniami, zvyčajne chýbajú. V neskorých štádiách osteoporózy môže dôjsť k poškodeniu kostí dokonca aj v pokoji..

Osteoporóza je jedným z najbežnejších metabolických ochorení u starších ľudí. Patológia je častejšie diagnostikovaná u žien. Deformácia skeletu na pozadí deštrukcie kostí sa stáva častou príčinou zdravotného postihnutia. Napriek zlej prognóze včasná prevencia často pomáha predchádzať rozvoju choroby. Starším ľuďom s predispozíciou k osteoporóze je predpísaná špeciálna diéta.

Ľudská kostra

Muskuloskeletálny systém človeka je tvorený kostrou a svalmi. Kosti zohrávajú úlohu akéhokoľvek pákového efektu poháňaného svalovými vláknami. Kosti lebky, hrudníka a panvy navyše chránia vnútorné orgány pred mechanickým stresom. Pomocné štruktúry pohybového aparátu: väzivo a šľachy zabezpečujú silné spojenie kostrových svalov s kosťami. Ďalším dôležitým komponentom je množstvo kĺbov, ktoré poskytujú mobilné spojenie kostí. Porušenie integrity pohybového aparátu môže viesť k výraznému zhoršeniu kvality ľudského života.

Kosti sú tvorené najhustejším tkanivom v tele. Mladé bunky (osteoblasty) tvoria minerálnu zložku kostry, čím poskytujú silu. Kosti tiež obsahujú organické látky potrebné pre pružnosť a pružnosť kostry. Odolnosť kostry voči vonkajším vplyvom závisí od pomeru anorganických a organických zložiek kostného tkaniva. Navyše, na pozadí kontinuálneho metabolizmu je kostné tkanivo neustále ničené a aktualizované. Zhoršená metabolická rovnováha v tkanivách často spôsobuje deformáciu skeletu.

Ďalšie vlastnosti kostí:

 • Ukladanie zložiek tvoriacich krvnú dreň a imunitný systém tvoriace červenú kostnú dreň.
 • Udržiavanie metabolizmu tvorbou rezerv vápnika, fosforu a iných minerálnych zložiek.
 • Zmierňujúca fyzická aktivita chrupavky a kostí.

Kostné tkanivo sa v priebehu života človeka neustále obnovuje v reakcii na mikrotraumatu. Usporiadané zmeny sa vyskytujú v jednotlivých oblastiach kostí, pričom procesy deštrukcie tkanív sa vždy striedajú s obdobiami regenerácie. Všetky tieto mechanizmy sú potrebné na udržanie tvaru kostry..

Vývoj kostného tkaniva do značnej miery závisí od hormonálnej regulácie tela. V období dospievania nastáva kľúčové obdobie vývoja pohybového aparátu práve v dôsledku hormonálneho pozadia. Neskoré endokrinné zmeny, vrátane menopauzy u žien, môžu mať nepriaznivý vplyv na kostru.

Kostný metabolizmus je normálny

Sila kostí je určená obsahom kolagénových proteínov a minerálnych zložiek. Pevnosť v ťahu tkaniva závisí od kolagénu, zatiaľ čo minerály určujú pevnosť kosti v tlaku. Čím viac vápnika v tkanive, tým odolnejšia je štruktúra voči fyzickému nárazu. S pribúdajúcim vekom sa chemické zloženie ľudskej kostry neustále mení. Organické zložky prevažujú v kostiach detí, takže zlomeniny sú v tomto veku relatívne zriedkavé. Kostné tkanivo starších ľudí má nízky obsah kolagénových proteínov, čo zvyšuje riziko zranenia.

Okrem vonkajších vplyvov regulácia stavu kostí závisí od dvoch typov buniek - osteoklastov a osteoblastov. Ako už bolo uvedené, osteoblasty tvoria minerálne a organické zložky orgánu. Osteoklasty poskytujú trvalú deštrukciu kosti. Rovnováha deštrukcie a obnovy tkaniva závisí od interakcie týchto buniek..

Osteocyty, ktoré sú konečne diferencovanými osteoblastami zabudovanými do mineralizovanej kosti, určujú znaky remodelácie tkanív. Predpokladá sa, že s osteoporózou sa mechanizmus komunikácie medzi osteoklastami a osteoblastmi mení pod vplyvom neustáleho traumu na trabekuly. Osteoklasty trvajú týždne, kým sa rozbije kost, zatiaľ čo osteoblasty regenerujú tkanivo niekoľko mesiacov. V dôsledku toho každý proces, ktorý zvyšuje rýchlosť transformácie kostí, vedie v priebehu času k úbytku tkaniva..

príčiny

Charakteristickým rysom osteoporózy je pokles kostnej hmoty v dôsledku nerovnováhy medzi resorpciou a regeneráciou kostí. K narušeniu tejto rovnováhy môže dôjsť v dôsledku hormonálnych porúch, genetických mutácií, metabolických ochorení a iných negatívnych faktorov. Mechanizmus vývoja ochorenia u pacientov rôzneho veku sa navyše líši. Takže u mladých ľudí patológia určuje neschopnosť tela vybudovať dostatok kostnej hmoty. U starších pacientov prevládajú procesy ničenia tkanív..

 • Nedostatok estrogénu. Tieto pohlavné hormóny hrajú úlohu pri rozvoji osteoporózy u mužov a žien. Estrogénové receptory sa nachádzajú na povrchu osteoblastov a osteoklastov, ktoré sú potrebné pre zmeny vo fungovaní buniek v reakcii na hormóny. Nedostatok estrogénu vedie k posunu v rovnováhe tkanív smerom k deštrukcii kostí. Estrogény navyše ovplyvňujú stav kostry pomocou cytokínov a miestnych rastových faktorov..
 • Starnutie tela. Je dôležité brať do úvahy nielen hormonálne zmeny v tele počas starnutia, ale aj prirodzené metabolické transformácie. S pribúdajúcim vekom dostávajú osteoblasty stále menej živín potrebných na produkciu kostí. V určitom štádiu vedie nedostatok výživy týchto buniek k neschopnosti udržať rovnováhu deštrukcie a regenerácie kostí.
 • Nedostatok vápnika a vitamínu D v tele. Toto sú dôležité komponenty zodpovedné za stav kostry. Nedostatočný príjem a absorpcia vápnika vedie k nerovnováhe medzi štítnou žľazou a prištítnymi telieskami. Výsledkom je zvýšená resorpcia kostí..

Príčiny osteoporózy sú teda spojené s prirodzenými procesmi starnutia a hormonálnych zmien..

Rizikové faktory

Lekári poznajú veľké množstvo rizikových faktorov pre osteoporózu, tak či onak súvisiacich s mechanizmom narušenia metabolizmu kostí. Sú to primárne choroby, rysy životného štýlu a dedičnosť človeka. Niektoré formy náchylnosti na ochorenie priamo stimulujú mechanizmy deštrukcie tkaniva, zatiaľ čo vzťah jednotlivých rizikových faktorov k patogenéze je nevysvetliteľný..

Kľúčové rizikové faktory:

 • Zmena hladiny pohlavných hormónov. V prvom rade ide o už spomínané zníženie hladín estrogénov po začiatku menopauzy, ktoré spôsobuje narušenie rovnováhy procesov ničenia a obnovy kostného tkaniva. U mužov dochádza k postupnému znižovaniu hladín testosterónu s vekom, čo vedie k zvýšenému riziku osteoporózy. Okrem toho liečba rakoviny prostaty a karcinómu prsníka tiež zvyšuje riziko straty kostí..
 • Patológie iných endokrinných orgánov. Nadbytok hormónov štítnej žľazy teda nepriaznivo ovplyvňuje stav kostry. Hypertyreóza sa vyskytuje na pozadí dedičných faktorov a užívania niektorých liekov. Zvýšená aktivita prištítnych teliesok tiež spôsobuje zvýšené riziko osteoporózy.
 • Nesprávna výživa. Nedostatok vápnika v tele sa často vyskytuje pri nedostatočnej konzumácii fermentovaných mliečnych výrobkov. Dôležitú úlohu zohrávajú rôzne poruchy stravovania, ako je anorexia..
 • Choroby tráviaceho ústrojenstva spôsobujúce nedostatočnú absorpciu vápnika v črevách. Zvyčajne hovoríme o rôznych typoch zápalových patológií, ako je napríklad gastroduodenitída. V takom prípade môže pacient konzumovať dostatočné množstvo mliečnych výrobkov.
 • Nekontrolované užívanie drog. Dlhé cykly užívania kortikosteroidov zvyšujú riziko deštrukcie kostí. Okrem toho nepretržité používanie liekov na liečbu refluxnej choroby pažeráka, rakoviny a epilepsie nepriaznivo ovplyvňuje tkanivá..
 • Iné primárne patológie, ktoré narúšajú stálosť vnútorného prostredia tela. Sú to rastúce zhubné nádory, autoimunitné ochorenia, zlyhanie obličiek, diabetes mellitus a myelóm.
 • Sedavý spôsob života. Pravidelné cvičenie je potrebné na obnovu kostného tkaniva a zlepšenie stavu pohybového ústrojenstva ako celku..
 • Zlé návyky. Konzumácia alkoholu a fajčenie nepriaznivo ovplyvňujú metabolizmus pohybového aparátu.
 • Vek a pohlavie. Osteoporóza je častejšia u žien starších ako 45 rokov..
 • Dedičnosť. Identifikácia osteoporózy u príbuzných pacienta naznačuje nepriaznivú rodinnú anamnézu.

Niektorí lekári pripisujú rizikovým faktorom ochorenia dokonca celkom prirodzené príznaky, napríklad úzku hruď. Zohľadnenie rôznych foriem predispozície k osteoporóze umožňuje včasné preventívne opatrenia.

patogenézy

Medzi hlavné mechanizmy rozvoja choroby vedci patria neadekvátna tvorba kostnej hmoty v ranom veku, nadmerná resorpcia kostry a nedostatok regenerácie počas prestavby tkaniva. Interakcia týchto troch mechanizmov je základom zníženia hustoty kostí u pacientov s osteoporózou. Spúšťacím mechanizmom takýchto modelov rozvoja kostry môžu byť hormonálne poruchy, dedičné faktory, choroby vnútorných orgánov a prírodné procesy počas starnutia..

Špongiová časť kostí zaisťuje pevnosť kostry. Práve toto tkanivo sa v prvom rade podrobuje deštrukcii na pozadí nadmernej aktivácie osteoklastov. Okrem zníženia hustoty hubovitých zložiek dochádza aj k zmene mikroarchitektúry kostného tkaniva. Tenké trabekuly sa zrútia s výskytom drobných trhlín. Trhliny sa postupne nahradia ešte krehkejším tkanivom, ktoré nie je schopné udržať stabilitu kostry vo vzťahu k fyzickému stresu..

príznaky

Vo väčšine prípadov sa osteoporóza neobjaví symptomaticky, kým sa nevyskytnú komplikácie. Bez dôkladného vyšetrenia nemôžu pacienti v tele zistiť degeneráciu kostí. Ako sa však choroba vyvíja, dochádza k deformácii muskuloskeletálneho systému. Môže to byť zmena postoja alebo predný výčnelok hrudníka.

Ďalšie príznaky a príznaky:

 • Bolesť chrbta a hrudníka spojená s deštrukciou stavcov.
 • Zníženie rastu.
 • Zvýšené fyziologické ohnutie chrbtice.
 • Časté zlomeniny kostí pri ľahkom zaťažení.
 • Menej skeletálna mobilita.

Bohužiaľ, málo ľudí chodí k lekárovi včas so sťažnosťami na takéto príznaky. Najčastejšie sa patológia zisťuje v neskorých štádiách, keď dochádza k významnému zníženiu kostnej hmoty.

diagnostika

Ak sa chcete podrobiť skúške, musíte sa dohodnúť na stretnutí s ortopédom. Lekár sa pýta pacienta na sťažnosti a vyšetrí anamnestické údaje na zistenie rizikových faktorov ochorenia. Potom sa vykoná všeobecné vyšetrenie, ktoré umožňuje zistiť charakteristické komplikácie choroby, ako je deformácia chrbtice a hrudníka. Na objasnenie diagnózy a výberu liečby ortopéd bude potrebovať výsledky inštrumentálnych a laboratórnych štúdií.

Ďalšie diagnostické metódy:

 • Podrobný krvný test. V ošetrovacej miestnosti zdravotná sestra odoberie žilovú krv a pošle materiál do laboratória. Špecialisti hodnotia pomer formovaných prvkov, ukazovateľov pečene, koncentráciu hormónov štítnej žľazy, hladinu vápnika a vitamínu D. Vysoká koncentrácia vápnika v krvi môže byť prvým príznakom choroby, pretože deštrukcia kosti vedie k uvoľňovaniu minerálnych zložiek tkaniva. Vyhodnocujú sa aj pohlavné hormóny..
 • Posúdenie hustoty kostí. Denzitometria je röntgenová metóda, ktorá vám umožňuje vyhodnotiť hustotu minerálnych zložiek v chrbtovej a panvovej kosti. Podľa získaných obrázkov lekári vypočítajú hrúbku kostí a vyhodnotia získané koeficienty podľa veku a pohlavnej normy..
 • Ultrazvukové vyšetrenie je bezpečnejšia metóda zobrazovania, pri ktorej sa používajú vysokofrekvenčné zvukové vlny. V tomto prípade nie je telo pacienta vystavené žiareniu. Ultrazvuk sa môže použiť aj na stanovenie hustoty minerálnych zložiek..
 • Počítačová tomografia je najpresnejšou metódou vizuálneho vyšetrenia kostí. Počas štúdie pacient leží na stole tomografu a špecialista dostane potrebné obrázky. Rôzne rezy umožňujú ortopedickému chirurgovi vyhodnotiť stav kostí a zistiť skoré príznaky osteoporózy..

Diagnóza osteoporózy je teda založená na použití rádiografických metód a laboratórnych testov. Ak je to potrebné, ortopéd vymenuje konzultáciu s endokrinológom, gynekológom alebo lekárom iného profilu..

Ako liečiť?

Metóda liečby závisí od identifikovanej príčiny ochorenia, stupňa deformácie kostry, veku a individuálnej anamnézy pacienta. Hlavnou úlohou je zastaviť ďalšiu resorpciu aktiváciou procesov opravy tkanív. Ortopédovia na tento účel predpisujú lieky. V tomto prípade je veľmi dôležité vziať do úvahy existujúce choroby pred výberom liekov, pretože s patológiou pečene, obličiek, tromboembólie a rakoviny ženských pohlavných orgánov môžu byť hormóny kontraindikované..

Hlavné lekárske stretnutia:

 • Lieky na báze bisfosfonátov. Účelom mechanizmu pôsobenia týchto liekov je zabrániť ďalšiemu ničeniu kostí. Použitie bisfosfonátov v prítomnosti rizikových faktorov pre osteoporózu môže zabrániť deformácii skeletu a výskytu zlomenín. Medzi možné vedľajšie účinky bisfosfonátov patrí nauzea a bolesti brucha..
 • Hormonálna terapia na báze estrogénu (selektívne modulátory). Tieto lieky môžu obnoviť kostnú denzitu. U žien lekári zvyčajne predpisujú raloxifén, ktorý napodobňuje fyziologický účinok estrogénu na kostru. Vedľajšie účinky týchto liekov zahŕňajú zvýšené riziko ženského genitálneho nádoru a trombózy..
 • Náhradná liečba testosterónom u mužov. Tieto lieky vám umožňujú udržiavať vysokú hladinu mužských hormónov a znižovať negatívne účinky resorpcie kostí.
 • Denosumab je liečivo založené na ľudských monoklonálnych protilátkach. Použitie tohto lieku môže zvýšiť hustotu tkaniva a znížiť riziko zlomenín. Denosumab sa používa pri osteoporóze a onkológii kostí. Medzi vedľajšie účinky lieku patrí znížená imunita a bolesť kĺbov..
 • Teriparatid je rekombinantná proteínová forma paratyroidného hormónu. Subkutánne injekcie tohto liečiva prispievajú k rastu nového kostného tkaniva. Medzi vedľajšie účinky tohto lieku patrí nevoľnosť a bolesť končatín..

V závislosti od diagnostických výsledkov môže lekár predpísať ďalšiu liečbu, napríklad terapiu hypertyreózy. Chirurgické ošetrenie sa vykonáva s výraznou deformáciou kostry. Zlepšenie stravy vám umožní udržiavať v tele primeranú hladinu vápnika a vitamínu D. Lekári tiež odporúčajú, aby sa pacienti s osteoporózou vzdali fajčenia, alkoholu a nadmerného cvičenia..

Vyvinuli sme pre vás špeciálne ročné programy monitorovania zdravia..
Služby každého balíka sú zamerané na udržanie zdravia a prevenciu chorôb..

Osteoporóza - príznaky a liečba choroby u žien

Osteoporóza - príznaky a liečba žien s týmto ochorením majú svoje vlastné špecifiká. Osteoporóza je ochorenie kostného tkaniva, ktoré sa vyznačuje zmenou štruktúry. Hmota kostí postupne klesá, stávajú sa krehkejšími. Osoba nemusí vedieť nič o svojej chorobe skôr, ako sa zlomí polomer, stehenný krk alebo stavce. Bohužiaľ, pri čestnom sexe existuje väčšie riziko rozvoja osteoporózy. Je to kvôli hormonálnym zmenám počas menopauzy. Podrobnejšie zvážte osteoporózu - príznaky a liečbu tohto ochorenia u žien.

Osteoporóza - príznaky, ktoré by mali varovať

K obnove kostného tkaniva dochádza po celý život človeka, ale po štyridsiatich rokoch sa tento proces spomaľuje. Deštrukcia starého tkaniva často začína rýchlejšie ako tvorba nového tkaniva. Existujú ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko osteoporózy. Jedným z nich je obdobie menopauzy u žien. V tomto období sa v ženskom tele vyskytujú rôzne hormonálne zmeny, v dôsledku čoho telo stráca vápnik.

Ako už bolo uvedené, choroba môže byť takmer asymptomatická a podľa príznakov, ktoré sa objavujú, nie je vždy možné okamžite identifikovať osteoporózu, príznaky nemusia priamo súvisieť so stavom ľudskej kostry..

Príznaky, ktoré by mali varovať:

 • zvýšená únava, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku nedostatku vápnika, zatiaľ čo strata vápnika v tele bude iba 2 - 3%;
 • časté kŕče lýtkových svalov, najmä počas nočného spánku, môžu byť tiež dôkazom nedostatku vápnika;
 • krátkodobá bolesť v dolnej časti chrbta (počas pohybu aj v pokoji) môže byť príznakom osteoporózy chrbtice;
 • Krehké, odlupovacie nechty môžu tiež naznačovať systémový nedostatok vápnika v tele;
 • bolesť svalov bez príčin;
 • často sa opakujúce infarkty, ako aj tachykardia.

Detekcia dvoch alebo viacerých príznakov doma je príležitosťou kontaktovať odborníka.

Existujú tiež charakteristické znaky osteoporózy, ktoré sa objavujú v neskorších štádiách choroby:

 • výskyt vertebrálnej kýly lokalizovanej v rôznych oddeleniach, najčastejšie v bedrovej oblasti, pretože táto časť chrbtice má najväčšie zaťaženie;
 • znížený rast kvôli skoliotickej deformite miechy (od 2 do 5 cm za rok);
 • ďalším výrazným príznakom osteoporózy (aka jej komplikáciám) sú patologické zlomeniny kostí.

Pod vplyvom choroby sa môžu zlomeniny vyskytnúť aj v dôsledku slabého zaťaženia. Aby sa tomu zabránilo, je potrebná včasná diagnostika a včasná liečba..

Osteoporóza - príznaky a liečba u žien

Ako viete, kľúčom k úspešnej liečbe akejkoľvek choroby je včasná diagnostika. Osteoporóza tu nie je výnimkou, iba odhalenie choroby v ranom štádiu je dosť ťažké, najmä ak sa choroba vyvíja asymptomaticky..

Predtým sa verilo, že najrýchlejším spôsobom, ako zistiť nedostatok vápnika, je krvný test. Ale nie je to tak, najčastejšie hladina vápnika v krvi zostáva nezmenená. Aby telo udržalo, telo vyberie z kostí minerál. Preto je tento typ diagnózy neinformatívny.

Ďalšou vecou je rádiografia, pri tomto type štúdie je možné diagnostikovať osteoporózu, ale v pomerne neskorých štádiách, keď je strata vápnika v kostnom tkanive viac ako 15%.

Jednou z najinformatívnejších výskumných metód, ktoré dokážu odhaliť chorobu v pomerne skorom štádiu, je denzitometria (strata vápnika 5%)..

Bohužiaľ, už vyvinuté ochorenie osteoporózy sa nedá vyliečiť. Včasná liečba však môže zastaviť priebeh choroby a významne potlačiť závažnejšie porušenia v kostnom tkanive.

Pri osteoporóze sa liečba žien predpisuje individuálne. Závisí to od faktorov, ako sú forma, príčina, zanedbávanie choroby.

Liečba drogami môže zahŕňať hormonálne lieky, ak má pacient poruchy endokrinného systému, ale mali by ste si byť vedomí ich možného zdravotného rizika v dôsledku závažnosti vedľajších účinkov. Pri silnej bolesti môžu byť predpísané nehormonálne protizápalové lieky a analgetiká, ale zmierňujú len príznaky, ale ich cieľom nie je odstrániť príčinu ochorenia. Počas menopauzy sú často predpisované ženy bisfosfonáty. Kosť však kondenzujú iba tým, že v nej zachovávajú staré bunky a mineralizujú matricu bez toho, aby ju posilnili.

Osteomed Forte veľmi pomáha. Zahŕňa homogenát dronských plodov, ktorý obsahuje nielen vitamíny a aminokyseliny, ale aj prohormóny (z ktorých naše telo dokáže zostaviť potrebné hormóny, mužské aj ženské), citrát vápenatý, vitamín D3, pre lepšiu absorpciu vápnika. Pri dlhodobom používaní tohto komplexu sa stav pacientov zlepšuje, riziko fraktúr sa znižuje.

Osteoporóza - príznaky a liečba tejto patológie u žien by mala určiť lekár, samoliečba osteoporózy je nebezpečná.

Aby sa zlepšil ich stav, ženy trpiace osteoporózou by mali dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • Ak bola choroba zistená v skorých štádiách, fyzioterapeutické cvičenia budú pre zdravie neoceniteľné. Tieto cvičenia pomôžu udržiavať tónovaný svalový korzet. Užitočné a dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu.
 • Strava je ďalším dôležitým faktorom úspešnej liečby. Potraviny by sa mali meniť, okrem potravín bohatých na vápnik je potrebné, aby strava obsahovala potraviny bohaté na vitamíny (A, B, C, D) a minerály (najmä horčík a kremík)..
 • Úplné odmietnutie zlých návykov. Alkohol a nikotín blokujú absorpciu vápnika.
 • Vyvarujte sa prepracovaniu a opatrnosti, aby ste predišli zlomeninám..
 • Počas spánku používajte ortopedickú matraci a vankúš, aby ste minimalizovali deformáciu chrbtice a krku.

Pravidelná diagnostika a korekcia liečby zabránia mnohým komplikáciám tohto ochorenia..

Osteoporóza - príznaky a liečba tohto ochorenia u žien by mali byť známe každému členovi spravodlivého pohlavia. Ako hovorí príslovie, „vopred varovaný znamená ozbrojený“. byť zdravý!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Existuje množstvo patológií nazývaných prekancerózne. Prolaps žalúdočnej sliznice do pažeráka je jednou z tých, pretože ide o netypické bunky, ktoré obývajú vnútorný povrch pažeráka.
U ľudí v starobe sa často vyvinie periartikulárna osteoporóza. Toto je degeneratívne ochorenie kostí, ktoré je sprevádzané pretrvávajúcou bolesťou a vedie k invalidite pacienta, pokiaľ sa nelieči.
Kýlová hernia je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k zmene polohy pažeráka a žalúdka vo vnútri tela. Z ich stien sa tvoria patologické herniálne výčnelky.