loader

Hlavná

Späť

Artritída: čo to je? Príčiny, príznaky, liečba, prevencia

Artritída je všeobecný koncept všetkých ochorení kĺbov. Môže to byť závažné ochorenie aj vedľajšia komplikácia mnohých ochorení. Vďaka komplexnej diagnostike a dlhodobej liečbe je artritída kĺbov jedným z najzávažnejších ochorení. Napriek tomu veľké percento vyliečených pacientov dáva lekárom príležitosť dať priaznivú prognózu.

Každý šiesty chorý človek je postihnutý. Medzitým sa dá chorobe ľahko predchádzať, včasná diagnostika zabezpečí úplné vyliečenie. Človek musí iba prehodnotiť svoj životný štýl a nezanedbávať rušivé príznaky.

Druhy artritídy

Cvičenie reumatológov a ortopédov v práci využíva niekoľko klasifikácií zápalových ochorení kĺbov naraz. Najrozsiahlejšia je však klasifikácia, ktorá čiastočne stanovuje príčiny tejto choroby. Podľa toho je artritída rozdelená na hlavnú a sekundárnu (komplikácie iných chorôb).

Termín „artritída“, ktorý zaviedli Hippokrati, sa v nasledujúcich storočiach používal na označenie akejkoľvek artikulárnej patológie. Od konca 15. storočia začali vedeckí lekári postupne izolovať jednotlivé formy choroby.

Bayu teda medzi artritídou identifikoval reumatizmus. Začiatkom 17. storočia Sydenham opísal dnu a reumatoidnú artritídu ako samostatné formy. O desať rokov neskôr Bouchard kombinoval infekčnú špecifickú artritídu pod všeobecným názvom „infekčný pseudoreumatizmus“. V 19. storočí sa Müller prvýkrát pokúsil klasifikovať patológiu kĺbov. Jasne rozlíšil zápalové ochorenia kĺbov (artritída) od dystrofických (artróza). Táto jednotka zostáva v platnosti dodnes..

Primárne formy

 • Osteoartróza - postihnuté sú chrupavkové tkanivá kĺbov, čo vedie k úplnej deformácii.
 • Reumatoidná artritída - ochorenie spojivového tkaniva s poškodením malých kĺbov.
 • Septická artritída (infekčná) - plesňová alebo bakteriálna infekcia, ktorá postihuje veľké kĺby, koleno alebo bedrá. Potom sú všetky zápaly zapojené do zápalového procesu..
 • Dna je metabolické ochorenie charakterizované rastom solí kyseliny močovej. Rana pri palci je prejavom tohto typu artritídy.
 • Stillova choroba je forma reumatoidnej artritídy, ktorú je veľmi ťažké diagnostikovať. Prevažná väčšina prípadov sa pozoruje u detí mladších ako 16 rokov.
 • Spondylitída je infekcia stavcov, ku ktorej dochádza najmä v dôsledku baktérií. Existuje niekoľko foriem tohto ochorenia - spinálna osteomyelitída a tuberkulózna spondylitída.

Artritída, komplikácia iných chorôb

Kĺbová artritída, ktorá sa vyvíja druhýkrát pri iných chorobách, vyžaduje osobitnú diagnózu, pretože v tomto prípade sa prejavujú práve ich príznaky..

Napríklad pre systémový lupus erythematodes je charakteristická okrem poškodenia malých kĺbov horúčka a motýľ: príznaky sčervenania kože tváre v tvári a nosi, ktoré majú tvar pripomínajúci motýľové krídla.

 • Systémový lupus erythematodes - ochorenie spojivového tkaniva a jeho derivátov.
 • Fialová - malé špinavé kapilárne krvácanie v koži, pod kožou alebo v slizniciach.
 • Psoriatická artritída je chronické progresívne ochorenie kĺbov, ktoré sa vyskytuje počas psoriázy..
 • Reaktívna artritída je zápalové ochorenie s poškodením kĺbov, ktoré sa vyvíja po niektorých infekciách (genitourinárne, črevné, nazofaryngeálne)..
 • Hemochromatóza je dedičné geneticky určené ochorenie, ktoré sa prejavuje porušením metabolizmu železa s jeho hromadením v tkanivách a orgánoch..
 • Hepatitída - zápalové ochorenia pečene, zvyčajne vírusového pôvodu, často sa šíriace do kĺbov.
 • Granulomatóza je zápal charakterizovaný tvorbou granulómov (uzlíkov), ktoré sú výsledkom transformácie buniek schopných fagocytózy..
 • Borrelióza je najbežnejšie ochorenie prenášané kliešťami na severnej pologuli. Baktérie sa prenášajú na človeka prostredníctvom uhryznutia infikovaných kliešťov ixodidov. Primárne je postihnutý pohybový aparát.

Presná klasifikácia veľmi uľahčuje správnu diagnostiku a ďalšiu terapiu..

Príčiny choroby

Artritída je komplexné a rozmanité ochorenie. Jeho vývoj je z mnohých dôvodov. V lekárskej klasifikácii je obvyklé rozlišovať niekoľko hlavných skupín:

 1. Infekčné provokatéri - prítomnosť vírusových a bakteriálnych chorôb.
 2. Traumatické príčiny - poškodený kĺb nebol úplne obnovený, čo následne spôsobilo zápalový proces.
 3. Imunologické faktory - podvýživa, nedostatok vitamínov, zlé návyky vrátane zneužívania kofeínových nápojov zvyšujú riziko ochorenia.
 4. Genetická predispozícia. Toto ochorenie sa môže zdediť. Ak sú v kruhu najbližšej rodiny tí, ktorí trpia zápalom kĺbov, zvyšuje sa šanca na ochorenie.

Ohrozený je veľmi široký okruh ľudí. Okrem zrejmých dôvodov existujú okolnosti, ktoré dávajú chorobu silný impulz:

 • Žena. Štatistiky ukazujú, že ženy sú oveľa pravdepodobnejšie ako muži pri hľadaní pomoci reumatológom. Existuje logické vysvetlenie. Prirodzený, ale ťažký proces tehotenstva a pôrodu okráda telo o mnoho užitočných vitamínov a minerálov. Nosenie dieťaťa predstavuje zvýšené zaťaženie celého pohybového aparátu a možné komplikácie vo forme artritických chorôb..
 • Chronické choroby.
 • Zlomeniny, výrony, dislokácie a iné zranenia.
 • Chirurgia v celkovej anestézii.
 • Akákoľvek alergia.
 • Očkovacie komplikácie.
 • Iné choroby kĺbov. Napríklad artróza, burzitída, Bequeirova cysta takmer vždy spôsobujú komplikácie.
 • Staroba. V priebehu času sa kĺby zvyknú opotrebovať, ak nevykonáte súbor opatrení.

Stručne povedané, možno tvrdiť, že v ohrození môže byť ktokoľvek, vrátane malých detí.

symptomatológie

Hlavným indikátorom choroby je bolesť jedného alebo viacerých kĺbov. Mnoho ľudí to neberie vážne. Krátke nepohodlie nespôsobuje žiadne zvláštne nepríjemnosti. Nepriaznivé symptómy sa rýchlo zmierňujú masážou alebo užívaním jednoduchých liekov proti bolesti..

V priebehu času sa ignorovanie príznakov stáva ťažším. Bolesť zosilňuje, nadobúda zvlnený charakter. Pri pohybe av noci sa choroba zhoršuje.

Počas tohto obdobia sa objavujú zrejmé príznaky:

 • Ranná stuhnutosť;
 • Opuch sprevádzaný sčervenaním pokožky;
 • Horúčka v oblasti zápalu;
 • Obmedzená pohyblivosť v dôsledku silnej bolesti;
 • Deformácia kĺbu viditeľná voľným okom.

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od druhu. Ako príklad môžete uviesť najbežnejšie choroby a vytvoriť všeobecný obraz príznakov:

 1. Reumatoidná artritída sa vyznačuje symetrickým poškodením kĺbov, v ohybe sa objavujú viditeľné uzliny. Exacerbácia ochorenia sa pozoruje skoro ráno, popoludní príznaky prakticky vymiznú. Ak je choroba v akútnom štádiu, pacient je veľmi horúčkovitý, končatiny znecitlivia, pri vdýchnutí sa objaví silná bolesť, zvýšia sa lymfatické uzliny, blikanie je sprevádzané ostrou bolesťou.
 2. Reaktívna artritída - v pozadí všeobecných príznakov sa vyskytuje zápal močových ciest, výskyt cystitídy, uretritída. Zvýšené slzenie, bolesť očí, komplikácie spojoviek.
 3. Infekčné - zimnica, horúčka, silné bolesti hlavy, celková slabosť, opuch tkanív kĺbov. Druh infekcie, ktorá spôsobila ochorenie, sa určuje pomocou testov.
 4. Dna - kĺby rúk a nôh veľa napučiavajú. Najčastejšie sú postihnuté prvé kĺby veľkých prstov. Dna artritída sa však môže objaviť na lakťoch, na kolenách, na prstoch. Miesta zápalu červenajú. Krvácajúca sa bolesť - od veľmi silnej zášklby po slabú, šíriacu sa.
 5. Psoriatické - malé kĺby prstov na nohách sa zväčšujú, čo spôsobuje všeobecné opuchy končatín. Nie je symetrický, na rozdiel od reumatoidov. Pokožka postihnutých prstov získava karmínovo modrastý odtieň, ako po náraze. Úplná alebo čiastočná nedostatočná mobilita. Bolesť je veľmi silná. Bez silných anestetík je nemožné.
 6. Osteoartritída - príznaky sa objavujú pomaly, postupne s postupom choroby. Prvým alarmujúcim znakom je kŕč končatín a chrbtice. V závislosti od formy kurzu môže byť mnoho rokov v regresnej fáze. Mimoriadne nebezpečný pre malé príznaky s rozsiahlymi léziami.
 7. Traumatický - zápalový proces sa prejavuje objavením sa chrupavky v poškodených kĺboch, ako pri osteoartritíde. Bolesť a opuch sa môžu objaviť čoskoro. Preto nezohľadnite primárne príznaky.

diagnostika

Diagnóza kĺbovej artritídy sťažuje veľké množstvo príčin a symptómov. Iba skúsený a vysokokvalifikovaný lekár bude schopný zhromaždiť všetky zložky choroby do jedného obrázka. Ak sa dajú bežné druhy diagnostikovať dostatočne rýchlo, zriedkavé typy spôsobené inými chronickými patológiami sa nedajú ľahko zistiť. Napríklad reumatoidná artritída kĺbov, zatiaľ zostáva reumatológom záhadou - príčiny vzhľadu nie sú dostatočne odôvodnené..

Na predpísanie účinného priebehu liečby sa vykoná konečná diagnóza spolu s hlavnými príčinami..

Za týmto účelom sa vykonáva široká škála lekárskych udalostí:

 • Zhromažďuje sa kompletná anamnéza;
 • Vykonávajú sa laboratórne testy (všeobecná biochémia krvi, stanovenie hladiny cukru, test PCR, analýza moču atď.).
 • Infekčné, alergické, traumatické, bakteriálne a iné spojenia sú vylúčené pred určením provokatívnej;
 • Výskum pomocou diagnostických zariadení - rádiografia, ultrazvuk, MRI;
 • Vypĺňanie dutiny kĺbov v biopsii synoviálnej tekutiny.
 • artroskopia Modernejší spôsob skúmania kĺbov a zhromažďovania synoviálnej tekutiny. Metóda poskytuje presné údaje a spravidla nevyžaduje opakované postupy..
 • Vytvorí sa kompletný klinický obraz choroby.

Všetky postupné diagnostické kroky sú rozhodujúce pre určenie choroby kĺbov. Komplexný výskum hardvéru nevylučuje, ale vzájomne sa dopĺňa.

Ako je uvedené vyššie, stanovenie správnej diagnózy je náročná úloha. Preto nie je možné ignorovať ani nahradiť akékoľvek diagnostické metódy. Terapia a ďalšia prognóza ochorenia na tom úplne závisia..

Liečba artritídy

Liečba artritídy prebieha v niekoľkých fázach. Na každom z nich má terapia svoje vlastné ciele a ciele, ktoré sú implementované s použitím určitých techník. Ak sú v počiatočných štádiách konzervatívne, používajú sa štandardné schémy, potom je už v nasledujúcich štádiách ukázaný chirurgický zákrok až do odstránenia postihnutých kĺbov..

Ciele akejkoľvek terapie sú rovnaké:

 • Zmierniť bolesť;
 • Zastaviť priebeh choroby;
 • Obnovte spoj;
 • Eliminujte možné komplikácie.

Na dosiahnutie výsledkov použite:

 • Drogová terapia. V prvom rade sa zameriava na zmiernenie nepríjemnej bolesti a obnovenie normálneho životného štýlu - spánku, práce, pohybu a každodenných aktivít. Predpíšte protizápalové a analgetické lieky (napríklad Diclofenac, Baralgin, Ketorol), ktoré sa nemôžu zbaviť choroby, ale eliminujú syndróm bolesti. Chondroprotektory, ktoré sú schopné obnoviť chrupavku. Antibiotiká s rôznym spektrom účinku na zmiernenie závažného zápalu a abscesu.
 • Fyzioterapeutické opatrenia. Zahŕňajú UV, elektroforézu s liekmi proti bolesti, fonoforézu, masáž, bahennú terapiu, otepľovanie, telové zábaly, hydromasáž a terapeutické kúpele. Po týždennom cykle sa stav pacienta výrazne zlepšuje. V spojení s liečbou liekom sa akýkoľvek typ artritídy stáva prakticky asymptomatickým. Kvalita života pacienta sa zlepšuje a už bude schopný začať denné povinnosti.
 • Fyzioterapeutické cvičenia a vyvážená výživa. Liečba artritídy si vyžaduje kompletné preskúmanie stravy. Do stravy sa nevyhnutne zavádza veľké množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, tučné mäso sa nahrádza rybami a morskými plodmi, vyprážané, solené, korenené jedlá a všetky druhy korenín sú úplne vylúčené. Všetko jedlo sa varí a dusí iba bez pridania oleja. Výživa v strave poskytne telu potrebné minerály a vitamíny, najmä postihnuté kĺby.

Fyzická aktivita je tiež predmetom úpravy. Stav odpočinku a konštantný odpočinok na lôžku iba zhoršia stav pacienta. V závislosti od závažnosti ochorenia je záťažová terapia predpísaná individuálne ošetrujúcim lekárom. Komplex by sa mal vykonávať pravidelne, bez medzier, berúc do úvahy všetky lekárske odporúčania.

Príkladom je séria cvičení na artritídu členkového kĺbu:

 • hladké valcovanie sa od ponožky po pätu;
 • chôdza na vnútornej strane chodidla;
 • skoky na nohách;
 • chôdza po pätách;
 • v polohe na sedenie, pritiahnutie prstov k sebe.

V závažných prípadoch je možné veľa cvičení vykonávať vo vode, kde je záťaž znížená a cvičebná terapia je pohodlnejšia. Tiež je znázornené použitie rotopedu.

Liečebná masáž znižuje napätie a opuchy kĺbov. Je nevyhnutne zahrnutý do celkovej liečby artritídy. Návšteva kúpeľného zariadenia pomôže dosiahnuť maximálne výsledky..

V každom prípade sú všetky terapeutické opatrenia, fyzioterapeutické cvičenia a lieky predpísané iba ošetrujúcim lekárom na základe diagnózy..

Tradičné metódy liečby artritídy

V boji proti tejto chorobe sú všetky metódy dobré. Tradičná medicína ponúka veľa receptov testovaných na nikoho. Najobľúbenejšie z nich:

Ihličnaté kúpele. Vetvy sa jedli vriacou vodou, trvali na tom, 10 minút, dolné končatiny v nádobe s ihlami po dobu 30 minút. Po zákroku choďte okamžite spať. Môže sa opakovať denne až do úľavy.

Ľanové semená zahrievajte v peci alebo na panvici na sucho, vložte do vrecka na tkanivá a naneste na bolesť.

Čerstvá kapusta je známa svojimi protizápalovými účinkami. Na miesta postihnuté artritídou, ktoré boli predtým namazané akýmkoľvek medom, naneste teplé plachty. Zabalte komprimáciu lepiacou fóliou a teplým šatkou. Odporúča sa to urobiť v noci.

Surové kuracie vajce dôkladne premiešajte s dvoma polievkovými lyžicami stolovej soli, zmes naneste na čistú bavlnenú handričku a zabaľte ju. Po zaschnutí naneste novú časť zmesi.

Kefir sa zmiešal s drvenou kriedou na hustú kyslou smotanu. Dajte komprimát cez noc. Reliéf vás nenechá čakať.

Napriek účinnosti alternatívnych metód by sa malo pamätať na to, že samoliečba môže skončiť veľmi zle. Bez tradičných metód bude pozitívny výsledok dočasný a artritída sa čoskoro vráti..

Kombinácia niekoľkých metód, tradičnej a tradičnej medicíny poskytuje stabilný, dlhotrvajúci účinok a znižuje riziko relapsu..

prevencia

Prognóza všetkých typov artritídy je vo všeobecnosti priaznivá. Vo väčšine prípadov je choroba úplne liečiteľná v priebehu 6-9 mesiacov. Počas tohto obdobia je dôležité nevzdávať sa celého života, ale čo najviac sa mu prispôsobovať. Implementácia jednoduchých odporúčaní a pravidiel zlepší celkový stav pacienta:

 • Znížte zaťaženie kĺbov;
 • Vykonajte naťahovacie cvičenia;
 • Prísne vykonávanie všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára;
 • Plný spánok;
 • Diéta vyváženej stravy.

Zdravie úplne závisí od sebaovládania a dodržiavania pravidiel. Jedná sa o malú cenu za kompletný liek na artritídu. Je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo recidíve.

 • Zdravá a správna výživa by mala byť dobrým zvykom na celý život. To pomôže nielen zabrániť návratu artritídy, ale tiež priaznivo ovplyvní celkový stav tela.
 • Úplne odstráňte alkohol a fajčenie. Zlé návyky nikdy neprispeli k dobrému zdraviu.
 • Vyhnite sa infekčným chorobám. Za týmto účelom užívajte imunomodulačné lieky a opatrne liečte aj nádchu.
 • Žiť aktívnym životným štýlom. Dlhé prechádzky, uskutočniteľné športy by mali byť každodennou zodpovednosťou.
 • Vyvarujte sa silnému fyzickému namáhaniu, aby ste minimalizovali riziko zranenia..
 • Preventívna masáž pred spaním.

Iba úplným prepracovaním svojho životného štýlu môžete relapsu a zabrániť rozvoju artritídy s obnovenou energiou. Ak sa choroba vrátila, ignorovať aj menšie, na prvý pohľad príznaky - priama cesta k chirurgickému stolu a možné postihnutie.

Ako sa lieči artritída: klasické a tradičné čínske metódy

Príčiny bolesti a zápalu kĺbov môžu byť rôzne. V boji proti artritíde je často dôležitejšia eliminácia príčiny choroby ako zbavenie sa bolesti..

Prečo sa vyskytuje artritída a je ju možné vyliečiť

Artritída (z latinskej artritídy - „bolesť kĺbov“) je ochorenie, ktoré je častejšie u ľudí starších ako štyridsať rokov. Podľa lekárov je však táto patológia „mladšia“.

Artritída je kolektívny koncept. Toto meno môže skryť nezávislé ochorenie kĺbov (napríklad spondylitídu, reumatoidnú artritídu, dnu, Stillovu chorobu a iné) a príznak odlišnej patológie (systémový lupus erythematodes, purpura, hepatitída atď.). Medzi hlavné príčiny rozvoja choroby patria infekcie, metabolické a autoimunitné poruchy, ako aj zranenia.

Bohužiaľ v súčasnosti neexistujú žiadne postupy a lieky, ktoré by mohli úplne liečiť artritídu, je však možné kontrolovať príznaky a dosiahnuť stabilnú remisiu..

Artritída: typy, príznaky, príčiny a vlastnosti liečby

V súčasnosti je známych viac ako sto druhov artritídy. Hlavným prejavom artritídy je intenzívna alebo pulzujúca bolesť v kĺbe, ktorá je obzvlášť znepokojujúca v noci a pri stacionárnom podaní. Medzi príznaky takmer akéhokoľvek typu tohto ochorenia patrí: zvýšenie teploty postihnutého kĺbu, opuch, začervenanie, pocit stuhnutosti ráno, celková slabosť, zhoršená pohyblivosť.

Lekári stále argumentujú príčinami určitých podtypov choroby. Nie je preto možné zistiť, aké faktory vyvolávajú vývoj psoriatickej artritídy. Príčiny, príznaky a liečba najbežnejších typov artritídy sú však dobre známe..

 • Hlavnou príčinou reumatoidnej artritídy je narušenie imunitného systému spôsobené komplikáciami chrípky, angíny, tonzitídy a iných infekčných chorôb..
 • Séronegatívna artritída, ktorá je typom reumatoidnej artritídy, môže tiež spôsobiť infekcie (genitourinárna, črevná, nazofaryngeálna)..
 • Dna, prejavujúca sa opakujúcou sa akútnou artritídou, sa vyskytuje v dôsledku usadenín solí kyseliny močovej v kĺboch. To vedie k tvorbe granulomov dny a dna „kužele“.
 • Infekčná (pyogénna) artritída je spôsobená bakteriálnymi, vírusovými alebo hubovými infekciami..
 • Rozvoj osteoartritídy je spôsobený zraneniami, metabolickými poruchami, endokrinnými chorobami, degeneratívnymi nekrotickými procesmi (napríklad Koenigova choroba), dyspláziou alebo zápalom kĺbu..

Výber liečby artritídy závisí od typu ochorenia, stavu pacienta a samozrejme od rozhodnutia ošetrujúceho lekára. Používajú lieky, fyzioterapiu, diétnu terapiu, fyzioterapiu, chirurgický zákrok a tradičnú čínsku medicínu.

Artritída môže byť spojená s viac ako stovkou rôznych ochorení ovplyvňujúcich kĺby a iné orgány..

Klasické liečby artritídy

Pri tomto ochorení sa stav pacienta zlepšuje len pri komplexnej a nepretržitej liečbe. To znamená, že v krátkom období úplného vyliečenia alebo nedosiahnutia aspoň remisie - liečba si bude vyžadovať veľa času.

Vedecká alebo klasická medicína je založená na týchto zásadách:

 • Dôkaz: liečba musí byť zdôvodnená vedou.
 • Bezpečnosť: použité metódy by sa mali klinicky vyhodnotiť a mať pozitívny účinok na väčšinu pacientov.
 • Účinnosť, ktorá sa musí preukázať empiricky na základe laboratórnych a iných štúdií.
 • Experiment: technika spracovania sa môže reprodukovať bez ohľadu na vonkajšie faktory.

Akákoľvek liečba by mala byť zameraná na odstránenie príčiny artritídy vo väčšej miere ako na potlačenie príznakov. Bohužiaľ nie všetky klasické lieky sú toho schopné. Stáva sa, že liečba vám umožní vyrovnať sa s bolesťou a zastaviť zápal, ale neodstráni príčinu ochorenia, čo spôsobuje, že prognóza je sklamaním..

Klasický režim liečby artritídy (bez ohľadu na etiológiu) spravidla zahŕňa:

 • Užívanie liekov. Nesteroidné protizápalové lieky používané intravenózne alebo intramuskulárne pomáhajú zmierniť bolesť a zmierniť zápal. V niektorých prípadoch sú tiež predpísané hormonálne protizápalové lieky (glukokortikosteroidy), svalové relaxanciá na zmiernenie svalových kŕčov, masti na zníženie opuchov a zmiernenie bolesti. Na zmiernenie bolesti sa anestetiká predpisujú aj priamo do postihnutého kĺbu. Ako sprievodná terapia sa predpisujú lieky na ochranu gastrointestinálneho traktu pred vedľajšími účinkami protizápalových nesteroidných liekov, ako je omeprazol, a antidepresív (ak je príčinou artritídy stres). Čistá liečba drogami je zameraná viac na boj proti príznakom ako na príčinu. Navyše ani správne predpísané lieky nie vždy poskytujú požadovaný účinok. Lekár tak môže predpísať lieky obsahujúce chondroitín sulfát a glukozamín, ale aby zhodnotil, nakoľko budú účinné, bude fungovať až po šiestich mesiacoch - toto je minimálne trvanie priebehu užívania drog.
 • Diétna výživa so zahrnutím komplexu vitamínov A, E, C, B1, B3, B6, B12 do dennej stravy, ako aj stopových prvkov (molybdén, selén, síra, zinok, meď, mangán) a aminokyselín - arginín a metionín.
 • Bandáže, ortopedické vložky a podobné výrobky závisia od miesta artritídy, aby sa zmenilo a znížilo zaťaženie bolestivých kĺbov..
 • Cvičenie, masáž - ako poistenie proti možnej stagnácii v tkanivách, ako aj k obnove plného fungovania kĺbov a zachovaniu okolitých svalov a väzov..
 • Fyzioterapeutické procedúry (laserová terapia, magnetoterapia, vystavenie ultrafrekvenčným prúdom, elektrolytická terapia) - ako ďalšia pomoc pri zmierňovaní akútnej bolesti, znížení opuchov, zlepšení mikrocirkulácie krvi, obnovení kĺbových funkcií.

Klasická medicína tak pôsobí na príčiny artritídy iba tak, že „vyživuje“ kĺb potrebnými látkami, inak je to najmä symptomatická liečba.

Prístupy k tradičnej čínskej medicíne

Tradičná čínska medicína zvyčajne znamená súbor myšlienok o ľudskom tele a jeho liečbe, ktorý kombinuje storočné skúsenosti čínskych lekárov. Čínska tradičná medicína podáva predstavu o bioaktívnych bodoch a ich účinkoch, o regulačných systémoch tela a o liečivých bylinkách. Prepojenie týchto myšlienok umožnilo vytvorenie nasledujúcich zásad:

 • ľudské telo sa musí považovať za jeden systém;
 • identifikácia a eliminácia by mala byť primárne príčinou patológie, a nie jej dôsledkom.

V súlade s týmito zásadami je terapeutický účinok metód tradičnej čínskej medicíny založený na účinku na centrálny nervový systém, prostredníctvom ktorého sa vykonáva regulačný a trofický účinok na narušené telesné funkcie. Správne stimulujúci akupunktúrne body spojené s rôznymi orgánmi a systémami tela so zložitou sieťou energetických kanálov (z ktorých je niekoľko desiatok), skúsení lekári sa snažia eliminovať porušenia tzv. Energetických systémov tela..

V modernom svete je tradičná čínska medicína uznávaná spolu s klasickou. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú v niektorých krajinách, napríklad vo Švajčiarsku, náklady na určité druhy doplnkovej lekárskej starostlivosti vrátane tradičnej čínskej medicíny (na základe bylinnej liečby) hradené z programu povinného zdravotného poistenia. Ale iba ak tieto typy pomoci poskytujú certifikovaní odborníci [1].

V Rusku boli dňa 3. februára 1999 na základe nariadenia Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie č. 38 „o opatreniach na ďalší rozvoj reflexnej terapie v Ruskej federácii“ schválené ustanovenia týkajúce sa reflexologického kabinetu a oddelenia reflexológie, v ktorých je uvedený zoznam špecializovaných liečebných a diagnostických postupov pre reflexológa [2]. Zahŕňa 25 druhov služieb, vrátane niekoľkých druhov diagnostiky, telesnej reflexológie, ušnej reflexológie, masáže, pálenia cigary, akupresúry a oveľa viac.

Dnes je táto objednávka stále v platnosti. Služby lekárov v tejto oblasti nie sú kryté z fondu zdravotného poistenia, sú platené a sú upravené nariadením o schválení nomenklatúry zdravotníckych služieb vydaným Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie v roku 2017. Osobitne sa zdôraznila časť týkajúca sa akupunktúry, bylinnej medicíny a manuálnej liečby [3]..

Ak je u pacienta diagnostikovaná choroba, ako je artritída, lekár tradičnej čínskej medicíny môže predpísať jednu z nasledujúcich liečebných metód (alebo ich kombináciu):

 • Akupunktúra (iné názvy - akupunktúra, akupunktúra alebo telesná reflexológia). Toto je jeden z najstarších prístupov čínskej medicíny založený na zavedení ihiel do energetických a biologicky aktívnych miest tela. Akupunktúra môže so správnym účinkom zmierniť bolesť, uvoľniť svaly, znížiť opuch, zlepšiť krvný obeh, čo vedie k normalizácii metabolizmu. Akupunktúra sa často kombinuje s klasickými metódami liečby, ako aj s rastlinnými liekmi.
 • Rastlinná medicína môže zmierniť artritídu, zmierniť bolesť a obnoviť imunitný systém a zlepšiť metabolické procesy v postihnutých kĺboch. Čínske bylinné prípravky môžu obsahovať až 100 zložiek a sú predpísané v závislosti od fyziologických údajov osoby.
 • Akupresúra (akupresúra). Postup je založený na rovnakom princípe ako akupunktúra - jediným rozdielom je, že biologicky aktívny bod je ovplyvnený prstom alebo rukou. Výsledný účinok je porovnateľný s účinkom akupunktúry, ale ako odborníci poznamenávajú, je slabší: krvný obeh v postihnutej oblasti sa môže zvýšiť, metabolizmus sa môže normalizovať a syndróm bolesti sa dá vylúčiť. Akupresúra tiež pomáha znižovať nervové a svalové napätie, stabilizovať emočné pozadie.
 • Moxotherapy. Ide o kauterizáciu alebo zahrievanie bioaktívnych miest na tele pomocou špeciálneho cigaru z liečivých bylín - najčastejšie z paliny. V prípade kauterizácie sa účinok uskutočňuje priamo na koži pacienta, táto metóda sa používa v tradičnej medicíne v mnohých ázijských krajinách. Po zahriatí, ktoré je v Európe bežné, je doutnajúci cigaru pripevnený v špeciálnom drevenom „dome“, ktorý je nainštalovaný na tele pacienta. Počas relácie je cítiť príjemné teplo, príliv krvi a energie do postihnutej oblasti tela. Miesto a trvanie expozície určuje lekár po stanovení diagnózy. Cigareta sa spravidla umiestni na miesto kŕčov, spúšťacích bodov v chrbtici a kĺbov

Liečebný režim pre artritídu sa zostavuje osobitne v každom prípade a závisí od typu choroby a od toho, v akom štádiu je. Terapia môže kombinovať rôzne metódy TCM. Malo by sa však pamätať na to, že postupy tradičnej čínskej medicíny by sa mali vykonávať výlučne v licencovanom lekárskom stredisku..

Artritída: príčiny, príznaky, typy a liečba

Čo je artritída??

Artritída je termín poškodenia kĺbov zápalovej povahy, nie špecifického ochorenia. Môže to byť hlavné ochorenie aj prejav iného ochorenia (spondylitída, reumatizmus). Artritídu je však možné liečiť a poskytuje priaznivú prognózu. Tento článok bude diskutovať o najdostupnejších a najúčinnejších metódach s preukázanou účinnosťou..

Do rizikovej skupiny patrí každá osoba, ktorá prekročila medzník 65 rokov. Medzi dôchodcami je počet ľudí trpiacich touto patológiou viac ako 60%.

Nemyslite si však, že artritída je výlučne senilná choroba. Môže ovplyvniť ľudí v mladšom veku a dokonca aj deti. Všetko záleží na príčinách patologických zmien kĺbov..

Predpokladá sa, že desiatky miliónov ľudí na celom svete trpia príznakmi artritídy a podľa posledných štúdií tento počet každým rokom rastie. Podľa údajov (CDC) je to až 22,7% z celkovej dospelej populácie. (1).

Zdravý kĺb a artritída

Úplne prvé príznaky artritídy

Máte artritídu? Iba lekár vám to môže povedať s istotou, ale existujú 4 úplne prvé príznaky artritídy, ktoré by vás mali vyzvať, aby ste sa prihlásili k reumatológovi:

Pain. Bolesť z artritídy môže byť konštantná alebo môže prichádzať a odchádzať. Môže sa objaviť v pokoji aj počas pohybu. Bolesť môže byť v jednej časti tela alebo v mnohých rôznych prípadoch.

Edém. Pri niektorých typoch artritídy sa koža na postihnutom kĺbe zčervená a opuchne a na dotyk je teplá. Opuchy, ktoré trvajú 3 dni alebo dlhšie alebo sa vyskytujú viac ako trikrát mesačne, by vás mali povzbudiť, aby ste navštívili lekára.

Tuhosť. Toto je klasický príznak artritídy, najmä ak sa ráno zobudíte alebo budete sedieť na dlhú dobu. Ranná stuhnutosť, ktorá trvá dlhšie ako hodinu, je výrazným skorým príznakom, ktorý si vyžaduje artritídu.

Ťažkosti pri ohýbaní kĺbu. Ak je ťažké alebo bolestivé vystúpiť zo stoličky, je to príznak skorej artritídy..

Príznaky v závislosti od typu artritídy

Artritída má, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie, množstvo príznakov. Môžu sa vyvíjať postupne alebo náhle. Pretože sa choroba najčastejšie vyskytuje v chronickej forme, príznaky sa môžu objaviť a vymiznú alebo pretrvávajú v priebehu času..

Pretože existuje niekoľko druhov artritídy, je dôležité vedieť, ktorú máte. Medzi nimi sú určité podobnosti, existujú však kľúčové rozdiely. Existuje asi 200 druhov artritídy, sú rozdelené do 7 hlavných skupín.

artróza

Osteoartritída - najbežnejší typ artritídy, má degeneratívny-deštruktívny charakter. Toto je „opotrebenie“, ku ktorému dôjde pri preťažení kĺbov. Zvyčajne sa to stáva s vekom, ale môže to byť tiež kvôli zraneniam kĺbov alebo nadmernej hmotnosti, čo vytvára ďalšie zaťaženie kĺbov..

Čo sa deje? Postupná deštrukcia tkaniva chrupavky vedie k zvýšenej bolesti, potom sa mení tvar kĺbov a dochádza k rastu kostí. Táto choroba je nebezpečná, pretože s ňou sa kosti a chrupavky, ktoré prešli deštrukciou, už nemôžu samy zotaviť. Ochorenie začína zhubnutím chrupavky. Potom sa telo môže pokúsiť vyrovnať stratu synoviálnej tekutiny, ktorá obklopuje kĺb. Potom sa môže stať:

Osteofyty - malé kostné výrastky, začínajú rásť v kĺbe.

Množstvo hustej tekutiny vo vnútri škáry sa môže zvýšiť..

Spoločný vak sa môže roztiahnuť a spoj môže stratiť svoj tvar.

Príznaky: závisia od toho, ktorý kĺb je ovplyvnený:

Hlboká bolesť.

V závislosti od toho, ktoré kĺby sú zapojené, môže byť ťažké sa obliecť, rozčesať si vlasy, vyzdvihnúť veci, zohnúť sa, drepovať alebo stúpať po schodoch.

Ranná stuhnutosť, ktorá zvyčajne trvá menej ako 30 minút.

Bolesť pri chôdzi.

Tuhosť kĺbov po odpočinku.

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je systémové autoimunitné ochorenie, ktoré poškodzuje spojivové tkanivá a kĺby erózne deštruktívnym spôsobom. Niekedy sa môže rozšíriť na vnútorné orgány. V 70% prípadov sa vyskytne postihnutie pacienta. Ide o veľmi závažné ochorenie s etiológiou, ktorá nebola úplne preštudovaná, vyskytuje sa hlavne u ľudí stredného a staršieho veku (40 - 50 rokov), u žien je trojnásobne vyššia pravdepodobnosť ako u mužov.

Čo sa deje? S touto artritídou začína imunitný systém útočiť na svoje vlastné zdravé kĺby, čo vedie k ich zápalu. Môže to viesť k vážnemu poškodeniu kĺbov. Počas tejto choroby človek pociťuje všeobecnú nevoľnosť, stratu chuti do jedla a slabosť. Počas období exacerbácie sa pozoruje zvýšenie telesnej teploty.

Príznaky: môžu sa objaviť postupne alebo náhle.

Bolesť, stuhnutosť a opuch rúk, zápästí, lakťov, ramien, kolien, členkov, chodidiel, čeľustí a krku.

Viac ako jeden opuchnutý spoj. RA zvyčajne postihuje niekoľko kĺbov naraz.

Symetrický vzor. Napríklad, ak sa kĺby vašich prstov zapália na vašej ľavej ruke, je pravdepodobné, že tiež ochorejú na pravej ruke..

Ranná stuhnutosť môže trvať hodiny alebo dokonca väčšinu dňa. Môžete byť neustále unavení, vaša chuť do jedla sa zníži.

spondylóza

Spondylóza je termín, ktorý opisuje množstvo stavov, ktoré spôsobujú bolesť a opuch, najmä okolo kĺbov chrbtice. Existuje zápal malých častí spojivového tkaniva, ktorý sa nazýva entézia. Jedná sa o tuhé malé šnúry, ktoré spájajú väzy a šľachy s kosťami..

Ankylozujúca spondylitída

Ankylozujúca spondylitída je druh spondylitidy, ktorý spôsobuje bolesť a opuch okolo chrbtice. U ľudí je toto ochorenie známe ako ankylozujúca spondylitída.

Čo sa deje? Pri tomto ochorení telo produkuje viac minerálneho vápnika v reakcii na zápal okolo chrbtice. Normálne sa vápnik používa v tele na posilnenie kostí, avšak s ankylozujúcou spondylitídou vedie k proliferácii kostí v chrbtici, čo spôsobuje bolesť a stuhnutosť. Bolesť sa zvyčajne zhoršuje v druhej polovici noci a ráno je opuch chrbta, ktorý trvá viac ako pol hodiny. Existujú lieky, ktoré môžu tento proces spomaliť. Udržiavacia činnosť pomôže minimalizovať stuhnutosť chrbtice, zatiaľ čo udržiavanie dobrého držania tela zabráni ohnutiu chrbtice..

Príznaky: Charakterizujú sa sťažnosti na bolesť v krížovej kosti a dolnej časti chrbta, stuhnutosť, ktorá sa vyskytuje v pokoji, najmä v druhej polovici noci a bližšie k ranu, a s pohybmi klesajú. Stupeň pružnosti chrbtice klesá. Ako choroba postupuje, zvyšuje sa rozšírenie hranice syndrómu bolesti na celú chrbticu. Jedným z charakteristických príznakov je klenuté zakrivenie chrbtice a chronické sklopenie..

Psoriatická artritída

Psoriatická artritída je ďalším typom spondylitídy, ktorá je autoimunitným ochorením. Vyznačuje sa postupným vývojom choroby, opuchom v mieste lézie a lokálnym zvýšením teploty.

Čo sa deje? V mieste zápalu kĺbu sa objavujú červené škvrny, ktoré spôsobujú nepohodlie osoby v podobe svrbenia a olupovania. Doštičky nechtov sú tiež ovplyvnené paralelne, začnú sa deliť. Kĺb môže trpieť týmto typom artritídy, ale častejšie sú postihnuté prsty. Súčasne zahusťujú a pripomínajú klobásy v tvare. Bolesť v počiatočných štádiách vývoja choroby sa nevyskytuje, a ak je prítomná, potom iba ráno. Podľa štatistík trpí artritídou iba 10 až 30% pacientov so psoriázou.

Príznaky: opuchnuté prsty a prsty na nohách. Nechty takýchto pacientov sú často sfarbené..

Juvenilná idiopatická artritída

Juvenilná idiopatická artritída, tiež nazývaná „Stillova choroba“ (známa tiež ako „detská artritída“), je patológia, ktorá postihuje deti mladšie ako 16 rokov. Príčiny nie sú presne známe, povaha choroby je chronická a neustále pokračuje. Niektorí pacienti tiež trpia vnútornými orgánmi, čo vedie k zdravotnému postihnutiu a niekedy aj k smrti dieťaťa.

Dna artritídy

Dna artritída je typ zápalovej artritídy, ktorá môže spôsobiť bolestivé opuchy kĺbov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na palci..

To tiež zahrnuje ochorenie depozície kryštálov vápnika..

Čo sa deje? Dna artritída sa vyvíja v dôsledku usadenín kyseliny močovej, ktorá sa hromadí v kĺbovej dutine. Kyselina močová sa z tela vylučuje, nerozpúšťa sa v krvi, ale kryštalizuje a hromadí sa v blízkosti kĺbov, čo vedie k bolesti a zápalu. Dnavý útok často chytí človeka v noci. Môžete dať impulz tejto chorobe jedením veľkého množstva mäsa, alkoholu.

Príznaky: Často sa prebudíte s veľkým množstvom alkoholu po náhlej, ostrej bolesti na palci. Počas útoku nie je možné dotknúť sa zapáleného miesta, pretože u človeka dochádza k silnej bolesti, ktorá je sprevádzaná opuchom a sčervenaním kože. Telesná teplota zostáva normálna, útok prebehne tak náhle, ako sa začal. Celkové trvanie dnavých záchvatov je od 3 do 10 dní, aj keď ich neliečite. Ak sa dny nebude liečiť príliš dlho, môže to ovplyvniť vaše kĺby a obličky a záchvaty samotné sa stanú častejšími a intenzívnejšími..

etapy

Rozlišujú sa 4 stupne artritídy:

Príznaky choroby prakticky chýbajú. Prvé príznaky zápalu je možné zistiť iba röntgenovým vyšetrením. Z času na čas človek zažije stuhnutosť postihnutých kĺbov a malú bolesť, ktorá sa vyskytuje pri fyzickej námahe.

Zápal pokračuje, tkanivá kĺbov sú tenšie, na hlavách kostí sa objavuje erózia. Vonkajšie príznaky: návaly kože a opuch tkanív obklopujúcich kĺby. Pri pohybe môžete počuť charakteristickú krízu.

Kĺbové tkanivá sa začínajú rozkladať, čo vedie k ich deformácii. Mobilita je výrazne obmedzená, bolesť sa nezastaví. Funkčnosť končatiny je narušená, ale v tomto štádiu je strata kĺbového výkonu stále do istej miery kompenzovaná zvýšeným svalovým tonom..

Kĺb úplne stráca mobilitu, zmeny, ku ktorým došlo, sú nezvratné. Artritída kolena je charakterizovaná tvorbou kontraktúr. Ak choroba postihuje bedrové kĺby, vyvíja sa ankylóza. V tomto prípade je kĺbová kapsula naplnená kosťou alebo vláknitým tkanivom, čo vedie k fúzii hláv kostí.

Príčiny a rizikové faktory pre artritídu

V závislosti od odrody a pôvodu možno rozlíšiť tieto príčiny artritídy:

Infekcie pri prenose škodlivých baktérií, húb alebo vírusov do tela. Na tomto pozadí je zahrnutá aj prirodzená obrana nazývaná imunita. Ale v prípade poruchy vo svojej práci látky určené na boj proti patogénnym organizmom začínajú ničiť zdravé bunky a napadať kĺby;

Príčinou vývoja choroby sú často aj rôzne druhy poranení kĺbov;

Profesionálne športy alebo neustále nadmerné zaťaženie kĺbov môže vyvolať artritídu. Napríklad členky trpia basketbalovými hráčmi, zápästiami - tenisovými hráčmi, kĺbmi prstov - masážnymi terapeutmi;

nadváhou;

Vrodená dislokácia bedra;

Ochorenia nervového systému;

Poruchy endokrinného systému. Najmä hormonálne zmeny v tele ženy počas vstupu do menopauzy;

Nedostatok vitamínu a podvýživa;

Uhryznutie hmyzom (keď biologický jed vstupuje do dutiny kĺbu);

Rizikové faktory prispievajúce k artritíde:

Osteoartritída často postihuje ľudí, ktorí nadmerne namáhajú kĺby. Napríklad učitelia, predajcovia, chirurgovia a kaderníci. Bedrové kĺby častejšie ovplyvňujú futbalistov a zápästné kĺby sú častejšie u boxerov. Patria sem tí, ktorí sú fanúšikmi fajčenia, ako aj ľudia s nadváhou;

Dna artritída je viac ohrozená u mužov nad 65 rokov. Zahrnuté sú aj osoby s vysokým krvným tlakom, nadváhou, nadmerným pitím a osoby s dysfunkciou obličiek;

Ženy sú viac ohrozené reumatoidnou artritídou a tí ľudia v rodine, ktorí už mali prípad tohto ochorenia;

Ak hovoríme o ľuďoch, ktorí častejšie trpia infekčnou artritídou ako iní, potom táto skupina zahŕňa tých, ktorým sa diagnostikuje HIV alebo kvapavka. Tento typ patológie často mučí ľudí s rakovinou, cukrovkou a lupus erythematodes;

Traumatická artritída postihuje viac profesionálnych športovcov. Pravidelne tvarované mikrotrhliny v kĺboch ​​spôsobujú ich zapálenie.

diagnostika

Na presnú diagnostiku a určenie typu choroby je potrebný integrovaný prístup, ktorý zahŕňa vyšetrenie, získanie laboratórnych údajov a inštrumentálne diagnostické metódy..

Ak máte príznaky artritídy, musíte navštíviť takých lekárov, ako je traumatológ, reumatológ, špecialista na infekčné choroby, lekár TB a dermatológ. Každý z odborníkov bude viesť rozhovor s pacientom, počas ktorého sa zhromaždí podrobná anamnéza. Po ústnom pohovore lekár vyšetrí postihnutý kĺb, skontroluje jeho citlivosť, stanoví stupeň pohyblivosti a svalový tonus. Až potom bude pacient poslaný do laboratória na potrebné testy..

Pokiaľ ide o konkrétny krvný obraz, lekár bude schopný urobiť predbežnú diagnózu:

Na stanovenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR) sa vykonáva všeobecný krvný test. Ak je choroba v akútnom štádiu, potom sa rýchlosť zvýši. Pri bakteriálnej artritíde sa zvyšuje počet leukocytov au alergickej artritídy - eozinofilov;

Biochemický krvný test sa vykonáva na stanovenie hladiny kyseliny močovej a sialovej (zvýšenie charakteristickej artritídy spôsobenej dnou), ako aj fibrogénu (čo naznačuje prítomnosť zápalu);

Imunologické ukazovatele umožnia podozrenie na reumatoidnú artritídu, ak sa zvýši reumatoidný faktor, množstvo antinukleárnych a iných protilátok, ako aj cirkulujúce imunitné komplexy..

Nasledujúce diagnostické techniky sa používajú ako inštrumentálne metódy výskumu artritídy:

X-ray, niekedy v niekoľkých projekciách: v priamom, bočnom a šikmom smere. Táto metóda je hlavným určením stupňa artritídy, ako aj jej odrôd. X-ray pomáha vidieť poškodenie kĺbov, zápalové procesy ovplyvňujúce kostné tkanivo, možné novotvary a degeneratívne zmeny;

Ultrazvuková diagnostika je pomocnou metódou pri určovaní tohto ochorenia. Ultrazvuk sa najčastejšie používa na zváženie stupňa poškodenia veľkých kĺbov: ramena, kolena, lakťa;

Počítačová tomografia umožňuje vidieť spoj v niekoľkých častiach, priečnych aj pozdĺžnych. Pomocou tejto metódy môžete tiež určiť stav mäkkých tkanív;

MRI poskytuje jasný obraz. Použitím tejto metódy je možné podrobnejšie preskúmať stav kostných štruktúr a mäkkých tkanív. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie sa často používa v prípade poškodenia medzistavcových platničiek, nervových štruktúr, väzov atď.;

Artroskopia je invazívna endoskopická diagnostická metóda. Používa sa na štúdium stavu kolenného kĺbu. Niekedy sa v priebehu tejto štúdie vykonáva biopsia postihnutých tkanív, ako aj kĺbovej tekutiny, na ich následné štúdium;

Kontrastná artrografia skúma stav chrupavkového tkaniva, ako aj mäkkých tkanív obklopujúcich kĺb. Kontraindikácie sú akútna artritída a citlivosť na jódové prípravky;

Myelografia vám umožňuje študovať stav chrbtice, ako aj miechu a jej korene. Používa sa v spojení s CT.

Liečba artritídy

Čím skôr začnete s liečením artritídy, tým účinnejšia bude. Je to spôsobené skutočnosťou, že prvá a druhá etapa vývoja choroby nie sú charakterizované výrazným stupňom deformácie kĺbu. Je potrebné zvážiť, že liečba by mala byť komplexná, pričom samotné užívanie liekov nebude viesť k úplnému vyliečeniu choroby. Iba reumatológ dokáže správne formulovať režim liečby artritídy.

lieky

Lieky používané na liečbu artritídy sa líšia v závislosti od typu. Štandardné lieky zahŕňajú:

Analgetiká. Tieto lieky pomáhajú znižovať bolesť, ale neovplyvňujú zápal. Patria sem: Paracetamol, Analgin, Ketanov, Nimesil, Ketorol a ďalšie. Lekár vám môže predpísať presne pre veľmi silné bolesti: Tramal, Promedol, Kodeín.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). NSAID znižujú bolesť a zápal. Medzi OTC NSAID patria: ibuprofén, diklofenak (voltaren), indometacín, naproxén.

Antireumatické lieky (DMARD). Často sa používajú na liečbu reumatoidnej artritídy, spomaľujú alebo bránia vášmu imunitnému systému v napadnutí kĺbov. Napríklad metotrexát a hydroxychlorochin

Modifikátory biologickej odpovede. Ich pôsobením je inaktivovať špeciálny proteín - tumor nekrotický faktor (stručne: TNF), ktorý hrá jednu z hlavných úloh pri vývoji zápalového procesu. Všetky prostriedky v tejto skupine sa používajú ako injekcie. Nemôžu sa navzájom kombinovať. Lieky tejto skupiny: etarnecept (enbrel), anakinra (kineret), humira (adalimubab), actemra (tocilizumab), rituximab (mabThera, rituxan), irence (abatacept).

Masti s kapsaicínom. Trenie takýchto masťov do pokožky cez bolesť kĺbov môže zabrániť prenosu signálov bolesti zo škáry do mozgu. Tieto masti zahŕňajú: Nikoflex, Espol, Rescuer Forte, Efkamon, Camphocine a ďalšie.

Kortikosteroidy. Táto skupina liekov, ktorá obsahuje prednison a kortizón, znižuje zápal a potláča imunitný systém..

Kĺbové injekcie alebo chirurgický zákrok? Evdokimenko:

chirurgia

Tipy na orech:

artroskopia V niektorých prípadoch môžu byť kĺbové povrchy vyhladené alebo vyrovnané, aby sa znížila bolesť a zlepšila funkcia. Tieto typy postupov sa vykonávajú artroskopicky - malými rezmi nad kĺbom.

Protéza. Tento postup odstráni poškodený kĺb a nahradí ho umelým. Najčastejšie nahradenými kĺbmi sú boky a kolená.

Spoločná fúzia. Nazýva sa tiež artrodéza, postup často používaný pri malých kĺboch, ako sú zápästia, členky a prsty. Počas operácie sa odstránia konce kostí v kĺbe a potom sa spoja, až kým sa nezhojú do jedného tuhého celku. To zmierňuje bolesť, ale kĺby sa už neohýbajú..

cvičenie

Samostatne stojí za zmienku o fyzioterapeutických cvičeniach. Správne vybraný komplex prispeje k tomu, že:

Bolesť sa zníži;

Kostné tkanivo sa obnoví;

Výdrž chorých kĺbov sa zvýši;

Atrofované svaly sa vrátia k tónu.

Pre pacientov sa vyvinuli špecializované komplexy cvičebnej terapie, ktoré sú zamerané na rozvoj flexibility a sily. Sú nevyhnutne doplnené aeróbnymi cvičeniami. Možno niektorí pacienti zistia, že takáto záťaž je príliš veľká pre osobu s bolesťami kĺbov. To však nie je úplne pravda. Po prvé, mali by ste začať cvičiť počas remisie a po druhé, komplex sa vyberá individuálne, berúc do úvahy stupeň poškodenia kĺbov. Pravidelné cvičenia dávajú pozoruhodný efekt..

8 najlepších cvičení na pleciach - Dr. Evdokimenko:

OARSI a ACR odporúča „Tai Chi“ (tai chi chuan) - pomalé a plynulé cvičenia. Podľa prehľadu terapeutických testov z roku 2013 Tai Chi redukuje bolesť, stuhnutosť a zlepšuje pohyblivosť kĺbov až o 36%. (2)

Anil Bhave, fyzioterapeut a riaditeľ Wassermanovho laboratória na Ortopedickom ústave. Rubin v Baltimore predpisuje cvičenia, ktoré zlepšujú pevnosť a pružnosť bedier, hamstringov a štvorkoliek..

„Až 70% ľudí s artritídou kolena má slabé štvorhlavé svalstvo,“ hovorí Bhave a dodáva, že tieto stehenné svaly sú hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi stabilitu a tlmenie kolena..

Slabosť štvorhlavého svalu je hlavným rizikovým faktorom pre bolesť kolena (3)

Koleno zaobchádza iba s jedným jednoduchým cvičením - Dr. Evdokimenko:

Správna výživa

Nemožné kompetentné ošetrenie bez stravy.

Na podporu bolestivých kĺbov by sa do stravy mali zaradiť tieto skupiny výrobkov:

Zelenina a ovocie. Všetky potraviny bohaté na hrubú vlákninu a vitamíny. Tepelné spracovanie by sa malo minimalizovať;

Mlieko a všetky jeho deriváty: kyslá smotana, tvaroh, kefír, fermentované pečené mlieko atď.

Najrozmanitejšie obilniny;

Ryby, hydina a niekedy chudé mäso.

V skutočnosti strava na artritídu nespôsobuje žiadne ťažkosti. Je však nemožné obísť sa bez obmedzení. Na minimalizáciu alebo dokonca odstránenie z vášho stola potrebujete mastné mäso, soľ a cukor, ako aj strukoviny, mäkkýše, droby a alkoholické nápoje. Je zrejmé, že nie je ich toľko obmedzení, ale je potrebné ich dodržiavať. Okrem štandardnej sady liekov lekári často odporúčajú vitamínové komplexy. Lekár by si ich mal zvoliť a vymenovať.

Je dôležité kontrolovať telesnú hmotnosť. Ak existujú ďalšie kíl, musíte sa ich najskôr zbaviť. Pretože akýkoľvek liečebný režim bude neúčinný v prípade, keď sú kĺby vystavené nadmernému stresu.

10 najúčinnejších prírodných liekov na artritídu

Ľanové, sezamové a tekvicové semená. Existuje zaujímavá štúdia, v ktorej subjekty užívali zmes mletých sezamových semien, ľanových semien a tekvicových semien každý deň po dobu 3 mesiacov. Na konci štúdie sa markery zápalu znížili o 51 - 79% (4).

Kurkuma. Existujú dôkazy, že kurkuma môže zmierniť bolesť a zápal kĺbov..

Ginger. Zázvorový extrakt sa ukázal byť rovnako účinný ako ibuprofén a COX-2 (5). V štúdii z roku 2012 špecializovaný extrakt zázvoru znížil zápalovú odpoveď pri artritíde rovnako účinne ako steroidy (6). Skoršie štúdie ukázali, že užívanie jedného extraktu štyrikrát denne zmierňovalo bolesť v osteoartróze kolena po troch mesiacoch liečby a ďalšie, užívané dvakrát denne, fungovalo rovnako ako ibuprofén užívaný trikrát denne na bolesť s osteoartrózou., Okrem toho, aj pri lokálnom použití zázvoru, bolesť klesla iba za 7 dní na 48% (7).

Šípka. Šípkový prášok redukuje zápal inhibíciou tvorby zápalových proteínov a enzýmov vrátane COX-1 a COX-2. Metaanalýza troch klinických štúdií z roku 2008 ukázala, že prášok z ruží znižoval bolesť v bokoch, kolenách a zápästiach približne o tretinu u takmer 300 pacientov s osteoartrózou (8)..

Bromelain. Bromelain zmierňuje bolesť a opuchy reumatoidnej artritídy a osteoartritídy a tiež zvyšuje mobilitu (9). Jedna štúdia u pacientov s osteoartrózou ukázala, že užívanie doplnku tráviaceho enzýmu obsahujúceho bromelaín pomáha zmierňovať bolesť rovnako účinne ako bežné lieky na artritídu, ako je diklofenak (10). Ananás je držiteľom záznamu pre výrobky z bromelaínu.

Omega 3. Omega-3 blokujú zápalové cytokíny a prostaglandíny a organizmus ich premieňa na silné protizápalové chemikálie nazývané resolviny. EPA a DHA boli starostlivo študované pre desiatky zápalových stavov. Metaanalýza z roku 2010 ukázala, že rybí olej významne znižuje bolesti kĺbov u pacientov s artritídou a znižuje alebo úplne vylučuje použitie NSAID (11)..

Nezmývateľný avokádový a sójový olej (ASU). ASU bráni deštrukcii synoviálnych buniek v kĺboch ​​a obnovuje normálne spojivové tkanivo. Veľká trojročná štúdia uverejnená v roku 2013 ukázala, že ASU v porovnaní s placebom významne znižuje progresiu artritídy bedrového kĺbu (12). Droga Piaskledin 300 je v súčasnosti registrovaná a je tiež k dispozícii vo forme potravinových prísad: avokádo 300 sójových nezmýdelniteľných látok, kozmetika avokáda, chrupavka a iné.

Boswellia Serrat (kadidlo indické). Kyseliny boswellové majú protizápalové a analgetické vlastnosti a tiež zabraňujú strate chrupavky a inhibujú autoimunitný proces pri RA. V štúdii z roku 2008 extrakt, tiež známy ako loxín 5, významne znížil bolesť artritídy po dobu 7 dní (13). Indická štúdia tiež zistila, že spomaľuje poškodenie chrupavky po troch mesiacoch používania..

Mačka pazúr. Mačacia pazúr je protizápalové liečivo, ktoré inhibuje tumor nekrotizujúci faktor (TNF) - cieľ silných RA liekov. Malá štúdia v roku 2002 ukázala, že v porovnaní s placebom zmierňuje bolesť a opuchy kĺbov o viac ako 50% (14)..

SAM-e (S-adenozylmetionín). SAM-e pôsobí ako analgetikum (analgetikum) a má protizápalové vlastnosti. Môže stimulovať rast chrupavky a tiež ovplyvňuje neurotransmitery, ako je serotonín, ktoré znižujú vnímanie bolesti. Dve štúdie preukázali, že zmierňujú príznaky artritídy rovnako účinne ako nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), s menším počtom vedľajších účinkov a dlhším účinkom (15)..

Ako efektívne sú iné metódy?

Pneumatiky, spojky a ortézy na upevnenie kĺbov. Takéto ortopedické pneumatiky sa nosia na rukách, kolenách, lakťoch. Podporujú kĺby pri pohybe. Môžu sa nosiť každý deň a uľahčia vašu každodennú prácu, znížia jej bolestivosť. Platí to najmä pre artritídu kolena (najnovšie odporúčania OARSI a ACR ich dali na prvom mieste pre ľudí s artritídou kolena a radili väčšine pacientov.)

Balneoterapia. V roku 2014 OARSI prvýkrát odporučila kúpanie v horúcej minerálnej vode, návštevu bahenného kúpeľa a vodnú masáž ako metódu na zmiernenie bolesti artritídy. „Niekoľko štúdií v súčasnosti podporuje vodnú terapiu na zníženie bolesti pri artritíde,“ hovorí Dr. Macalindon..

Podľa prieskumu účastníkov nadácie Arthritis Foundation je účinnosť rôznych postupov: (Šestnásť)

Teplé alebo studené obklady - 54%

Chudnutie - 42%

Napínanie svalov a kĺbov - 36%

Rôzne voľne predajné masti a náplasti - 35%

Iná fyzická aktivita - 23%

Ortopedická obuv / stilka - 20%

Dlhá vaňa alebo vírivka - 17%

Ktorý lekár lieči artritídu??

Traja lekári liečia artritídu naraz:

vzdelanie: diplom „Všeobecné lekárstvo“ získal doktorát v roku 2009 na Lekárskej akadémii. I.M.Sechenova. V roku 2012 ukončil postgraduálne štúdium odboru „Traumatológia a ortopédia“ v Mestskej klinickej nemocnici pomenovanej po Vajcia na oddelení traumatológie, ortopédie a chirurgie katastrof.

7 telesných pachov hovoriacich o chorobách

Čím viac máte nadváhu, tým viac musíte jesť, aby ste schudli! ako?

Tento článok uvádza iba tie fondy, ktorých účinnosť je potvrdená medzinárodnými štúdiami. Podľa vedeckých štúdií je výťažok zázvoru užívaný perorálne na artritídu porovnateľný s účinnosťou ako ibuprofén a betametazón. A použitie strúhaného koreňa zázvoru.

Osoba trpiaca artritídou vie, aké nebezpečné je toto ochorenie a aké závažné môže zničiť kĺby. Patológia je sprevádzaná intenzívnou bolesťou. Postihnutá oblasť výrazne stúpa, pohyby v kĺbe spôsobujú nepohodlie. Artritída sa môže rozvíjať u akejkoľvek osoby bez ohľadu na pohlavie alebo vek..

Artritída kolenného kĺbu je zápal intra- a periartikulárnych oblastí jedného alebo oboch kolien. Ďalším menom pre patológiu je prenasledovanie alebo gonartróza (z gréčtiny. Gony - „koleno“). Štatistika výskytu artritídy kolena je nasledovná: približne polovica (od 35 do 52%) ľudí.

Artritída rúk je zápalový proces lokalizovaný v zodpovedajúcich kĺboch. Artritída rúk a prstov je časté ochorenie. Podľa posledných údajov postihuje toto ochorenie každého siedmeho obyvateľa planéty.

Artritída nôh - zápalové ochorenia, prejavujúce sa poškodením kĺbov nôh. U niektorých druhov artritídy trpia pacienti nielen kíby, ale aj vnútorné orgány - srdce, obličky a pečeň. Artritída často vedie k zdravotnému postihnutiu..

Artritída sa prejavuje na pozadí rôznych zranení alebo destabilizácie metabolických procesov (povedzme, dna). Artritída môže byť súčasťou niektorých ďalších ochorení (napríklad systémových zápalových ochorení, problémov s väzivovým tkanivom alebo vaskulitídou a oveľa viac).

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hernia disku je vážnou komplikáciou dlhodobej osteochondrózy. Degeneratívne degeneratívne ochorenie spôsobuje deštrukciu chrupavky v medzistavcovej platničke. V dôsledku toho praskne vláknitý kruh (vonkajšia membrána) a časť pulpózneho jadra (vnútorné želatínové teleso) opúšťa trhlinu.
V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Asi jednému z deviatich ľudí na planéte hrozia bolesti hlavy v dôsledku problémov s krčnými stavcami. Týmto ochorením trpí asi tretina administratívnych pracovníkov a približne rovnaký počet zástupcov povolaní s fyzickou aktivitou.