loader

Pupočná kýla u dospelých - fotografie, príznaky a liečba

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.

Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.

„Umbilický kruh“ sa považuje za „slabé“ miesto výstupu pre vnútorné orgány s touto patológiou..

U ženskej aj mužskej populácie sa môže vyskytovať pupočná kýla. Táto choroba sa však najčastejšie vyskytuje u žien po pôrode a malých deťoch..

U novorodencov sa prietrž vyskytuje takmer okamžite po narodení. Najčastejšie k výskytu tejto patológie sú predčasne narodené deti. Okrem toho sú ohrozené deti s rizikom Downovej choroby, vrodená hypotyreóza, nedostatok laktázy, črevná dysbióza..

Príčiny pupočnej kýly

Príčiny pupočnej kýly sa u detí a dospelých trochu líšia. K hlavným etiologickým faktorom vývoj brušné prietrže u detí mal by obsahovať:


 1. 1) Defekt vo vývoji tkanív prednej brušnej steny (vrátane zlého vývoja svalov pupočného prstenca). Príčiny tohto javu sú: infekčné choroby matky počas tehotenstva, vystavenie toxickým látkam v tele matky, nadmerný fyzický stres;
 2. 2) Zvýšený tlak v bruchu (pozorovaný pri častom kričaní a plaču).
Hlavné dôvody vyvolávajúce výskyt pupočnej kýly u dospelých, sú považované:

 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • tehotenstva a pôrodu u žien (najmä ak ich bolo viac), komplikovanej práce v každom období pôrodu;
 • slabosť spojivového tkaniva lokalizovaného v pupočnom kruhu;
 • predchádzajúce chirurgické zásahy do brušných orgánov;
 • traumatické poranenia prednej brušnej steny (vrátane pooperačných jaziev), poranenia brucha;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • dlhodobé kašeľ;
 • časté zápchy a namáhanie počas pohybu čriev;
 • obezita alebo naopak prudká strata telesnej hmotnosti;
 • ascites.

klasifikácia

Pupočné prietrže sa delia na niekoľko typov v závislosti od času objavenia, miesta výstupu a výskytu komplikácií..

Podľa času objavenia sa prietrže sa delia na:


 1. 1) Vrodená (embryonálna pupočná hernia, ako aj fetálna pupočná hernia);
 2. 2) Získané (u dospelých a ľudí).
V závislosti od miesta výstupu herniového výčnelku z brušnej dutiny sa všetky pupočné kýly rozdelia na:

 1. 1) Priamy (herniálny vak vystupuje priamo z pupočného kruhu);
 2. 2) šikmé (herniálny výčnelok sa tiahne medzerou medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom prechádza pupočníkovým krúžkom).
  Takéto kýly sa nachádzajú pod pupočným kruhom alebo nad ním).
V dôsledku komplikácií:

 1. 1) kalené;
 2. 2) Nezaujatý.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých

U dospelých môže byť pupočná kýla ľahko diagnostikovaná už na základe posúdenia klinických príznakov. Prvým príznakom choroby je výskyt mäkkého výčnelku oválneho alebo guľatého tvaru v pupku.

Výstupok sám zmizne, keď pacient leží na chrbte. Okrem toho je možné bezprstové kýly ľahko nastaviť prstom.

S rastúcou herniou sa môžu pacienti sťažovať na bolesti v bruchu rôznej intenzity, ktorých vzhľad je vyvolaný fyzickou námahou, kašľom, kýchaním. Okrem toho výskyt zápchy, nevoľnosť, zvracanie, rozšírenie pupočného kruhu. Pacienti s pupočníkovou prietržou často strácajú chuť do jedla.

V priebehu času sa pupočná kýla u dospelých stáva nekontrolovateľnou. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzi herniovým vakom a brušnou stenou sa tvoria adhézie, čo zhoršuje schopnosť pohybovať prietržou vnútri pupočného kruhu..

V prípade príznakov porušenia: nevoľnosť, zvracanie, intenzívna bolesť, neschopnosť korigovať prietrž, prítomnosť krvných stôp v stolici, sfarbenie kože v pupočnej oblasti (objaví sa hyperémia a potom koža získa tmavý, niekedy trochu cyanotický odtieň) - je indikovaná núdzová chirurgia.

Možné komplikácie

Dlhodobá nerušiaca sa pupočná kýla v určitom časovom okamihu sa môže aktívne prejaviť a spôsobiť pacientovi úzkosť..

Pupočné prietrže môžu byť komplikované:


 1. 1) porušenie (vytlačenie obsahu herniového vaku herniovým portálom, ktoré vedie k nekróze častí orgánov umiestnených v hernálnom vaku);
 2. 2) Pristúpenie sekundárnej infekcie, výskyt zápalu časti orgánu umiestneného v herniálnom vaku;
 3. 3) Koprostáza (ak sú do patologického procesu zapojené črevné slučky).

Diagnóza kýly

Diagnóza pupočnej kýly je pomerne jednoduchá. Klinické príznaky okamžite naznačujú myšlienku správnej diagnózy. Je však potrebné pamätať na potrebu diferenciálnej diagnostiky iných chorôb.

Na tento účel sa odporúča vykonať niekoľko inštrumentálnych výskumných metód, z ktorých sú obzvlášť informatívne:


 • vyšetrenie a prehmatanie útvaru (ľahko vedené prstom);
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • FGDS;
 • herniografia - technika, ktorá umožňuje vyšetriť prietrž po zavedení kontrastnej látky do brušnej dutiny;
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u detí a dospelých je mierne odlišná.

Vzhľadom na to, že s vekom sa svalová vrstva prednej brušnej steny dieťaťa postupne posilňuje, nie je potrebný chirurgický zákrok..

Na liečbu pupočníkovej hernie do veku piatich rokov sa používa konzervatívna terapia, ktorá spočíva v uskutočňovaní špecializovanej masáže pupočného kruhu, fyzioterapeutických cvičení a gymnastiky. Nemenej dôležitá je vyvážená strava dieťaťa. Výrobky, ktoré zlepšujú tvorbu plynu a sťažujú vylúčenie stolice, by sa z nej mali vylúčiť..

Na liečbu pupočnej kýly u dospelých používa sa typ chirurgického zákroku, ako je hernioplastika. „Klasická“ hernioplastika sa vykonáva pomocou metód Mayo a Sapezhko..

Podstatou operácie je šitie rozšíreného pupočného prstenca v dvoch vrstvách. Môžete ich zošívať v priečnom aj pozdĺžnom smere. Táto operácia často vyžaduje odstránenie pupka. Táto technika nanešťastie neposkytuje 100% záruku, že sa prietrž nebude znova vytvárať..

Nevýhodou tejto metódy je navyše extrémne dlhá pooperačná rehabilitácia - osoba, ktorá podstúpila takúto hernioplastiku, by mala po dobu jedného roka obmedziť fyzickú aktivitu.

V súčasnej dobe sa pri liečbe pupočnej kýly stala hernioplastika s použitím špeciálnych sieťových implantátov. Pri tomto druhu chirurgického zákroku je možné implantáty umiestniť nad pupočníkový prstenec (priamo pod kožu) alebo pod pupočníkový prstenec (pod aponeurózu). Takýto plast poskytuje extrémne nízke percento možného relapsu, ako aj krátke rehabilitačné obdobie..

V súčasnosti sa široko používa laparoskopická hernioplastika, ktorá vyžaduje minimálne kožné rezy. Gernioplastika má, rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok, množstvo kontraindikácií. Medzi hlavné kontraindikácie, ktoré zakazujú chirurgickú liečbu, patria:


 • chronické infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • zhubné nádory;
 • sprievodná patológia vnútorných orgánov (vrátane hepatitídy C);
 • stavy imunodeficiencie;
 • menštruačné obdobie u žien.
Ak nie je možné vykonať chirurgickú liečbu, pacient by mal mať na celý život nosenú špecializovanú obväzovú bandáž (okrem spánku).

prevencia

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu gastroenterológa..

"Pupočná prietrž - príznaky a liečba u dospelých"

4 komentáre

Kruhové svaly umiestnené okolo pupka, nazývané medicínsky pupočníkový kruh, sú slabým článkom ľudského brucha..

Zvláštnosť jeho štruktúry umožňuje pupočnej prietrži rozvíjať sa a ísť von - je to guľovité vydutie, ktorého dutina môže byť vyplnená omentom, žalúdkom alebo črevnými slučkami, ktoré do nej spadli. Táto patológia sa zvyčajne považuje za detské ochorenie, ale, bohužiaľ, sa prejavuje aj u dospelých.

Čo je pupočná kýla?

V jeho jadre je pupok osoby zostávajúca jazva po obrezaní pupočnej šnúry, po narodení osoby. Nachádza sa na projekcii bielej línie brucha, ktorej epitelové tkanivá neobsahujú vrstvu tuku, a samotná koža s pupočníkovou jazvou je spojená slabou adhéziou, ktorá umožňuje pupočnému krúžku ľahko sa napnúť.

Spojivové tkanivo s hustou vláknitou štruktúrou v tejto oblasti brucha je buď úplne neprítomné alebo veľmi tenké. S rastúcim tlakom vo vnútri pobrušnice sa pupočníkový krúžok stáva bránou, aby vytiahla hernia. Steny pobrušnice nie sú schopné udržať zvyšujúci sa intraperitoneálny tlak a neprítomnosť svalového pokrytia pupočníkového krúžku prispieva k rozvoju patológie..

Ak je herniálny výstupok spojený s peritonea pomocou adhézií, je veľmi ťažké alebo úplne nemožné ho upraviť späť. Takéto (nezavedené) pupočné kýly u dospelých sa nemôžu liečiť konzervatívnou metódou, pretože táto porucha je spojená s nebezpečnými komplikáciami..

Podľa klasifikácie choroby podľa vývojového faktora môžu byť pupočné kýly vrodené alebo získané v prírode. S rôznou lokalizáciou:

 • Rovný, keď výstupok prechádza krúžkom brušného gombíka;
 • Šikmé - s lokalizáciou vydutia, prechádzajúcim herniálnym vstupom "brány", v hornej alebo dolnej zóne pupočného kruhu..

Príčiny prietrže

Pupočná prietrž

Pokiaľ ide o príčiny vývoja pupočnej kýly u dospelých, dôraz sa z nejakého dôvodu kladie iba na vplyv neprimeranej fyzickej námahy, hoci k rozvoju kýly môžu viesť aj iné dôvody:

 1. Vrodené chyby pupočného kruhu, keď sú rozšírené od narodenia. Toto sa niekedy stáva u novorodencov - v procese zjazvenia zostáva malá diera voľná, čo prispieva k tvorbe pupočnej kýly..
 2. Príznaky pupočnej kýly u žien sa môžu objaviť počas tehotenstva a po pôrode. Pri prenášaní dieťaťa sa zväčšuje veľkosť brušnej dutiny a súčasne sa predlžuje pupok. Zápcha, charakteristická v tomto období, prispieva k zvýšenému tlaku v brušnej dutine. Úsilie počas zložitých pôrodov, stav polyhydramniózy a viacnásobné tehotenstvo vedú k rozdielom v intrakavitárnom tlaku.
 3. Neprimeraná fyzická aktivita spôsobuje prudký nárast tlaku na steny brucha a pri nedostatočnej aktivite oslabuje svalová ochrana brucha, čo umožňuje voľný výstup z herniálneho vaku.
 4. Rôzne vnútorné patologické procesy sprevádzané nadúvaním, predĺženou zápchou alebo nazálnym kašľom prispievajú k rozdielom v intrakavitárnom tlaku. Zranenia a intrakavitálna chirurgia.
 5. Mastné „rezervy“ môžu hrať dôležitú úlohu pri obezite, ktorej tlak na svaly ich napína a vedie k svalovej slabosti. Alebo úplne opačný proces - vyčerpanie pacienta, ktoré spôsobuje slabosť pupočného prstenca, čo uľahčuje vypadnutie hernálneho vaku..

Príznaky a vizuálne príznaky

Znaky patologického procesu sa nielen ľahko určujú vizuálne, ale sú sprevádzané aj určitými výraznými príznakmi:

 • Bezbolestný, vydutý, začervenaný pupok. Výstupok sa dá ľahko vrátiť späť bez akýchkoľvek nepohodlia. Občas sa blokáda prietrže bráni omentu. Tkanivová fúzia neumožňuje rozvoj patológie. V mieste herniového východu zostane malá vydutina, ktorá nespôsobuje komplikácie a úzkosť.
 • Prietrž, ktorý rastie a komplikuje priľnavosť, je ťažké premiestniť. Príznaky sa prejavujú akútnou bolestivosťou, kvôli ktorej je spravidla nemožné korigovať tvorbu kýly. Pohyb, akékoľvek napätie pobrušnice, vzpieranie a akty defekácie spôsobujú akútnu bolesť.
 • Strata črevných slučiek v herniálnom vaku je sprevádzaná funkčnými poruchami v celom zažívacom systéme. Výskyt nevoľnosti môže naznačovať vývoj črevnej obštrukcie.

Odstránenie pupočnej kýly: hlavné typy operácií

Ak je u detí (do 5 rokov) stále možné aplikovať metódy konzervatívnej liečby (vo forme opatrení na posilnenie brušnej tlače, rôznych postupov a špeciálnych fixačných náplastí), potom u dospelých so symptómami pupočnej kýly neprináša liečba bez operácie výsledky.

V chirurgii sa používajú tri spôsoby odstránenia prietrže..

1) Metóda trakčnej hernioplastiky

Technika chirurgického zákroku na odstránenie pupočnej kýly u dospelých je jednoduchá a nevyžaduje použitie špeciálneho vybavenia a materiálov. Prechádza v lokálnej anestézii. Lekár vykonáva chirurgickú disekciu epiteliálnych tkanív a oddelenie herniálneho vaku od nich.

Orgány, ktoré spadli do vaku (ak nie sú poškodené), sa opravia, ak sa poškodia nekrózou, predbežne sa vyčistia. Natiahnuté tkanivo sa vyreže. Hrudné brány sa pritiahnu dokopy a šijacie tkanivo sa zašije.

Táto metóda nezaručuje vylúčenie relapsov. Napätie a zošívanie tkanív vedie v niektorých oblastiach k ich riedeniu, čo vedie k narušeniu trofeje tkanív. Rehabilitácia je dlhá a sprevádzaná silnou pooperačnou bolesťou..

2) Hernioplastika bez napätia (oprava prietrže s endoprotézou)

Táto technika nezahŕňa šitie pupočného krúžku po premiestnení orgánov. Pupok je zosilnený sieťovým polymérovým implantátom (endoprotéza). Dokonale sa spája s tkanivom a pôsobí ako uzáver, čím bráni hernálnemu výstupu.

Súčasne sa štruktúra tkaniva nemení a vývoj relapsov je možný iba vo výnimočných prípadoch. Obdobie regenerácie je bezbolestné a krátke.

3) Minimálne invazívna laparoskopia

Aj keď technika laparoskopie na odstránenie pupočnej kýly u dospelých je drahá, nezanecháva takmer žiadne pooperačné stopy. Operácia sa vykonáva pri celkovej anestézii. Namiesto pitvania tkanív sa v peritoneálnej dutine uskutoční niekoľko malých vpichov. Cez ne sa zavádzajú chirurgické nástroje - laparoskop - vybavené endoskopickou kamerou s podsvietením a zariadením na vstrekovanie plynu..

Pomocou zariadenia sa vykonáva diagnostické monitorovanie dutiny, nastavuje sa hernálna hrčba a je nainštalovaný implantát. Všetky manipulácie chirurga sú zobrazené na obrazovke monitora, čo umožňuje vykonávanie operácie pod vizuálnou kontrolou. Po operácii by mal mať pacient špeciálnu podpornú bandáž brucha.

Takáto bandáž zabraňuje opätovnému vytvoreniu herniálneho vaku, zmierňuje bolesť a eliminuje rozpory s okrajmi vpichov. Zároveň prispieva k rovnomernému rozloženiu záťaže na pupok a peritoneum, eliminuje zaťaženie svalov, poskytuje rýchly proces hojenia, bez rozvoja komplikácií..

Ak je operácia z nejakého dôvodu kontraindikovaná, pacientom s pupočníkovou kýlou sa odporúča lekársky obväz. Je vybavený špeciálnym vankúšom (pelot) vo forme obmedzovača v oblasti pupka a pevnými štruktúrnymi prvkami, ktoré bránia strate orgánov. Podľa priemeru prietrže si lekár vyberie veľkosť pelotu individuálne.

Prevencia a prognóza

Prevencia choroby eliminuje rozvoj pupočníkovej poruchy. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • ovládajte svoju váhu a posilnite svoju abs;
 • vylúčiť vzpieranie;
 • v čase na liečenie chorôb vyvolávajúcich vnútrobrušný tlak;
 • zapojiť sa do realizovateľnej gymnastiky a riadiť sa odporúčaniami počas rehabilitačného obdobia;
 • Počas tehotenstva a pri silových športoch noste preventívny obväz.

Príčiny a príznaky pupočnej prietrže u mužov

Umbilikálna hernia je výstupok v oblasti pupočného prstenca s veľkosťou od 1 do 20 cm alebo viac, ktorý obsahuje vnútorné orgány (črevá, veľké omentum peritoneum). U dospelých mužov je táto patológia menej častá ako u žien a novorodencov (chlapcov a dievčatá oboch pohlaví)..

Kýla je vrodená (v dôsledku poruchy v prednej brušnej stene) a je získaná. Ten sa vyvíja pod vplyvom provokujúcich faktorov, ktoré vedú k zvýšenému vnútrobrušnému tlaku na pozadí zlyhania ochranných štruktúr (svalový rámec a spojovacie tkanivo). V počiatočných fázach prebieha bez bolesti a bez nepohodlia. Výstupok úplne zmizne v horizontálnej polohe, dá sa ľahko nastaviť samostatne alebo prstom.

S progresiou procesu, napínaním pupočného prstenca, zväčšením herniálneho vaku, ktorý môže obsahovať vnútorné orgány, sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú urgentný chirurgický zákrok.

Pupočná kýla - stav, pri ktorom vnútorné orgány presahujú pupočníkový kruh

príčiny

Pupočná prietrž sa najčastejšie vyvíja u mužov nad 40 rokov.

Hlavné dôvody:

 • distenzia prednej brušnej steny kvôli obezite;
 • prudká strata telesnej hmotnosti (strata hmotnosti) pri prísnej strave alebo vážnom ochorení;
 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • sedavý spôsob života bez fyzickej námahy;
 • pravidelné veľmi silné fyzické namáhanie (zdvíhanie kotvového zvonu, zdvíhanie tyče)
 • zvýšenie vnútrobrušného tlaku počas namáhania, ktoré sprevádza pohyb čriev počas zápchy, zvýšené vytváranie plynov (plynatosť), prítomnosť tekutiny v brušnej dutine (ascites), so silným kašľom alebo kýchaním;
 • následky chirurgických zákrokov alebo zranení (pády, dopravné nehody, mŕtvice) vo forme poškodenia svalov a väzov prednej brušnej steny.

Táto vrodená patológia s malými zmenami sa nemusí prejaviť v detstve. V procesoch spojených so zvýšeným tlakom v brušnej dutine je tento faktor rozhodujúci pre vývoj viditeľnej pupočnej kýly.

Znaky klinických prejavov

Prvým prejavom pupočnej kýly u mužov je výčnelok v pupočnej oblasti zaobleného tvaru, ku ktorému dochádza pri fyzickej námahe alebo prejedaní. V budúcnosti sa môže objaviť vo vertikálnej polohe a zmiznúť v horizontálnej polohe. S nekomplikovaným priebehom nie je žiadna bolesť, výčnelok sa dá ľahko upraviť v bruchu.

Pri veľkej veľkosti pupočnej kýly, pri zistení významnej časti čreva v herniálnom vaku, sa objavujú klinické prejavy..

Hlavné príznaky sú:

 • nepohodlie, ťahanie bolesti pri fyzickej námahe brušnej tlače, vzpieranie;
 • zväčšenie veľkosti výčnelku v pupku počas kašľa, kýchania, napínania pri pohybe čriev, po fyzickej námahe, ako aj jeho postupné znižovanie po odpočinku v ležiacej polohe;
 • pravidelná zápcha, možné grganie, mierna nevoľnosť, zriedkavo zvracanie, ako reflexné reakcie na narušenie normálneho pohybu potravy, keď časť čreva vstupuje do herniálneho vaku.

Nebezpečný jeho dôsledkami a má jasnejšiu symptomatológiu komplikácií.

Objavujú sa postupne v:

Peritonitída - zápalový proces v tkanivách brušnej dutiny

 1. Poranenie prietrže.
 2. Zápal a zhoršená dodávka krvi do orgánov nachádzajúcich sa v herniálnom vaku (zvyčajne v črevných slučkách), rozvoj peritonitídy (zápal pobrušnice).
 3. Narušenie pohybu stolice v črevách (koprostáza) až do rozvoja črevnej obštrukcie.

Ak je časť čreva alebo omentum uviaznutá v herniálnom vaku, lúmen ciev sa prekrýva a nielenže dôjde k prudkému narušeniu pohybu čreva a tlačeniu potravy, ale zastaví sa prívod krvi do tkanív. To spôsobuje bunkovú smrť, obštrukciu čreva, intoxikáciu tela, rozvoj peritonitídy (zápal pobrušnice). Pri absencii včasnej pomoci je možné prasknutie črevnej steny..

Klinické prejavy obmedzenej pupočnej kýly:

 • silná bolesť v vyčnievajúcej a pupočnej oblasti brucha;
 • prudké zväčšenie prietrže, napätie na vyčnievajúcej stene, začervenanie kože a miestne zvýšenie teploty a opuchu;
 • poruchy nadúvania a stolice (nedostatok pohybu čriev), čkanie, zvracanie;
 • zvýšený srdcový rytmus, zvýšený krvný tlak (v počiatočnej fáze a jeho pokles s progresiou patológie), reakcia pri všeobecnej teplote.

diagnostika

Aby človek diagnostikoval vývoj pupočnej kýly, musí navštíviť chirurga. Počas počiatočného vyšetrenia, vyšetrenia a prehmatania pupočného krúžku v polohe ležania a sedenia pacienta môže lekár mať podozrenie na prítomnosť pupočnej kýly. Pri uškrtenej kýle sa pozoruje ostro bolestivá, nekontrolovaná výčnelka.

Na potvrdenie diagnózy sa používa niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • ultrazvukové vyšetrenie orgánov brušnej dutiny a pupočnej oblasti, vďaka ktorým sa zistí nesúlad vo svaloch prednej línie brucha a zistia sa úseky vnútorných orgánov v herniálnom vaku;
 • herniografia (rádiografické vyšetrenie s kontrastom, ktoré vám umožní vidieť veľkosť a obsah herniálneho vaku).

Ak je pupočníková hernia výsledkom patológie vedúcej k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ošetrujúci lekár v prípade potreby pošle na konzultáciu s gastroenterológom, terapeutom a onkológom..

Liečebné prístupy

Chirurgická terapia

Najmodernejšou a najúčinnejšou terapiou pupočnej kýly je hernioplastika, pri ktorej sa vykonáva hernia.

Výber špecifickej techniky vykonáva chirurg individuálne, a to na základe veľkosti herniového výčnelku, stavu svalu a väzivového rámu brušnej dutiny, vývoja komplikácií, ako aj veku a prítomnosti sprievodných chronických chorôb človeka..

použiť:

 • napäťová hernioplastika, to znamená odstránenie herniálnej chyby a posilnenie prednej brušnej steny pomocou vlastných tkanív pacienta;
 • neobmedzená hernioplastika s použitím umelých sieťových implantátov.

Podľa spôsobu získania prístupu k zmeneným tkanivám sa rozlišujú otvorené operácie a laparoskopické operácie. Otvorené - jedná sa o bežné chirurgické zákroky, keď chirurg urobí rez kožou skalpelom, odstráni herniálny vak a vloží orgány dovnútra.

V prípade komplikácií sa uskutoční resekcia (čiastočné odstránenie) postihnutého čreva alebo omentum, vyšetrí sa brušná dutina, aby sa zistili príznaky zápalu a ďalšie prejavy komplikovaného priebehu choroby, ako aj ich korekcia. Na konci operácie je prietržová brána zošitá a predná brušná stena je posilnená (tkanivami pacienta alebo umelou sieťkou).

Laparoskopia je najšetrnejší chirurgický postup pre pupočníkovú prietrž

Pri laparoskopickej metóde chirurg vykonáva niekoľko vpichov na zavedenie endoskopických techník na vizuálne pozorovanie a chirurgických nástrojov na priamu operáciu. Rovnako ako pri otvorenom prístupe je predná brušná stena zosilnená (častejšie implantátom), aby sa zabránilo opätovnému vytvoreniu prietrže..

Rehabilitačné obdobie trvá od 2 týždňov do 2 mesiacov, v závislosti od zdravotného stavu pacienta, trvania ochorenia a výskytu komplikácií..

Funkcie pooperačného obdobia:

 • denné ošetrenie pooperačných rán zdravotníckym personálom;
 • použitie liekov proti bolesti na analgetiká (baralgin) a na prevenciu infekcie antibiotikami (fluórchinolóny, cefalosporíny);
 • nosiť špeciálny pooperačný obväz, aby sa zabránilo účinku tlaku v brušnej dutine na tkanivo jazvy;
 • nedostatok silného fyzického stresu (vrátane sexuálnej aktivity a vzpierania) po dobu 1 až 2 mesiacov v závislosti od odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Je lepšie spať na chrbte, aby nedošlo k nadmernému tlaku na pooperačnú oblasť.

Konzervatívna terapia

Terapeutické metódy sa používajú na liečenie chlapcov vo veku 1 roka, ako aj kontraindikácií pre chirurgický zákrok u mužov.

Operácia je kontraindikovaná v:

 • zníženie koagulačnej schopnosti krvi, ktoré nie je možné primerane liečiť;
 • závažné poruchy imunity, napríklad pri AIDS;
 • exacerbácie chronických respiračných chorôb;
 • závažná patológia kardiovaskulárneho systému, obličiek a pečene;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • akútne ochorenia dýchacích ciest (prechladnutie, chrípka).

Konzervatívna liečba u dospelých nevedie k liečbe, ale bráni progresii patológie.

použiť:

 • pravidelné nosenie obväzov (ak je fyzická aktivita vpredu);
 • masáže, ktoré pomáhajú posilňovať svalovú stenu;
 • komplex fyzioterapeutických cvičení zameraných na vytvorenie stabilného ochranného svalového rámu v bruchu.

Naopak, u detí je nielen vysoká účinnosť protidrogovej liečby, ale je možné aj samoliečenie pupočnej kýly. Odporúča sa na 15 minút položiť chlapca na brucho na tvrdý povrch (napríklad na prebaľovací pult) a vykonať ľahkú masáž alebo hladiť jeho chrbát, ruky a nohy. Vo veku 2 mesiacov je uvedená masáž brucha, ktorú vykonáva špeciálne vyškolený zdravotnícky pracovník.

Podľa predpisu pediatra sa tiež používa dočasná aplikácia adhéznej náplasti na oblasť pupka. Náplasť musí byť vybraná špeciálne, hypoalergénna. Hrudný výčnelok je starostlivo nasadený dovnútra, svaly rekta abdominis sa približujú k pupočníkovému krúžku, ktorý fixuje náplasť. Liečebný priebeh v priemere pozostáva z trojnásobného použitia takého obväzu počas 10 dní. Vo veku 1 roka lekári chlapca znovu vyšetria a ak prejavy kýly pretrvávajú, chirurg spolu s detským lekárom rozhodne o možnom chirurgickom zákroku..

prevencia

Prevencia spočíva v udržiavaní normálneho svalového tonusu prednej brušnej steny a prevencii zvýšenia vnútrobrušného tlaku.

Hlavné smery:

 • pravidelné cvičenie zamerané na posilnenie brušných svalov;
 • zdržať sa nadmerného fyzického namáhania a zdvíhania;
 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti;
 • včasná detekcia a adekvátna liečba chorôb tráviaceho ústrojenstva a dýchacích ciest;
 • starostlivé vykonávanie odporúčaní lekárov týkajúcich sa obnovenia obvyklej fyzickej aktivity počas chirurgických zákrokov v brušnej dutine.

Po 50 rokoch je vhodné, aby človek každý rok navštívil chirurga profylakticky, aby identifikoval pupočnú kýlu v ranom štádiu vývoja. Keď sa objavia prvé príznaky, je tiež dôležité poradiť sa s chirurgom, ktorý určí množstvo potrebných terapeutických opatrení. Tým sa nielen ochráni zdravie, ale predíde sa aj nebezpečným následkom..

Pupočná prietrž

Autor materiálu

popis

Kýla sa nazýva defekt vo vnútorných vrstvách steny, v dôsledku čoho vnútorný obsah preniká do obalu. Priamo z pupočnej kýly u dospelých vyplýva výčnelok v blízkosti pupka (nie viac ako 3 cm nad a pod pupkom), v ktorom sa obsah brušnej dutiny rozširuje do steny brucha. Umbilická hernia sa často vyskytuje u novorodencov a je spojená s poruchami vo vývoji spojivového tkaniva.

Kýly brušnej steny majú podobnú štruktúru. Rozlišujú:

 • Kýlová brána je defekt vo svalovej aponeurotickej vrstve brušnej steny, cez ktorú z nej vystupuje obsah brušnej dutiny;
 • Herniový vak je súčasťou pobrušnice, ktorá vystupuje cez hernálnu bránu;
 • Herniálny obsah - akýkoľvek orgán brušnej dutiny, ktorý siaha do herniálneho vaku, ale najčastejšie sa jedná o slučky tenkého čreva alebo časti omentum..

Kýly sú opraviteľné a nezmeniteľné. Kýly sa nazývajú korigovateľné, keď sa na ňu pri pritlačení prstom voľne vráti do brušnej dutiny. Pri nezvratných prietržoch to nebude fungovať kvôli vývoju procesu lepenia a fúzie herniálneho obsahu a pobrušnice, ktorá lemuje herniálny vak.

Samostatná závažná komplikácia pupočnej prietrže. Vyskytuje sa pri ostrej kompresii herniálneho obsahu alebo pri jazvových zmenách v hernálnom portáli s narušením dodávky krvi do obmedzených orgánov. Obmedzená prietrž vyžaduje urgentný chirurgický zákrok, pretože vedie k nekróze (smrti) orgánov, peritonitíde av najhoršom prípade k smrti.

Pri vývoji kýly pupočného kruhu je hlavným faktorom zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Môže to viesť k nadmernej dlhodobej fyzickej aktivite, dlhšej zápche, narušeniu močenia, kašľu, nadmernému jedlu, tehotenstvu a pôrodu. Predispozičné faktory pre výskyt prietrže pupočného prstenca sú slabosť spojivového tkaniva, napríklad v pozadí celkového vyčerpania alebo dlhodobého ochorenia, poškodenie nervov brušnej steny. Kýly sa môžu vyskytnúť ako pooperačná komplikácia, ak počas hojenia pooperačnej rany došlo k divergencii švov alebo stehy neboli príliš utiahnuté. Takáto komplikácia môže byť tak pri laparoskopických operáciách (keď sa do brušnej dutiny vkladá komora a manipulátori - trokárová hernia) alebo laparotómia (na otvorenie miesta operácie sa otvorí brušná stena).

U novorodencov sa pupočníková hernia vyvíja v dôsledku oneskorenia uzavretia pupočného krúžku počas prerastania rany po oddelení pupočnej šnúry. Je to kvôli vlastnostiam anatomickej štruktúry tejto oblasti. Dolnou časťou pupočného kruhu prechádzajú tri cievy s hrubými stenami - dve artérie a močový kanálik, ktoré po oddelení pupočnej šnúry vytvárajú husté jazvové tkanivo. V hornej časti prechádza iba žila s tenkou stenou, takže jazva v tomto mieste je omnoho slabšia. Ak má dieťa nejaké faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú vývoj spojivového tkaniva - zvýšený vnútrobrušný tlak, predčasnosť, zhoršený tonus svalov, vnútromaternicové choroby, pravdepodobnosť tvorby pupočnej hernie sa podľa toho zvyšuje..

príznaky

Pri hľadaní lekárskej pomoci sa pacienti sťažujú na výskyt viditeľného nádoru podobného výčnelku v pupku. Často spájajú jeho výskyt s nedávnym nadmerným fyzickým namáhaním alebo predchádzajúcim chirurgickým zákrokom.

Sťažnosti na bolesť sú oveľa menej časté. Bolesť sa môže objaviť iba vo chvíľach zvýšeného tlaku v bruchu - pri kašli, pri námahe, pohybe čriev alebo po ťažkých jedlách.

Ak obsah herniálneho vaku predstavuje akýkoľvek orgán, môže sa objaviť príznaky poruchy tohto orgánu. Napríklad porušenie močenia, ak močový mechúr vstúpi do herniálneho vaku. Ak slučka tenkého čreva pristane v herniálnom vaku, pacient sa bude sťažovať na periodické kŕče, zmenu charakteru stolice..

V niektorých prípadoch môže byť prietrž úplne asymptomatická a pacienta príliš dlho neobťažovať.

V prípade pupočnej kýly u detí bude sťažnosť rodičov spočívať v pravidelnom výskyte nádorovej formácie v pupočnej oblasti..

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly nie je príliš ťažká. Najprv sa zbiera anamnéza na objasnenie okolností, za ktorých bola prietrž prvýkrát zaznamenaná, aby sa určil životný štýl a povaha práce, aby sa určili predispozičné faktory pre tvorbu prietrže. Osobitná pozornosť sa venuje predchádzajúcim chirurgickým zákrokom..

Nasleduje vyšetrenie kýly. Lekár by to mal cítiť, určiť veľkosť herniálneho vaku a brány. V tejto fáze je už možné predložiť predpoklad herniálneho obsahu. Môžu sa tiež uchýliť k počúvaniu kýly pomocou stetoskopu, pretože cievy môžu prechádzať obsahom prietrže a je bezpečnejšie to vopred zistiť, a nie počas operácie..

Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny a prietrže vám umožňuje s istotou vedieť, ktoré orgány sú v herniálnom vaku a naznačujú riziko zovretia. Na tom bude závisieť taktika liečby a naliehavosť chirurgického zákroku..

Ak existujú pochybnosti o aktuálnom stave pupočnej kýly, použije sa metóda irigoskopie alebo röntgenovej kontrastnej herniografie. Umožňuje vám vidieť priechodnosť črevných slučiek, a to aj v herniálnom vaku. Pacientovi je podaný roztok solí bária nalačno, po ktorom sú v určitých intervaloch urobené röntgenové snímky brušnej dutiny. Soli bária sa neabsorbujú v čreve, ale dokonale znázorňujú svoje obrysy na obrázku.

Pred operáciou sa na posúdenie pripravenosti tela predpíšu laboratórne a inštrumentálne testy: všeobecné krvné a močové testy, biochemické krvné testy, koagulogram, röntgen hrudníka, elektrokardiogram.

Pacienti súvisiace s vekom môžu vyžadovať digitálne rektálne vyšetrenie a konzultáciu s onkológom, aby sa vylúčili nádory čreva..

Pupočné prietrže sa diferencujú s nádormi brušných orgánov, omentálnymi cystami a divergenciou (diastáza) svalu rekta abdominis.

Diagnóza pupočnej kýly u detí je rovnaká. Pri anamnéze rodičia naznačujú výskyt nádoru podobného výčnelku v blízkosti pupka. V polohe na chrbte sa prietrž ľahko vkladá do brušnej dutiny a je možné cítiť zející pupočný kruh. Inštrumentálne štúdie (ultrazvuk) pre deti sú predpísané, ak je to potrebné, diferenciálna diagnostika. Pre plánovanú prevádzku sú predpísané laboratórne testy a odborné poradenstvo podľa pokynov.

liečba

Úplná likvidácia pupočnej kýly prinesie iba chirurgický zákrok.

V prípravnej fáze pred operáciou sa odporúča nosiť špeciálny obväz, ktorý po fixácii kýly neumožňuje vyčnievať. Určite postupujte podľa odporúčaní, ktoré vylučujú hlavný provokujúci faktor - zvýšenie vnútrobrušného tlaku. V prípade zápchy užívajte preháňadlá, vyhýbajte sa fyzickej námahe, eliminujte prejedanie a zabráňte kašľu v prípade chronických chorôb..

Pri liečbe pupočnej kýly sa chirurgia skladá z dvoch štádií: hernia, keď sa vytvára parietálne pobrušnice, ktoré tvoria herniálny vak a kýla, v ktorých sa uzatvára prietržová brána. Existujú dva typy hernie opravy: napätie a non-napätie.

Pri napínaní plastového tkaniva sa obklopuje kýlová brána a neabsorbovateľné vlákna. Plastický materiál bez napätia znamená použitie tkanív z iných častí tela alebo syntetických protéz vo forme sietí. Posledne menovaná metóda je v súčasnosti najobľúbenejšia, pretože sieťka rastie dobre so spojivovým tkanivom, vytvára silnú kapsulu a pooperačná rana sa hoja rýchlejšie a pacientovi sa tak zmenšuje nepohodlie.

V závislosti od vrstvy brušného zväzku, do ktorého je nainštalovaná protéza oka, sa operácie rozdelia na:

 • Onlay - protéza je zošitá pod kožu cez svalovú vrstvu;
 • Vložka - protéza je všitá do svalovej vrstvy na úrovni herniálneho portálu;
 • Sublay - protéza je ohraničená vo vnútri brušnej dutiny pod herniálnym golierom a pokrytá parietálnym pobrušnica;
 • IPOM - položenie protézy z vnútra brušnej dutiny na parietálne pobrušnice. Táto metóda umožňuje laparoskopickú operáciu bez otvorenia brušnej dutiny;
 • Kombinovaná metóda - zahŕňa použitie defektov vlastného tkaniva pacienta pozdĺž okraja prietrže, ale zosilnené protézou..

Deti používajú rovnakú taktiku liečby, ale s malými nuansami. Snažia sa brať novorodencov a deti do 5 rokov na operáciu iba v prípade hrozby závažných komplikácií. Umbilikálna prietrž sa obvykle samovoľne vylieči do 2 až 3 rokov, keď sa dieťa stáva s vekom aktívnejším, čo spôsobuje posilnenie brušných svalov, čo pomáha zúžiť a uzavrieť pupočníkový kruh. Pomáhajú v tom aj terapeutické gymnastiky a masáže, ktoré rodičia môžu urobiť s dieťaťom po prvom mesiaci. Kladenie dieťaťa na brucho 10-16 minút pred jedlom veľmi dobre ovplyvňuje svalový tonus, čo tiež vedie k rýchlemu uzdraveniu. Pre staršie deti sa môže odporúčať nosenie ortézy a aktivity v bazéne..

liečenie

Pupočná prietrž je chirurgická patológia, lieky preto môžu zmierniť prejavy určitých symptómov, ale nevyliečiť chorobu..

V prípade malej pupočnej kýly sa môže chirurgický zákrok vykonať v lokálnej anestézii injekciami lidokaínu. Ak sa plánuje závažná abdominálna alebo laparoskopická operácia, je potrebná silná analgézia a svalová relaxácia, preto sa používa maska ​​alebo endotracheálna anestézia..

Ak prietrž spôsobuje pravidelnú bolesť a nepohodlie, používajú sa protizápalové lieky - diklofenak, meloxikam, analgín.

Na odstránenie zápchy sa používa laktóza, hydroxid horečnatý, ako aj antispasmodiká - No-Shpa.

V pooperačnom období je predpísané široké spektrum antibakteriálnych liekov, aby sa zabránilo infekčným komplikáciám.

Ľudové lieky

Na ošetrenie pupočnej kýly prišli myseľ ľudí s rôznymi tinktúrami, odvarmi, obkladmi a pleťovými vodami..

 • Do 50 ml čerstvého mlieka pridajte päť kvapiek terpentínového oleja. Vezmite zmes dvakrát denne na lačný žalúdok a tiež použite na lubrikáciu pupočnej oblasti. Aplikujte desať dní v rade s prestávkou v týždni.
 • Cherry Ash. Na začiatku jari si vyberte vrcholy čerešňových konárov a vypálte. Vyvarte sa čajovej lyžičke výsledného popola v pohári vriacej vody a tretinu pohára zoberte trikrát denne s jedlom. Liečba takýmto liekom je jeden mesiac.
 • Mletú mladú smrekovú smrekovú zeleninu zoberte 8 polievkových lyžíc na liter vriacej vody a nechajte ju 12 hodín v termoske. Užívajte 150 ml štyrikrát denne pol hodiny pred jedlom. S týmto nástrojom sa lieči dva týždne, po ktorých si urobia prestávku na jeden týždeň. Bude trvať najmenej dva kurzy. Infúzia smrekovca sa môže použiť aj na obklady na pupku.
 • Hroznová tráva sa používa na výrobu tinktúr. 100 gramov trávy sa naleje do 1 litra vodky a nechá sa 3 týždne na tmavom mieste. Vezmite polievkovú lyžicu 2-3 krát za deň, premiešajte v malom množstve vody.
 • Odvar z koreňa rebarbory. 200 gramov koreňa by sa malo nechať mávať dlhú dobu (najmenej 3 hodiny) na miernom ohni vo veľkom množstve vody. Predomlette koreň. Výsledný vývar namočte a pred jedlom zoberte pol pohára štyrikrát denne.
 • Na odstránenie pupočnej kýly sa používa masť s propolisom. Na prípravu masti vezmite 50 gramov masla, rozpustite vo vodnom kúpeli a pridajte pol lyžičky propolisu. Dôkladne premiešajte, nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a naniesť na pupok vo forme obkladu cez noc.
 • Pomerne bežný spôsob ošetrenia pupočnej kýly semenami plantajnov. Strúhané semená plantajnu trvať pol lyžičky trikrát denne, až kým sa nezotavia.
 • Na obklady sa používajú odvary mladých výhonkov, púčikov a čerešňovej živice..

Obklady sa vyrábajú aj z medu. Prírodný med sa nanáša na pupok, prikryje sa prázdnym listom papiera a cez noc sa fixuje obväzom.

Prehľad všetkých možných príznakov pupočnej kýly

Výskyt pupočnej kýly je sprevádzaný charakteristickými znakmi, podľa ktorých dokonca laik môže ľahko diagnostikovať alebo aspoň podozriť na prítomnosť herniálneho výčnelku..

Príznaky pupočnej kýly môžu byť vyjadrené v rôznej miere: od jemných a objavujúcich sa iba v určitých situáciách po pretrvávajúce a spôsobujúce značné nepohodlie..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hlavné príznaky patológieZávažnosť príznakov závisí
Výčnelok, rozšírenie pupočného prstenca a zníženie tónu jeho stienOd veku pacienta
Navel bolesťZ stavu svalov brušnej steny
zápchaZ prítomnosti provokatívnych účinkov a ich intenzity
nevoľnosťZ toho, aký druh brušného orgánu vychádza z výstupku
zvracanieZ dôvodu porušenia alebo iných komplikácií
pálenie záhy
nadúvanie

Masívne obrie formácie sú dnes zriedkavé. Väčšina pacientov sa okamžite poradí s lekárom (chirurgom), ktorý odstráni prietrž jednoduchou operáciou. A v niektorých prípadoch stačí konzervatívna liečba.

Ďalej v článku - príznaky choroby podrobnejšie posúdime.

výčnelok

Vydutie je hlavným a v mnohých prípadoch jediným príznakom pupočnej kýly. Vizuálne výčnelok brušných orgánov cez pupočníkový krúžok vyzerá ako vydutý pupok, ktorý môže mať rôzne veľkosti: od hrášku po vodný melón..

V počiatočných fázach je výčnelok nejednotný a objavuje sa iba s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku (pri zdvíhaní závaží, tlaku na tlač, kašľa, namáhaní počas zápchy, u detí - pri plaču). Po ukončení pôsobenia provokačných faktorov sa prietrž spontánne nastane.

Ďalej, u dospelých, pokiaľ sa nelieči, výstupok gombíka na brucho sa stáva stálym, napínacím alebo zväčšujúcim sa so zvyšujúcim sa vnútrobrušným tlakom (u detí sa táto kýla v priebehu času môže sama úplne prekonať).

 • V polohe na chrbte je možné zlomenú pupočnú kýlu malej veľkosti ľahko napraviť ľahkým stlačením formácie prstami - bez odporu sa vracia späť do brušnej dutiny. Pri veľkých formáciách alebo s veľmi úzkym pupočným prstencom môže byť výstupok nezredukovateľný, ktorý pretrváva pri maximálnej relaxácii brušnej tlače a spôsobuje neustále nepohodlie, najmä pri chôdzi a fyzickej aktivite..
 • Koža nad výstupkom je riedená, cez ňu žiaria krvné cievy. Keď slučky tenkého čreva vstupujú do prietrže cez natiahnutú tenkú pokožku pupka, môžete vidieť obrysy čreva a jeho kontrakcie.
 • Vyčnievaním mäkkej elastickej konzistencie v prítomnosti črevných slučiek vo vnútri prietrže sú cítené dunenie a transfúzia.
 • Pri nastavovaní výčnelku prstami sa často zaznamenáva zvláštny zvuk praskania (to je zvuk praskajúcich bublín vody).

Predlženie prstenca

Expanzia pupočného prstenca a zníženie tónu jeho stien sú príznaky, ktoré chirurg určí pri vyšetrení pacienta..

Normálne je pupočníkový krúžok dosť hustý a úzky a prst do neho vložený dosadá na steny a nemôže preniknúť do dutiny brušnej. Pri herniovej formácii sa prstenec rozširuje, čo je jasne viditeľné po jeho korekcii, klesá tón pupočníka a špička ukazováka sa dá vložiť krúžkom.

Hrudný výčnelok v pupočnej oblasti nie je vždy sprevádzaný bolesťou. Ale s úzkym pupočným krúžkom alebo veľkými formáciami môže byť výstup prietrže sprevádzaný kŕčovými bolesťami v pupku. Príznaky bolesti je možné zaznamenať nielen pri vyčnievaní, ale po celom bruchu, v chrbte, dolnej časti chrbta a chrbtici..

Častejšie sú nestabilné, ťahajú sa, nie príliš intenzívne, sprevádzané pocitom tiaže, brucho v žalúdku..

Akútna silná bolesť brucha, ktorá sa vyskytuje na pozadí pupočnej kýly, si vždy vyžaduje vylúčenie možného porušenia.

zápcha

Zápcha sa vyskytuje pri veľkých formáciách s pomerne úzkym pupočným kruhom. V takýchto prípadoch sú črevné slučky vychádzajúce z brušnej dutiny vzájomne prepletené, stlačené, pohyb potravín pozdĺž nich je obtiažny.

Zápcha spôsobuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku, čo vedie k zväčšeniu výčnelku a komplikuje jeho zníženie - vytvára sa začarovaný kruh..

Nevoľnosť a zvracanie

U pacientov s veľkými, nenapraviteľnými formáciami sa tiež vyskytuje nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy, plynatosť..

Pri malých výčnelkoch tieto príznaky chýbajú. Nevoľnosť a zvracanie sú prerušované, vyskytujú sa nejaký čas po jedle alebo po cvičení.

V prípade nezvratného zvracania je potrebné vylúčiť porušenie prietrže.

záver

Aj keď príznaky patológie sú jemné a prakticky vás neobťažujú, navštívte lekára, pretože bez ohľadu na veľkosť útvaru sa môžu vyskytnúť nebezpečné komplikácie..

Môžete sa tiež mýliť pri predpokladaní prítomnosti prietrže - niektoré ďalšie choroby majú podobné príznaky.

Lekár potvrdí alebo vyvráti diagnózu, rozhodne o potrebe operácie a načasovaní jej operácie alebo odporučí opatrenia na konzervatívnu liečbu.

Pupočná prietrž: príznaky a liečba dospelých

Umbilická hernia je patologický výčnelok brušných orgánov cez pupočníkový krúžok, ktorý sa môže stratiť alebo významne zmenšiť s horizontálnou polohou tela. Toto ochorenie u dospelých sa vyskytuje u 6–10% populácie a na rozdiel od mužov je častejšie u žien.

Po prvé, pupočná kýla je malá, zmizne v polohe na chrbte a dá sa ľahko opraviť. Ale v priebehu času sa pupočníkový kruh môže rozširovať čoraz viac, prietrž rastie. Jeho obsah je najprv omentum, potom sa do neho dostane tenké črevo. Ale čas pokračuje, ale človek sa nelieči. Prsteň pupku sa zväčšuje tak, ako to bolo, v žiadnom prípade. Potom príde čas a prietrž sa už nezastavuje.

Liečba pupočnej kýly u dospelých sa vykonáva iba chirurgicky, bez ohľadu na príznaky. Moderné metódy fungovania prietrže sa dajú rozdeliť do dvoch metód - inštalácia sieťového implantátu a šitie kýlovej brány. Tieto metódy prakticky nezanechávajú jazvy na tele a doba zotavenia po chirurgickom zákroku je od 1 do 5 dní. Po operácii môže byť pacientovi predpísaná strava, ktorá dlhodobo obmedzuje fyzickú aktivitu.

príčiny

K pupočnej hernii dochádza, keď je narušená rovnováha medzi vnútrobrušným tlakom a schopnosťou brušných stien odolávať jej. Jednoducho to znamená, že slabé brušné svaly môžu viesť k prietrži, ak osoba zdvíha závažia a je veľmi ťažká. V medicíne sú klasifikované dve kategórie faktorov, ktoré vedú k prietrži:

 1. Predisponujúce. V tejto kategórii sú faktory súvisiace s ľudskou ústavou - napríklad dedičnosť, určitá štruktúra tela, vek, pohlavie. U tehotných žien je teda vývoj prietrže veľmi pravdepodobne spôsobený vnútrobrušným tlakom.
 2. Produkovať. Táto kategória faktorov prispieva k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Výsledkom toho je hernia - napríklad pri zdvíhaní bremena, ťažkom kašľaní, dlhodobej zápche atď..

Teda pupočná kýla u dospelých je pomerne častým javom, príznaky choroby majú charakteristické znaky a odlíšiť ju od ostatných typov kýly spravidla nie je zvlášť ťažké..

Príznaky pupočnej kýly u dospelých

K pupočnej hernii sú vždy sprevádzané vizuálne príznaky, takže nie je ťažké všimnúť začiatok jej vzhľadu osobe, ktorá je pozorná k svojmu zdraviu.

Malý guľový výčnelok v pupku nemusí upútať vašu pozornosť. Medzitým je to prvý znak vývoja pupočnej kýly u dospelých. V pokoji, ležiaci na chrbte, tento opuch zmizne a pri kašli napätie brucha - vybuchne.

Spočiatku sa táto formácia ľahko zavedie. Ale potom začína proces adhézie a redukcia prietrže do brušnej dutiny sa stáva nemožnou. Charakteristické bolesti pri ťahaní sa prejavujú pri zdvíhaní závaží alebo inej fyzickej námahe spojenej s napätím brušných svalov. Podobné príznaky sa prejavujú pri pohybe čriev, najmä v prípade zápchy.

Ak prietrž u dospelých dosahuje pomerne veľkú veľkosť, ktorá prestáva byť upravovaná v brušnej dutine, príznaky sa zhoršujú: objavuje sa zápcha, vracanie a poškodenie močenia. To významne zhoršuje kvalitu života pacienta. Pri absencii chirurgického zákroku je možný vývoj nebezpečných komplikácií - porušenie, hrozba zápalu, poškodenie nádoru, rozvoj koprostázy..

Čo je potrebné pre diagnostiku?

Umbilická hernia je choroba liečená chirurgom. Pacientov prichádzajúcich s charakteristickými symptómami najprv vyšetrí lekár, študujú sa klinické prejavy choroby. Na potvrdenie diagnózy špecialista často predpisuje niektoré ďalšie štúdie..

Medzi moderné metódy informatívneho výskumu patrí:

 1. Röntgenové vyšetrenie dvanástnika a žalúdka;
 2. Gastroskopia - ezofagogastroduodenoskopia, endoskopia;
 3. Herniografia so zavedením kontrastného média do brušnej dutiny;
 4. Ultrazvukové vyšetrenie prietrže.

Umbilikálna prietrž sa vo svojich prejavoch podobá príznakom niektorých benígnych nádorov podkožného tkaniva (lipómy, dermatómy, dermatofibrómy), vrodených malformácií v pupočníkovom kruhu, veľmi zriedkavo sa môžu objaviť metastázy zhubných nádorov takmer všetkých orgánov a systémov ľudského tela..

Preto, ak sa v pupočnej dutine a pupočnom prstenci alebo trochu od nich objaví akýkoľvek výčnelok, mali by ste sa poradiť s kvalifikovaným chirurgom.

Ako vyzerá pupočná kýla: fotografia

Poranenie pupočnej kýly

Umbilická hernia u dospelých môže byť narušená. Takéto prejavy sú charakteristické pre starších ľudí, pretože podmienky porušovania prietrže sa časom objavujú a čím dlhšia je prietrž, tým väčšia je pravdepodobnosť porušenia.

Poranenie prietrže sa môže vyskytnúť pri akejkoľvek veľkosti vzdelania. Hlavným príznakom je ostrý prejav bolesti v mieste herniového výčnelku, ako aj neschopnosť premiestniť prietrž, ktorá bola predtým jednoducho opravená..

Ak sú porušené črevné slučky, môže osoba prejaviť príznaky charakteristické pre stav akútnej obštrukcie čreva.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba objavenej pupočnej kýly u dospelých sa má vykonať bez problémov. Ak sa nelieči včas, môžu to mať vážne následky - porušenie.

Konzervatívna terapia sa používa iba pri absencii komplikácií a tiež vtedy, ak má pacient kontraindikácie na chirurgický zákrok:

 • akútne choroby;
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • choroby kardiovaskulárneho systému;
 • dlhé tehotenstvo.

V závislosti od štádia vývoja je vybraná jedna z metód chirurgickej liečby:

 • plastová brána prietrže s použitím vlastných tkanív pacienta;
 • operácia pomocou syntetických implantátov;
 • laparoskopická hernioplastika pomocou syntetických implantátov (sieťovina).

O tom, ako zachádzať s pupočnou kýlou v každom prípade, rozhodne chirurg. V súčasnosti sú laparoskopické metódy hernioplastiky rozšírenejšie a populárnejšie. Odstránenie pupočnej kýly počas minimálne invazívneho chirurgického zákroku nielen celkom eliminuje neoplazmus, ale má aj množstvo výhod, napríklad krátku rehabilitačnú dobu a nízku pravdepodobnosť komplikácií..

Ťahová hernioplastika

Plastová brána prietrže odporúčaná pre malé pupočné kýly, do veľkosti 5 centimetrov. Operácia je rýchla a často sa vykonáva v lokálnej anestézii. Počas chirurgického zákroku chirurg obnovuje anatomický pomer tkanív, posilňuje slabiny steny brucha. Komplikácie sú pri tomto type liečby zriedkavé..

Hlavné nevýhody tejto metódy spracovania sú:

 1. Dlhé obdobie rehabilitácie. Po tomto type chirurgického zákroku môže rehabilitácia trvať až rok. Odporúča sa obmedziť pohybovú aktivitu, šport.
 2. Časté relapsy. Výskyt opakovanej pupočnej kýly na rovnakom mieste. Podľa niektorých správ je frekvencia takýchto komplikácií pri liečbe malých hernií 5 až 20%. A pri liečbe pupočníkovej kýly veľkých rozmerov a dokonca až 30 - 50%.
 3. Prítomnosť pooperačnej jazvy. Pri použití operácie podľa metódy Sapezhko sa prietrž odstráni spolu s pupkom. To vedie k významnému kozmetickému defektu..

Ľahká hernioplastika

Liečba kýly pomocou implantátov - tkaných sietí - sa tiež nazýva netahová oprava. Táto metóda je optimálna pre veľké kýly. Endoprotéza posilňuje bránu prietrže. Operácia poskytuje veľmi dobrý výsledok: pri dodržaní odporúčaní lekára je relaps prakticky vylúčený. Pacient potrebuje na zotavenie minimálny čas.

Výhody tejto techniky sú nasledujúce:

 1. Krátke rehabilitačné obdobie. S touto technikou je to sedem až dvadsať dní. Prvý deň po operácii môže pacient vstať z postele a jesť. Na tretí deň môžete sledovať normálnu stravu.
 2. Neprítomnosť kozmetickej chyby vo forme pooperačnej jazvy.
 3. Nízka miera recidív. Podľa niektorých správ predstavuje 1%.
 4. Absencia predĺženej bolesti v pooperačnom období.
 5. Nízka invazivita operácie, možnosť jej uskutočnenia so sprievodnými somatickými chorobami.

Laparoskopická hernioplastika

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny..

Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie. Podľa recenzií je táto operácia najvýhodnejšia pre dospelých pacientov.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

Rehabilitácia po operácii

Zvyčajne, ak operácia prebehne hladko, je pacientovi dovolené vstať prvý deň.

 1. V pooperačnom období sa zobrazuje špeciálny obväz (pri použití sieťových implantátov - asi mesiac).
 2. 10. - 14. deň môžete začať robiť terapeutické cvičenia, ale je zakázané vykonávať cvičenia pre brušnú tlač.
 3. Po operácii sa uskutočňujú denné obväzy, stehy sa odstránia v deň 7 (ak sa samy nevyriešia).
 4. Pri bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti.
 5. Lekár môže predpísať aj antibiotiká, vitamíny, imunomodulátory.

Po operácii by sa pacienti mali vyhnúť fyzickej aktivite a akýmkoľvek činnostiam, ktoré vyvolávajú svalové napätie v brušnej stene..

Pupočná prietrž u dospelých: recenzie po operácii

Vybrali sme niekoľko recenzií dospelých pacientov, ktorí podstúpili operáciu na odstránenie ingvinálnej prietrže.

 1. Uplynulo 3 roky, keď som mal operáciu na premiestnenie kýly. Všetko bolo úžasné, až kým som sa nebál a ostro kričal - od náhlej námahy sa prietrž znovu objavila. Vykonali operáciu pomocou napínacej hernioplastiky, teraz budem trvať na inštalácii oka. Doktor bol veľmi múdry, povedal všetko a ukázal, ubezpečil, že všetko bude úžasné.
 2. Kýly korigovali veľmi rýchlo, ale urobili to v celkovej anestézii. Akonáhle som sa vzdialil od anestézie, okamžite som išiel na prechádzku po nemocnici, myslím, že všetci ostatní budú mať to isté. Lekár napísal po 6 dňoch, umožnil všetko okrem zdvíhania závaží a telesnej výchovy - musel som chvíľu zabúdať na behanie...
 3. A pred 4 mesiacmi som mal operovanú kýlu. V nemocnici ich držali 2 týždne (urobili potrebné testy 1 týždeň, potom vykonali operáciu samotnú a zvyšok času som sa zotavil). Deň po operácii sama mohla chodiť normálne, nebolo to zvlášť bolestivé. Lekár dovolil zdvíhať nie viac ako 4 - 6 kg, a preto musíte urobiť ďalších 6 mesiacov.

Liečba bez chirurgického zákroku

Niekedy sú operácie kontraindikované z niekoľkých dôvodov. V tomto prípade lekári odporúčajú, aby dospelí nosili bandáž pupočníkovej hernie. Pomáha udržiavať tkanivo brucha a znižuje sa pravdepodobnosť, že sa rast nezvýši.

Môžete tiež masírovať brucho. Účelom procedúry je zvýšenie svalového tonusu. odporúčané:

 • hladenie brucha (vykonáva sa v smere hodinových ručičiek);
 • ľahké brnenie pupočnej oblasti;
 • trenie brušných svalov;
 • ľahké relaxačné údery.

Fyzická aktivita by mala byť mierna - preťaženie môže viesť k zhoršeniu stavu pacienta.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..
Bohužiaľ, liečba nie je vždy obmedzená na užívanie liekov a procedúr - v niektorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok. Ak je však pre staršiu osobu potrebná operácia, riziká sa výrazne zvyšujú.
Z tohto článku sa dozviete viac o ochoreniach kĺbov: bolesť kĺbov bolesť a opuch rúk, príčin toho, čo sa tieto choroby môžu prejavovať týmito príznakmi.