loader

Hlavná

Pažerák

Prípravky na osteochondrózu

Najúčinnejší liek na osteochondrózu predpisuje lekár. Pretože toto ochorenie je systémové, je potrebná komplexná terapia, ktorá berie do úvahy príčiny chondrózy, sprievodné príznaky a možné komplikácie. Akýkoľvek liek predpísaný lekárom by sa mal používať striktne podľa schémy, iba takýmto spôsobom bude možné liečiť degeneratívnu-dystrofickú patológiu konzervatívnym spôsobom..

Indikácie pre terapiu

Liečba osteochondrózy bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice je predpísaná na zmiernenie bolesti, zmiernenie zápalu, zlepšenie krvného obehu a obnovu štruktúr v poškodených oblastiach. Toto ochorenie sa však nedá úplne vyliečiť, nemenej dôležité je predĺženie obdobia remisie. Použitie najnovších liekov na osteochondrózu je uvedený v týchto situáciách:

 • zvýšená bolesť chrbta, necitlivosť a slabosť v rukách a nohách;
 • vznik medzistavcových prietrží;
 • narušené fungovanie končatín;
 • svalové kŕče;
 • zhoršenie celkového zdravia, poruchy spánku, slabosť;
 • tvorba opuchov a zápalov.

Proti takýmto prejavom pomáha komplexná liečba. Malo by sa však pamätať na to, že konzervatívna metóda dobre pomáha v počiatočných fázach degenerácie medzistavcových štruktúr. V pokročilých prípadoch ani dobré lieky nebudú schopné zastaviť progresiu chondrózy, takže najlepším riešením na zmiernenie stavu pacienta je chirurgický zákrok. Preto, aby sa zabránilo radikálnej intervencii, je dôležité neopomínať príznaky, ale okamžite diagnostikovať problém a začať ho odstraňovať..

Pri liečbe osteochondrózy nie sú antibiotiká predpísané na zastavenie zápalu.

Druhy liekov proti osteochondróze

vazodilátor

S progresiou bedrovej, hrudnej alebo krčnej osteochondrózy je potrebné brať lieky, ktoré majú vazodilatačný účinok. V dôsledku svalových kŕčov a tvorby opuchov sú krvné cievy a nervové vlákna stlačené, čoho dôsledkom je prísun krvi do vnútorných orgánov, mozog je narušený. Takéto lieky na osteochondrózu pomáhajú obnoviť krvný obeh, urýchľujú regeneráciu poškodených tkanív, normalizujú ich výživu.

Na obnovenie periférneho obehu a zlepšenie cievneho tonusu sa používajú tablety alebo injekcie Actoveginu. Na posilnenie kapilár, zníženie stagnácie v žilách, normalizáciu odtoku lymfy sa odporúča použiť liek „Venarus“. Liek je kontraindikovaný počas dojčenia, ale počas tehotenstva sa môžu užívať tablety Venuše, ale iba podľa pokynov lekára. Na normalizáciu prísunu krvi a výživy postihnutých štruktúr sa odporúča užívať tieto lieky:

sedatíva

Odporúča sa piť lieky na osteochondrózu tejto skupiny, aby sa upokojili a uvoľnili, pretože neustála bolesť, nepohodlie, neschopnosť normálneho odpočinku nepriaznivo ovplyvňujú zdravie pacienta. Ak sa chcete zotaviť rýchlejšie, je dôležité mať pozitívnu náladu a dobre sa oddýchnuť.

Ak stav nie je vážne narušený, je lepšie piť bylinné upokojujúce lieky, ako je valeriána, tinktúra materskej mladiny, bylinné čaje s upokojujúcim účinkom. Homeopatia má tiež dobrý účinok. V akútnom období, keď sa zdravotný stav prudko zhorší, môžete podľa predpisu lekára užívať antidepresíva, napríklad:

Na zlepšenie mentálnych funkcií, obnovenie pamäti, zníženie úzkosti a príznakov depresie je glycín často predpisovaný na osteochondrózu. Podobné účinky majú lieky:

NSAID lieky

Na liečbu osteochondrózy sa vždy používajú nesteroidné protizápalové lieky. Takéto prostriedky pomáhajú odstraňovať príznaky bolesti, opuchy, znižujú zápal. Na vonkajšie použitie sa používajú masti a gély. V akútnom období sa najlepší účinok dosiahne pomocou injekcií a tabliet. Pri dlhodobom užívaní niektorých liekov sa začínajú znepokojovať problémy s fungovaním zažívacieho traktu. V tomto prípade sa lieky predpisujú dodatočne na ochranu tráviacich orgánov pred negatívnymi účinkami NSAID:

indometacín

Finančné prostriedky tejto skupiny na degeneráciu chrbtice vymenúva iba lekár, pretože lieky majú niekoľko kontraindikácií:

 • tehotenstva;
 • dojčenia;
 • žalúdočný vred;
 • detstva.
Indocid - nový liek založený na indometacíne.

Nové lieky skupiny indometacínu majú charakteristický protizápalový a analgetický účinok, vďaka ktorému rýchlo opuchne opuchy a postihnuté tkanivá sa začínajú rýchlejšie zotavovať. Režim liečiva môže obsahovať také liečivá:

ketoprofén

Na rýchlu elimináciu príznakov bolesti a zmiernenie zápalu s progresiou osteochondrózy chrbta sa predpisujú lieky skupiny ketoprofénov. Prostriedky majú tiež veľa kontraindikácií, takže je nebezpečné používať ich nezávisle. Zoznam najúčinnejších obsahuje:

 • Ketonal;
 • "Flexen";
 • "Febrofid".
Ketoprofénová masť zmierňuje príznaky charakteristické pre túto chorobu.

Liečebný komplex zahŕňa aj miestne vplyvy. Gély a masti pomáhajú pri osteochondróze na báze ketoprofénu:

diclofenac

Na rýchle odstránenie osteochondrózy bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice, koxartrózy alebo gonartrózy sa predpisujú látky zo skupiny diklofenaku. Tieto lieky sú ťažké a ich dlhodobé užívanie negatívne ovplyvňuje tráviaci trakt. Tento liek však rýchlo zmierňuje zápal a zvyšuje účinok liekov proti bolesti. Odporúča sa riešiť tento problém nasledujúcimi spôsobmi:

ibuprofen

Tieto lieky na osteochondrózu sa vyznačujú účinnosťou a relatívnou bezpečnosťou. Preto s osteochondrózou chrbtice pod dohľadom lekára ich môžu používať tehotné, dojčiace a dokonca aj deti. Pri určovaní režimu liečby sa môžete zamerať na tieto lieky:

Dolgit sa týka bezpečnejších liekov.

 • Nurofen
 • ibuprofen
 • Ibuprom;
 • "Dlhý".
Späť na obsah

nimesulid

Toto je nová generácia NSAID, ktorá sa vyznačuje minimom vedľajších účinkov a maximálnym protizápalovým účinkom. Liečba degeneratívnych-dystrofických patológií muskuloskeletálneho systému preto nie je úplná bez vymenovania prostriedkov skupiny nimesulidov. Pri silnom opuchu, bolesti a progresívnom zápale sa odporúča užívať „Nise“, „Nimesil“, „Nimulid“, „Nimik“..

Coxib skupina

Toto je tiež nový podtyp liekov NSAID, často predpisovaných na chondrózu a iné degeneratívne-dystrofické patológie. Lieky nedráždia tráviaci trakt, majú výrazný analgetický a protizápalový účinok. Efektívni predstavitelia coxibov:

Lieky proti bolesti a steroidy

Liečba osteochondrózy niekedy nie je úplná bez dodatočného vymenovania analgetík. Takéto lieky úplne zastavujú bolesť pri chondróze:

Baralgin pomáha odstraňovať bolesť.

 • "Arthrosan";
 • "Baralgin";
 • "ANALGIN inj";
 • Chlotazole.

Ak lieky proti bolesti a lieky NSAID nezvládajú bolesť, predpisujú sa steroidy, ktoré môžu zastaviť najťažšie príznaky bolesti. Droga „Ambene“ sa odporučila najlepšie zo všetkých. Liek sa vstrekuje do tela, zmierňuje zápal, má upokojujúci a relaxačný účinok..

Svalové relaxanciá

Eliminujte svalové kŕče, vďaka ktorým sa uvoľňujú nervové vlákna a krvné cievy a ktoré začínajú normálne fungovať. Táto skupina zahŕňa:

Preparáty pre křupavku

Sú to špeciálne lieky na obnovu chrupavky, ktoré sa podávajú orálne a vo forme mastí, gélov. Dobre zavedené:

Chondrogard pomáha obnoviť chrupavku.

 • Arthro
 • "Don";
 • Chondrogard.

Pre externé spracovanie platí:

Na obnovenie poškodených medzistavcových kĺbov lekári odporúčajú injekciu rastového hormónu. Na zlepšenie metabolizmu vápnika a obnovu mäkkého tkaniva chrbtice pomôžu lieky, ktoré obsahujú vitamíny B, A, D, E, kyselinu acetylsalicylovú, Ca, P. Odporúča sa užívať prípravky „Neurobion“, „Milgamma“, „Neurorubin“, „Neuromultivitída“ s osteochondrózou..

homeopatie

Takáto terapia nevylučuje symptóm, ale príčinu progresie osteochondrózy. Dobré homeopatické výrobky pre túto chorobu:

Iné lieky

V prípade krčnej chondrózy, keď sú trápené silné bolesti hlavy, je predpísaný diuretický Diakarb Furosemid. Droga by sa mala piť 1-2 krát denne. Použitie „furosemidu“ je povolené v 2 formách - ako prášok na injekciu alebo ako tablety. Navrhovatelia alternatívnej medicíny odporúčajú použitie ASD 2 na osteochondrózu. Frakcia 2 je veterinárny liek, ktorého hlavnou funkciou je stimulácia imunitného systému. Tento nástroj sa však osvedčil pri liečbe chondrózy, používa sa na vonkajšie použitie. Žiadny lekár však tento liek nepredpíše, takže za následky samoliečby bude zodpovedný sám pacient.

Ako liečiť osteochondrózu?

Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.

Protizápalové lieky

Na odstránenie silnej bolesti sa používajú protizápalové lieky na osteochondrózu. Účinkom je zníženie zápalu miesta. Protizápalové lieky sa delia na dva typy:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Spočiatku sa používa táto skupina liekov. Proti osteochondróze lieky pomáhajú odstraňovať bolesť a zápal pri rovnakej účinnosti;
 • Glukokortikoidy (GCS). Používa sa na autoimunitné bolesti v krku a chrbte. Častejšie sa používajú injekciami do kĺbov, ale kvôli lepšiemu liečeniu osteochondrózy sú tiež dostupné vo forme tabliet. Pri liečení patológií tohto typu sa obrátia na reumatológa. Artróza chrbtice, prípady, keď NSAID nie sú účinné.

NSAID s analgetickými účinkami:

 • Optalgin, Baralgin, Analgin - dostávajú jednu ampulku jedenkrát denne počas piatich dní. Prenesú sa do formy tabliet celecoxibu, meloxikamu, nimesulidu. Kontraindikácie: choroby gastrointestinálneho traktu, s rizikom krvácania;
 • Ketanov, Ketolak, Ketorol - sa používajú v množstve 0,01 - 0,03 g za deň, trvajúcom tri až päť dní. potom bol prevedený na rovnaké lieky ako vyššie. Kontraindikácie zápas.

NSAID s protizápalovými účinkami:

 • Diklofenak je ťažký liek vyrábaný vo forme injekcií, dávkovaný 0,075 g dvakrát denne. Aplikujte nie dlhšie ako päť dní po prechode na ľahšie protizápalové lieky na osteochondrózu;
 • Naprios, Apranax, Naprobene - lieky na osteochondrózu, konzumované raz alebo dvakrát denne po 0,25 - 0,5 g. Silné vedľajšie účinky ovplyvňujú gastrointestinálny trakt, moderná medicína ich nevyžaduje;
 • Metindol, indobén - sa používajú zriedkavo, majú negatívne vedľajšie účinky. Dávka: jedna alebo dve dávky 0,075 g.

NSAID s rovnakou účinnosťou:

 • Coxib, Dilax, Celebrex je dlhodobý liek, až 14 - 21 dní. Ak je to potrebné, dávka sa pri dávke 0,2 g denne zvýšila na 0,4 g;
 • Nemuleks, Nimika ", Nise, Nimesil - užívané s osteochondrózou, pomáhajú s bolesťou chrbta. Pitie 0,1 g dvakrát denne po jedle, kurz trvá 14-21 dní. Bezpečnosť je vyššia ako pri iných liekoch;
 • Amelotex, Melbek, Melox, Movalis - to je to, čo je bezpečné užívať aj na lieky na osteochondrózu, pravdepodobnosť krvácania a komplikácie so zažívacím traktom sú malé. Odoberá sa v množstve 0,0075 - 0, 015 g raz za 24 hodín, niekedy v priebehu 14 až 21 dní.

Lieky s analgetickým účinkom

Lieky, ktoré liečia osteochondrózu navždy, ešte neboli vynaložené, existujú však lieky, ktoré zastavujú patologické procesy, obnovujú pôvodnú aktivitu, radosť z pohybu, zmierňujú bolesť. Ak sa lieky vyberú správne, zdravie pacienta sa začne rýchlo zlepšovať. Prášky na osteochondrózu sú najúčinnejšie, čo pomáha neutralizovať kŕče a uvoľňovať svalové tkanivo.

Podporná terapia využíva antispasmodiká a svalové relaxanciá. Aké tablety na pitie s osteochondrózou predpisuje špecialista po vyšetrení. Prípravky na liečbu osteochondrózy sú k dispozícii v niekoľkých formátoch, pričom sa vyberie ten, ktorý sa pohodlnejšie používa: injekcia, masť, tablety.

Midokalm - liek, ktorého účinok znižuje svalové kŕče miechy a stavcov, má analgetický účinok. Dostupné vo forme injekcií a tabliet. Liečba osteochondrózy nespôsobuje svalovú slabosť, nedochádza k sedatívam. Liek sa užíva v dávke 0,05 g trikrát denne, časom sa dávka zvyšuje. Trvanie závisí od sily svalových kŕčov a bolesti;

Sirdalud - dávka 0,006 g za deň, keď sa používa, sa jej objem zvyšuje na 0,01 g za deň. Čas prijatia sa počíta na základe bolesti a svalových kŕčov;

Baclofen je zriedkavo predpisovaný liek. Vstupná dávka je 0,005 g trikrát denne. Množstvo liečiva sa analyzuje v priebehu času a zvyšuje sa na 0,03 až 0,075 g pre dospelého. Čas používania predpíše lekár na základe prejavených príznakov. Odmietnutie lieku sa uskutočňuje postupne..

Katadolón je liek, o ktorom by sa malo diskutovať samostatne. Tieto tablety s osteochondrózou majú špecifický účinok narkotického analgetika. Liek má účinok, aktivuje K + kanály neurónov, pôsobí na centrálny systém, zmierňuje bolesť svalov miechy, pretože patrí do skupiny svalových relaxancií. Používa sa na zmiernenie alebo odstránenie bolesti, ale pri chronických ochoreniach nie je účinný..

Používa sa na monoterapiu a ako liek na osteochondrózu v prípade kontraindikácie nesteroidných protizápalových liekov. Droga je zakázaná pre vodičov automobilov, tehotné a dojčiace ženy. Kapsuly v objeme 0,1 g sa užívajú trikrát alebo štyrikrát denne, pričom dávka nepresahuje 0,6 g. Používajte v súlade s pokynmi na prepustenie lekára..

Prípravky na liečenie cervikálnej osteochondrózy

Liečba osteochondrózy krku liekom začína odstraňovaním hlavných príznakov. Eliminácia bolesti je úloha, ktorú si lieky vstreknuté do žíl vyrovnávajú s: Meloxicam, Ketorolac, Analgin. Z lokálnych analgetík sa používa lidokaín..

Pri osteochondróze v oblasti krku sa stlačí miecha a zhoršuje sa výkon obehového systému. Na zotavenie používajú nootropické lieky, z ktorých jedným je penoxifylín. Vitamínové komplexy, glukozamín, chondroprotektory sú dôležitou súčasťou liečebného komplexu. Lekár predpisuje procedúry vo fyzioterapeutickej miestnosti, ktoré zlepšujú tok liekov do postihnutej oblasti.

Pri závratoch sa používa účinný nástroj - Cinnarizine, nástroj, ktorý zlepšuje krvný obeh v srdci. Zaoberá sa vazodilatáciou, riedením krvi. Vitamíny skupiny B, ktoré sa nachádzajú v neuromultivitíde a Midokalme, regenerujú tkanivá nervových vlákien, zakrývajú nerv ochranným filmom. Trental zlepšuje prísun kyslíka a krviniek do mozgu.

Pri bolestiach hlavy sa používa Diakarb, liek, ktorý znižuje tvorbu mozgomiechového moku, ktorý stagnoval v dôsledku zovretia stavcov. S diuretickým účinkom odstraňuje prebytočnú tekutinu z mozgu, tekutinu z tela v čo najkratšom čase..

Prostriedky na osteochondrózu hrudníka

Situácia sa tu nelíši od situácie spojenej s krčnou chrbticou. Analgetiká a lieky proti bolesti NSAID, ktoré znižujú prejavy bolesti, sa podávajú intramuskulárne. Neskôr sa pacient prevedie na tabletu (perorálna metóda) alebo sa predpíšu rektálne lieky (čapíky). Ošetrujúci lekár predpisuje, čo treba urobiť, aby sa normalizoval krvný obeh v prípade choroby.

Na liečbu osteochondrózy užíva Eufillin, Trental a ďalšie lieky. Na odstránenie svalových kŕčov hrudnej chrbtice použite Midokalm alebo Sirdalud. Relaxanty poskytnú relaxáciu svalového tkaniva, prísun krvi do orgánov. Finančné prostriedky sa prijímajú na dva alebo tri týždne. Fyzioterapeutické postupy, užívanie vitamínov, chondroprotektorov a glukozamínu zlepší proces regenerácie tkaniva chrupavky.

Eliminácia osteochondrózy bedrového kĺbu

Tento druh choroby sa vyskytuje najčastejšie. Lieky na liečbu osteochondrózy, antipyretiká, analgetiká, lieky proti bolesti, ako sú Nimesil, Diclofenac a Ibuprofen, môžu významne znížiť úroveň bolesti a eliminovať zápal. Na obnovenie krvného obehu v chrbtici sa predpisuje Trental, Eufillin, Actovegin a ďalšie. Na zmiernenie kŕčov, chondroprotektorov, sedatív a sedatív použite relaxanty.

Za účelom zvládnutia patológie nestačí len vziať tabletky a podať injekciu, musíte zmeniť svoje vlastné menu, životný štýl, fyzioterapiu, ktorá sa následne vykonáva iba s remisiou. Procedúry v fyzioterapeutickej miestnosti predpíše ošetrujúci lekár, aby sa zlepšil účinok liekov všetkých odrôd..

Ďalšie lieky

Liečiaci neurológ v závislosti od progresie patológie a stavu pacienta predpisuje lieky na predpis, ktorých používanie je prísne zakázané bez lekárskeho predpisu. Tri skupiny pozostávajúce z antikonvulzív, opioidných analgetík, antidepresív.

Moderná lekárska prax ukazuje, že v niektorých prípadoch silnej bolesti sa pridá krátky priebeh opioidných analgetík. „Závažná“ bolesť je stav, v ktorom sa v živote objavia obmedzenia: človek nenájde miesto pre seba, je v neustálom poplachu, neodvádza pozornosť od bolesti, má problémy so spánkom. Tramadol je predpísaný, liek užívaný v dávke 50 mg raz alebo dvakrát denne, ak je neúčinný, lekár dávku zvyšuje, trvanie kurzu je od štyroch do siedmich dní.

Pri radiálnom syndróme lekári používajú antikonvulzíva, pregabalín a Gabapentín. Eliminujte bolesť, zlepšite stav pacienta, normalizujte spánok.

 • Pregabalín sa užíva v dávke 0,15 g za deň v dvoch rozdelených dávkach. Dávka stúpa na 0,3 až 0,6 g týždenne. Pri použití iba pod lekárskym dohľadom sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky;
 • Gabapentín sa používa nasledovne: prvý deň 0,3 g, druhý deň 0,3 g dvakrát, tretí deň 0,3 g trikrát, štvrtý deň 0,3 g štyrikrát. Dávka sa zvyšuje na 1,8 g denne, používa sa v súlade s odporúčaniami lekára. Pravdepodobné vedľajšie účinky.

Sekundárne príznaky osteochondrózy sa prejavujú depresiou. Prejavuje sa syndrómom chronickej bolesti trvajúcim viac ako tri mesiace. Pacienti sa obávajú komplikácií, úzkosti a nálady výrazne klesajú. Lieky sa predpisujú na lekársky predpis a ich lekár sleduje ich účinnosť. Imipramín, klomipramín, amitriptylín lepšie odstraňujú bolesť, ale majú vedľajšie účinky. Sertralin, paroxetín, fluoxetín zmierňujú úzkosť, normalizujú spánok, odstraňujú strach a vedľajšie účinky sú menej výrazné. Kontraindikácie týchto liekov určí iba ošetrujúci neurológ.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Ako liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice?

Ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice?

Pásový pás pre osteochondrózu

Exacerbácia osteochondrózy krčka, hrudníka a bedier

Najlepšie lieky proti bolesti pri osteochondróze pri liečbe chrbtice

Poškodenie tkanív a medzistavcových platničiek chrbtice sa nazýva osteochondróza. Jedná sa o dystrofický proces, pri ktorom je chrupavka, ktorá spája dva stavce, rozdrvená, čo spôsobuje stuhnutosť, bolesť, opuch. Po vyšetrení neurológom alebo stavcom sa musí toto ochorenie komplexne liečiť. Ak sa osteochondróza ignoruje, choroba môže spôsobiť vážne komplikácie vo forme pretrvávajúcich bolestí hlavy, medzistavcových prietrží, bedrovej kôry, ischias..

Čo je to bolesť pri osteochondróze

Bolest v chrbtici s dystrofickými poruchami v kĺbovej chrupavke sa vysvetľuje mechanickým podráždením nervových koreňov prechádzajúcich medzi stavcami z miechy, ktoré tvoria periférny nervový systém. Poskytuje termoreguláciu, je zodpovedný za svalový tonus a koordináciu pohybov, riadi senzorické a motorické funkcie. Aj malé stlačenie receptorov vyrastaním kostí alebo medzistavcových platničiek spôsobuje bolesť.

Pacienti s osteochondrózou sa sťažujú na bolesť v krku alebo spodnej časti chrbta. K týmto príznakom často bolí v kĺboch, mravčenie prstov na nohách a rukách (parestézia). Ak je osoba chorá už dlhšiu dobu, potom dochádza k poklesu reflexov šliach, stuhnutosti, svalovej atrofie. Typické príznaky bolesti:

 • parestézia a bolesti končatín;
 • chronická bolesť chrbta;
 • bolestivé svalové kŕče;
 • zmena intenzity bolesti pri fyzickej námahe, zdvíhaní hmotnosti, kýchaní a dokonca aj ostrých zákrutách;
 • znížený rozsah pohybu kvôli ťažkej bolestivosti.

Ako zmierniť bolesť pri osteochondróze

Najlepším spôsobom, ako bojovať proti osteochondróze, sú lieky: lieky proti bolesti, svalové relaxanty, vitamíny, chondroprotektory. Komplexná liečba pomáha zlepšovať krvný obeh, obnovuje poškodenú chrupavku a miechu, zmierňuje bolesť, opuchy a zápaly. Lieky pomáhajú nielen pri odstraňovaní príznakov choroby, ale aj pri zlepšovaní celkového stavu, prekonávaní depresie, odstraňovaní nervových záchvatov, ktoré sú výsledkom zlého fyzického zdravia.

Kompletná obnova chrbtice pozostáva z niekoľkých fáz:

 • prvé lieky proti bolesti zmierňujú silnú bolesť z lézie;
 • potom sa svaly v bedrovej, krčnej alebo hrudnej chrbtici uvoľnia;
 • protizápalové lieky odstraňujú zápal, ku ktorému dochádza v dôsledku stlačenia stavcov;
 • chondroprotektory obnovujú zničenú chrupavku;
 • počas liečby špeciálna gymnastika, fyzioterapia, správna výživa pomáhajú obnoviť pohyblivosť chrbtice.

Tablety proti bolesti

Keďže bolesť je konštantným spoločníkom osteochondrózy, lieky proti bolesti, masti a injekcie sú najlepším spôsobom, ako ju zastaviť. Pri miernej bolesti sa používa tabletovaná forma a masťová forma liečiv, ktoré sa vyznačujú kumulatívnym účinkom. Ak bolesť nie je možné vydržať a narúša normálny život, predpisujú sa injekcie.

V závislosti od vlastností použitia sú lieky proti bolesti rozdelené do niekoľkých skupín: perorálne (kapsuly, tablety, vrecká), lokálne (masti, gély, náplasti), parenterálne (intramuskulárne injekcie). Lieky proti bolesti sa vyrábajú na hormonálnom a nesteroidnom základe. Prvé sa vyznačujú rýchlou expozíciou, ale majú mnoho nežiaducich reakcií, takže sa používajú výlučne v núdzových prípadoch. Najpopulárnejšie lieky, ktoré dokážu rýchlo zmierniť bolesť chrbta v počiatočnej fáze ochorenia:

 1. ANALGIN inj. Odvodený pyrazolón. Analgetikum, ktoré má protizápalové a antipyretické účinky. Pri bolesti chrbta lekári odporúčajú užívať 250 - 500 mg 2 - 3-krát denne. Pitie tabliet 3-5 dní. V prípade predávkovania sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie vo forme kožných vyrážok, Quinckeho edému, leukopénie. Nepredpisujte analgínín pre porušenie pečene a / alebo obličiek, precitlivenosť na zložky.
 2. No-shpa. Populárny antispasmodikum, ktoré má rýchly myotropický účinok. Znižuje tonus hladkého svalstva, rozširuje krvné cievy. Priradiť 1-2 tablety 3-krát denne. Aplikujte 5-10 dní. Pri dlhšej liečbe sa môžu vyskytnúť gastrointestinálne poruchy, nespavosť, búšenie srdca. Liek je kontraindikovaný pri ťažkom zlyhaní srdca, obličiek alebo pečene au detí mladších ako 1 rok.
 3. Papaverín. Antispazmodické liečivo, ktoré znižuje kontraktilnú aktivitu a znižuje hladký svalový tonus. Pre bolesti chrbta sa predpíše 40 mg 2-3 krát denne po dobu 5-7 dní. Niekedy sa na pozadí užívania môžu vyskytnúť nežiaduce účinky: potenie, bolesti hlavy, závraty, slabosť, ospalosť. Kontraindikácie: glaukóm, pokročilý vek, deti do 6 mesiacov.

Tablety na bolesti hlavy s osteochondrózou

Zhoršenie prísunu krvi do mozgu často vyvoláva migrény, pričom sa obávajú bolesti očí s osteochondrózou. Aby sa zbavili nedostatku kyslíka v nervových bunkách, lekári predpisujú antispasmodiká a vazodilatačné lieky. Ak dôjde k parestézii (zhoršená citlivosť kože), predpisujú sa vitamíny skupiny B. Najlepšie liečivá eliminujúce túto symptomatológiu:

 1. Pentoxifylín. Liek, ktorý zlepšuje mikrocirkuláciu krvi, angioprotektor. Inhibuje agregáciu červených krviniek a krvných doštičiek, znižuje hladinu fibrinogénu v plazme a rozširuje koronárne cievy. Pri osteochondróze sa predpisuje perorálne v 2 tabletách 3-krát denne po jedle. Liečba trvá 2 až 3 týždne. Nepriaznivé reakcie sa môžu vyskytnúť vo forme nespavosti, nevoľnosti, hypotenzie, opuchu a kožnej hyperémie. Kontraindikácie: infarkt myokardu, ateroskleróza, hemoragická cievna mozgová príhoda, tehotenstvo, deti do 12 rokov.
 2. Eufillin. Vazodilatátor, ktorý zvyšuje koronárny prietok krvi, znižuje tón ciev obličiek, kože a mozgu. Dávkový režim je predpísaný individuálne v závislosti od veku, závažnosti ochorenia a ďalších faktorov. Podľa pokynov je priemerná dávka 1 - 2 tablety 3-krát denne. Trvanie použitia môže byť od 5 dní do niekoľkých mesiacov. Medzi vedľajšie účinky patrí anorexia, zvracanie, nevoľnosť, tras a necitlivosť končatín, kŕče. Kontraindikácie: akútny infarkt, epilepsia, závažné poškodenie funkcie pečene alebo obličiek, dieťa do 6 rokov.
 3. Kyselina nikotínová. Vitamín PP, B3, niacín. Poskytuje normálny priebeh oxidačných a redukčných reakcií vo všetkých tkanivách a orgánoch, znižuje hladinu cholesterolu v krvných cievach. S osteochondrózou zlepšuje krvný obeh, má vazodilatačný účinok na malé cievy. Vitamín sa užíva perorálne v dávke 15-25 mg / deň počas 10-15 dní. Môžu sa vyskytnúť nežiaduce účinky na kardiovaskulárny, centrálny a periférny systém. Kontraindikácie: precitlivenosť na kyselinu nikotínovú.

Prášky na uvoľnenie svalov

Reflexný svalový spazmus je neoddeliteľnou súčasťou každého degeneratívneho dystrofického ochorenia chrbtice. Odborníci sa domnievajú, že je to reakcia tela na bolesť. Z tohto dôvodu sa dá usúdiť, že najlepším liekom na bolesť pri osteochondróze sú svalové relaxanciá:

 1. Midokalm. Liek s centrálnym mechanizmom účinku, ktorý má lokálne anestetické, membránovo stabilizujúci účinok. Zvyšuje periférny prietok krvi bez ovplyvnenia centrálneho nervového systému. Priradiť 50 mg 2-3 krát denne, postupne zvyšovať dávku na 150 mg 2-3 krát denne. Priebeh liečby nie je dlhší ako 10 dní. Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť vo forme arteriálnej hypotenzie, bolesti brucha, žihľavky, erytému, bronchospazmu. Kontraindikácie: myasténia gravis, vek dieťaťa do 3 rokov.
 2. Sirdalud. Hlavnou účinnou látkou je tizanidín, ktorý ovplyvňuje kostrové svaly. Droga znižuje klinické kŕče a kŕče, zvyšuje silu sťahovania svalov kostry. Počiatočná dávka nepresahuje 6 g / deň. Po 3 až 7 dňoch sa denná dávka zvýši o 2 až 5 g. Optimálna dávka je 12 až 24 mg / deň. Pite liek od 2 do 4 týždňov. Medzi vedľajšie účinky patrí slabosť, nevýrazná hypotenzia a ospalosť. Kontraindikácia zahŕňa závažné poškodenie funkcie pečene, kombináciu s fluvoxamínom.

Užívanie tabliet počas tehotenstva

Počas rastu plodu sa zvyšuje záťaž ženy na chrbtici, takže bolesť brucha s osteochondrózou je častým javom. Je ťažké ho liečiť, pretože odstránenie príznakov nesteroidnými liekmi je nebezpečné pre zdravie dieťaťa. Najlepšie liečivá proti bolesti pri osteochondróze počas tehotenstva sú gymnastika, vitamíny, otepľovacie pásy, korzety, ortopedické vankúše a matrace. Povolené lieky:

 1. Milgamma. Vitamínový komplex obsahujúci terapeutickú dávku vitamínov B. Nástroj sa používa na liečbu chorôb nervového tkaniva, patológií pohybového aparátu. Pri osteochondróze sa 1 tableta predpisuje trikrát denne po dobu 1 mesiaca. Môžu sa vyskytnúť negatívne reakcie tela: potenie, závraty, kŕče, nevoľnosť. Kontraindikácie pri použití lieku: narušenie vodivosti srdcového svalu, precitlivenosť na zložky.
 2. Diclofenac. Jediný NSAID, ktorý je dovolené užívať počas tehotenstva. Droga rýchlo zmierňuje bolesť. Vezmite si dennú dávku 50 - 75 mg, rozdelenú do troch dávok. Trvanie liečby je 3 - 5 dní pod dohľadom gynekológa. Vedľajšie účinky: anémia, leukopénia, trombocytopénia. V 3. trimestri tehotenstva nemôžete predpísať liek na hypertenziu, zhoršenú tvorbu krvi.

Nesteroidné lieky

Protizápalové nesteroidné lieky pomáhajú zmierniť bolesť krku pri osteochondróze alebo zmierniť bolesť v inej časti chrbtice:

 1. Butadion. Má antipyretický, analgetický a protizápalový účinok. Užívajte perorálne 200-400 mg 2-4 krát denne. Po normalizácii sa dávka zníži. Priebeh liečby môže trvať dlhšie ako 5 týždňov. Medzi nežiaduce účinky patrí dyspepsia, bolesť brucha, zvýšený krvný tlak, strata sluchu. Kontraindikácie: peptický vred, gravidita, arytmia, porucha pečene a / alebo obličiek.
 2. Ibuprofen. NSAID, ktoré inhibujú aktivitu hlavného enzýmu metabolitov kyseliny arachidónovej, ktorý sa podieľa na patogenéze zápalu. Na odstránenie bolesti pri osteochondróze hrudnej oblasti alebo krku sa predpisuje 400 - 600 mg / deň. Trvanie liečby je maximálne 5 dní. Vedľajšie účinky sa vyskytujú v zažívacom a centrálnom nervovom systéme. Kontraindikácie: peptický vred, patológia očného nervu, hematopoéza, deti do 6 rokov.

Injekčné liečby

Najlepším liekom na silnú bolesť pri osteochondróze sú intramuskulárne injekcie nesteroidnými protizápalovými liekmi:

 1. Meloxicam. Injekčný roztok, ktorý má výrazný analgetický, protizápalový a antipyretický účinok. Používa sa na krátkodobú symptomatickú liečbu hlbokou intramuskulárnou injekciou. Priradenie 7,5 - 15 mg 1 čas / deň počas 1-3 dní liečby. Zoznam vedľajších účinkov predstavuje všetky známe reakcie organizmu na NSAID. Kontraindikácie: bronchiálna astma, Crohnova choroba, zlyhanie obličiek, akékoľvek krvácanie.
 2. Ketorolac. NSAID, ktorý je porovnateľný s analgetickým účinkom s morfínom. Po intramuskulárnom podaní sa účinok zaznamená po niekoľkých minútach. Priemerná dávka je 15 - 30 mg každých 6 hodín, ale nie viac ako 20 dávok za 5 dní. Nežiaduce reakcie sa môžu vyskytnúť z tráviaceho, močového a dýchacieho systému. Existuje veľa kontraindikácií. Medzi ne patrí bronchiálna astma, hypovolémia, aktívne ochorenie pečene a ďalšie.

blokáda

Ak je prítomná silná bolesť, napríklad pri zovretých artériách, ktoré vedú k patologickému impulzu vnikajúcemu do svalového tkaniva, používa sa blokáda. To je, keď injekcie sú vstrekované do projekcie nervových vlákien chrbtice. V tomto prípade dochádza k okamžitému zmierneniu bolesti. Najlepšie lieky:

 1. Promedol. Narkotikum, ktoré sa používa iba ako posledná možnosť pre neznesiteľnú bolesť. Jedenkrát sa do miesta zápalu vstrekne 10 až 30 mg. Medzi nežiaduce účinky patria tras, kŕče, rozmazané vizuálne vnímanie. Kontraindikácie pri podávaní lieku: respiračná depresia, paralelná liečba inhibítormi MAO, vek do 2 rokov, precitlivenosť na liek.
 2. Lidokain hydrochlorid. Lokálne anestetikum, ktoré je určené na vodivú, infiltráciu a terminálnu anestéziu. Na blokádu s osteochondrózou sa 100 až 200 mg liečiva podáva raz. Môžu sa pozorovať nežiaduce účinky vo forme slabosti, paralýzy dýchacích svalov, zníženého krvného tlaku, zástavy srdca. Kontraindikácie pre podávanie: neznášanlivosť na lokálne anestetiká, zlyhanie srdca, závažné poškodenie obličiek a pečene.

Účinné masti

Protizápalové masti, ktoré sú predpísané pri komplexnej liečbe osteochondrózy, pomáhajú odstraňovať bolesť. Medzi najlepšie:

 1. Nimesulid (nimesil). Nesteroidné protizápalové liečivo na vonkajšie použitie. Aplikuje sa na pokožku v oblasti bolesti 3-4 krát / deň počas 10 dní. Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť z rôznych systémov a orgánov. Medzi ne patria alergické reakcie, nervozita, nočné mory, bolesti hlavy. Kontraindikácie: bronchiálna astma, chronický zápal čreva v akútnom štádiu, tehotenstvo, laktácia a iné.
 2. Ketorol. Lokálny liek s výrazným analgetickým účinkom. Mal by sa nanášať na vyčistenú oblasť pokožky až 4-krát denne, najviac však 10 dní v rade. Počas liečby sa môžu vyskytnúť reakcie, ako je svrbenie kože, sčervenenie a vyrážka. Kontraindikácie: otvorené odreniny, tretí trimester gravidity, dojčenie, bronchiálna astma.

Použitie lekárskych omietok

V niektorých prípadoch sa terapeutická náplasť stala vynikajúcou alternatívou k injekčnej a liekovej liečbe cervikálnej osteochondrózy. Pôsobí okamžite po kontakte s pokožkou, pretože lieky proti bolesti prechádzajú z nosiča tkaniva priamo do bolestivej oblasti. Najlepšie sú:

 1. Korenie na korenie. Obsahuje tinktúru z arniky, borovicovej kolofónie, prírodného kaučuku, feferónky, belladony, lanolínu, vazelíny. Doštička je pripevnená k oblasti bolesti dva dni. Ak pred liečbou netestujete, môžu sa vyskytnúť nežiaduce účinky vo forme pálenia, svrbenia, hyperémie, alergickej vyrážky v mieste lepenia. Nepoužívajte náplasť na poškodenie integrity pokožky, individuálnu neznášanlivosť zložiek.
 2. Nanoplast. Hlavné komponenty: výrobca, prášok z magnetického materiálu. Pri osteochondóze krku sa náplasť nalepí na 9 dní. Trvanie jednej doštičky je 12 hodín, po uplynutí ktorej by sa mala vymeniť. Pri nesprávnom použití sa môžu v oblasti aplikácie vyskytnúť telesné reakcie, ako je svrbenie a vyrážka. Kontraindikácie pri liečbe sú prítomnosť otvorených rán a precitlivenosť na zložky..

Najúčinnejšie lieky

Najlepšie lieky proti bolesti pre každého pacienta vyberie lekár individuálne. Zohľadňuje sa tým vek pacienta, závažnosť patológie, príčina choroby, sprievodné choroby, celkový stav tela a ďalšie faktory. Pretože magická tabletka, ktorá trvale zachráni človeka pred osteochondózou, ešte nebola vynájdená, prístup k jej liečbe by mal byť komplexný.

Lieky proti bolesti pri osteochondróze si môžete kúpiť v lekárni alebo kúpiť v internetovom obchode (objednať z katalógu). Výhodou prvej možnosti je, že pri nákupe lacných liekov nebudete musieť platiť ďalšie náklady na dopravu. Priemerné náklady na lieky proti bolesti v lekárňach v moskovskom regióne:

Tablety pre osteochondrózu: princíp účinku, základné princípy liečby a obmedzenia použitia

Dystrofické lézie chrbtice sú najbežnejšie chronické ľudské patológie. Lekári zaznamenávajú najvýraznejšie klinické prejavy týchto chorôb vo veku 30 až 60 rokov. Liečba takýchto porúch sa vykonáva komplexným spôsobom, pretože lieky, ktoré sa v súčasnosti nevyrábajú, neboli doteraz syntetizované, čo môže ovplyvniť všetky súvislosti patogenézy choroby..

Tablety proti osteochondóze sú širokým pojmom, ktorý zahŕňa lieky s rôznymi mechanizmami pôsobenia a zloženia. Ich kombinácia a fázová aplikácia prináša správny terapeutický účinok a v dôsledku toho zmierňuje stav pacienta.

Pohyblivosť hrebeňa je zabezpečená špeciálnou štruktúrou chrbtice. Každý stavec pozostáva z tela a procesov spojených špeciálnymi oblúkmi..

Tvoria akýsi kanál, ktorým prechádza miecha. Úlohu tlmiacej vrstvy plní medziobratlový disk chrupavky, v štruktúre ktorej sa odlišuje buničinové želatínové jadro a vláknitý kruh. Vonku je hrebeň obklopený hustou vrstvou svalového tkaniva, krvi a lymfatických ciev, nervovými zakončeniami.

Ide o porušenie štruktúry spojivového tkaniva medzistavcových platničiek, ktoré sa nazýva osteochondróza. Príčiny tohto ochorenia nie sú úplne preukázané. Väčšina odborníkov súhlasí s tým, že hlavnými etiologickými faktormi pre vývoj patológie sú nadváha, neprimeraná fyzická aktivita alebo naopak, ich neprítomnosť, autoimunitné alebo genetické poškodenie chrupavkového tkaniva a ďalšie príčiny. Osteochondróza najčastejšie postihuje krčný alebo bedrový sval, pretože hrudné stavce sú spojené s rebrami, a teda menej pohyblivé.

Normálna štruktúra chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek hrá veľkú úlohu pri zabezpečovaní motorickej aktivity osoby. Sklony v rôznych smeroch, odpisy počas chôdze, behu, skákania a zdvíhania závaží sa neobjavia bez zaťaženia vlákien chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Preto, ak neurčíte pilulky na osteochondrózu včas, riziko rozvoja ďalšej fázy ochorenia je vysoké - prietrž chrbtice, ktorá je sprevádzaná prasknutím vláknitého prstenca a obsahom jadra pulposus von. V tomto prípade pomôže iba chirurgický zákrok..

Pri predpisovaní liečebného režimu pre túto patológiu muskuloskeletálneho systému sa lekári riadia týmito zásadami:

 • vylúčenie účinkov nepriaznivých faktorov vyvolávajúcich rozvoj osteochondrózy;
 • odstránenie spazmu a posilnenie svalov obklopujúcich chrbticu;
 • úľava od bolesti;
 • zastavenie alebo prevencia zápalového procesu;
 • zlepšenie psychoemotačného stavu pacienta, normalizácia spánku;
 • odstránenie opuchov;
 • obnovenie aktívnej mikrocirkulácie;
 • urýchlenie regenerácie chrupavkových buniek;
 • kompenzácia nedostatku živín nevyhnutných pre normálny metabolizmus;
 • eliminácia sprievodných klinických príznakov osteochondrózy: bolesti hlavy, myalgia, ischias a neuralgia, chronická únava, cerebrovaskulárne poruchy.

Zloženie liečiv predpísaných na liečenie tohto ochorenia chrbtice zahrnuje celý rad účinných látok, ktoré sa líšia v spektre terapeutickej aktivity. Na zozname najúčinnejších liekov sa nachádzajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Lekári môžu predpísať neselektívne NSAID (sú lacnejšie, ale spôsobujú komplikácie zo zažívacieho traktu), medzi ktoré patrí diklofenak sodný, ibuprofén, ketoprofén, indometacín, aceklofenak atď. Selektívne pôsobiace NSAID sa považujú za rovnako účinné, ale bezpečnejšie, pre ktoré zahŕňajú meloxikam, nimesulid, etorikoxib a niektoré ďalšie lieky.

Činnosť NSAID zvyčajne postačuje na odstránenie syndrómu bolesti. V niektorých prípadoch sa však na zmiernenie stavu používajú mierne narkotické analgetiká na báze tramadolu alebo liečiva zo skupiny NSAID s výraznou analgetickou aktivitou (ketorolak)..

V počiatočných štádiách choroby sa na zlepšenie toku krvi odporúča používať externé produkty založené na výrobkoch z včelárstva, prírodný extrakt z papriky a jej syntetických analógov, hadí jed, rastlinné extrakty a éterické oleje. V závažných prípadoch, keď došlo k narušeniu koronárneho obehu, zahŕňajú tablety na osteochondrózu lieky na báze pentoxifylínu..

Zmena tvaru a štruktúry medzistavcových platničiek vedie k nesprávnemu prerozdeleniu záťaže na svaly chrbta..

A svalové kŕče sa často stávajú ďalšou príčinou bolestivých impulzov. Preto lekári predpisujú centrálne pôsobiace svalové relaxanciá obsahujúce baklofén.

Ťažká bolesť často spôsobuje nespavosť, podráždenosť, chronickú únavu. Ak sa vyskytnú takéto príznaky, používajú sa mierne sedatíva, zvyčajne na báze valeriánu, meduňky a iných liečivých rastlín.

V období zotavenia tablety z osteochondrózy nevyhnutne obsahujú kombináciu chondroprotektorov (chondroitín sulfát a glukozamín), multivitamínových komplexov so sírou, vápnikom, železom, vitamínmi skupín B, A, E a C.

Indikácie pre tablety na pitie pri osteochondróze sú:

 • chronická bolesť v krku, horných a dolných končatinách, týlnej oblasti, dolnej časti chrbta, ktorá vedie pozdĺž nervových vlákien;
 • výskyt pocitu znecitlivenia, kŕčových kontrakcií svalov, narušenie taktilnej citlivosti;
 • znížený svalový tonus a vytrvalosť;
 • návaly horúčavy, dýchavičnosť, nepravidelný srdcový rytmus, zvýšená hyperémia alebo bledosť kože;
 • hučanie v ušiach;
 • závraty;
 • narušená koordinácia.

Tablety z osteochondrózy sa užívajú až po komplexnom vyšetrení a potvrdení diagnózy.

Kontraindikácie pri užívaní týchto liekov sa líšia v závislosti od charakteristík ich farmakodynamiky. Pre všetkých je spoločná neznášanlivosť zložiek liečiv a vysoké riziko alergickej reakcie. Mnoho tabliet na osteochondrózu nie je predpísané pre lézie sliznice epiteliálnej membrány žalúdka a čriev, závažné poškodenie funkcie obličiek a pečene. S opatrnosťou sa lieky predpisujú na lézie kardiovaskulárneho systému, nedostatočné fungovanie faktorov zrážania krvi..

O možnosti použitia liekov na liečbu osteochondrózy u dieťaťa, laktácie a v ranom veku rozhoduje lekár..

Tablety na osteochondrózu krčka, hrudníka a bedier: hlavné skupiny liekov, opis najpopulárnejších liekov

Hlavnou úlohou lekárov pri zostavovaní liečebného režimu pre osteochondrózu je zmiernenie bolesti. V neprítomnosti zápalového procesu a mierneho nepohodlia je liečivom prvej línie Paracetamol (Panadol, Efferalgan). Americkí experti to tiež odporúčajú..

Odporúčané dávkovanie je až 0,5 g štyrikrát denne (s prerušením príjmu najmenej 4 hodiny), trvanie liečby je až 7 dní. Medzi vedľajšie účinky patrí bolesť brucha, poruchy stolice, pálenie záhy, plynatosť, alergické vyrážky, reverzibilné poruchy krvotvorného systému..

Pri silnej bolesti lekári predpisujú silné analgetické tablety na osteochondrózu krčnej chrbtice a ďalšie štruktúry hrebeňa:

 • Ketalgin (Ketanol, Ketanov, Ketorol, Ketorolac). Podáva sa perorálne v dávke 10 - 20 mg až 4-krát denne alebo sa podáva intramuskulárne v rovnakej dávke. Liek môže spôsobiť vážne zlyhanie dýchacích ciest, viesť k oslabeniu rytmu srdcového rytmu, spôsobiť ulcerózne nekrotické ložiská na sliznici epitelu gastrointestinálneho traktu a poruchy nervového systému. Preto môžete tieto tablety používať od osteochondrózy krčnej chrbtice najviac dva dni.
 • Tramadol (Tramal, Tramolin). Droga patrí do skupiny narkotických analgetík. Maximálna povolená jednotlivá dávka je 50 mg a denná dávka je 400 mg. Často spôsobuje komplikácie vo fungovaní nervového systému a rytme kontrakcií myokardu. Priradenie na krátku dobu.

Pri ťažkom zápalovom syndróme, ktorý pokrýva chrupavku medzistavcovej platničky, sa predpisujú selektívne alebo neselektívne NSAID. „Klasickou“ možnosťou sú tablety na osteochondrózu krčnej chrbtice na báze diklofenaku sodného. Sú to Voltaren, Diklak, Ortofen, Naklofen. Priradenie 0,25 - 0,5 g 2 až 3 krát denne. Kontraindikácie pri použití lieku sú žalúdočné vredy, kolitída v akútnom štádiu, tendencia ku krvácaniu. Z nežiaducich účinkov sú možné ulcerácie sliznice tráviaceho traktu, závraty, bolesti hlavy, poruchy spánku..

Modernejšie lieky sú selektívne NSAID. Spravidla sa predpisujú meloxikam (Amelotex, Arthrosan, Movalis). Pijú liek raz denne v dávke 7,5 - 15 mg. V porovnaní s diklofenakom sú vedľajšie účinky veľmi zriedkavé, ale kontraindikácie pre použitie sú rovnaké..

Trental sa zvyčajne predpisuje na zlepšenie prietoku krvi a mikrocirkulácie v tkanivách obklopujúcich chrbticu. Hlavnou zložkou lieku je pentoxifylín, ktorý znižuje tón cievnej steny, stimuluje krvný obeh v hlavnej a periférnej tepne a zlepšuje dodávku kyslíka do buniek a tkanív. Trental 200 mg užívajte trikrát denne. Na pozadí užívania týchto tabliet z osteochondrózy krčnej chrbtice môže spôsobiť závraty, bolesti hlavy a stav akútnej úzkosti. Pacienti sa niekedy sťažujú na dýchavičnosť a zvýšenie záchvatov angíny pectoris. Trental nie je predpísaný pre porušenie krvotvorby, počas rehabilitačného obdobia po infarkte myokardu, krvácania rôznej lokalizácie.

Actovegin má podobný účinok. Liek umožňuje normalizovať prietok krvi a odstrániť klinické príznaky osteochondrózy spojené s hypoxickými javmi. Užívajú liek na 1-2 tablety trikrát denne počas 1 - 1,5 mesiaca.

Vonkajšie lieky sú vhodnejšie na rýchlu relaxáciu svalov obklopujúcich hrebeň. V niektorých prípadoch sú však predpísané pilulky na osteochondrózu krčnej chrbtice obsahujúcej baklofén. Toto je Baklosan. Droga má silný systémový účinok, takže existuje vysoká pravdepodobnosť porúch koordinácie, nespavosti a neustáleho pocitu únavy, psychoemotívnej nestability. Lekári tiež zaznamenávajú poruchy tráviaceho traktu.

Za bezpečnejší svalový relaxant sa považuje Midokalm. Užívajte 50 - 150 mg až trikrát denne. Z nežiaducich reakcií sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy a závraty..

Akútna bolesť, obmedzená pohyblivosť chrbtice a ďalšie sprievodné príznaky choroby prinášajú nielen fyzické, ale aj emočné nepohodlie. Preto sa často odporúča, aby pacienti užívali sedatíva. Toto je Novo-Passit 1 tableta trikrát denne, Dormiplant 2 kapsuly 30 až 40 minút pred spaním, Persen 2 až 3 tablety buď tesne pred spaním alebo trikrát denne.

Pilulky na osteochondrózu - typy liekov na odstránenie príznakov choroby a liečby

Ahojte všetci! Pred rokom ma začalo obťažovať mdloby, párkrát dokonca mdloby. Prirodzene sa začala vyšetrovať. Skontrolovali sme všetko - srdce, hlava, štítna žľaza.

Všade je norma. Po nejakej dobe som sa musel vrátiť k neuropatológovi s ďalšou sťažnosťou - neurózou. Myslel som, že teraz bude predpísané sedatívum a všetko prejde..

A už tentokrát našli osteochondrózu krčnej chrbtice! Tu sú závraty, mdloby a bolesti hlavy. Stručne povedané, nedostal som sa so sedatívami, predpísali tiež pilulky na osteochondrózu.

Čo je osteochondróza?

Degeneratívne ochorenie medzistavcových platničiek - osteochondróza, je jednou z najčastejších príčin bolesti chrbta a bolesti krku, ako aj jednou z najčastejšie nepochopených príznakov..

Jednoducho povedané, jeho opotrebenie, neschopnosť plne vykonávať svoje funkcie. Kvôli chorobe:

 1. výška medzistavcových platničiek sa znižuje;
 2. pohyblivosť chrbtice je obmedzená;
 3. môžu sa vyskytnúť komplikácie vo forme medzistavcových prietrží a výčnelkov.

Osteochondróza je krčnej, hrudnej, bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice. Patologické zmeny sa prejavujú v proliferácii kostného tkaniva pozdĺž okrajov stavcov, pričom dochádza k rednutiu medzistavcových platničiek, čo znižuje vzdialenosť medzi susednými stavcami. To vedie k deformácii ich povrchu, stlačeniu krvných ciev a nervových zakončení.

Bolesť spojená s degeneratívnym ochorením disku je spravidla spôsobená dvoma hlavnými faktormi:

Zápal. Bielkoviny obsiahnuté v priestore na disku môžu spôsobiť zápal a zápal zvyčajne spôsobuje bolesť.

V bedrovom priestore disku sa môže prenášať bolesť chrbta na boky. Súvisiaca bolesť sa môže tiež pohybovať pozdĺž zadnej časti nohy (nazývanej tiež ischias alebo radikulopatia) a prípadne až k chodidlám a nohám. V krčnej oblasti - bolesť krku môže byť lokálna alebo môže vyžarovať do rúk, ramien a rúk (cervikálna radikulopatia)..

Abnormálna nestabilita. Ak vonkajší prstenec medzistavcových platničiek degeneruje a opotrebuje sa, neovplyvňuje tak účinne pohyb v chrbtici. Tento stav sa nazýva „mikromotorická“ nestabilita, pretože zvyčajne nie je spojená s hrubou nestabilitou (spondylolistéza)..

Zápal aj nestabilita mikromotorov môžu spôsobiť kŕče dolnej časti chrbta alebo krku. Svalové kŕče sú pokusom tela stabilizovať chrbticu..

Je to reflex a hoci reakcia tela so svalovým kŕčom nie je potrebná na zaistenie bezpečnosti nervových koreňov, môže byť dosť bolestivá..

Predpokladá sa, že svalové kŕče spojené s nestabilitou spôsobujú prepuknutie silnej bolesti, ktorá je často spojená s degeneratívnym ochorením diskov..

Časté príznaky degeneratívneho ochorenia disku

U ľudí s bolesťou chrbta alebo krku spojenou s osteochondrózou sa vyskytuje niekoľko príznakov, medzi ktoré patria:

 • Bolesť, ktorá je zvyčajne spojená s aktivitou a čas od času sa objaví, ale potom sa vráti na nízku úroveň alebo úplne zmizne
 • Počiatočná úroveň bolesti pacienta sa môže pohybovať od takmer bezbolestnej po veľmi závažnú
 • Závažné epizódy bolesti chrbta alebo krku, ktoré zvyčajne trvajú od niekoľkých dní do niekoľkých mesiacov, a potom sa vrátia na základnú úroveň chronickej bolesti.
 • Chronická bolesť spôsobená degeneratívnym ochorením disku, ktoré vedie k úplnému zdravotnému postihnutiu, sa niekedy stáva, ale len zriedka
 • Ohýbacie, zdvíhacie a krútiace činnosti obvykle zhoršujú bolesť pacienta
 • Niektoré polohy majú tendenciu zhoršovať bolesť. Napríklad pri osteochondróze v bedrovej oblasti sa bolesť zvyčajne pri sedení zhoršuje, pretože v sede sa bedrové hrudné disky zaťažujú trikrát viac..
 • Chôdza a dokonca beh môžu zmierniť bolesť po dlhom sedení alebo státí.
 • Pacienti sa zvyčajne budú cítiť lepšie, ak môžu často zmeniť polohu.
 • Pacienti s bedrovou osteochondrózou sa zvyčajne cítia lepšie, keď ležia alebo majú vankúš pod kolenami, pretože tieto polohy zmierňujú stres na disku..

Osteochondróza sa najčastejšie vyskytuje v krčnej alebo bedrovej chrbtici, pretože tieto oblasti chrbtice sú najaktívnejšie, a preto sa môžu nosiť. Bez ohľadu na príznaky osteochondrózy, ale ich prvý vzhľad je príležitosťou zamyslieť sa nad svojím zdravím a je lepšie nedovoľovať výskyt bolesti a predchádzať chorobám..

Príčiny choroby

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k vzniku osteochondrózy:

 1. sedavý životný štýl, odmietnutie akýchkoľvek fyzických cvičení, dlhodobý pobyt na jednom mieste (napríklad práca na počítači);
 2. vrodená patológia pohybového aparátu (ploché nohy, zakrivenie nôh atď.);
 3. časté a nesprávne zdvíhanie;
 4. poranenia chrbta;
 5. nadváha;
 6. zmeny súvisiace s vekom;
 7. a samozrejme podvýživa.

Podľa rôznych štúdií na svete v rôznych krajinách trpí osteochondrózou 50% až 95% ľudí a Rusko nie je výnimkou, 7-8 z desiatich ľudí má osteochondrózu v rôznej miere. S vekom sa chrbtica opotrebuje, takže po 70 rokoch by sa jej degeneratívne-dystrofické ochorenie malo považovať za prijateľnú normu.

Ale je úplne neobvyklé, ak sedemnásťročný teenager trpí osteochondrózou. Tieto myšlienky nás vedú k prvej a hlavnej príčine choroby - sedavému životnému štýlu..

Minimálna fyzická aktivita väčšiny obyvateľov planéty viedla k tomu, že osteochondróza sa stala pohromou 21. storočia a zasiahla tak mladú, ako aj staršiu generáciu, a ak sa človek zapája do akéhokoľvek druhu športu, tieto činnosti pre neho nie sú vždy prospešné..

Kvôli nedostatku potrebných vedomostí: ako správne cvičiť, aké cvičenia, dokonca v akom čase, s akým úsilím a koľko času je potrebné, aby každý človek vykonal ranné zahrievanie, konkrétne zahrievanie a nielen cvičenie, a ešte rýchlejšie ráno, fyzickú silu naložiť. To všetko nepriaznivo ovplyvňuje celé ľudské telo a vedie k osteochondróze.

Aké lieky sú predpísané pre túto chorobu

Osteochondróza chrbtice je dôsledkom rôznych dôvodov, takže jej liečba by mala byť komplexná. Najúčinnejšou a najprijateľnejšou metódou liečby je použitie aktívnych liekov, ktoré sú dostupné v rôznych formách na lokálne použitie a systémové.

Tablety z osteochondrózy krčnej chrbtice pôsobia na patologický proces zvnútra a sú celkom účinné.

Odporúča sa začať s liečbou tabletami na osteochondrózu vo veľmi skorých štádiách ochorenia, dokonca ešte pred nástupom príznakov. Potom sa stav pacienta zlepšuje pomerne rýchlo a je dokonca možné zastaviť deštrukciu miechového tkaniva. V pokročilých prípadoch môžete tiež použiť túto formu liekov na zmiernenie prejavov choroby, to znamená ako symptomatická terapia.

Užívanie tabliet na cervikálnu osteochondrózu, ako aj na iné miesta procesu, je indikované v nasledujúcich prípadoch:

 1. prítomnosť bolesti;
 2. svalové kŕče, ktoré spôsobujú blokovanie a kompresiu nervových koreňov;
 3. porušenie citlivosti a motorickej aktivity;
 4. výskyt napodobenín chorôb vnútorných orgánov;
 5. bolesti hlavy a závraty;
 6. kolísanie krvného tlaku;
 7. rádiografické údaje o deštrukcii kosti a chrupavky chrbtice.

Liečba spinálnej osteochondrózy sa môže použiť v prítomnosti akýchkoľvek symptómov choroby, ako aj v prípade diagnózy počiatočného štádia osteochondrózy..

Jedinou tabletkou samozrejme nemôžete toto ochorenie vyliečiť úplne, ale sú dôležitou súčasťou komplexnej liečby.

Medzi hlavné lekárske metódy kontroly osteochondrózy patria lieky s rôznymi účinnými látkami, ktoré pomáhajú zlepšovať krvný obeh, zmierňujú kŕče vo svaloch chrbta a znižujú bolesť:

 • Analgetiká alebo lieky proti bolesti.
 • spazmolytiká.
 • Protizápalové lieky.
 • Preparáty pre křupavku.

Preparáty pre křupavku

Užívanie tabliet s regeneračným účinkom (chondroprotektory) je relatívne nový spôsob liečby osteochondrózy. Chondroprotektory dodávajú chrupavke špeciálne látky (glukozamín, chondroitín), potrebné na udržanie ich pružnosti. Tablety navyše normalizujú metabolizmus v chrupavkách a kostných tkanivách, pomáhajú udržiavať vlhkosť v medzistavcových platničkách..

Všetky regeneračné tablety sa v závislosti od ich zloženia dajú rozdeliť do troch skupín:

 1. lieky, ktorých hlavnými zložkami sú chrupavka, kostná dreň zvierat (Alflutop, Rumalon). V tele sa rýchlo vstrebávajú, ale môžu spôsobiť alergie;
 2. vyrobené chemickými prostriedkami (Structum, Mucosat). Obsahujú miernejšie formy chondroitínu a glukozamínu;
 3. komplex chondroprotektorov, vitamínov, protizápalových liekov (Antron, Chondroitín).

Komplexné tablety sú menej toxické ako bežné lieky. Osoba, ktorá ich vezme, dostane okamžite všetko ošetrenie potrebné na obnovenie postihnutých kĺbov. Tablety sú kontraindikované pre tehotné a dojčiace matky, ako aj pre alergické reakcie na zložky lieku a ochorenia gastrointestinálneho traktu..

Vitamíny na osteochondrózu

Pre každého pacienta sú žiaduce vitamínové prípravky na osteochondrózu chrbtice. Pretože ktorákoľvek zo zložiek multikomplexov má určitý účinok, je potrebné, aby to ošetrujúci lekár predpísal. Pri osteochondróze sa zvyčajne používajú tieto vitamíny:

 • retinol je antioxidant a robí nervové tkanivo miechy stabilnejším a tiež obnovuje metabolizmus vápnika;
 • tiamín stimuluje metabolické procesy v chrupavkách a kostiach tela;
 • tokoferol je tiež antioxidantom a zosilňuje účinky vitamínu A;
 • pyridoxín zlepšuje mikrocirkuláciu a výživu všetkých tkanív;
 • kyanokobalamín má protizápalový účinok a obnovuje zničené bunky;
 • kyselina askorbová je univerzálny vitamín, ktorý sa dá tiež použiť pri liečení osteochondrózy krčka pomocou tabliet, pretože vedie k normalizácii funkcie mozgu;
 • kalciferol je neoddeliteľnou súčasťou liečby chorôb chrbtice, pretože hrá dôležitú úlohu pri metabolizme fosforu a vápnika..

Práškové prášky

Najčastejšie sa po spánku vyskytnú závraty s osteochondrózou. Najmä ak pacient spí na vankúši príliš vysoko, náhle sa vráti alebo otočí hlavu.

Závraty sa často vyvolávajú, ak pacient otočí hlavu rôznymi smermi. Môže trvať niekoľko minút alebo dokonca hodín. Je to tak preto, že u pacientov s osteochondrózou dochádza k kompresii artérií so stavcami.

Existuje mnoho spôsobov liečby závratí s osteochondrózou, všetky sú komplexné. Lekári najčastejšie predpisujú rôzne chondroprotektory, ktoré pomáhajú obnoviť chrupavku. Komplex často obsahuje vazodilatátory, ktoré pomáhajú zmierniť závraty a bolesti hlavy, ktoré ich často sprevádzajú.

Odborníci tiež často predpisujú lieky, ktoré pomáhajú zlepšovať fungovanie vestibulárneho aparátu a krvnej mikrocirkulácie, protizápalové lieky na zmiernenie zápalového a edematózneho procesu medzi stavcami.

Trentalu

Angioprotektor, ktorý pomáha zlepšovať mikrocirkuláciu krvi a zvyšuje elasticitu červených krviniek. Používa sa často na závraty u pacientov s osteochondrózou.

Dávkovanie, ako aj trvanie liečby, určuje ošetrujúci lekár. Pacienti s akútnym infarktom myokardu, hemoragickou mozgovou príhodou, masívnym krvácaním, krvácaním sietnice, arytmiou, aterosklerózou a neznášanlivosťou na zložky lieku ho nemôžu používať. Dojčenie počas liečby musí byť zastavené.

V niektorých prípadoch môže liek spôsobiť sčervenanie pokožky na tvári, ospalosť alebo stratu spánku, krehké nechty, zníženú chuť do jedla, cholestatickú hepatitídu, skotóm, tachykardiu, hypofyrbinogenémiu, alergie.

Actovegin

Nástroj, ktorý pomáha aktivovať metabolizmus v tkanivách, zlepšuje trofizmus a stimuluje proces regenerácie. Liek obsahuje účinnú zložku deproteinizovaného hemoderivátu teľacieho tela. Vďaka tomu liek pomáha zlepšovať oxidačné procesy, zvyšuje spotrebu kyslíka.

Štandardná dávka je jedna až dve tablety trikrát za 24 hodín. Pred jedlom je potrebné piť liek. Pite veľa tekutín. Kurz trvá štyri až šesť týždňov.

Používajte opatrne u pacientov so srdcovým zlyhaním, anúriou, oliguriou, pľúcnym edémom a hyperhydratáciou. Je zakázané používať netoleranciu zložky liečiva. Pri liečbe tehotných žien by sa mali poradiť so špecialistom. V zriedkavých prípadoch môže mať náprava za následok horúčku, opuchy alebo žihľavku.

Tablety proti bolesti hlavy

Degenerácia chrupavky vedie k vaskulárnemu tlaku, ktorý vedie k zhoršeniu prísunu krvi vrátane mozgu.

Preto je osteochondróza charakterizovaná periodickým výskytom intenzívnych bolestí hlavy, ktoré majú často povahu migrény. Na odstránenie týchto stavov sa predpisujú vazodilatátory a antispasmodiká..

 • Eufillín (aminofylín, teofylamín) - má tiež antiagregačné a diuretické účinky, užívať 1 - 2 ks. trikrát denne;
 • Trental (pentoxifyllín, agapurín, pentilín) - aktivuje mikrocirkuláciu, má sa užívať 2 kapsuly trikrát denne, kontraindikované počas tehotenstva;
 • Niacín (Vit. PP, Vit. B3, Nikovit, Vitaplex N) - zvyšuje lúmen ciev, bráni rozvoju aterosklerózy, užívať 3-5 tabliet denne.
 1. Noshpa (drotaverín, nospazín, tetraspazmín) - znižuje kŕče artérií a mozgových ciev, nie je predpísaný pre niektoré poruchy srdcovej činnosti, funkcie obličiek alebo pečene.
 2. Papaverín - uvoľňuje cievne steny, odstraňuje kŕče, znižuje tlak.

Protizápalové lieky

Protizápalové pilulky hrajú veľmi dôležitú úlohu pri liečbe osteochondrózy, pretože táto choroba je sprevádzaná deštrukciou kostného tkaniva a medzistavcových väzov a kĺbov, ktorá je sprevádzaná silným zápalovým procesom a opuchom tkaniva..

Nesteroidné protizápalové lieky pôsobiace na rôzne látky potláčajú citlivosť na bolesť. Táto skupina liekov nielen anestetizuje, ale tiež znižuje horúčku, zmierňuje zápaly a opuchy.

Medzi najobľúbenejšie protizápalové tablety na osteochondrózu je potrebné zdôrazniť:

 • diclofenac.
 • Voltaren.
 • aspirín.
 • Butadion.
 • indometacín.
 • nimesulid.
 • ketoprofén.

diclofenac

Populárne nesteroidné protizápalové liečivo, ktoré obsahuje účinnú látku diklofenak sodný. Je to nielen protizápalové, ale tiež zmierňuje bolesť a horúčku..

Dávkovanie predpisuje ošetrujúci lekár, ale dospelí pacienti spravidla užívajú 25-50 mg dvakrát až trikrát za 24 hodín. Tablety nežvýkajte a neužívajte s jedlom. Hneď ako sa dosiahne terapeutický účinok, dávka sa musí postupne znižovať. Udržiavacia dávka je 50 mg za 24 hodín.

Pacienti s vysokým rizikom vzniku krvácania zo žalúdka, erózie a vredov, astmy aspirínu, zhoršenej tvorby krvi, hemofílie, neznášanlivosti diklofenaku by nemali tento liek piť..

Na liečbu tehotných žien sa nepoužívajú deti (do šiestich rokov), ženy, ktoré dojčia dieťa materským mliekom. Ak má pacient anémiu, kongestívne zlyhanie srdca, bronchiálnu astmu, liek by sa mal užívať s mimoriadnou opatrnosťou.

V niektorých prípadoch môže užívanie spôsobiť bolesť brucha, hnačku, zápchu, žltačku, zvracanie, nekrózu pečene, hepatitídu, kolitídu, zníženú chuť do jedla, cirhózu, bolesti hlavy, ospalosť, podráždenie, pocit strachu, hučanie v ušiach, diplopiu, skotu.

Voltaren

Nesteroidné protizápalové liečivo na báze diklofenaku sodného. Má protizápalové, antipyretické a analgetické účinky..

Dávkovanie je individuálne, ale lekári odporúčajú užívať minimálnu účinnú dávku. Štandardná dávka je 100 - 150 mg za 24 hodín. Tablety sa musia prehltnúť a zapiť veľkým množstvom tekutín..

Pacienti s žalúdočným vredom, zápalovým ochorením čriev, bronchiálnou astmou, renálnou alebo hepatálnou insuficienciou, štepom koronárnej artérie, neznášanlivosťou diklofenaku nesmú užívať liek. Nie je určené na liečbu tehotných žien.

V niektorých prípadoch môže byť príjem sprevádzaný nevoľnosťou, bolesťou brucha, kolitídou, gastritídou, závratom, diplopiou, bolesťami hlavy, kŕčmi, alergiami.

aspirín

Populárny liek, ktorý sa užíva s osteochondrózou na zmiernenie zápalu. Tento liek obsahuje kyselinu acetylsalicylovú. Má antipyretický, analgetický účinok. Inhibuje cyklooxygenázové enzýmy, ktoré sa podieľajú na syntéze protaglandínov.

Môžete si vziať liek od veku pätnástich rokov. Štandardná dávka je 0,5 - 1 g súčasne. Medzi vstupmi je potrebné urobiť štyri hodiny. Nemôžete piť viac ako šesť tabliet denne. Počas podávania je potrebné piť tablety s veľkým množstvom tekutiny. Neodporúča sa užívať liek dlhšie ako sedem dní..

Pacienti s žalúdočným vredom, hemoragickou diatézou, bronchiálnou astmou, neznášanlivosťou na zložky lieku sú zakázaní. Neužívajte s metotrexátom. Neodporúča sa menovať tehotné ženy (najmä v prvom a treťom trimestri tehotenstva)..

V niektorých prípadoch možno po užití lieku pozorovať nevoľnosť, hnačku, bolesti hlavy, zvýšený tlak, závraty, alergie..

Butadion

Populárny protizápalový liek na báze fenylbutazónu. Pomáha zmierňovať opuchy, zápaly, znižuje horúčku a bolesť. K dispozícii aj vo forme masti..

Odporúča sa užívať 0,2-0,4 g trikrát až štyrikrát za 24 hodín s jedlom. Môže sa brať na liečbu malých detí, ale iba po menovaní lekára. Priebeh liečby trvá dva až päť týždňov, ale v prípade potreby sa môže predĺžiť..

Nie je možné prijať pacientov so žalúdočným vredom, depresiou kostnej drene, pľúcnym alebo srdcovým zlyhaním, arteriálnou hypertenziou, hemofíliou, hypokoaguláciou, stomatitídou, cukrovkou, neznášanlivosťou na aspirínové lieky a zložkami liekov. Neodporúča sa používať na liečbu tehotných žien a počas laktácie.

Môže spôsobiť dyspepsiu, gastropatiu, nevoľnosť, hnačku, pálenie záhy, glositídu, bolesti hlavy, tachykardiu, leukopéniu, kŕče v bruchu, krvácanie z maternice..

indometacín

Protizápalové liečivo na báze derivátu kyseliny indoleactovej. Znižuje agregáciu krvných doštičiek. Líši sa analgetickým, protizápalovým a antipyretickým účinkom.

Dávka sa predpisuje individuálne v závislosti od závažnosti ochorenia a stavu pacienta. Štandardná dávka na liečbu dospelých je 25 mg dvakrát až trikrát za 24 hodín. Ak sa nedosiahne klinický účinok, môžete dávku zvýšiť na 50 mg.

Nemali by sa používať pacienti s žalúdočným vredom, poruchou funkcie obličiek a pečene, zlyhaním srdca, pankreatitídou, neznášanlivosťou na zložky lieku. Nie je predpísané na liečbu detí mladších ako štrnásť rokov a tehotných žien.

V niektorých prípadoch môže užívanie lieku spôsobiť anorexiu, bolesť brucha, stomatitídu, bolesti hlavy, závraty, kŕče, tachykardiu, alergie, leukopéniu, diplopiu, hyperglykémiu..

nimesulid

Protizápalové liečivo, ktoré je selektívnym inhibítorom COX-2 na základe nimesulidu. Má antipyretický, protidoštičkový a antipyretický účinok.

Dávkovanie je individuálne a predpisuje ho ošetrujúci lekár. Štandardná dávka je 100 mg dvakrát každých 24 hodín. Nápoj po jedle. Pacienti s astmou, žalúdočnými vredmi, krvácaním v žalúdku, Crohnovou chorobou, hemofíliou, zlyhaním srdca, zlyhaním obličiek, hyperglykémiou, intoleranciou nimesulidu by nemali užívať liek..

Nie je predpísaný na liečbu osteochondrózy u tehotných žien, žien, ktoré dojčia dieťa, drogovo závislých a osôb s alkoholizmom..

Pri užívaní tohto lieku sa môžu vyskytnúť tieto nepríjemné príznaky a choroby: anafylaktická reakcia, nervozita, bolesti hlavy, Reyeov syndróm, alergie, dysúria, oliguria, hnačka, hepatitída, zápcha, nevoľnosť, dýchavičnosť, hypertenzia.

ketoprofén

Protizápalové liečivo derivát kyseliny propiónovej. Má výrazný analgetický účinok, má antipyretický a protizápalový účinok..

Dávka sa nastavuje pre každého pacienta individuálne, pretože závisí od závažnosti jeho stavu. Štandardná denná dávka je 300 mg, ktorú musíte piť dvakrát až trikrát.

Nemožno použiť pacientov s žalúdočnými vredmi, chorobami obličiek a pečene, aspirínovou triádou, neznášanlivosťou na salicyláty a ketoprofén. Neodporúča sa pre tehotné ženy, deti do 15 rokov.

U niektorých pacientov spôsobuje užívanie tohto lieku nauzeu, anorexiu, zvracanie, hnačku, bolesti hlavy, hučanie v ušiach, bronchospazmy a problémy s obličkami..

lieky proti bolesti

Na účinnú liečbu osteochondrických lézií je potrebné dodržiavať nasledujúci akčný plán..

 • Zmiernite záchvat bolesti.
 • Zbavte sa kŕčov a spôn.
 • Aktivujte prietok krvi.
 • Zastavte zápal.
 • Obnovte pohyblivosť chrbtice v poškodených oblastiach.
 • Stimulujte obnovenie suchej chrupavky.

Na úvod by malo byť zrejmé, že lieky proti bolesti potlačujú iba príznaky choroby, ale neprispievajú k jej liečbe. Áno, mali by ste sa zbaviť silnej bolesti, ale nemôžete sa tam zastaviť..

Ochorenie bude pokračovať. Útoky sa začnú viac a viac hádzať a škody budú vážnejšie. V priebehu času sa kompletná liečba zmení na strašidelnú nádej.

Na úľavu od bolesti aplikujte:

 1. na perorálne podávanie - tabletové prípravky (kapsuly, tablety, vrecká);
 2. pre lokálnu expozíciu - masti (gély, krémy, masti);
 3. v prípade núdze, keď predchádzajúce metódy anestézie nefungovali - injekcie.

Aby sa eliminovala bolesť, často sa používajú protizápalové lieky, pretože majú komplexný účinok - umožňujú nielen zastaviť zápal, ale majú aj analgetické a antipyretické účinky..

Tieto lieky sa dodávajú v dvoch formách: kortikosteroid a nehormonálny (NSAID). Prvá skupina sa vyznačuje vysokou rýchlosťou. Takéto lieky však majú veľa kontraindikácií a nežiaducich účinkov, takže sa im snažia uchýliť sa k nim ako posledné. V prípade nesteroidných tabliet sa na bolesti chrbta pri osteochondróze najčastejšie predpisujú tieto lieky:.

Diclofenac (diclac, voltaren) je najobľúbenejší liek. Účinný na zmiernenie bolesti v statickom a mobilnom stave, eliminuje stuhnutosť pohybov po spánku. Začať užívať s minimálnou dávkou 1 ks. za deň. Ak je to potrebné, počet tabliet sa zvýši na 4.

Ketanov (ketorolac, ketolong) - účinne bojuje proti bolesti rôznych etiológií. Trvanie akcie je 4-6 hodín, kurz by nemal trvať dlhšie ako týždeň. Liek vstupuje do placenty s prietokom krvi a vylučuje sa tiež do materského mlieka, preto nie je predpísaný počas tehotenstva a vo fáze kŕmenia dieťaťa..

Analgin (metamizol, novaldin, pantalgan) - sa vyznačuje vysokou rozpustnosťou a rýchlou absorpciou. Má sa užívať po jedle, 1 tableta trikrát denne. Liek nie je predpísaný v prípade krvných chorôb, bronchospazmu.

Na zmiernenie zvlášť silnej bolesti sa používajú kombinované tablety, ktoré zahŕňajú:

 • kofeín - zvyšuje analgéziu, tóny (solpadeín);
 • phenobarbital - pomáha pri úľave od bolesti, upokojuje (Nurofen plus);
 • kodeín - silné lieky na narkotickú bolesť (pentalgin).

Svalové relaxanciá

Do tejto kategórie patria tablety pôsobiace na centrálny a periférny nervový systém. Svalové relaxanciá prvého typu (Midokalm, baklofén, tizanidín, Sirdalud) odstraňujú bolestivé kŕče a zápaly v kostnom tkanive kĺbovej chrupavky.

Pôsobia v centrálnom nervovom systéme, svalové relaxanciá inhibujú aktivitu neurónov v mieche, čo vedie k uvoľneniu svalov chrbtice. Tablety druhej skupiny sa nepoužívajú na liečbu osteochondrózy. Ich použitie je dôležité pri intubácii priedušnice, premiestňovaní dislokácii, chirurgických operáciách.

Napriek skutočnosti, že centrálne svalové relaxanciá sú predpísané na komplexnú terapiu, ich použitie môže viesť k výskytu takýchto vedľajších účinkov:

 1. silné bolesti hlavy;
 2. pocit sucha v ústach;
 3. svalová slabosť;
 4. zlyhanie pečene;
 5. ospalosť, apatia;
 6. ostré kŕče v kĺboch;
 7. zmena krvného tlaku;
 8. alergia, prejavujúca sa vo forme vyrážky, anafylaktického šoku;
 9. poruchy močovej trubice a tráviaceho systému;
 10. zlý spánok;
 11. časté zmeny nálady, depresia;
 12. zhoršená pozornosť;
 13. halucinácie.

Midokalm pôsobí na periférny nervový systém, možno ho predpísať v kombinácii so sedatívami a hypnotikami. Priradenie deťom od 3 mesiacov.

Svalové relaxanciá sa považujú za najúčinnejšie tablety proti osteochondróze, ich použitie sa však neodporúča pri nasledujúcich problémoch a prípadoch:

 • Beckerova a Duchennova myopatia;
 • myotonie;
 • myasthenia gravis;
 • tehotenstvo, ako aj obdobie dojčenia;
 • Parkinsonova choroba;
 • vred, gastritída žalúdka;
 • epilepsie;
 • alergický na zložky lieku.

Tablety sú návykové, takže nie sú predpísané dlhšiu dobu. V súvislosti s možným prejavom vedľajších účinkov sa liečba svalovými relaxantmi vykonáva v stacionárnom režime alebo doma pod dohľadom lekára..

sedatíva

Hlavným príznakom choroby je bolesť v mieste poškodenia chrbtice. Nepretržité kŕče bolesti nielen narúšajú spánok, ale tiež vedú k zhoršeniu psychického a emocionálneho stavu pacienta. Nadmerná podráždenosť, strata chuti do jedla, časté zmeny nálady a depresia - to všetko môže byť spôsobené osteochondrózou.

V prípade vyššie uvedených príznakov sa okrem liekov, ktoré zmierňujú bolesť a zápal, predpisujú aj sedatívne tablety: zvyšujú účinok analgetík, uvoľňujú svaly.

Na udržanie nervového systému môže lekár pripisovať tablety na báze valeriánu alebo glycerínu. V závažných prípadoch sa používajú antidepresíva (Amitriptylín, Prozac), antipsychotiká (Aminazín, Haloperidol) a sedatíva (Fenazepam, Diazepam, Karbamazepín)..

Silné sedatívne tablety sa neodporúčajú bez lekárskeho dohľadu. Tablety sú účinné, ale nie neškodné, liečby osteochondrózy. Ak budete postupovať podľa návodu na použitie, nezabudnite na odporúčania odborníkov, vykonávajte komplexnú liečbu, veľmi skoro sa bude pacient cítiť lepšie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hormonálne liekyRakovina prsníka často vyvoláva hormonálne poruchy. Ak štúdia potvrdila, že forma rakoviny je závislá od hormónov, predpisujte lieky v tejto skupine. Tieto lieky sa používajú u pacientov, ktorí vstúpili do menopauzy.

Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
Príznaky a liečba osteoporózy krčnej chrbtice?Osteoporóza krčnej chrbtice je choroba, pri ktorej sa znižuje hustota kostí a znižuje sa jej sila. Zlomia sa z nepríjemného hnutia alebo z menších modrín.