loader

Hlavná

Hlava

Osteochondróza krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice: ako liečiť?

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením. Osteochondróza môže priniesť veľa nepohodlia a významne znížiť kvalitu života. Našťastie je možné túto chorobu liečiť symptomaticky: v súčasnosti existuje veľa terapeutických riešení..

Príznaky a príčiny osteochondrózy

Osteochondróza je degeneratívna lézia medzistavcových platničiek a priľahlého kostného tkaniva. Stáva sa to krčné, hrudné a bedrové - všetko záleží na oblasti chrbtice, v ktorej sa začali patologické zmeny. Pri osteochondróze je postihnutý predovšetkým medzistavcový disk. V dôsledku metabolických porúch sa deformuje a stráca elasticitu, čo vedie k tomu, že vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje a nervy vystupujúce zo miechy sú stlačené. Výsledkom je silná bolesť, obmedzenie pohyblivosti, únava, zmena postoja, čo vedie k ešte horšej situácii.

Hlavným dôvodom rozvoja osteochondrózy je nevyvážené a nadmerné zaťaženie chrbtice, ku ktorému dochádza napríklad v prítomnosti nadváhy, pri sedavej práci, čo je ďalšia potreba dlhého času byť v nepohodlnej polohe. Osteochondróza môže byť spôsobená plochými nohami alebo každodenným nosením topánok s príliš vysokými podpätkami, spánkom na nepohodlnej matraci, ako aj svalovou slabosťou. Ohrozené sú aj tehotné ženy.

Osteochondróza však nie je vždy výsledkom priameho zaťaženia stavcov. Toto ochorenie je často spôsobené metabolickými poruchami, chronickou intoxikáciou, hormonálnymi a autoimunitnými chorobami, nedostatkom určitých vitamínov (najmä vitamínov D, C a B), zraneniami a nakoniec zmenami súvisiacimi s vekom.

Nanešťastie neurológovia často robia diagnózu „osteochondrózy“ so štrukturálnymi zmenami v tele. Napríklad, keď sú na röntgenovom snímaní viditeľné zmeny v chrbtici, ako sú svahy, výrastky, skolióza, zlomy, pacient bude pravdepodobne liečený na osteochondrózu. Ak v chrbtici nie sú žiadne abnormality, môžu byť diagnostikované psychogénnymi bolesťami. Medzitým zostáva príčina bolesti chrbta nevyriešená.

Čínska medicína považuje ľudské telo za celok. Preto, keď je diagnostikovaný lekárom tradičnej čínskej medicíny (TCM), „pozerá sa na koreň“ problému, ktorý je určený jeho príznakmi. Odstránenie „koreňa“ choroby tiež odstraňuje jej prejavy, vrátane vymiznutia bolesti chrbta..

Príznaky osteochondrózy do značnej miery závisia od lokalizácie zdroja choroby. S osteochondrózou krčnej chrbtice začína choroba bolesťou v krku a pažiach, bolesťou hlavy a znecitlivením prstov. Pri osteochondróze hrudnej oblasti sú charakteristické nasledujúce prejavy: akútna bolesť chrbta, mravenčenie v hrudníku, ťažkosti s dýchaním. Osteochondróza bedier je sprevádzaná bolesťou dolnej časti chrbta a nôh, zníženou citlivosťou nôh, vyskytujú sa aj poruchy urogenitálnej sféry - poruchy moču, sexuálna dysfunkcia u mužov, poruchy funkcie vaječníkov u žien..

Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny sa zoznam prejavov choroby dopĺňa o tieto príznaky:

 • bolesť vyžarujúca do zadku alebo nôh;
 • svalová ťažkosť a stuhnutosť;
 • pocit chladu v chrbte;
 • nočné potenie;
 • teplo v dlaniach a nohách;
 • hluk v ušiach;
 • bolesť brucha;
 • chlad v končatinách a nedostatok energie;
 • akútna bolesť lokalizovaná na ktoromkoľvek mieste;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • opuchy končatín.

Pulz sa môže líšiť: od hlbokého, vláknitého a pomalého po vibračný a častý. Symptómy, rovnako ako povaha pulzu, môžu závisieť od príčiny choroby..

Najčastejšie si ľudia všimnú prvé príznaky osteochondrózy približne vo veku 25 rokov, ale dlho ich ignorujú. Zvyčajne preto pacienti vo veku 30 - 35 rokov navštevujú lekárov av mnohých z nich je osteochondróza už v pokročilom štádiu.

Ako sa lieči osteochondróza?

Ak vám lekár diagnostikoval osteochondrózu, buďte trpezliví - liečba bude dlhá. Integrovaný prístup výrazne urýchľuje proces hojenia, ale v každom prípade nie je možné vyliečiť osteochondrózu za mesiac.

Priebeh liečby osteochondrózy by sa mal rozdeliť do niekoľkých etáp a každá z nich sleduje konkrétne ciele.

Prvým krokom je odstránenie bolesti. Možno vám odporúčame nosiť špeciálny korzet, ktorý podopiera chrbát a krk vo fyziologicky správnej polohe. Lieky proti bolesti a rôzne postupy sa predpisujú: tak z arzenálu fyzioterapie, ako aj z tých, ktoré sa týkajú tradičnej medicíny, napríklad akupunktúry, ktorá je už dlho oficiálne uznávaná a je zahrnutá v nomenklatúre zdravotníckych služieb schválenej Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie..

Druhou fázou liečby osteochondrózy je obnova medzistavcových platničiek a prevencia dystrofických zmien. Spravidla sa uvádzajú fyzioterapeutické cvičenia, masáže, manuálna terapia, akupunktúra, korekcia stravy, fyzioterapeutické postupy zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov..

Neurológ môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Ak je to potrebné, uchýlite sa k blokáde s novokainom alebo závažnejšou liečbou zameranou na zmiernenie kŕčov. Zdroj choroby, ktorý zostáva v tele, však po určitom čase vedie k návratu choroby.

Lekári tradičnej čínskej medicíny v praxi často dokazujú, že diagnóza „osteochondrózy“ je v mnohých situáciách chybná. V prípadoch, keď sa tento záver potvrdí, lekár TCM odstráni opuch od pacienta a začne obnovovať šľachy a svaly. Spazmy z pozdĺžnych a šikmých svalov sa postupne eliminujú, zatiaľ čo schopnosť pohybovať sa v celom rozsahu sa vracia do kĺbu. Vo väčšine prípadov takáto liečba pomáha uzdraviť sa..

Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice

Pri osteochondróze hrudnej chrbtice bude musieť pacient tiež prehodnotiť svoje zvyky: na to, aby liečba priniesla požadované výsledky, je potrebné dávky zaťažiť, striedať prechádzky s odpočinkom, niekedy je žiaduce, aby sa na nejakú dobu chodilo s paličkou. Liečba liekov spočíva v užívaní nesteroidných protizápalových liekov, chondroprotektorov, relaxantov, vitamínov B a glukokortikosteroidov..

Okrem klasickej lekárskej masáže sa na liečbu tohto typu osteochondrózy používajú akupresúra, akupunktúra a hirudoterapia. Všetky tieto postupy sa môžu vykonávať na bežnej klinike aj v licencovanom stredisku orientálnej medicíny..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je veľmi častá, dokonca aj medzi mladými ľuďmi - niekedy je diagnostikovaná dokonca aj u školákov a študentov, ktorí trávia priveľa času učebnicami a počítačom. Tento typ osteochondrózy je nebezpečný, pretože môže viesť k komplikáciám, ako je rozmazané videnie alebo zvýšený intrakraniálny tlak, ktorý sa prejavuje silnými bolesťami hlavy..

Na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a relaxanty svalov, injekčný cyklus vitamínov B..

Môžete si tiež predpísať masáž goliera, ultrazvuk a elektroforézu. Je nesmierne dôležité viesť mobilný životný štýl, rozvíjať správne držanie tela, zvyknúť si na prestávky v práci a vykonávať malý tréning uprostred dňa..

Z prostriedkov tradičnej (vrátane orientálnej) medicíny pri liečbe tohto typu osteochondrózy sa často používajú akupunktúra, akupresúra a bylinné liečby - fytoterapeutiká zlepšujú metabolizmus a činnosť malých ciev, zmierňujú zápaly, čo má priaznivý vplyv na zdravotný stav všeobecne a na pohybové ústrojenstvo. najmä prístroje.

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Počas liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice hrá dôležitú úlohu zvyk dávkovania záťaže: nemali by ste tráviť príliš veľa času na nohách a sedení, pri ľahnutí si musíte častejšie odpočívať. Okrem toho budete musieť nejaký čas nosiť korzet, aby ste zlepšili držanie tela..

Rovnako ako pri cervikálnej osteochondróze sa pre bedrové bedra predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a svalové relaxanty, vitamíny B, často glukokortikoidy, enzýmy, ako aj masti, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú bolesť..

Sú zobrazené masáže, liečivé bahno a elektroforéza pomocou liekov proti bolesti, akupunktúry, otepľovania vrátane horúcich kameňov, čo je v posledných rokoch populárna terapia..

Liečba osteochondrózy tradičnou čínskou medicínou (TCM)

Osobitne pozoruhodný je prístup k liečbe rôznych typov osteochondrózy, ktorý sa praktizuje v tradičnej čínskej medicíne. Z hľadiska tisícročných skúseností s čínskymi lekármi je akupunktúra, tiež nazývaná akupunktúra alebo akupunktúra, kľúčovou liečbou osteochondrózy. Po prvé, lekár TCM určí pre každého pacienta prioritné hypersenzitívne (akupunktúrne) body. Je na nich, aby konal s najtenšími ihlami. To spúšťa reakciu tela, ktorá pomáha obnoviť poškodenú chrupavku a kosť a obnoviť pohyblivosť kĺbov..

Po liečbe sa s cieľom upevniť liečebný účinok a udržiavať organizmus v tvare odporúča v budúcnosti opakovať akupunktúrne kurzy s určitou frekvenciou, ale s preventívnym účelom..

Technika umiestnenia ihly a trvanie akupunktúrnej relácie sú ovplyvnené diagnózou a stavom pacienta. Akupunktúrne sedenia spravidla dobre tolerujú všetci pacienti, hoci pocity pacienta z tohto postupu sú odlišné. Pre niektorých je zavádzanie ihiel nepovšimnuté, niekto môže mať pocit svrbenia, mierny tlak a niekto zaspať vôbec..

To však neznamená, že výskyt osteochondrózy sa vyskytuje v dôsledku jedného faktora - najčastejšie sa príčinou rozvoja choroby stáva všeobecne nesprávny životný štýl. Preto by liečba mala byť komplexná. Strava s vysokým obsahom vitamínov vrátane odmietania mastných potravín, alkoholu a fajčenia, presne vypočítanej fyzickej aktivity v kombinácii s terapeutickými a lekárskymi metódami môže dosiahnuť lepší výsledok ako pri jednoduchej tabletke.

Osteochondróza krčnej chrbtice: príznaky, liečba, cvičenie, drogy

V modernom svete trpí touto chorobou takmer všetci ľudia vo veku 25 rokov. Cervikálna osteochondróza je oveľa častejšia ako v iných častiach chrbtice. Relevantnosť tejto témy je ťažké preceňovať..

V tomto článku sa zameriame na to, prečo sa toto ochorenie vyskytuje, ako sa prejavuje, ako liečiť cervikálnu osteochondrózu, aké lieky sú účinné pri jej liečbe, aké nefarmakologické metódy existujú, a tiež nájdeme odpovede na najbežnejšie otázky pacientov s podobnou diagnózou..

Osteochondróza krčnej chrbtice je degeneratívna-dystrofická lézia (progresívna) medzistavcových platničiek v krčnej chrbtici. Z tohto dôvodu dochádza k zmenám samotných medzistavcových platničiek, ako aj stavcov a kĺbov samotnej krčnej chrbtice..

Príčiny osteochondrózy krčnej chrbtice

V dôsledku pôsobenia nižšie uvedených faktorov dochádza k zvýšenému zaťaženiu krčnej chrbtice, krčné svaly sa snažia kompenzovať nadmerné zaťaženie, dochádza k ich kŕčom, krvný obeh v tejto zóne je narušený, v dôsledku čoho dochádza k degeneratívnym zmenám. V dôsledku mnohých faktorov dochádza k zmenám medzistavcových platničiek krčnej chrbtice, k zmenám ich štruktúry, k narušeniu ich výživy, k zmenám v malých kĺboch ​​medzi stavcami, k zvýšeniu kostnej hmoty stavcov dochádza v dôsledku zvýšeného zaťaženia zmenených medzistavcových platničiek.

Kliknite pre zväčšenie - cvičenie na osteochondrózu ktorejkoľvek časti chrbtice

Faktory prispievajúce k rozvoju osteochondrózy krčnej chrbtice:

 • Nesprávne držanie tela a skolióza
 • nadváha
 • Nedostatok cvičenia, sedavá práca
 • Predchádzajúce poranenia miechy
 • Metabolické ochorenie
 • Skvelá fyzická aktivita
 • Stres a neustále nervové napätie
 • Nízka úroveň kondície
 • Dedičná predispozícia
 • Zvyčajné neobvyklé polohy tela, napríklad držanie slúchadla za rameno
 • Neustále napätie chrbta, krku kvôli charakteristikám práce (stres v sede) medzi vodičmi, administratívnymi pracovníkmi.
 • Anomálie vývoja krčnej chrbtice

Stupeň rozvoja cervikálnej osteochondrózy

Stupeň osteochondrózy je určený klinickým obrazom a sťažnosťami pacienta. Pojem stupňa by sa nemal zamieňať s etapami osteochondrózy. Fázy budú diskutované nižšie..

Prvý stupeň

klinické prejavy sú minimálne, pacient sa môže sťažovať na bolesť krčnej chrbtice nízkej intenzity, môže sa zosilniť, keď je hlava otočená. Fyzikálne vyšetrenie môže odhaliť mierne napätie vo svaloch krku..

Druhý stupeň

Pacient má obavy z bolesti krčnej chrbtice, jeho intenzita je omnoho väčšia, bolesť môže vyžarovať z ramena, ramena. K tomu dochádza v dôsledku zníženia výšky medzistavcových platničiek a porušenia koreňov nervov. Bolesť sa zhoršuje naklonením a otočením hlavy. Pacient si môže všimnúť zníženie výkonu, slabosti, bolesti hlavy.

Tretí stupeň

príznaky cervikálnej osteochondrózy sa zhoršujú, bolesť sa stáva konštantnou a žiarením do paže alebo ramena. Vo svaloch ruky sa vyskytuje necitlivosť alebo slabosť, pretože sa tvoria herniované disky (pozri príznaky stavcovej kýly bedrovej oblasti). Znepokojuje to slabosť, závraty. Pri vyšetrení sa zistí obmedzenie pohyblivosti krčnej chrbtice, bolesť pri palpácii krčnej chrbtice..

Štvrtý stupeň

dôjde k úplnému zničeniu medzistavcových platničiek a ich nahradeniu spojivovým tkanivom. Záchvaty sa zosilňujú, objavuje sa hučanie v ušiach, zhoršená koordinácia, pretože sa jedná o stavcovú artériu, ktorá živí mozog a týlny lalok.

Klinický obraz osteochondrózy krčnej chrbtice - príznaky, príznaky

Príznaky osteochondrózy krčnej chrbtice sa líšia od prejavov tohto ochorenia v iných častiach chrbtice. Je to spôsobené skutočnosťou, že v oblasti krčka maternice sú stavce bližšie k sebe, medzistavcové platničky sú relatívne malé na výšku, čo vedie k objaveniu sa kliniky aj pri najmenších patologických procesoch. Tiež pri krčnej chrbtici dochádza častejšie ku kompresii nervových koreňov a miechy..

Najčastejšími príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú príznaky:

bolesti môžu mať rôznu lokalizáciu, môžu byť v krku, v týlnej oblasti, v ramene alebo hornej končatine. Bolesť v ramene alebo paži sa objaví, keď je do procesu zapojený koreň nervu, ktorý inervuje hornú končatinu. Bolesť v týlnej časti hlavy je spôsobená kŕčmi svalov krku, ktoré sú pripevnené k týlnej kosti a zhoršujú krvný obeh v tejto oblasti..

vyskytuje sa, keď je poškodený koreň, ktorý zahŕňa motorické nervy, ktoré inervujú svaly paže.

 • Zníženie citlivosti v ruke

vyskytuje sa pri poškodení koreňa, ktorý obsahuje citlivé nervy, ktoré inervujú pokožku hornej končatiny.

 • Obmedzenie pohybov krčnej chrbtice a drvenie

vyskytuje sa v dôsledku zníženia výšky medzistavcových platničiek, objavenia sa rastu kosti na stavovcoch a porážky malých kĺbov medzi krčnými stavcami.

 • Závraty, nedostatočná koordinácia, slabosť

všetky tieto príznaky sú dôsledkom zapojenia sa do procesu stavcovej artérie, ktorá prechádza svojím vlastným kanálom a nachádza sa v priečnych procesoch krčných stavcov. V dôsledku vývoja cervikálnej osteochondrózy, tvorby vláknitého tkaniva, posunu stavcov, sa prietok krvi v týchto artériách zhoršuje, čo vedie k zhoršeniu prísunu krvi do týlneho laloku mozgu a mozgu..

 • Znecitlivenie jazyka, strata sluchu a zraku

vyskytujú sa v závažných prípadoch so závažným zhoršením dodávky krvi do týlneho laloku mozgu, mozgu a trupu.

Príznaky v závislosti od poškodeného stavca

Oddelene sa dajú rozlišovať radikulárne syndrómy, čo vedie k rôznym senzorickým a motorickým poruchám. Líšia sa v závislosti od toho, ktorý stavec stláča koreň chrbtice:

 • C1: vedie k znecitliveniu a zhoršenému pocitu v zadnej časti hlavy;
 • C2: bolesť v parietálnej oblasti a týlnik;
 • C3: zhoršená reč, citlivosť jazyka, bolesť a znížená citlivosť v smere, v ktorom je narušený miechový nerv;
 • C4: bolesť v srdci, ľavá hypochondrium, rameno, lopatka, poruchy dýchania, znížený svalový tonus krku;
 • C5: bolesť ramena vo vonkajšej oblasti;
 • C6: bolesť vychádzajúca z predlaktia do palca, ako aj od krku po lopatku;
 • C7: bolesť v chrbte ramena, od krku po lopatku lopatky, dáva v predlaktí až 2 - 4 prsty;
 • C8: bolesť od krku po rameno, od predlaktia po malíček.

Diagnóza cervikálnej osteochondrózy

Hlavné diagnostické metódy:

 • X-ray krčnej chrbtice. Je to neinformatívna metóda, najmä v neskorých štádiách choroby..
 • CT sken. Lepšie ukazuje zmeny stavcov, ale je ťažké určiť veľkosť a prítomnosť medzistavcových prietrží, ako aj prítomnosť konfliktu medzi jednotlivými liekmi (kompresia prietrže miechy)..
 • Magnetická rezonancia. Najinformatívnejšia metóda. Jasne sú viditeľné nielen kostné štruktúry, ale aj medzistavcové platničky, prietrže, ich veľkosť, smer ich rastu..
 • Ak existuje podozrenie na narušenie toku krvi v stavcových tepnách, použije sa ultrazvukové duplexné skenovanie. Táto metóda vám umožňuje presne určiť, či došlo k zníženiu rýchlosti toku krvi, či existujú prekážky normálnemu toku krvi.

Rôntgenové štádia krčnej osteochondrózy.

 • 1. etapa - minimálne zmeny v konfigurácii stavcov, hladkosť krčnej lordózy (ohyb).
 • Etapa 2 - nestabilita medzi stavcami, posunutie jedného stavca voči druhému, krútenie (rotácia okolo osi chrbtového stĺpca), mierny pokles výšky medzistavcových platničiek.
 • Etapa 3 - zníženie výšky medzistavcových platní o ¼ vzhľadom na lokalizovaný disk, zmeny medzistavcových kĺbov, zadných osteofytov (vyrastanie kostí), zúženie medzistavcových otvorov a zúženie miechového kanála, v ktorom sa nachádza miecha s jej membránami.
 • Fáza 4 - výrazné zníženie výšky medzistavcových platničiek, výrazné zmeny medzistavcových kĺbov, obrovské zadné osteofyty, výrazné zúženie medzistavcových otvorov a výrazné zúženie miechového kanála pri vzniku myelopatie.

Zásady liečby cervikálnej osteochondrózy

Hlavnými metódami liečby osteochondrózy krčnej chrbtice sú lieky, fyzioterapia, masáž krčnej goliere, terapeutické cvičenia na osteochondrózu krčka maternice. Medzi hlavné skupiny liekov používaných na túto chorobu patria:

Názov skupinyaktDávkové formy
Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)znižujú bolesť, prispievajú k odstráneniu aseptického zápalu a opuchu koreňa poškodeného nervu.voltaren, nise, movalis, ketonal, ketány, diklofenak, nimesulid a iné (pozri úplný zoznam v článku injekcie na bolesti chrbta).
Vitamíny B.zlepšujú metabolické procesy v nervovom tkanive.combilipen, unigamma, milgamma, neurobion (pozri injekcie vitamíny B)
Lieky, ktoré zlepšujú reologické vlastnosti krvi a prietoku krvizlepšujú výživu poškodených koreňov nervov a zlepšujú prietok krvi do mozgu.amyfillin, trental.
Preparáty pre křupavkuprípravky na opravu chrupavkových tkanív vrátane prípravkov na poškodenom medzistavcovom disku.(glukosamín a chondroitín) arthra, teraflex, doppelherz, ropucha, condronova, struktuvit, alflutop.
Svalové relaxanciáodľahčovače svalových kŕčov.midokalm, sirdalud, tizalud, tizanidín atď..

Pozor! Uvedené prípravky nie sú určené, ale slúžia iba na informačné účely..

Fyzioterapia v liečbe cervikálnej osteochondrózy

Elektroforéza s liekmi.Pod vplyvom elektrického prúdu sa ióny liečiv dostanú na správne miesto. Vyrobené z novokainu na zmiernenie bolesti alebo s aminofylínom na zlepšenie prietoku krvi..
ultrazvukmá protizápalové, analgetické účinky a tiež zlepšuje metabolické procesy v postihnutej oblasti.
magnetoterapiamá analgetický účinok v dôsledku odstránenia opuchu tkaniva.
Laserová terapiavďaka pôsobeniu svetla sa dosiahne protizápalový účinok a zlepšuje sa krvný obeh.

fyzioterapia

Cvičebná liečba krčnej osteochondrózy by sa mala vykonávať bez akútnej exacerbácie. Najvyššia účinnosť tejto techniky počas obdobia zotavenia. Počas vykonávania komplexu by nemali byť žiadne nepríjemné pocity a bolesti!

Cvičenie číslo 1Ležiaci na bruchu, položte ruky na zem, zdvihnite hlavu a trup, chrbát by mal byť rovný. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty. Pomaly nižšie k podlahe. Opakujte 2 - 3 krát.
Cvičenie číslo 2Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky pozdĺž tela, otočte hlavu doľava, pokúste sa dotýkať ucha podlahou a potom hlavu otočte doprava. Opakujte 6-7 krát v každom smere.
Cvičenie číslo 3V polohe na sedenie vdýchnite, nakloňte sa dopredu a pokúste sa hlavy dotknúť hrude, potom vydýchnite, oprite sa a nakloňte hlavu dozadu. Opakujte 10-15 krát.
Cvičenie číslo 4Keď sedíte, dajte si dlane na čelo, vyvíjajte tlak dlaňami na čelo a na čele dlane. Pokračujte v tomto cvičení 30 sekúnd. Opakujte 2 - 3 krát.
Cvičenie číslo 5Pomaly otočte hlavu najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu. 10 otáčok v každom smere. Zabezpečte, aby sa neobjavili závraty. Keď sa objaví, cvičenie sa zastaví.

Najčastejšie otázky pacientov s cervikálnou osteochondrózou a odpovede na ne

Či môže byť potrebný chirurgický zákrok na cervikálnu osteochondrózu?

Indikáciami pre chirurgický zákrok je nedostatočná účinnosť konzervatívnej liečby počas 6 mesiacov, sprevádzaná neustálym bolesťou a príznakmi poškodenia nervových koreňov, ako aj myelopatia. Vo všetkých ostatných prípadoch sa operácia nevykoná.

Ako dlho sa môžu NSAID používať?

Pretože väčšina NSAID má vedľajší účinok na žalúdočnú sliznicu, dlhodobé a časté užívanie týchto liekov sa neodporúča. Pri užívaní tejto skupiny liekov musíte prísne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára, trvanie príjmu môže byť individuálne, závisí od štádia osteochondrózy, sťažností pacientov a ich sprievodných ochorení..

Ako účinný je chondroprotektívny?

V súčasnosti neexistuje dôkaz o účinnosti a neefektívnosti týchto liekov. V takýchto prípadoch sa lekári domnievajú, že liek nie je použiteľný.

Aký je najlepší spôsob získania vitamínov - vo forme tabliet alebo injekcií?

Pri týchto dvoch spôsoboch podávania nie je žiadny rozdiel v úrovni asimilácie liekov. Vzhľadom na injekčnú bolesť a výskyt komplikácií sa odporúča užívať vitamíny B vo forme tabliet.

Aké opatrenia by sa mali prijať bez zhoršenia?

Najlepšie je zapojiť sa do fyzioterapie doma dvakrát ročne, aby ste sa zúčastnili na masáži krčka-goliera a obmedzili nadmerné zaťaženie krčnej chrbtice..

Cervikálna osteochondróza

Cervikálna osteochondróza je degeneratívny-dystrofický proces v medzistavcových platničkách krčnej chrbtice sprevádzaný nahradením chrupavky kostným tkanivom a imobilizáciou stavcov. Podľa štatistík sú niektoré degeneratívne-dystrofické zmeny krčnej chrbtice prítomné približne u polovice ľudí v produktívnom veku - od 25 do 45 rokov.

Príčiny a rizikové faktory

Anatomické vlastnosti krčnej chrbtice vytvárajú predpoklady pre včasný rozvoj degeneratívnych-dystrofických zmien. Stavce krčka segmentu sa vyznačujú maximálnou pohyblivosťou, vykonávajú všetky typy pohybov v plnom rozsahu, a preto sú predčasne opotrebované..

V detstve by sa malo uvažovať o prevencii osteochondrózy krčka maternice.

Sedavý spôsob života, najmä zvyk sedenia, napínanie krku vpred, pri ktorom tlak na medzistavcové platničky, ktorý vedie k deformácii a dehydratácii jadier dužiny, má rozvinutie cervikálnej osteochondrózy. Degenerácia chrupavky sa zhoršuje trofickými poruchami v dôsledku kompresie ciev spastickými svalmi. Nasledujúce faktory prispievajú k progresívnemu priebehu cervikálnej osteochondrózy:

Rozvoj cervikálnej osteochondrózy je tiež uľahčený dlhodobou intoxikáciou tela, keď žije v environmentálne znevýhodnenej oblasti, pravidelným kontaktom so škodlivými látkami a prítomnosťou chronických ložiskových infekcií v tele..

etapy

Progresívna cervikálna osteochondróza prechádza štyrmi štádiami vývoja.

 1. Mierna dehydratácia centrálnej časti medzistavcového disku - buničitého jadra. Postupná strata tlmiacej a podpornej funkcie medzistavcových platničiek je kompenzovaná reflexným napätím svalov krku. Pacient môže byť narušený bolesťami a pocitom stuhnutosti v krku, ktoré sú výsledkom náhlych pohybov a podchladenia..
 2. Vyčerpanie kompenzačných schopností svalov. Prejavuje sa myozitídami, kŕčmi a preťažením. Spastické svaly stláčajú kapiláry a krvné cievy, čo narúša normálny prísun krvi do medzistavcových platní. Keď sa dystrofické zmeny vyvíjajú, kostra medzistavcovej platničky alebo vláknitého prstenca sa stáva tenšou; dehydratované vláknité jadro sa splošťuje a vytvára výstupok - mierny výstupok smerom dopredu alebo dozadu vo vláknitom kruhu. Pod vplyvom nadmerného zaťaženia kĺbových procesov a telies krčných stavcov sa tvoria kostné výrastky - osteofyty, čiastočne kompenzujúce tlak na stavce. Bolestivé pocity v krku sa stávajú zvyčajnými a získavajú jasnú lokalizáciu; nastáva nestabilita krčných stavcov, časté sú subluxácie a dislokácie počas ostrých zákrut a naklonení hlavy.
 3. Sploštenie a stenčenie medzistavcových platničiek vedie k tvorbe výliskov. Okraj deformovaného buničitého jadra láme vláknitý prstenec v najslabšej časti a siaha za okraje tela stavcov. Kompresia svalov, nervov a krvných ciev extrúziami a osteofytmi vedie ku kompresným komplikáciám..
 4. Medzistavcové platničky, väzivo a chrupavka medzistavcových kĺbov sú úplne kalcifikované; osteofyty susedných stavcov tvoria ankylózy - sú spolu spojené a znehybňujú postihnutý segment; bolesť krku sa zastaví.

Vyhýbanie sa zlým návykom pomáha udržiavať aktívny obeh medzistavcových platničiek.

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

V skorých štádiách degeneratívneho dystrofického procesu je choroba takmer asymptomatická. Nepríjemné pocity v krku vznikajú iba pri náhlych pohyboch, po dlhodobom zachovaní napätej polohy tela a naklonenej polohy hlavy alebo ako reakcia na nadmernú fyzickú námahu. Vývoj myozitídy je sprevádzaný pocitom stuhnutosti a jasná lokalizácia bolesti naznačuje kŕče vo svaloch krku..

Dekompenzovaná cervikálna osteochondróza sa vyznačuje pretrvávajúcimi nepohodliami v krku, obvyklým svalovým napätím a obmedzenou pohyblivosťou v cervikálnom segmente; nútená poloha hlavy čiastočne zmierňuje nepohodlie. Pri otáčaní a nakláňaní hlavy je často počuť kŕč stavcov. Subluxácie medzistavcových kĺbov sú sprevádzané akútnou pálivou bolesťou, ktorá sa bežne nazýva lumbago, a autonómnymi poruchami: bolesť hlavy, závraty, stmavnutie očí, palpitácie atď. Spontánna redukcia subluxácie prináša rýchlu úľavu..

V prípade tvorby osteofytov a extrúzií na zadnom povrchu stavcov sa k všeobecným prejavom cervikálnej osteochondrózy neskôr pridajú radiálne príznaky:

 • bolesti hlavy lokalizované v zadnej časti hlavy a oblasti mozgu;
 • znížená citlivosť kože na jednej strane krku;
 • porucha reči a znecitlivenie jazyka;
 • nepohodlie na vonkajšom povrchu ramena;
 • dýchacie ťažkosti.

Keď je postihnutá osteochondróza tretieho krčka chrbtice, niekedy sa pozoruje reflexný kardiálny syndróm - silná bolesť za hrudnou kosťou s radiáciou na lopatku a rameno, čo spôsobuje spojenie so srdcovým infarktom, najmä ak je bolesť sprevádzaná rýchlym tlkotom srdca. V prípade poškodenia troch dolných stavcov sa bolesť a parestézia šíria od krku po lopatku, predlaktie, ruku a prsty. Pacienti sa môžu sťažovať na znecitlivenie horných končatín, pocit pálenia, brnenie alebo „husacie hrbole“ pozdĺž nervov..

Vývoj krčnej osteochondrózy má sedavý životný štýl, najmä vo zvyku sedieť a ťahať krk vpred..

Osteofyty lokalizované na bočných povrchoch stavcov stláčajú stavcovú artériu a spôsobujú komplex mozgových ciev, ktorý sa nazýva syndróm stavcov. Táto patológia sa prejavuje častými záchvatmi tlakovej bolesti hlavy, ktorá sa šíri od chrbta hlavy po temeno hlavy a chrámy a dodáva ju očným bulvám. V niektorých prípadoch sa namiesto bolesti hlavy zaznamenáva neustály pocit ťažkosti v hlave. Zároveň sa pozorujú vegetatívne príznaky:

 • rozdiely krvného tlaku;
 • palpitácie a arytmie;
 • jednostranné pulzujúce bolesti hlavy podobné migréne sprevádzané fotofóbiou, nevoľnosťou a zvracaním;
 • porušenie termoregulácie (zimnica, potenie, končatiny za studena);
 • závraty, mdloby a záchvaty;
 • narušená koordinácia pohybov;
 • hluk a dusnosť v ušiach;
 • znížená ostrosť zraku a poruchy zraku: stmavnutie a dvojité videnie, rozmazané videnie, záblesky a farebné muchy pred očami;
 • poruchy spánku;
 • únava a emočná labilita.

diagnostika

Kvôli nízkej špecifickosti symptómov a širokému spektru prejavov sa diagnóza cervikálnej osteochondrózy uskutočňuje vo viacerých etapách. Mali by ste začať konzultáciou s odborníkom - chirurgom, ortopédom, neurológom alebo stavcom. Predpokladaná diagnóza sa robí na základe sťažností pacienta, anamnézy a výsledkov fyzikálnych vyšetrení. Počas vyšetrenia pacienta upozorňuje lekár na pohyblivosť krku, citlivosť pokožky a bolestivé oblasti krčka segmentu a pletenca, silu a svalový tonus, závažnosť šľachových reflexov.

Na určenie štádia patologického procesu a identifikáciu komplikácií pacienta sa pošlú na MRI krčnej chrbtice. Vďaka kvalitnej vizualizácii tvrdých a mäkkých tkanív sú na tomogramoch zreteľne viditeľné všetky príznaky cervikálnej osteochondrózy - zníženie výšky medzistavcových platničiek, osteofytov, výčnelok, extrúzie, poškodenie nervov a krvných ciev, kalcifikácia väzov, ložiská ložiska a svalová stagnácia..

Pri podnikaní nemôžete dlho stáť na špičkách alebo držať ruky nad hlavou; lepšie použiť schodík alebo stojan na stoličke.

Ak MRI nie je k dispozícii, vykoná sa röntgenové alebo CT skenovanie krčka segmentu na detekciu osteofytov, osteoartritídy a zníženie hustoty kostí. Zmeny mäkkých tkanív sú vizualizované ultrazvukom; na štúdium hemodynamiky a hodnotenie stupňa poškodenia krvných ciev s pokročilou cervikálnou osteochondrózou je predpísaná dopplerografia ciev krku a pri podozrení na štípanie miechy - kontrastná myelografia.

Srdcový syndróm pri cervikálnej osteochondróze je diferencovaný na angínu pectoris a koronárne srdcové ochorenie. V pochybných prípadoch môžu byť potrebné kardiologické konzultácie a funkčné štúdie srdca - EKG a srdcová echokardiografia, záťažové testy.

Liečba cervikálnej osteochondrózy

Osteochondróza krčnej chrbtice si vyžaduje komplexnú liečbu. Počas exacerbácií je hlavným cieľom liečby zmiernenie bolesti, zastavenie zápalového procesu a obnovenie kapilárneho obehu v postihnutých oblastiach. Pacientom sú predpísané analgetiká alebo nesteroidné protizápalové lieky, z ktorých sú výhodné inhibítory cyklooxygenázy-1 na báze diklofenaku a nimesulidu. Pri silných svalových kŕčoch sa odporúča nosiť ortopedický golier; v prípade potreby predpísať antispasmodiká a svalové relaxanciá.

V prípade radikulárnych syndrómov so slabou odpoveďou na liečbu liekmi sa uchyľujú k blokádam obmedzených koreňov a injekciám steroidov, ktoré sú riadené röntgenovým žiarením. Na zlepšenie metabolizmu medzistavcových platničiek a poškodených nervových štruktúr je indikované priebeh podávania vitamínov B. Komplikované extrúzie, štiepenie miechy a syndróm nepretržitej bolesti sú indikáciami chirurgického zákroku..

Úplná obnova medzistavcových platničiek s osteochondrózou je nepravdepodobná, ale pomocou včasných a primeraných terapeutických opatrení je možné zastaviť alebo spomaliť progresiu degeneratívneho dystrofického procesu..

Ako akútne príznaky ustupujú, začínajú s fyzioterapiou zameranou na aktiváciu krvného zásobovania v poškodených oblastiach a likvidáciu zápalových produktov. Elektroforéza a ultrafonoforéza, magnetoterapia, liečba ampipulázou, terapia rázovými vlnami, UHF a diadynamická terapia sú dobre zavedené..

Triedy v skupinách cvičenia na cvičenie, plávanie a aqua gymnastika prispievajú k rýchlemu zotaveniu cervikálnej mobility. Môžete to urobiť doma: najúčinnejšie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu nevyžadujú špeciálne vybavenie a simulátory. Denný rehabilitačný program je určený na 15 - 20 minút a zahŕňa päť jednoduchých cvičení. Každé cvičenie sa opakuje päťkrát pomalým a plynulým tempom a postupne sa zvyšuje počet opakovaní na 10 až 12 krát.

 1. Otočenie a otočenie hlavy doprava a doľava s nezmenenou polohou hlavy a ramien.
 2. Striedavý tlak na čelo a krk s miernym namáhaním svalov krku.
 3. Sklon hlavy odhodený dozadu k jugulárnej fosílii a do strany. Pri nakláňaní doprava sa musíte dotýkať pravého ramena k pravému ramenu a ľavého ucha - k ľavému ramenu.
 4. Stlačenie ľavého chrámu na dlani ľavej ruky, potom - pravého chrámu na pravej dlani.
 5. Bradu nakloňte k krku otáčaním hlavy najprv doprava, potom doľava.

Prostriedky alternatívnej a alternatívnej medicíny by sa mali liečiť s veľkou opatrnosťou a koordinovať ich použitie s ošetrujúcim lekárom. V prípade absencie kontraindikácií môžete podstúpiť reflexológiu, osteopatiu a hirudoterapiu; manuálna terapia je prísne kontraindikovaná. Bežná terapeutická masáž na cervikálnu osteochondrózu poskytuje povzbudivejšie výsledky bez toho, aby bola pacient vystavená zbytočnému riziku.

Možné komplikácie a dôsledky

V oblasti krku je sústredených veľké množstvo autonómnych plexov a krvných ciev, vrátane stavcovej artérie a stavcového nervu. Kíby, ktoré spájajú vyčnievajúce predné okraje stavcov, sú náchylné k dislokáciám a subluxáciám a trojuholníkový tvar medzistavcových foramen v troch dolných krčných stavcoch zvyšuje pravdepodobnosť poranenia nervových koreňov rastmi kostí a spastickými svalmi. V dôsledku toho je riziko spojenia kompresných syndrómov s cervikálnou osteochondrózou vyššie ako pri poškodení iných častí chrbtice..

Bežná terapeutická masáž na cervikálnu osteochondrózu poskytuje povzbudivejšie výsledky bez toho, aby bola pacient vystavená zbytočnému riziku.

V skorých štádiách ochorenia sú komplikácie spojené najmä s myozitídou a svalovými kŕčmi. Syndróm predného scalenového svalu sa vyvíja s predĺženým kompresiou plexu brachiálneho nervu a subclaviálnej artérie so spastickým predným scalenovým svalom. Reflexné podráždenie vegetatívnych nervových vlákien a nedostatočné prísun krvi do svalového tkaniva sa prejavuje bolestivosťou predlaktia a ruky, ktorá sa zvyšuje so sklonenou polohou hlavy a únosom ramena. Pri drvení veľkých nádob sa zaznamenáva ochladenie a opuch končatín.

Poškodenie svalov a šliach ramenného pletenca vyvoláva degeneratívne-dystrofické zmeny ramenného kĺbu, spôsobuje periartrózu ramena a ramena a jednostrannú atrofiu ramenných a ramenných svalov. Bolesť s progresívnou periartrózou pleca a ramena vyžaruje z krku na lopatku lopatky a zhoršuje sa, keď leží na boľavej strane.

Výskyt extrúzií a osteofytov je sprevádzaný radiálnymi syndrómami, ktoré môžu byť komplikované porušením miechy. Kompresia miechy často spôsobuje paralýzu horných končatín av najťažších prípadoch vedie k smrti kvôli prudkému potlačeniu respiračných funkcií. Závažný syndróm stavcov, ktorý sa vyskytuje na pozadí ťažkej ataxie a dekompenzovanej neurocirculačnej dysfunkcie, hrozí, že sa zmení na zdravotné postihnutie a zvyšuje riziko ischemickej mŕtvice a ischémie miechy..

predpoveď

Úplná obnova medzistavcových platničiek pri osteochondróze je nepravdepodobná, ale pomocou včasných a primeraných terapeutických opatrení je možné zastaviť alebo spomaliť progresiu degeneratívneho dystrofického procesu, zabrániť komplikáciám a maximalizovať pohyblivosť krčka maternice. S pokročilou osteochondrózou krčnej chrbtice, komplikovanou viacnásobnými extrúziami a kompresnými syndrómami, je prognóza opatrnejšia..

prevencia

V detstve by sa malo uvažovať o prevencii osteochondrózy krčka maternice. Vytvorenie správneho držania tela, dôsledné posilnenie svalového korzetu chrbta a dobrá výživa pomôžu udržať zdravie chrbtice v dospelosti. Ak sa zistí, že dieťa má zhoršené držanie tela, ploché nohy a následky poranenia, ako je napríklad torticollis alebo dysplázia hlavy bedrového kĺbu, nemali by sa zanedbávať rehabilitačné programy: veľa patológií muskuloskeletálneho systému spojených s osteochondrózou sa úspešne vylieči pred osifikáciou kostry..

Podľa štatistík je jedna alebo druhá degeneratívno-dystrofická zmena krčnej chrbtice prítomná približne u polovice ľudí v produktívnom veku..

Ak si povolanie pacienta vyžaduje sedavý životný štýl, musíte si vybrať ergonomickú kancelársku stoličku s podporou krku a do súpravy posteľnej bielizne patrí ortopedická matraca a nízky tvrdý vankúš. Spanie na mäkkých pohovkách a pancierových posteliach sa neodporúča; je lepšie zvoliť model s mierne tvrdým povrchom. Počas práce, každých 45 - 60 minút, sa odporúča vykonávať cvičenia na krku a vo voľnom čase cvičiť a chodiť častejšie. Dobrým účinkom sú hodiny plávania a vodného aerobiku, jogy, qigongu a pilates; najlepšie sú vylúčené výkonové a traumatické športy. Počas kurzov by ste sa mali vyhnúť ostrým pohybom a chrbát by mal byť vo vodorovnej polohe. Pri podnikaní nemôžete dlho stáť na špičkách alebo držať ruky nad hlavou; je lepšie použiť schodík alebo stoličku. Dvakrát alebo trikrát do roka neuškodí absolvovať liečebnú masáž krčnej goliere.

V strave by malo byť dostatočné množstvo bielkovín, vitamínov a minerálov, pokiaľ je to možné, vrátane želé, želé a morských rýb - zdrojov prírodného kolagénu. Vyhýbanie sa zlým návykom pomáha udržiavať aktívny obeh medzistavcových platničiek.

Cervikálna osteochondróza

Málo moderných ľudí o osteochondróze nepočulo. Väčšina z nich opakovane zažila príznaky tohto ochorenia. Široké rozšírenie choroby je spojené s dlhodobým sedením pri počítači, pasívnym životným štýlom, zlou výživou atď. Osteochondróza krčnej chrbtice sa prejavuje bolesťou, slabosťou svalov, obmedzenou pohyblivosťou a celým radom ďalších príznakov..

Neignorujte príznaky osteochondrózy, pretože čím skôr začnete s liečbou, tým rýchlejšie sa zbavíte choroby. V počiatočných fázach sa vykonáva konzervatívna terapia: užívanie liekov, cvičebná terapia, fyzioterapia, masáž atď. Ak dôjde ku komplikáciám a poškodeniu kostnej chrupavky, je predpísaný chirurgický zákrok.

Čo to je

Osteochondróza krku je patológia, ktorá sa vyskytuje iba u ľudí. Zvieratá tým netrpia. Je to kvôli vertikálnemu umiestneniu chrbtice. V tejto polohe sa stavce stláčajú, čo vedie k tomu, že medzistavcové platničky sa postupne ničia..

Krčná oblasť pozostáva zo 7 stavcov, ktoré sú oddelené diskami. Táto časť chrbtice je pomerne mobilná, a preto je jednou z najzraniteľnejších oblastí chrbtice. Najslabším článkom v krčnej oblasti je medzistavcový disk, na ktorom sa primárne odrážajú degeneratívne-dystrofické zmeny..

Prevalencia cervikálnej osteochondrózy je tiež dôsledkom slabého svalového korzetu v krku. Okrem toho sa na tomto mieste nachádzajú malé stavce, majú inú štruktúru a sú voči sebe príliš tesné. Preto aj malé zaťaženie krku môže spôsobiť ich premiestnenie, ako aj stlačenie krvných ciev a nervových vetiev. Pri stlačení stavcov, ktoré sa nachádzajú v tejto oblasti v chrbtici, vznikajú nebezpečné komplikácie.

Osteochondróza krčnej chrbtice (SHOP) hrozí výbežkom (posunutie buničitého jadra bez poškodenia vonkajšieho obalu) a herniou disku. Tieto útvary komprimujú nervové zväzky, krvné cievy.

V dôsledku degeneratívnych zmien medzistavcových platničiek sa zvyšuje pravdepodobnosť rastu kostí (osteofytov) v kĺboch ​​stavcov. Z tohto dôvodu sa medzistavcové kanáliky zužujú a neurovaskulárne útvary sú stlačené..

Lekári identifikovali 4 štádiá patológie:

 • 1 stupeň - chrupavka medzi stavcami sa začína zrútiť. V tejto fáze ochorenie vymazalo príznaky. Bohužiaľ, pacienti si ich nevšimnú.
 • 2 stupne - pod tlakom stavcov sa výška disku znižuje, integrita jeho vonkajšieho obalu je narušená. V tejto fáze sa môže vyskytnúť výčnelok. Bolesť, obmedzená pohyblivosť krku, možno narušenie citlivosti tváre.
 • Stupne 3 - výčnelky sa transformujú na hernie, ktoré komprimujú krvné cievy a svaly. Okrem bolesti je na chrbte hlavy bolesť, závraty.
 • Stupeň 4 - tvoria sa osteofyty, ktoré stabilizujú stavce, ale štiepia nervové vlákna. Bolesť nezmizne, nastane stuhnutosť pohybov, poškodené susedné stavce, objavia sa neurologické príznaky.

Je dôležité začať s liečbou v etape 1 až 2, aby sa predišlo závažným komplikáciám, ktoré je možné napraviť iba chirurgicky.

príčiny

OST osteochondróza je komplexný a zdĺhavý proces, ktorý sa môže vyskytnúť pod vplyvom mnohých negatívnych faktorov..

Napríklad u starších ľudí je toto ochorenie spojené so zmenami v tele súvisiacimi s vekom. Potom dochádza k degeneratívnym dystrofickým zmenám v dôsledku zhoršeného lokálneho krvného obehu, metabolických procesov, oslabenej imunity.

Lekári však identifikovali hlavné príčiny osteochondrózy krčka maternice:

 • Nesprávne držanie tela.
 • Zakrivenie chrbtice.
 • Zranenia krčka segmentu.
 • nadváha.
 • Vyčerpanie fyzickej práce.
 • Dlhé posedenie pri počítači.
 • Pasívny životný štýl.
 • Poruchy metabolizmu.
 • Časté podchladenie krku.
 • Nesprávne usporiadanie postele (príliš mäkký matrac, vysoký vankúš).
 • Častý stres, chronická únava.
 • Vrodené patológie štruktúry SHOP.
 • Autoimunitné ochorenia, ktoré vyvolávajú degeneráciu chrupavky.
 • infekcie.
 • Funkcie častí tela, napríklad veľmi dlhý alebo krátky krk.

Pod vplyvom týchto faktorov sa medzistavcové štruktúry, kostné tkanivá začínajú rozkladať, nervové zväzky, krvné cievy sú poškodené..

príznaky

Klinický obraz osteochondrózy krčnej chrbtice (OSHOP) je rôznorodý. Z tohto dôvodu je pre pacientov ťažké pochopiť, čo sa s nimi deje. Pripisujú skoré prejavy choroby prepracovaniu. A po nástupe závažných príznakov sa ponáhľajú k lekárovi, ale v tomto prípade už existujú nezvratné zmeny a nebude možné obnoviť štruktúru krčnej chrbtice..

Hlavné príznaky osteochondrózy krčnej chrbtice:

 • Bolesť v krku, ramená.
 • Oslabenie svalov obklopujúcich postihnutý segment chrbtice.
 • Nadmerné potenie.
 • Porušenie citlivosti horných končatín.
 • Poruchy koordinácie pohybu.
 • Kefalgia (bolesti hlavy).
 • Vertigo (závraty).
 • Poruchy sluchu, zrak.
 • Hroty krvného tlaku atď..

Povaha bolesti hlavy pri osteochondróze je odlišná: paroxysmálna, pretrvávajúca, pulzujúca, nudná. Tento symptóm sa prejavuje kŕčom mozgových ciev, kompresiou nervových zväzkov krčnej chrbtice, zvýšeným intrakraniálnym tlakom.

Pri OSHOP sa bolesti nie vždy objavujú v mieste krčka, môžu sa šíriť na plecia a ramená. Pohodlie sa môže objaviť po spánku, náhlom pohybe, namáhaní krku, napríklad pri kašľaní alebo kýchaní.

Pri osteochondróze SHOP sa pozoruje zvýšenie tlaku v závislosti od dennej doby, konštantná hypertenzia nie je pre patológiu charakteristická. Zvyčajne sa pri stúpajúcom tlaku pozorujú nasledujúce prejavy: cefalgia, bolesť rúk, znecitlivenie krčka-golier. Pokles tlaku sa často pozoruje po nervovom alebo svalovom napätí, predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe.

Syndrómy krčnej osteochondrózy

V OSHOP sa pozoruje niekoľko syndrómov (typické stavy, ktoré sú sprevádzané charakteristickými symptómami). Ich prejav závisí od toho, ktoré nervové vetvy a cievy sú poškodené..

Syndrómy krčnej osteochondrózy:

 • Vertebrálna tepna - vyskytuje sa v dôsledku kompresie alebo podráždenia tepny, ktorá živí mozog. Potom pacient trpí sluchom, zrakom, závratmi, poklesmi tlaku, migrénami atď..
 • Srdce - vyvíja sa kompresiou nervových zväzkov, ktoré inervujú bránicu alebo prsný sval. Potom je tu pálivá bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, slabosť, búšenie srdca.
 • Hypertenzný - spôsobený kompresiou žíl, kvôli ktorej je narušený odtok krvi z hlavy. Potom intrakraniálny tlak stúpa, pacient trpí cefalgiou, nevoľnosťou, zvracaním.
 • Cervikálna migréna - nastáva v dôsledku kompresie nervov, ktoré obklopujú vertebrálnu artériu. Potom je na krku bolestivá bolesť podobná migréne. Útok trvá asi 10 hodín a je často sprevádzaný výbuchom zvracania..
 • Radikál je najbežnejším komplexom symptómov v OSHOP. Je to spôsobené kompresiou jedného z nervových zväzkov v stavcoch krčka. V prípade narušenia vodivosti 1 - 2 koreňa krčnej chrbtice je narušená citlivosť alebo bolesť chrbta hlavy. Ak sú poškodené 3 páry, jazyk je znecitlivený, oblasť za ušami, pre človeka je ťažké žuť jedlo. Zápal 4 párov koreňov je sprevádzaný bolesťou v kľúčnej kosti, škytavkou, ťažkosťami s prehĺtaním. Ak je narušená vodivosť 5 - 8 párov nervových zväzkov, potom je pre pacienta ťažké pohnúť rukami.

diagnóza

Ak neviete, čo robiť, keď sa objavia podozrivé príznaky, je lepšie ihneď sa poradiť s lekárom. Ak je to potrebné, lekár vás odporučí na ortopéd, vertebroológa, neurológa.

Pri diagnostickom vyhľadávaní sa používajú tieto inštrumentálne štúdie:

 • Rentgenografie.
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie.
 • Electroneuromyography.

Všetky vyššie uvedené štúdie poskytujú určité informácie o krčnej chrbtici. Napríklad röntgen, CT, MRI sa používajú na detekciu patologických zmien v štruktúre chrbtice. Elektromyografia vám umožňuje vyhodnotiť stav nervových zväzkov.

Pomocou röntgenového žiarenia, ktoré sa uskutočňuje v rôznych projekciách, je možné zistiť akumuláciu vápenatých solí, zníženie výšky rozperiek chrupavky medzi stavcami, deformáciu SHOP, prítomnosť kostných výrastkov atď..

liečba

Liečba OSHO by mala byť komplexná. O výbere techniky rozhoduje lekár, berúc do úvahy štádium, formu ochorenia, závažnosť príznakov.

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice je dlhá a komplexná. Je nepravdepodobné, že by sa patológia úplne vyliečila, najmä pokiaľ ide o staršieho pacienta. Zastavenie degeneratívnych-dystrofických porúch v cervikálnom segmente je však celkom možné v ktoromkoľvek štádiu.

V skorých štádiách ochorenia sa používajú konzervatívne metódy: lieky, fyzioterapia, fyzioterapia, masáž, ortopedické pomôcky. Väčšina vyššie uvedených metód sa dá použiť doma..

V štádiu 3 - 4, ktoré je sprevádzané ničením nielen chrupavky, ale aj stavcov, môže byť potrebný chirurgický zákrok..

Nasledujúce lieky pomôžu zbaviť sa bolesti, zápalu, uvoľniť napäté svaly, zlepšiť stav chrupavkového tkaniva:

 • Lieky proti bolesti. Pri silnej bolesti si môžete pomôcť tým, že užijete tabletku Analgin alebo Baralgin. Na ten istý účel sa používajú NSAID, ktoré dokážu zvládnuť nielen bolesť a zápal. Medzi najmodernejšie lieky patria diklofenak a piroxikam.
 • Steroidy zastavujú zápalový proces a bolesť. Na tento účel sa používajú lieky na báze hydrokortizónu, prednizolónu, dexametazónu vo forme tabliet alebo mastí..
 • Svalové relaxanciá pomáhajú uvoľňovať kŕče okolo poškodenej oblasti. Na tento účel sa používajú parenterálne roztoky na báze glycerolu alebo benzimidazolu. Normalizujú svalový tonus a oslabujú bolesť..
 • Antispasmodiká pomáhajú bojovať proti bolesti a svalovým kŕčom. Najčastejšie sa pri osteochondróze používa SHOP Midokalm.
 • Vitamíny urýchľujú regeneráciu nervového systému. Na tento účel berte lieky založené na prvkoch skupín B, A, C, D, E. Vitamín-minerálne komplexy sú dosť účinné, napríklad Milgamma compositum..

V rámci komplexnej liečby sa používajú krémy, gély, masti s protizápalovými, otepľovacími, analgetickými účinkami. Tieto lieky zahŕňajú Voltaren emulgel, Nurofen, Fastum atď..

Na zmiernenie stavu pacientov, zlepšenie ich fyzickej zdatnosti, predpísané terapeutické cvičenia. Cvičenia pomáhajú posilňovať svaly okolo krku, zlepšujú metabolické procesy, zrýchľujú krvný obeh, znižujú zaťaženie oslabenej chrbtice.

Na OSHOP je populárna najmä Bubnovská gymnastika, ktorá sa zvyčajne vykonáva v hale pomocou špeciálnych simulátorov. Ak však chcete, môžete cvičiť doma.

Komplex cvičebnej terapie pre cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského:

 • Jemne nakloňte hlavu k ramenu, zaistite ju na 30 sekúnd a potom zopakujte pohyb na druhú stranu..
 • Nakloňte hlavu dopredu a pokúste sa dotýkať bradu hrudníkom, potom ju zdvihnite a mierne dopredu.
 • Sklopte hlavu trochu dozadu, odbočte doprava a potom do ľavého ramena.
 • Pravé rameno stlačte ľavým ramenom a mierne zdvihnite lakte. Potom otočte hlavu doprava, zadržte ju a cítite svalové napätie.
 • Toto cvičenie sa vykonáva ako tretí, iba keď otáčate hlavou, zdvihnite ruky nad hlavu a spojte ich.
 • Ruky na kolenách, roztiahnite ich od seba, snažte sa spojiť lopatky, súčasne pochopte bradu. Takže budete pracovať a hrudník.
 • Postavte sa, sklopte ruky, natiahnite krk dopredu a pokúste sa dotknúť brady po rameno.

Pred vyučovaním musíte urobiť kĺbové zahriatie a osprchovať sa, aby ste uvoľnili svaly. Po dokončení komplexu roztiahnite.

Osteochondrózu krku je možné liečiť pomocou fyzioterapie:

 • UHF.
 • Laserová terapia.
 • magnetoterapia.
 • Elektroforéza s liekmi atď..

Magnetoterapia zmierňuje zápal, bolesť. Liečba UHF a laserom urýchľuje metabolizmus v postihnutej oblasti, pomáha odstraňovať opuchy. Vďaka elektroforéze lieky prenikajú cez zápal cez kožu, kde okamžite prejavia svoj účinok.

Pomocou masáže sa normalizuje svalový tonus, urýchľuje sa prietok krvi do poškodenej oblasti, zlepšuje sa trofizmus tkanív. Po absolvovaní kurzu, ktorý zvyčajne pozostáva z 10 procedúr, sa zastaví rozvoj degeneratívnych-dystrofických procesov v krčnej chrbtici..

Doma môžete použiť aplikátor Kuznetsov - plastový prípravok s veľkým počtom hrotov. Na zariadení musíte ísť spať alebo ho aplikovať na postihnuté miesto. Aplikátor pomáha zmierňovať bolesť, uvoľňuje svaly, zlepšuje krvný obeh a tiež fyzickú aktivitu.

Obojok Shantsa sa používa v prípade silnej bolesti. Toto ortopedické zariadenie upevňuje krk v správnej polohe, znižuje zaťaženie stavcov a zmierňuje bolesť..

Pri komplexnej liečbe bude pacient schopný navždy zbaviť osteochondrózy krku. Je to však možné, ak bolo ochorenie zistené v štádiu 1. V iných prípadoch komplexné opatrenia pomôžu zastaviť rozvoj patológie.

Cervikálna chondróza

Mnoho ľudí verí, že chondróza a osteochondróza sú jednou chorobou. Toto stanovisko je však nesprávne. Pri prvom ochorení je poškodená iba chrupavka stavcov a pri druhom sa do kostného tkaniva šíria degeneratívne zmeny. To znamená, že chondróza je prvým štádiom osteochondrózy.

Cervikálna chondróza sa vyvíja, keď sú narušené metabolické procesy medzistavcových platničiek. Potom sú kolagénové vlákna nahradené zbytočným vláknitým tkanivom, vápenaté hyalínové chrupavky sa stávajú menej pružnými. Jeho výška sa zmenšuje, čím sa zhoršuje funkcia stavcov.

Príčiny chondrózy a osteochondrózy sa nelíšia.

Cervikálna chondróza má nasledujúce príznaky:

 • Rýchla únava svalov obklopujúcich SHOP.
 • Zhoršené držanie tela.
 • Prerušované nepohodlie alebo mierna bolesť v postihnutej oblasti.
 • Obmedzenie pohyblivosti krku.

Pacienti si spravidla nevšimnú príznaky chondrózy. Choroba sa deteguje náhodne, pri rádiografii alebo pri MRI.

Liečba chondrózy

Plán liečby chondrózy krku sa mierne líši od taktiky liečby osteochondrózy. Pri prvom ochorení lekári predpisujú NSAID a chondroprotektory. Pacient by sa mal navyše vyhnúť nadmernému fyzickému námahe alebo dlhodobému sedeniu. Odporúča sa vykonávať terapeutické cvičenia, jesť správne, vzdať sa zlých návykov.

Medzi ďalšie liečebné metódy patrí masáž, manuálna terapia. Ďalej sú uvedené fyzioterapeutické postupy, napríklad elektroforéza, ultrafialové ožarovanie, amplipulózna terapia, diadynamická terapia, balneoterapia a liečba bahnom. Akupunktúra (akupunktúra) sa osvedčila pri liečbe chondrózy..

recenzia

Vo väčšine prípadov sa pacientom na chvíľu podarí zbaviť sa príznakov cervikálnej osteochondrózy, potom sa choroba vráti. Zvyčajne je to kvôli skutočnosti, že pacient neskoro vyhľadá lekársku pomoc alebo nedodržiava odporúčania lekára počas liečby. Existujú však ľudia, ktorým sa podarilo vyliečiť OSHOP a už nečelí svojim príznakom.

Hlavné závery

Osteochondróza krčnej chrbtice je zákerné ochorenie, ktoré sa prejavuje rôznymi symptómami. Pacient vždy nechápe, čo sa s ním skutočne deje. A keď sa objaví silná bolesť, poponáhľa sa s lekárom, tento príznak však naznačuje prítomnosť degeneratívnych-dystrofických zmien v cervikálnom segmente. V tomto prípade nebude možné obnoviť stav chrbtice. Potom sa uskutoční liečba, ktorá pomáha zastaviť rozvoj patológie a vyhnúť sa vážnym následkom. Liečba osteochondrózy je zložitý a zdĺhavý proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť a organizáciu. Po odstránení bolesti a zápalu by mal pacient pravidelne vykonávať cvičebnú terapiu, zúčastňovať sa masáží, fyzioterapeutických procedúr, aplikovať ortopedické pomôcky, jesť správne, opustiť zlé návyky. Je dôležité viesť zdravý životný štýl, sledovať miernu fyzickú aktivitu, kontrolovať hmotnosť, sledovať polohu tela. Iba v tomto prípade budete môcť zastaviť patológiu a prežiť celý život.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Herniová hmota v pupku je treťou z vonkajších brušných hernií. Jedinou účinnou metódou odstránenia defektu je operácia odstránenia pupočnej kýly.
Choroby chrbtice spôsobujú mnoho nepríjemných symptómov, z ktorých niektoré sa na prvý pohľad zdajú nesúvisiace s pohybovým aparátom. Aby sa tieto príznaky a deštruktívne procesy v stavovcoch zbavili, povoľuje to lekár s rôznymi fyzioterapeutickými technikami a liečivými látkami.
Takéto zriedkavé ochorenie chrbtice, ako je foraminálna prietrž, môže spôsobiť nepríjemné pocity na dlhú dobu a ponechať postihnutú osobu. Neskorá liečba lekárskou pomocou a diagnostika choroby zhoršujú negatívne následky.