loader

Hlavná

Liečba

Maternicové myómy

Maternicové myómy - chronické ochorenie maternicového tela, ktoré sa prejavuje rastom jedného alebo viacerých nádorových uzlov vo svalových vrstvách. V dôsledku toho sa zväčšuje veľkosť maternice, jej tvar je zdeformovaný. To vedie k nepríjemným symptómom - patologické krvácanie, časté močenie, bolesť v dolnej časti brucha a panvovej oblasti, zhoršená reprodukcia. To sa však vždy nestane - príznaky maternicových fibroidov u žien závisia od počtu uzlov a ich veľkosti. Vo viac ako polovici prípadov sú myomatózne uzly malé a nijako sa nevykazujú.

Toto ochorenie je veľmi časté. Podľa štatistík do 45 rokov trpí myómom až 70 - 80% žien.

Taktika liečby závisí od štádia nádoru, rýchlosti jeho rastu a veku pacienta. Zahŕňa konzervatívne a chirurgické metódy. Asymptomatický kurz vyžaduje iba pravidelné sledovanie gynekológom.

Príčiny choroby

Myóm je ochorenie závislé od hormónov. To znamená, že uzly rastú v reakcii na účinky ženských pohlavných hormónov, najmä progesterónu a estrogénu. Preto sa vyskytuje u žien iba v reprodukčnom veku. Najčastejšie sa však vyvíja v neskorom reprodukčnom a premenopauzálnom období. Malé a stredné uzly s nástupom menopauzy majú tendenciu ustupovať alebo, ako ľudia hovoria, sa rozpúšťajú. U žien sa po menopauze môžu objaviť fibroidy ako reakcia na užívanie liekov obsahujúcich estrogén.

Neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by spoľahlivo potvrdili, že príčinou vývoja fibroidov je hormonálna porucha. U mnohých pacientov sa uzliny vyskytujú na pozadí normálnych hormonálnych ukazovateľov. To znamená, že toto ochorenie závislé od hormónov nie je spojené s hormónmi.

Bola identifikovaná určitá dedičná závislosť, je však tiež nemožné hovoriť o priamom vplyve dedičných faktorov tejto choroby..

Existujú rizikové faktory:

 • neskôr menarka;
 • veľký počet potratov;
 • ťažký menštruačný tok;
 • zápalové ochorenia genitálnej oblasti;
 • ovariálne cysty;
 • predĺžený negramotný výber antikoncepcie;
 • hepatická dysfunkcia;
 • absencia pôrodu a laktácie do 30 rokov;
 • nadváha;
 • poruchy metabolizmu uhľohydrátov;
 • sedavý spôsob života;
 • stres.

Dnes však nie je možné spoľahlivo určiť príčinu fibroidov a pravdepodobnosť jej rozvoja u konkrétnej ženy..

Klasifikácia myomatóznych formácií

Telo maternice sa skladá zo svalovej vrstvy a sliznice, ktorá lemuje jej vnútro.

Myomatózne lézie sú lokalizované vo svalovom spojivovom tkanive. Ťažiskom ich rastu je jedna chybná bunka, ktorá prechádza určitými zmenami a začína sa deliť rýchlejšie ako susedné bunky..

V dôsledku toho vzniká myomatózny uzol - miestna akumulácia náhodne prepletených vlákien hladkého svalstva. V priemere sa jeho rozmery pohybujú od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Niekedy však existujú nádory veľmi veľkých rozmerov. Niektoré vážia niekoľko kilogramov..

Myomatózne bunky prakticky nedegenerujú na malígne. Stáva sa to v menej ako 1% prípadov..

Pozor! Ani rýchly rast fibroidov nie je známkou jeho malignity.

Fibroidy maternice sa môžu nachádzať v rôznych vrstvách. Podľa týchto znakov sú uzly rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Submukózny alebo submukózny - rastie v maternicovej dutine. Môže vyčnievať dovnútra úplne, napoly alebo menej.
 • Intramurálne alebo intramuskulárne - umiestnené vo vnútri steny orgánu.
 • Subserous alebo subperitoneal - vyčnieva z vonkajšej strany (do pobrušnice).

Medzi týmito druhmi je myóm, ktorý rastie na stopke..

Príznaky maternicových myómov

Aj keď má choroba vysoký stupeň šírenia, okolo 35 - 40% pacientov sa stretáva so závažnými príznakmi - v ostatných prípadoch je asymptomatická.

 • Ťažká a predĺžená menštruácia.
 • Zrazeniny v menštruačnej krvi.
 • Pocit tlaku v oblasti močového mechúra.
 • Časté močenie.
 • Bolesť v dolnej časti brucha.
 • Rozšírenie brucha.
 • Sexuálne bolesti.

Pri veľkých novotvaroch vznikajú komplikácie.

Časté zahŕňajú rozvoj anémie spôsobenej ťažkým a dlhodobým menštruačným krvácaním.

Porucha reprodukčnej funkcie - zvyčajne sa vyskytuje pri intramurálnom usporiadaní uzla. V tomto prípade vznikajú ťažkosti s nástupom tehotenstva, pretože uzly bránia upevneniu vajíčka plodu na sliznici maternice. Môže tiež spôsobiť potrat..

Zriedkavou komplikáciou je narušená funkcia blízkych orgánov: močový mechúr a konečník.

diagnostika

Lekár môže mať podozrenie na myómy maternice na základe sťažností pacienta a po gynekologickom vyšetrení v prípade zvýšenia veľkosti orgánov..

Predtým bol stupeň rozvoja choroby korelovaný s týždňami tehotenstva, na základe toho, do akej miery sa zväčšila maternica pacienta. Stalo sa to od času, keď neexistovala ultrazvuková diagnostika. Teraz definícia typu „myóm zodpovedajúca 8 až 9 týždňom tehotenstva“ slúži ako ukazovateľ veľkosti myómov, ale nie ako diagnostické kritérium..

Je možné spoľahlivo diagnostikovať chorobu iba na základe výsledkov ultrazvukového vyšetrenia. Ultrazvukové zobrazovanie vám umožňuje presne určiť veľkosť uzlov, ich umiestnenie a typ. Je potrebné, aby pri stanovení výsledku lekár uzist urobil nielen popis uzlov, ale aj schematický nákres maternice s ich umiestnením a veľkosťou každého z nich..

Toto je dôležité pre ošetrujúceho lekára pri plánovaní ďalšej liečby. Napríklad, presne pochopiť, ako odstrániť novotvary. Alebo je možné, aby pacientka otehotnela týmto usporiadaním uzlov.

Keďže ultrazvuk nedokáže vždy zvládnuť príliš veľké formácie a veľmi zväčšenú maternicu, v niektorých prípadoch sa okrem ultrazvuku predpisuje aj MRI..

Hysteroskopia je jedným z ďalších diagnostických nástrojov. Toto je endoskopické vyšetrenie, keď je sonda s kamerou vložená do maternicovej dutiny a vyšetrená zvnútra. Potreba tejto metódy sa často nevyskytuje.

Liečba maternicových myómov

Embolizácia maternicovej artérie (EMA)

Je to minimálne invazívna a pomerne bezpečná metóda, ktorá spočíva v blokovaní toku krvi do myomatóznych uzlín. Výsledkom je, že nedostávajú výživu a regresiu niekoľko hodín..

V tomto prípade sa rezy nevykonávajú. Látka obsahujúca embólie sa vstrekuje do femorálnej artérie pomocou trubice - malých guličiek, ktoré podobne ako korok blokujú prietok krvi..

Ide o metódu, ktorá úplne zachováva orgány. Úroveň závažných komplikácií pri použití je asi 1%.

Vyskytujú sa výrazné nežiaduce reakcie. Sú to bolestivé pocity v dolnom bruchu po dobu niekoľkých hodín, ktoré si vyžadujú úľavu od liekov proti bolesti. Niekoľko dní sa môže vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, horúčka, zhoršené močenie.

Táto metóda je indikovaná pre ženy v reprodukčnom veku s myómom so závažnými príznakmi..

Chirurgické metódy

Najväčší počet chirurgických operácií v oblasti gynekológie sa vyskytuje práve v maternicových fibroidoch. Chirurgicky odstráňte uzliny na maternici a samotnej maternici, ak boli iné typy liečby neúčinné..

myomectomy

Odstránenie myomatóznych uzlín so zachovaním orgánu.

Spôsob činnosti zvyčajne závisí od typu uzlov:

 1. Hysteroskopické. V tomto prípade sa rez neuskutoční. Odstránenie sa vykonáva resektoskopom, ktorý sa vkladá cez vagínu. Tento typ operácie je možný iba pri submukóznom usporiadaní uzlov.
 2. Laparoskopická Operácia sa vykonáva pomocou laparoskopu niekoľkými vpichmi v brušnej dutine..
 3. Brucha. Rezy sa robia na bruchu a maternici. Tento typ operácie sa používa pre mnohopočetný myóm. Aj keď ide o najinvazívnejší zásah s dlhou dobou zotavenia, týka sa to aj chirurgického zákroku na zachovanie orgánov..

Najvhodnejšie je odstránenie makroskopických myomatóznych hmôt strednej veľkosti (od 2 do 5 cm v priemere), až kým nevyrastú do veľkých rozmerov. To významne komplikuje ich liečenie a môže to viesť k potrebe hysterektómie..

Hysterémia (úplné odstránenie maternice)

Extrémne opatrenie, ku ktorému by sa malo pristupovať iba v prípade závažných symptómov a veľmi veľkých orgánov, ako aj v prípade zlyhania iných metód..

Operácia sa tiež vykonáva laparoskopickými, hysteroskopickými alebo brušnými metódami..

Zvyčajne sa používa pre ženy po 40 rokoch, ktoré už majú deti..

Všetky tieto typy chirurgických zákrokov sa uskutočňujú v celkovej alebo epidurálnej anestézii..

Drogová terapia

antikoncepcie Môže znížiť krvácanie a dočasne stabilizovať rast malých uzlín.

Lieky, ktoré spôsobujú dočasnú menopauzu. Počas aplikácie (zvyčajne 6 mesiacov) sa uzly zmenšujú, ale po zrušení sa rýchlo rozrastú na svoje bývalé a niekedy na veľké veľkosti. Úplná regresia fibroidov je možná iba pri veľmi malej veľkosti.

Vnútromaternicové zariadenie Mirena. Vďaka účinku na endometrium odstraňuje príznak - silné menštruačné krvácanie.

Uvedené lieky sú symptomatické a nemajú trvalý terapeutický účinok..

Kryoterapia (zmrazenie uzlov).

FUZ-ablácia (diaľkové odparovanie pomocou úzko zameraného ultrazvukového lúča).

Toto sú nové metódy s malými dôkazmi. Preto sa neuplatňuje široko.

Pozor! Doplnky, vrátane indolu, pijavice, reflexológie, bylinnej medicíny - neliečia myómy maternice.

Moderné liečebné prístupy

Aké metódy bude lekár používať, závisí od mnohých faktorov.

Moderný koncept liečby maternicových fibroidov:

 • Maternicové myómy vyžadujú liečbu, iba ak sú uvedené.
 • Terapia by nemala byť ťažšia ako samotná choroba.
 • Prístup k liečbe by mal byť čo najkonzervovanejší..
 • Liečba by mala poskytovať najtrvalejší účinok..
 • Zamerajte sa na udržanie reprodukčnej funkcie, aj keď žena teraz neplánuje otehotnieť.

Príznaky a liečba fibroidov spolu súvisia. Pri výbere terapie musíte zodpovedať nasledujúce otázky:

 • Zasahuje myóm život ženy.
 • Ktoré a kde sa presne rozpoznajú uzly.
 • Rastú.
 • Plánuje žena tehotenstvo a kedy.
 • Vek pacienta.

Pretože myóm sa nedegeneruje na rakovinu a asi v 60% prípadov sa nijakým spôsobom neprejavuje alebo príznaky sú zanedbateľné, nemali by ste ženu podrobovať liečbe, a ešte viac chirurgickému zákroku. Odporúčania niektorých lekárov na odstránenie myómu len preto, že je úplne neopodstatnené, nehovoriac o odstránení celého orgánu. Zdravie pacientov môže trpieť viac radikálnou liečbou ako malými fibroidmi.

Pri asymptomatickom kurze sa odporúča každých 6 - 12 mesiacov podstúpiť ultrazvuk a sledovať dynamiku..

Ak však uzly neustále rastú od merania k meraniu, je to tiež dôvod na ošetrenie..

Ak je však žena v premenopauze, zatiaľ čo rast fibroidov a príznakov je mierny, lekár si môže zvoliť postoj „počkajte a uvidíte“.

Po menopauze sa zastavuje tvorba pohlavných hormónov a myóm sa zhoršuje. V ťažkých obdobiach môže byť v tomto prípade Mirena špirála predpísaná ako symptomatická liečba.

Ak žena plánuje otehotnieť, je dôležité pochopiť, do akej miery ju môžu ovplyvniť uzly - deformujú tvar maternice, zabránia prilepeniu oplodneného vajíčka k jeho stenám, rýchlo narastajú uzly, ktoré narúšajú vývoj plodu. Ak sú tieto faktory vylúčené, môžete otehotnieť s myómom.

Ak novotvary vedú k neplodnosti a potratu, je potrebná liečba - embolizácia alebo myomektómia. Je dôležité vziať do úvahy, že myóm je ochorenie s pravdepodobnosťou recidívy. Preto je vhodné vykonať takýto zákrok, ak žena plánuje otehotnenie v krátkodobom horizonte. Ak ju chce odložiť o niekoľko rokov, existuje šanca, že uzly opäť porastú.

prevencia

Na prevenciu tohto ochorenia je dôležité vylúčiť všetko, čo vedie ženu k rizikovej skupine - stres, anémia, venózna kongescia v panvovej oblasti, negramotná antikoncepcia, zápalové procesy, potraty..

Preto budú preventívne opatrenia nasledovné:

 • normálny spánok;
 • správna výživa;
 • udržiavanie optimálnej hmotnosti;
 • fyzická aktivita;
 • pravidelný sexuálny život;
 • včasné liečenie chorôb ženských pohlavných orgánov;
 • uchovanie a dojčenie počas najmenej 4 - 6 mesiacov.

Na prevenciu myómov je tiež dôležité uvedomiť si reprodukčnú funkciu v čase. Optimálne, ak sa prvé narodenie objaví asi za 22 rokov a druhé za 25 rokov. Neskoré prvé narodenia vedú k predčasnému starnutiu myocytov (svalových buniek), čo znamená zníženie schopnosti maternice s predlžovaním a sťahovaním a tendenciu tvoriť uzly..

Maternicové myómy nie sú len napraviteľné, ale nepatria medzi nebezpečné choroby. Aby bola liečba fibroidov najúčinnejšia, je dôležité ju včas identifikovať. Pravidelné návštevy gynekológov sa preto vzťahujú aj na preventívne opatrenia..

Maternicové myómy

Vashkevich Irina Vladimirovna

Maternicové myómy (leiomyóm alebo fibromyóm) - benígna masa v myometrii (svalová vrstva maternice), ktorá je výsledkom hormonálneho zlyhania. Zvyčajne je zastúpená niekoľkými uzlami rôznych veľkostí, ale sú tu aj jednotlivé nádory. Počas vyšetrenia sa náhodne zistia malé novotvary, pretože neexistuje závažná symptomatológia.

Príčiny maternicových myómov

Hlavným dôvodom rozvoja choroby je porucha vaječníkov, keď začínajú produkovať príliš veľa estrogénového hormónu. Myóm a jeho intenzívny rast môžu byť vyvolané antikoncepciou s vysokou koncentráciou tohto hormónu. Fibroidy sa môžu vyskytnúť aj po potratoch, komplikáciách počas tehotenstva, endometrióze v dôsledku zápalu vaječníkov, vajcovodov. Ohrozené sú nulliparous ženy staršie ako 30 rokov. Príčinou vzniku uzlov je často obezita, nízka fyzická aktivita, narušenie endokrinného systému, imunitný systém, dlhé obdobie izolácie (zotrvanie na aktívnom slnečnom svetle). Existuje aj dedičný faktor.

Faktory podporujúce nádor

Podľa výskumu je kľúčovým faktorom výskytu fibroidov zvýšenie estrogénu v progesterónovej deficiencii, ktorá je spojená s dysfunkciou vaječníkov. Estrogén podporuje rast určitých svalových skupín maternice. Zvýšenie produkcie ženského hormónu je vyvolané nielen zápalovými, infekčnými chorobami reprodukčného systému, potratmi, antikoncepciou, ale aj podvýživou. Potraviny s vysokým obsahom rafinovaných uhľohydrátov, nasýtených mastných kyselín a neadekvátnej vlákniny so stálou spotrebou teda zvyšujú riziko vzniku nádorov..

Fibrómóm sa môže vyskytnúť aj v dôsledku traumy maternice - trauma počas pôrodu, kyretáž, diagnostická hysteroskopia, zavedenie IUD (vnútromaternicového zariadenia). Ženy s nadváhou podliehajú nádorovým procesom - tukové tkanivo transformuje androgény na estrogény. U pacientov s hmotnosťou nad 70 kg je preto toto ochorenie trikrát pravdepodobnejšie. Rozloženie tukovej hmoty ovplyvňuje produkciu estrogénu, takže ženy s usadeninami v hornej časti tela a v páse (typ postavy je „jablko“) sú na fibroidy najcitlivejšie. Hormonálne pozadie ovplyvňuje hypertenzia, psychoemotívne nadmerné zaťaženie, sedavý spôsob života, regionálny faktor, nekompatibilita so sexuálnym partnerom..

Maternicové myómy a ich typy

Na základe umiestnenia sa rozlišujú nasledujúce typy nádorov:

 1. Subserous. Nachádza sa na vonkajšej strane maternice a vyvíja sa do vonkajšej časti panvovej dutiny. Nemá vplyv na činnosť reprodukčného systému a menštruačného cyklu, ale komprimuje susedné orgány a tkanivá. Preto je bolesť v bedrovej oblasti pri pohyboch čriev možná pocit neúplného pohybu čriev.
 2. Intramuskulárne (intramurálne). Tvorí sa v stredných svalových vrstvách, čo vyvoláva zväčšenie orgánu. Tento typ nádoru je medzi pacientmi najbežnejší a vyznačuje sa poruchou menštruačného cyklu, bolesťou, závažnosťou panvovej oblasti..
 3. Submukózne (submukózne). Vyvíja sa pod sliznicou, ktorá zakrýva dutinu maternice, rastie hlbšie do orgánov a vedie k akútnym symptómom.
 4. Intramuskulárne (intersticiálne). Uzly sa tvoria vo svalovej vrstve maternice. Tento typ nádoru je charakterizovaný hojným menštruačným tokom, bolesť sa prejavuje iba intenzívnym rastom fibroidov, jej nekrózou alebo edémom a trpia aj susedné orgány - konečník a močovina. Rozšírenie maternice je jednotné.

príznaky

Myóm nemá vždy výrazné príznaky, z ktorých najcharakteristickejšie sú u väčšiny pacientov tieto:

 • porušenie, neobvyklý priebeh cyklu - predĺžené trvanie (8 alebo viac dní), bolesť, krvné zrazeniny;
 • bolesť v oblasti panvy;
 • pocit ťažkosti, tlaku v oblasti MT (panva);
 • bolesť nôh a chrbta;
 • bolesť, nepohodlie počas intimity;
 • časté močenie s malým vyprázdňovaním močoviny, ktoré je spojené s kompresiou orgánu;
 • zápcha spôsobená stláčaním čriev;
 • zvýšenie brucha.

Ak máte aspoň jeden príznak, musíte sa bezodkladne poradiť s prenatálnou klinikou. Ak vizuálne vyšetrenie, palpácia nebude stačiť, lekár predpíše ultrazvukové vyšetrenie, krvný test, močový test, náter. V závislosti od výsledku sa môžu použiť ďalšie metódy vyšetrenia..

Myóm a tehotenstvo

Pacientky s nádorom majú obavy z možnosti počatia a tehotenstva. Tento problém je veľmi dôležitý, pretože hlavnou vekovou kategóriou matiek sú ženy staršie ako 30 - 35 rokov, ktoré sú ohrozené.

Nádor nie je príčinou neplodnosti, ale spôsobuje určité ťažkosti: komprimuje vajcovody, narušuje ovuláciu a znižuje priechodnosť spermií. Preto, ak pacientka otehotnie a sú zistené veľké myómy, odporúča sa liečba alebo chirurgický zákrok. Pri hypertrofických rastoch fibroidov a výraznom zvýšení, deformácii maternice je problematické obnoviť schopnosť rodiť deti, niekedy je nemožné.

1. trimester tehotenstva

Problémy sú spojené s kontaktom nádoru s placentou, najmä ak je myóm veľký. S malým nádorom, ktorý sa počas tehotenstva pozoruje u 60% žien, chýbajú komplikácie a príznaky, ale dochádza k predčasným potratom. príčiny:

 • zvýšenie kontrakcií maternice;
 • zhoršená cirkulácia maternice;
 • problémy s fungovaním neuroendokrinného systému;
 • chronické infekcie;
 • proliferácia sliznice maternice v dôsledku polypózy, hyperplázie.

2., 3. trimestre

Riziko potratu sa zvyšuje, keď sa zmenšuje priestor potrebný pre plod, zvyšuje sa intenzita kontrakcie maternice. Dôležitú úlohu hrá počet, veľkosť, umiestnenie novotvarov, ich kontakt s placentou. Ak nedôjde k potratu, myómy môžu nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu, spôsobiť deformácie lebky, iných častí tela a narušiť vnútorné orgány..

Nádor je často príčinou dlhodobého pôrodu, lekári často rozhodujú o cisárskom reze. Samotný nádor neovplyvňuje pôrodný proces, dôvodom je skutočnosť, že z dôvodu ich prítomnosti je prítomná anomália, poloha dieťaťa, keď nie je možné rodiť prirodzene (panvová, tvárová, priečna poloha). S cisárskym rezom môže chirurg okamžite odstrániť novotvar.

Separácia placenty je zvlášť ťažká, najmä ak sa za ňou vytvoril nádor. Lekári to musia zohľadniť pri narodení dieťaťa..

Myóm je príčinou komplikácií v popôrodnom období. Sú skoré - spôsobujú krvácanie, rast placenty a neskoro. Patrí medzi ne revolúcia (maternica nemá pôvodnú veľkosť), infekcia.

Tehotenstvo, pôrod a myóm

Počas tehotenstva dochádza k zvýšenej tvorbe estrogénu a progesterónu, čo ovplyvňuje stav nádoru. Popri hormonálnych zmenách dochádza aj k fyzickým zmenám - myometria je napnutá, zvyšuje sa jej objem. Preto je dôležitá lokalizácia nádoru, jeho veľkosť. Zvýšenie je charakteristické pre 1. a 2. trimester, zatiaľ čo v 3. myóme klesá. V praxi u väčšiny pacientov s týmto ochorením, počas tehotenstva a pôrodu, nedochádza k intenzívnemu rastu nádoru, nespôsobujú to významné problémy. Opačný účinok je častejší - ničenie nádoru, nekróza. Toto je negatívna zmena, ktorá môže spôsobiť krvácanie, opuchy a výskyt cýst. Nekróza tkaniva fibromyómu je sprevádzaná zvýšením telesnej teploty, zvýšením počtu bielych krviniek v krvi, zvýšením hladiny ESR, bolesťou v oblasti miesta uzla. Ak ultrazvuk a testy potvrdia diagnózu, je tehotná žena hospitalizovaná a liečená v nemocnici. Takmer žiadne chirurgické zákroky.

liečba

Liečba nádorov je lekárska a chirurgická. Pri liečbe pacientov v reprodukčnom veku sa zvyčajne používajú medikačné metódy s užívaním drog, je veľmi zriedkavé, aby sa fibroidy operatívne odstraňovali, pretože to ohrozuje možnosť otehotnenia v budúcnosti..

Liečba drogami spočíva v použití prípravkov železa, vitamínov B, E, A, ktoré pozitívne ovplyvňujú fungovanie endokrinného a nervového systému, kyseliny listovej, kyseliny askorbovej. Zvyčajne sa jedná o vyvážené komplexy, potravinové doplnky. Dobrý účinok sa pozoruje po vymenovaní špeciálnej diéty zameranej na zníženie telesnej hmotnosti (často sa metabolizmus lipidov myómov narušuje, čo vyvoláva prírastok hmotnosti). Pacient upravuje stravu, nahrádza živočíšne tuky rastlinnými tukmi, obmedzuje príjem uhľohydrátov a zahŕňa ovocné a zeleninové šťavy. Tiež predpisuje hormóny s vysokým obsahom progesterónu, ktoré inhibujú rast nádorov. Liečba drogami sa teda vykonáva v týchto prípadoch:

 • plodný vek;
 • ak je fibroid vo svalovej vrstve;
 • maternica je malá, nezmenila sa jej tvar.

Ak je nádor veľký, pokračuje v raste, rozhoduje sa o chirurgickom zákroku. indikácie:

 • krvácanie z maternice sprevádzané anémiou;
 • veľký objem maternice;
 • fibroidy tvorené pod sliznicou;
 • stlačenie konečníka, močoviny;
 • postmenopauzálny rast nádorov;
 • nádor sa nachádza v krčku maternice.

Ak existuje dôkaz, vykonáva sa myomektómia (odstránenie fibromyómu) alebo embolizácia maternicových tepien, aby sa zablokovala výživa uzla, čo vedie k jej zníženiu. Úplné odstránenie maternice sa dá vykonať vo výnimočných prípadoch, ako aj v prípade, že pacient je starší ako 45 rokov.

Pozrite si video o myóme

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť

Pokiaľ ide o potrebu liečby fibroidov, odborníci nesúhlasia. Niektorí ľudia radšej sledujú, počkajte, pretože existujú situácie, že hormonálne pozadie je normálne a novotvary ustúpia. Platí to najmä pre mladé ženy v plodnom veku a pre dievčatá v puberte. Ako adjuvans sa predpisujú vitamínové komplexy, správna výživa.

Ďalšia kategória špecialistov trvá na naliehavej liečbe vrátane hormonálnych liekov, aby sa včas zabránilo ďalšiemu rastu nádoru a aby sa zachovala schopnosť rodiť deti..

Rozhodnutie sa prijíma po sérii analýz:

Faktom je, že ak sa fibroid neošetrí alebo ak sa používajú ľudové metódy, môže samoliečba viesť k vážnym následkom - narušeniu iných orgánov reprodukčného systému, susedných orgánov, rozvoju ďalších novotvarov. Vzhľadom na to, že v počiatočných fázach ochorenia pokračuje bez príznakov, odporúča sa, aby ženy každoročne dvakrát ročne skontrolovali gynekológovia..

komplikácie

Po zúžení alebo odstránení nádoru je potrebné venovať pozornosť telu, byť lekárom pozorovaný, aby sa zabránilo vývoju alebo objaveniu sa nového nádoru. K tomu môžu viesť rôzne negatívne faktory, hormonálne poruchy, vrátane tých, ktoré sú spojené s reštrukturalizáciou tela počas menopauzy. Ak sa vykonal chirurgický zákrok, tehotenstvo sa môže naplánovať najskôr po šiestich mesiacoch po porade s lekárom. Inak môže nezaistená pooperačná jazva na maternici spôsobiť jej prasknutie počas pôrodu..

Počas lekárskeho ošetrenia je potrebné dodržiavať lekárske odporúčania, udržiavať zdravý životný štýl, hrať športy, pravidelnú intimitu a antikoncepciu predpísanú gynekológom..

Odpovede na populárne otázky

Čo sa stane, ak nebudete liečiť maternicové myómy?
V každom prípade sa musí dodržať. Indikácia liečby fibroidov nie je vždy.

Je potrebné liečiť malé maternicové myómy??
V prípade maternicového fibroidu malej veľkosti, ktorý sa nachádza intramuskulárne alebo suberózne, bez klinických prejavov a rastovej tendencie, je potrebné pravidelne sledovať iba.

Je IVF možné s myómom maternice?
Možno, ak maternicové myómy bez klinických prejavov, suberózneho alebo intramuskulárneho typu a nepresahujú celkovú veľkosť 5 cm.

Príčiny maternicových myómov

Nezhubný nádor, ktorý sa vyskytuje vo svalovej vrstve maternice, sa nazýva myóm. Ide o pomerne bežnú gynekologickú patológiu, ktorá sa zistí najmä u žien v neskorom reprodukčnom veku. Pokiaľ ide o jeho vzhľad, vzdelávanie vás upozorňuje na menštruačné nepravidelnosti, stálu alebo periodickú bolesť v dolnom bruchu a ďalšie nepríjemné príznaky. Používanie moderných hormonálnych liekov pomáha zbaviť sa problému. V niektorých prípadoch je potrebná chirurgická liečba..

V súčasnej dobe nie sú známe presné príčiny fibroidov maternice. Existuje veľa verzií, ale žiadna z nich nedáva úplnú odpoveď na otázku, čo sa deje v ženskom tele. Pokúsme sa pochopiť celý rad názorov a pochopiť, prečo sa vytvára myomatózny uzol, a čo s touto chorobou..

Prečo sa myómy objavujú: moderné teórie, verzie, hypotézy

Etiológia a patogenéza tejto patológie nie sú úplne objasnené. V gynekológii sa zvažuje niekoľko teórií vzhľadu fibromyómu maternice:

hyperestrogenismus

Jedna z najpopulárnejších teórií vysvetľujúcich, prečo sa vyskytujú myómy. Podľa tejto hypotézy z nejakého dôvodu nie je dostatočná produkcia progesterónu - jedného z kľúčových ženských pohlavných hormónov. Na pozadí nedostatku progesterónu sa prirodzene zaznamenáva nadbytok estrogénu. V komplexe sú obe tieto látky zodpovedné za normálne fungovanie ženského reprodukčného systému a tiež určujú možnosť počatia a nosenia dieťaťa..

Zvýšenie hladín estrogénov v ženskom tele vedie k hormonálnej nerovnováhe, ktorá ovplyvňuje rast benígnych nádorov..

Faktory vedúce k hyperestrogenizmu:

 • Včasná menštruácia - prvá menštruácia do 10 - 12 rokov (ak to nie je v dôsledku dedičných predispozícií);
 • Dlhé reprodukčné obdobie - neskorá menopauza vo veku 50 rokov a viac;
 • Zápalové ochorenia panvových orgánov: endometritída, salpingooforitída;
 • Ovariálna patológia, pri ktorej je narušená produkcia hormónov: cysty, nádory, zápalové ochorenia. Dozviete sa viac o tom, čo je ovariálna cysta a ako je nebezpečná;
 • Nerealizovaná reprodukčná funkcia: nedostatok tehotenstva a pôrodu;
 • Neskoré prvé narodenie (po 30 rokoch bez predchádzajúcej neplodnosti, potratov atď.);
 • Odmietnutie dojčiť alebo krátke obdobie laktácie (menej ako 6 mesiacov);
 • Časté potraty alebo potraty. Riziko rozvoja fibroidov sa zvyšuje po dvoch alebo viacerých potratoch. Čím dlhšie je tehotenstvo, tým vyššia je pravdepodobnosť hormonálneho zlyhania;
 • Nepravidelný sexuálny život (sporný faktor, pretože neboli predložené jasné dôkazy);
 • Endokrinná patológia (najmä obezita ako faktor akumulácie estrogénu, ochorenie štítnej žľazy);
 • Iracionálny a nekontrolovaný príjem hormonálnych liekov vrátane nesprávneho výberu antikoncepcie.

Nekontrolované užívanie liekov na zmenu hormonálneho pozadia v ženskom tele môže viesť k hyperestrogénii.

Nadmerná tvorba estrogénov vedie k objaveniu sa zárodku myomatózneho uzla vo svalovej vrstve maternice. Je to pravdepodobne dôsledkom viacerých opakovaných cyklov hyperplázie myometria s každým menštruačným cyklom na pozadí hyperestrogénie. Normálne sa svalové bunky počas života ženy tvoria a odumierajú, pričom sa vzájomne vymieňajú, ale akonáhle tento zavedený systém môže zlyhať. Procesy prirodzenej apoptózy sú narušené, bunky aktívne proliferujú a stávajú sa citlivými na rôzne škodlivé faktory:

 • Zápalové zmeny v maternici - účinky endomyometritídy;
 • Ischémia špirálových artérií maternice kvôli ich kŕču počas menštruácie;
 • Poranenia maternice počas pôrodu, s gynekologickými manipuláciami, rôznymi operáciami.

Posledný faktor si zaslúži osobitnú pozornosť, pretože jedna z teórií vývoja fibromyómu je založená na tejto verzii (bude podrobnejšie opísaná ďalej)..

S každým novým menštruačným cyklom sa zvyšuje počet zmenených myometrických buniek. Časť buniek tak opúšťa maternicu v priebehu času, ako to predpokladá príroda, ale niektoré zmenené tkanivá zostávajú. Vytvorí sa primordium myómového uzla - malý nádor, ktorý sa nedá zistiť hmatom alebo ultrazvukom. Tento proces je zdĺhavý a môže trvať mnoho rokov. Po skutočnosti nie je možné presne zistiť, kedy sa myómy objavili, a niekedy je dosť ťažké identifikovať faktory, ktoré ovplyvnili jeho rast. Pozrite sa tiež, ako rýchlo rastie myóm a či je možné zastaviť jeho rast..

Pri formovaní ďalších bežných gynekologických ochorení - endometriózy a hyperplázie endometria - sú dôležité rovnaké faktory, ktoré určujú vývoj a rast fibroidov. Nie je prekvapujúce, že u mnohých žien sa súčasne zistí niekoľko chorôb. Je tiež potrebné poznamenať, že fibroidy sa často kombinujú s mastopatiou, benígnou proliferáciou tkanív mliečnych žliaz, a tu opäť musíme hovoriť o hyperestrogenizme..

Hormonálna nerovnováha postihuje prsné žľazy, takže myóm často sprevádza mastopatia.

Účinok hormónov je významný iba v počiatočných fázach vývoja myomatózneho uzla. V priebehu času, keď nádor dosiahne určitú veľkosť, sa stáva autonómnym a ovariálne hormóny naň majú malý vplyv. Jeho ďalší rast je zabezpečený lokálnou produkciou estrogénu z androgénov a tvorbou spojivového tkaniva v myometrii. Z toho vyplývajú dva závery:

 1. Maternicové myómy dobre reagujú na hormonálnu terapiu len s veľkosťou uzlov až 2,5 - 3 cm.
 2. Myomatózny uzol je schopný samostatne produkovať estrogény, ktoré ovplyvňujú hormonálne pozadie ženy a možno ho považovať za jednu z príčin neplodnosti pri tomto ochorení..

Nadbytok progesterónu

V posledných rokoch sa v praktickej gynekológii venovala osobitná pozornosť nielen estrogénu, ale aj progesterónu. Boli získané zvedavé údaje:

 • Počas tehotenstva sa na pozadí zvýšenej syntézy progesterónu zaznamenáva rast uzlín (hlavne v prvej polovici tehotenstva);
 • Pri používaní Duphastonu (syntetického analógu progesterónu) a podobných liekov na liečbu fibroidov u niektorých žien sa pozoruje paradoxný nárast vzdelania..

Tieto a ďalšie štúdie objasnili, že progesterón zohráva úlohu pri vývoji choroby a jej prebytok je škodlivý aj pre ženy, ako aj nedostatok. V tejto súvislosti mnohí lekári postupne upúšťajú od používania gestagénnych liekov pri liečbe maternicových fibroidov, pričom uprednostňujú nové moderné prostriedky..

V poslednej dobe odborníci odmietajú predpisovať gestagénne lieky pacientom s benígnymi nádormi, pretože je pomerne ťažké kontrolovať koncentráciu gestagénov ženského tela..

Fibrómóm sa zisťuje nielen na pozadí hormonálneho zlyhania, ale aj u prakticky zdravých žien, ktoré sa nesťažujú na menštruačné nepravidelnosti, ktoré nemajú problémy s počatím a prenášaním detí. To znamená, že všetko nie je také jednoduché a pravdepodobnosť vývoja nádoru určuje nielen hladina hormónov.

Ovulácia ako príčina nádoru

Ostatné názvy pre túto verziu sú evolučná teória. Podľa tejto hypotézy nie sú maternicové myómy ničím iným, než pravidelným odplatným za spoločenskú aktivitu ženy. Vráťme sa o niekoľko storočí a uvidíme, ako žili v tých vzdialených časoch. Obyčajné roľnícke ženy aj vzdelané mladé ženy sa za nás vzali v pomerne ranom veku, porodili deti a nepoužívali žiadne antikoncepčné prostriedky. V tejto situácii bola žena takmer vždy tehotná alebo dojčiaca. K ovulácii došlo zriedkavo, vaječníky pracovali v inom rytme a pravdepodobnosť hormonálnej nerovnováhy bola minimálna.

Čo sa teraz deje? Moderná žena sa rozhodne o svojom prvom dieťati neskoro a často o tom býva. Veľké rodiny sa už nepovažujú za normu a vo väčšine ruských rodín 1-2 deti. Štatistika je neúprosná: plodnosť neustále klesá. Ukazuje sa, že od menarky ovuluje žena takmer každý mesiac - dozrievanie a uvoľňovanie vajíčka. Telo sa neustále pripravuje na možné tehotenstvo, ale počatie dieťaťa sa nestane, ale existuje niekoľko cyklov hyperplázie maternicových buniek. Nie je prekvapujúce, že v posledných rokoch sa výskyt fibroidov maternice výrazne zvýšil - patológia priamo súvisiaca s reprodukčným správaním žien..

Hyperplázia maternicových buniek je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy, ku ktorej dochádza v dôsledku „neodôvodnených očakávaní“ reprodukčného systému ženy s možným tehotenstvom..

Pretože ovulácia a tkanivová hyperplázia sú v tejto teórii považované za hlavné rizikové faktory, jej zástancovia navrhujú použitie kombinovaných perorálnych kontraceptív na zabránenie maternicových fibroidov. Táto schéma je oprávnená, pretože COC blokujú dozrievanie vajíčok, a tým zastavujú všetky ostatné procesy v reprodukčnej sfére. Žiaľ, orálna antikoncepcia má veľké množstvo vedľajších účinkov, komplikácií a kontraindikácií. Okrem toho sa neodporúčajú ženám starším ako 35 rokov, čo výrazne obmedzuje ich použitie v tejto patológii..

Genetická teória

Výskum v tejto oblasti prebieha už dlhú dobu, spoľahlivé údaje však ešte neboli získané. Vedcom sa len podarilo zistiť, že patologická aktivita myometriálnych buniek je spojená s dysreguláciou génov HMGIG a HMGIY umiestnených na chromozóme 12, respektíve 6. Expresia týchto génov vedie k tvorbe proteínov - markerov nádorového procesu. Identifikácia týchto látok pravdepodobne umožní diagnostikovať myóm v počiatočných fázach jeho vývoja, ale vo všeobecnosti teória nedáva jednoznačnú odpoveď na otázku, prečo sa tvoria maternicové myómy a prečo.

Je známe, že myómy, ako je endometrióza, sa často zisťujú v niekoľkých generáciách - u ženy, jej matky a babičky. To naznačuje, že tendenciu k rozvoju choroby možno zdediť. Navyše je nádor často detegovaný u pacienta bez zaťaženej rodinnej anamnézy.

V prospech genetickej teórie výskytu a vývoja fibroidov sa uvádza, že tendencia k tejto patológii sa často vyskytuje u rôznych generácií tej istej rodiny..

Zranenia ako rizikový faktor

Medzi pravdepodobné príčiny vývoja myómov patria:

 • Ťažký pôrod sprevádzaný prasknutím maternicového tkaniva;
 • Traumatické potraty (vrátane neskorého tehotenstva);
 • Chirurgické zákroky na maternici (vrátane cisárskeho rezu);
 • Akékoľvek zranenia dolnej časti brucha.

Všetky traumatické situácie vedú k tomu, že v mieste prasknutia myometria sa aktivuje rast nových buniek a tento proces sa nevyskytuje vždy primerane. Je veľmi pravdepodobné, že ladiaci obvod zlyhá a namiesto normálnych tkanív sa objaví zárodok budúcich maternicových fibroidov..

Táto hypotéza dobre zapadá do skutočnosti, že myómy sa zvyčajne zisťujú u žien starších ako 35 rokov po pôrode. Teória však neodpovedá na otázku, prečo sa nádor vyskytuje u mladých a bezvýznamných žien bez chirurgického zákroku na maternici v anamnéze..

Keď sa objaví novotvar

Vedci stále neboli schopní pochopiť, v akom okamihu ženského života sa v tele vytvára nebezpečný nádor. Existujú dve teórie výskytu fibroidov:

 • Uzol sa vytvára v maternici ženského plodu aj počas vývoja plodu pod vplyvom rôznych nepriaznivých faktorov (lieky, infekcie, ionizujúce žiarenie atď.);
 • Myóm sa vyskytuje po puberte a rastie po celý život ženy. Dôkazom toho je skutočnosť, že podľa pitvy (pitva post mortem) sú uzly detekované u 80% všetkých žien..

Veľké maternicové fibroidy po hysterektómii (odstránenie maternice s nádorom).

Prvá teória nie je rozšírená. Maternicové myómy sa u dievčat až do puberty nikdy nezistia, takže je pochybné, že sa nádor vyskytuje dokonca aj v prenatálnom období. Väčšina lekárov má tendenciu si myslieť, že myomatózny uzol sa objavuje a rastie v reprodukčnom veku - od 18 do 30 rokov, ale po 35 rokoch sa cíti častejšie. Je to pravdepodobne spôsobené negatívnym vplyvom vyššie diskutovaných faktorov..

 • U adolescentov sú maternicové myómy extrémne zriedkavé a presné mechanizmy tohto fenoménu sa neskúmali;
 • V mladom veku (18 - 30 rokov) nie je najbežnejšou diagnózou ani fibromyóm. Počas tohto obdobia sa zistí prevažne iná patológia, ktorá má podobné príčiny vývoja - endometrióza;
 • V menopauze sa myóm nevytvára. Všetky nádory identifikované počas tohto obdobia sú zostávajúce neliečené uzliny zostávajúce z reprodukčného veku;
 • Počas menopauzy po zastavení tvorby pohlavných hormónov by sa myóm mal nezávisle zmenšiť a zmiznúť. Žiaľ, nie vždy sa tak stáva, ale vedci doteraz nedokázali zistiť príčinu tohto javu..

Ak maternicové myómy v menopauze rastú, musia sa odstrániť. Rast fibroidov z vrcholu je pravdepodobným príznakom malígneho nádoru.

Tehotenstvo a myómy: prečo rastú uzly

Podľa štatistík má 0,5 až 4% žien dieťa na pozadí maternicových myómov. Stáva sa, že nádor je detegovaný iba pri prvom ultrazvuku a nezostáva nič iné ako pozorovať jeho rast. U niektorých žien myóm bráni počatiu dieťaťa a tehotenstvo nastáva až po liečbe.

V očakávaní dieťaťa sa môže myomatózny uzol správať odlišne. Všetky zmeny vo veľkosti nádoru sú spôsobené vplyvom progesterónu a hormónov estrogénu, ktoré určujú priebeh tehotenstva a pôrodu. Prečítajte si viac o výskyte tehotenstva a pôrodu na pozadí myómov.

Ak sa počas tehotenstva zistí fibroid, je dôležité sledovať jeho vývoj, pretože počas tohto obdobia je ťažké presne predpovedať, ako sa bude nádor správať..

 • O niečo viac ako polovica nastávajúcich matiek tvrdí, že vzdelanie v čase narodenia narastá. Toto je typickejšie pre veľké uzly s autonómnym rastom;
 • 8 až 27% žien naznačuje, že veľkosť nádoru sa zmenšuje. Najčastejšie sa jedná o fibroidy malej a strednej veľkosti;
 • K rastu uzla dochádza hlavne v trimestri I a II, keď dochádza k zvýšeniu produkcie progesterónu. Po 16 týždňoch preberá placenta produkciu hormónu, hladina vlastného progesterónu klesá. V treťom trimestri III sa formácie môžu stabilizovať alebo zmenšiť.

Po narodení dieťaťa sa fibromyóm správa inak. Poznamenáva sa, že malé uzly majú tendenciu ustupovať a pri kontrole nemusí byť detekovaný ultrazvuk. V iných situáciách je indikovaný dohľad lekára a výber optimálneho liečebného režimu po pôrode a po ukončení laktácie..

Pretože fibromyóm sa správa nepredvídateľne, potom po narodení dieťaťa a po ukončení jeho kŕmenia je potrebné pokračovať v liečbe tejto patológie..

Faktory ovplyvňujúce rast nádoru

Prečo sa myóm zvyšuje a čo určuje jeho rast? Presné príčiny tohto stavu nie je vždy možné u konkrétneho pacienta identifikovať. Medzi hlavné faktory patria:

 • Začiatok sexuálnej aktivity. Predpokladá sa, že niektoré zmeny hormonálneho pozadia vyvolávajú rast uzlov;
 • Tehotenstvo končiace pri narodení dieťaťa. Počas gestačného vzdelávania sa správajú inak, ako je uvedené vyššie;
 • Laktačné obdobie - v tomto období sa rast uzlov zvyčajne spomaľuje (najmä na pozadí laktačnej amenorey);
 • Potrat alebo umelé prerušenie tehotenstva mení hormonálne pozadie a vyvoláva vývoj choroby;
 • Gynekologické choroby: zápalové procesy v panvových orgánoch, cystách a nádoroch vaječníkov;
 • Užívanie hormonálnych liekov na antikoncepciu alebo liečbu akýchkoľvek chorôb. Niektoré lieky inhibujú rast uzla, iné naopak stimulujú jeho množenie;
 • Climax S nástupom menopauzy by sa fibroidy mali zhoršovať, ale nie vždy sa to stáva;
 • Endokrinná patológia môže spôsobiť poruchu pri výrobe pohlavných hormónov a viesť k aktivácii procesu (vrátane obezity, ochorenia štítnej žľazy);
 • Stres. Presné mechanizmy tohto fenoménu sa neskúmali, predpokladá sa však, že neustále emocionálne skúsenosti môžu spustiť rast uzlov;
 • Nepriaznivé podmienky prostredia.

Niektorí gynekológovia sa domnievajú, že stresové situácie môžu nepriaznivo ovplyvniť rast myomatóznych uzlín.

Príznaky naznačujú rýchly rast fibroidov:

 • Menštruačné nepravidelnosti. Menštruácia sa stáva hojnou a dlhou. Čím silnejší uzol porušuje architektoniku maternice, tým výraznejšie je porušovanie;
 • Abnormálne krvácanie z maternice v ktorýkoľvek deň cyklu;
 • Bolesť v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta (ožarovanie bude závisieť od umiestnenia uzla);
 • Známky kompresie panvových orgánov: porušenie močenia a vyprázdnenia;
 • Zväčšenie veľkosti brucha (s formáciami veľkých rozmerov);
 • Problémy pri počatí a narodení dieťaťa.

Výskyt zjavných symptómov je príležitosťou na konzultáciu s lekárom a na vyšetrenie. Po stanovení diagnózy lekár vyberie vhodnú liečbu, pričom vezme do úvahy vek ženy, veľkosť nádoru a ďalšie faktory.

Čo sa stane, ak sa myóm nelieči? Dôsledky takéhoto rozhodnutia môžu byť veľmi smutné:

 • Krvácanie vedúce k rozvoju chronickej anémie;
 • Postupná kompresia okolitých orgánov myómom s porušením ich funkcie;
 • Neplodnosť alebo potrat;
 • Zrod submukózneho uzla s rizikom inverzie maternice;
 • Nádorová nekróza - stav, ktorý ohrozuje ženský život.

Vývoj komplikácií môže byť indikáciou pre chirurgickú liečbu, ale v skorých štádiách by bolo možné urobiť to bez radikálnych opatrení. Myoma nemusí byť vždy odstránená. Pri malých veľkostiach uzla a nevyjadrených klinických prejavoch je možná konzervatívna liečba - užívanie hormonálnych liekov v priebehu 3 až 6 mesiacov podľa určitej schémy. Po takomto ošetrení sa môžu fibroidy zmenšiť, ich príznaky zmiznú, čo žene umožní návrat do obvyklého života.

Použitie hormonálnej terapie pri liečbe benígnych nádorov môže pomôcť žene zbaviť sa príznakov choroby a dokonca aj v niektorých prípadoch aj samotnej patológie..

Úspešná hormonálna liečba neznamená, že na problém musíte navždy zabudnúť. Myóm sa môže vrátiť a začať znova rásť, a potom je potrebná chirurgická liečba. Osobitne nebezpečné je aktivácia nádoru v premenopauzálnom období a po menopauze. Rýchly rast maternice a prudký nárast veľkosti uzla u žien starších ako 40 rokov sa považujú za jeden zo znakov vývoja zhubného nádoru a neodkladná lekárska pomoc nestačí..

Doteraz bolo vyvinutých veľa metód na zbavenie sa fibroidov a zachovanie reprodukčného zdravia žien. Ide predovšetkým o EMA - embolizáciu maternicových tepien, pri ktorých sa zastaví prietok krvi do nádoru a nastane jej pravidelná regresia. Podľa svedectva sa vykonáva myomektómia - excízia uzla so zachovaním samotnej maternice. Hysterektómia sa vykonáva iba v situáciách, keď iné metódy neboli účinné. Vďaka včasnému prístupu k lekárovi má žena každú šancu vyhnúť sa negatívnym následkom maternicových fibroidov a zabrániť vzniku závažných komplikácií..

Čo je nebezpečné a ako liečiť maternicové myómy? Príčiny a príznaky

Jedným z najnaliehavejších problémov je také gynekologické ochorenie, ako sú myómy maternice..

Ak však máte diagnostikovanú túto diagnózu, nie je potrebné panikáriť:

Po prvé, mali by ste sa upokojiť a pochopiť, že myóm nie je malígny novotvar a že existujú spoľahlivé metódy liečby;

Po druhé, je dôležité podrobiť sa dôkladnému preskúmaniu pomocou hardvérových techník. Potom bude diagnóza buď vyvrátená alebo overená..

Tu sa budeme zaoberať najdôležitejšími otázkami týkajúcimi sa maternicového myómu, porozprávať o pravdepodobných príčinách jeho výskytu, príznakoch a metódach liečby..

Maternicové myómy - čo to je?

Maternicové myómy - ochorenie ženských genitálií, ktoré sa vyznačuje tvorbou a rastom benígneho nádoru v myometriu - svalovej vrstvy maternice. Ženy vo vekovej kategórii od 30 do 40 rokov a najčastejšie čelia problému maternicových myómov. V súčasnosti sa však myómy výrazne omladli a prípady ochorenia u mladých žien vo veku 20 - 25 rokov nie sú nezvyčajné..

Maternicové myómy sa nazývajú nádor (formácia, uzol) nachádzajúci sa vo vnútri maternice (v 95% prípadov, menej často v krčku maternice - 5%). Myóm sa môže vyvíjať z buniek svalového aj spojivového tkaniva.

Gynekológovia a pôrodníci uvádzajú veľkosť fibroidov v centimetroch (veľkosť samotného uzla) alebo v týždňoch. Fráza „myóm 12 týždňov“ znamená zvýšenie maternice s myomatóznym uzlom na rovnakú veľkosť ako v období 12 týždňov tehotenstva..

Podľa polohy vo vzťahu k svalovej vrstve - myometrium - myómy sa klasifikujú takto:

Intramuskulárne (alebo intramuskulárne, intersticiálne alebo intramurálne) - uzol je umiestnený vo vnútri myometria;

Subperitoneálna (alebo suberózna) - uzol je umiestnený pod sliznicou vonkajšej vrstvy maternice, blízko pobrušnice;

Submukózna (alebo submukózna) - uzol je umiestnený pod vnútornou sliznicou maternice, v dutine orgánu;

Prepojenie (alebo intraligamentárne) - uzol sa nachádza medzi širokými väzbami maternice.

Vyskytujú sa myómy nôh, ale ich umiestnenie je úplne rovnaké, ako sme uviedli vyššie.

Niekedy je diagnostikovaná difúzna forma fibroidov, pri ktorej chýba uzol ako taký, ale dochádza k difúznej proliferácii myometria.

Aký je rozdiel medzi fibroidmi a maternicovými fibroidmi?

Všetky typy fibroidov sú tvorené dvoma typmi tkanív: svalom a spojivovým tkanivom. Prevládajúce zloženie nádoru určuje jeho príslušnosť k typu fibroidov. Ak v ňom prevládajú svalové vlákna, ide o myóm. Ak prevládajú spojivové vlákna zmiešané so svalom, potom je to fibromyóm. Ak je však nádor tvorený výlučne spojivovým tkanivom, nazýva sa to fibrom.

Príznaky maternicových myómov

Príznaky maternicových fibroidov závisia od veku uzla, veku ženy, veľkosti a umiestnenia nádoru, rýchlosti rastu myomatózneho uzla a prítomnosti ďalších chronických chorôb. Niekedy sú myómy takmer asymptomatické a detegujú sa až pri ďalšom lekárskom vyšetrení.

Najčastejšie a charakteristické príznaky maternicových fibroidov:

Bolesť v intermenštruačnom období s rôznou dobou trvania, ktorá sa vyskytuje v dolnej časti brucha, niekedy siahajúca až do bedrovej oblasti, hornej časti brucha alebo nôh;

Menštruačná dysfunkcia. To môžu byť zmeny v trvaní cyklu v smere redukcie alebo zvýšenia, zvýšená bolestivosť menštruácie, zvýšenie objemu straty krvi počas menštruácie (menštruačné krvácanie z maternice), intermenštruačné krvácanie;

Reprodukčné problémy (možný rozvoj neplodnosti).

S rýchlym rastom maternicových fibroidov alebo s veľkými rozmermi myomatózneho uzla sa objem brucha môže zväčšiť bez zvýšenia telesnej hmotnosti, ako aj nepohodlia a neustále bolesti a ťahanie v dolnom bruchu, ktoré sa po fyzickej námahe a emocionálnych a psychologických zážitkoch zosilňujú..

Keď sú blízke orgány stlačené myomatóznym uzlom, dochádza k pretrvávajúcej zápche a častému, niekedy aj bolestivému močeniu.

Keď sú nohy myomatózneho uzla skrútené, rozvíja sa nekróza (nekróza) tela myómu a potom sa pozoruje klinický obraz „akútneho brucha“: ostré bolesti v dolnom pobrušnici, búšenie srdca, chlad, lepkavý pot, mdloby. Táto situácia si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok.

Iné príznaky maternicových fibroidov sa môžu prejaviť porušením funkcií orgánov nepriamo ovplyvnených patogenézou:

Rozvoj anémie (s častým krvácaním);

Bolesť za hrudnou kosťou;

Neurózy a stavy podobné neurózam kvôli myšlienkam na rast nádoru, nebezpečenstvo choroby.

Príznaky maternicových myómov v skorých štádiách

Prvé príznaky maternicových fibroidov sa zvyčajne pozorujú, keď má žena myomatózny uzol veľkosti 2-6 cm alebo viac:

Výskyt ostrých kŕčových bolestí nesúvisiacich s menštruáciou v dolnom bruchu;

Bolesť v menštruácii, hoci k tomu predtým nedošlo;

Zvýšené menštruačné krvácanie;

Vzhľad špinenia v intermenštruačnom období;

Silné krvácanie medzi obdobiami;

Predĺženie alebo skrátenie menštruačného cyklu;

Neschopnosť otehotnieť.

Príčiny maternicových myómov

Výskum v oblasti medicíny nám umožňuje identifikovať niekoľko možných príčin vývoja maternicových fibroidov:

Genetický faktor (dedičná predispozícia);

Hormonálna nerovnováha;

Patologická proliferácia endometria (vnútorná sliznica maternice);

Dôsledky viacnásobných alebo častých potratov a používania vnútromaternicových zariadení;

Infekčné a zápalové procesy v oblasti ženských pohlavných orgánov;

Diabetes mellitus a iné endokrinné choroby vrátane obezity;

Prítomnosť chronických chorôb rôznych vnútorných orgánov a systémov tela;

Nedostatok pravidelného sexuálneho života a sexuálneho uspokojenia.

Zoberme si niektoré dôvody podrobnejšie..

Nadbytok estrogénu, nedostatok progesterónu. Maternicové myómy sa považujú za hormonálne závislé ochorenie - nádor sa vytvára na pozadí nerovnováhy ženských pohlavných hormónov. Preto je vývoj fibroidov charakteristický pre ženy v plodnom veku. Myóm sa nevyskytuje u dievčat pred začiatkom menštruácie a u žien v období menopauzy a postmenopauzy. Štúdie ukázali, že výskyt, rast a vývoj nádoru je ovplyvnený nerovnováhou vo výrobe ženských pohlavných hormónov - estrogénu a progesterónu..

Porušenie menštruačného cyklu, pri ktorom sa zvýšená produkcia estrogénu, môže viesť k rozvoju maternicových fibroidov. Obezita zvyšuje riziko ochorenia, pretože tukové tkanivo tiež produkuje estrogén. Zvýšenie hladín estrogénov vedie k porušeniu pomeru hormónov estrogén - progesterón v tele ženy..

Okrem zvýšenej produkcie estrogénu sa často pozorujú metabolické poruchy v syntéze a rovnováha jej frakcií (estrón a estriol) v rôznych fázach menštruačného cyklu. Preto, ak máte podozrenie na myóm, je dôležité vykonať štúdiu hormonálneho stavu.

Počet tehotenstiev, pôrodov, potratov. Dôležitým faktorom pri vyšetrení je zistiť celkový počet tehotenstiev u ženy, ako aj ich výsledky - pôrod, potrat (potrat). Potraty a potraty zvyšujú riziko vzniku fibroidov. Tehotenstvo končiace po pôrode, najmä s následným dojčením, sa znižuje.

Traumatické, komplexné pôrody, diagnostické kyretáž maternicovej dutiny, časté a viacnásobné lekárske potraty (vrátane „minimálnych potratov“) môžu byť hlavnou príčinou rozvoja fibroidov..

Výživa žena. Nesprávna výživa vedie k hormonálnej nerovnováhe. Prevaha rafinovaných potravín, transmastných kyselín a nedostatočná vláknina v potrave môžu spôsobiť zvýšenie tvorby ženských pohlavných hormónov a ich nerovnováhu. Nezdravá výživa tiež vedie k obezite, ktorá, ako sme už uviedli, je rizikovým faktorom pre rozvoj fibroidov (viac informácií o tom, čo môžete a nemôžete jesť s maternicovými fibroidmi)..

Ak je ženská strava vyvážená, obsahuje veľké množstvo rastlinných potravín, morských plodov, komplexných uhľohydrátov (cereálie), málo tukov a cukrov - riziko vzniku fibroidov sa výrazne zníži. Navonok ženy, ktoré jedia správne, vyzerajú mladé a atraktívne, sú plné zdravia, sily a energie.

Nedostatok orgazmu počas pohlavného styku. Výskyt maternicových fibroidov je tiež ovplyvnený užitočnosťou ženského intímneho života. Nepravidelný alebo zriedkavý pohlavný styk, nedostatok orgazmov vedie k stagnácii žilovej krvi v panve. Chronický stav venóznej stázy môže spôsobiť hormonálnu nestabilitu a výskyt nádoru.

Diabetes mellitus a hypertenzia. Riziko rozvoja fibroidov zvyšuje ochorenie, ako je diabetes mellitus (narušenie tvorby hormonálneho inzulínu) a hypertenzia. Riziko sa zvyšuje, ak žena ochorie v mladom veku až do 35 rokov.

Ďalšie možné príčiny maternicových myómov:

Obezita typu „jablko“;

Perorálna antikoncepcia hormonálnymi liekmi;

Poranenia a choroby ženských pohlavných orgánov;

Dlhodobé vystavenie ultrafialovému spektru priameho slnečného žiarenia a v soláriách.

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

Maternicové myómy predstavujú riziko pre zdravie ženy, pokiaľ ide o vývoj komplikácií tohto ochorenia. Pri pravidelnom sledovaní ošetrujúcim gynekológom a pri starostlivej pozornosti na jej zdravie môže žena výrazne znížiť riziko komplikácií..

Preto by ste si mali byť vedomí možných problémov:

Masívne krvácanie z maternice samo osebe predstavuje nebezpečenstvo pre život a rozvoj anémie;

Krútenie myomatózneho uzla na tenkej nohe. Je to plné rozvoja obrazu „akútneho brucha“. Vyžaduje okamžitú operatívnu pomoc;

Nekróza myomatózneho uzla. Smrť tkaniva myómu. Najčastejšie sa vyskytuje s revolúciou (kontrakciou) maternice po pôrode, až do 40. dňa. Vyžaduje sa tiež okamžitá chirurgická starostlivosť;

Malignita myomatózneho uzla je degenerácia nádoru z benígneho na zhubný. Podľa prieskumu sa vyskytuje v 1,5 - 3% všetkých prípadov, čo neznižuje riziko komplikácií;

Narodenie myomatózneho uzla so submukóznym myómom - nastáva so zánikom maternice;

Porušenie reprodukčnej aktivity žien - vývoj mimomaternicového tehotenstva, spontánnych potratov, predčasných a komplikovaných pôrodov, neplodnosti;

Vývoj hnisavých procesov v myomatóznom uzle a okolitých tkanivách. Zápalové procesy bez lekárskej starostlivosti môžu viesť k závažným septickým komplikáciám..

Ženy s diagnózou maternicových fibroidov má pravidelne sledovať gynekológ. Pri najmenšej zmene vášho zdravia je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, aby ste sa vyhli všetkým týmto komplikáciám.

Ako liečiť maternicové myómy?

Existujú dva hlavné spôsoby liečby myómy maternice:

Konzervatívna liečba - liekmi a neinvazívnymi postupmi.

Chirurgická liečba - prostredníctvom chirurgického zákroku.

Výber liečebnej metódy závisí od závažnosti klinických príznakov maternicových fibroidov, veľkosti myomatózneho uzla, veku ženy, úmyslu mať deti v budúcnosti..

Konzervatívna metóda je založená na použití hormonálnych liekov vo vnútri a injekcii, ako aj na symptomatickej terapii (anestézia, liečba anémie, zníženie straty krvi atď.)..

Konzervatívna terapia je účinná iba na inhibíciu rastu nádoru. Je konzervatívne nemožné eliminovať maternicové myómy. Preto sa nechirurgický spôsob liečby používa hlavne u žien vo vyššom plodnom veku. Súčasne sa inhibuje rast nádoru až do začiatku menopauzálneho obdobia. V tejto dobe je vysoká pravdepodobnosť autoregulácie nádoru.

Základné princípy konzervatívnej liečby fibroidov

Nechirurgická liečba fibroidov maternice je komplex opatrení vrátane dodržiavania vhodnej stravy, použitia imunomodulátorov, rastlinných liekov, schválených fyzioterapeutických postupov, hormonálnych liekov..

Priebeh liečby pozostáva z nasledujúcich krokov:

Protizápalová terapia infekčných procesov gynekologickej sféry;

Aktivácia imunitného systému pomocou špeciálnych liekov;

Úprava stravy a stravovania;

Normalizácia endokrinného systému;

Formovanie rovnomerného psychoemocionálneho pozadia;

Uvedenie menštruačného cyklu do normálu.

Kedy prebieha operácia odstránenia maternice s myómom?

Indikácie pre radikálnu chirurgickú liečbu fibroidov maternice:

Veľkosť nádoru od 12 týždňov (objemový nádor komprimuje susedné orgány, krvné cievy, narúša ich normálne fungovanie);

Rýchly rast myomatózneho uzla (od 4 týždňov za rok);

Myóm je príčinou masívneho krvácania;

Syndróm ťažkej bolesti;

Krútenie nôh a nekrotizácia myomatózneho uzla;

Zrod submukózneho myomatózneho uzla;

Kombinácia endometriózy a fibroidov;

Podozrenie na malignitu fibroidov.

Embolizácia maternicovej tepny - moderné jedinečné ošetrenie fibroidov

Podstatou metódy je zablokovanie prietoku krvi tepnami, ktoré napájajú myomatózny uzol. Táto neinvazívna chirurgia sa vykonáva v röntgenovej miestnosti. Do femorálnej artérie sa zavedie katéter, ktorým sa vykonáva špeciálna embolizačná (upchávajúca artéria) príprava. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a pri kontrole rádioaktívnej látky. Pre ženu všetko ide bezbolestne.

Následne, bez prísunu krvi, sa nádor zmenšuje a úplne zmizne. Po takomto ošetrení sa nepozoroval žiadny relaps..

FUZ ablácia

FUS-ablácia myomatóznych uzlín pod kontrolou MRI je neinvazívna metóda liečby fibroidov maternice. Podstata metódy: zahrievanie buniek myomatózneho uzla pomocou riadeného ultrazvukového impulzu s cieľom ich smrti.

V prvej fáze liečby lekár plánuje celý proces počas štúdie pomocou MR. V druhej fáze, lekár pokračuje v monitorovaní procesu prostredníctvom MRI, lekár vysiela ultrazvukové impulzy do nádorového uzla. Bunky uzla sa zahrievajú na určitú teplotu, v dôsledku čoho zomrú. Potom lekár vykoná cielené ochladenie tkanív. Uskutoční sa niekoľko takýchto krátkych expozícií ultrazvukom v závislosti od veľkosti nádoru. MRI umožňuje sledovať stupeň deštrukcie tkaniva a upravovať silu ultrazvukového lúča.

Všeobecne môže ablácia FUS trvať až 4 hodiny. Treťou fázou postupu je kontrolný magnetický rezonančný sken s použitím rádiopáknej látky.

Výhody metódy abúcie FUZ:

Nepotrebujete anestéziu, pooperačnú starostlivosť, intenzívnu infúznu terapiu;

Absencia komplikácií a vedľajších účinkov - strata krvi, horúčka, intoxikácia;

Zachovanie maternice a reprodukčnej aktivity;

Krátke rehabilitačné obdobia;

Neprítomnosť opakovaného vývoja myomatóznych uzlín;

Vysoká účinnosť metódy aj v prítomnosti viacerých a veľkých uzlov;

Bezprostredne po liečbe významné zmenšenie veľkosti fibroidov;

Rýchlo sa zbavte nepríjemných príznakov choroby.

Počas procedúry musí žena ležať nehybne. V dôsledku dlhého pobytu v polohe na chrbte sa môžu objaviť nepríjemné pocity na krku, nohách, kolenách. Všetky zmeny ich stavu by sa mali oznámiť zdravotnej sestre a lekárovi, ktorý liečbu vykonáva..

Tieto príznaky nemôžete tolerovať:

Pálenie alebo šitie bolesti v dolnej časti brucha;

Šitie a streľba bolesti chrbta, dolnej časti chrbta, sakrálnej oblasti a nôh.

Lieky používané na liečbu myómov

Pri konzervatívnej terapii sa používa niekoľko skupín liekov. Budeme ich posudzovať podrobnejšie..

Kombinované perorálne kontraceptíva

Kombinácia etinylestradiolu a dezogestrelu:

Kombinácia etinylestradiolu a norgestrelu:

Liečba antikoncepčnými prostriedkami obsahujúcimi kombinácie 2 hormónov je účinná na zníženie závažnosti bolesti a zníženie krvácania. Z liečby takýmito liekmi je možné očakávať zníženie veľkosti iba tých nádorov, ktoré mali pôvodne veľkosť až 1,5 cm (viac: COC (kombinované perorálne kontraceptíva)).

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Pôsobenie týchto liekov je založené na vytvorení dočasnej „umelej menopauzy“ v tele ženy. Pod vplyvom hormónov je funkcia vaječníkov potlačená. Agonistické lieky (analógy) prírodných hormónov uvoľňujúcich gonadotropíny (AHRH) inhibujú produkciu pohlavných hormónov hypofýzy, ktoré ovplyvňujú vaječníky..

Prípravy tejto skupiny:

Triptorelín (Diferelín, Decapeptyl, Decapeptil Depot);

Pod vplyvom AHGR vaječníky „zaspávajú“, ovulácia sa nevyskytuje, sliznica maternice sa cyklicky nemení - menštruačné zástavy. Tento proces je úplne reverzibilný, po ukončení užívania drog sa obnovia všetky funkcie. Liečba netrvá dlhšie ako 6 mesiacov. Počas tohto obdobia sa veľkosť nádoru môže zmenšiť na 50%, príznaky fibroidov sa stanú menej výraznými.

Nevýhody užívania drog:

Možné úplné obnovenie veľkosti nádoru po prerušení liečby;

Zakázané dlhodobé (dlhšie ako 6 mesiacov) užívanie liekov z dôvodu vysokého rizika osteoporózy a iných komplikácií nedostatočnej hladiny estrogénu.

Odporúča sa predpísať AGRG pred operáciou myómu maternice, aby sa zmenšila veľkosť nádoru.

antiprogestogeny

Podobne ako agonisti GRH, aj lieky z tejto skupiny sa pred chirurgickým zákrokom používajú na odstránenie fibroidov maternice. Mifepriston (RU-486) ​​sa bežne používa..

Pod vplyvom hormonálnej terapie sa veľkosť myomatóznych uzlín zmenšuje, príznaky fibroidov maternice sa oslabujú..

Antigonadotropins

Danazole (Danogen, Danoval, Danol, Vero-Danazole).

Nemestral (účinná látka - gestrinón).

Pôsobenie antigonadotropínov znižuje intenzitu symptómov bez toho, aby sa zmenšila veľkosť nádoru. Ich použitie často spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky (zvýšený rast vlasov na tvári a tele, zmena v zabarvení hlasu, výskyt vyrážok)..

Antigonadotropíny sa zriedkavo používajú na liečbu myómy maternice, iba pri absencii účinku liečby inými hormonálnymi liekmi..

gestagény

K dnešnému dňu je používanie gestagénov menej opodstatnené. Niektorí gynekológovia považujú použitie gestagénov za efektívne, pretože s nedostatkom progesterónu dochádza k rastu nádoru. Naopak, veľa lekárov je kategoricky proti použitiu akéhokoľvek progestogénu na liečbu myómov. Mechanizmus tvorby nádoru nie je založený na množstve akéhokoľvek hormónu, ale na nerovnováhe celého hormonálneho systému ženy.

V súčasnosti sa použitie progestogénov predpisuje s kombináciou maternicových fibroidov a hyperplázie endometria..

Linestrenol (Orgametril, Escluton);

Anietisterón (Norkolut, Primolut-nor);

Acetát medroxyprogesterónu (Provera, Depo-Provera).

Posledné štúdie liekovej liečby fibroidov liečivami

Vedci z Bruselskej univerzity uskutočnili štúdie v nemocnici sv. Lukáša, aby pochopili, ako antikoncepčný liek Esmiya účinkuje na myómy maternice. Ako súčasť tabliet Esmiya je hlavnou účinnou látkou ulipristal acetát. A keďže hladina nielen estrogénu, ale aj progesterónu je dôležitá v procese vývoja a rastu fibroidov, bolo rozhodnuté študovať účinok blokátorov Esmiya a progestogénu..

Experimentu sa zúčastnilo 550 žien, ktorým bola preukázaná chirurgická liečba fibroidov maternice. Všetky subjekty boli rozdelené do dvoch skupín. Jedna skupina dostala placebo ako „liečbu“ po dobu 3 mesiacov, druhá skupina dostala tablety Esmiya.

Súbežne sa uskutočnila ďalšia štúdia: porovnanie účinkov lieku Esmia a injekcií blokátorov progestogénnych hormónov.

Výsledky dvoch experimentov odhalili nasledujúce:

Po použití Esmiya sa znižuje veľkosť maternicových fibroidov, znižuje sa intenzita symptómov choroby;

90% sledovaných pacientov zaznamenalo pozitívny účinok pri užívaní tabliet Esmiya;

U 50% pacientov užívajúcich liek Esmiya potreba chirurgickej liečby zanikla (účinok je podobný pri použití injekcií blokátorov progestogénu);

Po užití tabliet Esmiya neexistujú žiadne také vedľajšie účinky, ako pri používaní injekcií blokátorov hormónov - návaly horúčavy, degenerácia kostného tkaniva;

Po liečbe trvajúcej 6 mesiacov nedošlo k obnoveniu rastu nádoru, zatiaľ čo po ukončení injekcie blokátorov hormónov začali myomatózne uzly opäť rásť..

Je pravdepodobné, že vďaka úsiliu vedcov bude problém fibroidov maternice čoskoro vyriešený oveľa rýchlejšie a ľahšie ako v súčasnosti..

Prevencia maternicových myómov

Keďže maternicové myómy sú naliehavým problémom, je potrebné venovať náležitú pozornosť prevencii tohto ochorenia už od mladého veku. Aj keď neexistuje jednotná teória výskytu fibroidov, oplatí sa upozorniť na všetky možné príčiny nádoru.

Stres. O kultiváciu psychologického pohodlia vo vašom vnútri by sa mala usilovať každá žena. Absolútne vyhnúť stresu, samozrejme, nebude fungovať. Musíte sa však naučiť, ako správne reagovať na konfliktné situácie, nevynášať sťažnosti v duši, nevyslovené nároky a dlhoročné skúsenosti..

Zdravý životný štýl. Vyvážená výživa, optimálna fyzická aktivita, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, vykonávanie kaliacich postupov, dodržiavanie režimu práce a odpočinku - na prvý pohľad môžu banálne pravdy skutočne pomôcť pri udržiavaní zdravia žien..

Kontrola telesnej hmotnosti zabráni obezite, ktorá, ako sme už naznačili, je rizikovým faktorom pre vývoj maternicových myómov. Každých 10 kg hmotnosti zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia o 20%.

Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, celé zrná, nahradiť jednoduché sacharidy zložitými. Pite veľa čistej vody, najmä v horúcom období..

Pravidelná fyzická aktivita pomáha zlepšovať činnosť endokrinného systému všeobecne a najmä pohlavných žliaz. Urýchlenie prietoku krvi zlepšuje zásobovanie panvových orgánov kyslíkom, ktorý zlepšuje všetky metabolické procesy v gynekologickom poli..

Po fyzickej námahe je optimálne vykonávať kalenie vodou - kontrastná sprcha, sprchy, trápenie.

Lekárske pozorovanie. Každá žena by sa mala najmenej raz za šesť mesiacov podrobiť vyšetreniu u gynekológa. Ak je to potrebné, lekár predpíše ultrazvukové vyšetrenie panvy. V žiadnom prípade by sa takýto prieskum nemal zanedbávať na základe skutočnosti, že „nič nebráni“. Detekcia fibroidov v skorých štádiách vám umožní prekonať sa s neinvazívnou alebo konzervatívnou liečebnou metódou..

Antikoncepcia, plánovanie rodiny. Je mimoriadne dôležité zorganizovať racionálnu antikoncepciu, aby sa zabránilo ukončeniu nechceného tehotenstva. Otázky antikoncepcie by sa mali prediskutovať s gynekológom. Najlepšou voľbou bude často použitie perorálnych kontraceptív, čo je ďalší preventívny faktor proti výskytu maternicových fibroidov. Stačí si vybrať správny liek.

S genetickou predispozíciou na vývoj maternicových fibroidov u mladej ženy je potrebné udržiavať prvé tehotenstvo..

Dodanie v optimálnom veku (prvý - do 22 rokov, druhý - do 25 rokov, potom - do 35 rokov) s následným dojčením znižuje riziko vzniku nádoru a niekedy prispieva k resorpcii existujúcich myómov. Stav materstva, obdobie laktácie poskytuje nielen harmonický psychický stav ženy, ale normalizuje aj hladinu pohlavných hormónov v tele..

Harmonický intímny život. Pravidelný, plnohodnotný sexuálny život s povinným dosiahnutím orgazmu počas každého pohlavného styku významne znižuje riziko vzniku akýchkoľvek nádorov gynekologickej sféry vrátane fibroidov. Je to v dôsledku zrýchlenia krvného toku v tele a najmä v panve, pohodlného psychologického stavu, zvýšeného endokrinného systému..

„Klimatická kontrola“. Všetky ženy by si mali pamätať na prevenciu všeobecnej aj lokálnej (oblasti panvy, bedier, zadku, chodidiel) hypotermie. Vyhnite sa dlhodobému pobytu v mokrých plavkách, ako aj sedeniu na mokrej pôde, kameni a iným studeným povrchom, dokonca aj v lete v horúcich dňoch.

Spodná bielizeň by mala byť prirodzená, pretože Syntetické tkaniny v chlade prispievajú k rýchlemu zamŕzaniu a poteniu v teple. Odev, ktorý je príliš tesný a stlačuje telo, môže tiež ovplyvňovať prenos tepla..

Ak sa objavia príznaky zápalových procesov (bolesť, výtok, horúčka), mali by ste sa okamžite poradiť s gynekológom a predpísať včasnú liečbu. Ak nebudete venovať pozornosť a očakávate, že „všetko prejde samo o sebe“, je možné prispieť k rozvoju zamerania chronického zápalového procesu..

Ultrafialové lúče. Ženy by nemali pod priamym lúčom ultrafialového spektra zneužívať svoje vystavenie slnku a soláriom. Pred opaľovaním je potrebné na pokožku naniesť špeciálny ochranný krém.

Vitamíny a minerály. Okrem zdravej výživy sú pre ženy dôležité pravidelné doplnky vitamínovo-minerálnych komplexných prípravkov. Konkrétne je tento krok najlepšie diskutovaný s ošetrujúcim lekárom, ktorý predpíše komplex obsahujúci jód, železo, horčík, meď, selén, zinok, ako aj vitamíny A, C, E s antioxidačnými vlastnosťami..

Odpovede na populárne otázky

Je tehotenstvo možné s myómom maternice? Áno, v prítomnosti fibroidov je tehotenstvo možné. Všetko záleží na veľkosti myomatózneho uzla a jeho umiestnení. Ak uzol neinterferuje s oplodneným vajíčkom, aby prešiel vejcovou trubicou a implantoval sa do steny maternice, nastane tehotenstvo. K otehotneniu by malo dôjsť pri pravidelnom sledovaní ženy u gynekológa.

Môžem porodiť maternicový myóm? Je to možné, ale každý prípad je individuálny. Váš gynekológ - pôrodník by sa mal rozhodnúť o liečbe pôrodu (prirodzene alebo cisárskym rezom)..

Užívanie antikoncepčných piluliek na maternicové myómy. Pretože fibroid je „mladší“ a mladé sexuálne aktívne ženy trpia týmto ochorením, otázka antikoncepcie je veľmi dôležitá. S myómom, ak neexistujú individuálne kontraindikácie, sa môžu použiť monofázické a kombinované hormonálne kontraceptíva. Perorálne kontraceptíva pomáhajú regulovať menštruačný cyklus a znižujú krvácanie.

Je možné masírovať myómom maternice? S myómom komplikovaným krvácaním, stálou bolesťou v spodnej časti brucha, rýchlym rastom nádoru, s podozrením na zhubnú degeneráciu je masáž úplne kontraindikovaná! Pri nekomplikovanom myóme je možná masáž, ale s vylúčením nasledujúcich častí tela: spodná časť brucha, bedrová oblasť, boky, zadok. Gynekologická masáž je tiež kontraindikovaná pri každom myómom maternice.

Môžem sa opaľovať s myómom maternice? Nie, nemôžete sa opaľovať na priamom slnečnom svetle ani pod opaľovacími lampami. Nie je možné zabrániť prehriatiu miestnej oblasti v podbrušku a tela ako celku - aby sa zabránilo rastu a degenerácii nádoru..

Môžem športovať s maternicovými fibroidmi? Pri absencii bolesti a intermenštruačného krvácania - je to možné, ale podlieha niekoľkým pravidlám.

Mali by ste sa zdržať:

Posilovacie cvičenia;

Krútenie obruče s vážením (piesok, prísavky);

Použitie vykurovacích pásov.

Je antikoncepcia možná v špirále s myómom maternice? Nie, s myómom maternice nemôžete použiť obvyklú špirálu. Pri absencii kontraindikácií je antikoncepcia možná so špeciálnou Mirenou špirálou na liečbu fibroidov. Zvyčajná špirála zvyšuje krvácanie počas menštruácie. Pri použití špirály Mirena úplne nedochádza k bolestiam počas menštruácie a krvácanie sa stáva nedostatočným.

Ako potvrdiť diagnózu maternicových fibroidov? Malo by sa vykonať gynekologické vyšetrenie s oboma rukami s hmatom a ultrazvuk s vaginálnou sondou. Zvyčajne tieto dve metódy postačujú. Ak je to potrebné, je predpísaná počítačová tomografia, magnetická rezonancia, biopsia, hysteroskopia.

Musím podstúpiť ošetrenie, ak je malý suberózny myomatický uzol 2 cm? Áno. V každom prípade je potrebná liečba fibroidov. V tejto situácii sú zobrazené konzervatívne metódy (bez chirurgického zákroku).

Rastie počas tehotenstva myóm? V prvých dvoch trimestroch je pozorovaný mierny rast nádoru. V treťom trimestri tehotenstva sa rast fibroidov zastaví.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekológ, reprodukčný lekár

vzdelanie: Diplom „Pôrodníctvo a gynekológia“ bol získaný na Ruskej štátnej lekárskej univerzite Federálnej agentúry pre zdravie a sociálny rozvoj (2010). V roku 2013 absolvovala postgraduálnu školu na NIMU im. N. I. Pirogova.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Dokonca aj v staroveku boli lekári v pokušení natiahnuť chrbticu v prípade patológie. Obzvlášť často sa tento postup používal na zlomeniny a skoliózu, avšak metóda trakcie (trakcia) sa čoskoro začala používať na osteochondrózu a prietrž.